Onderwijs goedkoper geworden ten koste van de leerkrachten Financiële gelijkstelling bij verdere uitbouw verlangd Het spoor het zwaaroL Missiologische week te Nijmegen begonnen Gratis toegangsbewijzen voor alle parochies Een ladder tegen de maan Bouw Visserij-laboratorium is aanbesteed 43 Begroting Q.; K. en W. in Eerste Kamer fietsen Luisterspel voor K.R.O.-microfoon Prins en Prinsessen terug in ons land Ringdijk bij dijkgat in Bruinisse 57ste dodenlijst - WOENSDAG 15 APRIL 1953 PAGINA 5 In zijn ditmaal zeer beluisterenswaar- h^ge redevoering heeft de heer Sch"er- werhorn verder het vraagstuk behan deld van de verstarring in het onderwijs. r 30 jaar geleden hadden onze weten skap en ons onderwijs een grote faam, ij?aar spr. betwijfelt of dit nog het geval Herdenking voedsel- droppings In aanwezigheid van drie bisschoppen De taak van de leken Viering herstel der Hiërarchie stellen alles in de schaduw! Adriaan Pelt onderscheiden door Koning van Libye Koningin Juliana spreekt in Radio-uitzending Roode Kruis Nieuwe spoorbrug over Hollandsch Diep Veertien bedrijven voeren het werk uit Zich voor watersnood slachtoffers uitgegeven Zware straffen geëist Italiaanse goederen voor getroffen gemeenten (Van onze parlementaire redacteur a.i.) De behandeling van de begroting van O., K. en W. in de erste Kamer, welke gisteren is begonnen, had in sommige Pzichten een vrij levendig karakter, omdat er nog al wat 7®r dit departement ressorterende vraagstukken zijn, ®lke de laatste tijd meer dan de gewone belangstelling gemeten. Een daarvan om maar midden in de discussies te be- snnen is ,je positie van de middengroepen met daaraan erbonden o.a. de kwestie van de salariëring der leraren, onder dit laatste onderwerp zelf uit te werken, gaf de ,er Algra, een van de beste sprekers in dit debat, een ®ressant uitgangspunt voor het gesprek hierover. De 0 '"reyplutionnaire afgevaardigde stelde namelijk, dat het «-wijs een periode van enorme groei heeft doorgemaakt o^t men dus zou mogen verwachten, dat de kosten ook sterk gestegen zouden zijn. Wat Ieren echter de cijfers? Het tegendeel. Rekent men alle uitgaven om naar de waarde van het geld in 1938, dan blijkt, dat er in 1935 23 gulden per in woner aan het onderwijs ten koste werd gelegd, in 1938 is dit bedrag 20 gulden en in 1948 17 gulden. 'In 1945 werd 4,3% van het nationale inkomen besteed aan het onderwijs, in 1948 2,9%; dit betekent derhalve een daling met 1/3. Andere getallen: in 1938 waren de kosten per leerling bij het openbaar lager onderwijs 330 gulden en bij het bijzon der onderwijs 264 gulden; voor 1948 zijn deze bedragen resp. 232 en 201 gulden. Het onderwijs is dus goedkoper geworden; de omvang evenwel is toegenomen, hetgeen kan blijken uit de stijging van het aantal leerlingen met 50 pet. Deze redenering mondt uit in de conclusie, dat het goed kopere gewonnen is ten koste van hen. die het onderwijs geven. op Algra ging daar verder niet tgL,ln' maar door alle fracties, die gis- bet aan bet woord kwamen, werd dit bni,°°§ naar verschillende kanten uitge- (PvrfA ®aar was b.v. de heer De Dreu lp, d'e erop wees. dat de taak der V-aren de laatste 30 jaar aanmerkelijk rzwaard js Naar zijn mening dient a ieraar niet meer dan 26 lesuren per fer hebben een opmerkelijk cij- om' Wanneer men weet, dat dr. Idenburg 'atlgs 29 lesuren als maximum heeft j. °ernd. Meer dan 26 uren beschouwde ak +ocaahstische spreker echter slechts tiiri ,?.e^aatbaar, wanneer het een zeer Jöelijke voorziening zougelden. ».9}'er de wijze, waarop aan de leraren v.t moet worden gedaan, heeft de wier zich niet precies uitgelaten. Men hde kennelijk hierover geen debat «eren dwars door het georganiseerd la rleg heen. De heer De Dreu die de j hggerekte geschiedenis van deze af- -aire ophaalde, zei echter wel, dat de Ier; aren vóór het einde van de lopende ursug dienen te weten, waar zij aan °e zijn. In feite is men, aldus spr., nog |een stap verder dan in Mei 1951. Er is ,eh alleszins verklaarbare ontevreden- aeid en er dreigt een felle uitbarsting, de christelijk-historische