K.M.A. te Breda bestaat 125 m Haftling 819 haalt herinneringen op Gedachten aan de velen die niet terugkeerden Werk van cadetten bij watersnood certificaat voor de deugdelijkheid van hun opleiding tapijten VAN nylon 1 Nederland heeft de primeur van Europa 1 De cadetten van een eeuwen oud kasteel Grootse feest viering Fabriek in Huizen werkt hoofdzakelijk voor export Visserijgolf lil! ■m*. 4 mm DINSDAG 14 APRIL 1953 PAGINA 5 f Hf tlffj 5 16 April herdenking Beverwijk gen' 468 slachtoffers Nieuwe rederij in IJmuiden Vrolijk's logger schiet al op Stopzetting aanvoer gezouten haring? Waterstanden wmi ■x&rwTWSy'*'"'' De grote uittocht Welke man beeft er in zijn jeugd niet van gedroomd te wonen op een kasteel en zich daar met vrienden te oefenen in schieten, paardrijden en andere edele, töar,neiyke sport? Voor de meeste mannen werd deze ro mantische droom verdreven door de nuchtere realiteit van het moderne leven. Slechts voor een klein percentage werd e jeugddroom werkelijkheid, zij het dan ook, Jat de reali- eit niet geheel aan de droom bleek te beantwoorden. Ruim driehonderdvijftig jonge mannen noemen op het "SX'nblik een van de oudste en fraaist gerestaureerde kaste- tn v»n ons land hun thuis. Het Kasteel van Breda, stamslot vm de Nederlandse Nassau's en sinds 1728 volgens de wil **n Koning Willem I militaire academie, is voor de cadet- en> die er hun opleiding tot officier van het Nederlandse e£er of de luchtmacht ontvangen, een echt tehuis. In en r°nd dit historische gebouw wonen en studeren zij. Zij oefe- "en er rich in allerlei takken van sport en worden er ge vormd. niet alleen tot flinke mannen en soldaten, maar °°k tot karaktervolle officieren, die verantwoordelijkheid ^eten te dragen, maar die ook beschikken over een flinke °sis vakkennis, zowel practiscb als theoretisch. Zij zijn j9s «y de Koninklijke Militaire Academie voor goed veria- vakbekwame militairen* die weten wat er in hun wapen C'1' dienstvak te koop is. Het spreekt wel vanzelf, dat deze bekwaamheid niet ver bogen wordt door alleen maar in een kasteel te wonen en "aar sportwedstrijden te organiseren. Integendeel! Vermoe- a »l wordt er bij weinig opleidingen zo veel aandacht ge stonken aan de persoonlijkheids- en karaktervorming in "et bijzonder bij practische oefeningen en aan de vorderin- 5®11' die op studiegebied gemaakt worden, als bij de oplei- ,ng tot beroepsofficier Een tweetal historische uniformen, die de cadetten in vroeger jaren gedragen hebben. lijkiVMn?f -een asPirant tot de Konink- laten, moef Academie wordt toege- logische keuring'1 1?edische en Psycho- tl fj finHordoon vnrlot weet of de cangH,-2ndfrg2an'- ,20dat men taal over de men" Voorts moet de candirfa!.t u_f ,tte"' het diploma gymnasium Óf HB.S. A of B, afhankelijk van het ttapen en dienstvak, waarvoor hii zal Worden opgeleid. Bovendien mag hij «zondere omstandigheden daargelaten hiet ouder zijn dan 21 jaar. gelaten' drie® ilU"rvVan de °PIeiding bedraagt te jaar. Voor degenen, die in het he lium n" Genl,diploma H-B.S. of gym- afdeÏÏL Cn einddiploma M.T.S. bom, j weg," ,en waterbouwkunde, ouwkunde, electro-techniek, werktuig bouwkunde of vliegtuigbouwkunde, is mogelijk na een verkorte opleiding een jaar op de K.M.A. te worden enoemd tot officier bij leger of lucht- "tacht. jj.He cadetten van de genie, de ver- v"dingSdienst en de technische dienst gen eerst een cursus van drie jaar Vol «an' tw, de K.M.A, Daarna gaan zij als v ®ede luitenant, meestal voor de tijd opd 6en ^aar' naar de troeP voor het Ma ®n van practische ervaring, waar- a» als officier op de K.M.A. nog een M sus van twee jaar volgen, de?! het oog op de langere duur van baai..,1«Pleiding, die bovendienook kost- cav=i er 's dan die voor