Souper bij kaarslicht in Haarlems burgerzaal Naam „Bloemenstad'geografisch en historisch blijvend begrip Pastoor J. A. Zonderland vierde zijn zilveren priesterfeest Pastoor C. Berkemeyer gaat Haarlemmerliede verlaten voor IN HAARLEM-LICHTSTAD WAS HET WEER DRUK Bloemenstad in de film OPEL Doodskoppen in Pand opgegraven CONCERT DOOR LIEDERTAFEL „HAARLEMS ZANGGENOT" Verdienstelijke uitvoering Feestpredikatie door Mgr. C. van Trigt Lijvig rapport van 1895 aan de orde opnieuw 0LYMP1A 1 HERINGA WUTHRICH OUDE VRAGEN WEER ACTUEEL WASSERIJ DUYN PAGINA 2 MAANDAG 13 APRIL 1953 Morgen exposeren wij de nieuwe REKORD Opgravingsdienst uit Amers foort vanmiddag ter plaatse De jeugdvereniging „Fit" in Amsterdam Haarlemse Luchtvaartclub opent seizoen „Never flowers had such growers" 31.000 BEZOEKERS AAN FLORA HEEMSTEDE Concert- en feestavond „Excelsior" ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES DE BRAND IN DE SYNAGOGE Oorzaak: een vuile gaskachel ST. CHRISTOFFEL „Houdt de lampe brandend" Burgerlijke Stand 40 jaar bij Stork Hijsch amstkri>,\msevA.\rt2Ó th. 11053 Advertentie BIOSCOPEN: Rembrandt: „Singing' in the rain"; ge prolongeerd. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15, a. 1. Palace: „Heidi"; geprolongeerd. Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15, a. 1. Luxor: Afgekeurd door K.F.C. Frans Hals: „De smokkelprjnses". Tij den: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdagavond één voorstelling om 8 uur, a. 1. Lido: „Willie en Joe in Tokio". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15, a. 1. City: Afgekeurd door K.F.C. Spaarne: „Trek naar het Westen". Tij den: 2.30, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Minerva: „Verloren jeugd". Tijd: ?.15, 18 jaar. Maandag 13 April Concertgebouw: Feestavond Pater Zon derland, 19.30 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door B. En gels, 2122 uur. Dinsdag 14 April Mine-vaKennemer Comedie: „Bloed en Liefde", 8.15 uur. Concertgebouw: H.O.V.-concert „Beetho- venavond", 20 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 2122 uur. TENTOONSTELLINGEN: Wandelpark Groenendaal - Heemstede. Internationale Bloemententoonstelling .Flo ra 1953". Geopend 8.3023 uur; 1019 April Boskoopse cult. Frans Halsmuseum, ingang KI. en Gr. Heiligland. Speciale expositie van alle aan wezige werken van Frans Hals in hoofd gebouw, des avonds bij kaarsverlichting. Bijzondere illuminatie en versiering van Binnenhof en gevel. Geopend van 10—17 en van 2023 uur. Zon- en feestdagen 13 —17 uur. Museum Het Huis Van Looy, KI. Hout weg 103, (ingang Kamperlaan). Werken van leden van Kunst Zij Ons Doel. Heden daagse schilderkunst. Geopend op werkda gen van 1017 uur. 's Zondags van 13— 17 uur. Vishal, Grote Markt. Diepzee-aquarium en Philips' Wondertuin. Geopend van 10 —23 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. „Bloemen wereld van oude en moderne Nederlandse Kunst". Geopend dagelijks van 10—17 uur. 's Zondags van 13—17 uur. 's Maandags gesloten, Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14: Nederlandse Kunstnijverheid. Geopend: 1017 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Kunstnijverheid en bloemencomposities. Pieter van Gelder, Pieter Groeneveldt. Wandtapijten van de Knipscheer. Geopend op werkdagen van 1017 uur. „Het Wapen van Heemstede". Werken van Heemsteedse beeldende kunstenaars. Geopend dagelijks van 9—23 uur. CULTURELE ONTSPANNING EN AMUSEMENT „Poesjesnellenkelder", Stadhuis, Grote Markt: Marionetten-theater, 6 voorstellin gen per dag om 15, 16, 17, 20, 21, 22 uur. Grote Kerk, Grote Markt: te bezichti gen van 917 en 2022.30 uur. Gaskronen- verlichting. Stadhuis, Grote Markt: Avondopenstel ling van 20 tot 22 uur op Maandag, Woens dag en Vrijdag van door kaarsenluchters verlichte grote hall. Toegang vrij. Vleeshal, Grote Markt: Taveerne „De Hyacint". Cabaret, Bars: „Die Raeckse", Raaks: Wie ner cabaret „Edelweiss"; „Moulin rouge" Florapark: 's avonds cabaret, variété, dan sen; „De Waag", Spaarne 29; La Cubana, Lange Veerstraat 17; Wine Lounge, Lion d'Or, Kruisweg 34. DIVERSEN: Pendeldienst minatuurtreintjes („Glip- pertjes") op route „Dreefzicht" (De Hout) —Frans Halsplein v.v.; rondritten (N.Z.H. V.M.