BRUINISSER POLDER LOOPT ONDER WATER OPNIEUW JÉf m ■SIBM èn Deze week arriveren eerste zieken gewonden te Pan Moen Jon en 35 1200 mensen slapen weer op de zolders Onverwachte van veertig vloed slaat gat bij drie meter in zwakke oude dijk Monument voor gevallenen in Indonesië onthuld Huurverhoging met juiste voldoende compensatie Vliegfestijn op het Binnenhof Mgr. C. Bronsveld benoemd tot eerste Aartsbisschop van Tabora Tot hoofd en hart )RR Nog 400 te Schiedam Perzisch—Japans olie-accoord m 1 Principiële politiek verlangd Verschillende gevangenen bezweken voor communistische druk 102.5 millioen voor Rampenfonds Regering verleent medewerking Echtgenote met breekijzer geslagen Duits spionnage- complot det Het weer ||g|||;|ff MAANDAG 13 APRIL 1953 77ste JAARGANG No. 25656 Japanse schepen naar Perzië onderweg Chinese nationalisten brengen twee vaar tuigen tot zinken Conferentie op het Witte Huis Gouverneurs van 48 staten bijeen Natuurkrachten spelen verraderlijk spel Uitspraak: MalenKOF Sobere plechtigheid te Belfeld Nieuwe dijk tussen Her- kingen en Ooltgensplaat Hunebedden vernield Adviseur van Tito overleden Hongaarse Joodse artsen weer in vrijheid? Motie K.V.P.-Kieskring Leiden Moeder van 4 kinderen vergiftigd Twee verdachten in arrest Voor helicopterdienst Rotterdam—Brussel Woordenwisseling over laat thuis komen Gevolg: één dode en één gewonde Nog twee arrestaties Barte WINDJACKETS - SWEATERS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 B'jkant. Beverwijk: Breestraat 25, tele». 4790 ölJkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 iel. 5790 Directie: 3. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. «na. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Het aantal evacué's te Schiedam, dat begin Februari ongeveer 1100 bedroeg, is thans teruggelopen tot 400. Reeds een maand geleden kon een aantal naar zijn haardsteden terugkeren, zodat toen het aantal tot 800 zakte. De resterende 400 zijn hoofdzakelijk van Schouwen en Duiveland afkomstig en zullen, gezien de toestand daar, nog wel geruime tijd in Schiedam moeten blijven. (Van onze speciale verslaggever) het pontveer van Anna Jacoba naar Züpe op het eiland Schouwen-Duiveland *tonden gisteren enige tientallen mensen in groepjes bijeen. Hun gezichten stonden '«Slijk. Er waren er, die waterlaarzen bij zich hadden. Er waren er ook in hun beste pak, met een glimmende zijden zwarte klak op. Zjj stonden daar, als wacht- e.n zij op iets, waarvan ze in het geheel niet zeker waren, dat het zou gebeuren. keken en wezen nu en dan naar het Westen, naar de streep land, die over het "lastgat te zien was en zjj bespraken de toestand. Terecht was hun stemming kedrukt, want tijdens de vloed, die gistermiddag onverwacht tot ongekende hoogte 1? gestegen, zijn weer verschillende dijken op Schouwen-Duiveland doorgebroken. e Polder van Bruinisse, die na meer dan een maand hard werken ongeveer vier |veken droog was, is daardoor weer ondergelopen. Door deze nieuwe en verrader- like ontwikkeling heeft de burgemeester van Bruinisse zich genoodzaakt gezien ,e bepalen, dat terugkeer naar zijn stadje tot nader order ten strengste verboden ls- Doeltreffende controle zal op die bepaling worden uitgeoefend. En daarom stonden die groepjes mensen aan de kade bij Anna Jacoba, Zij hadden naar hun s'adje willen terugkeren. Maar de pont naar Zijpe voer zonder hen weg. Het tfater had hun opnieuw letterlijk de pas afgesneden. De Perzische minister van Buiten landse Zaken heeft Zaterdag bevestigd fiat Perzië een olie-overeenkomst heeft gesloten met een Japanse maatschappij. Een tankboot van deze onderneming is feeds bezig te Abadan olie te laden, ter wijl andere Japanse tankschepen naar de Perzische Golf onderweg zjjn. Tnmi^dels heeft de Brits-Perzische oliemaatschappij het gerechtshof te «ome verzocht ook een