UITBREIDING GEALLIEERDE LUCHTMACHT IN EUROPA Voorstel voor bouw van 2700 vliegtuigen in twee jaar Britten terug uit N.-Korea Geen verplicht vrijaf bevrijdingsdag °P Tussen neus en lippen Aanleg van luchtbases in West-Duitsland De opbouw van ons leger Tot'hoofd en hart St. Maartense K.V.P. in het nauw Bromfiets naar rijwielpad Groot tekort aan piloten Na 32 maanden internering Vredesoffensief door Stalin voorbereid? Weer weekend retours? Marine van Ceylon zoekt burgerbanen Motorongeluk eist dode en gewonde Heidebrand door schietoefening Luchtpost duurder Zon overheerst in West-Europa J WOENSDAG 22 APRIL 1953 77ste JAARGANG No. 25664 Verdrinkingsgeval in Zwartemeer ^e'gische onderscheiding Ko2°°I mr- De Ranitz Minister Drees in Tweede Kamer Gortsak: Herdenking wordt vlaggetjesdag Vreedzame leuzen voor 1 Mei-viering Minister gaat overleg plegen met Spoorwegen Bejaarde wielrijder door auto gegrepen en gedood Gewonde Koreavrijwilligers terug naar Nederland Candidatenlijst te laat ingeleverd Minister deelt mede: Acht militairen bij Assen gewond Met ingang van 1 Juli Naar Indonesië en Nieuw-Guinea BUREAU SMEDESTRAAT 5 Telefi HAARLEM 4, 'oon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef, 4790 0lJkant. IJmuiden: Bonitaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 1. 3. \y. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte De administratie behoudt rich het recht voer advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, t 6.per kwartaal. Voor klachten over de berorging na 5 30 uur 's avonds tel. 21544. Te Zwartemeer deed zich een tra gisch verdrinkingsgeval voor. Twee jon getjes. de 14-jarige J. Bos en de ll-.iari- ge Anne Goeree reden samen op een transportfiets. Ze kwamen in het waver terecht dat achter de R.K. kerk loopt. B. wist zich te redden. Hij haalde on middellijk hulp voor zijn vriendje, maar toen men het kind op het droge had ge bracht waren de levensgeesten reeds ge weken. NATO-raad zal deze week de 14 aangesloten landen aansporen in de komende 'wee jaar 2700 vliegtuigen te bouwen voor de geallieerde luchtmacht in Europa, 70 is gisteren door A.P. te Parijs vernomen. De Europese luchtmacht van de NATO beschikt op het ogenblik ever 2900 toestellen. Het voorstel tot uitbreiding van de 'hchtmacht tot 5600 toestellen zal worden voorgelegd aan de ministers van de ^AXO-landen, als morgen te Parijs de driedaagse conferentie van de raad begint. ®en hooggeplaatste Amerikaanse officier heeft gisteren te Parijs, volgens A.P., verklaard, dat aanvankelijk het plan bestaan had voor eind 1954 nog 7160 vlieg- 'b'gen klaar te hebben; tenslotte heeft men echter besloten met 5600 toestellen te Volstaan. Dit jaar zouden nog 1100 vliegtuigen gebouwd moeten worden en in 1954 nog 1600. De permanente NATO-commissie (Standing Group) schijnt voorts de faad te adviseren eind 1955 en luchtmacht van 8000 vliegtuigen gereed te hebben. "OHmiiHiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiii Opnieuw is van verschillende kanten en op verschillende pun ten de opbouw van het Neder landse leger en alles wat daarmee Verband houdt de materieelvoor- ?iening niet op de laatste plaats 'h discussie gekomen. Het debat is ae laatste dagen op felle toon, niet z°nder opwinding, en over enkele aspecten door elkaar heen gevoerd, hetgeen voor het niet ingewijde pu bliek het Nederlandse volk, dat de Jasten moet dragen en het recht heeft ne vraag te stellen, of het daarvoor een efficiënte verdediging zal krijgen de zaak slechts verwarrender Jhaakt. Het kan daarom nut hebben de Problemen, die hier in het geding zÜn in zeker verband tot elkander aan de orde te stellen, waarbij we als Uitgangspunt kiezen het vraagstuk Van de materieelvoorziening, dat dit