-bus, 20, 21 en 22 uur) en rondvaar ten (vertrek; Houtbrug) langs de verlich ting. Boottochtjes naar de Flora de gehele dag (van Houtbrug). Houtplein, hoek Dreef/Wagenweg, en Damstraat: oliebollen poffertjes-kramen. ren. Vele vreemdelingen en buitenland se bezoekers opperen de wens, om later nog eens terug te komen, wanneer de drukte achter de rug is. Voorts kunnen wij vermelden, dat vorige week een regisseur van een DuitsOostenrijkse onderneming een bezoek aan Haarlem en omgeving heeft gebracht met het doel een speelfilm onder de titel „Holland Madel", die zich grotendeels zal af spelen in de Bollenstreek, voor te be reiden. Daartoe komen op 2 Mei, gedurende 10 dagen verschillende bekende artisten naar Haarlem, onder wie Hans Moser, Kemp en Theo Lingen. De regie is in handen van Hiibler Kahla, terwijl Dett- man de leiding van de productie heeft. Tijdens zijn bezoek is de regisseur in Spaarndam geweest, waar hij met een critisch oog de molens „De Slok op" en „de Eenhoorn" bezichtigd heeft, als ook de enige molen in de Bollen streek bij Lisse. Bij de opnamen zullen de duinen als achtergrond dienen. Tevens wordt ook het Bloemencorso van 25 April op de gevoelige filmband vastgelegd. Tijdens de afgelopen week heeft Haarlem-Lichtstad weer volop in de be langstelling gestaan van het vreemde lingenverkeer. De Vishal noteerde 10.000 bezoekers, terwijl het Poesjenellen theater iedere dag uitverkocht was. Ruim 4.500 tot 5.000 bezoekers zijn er geweest. De Grote Kerk had 1.572 per sonen binnen de muren en naar de schilderstukken in het Frans Hals-mu seum kwamen 2.150 bezoekers kijken. Zondagavond heeft een aantal Luxemburgse journalisten een bezoek gebracht aan de Poesjenellenkelder, waar voor hen een speciale tentoonstel ling in de Franse taal werd gegeven. Bij een bezoek aan het Frans Hals-mu seum staken zij hun bewondering voor de meesterwerken van onze grote Haar lemse schilder niet onder stoelen of banken. Hoewel de drukte in het afgelopen weekeinde niet zo groot is geweest als tijdens de Paasdagen, heeft men toch de algemene indruk, dat Haarlem meer „aangedaan" wordt dan in vorige ja- De clou der Frankfurter Autotentoonstelling De uitgebreide internationale jury, die in ons land was om de inzendingen op de Flora 1953 te beoordelen, was uitgenodigd voor verschillende recepties. Vrij dag had de ontvangst door het gemeentebestuur van Heemstede plaats, Zaterdag middag begaf het gezelschap zich naar Den Haag, alwaar minister Mansholt in de Trèveszaal namens de regering als gastheer optrad en des avonds was de beurt aan Haarlem Lichtstad. In de historische burgerzaal, met bloemen en planten versierd, begon om 9 uur een souper bij kaarslicht, aangeboden door het gemeentebestuur van Haarlem en de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het district. De buitenlandse gasten bewonderden de aankleding van de zaal, maar ook de gastheren genoten van een primeur, de indirecte verlichting achter de gebrandschilderde ramen aan de Westzijde, waardoor een fantastisch effect verkregen werd. staat zijn. Zweden ls wel groot in op pervlakte, voegde hij er bij, maar daar wonen maar weinig mensen. \7oor de vijf en twintigste maal was dit jurylid in ons land en het kwam hem voor, dat hjj een eeuw geleden dr. Krelage al door Haarlem zag wandelen. Verschillende toasten werden tijdens het voortreffelijk souper uitgebracht. Na het openingswoord van burgemeester Cremers bracht de voorzitter der jury, de heer David Bowes Lyon, oom van de Koningin van Engeland, een dronk uit op Koningin Juliana. Omstreeks middernacht gingen vele gasten naar de taveerne „De Hyacinth" waar Wim Sonneveld en Conny Stuart tweemaal een