Kath. bejaarden hebben eisei Aspecten van de volkshuisvesting in Haarlem sociëteit 200 Puttershoekse vrouwen in Heemstede op bezoek Twee gezellige middagen per week in katholiek militair tehuis VRIJDAG 17 APRIL 1953 PAGINA 2 Burgerij moet offers voor verbetering brengen TWEE GEMEENTEN EN 'N GRONDPRIJS Haarlemse Rechtbank zal beslissen WONINGBOUW IN OOST Uitslag Sportprijsvraag Grote belangstelling bloembollentochten HAARLEMMERLIEDE Subsidié klufero'ncferwifs TWEEDE LUSTRUM SPORTWEEK Meer belangstelling voor optocht gevraagd MAGNEET - BURGERS - R.S. GELOOF EN WETEN SCHAP" A recital of music and poetry rloresstr.15 Haarlem IpI.i6548 Culturele opvoeding schooljeugd Toneel, muziek en beeldende kunst H.O.V.-CONCERT Mooie walsen operette muziek OUD-HAARLEM IN DE HOOFDWACHT JAARVERGADERING V.K.D. Thuisdammers CANDIDATENLIJST K.V.P. Beurs van New York STOPVERBOD IN BINNENSTAD R.K.G.V. „Hercules" FABRIEKSRUIMTE, Het brilleglas waardoor U beter xiet DAT LEVERT KEIP NAAST luxor Advertentie BIOSCOPEN: Rembrandt: „Het wonder van Fatima". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Palace: „Dubbel spel". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 18 j. Luxor: ,,24 uur uit een vrouwenleven". Tijden: 2, 7 en 9.15 uur, 14 j. Frans Hals: „Mara Maru". Tijden: 2.30. 7 en 9.15 uur, 14 j. Lido: „Als de avondklokken luiden". Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 18 j. City: „Iwo Jima". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, 18 j. Spaarne: „losprijs". Tijden: 2. 7 en 9.15 uur, 18 j. Minerva: „Legershow in Tokio". Tijden: Vrijdag 2.30 en 8,15 uur. Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur, a. 1. Vrijdag 17 April Grote Kerk: Orgelbespeling door J. Boeke, 21—22 uur. Concertgebouw: Jaarfeest M.T.S., 20 u. Zaterdag 18 April Stadsschouwburg: „De Nederlandse Co- medje" in: „Via Lissabon", 20 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door H. Lasschuit 2122 uur. Frans Halsmuseum: Opening tentoon* stelling collectie antieke Oosterse tapij ten, 15.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Wandelpark Groenendaal Heemstede. Internationale Bloemententoonstelling „Flo ra 1953". Geopend 8.3023 uur; 10—19 April Boskoopse cult. Frans Halsmuseum, ingang KI. en Gr. Heiligland. Speciale expositie van alle aan wezige werken van Frans Hals in hoofd gebouw, des avonds bij kaarsverlichting. Bijzondere illuminatie en versiering van Binnenhof en gevel. Geopend van 1017 en van 2023 uur. Zon- en feestdagen 13 17 uur. Museum Het Huis Van Looy, KI. Hout weg 103, (ingang Kamperlaan). Werken van leden van Kunst Zij Ons Doel. Heden daagse schilderkunst. Geopend op werkda gen van 1017 uur. 's Zondags van 13— 17 uur. Vishal, Grote Markt. Diepzee-aquarium en Philips' Wondertuin Geopend van 10 —23 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. „Bloemen wereld van oude en moderne Nederlandse Kunst". Geopend dagelijks van 1017 uur. 's Zondags van 13—17 uur. 's Maandags gesloten, Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14: Nederlandse Kunstnijverheid. Geopend: 10—17 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Kunstnijverheid en bloemencomposities Pieter van Gelder, Pieter Groeneveldt. Wandtapijten van de Knipscheer. Geopend op werkdagen van 1017 uur. „Het Wapen van Heemstede". Werken van Heemsteedse beeldende kunstenaars Geopend dagelijks van 923 uur. CULTURELE ONTSPANNING EN AMUSEMENT „Poesjesnellenkelder", Stadhuis, Grote Markt: Marionetten-theater, 6 voorstellin gen per dag om 15, 16, 17, 20, 21, 22 uur. Grote Kerk, Grote Markt: te bezichti gen van 9—17 en 20—22.30 