de infanterie, de er'e, artillerie en administratie, is bij ur. der verbintenis, die cadetten dien£en'e' verbindings- en technische den tangaan ook langer- Zij verbin- tWaafi voor vijftien jaren, waarvan bis d a's officicr. terwijl de verbinte- ven .er andere cadetten maar over ze- WJaar' waarvan vier als officier, oDjp;Voor cadetten met M.T.S. voor ga-, lQmg en enige luchtmachtopleidin- hngp den echter afzonderlijke rege- gedri1'- Dat zowel op de persoonlijke st «gingen van de cadetten als op de toe "Yorderingen nauwkeurig wordt vooraile"' sPreekt wel vanzelf. Eerst en Srootii ls het voor het land van het Pfficior helang, dat zijn toekomstige Van uu als Persoon en op het punt cent bekwamheid voor honderd pro een vertr°uwen zijn. Maar er is ook Panciële kant aan de zaak. Zon^dlirende de gehele opleiding ting de ,staat voor voeding, huisves- der ie ng en medische verzorging w-,63'detten. Ook de leermiddelen ten 1 osteloos verstrekt. De cadet- oniem" gen bovendien tijdens hun Rein in? aan de Academie een zak- jaav' tn gedurende het eerste studie- gedurende het tweede f 8,75 en gedurende het derde f 10,50 per week bedraagt. Als tegemoet koming in de kosten van de K.M.A. wordt per jaar per leerling een be drag van f 500,— berekend. In bij zondere omstandigheden kan zelfs van het betalen van deze bijdrage nog ge hele of gedeeltelijke vrijstelling wor den verleend. Men behoeft dus werkelijk geen groot rekenmeester te zijn om te kun nen becijferen, dat de staat aan iedere toekomstige officier een behoorlijk be drag ten koste legt. Mede daarom wordt aan alle aspirant officieren voortdurend de grootst moge lijke aandacht besteed. In de loop der jaren ontstaat dan ook van elke cadet een uitstekend gedocumenteerd dossier, waarin alles te vinden is over zijn ka raktereigenschappen, studieijver, vorde ringen, persoonlijke gedragingen enz. De opleiding der cadetten verschilt uiteraard naar het wapen of het dienst vak, waarbij zij zijn ingedeeld. De can- didaten kunnen zelf hun voorkeur voor wapen of dienstvak kenbaar maken. De beslissing over de indeling echter is af hankelijk van de resultaten der medi sche en psychologische keuring en van het advies van de commissie „Call- meyer", die iedere adspirant-cadet vóór zijn toelating ontvangt voor een persoon lijk onderhoud. Blijkt, na enige tijd gedu rende de opleiding, dat de keuze toch niet de juiste is geweest, terwijl de ca det wel over de goede eigenschappen beschikt voor een toekomstig officier, dan is een andere indeling alsnog mo gelijk. Na een periode van drie maanden, waarin de cadet zijn algemeen mili taire vorming ontvangt of, om het po pulair te zeggen, waarin hij van burger tot militair wordt gemaakt, begint de eigenlijke opleiding. De cadetten ont vangen dan algemeen vormend onder wijs, zowel practisch als theoretisch hun wapen of dienstvak betreffende, dat naast een aantal uren lichamelijke vor ming, als gymnastiek, athletiek, veld loop. schermen en andere takken van sport, o.a ook paedagogiek, sociologie, staatsrecht, kennis der internationale verhoudingen en godsdienstkennis om vat. Aan de K.M.A. zijn een aalmoeze nier en een veldprediker verbonden. Ka tholieken en Protestanten hebben bei den hun eigen kapel op de Academie, terwijl sedert enige tijd ten behoeve van de Mohammedaanse, Indonesische cadetten ook een moskee is ingericht. Naast de algemeen vormende lessen staan algemene militaire vakken, als militair recht en miltaire aardrijkskun de op het Drogramma en een grote groep van wapenspecialistische lessen, die uiteraard voor ieder wapen en dienstvak verschillen, maar die volledig zijn af gestemd op de taak van elke groep in het leger of in de luchtmacht en waar bij grote aandacht