Fotografische collectie voor het Leids Prentenkabinet Interessant overzicht van de geschiedenis der fotografie Nationale biertapwedstrijden te Leeuwarden Kruiswoordraadsel Kromdorp op stelten Dr. Plesman zet zijn plan tot internat, coöperatie uiteen f SCHEEPVAARTBER1CHÏEN Sr BAKKERTJE 44 Hoornse tuinbouwschool uitgebreid Spelen toch te Melbourne? naar. J DONDERDAG 16 APRIL 1953 PAGINA 7 Desertie en schaking Soldaat veroordeeld tot vijf maanden Radiozendontvangers voor mil. voertuigen Licentiecontract met General Electric Proces te Leipzig Dwangarbeid en doodstraf geëist Drie Provinciën-rit NIET OM DE EER ALLEEN f of my s ALP F NET TT AIR GE U ALLEE R MARSEILLE Voor de Ver. voor Int. Rechtsorde Arsenal wint met 4-1 van Bolton Antwerps elftal Sportflitsen .y v f -f, t ':i 't -t'V /vijf Schots dames hockey- elftal samengesteld Interessante zwemduels in Sportfondsenbad A'ew Yorkse zesdaagse verboden Tournooi van Jezuïeten colleges Oostelijk elftal Wijzigingen in het Zuidelijk elftal Hoewel de geschiedenis van de foto grafie reeds meer dan een eeuw fnt oud is. kent Nederland nog geen nujc~mUSeum' 's er ze^s nog geen hei.1,?1 01 andere openbare gelegen- '..die een afdeling fotografie bezit. cniiMjn weüswaar verscheidene parti ele? 616 collecties. doch de garantie dat 2ulf VC^or. nageslacht veilig bewaard Co en nüjven en op de juiste wijze ge- ve^rrveerd worden, is er niet. Daarom Erni 6nt kel besluit van de heer Gré- aj ,re ie Voorburg om zijn foto-collectie Riiv slaan aan het Prentenkabinet der rio universiteit te Leiden de waarde- fotn VaP allen> die belang stellen in de daa en die zich in de geschiedenis is a'-an willen verdiepen. Interessant Ve, 16 geschiedenis ongetwijfeld; de en 6 rnei'10des en procedé's van opname ziin on.twikkeling getuigen hiervan. Zij Wtv, j-16 mel enige specimina vertegen- in ,digd in de collectie Grégroire, die 'otaal 6000 foto's omvat. Reeds bijna 50 jaar geleden begon e heer Grégroire zich toe te leggen P de fotografie en al spoedig ont dekte hij, dat vele karakteristieke •oorbeelden uit de kinderjaren van °e fotografie verloren zouden gaan, wanneer er geen collectie van werd aangelegd. Het bleek echter zeer fhpeilijk te zijn waardevol materiaal ?0een te brengen, want hoewel vele lamiiies oude foto's, al of niet inge last en achter glas, vergeten op zolder "ouden liggen, weigerden zij toch eze af fe sfaan. Tenzij tegen flinke octaling, want als een verzamelaar er Wsarde aan hecht, zijn ze geld waard! ™en vergat daarbij, dat deze foto's let afzonderlijk, maar slechts bijeen een collectie waarde zouden heb- dpn. En dan nog wel een waarde, die "'et gemakkelijk in geld is uit te drukken. j. lang volhouden en veel kopen op djmelmarkten, veilingen en andere rkopingen kwam de'heer Grégroire 1 n8zamerhand toch tot een goede col- e"e en toen de grote vakfotografen Ret meisje was nog geen zestien iaar en de jonge soldaat net twintig, •jothen gingen zij in het vorige najaar naar België en Frankrijk en kwamen Pa? in Januari terug. De soldaat ging net gevang in en het meisje kwam dduer voogdij. Voor de krijsgraad te aide moest soldaat B. van G. zich nu •"crantwoorden wegens desertie en schaking. De jongeman huilde meer ,.ai? hij praatte.' De president vroeg z'ch af hoe het mogelijk is. dat een be roepssoldaat met een goede staat van enst dergelijke streken uithaalt. al(Pr'e oorzaken verklaren zijn gedrag, dip"ai?e °fficier van de sociale dienst, waren verdediger optrad. Ten eerste heden administratieve moeilijk- de n,n? kostwinnersvergoeding; <L pap er.e" daarover bleven in êen gemeentelijke) amb'slade liggen. In de Weede plaats bleef een bevordering Uit en ten derde vond de soldaat in het rsger met de gewenste kameraadschap eeaarnaar hy. z'Jn leven lang reeds had «snakt; hij bleef zich alleen voelen. vh- w! nu Zl'n scnuld delgen met een rijwuhgerschap in Korea, hetgeen de to,,!1. ,1 .van de krijgsraad een uit- Untend idee vond. sji1 zo werd het vonnis na een, naar ijs mening, reeds milde eis van de iteur-militair (vijf maanden met n0® lels mRRer, n l- vijf raaan- (j.u met