woord- verder, prof. De Zwaan, gewaagde in eh uiterst rustig betoog van zeer grote °hrust. Dr. v. Velthoven (KVP), de ont stemming onder de leraren bespre kend, zei, dat zij, nog niet geheel ver trouwd met de sfeer van het georga niseerd overleg, zich vrij scherp heb ben uitgelaten. Mogen deze zakelijk Winder juiste doch psychologisch ver klaarbare uitingen de bewindsman echter niet afhouden van een spoedige oplossing van dit vraagstuk, aldus spr. Kij wees er voorts op, dat de nood der intellectuelen leidt tot nood van de gehele maatschappij. Een andere katholieke spreker, de heer Derksen, bepleitte een permanent karakter voor het georganiseerd overleg. L Pe heer Wendelaar greep de gelegen- va!? aa? om te betogen, dat de liberalen dsher voor de belangen der mid- morf ri^Pen. ?,bn opgekomen. Wanneer rip cfal5 iectuelen in deze groepen d f laat, betekent zulks het zelfde als wanneer men in een primi tieve maatschappij de sterksten, die de verdediging tegen wilde beesten moeten voeren, zou ombrengen. Prof. Molenaar (VVD) sprak een woord ten gunste van de hoogleraren, wier wetenschappelijke taak bij. een maximaal pensioen van 4800 gulden miskend wordt. Prof. Schermerhorn vestigde wat de Widdengroepen aangaat de aandacht op hst aspect van de eis van diploma's. Dé pverheid doet daar ijverig aan mee, gaaj' dan heeft zij ook de taak de mo eilijkheid te scheppen om deze diplo ma's te behalen. Verantwoordelijkheid van de staat pleitte voor het loslaten van de "gewikkelde wettelijke bepalingen, die zioi, onderwijs bevriezen en verklaarde Cr;h. tegen uniforme eindexamens. Hij Vali-Seerde de systeemlo'osheid en toe- n' gheid, waarmee de onderwijsver- a ,Uvving wordt bedreven en het feit, n zelfs de leidsters van kleuterscholen tei? de vernieuwingscursussen moe- st;~ betelen. Hij wees op de grote af- NP2 \Welke bestaat tussen hetgeen de doet andse staat met het onderwijs bert -?n hetgeen bij opleidingen van het de mjtsleven tot stand komt. Hij legde Va hadruk op de verantwoordelijkheid hij .de overheid voor het" onderwijs en ke hij dit alles uit van cijfers, wei- het I,, n'et wis te verstaan achtte: bij niet VMHO wordt 24% der leerlingen stro bevorderd, 55,6% haalt de eind- gp®eP niet en slechts 18,3 der leerlin- blji,.-bereikt het doel zonder zitten sche 'JVen. Verder toonde deze socialisti- Sch spreker zich erg ontstemd over de hij "Welijke achterstand, welke bestaat tei aaafrekening met het Rijk van kos- rei"ie scholen hebben gemaakt. Hij een geval, waarin zopas de korrig®nmg over 1948 gereed was ge- I0Fe® ander onderwerp, dat critiek uit- De v," Was he* tekort aan onderwijzers, tref* Wendelaar kwam wat dit be- gil w®t enkele sprekende cijfers: in dan \r„sum ziin er 19 klassen met meer een leerlingen, in Den Briel staat Am»-n« wiizeres voor een klas van 58, dan heeft 43 klassen met meer dan go ''ngen en zelfs 2 met meer «in»6! 8eW'ddelde klasse bezetting is in 8Un««?d. J4 leerlingen; dit is een on er aii 8 slechter staat deze zaak 36 1« i? voor in Ierland en Spanje met Ser vgen' Portugal met 41 leerlin - en Yoegoslavië met 59 leerlingen. gronanu0?derwijsdebat of °P de achter- het nnrff 00k 9a zovele jaren nog wel onderwerp pacificatie. Ditmaal stond het echter zelfs midden in de discus sies. Het was de heer Algra, die de kat de bel aanbond, gelijk ook in de schrif telijke stukkenwisseling geschied is. Sprekers uitgangspunt was, dat de po sitie van het christelijk onderwijs ver zwakt wordt, omdat er een veelheid van schooltypen in ontwikkeling is, waarop de financiële gelijkstelling nog niet van toepassing is. De vruchten van de pacificatie schrom pelen ineen, omdat de basisschool slechts voor de helft van de leertijd geldt en dus voor de resterende leer jaren de rechtspositie van het bijzon der onderwijs ongunstig is. De heer Algra stelde, dat eerst de objectieve nor men vastgelegd moeten worden ten aan zien van alle nieuwe schooltypen. Wan neer hem in dit opzicht geen toezeg ging gedaan zou worden, zou het de vraag zijn of zijn fractie haar mede werking aan de