half uur liedjes en sket ches uit hun repertoire ten gehore brachten. De heer D. Geluk, voorzitter van de Raad van Dertien der taveerne, bood de artisten tot slot een ruiker geu rige bloemen aan. Aan de rechterzijde van 't Pand in het Haarlemse stadhuis, waar vroeger de stadsdrukkerij gevestigd was, moet de vloer ongeveer 60 cm. uitgediept worden. Tijdens dit werk stootte een arbeider op een doodskop en even later bracht hij nog twee schedels en ver schillende ledematen naar boven. Nadat hij deze vondst gemeld had, besloot het gemeentebestuur de opgravingsdienst in Amersfoort te waarschuwen. Deze zal vandaag in de namiddag ter plaatse een onderzoek instellen en tot zo lang is het uitgraven van de grond gestaakt. Het is mogelijk, dat hier alleen maar de herbegraving heeft plaats gehad, maar er zijn ook andere veronderstel lingen, omdat de betrokken grond vroe ger een stuk van de kloostergrond uit maakte. Verondersteld wordt verder, dat op de betrokken plaats meer vond sten gedaan zullen worden. AUTOBEDRIJVEN Raadhuisstraat 53-65 Heemst. Dreef 203 Heemstede, tel. 38810 De leden van de K.A.B. kring West worden er aan herinnerd, dat a.s. Vrij dagavond 8 uur in het clubhuis aan de Westergracht plaatsbespreken is voor de toneelavond van „De Kribbebijter" op 22 April. Om 7 uur wordt met de uitreiking van de volgnummers. Op 30 Mei organiseert deze kring een fiets-rallye voor haar leden en huisge noten boven 16 jaar. Inschrijving is nU reeds opengesteld iedere avond van 78 uur, Wilsonsplein 1. Donderdagavond 16 April wordt het 9e concert gegeven in het Concertge bouw door de Haarlemsche Orkest Ver eniging. Het is een Weense avond met medewerking van Margit Opawsky, so praan van de Weense Staatsopera, diri gent Marinus Adam en programma-lei ding Wouter Paap. Vrijdag heeft de jeugdrij vereniging „FIT" in de ARM Manege te Amster dam een wedstrijd gehouden bestaande uit lichte en zware dressuur, licht sprin gen en tot slot een samengestelde wed strijd. De deelname o.a. uit Haarlem en Bilthoven was zeer groot. De dressuur voor minder gevorderden was voor Marcelle Mooy uit Zaandam met Bosto. In de zware dressuur was het verschil tussen de eerste drie zeer gering. Marg. Schroder met Bambi, Bob Streefkerk met Hubert en Naina Iburg met Missive verschilden slechts 7 pun ten en plaatsten zich in deze volgorde. In de samengestelde wedstrijd werd Bob Streefkerk eerste met Hubert, met 2 punten verschil gevolgd door Naina Iburg met Missive. Sonja Rappange met Franklin was een goede derde. De se cretaris van FIT, Daaf Pleyte, wist, op de 4e plaats beslag te leggen. De volle dige uitslagen zijn: Lichte dressuur: 1. Marcelle Mooy, Bosto 103.25 punten; 2. Irene Groenen dijk, Echo 97.75 punten; 3. Gini Klunder, Irne 88 punten; 4, Marjanne Eichholtz, Irene 84 j; 5. Rene Ohmstede, Eddy 82.75 punten. Licht springen: 1. Gini Klunder, Irene 67.50 punten. Zware dressuur; 1. Marg. Schroder, Bambi 129.50 punten; 2. Bob Streefkerk, Hubert 124.50 punten; 3. Naina Iburg, Missive 122.50 punten; 4. Sonja Rappan- ,ge. Franklin 118.75 punten; 5. Daaf Pleyte, Harold 112.25 punten; 6. Monique v. Teterlng, Baombino 105 punten. Samengestelde wedstrijd: 1. Bob Streefkerk, Hubert 194.50 punten; 2. Nai na Iburg, Missive 192.50 punten; 3. Sonja Rappange, Franklin, 188.75 punten; 4. Daaf Pleyte, Harold 182-25 punten; 5. Jenny den Ambtman, ïïans'm punten; 6. Rudi Winneberg, Corry 173 punten; 7. Toos Verjaal, Bambino 165.75 punten; 8. Margr. Schroder, Pnylomyn 165 pun ten. Het wedstrijdseizoen van de Haar lemse Luchtvaart Club werd vandaag officieel geopend met de jaarlijkse wed strijd. Inplaats van het heerlijke windje van de voorgaande dagen hadden de weergoden een straffe bries voor de wedstrijdvliegers losgelaten, waardoor het vaak zeer moeilijk was de model- len goed te starten. Als oefenwedstrijd voor de op 26 April in het gehele land te houden selectie-wedstrijden voor de Nationale Kampioenschappen kon