aftrek, waarvan twee ma-an- o voorwaardelijk. Advertentie e het resultaat zagen, werden zij einde lijk bereid gevonden ook een bijdrage te leveren. Zo kwam de verzamelaar in het bezit *van talrijke foto's uit de col lecties van Berssenbrugge, Ziegler en anderen. Het doet even vreemd aan te horen, dat foto's worden ondergebracht in een Prentenkabinet. Maar zoals de direc teur, prof. dr. H. van de Waal, ons voor hield, is het bij nadere beschouwing toch heel begrijpelijk, omdat het pren tenkabinet een documentaire taak heeft en bovendien een kunst-historische. Tenslotte is de fotografie een toegepaste natuurwetenschap en aangezien Leiden het enige museum van Natuurkundige Historie bezit, is het goed gezien de foto-collectie in Leiden onder te bren gen. Een klein aantal foto's zal in het museum tentoongesteld worden evenals de collectie oude toestellen, die de Ned. Bond van Amateur-fotografen verenigingen binnenkort beschikbaar zal stellen. De Bond zal bovendien de collectie-Grégroire met een eigen ver zameling aanvullen. Nu het prentenkabinet met deze collectie de fotografie binnen zijn muren heeft gehaald, ligt het in de bedoeling ook belangrijk werk van de huidige grote fotografen aan te trek ken, om een goed overzicht te kunnen geven van de evolutie, die de fotogra fie in de loop der jaren heeft doorge maakt. Reeds in de collectie-Gré groire is een duidelijke lijn te onder kennen van het impressionnisme naar het experimentele expresionnisme. Ter gelegenheid van de overdracht van deze collectie heeft het prentenka binet een tentoonstelling „Een Eeuw Fotografie" ingericht, die a.s. Vrijdag middag geopend wordt en die tot 18 Mei te bezichtigen zal zijn. Onder de tentoongestelde foto's bevindt zich een groot aantal curiosa uit de kinderjaren der fotografie, o.a. een aantal Daguerro- typieën uit 1839. De opname van een portretfoto duurde in die tijd maar liefst 20 minuten, reden waarom het „slachtoffer" met een hoofdklem, al of niet vastgesnoerd, gesteund werd. Da' men tijdens het poseren even z'n neu, snoot, was geen bezwaar; de trage plaat reageerde er nauwelijks op! Men vindt op de tentoonstelling ook 19e eeuwse foto's als visitekaartjes en pannötypieën op zwart leerdoek. Van de laatste verzamelde de heer Grégroire twee exemplaren; het zijn vermoedelijk de enige ter wereld. Er is ook een kooldruk op Japans goudlak te zien, een albuminedruk, die de Amsterdamse fotograaf J. van der Heyden van de toen nog jonge Louis Bouwmeester maakte, een jeugdportret van Multatu- li en enige foto's, die de Leidse studen ten-fotograaf Kiek maakte, van wiens naam het populaire woord kiekje is afgeleid. Ook de moderne fotografen zijn vertegenwoordigd: Coppens, Zoet, mulder, Mersel, Ziegler, enz. Ontegen zeggelijk een zeer interessante tentoon stelling, die de belangstellende beoefe naar een uitstekend beeld geeft van een eeuw fotografie. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij in aansluiting op de berich ten over het annuleren van een order aan Philips vernemen, heeft de Neder landse regering enkele weken geleden met de General Electric Cy. in Canada een overeenkomst gesloten, waarbij ons land de licentierechten van deze onderneming krijgt voor de productie van radiozendontvangers voor militaire voertuigen. Bij de eerste door Philips vervaardig de toestellen S.R.R. 230 was er van legerzijde vooral critiek op de rem blokken en papiercondensatoren. Nu het genoemde licentiecontract gesloten is, kan, mits zich geen bijzondere moei lijkheden meer voordoen, bij de Neder landse industrie op basis hiervan een order voor de vervaardiging van deze apparaten worden geplaatst. Te Leipzig in Oost-Duitsland is een proces gevoerd tegen acht Oost-Duit sers, die beschuldigd werden van het in omloop brengen van valse levensmidde lenkaarten, in opdracht van de Ameri kaanse gehe,ime dienst. Tegen de hoofd verdachte werd de doodstraf geëist, de zeven anderen, onder wie een Vrouw, hoorden dwangarbeistraffen tegen zich eisen, variërend van tien jaar tot le venslang. Volgens het Oost-Duitse persbureau woonden honderden Oost-Duitse arbei ders de rechtszitting bij. Alle beklaagden I "erklaarden zich schuldig en zeiden, 'at zij spijt hadden van hun daden. De Drie Provinciën-rit 1953 van de R.A.C.