Enquête naar de verspreiding van het boek onder de katholieken Prae-advies van kath. kerkelijk Sociaal Instituut St. Missiologische week gesloten m Apothekersassistenten schuldig aan dood van kindje? RANG Leuvense expeditie doet nieuwe belangrijke ontdekkingen Dr. Drees beantwoordt critiek dAilly van mr. Moord in de lift Tweede T.H. in Eindhoven Heden nieuwe premie- en bijdragen- regeling woningbouw 1953 59ste dodenlijst E [KEUR] DER [LIKEURE NS VRIJDAG 17 APRIL 1953 PAGINA 3 MISSIE EN UNESCO Geen beswaar van Eerste Kamer Distributiebonkaarten Uitgave van Stichting 1940-1945 Officier eist zware straffen Premies thans meer gedifferentieerd Zaak-Adonis Minister vraagt weer advies aan rechtbank Mis van Jurriaan Andriessen gereed Oude handschriften in Palestina Publicatie na terug keer in België Bezoek aan Schouwen en Duiveland DENKT U ER OM: Collecte van dankbaarheid! door NCAIO MARSH Ontslag van dienstplichtig reservepersoneel Studenten overvallen Ned. krant in Soerabaja Rotterdam krijgt twee luchtvaartterreinen Geen audiëntie Watersnood Kath. Middenstandsbond en het bedrijfsleven Op de jaarvergadering van de ka tholieke boekhandelaren- en uitgevers vereniging St. Jan, gisteren te Utrecht gehouden, heeft het Katholiek Kerke lijk Sociaal Instituut bij monde van hrs. H. Goddijn O.F.M. een praeadvies Uitgebracht over de mogelijkheden van 'en enquête naar de verspreiding van het boek onder de Nederlandse katho lieken. Ter inleiding wordt in dat prae advies gewezen op het verband, dat er tussen het boek en de andere vormen 5Jan publiciteit c.q. van opinie-beïnvloe- "hg bestaat, en bovendien op de sa menhang tussen ideologische en andere technische en financiële factoren mj de productie en de verspreiding van et boek. Een katholieke, naar de moderne Wereld gerichte levenshouding zo Wordt verder gezegd impliceert de tanwezigheid van een katholieke cul tuurpolitiek, maar die veronderstelt tiet alleen aandacht voor een cultu- "eel-ideologische, doch ook voor een sociaal-wetenschappelijk gebaseerde itrategie. Daarmede is, summier, wel •angegeven het belang van een so ciaal-wetenschappelijke beschouwing van het terrein; ver kan tevens uit volgen, dat het onderzoek zeer vele socio-culturele factoren zal ontmoe ten. Het praeadvies stelt vervolgens de vraag naar de functie van het boek Primair, secondair die naar zijn distri butie. Voorop staat de vraag wie lezen en hoe zij te onderscheiden zijn van mensen, die niet lezen. Daarop volgt de vraag naar wat gelezen wordt. Daarbij zal de socioloog zo weinig mo gelijk gebruik maken van pasklare ca tegorieën als b.v. ontspanning en ont wikkeling. De prae-adviseur ontkent, dat er reden bestaat om aan het begrip i,ontspanningslectuur" een pejoratieve betekenis toe te kennen. „Het lezen als ontspanning is geen ontspanning zon der meer", zegt hij. Wel voegt hij daar iets verder aan toe: „Het is in onze massa-beschaving een noodlottig feit, dat juist de productie er distributie van wat men „ontspanningslectuur" noemt, in handen is gekomen van groe pen, die aan culturele controle ont snappen en die op bedrieglijke wijze voorzien in behoeften van vaak nobele doch niet expliciet geworden aard". Daarna moet worden nagegaan op welke wijze de lectuur wordt ver kregen, een onderzoek dus naar de verspreiding van het boek onder de Nederlandse katholieken. Dat inte resseert en regardeert niet alleen de uitgevers en boekhandelaars, maar alle organen, die onmiddellijk dan wel middellijk in de lectuurvoor ziening van katholieken zijn betrok ken: in eerste instantie het gehele katholieke bibliotheekwezen, in twee de instantie de organen, die' voorlich ting van de katholieken t.a.v de lec tuur nastreven. Functie van de boekhandel Tegen de achtergrond van de functie van het boek onder de katholieken is het zin-vol de functie van de katholie ke boekhandel te onderzoeken. De