uur. Gaskronen- verlichting. Stadhuis, Grote Markt: Avondopenstel ling van 20 tot 22 uur op Maandag, Woens dag en Vrijdag van door kaarsenluchters verlichte grote hall. Toegang vrij. Vleeshal, Gróte Markt: Taveerne „De Hyacint". Cabaret, Bars: „Die Raeckse", Raaks: Wie ner cabaret „Edelweiss"; „Moulin rouge" Florapark; 's avonds cabaret, variété, dan sen; „De Waag", Spaarne 29; La CUbana, Lange Veerstraat 17; Wine Lounge, Lion d'Or, Kruisweg 34. DIVERSEN: Pendeldienst minatuurtreintjes („Glip- pertjes") op route „Dreefzicht" (De Hout) —Frans Halsplein v.v.; rondritten (N.Z.H. V.M.-bus, 20, 21 en 22 uur) en rondvaar ten (vertrek: Houtbrug) langs de verlich ting. Boottochtjes naar de Flora de gehele dag (van Houtbrug). Houtplein, hoek Dreef/Wagenweg, en Damstraat: oliebollen poffertjes-kramen. Hoofdwacht: Tentoonstelling foto's van oude Haarlemse stadsbeelden. Geopend: Woensdag en Zaterdag van 1417 uur. Maandag 2022 uur. In de vèrgadering van de raad der gemeente Haarlem, die Woensdag 22 April, 's middags om 2 uur in de Sta tenzaal wordt gehouden, komt aan de orde een voorstel om aan de woning stichting „Het Oosten" een voorschot te verlenen van f274.950.voor de bouw van twintig flatwoningen en vijf ééngezinshuizen op een terrein aan de Graafschapstraat en J. J. Hamelink- straat. In de ééngezinshuizen kunnen gezinnen van zeven personen worden gehuisvest, terwijl de flatwoningen ge schikt zijn voor gezinnen van vier of zes personen. De huren zullen gemid deld f 9.05 per week bedragen. In alle huizen zullen geisers worden aange bracht, waardoor de huurders een toe slag van 62 ct. per week moeten op brengen. De onteigeningsprocedure welke tussen de gemeenten Bloemendaal en Zandvoort hangende is over de twee stroken grond aan weerszijden van de Boulevard Bar- naart te Zandvoort, eigendom van Bloe mendaal, welke Zandvoort voor wegver- breding nodig heeft, is weer een stap ver der gekomen. Bloemendaal vroeg destijds voor deze grond, ter oppervlakte van 45860 M2. f 147.175, terwijl Zandvoort aanvankelijk een bod deed van f 1.per M2„ doch dit later terugbracht tot f 0.10 p. M2. Partijen konden het dus niet eens wor den en Zandvoort maakte een onteige ningsprocedure aanhangig. Bij Koninklijk besluit van 4 Augustus 1951 werd bepaald dat bovengenoemde grondstroken ten al gemene nutte en ten name van de ge meente Zandvoort zullen worden ont eigend. De onteigening zelf wordt door de Arrondissementsrechtbank te Haarlem uitgesproken, die ook het bedrag der scha devergoeding moet bepalen. De rechtbank liet de schade, welke Bloemendaal door deze onteigening lijden zal, taxeren door drie deskundigen. Deze heren hebben nu hun rapport aan cfe rechtbank uitgebracht; zij komen tot een door Zandvoort te betalen schadevergoeding, groot f 36.557.50. Nu is het wachten op de uitspraak van de rechtbank; er bestaatechter nog altijd een mogelijkheid, dat de gemeenten een minnelijke schikking treffen en de uit spraak van de rechtbank overbodig zal worden. (Zondag 12 April) lste prijs, f 10.—, J. M. v. d. Ploeg, Roskamstraat 13, Haarlem, 9 pt. 2de prijs, f 7.50, B. Venneker, Eem- straat 12, Haarlem, 9 pt. 3de prijs, f 5.J. H. Roodselaar, Saenredamstraat 9, Haarlem. 