Kroning van Elizabeth II ook op het vasteland van Europa te zien Internationaal televisienet van 1500 km. in wording Nederlandse industrievestiging in Venezuela hantage Over allerlei voetkwaa Grote tentoonstelling in Utrecht ^'^oobman- Het spoor het zwaarcL Mogelijkheden voor leer- stenen en zuivelindustrie Italiaanse Senaat wordt ontbonden Amerik. defensie orders in Nederland Dc last van transpirerende voeten - Wat zijn eigenlijk platvoetenen hoe blaren en likdoorns te bestrijden? Ex-koning Carol van Roemenië overleden ZATERDAG 4 APRIL 1953 PAGINA Uitreiking van Mathias Kemp-prijs Japan wil meer sterling-export SPROETEN Koop tijdig SPRUTOL Tot begin 1953 voor ruim 60 millioen Donderdag installatie van Hammarskjöld im mÈÊf 1 frCTTES door S. Fletcher 100 jaar religieuze kunst Belangrijke catalogus Ministersconferentie te Caïro uitgesteld Geheimzinnige aanvaring Griekse minister spreekt beschuldigingen tegen Hollandse fabriek in Frank rijk door brand verwoest Met welhaast middeleeuwse pracht en Praal zal Koningin Elizabeth IX Dinsdag Juni in de aloude Westminster Abdü worden gekroond. In dit historische uwwerk, waar al sinds bijna duizend ifïu Engelse vorsten tot hun waar- worden verheven, zullen 7500 jtverkorenen de plechtigheden kunnen Jwonen. Dank zij de moderne techniek, me m deze omgeving wel bijzonder con trasteert met de kleurrijke luister uit tan8' vervl?gen dagen, zullen vele tien- jien millioenen over de gehele wereld 7r v°tstelijk sprookje kunnen volgen. 'J zullen immers de radio-uitzendingen r de kroning kunnen beluisteren en vn»Z? ook' zoals bekend, de jeugdige sH.a, in baar glorieuze tocht door de oofdstad van haar rijk kunnen zien. Voor de televisie-uitzending is men muK bezig met de bouw van een tijde- Anet van link-zenders. Ook Neder- Ir, u speelt hierin een belangrijke rol. m het Philips Natuurkundig Laborato- mm is een z.g. vertaler in aanbouw, die F „voor zal zorgen, dat het Engelse eeidsysteem van 405 lijnen zal worden omgezet in het stelsel van 625 lijnen, dat m een deel van Europa in zwang is. ii of zeventien televisie-camera's C® in bedrijf zijn en de zenders zul- ri 1 Vrjjwel de gehele dag en avond in z'in- °ok zullen speciale tele- tsie-fiims worden vervaardigd, die bin- E?,n, enkele uren voor verzending naar i„„ °Pa en Amerika gereed gemaakt zul len worden. Het belangrijkste aspect van de tele visie-uitzendingen is, dat, behalve in migeland, ook kijkers in Frankrijk, ffelgië, Nederiand en Duitsland tege lijkertijd de gebeurtenissen op het scherm van de televisie-ontvangers zullen kunnen volgen. Daartoe wordt bet Engelse beeldsignaal uit Londen }"'Ia Dover naar Calais op het vaste land van Europa gebracht, van waar bit het een ingewikkelde reisroute Volgt. Van Calais gaat het namelijk naar J-assel, waar een tak naar Parijs ver- ®kt en vanwaar een andere tak over In Parijs wordt het Engelse beeld ver taald in het Franse systeem van 819 lij nen. Dit beeld wordt naar de zender in LiUe gedirigeerd, die Noord-Frankrijk voor zijn rekening neemt. In Breda wordt het Engelse beeld vervolgens in 625 lijnen vertaald, zodat in deze plaats de door Philips vervaardigde vertaler wordt gehuisvest. In Breda vindt dan weer een splitsing plaats. Eén tak gaat naar Lopik, waar de Nederlandse televisie-zender één van de einden van dit internationale net vormt. Een andere tak gaat van Breda naar Keulen. Van deze stad wordt het beeld dan via acht linkzenders naar Hamburg gebracht, terwijl van Keulen uit vermoedelijk ook nog een tak naar Frankfurt wordt geleid. Het op deze wijze ontstane net van minstens 24 straal- of linkzenders heeft een lengte van ongeveer 1500 km. Op zichzelf is deze lengte met deze hulp middelen wel te overbruggen, maar de