Lentefeesten vervangen het carnaval Verregaand symbolisch huwelijk in Sittard ,Duurzame vrede alleen in God mo Postzak vol gelukwensen voor S. W. Numann Scheepsbrand in Harwich Moord- in de lift f. HUISIIN HAARD Jonge mensen dragen een grote verantwoordelijkheid Een Prins Carnaval komt in Nijmegen uit de lucht vallen Zilveren jubileum bij Philips Berging Carthage weer mislukt B MAANDAG 20 APRIL 1953 PAGINA 3 Duitsers in Franse- re volutie-pakj es G.P.N.-lid geroyeerd PRINS BERNHARD OP JEUGDAPPèL: iyterZ.. Sfeer, comfort en gezelligheid WETERINGSCHANS 165. Amsterdam Tel. 31045 Bond tot het redden van drenkelingen bijeen Deense passagiersboot uitgebrand door NCAIO MARSH Herstel der Hiërarchie Mgr. J. Huibers draagt pontificale Mis op Benoeming in bisdom Haarlem Mgr. J. Groen overleden te Soerabaya Apostolisch Vicaris van Bandjermasin In Sittard schaarden de bruiloftsgasten zich op de Grote Markt aan de koffiemaaltijd. (Van onze speciale verslaggever) f'&iburgers hebben aan een kleine aanleiding genoeg om in feestvreugde los te feken, dat is algemeen bekend. En als er zich niet zo gauw iets voordoet dat 'erenswaardig is, dan zijn zij bijzonder voortvarend in het creëren van een ■.titel". Hollanders vieren feest bij wijze van ontspanning, Limburgers echter doen uit overtuiging. Het kan u dus niet verbazen, dat het hun tot in hun diepste *.ezei» heeft getroffen, dat het Carnaval dit jaar niet door kon gaan; en even- /lIn dat zij dienovereenkomstig de eerste de beste gelegenheid om de geleden. ctlade ook in mercantiel opzicht in te halen hebben aangegrepen. Met name as dit het geval in de twee, zeer op het Carnaval afgestemde stadjes als Sittard n Kerkrade zijn. Men had er de lente bijgehaald om een grond aan de feesteiyk- e"ien te geven en dat was, voorzover dit jaargetijde in Zuid-Limburg niet altijd en oprecht feest is, een zeer joyeuze gedachte. In Sittard had men bovendien met ®eU voor de hand liggend, maar daarom niet minder waardeerbaar gevoel voor Poëzie, het voorjaar aan de liefde gekoppeld in die zin, dat men er een „symbo- 'sche" huwelijkssluiting tussen twee in het plaatselijk-folkloristische populaire Iguren, Nol en Jeideldie, aan had verbonden. In Kerkrade had men eenvoudig "drie dol daag" geprojecteerd. Feesten betekent in Limburg meest- 9°k: zich verkleden. En dat men de rmloft van Nol en Jeideldie had getrans poneerd in de zeventiger jaren had dan uok een diepere zin. Zulks bood de ?estelingen namelijk de gelegenheid te hullen in de ietwat wijdlopige. Jnaar niettemin zeer fraaie costuums uit "le tijd. En zo zag men dan het bruids paar jn een ouderwetse brik op cfe markt arriveren; „zij", in een weelderig 2^',an gewaad van (echte!) moiré kant, tea'' in een zwart Pak me* nauwslui- Wph Pantalon en hoge hoed. En de Puerzijdse familie had zich navenant LiSï§.dost- Maar het zou geen waarlijk rl '"s feest zijn geweest als de kol- bruid^stnontbroken- Men zag dus in de oruiasstoet een neger en negerinnetje De journalist de heer B. Riezouw is door het district Amsterdam der communistische Partij als lid van de partij geroyeerd. In een hiotie der afdeling „over het voor de partij schadelijk optreden van de heer Riezouw" wordt o.a. gezegd: „Zij veroordeelt ten in v!r?ste' da' hij tezamen met B. Polak en te .Hhlrcim deelnar.i aan een bespreking din "Uize van J. Romein, waar onder lei- ng van L. v. d. Land en van 't Reve ge boogd werd een vijandige verklaring tegen 1 S°wjet-Unie en de volksdemocratische "den te doen aannemen." meelopen, die blijkens het opschrift op een bordje bloemen van de (bepaald niet 19de eeuwse) Mau Mau hadden meegebracht. De „wettelijke" huwelijkssluiting is er ten aanzien van heel Sittard op het bordes van het raadhuis door burge meester Coenders zelf verricht. En zij was inderdaad een verregaand symboli sche, want de magistraat bepaalde er zich toe de toestemming van de weder zijdse ouders te vragen en de bruid na mens de gemeente een