verdere uitbouw van het onderwijs zou kunnen geven. Ver der had spreker klachten over achter stelling van het christelijk onderwijs bij de totstandkoming van nieuwe scholen. De heer Wendelaar is daarop inge gaan. Hij wees er op, dat bij het vre- desaccoord van 1917 de financiële ge lijkstelling nu eenmaal een beperkt terrein bestreek. Wil men de lijn door trekken, dan bestond daartegen bij deze afgevaardigde geen bezwaar, doch dan zou het openbaar onderwijs ook de zekerheid moeten hebben, dat naar beide kanten loyaal gehandeld zou worden en spr. kende gevallen, waarin juist aan de openbare school onvoldoende recht was gedaan Prof. Schermerhorn, die voor de overheid een belangrijke taak weggelegd zag, verklaarde geen tegenstander, ook niet verkapt, van het bijzonder on derwijs te zijn. Overheid heeft slechts een stimulerende taak Dr, v. Velthoven vroeg de bewinds man concreet de financiële gelijkstelling bij het nijverheidsonderwijs in studie te nemen. De heer Derksen stelde, dat de overheid de centrale leiding bij het onderwijs heeft, doch dat het verkeerd zou zijn wanneer de vernieuwing van de overheid zelf uit zou gaan. Paedago- giek en levensbeschouwing hangen zo nauw samen, dat de overheid hier bui ten dient te blijven. Ook de gemeenten hebben hier geen organisatorische, doch slechts een stimulerende taak. Wat de uitbouw van het onderwijs aangaat: zonder een opzet, waarbij van de vol ledige gelijkstelling voor het voortgezet onderwijs zou worden uitgegaan, ware deze moeilijk acceptabel. Over de kwestie kosteloos lager on derwijs zei dr. Velthoven, dat hij hier van geen onverdeeld voorstander was. Het brengt in ieder geval geen noe menswaardige verlichting voor de mid dengroepen. Er is ook over de kosten van het hoger onderwijs gesproken. Prof. Mole naar kantte zich tegen volledige af schaffing van de collegegelden, even eens tegen het systeem van renteloze voorschotten, waarbij juist de „6-jes"- mensen, die dus doorgaans niet zo hoog opklimmen, de last der terugbetaling krijgen. Derhalve opteerde spr. voor uitbreiding van het aantal beurzen. Prof. Schermerhorn pleitte voor meer studiebeurzen en renteloze voorschotten, subsidiëring van coöperatieve eetge- legenheden voor de studenten en sub sidiëring van coöperatieve studenten flats. Speciaal de Mensa verdient nog meer steun. Deze maaltijden zijn ver te prefereren boven het doen bederven van levensmiddelen, waar het zelf ko ken door studenten vaak op neerkomt. Minder salaris voor religieuzen Vermelden wij verder wat de sectie onderwijs betreft nog, dat de heer Wen delaar de opmerkelijke vraag stelde in hoeverre het billijk is, dat bij het lager onderwijs aan hen, die in communauteit leven, dezelfde salarissen worden gege ven als aan de op zichzelf levenden. Hij had geen bezwaar tegen de regel gelijk* bezoldiging voor gelijk werk, doch het was hem opgevallen, dat bij de gemeen telijke subsidies, die in het Zuiden aan de kerk worden gegeven, de in commu nauteit levenden ook minder bijstand ontvangen. De heer Derksen verklaarde zich tegen jeugdlegerdagen zonder schriftelijke toestemming voor deze pro paganda van de zijde der ouders en hij betwijfelde sterk of deze toestemming wordt gegeven. De heer Algra had klach ten over onderbrekingen schoolsparen, oud papier-actie, dierendag, jeugd rode kruis, enz. enz. welke de gang van het onderwijs verstoren. Ook de kunsten waren op deze be grotingsdag aan de orde, al kwamen zij dan bij al deze onderwijsaangelegen- hederi wel wat in de verdrukking Voor de heer Wendelaar betekende dit onderwerp een gelegenheid om zijn afkeer uit te spreken over de vele politiek welke de VARA in de aether bedrijft. Spr. was overigens wel zo eerlijk er aan toe te voegen, dat niet zozeer het vele alswel de aard dezer politiek hem dwars zat- Verder sprak deze afgevaardigde over de glorie van de AVRO. Geen overdreven verwachtingen van radiobestel Over de eigenlijke kunstzaken is practisch alleen van KVP-zijde het woord gevoerd en dan nog zeer sum mier. De heer v. Velthoven vroeg om een plan