Argentinië's Peróns aftreden crisis over hoogtepunt onwaarsch ijnlijk Tveede front van Chinese nationalisten in Birma? MOSSADEQ OVERWEEGT NIEUWE VERKIEZINGEN Werkelijke vrede zal geen econ. depressie veroorzaken Trannosan Van SANTPOORT reiken draden over de gehele wereld Smakelijke attentie van familie of vrienden oversee SCHAAKSPELEN MET MOSKOU w AUTO-RADIO voetmartelares zegt U: Moeilijkheden door vijf-jaren plan veroorzaakt Politieke Commissie der V.N. dringt aan op internering Verzetsleider in Perzië geeft zich over Visserijgolf ■RSa - H. J. Maertens N. V. DINSDAG 21 APRIL 1953 PAGINA 5 Assemblée van Pax Romana in Bonn Amerikaanse minister van Financiën Berlijns Philharmonisch Orkest naar Londen Kinderen Finaly Pleegmoeder ontkent bestaan van accoord Am. onderscheidingen voor Nederl. militairen Een genezen Br is end Vo e t b ad met 15 minerale zouten Hobby van bakker Toeset Inbouw- en Service Station Motorlogger naar Noorwegen Waterstanden 'HR (Bijzondere correspondentie) BUENOS AIRES, Midden April. Ondanks de ontploffing van twee bommen, tijdens de redevoering van presi dent Juan Domingo Perón, op Woensdag J.I., ziet het er naar uit, dat de jjj. Argentijnse crisis geleidelijk afloopt. In een land, waar men de oppositie e''tig heeft ingedamd, maar waar deze niettemin nog bestaat en waar ook een £j-7|i het deerlijk gekortwiekt communisme zo nu en dan nog de kop opsteekt, Ook der£el(jke ontploffingen overigens geen nieuwigheid. Öer 06 van de 'aatste maanden heeft er toe bijgedragen het Latijnse tem- 'ta noS een beetje op te voeren; nu een koeler jaargetijde voor de deur sullen de gemoederen zich waarschijnlijk meer bij de gunstiger temperatuur "Passen. Het Segd, Voor; mag niettemin wel worden ge- dat de stagnatie in de voedsel- 2iening en de daarmee gepaard ande prijsconflicten allerminst van °daag zijn. Al aan het eind van vorig ar Januari werd een rantsoenering inge- erd van een der belangrijkste export- °ducten; vlees en drie weken later Vfam er zelfs 'n vleesloze dag. Een paar aanden daarna waarschuwde wijlen va Perón in verband met ongeregeld- ®den, die hierdoor hadden plaats ge bonden de opposanten, geen acties tegen e reSering te ondernemen schaarste aan levensmiddelen in tj. fteclen maakte een prijsstijging prac- onvermijdelijk, maar daar het 2»- ,V°°^ inflatie al sinds enige tijd met denkbeeldig i8> hee£t PerónëgegrJe. naar een beproefd middel de vast stelling van maximumprijzen. Winkeliers in arrest Weou no-g lets meer gebeurd: deze •)i/ljn Buenos Aires (dat meer honr) i mulioen inwoners heeft) ruim Drii«er u Wlnkels, die tot ongeoorloofde Slote ging waren overgegaan, ge- Siin eigenaren van deze zaken EPh,gearresteerd en zitten voorlopig op- S-.Pmgen in Villa Devoto de bloem rijke va„~ nsam voor de grootste gevangenis ooA hoofdstad. Niet minder dan 505 °d ninlijke middenstanders hebben la'. ogenblik onderdak in deze „Vil- Sevonden vanlt,Ussen ondervond president Perón or„., ,erschillende kanten (al of niet ge- dasmlseerde> bijval. Zo trokken Maan- zen "orgen al om zes uur enkele dui- Paiei* buisvrouwen naar het regering- tujg ortl hem zijn dankbaarheid te be- brUj,n voor zijn bescherming van de ge- geu- era- Na een half uur verscheen de ttiej aa' op het balkon en sprak hen ï"erA goed-gekozen woorden toe. Vr0u n heeft met de dood van zijn lies w ongetwijfeld een gevoelig ver- n en, want niet enkel was zij in opzichten de ziel van de door hem geannexeerde vakverenigingen, ook als zijn snel-denkende en gemakkelijk im proviserende partner had zij onschat bare waarde. Niettemin weet de presi dent in verschillende opzichten uitste kend voor zijn eigen veiligheid te zor gen. Zo lekte het het vorig jaar uit. dat hij uit de „descamisados" (het „hemdlo- ze proletariaat") 'n keurcorps van 5000 man had gerecruteerd als speciale lijf wacht voor de regering. Dit legertje, waarvan de doelstellingen werden om schreven als „de beste verdediging der belangen van de werkers tegen