Nederlands elftal: een mengeling nieuw en oud van Kromdorp op stelten r.c..-**- hee'< Hog ere productie bereikt in Duitsland, Italië en Nederland s c Ki Voor het eerst sedert oorlog belastingverlaging entgereedsM 43 O A R I Vergroting der dringend afzetmogelijkheden noodzakelijk Generaal Ridgway op Flora 195355 Steenkolenproductie gestegen Tweede Kamer oppert beswaren r~ I WOENSDAG 15 APRIL 1953 PAGINA Bennaars in B-ploeg als halfspelcr Nederlandse bloemisten bijeen: Openingsrede van dr. A. J. Verhcige Schuldig aan aanvaring? Rotterdams elftal Sportflitsen Nederlandse B-ploeg List van de politie redt scheidsrechter a^ettes C o n s t a t e e 'e/beterd kan w 0 '„V a Ki e ver, ?et zelf, k oog t h e b t 3 f a m o n tn t e r b e s f e e cf en u I <1 Eerste jaarverslag Kolen en Staal Gemeenschap Britse begroting gisteren ingediend Het einde van een „belasting-paradij s" Wet op vervreemding landbouwgronden Spionnagecomplot in W est'Duitsland Nieuwe arrestatie Australië wil meer emigranten Kardinaal Feltin naar Berlijn VRAAGT ZE UW WINKELIER! "errutte/,jA (Van onze sportredacteur) Geheel volgens de verwachtingen heeft de keuzecommissie van de KNVB na de teleurstellende wedstrijd tegen Zwitserland voor de ontmoeting tegen de Belgen naar nieuwe mogelijkheden gezocht. Zonder overigens al te rigou reus in te grijpen in de samenstelling van de Oranjeploeg. Naast de vernieu- r,j wingen, van Ede, van Beurden en Blev- Debutant Van Ede enberft in de VOOrhoede heeft de Bleyenberg, die ziet jaren lang oefe- K.C. wat de verdediging betreft, terug- Zondag de zo ver ren" krachten. Het antwpordelijke dat zowel Odenthal middenvoorplaats mi eiTirleliiV segrepen op „ervaren" krachten. J gevolg is geweest, ',rl* "n»»' beloond. als Biesbrouck zijn teruggekeerd. bezet. Voor velen zal het niet opstellen van de jonge, ongetwijfeld talentvolle van der Kuil een verrassing zijn. Sparta's rechtsbuiten, van Ede, veel minder natuurlijke aanleg, maar nuttiger heeft zijn jarenlang oefenen thans be kroond gezien met een Oranjeshirt. Verwonderlijk was dat niet, evenals het opstellen van de BVV-er van Beur den en van Bleyenberg, de middenvoor van de Enschedese tweede klasser Rig- tersbleek; een jonge speler, 22 jaar, met doorzettingsvermogen. Alleen de linkervleugel (LenstraLuiten) is dus na Zwitserland gehandhaafd, doch het toeval wil, dat beide spelers min of meer ernstig geblesseerd zijn. Lenstra heeft een spiertje gescheurd, Luiten sukkelt enigszins met een hardnekkige enkelblessure. Het medespelen van Lenstra staat niet geheel vast. Welke de moeilijkheden zijn van de K.C.. blijkt wel uit de opstelling van de B-ploeg, die, voor het eerst, op de zelfde dag te Brugge tegen België-B speelt. De middenlinie is het grootste struikelblok: zo groot, dat de K.C., al experimenterende, Bennaars heeft laten verhuizen naar de linkshalf-plaats. Ver rassend is min of meer ook, dat van der Kuil dezelfde plaats toegewe zen is. als in zijn club: linksbinnen. En het zal hoogstwaarschijnlijk niet bij deze enkele proefnemingen blijven. De wedstrijden tegen Blackpool en Middle sex-Wanderers zijn daarvoor o.a. ge schikte gelegenheden. Tenslotte is ook het Nederlands jeugd elftal bekend gemaakt. De jeugdige candidaten voor het Oranjeshirt spelen Zaterdag a.s. te Roosendaal tegen Bel- glë's jeugdploeg. Verrassend is onge twijfeld het vervangen van Arend van der Wel (Ajax). De opstellingen van Nederland-B, België-B en de jeugdploegen luiden: Nederland-B: Doel: Steiger (PSV); Achter: Cools (RBC) en Boskamp (Ajax); Midden: Wiertz (DWS) aanvoerder, Hendriks (Vitesse) en Bennaars (Dos- ko); Voor: de Jong (Willem II), de Bruyc- kere (Willem II), van der Ley (Leeu warden), van der Kuil (VSV) en Louer (NOAD), Reserves: Theo Janssen (NEC), E Jansen (Vitesse), de Voogd (Haarlem) en van Melis (Eindhoven). Indien Wiertz door werkzaamheden verhinderd is de trip naar Brugge mee te maken zal .de Keuzecommissie zich nog nader beraden wie zijn plaats als speler en aanvoerder zal innemen. België-B: Doel: Gernaey (Ostende): Achter: Saeren (FC Luik) en Schroy- ens (Beerschot); Vanochtend heeft dr. A. J. Verhage, voorzitter van de „Vereniging de Neder landse Bloemisterij", de algemene ver gadering dezer vereniging in het Jaar beursrestaurant te Utrecht geopend met een rede, waaraan wij het volgende ontlenen: In een tijd als deze, waarin niet al leen in onze branche de omzet steeds meer dreigt terug te lopen, vormt het afzetprobleem wel een van onze grootste zorgen. Wanneer wij de afzet van bloe- misterijproductén bezien, dan is speciaal de afzet in het binnenland datgene, wat het meeste zorgen baart. Dit bete kent, dat wij geen gelegenheid onbenut mogen laten onr de schoonheid van onze producten aan de Nederlandse bevolking voor te leggen. Afgezien van de verhoging van de voor onpersoon lijke reclame beschikbare fondsen, wij zen de vele tentoonstellingen, corso's en andere bloemenfeesten er op, dat men doordrongen is van het belang hiervan. De afzet naar het buitenland heeft, ondanks de vele moeilijkheden die on dervonden werden, zich voor die om standigheden bevredigend kunnen ont wikkelen. Een exportstijging van snij bloemen en bloemisterijplanten van f 18.500.000.— naar f 21.500.000.— be wijst dit. Het is verheugend, dat landen als Zweden en Italië de invoer onzer producten van de straffe banden heb ben verlost. Wij mogen niet vergeten, dat zowel bij een geliberaliseerd handelsverkeer als bij beperkingen het verstandige po litiek is in nauw contact met de bui tenlandse organisaties van belangheb benden een zo groot mogelijke rust op de buitenlandse markten te handhaven. De pogingen, die minister Mansholt heeft ondernomen om tot een integratie van de Europese markt op agrarisch gebied te komen, hebben hun einddoel zelfs nog niet in zicht, zoals wel ge bleken is in de jongste ministerconfe rentie in Parijs. Maar ieder die zich in deze problemen heeft verdiept, zal het toch wel duidelijk zijn, dat Europa niet op de oude wijze kan voortgaan. Op ministerieel niveau zullen de pogingen tot een betere samenwerking zeker worden voortgezet. Wij van onze kant kunnen de totstandkoming van betere internationale afspraken bevorderen door in het overleg met onze buiten landse collega's steeds voor ogen te houden, dat wij inderdaad collega's moeten zijn en dat ook wij er op be dacht moeten zijn om een goede samen werking niet te verstoren door het scheppen van onrust in onze afzetge bieden. Eind vorig jaar is er een rapport uit gebracht door het Landbouw Econo misch Instituut over de rentabiliteit van de Nederlandse bloemisterij. Dit rapport, resultaat van een gedegen on derzoek, geeft aanleiding tot grote be zorgdheid over de positie van de Ne derlandse bloemisterij. Er blijkt uit, dat ook de stijging van de export1 in de laatste jaren er niet voldoende heeft toe kunnen bijdragen om de Neder landse bloemisterij op een zodanig peil te brengen, dat van bevredigende uit komsten kan worden gesproken. Wan neer wij zien, dat een onderzoek over een tachtigtal Aalsmeerse bedrijven, die representatief kunnen worden geacht voor de gehele Aalsmeerse teelt, tot uitslag heeft, dat