uitspraak te doen omtrent de eigendom van de olie, ^eike Vrijdag door de Italiaanse tank- do°t „Miriella" te Venetië is aange- Eeliiv De maatschappij heeft een der- zier? verzoek reeds gedaan ten aan- »Alh "Van de lading van de tankboot ojja die dezer dagen met een lading men ui' Abadan. te Livorno is aangeko- hn»pr Ktw® Romeinse Hof ook in n„f_ j rocP een uitspraak moet doen Zlll de eerste lading van de „Miriella", waarover een tribunaal te Venetië had bepaald, dat deze rechtmatig door de Perzische nationale oliemaatschappij Was verhandeld. De Chinese nationalisten hebben Zon dag bekend gemaakt, dat hun marine bij Tsjekiang, ten Zuiden van Sjanghai, Wee kanonneerboten van de Chinese c°öimunistische vloot tot zinken heeft gebracht en twee andere beschadigd heeft. Het treffen begon tussen een nationa listisch vaartuig en vier communistische •Kanonneerboten. Later kregen de natio nalisten versterking van nog drie vaar digen. Twee communistische kanon- verboten werden in brand geschoten en ?°nken. De andere twee werden welis waar beschadigd, doch wisten te ontko len. -Een nationalistisch persbureau meldt, de Chinese communisten hun vloot ebben gereorganiseerd in vier eskaders tezamen 120.000 ton. Een eskader, „at Noord-China moet beschermen, telt schepen, die alle uit de Sovjet-Unie lkomstig zijn. ii^esident Eisenhower heeft de gouver- holn ^er Amerikaanse staten uitge est*'' op 4 en 5 Mei op het Witte Huis '■Uit Conferentie bij te wonen, teneinde hujhe eerste hand een beeld van de h«r ve toestand in de wereld en de rol V-S. hierbij te krijgen". De natuur heeft liet voorbije week einde een naargeestig spel gespeeld met het water en dus ook met de ge troffen gebieden. Zaterdag stond er op het Noordelijk deel van de Noordzee een nogal zware Zuiderstorm. De he vige windstoten joegen het water uit dit deel weg,zodat er vrij veel water van Zuid naar Noord stroomde. Plotse ling echter is die storm gaan liggen, waardoor weer een sterke Noord-Zuid stroom ontstond. Deze viel samen met de vloed en gistermiddag werd het wa ter hoog opgejaagd tegen de zwakke binnendijken in het rampgebied'. De waterstand kwam hoger dan in de rampzalige nacht van 1 Februari het geval was. Op Schouwen Duiveland be gaven de verzwakte met zandzakken opgetaste waterkeringen het. In de rampnacht werden in de Oude- dijk, die van Btuiriisse naar Oosterland loopt, zeven grote gaten geslagen. Daar door stroomde het water de polder van Bruinisse binnen. Met honderdduizen den zandzakken hebben vele militai ren en burgers weken lang gewerkt om deze gaten te dichten Vier weken ge leden was men zover en kon de Brui- nissepolder leeggemalen worden. Twaalfhonderd mensen keerden weer naar Bruinisse terug. Zij begonnen hun stadje weer bewoonbaar te maken. Zij schepten het slik uit hun huizen en trachtten de schade te herstellen. Van nacht hebben zij op de zolders van hun schoongemaakte huizen geslapen. Want bil de nieuwe vloed van vannacht is opnieuw water uit de Bruinissepolder binnengekomen en liepen ook weer de len van hun stadje onder. Vandaag kunnen zn weer onnieuw beginnen, wanneer zij er tenminste in slagen het grote gat dat in de Oudedijk is gesla gen en dat ruim veertig meter breed en drie meter diep is, te dichten. Op twee andere plaatsen zijn slechts de zandzak ken. die waren gebruikt om de dijk op te hogen, weggeslagen. Die heeft men er gisteren met man en macht weer op aangebracht. Daar is vannacht geen nieuwe schade aangericht. De bewoners van Bruinisse vragen zich af, waarom nu juist hun stadje door deze onverwachte hoge vloed weer getroffen moest worden. In de nacht van 1 Februari ziin zij in de rug aangevallen. Zij hielden de wacht op de zeedijk, die in de voorbije jaren duchtig was versterkt. Vele honderd duizenden guldens werden er aan be steed. Die dijk hield het. Door het gat dat