wordt besteed aan de practische vorming door oefeningen enz. in d' kolommenzaal in het oude kasteel worden de maaltijden gebruikt. Het feit, dat deze opleiding is afge stemd op leger en luchtmacht en de be hoeften daarvan wettigt echter in gene dele de gedachte, dat deze oplei ding onder zou doen voor een oplei ding voor de burgermaatschappij. De officier van administratie b.v. is tegen woordig volwaardig accountant, terwijl ook de technische opleidingen kunnen wedijveren met de burgeropleidingen. Uit een en ander blijkt wel, dat het leven der cadetten, al wordt het dan ook geleefd in een historisch kasteel, niet bepaald dat is van een middeleeuw se hofjonker. Toch is het ook weer niet zo, dat het geheel beheerst wordt door ernst, studie en tucht. Het kasteel is, zo schreven wij boven reeds, voor de ca detten een echt tehuis. Zij hebben er hun eigen, zeer gezellige, eetzaal, waar zij geheel „onder ons'' zijn en waar de senaat van het Cadettencorps min of meer als oudste van het gezin fun geert. De maaltijd, waar allen bij eikaar verenigd zijn, is nu eenmaal een uiterst geschikte tijd voor het doen van „offi cieuze" mededelingen als de aankon diging van een dansavond, van een hockeywedstrijd of van een vergadering of bijeenkomst. Een bel op de senaats- tafel zorgt voor de stilte, die nodig is om al deze belangwekkende mededelin gen tot allen te laten doordringen. Het Cadettencorps speelt in het le ven op de K.M.A. een belangrijke rol Alle cadetten zijn lid van dit corps en men zou het dus kunnen beschou wen als de band. die allen bindt. Het overkoepelt de beide confessionele cadettenverenigingen, maar ook de diverse sport- en culturele verenigin gen, als de cadetten-hockey-, basket bal-, volleybal- en roeivereniging, de schaakclub en de debatingclub. De Se naat, die door de cadetten gekozen wordt, vormt het bestuur en houdt te vens toezicht op de gedragingen van de leden van het corps. Hij kan ook bij overtredingen straffen opleggen Dit is vooral van groot belang omdat waar allen deel uitmaken van het Een zeventiental uniformen komen heden ten dage voor op de K. M. A. Niet dat iedere student al deze pak ken in zijn garderobe heeft, maar vele er van draagt hij toch gere geld. Corps, het gedrag van iedere cadet af zonderlijk mede bepalend is voor de naam van de Cadetten in het alge meen. Het Corps geniet een vrij grote zelf standigheid, maar is voor het nemen van bepaalde beslissingen natuurlijk afhankelijk van de toestemming van de Gouverneur der K. M. A. en zijn staf. De jongelui beschikken in het kasteel over een zeer gezellig inge richte cantine waar een cantine- commissie de scepter zwaait een amusements- en een wetenschappelij ke bibliotheek en ook hebben zij ge regeld contact met de stad Breda en haar bewoners. Gedurende de feesten van verleden jaar getuigde het ge meentebestuur zelfs, dat de verhou ding tussen stad en Academie nog nooit zo goed geweest is. Dat is dan ook zeker een van de re denen, waarom Breda met groot enthou siasme de plannen heeft begroet om het 125-jarig bestaan van de K. M. A. op waardige en feestelijke wijze te vieren. Men acht het in Breda plicht bij deze gelegenheid de K. M. A. en haar bewo ners in het middelpunt der belangstel ling te plaatsen. Was het dat deze plannen niet reeds bestaan hadden, dan zou het optreden van het bestuur der K. M. A. en van de cadetten tijdens de watersnoodramp voldoende aanleiding zijn geweest om deze alsnog in het leven te roepen. Honderden evacné's hebben in de K. M. A. tijdelijk een goed en warm ont haal gevonden. En ieder, die de cadet ten tijdens de ramp aan het werk heeft gezien, is vol lof over hun optreden, hun aanpakken en doorzettingsvermo- „De manier waarop deze