voor de cultuursnrciding. Mr. Witteman sprak de hoop uit, dat de scheiding tussen tafel en bed bij de N.V. Het Concertgebouw en het orkest spoedig in een verzoening zal verkeren; men heeft nu dubbele kosten. Hij be pleitte verder steun voor de tot stand koming van een Nederlandse speelfilm en ook fiscale medewerking aan de film van de kant der gemeenten. Voorts sprak spreker de hoop uit. dat er één goed dansgezelschap in ons land tot stand zal komen. Inzake de regeling van het radiobestel. welke nu in zicht komt. zei de heer Witteman, dat men zich hiervan nu ook weer niet te veel moet voorstellen. Ten aanzien van de televisie merkte hij op niet in te zien waarom de opbouw Cst anders zou moeten wezen dan bij de radio, doch hier vertolkte spreker niet het standpunt van zjjn gehele fractie. Tenslotte zij aangetekend dat prof. Molenaar en de heer De Dreu de Stich ting Culturele Samenwerking tegen aanvallen, welke zij te verduren heeft gehad, in bescherming hebben genomen Met dit overzicht zou de indruk kun nen zijn gewekt, dat men minister Cals en staatssecretaris mej. dr. De Waal, die voor het eerst in de Eerste Kamer vertoefde, wel erg critisch tegemoet is getreden. Het tegendeel is waar: men heeft van alle kanten vertrouwen in deze bewindslieden uitgesproken. Heden zouden zij op de schier talloze vragen er, opmerkingen antwoorden. 5 Mei zal van 21.1523.00 weer een herdenkingsprogramma gegeven worden van de voedseldroppings boven Neder land. Drie vliegtuigen zullen boven ons land cirkelen en in iedere provincie bo ven een plaats twee parachutes afwer pen. Verslaggevers in de vliegtuigen zijn Herman Felderhoff, Jan de Troye en Wim Ruth. Bovendien zal een uit zending gegeven worden van een bij eenkomst in de gedeeltelijk herstelde Eusebiuskerk in Arnhem. ^iabien rjsnsiDFe 64. Schoorvoetend komt de schildknaap terug en dan kan Winonah, die nu plot seling alles begrijpt, zich niet langer inhouden. „Erwin! Mijn dappere jongen," roept ze uitterwijl zij hem snikkend van blijdschap in de armen sluit. Halfra, die zich bescheiden heeft afgewend, kan toch niet nalaten een verstolen blik over zijn schouder te werpen. ,Jimja, juist!" mompelt hij. „Had ik toch wel goed gezien. Ik zei onmiddellijk tot mezelfdit is een bijzondere schildknaap, een zeer bijzondere. Zoiets ziet men dadelijk, nietwaar!" Liefkozend streelt Winonah over het piekerige, opgebonden haar van haar zoon en met een vlugge beweging trekt ze de ooglap van zijn hoofd. „Erwin," zegt ze zacht. „Hoe hebt ge ons in ongerustheid laten zitten De knaap slaat zijn donkere ogen naar haar op: „Ik doe alles verkeerdhè moeder? Maar ik wou juist goed doen, begrijpt ge? Het is immers mijn schuld, dat Fadir nu die gevaarlijke reis moet maken? En daaromwou ik toch mee „Zo is het," buldert Yark. „Dat Prinsenjong is van goed hout gesneden. Ik was onmiddellijk bereid hem te helpen, hoor!" „Ge hebt hier anders niemand een dienst mee bewezen, heer Yark," valt Eric scherp in „en ik zou graag weten, hoe alles zich heeft toegedragen. Hebt gij dan geen ogenblik er aan gedacht, de onrust, waaraan wij ten prooi waren, te ver zachten?'* Jaeh neen... ja," stamelt de Stijfhoofdige en hulpeloos kijkt hij van de een. naar de ander. Maar plotseling barst hij los: „Bij Thor, de jongen kwam bij mij in een vliegende sneeuwstorm, ik kon hem toch de deur niet wijzen? En boven dien vind ik, dat hij groot gelijk heeft ook. Als ik in zijn schoenen stond, had ik precies hetzelfde gedaan. Samen hebben tbe dat mooie plan van die verkleedpartij ver zonnen en als die verwenste hond er niet geweest was, zou hij als mijn schildknaap meegegaan zijn." „En Winonah zou hier alleen in de grootste onrust achtergebleven zijn!" merkt Eric op. Even slaat de kleine man zijn blik neer voor de doordringende grijsblauwe ogen maar dan pruttelt hij: „Gij kunt uw zoon niet thuis laten, heer koning! De jongen heeft bewezen, dat hij een man is en bovendien was ik toch ook pas twaülf jaar, toen mijn vader mij een oud hakijzer gaf en mij mee ten strijde nam." „Ge kunt u de moeite