Een hartelijke viering met geschenk voor fonds Kerkenbouw Mgr. J. P. Huibers droeg pon- tificale hoogmis op Antieke Oosterse tapijten nog in Haarlems bezit? Pastoor C. Berkemeijer nam afscheid van zijn parochianen Trinitariërs deden het beter dan de Oranie-hemden Gouden feest parochie „H.H Elisabeth en Barbara FLINKE MEISJES Sterren stralen overal Velen kwamen met goede wensen en geschenken HERINGA WOTHRICH MAANDAG 20 APRIL 1953 PAGINA 2 50-jaar-trouwe paro chianen gehuldigd CONGRES HUM. VERBOND Verbond telt plm. 9000 leden Burgerlijke Stand Receptie Expositie in Frans Halsmuseum geopend WASSERIJ DUYN TWEEDE CHIRURG DIACONESSENHUIS De heer G. den Otter benoemd WASSERIJ EVERS VOOR ALLE AFDELINGEN Ook in Haarlem voor „Holland Madel" Hij nam er zijn gemak van Pianorecital van Toos On derden wijn gaard LID ONGEVALLEN- DIENST VERLEENDE HULP Maar intussen werd zijn fiets gestolen ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Deken A. Homulle ter aarde besteld KATH. VERKENNERS VIEREN ST. JORIS Ceremonie op de Grote Markt Beurs van Amsterdam - 1 MUZIEKFESTIVAL IN HAARLEMMERHOUT 25 jaar Arti et Religione 40-JARIG JUBILEUM J. BILARS Ned. Bond Oud-Onder officieren 65 jaar 1600 wandelaars naar de bollen 25 jaar melkbezorger Wielrijdster brak been bij aanrijding Regenjas uit auto gestolen R.K. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Op die prachtige lente-Zondag van gisteren hebben om met een geliefde term van Harry Prenen te schrijven de zonen en dochters van de paro chie van de H.H. Elisabeth en Barbara het gouden bestaan van hun paro chie gevierd. En dat is geschied op grootse wijze, plechtig en tegelijk hartelijk, in tegenwoordigheid van Haarlems bisschop, mgr. J. P. Hu'ibers, die niet alleen 's morgens de pontificale Hoogmis opdroeg, maar ook in de vroege middag het officiële gedeelte van de receptie bijwoonde en daar tevens een belangrijke gift in ontvangst mocht nemen ten bate van het fonds Kerkenbouw. Dat laatste een gave van heel de jubilerende parochie plaatste het feest wel in een bijzonder licht, omdat naar de woorden van de bisschop, die het bedrag van drieduizend gulden ontroerd en met de diepste vreuge in ontvangst nam, daarmede getoond werd, dat de parochianen van de H.H. Elisabeth en Barbara anderen wilden helpen, die zo dringend om een eigen kerk verlegen zitten. Maar er was nog meer, want door milde bijdragen uit alle rangen was het mo gelijk gebleken bovendien alle heilige vaten te restaureren en de kerk in een feestelijk boemenkleed te laten steken. Verrast neemt Haarlems bisschop, mgr. J. P. Huibers, het geschenk onder couvert in ontvangst, dat hem door de heer J. A. Smit na mens de jubilerende parochie van de H.H. Elisabeth en Barbara werd overhandigd, voor het Fonds Ker kenbouw. Links van de bisschop een glunderende pastoor Lühn, rechts deken J. J. A. Kuilman. De versiering van de kerk was op zichzelf al een schone sensatie. Wie de kerk zo'n beetje weggedoken tussen straten met namen van gerenommeerde Transvaalhelden binnen kwam, werd overrompeld door een prikkelende geur van narcissen, welke (naast de geur van heiligheid natuurlijk!) dit godshuis in een heel bijzondere sfeer plaatste. Dank zij de zorgen van de heren Bierman en Lipmann en de gul heid van de heer Th. R. de Vroomen uit Warmond, was er een fraaie versie ring tot stand gekomen, niet bombas tisch, maar artistiek verantwoord. Lan ge toeven narcissen van diverse soorten waren er aangebracht langs muren en pilaren en op het priesterkoor pronkten tegen een muur van groen bovendien lelies en anjers. Om klokslag tien uur in de kerk bleef geen plaats onbezet arriveerde de bisschop, die door een lange haag, gevormd door leden van de jeugdbe- weging en bruidjes, naar het altaar schreed, toegezongen met het „Sacer- dos et Pontifice". Mgr. Huibers werd bij de pontificale Hoogmis geassisteerd door deken J. J. A. Kuilman als presbyter-assistens en de kapelaans L. J. Beugeldijk en Th. J. Steenland als diaken en subdiaken. Troondiakens waren mgr. C. G. van Trigt, officiaal van het bisdom, en pastoor A. P. van Eeden van de paro chie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten en Sint Bavo; ceremoniarius was secretaris dr. M. J. de Jong. De overige functies werden vervuld door seminaristen, afkomstig uit de jubile rende parochie. Pastoor A. W. J. Lühn had op het priesterkoor plaats geno men. Vele oud-kapelaans woonden deze plechtigheid bij, alsmede mgr. J. Hen- neman, archivaris van het bisdom pastoor J. A. Zonderland O.F.M., de Overste van het Missiehuis in Drie huis, broeders van St. Joannes de Dee en vele andere belangstellenden. Het parochieel heren, en knapenkoor onder de directie van kapelaan J. H. M. van Ingen kwam op voortreffelijke wijze voor de dag met de vierstemmige Missa in G van G. B. Casali; de wisse lende gezangen waren van de Tweede Zondag na