maal ook de aanleiding is geweest tot de heropleving van het debat. De «^iukking van de 25 millioen-order rari; pbilips voor de levering van ""Zenders in voertuigen is daar fhet van. De moeilijkheden met ie Amerikaanse regering over het achterwege blijven van Amerikaans materieel stelt het probleem op brede schaal op de voorgrond. Wat de Phi- lips-order betreft, zijn de feiten be kend, voor zover ze althans niet het Voorwerp zijn van onenigheid tussen departementale autoriteiten en de betrokken industrie. Voor de andere verklaring dient men nu het ant woord van de minister van Oorlog °P de vragen van het Kamerlid Visch af te wachten. Veel verder strekkend dan het ge- Val-Phiiips echter is de binnenlandse hiaterieelproductie in het algemeen eri daarnaast de Amerikaanse voor- lening, de beide bronnen, waaruit het Nederlandse leger zijn materieel ^det betrekken. De binnenlandse Productie houdt een tweeledig be- arig in. Zij is in de eerste plaats ge acht op de uitrusting van het leger, maar zij is tegelijkertijd van de grootste betekenis voor de industria- 'satie van ons land. Jammer genoeg p0rnt zij echter moeizaam op gang, h de debacle met de Philips-order eeft de algemene situatie er uiter aard niet beter op gemaakt. Nochtans unnen wij ons een langzaam tempo e.cht veroorloven, willen wij nog ^.bgermate op tijd aan de markt zijn de gemeenschappelijke bewape- 'bg in het kader van de E.D.G., om at beperkte doel nu maar eerst te ij?t6rrien> en bij de algehele Europese tegratie om het in het wijdere r rspectief te stellen. Deze noodzaak dringend aan de orde om gewone °nomische, zelfs commerciële rede- st3: Er is een zware concurrentie- k M aan het ontstaan om de leve- ku van materieel. Wat wij zelf pj bnen vervaardigen, behoeven wij Wa Van buitenaf te kopen, maar dat, te„arrriee wij zelf snel en goed en PiarVt- aantrekkelijke prijs aan de and Z^n' kunnen wij wellicht aan grii®ren verkopen. De anderen be- dan en- dat va&k sneller en beter wij. V0ifg.ezi?n daarvan is de materieel factoZl®ning een van de bepalende ieo - voor het welslagen van onze onz. opb°uwplannen en derhalve van dan Verdediging, en deze is het, die Wordt °°k thans opnieuw in twijfel laar getrokken, nadat het vorige ernsti°Ver een an<ier aspect daarvan het ge ongerustheid rees. Toen was "Urnp« .Pnklicatie van de New York ■richt 'h ons 0Pschrok met het be- hond'tr at Nederland in de algemene, greerdn°0tscllaPPehjke of geïnte- Piet v defensie van West-Europa hcht„erdedigd zou worden. Deze be- aan]<d^lng heeft prof. Romme toen ren vJng gegeven tot het formule- Serinp scherpe vragen aan de re kker» waar verklaringen, die een °°gd geruststellende werking be- feiteiüi; op gevolgd zijn. Thans is van do ?an de orde het complement dediein Algemene West-Europese ver- riaie l,g' n l. de Nederlandse territo- digins erdediging en de luchtverde- keiüif' öle daar trouwens onverbre- njk aan vast zit. (Vervólg op pag. 5) oe hur2!m®°udewiin van België heeft 9- J. d. T van Utrecht, Jhr. mr. ord- anitz, benoemd tot Officier van de Kroon van België. Voor de luchtmacht zullen vlieg velden, een net van benzinepijplei dingen, communicaties en een lucht- alarmeringsstelsel nodig zijn. De raad en de militaire leiding van de Nato zijn overeengekomen hiervoor in de komende drie jaar 890 millioen dollar uit te geven. In dit bedrag zijn twintig millioen dollar begrepen voor de aanleg van luchtbases in West-Duitsland. Er is echter geen overeenstemming bereikt, hoe deze twintig millioen gefourneerd zullen worden en de zegsman zei, dat dit een van de problemen zal zijn, wel ke aan de ministers zuilen worden voorgelegd. West-Duitsland heeft nu ongeveer vijf en dertig militair» luchtbases, maar de gelden voor de