Oranjeploeg met 10 spelers ook nu zonder voorhoede w w Ondanks fel en verbeten verzet: Twee fraaie bezorgen doelpunten van België de zege Coppens (0-2) Nederlandse jeugd behaalt kleine overwinning -rM GELIJKE KANSEN TOT VER IN DE TWEEDE HELFT OOK NEDERLAND B MET 2-0 VAN DE VERLIEST BELGEN Van Swol en Wilton Belgen verliezen in de laatste minuut m Opmerkelijk herstel van Biesbrouck Belgisch en Nederlands Limburg spelen gelijk Voorhoede stelt teleur vormen Davis Cup-team AMSTERDAM WINT VAN BRUSSEL (1-0) MAANDAG 20 APRIL 1953 ?AGINA 4 Sportflitsen ÉÊMmÈMM Tweehonderdste landen wedstrijd: verdiende nederlaag (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, Zondagmiddag. Twee doelpunten van allure, gescoord in een periode van duidelijk over wicht van de Oranjehemden in een tijdsbestek van slechts vijf minuten hebben de beslissing gebracht in de tweehonderdste wedstrijd van het Neder lands elftal. Geflatteerd was deze overwinning van 02 voor de Belgen, onverdiend echter geenszins. Welk nut immers heeft het zich blind te staren op de veie minuten, waarin de Nederlanders een beduidende meerderheid hebben gedemonstreerd, zonder ook maar één keer een getuigenis te kunnen afleggen van aanvalskracht? Simpel, doch klassiek was de wijze, waarop de Belgische voorhoede heeft getoond hoe de aanvallen afgewerkt moeten wor den. Spijtig echter blijft het, dat op deze wijze de illusies van een levendig en vrij attractief spelende Oranjeploeg zo wreed verstoord moesten worden. Nu werd geen genoegzame beloning verkregen voor ijverig werken, moed en zelfvertrouwen. En dat, terwijl meer dan een uur de mogelijkheid van een verdienstelijk resultaat niet een stil-voor-zich-geuite-hoop behoefde te zijn, maar elk ogenblik verwezenlijkt had kunnen worden. Desondanks is deze overwinning van de Beigen de zevende uit de acht wedstrijden sinds het najaar van 1949 gespeeld, de vijfentwintigste van de thans in totaal 76 „derbies der Lage Landen" verdiend. In cijfers wellicht te sterk uitgedrukt; doch ook een beloning voor betere techniek en spel opvatting, voor meer raffinement. Eigenlijk kan men moeilijk spre ken van het Nederlands elftal. Ge juich heeft er geklonken, toen, kort voor het begin van de wedstrijd, werd aangekondigd, dat de linksbin nenplaats bezet zou worden door Lenstra. Ondanks alle minder hoop volle berichten van de laatste dagen, dus tochHoeveel beter zou het echter geweest zijn als de aanvoerder van het Nederlands elftal op de pu blieke tribune in plaats van op het veld de wedstrijd had gevolgd. Met een omzwachteld linkerbovenbeen was Lenstra niet in staat een wedstrijd te spelen, laat staan zich volledig te geven. En dat zulks beslist noodzake lijk is, heeft de uitslag toch wel be wezen. Voor een groot deel moet hieraan de povere figuur van de voorhoede geweten worden. Met drie debutanten was de aanvalslipie reeds een waagstuk, met bovendien nog een incapabele Lenstra in zekere zin een scherstfiguur. Merkwaardig overigens, dat in elke interlandwedstrijd van de laatste ja ren telkens die linie faalt, waarvan men de beste verwachtingen meent te mogen koesteren. Hoe bevreesd was immers niet iedereen voor de linkerflank van het verdedigingsblok! Noch Biesbrouck, noch Tebak hadden de laatste tijd hun verkiezing kunnen rechtvaardigen. Doch deze angst bleek ongegrond te zijn. Biesbrouck heeft zelfs een van zijn beste, zo niet zijn beste interland gespeeld. De RCH-er stak in zulk een goede vorm, dat Klaassens bij hem in de schaduw kwam te staan. Een ook Tebak heeft zich in gunstige