ferme bos bloe men aan te bieden, maar het ja-woord van de gelieven zelf zag hij totaal over het hoofd. Wat niet wegneemt dat de Marottekapel met grote geestdrift het befaamde bruidskoor uit Richard Wag ner's „Lohengrin" ten gehore bracht; en het bruiloftsfeest leed ook in het geheel niet onder de incomplete formulering van de burgemeester. Dat werd in de open lucht, en gelukkig zeer lentelijke lucht midden op de markt gevierd. Nauw aan het bruidspaar geliëerden mochten met Nol en Jeideldie en de burgemeester en zijn echtgenote aan een speciaal op een podium aangerichte dis aanzitten en voor de andere eregas ten had men de tafel gedekt op het marktplein. Daar werd naar goed Lim burgse zede bier geschonken en vla ge geten en het duurde nog geen vijf mi nuten of het hele gezelschap zat op de muziek van beurtelings de Marotteka pel en de harmonie „Sint Jozef" te ..schoenkelen", een bezigheid die men bij ons ir. Amsterdam „deinen" pleegt te noemen. En toen schocnkelde in een minimum van tijd heel Sittard. Burge meester Coenders maakte zijn formalis- (Van onze verslaggever) W^onfJe mensen, jullie draagt een grote *°o ~jtw,00rdelijkheid. Wat jullie zijn, eisp bepaald door jullie reacties op de sPr u Van het Woorci van God." Zo in Prins Bernhard Zaterdagmiddag Am f aula van het ^Tropeninstituut te thi ,fdam op het Jeugdappèl van de Chr. Vredesbeweging. tv ftienlnJ Bernhard betoogde dat ieder pot de vrede wil, zelfs de ergste des- V(,rfa de wreedste onderdrukkers. Ze Vi-p^'P^n er echter een eis aan: dat do- zij^ 'die zij willen, hun vrede moet getl' willen vrede als zij gelijk krij- V/e '0 k een vredeswil bergt een nieu wen ur;°S in zich. Vrede moet dan ook. de vra fundament hebben, het moet ieder pvf .zÜn> die Christus wil. Voor een ponsten is de strijd voor de vrede Christ3 van gehoorzaamheid, n.l. aan Veriar]Us' Vredeswil. Zulk een vredes- Ven wSeiJ kent geen egoïstische motie- Vretj6 ant het gaat niet meer om ónze Zo ka maar om de vrede van Christus, baseerd GGn duurzame vrede slechts ge- der ziin en blijven op de overgave ideaaj 12nsen aan een boventijdelijk derwo're0en Vjdelijk ideaal is immers on- Dla^en aan omstandigheden van tijd dtiurr-o een boventijdelijk alleen kan ^oord 111 zün. Dat boventijdelijke is het ?ehoor73L,God'. de God van de Vrede. vtede aam ziJn aan God betekent u6eh oriBt'rnhard herinnerde aan het- eeft pr ?s een Nederlands minister ^huner dat het zo verschrikkelijk Ü6tl Vo]t'S „dat waarachtige eenheid m ®n biin„ tussen verschillende volke- ®atieve Jd tot stand komt door ne- agfessie 00rzaken, zoals verzet tegen feh \»aL?ngs' voor de oorlog, strijd te- ii'd geG:sn?od- In feite moet die een maal j yest worden op een positief v® striid kan geen ander zijn dan ,'Jk op °°r de vestiging van het Gods- pe dUUrarde' de enige waarborg voor l'nhard vrede, zo besloot Prins !!°°hli?kiiohadden verscheidene per- ?°Wel d®n uit Protestantse kringen r?nd cesn„'i land als in het buiten- t 6 inleid n over het vredesideaal. w'dam n"' ™r' J- Hollander uit Rot- Ilheim;r,Gmde de oproep van Prinses r?hleidin I)a de Nationale Ramp de v. Cl M°; dit jeugdappèl. Prof. dr. d; °°f allo i verzocht haar jeugdig ë6n. die dingen te gaan vervaar- kocht kunnen worden op een in de a.s. herfst te Amsterdam te houden expositie van interkerkelijk oecumenisch werk. Dr. G. Kurz uit Bern schetste de arbeid onder .de vluchtelin gen in West-Duitsland en was dankbaar gestemd jegens de Nederlandse scholen, die Kerstpakketten aan deze vluchtelin gen hebben gezonden. Dr. H. Turkstra uit Hilversum meende dat de school jeugd niet enkel de oorlogen moet le ren maar ook vredesoproepen zoals van Koningin Juliana en Prinses Wilhel- mina. tische fout geheel goed door heel infor meel met Jeideldie een walsje te ma ken en de jongelui van de Mau Mau ontpopten zich als niet te miskennen Sittardenaren. die niet alleen het bruidspaar uitnodigden om zijn huwe lijksreis in Afrika te plannen, aange zien