in leider wijst er daarbij op, dat de a- menstelling van het lezend deel van de katholieke groep quantitatief en qualitatief van andere aard is dan die van andere groepen der bevolking, en dat in dit opzicht de katholieke boek handel in zekere mate exponent is van de sociale positie van het katholieke volksdeel. Hij voegt daar aan toe, dat de katholieke boekhandel als positieve factor in het emancipatieproces nog steeds een belangrijke strategische taak heeft te vervullen, dat hij beweeglijk heid, dynamiek en souplesse dient te vertonen, „het vermogen om op de saillante punten van de structuurver andering der katholieke bevolking aan wezig te zijn", hetgeen wil zeggen, dat hij zich in het gehele katholieke cul tuurproces dient te integreren, waar toe een veelzijdig sociaal contact no dig is. Deze onvermijdelijke sociale assimiatie brengt vele problemen mee. „Ook de zich cultureel emancipe rende arbeidersstand" aldus het rapport „zal de weg naar de katho lieke boekhandel dienen te vinden, het geen niet geschieden zal dan voorzover deze katholieke boekhandel zelf de weg naar de arbeiders zal weten te Op de sluitingsdag van de Nederlandse Missiologische Week te Nijmegen heeft prof. G. H. L. Zeegers een interessant betoog gehouden over missie en Unesco. Alleerst gaf hij een uiteenzetting van de 0rganisatie en werkwijze van de Unesco, Welke zich voor een groot deel bezig boudt met de ontwikkeling van de vol- r^5en P Afrika, Azië en Latijns Ame- a-ZiJ betoogt daarbij, zoals men weet, mee„jls"opvoedin& te bevorderen van on°ntwfkkeïde gSL™1 de" T-\_ 1 gCUiCUCil. e voeren°omkhn °en felle str«d e vueren om hun onderwijs- en ODVoe- *"??,rrk P de ™issie do°r de Unesco erkend te zien. Hoewel de Unesco in deze onlangs een positieve uitspraak heeft gedaan, houdt zulks nog niet in, at de Unesco nu ook bij haar werk in de genoemde gebieden rekening houd} met de katholieke wensen, noch dat de onderwijsorganen van de missie delen ln de financiële en technische middelen waarover de Unesco beschikt voor de basis-opvoeding in de onontwikkelde gebieden. Niettemin telt het missie- onderwijs over de gehele wereld 41.632 scholen met 3.216.720 leerlingen. De katholieken hebben zowel een negatieve als positieve taak ten aan zien van de Unesco. Negatief in zo verre in de Unesco een latente, anti godsdienstige, humanistische stroming moet worden bestreden. De positieve laak behelst het door sociografisch en sociologisch onderzoek perfection eren van de basisopvoeding en dit Werk internationaal ook voor de Unes co waardevol te maken. De Neder- andse en Belgische missie-congrega- s zouden door nauwe samenwerking ®en begin met dit werk kunnen maken. l ®Uikens haar voorlopig verslag over Vo Pets?n.twerp, dat de kosten van Vonü ®re'ding van het tweede instituut jj. Technisch Hoger Onderwijs regelt, merVr°te meecderheid der Eerste Ka- vaT1 e.ens met Eindhoven als plaats heI,„TaS.tigi.nS- Slechts een deel der leden Boir ii zich' wat deze keuze betreft, u°g alle vrijheid voor. <chnV?r de duur der opleiding is er ver zameling m.ening- Vele leden vragen zich leidino ,hoe bij een vierjarige op- oen vrraan tweede instituut naast sProWo„Pnge opleiding te Delft toch ge- diplom=v P;Worden van gelijkwaardige gelijk ten dVl" rr?e": Andere leden juich- den dat h P studieduur toe. Zij meen- er niet onder be- °Pleid?n«' ZiJ vrezen ook. dat de M.T.S- u-i- - g °P deze wijze minder aantrek- u word torte sti de kw£ te lijden. hitvoering bvP1ka?rten in de originele bonnen .de jaren '40—'45, met vlees en a a rda nnpip m e 1 kbrood, boter, bracht. De tew LZ1Jn ln omloop ge- meldt: Kent f riP de. achterzijde ver- Gelukkig nhebUt bonkaarten nog? u mag gerust h! k et meer nodig, van 1940-194^p,b^nge en narigheid tdaar nooit dat erf" a 6 vei"geten. Pere vrouwen duizenden dap- Saven LTf" en mannen hun leven 1940—1945 deV7nZ0t' En dat de Stichting