zin kunnen onder scheiden, zonder overigens te schit teren. Vijf nederlagen Erg hoopvol is ook thans het inter landseizoen van het Nederlands elftal niet geweest. Slechts éénmaal is de reeks van nederlagen onderbroken; dat was te Huil met het gelijke spel tegen de Engelse amateurs. Een gelijk spel, dat bovendien heel weinig bevrediging heeft kunnen schenken. Voor het overige op nieuw niets dan nederlagen: twee tegen België (21 en 2—0), twee tegen Dene marken (32 en 21) en één tegen Zwitserland (21). En toch is de laat ste landenwedstrijd geen volkomen on bevredigende geweest. Ze was beter dan die tegen Denemarken en Zwitserland; bij tijd en wijle zelfs aangenaam om naar te kijken. Eenvoudig is overigens de verklaring voor de nederlaag wel. Wij hebben de oorzaken reeds genoemd: een voorhoede zonder stootkracht bij de Oranjehemden, een aanzienlijk verschil in technische en tactische capaciteiten in vergelijking met de Belgen. Na de eerste helft was het inderdaad gerecht vaardigd te hopen op een klein succesje. Van krachtsverschil was toen immers geen sprake. Het ging er slechts om of de voorhoede er in zou slagen in de aanvallen een verrassend element te leg gen in zijn acties en vooral of er enige samenhang in deze pogingen tot doel punten zou komen. Ondanks het offen sief gedurende de eerste twintig minu ten van de tweede helft werd toen reeds de kans op een overwinning kleiner. Juist de beslissende factoren bleven achterwege en misschien zou deze voor spelling niet bewaarheid zijn, als met een weinig geluk toch een doelpunt ge scoord was. Kansen waren er te over, want de Belgische verdediging impo neerde geenszins en doelman Seghers, die in de wedstrijd tegen Spanje de Bel gische ploeg voor een débacle had we ten te behoeden toonde zich thans aller minst klemvast. Tot vier maal toe heeft hij, tijdens een scrimmage, de bal laten glippen. Niet één keer echter was er een Nederlandse aanvaller, die van deze gelegenheid wist te profiteren. Toen bo yendien in deze periode de Belgen de leiding namen bleek het moreel niet sterk genoeg om de tegenvaller te kun nen verwerken. Na het tweede Belgi sche doelpunt was er zelfs geen enkele reden meer om nog op een gelijk spel te hopen. Ondanks het frisse spel van de middenlinie bleef de voorhoede volhar den in systeemloos individualisme, of in aanvallen, waarin elk gevaarlijk ele ment ontbrak. Moeilijk is het niet de uitblinkers in het Nederlands elftal aan te wijzen. Ze behoeven, uiteraard, niet gezocht te worden in de voorhoede; wel echter in de middenlinie en de verdediging. En van dit zestal zijn Terlouw en Bies brouck het meest op de voorgrond ge treden. Voor Terlouw is het directe duel met Coppens geen reprise van de wed strijd in Deurne geworden. Natuurlijk, „enfant terrible" Rik Coppens met zijn wonderlijk goede techniek en zijn vele talenten was ook nu een gevaarlijk heerschap. Zo gevaarlijk, dat hij de beide Belgische doelpunten op zijn naam wist te schrijven. Terlouw heeft echter een verstandige tactiek toege past, toonde initiatief in de duels cn zorgde bovendien voor een „deskun dige buitenspelval". Tot grote ergernis van heer Coppens overigens. Opvallend was de zelfbeheersing, die uit het spel van Terlouw sprak. Geen onbezonnen dan een papieren reputatie. Dat bleek wel bij het tweede doelpunt, gevolg van een vloeiende samenwerking tus sen Lemberechts, Mermans en Cop pens. Ons rest nog de voorhoede met haar drie debutanten: Bleijenberg, van Beur den en Van Ede. Verwonderlijk zal het niet zijn als wij beweren, dat