kapita listische reactie" zou als taak krijgen de bewaking van openbare gebouwen, sta tions, publieke werken etc. Het leek, dat de wapen-leveranciers Ballester Molina een contract hadden getekend voor de aflevering van 5000 automati sche pistolen en 2000 karabijnen, die sa men een 2.2 millioen gulden moesten kosten. Dit verhaal werd afgedrukt in „El Ciudadano" is De Burger), het or gaan van de Radicale (oppositie) Partij Een week later herhaalde de hoofdre dacteur van het blad, Francisco Uzal, deze mededeling nog eens op een bij eenkomst op de Plaza Constituctión. Na afloop werd Uzal prompt gearresteerd. Een dergelijke gang van zaken is ty perend voor dit regiem: om de schim van democratie op te houden, duldt, neen wenst men in veel gevallen cri- tiek. Wordt deze critiek echter lastig dan volgt strijk en zet de een of andere sanctie. Het semi-democratische karakter blijk* ook uit de 'samenstelling van de Argen tijnse Volksvertegenwoordiging: bij de verkiezingen in 1946 kreeg Perón in het huis van afgevaardigden 109 en in de se naat 26 zetels. De oppositie-partijen kre gen er 39 en 4. Voor de verkiezingen in 1951 liet Perón echter een wet aanne men, waardoor de oppositie niet naar het aantal behaalde stemmen, maar vol gens een vastgesteld percentage zou worden vertegenwoordigd. Zo kon het gebeuren, dat de oppositie-partijen on geveer 29 pet. van de stemmen behaal den, waarbij zij in vier kiesdistricten zelfs een overwinning boekten, maar toch slechts 14 van de 149 zetels in het huis kregen. In de senaat verwierven zij geen enkele zetel. Neo-Fascisme Hoewel Perón zelf herhaaldelijk er kend heeft, dat fascisme niets voor zijn land is („Praat me niet over fascisme. Ik studeerde op een fascistische school in Rome. Ik weet er alles van en het is niets voor ons volk"!) draagt zijn systeem er enkele wezenlijke kenmer ken van. Hij heeft een jeugdorganisatie, Het. Kapitool te Buenos-'A res is de zetel van Perón's regering. Voor het parlementsgebouw ligt het „Plaza del Congresso", met in het midden een indrukwekkend monu ment, dat „de twee congressen" voorstelt. die alle kinderen tussen 12 en 20 jaar registreert en meestal ook opvangt; een soort verlengstuk hiervan is het leger, dat op een paar honderdduizend man wordt geschat, maar dat over een parate reserve van minstens een half millioen kan beschikken. Sinds de zuivering van 1951 kan we) worden gezegd, dat het leger voor generaal Juan Perón een vol komen loyaal apparaat is. Van een communistische bedreiging kan moeilijk worden gesproken; daartoe is het aan tal aanhangers van Moskou's doctrines uiteindelijk te gering. De groot-grondbe zitters. die vroeger de macht in handen hadden, zijn evenmin een direct gevaar. Hun macht en hun aanzien zijn de laatste jaren te veel beknot. Voor een deel moeten de moeilijkhe den veeleer op rekening worden ge schreven van Perón's vijfjaren-plannen, die er anderzijds echter op gericht zijn. het land onafhankelijk te maken van buitenlandse invloeden, d.w.z. van bui tenlands kapitaal. De nationalisatie van de Argentijnse spoorwegen en van andere bedrijven was niet in de eerste plaats een propa gandastunt Men heeft berekend, dat de buitenlanders met het geld, dat zij door deze bedrijven in Argentinië verdienden het grootste deel van hun vlees- en graan- importen uit dit land konden betalen. Perón's uitgangspunt moet dan ook lo gisch worden genoemd: deze verdiensten dienen in eigen (Argentijnse) zakken te vloeien. Anderzijds zag hij om naar de mogelijkheid, het land minder afhanke lijk te maken van de import van industrie-producten. Vijf-jarenplan Het eerste vijfjaren-plan voorzag reeds in de bouw van een groot aantal fabrieken en in de uitvoering van tal rijke publieke werken tot een bedrag van niet minder dan 3200 millioen gul den. Het was er op gebaseerd een nieu we stand van werkers in de fabrieken te vestigen en tegelijk de landbouw productie uit te breiden. Voor beide rekende men op honderdduizenden