Moderne stationsingang op Kennemerplein Prognose van Haarlem:187.000 inwoners in 198 Jaarvergadering van „De Narcis het Krelagehuis Derde beton-perron 17 Mei in gebruik „Zeer sterke bezetting van de bejaarden in de toekomst'' l e weinig vraag naar narcissen in Na 3 jaar hegemonie in Afd. E Jacobaschool uitgeschakeld In Haarlem kwam Ger de Roos op talentenjacht BLIKSEMAFLEIDERS Hoe spelen de R.K. clubs? Gisteren zijn meer dan vijftig wedstrijden gespeeld Muziek van het lichtere genre was favoriet HERINGA WUTHRICH Interieur van Wybrand Hendriks Aanwinst Fr. Halsmuseum Haarlem-Noord waardig GEREKEND NAAR GEBOORTE- EN STERFTECIJFERS: WOENSDAG 8 APRIL 1953 PAGINA 2 CALIFORNIë GROET NEDERLAND Inzending van tulpen op de Flora ATTRACTIE IN „DE HYACINT" Orgelbespeling Geslaagd Burgerlijke Stand Beurs van Amsterdam Beurs van New York TELEFONEREN MET DISTRICT DEN BOSCH SGHQQLVOBTBAL IN HAARLEM Drie belangrijke zaken Jaarverslag van de keuringsdienst Substituut-griffier Spreekuur burgemeester Het derde perron met moderne betonconstructie is zo goed als gereed. Over enkele weken, om precies te zijn op 17 Mei, zal het derde nieuwe perron van het Haarlemse station in gebruik worden genomen. Door de in gebruikstel- ling daarvan zal een betere treinopvolging in de spitsuren vanuit de richting Am sterdam mogelijk zijn Want tot nu toe gebeurde het wel, dat de verschillende lijnen op het baanvak Amsterdam—Haarlem vol stonden met treinen die Haar lem niet binnen konden lopen omdat een trein vertraging had. Over enkele weken zal dit euvel verholpen zijn er. zal het minutenschema, waarop de Nederlandse Spoorwegen zo trots zijn, niet meer in de war gestuurd worden. De provisorische oostelijke uitgang op het Kennemerplein wordt nog enkele maanden gehandhaafd, omdat het geprojecteerde plaatskaartenbureau met in- en uitgang aan de westelijke zijde slechts in eerste stadium van aanbouw is. Men heeft reeds de voorbereidende werkzaamheden ter hand genomen en ongeveer eind Juni zal dit gebruw, dat twaalf meter uit de gevel steekt, voltooid zijn. beide uiteinden bij de trappen vindt men over de gehele lengte zgn. schuilnissen, waarin de wachtende reizigers beschut zijn tegen regen en hagel. De achterwan den van deze nissen zullen voorzien worden van doorzichtig glas. De wacht kamers, rondlopend in de uiteinden, krijgen banken. Zoals gezegd hoopt men eind Juni ge leed te zijn met het plaatskaartenkan- toor dat nog op het nippertje in het ge hele project een plaatsje heeft gekregen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van de Nederlandse Spoorwegen om bij de uitgang aan de westzijde van het Kennemerplein slechts een klein kan toortje te maken. Thans zijn de plan nen gewijzigd en heeft men een gebouw ontworpen dat volkomen aan de eisen van deze tijd voldoet en Haarlem-Noord waardig is. Het steekt twaalf meter uit de gevel. In de hal zijn drie loketten ge plaatst, waar de reiziger zijn kaartje kan kopen. Voorts heeft men in deze hal, die zes bij zes meter is, en indirect verlicht wordt door T.L.-buizen alsmede door het invallende licht door de gebo gen kap waarin ronde glastegels, een boekenkiosk. Aan de linkerzijde van het kantoor zijn drie uitgangen gemaakt die toegang geven naar de rijwielstalling. Vanaf het Kennemerplein komt men via een deur in de hal. Naast de deur vindt men aan beide zijden grote vlakken van spiegelglas. Als dit kantoor klaar is, dan wordt de uitgang aan de Oostelijke zij de gesloten en zal men dus weer via de Westzijde naar de verschillende perrons kunnen gaan. Boven het gebouw is een klok ontworpen, terwijl men er verder ook nog een -zal vinden in het plaats- kaartenkantoor. D.E.M.—B.K.C. KinheimV itesse. VelsenW.S.V. H.B.C.Zandvoortmeeuwen. TYBB—W oerden. A.D.O.St. Pancratius. D.I.O.Onze Gezellen. LisseW armunda. ConcordiaS.J.C. LugdunumTeylingen. Inzendingen tot Zaterdagochtend negen uur op open briefkaart aan de Sportre dactie, Nieuwe Haarlemsche Courant, Smedestraat -5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk speï is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toegekend. Uit de Parijse kunsthandel is voor het Frans Halsmuseum aangekocht een interieur van Wybrand Hendriks. Wybrand Hendriks werd in 1744 te Amsterdam geboren en was leerling van de Amsterdamse tekenacademie. Na verblijf in Engeland vestigde hij zich te Haarlem, waar hij in 1776 lid werd van het schildersgilde. Na tijdelijk ver blijf te Ede keerde hij te Haarlem te rug, waar hij in 1786 Conservator werd der kunstverzameling van Teyler's Stichting. Hij stierf in Haarlem in 1831. De nieuwe aanwinst is geëxposeerd in de onlangs opengestelde Empire-zaal. In de erehal van de Flora te Heem stede is een inzending van rose en gele tulpen te bewonderen, afkomstig van de Avansino-Mortensen-Nursery uit San- Leandro in Californië. Deze inzending is tevens bedoeld als groet van ge noemde kwekerij aan Nederland. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat deze tulpen uit de volle grond komen. De verzending duurde twee dagen en de tulpen kwamen in prima conditie aan. Bij de zending was een foto ingeslo ten, waarop de burgemeester van San- Leandro de tulpen ter verzending aan bood aan een bijzonder charmant meis je, die de minstens e.ven charmante ti tel mocht voeren: City's Miss Sunshine and Flowers. In de erehal heeft deze inzending, getooid met de Amerikaanse vlag, een goede plaats gekregen. Vanavond treedt de boereDkapel „De Hooibouwers" van de Haarlemse ge meentereiniging op in de taveerne De Hyacint aan de Grote Markt. Morgen avond verzorgt Georgette Hagedoorn een bijzonder programma en Donderdag 16 April komt Jan de Cler met liedjes bij een gitaar. Zijn optreden begint om „Negen heit de klok". Het programma voor de orgelbespe ling op Donderdag 9 April, des middags van 15 tot 16 uur door de heer George Robert, luidt als volgt: 1. Fantasia G gr. t. J. S. Bach; 2a. Benedictus, b. Dona nobis pacem, F. Couperin; 3. Variations sur un thème de Clément Jannequin, Johan Alain; 4. Ricercare (Hommage a Sweelinck) A. de Klerk; 5a. De Pro fundus, b. Nazard, Jean Langlais; 6 Passacaglia, G. Frescobaldi. Voor het examen haarverven, water golven, blonderen en permanenten is in Amsterdam geslaagd de heer C. J. Oer- lemans te Haarlem. GEBOREN: H. J. Zut—Hermsen, A. TabakVan Geelen, zoon; J. C. Gros kampRozenhart. J. van KetelDe Jong, Chr. W. KlopPickhard, S. M. QuaxBuurman, W. H. Brand—Verzijl- bergh, dochter. GEBOREN: G. Bakker-Nanne, J. Bra- kelé-van der Plas, J. Rietveld-Blom, H. Marijnen-van Berkel, A. Vestering- Schouten, C. de Jonge-Keuls, G. Blom- Mantingh, A. Blankesteijn-Godvliet, A. van Huizen-De Boer, A. Schouten-De Vries, J. Booms-Paffen, S. Oosterveld- Leijnse, allen een zoon; A. Out-Dijk- mans; W. Wilmering-Küppers, G. Dor- repaal-Visser, M. Schut-De Vos, A. Hak- Jansen, Chr. van Riet Paap-van Heer den, A. van Oijeir-Geukers, A. Bos- Steenkist, allen een dochter. ONDERTROUWD: A. Castens en A. Lammers; J. de Greeuw en M. de Jong; H. Hazelhorst en R. Stroes; A. Spoor en T. Heemstra. fNiet officiële koersen) Vorig Opening slot 8/4 3% Ned. 1953 100 ft 100% 344 Nederl. 1948 95b 344 pCt. Ned. 1950 95b 3-344 Nederland 1947 9544 9544 3 Ned. 62-64 bel.-fac. 9744 Inschr. Grtbk. 46 3 pCt. 94» Ned. Handel M|j. cgrt 156)4 AJCU. 15944 1601/4 Van Berkels Patent 103 Calvé-Delft eert. 117 Van Gelder 149'4 Kon. Hoogovens eert 154 (4 Unilever cert. 184% 184% Ned. Kabel 207 Philips 154(4 155 Kon. Petroleum 30814 310 „Amsterdam" Rubber 88% 88(4 Holl. Amerika L|jn 14412 Kon. N. Stoomb. M. 123 122 Ned. Scheepv. Unie 125(4 125 H.VA.. 98% 99 Deli M|j. eert. 83% 85 6/4 7/4 North American Can 38% 38% Radio Corp. 50% 50% Anaconda Copper 78% 79% Bethlehem Steel 67% 68 >4 Chrysler Corp 60(4 60% General Electric. 14% 1478 General Motors 70(4 70% Hudson Motors 63 63% Kennecott Copper Montgomery Ward 22 2131 25% 26 Republic Steel 47 47% 6714 Shell Gil 68% mthern Pacific 43(4 44% Southern Railway 82 \'x 84(4 Tidewater 24 >2 24% U.S. Steel 30(4 38% ex div. In October van het vorig jaar is men met de bouw van het derde perron be gonnen. Een slechte winter heeft de directie af en toe wel parten gespeeld, maar het werk zal dan toch nog met vijftig verletdagen bij de in werking treding van de nieuwe dienstregeling op 17 Mei klaar zijn. De treinen in de richting Alkmaar zullen dan vanaf die datum van het derde perron vertrekken. Op dit perron worden drie klokken aan gebracht alsook drie luidsprekers. Op het ogenblik is men druk bezig met de wachtgelegenheid aan de Westzijde van het perron. Vóór Pasen heeft men het beton kunnen storten en thans worden de gezandstraalde schokbetonspanten op gezet. Via een trap bereikt men zowel aan de Oost- als aan de Westzijde het derde perron. De treden van deze trap pen zullen afgedekt worden met natuur