niemand van dit drietal een openbaring geweest is. Maar dan moeten wij er onmiddel lijk aan toevoegen, dat juist de drie de butanten nog de meeste prestaties op hun naam geschreven hebben Over Len stra hebben wij voldoende gezegd, maar ook Luiten heeft geen grootse indruk achtergelaten. Hot enthousiasme van Luiten doet prettig aan, maar zijn spel is zo onnauwkeurig en overhaast, dat het weinig effect sorteert. Allerminst bevorderlijk voor de kracht van de voorhoede was het bovendien, dat de beide vleugelspelers in teruggetrokken positie opereerden. Daar komt nog bij, dat Van Ede het af cn toe te veel zocht in individualisme. Bleijenberg had geen gelukkige middag. Zijn niet al te ster ke techniek is toch al een handicap; nu profiteerden de anderen bovendien niet van de kansen, geschapen uit het on vermoeid doorzetten van de nationale middenvoor. Ook van Beurden heeft niet kunnen imponeren, hoewel hij toch De hockeywedstrijd tussen België en Spanje is in een gelijk spel, 11 geëindigd. Te Dublin is de herenhockeywedstrijd ge_ speeld tussen Engeland en Ierland. De wed strijd is met ',t1 door het Engelse team ge wonnen. In de wedstrijd tussen Schotland en Wales zegevierden de Schotten met 31. De eerste besiissingspartij, gespeeld om het damkampioenschap van Nederland tus sen Keiler en Huisman, is na 60 zetten in remise geëindigd. aciivuw euran. urcu iriiurxviiueii acties, geen lukraak wegtrappen, maar de mmst slechte sPcler Ult de voor weldoordacht voetbal met een uitste kende samenwerking met Landman. De Belgische voorwaartsen zullen vermoedelijk de naam Landman wel met enig ontzag genoemd hebben tijdens de rust. Voor een groot deel was het aan hem te danken, dat na de eerste helft de stand nog dubbelblank was. Hard en zuiver waren de schoten, die Coppens, Lemberechts, Mermans en Anoul in de eerste twintig minuten op het Nederlandse doel hebben gericht Telkens echter reageerde Landman onmiddellijk en solide, zelfs toen Anoul op nog geen zeven meter afstand alleen voor het doel kwam te staan. Het eerste doelpunt leek niet onhoudbaar; niet alleen Landman echter, doch de gehele Nederlandse verdediging werd door het schot van Coppens verrast. Sterke middenlinie Een verrassing is ongetwijfeld het spel van Biesbrouck geweest. Opmer kelijk zuiver was het voortreffelijk positiekiezen van de RCH-er, die al leen daardoor reeds menige Belgische aanval over rechts tot een ontijdig einde wist te brengen. Maar niet alleen verdedigend is Biesbrouck op de voor grond getreden, ook in het steunen van de aanval heeft hij zich onder scheiden. Minder spectaculair was dit maal het spel van Klaassens; overi gens toch een van de beste spelers van de Oranjeploeg. Odenthal en Te bak waren nuttige verdedigers zonder meer, waarbij voor Tebak de minder gunstige omstandigheid kwam, dat de Belgen hun aanvallen in hoofdzaak via de vleugel LemberechtsMermans lanceerden, een combinatie met meer Hoog opspringend kan de ver uit zijn doel gekomen Landman de bal wegslaan. De Belgische doelman Seghers 'is Bleyenberg juist iets te snel af. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, Zondagmiddag. Lange tijd, n.l. tot ver in de tweede helft, heeft het er naar uitgezien, dat de tweehonderdste wedstrijd van het Nederlands elftal tot een bevredigend resultaat zou leiden. Immers, onze achterhoede met Terlouw als uitblinker, wist van geen wijken, wat Coppens èn Mermans ook probeerden. Steeds maar weer viel de voorhoede, prachtig gesteund vooral door Biesbrouck, aan. Jammer, dat het met de schutterscapaciteiten slecht gesteld was, want kansen om te doelpunten hebben de Oranje-voorwaartsen ongetwijfeld gehad. In een periode, waarin Nederland vrijwel voortdurend de toon aangaf en iedereen een goal voor de onzen verwachtte Mermans won de toss en liet hierna Bleijenberg voor Nederland, weliswaar met wind mee, doch zon tegen, aftrap pen. Via Klaassens ging de bal naar Van Beurden, die echter op zoveel tegenstand stuitte, dat de Belgen ver volgens ten aanval konden trekken. Zij forceerden in de tweede minuut reeds een corner, onmiddellijk gevolgd door een tweede hoekschop, zonder uiteinde lijk resultaat. Als Landman dan het leder diep in de verdediging van de Rode Duivels doet belanden, kreeg Van Ede zowaar een mooie kans, doch tot teleurstelling van de duizendkoppige menigte kwam de bal verkeerd op zijn schoen. De snelle Belgen bleven Ter louw c.s. met gevaarlijke aanvallen ver ontrusten, maar de schoten van Anoul en Lemberechts waren öf van te grote afstand öf kwamen in de veilige han den van de zich schitterend werende Landman. Toch kroop Oranje in deze periode door het bekende oog van de naald, toen Tebak en Odenthal in ver band met een vermeend buitenspelge- val op het fluitsignaal van de Zweedse scheidsrechter Ahlmer bleven wachten; gelukkig voor de onzen slaagde onze doelman er in het keiharde schot van Coppens te keren. Aan de andere kant had Seghers vrouwe Fortuna aan zijn zijde toen Lenstra, na een pass van Bleijenberg, tegen een der verdedigers opknalde. De man van Rigtersbleek zag daarop taai doorzetten beloond met een corner, die, door Van Ede goed ge nomen, echter te zacht werd ingekopt. Onze rechtervleugel kwam vervolgens menigmaal in actie waarbij enkele goede schoten van Van Beurden opvielen; de Bosschenaar geraakte daardoor geheel door de debutanten-koorts heen, het geen, helaas, niet van onze middenvoor gezegd kon worden. Toch gaf laatstge noemde Lenstra eens een kans, doch Abe veel minder goed in vorm dan wij van hem gewend zijn wist hier van geen profijt te trekken. Als Seghers de bal laat vallen, nadat de crack uit Heerenveen een fel schot had ingezon den, is er niemand van de onzen in de nabijheid om van deze unieke gelegen heid te profiteren. Coppens-Terlouw Dat schijnt' de Belgen wat al te bar te worden, met gevolg, dat Coppens en Terlouw menig stevig partijtje weggeven, waarna de on zen de buitenspelval open zetten; natuurlijk tippelen de Rode Duivels daar braaf in. Tot wanhoop van de vele supporters! Toch hadden ze bijna kunnen juichen, toen Mer mans aan een heftige doelworste- ling een einde maakte door de bal tegen de bovenlat te schieten. Als hierna Bleyenberg Seghers het le der uit zijn handen weet te trap pen, mankeren andere Oranje hemden wéér op het appèl. Onze tegenstanders ontketenen hierna een fel offensief. Landman moet al zijn kunnen aanwenden om harde schoten van Mermans, Coppens en Anoul de baas te blijven. Als beide eerstgenoemden door de Nederlandse verdediging heen breken, vreest iedereen het ergste; ge lukkig was de kogel van Mermans niet zuiver genoeg gericht. De Oranje-voor waartsen lieten vervolgens ook zien, dat zij er nog waren, doch het geluk was niet met hen: Van Ede kreeg, in goede schietpositie, de bal voor de tweede maal verkeerd op zijn schoen! Naarmate het einde van de eerste helft naderde, werden de duels tussen de Bel gische voorhoedespelers en onze verde digers feller, hetgeen voor een deel der toeschouwers aanleiding werd, de scheidsrechter op een fluitconcert te tractcren. Na fraai spel van Tebak cn