Europese emigranten, die inderdaad de laatste zés jaren het land zijn binnen gekomen Door de trek naar de steden, ontstond echter soms een tekort aan landarbeiders, maar erger was wel, dat Argentinië de laatste jaren perioden van grote droogte heeft gehad, met als gevolg de speculaties, die de „Caudillo" nu aan banden poogt te leggen. De schaarste in het binnenland ontstond door een handhaving van de export, zij het op een lager peil. Een en ander had bovendien ten gevolge, dat het eerste vijfjaren-plan niet binnen de gestelde tijd kon worden afgewerkt en met een jaar werd verlengd. Het tweede vijfjaren plan is inmiddels dit jaar in werking getreden. Uit het feit, dat de Argentijnse im porten het afgelopen jaar twee tot dr'e keer zo hoog waren als de exporten, blijkt wel, dat men de ontwikkelings plannen niet wil laten stagneren. Men krijgt de indruk, dat de Argentijnen alles kopen, waar zij maar de hand op kunnen leggen Werpt men daarnaast echter een blik op het nabije Brazilië, dat een soortgelijke crisis heeft door gemaakt, maar dank zij de Amerikaanse dollarhulp weer op de been komt, dan wordt het pas duidelijk, met welke moeilijkheden Perón te kampen heeft. Hij stond echter al wel eens eerder voor hete vuren en al is hier en daar het volk ook onrustig geworden, in het verleden heeft hij al bewezen een grote persoonlijke invloed op de massa te hebben. Hij is degene, die de gewone man toespreekt in zijn hemdsmouwen en in zijn eigen taal. Hij weet de ar beiders altijd te herinneren aan de lotsverbetering, die hij hun heeft ge bracht. Als hun sterke man zou waar schijnlijk het alternatief zijn, dat hij plaats maakte voor... een andere sterke man. En die is voorlopig nog niet in zicht. dat de Chinese nationa- gel>ietl '^Sereenheden, die in het grens- fropt tlVan l'ccia opereren, een tweede *r°ePen -en geopend, teneinde hun JjVarp J..("e sedert enige weken onder rn'ge rv.rrnese druk staan, te ontlasten. vareik mrters ten Oosten van Kaw- oavCn150 km. ten Oosten van de e ooic Moelmein zijn deze troepen, a'ionais 1- commando staan van de JJi Mj atlsche bevelhebber, generaal °kken Srens van Thailand overge- °D de daen hebben een aanval ingezet tiet ar aanwez*ge Birmese troepen. »atlvai hier een nationalistische lakken „aarJblJ circa 2500 Chinezen be- ^en-°psta°a vn Meer dan 400 Ka" vatlgesloten ngen ,hebben zich bij hen >is j, n- Deze troepen hebben als hen hevil aut in Thailand. Er schij- *iln. ge gevechten aan de gang te heeft p.dlltleke commissie van de V. N. gen de Birmese klacht te- helisten ;°p Ieden der Chinese natio- h°men Bu'ma in behandeling ge- ^aruhin Russische afgevaardigde, lega Was evenals zijn Poolse col der Chi„„ 00rde?l' dat het optreden deh inmose. uationalisten een verbo se betekent in de Bir- Hij We* 1? andse aangelegenheden, generaal T?ve„n„dien vaa mening dat streeks U'. ziin bevelen recht- Tsjanu g,- ïyinS van generalissimo Be m 31 op Formosa. Jen w-ron Aziatische afgevaardig- l'onalisti*?v Van oordeel, dat het na il8, maar °Ptreden te veroordelen e ?eserir> het niet vaststaat, dat antWoorri ?-.?p Formosa hiervoor ver- Van national- ls' De afgevaardigde °mkende dit1 danh0o^hina' Df' TSjang De gedelegeerde van Engeland, sir Gladwyn Jebbs, meende, dat de Chi nese nationalisten het Birmese grond gebied dienden te verlaten. Hij stelde voor dat zij zich zouden laten interne ren en drong er bij de regering op For mosa op aan, dat zij b.v. via een radio boodschap generaal Lii Mi zou laten we ten, dat zij de strijd in Birma beëindigd wenst te zien. De Iraanse minister-president Mossa- deq heeft in tegenstelling tot zijn eer der ingenomen standpunt besloten ver kiezingen uit te schrijven om een einde te maken aan de parlementaire impasse. Dit hebben afgevaardigden van zijn frac tie in de Majlis, die Zondagavond twee uur met hem hebben geconfereerd, gis teren medegedeeld. Twee dagen geleden heeft Mossadeq een andere delegatie van de Majlis medegedeeld, dat verkiezingen