- Noord, de eerste nationale rit, welke mee telt voor het kampioenschap 1953 van de K.N.A.C. voor bestuurders en kaartlezers, wordt cfit jaar gehouden op 22 en 23 Mei a.s. Wederom wordt een nacht- en dag traject gereden, tezamen ongeveer 600 km. lang. De start vindt plaats Vrijdagavond 22 Mei in Assen. De rustpauze van 2 uur tus sen het nacht- en dagtraject is geprojecteerd in Groningen, terwijl de finish in Leeuwar den ligt. (Van onze correspondent) Zn Leeuwarden zijn Woensdag de na tionale biertapwedstrijden begonnen, die zullen moeten uitmaken welke bar man en welke kellner met het meeste vakmanschap bier kunnen tappen en serveren. In deze wedstrijden, de eer ste in nationaal verband en tevens de eerste serie biertapwedstrijden ter we reld, gaat het dus om de eer. Maar daarom toch ook niet alléén. De wedstrijden zijn uitgeschreven door het centraal brouwerij kantoor met de bedoeling, nog eens de aandacht te vestigen op het feit, dat biertappen èn serveren een vak is, een kunst zo men wil, waarbij terdege rekening moet worden gehouden met de manier waar op het bier in het glas wordt getapt of geschonken, metde temperatuur van het bier en met nog een aantal andere kleinigheden, die vaak verwaarloosd worden. Wie daaraan de meeste aan dacht besteedt, heeft in deze biertap wedstrijden een goede kans. In veer tig plaatsen in ons land worden voor wedstrijden gehouden en daarbij had Leeuwarden de primeur. De winnaars van de voorwedstrjjden komen eind Augustus te Amsterdam in de finale. Het vakmanschap wordt in de voorwedstrij den beloond met f 150 voor de eerste prijswinnaars en prijzen van f 100, f 50 en f 25 voor de mindere goden. De fi nale levert een hoofdprijs op van f 500 plaats in de onbekende (afk.); 19. itoa-t !5cy.; 8, persoon, die noot; 20. Egyptische zon- dee] dichtbij woont; 9. negod; 22. onenigheid; 23. toeiin an Azië; 11. afstam- broeikas.. 24. voorzetsel; rivip„E',__12. cijfer; 14. zij- 26 persoonlijk voornaam- 'ehfftnr!'an de Donau; 18. woord; 27. deel van de '-maat; 16. gezwel; 18. Bijbel (afk.); 29. em merketting; 32. dezelfde (afk.); 33. dwaas: 35. her dersgod; 36. papegaai; 37. geestdrift; 39. enigszins koud-vochtig; 40. plaats in Groningen. Verticaal: 1. kolom; 2. tijdmaat; 3. titel (afk.); 4. kleur; 5. herkauwer; 6, vordering; 7. uitgesmolten stukje vet; 8. plaats in Groningen; 10. plaats in Groningen; 12. momen teel; 13. opschrift (afk.); 16. hoogfeest; 17. deelte- ken; 19. in goede conditie; 21. vlaktemaat; 25. sier lijk; 28. afstammeling; 30. voorzetsel; 31. voorzetsel; 32. Aziatisch bergland; 34. voertuig; 36. biersoort; 38. windstreek (afk.); 39. ge wicht (afk.). Oplossing van Dinsdag: CHERBOURG Z-t-BELET R AF KAR PI AAS D KOE R TE DO-fK 4-ORLEANS en nog twee prijzen van f 300 en f 200. Een glas Pilsener bier tappen en dat met nog een leeg glas en een flesje Münchener bier aan de kellner geven, dat is alles wat de man achter het buf fet in deze wedstrijden moet doen. En de kellner loopt ermee naar de juryta fel, enkele tientallen meters van de tapkast verwijderd. Die jury speurt met argusogen naar de kwaliteiten van buffetchef of kellner. Die jury geeft punten, alleen voor het tappen en ser veren; een vriendelijk gebaar heeft bij deze wedstrijden géén resultaat. Het gaat om het vakmanschap. Enfin, de 26 deelnemers in Leeuwarden hebben er niet anders om gekeken. Mej. A. Wa genaar en de heer G. Kuindersma won nen in deze eerste wedstrijd van de eerste nationale biertapcompetitie de eerste prijs. mmrnmmmm SS 44. Koos Pimpel hield niet van halve maatregelen als het om hogere belangen ging. En hij schreef dus de notaris een kordaat briefje, dat als volgt luidde: „Meneer, Alsdat ik meer weet van het spoedig ver schilde van den fruïle. Ziet U vanavont om agt (8) uur bei het kerkhof op geleike plek als gistere. Af- wagtent. Pimpel." Toen de notaris deze missive las werd hij lijkbleek. Want, toch al levend