Luiten schoot Bleyenberg met een keu rige omhaal in, doch Seghers liet zich niet verrassen- Met veel enthousiasme toog Neder- hetgeen, gezien de spelverhouding tot dat moment, ook inderdaad verdiend zou zijn geweest profiteerde Coppens bfl een plotselinge uitval van één ogenblik van verwarring in de defensie door de bal onhoudbaar langs Landman te kogelen. Onze ploeg trachtte zich nog van deze tegenslag te her stellen, doch toen nauwelijks zes minuten later Coppens, na schitterend combinatiespel van de Belgische rechtervleugel, opnieuw geheel vrij voor onze keeper kwam, was het pleit definitief beslecht en de zoveelste nederlaag een feit. Naar mate het einde naderde geraakten enkele Oranjespelers totaal uitgespeeld, zodat het geen verwondering meer ver wekte, dat Lenstra c.s. geen kans zagen de Belgische doel man ook maar één maal te passeren; zelfs het redden van de traditionele eer was de onzen niet gegund! land, na een rust van meer dan twin tig minuten, weer ten aanval, om daardoor de technisch beter spelende Rode Duivels te overvleugelen. Ter louw en Biesbrouck stuurden het le der onophoudelijk in de Belgische de fensie, waar Van Ede een kans ge boden werd een harde kogel in te zenden; slechts met de grootste moei te kon de doelman, via een corner, zijn heiligdom voor een doorboring bewaren. Lenstra, eindelijk iets actie ver, probeerde het met een kopbal, die meters naast het doel ging. Terlouw bleef „de rots in de bran ding" en belette iedere poging van Mer mans om Coppens te laten scoren. De voorhoede had dus alle kans op volle toeren te gaan draaien. Volop aange moedigd door, het ganse stadion, ging het op de veste van Seghers aan: Van Beurden dwong een corner af, Luiten schoot naast, waarna onze middenvoor een nieuwe hoekschop forceerde, na goed voorbereidend werk van de Bos schenaar. Een flitsende combinatie Bies- brouck-Lenstra-Luiten kon Carré met moeite tot staan brengen; Van Beurden gaf zijn linksbuiten gelegenheid tot schieten; helaas vloog de bal naast het Belgische doel. De te Tongeren gespeelde voetbal wedstrijd tussen Belgisch Limburg en Nederlands Limburg om de Coupe Coenegracht is in een gelijk spel, 2—2, geëindigd. Met rust was de stand 11. De Belgen, bij wie Appeltans de uit blinker was, waren over het algemeen iets sneller dan hun tegenstanders, die echter een betere technische vaardig heid aan de dag legden. Aan Nederlandse zijde toonde Ron- dagh (Kimbria) zich de beste. In de 18e minuut zorgde Geurts voor een voorsprong, maar in de 31e minuut maakte Ravenstein (MVV) er 11 van. Twee minuten na de rust namen de Belgen door Bollen opnieuw de leiding. Een kwartier later bracht Rond'agh de partijen echter weer op gelijke voet. In deze periode van Nederlands over wicht, volgde onverwachts het eerste doelpunt van de Rode Duivels. Onze verdediging, waarschijnlijk tè veel op de aanval ingesteld, schonk te weinig aandacht aan Coppens, die plotseling de bal kreeg toegespeeld. Als een blik semflits wrong hij zich langs Terlouw en schoot van dichtbij, onhoudbaar voor Landman, in (01). Vijf minuten later, nadat tevoren Coppens een te lange wandeling van onze keeper had afge straft met een kogel tegen de paal, ging Lemberechts langs de lijn: zijn afgeme ten voorzet werd door Coppens opge vangen en hard in ons doel geknald (02). Bijna had even later de eer al thans nog gered kunnen worden, ais Bleyenberg. na een fout van Seghers, iets lager gemikt had; nu ging de bal over het Belgische doel. Coppens negeerde rustig het fluitsig naal van de scheidsrechter