Brieven uit Vaticaanstad Dochter van Indiase premier naar Sovjet-Unie uitgenodigd Beria 's macht groeiend Het spoor van het zwaarcL i Geven van kleine geschenken blijft geoorloofd HET GRAF VAN ST. WILUBRORD IN ECHTERNACH 1 Het Vaticaan volgt de ontwikkeling van de Russische ver zoeningspolitiek met hoop en bitterheid Jezuïeten sluiten beroemd opleidingscollege voor leerlingen uit hogere standen Openbare pauselijke audiënties weer volledig hervat malenköv zou hebben AAN GEDRONGEN OP EEN BEZOEK Verbodsbepalingen gelden zowel voor gevers als voor ontvangers Straks sal in de toren der kathedraal de hoofdklok uit Nederland luiden Stereophonische uitzendingen qei' DINSDAG 14 APRIL 1953 PAGINA 7 Douane op Rotterdams helicopter-terrein Gen. Ridgway bezoekt „Keukenhof" en „Flora" Corps diplomatique naar „Flora 1953" Wetsontwerp inzake cadeaustelsel BeMOrder Wrkwkkende U eettutfen doofde ot\de' \detoW m ml m - Nog geen wettelijke Vader- en Moederdag 40.000 Nederlanders in Australië Den Haag: moeilijkheden op arbeidsmarkt overwonnen Op de a s. Nationale feestdagen Nieuwe fabriek te Oss De ontwikkeling, of datgene al thans wat een ontwikkeling schijnt te zijn van de Russische WiGi. ten 0Pzichte van het Westen, v', ln het Vaticaan gevolgd met ge- hnr, van hoop en bitterheid. Van gin om^at de Kerk slechts de vesti- pa kan wensen van de „optatissima jrjj onder de mensen, waarnaar Pius steen evenals zijn voorgangers dat Uit? t hébben gedaan, voortdurend de "Alles kan worden verloren door j oorlog, alles kan worden gered in. de vrede". Deze treffende uit- av« die de H. Vader op de voor- hP ?d van het laatste wereldconflict sta ..gericht tot de verantwoordelijke Va en blijft de vaste norm n de Kerk, zoals de Osservatore Ro- hari noS dezer dagen heeft verklaard. Radip-Moskou in een reeks van J '1® aanvallen de H. Vader had be- oo i degenen te zegenen, die een arni voorbereiden, degenen, die de do volken politiek en economisch on trukken en gebruik maken van [oom. en bacteriologische wapenen, stf Psservatore hoefde slechts de toe maken en boodschappen van de Paus ah te halen waarin hij eerst poogt de geschillen te bezweren, en daarna de °or deze conflicten veroorzaakte ellen- j.6, te beperken en te verzachten, om e' lasterlijke en fantastische van déze ,schuldigingen aan te tonen. Maar het ."h juist deze aanvallen, die volgen op eerste Russische toenaderingen, die t® versie nussiscne loenaaemigen, uic et Vaticaan met gevoelens van bitter- e.'d vervullen, zoals wij eerder reeds ®'aen. De Osservatore had met vreug- 6 het nieuws toegejuicht van een mo- ®®hjke uitwisseling van krijgsgevange- op Korea. Het blad had er de na- ruk op gelegd zoals Benedictus XV ten tijde van de eerste wereldoorlog gedaan dat een dergelijke ont- wkkeling rijk zou kunnen zijn aan 'achtbare gevolgen, die zouden kun- ;j®e leiden tot het sluiten van een wa- r"'stilstand en zelfs van een Vrede. Het de verantwoordelijke staatslieden ^""gespoord elke verdenking en ieder «°oroordeel ter zijde te stellen en de Woordelijke voorstellen gunstig te ont- vangen. Het feit, dat men met een der- ^?üjke edelmoedige houding geen reke- n'hg heeft willen houden, bewijst vol lens kerkelijke kringen, dat de vijan- ?'gheid tegenover de Kerk nog niet op 5^ punt staat te worden opgeheven en 5?t deze zelfs de kans loopt de vijan- ''Sheid ten opzichte van het Westen °g te overleven. Men vraagt zich af zoals dat overigens in Joegoslavië gebeurt een ontspanning van de ver houdingen tussen het Bolsjewisme, dat in Moskou is geïncarneerd, en het Wes ten zonder enige invloed zal blijven op de houding van het communisme ten opzichte van het Christelijk geloof. Dit alles verhindert overigens niet, dat men hoopt op de vestiging van een tijdperk van eendracht onder