sparen, heer Yark!" Eric's stem is onverzettelijk. „Het iM uitgeslotendat mijn zoon deze reis meemaakt. Dit is mijn laatste woord." „En dit is het mijne," klinkt een diepe stem achter hem. Allen wenden zich om en een diepe stilte daalt over de kring, als zij Thorkell de Eenzame, zwaar en ge weldig voor zich zien staan. „Indien gij die jongen thuis laat," zegt de krijger afge meten, „zult gij van m\jn gezelschap tnoeten afzien. Of wij gaan beiden mee, of ik keer nog heden naar mijn burcht terug." Advertentie OOX-V fff (Van onze correspondent) Gistermiddag is in het parochiehuis te Nijmegen officieel de Nederlandse missiologische week begonnen, welke werd bijgewoond door missionarissen van verschillende congregaties en orden, die over heel de wereld hun missies heb ben. Mgr. prof. dr. Alphons Mulders, directeur van het missiologisch instituut aan de R.K. Universiteit, opende het congres met een inleiding, waarin hij be toogde, dat het doel van deze week is. de verschillende vraagstukken omtrent de missie tussen de wetenschapsbeoefenaars en de missionarissen samen te be- tpreken, om zodoende tot een nuttige samenwerking te komen. Men wil saamho righeid,'dat is het juiste begrip voor eikaars opvattingen en standpunten. 20dat er een gezonde werkbasis komt. voor vruchtbare arbeid ten bate van de missie. Y-. i 111ninu eehouden moet worden met het Onder de vele aanwezigen begroette prof Mulders drie missiebisschoppen, t.w. Mgr. C. J. Albers O.C., apostolisch- vicaris van Malang, Mgr. C. E. Bronsveld van de Witte Paters. Aartsbisschop van Tabora, en Mgr. C. Kramer O.F.M., bis schop van Luanfu. Verder was onder de aanwezigen o.m. pater Geurtjens M.S.C., de bekende missionaris van Nieuw- Guinea. Het onderwerp van deze mis siologische week is het elitevraagstuk en de missie. Prof. dr. Mulders ging hier dieper op in en verklaarde, dat er reke- De parochies zullen niet alleen ten nauwste betrokken moeten worden bij de inzameling van gelden voor het Hoog- ■waardig Episcopaat, maar zij moeten ook en vooral deel hebben aan de landelijke viering te Utrecht van het herstel der hiërarchie. Daartoe stelt de Stichting lSö3195? de nog beschikbare entree bewijzen voor de plechtigheden op 16 en 17 Mei in Utrecht gratis ter beschikking van de parochies. Elke parochie krijgt dus in ieder geval een aantal kaarten, a naargelang de grootte van de parochie. De kaarten voor de manifestatie van het Nederlanderschap op Zaterdagavond 16 Mei worden alleen verdeeld over de parochies, die niet te ver van Utrecht liggen, zodat de deelnemers uit die pa rochies Zaterdagsavonds na afloop van de plechtigheden per trein of extra bus nog naar huis kunnen terugkeren. Dat is nodig, want in Utrecht of omgeving is niet voldoende logeergelegenheid. Advertetitip De RS lentecollectie biedt U een uitgebreide serie, van 't traditionele, eenvoudige model tot de meest exclusieve sportfiels in prachtige kleu- ren. Vraag Uw rijwielhandelaar naar de sier lijke, lichtlopende fietsen I Prijzen van f 144.- af. R. S. STOKVIS ZONEN N.V derianing van Libye heeft de Ne- tnissari^ Pelt> voormalige com- el-Ekh!ai j N" in Libye, de Wisjah- Senne« lle van Mohammed AU essie. een van de e, i wei et he'namhnHe van Pelt- Eerder had Pelt Hi-. ^Dord. van PPU ctrnot it-i PonrtViQ1?! scheiding. van ae hoogste onder- kenninp m, Libye, uitgereikt als er- hankelilkheii-i ns werk voor de onat «cheidin* van het land- Le onder Vangst tfr ^erd uitgereikt op een ont- bet naarnhnrrP Van Pelt' Eerder had Pel u van een straat in Benghazi, aem is genoemd, onthuld. Guillaume van der Graft noemt zijn spel „Een laddei tegen de maan", dat gisteravond voo? de K.R.O.