Haarlem het trefpunt van blijde vaders en moeders Rollende preek langs de wegen van Nederland Het spoor van het zwaarcL Geanimeerde uitvoeringen veelzijdig programma van een RANG Het sloot als een Ergste gevaren van de Mulo afgewend Regering versnelt ondersoek Lekenbrief' over 100 jaar Kromstaf Feestelijke sluiting hantage J. s. 55ste dodenlijst benoemingen MAANDAG 13 APRIL 1953 PAGINA 3 Sterrit der Naastenliefde een groot succes bus In colonnes van 50 Nog tal van desiderata 2 Ex-NSB-er contra de Staat en Suriname Eis van f 59.400 afgewezen Mgr. H. van Straelen naar Frankrijk Twee kleine kinderen verongelukt Em. pastoor G. Keizer t 17 October-affaire Verklaring in Indon. parlement Collecte voor huldeblijk Haring naar de Sovjet-Unie Kerkmuziekcongres ten einde door Fletcher w BAR HOOFDPIJN! <- •m- Rector Aug. Rottier t De auto-sterrit, welke door de Bond Zonder Naam gisteren werd georganiseerd, is ®en volkomen succes geworden. Uit alle hoeken en gaten, van het Zuiden en het Noorden, van het Oosten en Westen, waren de vaders en moeders met duizenden opgetrokken naar Haarlem, waar een perfecte organisatie hun een plezierige en 'eestelijke middag heeft bereid. En met recht, want wie kon het beter definiëren dan pater Loop, toen hij zei, dat de vaders en moeders niet alleen kinderbijslag en broodbeleg nodig hebben, maar veel meer ontspanning. In vier zalen werd hun die ontspanning geboden. Vier orkesten met medewerkers hebben gespeeld, ge zongen, dat het een lust was. Boer Biet met zijn kornuiten, „de agrariërs", hebben hun blazerijtje en dazerijtje voorgedragen in het Krelagehuis in Haarlem; het orkest van Martin Erich hield appèl in het Monopole-theater te Zandvoort; in het seminarie „Hageveld" was een orkest met de toepasselijke naam ,,The Topliners" (hoe kan het ook anders), en in de Moulin Rouge tenslotte was het Accordeola, die de zaak vermaakte. En als wij de stemming als graadmeter mogen beschou wen, dan was die overal opperbest. De „feestelingen" vermaakten zich uitbundig •"et het meezingen van populaire liedjes. 1 *>5 Toen wij om half één in Zandvoort aankwamen stvnden er reeds enkele honderden auto's en enkele bussen ge parkeerd in verschillende vakken. De Passagiers deden zich te goed aan een lunchpakket, waarin vier broodjes met beleg en een appel of peer. Onder hen Waren er, die gistermorgen vroeg de reis Waren begonnen. Wij hebben met Lim burgers, Twentenaren, Groningers en Triezen gesproken. Velen van hen had den nog nooit de zee gezien en het was °P hun gezicht af te lezen, dat zij zich aan dit wonder der natuur vergaapten. Wij kregen allerlei aardrijkskundige vfagen te beantwoorden, die ons nader Riet de mensen in contact brachten. Daar was een Limburgse vSder, die reeds om half negen de deur achter zich dicht getrokken had en nu maar vurig hoopte, dat alles in zijn thuis houding goed zou marcheren. Nu was er wel een zuster van zijn vrouw, die de honneurs waarnam, maar je kon toch nooit weten? Over de kerk had hij zich niet bezorgd gemaakt lui was koster want zijn oudste zoon kon immers ook wel de kaars bij St. Servaas aansteken; bovendien had hij Zaterdagavond het witte kazuifel klaar gehangen en de juiste hoeveel heid wijn in de ampullen gedaan. Neen, deze koster maakte zich geen zorgen, en genoot dan ook volop van hetgeen de Bond Zonder Naam had klaargemaakt. En die moeder uit Baak, bij Zutphen? Ze was misschien een beetje verlegen, maar daarom was het Senot en de vreugde er niet minder om. Ook zij had Rog nooit de echte zee gezien, ja, wel 'ns van een plaatje uit de krant, maar was toch niet half zo mooi. Ge merkt het wel, allemaal gelukkige Riensep in versierde auto's, want vele automobilisten, die de hele dag achter net stuur hebben gezeten, hadden hun Wagens opgetuigd met bloemenslingers. Toen de meer dan 800 auto's in Zand voort waren aangekomen, gingen zij, geëscorteerd