bpn voor ruta 5ê„n°nP Zich heeft gen°" >o]aten betrekkin gezmnen van na ders en invalt vanu verzetsslacht- jaar tiids „de? do°r bet verzet," In hoen gulden i^am f6 Stlchting elf mil- 'bchtingen te vnm n om aan alle ver. verband met d°eeni- Dfa,rom worden Pgsactie in Mei J laarbjkse inzame- U ebting voor Voorts bepleitte prof. Zeegers, dat de katholieke afgevaardigden in de Unesco de katholieke missie als van onvervang bare betekenis zullen verdedigen, even als de garantie van haar rechten. De Unesco is een inter-gouvernementele or ganisatie. Elk lid-land heeft er zijn ver tegenwoordiging in. De katholieken kun nen er bij hun regeringen op aandrin gen in de Unesco een houding aan te nemen die rekening houdt met de es sentiële katholieke belangen in de mis sie. vinden. A fortiori geldt dit voor de nieuwe middenstand, dit groot poten tieel voor een expansieve katholieke lectuurpolitiek". Aan de steeds hoger gequalificeerde behoeften van de groeiende groep katholieke intellec tuelen zal hij tevens moeten voldoen. Tot zover, in korte trekken, de in houd van het praeadvies. Uit de dis cussie, die er op de vergadering over gevoerd werd, bleek, dat een deel van de leden wel geporteerd was voor sa menwerking in deze met andere, niet zozeer om de financiële lasten voor de vereniging te reduceren, alswel om de verdenking te ontgaan, dat het onder zoek. alleen om economische motieven werd geëntameerd. Een dergelijke vrees is, ook nog in het nabije verleden, niet geheel ongegrond gebleken. De inleider maakte duidelijk, dat de re sultaten van het onderzoek van groot belang zullen zijn voor de gehele ka tholieke gemeenschap en zelfs voor de gehele Nederlandse samenleving maar dat niettemin het onderzoek op de eerste plaats door de direct er bij be trokkenen gestimuleerd behoort te worden. De resultaten zullen onge gronde verdenkingen vanzelf ontzenu wen. Een volgende phase in het thans nog slechts aangeduide onderzoek zal nu moeten zijn het opstellen van een nauwkeuriger werkschema. Advertentie Wynand Fockink Voor de Haagse rechtbank hebben Donderdag terecht gestaan de apothe kersassistent J. B. uit Leiden en de apothekersassistente A. M. P. uit Sas- senheim. Hun was ten laste gelegd, dat het aan door hen begane handelingen en nalatigheden te wijten was, dat in de nacht van 27 op 28 Januari 1951 de ongeveer twee jaar oude Jacobus M. uit Katwijk was overleden. De moeder van het overleden kindje, mevr. A. M. O., zei haar jongetje een poeder te hebben ingegeven uit een doosje afkomstig uit de apotheek, waarin verdachten werkzaam waren. De apothekeres, mevr. Van der M - Van S. zei door de behandelende arts te zijn opgebeld met de mededeling, dat de poeders waarschijnlijk té zwaar wa ren geweest en dat het kind was over- (Van onze Haagse redactie) De Premieregeling Woningbouw 1950 zal worden vervangen door een Premie- en bijdrageregeling Woningbouw 1953, welke vandaag officieel zal worden ge publiceerd. De oude regeling moest op sommige onderdelen worden gewijzigd, omdat differentiatie in de premies nood zakelijk bleek. De maximum-inhoud van de woningen waarvoor een premie kan worden toe gekend, is in de nieuwe regeling be paald op 5000 m3, zowel voor eengezins huizen, als voor etagewoningen. Dit be tekent een aanzienlijke verruiming van de inhoud, welke volgens de oude bepa ling 375 m3 voor eengezinshuizen en 325 m3 voor etagewoningen bedroeg. De hoogte van de premie wordt echter als zodanig niet door de verruiming van de inhoud beïnvloed; deze blijft in begin sel afhankelijk van het aantal personen, dat in de te bouwen woningen kan wor den gehuisvest. Bij het verstrekken van premies zal een onderscheid worden gemaakt tus sen de kosten van het bouwwerk, de fundering en de grondprijs. Men gaat hierbij uit van de gedachte, dat de kosten van het huis in iedere gemeen te in Nederland even hoog