Verrassingen in Haarlems stadhuis Gezicht op Haarlem, de stad waaraan wij bouwen Haarlems Trio Heemsteedse speelt voor de Kunstkring Bij graven en bikken gaat het verleden weer leven „EEN FEESTELIJKE DAG" IN DE STADSSCHOUWBURG Beredeneerd en gedocumenteerd verkiezingsprogramma Hoe spelen de R.K. clubs e6)ï Practisch verkeersexamen in Haarlem begonnen Menselijk stuk door Haagse Comedie Partij van de Arbeid doet het licht zien: GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARIEMS MATRASSENHUIS Te veel voedsel aangevraagd Symplionie-orkest „Haerlem" Stijgende lijn in de prestaties Viaduct bij Heemstede onvermi Fraaie Kamermuziek werken DINSDAG 21 APRIL 1953 PAGINA 2 2300 scholieren leggen vaardigheidsproeven af BELANGSTELLING VOOR FRANS HALS MUSEUM „Frans Masereelin Huis van Looy DE N.Z.H. TIJDENS HET BLOEMENCORSO Burgerlijke Stand DEURWAARDER C. H. ERBRINK GEHULDIGD Voorlichtingsavond Tuindbouw Onderwijs H. DE GR.AAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 Jeugd moet betrokkene worden bij herdenking Rectificatie Als de lijn Amsterdam Zandvoort per bus wordt gereden Orgelbespeling Grote Kerk K.J.M.V. Zeepkistenrace De Skal in Haarlem GREEP IN DE GELDLA Dader met f275 spoorloos verdwenen Rederijkerskamer Alberdingk Thijm Wandeltocht te Bloemendaal ZANDVOORT Spreekuur burgemeester Beurs van Amsterdam Beurs van New York i3'd In December van het vorig jaar stelde de Haarlemse Raad een crediet van I 7.000 beschikbaar om de voormalige drukkerij, die tijdens de verkiezingen ook gebruikt wordt als stemlokaal, te doen restaureren. De houten vloer was volkomen verrot. Een en ander heeft ten gevolge gehad, dat sinds de vorige week zoals wij reeds meldden bot ten en knekels zijn gevonden Tot nu toe heeft men een compleet skelet ge vonden en voor het overige schedels dijbenen, kaken enz. Na het vinden van het eerste aantal beenderen heeft men de dienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek in Amersfoort gewaar schuwd en dr. Glazemaker heeft daar op het onderzoek ter hand genomen, ge assisteerd door dr. J. Huizinga uit Utrecht, privaat-docent in de anthro pologic aan de Utrechtse Universiteit. Volgens dr. Huizinga is de betekenis van de vondst nogal gering. Vast staat, dat men hier te maken heeft met een gemengde bevolking. Ook heeft hij de indruk gekregen, dat de beenderen af komstig zijn van een begraafplaats, na- Gistermorgen is men gestart met het afnemen van het practisch gedeelte van het verkeersexamen 1953. Vanaf de plaats van samenkomst, gelegen op de hoek van Raaks en Jacobstraat, was het een druk komen en gaan van lopende en fietsende kinderen, die allen hun uiterste best deden, zelfs niet de lichtste fout te begaan. Alle overtredingen im mers werden ogenblikkelijk genoteerd door vier op verschillende posten uitge zette agenten. De deelnemers aan dit practisch gedeelte zijn allen geslaagd voor het schriftelijk examen, waarvan de uitslag dit jaar zeer gunstig was. In totaal zullen dit keer 2300 leerlingen van de hoogste klassen der lagere school proeven van verkeersvaardigheid afleg gen. Wij zagen ze keurig recht de diver se straten oversteken, zorgvuldig naar links en rechts uitkijkend; vele ouderen mogen hun voorbeeld wel eens ter harte nemen. De onverantwoordelijke wijze, waarop vele volwassenen de overkant van een straat trachten te bereiken, brengt henzelf en het overige verkeer dikwijls nodeloos in gevaar. Trouwens, ook in andere opzichten kan men zich aan de voorzichtigheid van deze kinde ren spiegelen. Dat de verkeerslessen hun nut bewijzen, blijkt wel uit het feit, dat op deze leeftijd de jeugd de minste on gelukken overkomt. Nu tijdens de tentoonstelling „Flora 1953" Haarlem als „Lichtstad" in het middelpunt van de belangstelling staat, hebben B. en W. deze bijzondere ge legenheid aangegrepen om de aandacht op het Frans Halsmuseum te vestigen door avondopenstelling en interne ver lichting van dit museum. Het zal geen verder betoog behoeven, dat, om deze openstelling van het verlichte museum waarlijk te doen slagen, verschillends kosten gemaakt moesten worden. De avondopenstelling brengt vanzelfspre kend hogere bewakingskosten met zich mede, terwijl ook de kosten van de verlichting, welke door kaarsen ge schiedt, aanmerkelijk stijgen. De aan de voorzijde van het gebouw gelegen stijlkamers, welke eveneens door kaar sen worden verlicht, blijken zeer at tractief te zijn voor het publiek en brengen door hun openstelling een groot aantal bezoekers naar het mu seum. De ervaringen, opgedaan tijdens deze eerste maand van avondopenstel ling, rechtvaardigen de gedachte, waar van bij de opzet van deze openstelling werd uitgegaan, n.L dat de gehele ex ploitatie hiervan „selfsupporting" zal zijn. De totale kosten van bewaking, verlichting en reclame, alsmede van versiering van de hal en één der za len, worden over de periode van 14 Maart tot en met 25 Mei 1953 op f 5000 geraamd. Voorts wijzen B. en W. de raad op het volgende: In het buitenland zijn plannen ge maakt voor een tentoonstelling van werken van Frans Masereel. Deze ten toonstelling zou rouleren over de vol gende plaatsen: Haarlem, Arnhem, Rot terdam, Enschede, Mechelen en waar schijnlijk ook Charleroi. Gezien de in ternationale betekenis van de kunste naar, als schilder zowel als graveur, zou deze expositie in het museum „Het Huis van Looy'' passen. Van belang is daarbij tevens, dat Haarlem de „pri meur" krijgt van de tentoonstelling in Nederland. De kosten van deze expo sitie zullen per „deelnemer" ongeveer f 650.bedragen, welke kosten kun nen worden bestreden door verhoging van de post „tentoonstellingen" van het museum „Het Huis van Looy" tot f 1000.