in het vrese lijk vermoeden, dat de freule uit liefdessmart ".elf- moord had gepleegd, vatte h\i het „spoedig verschij- de" letterlijk op; alhoewel de argeloze Koos niet an ders dan „plotselinge verdwijning" had bedoeld. Die avond spoedde hij zich naar het kerkhof, de hoed ditp in de ogen gedrukt. Pimpel drentelde er al neuriënd heen en weer toen hij de heer van Ebbedingen er arriveerde „Goeie avond, meneer", zei Koos U bent een man van de klok." „Pimpel", zei de no taris bevelend, „waar is ze. Zeg op." „Wie", vroeg Koos met olijke verbazing. „De freule", antwoordde de heer van Èbbedingen. „O," zei Pimpel, „dat weet ik niet.'" „Je hebt dus gelogen", zei de notaris. „Jawel'', antwoordde Koos, „maar voor een goed doel." Even zwegen zij beiden. Toen zei Pimpel langzaam: „Ik had zo gedacht, dat U liever niet hebt. dat ik in het dorp bijvoorbeeld aan Stockedief vertel, dat U en de freule gisteravond„Hoeveel moet je hebben", siste de notaris, die als het om geldzaken ging altijd bijzonder fijngevoelig was. „Gut, wat bent U vlot van begrip", zei Koos lachend. „Nou, ik wil U niet ruine ren. 's Kijken. Ik heb bij Goesting nog f 7.50 op de lat staan. Ga ik dat terugbetalen, dan moet ik toch wat gebruiken. Daar kom ik eenvoudig niet langs. Laten we zeggen, dat U me f 15.geeft, dan zwijg ik als al die graven ginds bij elkaar." De notaris gaf hem het geld. „Je bent een chanteur, Pimpel", zei hii „Nou vleit U me, meneer van Ebbedingen", antwoordde Koos lachend en vrolijk fluitend verdween hij in de richting van de „Vergulde Os". Misschien zou hij iets minder goed gemutst zijn geweest, als hij had gewe ten. dat hij op dat moment werd gadegeslagen door veldwachter Stockedief, die achter een boom ver scholen stond. En notaris van Ebbedingen zou zich, ware hij van de verborgen aanwezigheid van de po litieman op de hoogte geweest, ongetwijfeld nog be roerder hebben gevoeld, dan hij al deed. De Vereniging voor internationale rechtsorde heeft Woensdagavond in het gebouw van de K.L.M. te Den Haag een samenkomst belegd waarin dr. Plesman een uiteenzetting heeft gege ven van zijn plan tot internationale coöperatie en waarin hij gevraagd heeft om medewerking en initiatief ten einde dat plan tot een spoedig begin van uit voering te brengen. Prins Bernhard woonde dg voordracht, vergezeld van zijn secretaris dr. De Graaff, bij. Ook waren onderscheidene leden van het corps diplomatique aanwezig, zo ook minister Luns, de vice-president van de Raad van State, jhr. Beelaerts van Blokland, verschillende hoge ambtena ren van het ministerie xan Buitenland se Zaken, de heren Von Balluseck en Slotemaker. directeuren van de K.L.M. generaal Aler. de directeur-generaal van de P.T.T., de heer Neher; de voor zitter van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel de heer Duyvis, mr. Joekes. lid van de Raad van State, verschillende hoofdredacteuren van Nederlandse bladen en buitenlandse correspondenten. Dr. Plesmans plan berust op zijn waarneming, dat in de wereld van he den het bestaan van het individu, waar ook, gebonden is aan het bestaan van de gehele mensheid. Het is zo aldus dr. Plesman dat er op bepaalde pun ten een teveel is adn .energie.ejders. een tekort. Wat hét ..menselijk geluk bedreigt is onzekerheid en dreigihg, dreiging van oorlogen en economische crisis, overbevolking, watergebrek, werkloosheid, natuurrampen, epide mieën enz. Het is noodzakelijk, aldus spr., dat er iets geschiedt om het niet goed ge organiseerd zijn der wereld weg te nemen, want chaos in de wereld ver oorzaakt chaos in het menselijk hart. Alleen een gecoördineerde poging tot het wegnemen van wat chaotisch is. kan een oplossing brengen. Dr. Ples man schetste zijn plan niet als een vredesplan, maar zei ervan overtuigd te zijn, dat het de wereldvrede dienen zou. Het plan beoogt een gezamenlijke Men spreekt en schrijft tegenwoordig veel over bestaanszekerheid voor de tuinbouwers, en velen verwachten daar bij van het Rijk alle hulp en heil. De grondslag voor deze bestaanszekerheid moet echter worden gelegd door de tuin der zelf en door hun