door motorrijders van de „Motorclub Zandvoort" in colonnes van Vijftig naar de vier verschillende zalen. Ondanks de Bollenzondag en de drukte Van de Flora, die in de middaguren overstelpend was, liep alles op rolletjes. De verkeersleiding was voortreffelijk en om vijf minuten over half drie was de boulevard in Zandvoort „schoon. Naar het Krelagehuis reden ongeveer 400 auto's, die netjes werden gepar keerd in de Wilhelminastraat en langs de Leidse Vaart; op het terrein van het 'eminarie „Hageveld" stopte men ruim 100 auto's weg, terwijl de overige ver- (Van onze Utrechtse correspondent) Diet grote voldoening constateerde de „"orzitter, de heer W. A. Brasse, op de vierdag te Utrecht gehouden algemene ^gadering van R.K. M.U-L.O.-onder- j'Uzers en onderwijzeressen dat de ï?°te gevaren welke verleden jaar het J V.L.O.-onderwijs bedreigden, zijn af wend. De ergste bedreigingen althans. JjjR en ander, o zeide hij, is voor een 5 °»t deel te danken aan de acties door diverse organisaties van M.U.L.O.- ï^soneel afzonderlijk dan wel geza- eRlijk gevoerd. Met vreugde stelde de voorzitter v®rvolgens vast dat het een grote ge- jRststelling geeft uit de uitlatingen minister Cals en andere voor opstaande autoriteiten te kunnen >cluderen dat het M.U.L.O. een on- Nbare schakel in ons onderwijs ri°rdt geacht. Maar wij moeten ons i °0r die optimistische klanken met R slaap laten wiegen. h,^°g minder is er reden om te gaan hekvn bij hetgeen wij thans bereikt Zui,ben en hoogst waarschijnlijk wel Mh R behouden, zo vervolgde de voor- Cfr- Wij moeten onze blik gericht ïo en op de toekomst, want er zijn R°gal enige desiderata welke drin- (je u verwezenlijking behoeven. Tot Wen desiderata behoren: 1- een aparte onriüjke regeling voor het M.U.L.O.- Öp wiJs; 2. in principe pariteit met lagere klassen van -de middelbare «choof. yin 3. een nauwkeurige omschrij- M ifrVan rechten verbonden aan het -dini wijs en van het M.U.L.O. tot met het oog op de aansluiting ej„ Verdere studie-mogelijkheden; 4. een ginv insPectie; 5- een mogelijke wijzi- Roor ln de naam van onze school, waar- Uitin baar karakter duidelijker tot te komt; 6. een nieuwe regeling der Haaeisen bevoegdheden; 7. het streven hele r-e vierjarige school over de ge- g(.n; bjn; 8. verlaging van de leerlin- Kien 9' hervorming van het exa- oiid zodat mogelijkheden voor goed moo worden geschapen en deze keif r kimden niet te persen in het nrshjf Van exameneisen. Welt in de ochtendvergadering, -* ,,e d°or een aantal autoriteiten, o.w. j^woond, diverse huishoudelijke aan tip genheden waren afgedaan, kwam bou°rganisatie des midda2s in het ge in vo°r kunsten en wetenschappen b openbare vergadering bijeen. Deze (jgpCKkomst werd voor het grootste Van m beslag genomen door een rede het u6 beer F- A- Wagner, hoofd van Rn reau onderwijszaken van het i R'Pklijk Instituut vour de Tropen te w/Osterdam, over: „De geestelijke ach- r8rond van de primitieve kunst". de "oor een aan Va„v~rteëenwoordiger van de minister R O., K. en W., dr. Wesselings, werd deeld werden over de Moulin-Rouge en het Monopole-theater. Door promotors en verkenners wer den de vaders en moeders opgevangen. Hun gezichten glommen van voldoening over zoveel service en gedienistigheid. In afwachting van de muziek van de Bietenbouwers hadden ruim 2000 men sen in het Krelagehuis een plaatsje ge zocht. Het was een feestelijk gezicht al die blijde gezichten uit Bunnik, Schie dam, Haarlem, Leiden en het Drostambt Tudderen, die met twee bussen waren gekomen. Nadat de eerste tonen van een polka waren verklonken, steeg de tempera tuur en ook de stemming. Gait Jan ver kocht zijn smoesjes grif en met plezier. Tijdens de voorstellingen kwam pater Loop binnen, die overal met luid gejuich werd ontvangen. Hij hield een korte toespraak, waarin hij zei, dat deze sterrit geen redevoering nodig had, immers deze dag was één grote