—. De directie van de N. Z. H. V. M. deelt ons het volgende mede: In verband met het op 25 April 1953 te houden bloemencorso zullen de bus sen, die tot en met 12.00 uur uit Haar lem vertrekken, nog Leiden kunnen bereiken en de bussen, die tot en met 11.30 uit Leiden vertrekken, nog in Haarlem aankomen. Daarna kunnen tot en met pl.m. 17.30 uur slechts gedeelten van het traject HaarlemLeiden e.o. worden bereden. De directie zal alle maatregelen tref fen om het ongerief voor de reizigers zoveel mogelijk te beperken. GEBOREN: H. D. de Jonge Mulock HouwerIlcken, z.; A. H. G. van Zo merenKlooster, z.; J. C. Troupjn Schreuder, z.; M. Postma—van 't Hof, z.; A. van Lieshoutvan Schooten, z.; H. W. Adelaar—Duits, d.; D. J. Avontuur Nijssen. d.; N. Jansen—Groene velt, d C. DuijsRozendaal, d.; I. M. Uiten- daal—Bastiaenen, d.; C. E. Rozenboom van der Kaaij, d-; W. C. HageVer huist, d. OVERLEDEN: H. C. Veldhuis—Bos. 65 jaar. Holsteijnstraat. J. Langeveld de Keizer, 44 j.. Boterstraat. J. M. van Beekvan Schie 55 j., Kleverparkweg. J. Kamminga. 67 i„ Gasthuisvest; B. Maas, 72 j., Maerten van Heemskerk straat. dat' deze geschud was. De beenderen, die hij afkomstig acht uit de Middel eeuwen, hebben een geringe conserva tietoestand: ongeveer een derde kan weggegooid worden. Alleraardigst is wel, dat het ge bouwtje een juweeltje is van de bouw kunde uit de 4e eeuw. De twee centi meter dikke kalklaag heeft men verwij derd en nu zijn de geprofileerde ribben met de aanzetstukken van zandsteen blootgekomen. Het zou na de restaura tie goed kunnen dienen als represen tatie-kamer. De grond waarop de oude drukkerij is gebouwd, werd in 1556 door het Predikheren-convent weer afgestaan aan de gemeente, omdat deze de grond nodig had voor de bouw van het stadhuis. Bij de opgravingen zijn nog een twee tal oude funderingen bloot komen te liggen. De muren vertonen op verschil lende 'plaatsen gedeelten, waar vroeger nissen en vensters waren geconstrueerd: met baksteen heeft men deze later weer dichtgemetseld. De gemeentesecretaris, mr. Phaff, heeft nog meer wensen. Zo denkt hij bijvoorbeeld om van de binnenplaats een grasveld te maken, waardoor het mogelijk wordt, dat buitenlanders des avonds naar het carillon van de St. Baaf kunnen luisteren, want de wel luidende tonen van het carillon klin ken daar beter door dan op welke plaats in de stad ook. Wellicht is dit nog toekomstmuziek, maar de aan dacht verdient het zeker wel. Gistermiddag kwamen velen naar Brinkmann, waar in de Kroonzaal de heer C. H. Erbrink recipieerde. Deze herdacht namelijk het feit, dat hij vijf en twintig jaar deurwaarder was bij het Haarlemse kantongerecht. Onder het ge not van een bruisend glas champagne werden oude herinneringen opgehaald, zoals deurwaarder P. v. d. Steenhoven reeds des morgens had gedaan tijdens een korte huldigingsplechtigheid in een van de kamers van het kantongerecht. Onder de aanwezigen merkten wij op mr. W. G. Del Baere en mr. P. H. Bijl de Vroe, oud-kantonrechters van Haar lem. De eerste spreker was mr. Th. F. de Raedt, die van mening was dat de op leiding die de jubilaris bij mr. A. Bruch heeft ontvangen, als ondergrond voor een verdere loopbaan goed is geweest. Velen zijn dan ook hier bijeengekomen, aldus spreker, niet omdat vijf en twintig jaar een hele tijd is, maar om het feit, dat zij iemand willen eren, die het hart op de rechte plaats heeft, een persoon lijkheid met een goed geheugen en een blijde lach. Namens allen die bij het kantongerecht werkzaam zijn, bood hij de jubilaris een schilderij aan, voorstel lende een bospaadje in de Haarlemmer hout. Mr. C. M. J. de Jongh gaf een over- zich van werken van de heer Erbrink Een kistje sigaren onderstreepte deze woorden. Tenslotte was het woord aan de jubilaris zelf, die zich in het bijzon der richtte tot zijn vroegere patroon mr. Bruch. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Het wonder van Fatima' Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Palace: „Dubbel spel". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 18 j. Luxor: „24 uur uit een vrouwenleven". Tijden: 2, 7 en 9.15 uur, 14 j. Frans Hals: „Mara Maru". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag één avondvoorstel ling om 2 uur. 14 jaar. Lido: „Als de avondklokken luiden". Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 18 j. City: „Iwo Jima". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, 18 j. Spaarne: „Losprijs". Tijden: 2. 