Pasen. De organist, de heer Berghuis, moest wegens een ongeval helaas verstek laten gaan, maar hij werd, uiteraard op bekwame wijze, vervangen door Albert de Klerk. Na het Evangelie hield de bisschop een toespraak, uitgaande van de tekst ,,'t Zal worden één schaapstal en één herder", en daarin herinnerde hij aan het heerlijke beeld van de Goede Her der, een beeld van saamhorigheid van God met de mensen en van de mensen onder elkander. Mgr. Huibers wees er verder op, hoe Christus' woord de eeuwige waarheid is en hoe allen, die Hem volgen en Zijn stem horen en kennen in Zijn vertegenwoordigers op aarde, gelukkig zijn en zich veilig we ten. Vele anderen staan daar met al lerlei systemen buiten, maar zij moe ten zich tenslotte onveilig voelen, te leurgesteld en bedrogen. De bisschop getuigde er van, dat het Zaterdag en Zondag is in het Krela- gehuis het 7e jaarlijkse congres gehou den van het Humanistisch Verbond. De deelnemers daaraan (in totaal pl.m. 300) zijn Zaterdagmiddag door het ge meentebestuur ontvangen. Redevoeringen werden gehouden door de voorzitter van het verbond, dr. J, P. van Praag, die de opening verricht te en de heer H. Lips, die sprak over „het humanisme en de brede massa." Het verbond bleek pl.m. 9000 leden te tellen en 67 plaatselijke afdelingen. De kritiek, van katholieke zijde op het Verbond uitgeoefend, werd bij herhaling fel en onwaardig genoemd. Tijdens de discussies bleek o.a. dat een aantal leden bezwaren had tegen de organisatoren van het Humanistisch Thuisfront, dat een zelfstandige stichting is, onafhanke lijk van het Verbond, en tegen het feit dat dit Thuisfront en vele leden van het Verbond uitgaan van de zedelijke noodzakelijkheid van een militair appa raat. GEBOREN: M. A. KolijnWullems, z; A. Verwervan Scherpenzeel, z; G. A. Luken—Lindeman, z; M. C Koot- Kuit, d; H. Langeveldvan Duijnen, d; _M. HennekeGlazemaker. ONDERTROUWD: H. j. Paardekoo- per en V. A. M. L. Korzelius, W. R. Gras en R. Chr. Smit. GETROUWD: C. Boulonois en C. S. Kuipers. OVERLEDEN: H. Letter, 68 j., Dun- klerstraat; J. H. van Zutphen,' 73 j., Kerkstraat; J. Paap, 56 j., Gasthuisvest; J. V. J. Bertholee, 70 j., Verspronck- weg; J. W. M. Karg, 76 j., Stolberg straat; A. L. F. Gigengack, 82 j., Hage- straat. beeld van de herder en de schaap stal heerlijk belichaamd werd bij dit gouden parochiejubileum. Het stemde hem voorts tot vreugde, dat in die vijf tig jaar veel tot stand was gekomen en dat in deze parochie een tempel was opgebouwd van levende stenen. Die grote bloei was gekomen door een gelukkige saamhorigheid van priesters en parochianen en in dat verband her dacht de bisschop de hard-werkende stichter, pastoor Meeus, diens opvol ger, pastoor Wentzel. en pastoor Van Dijk, en gewaagde hij van de onver moeibare ijver van pastoor Lühn. Dat alles overziende spoorde mgr. Huibers de parochianen aan tot gebed voor de genen, die nog niet tot Christus' schaapstal horen. Na deze toespraak werd het H. Mis offer voortgezet, tot slot waarvan het koor een vierstemmig Laudate Domi- num zong. In de gymnastiekzaal aan het Preto- riaplein vijftig jaar geleden de pa rochiekerk kwam in de vroege mid dag het gezelschap van genodigden bij een, om het feest ook buitenkerkelijk te vieren. Mgr. Huibers, vergezeld van een glunderende pastoor Lühn, werd, met de Romeinse groet, gezongen door het koor, ontvangen in deze zaal, welke door de welwillendheid van de heer J. Christiaans een voor deze gelegen heid waardig decorum had gekregen. Na een inleidend woord van kapelaan Van Ingen zong het koor een Paaslied, gecomponeerd door Jan Laarveld, en daarna was het woord aan de penning meester van het feestcomité, de heer J. A. Smit, die juist deze dag benoemd was tot kerkmeester. Hij verklaarde, dat het niet zo eenvoudig scheen een keuze te maken uit de vele mogelijkhe den, om tot een parochiegeschenk te komen. Maar toen in September van het vorig jaa: de bisschoppelijke brief was gekomen, waarin er op aange drongen werd bij jubilea ook aan het Kerkenfonds te denken, was de oplos sing gevonden. Spontaan werd door de parochie gehoor gegeven aan deze op roep en het voorstel van het comité, om de helft van het ingezamelde be drag van dat fonds af te staan, werd door de parochianen Zeer gunstig ont vangen. Met letterlijk een vorstelijk gebaar overhandigde de heer Smit toen de bisschop een enveloppe, inhoudende drie biljetten van duizend gulden. Harry Prenen was de rol van feest redenaar toebedeeld en hij deed dat met charmante vrijmoedigheid; met de geestige inslag van zijn speech kreeg hij een goedlachs gehoor voor zich en mede daardoor kreeg heel deze receptie het karakter van een gezellig onder-onsje. Vijf en dertig jaar lang was hij zoon van deze pa rochie geweest, korte tijd had hij in een niemandsland gewoond, maar of schoon hij thans officieel tot een buur-parochie behoorde. wilde