jongens heb ben gewerkt, is een certificaat voor de deugdelijkheid van hun opleiding", is de algemene opvatting in het rampge bied. En misschien is deze 'welverdiende lof wel de mooiste hulde die men Gouver neur Puffius en het leraren- en cadet tencorps in dit jubileumjaar kan bie den. 16 April is het alweer 9 jaar geleden, dat op een mooie Zondagmorgen 468 Bever- wijkse jongens, onder wie een aantal Velsen-Noorders, als gijzelaars werden ge arresteerd en weggevoerd. I Wie is het alweer vergeten? In ons rustige stadje was alles nog in diepe rust, maar i de moffen hadden alles reeds afgezet. I Overvalwagens gierden door de straten. Op alle hoeken en bij de kerkuitgangen i stond „de Groene". Aldus begon de razzia vroeg in de morgen. Bij de een werd een deur ingetrapt, bij de ander stonden ze al in huis voor men er erg in had. j ,,WievieI Personen sind hier im Hause" en het alom bekende geschreeuw van i „Ausweis" klonk hard en overweldigend. Wanneer je in de leeftijd van 17 tot en met 25 jaar viel, kon je met de „Herren" mee. „Ach was, binnen enkele Stunden sind Sie wieder zuriick!" Velen gingen mee, want zij dachten: waarom moet ik wegkruipen, mijn papieren zijn toch jn orde, ze maken me immers niets. Zo werden echter de meesten verrast en vielen in handen van de Nazibeulen. In overvalwagens werden we naar bioscoop de Pont in Velsen-Noord gebracht, waar we al niet erg vriendelijk werden ontvangen. De één werd geslagen,- de ander geschopt, en omstreeks één uur werd ons aan het verstand gebracht, dat we voor lopig waren gearresteerd en naar een plaats gebracht werden voor een onderzoek naar de dader (s) van enkele moordaanslagen. Daarna vertrok de stoet in stromende regen naar station Beverwijk geflan keerd door Moffen met een M.G. Vele ouders, verloofden, vrienden en kennis sen trachtten ons nog kleding en voeding af te geven, maar onder een donderend gebral van „Kommt nicht in Fragei" maakten de „heren" hier een einde aan. Helaas is deze tocht voor velen de laatste geweest, die zij in hun woon plaats gemaakt hebben. Het station werd bereikt en na enige tijd zette de trein zich in beweging, ontroerend nagewuifd, voorzover de Moffen dit toelieten, door familieleden en kennissen. Onbekend met het lot, dat ons te wachten stond, kwamen we laat in de namiddag in Amersfoort aan. We wer den in rijen van drie opgesteld en zo marcheerden we in de richting van het nog onbekende kamp. Na lange tijd be reikten we de diverse versperringen, waaronder een slagboom, de hoofdin gang van het Polizeiliches Durchgangs- lager Amersfoort (P.D.A.). In de be ruchte Rozentuin zagen we voor het eerst van ons leven de gruwelen van een concentratiekamp. Het was of we plotseling in een ande re wereld waren terecht gekomen. De schrik sloeg ons om het lijf, toen we al die kaalkoppen in boevenpakken en de z.g. knuppelaars zagen rondzwalken op het voorplein. Bovenal verwonderde het ons. dat niet de Moffen, maar de Hollanders zelf de gevreesde beulen waren. Zo begon voor ons de eerste dag in het P.D.A. De dagen werden weken en de weken werden maanden! Strafappèls volgden, 12 uren achter een, in koude, regen, wind of zon slaan, zonder eten of drinken, strafexcercities. wie van de overlevenden is het al weer vergeten? Niemand! Allen herinneren we ons nog' WESTERVELD. De appèls van Wes- terveld waren over het algemeen be rucht door het lange staan. Om het minste of geringste werd straf gestaan. Van deze fietsenmaker uit Zutphen was het gevleugelde woord: „Pumpen im Rosengarten bis zum verrecken". Voor al bij slecht weer was hij niet te ge nieten. KOTALLA trapte de gevangenen bij voorkeur onder de genitaliën, liet zijn honden op de gevangenen los en het „Hinlegen und aufstehen" kwam