de volken. Daar door verandert niets aan de geboden van Christus, heeft de Osservatore ver klaard, en de Kerk blijft wensen, dat er .overeenkomsten worden gesloten in zake de bevrijding van de krijgsgevan genen op Korea en dat die bevrijding moge leiden tot de vrede van de Heer „die zoveel dingen dingen vergeeft voor een enkel werk van barmhartigheid", „zelfs" voegt het blad eraan toe, ,het onrecht jegens Hemzelf en Ziin plaatsvervanger hier op aarde." Zo blijft dus de Kerk iedere poging toe juichen die zou kunnen leiden tot een ontspanning van de internationale ver houdingen, zelfs al weet zij, dat het einde van „de koude oorlog" niet het einde hoeft te betekenen van de ver volging die zij moet ondergaan in de landen van de „volksdemocratie". Maar zoals het goede voort kan komen uit het kwade, zoveel temeer kan het voortkomen uit het goede en daarom zal men ook met vreugde alles begroeten, dat een deel hoe klein dit ook moge zijn kan versterken van dat niet te waarderen goed, dat de vrede is. Men heeft bovendien gezien met hoeveel zorg de Osservatore Romano zich ge haast heeft om de uitleg recht te zet ten, die een extreem-links blad uit Rome heeft willen geven aan de woor den, die de Paus op eerste Paasdag heeft gesproken vanaf de Loggia van de St. Pieter,, toen hij, zich richtend tot de priesters en leken, die in gebieden dichtbij en ver-af om Christus' wil ver volging lijden, verklaarde, dat zich nog „geen enkel blijk van werkelijke ver andering tegen de horizont aftekende." Dit blad had de woorden van de Paus in betrekking gebracht met de interna tionale toestand, alsof de H. Vader de verzoenende gebaren van de Sovjets had willen miskennen. Het blad zette uiteen dat deze zinspeling uitsluitend betrekking had op de toestand van de vervolgde christenen, hetgeen bevestigt, dat de Kerk zich niet te veel illusies maakt wat betreft de gevolgen van een internationale ontspanning voor het lot der christelijke gemeenschappen die zuchten onder de tyrannie der commu nistische machthebbers. Men heeft te Rome de laatste tijd veel gesproken over een ogen schijnlijk onbelangrijke gebeur tenis, die echter in werkelijkheid een De gewoonlijk goedingelichte Hindoe stan Times bericht vandaag, dat de Sovjet-premier Georgie Malenköv pre bier Nehroe geschreven heeft, dat hij het voorgenomen bezoek van diens doch- mrs. Indira Gandhi, aan Rusland op Drijs zal stellen. Malenköv zou me- bouw Gandhi uitgenodigd hebben voor •>een bezoek aan onverschillig welk deel van Rusland, met inbegrip van de een (Vervolg van pag. 1> 5* vriend van Malenköv, Ignatiew wcrd ^hef van het ministerie van veiligheid deze is met Malenköv de leider van nationalistische antisemitische groep, :eDviji Beria met Molotov en Bulganm andere groep vormt. Malenköv s ï?acht is sinds het laatste partij-congres „erk gegroeid maar de totale usurpa- t® van de macht lukte hem niet: hij a"n het leger niet voor zich winnen, ?°est het partij-secretariaat afstaan en zijn macht beperkt door Molotov, en Bulganin, die hem in de regc- ter zijde gesteld zijn. Het is een 5 'J, dat sinds 20 Maart J.I., toen hij secretariaat van de partij aan hvusjtsjew overdroeg, geen enkele ,ve. -lening met zijn naam getekend is, hem geen enkele openbare speech gehouden is en zijn naam in geen van J® belangrijke artikelen in de pers ge hemd wordt Aan de andere kant ,°et het opvallen, dat de officiële veJ" laiihg. waardoor de vrijlating van de tsen hekend gemaakt wordt, getekend j door de minister van Binnenlandse ^ken: Beria. Het is volgens Borkenau een uniek !eva£ dat een zo belangrijke politieke aak door een ministerie rechtstreeks ?ll°liek gemaakt wordt. Dit is een dui- ?rel'Jk symptoom, dat Beria's macht is ?egenomen en Malenköv in het defen- dv. gedrongen is. Borkenau