7 en 9.15 uur, 18 jaar. Dinsdag 21 April Concertgebouw: Concert „Robert"-serie. Sol. Jo Vincent. Grote Kerk: Orgelbespeling door B. Ne> derkoorn 2122 uur. Woensdag 22 April Concertgebouw: Rudi Schuricke met ge zelschap „Voor het eerst in Nederland' 20 uur (grote zaal). Concertgebouw: Piano-avond door Toos Onderdenwijngaard, 20 uur (tuinzaal). Grote Kerk: Orgelbespeling door J. Bijster, 21—22 uur. Minerva: Filmvoorstelling t. b. v. Put- tershoek, 8.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Wandelpark Groenendaal - Heemstede. Internationale Bloemententoonstelling „Flo ra 1953". Geopend 8.30—23 uur. Tot 19 April Boskoopse cult, in Bloemenpaleis (van 1924 April gesloten). Frans Halsmuseum, ingang KI. en Gr. Heiligland. Speciale expositie van alle aan wezige werken van Frans Hals in hoofd gebouw, des avonds bij kaarsverlichting. Bijzondere illuminatie en versiering van Binnenhof en gevel. Geopend van 1017 en van 20—23 uur. Zon- en feestdagen 13 17 uur. Antieke Oosterse Tapijten geopend op werkdagen van 1017 uur, op Zondagen van 1317 uur. Vanaf Zondag 19 April. Muséum Het Huis Van Looy, KI. Hout weg 103, (ingang Kamperlaan). Werken van leden van Kunst Zij Ons Doel. Heden daagse schilderkunst. Geopend op werkda gen van 1017 uur. 's Zondags van 13 17 uur. Vishal, Grote Markt. Diepzee-aquarium en Philips' Wondertuin. Geopend van 10 —23 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. „Bloemen wereld van oude en moderne Nederlandse Kunst". Geopend dagelijks van 1017 uur. 's Zondags van 13—17 uur. 's Maandags gesloten, Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14: Nederlandse Kunstnijverheid. Geopend: 1017 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Kunstnijverheid en bloemencomposities. Pieter van Gelder, Pieter Groeneveldt. Wandtapijten van de Knipscheer. Geopend op werkdagen van 1017 uur. „Het Wapen van Heemstede". Werken van Heemsteedse beeldende kunstenaars. Geopend dagelijks van 923 uur. Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 66 Vroeg-Aziatisehe kunst. Dagelijks ge opend van 10 tot 23 uur. CULTURELE ONTSPANNING EN AMUSEMENT „Poesjesnellenkelder", Stadhuis, Grote Markt: Marionetten-theater, 6 voorstellin gen per dag om 15, 16, 17, 20, 21, 22 uur. Grote Kerk, Grote Markt: te bezichti gen van 917 en 2022.30 uur. Gaskronen- verlichting. Stadhuis, Grote Markt: Avondopenstel ling van 20 tot 22 uur op Maandag, Woens dag en Vrijdag van door kaarsenluehters verlichte grote hall. Toegang vrij. Vleeshal, Grote Markt: Taveerne „De Hyacint". Cabaret, Bars: „Die Raeckse", Raaks: Wie ner cabaret „Edelweiss"; „Moulin rouge" Florapark; 's avonds cabaret, variété, dan sen; „De Waag", Spaarne 29; La CUbana, Lange Veerstraat 17; Wine Lounge, Lion d'Or, Kruisweg 34. DIVERSEN: Pendeldienst minatuurtreintjes („Glip- pertjes") op route „Dreefzicht" (De Hout) —Frans Halsplein v.v.; rondritten (N.Z.H. V.M.-bus, 20, 21 en 22 uur) en rondvaar ten (vertrek: Houtbrug) langs de verlich ting. Boottochtjes naar de Flora de gehele dag (van Houtbrug). Houtplein, hoek Dreef/Wagenweg, en Damstraat: oliebollen- poffertjes-krlmen. Hoofdwacht: Tentoonstelling foto's van oude Haarlemse stadsbeelden. Geopend: Woensdag en Zaterdag van 1417 uur. Maandag 2022 uur. Vermoedelijk zal Andrew Rosenthal's „Een feestelijke dag" („Red letter Day), welke gisteravond gebracht werd door de Haagse Comedie in de Stadsschouw burg, nog wel een groot aantal voor stellingen halen, omdat het vooral vrou wen op rijpere leeftijd zijn, die zich zo heerlijk direct in dit stuk met zichzelf en haar probleem geconfronteerd voe len. Ook de mannen wel, maar dan toch in hoofdzaak slechts als levensge zellen, cp wie de vrouwe haar pro bleem van haar vijftigste jaar uitspelen. Hier is Ida Wasserman als Lora Suther land op haar vijftigste verjaardag, die zij vreest, die zij geheel zou willen wég veinzen, maar waaraan zij van alle kan ten herinnerd wordt, door haar man, door haar kinderen, door haar hele fa milie. Die situatie is aardig getekend: het is allemaal zo lief en zo schrijnend tegelijk. Lora zou natuurlijk niet an ders willen dan gefêteerd te worden, want zij is een vele eisen stellende vrouw en haar hele familie heeft nooit anders gedaan dan haar op voetstuk ken tillen, haar luimen verduren en het haar vooral erg gemakkelijk te maken, om charmant en lieftallig terug te zijn, wat zij onder die condities dan ook genereus doet. Maar zij nemen ook al len een tikje heimelijk wraak door haar zo hard als de vriendelijkheid ver draagt en zo beminnelijk als met de ge wenste hardheid nog net te rijmen valt in te scherpen, dat zij nu vijftig is. Het wordt werkelijk een grote dag voor Lora, die altijd haar eigen leven heeft geleid, als de huisgodin, die be wierookt werd, maar in alle beminne lijkheid haar man van zich heeft ver vreemd, omdat zij nu eenmaal niet de vrouw van haar man kon zijn. Lora voelt op die verjaardagochtend plotse ling, dat haar man een ander heeft, en als zij aan het eind van die dag is ge komen, voelt zij nog veel meer: dat zij in haar verrukkelijkheid een aardige janboel van haar leven heeft gemaakt en dat zij werkelijk vijftig jaar is en niet nog een beetje negenenveertig en dat het spel uit is en er een ander leven moet beginnen zonder illusies, zonder dwaze verwachtingen, maar heel reëel en bezonnen, een