redevoering. „Wilt u weten wat naastenliefde is?" zo vroeg hij. „Dat is al hetgeen, wat u vandaag beleeft. De Bond Zonder Naam is een organisatie, waarin alle gezindten zijn samengestroomd, om dat zij weten, dat de nieuwe wereld gedragen moet worden door het be ginsel van de naastenliefde." Hij dankte allen, vooral de chauffers, die deze „predicatie op wielen" mogelijk hadden gemaakt. Een bijzonder woord van lof uitte hij aan het adres van B. en W. van Zandvoort, aan mr. Hugenholtz, aan de verkeerspolitie van Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, Aerdenhout en Zandvoort, terwijl hij hulde had voor al degenen, die de helpende hand hadden geboden in meer dan duizend huisge- Wat moeten wij verder nog toevoegen aan deze dag van naastenliefde, die een rollende preek langs Neêrlands wegen is geweest? Wij vonden het alleen jam mer dat wij, door de nogal zakelijke uitvoering van de nummerborden niet konden zien waar de wagens vandaan kwamen; wij zijn uiterst tevreden en blij naar huis teruggekeerd, wetende, dat het in vele Nederlandse gezinnen gisteren feest is geweest. IQQIVPE» SlUOlQi 62. Een minuut heerst er een geladen stilte in de zaal en allen kijken ademloos naar de Noorman. Doch diens gezicht is ondoorgrondelijk. ,Jlet is wel," zegt hij en met een kort gebaar verzoekt hij de aanwezigen hem te volgen. De krijgers op het plein, die fluisterend voor de poort samendringen, wijken uiteen, als hun koning nadert. Zwijgend staart Eric naar de eenzame ruiterdie roerloos gezeten op zijn paard, buiten schotsafstand de burcht monstert. Dan kaatst de machtige, diepe stem van de geweldige krijger*langs de muren: „Hier is Thor keil, Noorman! Geen stap nader kom ik. Als gij wat te zeggen hebt, kunt gij dat hier doen. Ik wacht." Half ra hapt verontwaardigd naar adem en Yark barst uit in een stortvloed van verwensingen, doch de Noorman legt hun het zwijgen op en zegt zacht tot Winonah: „Laat Wolf hier." Dan schrijdt hij Thorkell, de Eenzame, tegemoet. „Het verheugt mij, dat gij aan mijn verzoek gevolg hebt gegeven, heer Thorkell," zegt hij minzaam, terwijl hij de reusachtige krijgsman recht aankijkt. ,fDoch waarom niet verder geko men? Vertrouwt gij uw koning niet?" Thorkell laat zich met een zwaai uit het zadel glijden en zijn sombere, grijze ogen flikkeren uitdagend. „Ik ben mijn eigen koning, Noorman," is het norse antwoord. „Thorkell, de Eenzame, is niet te ontbieden, bedenk dat. De boodschapper sprak in vage termen van een gevaar, dat ons allen, dus ook mij, zou bedreigen. Verklaar u nader. Of is het een valstrik wellicht „Ik ben niet gewoon valstrikken te spannenantwoordt Eric koeltjes, terwijl hij het schampere lachje van de ander negeert. „Evenmin is het gebruikelijk, zaken van belang in een gemoedelijk babbeltje buiten de poort af te handelen. Wilt gij mij naar Wogram's burcht volgen?" De reusachtige man gluurt argwanend van Eric naar de bwrchtwallenEn terwijl Eric geduldig de achterdochtige Thorkell poogt te overtuigen van zijn goede bedoe lingen, slaan de anderen van het binnenplein af ademloos de ontmoeting gade. Nie mand let ook maar een ogenblik op Wolf, die ongemerkt bij Winonah wegglipt en nu aandachtig snuffelend de binnenplaats oversteekt. Eensklaps verstoort een heftig geblaf de stilte en als Winonah, die onmiddellijk het geblaf van Wolf herkent, om kijkt roept zij geschrokken: „Oh, helpt toch. De hond valt een schildknaap aan." Als door een kwaadaardig insect gebeten, draait Yark zich op zijn hielen om. Hij verschiet van kleur en met een schichtige blik stamelt hij schor: „Bi? ThorDat is mijn schildknaapoei, oei, oei!" 55 Een kijkje op de boulevard te Zandvoort, het eindpunt van de auto's, die aan de sterrit van de Bond zonder Naam Zondag hebben deelgenomen. De Haagse rechtbank heeft hedenmor. gen de eis van de ex-N.S.B.