in dat werelddeel „de kokosnoten net in volle bloei stonden", maar die ook nog in zeer herkenbaar Sittards dialect de pas getrouwden toezongen. In Kerkrade mint men de dolheid. Vooral de dolheid-met-een-aanloopje. De drei dol daag had men er dan ook al door drie dolle avonden op kleiner schaal vooraf laten gaan om de stemming gron dig voor te bereiden. Maar de pret brak eerst goed door tijdens en vooral na de optocht, die Zondagmiddag door het stadje en door alle belendende dorpen trok, urenlang. Zij was als „internatio nale optocht" geafficheerd, want in Kerkrade houdt men, in het bijzonder na het doorslaaand succes van het mu ziekfeest in 1951, van internationaal. Het buitenlands element in deze pseudo Carnavalsstoet bestond overigens uit de deelname van groepen uit het lang zamerhand weer bevriende Duitsland van vlak over de grens; dames en he ren die zich merkwaardigerwijs voor een deel in Franse Revolutiepakjes had den gehuld. Voor een ander deel liepen zij ernstig in de pas en bliezen op schitterende instrumenten. Min of meer buitenlands deed ook een groep Frie zen aan, die zich in vol folkloristisch ornaat bij het stoetje hadden aangeslo ten. De opgetogenheid van de Kerkra denaren daarover deed vermoeden dat de uitersten elkaar soms werkelijk ra ken. En voor de rest was het inderdaad allemaal dolheid. Een meisje dat een persfotograaf, beslist niet tot diens on- genoegen, met 'n kus overviel en stoere mannen die aan de toeschouwer langs de weg met grote gulheid flesjes bier uitreikten. Daar waren gekerkerde haremdames en heren, die met een in een kooi vervatte kanariepiet liepen te springen; daar waren zigeuners en ban dieten met bijzonder ongunstige ui ter lijken; en daar waren Pierrots en Pier rettes en lieden van wie niemand kon vaststellen, wat ze moesten beduiden, maar die zeker niet gemist konden worden. Al deze Carnavalsgekken ver spreidden zich toen de optocht uitge trokken was over de stad en op het moment dat wij dit schrijven duurt de dolheid nog steeds voort. Bevoegde Kerkeradenaren hebben ons verzekerd dat dit nog geen echt Carnaval was. Maar er is maar iets voor nodig gelo ven wij of het feest slaat over naar een andere onechtheid, die van een echte echtheid nauwelijks meer te onderschei den valt. Gedrongen tussen het feestelijk bloe- semende land van Betuwe en Noord- Limburg is op de Zondag van gisteren uit een hei-blauwe hemel de jolijt in hoogst eigen persoon op Nijmegen neer gedaald. Prins Nico I kwam op deze stralende Aprilmiddag met een heli copter van de Sabena wolken van stof doen opwaaien nabij de machtige Waal overspanning. Een stofwolk, die de tien duizenden die het landelijke terrein aan de Batavierenweg omzoomden even alle gezicht ontnam. Maar vlak daarop stap te de Belgische kapitein-vlieger Téme- rie uit zijn helicopter om de Prins be hulpzaam te zijn voet op eigen bodem te zetten. Het kwam deze middag voor Nijmegen allemaal uit de lucht vallen. Duizenden pamfletten waren al eerder op de Waalstad neergedaald met een overzicht van de grootse optocht, die later in de middag door de straten trok. En na de aankomst van de Prins scheer de er al weer een ander vliegtuig over de hoofden van de tienduizenden feest gangers om bloembouquetten en conter- feitsels van Z.K.H. Prins Nico I over hun hoofden uit te strooien. In een toespraak richtte de Prins zich tot kapitein Trémerie, de Belgische he- licopter-piloot-, die tijdens de waters nood als een van de eersten met zijn hefschroefvliegtuig boven het ramp gebied verscheen en aan een honderd tal landgenoten redding bracht. Woor den van warme hulde sprak de Prins aan het adres van deze goedmoedige Vlaming, die zichtbaar ontroerd was door de luidruchtige hulde, hem door tienduizenden toeschouwers lang en ovationeel gebracht. Het eremetaal van Prins en „De Blauwe Schuit" sierde de borst van kapitein Trémerie, toen hij even later met een persoonlijk geschenk van de Nijmeegse burgerij bo