9 pt. 4de prijs, f 2.50, J. A. Nales, H. Ma* lierstraat 30, Haarlem, 9 pt. Eén deelnemer met 9 punten is uit geloot. De bloembollen-Wandeltochten welke a.s. Zaterdag en Zondag voor de 21ste maal door „Jan Pastoors" worden ge organiseerd, beloven een groot succes te worden. Het aantal voor-inschrijvin- een loopt reeds aardig naar de duizend deelnemers, zodat indien het weer mee werkt het succes niet uit kan blijven. Voor hen die nog niet hebben inge schreven bestaat alsnog gelegenheid in te schrijven aan het startlokaal: gebouw DO MI, Zandvoorterpad te Overveen op Zaterdag van half twee tot half di-ie, voor de afstanden 10 of 20 km en op Zondag tussen 9 uur en half één, voor de afstanden 10, 20 of 30 km. Op al deze afstanden zal men kunnen genieten van bloeiende velden narcissen en hya cinten terwijl ook de tulpenvelden zich reeds kleuren. Het parcours van de 10 km is als volgt: Zandvoorterpad, Duinlustweg, Bentveldsweg, Mr. Enschedepark, Mr. Enschedeweg, Schulpweg, Vondellaan, Jul. v. Stolberglaan, Bellamylaan, Weth, Laanpark, Westerlaan, Oosterduinweg, Slangenkruidenlaan, Lorentzkade-, Vlaamseweg, Rollandslaan, G. Barthelo- meuslaan, Rollandspad, Houtmanspad en terug naar het Zandvoorterpad. De deelnemers aan de 20 km gaan langs Duinlustweg, Bovenweg, Bent veldsweg, Haemstedelaan, Mr. Ensche deweg, v. VoIlenhoVelaan, Boekenrode- weg, door hef landgoed „Mariënbosch", Leyweg 1, Vogelenz.weg, Kleine Beks- laan, 2de Doodweg, Margrietenlaan. Nw. weg, Haarlemmerstraat, Winterrustlaan, Zandlaan, Schoollaan, Volksbond, gele genheid om te rusten, Schoollaan. Ben- nebroekerlaan, Zwarteweg, Leidsevaart, Manpadslaan, Leyweg. Vogelenz.weg, Boekenrodeweg, Oosterduinweg, Bilder- dijklaan. Westerlaan, Bovenweg, Duin- vlietpad. Ramplaan, Korte Zijlweg en terug. De deelnemers aan de 30 km volgen de route van de 20 km tot de Margrie tenlaan, vervolgens Gr. Regenvlietweg, Beeklaan, Noordertrekvaart, Margrie tenlaan en dezelfde route als de 20 km tot de Volksbond, dan Schoollaan. Ben- nebroekerlaan, Zwarteweg. Leidsevaart, Manpadslaan, Leyweg 2, Vogelenz.weg. Boekenrodeweg, Oosterduinweg. Bil- derdijklaan, Westerlaan, Oosterduinweg, Slangenkruidlaan. Lorentzkade. Vlaam seweg, Rollandslaan. G. Barthelomeus- laan, Rollandspad, Houtmanpaa, Korte Zijlweg, Zandvoorterpad. B. en W. stellen voor aan de besturen der bijzondere kleuterscholen jaarlijks een subsidie van ƒ15.uit te keren voor elke uit de gemeente afkomstige leerling in de leeftijd van vier, vijf en zes jaar. Het uitvoerend comité van de Haar lemse Sportweek 1953, die van 6 tot en met 13 Juni wordt gehouden, zal het op prijs stellen als de sportorganisaties dit jaar extra aandacht besteden aan de jaarlijkse optocht die op Zaterdag 6 Juni is geprojecteerd. In de maand Juni wordt immers voor de tiende keer de sportweek gehouden en ter gelegenheid van dit jubileum wil het comité goed voor de dag komen. In hef verleden verleenden niet alle sportverenigingen voldoende medewerking aan de optocht, echter wel aan de manifestaties. Als de medewerking groot is, zullen aan de officiële optocht stertochten voor af gaan. In. enkele delen van de stad stellen zich groepen op en de sportbeoefe naars (sters) wandelen dan naar De Dreef. Daar vertrekt de optocht naar de Grote Markt. Later op de avond zullen op de Grote Markt demonstraties onder de titel „sportvariété" worden gegeven. Katholiek Haarlem is helaas lange tijd verstoken geweest van een geschikt centrum voor ouden van dagen, waar de bejaarden eens gezellig bijeen kon den komen om enige genoeglijke uren door te brengen. Onlangs is daar ver andering in gekomen. Er is namelijk contact opgenomen met de Kath. Bond van Bejaarden en Gepensionneerden te Amsterdam en men was daar van me ning, dat hiervoor een oplossing moest worden gevonden. Voorlopig werd be sloten tot de oprichting van een Haar lemse afdeling van de R.K. Bejaarden- bond, waarbij de heer Selhorst werd aangezocht ais voorziter. Als geestelijk adviseur stelde rector de Wit zich be schikbaar. Men was derhalve reeds een eind