ligt; anders ligt het uiteraard met de kosten van de fundering en de grond. De mini- Advertentie RANG mumkosten van bouwwerk, fundering en grond van thans worden vergele ken met de kosten hiervan van voor de oorlog. Op basis hiervan wordt ge subsidieerd. Naast deze premie, welke overigens alleen wordt gegeven voor arbeiders- en daarmee gelijk te stellen woningen, tot een maximum aantal van 25000 per jaar, kan een bijdrage worden verstrekt aan belanghebbende mits deze in het nieuwgebouwde huis zal gaan wonen over een tijdvak van tien jaar. Deze bij drage bedraagt 2% pet. van het premie bedrag, hetgeen neerkomt op een extra subsidie van f 80 tot f 120 per jaar. Om voor deze bijdrage in aanmerking te ko men, mag de woning een bepaalde grootte niet overschrijden afhankelijk van het aantal personen dat daarin kan worden gehuisvest. Deze jnogelijkheid is overigens beperkt tot eengezinshuizen. Met deze nieuwe regeling wordt be doeld een eerste stap te zetten op de weg naar een actieve bevordering van het eigen woningbezit van arbeiders en met hen gelijk te stellen zelfstandigen. Op de aanvragen, waarvoor de be schikking tot het toekennen van een pdemie op de dag van in werking tre ding van de nieuwe regeling gereed is, zal de oude regeling van toepassing blij ven. Ingediende aanvragen, waarop nóg niet is beschikt, zullen op basis van de nieuwe regeling worden behandeld, ten zij de belanghebbende zijn aanvrage in trekt. Zij die boven een premie een bij drage wensen te ontvangen, dienen hun aanvrage in te trekken en deze opnieuw in te dienen met het verzoek om toe kenning van premie en bijdrage. De reeds ingediende aanvragen zullen, voor zover zij niet worden ingetrokken, in chronologische volgorde naar de data van indiening worden verwerkt. Voor door brand verwoeste woningen zal in het algemeen geen premie worden ver strekt. De minister van Justitie heeft beslo ten aan de rechtbank te Amsterdam te verzoeken aan hem advies uit te bren gen over het uit Amerika ontvangen aanvullend bewijsmateriaal tegen Harold J. Adonis, die door de justitie van New Jersey beschuldigd wordt van omko ping. De procureur-generaal te Amster dam heeft de stukken reeds ontvangen en doorgezonden. De rechtbank te Amsterdam heeft Adonis op 19 Januari j.L gehoord in verband met de door Amerika gevraag de uitlevering. De Officier van Justitie concludeerde toen, dat het verzoek kon worden ingewilligd. Daarna heeft de rechtbank haar niet gepubliceerde ad vies aan de minister uitgebracht. Jurriaan Andriessen heeft zijn, hem door de K. R. O. opgedragen, mis vol tooid, welke is geschreven voor gemengd koor en orkest. Zij zal worden uitge voerd op 14 Mei in de kathedraal te Utrecht door het kathedrale koor en het Utrechts Stedelijk Orkest onder lei ding van Hein Zomerdijk. leden. Zij had een onderzoek ingesteld en later vernomen, dat verdachte B. op een bepaald» ogenblik een hoeveel heid codeïne had gemist, die hij had afgewogen. Dr. Kledde, inspecteur van de Volks gezondheid te Leiden, verklaarde, dat hij het ondoordacht van verdachte B. vond om 400 milligram codeïne te laten liggen en zich hierna te verwijderen. De Officier van Justitie zei in zijn requisitoir, dat het causaal /erband was komen vast te staan. Volgens hem moesten er zestien poeders in het doos je geweest zijn, hoewel de arts er vijf tien had voorgeschreven. De zestiende poeder bevatte dus de codeïne. De schuld aan het overlijden van Jacobus M. staat voor beide verdachten vast. Tegen B- eiste hij twee maanden ge vangenisstraf en tegen mej. P. één maand voorwaardelijk, met een proef tijd van drie jaar en f 100 boete. De verdediger, mr. Heskes, betoogde dat het causaal verband tussen het weg raken van de poeders en de doodsoor zaak van de baby niet volkomen was komen vast te staan. Het kind was zie kelijk en overgevoelig. Bovendien be twistte hij dat hetgeen verdachte