hij Dank zij de gelukkige omstandigheid, dat er gedurende enige tijd ruimte is vrijge komen in het Frans Halsmuseum, kreeg de Nederlandse Vereniging voor Oosterse ta- pijtkunde gelegenheid ook in Haarlem een expositie in te richten van ongeveer vijftig antieke tapijten. Het zal vele Haarlemmers niet bekend zijn, dat hun stad geen onbe langrijke plaats heeft ingenomen in de historie van de tapijtkunde. Eertijds be stonden er namelijk in Haarlem twee bij zondere collecties antieke exemplaren, met name de collectie-Van Stolk en die van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid. Beide verzamelingen zijn in vroeger jaren geveild. De eerste verdween helaas groten deels naar het buitenland, de andere kwam voor een goed deel vermoedelijk in handen van vele Haarlemmers terecht, maar men weet niet van wie. Mr. p. otten, die bij de opening van de expositie in het Frans Hals museum, Zaterdagmiddag, een deskundige inleiding hield, greep de gelegenheid aan om de Haarlemmers te verzoeken na te gaan of er wellicht ergens nog een tapijt van die collectie te vinden is. Dat zou de tapijtkunde ongetwijfeld ten goede komen. De formele plechtigheid van Zaterdag middag werd geopend door de voorzitter van de vereniging, de heer Jac. Aalderink, die met voldoening memoreerde, dat er in verschillende plaatsen van ons land sinds 1946 reeds enkele tentoonstellingen gehou den konden worden. Het bezit van tapijten is immers een moeilijk bezit vanwege de kosten en de ruimte en daarom zijn er maar weinig mensen die ze verzamelen Een van die mensen is mr. Otten en deze heeft een deel van zijn collectie ter ex positie in Haarlem afgestaan. In zijn inlei. ding wees mr. Otten er op, hoe in de Oos terse tapijten het persoonlijk element wel degelijk waarneembaar is. Men ziet daarin het brandend verlangen naar schoonheid, dat de Oosterling gedreven heeft tot een bij zondere kunst. Hij maakte een vergelijking met de ge bruikelijke tapijten, die met honderden knoopsters tegelijk in fabrieken vervaardigd worden. Het verschil is dan vooral, dat bij de vervaardiging van die producten de liefde voor het ambacht verloren is, waar door er geen sprake kan zijn van kunst. Sprekend over de antieke tapijten, gaf mr. Otten een beknopte uiteenzettinp van de techniek van het knopen en daarbij bleek wel, hoeveel werk er wel verzet moet wor den eer een tapijt voltooid is. Er zijn tapij ten met 500 of 800 tot 900 knopen per dm2.. maar er zijn er ook met 9500 per dm2. Advertentie -A.\rSTBHI>/iMS^V.VAR*20 TFI„il053 Ook voor de tijne was. Tot tweede chirurg van het Diaconessen- huis te Haarlem is benoemd de heer G. den Otter, chirurg te Rotterdam. De heer Den Otter, die geboren is op 4 April 1921, was na zijn studie te Leiden assistent van prof. Dankmeyer in het anatomisch labo ratorium te Leiden en sinds 1 Juni 1947 assistent van dr. P. J. Kooreman, chirurg van het Zuiderziekenhuis te Rotterdam. Hij is sinds 1 Januari 1953 door de Stich ting Klinisch Hoger Onderwijs aangewezen met een onderwijsopdracht voor de me dische studenten te Rotterdam. De heer Den Otter hoopt zijn werk in Haarlem 15 Mei te beginnen. De vijfjarige R. v. B. sprong Zondagmid dag om kwart over twee plotseling, zon der op het verkeer te letten van het trot toir op de rijweg, juist tegen een passe rende auto. Met een diepe vleeswond werd het jongetje in de Mariastichting ter ver pleging opgenomen. Brouwersvaart 5860, vraagt Daarbij komt nog, dat de Oosterling een bijzonder goed gevoel heeft voor kleurscha keringen; de Perzische tapijten hebben soms een kleurengamma van 16 tot 18. De studie van antieke tapijten moet zich voornamelijk oriënteren op de vervaardigde thema's, want bepaalde motieven wijzen vaak op een bepaalde tijd. De vroegste stukken, afkomstig uit Turkestan, dateren van de dertiende eeuw. De belangstelling van een kenner wordt oyerigens pas gewekt, als een tapijt van vóór 1865 dateert, het jaar, waarin de zgn. Aniline-tijd begint. Maar waar een tapijt nu ?enmaal een gebruiksvoorwerp is, is het moeilijk gave exemplaren te achterhalen. De tentoonstelling in het Frans Halsmuseum geeft echter alleen tapijten te zien uit de 16e, 17e en 18e eeuw. Met een kort woord verklaarde wethou der Geluk tenslotte de expositie voor ge opend. „Het is niet onmogelijk, dat u in aan merking komt om mede te spelen in de kleurenfilm „Hollandmadel", welke tus sen 23 April en 10 Mei in de omgeving van Haarlem zal worden opgenomen", aldus luidde de aanhef van het formu lier, dat Zaterdag middag in de foyer van het Cinema Palace door honderden „adspirantfilmsterren" is ingevuld. Vanaf half drie des middags heeft de Duitse filmmaatschappij, die deze film gaat uitbrengen, de Haarlemmers name lijk in de gelegenheid gesteld om zich voor figuranten voor „Hollandmadel", waarin Sonja Sieckmann en Hans Moser de hoofdrollen zullen vertolken, op