heel dikwijls op zijn programma voor. OBESLE mishandelde de gevangenen in de Rozentuin, nadat zij tengevolge van het ..pompen"' volkomen uitgeput zich niet meer staande konden houden. Deze strafoefeningen vonden meestal plaats op last van Westerveld, Kotalla of Berg (de commandant van het kamp). BRAHMS van de Bekleidungskam- mer kon er ook onbarmhartig op los slaan. Zelfs moest een van onze inva lide gijzelaars het tijdens een strafappèl van hem in een dronkemansbui ont gelden. HET BOZE OOG, Blockalteste van VIII, sloeg en trapte om het minste, zoals bijvoorbeeld, wanneer men niet goed in de rij stond op de appèlplaats. Men beweerde, dat hij een kroegbaas uit Tegelen was. Hij zat voor zwarthan del. JAN VAN DE ALBA, bijgenaamd Hop! Hop! was een van de grootste beesten. Vooral bij het ons allen beken- nvt- una ires 2*r De Zuidzijde van het voorgebouw, volgens een ets uit 1582. Dat was dan ook in de dagen van de inname van Breda, want al wordt er geducht door de studenten geoefend, om in het vak van de krijg bedreven te zijn, zo heet gaat het er niet aan toe. Ongeveer twee jaar geleden werd de motorlogger Van der Duyn van Maas dam KW 97 van de Katwijkse rederij Dolfijn II uit de vaart genomen. Het schip werd verkocht en kwam in han den van de heer A. van Duyvenbode te IJmuiden. Deze heeft met zijn machine fabriek en in samenwerking met de werf Van Stapel te Spaarndam, het schip een geheel nieuw uiterlijk gege ven. De volgende week Woensdag wordt de logger, die thans Annie IJM 14 heet en het visserijnummer heeft gekregen van de oude Isabel, in IJmuiden ver wacht, geheel bedrijfsklaar, zodat bij gunstig verloop van de proefvoorten, de week daarop ter visserij kan worden uitgevaren. Er is heel wat aan de logger veran derd. Er is een nieuwe bak op geplaatst, een nieuwe winch en een geheel nieuw dekhuis, waarin moderne apparaten staan opgesteld. Het visruim is gemo derniseerd en met kurk geïsoleerd. De voortstuwing zal verzorgd worden door een Duitse 360—390 PK M.A.K.-motor, de winch wordt bediend met een 100 PK Mercedes-Benz en voor de verlich ting zal nog eens een 20 PK Samova zorgen Kort na de oorlog heeft de heer Van Duyvenbode de kotter Stormvogel enige tijd in de vaart gehad. Lang heeft dat niet geduurd en zelf is hij van mening, dat nu met het in de vaart brengen van deze logger zijn bestaan als reder pas in feite begint. De nieuwe trawler-logger, welke de rederij C. Vrolijk te IJmuiden in aan bouw heeft bij de firma Boot in Alphen aan de Rijn, schiet reeds flnk op. In Januari van dit jaar werd voor dit schip de Onderneming II SCH 27, dat een nog verbeterde uitgave moet worden van de Cornelia Maria SCH 135, de kiel ge legd. Verwacht wordt, dat het schip op Woensdag 22 April de helling zal kun nen verlaten Voor de verdere afbouw heeft men slechts enkele weken ge raamd. omdat het streven er op ge richt is. de Onderneming II nog in de maand Mei in de vaart te brengen. Het bedrijfschap voor Visserljproduc- ten óverweegt bij verordening een ge sloten seizoen voor de aanvoer van ge zouten haring vast te stellen. Bij in formatie hieromtrent kon nog geen de finitieve mededeling worden verkregen, doch het moet niet uitgesloten worden geacht, dat het verbod om gezouten ha ring aan te voeren, zal gelden van Maandag 20 April af totdat de nieuwe teelt begint Dinsdag 14 April Hoog water: 3.50 u. en 16.09 u. Laag water: 11.52 u. Woensdag 15 April Hoog water 4.30 u. en 16.50 u. Laag water: 0.12 u. en 12.36 u. (Van onze verslaggeefster) Dezer dagen heeft Nederland in Zweden in het grote warenhuis Myrstedt in Stockholm volop in de belangstelling gestaan, en nop wel in de afdeling voor woninginrichting, waarin de Zweden vooraan gaan en waarbij wij graag