B. ten laste gelegd werd, de oorzaak zou zijn van de dood van de baby. Uitspraak 30 April. De wetenschappelijke expeditie van de Leuvense Alma Mater, die op 27 Ja nuari van het vliegveld Meisbroek bij Brussel is vertrokken om een systema tisch onderzoek te wijden aan de grot ten in de woestijn van Juda, waar in de na-oorlogse periode oude manuscripten van de Bijbel werden ontdekt, verblijft momenteel te Jeruzalem. Einde April wordt de expeditie, die onder leiding stond van prof. mag. dr. R. A. de Lan- ghe, hoogleraar aan de universiteiten van Leuven en Nijmegen, te Leuven terugverwacht. Verder bestond de ex peditie uit kapitein Philippe Lippens, die in 1949 de eerste grot kon identifi ceren, dr. Jacques Ryckmans, deskun dige in de Oosterse philologie, pater Le- clercqs, geoloog, en de heer Henri Bri- faut, deskundige in het alpinisme. Op het ogenblik is de expeditie be zig het kostbare wetenschappelijke materiaal, dat zij uit de woestijn heeft meegebracht, te ordenen. Naar verluidt zouden de resultaten van de expeditie van wetenschappelijk stand punt bezien zeer belangrijk zijn. De Leuvense universiteit heeft echter een embargo op alle publicaties over de gedane vondsten gelegd, totdat de ex peditie in België zal zijn teruggekeerd. Dit is gedaan om onverantwoorde sensationele publicaties tegen te gaan. De expeditie heeft meer dan twee volle maanden in de woestijn vei toef d. Zij heeft vooral onderzoekingen gedaan te KhirbetDjebel Ay Mird. op een 5-tal kilometers van Wadi En Nar en een 8-tal kilometers in vogelvlucht van Khirbet-Qumran, waar de Bedouinen m 1947 de eerste manuscripten hebben ge- vonden. Begin Maart splitste de expe- Dr. Drees heeft gisteren in gezelschap van mr. Fock, secretaris-generaal van Algemene Zaken, per Marine-hefschroef- vliegtuig een bezoek gebracht aan ver schillende plaatsen op Schouwen-Duive- land. Hij bezocht o.m. Brouwershaven, Renesse, Haamstede, Burgh en Zierik- zee. Op het Rijkspolitievaartuig, dat dr. Drees naar Zierikzee vervoerde, heeft .,Ik begrijp niet, waarom jullie dat gedaan hebben." „Op een of andere vage manier dach ten we waarschijnlijk, dat we nu de roos getroffen hadden. Ik was in Eton toen tertijd en wist er eigenlijk niets van. tot ze me ineens op de boot zetten." „Jullie zullen nu wel allemaal naar Engeland teruggaan," zei Roberta on gelukkig. „Als oom Gabriël doodgaat. Tenzij tante G. nog een kind krijgt." „Maar zij is toch al veel te oud?" „Dat zou je wel denken, maar het zou juist iets voor de Gabriëls zijn Ik wil de dat ik die Chinese mandarijnentruc kende, waarbij je gewoon bij jezelf moet zeggen. Oom G. heeft ons verla ten!. om zeker te weten dat hij op het zelfde moment doodviel." „Henry!" „Maar lieverd je moet hem kennen. Het is de meest afschuwelijke oude ke rel, die je denken kunt. Hoe papa ooit aan zo'n broer gekomen is! Hij is gie rig en afschuwelijk en boosaardig en hij had allang dood moeten zijn. Tussen hem en vader waren nog twee ooms, maar die zijn in de eerste wereldoor log gesneuveld. Ik geloof, dat die nogal aardig waren, ze hadden in ieder geval geen zoons, wat erg voor hen pleit." Henry, ik kom helemaal in de war. Hoe heet je oom Gabriël?" „Gabriel." „Nee, ik bedoel zijn titel en zo". „O, hij is Markies van Wutherwood en Rune. Toen mijn grootvader nog leefde heette oom G. Lord Rune, de graaf van Rune. Dat is de titel voor de oudste zoon weet je. Papa is alleen maar een jongere zoon." „En als jullie oom doodgaat dan is je vader Lord Wutherwood en dan ben jij Lord Rune?" „Ja, als het oude varken tenminste ooit doodgaat." „Nu, dan heb je een baantje. Je kunt i» het Hogerhuis gaan." „Nee, dat zou niet kunnen. Die arme paps zqu dat moeten doen. Hij zou een wet kunnen indienen over schapenvet, als lords tenminste wetten mogen in dienen. Ik geloof, dat ze ze alleen maar kunnen tegenhouden, maar zeker weet ik het