-microjoon als luisterspel is gegeven, „eigenlijk een dramatisch gedicht". Voor een goed begrip ervan is waarschijnlijk ook we zenlijk, wat hij verder in z-ijn toelich ting zegt: „Het is gedacht als spel in de kerkruimte, waar oog en oor beide aandachtig zijn voor de mededeling van het heil"waar „tenminste in de kerk, waar schrijver dezes thuis hoort, doopvont, altaartafel (of avondmaal zo als de Hervormde zegt) en kansel vast aanwezig" zijn Zij verdelen en karak teriseren de ruimte. Zij waren dan ook gedacht als stille maar welsprekende medespelenden." Deze toelichting helpt inderdaad in het spel verscheidene elementen onder scheiden, die door een waarlijk dichter lijke visie en vormgeving tot een hechte en schone eenheid groeien. Er treden in het spel zes figuren op, Isaac, Rebec ca, Ezau, Jacob, Quetura en Eleëzer. Hun karakters zijn helder getekend, wezen lijk menselijk, maar tegelijkertijd per soonlijk en bovenpersoonlijk. In hun menselijke karaktertrekken en hande lingen resoneert diep hun verhouding tot Jahwe, een verhouding, die op het eind van het spel nader wordt aange duid. In hun verhouding tot hun Heer en Vader weerspiegelt zich ook de re latie van de moderne mens tot God. Wellicht moet men dat niet een recht streekse weerspiegeling van een persoon lijk contact noemen, maar eerder een verwijzing naar de liturgische vormge ving daarvoor, waarvan in en dank zij het spel de inhoud levender bewust wordt De aanduiding „dramatisch gedicht" is namelijk met zonder goede reden gebruikt. Er staan namelijk mensen, gekarakteriseerd zoals hierboven is aangeduid, in tegenover elkaar. In elk van de bedrijven komen hun ka rakters en hun bedoelingen met el kaar in botsing. Daar is een drama tiek, waarin zowel de menselijke als de bovenpersoonlijke, zeg de gods dienstige ontroerbaarheid van de luis teraar getroffen wordt. Dat wil zeg gen, dat hij een ontroering ondergaat, waarin zijn gewone mens-zijn mee spreekt, maar die daar ook bqven uit reikt. Hij voelt zich voortdurend be zig met een meditatie, waarin zijn menselijke schoonheidsgevoel betrok ken wordt op zijn godsdienstig le ven. Dat is mogelijk, omdat Guillau me van der Graft een taal en een vorm hanteert, dié beantwoordt aan het moderne poëziebegrip, maar meer nóg, omdat hij voor zich zelf helder en diep gevoeld de band moet zien. die de liturgie tussen God en de mens moet zijn. Dat is voor de katholiek geen onbekend gezichtspunt, al is het mogelijk, dat hij niet elke wending op het eerste gehoor kan volgen. De uitzending, onder regie van Wil lem Tollenaar, was in haar bewogen beheerstheid zeer fraai. Jan Musch, Caro van Eyck. Guus Hermus, Bert Dijkstra, Greét Groot, Anton Burg- dorffer,' en op het laatst Albert van Dalsum voor de stem van Jahwe, voeg den zich tot een bijzonder gaaf geheel. Deze verklarende en dichterlijk medite-. rende declamatie en het harpspel van Rosa Spier pasten er zich zeer wellui dend bij aan. R- Op de Internationale Rode-Kruisdag. 8 Mei, de geboortedag van Henri Dunant, zal van Genève uit een internationale radiouitzending worden verzorgd, waar in zal worden gesproken door H. M. Ko ningin Juliana, door de schrijver Fran cois Mauriac, en door de zendeling-arts dr. Albert Schweitzer. De parochies, die niet voor de Zater dagavondviering in aanmerking komen, krijgen de kaarten, welke beschikbaar zijn voor de plechtigheden op Zondag 17 Mei, d.w.z. voor de Pontificale H. Mis en voor de huldeblijkmanifestatie in de middag. Aan de pastoors of de contactpersonen in de parochies is reeds medegedeeld op hoeveel kaarten de parochie mag reke nen. Zij zorgen ook voor een rechtvaar dige verdeling ervan. Bovendien zullen zij zorg dragen voor het vervoer, dat voor eigen rekening van de deelnemers is. Zij geven voorts alle inlichtingen door. die zij van de Stichting 1853—1953 hebben gekregen. De Stichting doet ten slotte een dringend beroep op de pas toors en de contactpersonen de hun toe gezonden antwoordkaarten terug te zen den vóór 20 April a.s. Zoals bekend bestaat het plan in de komende twee jaren de enkelsporige brug over het Hollandsch Diep bij Moer dijk te vervangen door een nieuwe spoorbrug, die zal wórden ingericht voor dubbel spoor. Deze nieuwe overbrugging zal, zo vernemen w$j thans, bestaan uit vijf bruggen van tweehonderd meter, elk op drie steunpunten en een brug van dertig meter op twee steunpunten. Er zal gebruik worden gemaakt van de bestaande pijlers, die voor het dragen