ven een oceaan van wuivende handen met een ererondje in de richting van de Zuidergrens verdween. Prins Nico bracht een verrassing voor Nijmegen mee in de vorm van een heus pierement. Dit orgel, een geschenk van „De Blauwe Schuit", zal in de toekomst dagelijks de Nijmeegse straten opfleuren. De klanken zullen de financiële zorgen van het z.g. Labre-Huis (een tehuis voor daklozen van alle gezindten) helpen ver lichten. Na de unieke landing van de Prins trok er door de straten van het roemruchte Novio Magum een lange en bonte stoet van zotte uitgelatenheid. Machtige praalwagens, afgewisseld door vrolijke en uitgelaten carnavalistische groepen, trokken in een lang uitgerekt feestlint door de stad. De stoet was zo lang, dat op vele punten kop en staart van de stoet elkaar passeerden. Het was maar kort nacht in Nijme gen. De reinigingsdienst had maar nau welijks tijd om de tonnen serpentines, confetti, vermorzel de ulevellen en bloemen bijeen te vegen toen de Prins op deze morgen al weer met zijn ge volg in touw was. Een feestelijke vee markt kreeg een bijzonder feestelijk cachet door een prinselijk bezoek. Later op deze och tend werden Prins en Raad van Elf in een bijzondere zit ting van de Nij meegse raad ontvan gen. En vanmiddag, dansten op de histo rische Grote Markt van Nijmegen hon derden boeren en boerinnen een vro lijke openlucht-boe renbruiloft tot een goed einde. Schalen met broodjes en li ters koffie verdwe nen in de grage ma gen van de brui- loftsgangers. Deze avond vindt de Lentejolijt zijn hoog tepunt in het Blau we Schuitbal. Waarmee dan te vens een einde komt aan deze uitbundi ge begroeting van de Lente, waarmee Nijmegen het afge laste carnavalsfeest op een grandioze wijze heeft trachten te vergeten. Advertentie r w V- •<- V- zijn de kenmerken van de ideale woning. Een woning werkelijk goed inrichten is een kunst, die veel ervaring vereist. Het kopen van meubelen moet daarom met overleg geschieden en het advies van deskundigen kan daarbij van onschatbare waarde zijn. Bij „Huis en Haard", de specialisten voor comfort en gezelligheid, is de verzorging van Uw interieur in goede handen, INTERIEURVERZORGING (Van onze Haagse redactie) Veel is er niet veranderd in de situa tie van het Franse schip „Carthage." Het schip ligt nog .net zo muurvast in het zand geklemd als enkele weken ge leden. De hardnekkige pogingen van een Rotterdamse bergingsmaatschappij, die de afgelopen week alles in het werk heeft gesteld om het schip vlot te krij gen, zijn niet mogen gelukken. Het eni ge dat is bereikt is een kleine verande ring in de positie van de „Carthage", die nu bijna dertig meter dichter bij de zee is komen te liggen. Maar dit is dan ook het enige positieve resultaat van een week hard werken. De bergingsmaatschappij is echter van oordeel dat het mogelijk is het schip weer vlot te krijgen. Voorlopig zal ech ter tot Mei moeten worden gewacht voor men wederom een poging kan wagen, omdat het water tot in het begin van deze maand te laag is om met redelijke kans op succes aan een berging te wer ken. Is deze berging dus al een probleem, dat de kapitein van de „Carthage" uit de slaap houdt, het beslag dat op zijn schip is gelegd zal er ook niet bepaald toe bijdragen zijn zorgen te verlichten. Zoals bekend heeft een Belgische scheepswerf nog altijd een vordering op de rederij van de „Carthage." Zolang de ze schuld niet is betaald blijft het be slag op de „Carthage" gehandhaafd. Zeer waarschijnlijk zal het schip als het de volgende maand geborgen is naar Rot terdam worden gesleept, om daar een nieuwe wachttijd te beginnen. (Van onze Brabantse redactie) „Ik ben hier vijf en twintig jaar een gelukkig mens geweest", zo getuigde Zaterdag de heer S. W. Numann, Gene ral Advertising Director van Philips te Eindhoven, in zijn dankwoord na de huldiging, welke hem ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum was bereid. Met groot enthousiasme sprak de jubi laris over de