niet." „Je hebt zeker niet veel zin om Sm de politiek te gaan?" „Nee", zei Henry treurig, ,ik ben bang van niet." Hij keek Roberta peinzend aan en schudde zijn hoofd. „Het enige waarvoor ik iets schijn te voelen is het schrijven van nonsens-verzen en cricket en in allebei ben ik slecht. Ik vind het prachtig om me te verkleden, maar al leen in feestneuzen en valse baarden: dat vinden we trouwens allemaal, zelfs papa; dat zal dus wel niet wijzen op een toneelloopbaan. Ik geloof, dat ik maar moet proberen om het hart te verove ren van een of andere lelijke erfgena me. Een knappe zal ik tóch wel niet kunnen krijgen." „Stel je niet zo hopeloos aan!" riep Roberta woedend. „Ik stel me niet aan, helaas." „En doe niet zo geaffecteerd, met je: Helaas!" „Maar het is waar, Robin. We zijn niets waard, We zijn museumstukken. Relieken van een voorbije periode. Twee generaties geleden maakte niemand van ons zich druk, over wat hij zou wor den. We gingen by een regiment of m de politiek, en we woonden op grote landgoederen. De jongere zoons woon den in de afdelingen voor de jongere zoons en trachten zich erin te schikken of anders gingen ze doodgewoon naar de haaien. Alles was pasklaar gemaakt van het moment af dat we geboren werden." Henry wachtte even, schudde zijn hoofd en vervolgde: „En nu moet je naar ons kijken! Mijn vader is een beminnelijke dilettant. Dat zou ik waarschijnlijk ook zijn als ik te rug in het décor kon stappen, maar dat kun je zonder geld niet doen. Onze na righeid is, dat we maar gewoon door gaan op de ouderwetse manier zonder dat we het geld ervoor hebben. Eigen lijk is het erg oneerlijk van ons, maar we zijn het gewend. Wij zijn de slacht offers van overgeërfde gewoonten." „De betekenis ontgaat me." „Mij ook, maar klinkt het niet plech tig en verheven?" „Zie je het nu niet een klein beetje verkeerd?" „Dacht je?" vroeg Henry bezorgd. „In ieder geval, Robin, zó kan het niet lang meer doorgaan. We gaan een vreselijke tijd tegemoet als we iets moeten doen om ons bestaan te rechtvaardigen. Geld verdienen of redevoeringen houden of zoiets. Als ons laatste geld op is, han gen we eraan. Degenen met hersens en energie zullen het wel overleven, maar ze beginnen met een vreselijke handi cap. Ze zeggen dat als je in de City een baantje wilt hebben, het verstandig is om met een accent te spreken en te be weren, dat je op een gewone school ge weest bent. Dat is natuurlijk onzin, want je valt door de mand zo gauw je be rekeningen moet maken of brieven moet schrijven." „Maar," zei Robin, „met jouw opvoe ding „Die beviel me heel best. Het is een prachtige voorbereiding voor alles en nog wat, behalve voor het krijgen van een fatsoenlijke baan." „Ik geloof niet, dat dat waar is." „Niet? Misschien heb je gelijk en ligt het alleen maar aan onze familie, die zo maar zonder enig excuus gek is." „Jullie zijn een erg aardige familie Ik houd van jullie allemaal." „Je bent een schat, Robin." Henry stak zijn hand uit en klopte haar op de rug. „Houdi maar niet te veel van ons „Mijn moeder," zei Roberta, „zegt, dat jullie allemaal zo veel charme hebt." „O ja?" Tot Roberta's grote verba zing werd Henry lichtelijk paars. ,Je moeder heeft misschien gelijk, mis schien dat dat ons helpt om de tijd door te komen tot oom G. er tussen uit trekt. Iets moet er in ieder geval gebeuren. Zijn er deurwaarders in Nieuw-Zee- land?" ,Wat bedoel je nu weer voor akeligs?" „O, dat zijn heel nette lui met bol hoeden, die net zo lang bij je blijven tot je je rekeningen betaald hebt." „Henry! Wat vreselijk!" Ja, vind je niet?" zei Henry, dis naar een havik keek. „Ik hedoel wat een schande." „Je raakt er gauw aan gewend. Ik herinner me er nog een, die een kata pult voor me gemaakt heeft, toen ik met vacantie thuis was Dat was dat keer dat oom G. ten slotte opdokte." „Maar zijn jullie dan nooit nooit.... Roberta voelde zich rood