moeilijkheid schuilt in het feit. dat het oorspronkelijke beeld van 405 lijnen moet worden omgezét in een andere de finitie. Het gehele probleem is van tevoren grondig bekeken, teneinde alle risico te vermijden. Bovendien gaat men nóg proefdraaien en wel vermoedelijk in de week tussen 20 en 26 April. Dan zullen dus de Nederlandse toestelbezitters voor de eerste maal een Engels televisie-pro gramma in hun huiskamer kunnen aan schouwen Per „United States" is Bondskanselier Adenauer uit Europa vertrokken op weg naar de nieuwe wereldwaar hij bespre kingen zal voeren met de leidende staats lieden der V.S. Adenauer was vergezeld ai vanwaar een andere taK over Uelfe gaat' Brussel en Antwerpen naar Breda i door zijn dochter,"die'hem naar"dë~boo~t J bracht in Le Havre. Landminister F. Karner van Eco- b°mische Zaken van de Nederlandse heeft in Curacao besprekingen ^-voerfl over het zg „plan-Kamer", dat £e Vestigen van Nederlands-Antilliaan- ny .edr*>ven in Venezuela beoogt. De 1'lister verklaarde na de besprekin- 11dat EnSeland, Duitsland en vooral Amerika hun uiterste best doen om in Venezuela vaste voet te krijgen. Van de 21 gegadigden, die na een zorg vuldige schifting in Nederland en de Antillen waren overgebleven van een veel groter aantal, zijn er thans drie, die naar het er uit ziet een kans hebben. Onder deze zijn een leerlooierij en een bakstenen- en dakpannenfabriek. laatste bedrijf heeft zeker een zeer Boede kans en wordt ook door de Vene zolaanse overheid met warme belangstel- •}",g begroet. De leerlooierij eveneens, maar het ware veel aantrekkelijker in- jen er een weg gevonden werd om niet deen de huiden tot leer te verwerken, "-aar bovendien het leer tot producten ooral schoenen, m.a.w. indien het mo- ri'Jk zou zi,jn, in Nederland een syndi- aat. te vormen, waardoor het mogelijk ou zijn, in Venezuela een volledige ermdustrie op te bouwen. Van Venezolaanse zijde is inmiddels ve suggestie gedaan ook een Nederland- zuivelfabriek in Venezuela te vesti- vb?" 's sights één fabriek van zui- i Producten. De productie van melk s volgens mededeling van de Venezo- bnse regering groot. Een zuivelfabriek heï niet alleen de grondstof, maar ook da afz®tsebied kunnen vinden, temeer, - ar dé Nederlandse kaas in Venezuela b goede naam heeft, din klj de schifting van de 21 aanmel- vinjfb thans slechts 3 werden gekozen, jbdt zijn oorzaak o.m. in het feit, dat vv' badere beschouwing is gebleken, dat dri- men pleegt te noemen kleine be- OvPVetl geen 8°cde kans zullen maken. j het algemeen moet men in Vene hen me^ redehjk grote kapitalen wer- Aj?.® Nederlandse industrieën, die met hui •anse biedewerking en financiële tVo; !Jlp in Venezuela gevestigd kunnen Cigf.dcb, zullen vooral Nederlandse spe 'teiten moeten fabriceren. Boven dien zal men er rekening mee moéten houden, dat 75 procent van de werkne mers ongeacht in welke functies Venezolanen zullen moeten zijn en het kapitaal voor 50 pet. Venezoiaans. De gouverneur van Belgisch Limburg zal bij de uitreiking van de Mathias Kemp-prijs op Zaterdag 18 April in de Bonnefanten te Maastricht, worden ver tegenwoordigd door de heer Jos Droog- mans te Hasselt, voorzitter van de ver eniging van Limburgse schrijvers. Korte toespraken worden gehouden o.a. door dr. M. van Can, voorzitter van de stichting Mathias Kemp-prijs, dr. F. Houben, commissaris der koningin in Limburg en Mathias Kemp zelf. Dr. Gabriel Beckers van het beroeps toneel Limburg en Marijke Bakker van de toneelacademie zullen enkele nog niet uitgegeven gedichten van Mathias Kemp voordragen. De winnaar van de prijs, Hans Berg huis, en Jos Gij sen uit Mechelen aan de Maas (Belg. Limburg) die een eervolle vermelding verwierf, zullen een tweetal bladzijden uit