steen, terwijl in de tunnel en in de beide trappenhuizen de muren afgezet zijn met tegels, die ook gedeeltelijk het nieuwe plaatskaartenkantoor zullen versieren. De vloer van het perron is van betop met een koude aphaltlaag. Het perron heeft een lengte van ruim tweehonderd meter en een breedte van acht-en-een- halve meter. Met uitzondering van de Tekening van het „te vijfder ure" ontworpen nieuw plaatskaartenkantoor met in- en u'itgang aan de Westzijde van het Kennemerplein. De hal staat twaalf meter naar voren. Door de grote klok, die in de gevel wordt aangebracht, zal de treinreiziger nu ook aan de Noordzijde kunnen zien of hij de trein nog halen kan of niet. Reeds geruime tijd is het Nederlands Economisch Instituut werkzaam ten be hoeve van onderzoekingswerk voor de gemeente Haarlem. Hoewel er naar is gestreefd die onderzoekingen zo nauw keurig mogelijk te doen geschieden en de adviezen de veronderstelde waarde te geven, werd het gemis gevoeld van een gedegen uitgebreid basis-onderzoek. De opdracht van het gemeentebestuur om vatte aanvankelijk mede dit grote on derzoek, maar het moest nog even duren, vooraleer er definitief mee kon worden begonnen. Thans is het eerste hoofdstuk verschenen betreffende de vermoedelij ke toekomstige loop der bevolking van Haarlem. Daarin wordt de natuurlijke groei behandeld en wanneer de ontwik keling van de bevolking en de econo mische factoren, welke daarbij een rol spelen zijn vastgesteld, kunnen de con sequenties getrokken worden ten aanzien van de omvang der verzorgende bedrij ven, openbare gebouwen, verkeer etc. In het eerste hoofdstuk is nagegaan, hoe zich de bevolking van Haarlem in de komende dertig jaar -met de meeste waarschijnlijkheid zal kunnen ontwik kelen. Het totale inwonersaantal is voor het jaar 1980 gesteld op 187.000. Daarbij is nog geen rekening gehouden met de invloeden van vestiging en vertrek, wel ke factoren nauw verbonden zijn met de economische ontwikkeling der stad. Wanneer het rapport over deze ontwik kelingsstudie gereed is, kan de prognose voltooid worden. De sterfte-kansen in Nederland en in Haarlem verschillen slechts in geringe mate en het is waarschijnlijk, dat de in het verleden waargenomen daling van deze kansen, zich in de toekomst zal voortzetten. Die daling zal echter gering zijn, omdat Nederland in de periode van 1947 tot 1949 de laagste cijfers ter wereld had. Om een indruk te krijgen van de loop der geboorten in Haarlem ten opzichte van die in Nederland in het verleden, is voor de periode van 1900 tot 19.51 het aantal levend-geborenen voor ieder jaar bepaald. Dat aantal is uitgedrukt in het totaal aantal vrouwen in Haarlem. In het begin van deze eeuw lag het ge boortecijfer in Haarlem aanzienlijk lager dan in Nederland. In de latere jaren blijkt echter, dat de geboortecijfers el- Donderdag 9 April zal de bestaande AZZ-koppeling tussen de technische te lefoondistricten Haarlem en 's-Herto- genbosch worden vervangen door een volledige koppeling. De aangeslotenen van het district Haarlem kunnen dan alle nummers in de geautomatiseerde netten van het technische district Den Bosch door lopend kiezen. De bestaande AZZ-koppeling met hei technische district Tilburg blijft nog gehandhaafd. Op Woensdag 8 April te 24.00 uur zullen de netnummers van de in dit district gelegen centrales worden gewijzigd. Maandagmiddag hield de vereniging „De Narcis" haar jaarvergadering in het Krelagehuis. In het openingswoord van de voorzitter, de heer Th. R. de Vroomen, verwelkomde deze o.m. prof. dr. E. van Slogtereq, de Rijkstuinbouw- consulent ir. Vlag en de heer Van Kla veren van de Plantenziektenkundige Dienst, waarna hij de heer Willem Zandbergen uit Sassenheim herdacht, wiens overlijden een groot verlies was voor deze vereniging. Vervolgens wierp spreker een terugblik in het afgelopen jaar. Helaas, aldus spreker, waren de prijzen voor narcissen in het afgelopen jaar niet gunstig. Dit vond zijn oorzaak in de beperkingen, welke ons grootste afnemersland, Engeland, genoodzaakt was, aan de bollen-import op te leggen Een en ander was oorzaak, dat er te weinig vraag was naar narcissen, wat zijn invloed op de prijs deed gelden. De maatregelen tot opkoop voor vernieti ging van minderwaardige partijen heeft een grote zuivering in de partijen ten De Schoolvoetbalcommissie heeft zich Dinsdagmiddag vergenoegd in de handen kunnen wrijven, want alle wedstrijden