dit echter geen kwaad. In de eerste ronde bij de zweefmodel len werden over het algemeen lage tij den geboekt, alleen Klaver (AM), Weg- gelaar (HAA) en Land ((HAA) brachten het tot resp. 78,5, 74,9 en 78.9 sec. In de tweede ronde bleek er zelfs enige thermiek te zijn, want Nierse (HAA) maakte een vlucht van 124,4 sec-, terwijl Klaver het tot 80,0 sec. bracht. Nu begon zich al een kopgroep af te tekenen die, vóór de beslissing zou val len, nog wel enige spanning zou ople veren. In de derde ronde maakte Luykx (AM) een vlucht van 101,8 sec. en Nier- se 76,9 sec. Bij de rubbermotormodellen vloog het model van Burger (HAA) in de eersta ronde uit zizcht na 177 sec. Deze enkel» vlucht bezorgde hem de overwinning. Uitslag; Modelzweefvliegtuigen: Individueel! 1. P. C. Nierse (HAA) 250,4 sec., 2. Luykx (AM) 212,2 sec., 3. Klaver (AM) 203.1 sec., 4. Land (HAA) 185,5 sec. Ploegen; Haarlem 693,6 sec., 2. Am sterdam 583,8 sec. Rubbermotormodellen; 1. Burger (HAA) 177 sec. In de pastorie van de Allerheiligste Drieëenheid te Bloemendaal heeft het comité Kromstaf 1953 een glazen staf. in de kerk laten plaatsen. Bovenaan zit een gleuf, waarin de bijdragen geduwd kunnen worden, die beneden zlichtbaar opklimmen. Een origineel idee. Toen de honderd gasten achter de feestelijk gedekte tafels hadden plaats genomen, sprak de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, een welkomst woord. Hij betrok daarin o.a. de leden van de internationale jury, de burge meester van Heemstede en de afgevaar digden van de buitenlandse en binnen landse pers, allen met dames. Toen mr. Cremers zijn toespraak in het Engels, Frans en Duits uitsprak be gon het carillon van de miniatuurklok in de zaal het gebruikelijke melodietje te spelen, een attractie die haar einde vond in het stilzetten van het uurwerk. De burgemeester sprak de hoop en het vertrouwen uit, dat de Flora zou mogen slagen, waardoor ook Haarlem succes boekt met haar evenementen. De voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer Chr. Visser, sprak er zijn vreugde over uit, dat door sa menwerking met de gemeente Haarlem de ontvangst kon plaats vinden in een faal, die aan de energie en de daden van onze verre voorouders herinnert. Tuinbouw, aldus spr., heeft niets met handel en industrie te maken, maar geen kweker kweekt louter uit pleizier. Daardoor is de internationale handel in tuinbouwproducten een der belangrijk ste deviezenbronnen voor ons land ge worden. Als zakenman weet ik welk een enorme organisatie nodig was om de Flora tot stand te brengen. Daarvoor past een oprecht woord van warme hul de. Met een variatie op de lofzang „Ne ver growers had such flowers" zei spr. „Never flowers had such gro- growers (Nooit hadden bloemen zul ke kwekers als in Nederland). Evenals de heer Visser spraken ook de andere sprekers hun speech in de Engelse taal uit. Jhr. dr. O. van Nispen tot Pannerden president-directeur van de Flora en voorzitter van de Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur, verkondigde namens alle gasten de roem van Haarlem en meen de, dat de instellingen van bloembollen cultuur, die in deze stad hun zetel heb ben, medewerken aan de welvaart van Haarlem. Een geestige speech hield de ere voorzitter van de jury, dr. E. H. Kre lage. Hij verkreeg een applaus voor de Boskoopse inzenders en hield zich ver volgens bezig met de naam van Haar lem als bloemenstad. In 1658 werd die naam verkregen en sindsdien schreven handelaren uit plaatsen als Hillegom, Heemstede, Lisse en zelfs Noordwijk achter hun adres: bij Haarlem. Er is echter wel wat veran derd. Hillegom is een motropolig ge worden en in Haarlem zal men geen bollenvelden meer vinden. Maar geo grafisch en historisch is Haarlem de bloemenstad gebleven en dit zal zo blijven. Een lid van de jury uit Zweden stel de vast, dat. kleine landen tot veel in Zaterdag en Zondag zijn goede dagen geweest voor de Flora. Ruim 31.000 mensen kwamen de fraaie kleuren