van een dubbelsporige brug geschikt zijn. Het assembleren van twee van de vijf bruggen zal op een fabrieksterrein te Dordrecht geschieden. De overige drie bruggen worden op een, nabij de Moerdijkbrug te bouwen montagestel ling geassembleerd. Het ligt in de bedoeling in de loop van 1954 drie bruggen op dé pijlêrs te plaatsen en in 1955 de overige twee. Elk der vijf bruggen zal in twee helften worden ingevaren, zodat in totaal tien brugdelen met tussenpozen door inva ring op hun plaats zullen worden -ge bracht. De overige overspanningen zul len eerst worden verwijderd door ze uit te varen. Naar verwacht wordt, zal de nieuwe overbrugging in 1955 dubbel- sporig bereden kunnen worden. Het ge hele werk zal worden uitgevoerd door veertien Nederlandse bedrijven. Prins Bernhard is Dinsdag, kort nadat hij te Nice was opgestegen, opnieuw op het vliegveld van Nice geland. Hij on derbrak de reis van Venetië naar Soes- terberg met het oog op het slechte weer en landde te Nice. Na het noenmaal met vrienden genuttigd té hebben, vertrok ken de Prins en zijn dochters, om enige minuten later terug te kerèn, daar een van de motoren van het vliegtuig niet goed werkte; het euvel was spoedig verholpen. Tien minuten na de tweede, onverwachte landing, steeg het vliegtuig van de Prins om drie uur weer op. Om even na negen uur Dinsdagavond landde de Dakota behouden op het vliegveld Soesterberg. ning gehouden moet worden met feit dat de opgroeiende inheemse kerken eenmaal, sommige zelfs binnen afzien bare tijd, eigen lot in handen moeten nemen. Dit veronderstelt de aanwezig heid niet alleen van bekwame en waar dige inheemse priesters, maar ook van leidinggevende leken. Deze laatsten moe ten vooral bezield zijn met katholieke beginselen en deze in toepassing kunnen brengen op het terrein van de profane en alle sectoren van het maatschappe lijke leven.' Wil het christendom in de missiege bieden weerklank vinden, dan dienen deze leken in samenwerking met de clerus op sociaal-wetenschappelijk en eventueel politiek gebied leidinggevend te zijn. De missionarissen in den vreemde en degenen die geroepen zijn om hier de missieactie te bevorderen, moeten deze tekenen des tijds verstaan en dienovereenkomstig handelend op treden. Spr. vertrouwde dat de met zorg gekozen inleiders de verwachtin gen niet zullen beschamen wanneer zij leder op hun terrein deze week het elitevraagstuk in de missie behande len. In verband hiermede hield dr. Grego- rius O.F.M. Cap. een interessante alge mene beschouwing over het begrip en het belang en de vereisten van de elite. Onder elite verstond spr. die groep van voorbeeldige, echte en strijdvaardige ka tholieken die leidende functies hebben op de diverse terreinen waar de belan gen van de kerk op het spel staan en die uit hun katholiek bewustzijn en onder leiding van de kerkelijke overheid aldaar hun apostolaatswerk verrichten. Pater R. Jaspar W.P. gaf bijzondere aspecten van dit vraagstuk in Afrika, dr. Fulco van der Heyden O. Praem. deed dat over India en drs. G. Groot S.V.D. over Japan. Uit de inleidingen en de gedachten- wisseling die hierop voglde bleek, dat er hier moeilijkheden zijn. maar deze" zijn te overwinnen. Even goed als men een clerus in de missiegebieden heeft kun nen vormen, zal men ook wel uit de be volking elitegroepen kunnen doen voort komen. Deskundigen in Bruinisse hebben be sloten een ringdijk om het dijkgat te leggen. Met het werk is Dinsdag reeds begonnen. Om het bruggenhoofd te versterken, zal men een bak laten zinken in het gat, dat aanvankelijk drie meter diep was, doch tengevolge van de sterke stroming tot zes meter is uitgehold; het gat is dertig meter lang. Het schip, dat men in het gat laat zinken, is be doeld als sluitstuk van de ringdijk, waar mee men vandaag hoopt gereed te komen. Het water in geheel Bruinisse was Dinsdagavond nog vrij hoog; gemiddeld werd 55 centimeter gemeten. De Utrechtse rechtbank heeft twee in woners uit Rotterdam, de 25-jarige los- werkman H. van der H. en de 18-jarige los-werkman Th. E. tot resp. een jaar en