vreugde, die zijn werk hem gegeven heeft. Een groot voorrecht en een groot avontuur noemde spr. het te mogen meebouwen aan een zo dy namisch bedrijf, waar men in staat is zijn ideeën te realiseren. Spr. bracht hulde aan de fabrikanten en de re- searchmensen, die er in geslaagd zijn het Philipsproduct tot een kwaliteits product te maken. „Wij hebben daar alleen over mogen vertellens" zo zei spreker. Dat de manier, waarop de heer Nu mann verteld heeft en anderen heeft laten vertellen, zonder meer voortreffe lijk is geweest, bleek wel uit de woor den van al degenen, die hem bij deze gelegenheid hun gelukwensen kwamen aanbieden. Dat hij bovendien, al ver tellend, er in geslaagd is over de hele wereld vrienden te maken, kwam hier eveneens duidelijk naar voren. Een post zak vol gelukwensen uit alle delen van de wereld werd de jubilaris tijdens deze bijeenkomst overhandigd en een tafel vol prachtige en originele geschenken getuigde ervan dat menigeen het niet bij woorden had willen laten. Onder de vele geschenken, die de heer S. W. Numann ont ving, bevond zich een Italiaanse fontein uit Venetië. De heer en mevrouw Numann en de heer Hartong, directeur van Philips, bezien het geschenk. Zoveel gegadigden ook waren er ge weest, die hem bij deze gelegenheid wilden feliciteren, dat men een keuze had moeten doen. Allereerst sprak dan de heer O. Lou- part, die als lid van de Raad van Be stuur de heer Numann toesprak. Spr. wilde niet ingaan op de algemeen er kende vakbekwaamheid van de jubila ris, maar prees vooral zijn persoonlijk heid. „Een sterk bindend loyaal ele ment", noemde spr. hem, die steeds streeft naar een goede samenwerking en levend contact, zowel met de hoogst als met de laagst geplaatsten in het be drijf. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat men zich bij Philips nog lang zou mogen verkwikken aan de werkvreugde, de levensvreugde en de vriendschap van de heer Numann. Namens de buitenlandse Philips-or- ganisaties sprak de heer De Jong, di recteur van Philips in Spanje. Hij over handigde de heer Numann een Andalu- sische hoed, als een uiting van waar dering voor de „heraldo", die deze is in zaken- en mensenleven. De heer H. Hartong. commercieel-di- recteur van de hoofdindustriegroep ap paraten, haalde vele herinneringen op. Hij noemde de feesteling een versprei der van hartelijkheid en vriendschap, wiens aanwezigheid' werkt als een toni cum. Een Venetiaanse fontein voor de de tuin van de familie Numann bood hij aan namens de Nederlandse organi satie. Vermoedelijk de grootste verras sing van de dag bracht de heer J. Dix uit Heemstede, die een oorkonde voor las, waarin stond vermeld, dat een fraaie, vuurrode tulpsoort voortaan de naam „Tulipanus Sies W. Numannus" zal dragen. Omdat, zoals spr. zei, Sies W. Numann nog pas in de knop stond. kon hij de feeste ling tijdens de hul diging slechts eni ge nog niet ontlo ken exemplaren overhandigen Namens alle bui tenlandse propa- ganda-afdelingen bood de heer A. Nickmilder een por tret van mevrouw Numann, vervaar digd door Doeve, aan. De heer W. Grol- lenberg feliciteerde namens de Neder landse reclamewe reld. De heer J. Bakker namens de gehele General Ad vertising Division. Een hartelijk dank woord van de jubi laris en een voor deze gelegenheid vervaardigd feest lied besloten de plechtigheid, waar na zeer velen van de gelegenheid ge - bruik maakten om de heer en me vrouw Numann per soonlijk geluk te wensen. De Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen vergader de Zaterdag te Utrecht in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen onder voorzitterschap van de heer J. P. Wey- burg te Velsen. In zijn openingswoord zei deze ten aanzien van de overstro mingsramp, dat, als men meer had kun nen zwemmen, het aantal doden onge twijfeld geringer zou zijn geweest. Er moeten meer zweminrichtingen komen. De regering ziet in, dat de overheid hier een taak heeft, maar ook het par ticulier