Strijd in Indo-China kost Frankrijk milliarden VIETMINH-REBELLEN DIEP IN LAOS DOORGESTOTEN Mortieren bulderen over de „vlakte der urnen Doelmatige legerorganisatie Beroep K. V.P. afd. St. Maarten ongegrond verklaard Tot hoofd en hart Tussen neus en lippen Vandaag 99 geallieerde invaliden in vrijheid TIEN brandweerlieden gewond Acetyleen-cylinder uit elkaar gesprongen m li lil 8 I ■Big Hevige ontploffing in munitiefabriek Moorden met een schoffel Marinevliegtuig in zee gestort Politieke crisis in Denemarken Morgen wordt één Nederlander uitgeleverd Bespreking tussen Churchill en Malenkov BRAND MET ONTPLOFFING IN DE HOOFDSTAD Tientallen ruiten gesneuveld Het weer mm Cfee MORRIS iefmipa&üj! DONDERDAG 23 APRIL 1953 o 77ste JAARGANG No. 25665 (thailand) Er resten nog twee mogelijkheden Vier arbeiders gedood Piloot na redding overleden SPELEND KIND ONDER AUTO Ongeval met dodelijke afloop Kindje verbrand door waswater BHiiWfTT JrêËi' Oorzaak nog duister Nog geen gratieverzoek van Sultan Hamid? WINDJACKETS - SWEATERS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De Vietminh-rebellen, die de vorige week de staat Laos binnenvielen, zijn nu doorgestoten tot in centraal Laos, waar zij op de z.g. „vlakte der urnen" het vuur geopend hebben op de fortificaties van de verbonden legereenheden van Frankrijk en Laos. In Franse militaire kringen hoopt men hier het Vietminh-offensief tot staan te kunnen brengen. De Vietminh-troepen schijnen nog geen plannen te koesteren de Franse stellingen te bestormen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de rebellen een omtrekkende beweging zullen maken in Westelijke en Zuide lijke richting om zo de plaatsen Loeang, Vientiane en Prabang te bezetten, waar door het Noordelijke gedeelte van Indo-China volledig zal worden ingesloten. De Vietminh-opstandelingen hebben via de radio gisteren het eerste communiqué van de „regering van het vrije Laos" uitgezonden. In dit communiqué werd ver klaard, dat de provincie en de gelijknamige stad Sam Neua thans „geheel bevrijd zijn door de bevrijdingstroepen" van de Vietminh-opstandelingen. Zijne Majesteit Sisawang, de koning van Laos. Bestaat er dus om in een vorig ar tikel uiteengezette redenen voor het moment weinig hoop op een spoedige en afdoende voorziening van Amerikaanse zijde met legermaterieel ten behoeve van de territoriale ver dediging van Nederland, ér zijn ook hog organisatorische problemen, die het vooruitzicht daarop eerder drei gen te verkleinen dan te vergroten. le .Problematiek moet men zich wel realiseren, wanneer men de nieuwe iegeropbouwplannen overweegt, zoals die in het afgelopen najaar plotseling en bij verrassing in de Memorie van Antwoord op de Defensiebegroting door minister Staf werden geannon ceerd. De hoofdbezwaren tegen dit systeem zijn van tweeërlei aard. Met erkenning van het feit, dat de paraat heid van die ene parate divisie, die tvij zullen hebben verbeterd wordt, kan men zich niet verhelen dat deze verbetering gaat ten koste van de heide mobilisabele divisies, welke fnet de ene mobilisabele divisie het legercorps zullen moeten uitmaken. Voor het goede begrip zijeraan her innerd, dat volgens de plannen Ne derland zal hebben één parate divisie Plus vier mobilisabele divisies. De eerste drie, één plus twee zullen Vormen een legercorps met bijbeho rende legercorpstroepen, die onont beerlijk zijn om aan de drie divisies het verband te geven, dat hen van Wonderlijke eenheden een legercorps •haakt. De beide andere mobilisabele divisies zullen echter losse divisies rtjn, waarvan de vorming hetzij Terloops vermeld getemporiseerd, hetgeen wil zeggen op de lange(re) haan geschoven is. De divisievorming n.u geschiedt volgens het van Ame- Dka overgenomen zogenaamde Filler- systeem: om de twee maanden wordt ®?h achtste gedeelte van de parate divisie met groot verlof gezonden en komt er een nieuw gedeelte bij. Dit houdt in: a) dat de delen van de pa- ?.