-er C. M. tegen de Staat der Nederlanden en de rechtspersoon Suriname afgewezen. M. had de Staat en Suriname doen dag vaarden en een bedrag van f 59.400, of zo veel de rechtbank hem eventueel zou toewijzen, als schadevergoeding geëist, omdat hij 10 Mei 1940 in Neder lands Indië naar zijn mening ten on rechte was gevangen genomen en in 1941 naar Suriname was overgebracht. Door deze gevangenneming was hij zijn betrekking kwijtgeraakt en tijdens zijn internering waren hem, naar zijn zeg gen, verschillende eigendommen ont stolen. M. werd veroordeeld tot de kos ten van het geding, zijnde f 402.50 voor zijn eis tegen de Staat der Nederlan den en f 177.75 voor zijn eis tegen de rechtspersoon Suriname. De rechtbank verklaarde zich niet bevoegd kennis te nemen van de eis, die M. tegen de Re publiek Indonesië had ingediend. Naar men ons mededeelt is de hoofd- legeraalmoezenieir mgr. H. J. J. M. van Straelen, in gezelschap van de hoofd- legerpredikant ds. T. W. A. de Kluis, vandaag naar Parijs en Fontainebleau vertrokken, om in overleg met de auto riteiten aldaar de kwestie van de gods dienstige verzorging van de Neder landse troepen in Frankrijk te bespre- Z H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft op zijn verzoek eervol ontslag ver leend, om gezondheidsredenen, aan de zeereerw. heer C. F. J. Berkemeijer, die pastoor was te Haarlemmerliede. Tot pastoor aldaar is benoemd de weleerw. heer K. J. H. Lautenschütz, die kape laan was te Den Haag (O. L. Vr. v. Goede Raad). Tot moderator van de School van Maatschappelijk werk, de weleerw. heer G. J. M. ten Have, die kapelaan was te 's-Gravenhage (St. Wil- librordus). In een onbewaakt ogenblik is de an- derhalfjarige Hansje T. uit het raam gevallen van de ouderlijke woning aan de Bosschestraat te Delft. Het kind maakte een val van ongeveer 4% me ter en werd ernsitg gewond opgeno men in een gasthuis, alwaar het later aan de verwondingen is bezweken. Op een onbewaakte overweg in de spoorlijn HengeloOldenzaal is een bijna vierjarig meisje uit het gezin W te Hengelo tegen een passerende trein gelopen en gedood. In het Retraitehuis te Baarlo (Lim burg) werd vanmorgen de zeereerw. heer G. Keijzer, em. pastoor van de parochie te Nieuwerkerk, dood op bed aangetrof fen. Sedert 15 Maart 1941 was pastoor Keijzer rustend en verbleef hij in Huize St. Agnes te Egmond aan Zee. Hij werd geboren 21 October 1885 en priester ge wijd 15 Augustus 1910. Achtereenvolgens was hij kapelaan in Ilpendam, „De Voor zienigheid" in Amsterdam, Wassenaar en de kathadraie kerk te Haarlem. In dgze laatste parochie was hij niet minder dan twaalf jaar werkzaam. In 1930 werd "Kïj benoemd tot pastoor in IJmuiden, daarna in Oude Tonge en tenslotte in Nieuwer kerk a.d. IJsel. Overal herinnert men zich deze priester als een hartelijk en hardwerkend mens. Om gezondheids redenen moest hij in 1941 ontslag nemen. De Indonesische regering zal het on derzoek naar de 17-Octoberaffaire, de reorganisatie van het ministerie van Defensie en de reformatie van de gene rale staf van de landmacht versnel len, aldus een regeringsverklaring, die Zaterdag in een besloten vergadering van het Indonesische parlement is afge legd. Op deze vergadering is voorts een brief ter sprake gebracht van de Bra- widjaja-divisie, die in Oost-Java is ge legerd, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen het onderzoek naar de October-affaire officieel in handen van de procureur-generaal te leggen, dat duidelijke maatregelen zullen wor den genomen tegen degenen, die ver antwoordelijk zijn voor de October- affaire en dat de uitvoering van een en ander uiterlijk tegen 15 April wordt verwacht, daar „de Brawidjaja-divisie zich anders niet verantwoordelijk kan stellen voor de gevolgen". Dit schrijven was gedateerd 4 April. De Indonesische minister van Defen sie a.i., mr. Wilopo, weigerde zich tegen over de pers uit te laten, over hetgeen ter besloten vergadering was besproken. Volgens