aanleg werden verkregen uit de be- zettingsgelden van de vier mogend heden en niet uit de Nato-fondsen. Even belangrijk als de vliegtuigen, luchtbases en het buizennet voor de benzine voor de straaljagers zijn echter de piloten, en een hoogge plaatste officier wees er in dit ver band op, dat de Nato-landen zich reeds nu gesteld zien voor een drin gend tekort aan piloten. John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, is gisteren uit Washington vertrokken naar Parijs, waar hij de komende ver gadering van de NATO-ministerraari zal bijwonen. Dulles wordt vergezeld door de minister van Financiën Humphrey, en de directeur van het Bureau voor de Wederzijdse Veiligheid (MSA), Stassen. Dulles herhaalde bij zijn vertrek de verklaring, dat de huidige veiligheids plannen van de Westelijke landen niet wegens de recente Sovjet-gestes zou den kunnen worden gewijzigd. Hij ge loofde integendeel dat er goede rede nen bestonden om aan te nemen, dat de groeiende kracht van de vrije w» reld de Sovjet-Unie beslissend zou kunnen beïnvloeden in de richting van vrede. De landen van de Atlantische gemeenschap moesten volgens hem standvastig blijven voortgaan op de weg naar grotere kracht en eenheid, intussen steeds het evenwicht bewa rend tussen de militaire defensie en de fundamentele economische stabiliteit. Jë-v.-x Dulles geloofde, dat de vergadering W Parijs „zeer belangrijk" zou zijn. In goedingelichte kringen te Pariis verwacht men, dat de NATO-minis- ters bij hun politieke besprekingen ook de mogelijkheid van een confe rentie van ministers der „grote vie--' om tenminste enkele van de geschil len tussen het Westen en de Sovjet- Unie weg te nemen, zullen bezien. Men gelooft, dat de kleine landen van de Atlantische gemeenschap zul len eisen, dat zij geraadpleegd zullen worden over de tactiek der Weste lijke ..Grote Drie" Engeland, Frank rijk en Amerika bij eventuele be sprekingen mét de Russen. Open brief Honderd veertig burgers van vier lan den van het Atlantisch Pact, uit aller lei maatschappelijke kringen. hebben een open brief gericht aan hun ver tegenwoordigers ter bijeenkomst van de Raad van het Atlantisch Pact. De brief dringt aan op „betere ver dediging voor minder kosten", ge steund door een zich uitbreidende At lantische economie en een doeltreffend gecombineerde buitenlandse politiek. De last van belastingen en hoge prij zen kan slechts verlicht worden door betere integratie van de economisene verdedigings- en buitenlandse politiek van alle Nato-landen. aldus de brief. Ondertekenaars van de brief zijn u.a. uit Amerika: generaal Marshall en Henry Ford de Tweede; uit Groot- Brittannië: admiraal Cunningham Earl Russell; uit Frankrijk: Edouarü Herriot en generaal Weygand en uit Canada: het parlementslid Beaudom en senator Gouin. Gisteren is het gat m de zeedijk bij Rilland Bath gedicht met be hulp van een schip, dat in het gat tot zinken werd gebracht. Gelijk tijdig met het zinken van het schip werd een schip met keien 'in een dusdanig hellende positie ge- bracht, dat de keien gelijktijdig in het water plonsden en zó de rest van de opening afsloten. (Van onze parlementaire redacteur) De communist Gortzak heeft giste ren in de Tweede Kamer een reeks motieven naar voren gebracht, die hij nuttig oordeelde om daarmede aan te tonen, dat de regering verkeerde op vattingen heeft omtrent de jaarlijkse herdenking van onze bevrijding. De regering stelt zich op het standpunt, zoals minister-president dr. Drees uit eenzette, dat het meest indrukwek kende en ook het meest waardevolle van deze viering de stille tochten in de avond voor de vijfde Mei ter her denking van de gevallenen zijn. Ook op de bevrijdingsdag zullen de vlag gen wapperen. Op de scholen