zegt woor- ®"jk: „Men begint nu belangrijke per- jjhon in de onmiddellijke omgeving van aienkov in hechtenis te nemen, en van- "Ear is het slechts één stap naar diens gen val en ondergang". ■p Hit is dus de jongste voorspelling, die °rkenau in een artikel van 10 April durft uit te spreken. Wij laten ze °or wat ze is: een voorspelling, een mo gelijkheid, een tendenz van de ontwik keling. Wij kunnen echter niet ontken- jn, dat Borkenau reeds een keer °P raPPante wijze gelijk kreeg en dat de .ingevoerde bewijzen indruk maken. Er On trouwens nog tal van andere gebeur- ®nissen, die de grote machtsstrijd in het n-t'emlin verraden, b.v. de onverwachte o°d van een generaal van de lijfwacht an Stalin en de dood van de hoogste mee-commissaris Mechlis, die beiden -."hele. weken voor Stalin's dood in het remlin om het leven kwamen. Men weet natuurlijk niet, welke kant e ontwikkeling uitgaat. De analyse van P™f. Borkenau heeft echter kunnen i'aar maken, dat er een grote spanning b" de hoogste leiding van de Sovjets «staat. Deze spanning komt in de af- dVr?i ^an artsen het meest tot uit- a dkking, maar zal ongetwijfeld nog Hub6 v.erraEsingen veroorzaken. Als de liit u h'storicus slechts gedeeltelijk ge- JK heeft, staan wij aan het begin van adembenemend duel tussen Malen- °Y en Beria, of andere Aziatische republiek, welke deel uitmaakt van de Sovjet-Unie." De dochter van Nehroe, die tot het bezoek aan Moskou uitgenodigd werd door de Indische ambassadeur, Menon, is van plan een rondreis door Scandi navië en Rusland te maken na afloop van het bezoek, dat zij met haar vader aan Groot-Brittannië zal brengen ter gelegenheid van de kroning van ko ningin Elizabeth, In een communiqué van het ministerie van Buitenlandse Zaken werd het be- ririit „volkomen juist" genoemd, waar aan toegeyoegd werd: „Mevrouw Gandhi zal een particulier bezoek brengen naar aanleiding van een reeds veel eerde" gedane uitnodiging van ambassadeur en mevrouw Menon. De Sovjet-autoritei ten, met wie de heer Menon deze aan gelegenheden besproken heeft, hebben alle normale faciliteiten aan mevrouw Gandhi toegezegd." De woordvoerder voegde echter hieraan toe, dat van geen enkele Sovjet-functionaris een brief ont vangen is. (Van onze Haagse redacteur) Naar wjj vernemen heeft gisteren tus sen het ministerie van Financiën te Den Haag en de autoriteiten te Rotterdam contact plaats gevonden, om het binnen kort te openen landings- en opstjjgter- rein voor de helicopters van de „Sabena" aan te merken als douane-luchthaven. Er zal namelijk op dit terrein ook een dou anepost moeten worden gevestigd. GRONINGEN ROTTCRDiM MUNSTER Duitsland BRUSSCL aruien BONN t/fiè .1 S, LUXEMBURG Saarland SAARBRUCKEN Frankrijk N ANCY o/ STRAATSBURG verandering van koers betekent van de Sociëteit van Jezus met betrekking tot het onderwijs. Even buiten Frascati' staat in de met olijf- en wijngaarden over dekte heuvels, dicht bij de ruïnes van het door Cicero onsterfelijk geworden Tusculum een beroemd Jezuïtencolle- ge, het „Mondragone", waar de zonen van de H. Ignatius sedert bijna een eeuw de kinderen opleidden, aanvanke lijk van de adel, later ook van de groot financiers en -industriëlen. „Mondragone" was oorspronkelijk een majestueus bui- tenverbijf, in alle opzichten de praal van de Renaissance waardig, dat men in de 15e eeuw heeft laten bouwen voor Paus Gregorius XIII, die graag de zo mer in deze bosrijke omgeving door bracht. In dit grotendeels nog door de beroemde bouwheer Vignola gebouwde verblijf tekende deze Paus de bulle, waarbij de kalender hervormd werd, welke hervorming sedertdien door de hele wereld is overgenomen. De villa verviel tot ruïne tot op de dag, dat Prins Marcantonio Borghese haar in 1856 voor een belachelijke prijs verkocht aan de Jezuïeten