P. I. Aneta toonden de parle mentsleden zich over het algemeen te vreden over de afgelegde regeringsver klaring. Gisteren is in vele kerken van de kansel een „lekenbrief" voorgelezen van het bestuur van de Stichting 18531953, dat gelden wil inzamelen voor een stof felijk huldeblijk aan het Episcopaat bij het eeuwfeest van het herstel van de bisschoppelijke hiërarchie in Neder land. In dit schrijven wordt er aan herin nerd, dat een daarop gerichte inzame ling met succes gaande was toen zij moest worden gestaakt in verband met de nationale ramp. Het leven en de ge beurtenissen gaan echter voort. Zo schrijft de Stichting 18531953 thans o.a. het volgende in verband met het in Mei, op sobere wijze te vieren, eeuw feest: Maar nu deze vraag aan U: Moe ten wij onze dankbaarheid en onze vreugde toch ook niet stoffelijk tonen? Wij, het bestuur van de Stichting 1853-1953, menen van wél. De genade bronnen der Sacramenten, waartoe de Bisschoppen ons voeren, zijn onuit puttelijk. Dus kan ook onze dank baarheid onuitputtelijk zijn. En wij menen, dat wij ook iets van die on uitputtelijkheid moeten doen blijken doordat wij, ondanks het feit, dat wij de laatste tijd zo veel hebben moeten geven, nu tóch geen verstek laten gaan, maar ook met een stoffel ij k huldeblijk onze Bisschoppen verrassen. Het schrijven bevat dan tenslotte een opwekking om ten teken van dank baarheid een a.s. Zondag te houden col lecte, bestemd voor het bijeenbrengen van bedoeld huldeblijk aan het Episco paat, mild te gedenken. Naar het A.N.P. verneemt zijn tussen de Sovjet-Unie en de Redersvereniging van de Nederlandse haringvisserij op nieuw enige contracten tot het leveren van 15 a 20.000 vaten haring, teelt 1952, gesloten. Advertentie Behalve de reeds in ons blad besproken prettige samenkomst 'in het Mu seum voor de Tropen op Donderdag en het Koorconcert in de Bachzaal van Toon Vranken's Collegium Musicum Amstelodamense, zijn er op de ochtenden van Vrij dag en Zaterdag in verscheidene Amsterdamse kerken een keur van plechtige hoogmissen in vele stijlen gezongen. Hierbij waren niet alleen de ca. 500 deelnemers aan dit muziekcongres ter gelegenhe'id van het 75-jarig bestaan van de Neder landse St. Gregoriusvereniging aanwezig, maar ook tal van Amsterdamse be langstellende leken, zodat de kerken zeer vol waren. De uitvoeringen hadden ieder een persoonlijk accent, waren uitstekend verzorgd en de massale zang, zoals van de antwoorden, zal zelfs de meest verstokte „motu proprio-nurks" hebben kunnen overtuigen, dat de Nederlandse kerkmusici beslist geen aversie hebben tegen een gezonde gemeenschappelijke zang. Ook de verzorging van het Gre goriaans proprium was met kleine nuanceverschillen voortreffelijk. Wie de beroemde uitvoering van Lo- dewijk de Vogt kent, begrijpt meteen, dat dit jonge koor die spanning en mentaliteit bij deze eerste uitvoering nog niet direct heeft kunnen opbrengen. Iedere luisteraar is er echter van over tuigd geworden, dat het R.K. Hoofd stadkoor hier een belangrijke prestatie geleverd heeft door de moed en energie, waarmee het werk is voorbereid en het in meerdere opzichten uitstekend klin kend resultaat. Hieraan werkten mee Ellen Vogel als de sobere maar gespan nen Jeanne d'Arc-figuur, Henk Schaer minder overtuigend, en een keur van solisten, waarbij de vrije expressieve voordracht opviel van Willy Brill, Guus Hoekman, Jaap Stroomenbergh en Han Lefèvre en tevens de juiste opvatting van de moeilijke partijen van Margué- rite en Cathérine resp. door Maria van Uden en Annie van Es en de rol van la Vierge door Corry Bijster. Het jon genskoor van H. Bauer verdient ook een extra vermelding. De H.O.V. ver sterkt met het Nederlandse Symphonie Orkest uit Den Haag, gaf, met uitzonde ring van sommige blazers-fragmenten, een juiste begeleiding, zodat het ensem ble o.l.v. Theo v .d. Bijl de geheel ge vulde zaal van het