organisaties. Het zal toch in eerste instantie van de wer kers afhangen, wat een tak van bedrijf tot stand kan brengen. De overheid kan niets anders doen dan de helpende hand bieden aan hen, die eerst zelf doen wat hun hand vindt om te doen. Aldus een overweging van de directeur van de tuinbouw, ir. F. W. Honig, in zijn rede ter gelegenheid van de opening van het nieuw gebouwde gedeelte aan de Rijks tuinbouwschool te Hoorn. Het Rijk legt reeds jaarlijks grote be dragen aan onderzoek, voorlichting en onderwijs ten koste om de Nederlandse tuinbouw in staat te stellen, zich te ont wikkelen in de richting, die zoveel mo gelijk bestaanszekerheid aan de tuinbou wers verschaft, zo vervolgde spr. De jaarlijkse uitgaven van het Rijk bedra gen hiervoor ten naaste bij reeds 10 mil- lioen gulden. In het ambtsgebied van de Rijkstuin- bouwconsulent te Hoorn heeft het tuin- bouwonderwijs steeds een vooraanstaan de plaats ingenomen en alles wijst er op, dat men deze vooraanstaande plaats ook wenst te behouden. In geen ander consu lentschap treft men zoveel vakscholen en lagere tuinbouwscholen aan en de Eijkstuinbouwschool te Hoorn heeft het grootste lerarencorps van alle tuinbouw scholen in het land. De uitsiagen van de Woensdag in de Engelse League gespeelde wedstrijden luidden: Eerste divisie: ArsenalBolton 41, BlackpoolStoke 11. Tweede divisie: EvertonBury 30, SouthamptonBirmingham City 11. Teneinde zoveel mogelijk tegemoet te komen aan de wens van vele ouders, dat op school ook godsdienstonderwijs en maatschappijleer wordt onderwezen in de geest, zoals de ouders het Wensen, kan dit onderwijs in de school en in klasseverband worden gegeven door leerkrachten, die de ouders zelf wensen exploitatie van de aarde en haar hulp bronnen. De uitvoering van grote pu blieke werken in internationaal ver band, een weloverlegde verdeling van de inwoners der wereld over de ver schillende landen, het opmaken van plannen voor landaanwinning, uitbrei'- ding van wereldverbindingen in het kort het bedoelt het in cultuur bren gen en houden van de gehele wereld. Dr. Plesman heeft deze algemene ge dachte daarna uitgewerkt, waarbij hij onderstreepte dat de organisatie, die hij zich dacht, gebaseerd is op de politieke en sociale status quo en in die zin moet worden uitgevoerd dat elk land deel heeft in de opzet en ook geniet van de resultaten. Geen staat zal over de andere mogen heersen. Coöperatie is een nog jonge gedachte met vele mogelijkheden. Zij zal tot grote dingen kunnen voeren, wanneer de coöperatie tot het onderne men van grote werken in goede handen is, d.w.z. wanneer zij goed geleid wordt, algemeen en landelijk. Er zal een alge meen aanvaarde besturende autoriteit moeten komen in elk land, die niet, als ministers gemeenlijk, een kort ambtelijk leven hebben, maar minstens zeven ja ren moeten aanblijven. De voorzitter van de VIRO, mr. Jonk man zei in zijn dankwoord, dat een in het leven te roepen sectie van de VIRO voor economische aangelegenheden het plan van dr. Plesman zal bestuderen. Het Antwerps elftal, dat Zaterdag 18 April a.s. te Rotterdam speelt tegen het vertegenwoordigend elftal van de Maasstad, is als volgt samengesteld^ Doel: Leyetens (Antwerp F.C.). Achter: Van Boven (Beerschot) 'en L. Wouters (Antwerp F.C.). Midden: Pieters (Berchem Sp.), Van de Ven (Berchem Sp.) en Van Beneden (Beerschot). Voor: Loos (Berchem Sp.), Verbrug- gen (Antwerp F.C.), De Bakker (Ant werp F.C.), Mersie (Berchem Sp.) en Dictus (Beerschot) Een te Brussel gespeelde voetbalwed strijd tussen de kampioen van Oosten rijk, Austria, en de kampioen van Schotland, Hibernian, eindigde in een 32 overwinning voor de Oostenrijkers. De rust was met gelijke stand 11 in gegaan. Te Belfast won het voetbalelftal van Wales met 32 van Noord-Ierland. De rust ging in met een 31 voorsprong voor Wales'. De Australische tennisploeg voor Wimbledon zal uit zes spelers bestaan, t.w. Mervyn Rose, Lewis Huad, Ken Rosewall, Ian Ayre, Clive Wilderspin en Rex Hartwig, met Harry Hopman als chef d'équipe. AALSDIJK 15 van Boston n. N. York. ATLAS 15 van Barcelona