hun bekroonde werken „Pleidooi voor een zondaar" en „Wij zeiden geen vaarwel" voorlezen. Groot-Brittannië heeft besloten de koloniale regeringen aan te raden de beperkende maatregelen op Japanse importen in de koloniale gebieden iets soepeler te maken. Het ministerie van Financiën heeft bekend gemaakt, dat dit voorstel wordt gedaan op verzoek van de Japanse re gering, daar Japan sinds Juli 1952 reeds bij de sterlinglanden in het krijt staat. Dé Britse koloniën in Azië en Afrika zijn steeds de belangrijkste af nemers geweest van Japanse goederen als textiel, schoeisel en fietsen. Ex-koning Faroek van Egypte werd vandaag te Cannes in Zuid-Frankrijk ver wacht, waar hij zijn intrek zou nemen in een hotel. Men wéét niet, hoelang ex-koning Faroek te Cannes zal blijven, aldus meldt A.F.P. In welingelichte kringen te Rome be schouwde men het gisteren als vrijwel zeker, dat de Italiaanse Senaat vandaag zou worden ontbonden; tegelijk met de Kamer van Afgevaardigden, waarvan het mandaat afloopt. Het kabinet en de Christen-Democra ten zijn van oordeel, dat de ernstige incidenten, welke zich bij de stemming over het nieuwe kieswetontwerp hebben voorgedaan, het onmogelijk maken, dat de Senaat in zijn huidige samenstelling blijft werken. Bovendien hebben de communisten, en de linkse socialisten onder Nenni, geëist, dat de voorzitter van dit lichaam, Meuccio Ruini, in staat van beschuldiging wordt gesteld, omdat deze, naar hun mening, bij genoemde gebeurtenissen de grondwet heeft ge schonden. Zoal? bekend liet Ruini, toen de Senaat reeds 77 uur onafgebroken bijeen was, onverwacht tot stemmen overgaan, waardoor de uiterst linkse senatoren hun obstructiepolitiek tegen het ontwerp niet konden voortzetten. 56. „Ik kan niét slapenFadir," zegt Erwin, terwijl hij met een ernstig gezichtje schoorvoetend nader komt. „Ik moet aldoor denken, dat gij nu weg moet omdat ik..." Zijn stem stokt, maar dan barst hij eensklaps los: „Het is allemaal mij'n schuld. Als ik Tsacha niets verteld had, zou hij hét zwaard Tyrr nooit gevonden hebben. En dan leefde Alström nog enenen dan was Tyrfing niet verbrand en kon u nu thuisblijven. Dat héb ik allemaal gedaan. En daarom wil ik met u meegaan; om het goed te maken. Fadir." Eric is opgestaan en legt zijn hand kalmerend op de schouder van de jongen. „Maar dat is onzin, mijn zoon zegt hij zacht. „Natuurlijk, gij zijt dom geweest; maar wat gebeurd is, is gebeurd. Geloof mij. Tsacha zou zijn doel toch wel bereikt hebben, met andere middelen; en wie weet wat er dan voor vreselijke dingen gebeurd waren." „J-ja maar, nu is het m ij n schuld," houdt Erwin koppig vol. „En gij zult mij laten meegaan, nietwaar? Het is toch mijn plicht, alles goed te maken?" Met een peinzende glimlach schudt de Noorman het hoofd. „Het is flink van je, dat je mee wilt, mijn jongen; ik ben trots op je en hiermee heb je al héél veel goed- gemaakt, van wat je in je onschuld bedreven hebt. Maar het kan niet. De zeereis is lang en. gevaarlijk. Niemand van ons weet, wat ons nop te wachten staat in het land van Bor Khan, en of wij ooit terug zullen keren. Als je flink je best doet „Maar ik doe goed mijn bestroept Erwin uit. „Ik kan boogschieten; iedere morgen oefen ik héél lang en vanmorgen schoot ik van xie tien pijlen er acht in de roos. Er gaan toch nog méér jongens van mijn leeftijd mee? Als schildknaap! Waarom ik dan niet? Ik ben nog wel een prins." „Juist daarom Erwin," zegt Eric, die de uitbarsting van zijn zoon geduldig heeft aangehoord. Het is uitgesloten." Aan de toon hoort de jongen, dat verder aandringen nutteloos is. Met een gemom pelde groet draait hij zich om cn verlaat het vertrek. Hoofdschuddend kijkt de Noor man hem na. „Kleine driftkop," prevelt hij