voor buiten spel en trapte dat dacht hij num mer drie langs Landman. Met een ver ontwaardigd gezicht, alsof hij het groot ste gelijk van de wereld had, ging hij op de Zweed af; deze handhaafde na tuurlijk zijn reeds eerder genomen be slissing. Als Mermans dan een prachtige kans om een derde en geldig doelpunt te maken, heeft gemist Landman was n.l. te ver uitgelopen, doch de Belg aar zelde net zó lang met schieten tot ge noeg Nederlanders aanwezig waren om bet gevaar te keren komt Oranje weer opzetten. De vermoeidheid deed zich echter al gelden, zodat de versterkte Rode Duivels-defensie in de laatste faze van de strijd, niet al té veel moeite had om zich te handhaven. Van Beurden knalde nog in het zijnet en onze mid denvoor forceerde nog een hoekschop. Doch verder bracht men het niet. De Nederlandse B-ploeg heeft voor een talrijk publiek in het Belgische B- elftal zijn meerdere moeten erkennen. W(j zouden geen goede verliezers zyn, als we verontschuldigingen zochten voor deze nederlaag. De Belgen verdienden een zege, want zij waren als ploeg beter, speelden sneller, bleken ook harder te zijn dan onze jongens en toonden zich met enkele uitzonderingen eveneens in technisch opzicht individueel superieur. Met dat al is de score wellicht een tikje geflatteerd. In de eerste helft, toen de Nederlanders de harde wind mee hadden, hebben zij zeer behoorlijk ge speeld, en wanneer de rust met een kleine voorsprong was ingegaan zouden de Belgen zich daar waarschijnlijk niet over beklaagd hebben. Na de rust liepen de Belgen hard van stapel. Het werd een overrompeling in de echte Rode Duivels-stijl met als ge volg twee doelpunten in minder dan vijf minuten. De Nederlanders speelden voor een zo eervol mogelijk resultaat, waarbij de achterhoede en de midden- linie, evenals trouwens voor de rust, bergen werk verzetten. De Voogd, als spil optredend voor de Vitessenaar Hen driks, en vooral Bennaars, inderdaad een vondst als linkshalf, vonden telkens gelegenheid zich te onderscheiden. He laas werd het goede voorbereidende werk niet bekroond door de voorhoede, het zwakke punt van onze ploeg. Cla- van was in deze linie nog de beste en Van der Ley had goede momenten, maar als geheel faalde de aanval en vooral de rechtervleugel De BruyckereDe Jong van Willem II stelde teleur. Over het verloop van de wedstrijd het volgende: Nederland won de toss en nam, met ö'e harde wind mee, het initiatief in han den. Een reeks aanvallen, opgezet met diagonale passes uit het middenveld, bracht de Belgen in grote moeilijkhe den, en twee keer achter elkaar stelde Clavan keeper Gernaey op de proef met vinnige zuivere schoten. Geleide lijk aan deed de betere techniek van de gastheren zich gelden in de duels van man tegen man, en nu kreeg Steiger gelegenheid' om zijn talenten te tonen op schoten van Orlans, Willems en van de linkshalf Maertens. Dertig seconden na de hervatting za gen de Belgen zich een vrije schop toe gewezen. Orlans nam de trap, de bal kwam bij Van Gestel en met een schot van korte afstand' werd Steiger gepas seerd. Drie minuten later konden de Belgen op enigszins fortuinlijke wijze Voor het Nederlands Daviscup-team, dat op 24, 25 en 26 April op de Mets- banen te Scheveningen een oefenwed strijd tegen Noorwegen speelt en het weekeinde daarop, op 1, 2 en 3 Mei, eveneens te Scheveningen, tegen Ceylon in de eerste ronde van het Daviscup- toumooi uitkomt, zullen zowel de en kelspelen als het dubbelspel worden ge speeld door Van Swol en Wilton. Reser ve voor het enkelspel is Van Meegeren, voor