n. Genua. ABBEKERK 16 te Hongkong. ALDERAMIN 15 van Bahrein n. Kuwait. ALTAIR 16 te Hamburg. ALBIREO 15 van B. Aires n. R'dam. ALCHIBA 15 van Recife n. Bahia. ALGENIB 16 te Pto. Alegre. ALWAKI p. 15 Rio Grande n. Paranagua. APPINGEDIJK 17 te Rotterdam. ARENDSKERK 15 van R'dam n. Hamburg. ARGOS 15 van R'dam n. Hamburg. AVERDIJK p. 16 Vlissingen n. N. Orleans. ALPHARD 15 van Bahia n. Antwerpen. AMERSKERK Australië-R'dam 16 van Port Said n. Genua. AMSTELPARK 15 van A'dam n. Montreal. AAGTEKERK 15 van Sydney n. Brisbane. AKKRUMDIJK 15 van Suez n. Aden. ALBLASSERDIJK 14 van Havana n. V. Cruz. ALCYONE p. 15 Madeira n. St. Vincent. ALMDIJK 15 van New Orleans n. Port-Arth. ALPHERAT p. 15 Fern. Nor. n. Santos. BLOMMERSDIJK 15 van Newport News n. Rotterdam. BONAIRE 16 te Georgetown. BOREAS p. 16 Kaap St. Vincent n. Antw. CALTEX LEIDEN 16 te Rotterdam. CERONIA p. 15 Luzon n, Mlri. CERAM p. 16 Vlissingen n. Bremen. CRONENBURGH 15 van IJmuiden n. Bilbao. DELFLAND p. 15 Kp. Frio n. Bahia DELFSHAVEN 17 te B Aires. DELFT 15 van Hamburg n. Amsterd. EENDRACHT 16 te Samsun. ESSO DEN HAAG p. 15 Startpoint n. Aruba. EOS p. 16 Finisterre n. Rotterdam. FAIRSEA 15 in Str. Jubal n. Suez. FELIPES 15 van Singapore n. Pladju. GADILA 16 te Calcutta. GAASTERLAND p. 16 Kanarische eilanden naar Recife. GAROET 16 te Antwerpen. HELICON 16 te Aruba. HOOGKERK 15 van Kobe n. Hongkong. HATHOR p. 15 Kp. St. Vine. n. Gibraltar. ILIAS 16 te Rotterdam. JAPARA 15 van New Orleans n. Philadelph. KERTOSONO 18 te Halifax. KOTA BAROE p. 15 Socotra n. Belawan. KOTA GEDE 16 te Basrah. LARENBERG 16 van Curasao n. Cartagena. LINDEKERK 17 te Amsterdam. LINGE 15 te Newport Mon. LISSEKERK 16 van Suez n. Muscat. LOPPERSUM p. 16 Kreta n. Gibraltar. LUNA 15 van Djidjelli n. Palermo. LANGKOEAS 15 van Surab.- n. Balikpapan. LAWAK 15 te Khorramshar. LEKKERKERK 15 te Antwerpen. LARENBERG 16 van Curagao n. Cartagena. LAERTES 15 van Liverpool n. Avonmouth. LISETA 15 van Pladju n. Bangkok. LUTTERKERK 15 van Hamburg n. R'd. MODJOKERTO 15 van Cherib. n. Semar. MURENA 15 van Singauore n. Sambu. MAAS 15 te Izmir. MARKELO 14 te Karstad. MATARAM 14 te Tj. Priok. MEERKERK p. 16 Antwerpen. MITRA p. 15 Sombrero eil. n. Stockholm. NOORDWIJK 16 te Santa Lucia. NOTOS 16 te Valencia. NIOBE 15 van Amst. n. Hamburg. ORESTES 15 van Georgetown n. Bolivar. OBERON 13 te Houston. ORION 16 te Rotterdam. PAPENDRECHT p. 15 Kp. de Gata n. Sidon. POSEIDON 16 van Curasao n. Aruba. PR. JOH, WILL. FRISO 15 van Quebec n. Montreal. REMPANG 15 van A'dam n. Wilmington. REMPANG p. 16 Wight n. Wilmington. ROTTI 15 van Djibouti n. Djeddah. RIJNLAND p. 15 Abrolhos n. Montevideo. RIJNDAM 16 van Cobh n, Halifax. SALAWATI 16 te Hamburg. TITUS 15 van Piraeus n. Volos. TITUS 16 te Volos. SCHERPENDRECHT p. 15 Recife n. Santos. SALAWATI 16 van Hamburg n. A'dam. SARANGAN p. 15 Madagascar n. Tj. Priok. SAROENA 15 van Tarakan n. Surabaja. SCHIE 15 naar Haiti. STAD AMSTERDAM 16 te Middlesboro. SUNETTA 15 van Pt. Said n. Gibraltar. SALATIGA 15 van Penang n. Singapore SAPAROEA 15 van Lome n. Cotonou. SLAMAT 16 te Belawan. SLOTERDIJK 15 van New Orleans. TARA 18 van R'dam n. Hambugr. TELAMON p. 15 Landsend n. Antw. T JIT J ALEN GKA 15 van Durban n. Maur. TIBERIUS p. 15 Key-West n. Mobile. TAWALI 15 te Boston. TIBIA p. 15 Str. Riouw n. Port Kembla. TOMORI p. 16 Kp. Bon n. Pt. Said. UTRECHT p. 15 Colombo n. Madras. WAAL 16 te Bremen. WESTLAND 15 van Recife n. Las Palmas. WINSUM p 15 Finisterre n. Zaandam. WOENSDRECHT 16 te Pta. Cardon. WONOSARI 16 te' Calcutta. WILLEM BARENDSZ p. 15 Dakar n. A'd. WINSUM p. 16 Finisterre n. Zaandam. IJSSEL 16 te Beyrouth. Het bestuur van het I.O.C. heeft te Mexico zijn eerste bijeenkomst gehou den onder voorzitterschap van de kan selier Otto Mayer. Na afloop werden geen mededelingen verstrekt- Bevestigd werd slechts, dat het congres 17 April in het openbaar zal worden geopend door de president van Mexico, Adolfo Ruiz Cortines, en dat Maandag 20 April een persconferentie wordt gehouden. Een lid van het Mexicaanse Olympi sche Comité heeft intussen als zijn mening te kennen