glimlachend. En boven op zijn kamer staart de jonge Noorman met een donker gezicht uit zijn vensier. Buiten valt de sneeuw in dichte vlokken en een wit smetteloos kleed spreidt zich over de aarde Advertentie komen vroeg in t voorjaar Het weekblad „De Zakenwereld" heeft een lijst gepubliceerd van de z.g.n. „off shore" orders tot begin 1953 in Neder land geplaatst door de officiële Ameri kaanse instanties ten behoeve van de defensie. In totaal is aan „off-shore" orders geplaatst 60.1S0.774, waarvan 9.523.210 voor de Amerikaanse luchtmacht, 16.728184 voor het leger 30.320.033 voor de vloot en 3.609.346 voor beta lingen voor infrastructuur. Deze laatste horen eigenlijk niet thuis onder de „off-shore". omdat zij het aandeel vormen, dat Amerika betaalt in de infrastructuur, d.w.z. al die wer ken tén behoeve van de defensie op terreinen en vliegvelden etc., die voor rekening van Nederland komen. Gisteravond is te New York meegedeeld, dat de installatie van de nieuwe secretaris generaal der V. N., de Zweed Dag Ham marskjöld, waarschijnlijk de volgende week voor de Algemene Vergadering der V. N. zal plaatsvinden waarschijnlijk p Don derdag. Hammarskjöld heeft Lie in een bood schap uit Stockholm laten weten, dat, zo dra hij bericht ontvangen heeft, dat de Assemblee hem gekozen heeft, hij zijn ont slag als Zweeds onderminister van Buiten landse Zaken zal indienen en de volgende dag het vliegtuig naar New York zal ne men. Advertentie HOOFDSTUK XXV DRY SHERRY Ibffrn!!, verknoeide geen tijd met op zou hi- Murgatroyd te vloeken. Daar genhoii een overvloed van gele- had h- VOor hebben. Op het moment den ,met andere zaken zijn han- sche.,«01' meer dan vo1 zelfs. Hij geld f,?e.,de brief in barden, stak het tels „il e ene zak en haalde zijn sleu- ten h .ieen andere. Binnen vijf minu- zhn Kad hij een verzegeld pakje uit kantnr, ast gehaald en was het korntm Vl1' om nooit meer terug te Dil i V begreep hij overduidelijk, hij w, was uitgespeeld, nu moest ZJjn en een ander beginnen, tevnrfü bezoek van Eldrick de dag Vonrvf Vjas Pratt op een catastrophe klaar? 6 geweest. Hij had alles li ii gemaakt voor de vlucht. Maar Hii e niet met lege handen gaan. vr„„ „een grote som gelds van me als Mallathorpe in zijn bezit en kon i?.en °t twee stukken tekende, - hij zonder tijdverlies veel meer opnemen in Londen. Deze stukken j gesloten in het verzegelde pak- in ?ar ^as bovendien het testament de brief die mevrouw Mallathor- Pe hem geschreven had, de avond voor °et ongeluk, dat haar zoons dood ver oorzaakte en de volmacht, die zij Pratt daarna gegeven had. Het enige wat hem te doen stond was naar Normandale Grange te gaan, mevrouw Mallathorpe te spreken en te verdwijnen. Toen hij de eerste tekenen van de naderende storm haa opgemerkt, had hij dit zorgvuldig uit gedacht, alle andere plannen moesten op niets uitlopen. Een half uur in Normandale Grange, de reis naar Londen, een paar uur in de city, dan de eerste de beste trein naar het vas teland en daarna verder. Hier, in En geland, was het scheef gelopen, daar kon hij niet het meegenomen geldeen nieuwe loopbaan beginnen. Methodisch zoals altijd zette Pratt zich aan het werk. Hij sloot het kan toor af, verliet het gebouw door een achterdeur, die tot een netwerk van steegjes en slopjes toegang gaf. Van daar liep hij naar zijn rijwielhande laar, waar hij de vorige avond zijn rij wiel gebracht had onder het voor wendsel, het te laten smeren. Dat was klaar, toen hij erom kwam en kort daarna reed hij de stad uit, langs stil le wegen en laantjes. Pas toen hij een paar kilometer van Barford verwij derd was in een klein dorpje, steeg hij af aan het postkantoor. Vandaar verzond hij een telegram naar Nor mandale, heel kort. Er stonden slechts