het gemiddelde onder- nsmersinkomen niet veel groter is dan het loon van een volwaardige arbeider, en bij het ondernemersinkomen is dan gerekend de rente van het geïn vesteerde kapitaal dan kan de con- clusie geen andere zijn, dan dat afzet en productie niet in evenwicht zijn. Het constateren van dit feit houdt in, dat wij enerzijds moeten streven naar een beheersing van de productie, maar dat anderzijds getracht moet worden om de afzet te vergroten. Aan deze af- zetvergroting wordt reeds gedaan wat mogelijk is en wij zijn de minister van Landbouw en de ambtenaren van zijn departement dankbaar voor alle steun, die hieraan gegeven wordt. Toch geeft dit rapport ons de vrijheid om nog eens met meer nadruk aan te dringen op heden voor onze producten, vooral bij een vergroting van de afzetmogelijk- het afsluiten van bi-laterale handels- verdragen. Bij alle nadelen die het bedrijfsleven ondervindt van de huidige fiscale poli tiek, komt in ons vak toch vooral naar voren, dat de omzetbelasting de afzet van onze producten in het binnenland zwaar treft. Het is daarom noodzake lijk, dat de Nederlandse regering zich ernstig afvraagt, of het heffen van om zetbelasting bij de verkoop van bloe men en planten niet zeer ongezond is. Slechts een deel van deze belasting komt in de schatkist door de steeds toenemende stijging van onze export. Wanneer het andere deel de verkoop van onze producten zodanig belemmert, dat een serieus onderzoek dergelijke on gunstige bedrijfsresultaten te zien geeft, dan ware het, ook uit het standpunt van de overheid gezien, verstandiger deze sector evenals zovele noodzake lijke levensbehoeften van de omzetbe lasting te bevrijden. Generaal Rïdgway heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de bloemen tentoonstelling „Flora 1953" te Heem stede. Hij werd ontvangen door de voor zitter van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, en rondge leid door de directieleden van de Flora, de heren H. J. Voors en H. A. G. de la Mar. De generaal toonde zich zeer geest driftig over de kleurenweelde. In de rotstuin werd hem een bloemenkrans omgehangen en bij de klokketoren hoor de hij het Amerikaanse volkslied aan, dat door de beiaardier H. van Eeuwijk ten gehore werd gebracht. Generaal Ridgway liet de beiaardier aan zich voorstellen en dankte hem voor deze attentie. Aan de uitgang van de ten toonstelling werden aan de twee dames van het gezelschap, de echtgenote van de generaal en de dochter van minister Staf, bloemen aangeboden. Om even vier uur vertrok de gene raal per vliegtuig van Schiphol naar Parijs. De inspecteur voor de Scheepvaart heeft de Raad voor de Scheepvaart komstig uit Haarlem, van het s.s. „Ba- voorgesteld de 58-jarige kapitein, af- tavier", te straffen, door het uitspre ken van een berisping. De inspecteur was van oordeel, dat de kapitein niet geheel vrij etpeliten is van schuld voor de aanvaring in een mistbank tussen zijn schip en het Duitse m.s. „Miilheim Ruhr" op 15 Februari j.l. op de Nieuwe Waterweg bij Maassluis. Het Duitse schip werd zwaar beschadigd; de „Bata vier II" liep geringe schade op. Midden: Dodet (FC Luik), Baré (Ol. Charleroi) en Maertens (Antwerp FC): Voor: van Gestel (Lyra), Bollen (Wa terschei Thor), Willems (La Gontise), van Huffel (La Gantoise) en Orlans (La Gantoise) Reserves: Geerts (Beerschot), van Ginderen (Antwerp FC), de Groote (Berc'nem Sport) en Peeters (Lyra). Nederlands jeugdelftal: Doel: Feyt. (Woerden); Achter: Brandse (Sparta) en Claus (Helmondia) Midden: Dahrs (Blauw Wit), van der Hoek (Feijenoord) en van Woerden (Feijenoord) Voor: de Wit (De Valk), Brusselers (PSV), Schuman (PEC), Huiberts Vi tesse) en Rijnvis (ADO). Belgisch jeugdelftal: Doel: Delhasse (FC Luik); Achter: Seeraert (Union St. Gilloise) en Culot (Charleroi); Midden: Cornelis (RC Mechelen), Bellon (Eendracht Aalst) en van Herpe (La Gantoise); Voor: Vliers (Patria Tongeren), Torfs (Lyra), Dewael Anderlecht)Longils (Daring) en Bertels (Antwerp FC). Het Rotterdams elftal, dat Zaterdag 18 April op het terrein van Sparta te Rotterdam tegen het vertegenwoordi gend elftal van Antwerpen speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Muhring (Xerxes); Achter: Osterholt (HDVS) en Lager waard (Excelsior) Midden: Sonneveld (Sparta), Vermeer (Excelsior) en Dorr (Excelsior); Voor: Joop Heyster (HDVS), Ben- ningshof (Sparta), C. Rijshouwer (Xer xes). Bak (Excelsior) en van der Velde (Feijenoord). 43. De veldwachter ging naar zijn bureau terug en belde daar onmiddellijk de Binnenlandse Veiligheids dienst op. „Met Stockedief hier", zei hij, „ik heb een complot ontdekt. Bolsjewistisch waarschijnlijk". Dat laatste zei hij alleen maar omdat hij wel wist, dat de Binnenlandse Veiligheidsdienst over het algemeen vooral interesse toonde voor gevaren, die uit het bui tenland kwamen. En hij was dan ook danig onthutst, toen hij een nijdige stem hoorde zeggen: „Stil stom meling, weet je dan niet, dat de zaak. helemaal omge zwaaid, is ginds." Stockedief zweeg een ogenblik, toen gooide hij het over een andere boeg. „Het kunnen ook wel ex-nazi's wezen", zei hij. „Da's wat anders" antwoordde de stem, „we komen.' Én inderdaad wer den de Kromdorpers nog diezelfde dag verrast door de komst van drie heren in lange gele regenjassen en met blauwe brillen en zwarte bolhoeden op. Zij ge droegen zich zeer suspect, als stonden zij op het punt een aanslag te plegen. „Dat lijken wel bolsjewieken" zei de slager, die hen voorbij zijn xaam za9 sluipen, tegen zijn vrouw. Eén van de mannen bukte zich, haalde een loupe te voorschijn en bestudeerde daar mee nauwkeurig een krijtstreep, die door een nijver welpje op het plavuis was aangebracht. Te zelfder tijd raapte een van zijn collega's een lucifersdoosje op, dat hij in alle aandacht en vezel voor vezel de monteerde. De brokstukjes wikkelde hij zorgvuldig in n papier. De derde B.V.V.-rechercheur had zich inmiddels geworpen op een juist passerend persoon. „Halt", zei hij, „Recherche. Je papieren." De heer Smuil want die was het begon over heel zijn lichaam te be ven. Hij dacht dat het nog steeds om de mis van Vrankenbrock ging en plotseling brak hij los in een smartelijk „Et vitam venturi saeculi". „Ha-ha", zei ae B.V.D.-er, „een buitenlander." Want de man was niet katholiek en zelfs niet academisch gevormd. Maat toen trad zijn collega, die in zijn jeugd koorknaap was geweest, naderbij en zei: „Welnee, die vent 's gek. Hij zingt een stuk uit Perosi. Wie ben jij, d« dorpsidioot?" „Nee", jammerde de heer Smuil. J* ben doodgraver". „Jasses, wat een vak", zei de re chercheur, „donder alsjeblieft op." De heer Smud maakte onmiddellijk van de royaal geboden gelegen heid gebruik en rende weg in de richting van het kerkhof. De voetbalwedstrijd België BNeder land B te Brugge wordt geleid door de Luxemburgse scheidsrechter A. Blitgen. 