op weg. De grote moeilijkheid was nu: hoe ko men wij aan een, liefst centraal gelegen, sociëteitsgebouw? Dit bleek een enorm probleem te zijn, doch tenslotte werd ook deze kwestie opgelost door de wel willendheid van de beheerder van het RJC. Militair Tehuis in het Donkere Begijnhof, die zich bereid verklaarde de zaal van het Tehuis 2 middagen per week, 's Maandags en Donderdags te gen geringe vergoeding ter beschikking te stellen. Het aanbod werd gretig aan vaard en deze week is de sociëteit defi nitief gaan draaien. Het wordt nu dui delijk, dat met dit initiatief wel dege lijk in een behoefte is voorzien. Bij praatjes, "die wij met de oudjes maak ten, bleek ons, dat velen op een gele genheid ais deze hadden gevlast. Talrijke bejaarden immers leiden een tamelijk afgezonderd leven en krijgen weinig kans nader in contact te komen met hun leeftijdgenoten. Hier wordt hun die mogelijkheid geboden. De zaal is ge zellig ingericht; fauteuils staan uitnodi gend geschaard rond tafeltjes en er heerst een prettige sfeer. De meeste bezoekers geven de voorkeur aan een gemoedelijk kaartspelletje, anderen ver diepen zich in lectuur over alle moge lijke onderwerpen, weer anderen sprin gen vaardig met de biljart-queue om en ook het dominospel vindt vlijtige beoefenaars. De dames prefereren somr een genoeglijk keuveltje en benutten de kans om nieuwe kennissen op te doen. Er zijn bovendien consumpties verkrijgbaar tegen zéér matige prijzen Kortom, alle leden gaven te kennen, deze samenkomsten op hoge prijs te stellen. De vereniging telt nu 300 le den. De financiële omstandigheden zijn vooralsnog niet bijster gunstig, mede in verband met het feit, dat de kosten van het lidmaatschap bijzonder laag zijn gehouden. Een begin is echter ge maakt en bedriegen de voortekenen ons niet, dan menen wij de sociëteit nog een lang vruchtbaar bestaan te kunnen voorspellen. Advertentie Alle modellen in TOER en SPORT Nadat particulieren zich enige jaren hebben bezig gehouden met de cultu rele vorming van de leerlingen van de scholen voor voortgezet onderwijs werd verleden jaar een officiële commissie in het leven geroepen in samenwerking met de gemeentebesturen van Haarlem, Heemstede en Bloemendaal en deskun digen op het gebied van toneel, muziek en beeldende kunst. Tot dusverre be stond er in het wekken van de belang stelling voor de beeldende kunst in de scholen weinig eenvormigheid. Door het laten circuleren van reproducties van bekende meesterwerken en ook door het brengen van originele schilderkunst in de klassen alsmede door het stimu leren van het museumbezoek hoopt men bij de leerlingen grotere belangstelling te wekken, Inl het afgelopen jaar win terseizoen bestond grote intéresse vóór de vier, concerten van de H.O.V., drié toneelvoorstellingen en een balletuit voering. De toegangsprijzen waren zo danig gesteld, dat zij voor bijna alle leerlingen aanvaardbaar waren. De grote toeloop maakte het noodzakelijk, herhaling ente geven van versschillen- de gebeurtenissen. Ook de leerlingen van de lagere scho len zullen thans betrokken worden in voor hen geschikte toneelvoorstellingen en filmvoorstellingen. Voor het lopende jaar worden de onkosten voor dit cul turele werk geraamd op f 9550. Daartegenover staan de ontvangsten aan entréegelden en de bijdragen van de omliggende gemeenten tot een be drag van totaal f 5820. B. en W. stellen voor het restant te dekken uit „onvoor ziene uitgaven". Misschien was de eerste indruk bij het doorlezen van het programma voor de bezoekers van deze merkwaardige avond dezelfde als de onze: Is dat wel stijl, Shakespeare geïntroduceerd door