drie woorden in: „Om één uur" en was geadresseerd aan Mej. Esther Mawson. Dan stapte hij weer op en reed een geheel andere richting uit, het was pas tien uur, hij had nog drie uur de tijd. Al heel spoedig toen hij met zijn plannen bezig was, had Pratt bemerkt, dat het bijna onmogelijk was, zonder hulp te werken. Hij moest een werktuig hebben, dat met Nor mandale Grange in nauwe verbinding stond om hem op de hoogte te hou den. Dat werktuig was Esther Maw son geweest, in wie hij spoedig een uitstekende helpster had ontdekt. Voor geld deed zij alles en hij had haar gedeeltelijk in vertrouwen genomen, zonder haar nogtans met de hele omvang van zijn operaties in kennis te stellen. Zij wist alleen maar dat Pratt haar mevrouw in zijn macht had. Toch is het gevaarlijk met een' an der over dergelijke zaken te spreken en als Pratt alles geweten had, zou hij nooit met Esther begonnen zijn. Want door haar positie kwam zij veel in aanraking met mevrouw Mallathorpe, die haar ten volle vertrouwde en, ge dwongen door behoefte aan sympa thie beetje bij beetje alles aan haar kamenier had oververteld. Nu speel de Esther een dubbel spel. Zij hielp om Pratt en mevrouw samen te brengen zonder dat Nesta het wist, aan de andere kant had Esther een ander doel voor ogen, haar eigen voordeel. Pratt meende, dat zij dol op hem was, zij was echter alleen maar dol op zijn geld. Niets van dit alles kwam in Pratt's brein op toen hij die morgen lang zaam naar de Grange fietste. Omdat hij een overvloed van tijd had, nam hij achterwegen en smalle laantjes. Zo kwam hij aan de grens van het park, op een punt dat een heel eind van het huis verwijderd was. Hij steeg af, verborg zijn fiets in het kreupelhout en sloop door de bossen en plantages naar het huis. Hij kende iedere voet gronds en als hij in de verte een jachtopziener of houtvester zag, zocht hij dekking achter bomen en struiken. Óp deze wijze naderde hij het huis en precies toen de stalklok één sloeg, trad hij het oude theehuis je binnen achter in de tuin, waar Es ther Mawson op hem wachtte. Esther zag onmiddellijk dat er iets bijzonders aan de hand was. Al was Pratt nóg zo handig in het verbergen van zijn gevoelens, zij was handiger en maak te uit kleinigheden op, dat dit geen gewoon bezoek gold. „Wat is er?" vroeg zij dadelijk. ,,'n Beetje gedonder," bromde Pratt, die wist dat hij haar een gedeelte ver tellen moest. „Niet erg, maar ik moet er voor een tijdje tussen uit. 'n Week of twee, denk ik." „Moet je mevrouw spreken," vroeg Esther „Natuurlijk. Ze moet wat tekenen," antwoordde Pratt. „Hoe staan de za ken? Is de kans schoon?" „Juffrouw Mallathorpe rijdt na de lunch naar Barford," lichtte Esther hem in. „Dan kan ik het wel klaar spelen. Hoe lang heb je nodig?" „O, een kwartier is genoeg," zei Pratt. „Zelfs tien minuten, als hét moet." „En dan," vroeg Esther. „Dan stap ik in de trein te Scale- by," zei Pratt, „zowat tien kilometer van hier, weet je wel, Daarom zou ik graag zo spoedig mogelijk na half drie van hier weggaan." „Je kunt haar spreken, zo gauw juffrouw Mallathorpe weg is," ant woordde Esther. „Zou je niet liever in huis komen? Ik heb de sleutel van de torendeur en het is nu veilig. Alle bedienden zijn aan het eten." „Ik zou zelf wel iets kunnen gebrui ken," zei Pratt die maar vluchtig ont beten had door zijn zenuwachtigheid. „Zou dat gaan?" „Dat gaat," zeide zij. „Kom mee." (Wordt vervolgd). (Van onze medische medewerker) Het is opvallend hoeveel patiën ten klagen over de last, die ze van hun voeten ondervinden. Het is alleen maar de vraag in hoe verre deze mensen hun voeten zelf niet een hoop last bezorgen door het dragen van verkeerd schoeisel. Daar over willen we vandaag enig licht laten schijnen. De