27 Juni a.s. zal te Bremen een voet balwedstrijd worden gespeeld tussen het Gronings provinciaal elftal en een vertegenwoordigende ploeg van Bre men. 24 October, daags voor Nederland België, wordt in Groningen de re turnontmoeting gehouden. Het Nederlandse dameshockey-elftal, dat Zaterdag 18 April in het Wagner- stadion te Amstelveen tegen Schotland speelt, heeft Dinsdagavond in dit sta dion een nuttige oefenpartij gespeeld tegen een herenelftal van de hockey club Amsterdam. Uitslag: 11. De Nederlandse B-ploeg hockey, die Zondag a.s. te Brussel tegen België B speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Anjema (TOGO). Achter: Ter- lingen (Be Fair) en Garrels (HHYC). Midden: Wagener (Hilversum), Gerrits (Venlo) en Zeelen (Venlo). Voor: Hil- lenius (TOGO), Van Gasselt (Venlo), Ubbens (HHYC), Couvret (HDM) en Van Beaumont (TOGO). Tijdens een onlangs te Straatsburg gespeelde wedstrijd tussen Straats burg en Toulouse ontstond groot rumoeromdat het publiek zich een parig tegen de scheidsrechter keerde. Misschien waren diens beslissingen niet altijd even gelukkig, maar als verzachtende omstandigheid mag gel den, dat hij kort voor de rust een beenspier verrekte, zodat hij het spel niet meer op de voet kon volgen. In elk geval namen vele toeschouwers na afloop van de wedstrijd, zulk een dreigende houding aan dat de politie de onfortuinlijke fluitist in bescher ming moest nemen. Eerst thans is bekend geworden dat zij zich van een goed geslaagde list heeft bediend om de manifestanten om de tuin te leiden. Een mansgrote pop werd op een baar gelegd, met een laken toegedekt en door agenten in een bestelwagen gedragen, wat een zeer kalmerende invloed had op de vertoornde toeschouwers, die spoedig afdropen. Even later kon de scheids rechter onopgemerkt met twee agen ten plaats nemen in een particuliere auto en naar veiliger oorden vertrek ken. Advertentie !^£K'C4JV De Hoge Autoriteit van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap heeft haar eerste jaarverslag gepubliceerd. De Hoge Autoriteit constateert in haar verslag, dat de zes landen van de gemeenschap in 1952 nog 16.4 millioen ton kolen uit de V.S. hebben ingevoerd. Echter viel van kwartaal tot kwartaal een duidelijke vermindering van deze invoer waar te nemen. De totale productie van steenkolen der zes landen is ln de periode waarop het verslag betrekking heeft, met 3,2 pet. gestegen, terwijl de productie van cokeskolen 10 pet. groter werd. Ondanks deze stijging zijn de landen voor hun voorziening met cokeskolen nog steeds afhankelijk van invoer. De Hoge Autoriteit komt in een ana lyse van de economische ontwikkeling der zes landen tot de conclusie, dat over het geheel genomen de normali satie zich verder ontwikkelt, hoe uit eenlopend de situatie in de afzonderlijke landen ook is. In Duitsland, Nederland en Italië was de productie in de ver slagperiode hoger dan in het vooraf gaande jaar, doch in de andere landen viel een daling van de productie waar te nemen. In de meeste landen der ge meenschap zijn de openbare investe ringen nog steeds buitengewoon hoog. Daarentegen zijn de mogelijkheden voor zelffinanciering als gevolg van de daling der ondernemingswinsten en de stijging der arbeidslonen verminderd. In het verslag wordt de ontwikkeling van de buitenlandse handel der zes landen een ongunstige factor in het conjunctuur beeld genoemd, die veroorzaakt is door de verscherping der concurrentie en de invoerbeperkingen in verscheidene landen. I ïïui'i'lïü (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. De Britse Kanselier van de Schatkist legde gisteren zijn begroting voor aan het parlement en verklaarde hierbij onomwonden, dat het zijn opzet was geweest een eind te maken aan „het hopeloze gevoel dat extra inspanningen niet de moeite waard zijn". „Het feit," aldus de kanselier, „dat wij niet ten volle profijt trekken van onze