leven dat daarom geenszins, als men in die jaren is gekomen, een ongelukkig leven be hoeft te zijn. Die stille en onmerkbare verwording van een mensenleven tot een lege en uitgebluste vertoning achter de formeel gehandhaafde liefdessymboliek, is bij zonder plezierig getekend door de schrijver, al doet hij het soms wel eens een tikje te veel naar het kluchtige. Feitelijk is zijn eerste bedrijf, waarin hij alle motieven alleen maar uitstalt, het aardigst. Het had een zeldzame co medie kunnen worden, een echte in de historische zin van het woord, zo hij nog wat meer geest had bezeten en sommige kluchtigheden, die niet eens leuk meer zijn, had kunnen vermijden. Hij gaat wel eens wat sollen met Lora en hij realiseert van de andere kant ook niet alle motieven, die hij zelf aan roert. Het duurt lang voor men zeker weet, of Ned, de echtgenoot, nu al dan niet een ander heeft en men hoopt ter- wille van de pret vurig, dat het niet zo zal blijken te zijn en het alleen maar zo zal lijken. Vrouwen hebben de won derbaarlijke gave mannen in intriges en situaties te prakkezeren, die geen reëel bestaan hebben. En deze Lora is tot zulke beminnelijke waanzin in staat, doch de auteur heeft dat niet gezien. Zonder dramaturgische gemeenplaat sen gaat het dus niet helemaal, maar er Naar de mening van het federatie bestuur der Partij van de Arbeid te Haarlem zijn de verkiezingsprogram ma's der verschillende partijen voor de gemeenteraad te zeer ingesteld op de landelijke, zodat naar een nieuw middel is uitgezien om de burger voor zijn stad en voor de partij naar zijn wens te in teresseren. Gisteren is ons tijdens een perscon ferentie door de voorzitter der federa tie, wethouder W. F. Happé, een keurig boekje van honderd bladzijden druks en met foto's geïllustreerd overhandigd onder de titel „Gezicht op Haarlem, de stad waaraan wij bouwen". De bedoeling is, aldus de heer Happé in zijn inleidend woord, een werkplan bekend te maken, zoals voor de steden bouw een w.ederopbouwplan bestaat. In hoofdzaak worden de richtlijnen op sociaai-democratische grondslag aange geven en verder zijn enkele punten in details uitgewerkt. Het gemeentelijk beleid kan daardoor in een bepaalde richting gestuwd worden. Eisen, die toch binnen afzienbare tijd niet inge willigd kunnen worden, zijn niet in het boekje opgenomen en tevens zijn de samenstellers niet minder dan 63 deskundigen er van overtuigd, dat de financiële mogelijkheden, die samen hangen met de verhouding tussen Rijk en gemeenten, het tempo der inwilli ging van de verschillende wensen zullen aangeven. In het boekje is een grote plaats ingeruimd voor de burger, zijn mogelijkheden, rechten en levenskan sen. De menselijke persoonlijkheid moet een volledige kans gegeven worden, een taak, die voortspruit uit de naasten liefde, die de een put uit een geloofs overtuiging en de ander niet, aldus de heer Happé. De verhouding van de bur ger tot de gemeenschap moet een har monisch geheel' vormen, de afstand tus sen de burger en degenen, die de ge meente besturen, dient verkleind te worden. Het gemeentebestuur moet zoveel tot zijn beschikking hebben, opdat meer mogelijk wetenschappelijke gegevens ling van de stad tot ontplooiing kome. visie en meer fantasie in de ontwikke- Het boekje, dat Donderdag in een speciale vergadering van de P. v. d. A. zal worden aangeboden, is tevens be doeld als een poging om de gevoelsar gumenten bij de verkiezingen te ver vangen door die van het gezonde ver stand. Wij menen met deze inleiding het doel van „Gezicht op Haarlem" vol doende geschetst te hebben en laten hieronder de practische wensen en eisen volgen, die niet de principiële verschillen tussen de partijen over het algemeen zullen raken. Bij het hoofdstuk „De Stad" hebben de samenstellers in de eerste plaats het oog gehad op de verhouding centrum gemeente en randgemeenten, die ruim telijk als één geheel dienen te worden gezien, wat inhoudt, dat niet in een be paalde gemeente het een of ander kunstmatig wordt tot stand gebracht wat in voldoende mate geboden wordt in het gehele verzorgingsgebied. De „wijkgedachte" worde verder ontwik keld, een saneringsplan is geboden, evenals een woning-cartotheek. Wil Haarlem aan de woningnood inderdaad in 1965 een einde gemaakt hebben, dan zullen er rond 850 woningen per jaar gebouwd moeten worden; dat is veel meer dan thans. Met kracht zal er naar moeten wor den gestreefd het doorgaande verkeer buiten de stad om te leiden. Uitbreiding van het systeem der „wijkagenten" is gewenst. De conclusies van het hoofdstuk „De Burger" laten zich als volgt samenvat ten; Goede beroepskeuze-voorlichting, bevordering werkgelegenheid, zo moge lijk aparte huizen voor werkende de bielen, bejaardenzorg (huisvesting en tijdsbesteding) volle aandacht voor het probleem van gezinshulp en gezinszorg. De verhaalsnormen in de gemeente be hoeven herziening, waardoor met de behoefte van elk gezin rekening kan worden gehouden. Coördinatie waar mogelijk van de bij de volksgezondheid betrokken instanties, met een zo goed mogelijke spreiding over de verschil lende wijken. Bouw van een nieuw zie kenhuis binnen tien jaar, met ombouw van