der bloeiende bloembollen en de schoonheid van de Boskoopse sierheesters bewon deren. De Heemsteedse politie had op een drukke dag gerekend en niet ten on rechte. Ruim 130 politiemannen waren actief in en om Heemstede. De verkeers regeling verliep vlot. Bij een klein on geluk was slechts materiale schade te betreuren. De parkeerterreinen hadden veel te verwerken, hoewel niet zoveel als op de 2e Paasdag. Zo waren er op die dag 300 autobus sen; gisteren slechts 75, voor het groot ste deel uit Duitsland en België. Rruim 2300 particuliere auto's werden gestald. Hef parkeerterrein aan de Herenweg, dat met Pasen door de zware regenval gedeeltelijk onder water kwam te staan, is inmiddels met zand opgehoogd, 'n Schadeportie voor de gemeente* De N.Z.H. had het buitengewoon druk. Een groot aantal extra bussen moest worden ingelegd. In de winkelstraten van Heemstede is echter weinig van de drukte te merken. Ook weinig' van een feestelijke stem ming door de weliswaar artistieke, doch niet uitermate gezellige versiering. De door de storm zwaar beschadigde Biedemayer-manden in de Jan van Gooyenstraat en nabij de Blauwe brug zijn, na enige tijd „voor schanlaal" te hebben gehangen, weer in oude luister hersteld. De versiering van de brug bij de Zandvoortselaan wordt niet meer aangebracht. ser, dat Zanggenot ondanks de aanvul ling met jonge, onervaren zangers, be hoorlijk voor de dag is kunnen komen. Het meest voldeden geestige nummers als „Skotse Dre" van Joep Schreurs en „Gildemars" en „Jagerskoor" van de di rigent en dit niet alleen door een rake typering van de tekst, doch ook gewoon lijk door goed klankvolume in alle sterk tegraden. In „Nimmer Nacht" van Andriessen en „Paschen" van Hoogerwerf zong men de fortedelen wel spontaan, doch niet steeds bepaaald klankschoon, daarente gen was de pianlssimo-zang te prijzen. Voor een deel lag dit aan de minder gunstige kooropstelling (het toneel van de grote zaal der H.J.M.V. in de Lange Margarethastraat). Dirigent Potgieser zal echter wel spoedig welluidende, even redige samenzang bereiken. Medewerking verleenden mevrouw HommesZoethout, die een keur van gedichten met fraaie stembuiging en sterke, innerlijke verdieping voordroeg, alsmede het dameskoor Z.I.G.E.A., dat de aanwezigen vergastte op ernstige en luimige zang. Het deed ons genoegen te kunnen con stateren, dat de aanwezige zangliefheb bers ook met grote interesse de decla matie-nummers volgden. De niet zo ge makelij k te volgen Ballade en Legende verwierven evenveel succes als het Marsman-gedicht „Herinnering" en Gui- do Gezelle's „Het Meezennestje" en dat beide genres dameskoorzang in de smaak vielen. Het ietwat licht detoneren van de sopranen in de eerste nummer schrijven We gaarne toe aan de minder geschik- heid van een kleine toneelruimte met décor voor breed uitgezongen koorwerk jes, o.a. Psalm 23 van Schubert. Behalve de dirigente Rie Schouten maakte de pianiste mevrouw Strenger v. d. Velde zich zeer verdienstelijk. De bekende liedertafel „Haarlem's Zanggenot", die dit jaar haar 85-jarig bestaan met een groot festival zal vieren en vooral onder directie van wijlen Nico Andriessen een glorietijdperk kende, heeft, zoals in de openingsrede werd medegedeeld, een tijdelijke inzinking medegemeakt. Dank zij een groep van oude getrou wen en een actieve propaganda-commis- sie telt Zanggenot weder een voldoend aantal leden, evenredig verdeeld over de vier partijen, om opnieuw het con certpodium te kunnen betreden. Dit is begrijpelijkerwijze eerst ge schiedt na een nauwgezette studie en het strekt tot eer van dirigent Potgie- Het Heemsteeds Fanfarecorps „Excel sior" gaf Zaterdagavond éen concert- en feestavond in het Sportparkrestaurant, waarvoor van de ziide van de dona teurs veel belangstelling werd getoond. De avond werd geopend met een korte toespraak van de voorzitter, de heer E. J. van Pel die de aanwezigen hartelijk verwelkomde en de verwachting uit sprak dat deze