voor deze belangrijke dag, niet minder dan 54, konden doorgang vinden op één na, daar door een misverstand een elftal niet aanwezig was. Afd. C. is nu weer bij met haar uitgestelde wedstrijden van Zaterdag en voor afd. D. zal dat heden het geval zijn. Afd. E leverde vandaag het grootste aandeel in het programma, n.l. 32 wed strijden. Als een bijzonder feit mag wel vermeld worden, dat het de R. K. Oplei dingsschool 1 gelukte, de Jacobaschool, welke drie jaar achtereen kampioen van afd. E werd, uit te schakelen. Al komen hier en daar nog hoge uit slagen voor, er zijn ook talrijke aardige en spannende wedstrijden. Vooral in de laagste afdeling wordt met groot enthou siasme gespeeld en we voorzien, dat we in deze afdeling een aardige eindstrijd krijgen. Maar, wie de gelukkigen zullen zijn, die het zo ver zullen brengen, is nog niet te zeggen, daarvoor is het aan tal deelnemers nog te groot. De uitslagen waren dan: Afd. C. uit gestelde wedstrijden van Zaterdag: Am bachtsschool 2—KI. de Vriesschool 3 3— 2; Lorentzlyceum 2—Kon. Wilhelm.school 2 80; RKULO 2St. Bernardusschool (Hillegom) 12; Afd. D: uitgest. wed strijden van Zaterdag: RKULO 5—St. Henricusschool 6 0—6: St. Aloysiusschool 1St. Henricusschool 5 110; St. Je- roenschool 3—RKVGLO 2 1—1 (RKGV LO 2 wint)St. CanisiusschoolSt. Hen ricusschool 4 4—0; HBSB 4—A H Ger- hardschool 5 2—3; Kon. Wilhelminasch. 3—Gerrit Bargersch. 2 3—3; (G. Bar- gersch. wint); Chr. MULO (Bl'daal)— Pr. Ireneschool 3 42; Ambachtsschool 5 Ie Chr. Lyceum 2 niet gespeeld. Overige wedstrijden, verliezersafd.: RK ULO 6St. Jeroenschool 4 17; Trini- teitslyceum 4Coornhertlyceum 8 70; 2e Centr. school 3le Centr. school 3 05; HBS B 5Th. M. Ketelaarschool 6 07; GymnasiumHartenlustschool 3 2 2; (Gymn. wint); Th. M. Ketelaarsch. 5Bornwaterschool 13; 2e Centrale school 1Kon. Emmaschool 1 70. Winnaarsafdeling: Coorhertlyceum 7 Chr. Dreef school 3 25; Bronsteeschool 3 Lorentzlyceum 4 11 (Lor.lyc. wint); KI. de Vriesschool' 4Coornhertlyceum 6 30; le Centr. school 1Karei Door- manschool 43. Afd. E, verliezersafdeilng: St. Willi- brordusschoolR. K. Opleidingsschool 2 141; Dom. SavioschoolR. K. School vereniging 3—2; St. Adelbertusschool St. Antoniusschool (H'lem) 00 (St. Ant. wint); St. Lambertusschool 2St. Fran- ciscus Xaveriussch. 2 03; St. Lamber tusschool 1St. Bavoschool (Westergr.) 50; Haarl. Montessorisch.—Weth. Wes- terveldschool 1 70; Dr. Huëtschool Lorentzschool 24; W. de Zwijgerschool Chr. School (Bl'daal) 3—3 (Chr. sch. wint); Chr. Dreefschool 4—Linnaeus- school 11 (Chr. Dreefsch. wint); Weth. Westerveldschool 2Marnixschool 04; Dr. BavinckschoolCrayenesterschool 6 2; NasauschoolProf. dr. Gunningsch. 60; VondelschoolKon. Wilh.m.school (O'veen) 10; FloraschoolFrans Hals- sch. 14; LinschotenschoolPr. Hendrik- school 35; BeatrixschoolBos en Ho- venschool 11 (B en H wint). Winnaarsafd.: St. Bavoschool (Eem- str.)Bonaventuraschool 30; St. Lucia- school—St. Fr. Xaveriussch. 1 11; (St. Fr. Xav. wint); St. Aloysiussch. (O'veen) St. Jozefschool 31; Jacobaschool R. K, Opleidingsschool 1 0—1; St. Aloy siusschool 2 (H'stede) St. Petrus Cani- siussch. 2 13; Chr. Huygenssch.Noor- derschool 30; Aeneas Mackayschool Fuhropschool 21; Mr. BruchschoolJ. P. Coenschool 11 (J. P. Coensch. w.); PrinsenschoolJuliana v. Stolbergschool 21; RijksleerschoolP. H. v. d. Leysch. 3—1; Dr. Kuyperschool—Kon. Emmasch. 2 41; Corn. Houtmanschoolv. Zegge- lenschool 42; JulianaschoolTetterode- school 40; Inst. Oranje Nassau—Doops- gez. school 2—3; Teylerschool—Pr. Mar- grietschool 03; Nic. BeetsschoolVoor wegschool 24. Donderdag wedstrijden in afd. D eri E. gevolge gehad, zodat geconstateerd mag worden dat deze maatregel uitstekend werkt. Ofschoon dan ook op deze wijze 772 ton narcissen is opgekocht en ver nietigd, is toch het definitieve kortings procent van zes nog niet eens zo ge weldig geweest als aanvankelijk werd gevreesd. In de lagere handelsprijs voor onze narcissen ligt toch een gevaar, n.l. dat minder aandacht wordt besteed aan de controle door onszelf in onze culturen. Dit mag geen aanleiding geven tot ver slapping; alleen met prima, gezond goed zullen wij het langst in de wedloop kunnen meedoen. Tenslotte zou nog te overwegen zijn, in hoeverre het goed kon wezen, ook voor narcissen een regeling van surplus te verzoeken op grond van het nuttig areaal, zoals dat bij hyacinten het geval is. Hierna volgde het jaarverslag