productiecapaciteit, is gedeeltelijk te wijten aan de verschrikkelijke druk van onze belasting, welke ongeveer de hoogste ter wereld is. Zelfs na deze be groting zullen wij de druk niet hebben verminderd tot een peil, dat zelfs maar matig genoemd kan worden." Zijn begroting derhalve had tot doel de productivi teit van het land en van het individu te prikkelen door belastingverlaging. En voor het eerst sinds de oorlog hebben wij hier een begroting gekregen, die zich niet alleen onthoudt van het opleggen van nieuwe lasten, doch welke de druk een weinig vermindert. De ongeveer 17.000 inwoners van de Britse Scilly-eil&nden zullen voor het eerst inkomsten- en Winstbelas ting moeten gaan betalen. De Britse minister van Financiën, Butler, ver klaarde Dinsdag bij het indienen van zijn oegroting, dat tot op heden door „ondoelmatige" administratie de be woners van deze eilanden deze be lasting niet betaalden. Deze „geluk kige stand van zaken" zal worden beëindigd, zo verklaarde de minis ter. Om te beginnen is de inkomstenbe lasting verlaagd van 47,5 procent tot 45 procent, een verlaging die zowel par ticuliere personen als industrieën en za ken ten goede komt. Hier deed de kan selier bovendien een redelijke conces sie aan auteurs, die hun royalties voortaan over twee jaren zullen mogen verdelen, zodat een auteur die een bestseller schrijft niet langer het ge- raar loopt dat bij een groot succes zijn belasting zal stijgen tot het maximum van 97,5 procent. Verder is de weeldebe lasting verlaagd met een kwart, zodat de luxebelasting op juwelen en schoon heidsmiddelen daalt van 100 procent tot 75 procent, de belasting op auto's, ra dio's, televisietoestellen, koelkasten, stofzuigers en wasmachines van 66 2/3 De. Tweede Kamer heeft Dinsdag middag een begin gemaakt met de be handeling van het ontwerp der wet op de vervreemding van landbouwgronden. Hierin worden regelen gesteld aangaan de enkele rechtshandelingen met be trekking tot landbouwgronden. Zij heb ben betrekking op de beheersing van het prjjspeil van landbouwgronden, het tegengaan van ondoelmatige verkave ling en ligging van gronden en van het ontstaan van te kleine bedrijven. De heer Vondeling (Arb.) merkt op, dat Nederland ten aanzien der verka veling en van het keuterboerenpro bleem niet alleen achterop, maar zelfs achterlijk is. Van dit gezichtshoek uit beziet hij het wetsontwerp, dat z.i. quantitatief vrij onbelangrijk, maar qualitatief van grote betekenis is. Veel verbetering ten aanzien der verkave ling is naar zijn oordeel niet van het ontwerp te wachten; dan zal er meer moeten gebeuren. Ingrijpende wijziging van de verkaveling zal nodig zijn. Het verschijnsel van zwarte pachtprijzen, dié thans betaald worden volgens een enquête van de Gelderse Maatschappij van Landbouw vaak het drievoud der normale is een ernstig euvel. Enerzijds acht spr. prijsbeheersing nodig,, anderzijds moet de moraliteit bij vervreemding van landbouwgronden niet verder achteruitgaan. Daartoe be pleit hij verkoop via de Grondkamer. Tenzij de regering ter zake een toezeg ging doet, zal de fractie zich nader moe ten beraden. De heer De Ruiter (C.H.) geeft te kennen, dat hij vóór beheersing van de prijzen van landbouwgronden is, hij heeft echter bezwaar tegen de huidige prijsbeheersing. Spr. acht het gewenst de voorstellen met betrekking tot de prijzen te toetsen aan de practijk en over drie jaar nader te zien; om de drie ja ren zouden de prijzen kunnen worden herzien, meent hii. De heer C. van den Heuvel (A.R.) heeft twee overwegende bezwaren tegen het ontwerp. Het