avond in alle opzichten zou slagen. Daarna voerde het corps onder leiding van de waarnemende di recteur, de heer L. ter Braak, een vijf tal nummers uit die bij het publiek zeer in de smaak vielen, al wilde dit niet zeggen, dat het tijdens de uitvoering bepaald muisstil was. Er werd goed en vlot gemusiceerd, al had wellicht een meer genuanceerde vertolking de uit voering nog interessanter 'gemaakt. Het optreden van het Cabaret-variété1 „Luna" met als hoofdpersoon John Flensco en Jan Stavast, stelde aan het bevattingsvermogen van de aanwezigen geen al te hoge eisen en door de be schaafde inhoud was het gebodene zeer te. prijzen. De verschillende liedjes de den het best en van de komische schet sen was „De incasseerder" wel het al lerbest, al was de parodie „Naar Tyrol" eveneens zeer geestig. Voor de afwisseling kwamen de kien- plankjes te voorschijn en de winkeliers die als naar gewoonte een aantal fraaie prijzen hadden geschonken, kregen woorden van dank te horen. Na de pauze werd een verloting ge houden van nog meer prijzen en „Luna" zorgde voor een waardige afsluiting van. de haar opgedragen taak, waarna ver der Martini's Dansband en de heer Th. Donkerlo zorgden dat de danslustigen hun hart nog eens konden ophalen, Vrijdagavond kwart vóór twaalf reed een 37-jarige wielrijdster op de Emauslaan; achter haar reed een man, die plotseling van haar bagedrager een tas wegpakte, waarin veertien gulden. Van de dader ont breekt elk spoor. Uit een auto, geparkeerd op het Klokhuis plein, is door onbekenden weggenomen: een fototoestel, een boodschappentas en een -por-, temonnaie met 275. Met veel medeleven en hartelijke dank baarheid hebben de „Kleverparkers" gis teren het zilveren priesterfeest van pas toor J. A. Zonderland meegevierd. In groten getale waren zij 's morgens tegen tien uur naar hun parochiekerk getrok ken, waar de jubilaris een plechtige Hoogmis zou opdragen. Altaar en pries terkoor waren bijzonder fraai in de bloemen gestoken, rode anjers, seringen en tulpen tegen een achtergrond van palmen. Het parochieel zangkoor, onder de directie van de heer Paul Broersen en aan het orgel begeleid door Aat Broersen, kweet zich weer uitstekend van zijn taak en zong een feestelijk ge zang op muziek van Herman Strategier, toen pastoor Zonderland, voorafgegaan door misdienaars en assistenten, naar het altaar geleid werd. Bij het opdragen, van het H. Misoffer werd de jubilaris geassisteerd door pater Honoratus Caminada, oud-provinciaal der Franciscanen, als presbyter-assistens. Diaken en subdiaken waren pater Gon- salvus Peerdeman en pater Fraternus van Beek. Het zangkoor zong op voor treffelijke wijze de wisselende Grego riaanse gezangen en de „Dritte Messe" van A. Faust. Na het evangelie hield de officiaal van het bisdom, mgr. C. van Trigt, de feest predikatie, waarin hij er allereerst aan herinnerde, hoe zich bij de thans jubi lerende pastoor vijf en twintig jaar ge leden hetzelfde wonder voltrok als toen Christus zijn eerste priesters wijdde. „Toen werd hij zo zeide mgr. Van ïrigt deelgenoot van het priesterschap van Christus zelf. En daarom is het nu niet feest om de verdiensten van een mens, die middelaar is, maar om Chris tus te eren, die Zijn eigen priesterschap onder ons wil voortzetten". De officiaal wees er voorts op, hoe het priesterschap een mysterie is, dat alleen is te benaderen met de genade van het Geloof. De priester immers is bekleed met een macht zo groot, dat dit een mensenvermogen te bóven gaat, en met de Joden uit Christus' dagen zou men ook over de priester kunnen vra gen: wat is dat voor een mens, dat hij zelfs zonden vergeven kan? Als wij der halve het priesterschap willen leren ken nen en waarderen, dan moeten wij dat doen met een groot geloof; anders is het onmogelijk. Mgr. Van Trigt bracht nog eens naar voren, hoe Christus Zijn priesterschap heeft beleefd door de wil te doen van Zijn Vader en hoe Hij de hoogste uit oefening daarvan vond