Betekent ontzetting uit functie ook ontzetting uit beroep? Cantinebarak in Oude Tonge een verademing „Op Haarlem kan gerekend worden door dik en dun, van A tot 5000stc! HAARLEM REKENT OP EXTRA BOUWVOLUME Plannen reeds klaar voor 398 woningen Hoofdcommissaris naar Florapark Hoe spelen de R.K. clubs? FILMAVOND PUTTERSHOEK Dankbare brieven uit het getroffen gebied DE verrassing de Indische rijsttafel Chinese gerechten BRINKMAN DONDERDAG 23 APRIL 1953 PAGINA 2 Per 1 Juli 1954 Huisvestingsbureau naar Proveniershuis Vermoedelijk met ingang van 1 Juli N.Z.H. tijdens R.C.H. Enschedese Boys Ontvangst Engelse journalisten Burgerlijke Stand Haarlem krijgt extra volume 399 woningen kunnen worden gebouwd ST. JORISDAG IN HAARLEM 48 WAGENS IN BLOEMENCORSO Principiële kwestie voor Haarlemse rechtbank Nassauplein geen politie centrum meer ZIE ONZE SPECIALE ETALAGE VORMINGSWEEK ARBEIDENDE MEISJE Mej.Bos sprak in Haarlem PIANO-RECITAL Van Toos Onderden wijngaard Schilderij van oud- Zandvoort Haarlemse schilders exposeren Waterstanden RUDI SCHURICKE IN HAARLEM ZATERDAG 2 UUR VROEGER VERS BROOD ZANDVOORT 126 WONINGEN AAN v. LENNEPWEG VOETBALTRAINER GEMEENTEBELANG Zandvoort verloor van Ged. Staten Roltrommel-vuilnisauto VRIJDAG 24 APRIL Originele en Viering Koninginnedag Heemstedenaren en masse naar de Flora HEEMSTEDE A'damse rechtbank beslist: Helft van mr. Rohling's bezwaar gegrond Meineed gehandhaafd Inbraken in Velsen en Santpoort Twee jaar geëist in hoger beroep Beurs van New York 44 In de Haarlemse gemeenteraad kwam gistermiddag een voorstel van B. en W. aan de orde om een voorschot te ver lenen aan de woningstichting „Het Oosten" voor de bouw van een complex woningen aan de Graafschapstr. en de J. J. Hamelinkstr. Dat voorschot werd natuurlijk verleend, maar de heer Goe- dee (Arb.) merkte op, dat Haarlem toch zijn bouwvolume verbruikt had. Hij veronderstelde, dat er wellicht extra bouwvolume was verkregen en zo dat het geval was, wilde hij weten,, hoe groot dat volume was en hoe de gemeente het dacht te besteden. Wethouder Angenent verklaarde, dat het voorgestelde bouwplan misschien •vat voorbarig is, maar dat de gemeente er min of meer op rekende extra bouw volume te krijgen, omdat de provincie nieuw volume ter verdeling had toege wezen gekregen. In dat verband had Haarlem reeds verschillende plannen klaar gemaakt, opdat deze direct bij Wederopbouw kunnen worden ingediend, wanneer het extra-volume afkomt. Deze plannen omvatten: Verzorgingshuis „De Blinkert" aan de Ramplaan, 76 woningen. Woningstichting „Het Oosten", 25 wo ningen voor ouden van dagen. Tehuis voor Bejaarden „Delftweide", uitbreiding met 14 woningen. Bouwvereniging „Bloemhof", 58 wo ningen. Woningbouwvereniging „Sint Joseph", 62 woningen voor ouden van dagen bij de basiliek. Deze 235 woningen zijn woningwet woningen. Voorts werden door zes par ticuliere bouwers de volgende premie woningen gebouwd: Leeuwendalerstraat 7. Witte Herenstraat 2. Van Riebeecklaan 4. Rijklof van Goensplein 9 (waarvan 8 herbouwplicht). Roerdompplein 14. Ampèrelaan 9. Hectorstraat 66 (De Kleine Midden stander) Door woningbouwverenigingen zullen nog de volgende premiewoningen wor den gebouwd: 34 Middenstandswoningen voor mi litairen en 26 woningen in het Ver zorgingshuis De Blinkert. I»dien men de 8 herbouwplichtwo- ningen aan het Rijklof van Goensplein niet meetelt, wil Haarlem dus bij het verkrijgen van extra-volume nog 398 woningen bouwen. Haarlem ziet echter nog verder voor uit en voor al deze activiteit mocht wet houder Angenent een zeer waarderend woord van de heer Goedee in ontvangst nemen. Per 1 