het St. Elisabeth's Gasthuis tot ob servatie-inrichting voor geesteszieken en tot verpleeginrichting voor chronisch zieke en invalide bejaarden. Verbete ring van het peil der rusthuizen voor bejaarden. Bouw van een industriehal, reserve aan openbare werken, verde ling winkels in nieuwe wijken, instel ling Middenstandsraad. Belangrijke nieuwe investeringen in het gasbedrijf zullen in de toekomst niet meer economisch verantwoord zijn, de electrische centrale dient echter te worden gemoderniseerd en in beschei den mate uitgebreid. Bevordering van het vreemdelingenverkeer is voor Haarlem een eerste eis en mogelijk door de zeer aantrekkelijke omstandigheden. Opgemerkt wordt verder, dat aan een niet-confessionele huishoudschool in Haarlem-Noord behoefte bestaat. Ge pleit wordt voor een paedagogisch cen trum in Haarlem. De rapporteurs achten de tijd rijp om te komen tot instelling van een Raad van Kunst en Volksvoorlichting. In Noord en Oost menen zij de stichting van cultu rele centra urgent. Er bestaat behoefte aar. een museum voor moderne kunst. De beheersvorm van de H.O.V. dient gewijzigd te worden. Vervolgens wordt een hoofdstuk ge- Donderdag 23 April 1953 zal door de Tuinbouw Onderwijs Commissie Ken- nemerland een voorlichtingsavond worden belegd in gebouw „Cultura" aan de Jansstraat, waar vanwege de Rijkstuinbouwconsulent te Lisse in lichtingen worden verstrekt omtrent de opleiding in de tuinbouw. De vergade ring is ook toegankelijk voor de ouders van de betrokken leerlingen. Aanvang acht uur. Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- Gedurende de Flora 10% KORTING wijd aan de jeugdzorg. Voor de organi saties vraagt men ruim subsidie, be schikbaarstelling van lokalen en bijdra gen voor scholing en bezoldiging van de topleiding. Er bestaat behoefte aan een orgaan van samenwerking, waarin de verschil lende organisaties op het terrein van het jeugdwerk elkaar kunnen ontmoe ten om gezamenlijk hun belangen met de overheid te kunnen bespreken. De zelfstandigheid der verenigingen dient daarbij onverminderd te worden ge handhaafd. Het acute gebrek aan speelgelegenhe- den kan geschat worden op 35 H.A. Bo vendien zijn er 15 gymnastieklokalen te kort en is dringend behoefte aan ten minste twee nieuwe open- en één over dekte gemeentelijke zweminrichting. Aanleg van een watersportcentrum aan de Mooie Hel verdient aanbeveling. De bouw van een grote sporthal zal veel moeilijkheden oplossen wat het verkrij gen van zalen betreft. Het boertje S. P. B. uit dc Haarlem mermeer had ongeveer 31 varkens. T.wintig liepen er bij zijn huis springend en knorrend rond, terwijl de overige op een ander „spulletje" vreugde in het leven schepten. Tot voor kort nu moest hij voor deze beesten voer aanvragen middels een bon. Op dit briefje schreef hij, dat hij voor 12 varkens voedsel nodig had, doch in feite waren het er maar tien, die, bij niet invullen van dit ambtelijk rapport een gewisse honger dood zouden sterven. Dit was fout, vol komen fout en deswege moest ons boer tje zich gistermorgen voor de economi sche politierechter verantwoorden. Blo zend en van de prins geen kwaad we tend schoof hij in het verdachtenbankje, waarin zovele boertjes hadden gestaan voor dezelfde pekelzonde. Zodra de officier van Justitie de „mis daad" aan de openbaarheid had prijs gegeven, begon S. P. B. een verhaal af te steken, waarin hij zei, dat hij van niets wist. Simpeltjes. „Kom maar kij ken", zei mr. Bletz. Schuifelend op zijn kousevoeten, pet in de hand kwam hij achter de groene tafel, waarachter wij nog nooit geweest zijn, en ging tussen de rechter en de griffier staan. Gewa pend met een bril met ronde glazen dook boertje's bruin verbrande kop tus sen de paperassen. „Dat is een abuis", was zijn conclusie, „dat is een abuis", reutelde hij nog na, toen hij alweer in het bankje was teruggekeerd. Daarna kwam het „spulletje ergens anders" aan de beurt en vervolgens de officier van Justitie. Deze keek zeer ernstig en eiste tegen hem 25 boete, omdat hij van mening was, dat het boertje dan maar zijn formulier beter had moeten invul len. De slordigheid zou dus duur betaald worden. Ook mr. Bletz dacht er zo over en veroordeelde S. P. B. conform de eis. De boer ook niet krenterig pakte direct zijn portefeuille en wilde betalen, doch de politierechter verwees hem naar bo ven, „daar kunt U uw geld kwijt", was zijn laatste woord in deze zaak. 1 zijn toch goede en menselijke verwar^ mende scènes te over in dit stuk, dat door Jan Retèl zeer zorgvuldig en be heerst van toon is geregisseerd en voor beeldig gespeeld wordt. Ida Wasserman heeft in Lora misschien wel haar beste rol van de laatste jaren gevonden. Daar is Willy Haak als een opgewekte en zeer levenswijs geworden schoonzuster hoe karaktervol en markant ge speeld. Bob de Lange als de echtge noot, nu eens geheel niet komiek, maar menselijk en vol van een stille humor. Diny Sprock geeft met haar ras-talent een uitbundige Amerikaanse dame in het paars, aan wie men luidkeels ple zier heeft; Luc. van Gent is een pittig en met fantasie gespeelde jongste zoon, een gezonde schooljongen, die er op zijn manier ook iets van begint