eerste is, dat er zi geen behoorlijke methode is te vinden voor de berekening van de pachtprijs; het tweede zijn hoofdbezwaar dat de prijsbeheersing niet te effectueren zonder middelen, die erger zijn dan de kwaal. Het wetsontwerp bevat niet vol doende om de naleving van de bepalin gen te verzekeren De heer Droesen (K.V.P.) merkt op, dat de huidige prijsbepalingen op gro te schaal worden ontdoken. Overigens houdt de overheid zich niet meer aan de beruchte prijsbasis. Spr. stelt vast, dat er in de kringen van landbouw-des- kundigen thans een aanzienlijke meer derheid voor handhaving vati de prijs beheersing te vinden is. De voordelen van prijsbeheersing voor het land over heersen naar zijn oordeel de nadelen. Als men komt met een redelijke prijsbe paling zal het grote publiek zich daar gemakkelijker aan onderwerpen dan aan de huidige regeling. De koopprijs zal echter niet zó kunnen worden, dat geen grote spanningen overblijven. De heer Droesen vraagt ngder ingelicht te worden over de mogelijkheid van con- tröle wélke de regering voor ogen staat. Hij wijst een eventuele verklaring af, dat de bedoeling zou zijn over enige iafen de Grondkamers de verdeling van de grond op te dragen. Als de regering een zodanige verklaring zou afleggen, zou dat voor sprekers fractie aanleiding zijn te overwegen het wetsontwerp af te wijzen. pet. op 50 pet., de belasting op karpet ten, linoleum, tafelbestek en fietsen van 33 VS op 25 procent. Enkele artikelen zijn geheel vrijgesteld van weeldebe lasting, o.a. piano's en taxi's. De Britse pianoindustrie was name lijk vrijwel geheel vermoord, dank zij de onredelijke belasting, en de eigenaars van taxi's begonnen in ernstige moei lijkheden te geraken. Ten aanzien van de industrie kon digde de kanselier de opheffing aan van de heffing op buitensporige win sten, en kondigde hij tevens aan dat voortaan vergunning zal worden ver leend voor een beginafschrijving van 10 procent op gebouwen, 20 procent op machinerie en 40 procent op mijnmachinerie. De kanselier maakte eveneens bekend dat de regering op gunstige voorwaarden een millioen pond surplus suiker had kunnen kopen in Cuba en dat der halve de rantsoenen in Engeland wor den verhoogd van 280 tot 336 gram per week. De begroting is in het land met een zucht van opluchting ontvangen. Alleen het officiële orgaan van Labour, de Daily Herald, waarop de strenge plicht rust nooit een conservatief initiatief goed te keuren, schreeuwt moord en brand, een verschijnsel dat des te merk waardiger aandoet omdat het socialisti sche, doch onafhankelijke dagblad de Waily Mirror rondweg in een hoofdarti kel zegt dat dit „een prachtige begro ting" is en dat het land gebruik moet maken van deze prikkel tot verhoogde productiviteit. Het totaal van de geraamde belastin gen voor het nieuwe fiscale jaar be draagt 43 milliard gulden, waaronder 7 milliard aan accijnzen, 19 milliard aan inkomstenbelasting, 1,6 milliard aan successierechten, ruim 3 milliard aan winstbelasting en ruim 10 milliard gul den aan invoerrechten. De defensie-uit gaven worden geraamd, na aftrek van steun van Amerika, op 15 milliard gul den. De West-Duitse procureur-generaal heeft Dinsdag een nieuwe arrestatie in verband met het vorige week ontdekte „Russische spionnagecomplot" bekend gemaakt. De arrestant is Karl Becker uit Koblenz Vrijdag j.l. werd een andere Karl Becker, eveneens uit Koblenz, gearres teerd, hij werd echter Maandag vrijge laten. Premier Menzies van Australië heeft te Brisbane verklaard, dat, naar de regering meent, Australië bevolkt en ontwikkeld moet