geen remedie vormen voor de verlam ming van de Majlis als gevolg van het wegblijven van zijn tegenstanders, om dat er nog minstens twee of drie maan den nodig zouden zijn om de rust te doen weerkeren. Twee van de afgevaardigden, die Zon dagavond met Mossadeq gesproken heb ben. verklaarden, dat hij het voornemen koesterde verkiezingen te houden voor de 57 vanante zetels in de Majiis. Hier voor zou gebruik gemaakt worden van de nieuwe kieswet, die hij in Januari af kondigde en vervolgens voor eventuele amendementen aan een commissie uit de Majlis voorlegde. Toen de nieuwe kies wet, op grond waarvan in sommige ge deelten van het land de kiesdistricten zullen gewijzigd worden en het aantal zetels verhoogd zal worden, ontworpen werd. vreesden sommige afgevaardigden, dat zij gebruikt zouden kunnen worden ter ontbinding van de huidige Majlis. Regeringswoordvoerders gaven echter herhaaldelijk de verzekering, dat zulks niet zou geschieden en dat de nieuwe wet voor de eerste maa' bij de volgen de regelmatige- verkiezingen in 1954 toe gepast zou worden. Indien de berichten van de afgevaar digden over hun gesprek met Mossadeq juist zijn, zou hij deze belofte naast zich neergelegd hebben en de nieuwe kies wet ten nadele van een aantal zijner te genstanders. wier huidige kiesdistricten zouden verdwijnen, gaan gebruiken. Zijn afgevaardigden hebben echter te ken- De Assemblée Plénière van Pax Ro mana Mouvement International des Intellectuels Catholiques, de wereldor ganisatie van katholieke intellectuelen, zal dit jaar gehouden worden te Bonn, Duitsland, van 7 tot 12 Augustus. Het algemeen thema van de besprekingen zal zijn: „Het intellectuele Apostolaat". Vooral de practische mogelijkheden van het intellectuele apostolaat zullen wor den onderzocht. De Amerikaanse minister van Finan ciën heeft Maandag te New York ver klaard, dat de Ver. Staten geen econo mische depressie tegemoet gaan, ook al zou er in Korea een wapenstilstands overeenkomst worden gesloten of al zou er een tijdperk van werkelijke vrede aanbreken. Er is geen reden om de vrede te vrezen, zo zeide hij. De minister gaf in zjjn redevoering een uiteenzetting van zjjn fiscale poli tiek, welke uitgaat van een verlaging van de belastingen, wanneer de uit gaven der regering „onder strict toe zicht" zullen zjjn gebracht. „De belastingen moeten omlaag", al dus de minister. „Dit is zuiver een kwestie van het juiste tijdstip in sa menhang met een vermindering van de uitgaven. Beide z|jn te hoog en moeten verminderd worden. beide De verlaging van de belastingen is bovendien een van de beste garanties die we hebben tegen een eventuele de pressie, die het gevolg kan z|jn van de vrede, waardoor de regering gedwon gen zou worden de defensie-uitgaven te verminderen." De minister verklaarde, dat het land zijn economische kracht moet bescher men en zeide: „Wij moeten niet ver geten, dat onze levenswijze bedreigd wordt niet van één kant, maar van twee kanten tegelijkertijd. Zij kan even goéd volkomen verloren gaan door een eco nomische verstoring van binnen uit, als door agressie van buiten." nen gegeven, dat de verkiezingsplannen van Mossadeq nog niet vastomlijnd zijn. Intussen heeft Abolghassem Bakhtiari, leider van de opstandige stam van de Bakhtiari's in Zuid-Perzië. zich gisteren aan de autoriteiten overgegeven, na zich enige maanden in de bergen te hebben schuilgehouden. Hij is op trans port gesteld r.aar Teheran. Enige maanden geleden was het tot botsingen gekomen tussen aanhangers van Abolghassem en regeringstroepen. Deze botsingen vloeiden voort uit riva liteit tussen stammen, die de Sjah. en stammen, die premier Mossadeq steunen. De bekende Duitse dirigent dr. Wilhelm Furtwangler brengt deze week zijn eerste bezoek aan Londen na 1949, om er een con cert te leiden, dat het Berlijns Philharmo nisch Orkest Woensdag a.s. in de Albert Hall te Londen zal geven. Het orkest arri veert Dinsdagavond uit Brussel en vertrekt Donderdagmiddag weer. Nadat