initiatief. De regering heeft reeds contact te dezer zake gelegd tus sen de Bond tot redden van drenkelin gen en de zwembond. Het ministerie van O. K. en W. en dat van Wederop bouw zijn hierbij betrokken, wat naar spr. meent hoopvol kan stemmen. De secretaresse, mej. A. Clans, die reeds 25 jaar aan zwemmend redden doet, ontving een armband. Mevr. Schmidt uit Haarlem sprak daarop namens het vlaggecomité. Zij bood een grote vlag aan, die nodig is geworden doordat de bond het praedicaat „Koninklijk" ver wierf. (Van een onzer verslaggevers) HARWICH, Zondagavond In de haven van Harwich aan Parke- ston Quay is vanavond om ongeveer half zeven een modern en zeer gerieflijk Deens passagiersschip, dat 's middags om half twee uit Esbjerg (Jutland) was ge arriveerd, in brand gevlogen. Het was de „Kronprins Frederik" van de maat schappij Det Förende Dampskips-Sel- 6 „Beiden?" vroeg haar metgezel mede lijdend. „Ja. Bij een auto-ongeluk. Ik ga nu bij die tante wonen." „Ik kan alleen maar herhalen, dat ik hoop, dat het een aardige tante zal zijn.'- Roberta glimlachte tegen hem en hoopte, hoewel hij vriendelijk was, dat hij weg zou gaan. Een steward kwam voorbij met een stapel brieven in zijn hand. „Dat is de post van de loodsboot", zei haar metgezel. Roberta wist niet of ze een brief ver wachtte of niet. De steward gaf haar er twee benevens een radio-telegram. Eerst maakte ze het telegram open en even later hoorde haar metgezel haar een zwakke kreet uiten. Hij keek op van zijn eigen brief. De donkere ogen van Roberta glansden en haar gezichtje scheen tot nieuw leven gekomen te zijn. ,„Goed nieuws?" „O ja! Ja! Van'mijn beste vrienden. Ik ga eerst bij hen logeren. Ze komen aan de boot. Mijn tante is ziek of zoiets en nu ga ik naar hen toe." „Is dat goed nieuws?" „Het is prachtig! Ik kende ze al in Nieuw-Zeeland, ziet u, maar ik heb ze nu in geen jaren gezien." Roberta wenste niet langer, dat hij maar zou weggaan. Ze was zo opgewon den, dat ze toch met iemand over haar geluk moest kunnen praten. „Ik had ze geschreven, dat ik kwam, maar dat was per luchtpost op de dag dat ik vertrok." Ze keek naar haar brie ven. „Deze is van Chariot." Met bevende vingers maakte ze de brief open. Het handschrift van Lady Charles was als zijzelf: dun, elegant en edelmoedig. „Liefste Robin", las Roberta. „We zijn allemaal zó opgewonden! Zo dra je brief kwam heb ik je tante in Kent opgebeld en gevraagd of je eerst bij ons mocht komen. Ze zei, dat het goed was, maar alleen voor één nacht, wat erg schriel is, maar je moet maar vlug terugkomen. Ze klonk verder nogal aardig. Henry en Frid zullen aan de boot zijn. We zijn zo blij, schat! We hebben maar een heel klein hokje yoor je om in te slapen, maar dat zul je wel niet erg vinden. Veel liefs van ons allen. Chariot." Het telegram luidde: „Tante ziek mo gen je dus een maand houden. Hoera lieverd blij tante niet ernstig ziek dus alles prachtig liefs Chariot." De tweede brief was van Roberta's tante: „Liefste Roberta. Het spijt me zo vre selijk en ik vind het zo erg, dat ik je niet zal kunnen verwelkomen bij je aan komst in het Lieve Oude Engeland, maar ik lig helaas te bed met zo'n ver schrikkelijke jicht, dat mijn dokter er op staat, dat ik naar een speciale inrich ting ga!! Ik zou hem beslist zijn zin niet gegeven hebben als het niet was wegens je vriendin Lady Charles Lamprey, die me uit Londen opbelde, wat op zich al een gebeurtenis was in mijn saaie leven tje, om te vragen wanneer je aankwam en toen ze van mijn dilemma hoorde, onmiddellijk aanbood om je een maand of langer te nemen. Eerst stelde ik maar één nacht voor, maar ik weet dat je lieve vader en moeder een zeer hoge dunk van Lady Charles Lamprey had den en daarom voel ik, dat ik nu hun aanbod gerust mag aanvaarden. Deze brief bereikt je hopelijk nog, terwijl je nog aan boord bent. Het spijt me vrese lijk, dat het allemaal zo gelopen is, maar Eind goed Al goed, en ik ben bang, dat je het leven in