het dubbelspel is Van Dalsum als reserve aangewezen. hun voorsprong vergroten toen ®eI] schot van diezelfde Van Gestel, da Steiger zeker zou hebben gehouden, door De Voogd van richting werd vei* anderd, zodat de bal onbereikbaar voo onze verblufte doelman in het net be' landde: 20. De Belgen kwamen terug en hielden geruime tijd het spel op onz° helft, zonder er in te slagen onze ploeg geheel hun wil op te leggen. De ver* dediging hield stand, en de middenliniej waarin De Voogd en Bennaars voortref* felijk gesteund werden door Wiertz, ze'* te telkens weer de voorhoede aan 1 werk. Daar echter wilde het niet vlot* ten en werden de weinige kansen om gebruikt gelaten door talmen met schie* ten. (Van onze verslaggever) Voor de tweede maal in één seizoen heeft het Amsterdams elftal voor een verrassing gezorgd. Evenals het vorig jaar werd de traditionele stedenwed' strijd gewonnen. Een doelpunt va" Feldman, na zes minuten reeds ge' scoord, bleek voor de Amsterdammers voldoende te zijn. Want ondanks een vrij beduidende veldmeerderheid, voor* al in de tweede helft, bleek de Brusselse ploeg aan zoveel gebrek aan product!' viteit mank te gaan, dat het Amster damse doel vrijwel niet in gevaar is Se' weest. De ploeg van Brussel, die zo nu en dan aardige staaltjes voetbal liet zien slaagde er niet in de in de lengte en breedte opgezette aanvallen met goed® schoten af te sluiten. De enkele trap" pen, die niet hoog over of ver naast gin gen. werden door de uitstekend wer kende doelman Hagenaars onschadelijk gemaakt. Het gevaarlijkst waren zeer zeker de aanvallen, die over de linker vleugel geleid werden, waar we de oud-internationaal Dimanche aantrof fen. In tegenstelling tot de Belgen prefe reerden de Amsterdammers het korte aanvalsspel. Vooral de Blauw-Witter Tolmeijer heeft het de Belgische ver dediging lastig gemaakt met zijn zeer scherpe voorzetten. Op de rechtervleu gel toonde Oldenhof zijn niet gerinfe capaciteiten, doch hij werd vooral in de tweede helft te weinig in het spel be- trokken om productief te zyn. In de verdediging trad de stopperspil spelen de Krist het meest op de voorgrond' Zelfs toen Hagenaars over een hard schot van Lambert heendook stond Krist op de juiste plaats om met zij" hoofd de bal uit het doel te houden' Het was de A.F.C.-er Feldman, di° na zes minuten spelen van een blunder van doelman Ausloos, die vooral in he' begin van de wedstrijd erg onzeker op* trad, profiteerde en de bal hard in schoot, 10. Met deze stand brak de rust aan. Na de hervatting waren he' de Belgen die de toon aangaven, maaf evenals in de 'eerste helft waren de open aanvallen zelden gevaarlijk of werden slecht afgewerkt. Dit depri* meerde de gasten kennelijk en de Am sterdammers namen alras het initiatie' over, doch konden niet meer tot scoren komen. Temeer, daar de Belgische doel man Ausloos, blijkbaar geschrokken door zijn eerste blunder, zich than® ontpopte als een betrouwbare doelwach ter. (Van onze sportcorrespondent) Scheidsrechter Van Leeuwen uit Enschede had al enige malen de beken de blik in de richting van zijn linker pols geworpen, toen de hoop van tien duizend toeschouwers op het R.B.C.