gegeven, dat de Spe len in 1956 te Melbourne zullen worden gehouden. Hij verwachtte, dat de Australische afgevaardigden er in zou den slagen het I.O.C. er van te over tuigen dat in samenwerking met de federale regering van Australië al het nodige gedaan zal worden om een in alle opzichten voortreffelijke organisa tie van de Spelen te verzekeren. Voor de hockeywedstrijd tegen de Nederlandse dames op Zaterdag 18 April a.s. in het Wagener-stadion te Amstelveen is het Schotse dameselftal als volgt samengesteld: Doel: mej. N. Whyte (Glasgow Western). Achter: mevr. M. Mackay (Edinburgh Western Wanderers) en mej. M. Wat son (Edinburgh Association) Midden: mej. A. Ewan (Aberdeen Wanderers), mei. N. Taylcr (Glasgow High School F.P.) en mej. L. Hunter (Aberdeen). Voor: mej. S. Marshall (Cartha Athle tic Club), mej. M. Rankin (Aberdeen Wanderers), mej. A. Dickie (Dunferm line College), mej. J. Smallwood (Highgate Ladies) en mej. M. Stewart (Hutcheson Grammar School! In het Sportfondsenbad Oost organi seert de Amsterdamse Dames Zwemclub aanstaande Zaterdag nationale zwem wedstrijden. Gezien de deelname aan deze wedstrijden, vrjjwel alle Neder landse cracks verschijnen aan de start, mag een sportief geslaagde avond ver wacht worden. Onder de deelneemsters zijn o.a. Els v. d. Ploeg en Tine van Brenk op de 100 m. vrije slag; Joke de Korte en Dicky van Ekris op de 100 m. rugslag; Rika Bruins, Jennie Welling en Tonny Hom op de 200 m. schoolslag, terwijl als nieuw nummer zal worden gezwom men de 4x50 meter wisselslag persoon lijk. Op de 3x100 meter wisselslag zal de mevr. Bruinsma-beker als inzet gelden. Bij de heren zal op de 100 meter vlin derslag starten Geert Jan van Rooy, de nieuwe Nederlandse recordhouder, met o.a. Wim de Vreng. De 200 m. vrije slag wordt attractief door de deelneming van Piet ten Thije en Ad Boxem." Ook is in het programma opgenomen een polowedstrijd, als training voor het Nederlands Zevental dat. na Helsinki, gebrand is op een sportieve revanche tijdens het tournooi te Nijmegen. De opstelling van de A-ploeg is: doel: Van Gelder; achter Braasem, Keetelaar, Bijls- ma: voor: v. d. Tooren. Koorevaar en Walewijn. De B-ploeg wordt geformeerd door: doel: Finee; achter: Bouman. Sie vers. Luchs; voor: Smol, Van Feggelen en Cabout. De voorhoede van het Ne derlands Zevental is dus tegenover da achterhoede van de nationale ploeg ge plaatst In verband met de berichten over twee zesdaagsen, die in het eind van April en begin Mei te New York zou den worden gehouden, heeft de National Cycling Union, die officieel aangesloten is bij de U C.I., aan het secretariaat van laatstgenoemd lichaam medegedeeld, dat zij geen toestemming heeft verleend voor te New York of elders te houden zesdaagse wedstrijden. Renners, die hieraan deelnemen, stellen zich bloot aan zware straffen. Vier eeuwen geleden stierf St. Fran- ciscus Xaverius S.J., de grootste missio naris van alle tijden. Ter gelegenheid hiervan werd er van 13 t/m 15 April een groots tournooi gehouden te Am sterdam, waaraan de zes Jezuïetencolle ges van Nederland deelnamen. Het Ig natius College trad op als gastheer. Het tournooi was gesplitst in een cul tureel en een sportief gedeelte. Het eerste bestond uit declamatie, welspre kendheid, tekenen, opstel hetgeen alles in het teken van de grote heilige stond muziek en schaken; het tweede uit voetbal, hockey, tennis, vol ley, zwemmen en tafeltennis. Zeer sportief en enthousiast hebben alle deelnemers in deze twaalf onder delen met elkaar gestreden; vooral de culturele avond was zeer stijlvol en stond op hoog peil. Het St. Ignatius College behaalde de eerste plaats in het algemeen klasse ment, in het bijzonder door een over wicht in de culturele afdeling. Het St. Aloysius College uit Den Haag eindigde als tweede en won de voetbal beker. Woensdagmorgen werd tournooi be sloten met een plechtige Hoogmis, op gedragen door de Hoogeerw. pater C. Kolfschoten S.J., Provinciaal. Daarna volgde een ontbijt van alle deelne mers en een cabaret. Het ligt in de bedoeling voortaan ieder jaar zo'n intercollegiaal toumool te houden