zal zo veel mogelijk aan de kinderen over de betekenis van onze Bevrijding worden gesproken, terwijl het gehele volk daaraan door radio-uitzendingen herinnerd zal worden. Op advies van de Stichting voor de Arbeid heeft de regering echter het vrijaf gedurende de namiddag van deze dag voor vol wassenen niet meer verplicht gesteld. Zij is met de Stichting van mening, dat de afgelopen jaren wel gebleken is, dat de viering gedurende de na middag eigenlijk niet van dien aard is, dat zij deze verplichte vrije dag zou rechtvaardigen. Dr. Drees distancieerde zich met na me van de waanvoorstellingen van de heer Gortzak, zoals hij het noemde, als of deze vrije dag zou zijn afgeschaft, omdat dit niet meer passend zou zijn in verband met de Europese Defensie Gemeenschap, of onze politieke afhan kelijkheid van de Ver Staten. De re gering stelt de juiste viering op de hoogste prijs, zoals uit de opgesomde maatregelen blijkt. De vrije dag echter wordt naar de Koninginnedag van .30 April verschoven. De zes Britten en een Ierse priester, op doorreis van Korea naar Londen, op het vliegveld van West-Berlijn. V. I. n. r.: George Blake, de Anglicaanse bisschop A. C. Cooper, de commandant van het Leger'des Heils, Norman Owen, en mgr. Thomas Quinland. Twee van de vrijgelatenen staan niet op de foto- Zes Britten en. een Ierse geestelijke zijn gisteren per vliegtuig uit Moskou in West-Berlijn aangekomen Zij zijn af komstig uit Korea, waar zij 32 maanden in Noord-Koieaanse interneringskam pen hebben doorgebracht. Voor de eer ste maal zetten de uitgeleverde geïn terneerden op het militaire vliegveld Gatau weer voet cp vrije Westere bo dem. Drie van de teruggekeerde geïnter neerden zijn ambtenaren van de voor malige Britse legatie in Seoel, Vyvyan Holt, zaakgelastigde, George Blake, vi ce-consul en Norman Owen, klerk. Verder keerden twee geestelijken te rug: Mgr. Quinland en de Anglicaanse bisschop A. C. Cooper, alsmede Herbert Lord van het Leger des Heils. De ze vende is Philip Dean, correspondent van „The Observer". Allen waren ge kleed in goedkope bruine pakken en canvasschoenen. Holt sprak uit naam van de gehele groep toen hij verklaarde: We zijn bui tengewoon verheugd dat we ons weer op de thuisreis bevinden. Onze dank geldt speciaal minister Anthony Eden, die zonder ophouden heeft geijverd voor onze vrijlating. ag gekomen geaUieerde gevangenen heb ben meegedeeld, dat veel van hun lot genoten om het leven zijn gekomen door ontbering. Na hun gevangenne ming hadden zij eindeloze dagmarsen moeten maken in de richting van het Noorden, waar de kampen waren in gericht. Van een konvooi van onge veer 700 man stierven er bijna 400 onderweg. Een groot West-Duits blad, „Der Stern", is vandaag verschenen met een artikel, waarin wordt bekend gemaakt, dat het huidige vredesoffensief van de Sovjet-Unie is voorbereid door maar schalk Stalin en in diens politiek testa ment tot in de finesses is uitgewerkt, „Der Stern" meldt, dat Stalin dit testa ment heeft gedicteerd aan zijn privé- secretaris, een zekere Proskrebytsjev. Maarschalk Klementy Worosjilov wordt aangewezen als opperbevelhebber van de rode strijdkrachten in een eventuele oorlog, terzijde gestaan door maarschalk Zhoekov, aldus het blad. „Der Stern" vermeldt geen bron en volstaat met de opmerking, dat het politiek testament is gevonden in het studeervertrek van de overleden maarschalk. Intussen heeft Radio-Moskou gisteren de leuzen bekendgemaakt voor de ko mende één-Mei-viering. Ditmaal zijn alle leuzen aanmerkelijk gematigder dan in de vorige jaren. Bovenaan de lijst staat: „Er bestaat geen menings verschil, dat niet met vreedzame mid delen op basis van wederzijds begrip tussen de belanghebbende landen kan worden