het Franse katholieke dagblad „La Croix'' gisteren had bericht, dat men overeengekomen was de kinderen Finaly terug te doen keren naar Frank rijk op voorwaarde, dat z|j in een parti culiere instelling zouden worden onder gebracht, zodat er geen religieuze in vloed op hen kon worden uitgeoefend, heeft de pleegmoeder van de kinderen, mile Bron. gisteravond verklaard, dat haar van een dergelijke overeenkomst niets bekend was Zij hoopte, dat deze ook niet gesloten zou worden, voordat bet Hof .van Cassatie zich over de voog dij over de kinderen heeft uitgesproken. Mile Brun deelde mede, dat het be sluit van de verwanten om de kinderen naar Israël te sturen tegen de wens van de vader van de kinderen was. De kinderen hadden volgens haar zelf de kostschool in Bayonne ver laten toen ze hoorden dat ze naar Israël zouden worden gebracht. Daarop had den ze op straat de hulp van een naar priesters ingeroepen, die gezorgd hebben dat ze naar Spanje konden ontkomen. Voor het front van de troep zal Woens dag in de Engelbert van Nassaukazerne te Roosendaal, de Amerikaanse ambassa deur in Nederland, de heer Selden Chapin. aan zeven Nederlandse militai ren een decoratie uitreiken voor moedig gedrag tijdens de gevechten op Korea- De zilveren ster ontvangt de tweede luit. C. M. C. Leuring uit 's-Gravenhage. de bronzen ster ontvangen de eerste luit. jhr. A. W. Snoeck uit Utrecht, de korpo raal W. 't Hart uit Zwolle, de soldaat eerste klas B. Oostinjen uit Amersfoort, de soldaat eerste klas B. H. T. Fievez uit Arnhem, de soldaat eerste klas H. H. Amendt uit Venlo en de soldaat P. J- Kruys, afkomstig uit Bondowoso. v Sr* |evrouw, meneer, maak toch een eind aan dat onnodige lijden. Plons Uw doorgelopen, brandende en transpirerende voeten in een Trannosan wonderbad. Zie, neen, voel hoe de 15 geneeskrachtige zouten, zuurstof en koolzuur bruisen, sissen en parelen als champagne. Tegen Uw voetzolen, rond Uw hielen, tussen Uw arme tenen. Een siddering van welbeha gen gaat door Uw gehele lichaam. Hoe komt het, dat U ineens geen vermoeidheid meer voelt, dat Uw voeten weer fris, droog en welriekend zijn? Trannosan heeft de giftige sappen uit Uw poriën verdreven, zenuwen, pezen en spieren gesterkt en nieuwe veerkracht gegeven. Morgen loopt en staat U zonder pijnl Tracteer Uw voeten minstens één keer per week op een Wanneer je geëmigreerd bent naar Canada, naar Nieuw-Zeeland of naar Austra lië, wanneer je sedert jaren woont in Venezuela of op een plantage ergens achter Paramaribo, en in Holland, dat kleine Holland, waar je wieg stond, verjaart moe der, vieren vader en moeder hun gouden bruiloft, waar je niet bij kunt zijn, dan is er één weg, die tranen doet wellen in de ogen van die dierbaren in het moeder land: een klein geschenk, op de dag van het feest gebracht. Dan is het, of je toch even In de familiekring bent geweest, dan gaan de gedachten als bliksemschichten over de aardbol van het moederland naar het familielid in den vreemde, van „ergens ter wereld" naar huis. En de schakel tussen die twee is bakker K. T. Toeset in Santpoort, een man, met ontzettend veel liefde voor het, nee, voor zijn banketbakkersvak, dat hij hoog aanslaat en dat hem dagelijks hoge eisen doet stellen aan zichzelf. Hij vond de weg om „thuis" en „de vreemde" te verbinden, de eerste keer, een klein jaartje geleden, door een toevallig verzoekje, sedert ruim een half jaar op groter schaal, georganiseerd. Ongeveer anderhalf jaar geleden werd de gebak-express opgericht door de bei de banketbakkers-organisaties met de bedoeling een net te leggen over geheel Nederland. Toeset wilde internationaal en doet dat thans op zijn eentje, sedert hij van een kennis uit Australië het verzoek kreeg enkele taarten in Neder land te verzorgen. Die paar taarten zijn er inmiddels een hele reeks geworden en vooral in de maand December liep het storm met de aanvragen. En ook gaan de verzoeken thans 2 richtingen uit. Want eerst kwamen de orders al leen uit