worden en zweeg. „Beschaamd?" Wordt vervolgd). Minister-president dr. W. Drees bij het verlaten van het stadhuis van Brou wershaven in gezelschap van de bur gemeester, de heer J. L. van Leeuwen, tijdens het bezoek, dat hij gisteren aan Schouwen-Duiveland heeft gebracht. minimum de minister-president aan een journa list een interview toegestaan. Hij deel de mede in de verschillende bezochte plaatsen een nuttig contact met de bur gemeesters te hebben gehad. De minis ter zei wonderwel te kunnen begrijpen, dat aan het grote dichtingswerk grote wetenschappelijke technische voorbe reiding moet voorafgaan. De Rijkswa terstaat doet wat hij kan, maar het zal veel moeite kosten. Dr. Drees kon de door de tegenslagen nadelig beïnvloede stemming op Schouwen wel begrijpen. Naar aanleiding van de door de bur gemeester van Amsterdam gemaakte opmerkingen over het niet werken tijdens de weekends, zei minister Drees, dat de specifieke vakarbeiders der Rijkswerken toch al heel veel van huis zijn. Het is billijk dat zij met het weekeinde naar huis gaan. De overige arbeiders gaan éénmaal in de veertien dagen met weekeindver- lof. Het is uiteraard noodzakelijk dat mensen aanwezig zijn met het oog op mogelijke calamiteiten. Het gaat dan ook niet aan te zeggen: „tijdens de Zon dag springt het leger wel in", maar nut tig zou zijn het vormen van een reser ve van mensen van het eiland, die voortdurend bij de hand zijn. Dr. Drees merkte op, dat de hele kwestie in al gemeen overleg nader zal worden be sproken. Bij K.B. is de opschorting van het ontslag van dienstplichtigen krachtens art. 41 Dientplichtwet beëindigd. Dit be sluit is genomen op grond van het feit, dat de noodzakelijkheid tot het in dienst houden van de tot het reservepersoneel der K.L. behorende dienstplichtigen, die in de jaren 1939 tot en met 1952 op grond van hun leeftijd zouden zijn ontslagen, thans niet meer aanwezig wordt geacht. In art. 41 Dienstplichtwet is de dienst- beëindiging van soldaten, onderofficie ren en officieren geregeld. Zij worden met groot verlof gezonden met ingang van 1 October van het jaar, waarin zij de leeftijd van resp. 35, 40 en 45 jaar bereiken. Deze regeling was destijds op geschort. Voor soldaten en onderoffi cieren was zij reeds beëindigd. De op schorting is thans ook voor officieren buiten werking gesteld, waardoor zij met ingang van 1 Mei ontslag kunnen krijgen. ditie zich in twee groepen, prof. de Lan- ghe en pater Leclercqs bleven te Khir- bet-Djebel Al Mird, terwijl de andere leden van de expeditie naar Wadi Mura- ba'at trokken om aldaar opgravingen te verrichten. Khirbet-Djebel Al Mird geldt als een zeer belangrijke plaats in Palestina. Op deze plaats bouwde Jean Hyroan (135 104 voor Christus) een versterkte plaats, die het symbool van zijn macht werd. Het rijk van deze monarch was zelfs groter dan dat van David. Het was eveneens in dit gebouw, dat Herodes in 31 na Christus een geheime gevangenis installeerde, waarop naar alle waar schijnlijkheid in de H. Schrift een toe speling wordt gemaakt. Later, in de jaren 492493, bouwde men op deze plaats een Christelijk klooster. Te Wadi Muraba'at werden in Januari 1952 clandestiene ontdekkingen gedaan door de Bedouinen. Deze ontdekkingen maakten het mogelijk de hand te leggen op zeer oude documenten en o.a. op autographe brieven van Bar Kokeba, een held uit de tweede Joodse oorlog tegen de Romeinen in de tweede eeuw na Christus. (K.NP.) Naar schatting zestig studenten van de juridische faculteit te Soerabaja heb ben Donderdagmorgen de ruiten van de kantoren van het Ned. Dagblad „De Vrije Pers" te Soerabaja ingeslagen, de administratie en het grootste deel van de redactie vernield, het portret van de Koningin verscheurd en verbrand en het portret van Soekarno meegenomen. Enkele leden van het Nederlandse per soneel werden licht gemolesteerd en enkele zetmachines werden