op voorwaarde, dat zij er een college zouden installeren voor adellijke kinderen. Georges Sand liet hier een van haar beroemde romanfiguren leven. „Mondragone" werd opleidingsschool voor diplomaten, politici en militairen en van vele illustre mannen uit de laatste decennia vindt men hier de beeldenaar m de galerij, waar de portretten der oud-leerlingen zijn. opgehangen. Plotse ling heeft nu dé Sociëteit besloten, dat het college aan het eind van dit studie jaar zijn poorten zal sluiten. De verras sing in Rome is groot en men zoekt naar de reden voor dit besluit. Volgens zekere kringen zijn de Jezuïeten van plan de groep opvoeders die zich tot nu toe wijdden aan de vorming van een kleine groep bevoorrechten, voor andere doelen te bezigen. De maatschappij heeft zich ontwikkeld. De leidende klassen van vroeger hebben hun monopolie ver loren. De leiders van vandaag komen voort uit alle klassen. Om deze reden schijnt men een college als „Mondrago ne" overbodig geacht te hebben en schijnt, men zich meer te willen gaan toeleggen op de ontwikkeling van de andere groepen. Dat zou het teken zijn van een nieuwe tendenz die een ingrij pende verandering teweeg zou brengen in het beleid dat tot nu toe op dit punt door de Sociëteit van Jezus is gevolgd. Zoals men reeds heeft kunnen le zen, heeft de Paus tijdens de grote audiëntie van Tweede Paas dag de Nederlandse pelgrims in het Ne derlands welkom geheten. Die dag heeft de H. Vader acht verschillende talen gesproken, want hij sprak ook enige woorden in het Deens. Hij heeft zich in deze dagen niet gespaard. Het aantal audiënties vindt weer veelvuldig plaats zoals voor zijn ziekte. Het zijn echter alleen de openbare audiënties, waarvoor hij zijn krachten spaart opdat niemand behoeft te worden voorbijgezien en op dat een zo groot mogelijk aantal gelovi gen in staat kan.,worden gesteld ont vangen te wordenin het huis van de Gemeenschappelijke Vader. yy "*"1" '99mp*« "wwxs 63. Met grote sprongen rent Wolf vrolijk blaffend om de schildknaap heen. Hebben diens slobberende kleren zijn aandacht getrokken of wantrouwt hij wellicht de zon derlinge gestalte met de grote lap. voor het gezicht? De knaap kijkt even hulpeloos om zich heen alsof hij een uitweg zoekt. Een ogenblik lijkt het er op, dat hij iets wil roepen, maar plotseling begint hij te rennen in de richting van de stallen. „Hohohoho," spot Halfra. Daar gaat die dove krijger van u, kleine! Het moet wel een dapper mens zijn!" Voor een keer heeft Yark geen antwoord. Hij werpt de edelman een woedende blik toe en rent dan zo hard zijn korte benen hem dragen kunnen achter zijn dienaar en de hond aan. Van alle kanten stromen de wapenknechten en bedienden toe om van dit zonderlinge schouwspel vooral niets te missen. De schildknaap verdwijnt schielijk tussen de bijgebouwen. De hond is vlak bij hem en daarachter stuift Yark proestend en blazend, terwijl Winonah en de anderen angstig volgen. Wanneer de Stijfhoofdige de hoek omdraait, ziet hij zijn schildknaap tegen de muur staan, terwijl de hond juist tegen hem wil opspringen. Met een ruk stort Yark zich naar voren, grijpt Wolf in de nek en tracht hem terug te trekken. Uilskuikenbuldert hij tegen zijn dienaar. „Ik had u toch gezegd in de stallen...' Verder komt hij niet, want met een grauw heeft Wolf zich omgewend en stort zich nu op zijn belager. Diep uit zijn keel komt een machtig gegrom en als een stalen klem slaan de kaken opeen, vlak naast Yark's keel. „Hulp!" schreeuwt de Stijfhoofdige, terwijl hij wanhopig poogt de razende hond van zich af te houden. Dat ziet Eric in een oogopslag, wanneer hij buiten adem de hoek van de stal omslaat. Hij heeft het blaffen van Wolf en de opgewonden kreet van de krijgers gehoord en is, Thorkell aan zijn lot overlatende, onmiddellijk