®Te divisie onderling op zeer onge lijke hoogte van geoefendheid staan dat derhalve haar paraatheid niet honderd percent is; b) dat het veer- len maanden duurt voor er zoveel hderdelen van een parate divisie op scoot verlof gezonden zullen zijn, dat i.l weer een complete, samenhangen- 2Ü het slechts mobilisabele divisie uilen vormen. In die tussentijd zijn 06 reeds op groot verlof gezonden hderdelen practisch niet bruikbaar. te^et Tweede hoofdbezwaar richt zich gen wat men beschouwt als de erorganisatie van dit allesbehalve ^•hpiete leger. Wij hebben dan im- j ers één parate divisie benevens een gercorpscommandant met een le- rcorpsstaf en volledige parate le- ep*"corPsTroepen en daarboven uit nog Va een uitgebreid hoofdkwartier an de Generale Staf, dit allemaal, v: ,Zeggen velen, voor één parate di- v, 'e; Hadden wij nu meer dan één ate divisie b.v. twee of drie c]; .rvei"houding iets minder parate o 'Sies' dan zou deze hele zware j ganisatie beter gemotiveerd lijken, h andere woorden gezegd: had de enerale Staf naast haar taak in de ^estiering van de parate divisie, die ^venwel haar werkelijke functie zal v ken in de algemene operationele srdediging, ook een taak in de be kering van een territoriale verdedi- ka g Van grotere Paraatheid (en men t_,n Wel zeggen van meer reële be- ®nis), dan zou de Generale Staf t66 a^een twee benen hebben om op staan, maar dan zou het geheel van g^dediging van Nederland uit jv,„ n harmonischer en meer ho- d0 zlJn. en bovendien grotere csffendheid kunnen waarborgen. (Vervolg op pag. 5) Nu de Vietminh in de staat Laos is doorgedrongen, geven wij bijgaand een kaart waarop de laatste situatie in beeld is gebracht. Zeker 30.000 man Vietminh- troepen stromen thans Laos binnen. On geveer 10.000 man bevinden zich in de sector van Xieng Khoeang. Het gevaar van een uitbreiding van de oorlog over geheel Indo-China is daarmede wel tot realiteit geworden. Wat is Laos? Dit land is een zelfstan dige staat van de Indochinese Unie. De bevolking wordt geschat op 1,3 millioen zielen. Laos wordt geregeerd door een koning. De afgevaardigden van Laos hebben zitting in de Assemblée van de Franse Unie. De verdediging van Laos berust echter bij de Fransen. Indo-China bestaat totaal uit 3 delen, Vietnam, Cambodja en Laos. Cambodja en Laos zijn een koninkrijk, Vietnam is een republiek. Op 31 Januari 1950 heeft Rusland Vietnam als zelfstandi ge republiek erkend. Vermoedelijk om de opstandelingen steun te geven. De Vietminh is de opstandige communisti sche beweging, voornamelijk gezeteld in Vietnam. De Vietminh wil de Fran sen uit Vietnam verdrijven en een com munistische staat vestigen. De oorlog in Indo-China is nu al sinds 1946 gaande. De strijd om Indo-China is daarom zo belangrijk omdat dit land de uitvals- poort naar Indonesië. Singapore, de Fi lippijnen en India is. Van het totaal aantal inwoners van Indo-China, ruim 24 mill., schat men dat liefst ca. 10 mil lioen personen welwillend tegenover de Vietminh staan, als zij nog geen deel uitmaken van de Vietminh of zich als guerilla's weren. Nu Laos reeds aan een invasie van de opstandige troepen bloot staat, ziet het er naar uit dat de Viet minh de activiteit over geheel Indo- China wil uitbreiden. Iets wat tot op heden nog niet duidelijk uitgesproken was. Eerst thans, na ruim 6 