keuze van het schoeisel is uiter mate belangrijk; het moet ruim zit tend zijn en aangepast aan het sei zoen, waarin men het draagt. Op „looptemperatuur" moet de schoen de voet juist omvatten en toch voldoen de gelegenheid geven tot ventilatie. Die ventilatie is menigmaal onvol doende, doordat de poriën van het leer vaak verstopt zijn door een te ruim gebruik van schoensmeer. Men make hiervan steeds een matig ge bruik! Dit klemt te meer als men echt last heeft van transpirerende voeten. Dan is ook het gebruik van rubberzolen af te raden. Leren zolen zijn poreus en geven ook aan de voetzool de haar' toekomende gelegen heid tot luchtverversing. Tegen een rubberhak bestaat absoluut geen be zwaar, integendeel, het is een voor treffelijke schokbreker. Het huismiddeltje tegen overmatig transpirerende voeten is het 's mor gens matig bepoederen van beide voeten met talkpoeder. Heeft men vooral last van de onaangename geur, dan zou men eens een proef kunnen nemen met de tegenwoordig in de handel zijnde met chlorophyl (bladgroen) geïmpregneerde zooltjes. Het is overbodig te zeggen dat het vaak wassen van overmatig transpi rerende voeten natuurlijk een eerste vereiste is om aan dit euvel paal en perk te stellen Transpirerende voeten zijn vaak ook nog platvoeten. Het directe ver band tussen het ene en het andere is niet erg duidelijk, maar men zou een aangeboren zwakte voor beide verantwoordelijk kunnen stellen. Een platvoet is een voet waarvan of het dwarse of het overlangse gewelf is doorgezakt. Voor een succesvolle be handeling is, zoals altijd in de ge neeskunde, vroegtijdige herkenning noodzakelijk. Zakt het dwarse voetgewelf door, dan gaat het kopje van het middelste middel-voetsbeentje drukken op de zool van de schoen, met als gevolg eeltvorming op de zool van de voor voet. Zakt het overlangse voetgewelf door, dan draait de voet daarbij enigszins naar buiten, hetgeen de ty pische platvoetgang veroorzaakt. Zodra men een van beide sympto men bemerkt, wordt het tijd om zich onder deskundige behandeling te stellen. Men late zich nooit verleiden, zo maar een paar steunzolen te ko pen. Steunzolen dienen steeds op maat gemaakt te worden. Net zo min als we kunnen volstaan met het aan schaffen van een willekeurige bril, net zo min zijn we geholpen met een paar willekeurige steunzolen. Het middel ls dan vaak erger dan de kwaal en kan de voeten zelfs hele maal bederven. Sprekende over de last, die te nauw schoeisel ons kan bezor gen, zou ik als eerste willen noemen de ingegroeide nagel, meestal van de grote teen. Door voortduren de druk van de neus van de schoen op de nagel ontstaat een ontstekings reactie langs de rand van de nage), met vorming van z.g- „wild vlees", dat er overheen gaat groeien. Hoewel we dus spreken van een „ingegroeide nagel", is eigenlijk het vlees er om heen gegroeid. We kunnen dit euvel voorkomen, natuurlijk door goed passende schoenen te dragen, maar bovendien door de nagels van de tenen niet rond te knippen, zoals we dit gewend zijn te doen met onze vin gernagels, maar door ze. niet te koi*t, recht af te knippen. Hebben we een maal een ingegroeide nagel, dan kun nen we proberen of we er met warme sodabaden iets aan kunnen doen. Lukt dit niet direct, dan is het beter dit karweitje over te laten aan een pedicure en in ernstige gevallen eens de raad van de huisdokter in te winnen. Een ander gevolg van een te kleine maat schoenen kan %en veelvuldig voorkomende „kalknagel" zijn. Het oppervlak van een dergelijke nagel is ondoorzichtig en niet glad meer, terwijl bovendien vaak onder de nagel een hoornmassa gevormd is van aanzienlijke dikte. Tegen een kalk nagel kunnen we niet zo heel veel uitrichten. Men kan proberen met een uitgekookte of in