worden, wil men het land behouden. Toen verleden jaar ernstige financiële moeilijkheden ontstonden zag de rege ring zich genoodzaakt het immigratie program drastisch te beperken, aldue Menzies, doch de omstandigheden zijn nu ongetwijfeld gunstiger geworden en wij kunnen daarom het plan herzien. Begin Mei zal Kardinaal Feltin, aarts bisschop van Parijs, een officieel bezoek brengen aan Berlijn. Als leger-bisschop van de Franse strijdkrachten zal de kardinaal dan op 5 Mei te Berlijn-Froh- nau een kerk inwijden, die bestemd is voor de Katholieken in het Franse leger, die in deze plaats ingekwartierd zijn. Op 3 Mei is de kardinaal de gast van de Franse Hoge Commissaris Fran cois Poncet, te Koblenz. (K.N.P.) prijs 20 cent Pitti "iet één 'g van "ukjes uoord s»'aaA gember ment, 20.00 nieuws, 20.05 Radio Philh. Ork., 21.20 hoorspel, 22.15 gram., 22.30 dansmuZ.. 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 gram., 23.40 zang en orgel. ENGELAND, BBC Home Service. 330 m.: 12.00 klass. muz.. 15.45 BBC Midland Light Orchestra. 19.35 lichte muz., 20.45 instrumentaal septet. BBC. light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 lichte muz., 13.15 dansmuz., 13.45 DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram.. 7.15 idem. 7.45 Mor gengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram-, 900 huisvrouw, 9.40 schoolradio. NCRV10.00 gram., 10.30 prot. pr. KRO: 11.00 zieken. 11.45 gram., 11.50 causerie. 12.00 Angelus, 12.03 lunchconcert, 12.55 zonnewijzer. 13.00 nieuws, 13.20 gram., 13.35 vierhan dig pianospel. NCRV: 14.00 gram.. 14.45 is is 15 1(1 striikk-ivsr+ct iz-10 «vine muz.. 10.13 uansmuz.. u.™ ®_g BBC Northern Orchestra. 16.45 lichte muz.. 17.45 militair orkest, 18.15 variété orkest. 22.15 amusem.muziek, 23.20 dans- 16.00 prot. prj 16.30 vocaal ensemble, 16.50 gram., 17.00 jeugd, 17.30 gram 18.00 banjo-orkest, 18.30 gram.. 18.35 Op de stelling, 18.45 Leger des Heiiskwar- tier, 19.00 nieuws, 19.30 gram., 20.00 ra diokrant, 20.20 gev. muz., 21.45 gram.. 22.00 comm. verkiezingsuitsl. Unie van Zd.-Afrika, 22.15 zang en piano, 22.35 gram., 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws. 23.15 gram. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.12.00 omroeporkest, 14.15 roman tische muz., 15.00 gev. muz., 15.50 dans muz., 17.45 lichte muz.. 19.30 operamuz., 22.10 operettemuz.. 0.30 lichte muz. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram.. 7.15 gymn., 7.30 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.0O nieuws. 8.15 gram., 8.45 idem, 9.00 prot. pr., 9.15 omroepkoor. 9.25 huisvrouw, 9.30 gram., 10.50 kleuters, 11.00 kamerork., 11.50 ge sprek, 12.00 zang en piano, 12.25 ln 't spionnetje, 12.33 gram., 12.50 bedrijfs leven, 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 Metropole-ork., 14.00 hoorspel, 14.50 gram.. 15.00 zieken, 16.00 gram., 16.15 voordr., 16.30 gram., 16.45 jeugd, 17.30 mil. causerie, 17.40 gram., 17.45 rege- ringsuitz., 18.00 nieuws, 18.15 sport. 18.25 gram., 18.30 lichte muz., 19.00 causerie. 19.05 discogram, 19.40 Rondetafelparle- geschiedenis. FRANKRIJK, nationaal programma. 347 m.: 12.30 La Tosca, opera, 13.20 La Bohème, opera, 19.01 balletmuz., 20.02 Nationaal orkest. BRUSSEL, 324 m.: 14.00 Engelse les, 14.15 omroeporkest, 14.30 Franse les, 16.00 omroeporkest, 22.15 kamermuz. 484 fn.12.10 omroeporkest, 15.00 or kest, 16.00 lichte muz., 22.10 lichte muz ENGELAND. BBC European Service Uitzendingen voor Nederland. 224. 49 en 42 m.: 22.00 Nieuws. Engelse literatuur-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4