licht be schadigd. De moeilijkheden ontstonden na de plaatsing van een stadsbericht, waarin gesproken werd over de moei lijkheden, die studenten, die niet het Nederlands beheersen, ondervinden bij hun studie, daar vertaalde studieboeken ontbreken. De hoofdredacteur, de heer Evenhuis, bevond zich tijdens de over val op de politiepost, die hij niet mocht verlaten. Hij werd later door de Neder landse commissaris onder garantie van de politie per auto naar het huis van de Nederlandse commissaris gebracht. Het blad kan voorlopig niet verschijnen. De directe schade bedraagt naar schatting een half millioen rupiahs. Er is bevestiging van de minister van Verkeer en Waterstaat ontvangen, dat deze bereid is medewerking te verlenen om in de Zestienhovensepolder een vliegveld zonder verharde startbanen aan te leggen, waar ook de Nationale Luchtvaartschool en de Rijksluchtvaart dienst heen te brengen zijn. Het terrein in deze polder zal tevens gebruikt worden voor eventuele repara ties aan de hefschoefvloegtuigen. In het snelst mogelijke tempo zullen, vol gens de wethouder, de voorwaarden ge schapen worden om od deze weg ver der te gaan. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem, zal Woensdag 22 April geen audiëntie verlenen. De watersnoodramp heeft zeer vele en ernstige consequenties meegebracht voor het bedrijfsleven in de getroffen gebie den. Deze ernstige gevolgen vereisen, volgens de Ned. Kath. Middenstandsbond snelle en afdoende maatregelen om te voorkomen, dat de schade proporties aanneemt, waardoor herstel vrijwel on mogelijk gaat worden. De Nederlandse Katholieke Midden standsbond heeft Dinsdag tijdens een be spreking met getroffen middenstandson dernemers en de bestuurderen van de betrokken vakbonden, bij welke bespre king ook een vertegenwoordiger van de staatssecretaris van Economische Zaken en enige Kamerleden aanwezig waren, kunnen voorstellen hoe de problematiek voor de getroffenen gaat liggen en welke maatregelen genomen dienen te worden om tot een zo volledig mogelijk herstel van geleden schade te komen. De Bond stelt zich voor naar aanleiding van deze besprekingen en de daar getrokken con clusies bij de desbetreffende instanties bepaalde stappen te ondernemen, waar over dezer dagen vermoedelijk nadere mededelingen kunnen worden gedaan. Het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis heeft de 59e lijst van ge borgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven. Deze luidt als volgt: DREISCHOR: Duijnhouwer, Franema Pieternella, geb. 6-8-'32 te Goes, laatste adres: Tilburgsestraat 8 te Goes. FIJNAART: Lips, Cornelia, geb. 9-7-'49 te Fijnaart, laatste adres: D 222. KRUININGENRijkse, Dina Adriana, geb. 6-l-'34 te 's-Heer Arendskerke, laatste adres: Grintweg 5. NIEUWERKERK: De Bruine, Adriana geb. 3-6-'28, laatste adres A 312 te Oos- terland. Kloote, Klasina, geb. 5-7-'08, laatste adres: Muyeweg 209. Rentier, Maria, geb. 24-9- '04, laatste adres: Muyeweg 209. NIEUWE TONGE: Meijer-van Splun- der, Pietertje, geb. 2-3-'17 te Goederee de, echtgenote van Filip Meijer, laatste adres: Battenoordsedijk 22. OUDE TONGE: Krouwer, Comelis, geb. 3-12-'26, laatste adres B 88. Van Eek, Arie, geb. 10-4-'10, laatste adres B 56. Vervloet, Johannes, geb. 28-12-'88, laatste adres B 56. STAVENISSE: Gaakeer, Cornelis Ja cobus Bart, geb. 17-1-1900 te St. Maar tensdijk, echtgenoot van Geertruida D. van Dalen, laatste adres B 53. Van Vos sen, Hubrecht, geb. 23-8-'89, laatste adres: Stoof dijk A 133a. STELLENDAM: Bilkes, Pieter, geb. 24-2-15 te Stellendam, laatste adres: Voorstraat 113. Boshoven, Mozes, geb. 25-3-'09 te Goedereede, laatste adres: Meidoornstraat 5. Van Seters, Aart, geb. 14-l-'05, laatste adres: Voorstraat 90. Van Seters, Tannetje, geb. 7-8-'51 te Ridderkerk, laatste adres: Dr. Kuiper straat 6 te Ridderkerk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3