jaar oorlog, hebben de troepen van de Vietminh voor het eerst georganiseerd de grenzen van Vietnam overschreden. Dat deze strijd Frankrijk voor enorme offers stelt, is wel voor een ieder duidelijk die de grafiek onder het kaartje beziet. Deze strijd vraagt thans van Frankrijk milli arden guldens! Milliarden, die de oor zaak zijn dat Frankrijk in Europa niet in staat is om die rol te spelen die men zou kunnen verwachten. Van de bevolking van Indo-China is ruim 75 pet. in de landbouw werkzaam. Het belangrijkste product van het land is wel rijst. Naast dit voedsel zijn voor al rubber en maïs van veel betekenis. Ook koffie, tabak, thee, suiker, katoen, kapok en peper kunnen nog genoemd worden. DoorVel-minh Deze! 1 Guerilla's öxiew 0 Hanoi Prabang ^pSamhJeua-^ vieofia «ne ^Pökslanék. SIAM Bangkok CAMBODJA Pnompenh China 7cT ©Saigo •Indonesië - WAT FRANKR'JK DE STRUD IN INDO-CHINA KOST 212000 MANSCHAPPEN (onder de vwpenen) 162.000 UITGAVEN (in gld") 3' 130.000 milliard 672 millioen Ml 000 1946 '48 '50 1952 1946 48 '50 1952 Gedeputeerde Staten van Noordhol land hebben het beroep van de K. V. P., afdeling van St. Maarten, onge grond verklaard. Zoals wij reeds be richt hebben, werd door een vergis sing van de lijsttrekker van deze var tij, de heer Jo van Schagen, de can- didatenlijst, waarop zes candidaten voorkwamen, te laat ingediend. Tij dens de behandeling kwam vast te staan, dat hier inderdaad gesproken mocht worden van een vergissing. Zowel de burgemeester, de heer P. J. Korver, als de heer Doedens waren van oordeel, dat in het belang van de gemeente een oplossing ten goede wel- (Van onze correspondent) Binnen vijf dagen heeft Maandag avond voor de tweede maal een ernstige ontploffing plaats gehad in de munitie fabriek Cooppal van Caulille in de buurt van de Belgisch-Limburgse hoofd stad Hasselt. Vier arbeiders werden ge dood. Bij de eerste ontploffing van Donder dag vloog een kneedmachine uit elkaar en kwam de fabriek voor de helft stil te liggen. Hierbij deden zich echter geen persoonlijke ongelukken voor. De oor zaak van de laatste ontploffing is te wijten aan het vlam vatten van duizend kilo nitrokatoen in de drogerij. In ver band met het grote ontploffingsgevaar zijn de drogerijen der fabriek verspreid gelegen in een dennenbos en omgeven door aarden wallen. Dank zij deze voor zorgsmaatregelen zijn de gevolgen van deze catastrophe enigermate beperkt gebleven. Onder de bewoners van het dal van de Lot, een rijrivier van de Garonne (Zuid-West-Frankrijk), heerst grote on rust naar aanleiding van de ontdekking in een brandende boerderij van de lijken van de burgemeester van het dorp Bessue-Jovis, Jacques Brassat, en diens echtgenote, die met een schoffel bleken te zijn doodgeslagen. Hun oudste zoon, die zwaar gewond in de omgeving van de boerderij werd gevonden, over leed later in een ziekenhuis zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. In de afge lopen vijf jaar waren reeds vijf perso nen in deze streek met een soortgelijk wapen om het leven gebracht. Twee mannen hadden aanvankelijk deze moorden bekend, doch herriepen later in de gevangenis deze bekentenis. De wellevendheid komt voort \^uit^een^ nobele geesteshouding.j kom zou zijn. Ook de twee andere par tijen, te weten de A. R. en het „Alge meen Belang", deelden deze mening. Nu echter geen oplossing is gevonden en het beroep dus verworpen is, is 25 pet. van de St. Maartense bevolking, welke 1500 zielen telt, niet in staat enige invloed uit te oefenen op het beleid van het gemeentebestuur. Een medewerker tekent hierbij nog het volgende aan: Gedeputeerde Staten konden onmo gelijk een