alcohol (eau de cologne) ontsmette nagelvijl het op pervlak van de nagel af te vijlen, zo dat de druk van de schoen op de pincet of een ander instrument, ver geet dan niet het te voren uit te koken of met eau de cologne te ont smetten, want het infectie-gevaar is groot. De winter is alweer voorbij, dus het heeft weinig zin om nu nog uit gebreid over wintervoeten te gaan praten, het lijkt meer „up to date" om, nu we weer volop aangeland zijn in de tijd van de grote wandeltoch ten. nog iets te zeggen over voet- nagel minder wordt. Daarmee nemen wé de prikkel weg die per slot van rekening geleid heeft tot het ontstaan van de kalknagel en misschien ver dwijnt hij daardoor vanzelf. Tenslotte iets over de likdoorn of eksteroog, die ook alweer een gevolg is van een te nauwe schoen. „Likdoorn" is een oud-Neder lands woord, dat zoveel betekent als doorn in het vlees. Het is ook een echte doorn, ontstaan doordat de schoen aanvankelijk ergens druk uit oefent op de huid, met ais gevolg, eeltvorming. Vervolgens drukt de schoen via dit eeltplekje weer dieper in de huid door, weer met het gevolg; verhoorning. Laagsgewijze ontstaat zo een spits toelopende doorn, die a.h.w. in het vlees priemt. Eksterogen kunt u het beste voorkomen door, direct als er zich ergens een eelt plekje vertoont, dit onmiddellijk te verwijderen, liefst door warme soda baden, waarna het eelt met een ruwe handdoek gemakkelijk is weg te wrijven. Is het eenmaal zover, dat om de een of andere reden een likdoorn de kans gekregen heeft ergens te ont staan, dan kan men er een eksteroog ringetje omheen leggen, waardoor de schoen dan niet meer op de pijnlijke plek drukt. Doeltreffender zijn de lik doornpleisters of zalven, die men overal kan krijgen en die alle in de een of andere vorm salicylzuur be vatten, dat de hoornachtige substan tie van de likdoorn verweekt, waar door hij na een warm soda-bad mak kelijk loslaat en verwijderd kan wor den. Gebruikt men hierbij nog een blaren. Deelnemers aan grote wan deltochten doen verstandig met soe pele, ruime, goed ingelopen schoenen te nemen. Men kieze daarbij kousen van half katoen, ha E wol, liefst naad- en stoploos. Men kan eventueel de voetzool vóór en tijdens de training harden door deppen met 1,2 pet- for- maline-oplossing, 2—3 maal per week. Op deze manier is de kans op het ontstaan van blaren minder gewor den. Lopen we ondanks alles toch blaren op, dan opene men deze al leen, als zij duidelijk last bezorgen, immers door een blaar te openen maakt men een wond, die makkelijk geïnfecteerd kan raken. Besluit men tot openen van een blaar dan jodeert men eerst de blaar en de huid ruim er omheen. Openen gebeurt dan al leen met een uitgegloeide naald of een uitgegloeid chaartje. Daarna wordt de blaar leeggedrukt en ver volgens opnieuw met jodium inge smeerd, evenals de huid er omheen. Inspecteer vooral daarna de schoen of de kous op de plaats, die met de blaar overeen komt. om te zien, of zich daar geen oneffenheden bevin den, die men dan natuurlijk verwij dert. Of men verder mee zal kunnen lopen hangt af van de ernst van de uitbreiding van de aandoening. In lichte gevallen is doorlopen in een kalm tempo zonder bezwaar moge lijk, in ernstige gevallen doet de wan delaar er maar het beste aan een dagje uit te rusten, hetgeen in een onbekende omgeving meestal een avontuur op zichzelf betekent. VAN S. In Utrecht zal men van eind April af een grote overzichtstentoonstelling kunnen zien, waarin een beeld wordt gegeven van de religieuze kunst, zoals die zich de laatste eeuw onder de nieuwe bisschoppelijke hiërarchie, zou men kunnen zeggen ontwikkeld heeft. Zij is zo omvangrijk, dat zij over twee musea moet worden verdeeld. In het Aartsbisschoppelijk Museum