bii Schelphoek, tientallen kilome ters Westwaarts, in de dijk werd ge slagen, overrompelde het water echter ook Bruinisse. Nu is feitelijk weer hetzelfde gebeurd. De stuwing, die het water door de gaten bij Ouwerkerk en Sirjansland Duiveland opjoeg, heeft op de zwakke Oudedijk zoveel druk uitgeoefend dat hij gesneuveld is. Gelukkig heeft de Schouwensedijk, De achternaam van de premier van Rusland, Malenkov, wordt over het al gemeen verkeerd uitgesproken. De juiste uitspraak is MalenKOF; het accent valt dus op de laatste lettergreep, terwijl de „v" als een „f wordt uitgesproken. Ta h/-^an 0nze corresP°ndent) ten ''Sluizend Nederlandse militai- S'jn n 'e divlsies en enkele brigades JhdonesV de tweede wereldoorlog naar hdië dat toen nog Nederlands- tust te u gegaan om daar orde en '8duizp„ ®rJTtellen. Maar niet alle tach- ftaar hei Nederlandse jongens keerden hen viel» m.oederland terug. Velen van fusten tu 111 een soms harde strijd. Zij f.N.i t nans naast de gesneuvelde •Uatra ^penbroeders op Java en Su- tichttên ,.onder enig voorbehoud ver- ''aehteni^^ een dure plicht. Ter nage- vieien „en sti!!e hulde aan hen, die Noora'.T Zaterdagmiddag in het >nume- rgse dorpje Belfeld een d<?tland v 0nthuld Het eerste in Ne- Mi °0r d°' in lndonesië gevallenen. Ejke v°onri* Was een wat te vro- Ureh 7.1,„ ,a,arszon> die in de middag- Jollè nnii? een sobere en piëteit- aii^nnllmgsplechtigheid bescheen, szins kleurrijke stoet met de nimmer ontbrekende schutterij en har monie trok om half vier naar het nog met de nationale driekleur bedekte monument in het plantsoentje bij de kerk. Een plicht noemde de voorzitter van de Belfeldse Oud-Indiëvaarders, K Witteveen, hier de oprichting van dit monument, waartoe anderhalf jaar ge leden besloten werd. Spontaan heeft de kleine maar hechte dorpsgemeenschap sedertdien alles in het werk gesteld en kosten noch moeite gespaard om plaat sing van dit gevallenenmonument te ver wezenlijken. Burgemeester M. G. W. v. Rijckevorsel sprak van een groot gebeu' ren nu in dit kleine dorpje het eerste monument in Nederland voor in Indo nesië gesneuvelde militairen onthuld zou worden. Dat deed mevr. Van Rijckevorsel onder de plechtige tonen van het Wil' helmus, gespeeld door de militaire kapel der Limburgse Jagers om daarmee het eerste zelfstandige werkstuk van de jonge Tegelse beeldhouwer Hub. Hen driks aan de openbaarheid prijs te geven. Het monument is in sobere stijl gehouden en toont een soldaat, die zijn gesneuvelde wapenbroeder in zijn ar men houdt. tussen Brouwershaven en Zierikzee, die indertijd door duizenden militairen met zandzakken is opgehoogd, het gehouden. Had' deze het ook begeven dan waren de gevolgen niet te overzien geweest. Nu kon de polder van Dreischor ten minste behouden blijven. Met man en macht is men echter ook hier aan het werk getogen om de dijk nog meer te versterken. De polder van Vierbannen is echter geheel ondergelopen. Ook elders op Schouwen is schade aangericht. De zandzakkendijk die de polders Burg en Westland beschermt, heeft het begeven en het water heeft weer bezit genomen van het uiterste Westelijke deel van het eiland. Een zandzakkendijkje in de gemeente Burgh zelf is eveneens doorgebroken. De straatweg van Burgh naar Haamstede staat weer een meter onder water. Overal is men echter bezig de dijken weer te dichten. Van gevaar is hier nau welijks sprake. Er deden zich gelukkig nergens persoonlijke ongelukken voor. „Toen de vloed begon te komen, zagen we al dat het mis zou gaan. Het water kwam veel te snel en te driftig*', zei een oude boer ons„Onmiddellijk heb ben we ons toen maar hoog en droog opgeborgen." Tussen Ooltgensplaat en Herkingen zal een geheel nieuwe dijk worden aan gelegd, die een lengte zal krijgen van ongeveer twintig kilometer. Zaterdag is men begonnen met het spuiten van het eerste