het buiterrland, doch nu krijgt hij ook bestellingen voor de levering van een taart op een plantage. De be stelling gaat dan door naar een bakker, b.v. in Paramaribo en op de feestdag kan het dan gebeuren dat die bakker een uur of vier vijf met een boot de rivier opgaat om de bestelling uit te voeren en de taart op de bewuste plan tage af te leveren. Is er veel contact tussen Nederland en Venezuela? Wie de boeken van bak ker Toeset bekijkt, zou zo zeggen van wel. 217 Bestellingen heeft hij daarin staan onder het etiket „Venezuela". Van en voor Australië gingen 260 taarten weg. Curacao pronkt met 214 orders in de boeken. Canada doet ook druk mee, maar ook tal van andere namen kom je tegen, zoals Luxemburg, Stockholm, Bayern, enz. Ordners met brieven ge tuigen van de groei van deze „wereld organisatie". Daarin zijn er uit Zuid- Afrika, Bandoeng. Zweden, Paramaribo, Buenos-Aires, Israël, Wellington (Nieuw- Zeeland), ja, waar eigenlijk niet van daan. Er is zelfs een bestelling bij voor de levering van een taart in opdracht van iemand in Curagao, die een familie lid in Austraiië wilde verrassen. En de bestelling is prompt uitgevoerd. Zo is er laatst een taart bezorgd in Haarlem-Noord, waar een 12K-jarig|5 bruiloft gevierd zou worden. En als je dan als koperen bruidspaar ner gens van weet en daar komt zo'n bak kersknechtje met een knaap van een taart aandragen, zo van 40, soms 50 cm doorsnee, dan komen er wel een paar waterlanders. Want daar verweg. misschien aan de andere kant van de aardbol, hebben ze dan toch maar aan je gedacht. Alle buren zijn ze af ge weest op zoek naar een schaal voor die enorme taart. Nergens was er een. anneer de Engelsen gewend zijn de internationale politiek te beschouwen als een spelletje cricket en de Amerikanen haar opvatten als een spelletje poker, waarin zij de joker in handen houden, passen de Russen op de internationale politiek de regels van het schaakspel toe. En bij het schaakspel heeft elke zet vijf of zes alternatieve bedoelingen, die elk verwezenlijkt kunnen worden al naar gelang de wijze waarop de tegen partij er op reageert. Op deze wijze karakteriseert Victor S. Frank in „The Tablet" van 11 April j.l. de verschillende methoden, waarop Engeland, de V. S. en de Sovjet-Unie hun buitenlands politiek beleid voeren. De vergelijking is goed getroffen. Want is het Foreign Office in Londen op het ogenblik niet bezig voorzichtig te peilen of de nieuwe Russische vredespolitiek eigenlijk wel „cricket" is? En poogt president Eisenhower niet zijn Russische tegenspe lers zodanig te overtroeven, dat zij wel genoodzaakt wor den hun troeven op tafel te leggen? En zijn de elkaar snel opvolgende Russische initiatieven en voorstellen niet even zovele zetten in een uiterst gecompliceerd schaak spel, waarvan men de verschillende alternatieve of simul tane bedoelingen poogt te achterhalen? Het is in de politiek moeilijk schaakspelen met Moskou. Want de Russen doen hun zetten, maar praten er niet meer over dan strikt onvermijdelijk is en in ieder geval wachten zij zich er wel voor hun werkelijke motieven te laten blijken. De tegenspelers van Rusland daarentegen pogen niet alleen luidop elke Russische zet te interpreteren op alle maar denkbare manieren, zij vertellen Moskou ook duidelijk en uitvoerig, welke tegenzet zij bedacht hebben, waarom zij juist die tegenzet hebben bedacht en hoe zij hopen, dat de Russen er op antwoorden zullen. Dat lijkt toch niet de beste methode cm een partijtje schaak te winnen. De moeilijkheid is, dat de democratische landen nu eenmaal gewend, en krachtens hun eigen opvattingen, zelfs verplicht zijn om voortdurend hardop te denken. En dat zij, dusdoende, tot onderling zeer verschillende inter pretaties komen van de bedoelingen der Russische poli tieke schaakmeesters, daarbij misschien de mogelijkheid over het hoofd ziende, dat de laatsten minder sterk staan, dan zij het doen voorkomen en eigenlijk wel gedwongen zijn tot een verandering