te geven. Vaders, moeders, kleine kinderen en schoolkinderen hebben zich gedurende enige uren voor de ingang van het the ater verdrongen teneinde een kansje te wagen om eenmaal in leven in een'film te spelen. Behalve enthousiastelingen, die zich slechts door het „ongewone" voelden aangetrokken, waren er ook liefhebbers en liefhebsters onder, die hierin dé kans van hun leven zagen en deze gelegenheid aangrepen teneinde hun heimelijk ideaal te verwezelijken. Temeer daar een twintigtal dames en een tiental heren de kans krijgen een kleine rol te vervullen bij een show- boot-scène. „Ook de figuranten zijn echter be langrijk", verzekerde de heer Ben Vermey jr., assistent van de filmpro ductie, bij wie de vorbeslissing van het aan te nemen „filmpersoneel" berustte. „Op bepaalde momenten richt de came ra zich namelijk alleen op de figurant en dan vormt deze dus het middelpunt van de filmlens". Donderdag zal de filmregisseur uit Duitsland naai Nederland komen en dan begint de definitieve keuze van de me despelenden. De eerste dagen van deze week zullen dus talloze Haarlemmers in een hoopvolle spanning leven: wie zal zeggen of hun schuchtere schreden van Zaterdagmiddag naar de foyer van Cinema Palace in de Grote Houtstraat wellicht de eerste stappen betekenen naar een succesvolle filmcarrière....?! Zondagmorgen om 11.30, na sluitingstijd dus. trof de hulpportier van het Hoofd postkantoor tot zijn verbazing een man aan in de hal, die er kennelijk zijn ge mak van nam. De portier vertrouwde het niet en waarschuwde de politie. Er kwam toen aan het licht dat deze persoon, J. A. V., het tot een dagelijkse gewoonte had gemaakt even het postkan toor binnen te lopen en uit te rusten. Dit maal werd hij echter zonder erg opge sloten. De jonge Nederlandse pianiste Toos Onderdenwijngaard zal op Woensdag 22 April een recital geven in de Tuinzaal van het Gem. Concertgebouw. Het pro gramma vermeldt onder meer werken van Beethoven, Schumann, (Kindersze- nem en Chopin. toch met vreugde vaststellen, hoe de parochie onder de schutse van de H.H. Elisabeth en Barbara ontelbaar velen tot heil was geweest. Tussen enkele kwinkslagen door diepte hij de gedachte van een parochiege meenschap uit en duidde hij met a- druk op de grote zegen, die er van zo'n gemeenschap uitgaat.. Het koor zong daarna het Ave Maria van Arcadelt en met veel pleizier hul digde pastoor Lühn vervolgens de men sen, die vijftig jaar deel uitmaakten van de parochie. Hij huldigde de jubi larissen en dankte hen voor de steun, gedurende die jaren aan de parochie gegeven. Uit handen van de bisschop ontvingen zij een fraaie foto van het interieur van de kerk. De bisschop tenslotte sprak een har telijk woord van dank voor de mooie gift, die getuigde van offervaardige liefde. Hoeveel mensen moeten het niet stellen zonder parochie, zoals in Am sterdam, waar honderden huizen tege lijk verrijzen en de wijken als uit de grond worden gestampt. In die grote nood het gemis aan kerken moet worden voorzien en daarom stemt het tot voldoening, dat bestaande parochies andere helpen. Mgr. felicteerde nog de heer Smit met zijn benoeming tot kerkmeester en hij noemde diens optreden als penning meester van het feestcomité een ge slaagd debuut. Daarmede kwam het einde van de receptie en tal van parochianen maak ten tot slot van de gelegenheid gebruik om hun gelukwensen aan te bieden. De dag werd 's avonds besloten met een solemneel lof, gecelebreerd door mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal, het geen tevens het besluit betekende van het veertigurengebed. De predikatie werd gehouden door pater W. Pleunes, die met pater E. Mettrop, beiden van het klooster „Brakkenstein", de Eucha ristische Week ter inleiding op het gouden jubileum hadden geleid. Vrijdagmorgen om 6.15 heeft zich in de Jansweg, ter hoogte van de Lage Molenstraat een lichte aanrijding voor gedaan, waarbij een lid van de Onge- vallendienst de nodige hulp heeft gebo den. Zijn fiets zette hij zolang tegen een der huizen aan de Jansweg. Toen hij even later zijn fiets op wilde halen, bleek deze verdwenen te zijn. Het lijkt ons niet onmogelijk, dat de „vinder" van deze fiets, na dit bericht tot inkeer komt en het rijwiel op een of andere manier terugbezorgd. Advertentie HAARLEM BIOSCOPEN: Rembrandt: „Het wonder van Fatima". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Palace: „Dubbel spel". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 18 j. Luxor: „24 uur uit een vrouwenleven". Tijden: 2, 7 en 9.15 uur, 14 j. Frans Hals: „Mara Maru". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag één avondvoorstel ling om 2 uur, 14 jaar. Lido: „Als de avondklokken luiden". Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 18 j. City: „Iwo Jima". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, 18 j. Spaarne: „Losprijs". Tijden: 2. 