van de wnd. secretaris de heer H. J. v. d. Laan. waaruit we o.a. het volgende ontlenen: Toen bijv. het vorig iaar het areaal narcissenteelt ter sprake kwam, weid allereerst vastgesteld dat van de 1091 ha. slechts 70 ha. onbeplant- is gebleven, een hoge prijs voor teeltrecht moest worden gegeven en op dat moment de donkere wolk van de Engelse contin- gentering boven het hoofd hing. De vooruitzichten waren toen allesbehalve rooskleurig; het ging gepaard met een lusteloze markt en zakkende prijzen tot zelfs een minimum-niveau. Onder zulke omstandigheden was het op dat moment niet te verantwoorden, een groter are aal te adviseren en moest eerst afge wacht worden, hoe de handel zich zou ontwikkelen. De tijd heeft geleerd, dat het vak door deze contingentering wel schade heeft geleden, maar dat de klap toch niet zo hard is aangekomen als verwacht werd. Het surplus van narcissen is beneden de verwachting gebleven. Volgens de laatste gegevens zou er nu 1060 ha., waaronder 25 ha. bloemis terij A, of 2 pet. meer narcissen geteeid worden dan in 1952. Daardoor zal eer der van een grotere dan van een klei nere productie sprake zijn. Bezien we de algemene lijn en nemen we in acht, wat ter overname bij het surplus is aangeboden, dan zou men kunnen spre ken van een normale evenwichts toestand. Er zijn drie belangrijke zaken, waar over ieder jaar advies wordt gevraagd aan het bestuur. Dat is over de getallen per mand voor overname door het sur- plusfonds, de binnenlandse minimum prijzen en de grootte van het areaai- teeltrecht. Deze zaken zijn of worden steeds gezien in het licht van de ge noemde feiten. Voor 1952 werd tot handhaving van de bestaande toestand geadviseerd, maar voor 1953 zal, wanneer het advies wordt opgevolgd de getallenlijst, hqe- wel niet ingrijpend, er toch even an ders uitzien en wat de minimumprijs betreft werd geadviseerd, om die van de poetaz- en poëticus-soorten op te trekken tot die van de groot- en klein- kronigen. Over het areaaal is voor 1953 nog geen besluit genomen, evenmin als over de overnameprijs van het plant goed. Het is prettig te constateren, dat het B.V.S. en het surplusfonds in 1952 alle adviezen van de vereniging hebben overgenomen en hierbij geen moeilijk heden werden ondervonden. In het be stuur is aandacht geschonken aan de wijzigingen in het Handelsreglement. Ten opzichte van de narcissen is de me ning, dat het reglement op enkele pun ten voor verbetering vatbaar is; o.a. wordt dë reclametermijn van één maan t voor afkeuring wegens narvisvlieg te lang geacht en wordt het practischer geacht de term „winddroog" te ver anderen in „droog". Zodra de tijd hier voor gunstig is, zal dit opnieuw onder ogen worden gezien. Het ledental is sinds 1951 van 869 ge stegen tot 1084. Het jaarverslag besloot met de wens, dat door de bollenkwekers uiteindelijk bereikt moge worden een groter wel vaart tot heil van ons vaderland, maar voor alle kwekers in het bijzonder. Na het financieel verslag bracht de heer F. Limburg hierna het keurings- verslag uit over het jaar 1952, waarin o.a. het volgende werd medegedeeld: De klachten, cue net Laporaionum en de Plantenziektenkundige Dienst om trent het virus en de narcisvlieg bereik ten, zullen ertoe nopen, maatregelen te treffen, om dit te voorkomen en ook de keuring zowel te velde als in de zomer te verscherpen. Het komt tijdens het leveringsseizoen nogal eens voor, aat men zich beklaagt over het afkeuren van partijen, waar van bij het uitzoeken blijkt, dat er maar een klein percentage vliegbollen uit valt; maar men moet de consequentie aanvaarden van de nonchalance, die men bij de bestrijding aan de dag heeft gelegd. In het koken heeft men een prachtig bestrijdingsmiddel, dat bovendien nog vele voordelen heeft voor de cultuur. Gelukkig wordt dit door het overgrote deel van de kwekers ingezien. De ge kookte oppervlakte bedraagt de laatste jaren minstens 75%; in enkele rayons- 80 zelfs 90%, Ten opzichte van het aaltjesziek kan- men tevreden zijn, maar waakzaamheid blijft geboden. Die is er altijd niet, het geen blijkt uit het feu, dat het ziek vrij wel steeds door de controleurs wordt gevonden. Toegegeven moet worden, dat dit mede zijn oorzaak vindt in de veel al geringe aantasting die vakkennis en speurzin vraagt. Mensen met deze eigen schappen komen in de bollenbedrijven helaas te weinig voor. Dit is één van de redenen, waarom in Sassenheim op