te be grijpen. Daar zijn verder Carrie Rens en Carl v. d. Plas, Pim Dikkers en nog enkele kleinere rollen, en het is alle maal heel goed, heel onderhoudend en het verwarmt het hart op menig mo ment. Het gaat met de prestatiés van Sym- phonie Orkest „Haerlem" langzaam maar zeker in stijgende lijn. Het programma dat „Haerlem" gisteravond in het Con certgebouw onder leiding van Piet Hal- sema uitvoerde, bevatte meerdere goede eigenschappen. Dat er desiderata over blijven bij een uitvoering van een der gelijk ensemble van amateurs is natuur lijk zeer begrijpelijk. Weldenkende me dewerkenden zullen waarschijnlijk de eersten zijn dit volmondig te erkennen- Om echter de nadruk op deze tekortko mingen te leggen lijkt mij niet juist. Ge beurt het in een critiek als deze toch. dan heeft dit slechts één doel, om mede te werken aan een vervolmaking. Dit al les echter na eerst de goede eigenschap pen, die, zo reeds gezegd vele malen ge demonstreerd zijn op dit concert, gesom meerd te hebben. „Haerlem" beschikt over zeer goed striikersmateriaal. met name in de eerste violen en celli. Ook bij de blazers be vinden zich, op een kleine uitzondering na, goede krachten. En al laat de tech niek enkele executanten zo nu en dan eens in de steek, het gereproduceerde is doorgaans muzikaal, mede dank zij de muzikale opvatting van de dirigent Piet Halsema. Menige cantilene werd warm gezongen. Verder dient de stylis- tische weergave genoemd te worden, zo als deze bijvoorbeeld geschiedde van de Sinfonia concertante van Johann Christian Bach. Met ere ver melden wij het uitstekende spel van de concertmeesteres Trude Schultheiss en de solo-cellist dr. J. Veenenbos. Ook de ouverture „Nachklange von Ossiau" waarmede geopend werd, maakte met haar qua inhoud typisch sage-karakter, een goede indruk. Onderdelen, die bij „Haerlem" nog voor verbeteringen in aanmerking komen, zijn hoofdzakelijk grotere afwerking in rhythmiek en dy namiek. Vooral wat dit laatste betreft moet er meer contrastwerking zijn. Hoe wel de toonzuiverheid over het.algemeen goed is, dienen sommige blazers zich nog meer op dit punt te corrigeren. Een uitstekende indruk verwekte de sopraan-soliste Annie Schoen, die op voortreffelijke, uiterst muzikale wijze, Mozart's wonderschone Motet „Exsul- tate, Jubilate" zong. Hierin was de be geleiding soms te luid, en vooral de in zet van het orkest was wat ruw. De ove rigens niet volumineuze stem van Annie Schoen bleek deze moeilijke partij tech nisch goed aan te kunnen. De perfect zittende coloratuur dient apart vermeld te worden. Na de pauze speelde het orkest ten slotte Beethoven's vijfde Symphonie. Hierbij kwamen bovengenoemde zwakke onderdelen nog wel eens om de hoek kijken. Om echter een dergelijk zware opgave geheel bevredigend te verwezen lijken, dient men over een geperfection- neerd apparaat te beschikken. Niettemin vielen er goede dingen te noteren, zoals in het tweede deel o.m, de klankverhou dingen waren. Met intense studie en hard werken kan symphonie orkest „Haerlem" haar leden en donateurs dus in de toekomst als amateurensemble nog veel goeds bieden- Aan succes bi.j de toehoorders heeft het deze avond niet ontbroken, JAN LAARVELD Het Haarlems Comité „Nationale Her denking" belegde gisteravond een con tactbijeenkomst, waartoe hoofden van scholen, onderwijzers en jeugdvereni gingen waren uitgenodigd. Volgens de uitnodiging en de voorzitter van het comité, de heer H. Cox, herhaalde dat nog eens ten overvloede was het doei van deze bijeenkomst zich te beraden over de mogelijkheid om de jaren 1940 —1945 levendig te houden onder de jeugd. Volgens diezelfde uitnodiging zou den twee sprekers dit onderwerp behan delen, maar de toehoorders zijn wat dat betreft voor een belangrijk deel bedro gen uitgekomen.. De eerste spreker na melijk, de heer M. Reckman, vertelde drie kwartier lang over zijn bezoek aan verschillende gevangenissen in Neder land, natuurlijk wel intéressant, maar niet te zake in het kader van deze avond. Verhalen over een gifmengster en een Gerrit de Stotteraar, die door een luikje naar HollandBelgië mag luiste ren, hebben nu eenmaal niets te maken met het onderwerp „Jeugd en herden king". De heer Brink uit Amsterdam had ge lukkig het doel van de avond begrepen en hij betoogde, dat de nationale her denking het hele volk moet omvatten, vooral de jeugd. De jeugd, die toch nog altijd de toekomst is, moet weten, waar om er geleden en gestreden is. Er wordt nu gemarchandeerd om op de herden kingsdag de sluiting van bedrijven tot een minimum te beperken, maar spreker adviseerde om die dag in ieder geval geen vermakelijkheden te bezoeken. De gedachtenwisseling leverde enkele suggesties op om de jeugd bij de Her denking te betrekken. Dat zou bij voor beeld mogelijk zijn door diverse groepen of klassen in de stoet vertegenwoordigd te laten zijn. De avond werd afgewisseld met decla matie door Annie Schuitema en de ver toning van filmstroken, vervaardigd dooi de heer J. A. C. Bleeker uit Aerdenhout, welke als instructie over het verzet zou den kunnen dienen bij het onderwijs. Vele autoriteiten hadden bericht gezon den, dat zij tot hun spijt deze