Mo zart? (dit werd gewijzigd met een werk je van de 18e eeuwse Engelsman Th. A. Arne), geflankeerd door Brahms? Zon der te beweren dat deze keuze min of meer aanvechtbaar is, moeten we toe geven dat het niet zo erg was als het er uit zag, ja, eigenlijk niet bepaald hinderlijk was. Men moet wel bedenken dat de toonkunst in vroegere eeuwen bijna steeds achter is gebleven bij de andere kunsten; toen de Renaissance in de letterkunde, in de architectuur, schil der- en beeldhouwkunst bloeide, toen volgde de muziek pas na behoorlijk lange tijd, en zo is het met meerdere stijlen gegaan. Byrd, Philips, Gibbons en Farnaby waren tijdgenoten van Shakespeare, doch ondanks al hun grote verdiensten zijn zij niet te vergelijken met laatstgenoemde, ze stonden min stens een eeuw van hem af. Ik heb alle werken van Shakespeare gelezen, en ben overtuigd dat bij dichter bij Beethoven staat dan' bij 'Byrd. Merkwaardig en waardevol was deze avond. Merkwaardig, omdat het Lon- dense echtpaar mr. en Tnrs. Dinwiddy Catterall afwisselend ^declameerde en piano speelde, waardevol, omdat, het ge- bodene op hoog artistiek peil stona, vooral de declamatie, die verzorgd werd door mr. Hugh Dinwiddy. Aangrijpend was de speech van Hendrik IV, hoogst suggestief meermalen de vele andere fragmenten en verzen van diverse schrijvers en dichters uit verschillende tijdperken. Mrs. Yvonne Catterall toon de zich een pianiste van formaat in de werken van Bach, Arne, Liszt en Cho pin. Een beheerst temperament, geladen doch niet overladen. Misschien had de vleugel bij Bach en Arne beter dicht kunnen blijven, het klonk nu wat hard, wat voorkomen had kunnen worden. Het bestuur van G. en W. kan met voldoening op deze mooie avond terug zien. Het was alleen wat minder prettig dat in de tuinzaal, waarin deze avond gegeven werd, een bijna infernale hitte heerste. Maar dat heeft de intense aan dacht van het auditorium gelukkig niet gestoord. TOM DE VRIES Aan het einde van het muziekseizoen heeft men de bezoekers van het ..vak verenigingsconcert" (o.i. een goede, nieuwe benaming), eens wat anders la ten horen dan gewoonlijk. Niet dat de programma's doorgaans te zware, on begrijpelijke nummers bevatten. Ze worden trouwens zo duidelijk mogelijk toegelicht, maar men bepaalde zich nu eens tot eeri lichter ên toch evengoed wa'ardevol genre. Het programma vermeldde wel een symphonie, verder slechts orkest- en zangnummers uit opera en operette. Als symphonie was de zesde van Schubert gekozen. Een symphonie, die niet te omvangrijk is, geen problemen bevat, aangenaam en onderhoudend aandoet en reeds voldoening schenkt al weet men niets van vorm af. Hiermede be doelen we niet, dat de korte verklaring door Wouter Paap van de onderver deling, hun thema's, karakter enz ge heel overbodig is. Ook niet de inleiding over het Weense muziekleven ten tijde van Schubert. Dit alles werkt mede tot beter begrip van de muziek. Een inlei ding moet echter niet te gerekt zijn, want niet allen kunnen o.i. alles ont houden en verwerken. De inleiding duurde heden bijna zo lang als de ge hele Symphonie. Dirigent Adam liet de Symphonie lioht en behaaglijk, zo riodig pittig en tintelend spelen. Duidelijk kwamen het verschil van de thema's van het eerste deel, het rustige karakter van het An dante, de tegenstelling van .het Scherzo met zijn Landler-acntige trio en de in zeer lichte, hupse trant gehouden Finale tot hun recht. Het eerste programmadeel werd aan gevuld met twee solo's uit Mozart's „Figaro's Hochzeit", voorgedragen door de zangeres Margit Opawsky. Deze mu ziek, zang en orkestbegeleiding klonk fijn en charmant, bijna