opgelost". In geen van de spreu ken van dit jaar wordt gesproken van „Amerikaans imperialisme" of „imperia listische agressie". De minister is voornemens overleg te plegen met de Nederlandse Spoorwegen omtrent de invoering van weekendre tours, voor de heenreis geldig op Zater dag en voor de terugreis op Maandag. Dit blijict uit de Memorie van Ant woord van de minister van Verkeer en Waterstaat aan de Eerste Kamer. Teneinde aan het gebrek aan zitplaat sen zoveel mogelijk tegemoet te komen zal de frequentie van de treinenloop van Amsterdam naar Rotterdam via Harme ien en Breukelen, na het gereedkomen van de nieuwe baan tussen Nieuwerkerk en Rotterdam-D.P., t.w. met ingang van de a.s. winterdienstregeling, worden uit gebreid. Hedenmorgen is op het Levendaa) te Leiden de 72-jarige wielrijder J. v. R., die zonder richting aan te geven de drukke verkeersweg overstak, door een auto gegrepen. Hij werd zwaar gewond naar het Academisch ziekenhuis ge bracht en overleed kort na aankomst. Met het lijntoestel van de K.L.M. uit Tokio, dat Donderdag 23 April om kwart voor zes des avonds op Schiphol zal lan den, keren negen Korea-vrijwilligers in het vaderland terug. Acht hunner re patriëren wegens opgelopen verwondin gen of ziekte. Vraag niet, als gij een goede duad wilt stellen, wat uw beloning zal zijn. Het KV.P.-lid in de gemeente St. Maar ten (N.H.), dat op dracht had op 14 April de K.V.P.-candidatenlijst voor de raadsverkiezingen ter secretarie in te dienen, is nog steeds verbijsterd over de fatale vergissing, die hij heeft gemaakt en waardoor zijn partij vrij wel zeker geen zitting zal kunnen nemen in de nieuwe gemeenteraad van St. Maarten. De man zou op een goeie (of zo ge wilt: kwaaie) dag de K.V.P.- lijst gaan indienen, maar wilde in ieder geval keu rig voor de dag komen, weshalve hij zich aan het scheren zette. Terwijl hij hiermede bezig was, ver zocht hij zijn vrouw „de stukken op te zoeken in het bureau". Deze ging op zoek, maar toen ze de stukken gevonden had en zag, dat de lijst op 14 April moest worden inge leverd, merkte zij op, dat het reeds 15 April was. Haar scherende echtge noot wist echter zeker, dat het die dag 14 April was en tegenover het „nee" van de vrouw bleel het „ja" van de man staan. De scheurkalender moest de beslissing bren gen en toen bleek dat het inderdaad 15 April was en dat de K.V.P-er te laat met zijn lijst zou komen. Op de secretarie van de gemeente kon de lijst niet meer geaccepteerd wor den. Tenslotte werd zij echter toch. doch pas op 16 April, aldaar gedepo neerd. De K.V.P.-afdeling van St- Maarten is in hoger beroep gegaan bij Gede puteerde Staten van Noord-Holland om alsnog gedaan te krijgen, dat de ïijst aanvaard wordt. Dit beroep is vanmiddag op de Provinciale Griffie te Haarlem in behandeling genomen. Valt dit beroep ongunstig uit voor de K.V.P.. dan zal zij in de eerstkomende periode geen zitting kunnen ne men in de raad van St. Maarten; deze raad be staat uit zeven leden, on der wie één K.VP—ver tegenwoordiger. De ande re partijen zijn die van „Algemeen Belang" en van de A R. De gehele koninklijke marine van Ceylons, die bestaat uit de 1040 ton me tende mijnenveger Vijaya, is uit Co lombo te Grimsby in Engeland aan gekomen. Het schip zou op een der werven zijn jaarlijkse inspectie on dergaan. De Britse deskundigen deelden na afloop van hun onderzoek aan de kapitein van het schip mede, dat het wel enige maanden in beslag zou nemen voordat de oorlogsbo dem weer in orde zou zijn. De ka pitein heeft toen de bemanning, die uit 85 koppen bestaat, toestemming gegeven om burgerbanen aan de wal te zoeken totdat het schip weer her steld is. Hij zelf blijft aan boord om een boek te schrijven en wat rust te nemen Minister