zand. Verwacht wordt, dat het werk de gehele zomer in beslag zal ne men. In de provincie Drente is men zeer ver ontwaardigd over het feit, dat vandalen bezig geweest zijn vernielingen aan te rich ten aan de hunebedden van Havelte en Westervelde (Norg). Met gebruikmaking van stevige palen als hefbomen zijn nJ. ver schillende enorme dekstenen van de staande stenen gewerkt en op de grond geworpen. De politie stelt een onderzoek in, maar tot heden heeft dit nog geen resultaat op geleverd. Dr. Boris Kidric, de voornaamste ad viseur van maarschalk Tito op econo misch gebied, is Zaterdag te Belgrado overleden. In November van het vorige jaar was zijn toestand reeds ernstig. Er werden toen drie Britse specialisten in consult geroepen. Een maand later was de toe stand van de patiënt in zoverre verbe terd, dat hij uit het ziekenhuis naar zijn woning mocht terugkeren. In Januari verscheen hij weer in het openbaar om zijn stem uit te brengen in de Nationale vergadering, die toen maarschalk Tito tot president koos. Naar het Britse blad „Observer" meldt, zijn dr. Laszlo Benedek en dr. Imre Zador, resp. directeur en eerste geneesheer van het Joodse ziekenhuis te Boedapest, en hun twee assistenten, die onlhngs werden gearresteerd, gelaten. Voorts wordt medegedeeld, dat de voormalige economische dictator in Hongarije, Zoltan Vas, eveneens een Jood, die in Januari werd aangehouden, ook in vrijheid is gesteld. Hij is echter niet in zijn vroegere functie hersteld. weer vrij- Tijdens de Zaterdagmiddag te Leiden gehouden vergadering van de K.V.P., Kieskring Leiden, hebben de afdelings afgevaardigden, die bijna 20.000 leden vertegenwoordigden, de volgende motie aangenomen: „De Kieskring Leiden van de Kath. Volksparty spreek haar ongerustheid uit over de op handen zijnde huurver hoging en de daarmede gepaard gaande compensatie-maatregelen; is er van overtuigd, dat een verdere huurverho ging urgent is; meent echter, dat de be kend geworden compensatie-maatrege len als zeer onvoldoende en gevaarlijk gekenmerkt moeten worden voor de financiële en economische ontwikkeling van het bedrijfsleven; vraagt zich af, of o.m. een loonsver hoging door verschillende takken van bedrijf gedragen kan worden zonder dat dit de productieprijs ongunstig zal beïnvloeden; is van oordeel, dat een verschil in huurverhoging naar gelang de klasse, waarbij de gemeenten zijn in gedeeld, zeer aanvechtbaar is; is zeer bevreesd, dat de te nemen maatregelen ten nadele zullen blijken te zijn van het grote gezin, de gezinnen van de Prins Bernhard en Prinses Beatrix, zorgvuldig beschermd door grote parapluies, wandelen door het verregende Venetië tijdens hun verblijf 1in de Lagunen-stad. Zij maakten een gondelvaart over het Gran-Canal en bezochten de historische gebouwen. De Hengelose politie heeft de 39-jarige Chr. v. d. S. en de 36-jarige mej. A. W. H. gearresteerd. Zij worden ervan ver dacht de 36-jarige echtgenote van v. d. S., moeder van vier kinderen, om het leven te hebben gebracht door ver giftiging met rattenkruid. Mej. A. W. H., die bij v. d. S. samen met haar twee kinderen'inwoont, had een verhouding met v. d. S. Tegenover de politie beken de zij samen met v. d. S. het plan te hebben opgevat diens echtgenote te zul len vergiftigen; v. d. S. ontkent tot dus verre alles. Vastgesteld werd, dat de vrouw ten gevolge van fosforvergiftiging gestorven is. Geallieerde en communistische verbindingsofficieren zijn Zondag tijdens een bü- eenkomst te Pan Moen Jon overeengekomen, dat de uitwisseling van zieke en gewonde krygsgevangenen Maandag 20 April a.s. zal beginnen. Vandaag zijn de onderhandelingsdelegaties weer byeengekomen om de overeenkomst te tekenen inzake administratieve byzonderheden over de uitwisseling. Krachtens de Zater dag gesloten overeenkomst zal de uitwisseling binnen 20 dagen op 10 Mei voltooid