7 en 9.15 uur, 18 jaar. Minerva: „Legershow in Tokio". Tijden: Maandag 2.30 en 8.15 u., a. 1. Maandag 20 April ConcertgebouwSymphonie-orkest „Haerlem". 20 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door A. Offenberg 2122 uur. Minerva: Kleine zaal, Heemsteedse Kunstkring „Haarlems Trio". 20.15 uur. Dinsdag 21 April Concertgebouw: Concert „Robert"-serie. Sol. Ja Vincent. Grote Kerk: Orgelbespeling door B. Ne- derkoorn 2122 uur. TENTOONSTELLINGEN: Wandelpark Groenendaal - Heemstede. Internationale Bloemententoonstelling „Flo ra 1953". Geopend 8.3023 uur. Tot 19 April Boskoopse cult, in Bloemenpaleis (van 1924 April gesloten). Frans Halsmuseum, ingang KI. en Gr. Heiligland. Speciale expositie van alle aan wezige werken van Frans Hals in hoofd gebouw, dés avonds bij kaars verlichting. Bijzondere illuminatie en versiering Van Binnenhof en gevel. Geopend van 1017 en van 20—23 uur. Zon- en feestdagen 13 17 uur. Antieke Oosterse Tapijten geopend op werkdagen van 1017 uur, op Zondagen van 1317 uur. Vanaf Zondag 19 April. Museum Het Huis Van Looy, KI. Hout weg 103, (ingang Kamperlaan). Werken van leden van Kunst Zij Ons Doel. Heden daagse schilderkunst. Geopend op werkda gen van 10—17 uur. 's Zondags van 13— 17 uur. Vishal, Grote Markt. Diepzee-aquarium en Philips' Wondertuin. Geopend van 10 —23 uur, Teylers Museum, Spaarne 16. „Bloemen wereld van oude en moderne Nederlandse Kunst". Geopend dagelijks van 1017 uur. 's Zondags van 13—17 uur. 's Maandags gesloten, Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14: Nederlandse Kunstnijverheid. Geopend: 1017 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Kunstnijverheid en bloemencomposities. Pieter van Gelder, Pieter Groeneveldt. Wandtapijten van de Knipscheer. Geopend op werkdagen van 1017 uur. „Het Wapen van Heemstede". Werken van Heemsteedse beeldende kunstenaars. Geopend dagelijks van 923 uur. Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 66 Vroeg-Aziatische kunst. Dagelijks ge opend van 10 tot 23 uur. CULTURELE ONTSPANNING EN AMUSEMENT „Poesjesnellenkelder", Stadhuis, Grote Markt: Marionetten-theater, 6 voorstellin gen per dag om 15, 16, 17, 20, 21, 22 uur. Grote Kerk, Grote Markt: te bezichti gen van 9—17 en 20—22.30 uur. Gaskronen- verlichting. Stadhuis, Grote Markt: Avondopenstel ling van 20 tot 22 uur op Maandag, Woens dag en. Vrijdag van door kaarsenluchters verlichte grote hall. Toegang vrij. Vleeshal, Grote Markt: Taveerne „De Hyacint". Cabaret, Bars: „Die Raeckse", Raaks: Wie ner cabaret „Edelweiss"; „Moulin rouge" Florapark; 's avonds cabaret, variété, dan sen; „De Waag", Spaarne 29; La Cubana, Lange Veerstraat 17; Wine Lounge, Lion d'Or, Kruisweg 34. DIVERSEN: Pendeldienst minatuurtreintjes („Glip- pertjes") op route „Dreefzicht" (De Hout) Frans Halsplein v.v.; rondritten (N.Z.H. V.M.-bus, 20, 21 en 22 uur) en rondvaar ten (vertrek: Houtbrug) langs de verlich ting. Boottochtjes naar de Flora de gehele dag (van Houtbrug). Houtplein, hoek Dreef/Wagenweg, en Damstraat: oliebollen- poff ert j es-kramen. Hoofdwacht: Tentoonstelling foto's van oude Haarlemse stadsbeelden^ Geopend: Woensdag en Zaterdag van 14—17 uur. Maandag 2022 uur. (Van onze correspondent) Nadat Zondagmiddag vele honderden parochianen in een practisch onafge broken stoet zwijgend langs het stoffe lijk overschot van hun beminde herder, dat van de pastorie naar de kerk was overgebracht, waren gegaan, werd he denmorgen te Leiden onder grote be langstelling de plechtige H. Requiem- Mis opgedragen voor wijlen deken A. H. M. J. Homulle. Deken Bont werd hier bij geassisteerd door kapelaan J. Lan- gemeyer als diaken en kapelaan L. M. Sluys als subdiaken. Ceremoniarius was kapelaan H. M. J. Stoelinga. Onder de aanwezigen bevonden zich mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal, mgr. C. v. Trigt, officiaal van het bisdom, mgr. Th. Bekkers uit Voorschoten, mgr. dr. C. J. Henmng, regent van Hageveld, mgr. J. Niekel, deken van Rotterdam, Kannunik W. Pompe, deken van Den Haag, Kannunik W. de Jongh, deken van Ouderkerk, mgr. J. Ruhé uit Den Haag, cleken J. Kok uit Dekt en vele pastoors en kapelaans uit Leiden en omgeving. Pater L. G. Brandenburg, O. Praem., hield de lijkrede. De gewijde spreker beschreef daarin de redenaar deken Ho mulle als een man met karakter, wiens „ja" altijd ja was en wiens „neen" altijd neen bleef. Hij was een man van wijs heid en wetenschap, die een bijzondere liefde koesterde voor de Latinitas, re den waarom hij uitverkoren werd acht tien jaar lang de jonge priester-candi- daten te helpen opgaan naar het H. Priesterschap. Voorts een echte herder voor zijn parochie, een vader met een gouden, warm hart, die gaarne troost bracht met het woord en met de daad. Na de H. Mis vond de ter aardebestel ling plaats op het R.K. Kerkhof aan de Zijlpoort, waar deken Bont de absoute verrichtte met dezelfde