van tactiek, waartoe zij in voor hen gunstiger omstandigheden wellicht liever niet hun toevlucht zouden nemen. Hoe dit zij, het is een belangwekkende bezigheid om na te gaan, hoe verschillende kenners en beoordelaars van de Russische politiek tot onderling nogal sterk afwijkende conclusies kunnen komen. Onze correspondent in Duitsland heeft dezer dagen de zienswijze aangehaald van dr. Franz Borkenau, volgens wie de nieuwe Russische politiek van ontspanning een gevolg is van de interne strijd om de macht, die na Stalin's dood in het Kreml is uitgebroken en waarin Malenkov en Beria elkaar de opvolging van Stalin met list en geweld betwisten. Borkenau beweert, dat de artsen van het Kreml een soort moord-commando, direct onder bevel van Stalin, hebben gevormd en dat Malenkov er de oorzaak van is geweest, dat Stalin dit ge heime terreur-wapen uit de hand werd gerukt. De artsen werden gearresteerd en in staat van beschuldiging gesteld. Stalin zelf overleefde Run verwijdering slechts enkele gegaan. Want door de artsen vrij te l;.ten heeft Beria zich weken en Malenkov scheen in zijn plaats te zullen treden. In de plotselinge vrijlating van de artsen ziet Borkenau een bewijs, dat inmiddels Beria tot het offensief is over- kunnen zuiveren van de aanvankelijk op hem geworpen blaam, dat zijn politieapparaat tekort zou zijn geschoten in waakzaamheid. Malenkov's ster zou dus al weer reeds dalende zijn en Beria zou zich gereed maken de leiding over te nemen. Nu is het merkwaardig, dat Victor S. Frank in „The Tablet" op dit punt tot een precies daaraan tegenoverge stelde conclusie komt. Volgens hem kan men de plank onmogelijk ver misslaan wanneer men zegt. dat de artsen van het Kreml hun vrijlating te danken hebben gehad aan Malenkov en dat deze op die manier heeft gepoogd Beria in discrediet te brengen, omdat Beria in het geval van de artsen „methoden van onderzoek, die door de Sovjet-wet geving uitdrukkelijk worden verboden", zou hebben toege past en zelfs aangemoedigd. Aangenomen echter, dat Frank's lezing juist is, dan blijft er ook niets heel van Bor- kenau's veronderstelling, dat Malenkov zich nog voor Sta lin's dood heeft willep ontdoen van het door deze geleide moordcommando. Ook Borkenau's theorie, dat de artsen van het Kreml zulk een moordcommando zouden hebben gevormd, wordt dan hoogst twijfelachtig. Frank signaleert weliswaar rivaliteiten in het Kreml, doch zijn overheersende indruk is, dat geen van de nieuwe leiders het postuur bezit om in Stalin's plaats te treden, dat zij diens macht voorlopig onder elkaar hebben verdeeld en dat zij, als groep zwakker dan Stalin ais enkeling, uit zelfbehoud genoodzaakt zijn concessies te doen aan bin nen- en buitenland en Stalin aansprakelijk te stellen voor alle onaangenaamheden, fouten en tekortkomingen van het Sovjet-regiem. „The Economist" van 11 April komt tot een weer andere conclusie. Het conservatieve blad meent, dat Malenkov, Beria en misschien ook Molotov behoren tot die groep in het Kreml. die door vermijding van een oorlog tijd en ge legenheid wil winnen voor een zodanige industriële op bouw van het communistisch statenblok, dat dit in staat is het Westen te evenaren en zelfs te overvleugelen. Een an dere groep in het Kreml zou volgens de Economist aan sturen op oorlog met de democratische landen In dit ver band meent het blad dan ook, dat Malenkov's positie en daarmee de richting van de Russische politiek in belang rijke mate afhankelijk zullen zijn van de wijze, waarop het Westen reageert op Malenkov's vredespolitiek. Een onver zoenlijke politiek van het Westen zou Malenkov in het ongelijk kunnen stellen en zijn rivalen aan de macht kun nen brengen. Met dat al waarschuwt de Economist, dat het doel van de Sovjets communistische wereldheerschappij niet veran derd is en dat er alleen een verandering van tactiek merk baar is. Malenkov kan op 52-jarige leeftijd verder vooruit zien dan Stalin op 73-jarige leeftijd en hij wil misschien