Concertgebouw een interessante avond geschonken heeft, voor de vele niet-Amsterdammers tevens een kennismaking met Amsterdams grote muziektempel. Nadat in de morgenuren in alle Am sterdamse kerken bijzonder verzorgde Hoogmissen waren gezongen, (een Mis van Badings door het koor van. En schede in De Papegaai trok een bijzon dere belangstelling) werd om twaalf uur voor alle Nederlandse kerkzangers in de grote St. Willibrorduskerk door mgr. Huibers een pontificale H. Mis op gedragen, die, evenals vele andere mo menten, door de K.R.O. werd uitgezon den. Hier was echt sprake van een So lemnele Hoogmis door de prachtige altaardienst, het Gregoriaans door een Schola van Amsterdamse kerkzangers o.l.v. pastoor Duyves, de feestelijke Missa Secunda van Jaap Vranken door het koor van de Haarlemse St. Bavo o.l.v. dr. Kat, orgelspel van J. Schouten en B. Bartelink en de massale zang van de talrijke aanwezigen. Massale middagbijeenkomst Met een fantasie op het hierna ge zongen „Ecce sacerdos" van Bruckner leidde Albert de Klerk de massale slotbijeenkomst in, eveneens gehouden in de prachtig versierde en verlichte St. Willibrorduskerk in tegenwoor digheid van Z. Hoogw. Exc. mgr. Hui bers. Prof. Smijers memoreerde het werk van de jubilerende vereniging en dr. P. J. de Bruyn hield een vu rige feestrede, voorafgegaan door het Credo uit Andriessen's Mis „Christus Lezingen van Lennaards, Jan Bank, Alphons Asselbergs, Albert de Klerk en Marius Monnikendam vulden de mid daguren voor verschillende uiteenlo pende groepen, anderen genoten soms intussen van het zonnig Amsterdams stadsbeeld en verzamelden zich dan weer voor het Lof in de St. Agneskerk onder leiding van Cuypers of voor de Vespers van de Warmondse Schola. Velen namen ook een kijkje op de uit gebreide tentoonstelling van kerkmu- ziekuitgaven in het St. Willibrordus- huis, of luisterden daar naar tal van gramofoonopnamen van gewijde muziek. Tal van problemen werden deze dagen en petit comité besproken, een unieke gelegenheid, waar zoveel be kende kerkmusici, geestelijken en echte kerkmuziek-minnende leken elkaar ontmoetten, Jeanne d'Arc au bücher Zaterdagavond gaf het R.K. Hoofd stadkoor in het Concertgebouw een uitvoering van Jeanne d'Arc au bücher van Honegger. Rex", op het middenkoor gezongen door de koren van pater v. d. Peet en Joep Schreurs met Jan Scholten aan het orgel. Als een eresaluut aan de grote voor vechters uit de eerste tientallen jaren van de Gregoriusvereniging werd toen door de koren van De Liefde, de St. Willibrordus (b.d.V.) en het H. Sacra ment o.l.v. Toon Vranken en frater Faustinus het machtige Te Deum van J. van Schaik gezongen met Jos Antoni aan het orgel. Haarlems Bisschop wees tenslotte op de geest en betekenis van de kerkmu ziek, ae vooruitgang van haar beoefe ning en de zuivere mentaliteit van de componisten, van wie werken gezongen waren. Z. Hoogw. Exc. gaf allen ten slotte zijn bisschoppelijke zegen en met Strategier's nieuwe Paaslied kwam het einde van dit kerkmuziekcongres, dat door organisatie, uitvoeringen en be langstelling van grote betekenis is ge weest voor de Nederlandse kerkmuziek van de komende jaren. Advertentie 61 Mevrouw Mallathorpe aarzelde even. Dan keek zij Eldrick tartend aan en zei: „Doe maar wat u wilt, het is verbrand. Ik heb het in de haard geworpen, zo dra ik het kreeg." Nesta onderbrak haar. „Weet iemand wat er in stond," vroeg zij. „Stil", tot haar moeder. „Dat wil ik weten." „Ja," zei Eldrick. „Esther las het zorgvuldig. Zij heeft het Puydale zo juist verteld. Behalve drie legaten van 60.000 gulden ieder, aan uw moeder, uw broer en u zelf, vermaakte Jan Mal lathorpe alles aan de stad, als een on- derwijs-fonds." „Dan," zei Nesta en wenkte haar moe met een gezaghebbend gebaar te zwij gen, „hadden wij geen recht hier te zijn?" „Ik vrees van niet," zei Eldrick. „Natuurlijk gaan we dan weg" zei Nesta. „Dat