ver zoek van de plaatselijke Unie van Landbouworganisaties de z.g. ziekzoek- wedstrijden zijn georganiseerd en het is verheugend, dat deze door zovele pa troons worden gestimuleerd door be- schikbaarstelien van prijzen. De enor me toename van deelnemers, vooral on der de jongeren, is een verblijdend ver schijnsel en getuigt van liefhebberij voor het vak. Maar tevens wijzen de uitsla gen van cfeze wedstrijden uit, een ont stellend gemis van kennis van de ver schillende ziekteverschijnselen onder een groot deel van hen, hetgeen voor ons een aansporing is, op deze wijze voort te gaan. In tegenstelling met verleden jaar moest een 7-tal overtredingen bij de commissie van scheidslieden aanhangig gemaakt worden. Enkele waren van zeer ernstige aard. zodat boeten wer den opgelegd, variërend van 25 tot 1000 gulden plus kosten. Tenslotte wees de heer Limburg op de samenwerking tussen de verschil lende diensten, die als steeds van pret tige aard is. Bij de bestuursverkiezing waren af tredend de voorzitter de heer Th. R. Vroomen en het bestuurslid de heer P. Oosterveer. Beiden waren niet meer herkiesbaar. Na stemming werden ge kozen in de vacature-De Vroomen: de heer J. Benschop 'van de N.V. Warnaar Co te Sassenheim en in de vacature- Oosterveer: de heer P. A. van Saase te Hillegom. In de rondvraag werd verzocht nar cissen voor het surplus per tal over te nemen inplaats van per kg., doch hier op werd door de voorzitter geantwoord, dat dit niet gemakkelijk was voor een goede controle. Gebleken is, dat het overnemen per kg. het meest gewenst is en aller instemming heeft. Voorts werd nog geïnformeerd naar de inname van plantgoed van narcissen, wat be treft de prijs voor het a.s. seizoen. De voorzitter deelde mede, dat nog geen nrijs bekend gemaakt is, doch dit zal vermoedelijk wel weer op 25 ct. per kg door het B.V.S. bepaald worden. Tot slot werd een dankwoord gericht tot de beide aftredende bestuursleden, die veel werk hebben verricht in het belang van de vereniging „De Narcis". kaar naderen, waarbij tevens blijkt, dat de veranderende factoren, die voor het gehele land golden, in gelijke mate op Haarlem van toepassing zijn geweest. De samenstellers van het rapport hebben Haarlem en Schoten reeds voor 1927 als één gemeente beschouwd, een methode, die nog niet was toegepast en waardoor nooit een zuiver beeld verkregen kon worden. Het vestigings overschot van jonge gezinnen uit Haar lem, Amsterdam en de rest van de pro vincie, die zich in Schoten in nieuw ge bouwde woningen vestigden was groot, wat met zich bracht een hoog geboorte cijfer tot aan 1907. Als gevolg van de toenemende verstedelijking van Scho ten daalde het geboortecijfer daarna sterk, waardoor de invloed van Scho ten op het totaal Haarlemse cijfer aan zienlijk kleiner werd. In 1918 was het verschil bijna genivelleerd. Dat het geboortecijfer van Haarlem ten opzichte van Nederland toeneemt, vindt zijn oorzaak in het relatief sneller dalen van het Nederlandse cijfer. De hoge ge boortecijfers in de na-oorlogse jaren zullen over twintig a dertig jaar, een geslacht verder, opnieuw hogere geboor tecijfers veroorzaken, waarmede in het rapport rekening is gehouden. De be- volkingspyramide blijkt in 1909 een zeer regelmatige bouw te bezitten, in 1930 zijn de lagere leeftijdsklassen relatief zwakker bezet en in 1950 tekent zich dat beeld nog sterker af. Een sterk ver ouderende bevolking tegenover de nog steeds dalende jongere leeftijdsklassen. Een uitzondering vormt de groep 0-4 jarigen (geboortetop na de wereldoor log), waardoor de basis zich aanzienlijk verbreedde. Als gevolg daarvan zullen de middengroepen in 1980 sterker bezet zijn met een stijgend geboortecijfer. De oudere leeftijdsklassen zijn relatief zeer sterk bezet. De oorzaak daarvan ligt in de dalende vruchtbaarheid en de dalende sterftekansen, onder meer ver oorzaakt door de stijgende welvaart, ge paard gaande aan de vooruitgang def medische wetenschap. De consequentie van dit verschijnsel is echter, dat het sterftecijfer in de toekomst noodzakelijk zal stijgen. Bezien we nu de bevolkingspyramide van Haarlem, dan valt direct op, dat de hogere leeftijdsklassen aanzienlijk ster ker bezet zijn door vrouwen dan door mannen. De sterkere bezetting wordt niet alleen veroorzaakt door de sterfte kansen, welke voor vrouwen lager z|jn dan voor mannen, maar ook, en in zeer belangrijke mate, door de samenstelling