ietwat gereser veerd. Vrijer, muzikaler en tevens klankrijker uitte deze zangeres zich in het tweede deel, dat geheel gereserveerd was voor oprette- en walsmuziek. Margit Opawsky zong de Adèle-aria uit Strauss' Fledermaus en „Meine Lip pen" uit Lehar's „Chiachitra". Met deze nummers behaalde zij een grandioos succes, dank zij mede haar aardige (in geringe mate) wijze van acteren, dat hier volstrekt niet misplaatst aandeed. De zang werd omlijst met Strauss' „Frühlingsstimmen wals" en Suppé's Ouverture voor „Piqué Dame". De H.O.V. liet hiermede nu eens lichte dei nende, charmante wals- en geestige operette-muziek horen. Het was goed gezien deze muziek eens uit te voeren van de oorspronkelijke, zo mooie zetting voor symphonie-orkest. Meestal hoort men ze in één van de talloze, meestai gebrekkige arrangementen, waarin de kunstwaarde verloren gaat. De inleider wees bij de aanvang van het tweede deel nogmaals op het Ween se muziekleven, in het bijzonder op de bal- en operettemuziek. Hoe deze mu ziek onmisbaar was voor Weenen met haar talrijke balzalen en theaters, de dansmuziek in beide genres werd ge schreven Mozart componeerde o.a. vele kleine dansmuziekjes en al deze muziek benodigd waren voor de „razzia van dansen" in Wenen. Een nieuwe wals was, aldus spreker, een enorm grote gebeurtenis, een stuk we reldgeschiedenis! Het publiek was talrijker opgekomen dan voorheen. Geen wonder, wie heeft er geen behoefte aan afwisseling? O. K. In de Hoofdwach aan de Grote Markt is thans een fraaie expositie ingericht van prenten en tekeningen, die een beeld geeft van het oude Haarlem in de vorige eeuw en aan het begin van deze eeuw. Deze tentoontelling werd geopend door de voorzitter van Haarlem-Licht- tad, wethouder D. J. A. Gelük, die er zijn voldoening over uitsprak, dat thans weer een oud geboüw ter zezichtiging voor het publiek openstaat. Voor de vreemdeling betekent dat een nieuwe attractie, terwijl ook de Haarlemmer zelf weer eens kennis kan nemen van een historisch gebouw, waar hij dage lijks langs loopt. De wethouder sprak de hoop uit, dat spoedig ook de molen zou verrijzen aan het Spaarne ter ver vanging van de „Adriaan", die destijds afgebrand is. De voorzitter van de Vereniging „Haerlem", dr. C. Spoelder, wees in een geestige speech op het belang en de aantrekkelijkheid van de tentoonstelling en terloops maakte hij de opmerking, dat het monum'ent van Coster in de Hout spoedig onder handen zou worden genomen. De vereniging zou daartoe gaarne een steentje willen bijdragen. In Heemstede worden vandaag door militairen en vrouwelijke vrijwilligers bosjes bloemen verkocht, die de bollen- kwekers gratis verstrekt hebben. De op brengst van deze bloemen is bestemd voor het getroffen Puttershoek, door Heemstede geadopteerd. „Heemstedewil iets van zichzelf aan Puttershoek geven, omdat wij de naas ten zijn en omdat wij christenen zijn, die elkander in nood moeten helpen, want misschien moest deze ramp wel komen, om ons volk dichter tot elkaar te brengen". Daarom hoopte spreker, dat deze verhouding tot in lengte van dagen zo zou mogen blijven. Daarna prees spreker het adoptie comité en in het bijzonder de voorzit ter, de heer N. de Lange, die vol ini tiatieven zit, en hij besloot zijn toe spraak met allen het beste toe te wen sen en natuurlijk een behouden thuis komst. Vervolgens sprak de heer N. de Lan ge als voorzitter van het Adoptie comité en bood een brief aan, een op somming bevattende van de artikelen voor het wijkgebouw van „Het Groe ne Kruis", alsmede een persoonlijk ge schenk. De burgemeester van Puttershoek, de heer W. v. d. Ploeg, dankte