een dorpje in Kent wel heel rustig zult vinden na de vrolijkheid en het grote leven bij je Lonaense vrien den!! Lieve, welkom in Engeland en ik verheug me echt op onze ontmoeting. Je toegenegen Tante Hilda. P.S. Ik heb een briefje aan Lady Char les Lamprey geschreven. Tussen twee haakjes, ik hoop dat dit de juiste wijze van adresseren is. Of had ik moeten schrijven Lady Imogen Lamprey? Ik herinner me nog zoiets, dat ze van zich zelf The Honourable, of was het Lady, Imogen Ringle was. Ik hoop dat ik geen faux pas begaan heb! Ik geloof dat haar man de Lord Charles Lamprey is, die tegelijk in Oxford was met je oom George Alton, die later rector is in Lum- pington Parva, maar ik denk niet, dat hij zich dat nog zal herinneren. Tante H. P.S. Bij nader inzien is hij nov veel te jong! T. H. Roberta grinnikte en lachte toen hard op. Ze keek op en zag, dat haar mede reiziger tegen haar glimlachte. „Alles naar wens?" vroeg hij. „Prachtig", zei Roberta. II Terwijl de afstand tussen het schip en de kade steeds kleiner werd, ver dween geleidelijk het gemeenschaps leven, dat de passagiers vijf weken lang verbonden had gehouden. Reeds nu leken ze vreemden voor el kaar te zijn en hun laatste gesprekken werden oppervlakkig en onwerkelijk. Het scheen of het schip zelf weer vreemd werd. Zelfs in haar op winding had Roberta nog tijd om een vleugje melancholie te voelen, omdat ze zo van haar eerste grote reis geno ten had. Een smalle strook vuil water scheidde hen nog van de wal, waar een grote menigte achter een afrastering stond tg wachten. Reeds begonnen af zonderlijke gestalten met zakdoeken te zwaaien. Roberta's ogen zochten ijve rig tussen de dicht opeengepakte me nigte en ze besloot al, dat noch Henry noch Frid aan de boot waren, toen zij hen plotseling zag staan, helemaal apart van alle anderen, en ze zwaaiden met dat vage, bekende gebaar van alle Lampreys. Henry zag er nog net zo uit, zoals ze zich herinnerde van vier jaren geleden, maar Frid was enorm veranderd. In plaats van het onvol groeide schoolmeisje, zag Roberta een jonge vrouw van twintig, die er uitzag alsof ieder plekje van haarzelf en van haar kleding een zorgvuldige behande ling ondergaan had. Wat was ze chic en hoe mooi was ze opgemaakt; en wat verschilden die twee van al die andere mensen op de kade. Henry was bloots hoofds en Roberta, gewend aan de kortgeknipte Nieuw-Zeelandse hoof den, vond zijn haar wel wat lang. Maar hij zag er aardig uit, terwijl hij tegen haar glimlachte. Ze kon zien, dat hij en Frid ergens om lachten. Roberta wuifde heftig en keek, plotseling ver legen, een andere kant uit. Kabels wer den naar de kade geworpen. Ratelend kwamen loopplanken naar beneden en vijf mannen met bolhoeden stapten aan boord. (Wordt vervolgd). skabs. Aangezien de boot met dieselolie gestookt werd, grepen de vlammen snel om zich heen. De passagiers waren reeds enige tijd van boord toen de brand uit brak. De brandweer van de haven kreeg spoedig assistentie uit talrijke omliggen de plaatsen, terwijl ook verscheidene ziekenauto's naar de plaats van de ramp reden om eventuele slachtoffers te ver voeren. Drie leden van de bemanning werden bij de blussing gewond. Van een bezoek aan Engeland huiswaarts keren de, hebben wij vanavond vanaf het s.s. „Amsterdam", een schip van de British Railways, dat de dienst Harwich-Hoek van Holland onderhoudt, de brand enige ogenblikken kunnen gadeslaan. Het felle, flakkerende schijnsel van de loeiende vlammen verlichtte het dek van de „Amsterdam", die dicht bij de Deense boot gemeerd lag. Uiteraard stonden vele passagiers en bemanningsleden gespan nen en bezorgd toe te kijken. Grote grauwe rookwolken stegen aanhoudend op in de heldere sterrenlucht. De straffe wind dreef de rook in de richting van de kade en maakte zelfs de grote kranen nu en dan onzichtbaar. De „Kronprins Frederik", die tweemaal per week over de Noordzee heen en weer vaart tussen de Westkust van Denemarken en de