van het vestigingsoverschot in Haarlem in de periode vóór 1940. Haarlem heeft voor dit tijdstip vrijwel regelmatig een sterk vestigingsoverschot te zien gege ven, waarin het vrouwelijk aandeel be duidend groter was dan het mannelijk. Daarvan, is wederom een gevolg, dat het aantal vrouwen onder de bejaarden in de toekomst naar verhouding nog groter zal zijn. Het gemeentebestuur moet er rekening mee nouden, dat in Haarlem het „verouderingsproces" ver der is voortgeschreden dan in Nederland, terwijl daar tegenover de lagere leef tijdsklassen zwakker bezet zijn. Het rapport, dat van talrijke interes sante grafieken voorzien is, kan in een krantenartikel moeilijk ontrafeld wor den. Geïnteresseerden kunnen zich tot het gemeentebestuur wenden. Op zijn talentenjacht door Nederland heeft Ger de Roos, de leider van het „Orkest zonder Naam", Haarlem aan gedaan. Gisteren meldden zich onge veer 90 candidaten en vandaag zal het aantal niet ver beneden dit cijfer lig gen, zodat dus ongeveer 200 gegadigden verlangen net zo beroemd te worden als Vera Lynn of Danny Kaye. Het zou hun. echter voor het binnentreden van het „zweetkamertje" duidelijk gemaakt moeten worden, dat aetherroem even vluchtig is als de ijle sterk riekende vloeistof van dezelfde naam. Het wordt ze wel gezegd na de auditie door Ger de Roos zelf, die na het starten van dit populaire experiment reeds 2200 examinandi heeft gehad. Als zij binnen komen, voelen zij zich ZO klein. Het ideaal, waarnaar zij steeds in hun dromen hebben verlangd, om eens al was het maar één keertje op te mogen treden .voor een heuse radio-microfoon, ebt weg in de zaal, waar een psycholoog en een neuroloog voldoende stof zouden vinden om een proefschrift samen te stellen. Want er wordt wat gezenuwd, dat kunnen wij u verzekeren. Maar met dit klein-men- selijk drama rekening houdend, kunnen wij toch wel bewondering hebben voor de moed, die dikwijls heel wat te verstouwen krijgt, want Ger de Roos is niet zo gauw tevreden en zegt pre cies wat er aan de zuiverheid van de stem of aan de uitspraak ontbreekt qn het zijn immers slechts sterke benen, die ook deze weelde kunnen dragen. Toch is de heer De Roos, die ook de L. S. K.-korporaal Joop de Knegt heeft ontdekt, niet ontevreden over de prestaties, die de Haarlemmers gister avond in de kleine zaal van het Con certgebouw hebben opgebracht. Velen van hen komen in aanmerking voor een her-auditie, terwijl anderen over enkele maanden het voorrecht krijgen, om in een uitzending van „Musicerende Dilettanten'' te mogen optreden. Over het algemeen waren het Jonge mensen, ,.oweI meisjes als jongens, die hun prestaties voor de microfoon brachten. En vooral het lichtere genre schijnt een ruime plaats ln het muzi kaal vermogen van de candidaten ver overd te hebben. Minstens tienmaal hebben wij geluisterd naar de „Tenes- see Wals" en de „Kentucky wals", die steeds weer in een andere versie wer den gezongen. Ook ontbrak Christopher Columbus niet op het appèl, doch de beide keren leed de arme man een jammerlijke schipbreuk, hetgeen in de geschiedenis ook wel eens gebeurd zal zijn. Wij vonden het toch jammer er deze keer getuige van te zijn. Slechts één Frans cabaretliedje heb ben wij gehoord. Een charmant meisje, gekleed in een wit biousje met rode rok, had er slag van haar chanson te „verkopen", zoals dat heet. Weer een ander zong om vijf minunten vóór acht het bekende Nederlandse liedje „Om kwart vóór acht". En zo klinken er nu nog meerdere nummers in ons achter hoofd na, die op een rijtje gezet een rake hit-parade zouden zijn. Talrijke candidaten waren in gezel schap van oudeis, vrienden of beken den, die een dergelijke unieke kans om hun pupil te zien gloriëren niet wil den missen. Behalve dat waren zij on bewust een stut en steun van de per soon in kwestie, die, zoals gezegd, het vaak niet gemakkelijk had. Men zou geneigd zijn te geloven, dat de audities veel geld kosten, maar dan komt de efficiency om de K.R.O.