om de band tussen de Jezuïe tencolleges in het bijzonder en de jon geren in het algemeen te verstevigen. Het Oostelijk elftal, dat Zaterdag te gen het Zuidelijk elftal zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Doel; Garretsen (Dier. Boys). Achter; Herberts (Vitesse) en Harm- sen (Ensch. Boys). Midden: Hendriksen (NEC), Koopman (Go Ahead) en Heynen (Quick). Voor: Meyers (NEC), Van Gessel (TEC), Stephan (Heracles), Teunissen (Be Quick) en Kamphuis (Heracles). Evenals het Zuidelijk elftal bestaat de Oostelijke ploeg uit spelers die de leeftijd van 23 jaar niet hebben over schreden. In verband met de wedstrijd UtrechtTwente, welke op dezelfde dag wordt gespeeld, zijn enkele Twentse spelers niet beschikbaar. In verband met het niet beschikbaar zijn van enkele Sittardia-spelers is het Limburgs elftal, dat op 'die dag tegen het Belgisch-Limburgs elftal te Tonge ren om de Coupe Coenegracht zal spe len, gewijzigd. De samenstelling is thans: Doel; Vrijthof (Bleyerheide) Achter: Nicolai (MW) en Muyris (Maurits). Midden: Wijnands (Kimbria), Dor- mans (MW), en Dresens (MVV). Voor; Steinbusch (Bleyerheide), Fey- en (Limburgia). Rondagh (Kimbria), Ravenstein (MW) en Hanneman (Bleyerheide). VRIJDAG en solist. HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 Prot- Pr- nieuws, 7.13 muz., 7.45 prot. pr.. 8.00 VPRO: 22.40 causerie, 22.45 VARA: 23.00 nieuws, 23.15 gram. ).30 °'euws, f il" m innrot ti 11ENGELAND. BBC Home Service, 330 ™'ll 30 frZ: 12.33 JÓcaa^dubbeN m, 12.00 Mass, muz, 13.00 Latflns-Ame- kwart'et, 12.59 klokgelui. 13.00 nieuws. 13.15 lichte muz., 13.45 gram.. 14.00 cau serie, 14.30 Metropole-ork. en solist, 15.15 voordr., 15.35 zang en piano, 16.00 cau serie, 16.15 kamerork. en solist, 17.00 piano, 17.30 mil. reportage, 17.40 gram., 17 45 Fries progr., 18.00 Surinaamse volksmuz., 18.40 blokfluiten en viola da gamba, 19.00 nieuws, 19.10 regeringsuitz., 19.30 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 Christ. Nat. Vakverb., 21.55 amusem.muz., 22.25 kunstrubriek, 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.30 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram.. 7.15 gymn„_ 7.30 rikaans orkest, 15.10 lichtconcert, 16.30 BBC Welsh Orchestra. 20.00 amusem.- muziek. BBC. light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 salonorkest, 13.15 arbeidersorkest. 13.45 concert, 16.00 dansmuz.. 16.45 lichte muz., 19.00 variété-orkest, 23.20 dans muz., 0.20 lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 lichte muz., 13.20 lichte muz., 14.15 dansmuz., 15.50 omroepork., 20.30 klass. muz., 0.30 dansmuz., 1.15 mu ziek tot morgen vroeg. FRANKRIJK, nationaal programma, gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram 8.50 huis- 347 m 12 3Q 0'rkest 19 10 klaES mu;; vrouw, 9.05 gram., 9.40 kleuters. VPRO: 10.00 causerie, 10.05 prot. pr. VARA: 10 20 gram., 10.30 schoolradio, 10.50 orgel en zang, 11.10 feuilleton, 11.30 vierhan dig pianospel. AVRO: 12.00 orgel en zang, 12.33 sport, 12.48 gram., 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 lichte muz.. 13.50 gram., 14.00 huisvrouw, 14.20 piano. 14 50 voordr., 15.10 jeugdensemble, 15.30 Musette-ork. VARA: 16.00 gram.. 16.30 jeugd, 17.00 orgel, 17.20 muz. causerie.. 18.00 nieuws, 18.15 felicitaties, 18 45 voor dracht, 19.00 social, liederen. 19.15 gui taar. VPRO: 19.30 causerie. 20.00 nieuws, 20.05 boek, 20.10 kamermuz., 20.30 cau serie, 20.40 causerie. VARA: 21.00 lichte muz. 21.30 klankbeeld. 21.55 gram., 22.05 buitenl. weekoverz., 22.20 Instr. kwartet 20.02 La Rotisserie de la Reine Pédau- que, opera, 21.15 La Rotisserie de la Reine Pédauque, opera. BRUSSEL, 324 m.: 14.00 Parzifal. ope ra. 16.00 moderne muz., 20.15 symphonie- orkest, 21.05 symphonie-orkest. 484 m.: 12.10 lichte muz., 16.00 dans muz., 18.30 filmmuz., 22.10 strijktrio. ENGELAND, BBC European Sendee Uitzendingen voor Nederland. 224, 49 en 42 m.: 22.00 Nieuws. Overz. v. d. week bladen. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. KRO: 20.15 School der dapperen, «pel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7