Oostkust van Engeland, werd kort na de oorlog afgebouwd. Het is een schip van 3894 ton. De lengte is ongeveer 125 me ter. De snelheid was 20 knopen, terwijl de sterkte van de motoren 8400 p k. bedroeg- Aangezien zojuist de zomer dienstregeling was ingegaan, had het schip Maandag Harwich weer moeten verlaten. Het schip schijnt geheel verlo ren te zijn. De Deense maatschappij, die in samenwerking met de British Rail ways een soortgelijke dienst onderhoudt als die tussen Harwich en Hoek van Holland, heeft tot nog toe op deze routes met twee schepen gevaren, die behalve passagiers ook vracht vervoeren. De oor zaak van de brand was vanavond nog niet bekend. Tengevolge van de enorme watermas sa's die in het hevig brandende schip werden geworpen, begon de boot zware slagzij te maken. Kort nadat de brand- wearlieden van boord waren gegaan sloeg het schip om. Ondanks dat het wrak nu half onder water ligt woedt de brand onverminderd voort. Volgens des kundigen is het niet uitgesloten dat het schip zelfs in zijn half gezonken toe stand nog enkele dagen zal blijven bran den. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bis schop van Haarlem, zal Donderdag 14 Mei a.s. om elf uur een pontificale Hoogmis opdragen in de Kathedrale Basiliek van St. Bavo te Haarlem ter gelegenheid van het eeuwfeest van het herstel der hiërarchie in Nederland. Verondersteld wordt, dat de priesters bij voorkeur dit feest met hun parochi anen in hun eigen parochiekerk zo luis terrijk mogelijk willen vieren, zodat zij op deze dag verhinderd zijn naar de Kathedrale Basiliek te komen. Degenen echter, die zich gemakkelijk kunnen vrij maken zijn van harte welkom; zij wor den vriendelijk verzocht hun komst zo spoedig mogelijk per briefkaart mede te delen aan de plebaan, Leidsevaart 146, Haarlem. Een beperkt aantal uitnodigingen is gezonden aan diocesane organisaties, verzocht worden spoedig antwoord te zenden aan de plebaan van de kathe drale Basiliek. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot con-rector van huize „Bijdorp" te Voorschoten de wel- eerw. heer B. J. van Bommel, die kape- laan was te Delft (H. Hippolytus). Zaterdag heeft het Provincialaat der missionarissen van de H. Familie te Oudenbosch bericht ontvangen uit Indo nesië, dat Mgr. Groen, apostolisch vi caris van Bandjermasin op Borneo, is overleden. Mgr. J. Groen was reeds enige maanden lijdende aan een inge wandsziekte. Daarom werd hij opgeno men in het ziekenhuis te Soerabaja, waar hij een operatie onderging. Na de ze operatie deden zich echter complica ties voor, waardoor aan het leven van de eerste missiebisschop van de Neder landse provincie van de Missionarissen van de H. Familie, een plotseling einde gekomen is. Mgr. Groen was tevens de eerste bis schop van het apostolisch vicariaat van Bandjermasin op Borneo. Mgr. Groen werd 15 December 1891 geboren te Groothuizen. Op 4 October 1916 trad hij in het noviciaat van de missionarissen van de H. Familie te Gra ve. Na zijn priesterwijding in 1921 werd hij leraar in het missiehuis te Kaats heuvel. In 1927 werd hij benoemd tot rector van dit huis. In 1930 vertrok hij naar de missie van Borneo als superior van deze missie met als standplaatsen Balikpapan en Bandjermasin. In 1939 was hij met vacantie in Nederland. De omstandigheden maakten een nieuw ver trek naar de missie onmogelijk, zodat in Nederland gedurende de oorlogsjaren ruim gebruik gemaakt werd van zijn veelzijdige talenten en werkkracht. In 1945 kon hij als aalmoezenier eindelijk weer terug naar zijn missie. Opnieuw werd hij overste en tevens assistent van de Apostolisch Prefect. In 1949 volgde zijn benoeming tot apostolisch vicaris van Bandjermasin en titulair bisschop van Sbida. In de parochiekerk van St Jan te Kaatsheuvel ontving Mgr. Groen de bisschopswijding op 16 Juni 1949 en 1 September 1949 nam hij te Bandjer masin het bestuur van zijn vicariaat op zich.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3