in een eveneens geestige toespraak zowel zijn Heemsteedse collega als het Adoptie comité voor de buitengewone ontvangst en de fraaie geschenken, alsmede voor de bloemen, die voor het diner aan de dames geschonken waren. Hartelijke woorden richtte hij tot de heer N. de Lange. Hij dankte voorts allen, die tot het welslagen van deze dag hadden sa mengewerkt. Daarna werd de reis naar Putters hoek: aanvaard en ook nu weer, voor afgegaan door de Heemsteedse motor- brigade, vertrok men te half negen eerst naar Haarlem voor het bezichti gen van de verlichting en daarna ging men rechtdoor naar huis. Donderdagochtend om half twaalf arriveerden, voorafgegaan door de Heemsteedse motorbrigade, die „even" naar Puttershoek was geweest om ze op te halen, acht grote touringcars, waar- i meer dan 200 Puttershoeksen waren gezeten, die op uitnodiging van het adoptiecomité naar Heemstede waren getogen, om eens een dag uit de zor gen en moeilijkheden te zijn. In deze opzet 'is het adoptiecomité volkomen geslaagd, want de bezoeksters hebben ogen en oren en zelfsook het reuk orgaan de kost gegeven althans op de Flora en zij hebben genoten van al het schone, dat Heemstede kan bie den. En dat is niet slechts de Flora, maar ook het onvolprezen wandelbos, dat ook nu nog de moeite van het be zichtigen waard is en dan niet te ver geten de fraai aangelegde plantsoe nen. Direct na aankomst werd in het Ver versingshuis een kopje koffie aangebo den, nadat de dames uit het adoptie comité alle bezoeksters een program ma voor deze dag in de hand hadden gedrukt. Toen de koffie geconsumeerd was, sprak de voorzitter een hartelijk woord van welkom. Daarna vertrok het dagelijks bestuur en gebruikten de gasten eerst de meegenomen lunch, waarna vervolgens een bezoek aan de Flora werd gebracht. Op de tentoon stelling werd een kopje thee gebruikt en te ongeveer 6 uur kwam de tijd om langzamerhand aan tafel te gaan. De grote zaal van het Verenigingshuis was bijna te klein om alle gasten te be vatten, maar met wat passen en meten en veel goede wil, die gelukkig volop aanwezig was, kregen allen toch nog een behoorlijke plaats. De pachters van het Verversingshuis, de heren Uitendaal, hebben bij de da mes een uitstekende beurt gemaakt door een feestdiner aan te bieden, dat de toets der scherpste culinaire cri- tiek kan doorstaan. Na het diner hield eerst de burge meester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, een geestige en feestelijke toespraak, waarin hij de ge voelens schetste, welke Heemstede voor de geadopteerde gemeente Put tershoek koesterde, gevoelens van zo danige aard, dat hij het feitelijk jam mer vond bij de aanblik van zoveel schonen niet een aantal Heemsteedse jongens te hebben uitgenodigd om hier aanwezig te zijn, wie weet hoeveel pa ren hij als ambtenaar van de burger lijke stand aan elkaar geknoopt zou hebben voor het leven. Daarna kreeg de toespraak van de burgemeester een ernstig karakter, toen hij gewaagde van de rampnacht van 1 Februari, die de aanwezigen heb ben meegemaakt en dat Heemstede, dat toen hoog en droog was, slechts bij be nadering kan bevroeden wat men in Puttershoek heeft geleden. De R.K. Damvereniging V.K.D. hield Woensdag j.l. haar vierde jaarvergade ring. Voorzitter Th. Kok gaf in zijn openingswoord een kort overzicht van hetgeen in de afgelopen vier jaren op damgebied is gepresteerd. Het feit dat het eerste tiental steeds in de eerste klas van de Kon. Ned. Dambond een der bovenste plaatsen bezette noemde hij hoopvol. Het tweede tiental dat zich steeds goed geplaatst had in de tweede klas, heeft- het afgelopen seizoen teleur gesteld