negen maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest veroordeeld. De verdachten hadden zich in de eerste da gen van Februari uitgegeven voor slachtoffers van de watersnoodramp. Zij deden zich voor als inwoners van Brui nisse en lieten zich in Breda en Amster dam een liefdevolle behandeling welge vallen, profiterend van voedsel, logies, kleding en uitrusting, welke hun door het Nederlandsche Roode Kruis, zowel als door het gemeentelijk evacuatiecen trum te Utrecht werden verstrekt. In laatstgenoemde stad werden zij echter ontmaskerd en ingesloten. De officier van Justitie had dezelfde straf geëist. De echtgenote van de Italiaanse ge zant in ons land, mevr. Caruso en mevr. Kesper, echtgenote van de Commissaris der Koniegin in Zuid-Holland, zullen 16 April a.s. een bezoek brengen aan en kele gemeenten in het rampgebied. In Middelharnis, Oude Tonge, Dirksland, Nieuwe Tonge en Stellendam zullen zij pakketten, bevattende kleding en le vensmiddelen, uitreiken. De pakketten zijn geschonken door het Italiaanse Ro de Kruis. Het informatiebureau van het Neder landsche Roode Kruis heeft de 57ste lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers „watersnood" uitgegeven. Deze luidt als volgt: DREISCHOR: Bal, Gerrit, geb. 11.8.31 te Dreischor.- laatste adres: Langeweg P 87; Bal, Jan, geb. 29.4.90 te Bruinisse, laatste adres: Langeweg P 87; IJzerman, Cornells Marinus, geb. 29.10.25 te 'sHeer Arendskerke, laatste adres: P 6; IJzermanDe Jonge, Maria Neeltje. geb. 2.5.24 te Kapelle, laatste adres: P 6. FIJNAART: Van Mourik, Petronella, geb. 25.5.45 te Fijnaart. laatste adres: D 175. 's GRAVENDEEL: Tak-Verheul. Giis- bertha, geb. 11.2.11 te Papendrecht, echt genote van Arie Jacob Tak. laatste adres: Molendijk 63. KRUININGEN: Boone—Zuijdweg, He lena Adriana, geb. 27.11.02 te Yerseke, echtgenote van Laurus Boone, laatste adres: Polderweg 10. NIEUWERKERK: Bom. Jan, geb. 19.4.77 te Nieuwerkerk, laatste adres: Weststraat 33; Faassen, Wilhelmina Cor nelia, geb. 14.9.05 te St. Philipsland, laatste adres: Kempensweg 380; Sies, Slmon, geb. 1.8.20. te Nieuwerkerk, laat ste adres: Molenstraat 141. OUDE TONGE: JochemsTuns, Cor nelia, geb. 30.3.13 te Oude Tonge. laat ste adres Jozefsdreef 5; KampNote- boom, Adriana Strijntje, geb. 24.4.12, laatste adres B 65. STAVENISSE: Mol, Jacob Arie, geb. 17.10.51, te Stavenisse, zoon van Mari nus Mol en Dina Corn. Joh. de Graaf, laatste adres: Kerkstraat A 306a. STELLENDAM: Van Seters—Bosho ven, Tannetje, geb. 31.1.06 te Goederee de, laatste adres: Voorstraat 90. ZIERIKZEE: Boot—Van der Stolpe, Anna Martina, geb. 1.5.85 te Nieuwer kerk, laatste adres: Próv. str.weg D 545. Advertentie Met de bouw van een centraal Visse rij-laboratorium, over de plannen waar van wij reeds eerder uitvoerig schre ven, en dat gebouwd zal worden op een terrein nabij de Vissershaven, naast de watertoren van het Staatsvlssershaven- bedrijf te IJmuiden, zal nu binnenkort begonnen kunnen worden. Dinsdagmid dag heeft de Rijksbouwmeester in Den Haag, de bouw officieel aanbesteed en uit het aantal van niet minder dan 33 inschrijvers blijkt wel, dat hieryoor in de bouwwereld grote belangstelling be stond. Het merendeel van de inschrij vende aannemersbedrijven was afkom stig uit IJmuiden en omgeving en slechts een enkele aannemer elders uit het land heeft zich aan de concurrentie gewaagd. De laagste inschrijving kwam van de firma Meyer uit Velsen-Nbord. die het laboratorium denkt te bouwen voor f 477.470 Tweede werd de fa. Holleman en Zonen te Santpoort met een bedrag van f 486.620. gevolgd door de firma J. ten Haaft uit Amsterdam, die inschreef voor f 491.000. De hoogste inschrijving kwam van de firma J. de Nijs te Cas- tricum, die de kosten raamde op f 635.000. De raming van de rijksgebouwen dienst is niet bekend gemaakt. De gun ning is aangehouden, doch verwacht mag worden, dat de officiële termijn van 30 dagen na de aanbesteding niet nodig zal blijken, zodat over enkele we ken met de bouw een begin gemaak kan worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5