naar de burcht teruggekeerd. De Noorman wil Wolf tot de orde roepen, doch voor er een geluid over zijn lippen komt, klinkt een heldere jongensstem bevelend: „Af Wolf! Kom hier!" Onmiddellijk laat de hond los en de Stijfhoofdige kruipt zuchtend overeind. Maar niemand let op hem. Er is een diepe stilte gevallen en iedereen kijkt verbaasd naar de schildknaap, die zich afgewend heeft en nu tracht zo onopvallend mogelijk weg te sluipen, terwijl Wolf hem kwispelstaartend volgt. Doch dan verbreekt Eric de stilte. Met een stem, die trilt van ingehouden woede, roept hij: „Komt gij maar hier, Erwin." Het bezoek, dat generaal Ridgway opperbevelhebber der Noord-Atlanti sche strijdkrachten, vandaag aan de bloemententoonstellingen „Keukenhof", te Lisse en „Flora" te Heemstede, heeft gebracht, was aangekondigd als zo in officieel, dat de Nederlandse minister van oorlog, ir. C. Staf, toen hij onlangs te Parijs met de generaal van gedach ten wisselde, had voorgesteld de komst van het echtpaar Ridgway geheel on opgemerkt te laten. „Maar laat ons ten minste samen lunchen", had de opper bevelhebber daartegen aangevoerd. En zo bevonden dan vanmorgen de minis ter met zjjn dochter zich op Schiphol, toen daar tegen tienen in een Constella tion van de Amerikaanse luchtmacht een gezelschap van tien personen arri veerde, met de heer en mevrouw Ridg way aan het hoofd. Ook de bloembol lenkweker, die als gids zou fungeren, de heer Van Waveren, was ter ver welkoming aanwezig. Er werden tal van handen geschud en een of twee foto's gemaakt, maar de aanwezige journalisten moesten op een afstand blijven toezien. In twee auto's, begeleid door drie volgauto's, verlieten de gasten weldra Schiphol, op weg naar Lisse, waar de lunch werd gebruikt. Vanmid dag is het gezelschap naar Parijs terug gekeerd. Het corps diplomatique zal Woensdag middag een bezoek van enkele uren brengen aan de bloemententoonstelling Flora 1953" te Heemstede. Op enkele uitzonderingen na zullen alle leden van buitenlandse missies, geaccrediteerd bij het Nederlandse hof, aan dit bezoek deelnemen. Zij zullen door de directie van -(.Flora" worden ontvangen en rond geleid: Het ministerie van Economische Zaken heeft een voorontwerp van wet bekend gemaakt, regelingen inhoudende tot beperking van de vrijheid tot het aanbieden en verstrekken van geschenken in verband met het uitoefenen van een bedrijf. Volgens dit voorontwerp zullen voortaan alléén de navolgende vormen van toepasding van het cadeaustelsel worden toegestaan, zodat het geven van kleine geschenken, hetwelk en die algemeen door het bedrijfsleven toelaat baar wordt geacht, geoorloofd blijft, pAndere toepassingsvormen van het cadeau stelsel, dit zijn juist die, welke tot bezwaren aanleiding hebben gegeven, zul len dus volgens d!it ontwerp niet meer toelaatbaar zijn). Advertentie IcbvW"* Zo heeft een uitzonderingsbepaling betrekking op gevallen, waarin de toe passing van het cadeaustelsel niet noodzakelijk is gekoppeld aan een be paalde transactie. Bij de gemaakte uitzondering voor goederen en dien sten, die naar plaatselijk gebruik als toegift plegen te worden verstrekt of verricht, is gedacht aan gebruiken, die van ouds ten piattelande bestaan en die veelal van folkloristische aard zijn. Het is niet de bedoeling daaraan een einde te maken. Om de mogelijkheid open te houden, dat de ondernemer reclame maakt voor zijn zaak door ziin afnemers in het bezit te stellen van voorwerpen van geringe waarde, die blijkens hun uiterlijk in hoofd zaak bedoeld zijn de aandacht op de betrokken onderneming te vestigen, is voor dergelijke typische reclame artikelen een uitzondering opgeno men. Vrij gelaten wordt voorts het geven van een toegift van het artikel zelf of een toegift in de vorm van eenzelfde