zijn. Als alles normaal zal verlopen, zullen per dag 100 geallieerde en 500 communistische gevangenen overgedragen worden. In een door de Chinese communisten uitgegeven communiqué is inmiddels bekend gemaakt, dat binnen enkele dagen geallieerde en communistische verbindingsofficieren bijeen zullen komen om te spreken over wapenstilstandsonderhandelingen. Het voorstel hiertoe was gedaan door de communistische generaal Lie Sang Tsjo. Noordelijke stafofficieren hebben ver klaard, dat het eerste Noordelijke con- vooi krijgsgevangenen op 16 April in Kaesong, ongeveer 10 km. van Pan Moen Jon verwijderd, zal arriveren. Het transport van het verzamelpunt van directeur-generaal Rijksluchtvaartschool, de heer J. W. F. Backer, geeft het startsein voor een Tiger-Moth op het Binnenhof te Den Haag. onderdeel van het vlieg- programma. De bekende Haagse modelvliegtuig bouwer J. Suis gaf een stuntdemonstratie met een (Van een onzer verslaggevers) Het aloude plechtstatige Binnenhof te Den Haag, pas voorzien van een nieuw plaveisel, was Za terdagmiddag herschapen in een miniatuur-Schiphol, waar knetterende en ron kende motoren van model vliegtuigen de sfeer van rust, welke dit oude plein immer siert, bijna wreed verstoorden. Het gold hier namelijk de finale van een wedstrijd voor model vliegtuigen, welke was georganiseerd door de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart, de Mui- derkring het centrum voor cultuur-wetenschap- pelijke beoefening van ra diotechniek en gerichte vrije-tijdbesteding en het ministerie van Verkeer en Waterstaat, De voorronden van dit vliegfeest waren Zaterdag morgen op Ypenburg ver vlogen; de vijf finalisten met hun Tiger Moth-mo- dellen konden 's middags op het Binnenhof nog maals hun kunnen demon streren. Zij deden dit met een vuur en élan, welke het voor de jury gemak kelijk maakten. De hoofd prijs, een twaalfdaagse autotocht door Europa, waarin inbegrepen een be zoek aan de Europese kampioenschappen model vliegen, die in de zomer van dit jaar in Joegoslavië zullen worden gehouden, viel tenslotte ten deel aan de soldaat eerste klasse van het commando lucbt- vaarttroepen J. v. d. Vlies uit Rotterdam. Overigens vormden deze wedstrijden niet het enige zijner machines en de Haarlemse luchtvaartclub hield een teamrace met drie vliegtuigen, waarbij het letterlijk en figuurlijk warm toeging. Interessant was voorts een demonstra tie met een racemodel. Dit miniatuurvliegtuigje trok met een snelheid van bij na honderd km. per uur fantastische bochten over de hoofden van de talrijke bezoekers. Het succes van deze wedstrijden, waaraan te vens een tentoonstelling van modellen in de Sta tenzaal was verbonden, is zó groot geweest, dat de organisatoren van plan zijn een en ander volgend jaar te herhalen. krijgsgevangenen in Noord-Korea naar Kaesong zou twee dagen vergen. De Noordelijken hebben de nationaliteit van de gevangenen, die deel uitmaken van de eerste groep welke zij zullen terugzenden, niet, vermeld. Het convooi zal uit 23 wagens bestaan. De communisten hebben meegedeeld, dat in de groep niet geïdentificeerde krijgsge vangenen, die zij hebben beloofd te repa triëren, zich verminkte gevangenen uit Turkije, Griekenland, Nederland, Australië, Zuid-Afrika, Canada en Colombia bevinden. Het ópperbevel van de V. N. heeft in middels bekend gemaakt, dat vandaag een generale repetitie voor de komen de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen zou- worden gehouden Aan deze oefening, genaamd „Kleine Heks" zullen Britse, Zuid-Koreaanse en Amerikaanse soldaten deelnemen. Het eerste deel van de oefening zal betrekking hebben op een uitleveren van gevangenen, die zich in handen van de V. N. bevinden. Daarna zal de ont vangst van geallieerde gevangenen wor den ingestudeerd, opdat de komende uitwisseling zo snel en doeltreffend mo gelijk