ook al doordat men niet altijd volledig kon opkomen. Door het vertrek naar elders van een aantal leden werd ook de financiële toestand minder goed, wat tot gevolg had dat men moest uit zien naar een ander clublokaal dat iets goedkoper was. Niettegenstaande deze moeilijkheden heeft men het toch aan gedurfd een tournooi uit te schrijven voor thuisdammers. De voorzitter wek te alle lden op hieraan hun medewer king te geven. Na voorlezing van de in gekomen stukken gaf de penningmees ter zijn jaarlijks overzicht. Hieruit bleek dat vooral de afdracht aan de Bond en de reiskosten een te zware be lasting voor de kas waren. Ook het verslag van de secretaris werd goed gekeurd. Herdacht werden het over leden lid W. Besseling en mevr. Hollén- berg. De secretaris werd in het bijzon der dank gebracht voor het vele werk voor V.K.D. verricht. In de kascommis- sie werden gekozen de heren H. van Gastel en G. J. Kraak. Bij de bestuurs verkiezing werden de aftredenden her kozen, terwijl in de plaats van de heer A. Mas teling, die wegens familie-om standigheden genoodzaakt was zijn functie neer te leggen, gekozen werd de heer G. Faaij. De voorzitter sprak woorden van waardering tot de heer A. Masteling voor het vele werk door hem voor V.K.D. verricht. De prijzen voor de topscore gingen voor het eerste tiental naar J. v. d. Kroft en voor het tweede tiental naar A. Andringa. Bij de rond vraag werd in principe besloten in 1954 het eerste lustrum feestelijk te vieren. Er bestaat nog gelegenheid zich op te geven als deelnemer aau dit tournooi dat geheel gratis is. Al degenen die in de huiselijke kring het damspel beoefe nen kunnen op dit tournooi hun krach ten meten met anderen. De eerste avond is a.s. Woensdag om acht uur in het speeltuingebouw ELBA aan de Ged. Schalkburgergracht. Inlichtingen ver strekt de heer G. Faaij, Kiosk op het Verwulft alsmede Th. Kok, Emostraat 10; G. Hesselman, Goetzeestraat 19; B. Beelen, Koppestokstraat 5 en Sporthuis Van Gastel, Gen. Crohjéstraat 101. De candidatenlijst van de Kath. Volks partij is als volgt samengesteld: 1. E. J« van Lent; 2. N. J. v. d. Linden; 3. Th. •T. H. Verhoeven; 4. P. Zegwaart; 5. A. C. Hopstaken; 6. W. J. H. v. Hees; 7. G. J. Willemse; 8. Th. Bekker; 9. F. N. Duyn; 10. G. W. Kuiper; 11. J. C. Preijde; 12. W. A. Turkenburg; 13. P. F. Janzen; 14. mevr. M. KubatzBrugman; 15. mej- P. M. v. d. Putten. 15/4 l«/4 Anaconda Copper 39% 3814 Bethlehem Stee) 52% 52 Chrysler Corp 79% 79 General Electric - 70 69% General Motors 62% 82% Hudson Motors 15% 14% Kennecott Copper 70% 69% Montgomery ward 65 64% North American Can 21% 21% Radio Corp. 26% 26% Republic Steel 49% 48% Shell Cil 66% 67% rliern Pacific 45% 45 Southern Railway 86% 88 Tidewater 24% 24% U.S. Steel 40 39% ex div Het verkeer in de binnenstad, in het bijzonder in de straten en op de wegen, welke voor het doorgaande verkeer van belang zijn, ondervindt in toenemende mate hinder van geparkeerde voertuigen. In verband daarmede hebben B. en" W. een stopverbod ingesteld van 1214 en van 1618 uur voor: a. het gedeelte van de Barteljorisstraat tussen de Schouten- steeg en de Grote Markt; b. het ge deelte van de Gierstraat tussen de Bree- straat en de Grote Houtstraat en c. het gedeelte van de Grote Houtstraat tussen de Gierstraat en de Korte Houtstraat. De feestavond voor leden en bekenden wordt gehouden op 19 April. Deze avond was uitgesteld in verband met de watersnoodramp in Februari. Te koop of te huur gevraagd: gelegen in het centrum. Oppervlakte 2Ö0 k 250 m2. Brieven met opgave van prijs onder no. 30071.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2