assistentie als tijdens de H. Mis. Op het jaarlijks terugkerende feest van St. Joris 23 April vieren de Verken ners hun Patroonsfeest. Alle verkenners over de gehele werejd hebben St. Joris tot patroon en trachten deze ridder onder de heiligen na te volgen als een strijder voor de eer van God en een bestrijd'er van het kwaad. De traditionele viering, zoals deze nu reeds jaren achtereen plaats heeft, is van bijzondere betekenis voor allen die zich achter de standaard van St. Joris in de verkennersbeweging hebben geschaard welpen, verkenners, voortrekkers, leidsters en leiders, omdat in de stilte van het kamp vuur de bij de installatie afgelegde Be lofte wordt vernieuwd. Het luisteren naar het aloude verhaal van St. Joris leidt er bijzonder toe om zich te bezinnen op de plichten die een verkenner heeft jegens God en de naaste. De dag wordt begonnen met een H. Mis, opgedragen door de districts-aalmoezenier, Rector D. de Wit, in de St. Jozefkerk aan de Jansstraat, des morgens te 6 uur. Na d'e H. Mis worden de St. Jorisbloemen ge wijd en uitgereikt en dan trekken allen naar de Grote Markt, waar, tezamen met de padvinders van de N.P.V., de vlaggen- parade wordt gehouden. Zo zal dan, al is dit maar voor een korte tijd, Donderdag morgen de Grote Markt in het teken staan van de St. Jorisviering. In tegenstelling tot de avondviering, welke per groep plaats heeft, zullen aan deze ochtendplechtigheid zoveel mogelijk alle groepen vanhet Haarlemse district deelnemen. De vlaggenparade staat onder leiding van de districtscommissaris van de Katholieke Verkenners, de heer B. Nooij. V Gisteren hebben de parochianen van 1 afscbe d te nemen van pastoor Berke de H. Jacobus te Haarlemmerliede en meijer. Kapelaan P Langedijk was de van de Bijkerk te Spaarnwoude af scheid genomen van pastoor C. Berke meijer, die na een pastoraat van negen tien jaar van een welverdiende rust gaat genieten in Huize „St. Bavo" te Heemstede, Des morgens droeg pastoor Berke- feijer een solemnele Hoogmis op voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der parochie met assistentie van kapelaan J. de Bouvère uit Overveen als diaken en kapelaan G. Keukens uit Beverwijk als subdiaken. Het koor zong ae drie-stem mige mis „Lauda Sion" van Hub. Cuy- pers. Na de H. Mis werd het „Laudate Dom rum" van Philip Loots gezongen. Voor de pó.ocLianen van de Bijkerk was er direct na dc Hoogmis gelegenheid Onder een stralend voorjaarszonnetje en een voor schoolwedstrijden buiten gewoon grote belangstelling hadden Za terdag de eindstrijden voor het Paas- schoolvoetbaltournooi plaats. Het aller eerst traden om kwart voor twee het derde elftal van de A. H. Gerhard- school en ae Tri M. Ketelaarschool 2 binnen de lijnen Alhoewel de rust met gelijke stand inging, kwam het einde toch met een duidelijke meerderheid van de eerstgenoemde school. De wedstrijd in afd. A, welke om 2 uur op het hoofdveid begon, gaf, voor al in de tweede helft, de nodige span ning. Het Triniteitslyceum won tenslot te met onverdiend met de oneven goal. Op het Noordersportpark was intus sen de strijd In de veriiezersafdeling tussen de Ambachtsschool 5 en de 1ste Centr.school 2 begonnen. Ook hier de nodige spanning, waarbij tenslotte het Ambachtsschoolelftal de overwinning uit het vuur wist te slepen. In de winnaarsafdeling van afd. D was de eindstand na verstreken tijd ge lijk, zodat hier een verlenging nodig was. In die verlenging wist de Chr. MULO uit B'oemendaal nog een doel punt te maken en daardoor beslag te leggen op de eerste prijs in haar afde ling. De wedstrijd van de middag is wel geweest de eindstrijd in afd. B, waar de KI. de Vriesschool en de Bronstee- school in een wedstrijd van twee maal drie kwartier moesten uitmakenewie de sterkste was. En dit is wel een ware titanenkamp geworden, want ook deze wedstrijd eindigde in een gelijk spel. En zelfs de verlenging gaf nog geen resultaat. Tenslotte moesten dus de strafschoppen beslissen en hierbij was de Bronsteeschool de gelukkige. Voor al voor deze wedstrijd was de belang stelling haast te groot op het bijterrein. In afd. E was de strijd in de verlie zersafdeling ook al in het voordeel van een Heemsteedse school beslist De Bos en Hovenschool klopte de St. Wille- brordusschool met klein verschil. Als derde prijswinnaar in de winnaarsronde meldde zich de St. Petrus Canisius- 1 school 2, die daarvoor de Dr. Kuyper- school moest uitschakelen, al ging dat ook niet gemakkelijk. Kampioen van de E-afdeling-winnaars werd tenslotte het oranjeploegje van de Julianaschool uit Overveen, dat in de eindspurt de St. Aioysiusschool achter zich liet en daarmede ae nieuwe wis- selprijs voor een jaartje mee mocht ne men. Na afloop van de wedstrijden werd de prijsuitreiking wel enigszins gehin derd door het opgedrongen publiek, dat blijkbaar overal wil staan, waar het nu juist niet behoort te staan