staat vast. Hoort u moeder Dat is mijn besluit." „Je kunt doen wat je wilt," zei me vrouw Mallathorpe boos. „Ik laat me niet bang maken door iets wat Esther zegt. Ook niet door wat u zegt," keerde zij zich tot Eldrick. „Dat moet allemaal nog bewezen worden. Wie kan het be wijzen, of wat? Denkt u, dat ik zo maar mijn rechten er aangeef? Ik zal zweren dat Esther liegt. Niemand kan een tes tament uitvoeren, dat niet bestaat. En wat gaat het u aan, mijnheer Eldrick. Wat voor een recht hebt u?" „U heeft gelijk, mevrouw," zei El drick. „Het gaat mij niet aan. Daar omen hij wendde zich tot de deur, waar juist de oude knecht weer verscheen, die tot Nesta zei: „Een zekere mevrouw Gaukrodger wil u spreken. Zij heeft al even ge wacht. Zij heeft u wat te zeggen ovet papieren, die zij juist gevonden heeft, papieren van de overleden mijnheer Jan Mallathorpe." Collingwood die vlak bij stond, hoor de alles. „Gaukrodger," zei hij. ,Zo heette de chef van de weverij. Een van de getui gen. Ga er dadelijk heen," fluisterde hi] tot Nesta.. „Laat mevrouw Gaukrodger binnen Dickenson," zei Nesta. „Wacht, ik korr zelf even." Even later keerde zij terug met een tengere vrouw in diepe rouw gekleed en met een zorgelijk gelaat, de zwarte vrouw die zij door het park had zien lopen. Zij keek nerveus rond. „Wat heeft u voor mij, mevrouw Gaukrodger", zei Nesta. „Papieren van mijnheer Jan Mallathorpe? Hoe kreeg u die?" „Mevrouw Gaukrodger haalde een grote gele enveloppe uit haar tas. „Dit juffrouw," zei ze. „Maar één papier. Ik heb het vanmorgen pas gevonden. Dat komt zo. Toen mijn man verongelukte samen met mijnheer Mallathorpe, brach ten ze natuurlijk zijn kleren thuis. En er zaten een boel papieren in de zak ken, twee zakken vol. Ik had geen moed om ze allemaal door te lezen op dat moment en ik sloot ze weg. En vanmor gen wilde ik ze opruimen en ik keek handen van Eldrick scheen haar te be- „Indien het mogelijk is, dit allemaal toveren. En haar uitdrukking was zo, vergeten. O, kon ik maar ongedaan ma- dat Eldrick onmiddellijk het stuk haas tig opvouwde en het achter zijn rug hield. Hij had toevallig haar bevende trekkende vingers gezien. „Is dat nog een testament?" fluisterde zij. „Precies hetzelfde", antwoordde Eldrick zonder aarzelen. „Ook getekend en ge zegeld. Wat u zo dwaas gedaan heeft, was tevergeefs gedaan. En het is geluk ken, wat mijn arme moeder misdeed. Denk niet te hard over haar. Je weet niet half, hoe haar hart hing aan dit huis, aan dit alles," snikte ze. „Ik denk helemaal niet hardvochtig over haar" zei hij. „Het spijt mij voor haar. Enis het nu al te vroeg om over de toekomst te praten?" Nesta keek hem maar half-begrij- kig voor u, mevrouw Mallathorpe, dat pend aan. Toch was er genoeg in haar ogen, dat het hem wagen deed haar hand te nemen. „Weet je waarom ik niet naar Indie ging," vroeg hij en boog zich naar haar toe. „Ikraadde het," antwoordde zy schuchter. Dan voelde Collingwood dat nu het grote ogenblik gekomen was en plotse- het testament te voorschijn is gekomen Heel gelukkig." Mevrouw Mallathorpe hield de tafel rand vast voor steun en keek hem stra; aan. „Moeten we alles teruggeven." gi! de zij. „Alles!" Waanzin schitterde uit haar verschrik te ogen. „De voorwaarden van het testament ling was zijn tong verlamd. Zij stonden moeten vervuld worden," zei Eldrick. zwijgend onder de zondoorweefde beu- „Moeder", smeekte Nesta. „Praat zo kenbomen, die hen aan het oog der we- niet. Kom met mij mee." Maar zij ant- reid onttrokken en hielden eikaars han- woordde niet. Zij sidderde en sloeg plot- den vast. Het enige wat Collingwood seling als een gevelde boom tegen de grond. Het was enige maanden later. Me vrouw Mallathorpe was de slag niet te boven gekomen. Onmiddellijke opname in een krankzinnigengesticht was nood zakelijk gebleken. Nesta had de vrese lijke emoties enigermate overwonnen en wandelde met