naar hen kijken. De grote waardering ging uit naar vloerkleden en lopers van puur nylon, effen en in moderne dessins, op het eerste gezicht met te onderscheiden van het product wanneer dit van wollen garens is gemaakt, maar van een gegaran deerd veel langere levensduur. De eerste en practissch de enige fabriek in Europa, die er, na het overwinnen van allerlei technische moeilijkheden, toe is overgegaan om tapijten van louter kunstvezel te vervaardigen, is de Trio- fabriek in Huizen (N.H.), waarvan de directeur, de heer H. Reichmann, voort komt uit het hart van de Du'itse tapijtweverij. Niet het schaap met zijn wo ver schaft de grondstof voor deze tapijten, maar de steenkool, waaruit synthetische vezels gewonnen worden, o.a. de Enkalon-vezel, die sinds kort geleverd wordt door de nieuwe fabriek te Emmen. Het tapijtgaren voor de puur synthe tische vloerkleden wordt gesponnen uit een mengsel van verschillende vezels, waaronder meerdere buitenlandse. Hoe deze vezels precies gemengd worden is fabrieksgeheim, zoals ook fabrieksge heim is, de wijze waarop de statische olectriciteit die zich ontwikkelt bij het machinale kaarden en spinnen en die het proces zeer bemoeilijkt, wordt te niet gedaan. Wij hebben in de moderne, perfect ge outilleerde fabriek, waar het product alle bewerkingen van vlok tot tapijt ondergaat (behalve het verven van de garen strengen) een gedeelte van hei fabricageproces gezien. Wij hebben de kleden klaar voor de verkoop, in mooie rustige motieven, geïnspireerd op de Zweedse binnenhuiskunst, bezichtigd, er aan gevoeld en er over gestreken mèt en tegen de draad, om te zien, dat de effec ten van de gloed precies hetzelfde zijn als bij een wollen tapijt. Wij hebben er zelfs op kousenvoeten over gelopen om ons er van te overtuigen dat de mollig heid en zachtheid volstrekt niet onder doen voor die van wol en ook omdat we wilden weten of we er niet aan vast zouden plakken, zoals ons verteld is, dat soms de reactie is van het ene kunstma teriaal op het andere. Als tenminste het verhaaltje waar is van de man, die in een bepaalde soort kunstvezelpak, ge zeten op een andersoortige kunstvezel zitting van een auto, die vreemde, on prettige gewaarwording onderging. Waar de Zweden vooral hun enthou siasme over uitten, is de onbrandbaar heid van deze tapijten die dies aange wezen zijn voor restaurants, bioscoop- hals en hotels, alsook voor zeekastelen. Laat men er een brandende cigaret op vallen, dan ontstaat er slechts een smeltgaatje dat gemakkelijk te repa reren is, want bij elk tapijt wordt wat draad geleverd voor dergelijk herstel. Practisch onverslijtbaar, noemde de heer Reichmann deze kleden, waarop hij tien jaar schriftelijke garantie geeft, en die een uitkomst kunnen zijn voor druk bezochte hotels, die tot nu toe elk jaar hun gehele vloerbedekking moeten ver- /-—-rr: Pa Am »5-*l f - v -, Nylon vloerkleed in modern Nederlands ontwerp. nieuwen. Bovendien blijven de motten en alle andere insecten er at (reden waarom ze geëxporteerd worden tot in de (sub)tropische landen, zelfs Marok ko!) Voor de huisvrouw biedt de nylon vloerbedekking daarbij de voordelen, dat de kleden geen vuil opnemen en met een vochtige doek makkelijk schoon te hou den zijn. Ook vervilten ze niet- Tegen over al deze voordelen staat een hogere prijs dan voor een doorsnee wollen kleed, maar niet hoger dan wat men moet geven voor het allerbeste machi nale wollenproduct. De Trio-fabriek die in 1946 is gebouwd en die aanvankelijk ook wollen tapijten maakte, is bezig om nu helemaal over te schakelen op de vervaardiging van uitsluitend nylon kleden. Er zijn voor dit nieuwe product voldoende or ders, vooral uit het buitenland. In ons land, waar de spreekwoordelijke