andere beslissing nemen, want in art. H 5 der Kieswet staat uit drukkelijk, dat ongeldig is de candida- tenlijst. die op de dag van de candi- daatstelling niet tussen des voormid dags 9 uur en des namiddags 5 uur bij de voorzitter van het hoofdstembureau is ingeleverd. Beroep op de Kroon is niet mogelijk. Wat kan nu nog worden gedaan, om de katholieken vertegen woordigd te doen zijn in de raad van Sint Maarten? Men zou voor dit geval een noodwetje kunnen uitvaardigen, hetwelk in St. Maarten een nieuwe candidaatstelling voorschrijft. Bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen werd iets dergelijks voor Nijmegen gedaan, maar het is de vraag, of de regering het opportuun acht voor dit geval een voorstel van wet bij de Staten-Gene- raal in te dienen. Er is nog een mogelijkheid, welke voor de kiezers van Sint Maarten dichter bij huis ligt, maar dan zullen de aan de verkiezing deelnemende par tijen het goed met elkaar eens moeten zijn. Als de candidaten, welke op 27 Mei worden gekozen, hun benoeming niet aannemen en ook hun opvolgers, welke op de lijsten voorkomen, dit niet doen, dan ontstaat de toestand, dat op de eerste Dinsdag van September, wanneer de nieuwe raad moet optre den, geen nieuwe raadsleden beschik baar zijn. Dan treedt artikel O 7 van de Kieswet in werking, volgens hetwelk in een dergelijk geval de oude ge meenteraad zitting blijft houden. Bij Katwijk ij gistermiddag, zoals we in een deel van onze vorige oplaag nog konden melden, een „Firefly" van dé Marine Luchtvaartdienst van het vlieg kamp Valkenburg in zee gestort. „Sea- otter"-vliegboten, een „Mitchell", een „Firefly" en een helicopter bevonden zich reeds spoedig boven de plaats van het ongeval. Ook de motorreddingboot „Neeltje Jacoba" van de Kon. N.Z.H. R.M. was uit IJmuiden vertrokken. De bestuurder van het toestel, de luitenant ter zee vlieger 3e klasse F. Koops uit Den Haag, die enige tijd in zijn reddingsvest in zee dreef, werd door een „Seaotter", een amphibie- vliegtuig, met medewerking van een helicopter opgepikt. Kort daarna is hij overleden. Voor zover men thans kan nagaan is het ongeluk gebeurd doordat de vlieger van de Firefly een noodlanding wilde maken. Volgens ooggetuigen had het toestel motorstoring. Sinds de Dinsdag gehouden parle mentsverkiezingen bevindt Denemar ken zich in een ernstige politieke cri sis. De agrarisch-conservatieve coalitie van premier Eriksen zal niet terugke ren, omdat de socialisten, die in de op positie waren, twee zetels gewonnen hebben. De socialisten hebben nu 61 (tevoren 59) zetels; de conservatieven 26 (tevoren 27) en de agrariërs 33 (te voren 32) zetels. Gistermiddag, ongeveer 1 uur is in de Ruigenhoek te De Zilk een ernstig onge luk gebeurd, waarbij een drie-jarig meis je het leven heeft verloren. Het meisje, een kind van de land bouwer Hulsbosch aan de Delftweg, liep tegen een passerende vrachtauto op, waardoor de wielen over het kind heen gingen. In zorgwekkende toestand werd het naar de Mariastichting in Haarlem vervoerd. Zeer kort na aankomst aldaar is het echter overleden. De politie heeft het lijkje in beslag genomen, doch vaststaat dat de bestuur der van de vrachtauto geen schuld heeft aan het ongeluk. Wildwest in Parijs Er werd een Wildwest film vertoond. De held liet zich van zijn paard glijden en begon te schie ten. Maar ook achter in de zaal klonk een schot en toen de lichten aan gingen, zag men een man met een bebloed gezicht en een andere met een pistool in zijn hand. De pistoolheld zéi, dat de toeschouwers om hem heen te veel lawaai had den gemaakt. Daarom had hü zijn pistool te voor schijn gehaald en