vooral tijd winnen. Als het Westen verstandig wil zijn, moet het geen zuchten van verlichting slaken, maar voor zichzelf uitmaken, welke voorwaarden het wil stellen aan de con ferentietafel en welke kracht het nodig heeft om zijn be langen te doen eerbiedigen. Maar de buurvrouw bracht de op lossing en op de omgekeerde deksel van de wasketel heeft hij te pronk gestaan. Maandag wordt het een belangrijke dag. Maandag 27 April. Want sedert bakker Toeset zijn internationaal con tact werkelijk ging organiseren, zijn ongeveer 1000 taarten bezorgd in Hei- loo en in Den Haag, in Nijmegen, maar ook in de kleinste gehuchten. Daaron der zijn er, die zo onbekend zijn in Santpoort, dat bakker Toeset zich maar een zeer uitgebreide autokaart heeft aangeschaft om het allerkleinste plaats je te kunnen vinden. Maandag gaat de duizendste taart de deur uit. Naar wie? De bestelling is juist Maandagmiddag binnengekomen, maar wij hebben bakker Toeset beloofd niets te zullen verklappen. Hij werd besteld door iemand in Australië en meer vertellen wij er echt niet van. Maar de gelukkige krijgt er een twee de taart bij. Omdat het de duizendste is. Dat wordt een grote taart met daarop een pracht van een wereldbol en een vogel, die in zijn bek een brief draagt, waarop het nummer 1000 staat. Bakker Toeset, die de order heeft doorgegeven aan een collega, zal de extra taart zelf bakken en persoonlijk gaan bezorgen. Het zal voor hem net zo goed een feest zijn als voor de ont vanger. Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 De gehele vloot van de rederij Slot wordt voor de Woensdagmarkt ver wacht. Voor de Pietertje, die geruime tijd in Den Helder opgelegen heeft, is dit de eerste binnenkomst weer na de grote revisiebeurt. Van de rederij Meerburg is de KW 7 op de thuisreis gegaan met 400 manden rondvis en makreel en 300 stijve dikkoppen. De trawleraanvoeren zullen beperkt blij ven van die van de Chenevière, de Gel- ria en de Mary. Niet alleen in Katwijk waar de dijk langs het oude binnenkanaal vol ligt met vloten, maar ook op de terreinen bij de haringhaven in IJmuiden lagen Maandag verschillende netten reeds op de bleek tedrogen, als voorteken dat de nieuwe teelt in zicht is. De Katwijk 57 is tijdelijk uit de vaart gegaan om een nieuwe cementen vloer in het visruim te laten aanbrengen. De Gorredijk, die een visnamiger aanzien kreeg door het plaatsen van een nieuwe bak. is thans op enige reparatie aan de brug na weer klaar voor de visserij. Niet alleen de kabeljauwkoppers, maar ook de opkopers van de koppen der kabeljauw hebben de laatste dagen druk werk. Laatstgenoemde handelaren beijveren zich namelijk in het z.g. uit benen van de koppen, waarbij zij het speciaal op de z.g. wammen en kimme- tjes hebben voorzien. Hoewel vele kop pen onder het mes moeten worden ge nomen om een paar kilo te bemachti gen, loont dit wel de moeite, daar er grote vraag, naar deze bijzondere deli catesse is, die speciaal een door de ho tels graag af te nemen artikel is en daardoor een redelijk prijsje opbrengt. De Eendracht, die nog maar kort ge leden uit Spaarndam is binnengelopen na een revisieperiode, heeft alweer gauw pech. De hoofdkrukas brak door midden, waardoor het schip weer op nieuw uit de vaart genomen moest worden. De motorlogger Corn, de Boer IJM 268 van de N.V. rederij De VEM is thans officieel naar Noorwegen verkocht. Zo als bekend waren vorige week Noorse zeelieden in IJmuiden op bezoek om over de aankoop van enkele loggers te onderhandelen. De Corn, de Boer zal binnenkort naar Noorwegen vertrekken om daar voor de kleine vrachtvaart in gezet te worden Omtrent de aankoop door Noorwegen van de Machiel KW 33 is nog geen definitieve beslissing ge vallen. 14 MUIDEN Dinsdag 21 April Hoog water: 9.22 u. en 22.05 u. Laag water: 4.30 u. en 17.11 u. Maanstand: eerste kwart. 1.40 u. Woensdag 22 April Hoog water: 10.39 u. en 23.24 u. Laag water: 5.38 u. en 18.34 u.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5