en blijkbaar geen begrip heeft voor ordemaatregelen, Na een inleidend woord van de bonds voorzitter, de heer v. d. Aart, reikte de heer Beets, voorzitter van de School- voetbalcommissie, met een toepasselijk woord de prijzen aan de aanvoerders uit. De Ambachtsschool liet hierbij ver stek gaan. Onder de autoriteiten, die hun be langstelling toonden bij deze wedstrij den, merkten wij op de wethouder van Onderwijs, de inspecteur van het La^er Onderwijs, de inspecteur van de Lich. Opvoeding en de consulent v. d. Lich. Opvoeding. Om half zes was dit goed geslaagde Paastournoci 1953 geëindigd. De uitslagen waren; Afd. A: Triniteitslyceum 1De Costa- kweekschool 1 32. Afd. B: KI. de Vriesschool 1Bronstee- school 1 22. Na verlenging en straf schoppen gewonnen door de Bronstee school. Afd. C; A. H. Gerhardschool 3Th M. Ketelaarschool 2 30 Afd. D Winnaarsafd.: Chr. MULO (Bl- daal) Lorentzlyceum 4 2—1 (na verl.) Verliezersafd.: 1ste Centr.schooi 2— Ambachtsschool 5 0—1. Afd. E Winnaarsafd.: St. Aloysiusschool (O)—Julianaschool (O) 1—3; om de 3de prijs: St. Petrus Canisiusschool 2 Dr. Kuyperschool 3—2; Verliezers afd.: St. WillebrordusschoolBos en Hovenschool 12. tolk van allen, toen hij zei, dat velen het heengaan van hun herder zullen be- tre-uren De voorz Mer van de R. K. Kring, de heer Van Warmerdam, schet ste de verdiensten, die de pastoor heeft gehtd voor de Bijkerk. In zijn korte toe spraak memoreerde hij ook de tot standkoming van de R. K. Lagere School en de R. K. Kleuterschool. Hij overhan digde hem een geschenk onder couvert. Namens de meisjescongregatie bood mej. M. Balm, de pastoor een enveloppe aan. Hierna nam pastoor Berkemeijer zeef het woord. Hij zei er van overtuigd te zijn, dat hij de Bijkerk van Spaarn- dam niet stiefmoederlijk had behan deld. „Moge dan de zorg voor U de dank oogsten, in die vorm, dat wij voor elkaar blijven bidden", zo besloot hij zijn toespraakje. Des middags waren er in het Ver enigingsgebouw vele parochianen, die persoonlijk van pastoor Berkemeijer afscheid wilden nemen. Kapelaan Lan gedijk leidde de middag in met een toepasselijk woord, waarna de heer Nelis, voorzitter van het kerkbestuur de pastoor prees alseen perfect financier, die de schulden der parochie met 4/5 wist te verminderen. De voorzitter van het kerkelijk Arm bestuur overhar digde de scheidende pastoor een enveloppe met inhoud als geschenk van de gehele parochie. Ook de sot'coll .1.deren waien van de partij. Zij kwamen op de planken met een volksdansje en ten samenspraakje. Hierna namen nog vt ie sprekers het woord, oncer v ie dc voorzitters van de K..VN er. het schoolbestuur. De heer Molenaar sprak namens de ouders an de scoolkinderen. Ook hier werd het laatste woord ge voerd door pastoor Berkemeijer, die dank bracht aan allen, die in zijn ne gentien ;arig pastoraat op velerlei wij zen met hem hadden samengewerkt. Ondanks het feit, dat hij niet meer in hun midden zou zijn, beloofde hij steeds voor zijn oud-parochianen te zullen bidden. Na deze woorden gingen velen de pastoor persoonlijk de hand druk ken. (Niet officiële koersen) 3% Ned. 1953 3% Nederl. 1948 3% pCt. Ned 1950 3-3Va Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac. Inschr Grtbk. 46 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert A.K.U. Van Berkels Batent Calvê-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon Petroleum ..Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. M. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. eert. Vorig Opening slot 20/4 100% 100% 96 ft 96 h 97 97 98% 94 W 157 162 100 1. 161% 11.9 149 154^3 186'/. 134 V2 206 155 156 317% 314 3933 146 125 (2 125 128% 128' 981 1 98 33 83 Ter gelegenheid van het feit, dat het 16 October a.s. 25 jaar geleden is, dat het Chr. Fanfarecorps Arti et Religione werd opgericht, zal van 8 tot en met 14 Mei iu de Haarlemmerhout bij Dreefzicht een mu ziekfestival worden gehouden. Het bestuur heeft deze data gekozen, omdat zij vallen in de periode, dat Haarlem in het middel punt van de belangstelling staat door de Lichtstad. Vele verenigingen uit de randgemeenten van Haarlem nemen deel aan het Festival. In de tweede helft van April viert dc heer J. Bilars zijn 40-jarig jubileum als onderwijzer. Wegen familieomstandig heden zal dit echter pas worden gevierd 12 Mei a.s. De heer Bilars werd geboren 8 October 1892 te Oud-Schoten, onder de rook van Haarlem. Na de lagere school te hebben doorlopen, werd hij geplaatst op de Bis schoppelijke Kweekschool te Beverwijk. 11 April 1913 slaagde hij voor onderwij zer en kreeg als eerste standplaats Lisse, waar hij tot eind Maart 1918 bleef. Sindsdien is de heer Bilars onafgebro ken werkzaam geweest aan de St. Bavo- school aan de Westergracht. Dat is dus ruim 35 jaar, dat hij de jeugd van de Kathedraal de nodige kennis en levens wijsheid heeft bijgebracht. En hoe hij dat deed, dat zullen zijn oud-leerlingen het best kunnen vertellen, want zij mochten hun onderwijzer wat graag. 