zal men voorbeelden van de historisch gewor den stijlen aantreffen: van de Water staatsstijl dus, de Neogothiek en de stijl van dr. Cuypers, de Utrechtse en Bos sche groepen, de symbolische richting van 19051910, Toorop, Derkinderen, Thorn Prikker e.a. In het Museum voor nieuwe religieuze kunst vindt men de moderne tijd sinds 1920 terug in schil derkunst, beeldhouwwerk, glas-in-lood en edelsmeedwerk. Ook paramenten en het moderne kerkmeubel vinden daar hun plaats. Men zal er werk aan treffen van Joep Nicolas, Matthieu Wiegman, Charles Eyck, Hendrik Wie- gersma, Otto van Rees, Charles Vos, Henri Jonas en vele anderen. Een ereplaats krijgen de vier be kroonde kruisbeelden van Paul Gre- goire uit Teteringen, Hans Verhulst uit Amsterdam, Frans Verhaak uit Breda en Marius van Beek uit 'Amsterdam. Op het ogenblik is men met de in richting bezig. Zij geschiedt onder het deskundig oog van dr. D. P. R. A. Bouvy, conservator van de bisschoppe lijke musea, en de kunsthistoricus drs. Th. v. Velzen Overeenkomstig de mo derne inzichten, die, zoals men weet, willen, dat elk kunstwerk voor zich zelf spreekt, wordt een zaal van het museum voor nieuwe religieuze kunst ingericht. De gemeente Utrecht stelt een van de kloostergangen van het Catharijneconvent ter beschikking. Interessant belooft ook de catalo gus van deze tentoonstelling te wor den, niet alleen omdat kunsthistorici en critici van naam er beschouwin gen in zullen publiceren, maar ook omdat hij door een groot aantal il lustraties zestig fotopagina's naast veertig bladzijden tekst op zich zelf reeds een overzicht van de reli gieuze kunst in de laatste eeuw zal geven. De opening van de tentoonstelling geschiedt op 28 April Alle deelnemen de nog levende kunstenaars zijn daarbij uitgenodigd. Vermoedelijk blijft zij tot 15 Juni open. Ex-koning Carol van Roemenië is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag te Estril bij Lissabon aan een hartaanval overleden, aldus werd door een voorma lig hoogwaardigheidsbekleder aan het Roemeense hof te Estril verklaard. Prinses Helena van Roemenië. de echtgenote van ex-koning Carol, de vroegere madame Lupescu, bevond zich aan het sterfbed van de ex-koning. De ex-koning was Vrijdagavond om half twaalf plotseling ziek geworden. De voormalige Roemeense koning woonde sedert 1947 te Estril, ongeveer 25 kilometer van Lissabon. De conferentie van Arabische minis ters vsn Buitenlandse Zaken, welke op verzoek "der Egyptische regering in het weekeinde te Caïro zou worden gehou den, is tot nader datum uitgesteld. Het doel van de conferentie is het bepalen van een gemeenschappelijk standpunt der Arabische landen bij de besprekingen, welke de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dul les, volgende maand te Cairo zal voe ren. Het Zweedse schip „Naboland" heeft geseind dat het Vrijdagavond in aan varing is geweest met een onbekende duikboot. De aanvaring geschiedde drie mijlen ten Noorden van Chanak aan de Dardanellen. De Griekse minister van de Koopvaardij heeft in antwoord op Amerikaanse beschul digingen, dat schepen onder Griekse vlag handel hebben gedreven op. communistisch China, verklaard, dat „geen enkel Grieks schip in Chinese havens is geweest, terwijl wij pertinent weten dat Britse, Franse. Ita liaanse en Zweedse schepen communistisch China van goederen voorzien". Vrijdagmorgen is brand uitgebroken in de fabriek van Van Houten te Chauvigny in Frankrijk. Het vuur verspreidde zich in korte tijd door het gebouw. Het vond een gemakkelijke prooi in de voorraad van 25 ton suiker, 8 ton cacao en ander materiaal. Men schat de schade op meer dan een mil lioen gulden. De oorzaak van de brand is nog onbekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 9