Algera deelt in zijn Memo rie van Antwoord aan de Eerste Kamer mede, dat de bestuurder van een brom fiets als wielrijder beschouwd moet worden en dus van het rijwielpad ge bruik zal moeten maken, waarbij hij zijn snelheid zodanig zal moeten rege len, dat het rjjwieiverkeer niet méér hinder ondervindt dan in verband met de omstandigheden toelaatbaar is. In de ontworpen regeling is de moge lijkheid opengelaten het berijden van de z.g. toeristische rijwielpaden met inge schakelde hulpmotor te verbieden, ter wijl mede, ingeval een rijwielpad door het normale rijwielverkeer reeds zéér druk bezet is, het gebruik zowel van de rijbaan als van het rijwielpad zal kunnen worden toegestaan. Dit zal dan door een bord moeten worden aangege ven. Gistermorgen heeft zich te Heves- kes een ernstig motorongeluk voorge daan waarbij de 19-jarige Fokko Bon man zo ernstig gewond werd, dat hij vrijwel direct dood was en zijn broer Jan met ernstige verwondingen overge bracht moest worden naar het zieken huis te Groningen. Beide jongemannen waren een eindje gaan rijden op de mo tor van een electriën die werkzaamhe den verrichtte op de boerderij van hun vader. Op een gegeven ogenblik verlo ren ze de macht over het stuur en zijn tegen een boom gehotst. Gistermiddag is tijdens en ten gevolge van schietoefeningen in het oefenterrein van het garnizoen te Assen, het Witter- veld, een heidebrand ontstaan, waardoor een oppervlakte van tien a twaalf hec tare werd zwartgeblakerd. Tijdens de blussingswerkzaamheden, waaraan naast de brandweer van Assen ruim honderd militairen deelnamen, is door de hitte een granaat van pantserafweergeschut ontploft. Door de rondvliegende scher ven werden acht militairen, die bij de blussing hielpen, min of meer ernstig gewond, zodat zij in het gewestelijk mi litair hospitaal te Assen moesten worden opgenomen. Er bestaat gelukkig voor geen der getroffenen levensgevaar. Gortzak pruttelde nog wat na over „vlaggetjesdag", die we ook hebben, ais de haringvletjes uitvaren en kwam zelfs met een motie, waarin hij wilde trachten de vrije middag door de Ka mer alsnog verplichtend te doen stel len, maar dat alles had niet het minste effect. Zeker niet op dr. Drees, die ons volk te verstandig achtte voor dit com munistisch demagogisch gedoe. Alleen de fractieleider van de P. v. d. A. mr. Burger vond het nodig in een korte verklaring te zeggen, dat zijn partij wel achter de regering stond, maar dat hij wel vond, dat deze laatste lang niet had gedaan wat passend was om van de Bevrijdingsdag te maken wat passend zou zijn geweest. Met 72 tegen 5 (communisten) stem men werd de motie verworpen. In verband met de sterk gestegen ex ploitatiekosten van de K.L.M. zullen de luchtposttarieven naar Indonesië en Ned. Nieuw-Guinea met ingang van 1 Juli 1953 niet onbelangrijk moeten worden verhoogd. Deze maatregel wordt voor het publiek verzacht, doordat ook voor deze bestemmingen van de goedkope luchtbrieven (airletters) gebruik kan worden gemaakt. Met ingang van 1 Juli 1953 wordt na melijk het tarief van de luchtbrieven te ruggebracht van 35 op 30 cent, zodat dan dit tarief nog slechts 5 cent boven het gewone internationale briefport komt te liggen- Een en ander wordt medegedeeld in de Memorie van Antwoord van de mi nister van Verkeer en Waterstaat aan de- Eerste Kamer inzake de P.T.T.-begroting 1953. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in West-Europa wordt nu al enkele dagen beheerst door hogex drukgebieden, welke een grote stabili teit vertonen. In uitgestrekte gebieder, komt zonnig weer voor. waarbij in de middag plaatselijk een zeer geringe luchtvochtigheid wordt waargenomen. Hier en daar werd iets minder dan twintig procent gemeten. Het centrum van een gebied met hoge barometer standen ligt nu boven de Noordzee. Langs de Oostflank er van stroomde langzaam iets minder droge, oorspron kelijk van de Atlantische Oceaan af komstige lucht, over de Noordzee en Denemarken naar het Zuiden. Dit ga' in Noord-Duitsland Woensdagmorgen vroeg aanleiding tot enige laag hangen de bewolking, terwijl plaatselijk ook mistvorming optrad. De wat vochtiger lucht stroomt geleidelijk ook in de rich ting van ons land. Dit zal echter geen noemenswaardig? verandering in het thans heersende weertype veroorzaken. Het weer blijft zonnig en droov bij overwegend matiee winden tussen Noord en Oost. Het enige verschil met het weer van de afgelopen dagen zal zijn, dat in de nanacht en vroege ochtend hier en daar tijdelijk mist. of laaghangende bewolking kan voorkomen, welke na zonsopkomst ech ter weer snel verdwijnen. Aavertentie Verwachting tot Donderdagavond: Over het algemeen weinig bewol king maar in de nanacht en vroege ochtend hier en daar mist of laag hangende bewolking. Zwakke tot matige Noordoostelijke tot Oostelij ke wind. Iets hogere temperaturen. Zon: 5.27—19.51. Maan: 13.54—3.26. Engelands trouwring De ring, welke bij de kroning van koningin Elizabeth aan de vierde vinger van haar rechter hand geschoven zal wor den, zal de ring zijn, die gemaakt werd voor Wil lem de Vierde en die la ter werd gebruikt voor de ov-ergrootvader, groot vader en vader van de koningin, aldus meldt de Daily Telegraph. Men heeft deze ring genoemd de „trouwring van Enge land". Hij zal voor konin gin Elizabeth passend ge maakt worden. Op de ring prijkt een grote saf fier, omgeven door dia manten, met een kruis van St. George in robij nen er op. Zevenhonderd heren huiden voor Britse garde Volgens de Amerikaan se jager op groot wild, L. D. Taylor, die juist uit Brits Columbia in Cali- jornië is teruggekeerd, hebben de Canadese ja gers opdracht gekregen zevenhonderd beren te schieten, waarvan de hui den gebruikt zullen wor den voor nieuwe beren mutsen voor de Britse garde bij de kronings plechtigheid. „Ze zullen geen moeite hebben met de uitvoering van deze opdracht", meende Taylor. „Een gids vertelde mij, dat hij op één dag niet minder dan 125 beren had gezien". Taylor verklaarde, dat hij terug was gekomen, om dat er geen aardigheid meer aan was, om in Brits Columbia op beren te gaan jagen, daar ieder schot raak was. Breingolven Onderzoekers van het medisch laboratorium van de universiteit van Nebraska zijn er voor het eerst in geslaagd golven van een menselijk brein ever een afstand van nonaerden kilometers langs een gewone tele foonverbinding te gelei den. Het bestaan van deze golven was al een kwart-eeuw geleden be kend. Door vergelijking van de frequentie van golven van zieke en ge zonde mensen stelt men afwijkingen in de her senmassa vast. Door het slagen van het laatste ex periment is het thans mogelijk mensen in afge legen gebieden telefonisch te onderzoeken. Waardering na de dood Het is nog altijd zo, dat werken van dode schil ders de hoogste prijzen opbrengen. Hoe langer de kunstenaar dood is, hoe meer er voor zijn doeken wordt betaald. Dat is kort geleden weer eens gebleken op twee veilingen te Parijs. Een werk van Goya, d'ie in 1828 is overleden, bracht op de eerste vei ling zes en een half mil lioen francs op. De week daarop werd voor een doek van Gauguin, die in 1903 is gestorven, 5.700.000 francs betaald. Een schil derij van Renoir, die pas in 1919 het tijdige met het eeuwnge verwisselde, le verde nog 2 600.000 francs op, doch een doek van Maurice UtriUo bracht het niet verder dan tot 800.000 francs. Maar Utrillo heeft dan ook nog niet de tact ge had dood te gaan....

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1