zal verlopen. Het Amerikaanse departement van Defensie heeft in een Zondag afgelegde verklaring gezegd, dat de gevangenen van de V. N. onder meedogenloze com munistische druk. hebben gestaan om hun politieke mening te veranderen. Een aantal van de gevangenen schijnen voor de druk bezweken te zijn, aldus de verklaring. Vele gevangenen zijn, aldus de ver klaring, veel beter behandeld dan men gewoonlijk van de communisten ver wacht. Dit is gedaan om een sfeer te scheppen waarin de gevangenen vat baarder zijn voor het instampen van de communistische leerstellingen. De Amerikaanse en andere luisterdien sten vingen stemmen op die, volgens de verklaring werden herkend als de stemmen van krijgsgevangen gemaakte geallieerde soldaten. Deze soldaten spra ken in zuiver communistische propa- gandatermen. Het is niet bekend op welke wijze dit werd bereikt, doch der gelijke krijgsgevangenen kunnen niet worden veroordeeld als collaborateurs van de communisten, want het alterna tief is blijkbaar geweest marteling of de dood of beide, aldus de verklaring. Aan het front op Korea heeft Zater dag een onbekend vliegtuig, dat veel leek op het type dat door de geallieer den wordt gebruikt, twee bommen op het hoofdkwartier van de V. N. gewor pen. Er werd geen schade aangericht en er waren geen slachtoffers. De Zuid-Koreaanse derde divisie heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag drie aanvallen van een afdeling van 500 Chinezen afgeslagen. De Chinezen had den ten Westen en Oosten van Pan Moen Jon een verkenningsaanval uitge voerd, aldus een mededeling van het achtste leger. De overige activiteit aan het front was gering geweest. De lucht macht heeft bekend gemaakt, dat Zon dagochtend bij luchtgevechten zes Noor delijke straalvliegtuigen zijn neerge schoten. Het Rampenfonds biyft nog dagelijks groeien. Sinds Vrijdag is er weer een bedrag van vier ton bijgekomen, zodat nu 102,5 millioen byeen Is. Naar het K.N.P. verneemt, is Z. H. Exc. Mgr. C. Bronsveld van de Witte Pa ters, tot dusverre apostolisch vicaris van Tabora. benoemd tot eerste Aarts bisschop van Tabora. De benoeming van deze nieuwe Nederlandse Aartsbisschop hangt samen met de invoering der bis- schoppeiyke hiërarchie in Oeganda, Kenya en Tanganyika, waardoor de apostolische vicariaten in deze gebieden tot bisdommen worden verheven. Mgr. Bronsveld, die op het ogenblik in Nederland vertoeft, werd 17 Februari 1905 in Bussum geboren en in Augustus 1950 in Nederland bisschop gewijd. Vit liet kunnen overwinnen van lichamelijk ongemak groeien moed en vastberadenheid, j De Nederlandse missionarissen heb ben een groot aandeel gehad in de ves tiging van de Kerk in deze gebieden. De verheffing van de apostolische vica riaten tot bisdommen is dan ook tege lijk een hulde aan het werk door de Nederlandse missionarissen in het zwar te werelddeel verricht. In de kerkpro vincie van Tabora zullen nu drie nieu we Nederlandse bisschoppen zijn, en wel Mgr. J. van Sambeek W.P., bisschop, van Kigoa, Mgr. J. Blomjous W.P., bis schop van Mwanza, en Mgr. A. van Oorschot W.P., bisschop van Mbeya. In totaal krijgt het aartsbisdom Tabora zeven suffragaanbisdommen. Verder zijn tot aartsbisschoppelijke zetels ver heven Rubaga, Nairobi en Dar es Sa laam. In de kerkprovincie van Dar es Sa laam ,Oost-Tanganyika) bevindt zich ook een Nederlandse bisschop, n.l. de Amsterdammer Mgr. Hilhorst van de congregatie van de H. Geest, wiens apostolisch vicariaat Baagamoyo even- eens tot bisdom is verheven. middengroepen, de gepensionneerden en de ouden van dagen; stelt vast, dat, wanneer dergelijke maatregelen door de Volksvertegen woordigers goedgekeurd mochten wor den, de gezinspolitiek van de Kath. Volksparty een zeer ernstig échec zal lijden; dringt er bij de bevoegde instan ties op aan uiterste waakzaamheid te betrachten en deze