dienst als de tegen betaling bewezene. Geoorloofd blijven tenslotte toegif ten in de vorm van goederen of dien sten, waarvan de waarde gering is in verhouding tot die van het verkochte goed of de tegen betaling verrichte dienst, mits zij tot het assortiment van de betrokken onderneming behoren. Hierbij is gedacht aan de gebruikelij ke kleine vriendelijkheden, ten aan zien waarvan zich de genoemde be zwaren tegen het cadeaustelsel niet of nauwelijks kunnen voordoen en die het ontwerp dan ook niet wil ver bieden. Brussel wordt binnenkort het centrum van een aantal lijndiensten met heli- copter-vliegtuigen. De lijn LuikKeu len en LuxemburgSaarbrücken wordt aangevuld met een lijn naar Rotterdam. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de lijn naar Rotterdam zal worden door getrokken naar Londen. Terwijl ook de Zeeuwse eilanden in deze dienst zouden kunnen worden opgenomen In de crypte van de herbouwde basiliek te Echternach hebben wij geknield bij de sarcophaag van St. Wiliibrord, de apostel van Nederland. Met zijn ruiterstandbeeld voor de geest, zoals zich dat verheft in het hart van Utrecht: een heilige, een held. Aan de vooravond der Krom staf-herdenking mochten wij de gele genheid daartoe niet verzuimen en uit de bedrijvigheid en het gerucht van de huwelijksromance hebben wij ons, eer wij de terugreis aanvaardden, naar Echternach gehaast, waar St. Wilii brord begraven ligt. Gehaast is ietwat puphemistisch voor het tempo van binnenlands vervoer in het Groot Hertogdom. De bus hsd bijna twee uur nodig voor de 37 kilometer maar er ligt dan ook een wereld tus sen de toch wel grootsteedse allure van Europa's kleinste metropool en de stilte rondom Willibrord's graf; Echternach een vriendelijk stadje, heel intiem en heel blank met een kostelijk pleintje, licht golvend onder het plaveisel en met gloednieuwe sei zoenterrasjes, de stoeltjes en tafeltjes rood en groen. Wij hadden, tussen de drukte van het werk door, heel wuft geleefd in Luxemburg. Niets dan slakken gege" ten, nu wij de kans weer hadden, en het nationale soepgerecht: önnenzopp. En veel vin rosé gedronken, de wijn met het uienschillenkleurtje, en nog meer Moezel Nog de laatste avond geraakten wijmet een Gereformeerd collega in een diepgaand theologisch debat over de eerste vraag van de Heidelbergse catechismus en over de predestinatie, de selectie, de uitver kiezing. Ook dat gebeurde met zeer veel Moezel en het was stellig het enige gesprek van die aard die avond in heel Luxemburg. Bij zo'n gedachten- wisseling is de atmosfeer als met electriciteit geladen, het knettert en vonkt van de Bijbelteksten, telkens de argumenten als zware detonaties. Dit was ons vuurwerk op het uur, dat de Luxemburgers buiten naar het hunne keken, hoog boven de verlichte stad, in de gutsende regen. Na zo'n avönd en zulk een gesprek is het wonderlijk om helder weer van geest en met de stem van zijn hart bij dat graf van St. Wiliibrord te staan. De meer dan duizendjarige crypte is heel koel en heel stil. Het enig gerucht, dat men hoort, is van het water, dat hier vloeit in de bron, enkele treden af in een der nissen. In de „Confessie", achter een smeedijzeren hek, is de sarcophaag geplaatst in een Gotische schrijn van Carrarisch marmer. Pal er boven bevindt zich een opening in het gewelf, recht onder de opengewerkte tombe van het hoofdaltaar der kerk. Boven uit die tombe en beneden op de sarcophaag straalt eenzelfde gouden licht. Wat doet men op zo'n ogenblik, heel alleen als Nederlander bij dit graf, de eerste en waarschijnlijk enige maal van zijn leven? De Vitusdans heb ben wij niet, bij ons weten en hiervoor dus geen boodschap. Wij zyn neerge knield en hebben, gedachtig het ge sprek van de avond tevoren, gebeden voor de eenheid des geloofs in