Collingwood, die haai geregeld was blijven bezoeken, door de ze door" om te" zien wat er in~ stónd, tuinen en bossen van Normandale En dit zat in een der gezegelde blanco voor het laatstNooit had Norman- enveloppen. Ik scheurde ze open en zag dale en zo prachtig uitgezien als die zon- dadeliik dat het mijnheer Mallathorpe's overgoten middag in een stilte, die testament was. Toen kwam ik rechtuit geen van beiden wilde verstoren. Dan naar hier." keerde Collingwood zich ineens tot het kon uitbrengen was één woord: „En?" Nesta glimlachte door haar tranen heen. „Enwat?" fluisterde zij. Plotseling lachte Collingwood ook en sloeg de arm om haar heen. ,,'t Geeft niets," zei hij. „Ik heb dik wijls gedacht wat ik allemaal zeggen zou en nu ben ik alles vergeten. Zal ik het allemaal ineens zeggen?" „Zou dat niet het beste zijn glim lachte zij. „Dan, wil je met me trouwen?" vroeg Moet ik zo ineens maar antwoor den?" Eén woord is genoeg," zei hij en biedtU met zijn vermaard Hongaars Zigeuner orkest, in de genoege- lijka steer van onze intieme, nieuw ingerichte bar, een bijzonder prettige avond, met een dansje ter afwisseling. AMSTERDAM Weer van buitenaf toegankelijk f Het informatiebureau van het Neder- landsche Roode Kruis heeft een 55e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitge geven, luidende: NIEUWERKERK: Lievense, Johan, geb. 29.6.27 te Nieuwerkerk, laatste adres: Ooststraat 236. Cats, Frederijk, geb. 18.6.88 te Nieuwerkerk, laatste adres: Stationsstraat 369. Bouwman, Nicolaas Joachim, geb. 21.11.45 te Ouwerkerk, laatste adres: Zonnemaire- weg 177, Ouwerkerk. NIEUWE TONGE: Pieterse-Jacobs, Cornelia, Maria, geb. 1.1.12, echtgenote van Adrianus J. Pieterse, laatste adres: Blaakweg 1. NIEUW VOSSEMEER: Wijmans, Eli sabeth Maria, geb. 11.10.48 te Nw. Vos- semeer, laatste adres: Folaf 306. OOLTGEN SPL A AT: Van Dam, Cor nells, geb. 8.12.85 te Ooltgensplaet, laatste adres: Molendijk 109. Van Kem pen, Johannis, geb. 1-12.21 te Ooltgens- plaat, echtgenoot van Maatje Verburg, laatste adres: Pieter 'Biggestraat 5. OOSTERLAND: Van Westenbrugge, Adriaan, geb. 21.9.00 te St. Philipsland, laatste adres: Slikweg A 407. OUDE TONGE: Pieterse, Adrianus Johannes, geb. 3.2.08 te Oude Tonge, laatste adres: Blaakweg 1, Nieuwe Tonge. STAVENISSE: Moerland, Maria Le- vina, geb. 11-5.44 te Bergen op Zoom, dochter van Johannes Moerland en Jannetje Overbeeke, laatste adres: Stoofdijk A 93. ZUIDLAND: Aanvulling op 4e verlies- lijst, thans geborgen: Van Eersel, Ger- rit, geb. 8.3.15 te Zuidland, laatste adres: Bredeweg 268a. Advertentie Mijnhardt Hoofdpijnpoedets. Doos 47 tt. M ijnhatdt Hoofdpij otzbletten. Koker 80 CL Zij gaf Nesta de enveloppe, die hem meisje, dat al deze heerlijkheid onlangs tr(yk haar naar zich toe. doorgaf naar Eldrick. De advocaat haal de rustig het stuk te voorschijn, keek er naar en gaf het aan Collingwood met een gesmoorde uitroep: „Grote hemel. Die vent Cobcroft had gelijk. Er was een duplicaat." Mevrouw Mallathorpe kwam naderbij. Het zien van het halve vel folio in de verloren had. „Weet je zeker, dat je dit allemaal niet zult missen," vroeg hij. „Kijk eens rond." „Liever zou ik dit missen, dan nog eens doormaken wat ik de laatste maan den doorgemaakt heb," antwoordde zij openhartig. „Weet je wat ik wel wou?" „Neen," zei hij. „Oh," fluisterde zij en hief haar ge laat naar hem op. „Ik kan het niet al lemaal in één woord zeggen „Maarwe hebben ons hele leven vóór ons." EINDE. Zondagavond overleed in de Majelle- stichting te Bussum op 65-jarige leef tijd Pastoor Aug. Rottier, procurator van het Apostolisch Vicariaat Oslo. Gedurende zeven jaar was Pastoor Rot tier als rector verbonden aan het Olafs- huis te Bussum, waar de procure der Noorse Missie is gevestigd. Het groot ste deel van zijn leven heeft Pastoor Rottier gearbeid in de Noorse diaspora

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3