dit had enige handtastelijkheid tot gevolg gehad, waarbij het wapen was afgegaan en de man met het bloe dende gezicht een schamp schot had gekregen. Het is gebeurd in een voorstad van Parijs. Recept voor lang leven Charles Eisenberg, een gepenéionneerd perser van een stomerij in New York, heeft op zijn 100ste verjaardag het volgende recept voor een lang le ven gegeven: hard wer ken, niet roken en nooit meer dan één borreltje. „Geef mij maar wolven" Edward Yenkoe te Chi cago wilde politieagent worden, maar er waren veel candidaten en hij zou drie jaar moeten wachten. Daarom werd ie zolang maar oppasser in de dierentuin. Toen de drie jaar om waren, kreeg hij inder daad zijn kans en als po litieman kon hij heel wat meer verdienen dan in de dierentuin. Hij volgde dus een korte opleiding en werd vervolgens met een paar oudgedienden de straat opgestuurd. De volgende dag nam hij zijn ontslag en ging terug naar de dierentuin. „Ik heb liever met wol ven te doen dan met dg mensen op de boulevards en geld is ook niet alles", zei Edward Yenkoe. Geen toevluchts oord In Parijs wonen nu al drie gewezen presidenten van Latijns-Amerikaanse republieken, n.l. Eduardo Santos van Colombia, Manuel Prado van Peru en Miguel Aleman van Mexico en er worden er nog meer voerwacht. Som mige Latijns-Amerikanen hebben aan ook schert send voorgesteld een „vereniging van voorma lige Latijns-Amerikaanse presidenten" op te rich ten: Onder de zieken en gewonden die morgen zullen worden uitgeleverd, be vindt zich één Nederlander, 49 andere geallieerde soldaten en 50 Zuid-Korea- nen. De communisten hebben toegezegd, dat zij waarschijnlijk meer dan het oor spronkelijk ongegeven aantal geallieer de krijgsgevangenen zullen uitleveren- Hieronder zou zich ook een aantal ge vangenen bevinden die kort geleden door de communisten krijgsgevangen zijn gemaakt. Terwijl te Pan Moen Jon een grote be drijvigheid heerst in „Vrijheidsdorp" waar de gewonde gerepatriëerden worden op gevangen. is twee kilometer verder de oorlog in Korea in alle ernst aan de gang. Tijdens bloedige gevechten van man tegen man werden de communisten door de Zuid-Koreanen uit een aantal loopgraafstellingen verdreven. Geallieer de bommenwerpers en jachttoestellen bliezen een aantal geschutsopstellingen, bunkers en onderkomens van de com munisten op. In een onbewaakt ogenblik trok de an derhalf jaar oude Ria M. te Linschoten de stop uit de wasmachine, die even tevoren door haar moeder met kokend zeepsop was gevuld. Het kind werd door het sop overspoeld. Ondanks de hulp welke haar door haar vijfjarige broertje werd gebo den, kon niet worden voorkomen dat zij ernstige wonden opliep. In het R.K. zie kenhuis te Woerden is zij gisteren aan de bekomen verwondingen overleden. De vierde dag van de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen is vandaag begonnen met de ontvangst van een eerste groep van 14 Amerika nen 6 Colombianen, 5 Australiërs en 24 Zuid-Koreanen. De communisten be loofden later in de ochtend nog 50 Zuid- Koreanen over te dragen. Het totale aantal teruggekeerde Amerikanen be draagt thans 79. Toegezegd is de terug zending van 120 Amerikanen. De zes Britten en één Ier, die sinds het begin der vijandelijkheden in Korea in Noord-Koreaanse interne ringskampen hebben gezeten, zijn gistermiddag met een ambulance vliegtuig van de Britse luchtmacht te Abingdon in het Britse graafschap Berkshire aangekomen, waar zij werden verwelkomd door officiële personen en familieleden. De terug gekeerden weigerden antwoord te ge ven op politieke vrageu. De Amerikaanse Republikeinse sena tor Bridges heeft gisteren verklaard, dat