aan het Kruis. In alle facetten van diens gewijd ambt leeft Christus voort in de priester en het is daarom geen toeval, dat bij geloofs vervolgingen de priester het eerste slachtoffer is en dat de ongelovige het kleinste foutje van de priester weet uit te buiten. „Door het voortleven van Christus in de priester", zo besloot mgr. Van Trigt zijn predikatie, „vieren wij hier dus een feest ter ere van Christus. Maar pastoor Zonderland is dit feest waardig, want iedere parochiaan kent zijn goede hart, zijn Franciscaanse blij moedigheid, zijn medeleven met alles en allen en zijn grote vreugde, als hij anderen gelukkig ziet. Daarom zult ge hem dienen te blijven omringen met een diep-godsdienstig leven als paro chiegemeenschap en met een diep en sterk geloof". Na deze predikatie werd het H. Mis offer voortgezet, aan het slot waarvan het koor het Zonnelied van St. Francis- cus zong, op muziek gezet door de Ita liaanse componist Falconara. In het vroege middaguur maakten zeer vele parochianen en andere belangstellenden van de gelegenheid gebruik om pastoor Zonderland en diens familie in de biblio theek te complimenteren. 's Avonds om half acht celebreerde pastoor Zonderland een plechtg danklof, waaronder het Te Deum de kerkelijke viering van dit zilveren priesterfeest af sloot. Vanavond om half acht wordt het feest in het gemeentelijk concertgebouw bui tenkerkelijk gevierd met de „Symphonie Pastorale". Op diens verzoek heeft mgr. J. P. Huibers eervol ontslag verleend aan pastoor C. Berkemeijer van de St. Jaco- busparochie te Haarlemmerliede en de bijkerk „St. Adalbertus" te Spaarndam. Bijna 19 jaren heeft de scheidende pas toor in de landelijke omgeving van Haarlem gewerkt en thans gaat hij van een welverdiende rust genieten. Pastoor Berkemeijer zal zijn intrek nemen in Huize St. Bavo te Heemstede. Hij werd geboren 9 Januari 1887 in Den Haag en priester gewijd 15 Augus tus 1911. Als kapelaan was hij achter eenvolgens werkzaam in Zierikzee, Den Helder, Schiedam, Rijswijk, Amster dam en tenslotte in Leiden. 13 Juni 1931 volgde de pastoorsbenoeming in Oude Schild op Texel en 9 Juni 1934 werd pastoor Berkemeijer benoemd in Haarlemmerliede. Vele jaren lang heeft de pastoor veel werk verzet voor de geestelijke bloei van zijn parochie, zowel in het vereni gingswerk als in de directe zielzorg. Veel aandacht besteedde hij ook aan de kerk, waarbij hij zich een uitstekend financier betoonde. Het stemt hem ove rigens nog steeds tot verdriet, dat zijn kerk het nog steeds zonder toren moet stellen. Deze werd in de oorlog op last van de Duitsers afgebroken. De parochianen zullen Zondag a.s. ongetwijfeld de gelegenheid aangrijpen om hun pastoor een waardig afscheid te bereiden. De bisschop heeft als opvolger van pastoor Berkemeijer benoemd kapelaan K. J. H. Lautenschiitz uit Den Haag. Deze werd geboren in Amsterdam op 15 Juli 1906 en priester gewjjd 14 Juli 1929. Hij was kapelaan in Weesp, Poel dijk, Amsterdam en Den Haag. Advertentie HAARLEM Tot geneesheer van de psychiatrische inrichting „De Hartenkamp" van de broeders Penitenten is benoemd de heer J. van Baar. te Haarlem In verband met de ziekte van ir. W. J. A. Duinstee, directeur van de gemeen te Gas-, Duinwater- en Electriciteits- bedrijven te Heemstede, is benoemd tot tijdelijk waarnemend directeur ir. J. van Limborgh te Bilthoven. De heer van Limborgh was voorheen bij de B. P. M. werkzaam De felle brand, die Zaterdag in de oud3 synagoge aan de Lange Begijnestraat heeft gewoed, is te wijten aan een gaskachel, die min of meer vervuild was. Het is een goede gewoonte, dat St. Christoffel nu en dan een speciale ver gadering belegt waarbij ook de dames uitgenodigd worden. Dezer dagen is in hotel Royal een vergadering gehouden met een min of meer feestelijk karakter. Na een korte werkvergadering werd het woord gegeven aan mevr. Steyger Asperslagh uit Leiden, die speciaal voor de vrouw van de vertegenwoordiger sprak oyer het