-deur kiiken. Verschillende programma's van deze umroep worden samengesteld uit de producten van de amateurs, die tij- Advertentie HAARLEM Bij K. B. is benoemd tot substituut griffier bij de arr.rechtbank te Haarlem, mr. C. Diederiks, beëdigd klerk ter grif fie van voormelde rechtbank. De burgemeester van Heemstede houdt inplaats van Vrijdag 10 op Zater dag 11 April spreekuur. dens de jacht, welke helemaal niets heeft van de Klondyke-jacht, het best uit de bus gekomen zijn. Het program ma „GroningenLeeuwarden vice versa in muzikale pendeldienst" heeft reeds een derde aflevering gehad. Mo menteel is men bezig met een pro gramma, dat vagelijk nog aangeduid wordt met „Aan de oevers van de IJ»- sel". En uit de vele reacties blijkt, dat déze streek program ma's zeer de aan dacht en de belangstelling hebben van het luisterend publiek, dat jammer ge noeg niet in de gelegenheid gesteld kan worden de audities per televisie-scherm te volgen. Het zou een genoegen zijn. Limburg is wel het meest vruchtbare jachtterrein van Ger de Roos. Onge veer 25 pet. van de prestaties van de candidaten is bruikbaar voor uitzen ding. Reeds zijn drie Limbürgae Pro" gramma's in de aether geweest. In ieder geval heeft Haarlem geen slechte beurt gemaakt bij Ger de Roos, die zijn kruit nog niet verschoten had op het late avonduur, toen een trio, be staande uit een accordeonist, guitarist en trommel een goed woordje van hem kreeg, hoewel zij bij elkaar niet ouder waren dan 40 jaar. 1. BIOSCOPEN: Rembrandt: ..Singin' in the rain", a. Palace: „Heidi", a. 1. Luxor: „Geluidsbarrière", 14 jaar. Frans Hals: „De vlucht van Kapitein Blood", 14 jaar. Lido: „Abbott en Costello in Alaska" alle leeft. City: „De laatste grens", 14 jaar. Spaarne: „De big van het regiment", a-1. Minerva: „Een Amerikaan in Parijs", 18 jaar. VVoensdag 8 April Concertgebouw: Jeugdkoor „Inter Nos", 20 uui Grote Kerk: Orgelbespeling door J. Schou ten 21—22 uur. Zoetestraat: Paaskermis „Jongensstad 1953". Tijden: 14—17 uur en 19.30—23-30 u. Minerva: „Met volle muziek", Watt en Vx Watt. Tijden: 2.30 uur, a. 1. Donderdag 9 April Grote Kerk: Orgelbespeling door Jacob Bijster, 21—22 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert 15—16 uur. Minerva: „Met volle muziek". Watt en ■Vx Watt. Tijdén 2.30, a. 1. Stadsschouwburg: Toneelvereniging St- Genesius: „Tehuis voor Dames", 20 uur. „Taveerne Hyacint": Optreden van Geor gette Hagedoorn, 21.30 en ca. 23 uur. TENTOONSTELLINGEN Wandelpark Groenendaal - Heemstede- Internationale Bloemententoonstelling „Flo ra 1953". Geopend 8.3023 uur. Frans Halsmuseum, ingang KI. en Gr. Heiligland. Speciale expositie van alle aan wezige werken van Frans Hals in hoofd gebouw, cfes avonds bij kaarsverlichting. Bijzondere illuminatie en versiering van Binnenhof en gevel. Geopend van 10—17 en van 20-23 uur. Zon- en feestdagen 13 —17 uur. Museum Het Huis Van Looy, KI. Hout weg 103, (ingang Kamperlaan). Werken van leden van Kunst Zij Ons Doel. Heden daagse schilderkunst. Geopend op werkda gen van 1017 uur. 's Zondags van 13— 17 uur. Vishal, Grote Markt. Diepzee-aquarium en Philips' Wondertuin. Geopend van 10 23 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. „Bloemen wereld van oude en moderne Nederlandse Kunst". Geopend dagelijks van 10—17 uur. 's Zondags van 13—17 uur. 's Maandags gesloten, (tot en met 16 Mei). Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14: Nederlandse Kunstnijverheid. Geopend: 1017 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Kunstnijverheid en bloemencomposities. Pieter van Gelder, Pleter Groeneveldt. Wandtapijten van de Knipscheer. Geopend op werkdagen van 1017 uur. „Het Wapen van Heemstede". Werken van Heemsteedse beeldende kunstenaars- Geopend dagelijks van 9—23 uur. CULTURELE ONTSPANNING EN AMUSEMENT „Poesjesnellenkelder", Stadhuis, Grote Markt: Marionetten-theater, 6 voorstellin gen per dag om 15, 16. 17, 20, 21, 22 uur. Grote Kerk, Grote Markt: te bezichti gen van 917 en 2022.30 uur. Gaskronen- verlichting. Stadhuis, Grote Markt: Avondopenstel ling van 20 tot 22 uur op Maandag, Woens dag en Vrijdag van door kaarsenluchters verlichte grote hall. Toegang vrij. Vleeshal, Grote Markt: Taveerne „De Hyacint". Cabaret, Bars: „Die Raeckse", Raaks: Wie ner cabaret „Edelweiss"; „Moulin rouge" Florapark: 's avonds cabaret, variété, dan sen; „De Waag". Spaarne 29; La Cubana, Lange Veerstraat 17; Wine Lounge, Lion d'Or, Kruisweg 34. Diversen Pendeldienst minatuurtreintjes („Glip- pertjes") op route „Dreefzicht" (De Hout) —Frans Halsplein v.v.; rondritten (N.Z.H- V.M.-bus. 20. 21 en 22 uur) en rondvaar ten (vertrek: Houtbrug) langs de verlich ting. Boottochtjes naar de Flora de gehele dag (van Houtbrug). Houtplein, hoek Dreef ./Wagenweg, en Damstraat; oliebollen- poffertjes-kramen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2