contact bijeenkomst niet konden bijwonen. In een gisteren gepubliceerd bericht over het te Haarlem gehouden Congres van het Humanistisch Verbond is een storende druk fout geslopen. Er stond in te lezen dat zou zijn gebleken van bezwaren tegen de organi satoren van het Humanistisch Thuisfront. Bedoeld was: tegen de organisatievorm van dit Thuisfront (als zelfstandige stichting). Indien in 1956 het busvervoer op de dan oude tramlijn ZandvoortArm sterdam een aanvang neemt, wil de NZH meer dan 60 grote autobussen in dienst stellen welke een 4-minutendienst tus sen Amsterdam en Zandvoort zullen on derhouden. Het spreekt vanzelf, dat vóór die tijd een uiterst ingewikkeld verkeerspro bleem tot een oplossing moet zijn ge bracht. Op drukke zomerse Zondagen is het verkeer naar en van Zandvoort reeds zeer intensief, maar op de dagen waarop in Zandvoort wedstrijden op het circuit worden gehouden is er herhaal delijk sprake van een ernstige stagnatie in het verkeer. Deze wordt veroorzaakt door de spoorwegovergang te Heenu stede-Aerdenhout, welke tientallen ma' len per dag gesloten is. Hier ligt dan ook de kern van het verkeersprobleem dat de betrokken autoriteiten in de eerstvolgende jaren tot een oplossing moeten brengen. De opheffing van de Zandvoortse tram sal dan althans dit resultaat hebben, dat de reeds tientallen jaren durende ver- keersmisère bij deze overweg een einde zal nemen. Want het maken van een viaduct over de spoorlijn of het laten zakken van de spoorbaan tot beneden het niveau van de verkeersweg zal on vermijdelijk zijn. Op Donderdag 23 April a.s. zal in at Grote Kerk des middags van 34 uur een orgelrecital gegeven worden door George Robert. Het programma luidt: Preludium, Fuga en Ciaccona, J. Pachel- bel; Choral; Maria zart von edler Art, A. Schlick; Toccata c. kl. t„ G. Muffat; Variaties: mein junges Leben hat ein End, J. P. Sweelinck; Canzona, D. Zipoli; Toccata f gr. t., J. S. Bach. De K.J.M.V.-besturen maken het vol gende bekend: De leden van de H. Mo nica hebben a.s. Woensdagavond om 8 uur een bijeenkomst in de Koningstraat no. 18. Dit is een zeer bijzondere avond, daarom ook worden alle dames-leden van de K.J.M.V. verwacht. Voor de jongens is er eveneens Woensdagavond een sportavond; deze wordt gehouden in de Gymnastiekzaal van de R.K. Muloschool, Ged Oude Gracht 120. Onder bekwame technische leiding van de heer H. Heidoorn van de Sportschool Cios uit Bloemendaal is er gelegenheid om diverse zaalsporten te beoefenen. De zaal is om kwart voor acht open; er is gelegenheid tot fietsen- stallen bij de zaal. Toegang voor alle le den, adspirantleden en belangstellenden van 17 jaar af. Gebruik van gymnastiek- schoentjes is verplicht. Thans is de inschrijving weer openge steld voor de op 5 Mei te houden zeep kisten-race in de kuip van de Grote Markt. De deelnemers kunnen zich op geven bij Garage Brinkmann, Smede- straat 22. De verschillende afdelingen van de Nederlandse Skalclub brengen vandaag een bezoek aan de Flora en aan Haar lem-Lichtstad. Elk jaar op 21 April komen de verschillende afdelingen bij een, teneinde de stichtingsdag van de grote afdelingen, Amsterdam, Den Haag en Rotterdam te gedenken. Dit jaar komt men om 18.45 op de Flora om daarna een bezoek aan Haarlem te brengen en door de voorzitter van Haarlems Bloei en Haarlem-Lichtstad, wethouder Geluk ten stadhuize te worden ontvangen. Het programma in Haarlem werd sa mengesteld in samenwerking met de heer Van Gink, directeur van Haarlems Bloei en deze zorgde dat de SKAL de gast werd van de VW. Het gezelschap zal uit vele directeuren en chefs van reis- en passagebureaux bestaan. (Zondag 26 April) DEM—Velsen Wijk aan ZeeAlkm. Boys WSV—Vitesse PostduivenHBC ArchipelTYBB ADO—DIO DSS—VVB DTS—USVU SJC—DOCOS ConcordiaVVSB Inzendingen tot Zaterdagochtend nege» uur op open briefkaart aan de Sportre dactie, Nieuwe Haarlemsche Courant) Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worde» onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toegekend. Omstreeks 10 uur gistermorgen stap te een persoon een sigarenwinkel anne* leesbibliotheek binnen aan de Vijfhui* zerweg en vroeg of er nog boeken waren in te binden. De vrouw, die hem te woord stond, antwoordde ontkennend en daar zij in de mening verkeerde, dat de man de zaak verliet, begaf zij zich naaf de keuken. Even later hoorde zij gerucht in de winkel en keerde terug, waar nog steeds dezelfde persoon aanwezig bleek te zijn. Ditmaal vroeg hij haar naar een adres voor het inbinden van boeken. Na dat zij hem een adres had opgegeven, verliet hij de winkel. De vrouw ver trouwde het echter niet en controleerde de geldla, waar toen uit een portefeuille een bedrag van f 275 werd vermist. Van de dader ontbreekt ieder spoor. Bovengenoemde vereniging geeft voor haar leden op 28 en 29 April a.s. in de Stadsschouwburg te Haarlem, een op voering van de comedie in 3 bedrijven „Springvloed" door George Billam en J. B. Priestley. De regie van dit stuk be rust bij Bert van der Linden. De Politie Sportclub Bloemendaal or ganiseert evenals andere jaren ook nu weer een wandeltocht van 25 km en wel Zaterdag 25 April. Een wandeltocht