het vaderland. Het altaar boven het graf van St. Wiliibrord was versierd met narcissen. Wij bedachten hoe zinvol het zqu zijn als straks tijdens de herdenkingsfees ten katholieke bloemkwekers in Ne derland het op zich zouden nemen hier dit altaar van dag tot dag van verse bloemen te voorzien. De pontificale basiliek van St. Wilii brord dateert uit de elfde eeuw en heeft een bewogen historie. De crypte, waarin zich het graf van St. Wiliibrord bevindt, is nog ouder en heeft behoord tot een der Merovingische basilieken, waarvan in de charters van 698 van St. Irminia gewag wordt gemaakt. De Fransen, die ook geen lieve jongens zijn geweest de eeuwen door, hebben in 1792 het graf van de heilige ge schonden en enkele jaren later de basiliek geconfisqueerd en verkocht. Er werd een plateelbakkerij in gevestigd. Pas in 1861 is een begin gemaakt met restauratie en eerherstel. De stoffelijke resten van St. Wiliibrord, door de grafschenners in de kerk verstrooid, zijn de volgende dag heimelijk ver gaard en in veiligheid gebracht. Zij bleven bewaard in de naburige Pieter en Paulskerk tot zij in 1906 weer met grote luister in de basiliek zijn bijge zet. Tijdens het Ardennen-offensief in 1944 waren het de Duitsers, die de torens in de lucht lieten springen en daarmee het kerkgebouw zwaar be schadigden. De crypte en het graf ble ven gelukkig gespaard. Met grote offers is de basiliek, met behoud van wat bruikbaar was geble ven aan zuilen en binnenmuren, ge heel in de roomkleurige steensoort van het land in Romaanse stijl her bouwd en opnieuw met vier torens bekroond. In één daarvan hangt het zestal luidklokken, in welks koor zich straks de grote Willibrordusklok zal mengen, de hoofdklok, die katholiek Nederland na afloop van de Kromstaf viering aan Echternach wil schenken. Als een bronzen stem van dankbaar heid zal zij uitklinken over de kleine stad in het dal van de Saur, waar ooit het hoofdkwartier gevestigd is ge weest van de kerstening der lage landen. F. Th. :\v In de Memorie van toelichting van de Ministers van Economische Zaken en PBO, wordt er de aandacht op ge vestigd, dat in het ontwerp geen on derscheid wordt gemaakt voor wat betreft de positie van de cadeauge- vende ondernemer of die van de af nemer. Het maakt voor de toepassing der verbodsbepalingen ook geen ver schil. of de cadeaugever detaillist, grossier of fabrikant is, en evenmin, of de ontvanger van het geschenk consument, detaillist of grossier is. Het verbod riebt zich dus tegen het aanbieden en verstrekken van ge schenken zowel aan directe als aan in directe afnemers. Teneinde voorts te voorkomen, dat de naleving van de voorschriften tot beperking van de toepassing van het cadeaustelsel illusoir zou worden ge maakt door het verkopen van waren of het bewijzen van diensten tegen ab normaal lage prijzen is bepaald, dat op zodanige wijze aan de man ge brachte waren en diensten voor de toepassing van de voorschriften even eens als geschenken worden be schouwd. Bij de samenstelling van het ont werp heeft, aldus beide Ministers, de bedoeling voorgezeten het be drijfsleven een zekere mate van vrij heid te laten, met name voor zover het zich van het cadeaustelel be dient voor het maken van reclame. De bewindslieden zijn van mening, dat het cadeaustelsel zich bij uit stek leent voor regeling door be drijfsorganisaties. Nu echter het tot stand komen hiervan langer op zich laat wachten dan verwacht werd, en de toepassing van het cadeaustelsel als gevolg van de verscherpte con currentie aanzienlijk is toegenomen, achten zij het gewenst, dat reeds thans een wettelijke regeling tot stand komt. De minister van economische zaken zal echter zijn bevoegdheid kunnen o- verdragen aan de S.E.R., aan een pro duct-, of een bedrijfschap dan wel aan Kamers