con servatieve geest ook het interieur be heerst, is de nylon vloerbedekking nog maar juist in enkele zaken verschenen. Wij kijken de kat nu eenmaal graag uit de boom. Soms misschien terecht. Want de grote vraag is ook hier, hoe dit pro duct zich op de lange duur zal houden. Hoe knap de mens ook is, de natuur laat zich toch nooit hele- ImSal vervangen. En "tal bijvoorbeeld de 'eigenschap van het aiet-ver vil ten, wat betekent, dat op den duur de vezels .niet in elkaar grij- ipen, juist omdat ze elkaar afstoten, niet eerder 'n verzwak king blijken omdat het vlak minder samenhang heeft en dus bij een kleine beschadiging meer openvalt? De tijd zal het leren en misschien ook de correcties vinden om het product, zo nodig, te vervolma ken. de strovlechten waren velen ln staat persoonlijk met hem kennis te maken.... Men beweerde, dat hij lid van de SS was en (als gevangene) daaraan zijn functie te danken had. In ieder geval mocht hij zijn haar houden. BERG, de kampcommandant, die dus verantwoordelijk was voor alle gruwel daden, en die dit alles toeliet. Slechts bij bezoek van het Rode Kruis aan hel kamp, zoals iedere Vrijdag bij de pak- kettenaanvoer, toonde hij zich milder en werd hij kruiperig. Toch leefden we altijd maar in ui waan: „Vroeg of laat, we gaan toch uil eindelijk naar huis". Totdat in de nach van 6 op 7 Juli 1944 het grootste deel van de gijzelaars werd weggevoerd Velen van ons zullen deze tocht nimmer vergeten. Het tempo, waarin moest worden gelopen met de zware koffers, was van dien aard, dat reeds spoedig enkelen bezweken. Er werd getrapt er geslagen en zo strompelden onze Be- verwijkse jongens door de donkere nacht. Het scheen of er geen eind aan wilde komen. Dodelijk vermoeid en uit geput bereikten we het station, waa de trein gereed stond. De ochtend, begon reeds te ontwaken toen de trein zich in beweging zette Waarheen wist niemand. Slechts een zeventigtal jongens ble ven in het kamp Amersfoort achter Waren zij er beter aan toe? De tijd moest het leren. We werden eindelijk in boevenpak ken gestoken, nadat onze (Zondagse) kleding was afgedragen en was weg gevreten door het ongedierte. Als op en top gevangene behandeld waren we nu in staat mee te gaan met de buitencommando's. Het was 26 Juli. toen we voor het eerst sinds 16 April weer de buitenwereld zagen. Wat "vas dat vreemd, mensen te zien met haar op hun hoofd en de straten zo netjes met tuintjes vol bloemen! Het duurde nog tot 11 Augustus, dat we zoals steeds 's morgens weer op de appèlplaats stonden, nu echter met een angstig kloppend hart. Er werden nummers afgeroepen. Nummers van gij zelaars. Nummers van afgekeurden voor Duitsland. Dus toch naar huis! „Aber vor du herausgehst. soil dein Haar geschnitten sein", schreeuwde Westerveld naar ons. We werden weer kaal geknipt, kregen ons ontsmette burgerpak en onze koffers en waren weer de man! We sloten een tijdvak af. dat we in ons verdere leven nooit zul len vergeten. Ons hart gaat uit naar hen, die uit Duitsland de terugtocht niet meer konden maken. Hulde aan hen. die he laas de Vaderlandse bodem niet meer terugzagen. Zo zijn velen gevallen, die hun strijd r.ebel en fier hebben gestre den voor het Vaderland! Dat zij rusten in vrede HAFTLING 819 De laatste jaren was het de gewoonte dat in een van de Beverwijkse parochie kerken of in de parochiekerk te Vei- sen-Noord een Requiemmis werd opge dragen ter herdenking van de geval lenen van deze razzia. Ditmaai is di' niet het geval, en hoewel we er zekei van zijn. dat de vele doden van Bever wijk en Velsen-Noord 16 April zullen worden herdacht, is het jammer, dat het comité uit de teruggekeerden, het comité Herdenking 16 April, blijkbaar ter ziele is. Om niet te vergeter., zor