Januari 1954 begint immers een Zoals bekend slijt het Gemeentelijk Bureau van Huisvesting zijn laatste da gen in het voormalig postkantoor aan de Zijlstraat. De gemeenteraad stelde des tijds een belangrijk crediet beschikbaar om het Proveniershuis aan de Grote Houtstraat te restaureren en in te rich ten voor het Huisvestingsbureau. De werkzaamheden zijn thans zover gevor derd, dat de heren Hazevoet en Van Beek met hun staf zeer waarschijnlijk per 1 Juli van dit jaar hun nieuw bu reau zullen kunnen betrekken. In verband met Flora en de voetbal wedstrijd RCHEnschedese Boys zul len Zondag 26 April tussen pl.m. 13.30 uur en pl.m. 17.30 uur de bussen van lijn 1 en 2 niet verder lopen dan het Valken burgerplein. De trajecten Valkenburger- pleinJavalaan/De Glip worden gedu rende deze uren dus niet gereden B. en W. van Haarlem zullen morgen middag 3.15 uur officieel ten Stadhuize ontvangen het gezelschap journalisten, verbonden aan de grote Britse dag- en weekbladen, voor wie de N.V. Philips te Eindhoven een driedaags bezoek aan Nederland organiseert. GEBOREN: W. C. Kokkelkoren-de Hoog, z.; Y. M. Marijnen-Kolderie, z.; L. Noot-Buijze, z.; A. M. Bakker-Koster, z.; J. J. Bosma-van der Meché. z.; M. Deen-Winkel, d.; A. Akkermans-Gme- lich Meijling, d.; J. J. Keur-Piers, d.; P. Stalling-Wildervanck de Blécourt, d.; C. M. Nas-van den Bogaard, d.; H. Tim- mermans-Meijer, d.; H. M. Verstraten- Koster. d.; J. Plantenga-Verkerk, d.; B L. J. H. Vooges-Metselaar, d.; M. J. Korzelius-Duijn, d. ONDERTROUWD: B. E. van Millin- gen en C. J. Haaze, P. C. Hoek en J. A. Kal, P. J. Balm en H. Kuijper, J. F, G. van Oorschot en M. Hulsebos, J. A. van der Hulst en W. H. M. Zipp, G. Gorter en J. M. van Bergem, R. M. Spruit en M. Abbink, B. Steensma en E. H. A. Jansen. F. de Haan en E. A. Greeuw, C Sijpestijn en A. P. Franke, C. D. van Bergen en J. Snel, H. E. Wijker en G. Wijker, J. Th. Bos en C. M. Rootlieb, W. A. van den Bos en E. C. C. Nieste, M. Verhaegh en J. G. Moerkerk, W. Parson en H. Bühl, G. A. Homringhau- sen en J. H. Dender, H. Kneijnsberg en J. M. Derks, A. B. van Trotsenburg en H. M. van Rossum, E. J. Boerrigter en S. H. Schreuder, H. A. van Berloo en M. E. H. C. Haasbeek. J. F. Lommerse en A. W. M. Kiphardt, N. M. Gieliam en G. van Zonneveld, A. G. Plantema en J. E. Hagebout, Th. J. Jansen en M. I. Dreckmeier, B. M. van Egmond en C. Vrolijk. H. B. Westerhof en D. Kalden- bagh, F. W. Barendsen en F. Bamberg, J. N. Heeremans en M. C. Roosloot. GETROUWD: J. A. Bleeker en J. F. H. van Honschoten, C. J. Koek en A. Lauer, J. Alkema en G. Attema, M. Vis been en A. Derogee, R. Osinga en W. Erdtsieck, Th. W. Westarp en H. F. A. van Noort, A. Smit en M. C. A. A. Augustinus, P. G. J. Heems en P. J. Bolleman, Chr. J. G. Tollenaar en M. E. van Gelder, J. H. van Amersfoort en A. L. M. Eldering, B. Warmer en J. A. Mica. OVERLEDEN: W. van der Zee, 64 j., Gasthuisvest; L. de Mooij, 78 j., Schoter singel; J. van der Glas, 72 j„ Delftlaan; P. J. Ouwerkerk, 79 j„ Oudeweg, J. Oxsener, 75 j., Bankastraat. iiiiiiiiiiiiiiliilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiililiiliiiiiiiiiiiliii liiiiiiiiillill Naar wij hedenmorgen vernomen hebben, heeft de gemeente Haarlem in derdaad een extra-bouwvolume toege wezen gekregen. In bijgaand artikel kan men lezen, dat wethouder Angenent gis termiddag in de raadsvergadering me dedeelde, dat de gemeente verwachtte de beschikking te krijgen over extra-volu me over de nog lopende periode tot 1 januari 1954. Gerekend werd in dat ge val op de bouw van 398 woningen. Van morgen kwam het bericht af, dat Gede puteerde Staten