-ter- rein „De Luiten" verwezenlijkt werd: rechtsbuiten De Wit (De Valk) ver sloeg de Belgische linksback Culot in een kort duel en gaf een strakke voor zet, die de bal precies binnen het be reik van middenvoor Schuman (P.E.C-) bracht. De Zwollenaar reageerde prompt en schoot het leder hoog in de touwen achter de Luikse keeper Delhasse. Daarmee stond Nederland met 21 vóór, was, in verband met de sterke aandacht van de arbiter voor zijn uur werk, van de zege verzekerd en hing de NederlandBelgië-jeugdvoetbal-balans precies in evenwicht. In de tien na oorlogse wedstrijden hebben heide par tyen tien punten verzameld! De twee puntjes van Zaterdagmiddag zijn zeker niet ten onrechte aan de Oranje-jongeren gekomen. Op de mo menten, die de mogelijkheid van be slissingen inhielden, waren de Neder landers radicaler dan de jeugdige Rode Duivels-generatie. En al waren die mo menten dan niet zo heel talrijk, het gaat er toch maar om ze te benutten! Wat dat betreft, legden de Belgen, die in de eerste helft met de steun van de wind in staat waren hun technisch meesterschap minstens op het midden veld met nadruk te vertonen, heel wat minder doortastendheid aan de dag. Hun midvoor Dewael moest vrijwel steeds buigen voor de Feijenoord-stop- per v. d. Hoek, maar bovendien viel de stootkracht van de overigens uitsteken de binnenspelers Longfils en Torfs be paald tegen. Doelman Feijt (Woerden) kreeg dan ook, met uitzondering van één strak schot van Longfils, geen schoten van behoorlijk kaliber te ver werken. De Nederlandse voorhoede richtte, óók in de eerste helft, meer op het doel dan de Belgische jongeren. Met Feijt, wiens opstellen en timen op onverbeterlijke wijze geschiedden, ejj de kundige, ver trappende v. d. Hoe" vormde linksbuiten Rijnvis het uitbli"' kende trio in de oranjeploeg. De kleine snelle ADO-er was de motor in de voor hoede. Een motor ook in die zin, dat zij" tempo hoger reikte dan dat van rechts back Seeraert. Uitgemeten voorzette"' soms gelost vanaf niet verder dan ee" decimeter van de achterlijn, en enig® flinke schoten markeerden het over wicht van Rijnvis in zijn sector. Zijf rechtercollega De Wit deed weliswas' niet veel voor hem onder, doch door hc trage spel van Brusselers (PSV) kwa"" de Valkenswaarder onvoldoende a"® zijn trekken. Het slordige plaatsen var de overigens goed ingrijpende recht®' half Dahrs (Blauw Wit) deed bovendiaj] menige speelkans aan deze zijde verlore® gaan. Schuman is over het algemeen weinig aanvalsleider gebleken en of" van Huiberts (Vitesse) ging niet gen°ÊJ initiatief uit. Men begrijpt dat daardo0' het middenveld het domein der Belg^ was. althans voor de rust. In de twee» helft, toen Oranje ging profiteren var het niet te verwaarlozen windvoorde®'' kon door nauwer aansluiten der lin1®, (er waren in de eerste drie kwart'? bedenkelijke gapingen geweest) dit gische overwicht genivelleerd worde"' Een offensief der Belgen, dat cc bt®Ü de frontlinie meestal niet tot dicht v" de vesting van Feijt bracht, was in eerste helft verlopen, toen Dahrs, Sd1^ man en De Wit keeper Delhasse ginëe belagen. Ook de bezoekers doorleef"® deze tegenaanval zonder kleerscheure. Na 37 minuten lanceerden de Rode Du veltjes een krachtige aanval, waard0® de Nederlandse achterhoede in het drang raakte. De Antwerpse linksbuij®, Bertels kwam daardoor alleen voor n doel te staan en behoefde de pass v®, Torfs alleen maar van richting te v®, anderen: 01. Na de hervatting wis' de Nederlanders enige malen een vuri|j schermutseling voor het Belgische te ontketenen, doch het duurde, na periode van overwicht der oranje-I0 geren, tot de 35ste minuut, voor D" berts een der vele goede passes van R" vis gebruikte: 1—1. Bijna tien mi"utde later scoorde Schuman de beslisse®1^ goal. Brusselers liet zich twintig m'iLl ten voor tijd vervangen door v. d- lAjax). Landman wordt vóór de tweede keer gepasseerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4