12 Mei zal er 's morgens een plechtige H. Mis van dankbaarheid te zijner in tentie worden opgedragen. Voor belangstellenden zal er in het schoolgebouw van 11%-12% gelegenheid zijn de jubilaris hun gelukwensen aan te bieden. In de middag zal er op school feest zijn voor de kinderen. In Hotel „De Leeuwerik" hield Za terdagmiddag de afdeling Haarlem en omatreken van de Nederlandse Bond van Oud-Onderofficieren, ter gelegen heid van haar 65-jarig bestaan, een druk bezochte receptie. Behalve de voorzitter, de heer W. Scholten, was ook aanwezig de ere voorzitter, de luitenant-kolonel b.d. H. W. Lenderink. Vele afdelingen van andere plaatsen hadden afgevaardigden gestuurd, zoals van Den Haag, Hilversum, Rotterdam enz. enz. Uit Haarlem merkten we o.m. op de Hoogdcommissaris van Politie de heer J. Fontijne, die tevens penning meester is van het Chr. Mil. Tehuis, de Commandant van het Garnizoen Haar lem, overste Van Dommelen, en enkele afgevaardigden van „St. Martinus". De receptie is in een gezellige sfeer verlopen, terwijl verschillende sprekers hun gelukwensen aanboden. Des avonds werd, eveneens in Hotel „De Leeuwerik" een uitvoering gege ven voor leden en donateurs, waarbij ook aanwezig was de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers. De Bloembollentochten, welke wer den georganiseerd door de wandelsport vereniging „Jan Passtoors" te Haarlem, zijn ook dit jaar een groot succes ge worden. Bijna 1600 wandelaars hebben deze tochten met genoegen en veel ple zier uitgewandeld. Allen waren vol lof óver het prachtige parcoursdat was uitgezet. De organisatoren waren van het standpunt uitgegaan dat zoveel mo gelijk de grote verkeerswegen moesten worden gemeden. Hierin zijn ze ten volle geslaagd en de deelnemers waren hun hiervoor dankbaar. Evenals andere jaren was ook nu weer het grootste aantal deelnemers van buiten Noord- Holland. Zo zagen we o.a. grote groe pen uit Almelo, Made, Utrecht, Brum- men, Den Haag, Zeist. Na afloop van de tocht dankte de heer H. H. Winters namens de Nederl. Wandelsport en de afdeling Noord- Holland het bestuur en de leden van „Jan Passtoors" voor het prachtige werk wat zij hebben verricht om ook deze bollentocht weer te doen slagen- in het bijzonder de leider van deze tocht, de heer J. Schorfhaar, die, even als andere jaren, op zo'n perfecte wijze dit groots wandelsportfestijn heeft doen slagen. In zijn antwoord dankte de heer J. Schorfhaar voor de waarderende woor den en noemde in het bijzonder de heer en mevr. Oorschot, die als secre taresse en penningmeester ontzettend veel werk hebben verzet. Verder hoop te hij dat, indien de eenheid onder de wandelsportorganisaties tot stand zou komen, het aantal deelnemers aan deze wandeltochten nog groter zou worden. Op 22 April zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer Joost Cornelissen in dienst trad als melkbezorger bij d» Melkinrichting Joh. Rutte Molijnstraat 36. De heer Cornelissen heeft geduren de 25 jaar de zaak van de heer Rutte op voortreffelijke wijze gediend en een woord van dank en hulde past zeker aan het adres van deze bekwame kracht. Op de 22e April zal dit jubi leum op feestelijke wijze worden her dacht en er zal gelegenheid zijn tot fe liciteren van 35 uur in de cantine M.I.S.-school, Berkenburgstraat, Haar lem Hedenmorgen omstreeks 8.45 uur redeh op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Zaanerlaan twee zusjes op de fiets naaS* elkaar. Op het ogenblik, dat zij een vóór hen rijdende wielrijdster passeerden, week deze laatste plotseling naar links uit- Hierdoor raakten de twee zusjes met sturen in elkaar verward, de 25-jarige C. N. kwam te vallen en brak daarbij haaf linkeronderbeen. De wielrijdster, die van dit ongeval de oorzaak was en is doorgereden, wordt ver zocht zich te melden bij de politie. Zaterdagnacht om 0.15 werd op het Per" ron der Nederlandse Spoorwegen te Haar lem op aanwijzing van een burger, d« 23-jarige J. de R. uit IJmuiden, los werk man, in, gezelschap van de 22-jarige c* A. E., eveneens uit IJmuiden, aangehou den. De burger had J. de R. betrapt bij be* wegnemen van een regenjas uit een luk0 auto, die geparkeerd stond op het BegijU' hof. C. A. E. bleek op de uitkijk te ben gestaan, kennelijk zonder het beoog de resultaat! J. de R. is voor de recherche een goed0 bekende, tegen wie meermalen proces-v0r" baal is opgemaakt. Dr. A. van der Boom: Acht Vlaaffl5® en Nederlandse houtgraveurs. Henri Ghéon: Maria Moeder Gods. Iconographie van Maria in de schilde*" kunst. Ludwig Goldscheider: Van oude naaf moderne kunst. W. J. Gruyter: Hedendaagse Nede*' landse kunst, g'iafiek. E. H. KorevaarHesseling: Inleidih® tot de schilderkunst. Marcel Pacaut: I/irnnncranhif» cbf0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2