van Koophandel. Hierdoor wordt de mogelijkheid geopend, aan het bedrijfsleven zelf de beslissing o- ver het verlenen van ontheffingen van de verbodsbepalingen over te la ten, zo de wenselijkheid hiervan blijkt. De S.E.R. heeft tenslotte de be voegdheid om de onderhavige wet voor een bepaald bedrijf buiten wer king te stellen, zolang de bedrijfsor ganisaties deze cadeaustelsel-regeling nog niet in eigen hand heeft genomen. Natuurlijkk stond tijdens het verblijf van Z. K. H. Prins Bernhard en de prin sessen Beatrix en Irene in Venetië een gondelvaart op het programma. (Van onze Haagse redacteur) Dezer dagen werd een van de de partementale Voorlichtingsdiensten opgebeld door een Ambassade te Dén Haag met de vraag of Moeder- en Vaderdag officieel ingestelde dagen zijn en zo ja bij welke wet of bij welk Koninklijk Besluit de instelling geschied is. Het antwoord kon niet anders lui den dan dat deze dagen door de za kenwereld zijn uitgedacht. De geraad pleegde instantie heeft inmiddels een lijst aangelegd van alle dagen een kleine twintig waarop wij geacht worden iets bijzonders te doen en men bezint zich thans op de herkomst van deze dagen om bij verdere infor maties paraat te zijn. St. Willibrord's graf te Echternach. (Van onze Haagse redacteur) Naar van bevoegde zijde vernomen wordt, zijn er thans 40.000 Nederlanders in Australië. Voor de eerste helft van 1953 wordt het aantal emigranten op 4.000 geschat. Men had in Australië ech ter wel 7.000 Nederlanders kunnen plaatsen. De moeilijkheden, welke zich het vorige jaar in Australië hebben voorgedaan, hebben evenwel een rem mende invloed op de animo, om naar dit land te emigreren, uitgeoefend. In Den Haag meent men, dat deze moeilijkheden thans wel overwonnen zijn. Slechts weinige geëmigreerden sla gen er niet in werk te vinden. De werk loosheid in Australië neemt af; zij is thans nog maar één pet. van de Austra lische beroepsbevolking. Iedere vak man kan geplaatst worden; de Austra lische autoriteiten beschouwen de Ne derlanders als de beste immigranten. Op de beide nationale feestdagen, n.l op 30 April en 5 Mei a.s. zal de Neder landse Radio Unie aan de luisteraars ge legenheid geven tot het z.g. stereovho- nisch horen. Deze mogelijkheid ontstaat, doordat het nationale programma op die dagen uitgezonden wordt over beide zen ders. In de radiobladen, waarin de na tionale programma's worden gepubli ceerd, zal worden vermeld, welke or- chestrale programma-gedeelten voor ste reophonische behandeling zijn uitgeko zen. Luisteraars die het verlangen hebben deze wijze van klankweergave te be wonderen. wordt aangeraden tijdig de voorbereidingen te treffen. Het enige wat men daartoe nodig heeft, is een tweede ontvangtoestel, dat men zo gun stig mogelijk ten opzichte van het eerste in de kamer opstelt, d.w.z. zó dat de luisteraar zich bevindt ongeveer mid den voor de twee ontvangtoestellen, die onder een hoek ten opzichte van elkaar zijn opgesteld op een onderlinge afstand van anderhalf tot twee en een halve meter. De grootte van de hoek en de af stand van de toestellen zijn afhankelijk van de ruimte, waarin men zich bevindt. Het ene toestel moet natuurlijk afge stemd zijn op Hilversum I, het andere op Hilversum II. In plaats van het twee de ontvangtoestel kan ook gebruik ge maakt worden van een aansluiting op de radiocentrale, mits dan ontvanger en aansluiting niet dezelfde zender weer geven. Voor de Unilever is in Oss thans een nieuwe fabriek voor de vervaardiging van soepen in poedervorm in aanbouw, (opper vlakte 1100 M2) welke in de loop van de zomer gereed zal komen. De langdurige winter heeft de bouw vertraagd, doch men rekent er op, tijdig de seizoensdrukte in het najaar te kunnen verwerken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7