het contact door middel van een com van bet^k^nis zijn. (Red.). De vis moest Maandag weer duur bè- taald worden. Vooral voor de rond- ep fijnvis. waarvan, de aanvoer beneden de vraag bleef, werd goed geld neer geteld. Grote en middelsoorten tong. die Zaterdag reeds een gemiddelde van f 2.60 per kilo wisten te halen, stegen verder tot f 2.90 en f 3 per kg., terwijl voor Tong II een bijkans vaste prijs van f 2 per kilo gold. Grote schol was er heel weinig. Wat geschikt was voor export, werd gewaardeerd op f 65 tot f 70 per kist. Regels stijve kabeljauwen vonden vlot afname voor f 65 tot f 85 per 10 stuks. In verband met de te ver wachten mindere aanvoer van makreel deze week, werd makreel van goede kwaliteit Maandag verkocht voor f 14 per kist. Slechts enkele partijen, die uitgesproken slap waren, moesten een weg vinden naar de vismeel-lndustrie. Voor de Dinsdagmarkt kwamen van de trawlervloot binnen de Antje met 300 kisten makreel, 10 kisten schelvis en piepers, 15 kisten platvis, 10 kisten wijting. 15 kisten diversen, 500 stuks ijskabeljauwen, 500 stuks stijve kabel jauwen en de Schoorl IJM 39 met 500 kisten makreel, 60 kisten schelvis en piepers. 55 kisten kabeljauw en gul, 10 kisten koolvis, 60 kisten gestripte wij ting, 30 kisten dichte wijting, 30 kisten radio. 30 kisten diversen, 120 stuks stij ve kabeljauwen. Van de kottervloot was van Maandag nog de Texel IJM 5 blijven liggen in de hoop Dinsdag een betefe prijs te kunnen maken. Voor de Woensdagmarkt worden deze keer. als gevolg van de vertraagde uit vaart rond de Paasdagen, slechts 2 trawlers in IJmuiden verwacht. Voor deze afslag hebben zich gemeld de Vios I IJM 24 met 40 kisten schelvis en pie pers, 15 kisten kabeljauw en gul, 80 kisten dichte wijting, 60 kisten gestrip te wijting, 150 kisten haring, 850 kisten makreel en de Maria van Hattum IJM. 10 met 600 kisten makreel, 40 kisten schelvis en piepers, 20 kisten diversen, 80 kisten gestripte wijting, 20 kisten dichte wijting en 160 stuks stijve kabel jauwen. Voor de tweede helft der week wor den, bijzondere vangsten uitgezonderd, aan de hand der vertrek-data geen trawlers meer aan de afslag verwacht. Alvorens zijn weg naar de sloper te vinden, is de stoomtrawler Tubantia IJM. 37 Maandag eerst nog een keertje in het dok gegaan. De motorreddingboot Neeltje Jacoba, die de vorige week in dok stond, wilde het ook wel eens op een andere manier proberen en is daar om Maandag nog eens drooggezet op de helling van het Staatsvissershavenbe- drijf in de Haringhaven. Maandagmiddag arriveerde in de Ha ringhaven de Russische sleepboot Hol- lantaria, die hier een reparatiebeurt komt maken. Verder ligt de motorlog ger Doggersbank KW 75, die pas ln een nieuw verfje gestoken is, eveneens in de Haringhaven om nog wat reparatie- werk te laten verrichten. Van de trawlervloot gingen Maandag weer naar zee de Bloemendaal IJM 71 en de Eveline IJM 116. Laatstgenoemd schip is deze keer vertrokken onder commando van schipper Albert de Groot, die, nu de Vikingbank UM 183 in survey ligt, eens een reisje op deze grote broer mag proberen. De kot ters UK 94, UK 78 en VD 9 kwamen binnen en gingen, zonder even de Vissershaven aan te doen, rechtstreeks door ter visserij naar zee. De rederij Rijnstroom te Katwijk aan Zee heeft zijn vloot weer uitgebreid door de aankoop van de Scheveningse logger De Drie Gezusters SH 365 van de rederij Erven D. Jol. Deze logger werd compleet met alle visserijbenodigdheden overgenomen. In 1936 werd de logger verlengd, waardooor de inhoud op 141 ton kwam en in 1949 is er een sterke PK Industrie-motor in geplaatst. Maan dag tegen de avond is de logger in IJmuiden binnengelopen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5