de departementen van Buitenlandse Zaken en Defensie besloten hebben spoed te zetten achter de inzameling van bewijsmateriaal over de wreed heden, die de krijgsgevangenen op Korea te verduren hebben gehad. Dit zal geschieden in verband met een eventueel oorlogsmisdadigersproces in de toekomst. Bridges zei, dat de commissie besloten had de getuigenverklaringen over wreedheden op Korea, op dringend ver zoek van de departementen van Bui tenlandse Zaken en Defensie, geheim te houden. „Wij deelden hun mening, dat publicatie thans, in verband met de aan de gang zijnde uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen, zeer on gelukkig zou zijn", zei de senator. Volgens nog onbevestigde berichten uit Britse parlementaire kringen, is premier Churchill van plan, om na de kronings feesten een bezoek aan een aantal West- Europese hoofdsteden, waaronder Parijs, te brengen. Hij zou tot een gemeenschap pelijke politiek willen pogen te komen ten aanzien van de kwesties, die de we reld verdelen- Tot deze kwesties zou die van de toelating van continentaal China tot de Verenigde Naties behoren. Churchill zou volgens deze berichten eveneens een particulier bezoek aan Malenkov brengen, teneinde diens me ning te peilen omtrent een vier-mogend- b edenbespreking. (Van een onzer verslaggevers) Tien brandweerlieden zijn gisteravond ernstig gewond, toen bij het blussen van een kleine brand in de Ruyschstraat te Amsterdam een acetyleencylinder ont plofte. Ze waren uitgerukt op een melding van de smid B. A. Rijpkema, die in deze straat zijn bedrijf uitoefent. Het brandje zag er onschuldig uit. Maar op het moment, dat brandmeester Mol de eerste waterstraal naar binnen richtte, hoorden de omwoners een enorme knal. De ooggetuigen zagen een grote steekvlam uit de smidse naar buiten schieten. Hetzelfde ogenblik daalde een regen van glasscher ven over de Ruyschstraat neer. Toen het gerinkel verstomd was, waren de meeste omwoners al naar buiten gestormd. De tien brandweerlieden, die voor de motor- spuitwagen van de post Nieuwe Achtergracht stonden, waren tegen de grond ge slagen. De auto was aan één zijde volkomen zwart en het portier was ingedeukt. Dank zij het snelle optreden van de verpleegsters van het Onze Lieve Vrouwe gasthuis, die de ontploffing in de tuin van het ziekenhuis hoorden, konden de brandweerlieden met zo groot mogelijke spoed behandeld worden. Met brancard wagentjes holden de verpleegsters naar de smederij en toen twee auto's van de G.G. en G.D. arriveerden, waren zeven van de tien gewonden al vervoerd. Vier van de gewonden, t.w. brandmeester Mol, onderbrandmeester Honing, hoofdbrand wacht Verheyen en brandwacht Woestenburg, zijn zwaar getroffen, alhoewel geen levensgevaar aanwezig wordt geacht. Kaasjager. Nadat ongeveer vijf-en-der tig omwonenden, die kleine verwondin gen door het rondvliegend glas hadden opgelopen, naar het O. L. Vrouwegast huis waren gebracht, werden alle stra ten in de directe omgeving afgezet. Het verkeer werd omgelegd, de brandweer legde de laatste hand aan het blussings- werk en de ambtenaren van het brand- piket begonnen onmiddellijk hun on derzoekingen. De Ruyschstraat ter hoogte van de Camperstraat bood na de ontploffing een chaotische en troosteloze aanblik. De weinige politieagenten, die direct na het gebeurde ter plaatse waren, hadden de grootste moeite om de talrijke nieuwsgierige buurtbewoners uit de omgeving van de smederij weg te hou den. Met hier en daar wat hardhandig optreden lukte het de straat te ontrui men, wat, gezien de onzekerheid over de mogelijkheid tot nieuwe ontploffin gen, bepaald noodzakelijk was. Zeer