als deze aan te bevelen is feitelijk overbo dig, want al degenen die al eens in Bloe mendaal hebben meegewandeld, spreken, vol lof over het prachtige parcours dat de Politie Sportclub Bloemendaal de wandelaars aanbiedt. De deelname staat open voor personen van 14 jaar af, terwijl de start plaats zal vinden vanuit hotel „Vreeburg", Kerk plein 16 te Bloemendaal. De starttijden zijn tussen twee en drie uur. Zoals men in Bloemendaal wel gewend is ontvangt elke deelnemer na afloop een prachtige herinnering, terwijl groe pen van minstens 10 personen eii leider in aanmerking komen voor een groeps- herinnering. Inlichtingen worden verstrekt door de heer W. Vleghert, Tetterodeweg 21 te Overveen en bij de kiosk op het Ver- wuift te Haarlem, Ook aan de start Za terdag is nog gelegenheid om in te schrijven. Het parcours zal gaan o.a. door de landgoederen Elswout, Koningshof, Duinlust en Lindenheuvel, terwijl ook het Openluchttheater zal worden be zocht. De Bloemendaalse EHBO zal evenals andere jaren weer klaar staan om de helpende hand te bieden. Het Haarlems Piano-trio, bestaande uit de heren Hoeben, Van de Klashorst en Luyken, trad in de kleine zaal van het Minerva Theater voor de leden van de Heemsteedse Kunstkring op. Dit trio bepaalt zich al enige jaren niet meer uitsluitend tot werken voor piano, viool en cello, doch voert met medewerking van andere artisten ook werken in andere bezettingen uit. Hier door wordt zijn repertoire belangrijk omvangrijker en waardevoller. Zo vermeldde het programma thans behalve het pianotrio van Beethoven opus 1 nummer 2, het zeldzaam schone, diepzinnige pianokwintet van César Franck en een kwintet voor strijk instrumenten en clarinet van de mo derne, Engelse componist Cordon Ja cob. Bij deze kwintetten werkten mede de bekende H.O.V.-leden Lorenzo Pappolo. viool, Jan Ay, altviool en Ru Otto, clarinet. De spelers waren in genoemde drie werken goed op elkander ingesteld. Men ontdekte voortdurend eenheid in opvatting en dit niet alleen in grotè lijnen, doch ook doorgaans in finesses. Wekte de technische beheersing van de partijen bewondering, inzake klank volume liet het eerst gespeelde werk, dat van Beethoven, iets te wensen over. Nu is een trio voor slechts twee strijkinstrumenten en piano op dit punt een moeilijke opgave. De strijkers bezitten instrumenten als voor eeuwen terug, Je pianist beschikt echter over een vleugel, die in de loop der tijden steeds groter van formaat en volumi neuzer van klank is geworden. Om het evenwicht enigszins te her stellen, zette men hier, zoals tegen woordig nogal gebruikelijk is, het in strument niet open, zelfs niet gedeel telijk. Hierdoor vulde de vleugel de klank van viool en cello niet voldoen de aan. Bovendien speelde de violist eni germate te bescheiden en resoneerde de celloklank in het laagste octaaf te sterk. In Franck's kwintet werd door de een weinig opengezette vleugel even wicht in klank tussen de vijf instru menten verkregen, alhoewel de totaal klank iets te sterk was tegen de zaal. Het werk zelf, een kamersymphonie gelijk, kan echter wel een flink klank volume verdragen. Beter voldeed nog Jacob's Klarinet kwintet (zonder piano), dat oP dit punt grote voldoening schonk en daardoor veel beter tot zijn recht kwam dan in het Frans Halsmuseum. Het Minerva- zaaltje is niet bepaald gedacht voor Kamermuziekuitvoeringen, maar ér toch zeer zeker voor geschikt. Elk en- semble zal er na meerdere uitvoeringen steeds beter op ingesteld worden. Viel in Jacob's werk de fraaie scha keringen in klankkleur voortdurend op Prachtig clarinet plus strijkkwartet- spel! in Franck's werk troffen op nieuw de juist afgewogen klankver houdingen en de grote verscheidenheid in vermenging van door deze compo nist altoos verkregen mooie vermen ging van timbres. De werken van het spel werden door de talrijke aanwezigen op hoge prijs gesteld. Een aansporing voor het trio, om voort te gaan met het aanbrengen van verscheidenheid, b.v. door ook eens een werk voor strijkkwartet, de meest ideale bezetting voor Kamermu ziek, uit te voeren! O. K- De burgemeester van Zandvoort zal Woensdag 22 April geen spreekuur hou den. (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 21/4 3% Ned. 1953 100 100 iS 3)4 Nederl. 1948 96 A 3)4 pCt. Ned. 1950 96 A 971 3-3% Nederland 1947 06% 3 Ned. 62-64 bel.-fac. 98% Inschr. Grtbk. 46 3 pCt. 94 Ned. Handel Mij. cgrt 157 163)4 A.K.U. 160% Van Berkela Patent 98 Calvê-Delft cert. 113 Van Gelder 148 Kon. Hoogovens cert 154% 184)4 Unilever cert. 184% Ned. Kabel 203 156)4 312'/» Philips 155% Kon. Petroleum 312% „Amsterdam" Rubber 891 Holl. Amerika Ltjn Kon. N. Stoomb. M. 146)4 125% 124A 127'» 97)4 Ned. Scheepv. Unie 127% H.V.A. 98 Deli Mfl. cert. 17/4 Anaconda Copper 38% Bethlehem Steel 51 Chrysler Corp 77% General Electric. 69 General Motors Bl% Hudson Motors 14% Kennecott Copper 68% Montgomery Ward 63% North American Can 21% Radio Corp. 26% Republic Steel 48 Shell Gil 66% 'Them Pacific 4441 Southern Railway 84% Tidewater 23 U.S. Steql 38% ex div. 20/4 38# 52'/* 79 69 s? 61 1434 67!'» 64)4 21)4 26)4 49 43)4 55 39)4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2