huurverhoging al léén te accepteren met voldoende èn juiste compensatie". In de toelichting van de voorzitter en tweede voorzitter, resp. de heren A. C. A. Deerenberg en G- Weck, werd ge zegd, dat, als het de K.V.P. werkelijk menens is met de zo herhaaldelijk naar voren gebrachte gezinspolitiek, zij nu toch eens duidelijk zal moeten laten blijken, dat zij niet zonder meer alles wenst te accepteren wat achter de re geringstafel wordt „klaargemaakt". „De K.V.P. zal duidelijk gemaakt moeten worden", aldus de voorzitter, „dat de leden van haar principiële politiek ver langen en dat de K.V.P. niet mag af wegen hoever zij gaan kan met com promissen om de samenwerking met anderen te kunnen handhaven". De burgemeester van Rotterdam heeft van de minister van Verkeer en Water staat telefonisch de mededeling ontvan gen, dat van de zijde van de regering op de nodige medewerking kan worden ge rekend met de aanwijzing van een veld in de binnenstad van Rotterdam voor het verkeer met helicoptervliegtuigen. De uitvoering van de plannen van de „Sabena" voor een verbinding Brussel Rotterdam staat nu dus niets meer in de weg. In de woning van een bejaard echt paar aan de Asterstraat in Hilversum heeft zich Zaterdagavond een drama voorgedaan, toen de 82-jarige man, ter wijl zijn vrouw in een stoel in slaap was gevallen, haar met een breekijzer aanviel. De man was naar de schuur ge lopen om het ijzer te halen en heeft daarna zijn 77-jarige echtgenote van achteren met dit voorwerp enige malen op het hoofd geslagen. Vervolgens is hij de woning uitgevlucht. De vrouw wist nog, voor zij bewusteloos geraakte, de aandacht van de buren te trekken, die onmiddellijk te hulp snelden. In het Diaconessenhuis werden haar ernstige hoofdwonden gehecht en verbonden, doch levensgevaar was niet aanwezig, zodat zij naar haar woning kon worden vervoerd. De bejaarde dader, die enkele uren later in een café in Hilversum kon worden aangehouden, zei uit jalousie te hebben gehandeld. In hoeverre hier sprake is van een vlaag van verstands verbijstering, wordt nog onderzocht. De man is in arrest gehouden. De 22-jarige jongeman Van der T., wonende aan de Parkweg te Voorburg, heeft Zaterdagmiddag, tijdens een woordenwisseling met zijn ouders, die hem zijn late thuis komst 's avonds ver weten. in drift een revolver genomen en zijn vader in de buik geschoten. Daarna schoot hij zichzelf in het hoofd. Vader en zoon zijn in het ziekenhuis St. Antoniushove 'te Voorburg opgeno men; de jongen is daar later overleden. Vorig jaar heeft de jongeman een hersenschudding gehad en het schijnt niet uitgesloten te zijn, dat hij tenge volge daarvan nog geestelijk gestoord was. Zoals wij Zaterdag reeds in een ge deelte van onze oplage hebben vermeld heeft de Westduitse politie nog twee personen aangehouden die betrokken zijn bij het onlangs ontdekte spionnage- complot in West-Duitsland. Het aan tal gearresteerden, meest industriëlen, bedraagt thans 39. Eén der arrestanten, dr. Hans Hart, tot voor kort werkzaam bij het Westduitse ijzer- en staalverbond," heeft Zaterdag in zijn cel de hand aan zichzelf geslagen. Hij zou de Russische spionnagebende gedurende twee jaar ge heime rapporten hebben gezonden over wetenschappelijk onderzoek op indus trieel gebied. De „Neue Zeitung", het blad van de Amerikaanse Hoge Commissie, noemde het „opvallend dat twee der gearres teerden een jaar geleden de internatio nale economische conferentie te Moskou hadden bijgewoond. Advertentie ISSTR Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. In de nacht zwakke tot mati ge, overigens matige tot vry krachtige wind tussen Zuidwest en Noordwest. Vannacht hier en daar lichte nachtvorst. morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen ais vandaag. Zon: 5.46—19.35. Maan: 5.29—21.11.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1