toevallig waren twee rechercheurs van het politiebureau aan de Linnaeusstraat getuige van de ontploffing. Ze waren in de Tilanusstraat voor het onderzoek van een diefstal en werden op de brand attent gemaakt door de van alle kanten toe- en wegsnellende buurtbewoners. Bijna tegelijk met de brandweerwagens van de Dapperstraat en de Nieuwe Ach tergracht arriveerden de rechercheurs vóór de smederij. Een van hen kwam door de ontploffing in de goot terecht, de ander, die ongeveer midden op de weg stond, belandde tegen de pui van een groentenwinkel aan de overkant. Beiden bleven ongedeerd. Ze konden waardevolle assistentie verlenen bij de eerste maatregelen om enige orde in de chaos te scheppen. Het moet gezegd, dat de politie, met medewerking van de Vrijwillige Politie, de situatie spoedig in de hand had. Niet lang na de ontploffing arriveerden bur gemeester d'Ailly en hoofdcommissaris Want enkele dingen zijn brandweer en politie nog niet helemaal duidelijk. De smid zelf die in de buurt weinig populair is, hetgeen we vooral aan de luidruchtigheid van zijn bedrijf moeten wijten gaat vermoedelijk vrijuit. Al thans. dat is de mening van brandweer commandant Hartog, die de leiding van het blussingswerk in handen had. Hij de smid heeft, toen hij tijdens het eten op de eerste étage boven de smederij verdacht gesis hoorde en be neden gekomen vuurverschijnselen in de buurt van een acetyleencylinder ont dekte, brandweer, politie, buren en voor bijgangers gewaarschuwd. Beweerd wordt, dat de smid de brandweerlieden heeft toegeschreeuwd „niet spuiten, er is gas binnen." Maar in ieder geval heeft geen van de brandweerlieden deze waarschuwing gehoord. Hoe dan ook, dat de ontploffing het gevolg Is van brand in de cylinder, staat voor brandweer en politie vast. Wat echter de oorzaak van deze brand is geweest, kon gisteravond niet worden vastgesteld. De ambtenaren van het brandpiket onderzoeken thans nauwgezet de resten van de cylinder. Veel is er van de Een overzicht van de ravage, die gister avond in de Ruyschstraat in Amsterdam werd aangericht bij de explosie van een acetyleen-cylinder in een smederij (tweede huis van rechts). 's middags om twee uur, dat is onge veer vier uur voor de ontploffing nieuw binnengebrachte fles niet over. De brokstukken zijn namelijk door twee deuren heengeslagen en daarna uiteen gespat. Er waren nog twee nieuwe cy linders met acetyleen. Deze zijn ech ter naar buiten gesleept door de in de buurt vertoevende garagehouder Van Es uit de Oosterparkstraat, in wiens be drijf drie jaar geleden een soortgelijke ontploffing gelukkig met minder ernstige afloop is gebeurd.... De Indonesische minister van Justitie, Hakim, heeft aan P.I.-Aneta medege deeld, dat hij van het hoofdparket te Djakarta nog geen bericht heeft ont vangen, dat Sultan Hamid een verzoek tot gratie heeft ingediend. Van het Hoog gerechtshof verneemt P I.-Aneta echter, dat daar op 20 April twee verzoekschrif ten zijn ontvangen. De namen van de indieners wilde men voorshands niet mededelen. Aan de Sultan, die zich in de Tjipinang-gevangenis (aan de rand van Djakarta) bevindt, is thans ge vraagd of hij accoord gaat met deze gra tieverzoeken. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 —TEL. 13439 Verwachting tot Vrijdagavond: Droog weer met voornamelijk in het Noorden van het land enkele overdrijvende wolkenvelden. Kou de nacht met op enkele plaatsen lichte nachtvorst. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Matige tot zwakke wind. hoofdzakelijk tussen Oost en Noord. Zon: 5.25—19.52. Maan; 15.04—3.39.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1