onderwerp: „Houdt de lampe brandendDe „Christoffel- vrouw", aldus spreekster, heeft het moeilijker dan elke andere huisvrouw. Immers zij moet een dubbele taak ver vullen. Wanneer haar man soms dagen lang op reis is, en laat thuiskomt, dan moet zij de lampe brandend houden letterlijk, maar ook figuurlijk. Zij moet ook na haar drukke dagtaak belang stelling tonen voor het werk van haar .man, zij moet meer meelaven tonen voor haar man die vele uren per dag „tussen de wielen zit", die tientallen be zoeken aflegt Belangstelling tpnen voor elkanders moeilijkheden, dat „houdt de lampe brandendTen slotte kreeg ook de Christoffel-man de goede raad eens wat meer iets extra's mee te bren gen uit 'n stad of streek. Het zijn juist de kleine attenties, die de vrouw zo juist weet te waarderen. Ook die hou den de lampe brandend.... Voorzitter Samson dankte mevr. Stey gerAsperslagh voor haar buitengewoon interessante causerie. Geboren: M. SteffenzLessard, z. E. B. de Graaf—Lamboo, z. E. W. DijkstraWaleveld, z. H. C. Veenings—Spruijt, z. H. Hartog—Le Noble, z. J. H. VosholRamekers, d. C. H. -WerinkSchreuaer, d. C. M. Wiegman Steenmetser, d. D. Blinkhofvan den Oever, d. C. E. de GrootBouma, d. M. J. Malie paardWeijgand, d. A. W. M. Vogelaar— Veldt, d. Getrouwd: H. C. Lenterman en C. C. Hij- nen. R. P. Gijzen en J. de Looze. Overleden: J. Telder, 30 j„ Maerten van Heemskerkstraat. J. C. P. P. Wessels, 83 j., Kamperlaan. A. M. van der Linden, l m.. Rijnstraat. A. J. C. JansseVerkes, 87 jr., Assendelverstraat. M. J. Kamphuijs, 64 jr., Zijl weg. sluitend veroorzaakt wordt door de krachten der natuur. Er bestaat geen verband tussen het afbrokkelen van de kust en de omvang van de uitoefening van het schelpenvissersbedrijf. Op plaat sen waar geen schelpen werden gevist, nam de duinreep bijvoorbeeld af ter wijl aanwas der duinen werd geconsta teerd op plaatsen waar de schelpenvis serij druk werd beoefend. De hoeveel heid schelpen welke door mensenhanden wordt weggehaald is trouwens gering en onbeduidend is vergelijking met de aan zienlijke grond- en schelpenverplaat singen, die voortdurend op het strand en de banken, ook onder zee, plaats vinden door de werking van de zeestro ming en de wind. De storm van Decem ber 1894 veroorzaakte een verlies van de duinvoet ter breedte van 10 tot 25 meter (een schade welke door de Fe- bruari-storm van 1953 wordt benaderd) en de deskundigen becijferen dan dat daardoor alleen langs de kust van Noord- en Zuidholland 2.300.000 M3 zand en schelpen werden verplaatst. De schel penvisserij bereikte in dat jaar een pro ductie van nog geen 70.000 M3. Ook al kan men aannemen dat de pro ductie sedertdien is verveelvoudigd, dan nog is het duidelijk dat dit een nietige hoeveelheid is in verhouding tot het geen dor de kracht der elementen wordt verplaatst. Hier komt nog bij, dat ge bleken is dat het grootste gedeelte der schelpen die niet worden weggevist, door de zee zelve weer wordt terugge haald. Het rapport van 1895 heeft destijds een geruststellende werking gehad. Het Is ons echter bekend, dat dê Waterstaats autoriteiten zich niet blijven verlaten op deze bijna zestig jaren geleden ge trokken conclusies. Met gebruikmaking van hetgeen de wetenschap sedert dien aan het licht heeft gebracht, heeft men opnieuw de betekenis van de schelpen voor het behoud van de kust als onze natuurlijke zeewering in studie geno men. Advertentie Ook voor de fijne was. Dinsdag 14 April hoopt de heer J. H. I.emmink, Waarderweg 82, Haarlem, de dag te herdenken, dat hij voor 40 'jaar in dienst trad van N.V. Stork Hijsch te Hengelo, thans sedert 1932 Werf Conrad en Stork Hijsch N.V. te Haarlem. De afdeling Haarlem van de Neder landse Katholieke Vrouwenbeweging groep Gilde organiseert op 16 April een stijlvolle ontspanningsavond in de Be gijnhofkapel, die verzorgd wordt door het gemengd koor van de heer Stam- meijer. Aanvang 20 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2