de gemeente Haarlem een volume van 399 hadden toegewezen, l woning dus meer dan verwacht werd. Hoe dit volume besteed zal worden, kan men in het artikel lezen. lliililiiiiiiillillllllliililiilillliiiiiiliiiiiililllllllliiiiillllliiilli nieuwe bouwvolume-periode. De eerste plannen daarvoor zijn reeds klaar, zo dat Haarlem, wanneer deze periode begint, direct met de bouw een aan vang kan nemen. De plannen zijn als volgt: Woningbouwvereniging „De Voor zorg", 102 woningen aan Schipholweg. Bouwvereniging van Gemeenteperso- neel, 141 woningen aan Schipholweg. Woningbouwvereniging Sint Bavo- Oost, 179 woningen. Een totaal dus van 422 woningen. Voor het verslag van de gemeente raad zelf verwijzen wij naar pagina 7. Ter gelegenheid van de viering van St. Jorisdag, droeg vanmorgen rector D. de Wit in alle vroegte in de St. Jozef kerk een H. Mis on voor de verkenners, welpen en voortrekkers. Onder de aan wezigen bevond zich de hoofdkwartier commissaris der zeeverkenners, M. J. J. Koevelaars. Tezamen met de leden der Nederl. Padv.-vereniging, die om half zeven een aandacht hadden gehad in de Grote Kerk, vond er te kwart over ze ven op de Grote Markt een vlaggen- parade plaats, welke werd afgenomen door commissaris D. Nooy. De politie legde zolang het verkeer om door de Spekstraat. Na het afnemen van de horderoep door een akela der N.P.V. en een toe spraakje door de commissaris Nooy, keerden de groepen huiswaarts. Vanavond zal iedere groep afzonder lijk een kampvuur organiseren. Het staat thans vast, dat het bloemen corso iin de Bollenstreek 48 wagens zal tellen. De eerste zal „Dank der naties" zijn, een wagen gebouwd door de afde ling Lisse van het Rode Kruis met me dewerking van Hillegom en Sassen- heim, ter herinnering aan de hulp, die bij de watersnood is verleend. Een gro te wagen van de Copex ter ere van het Flowerfestival „Flora-Keukenhof" zal in de stoet bijzondere aandacht trekken. Een groep kwekers uit De Zilk maakt een bloemenwagen, gewijd aan Mozart. Het gemeentepersoneel van Hillegom vraagt de aandacht voor „De Keizers kroon." The black diamont-line heeft haar keuze op een zeemeermin laten vallen. Zo zullen er nog vele andere pronkstukken te bewonderen zijn. Vanaf Bennebroek tot Oegstgeest zal men op grote schaal bloemenmozaïeken kunnen aantreffen. Het wordt, zoals men in de Bollenstreek zegt, „schonner dan ooit.' Vanmorgen werd door de Haarlemse rechtbank een principiële en interes sante zaak behandeld. Bij vonnis van het bijzonder gerechtshof te Amsterdam werd op 7 April 1948 de 66-jarige koop man H. F. v. d. M. te Overveenvoor de duur van het leven ontzet uit het recht om een leidende functie in het grafisch handelsbedrijf uit te oefenen. Tijdens de behandeling werd de vraag gesteld of deze man in strijd met dit vonnis had gehandeld, toen hij een een manszaak begon in grafische machines. De officier van justitie, mr. v. d. Valk Bouman, was de mening toegedaan, dat dit inderdaad het geval was omdat het niet ging om de omvang van het be drijf doch om de positie van de ver dachte in het door hem zelf gestichte bedrijf. Hij handelt zelfstandig en geeft leiding. Deswege kwam hij in zijn re quisitoir tot de conclusie dat H. F. v. d. Naar wij vernemen zullen nog deze maand de navolgende afdelingen der recherche, welke thans gevestigd zijn aan het Nassauplein no. 3, worden over gebracht naar het perceel Florapark no. 5: Het perceel van de Hoofdcom missaris, en de afdelingen administra tie, comptabiliteit, gevonden voorwer pen, vreemdelingendienst, personeels zaken, antecedentenonderzoek en mate rieel. In tegenwoordigheid van burgemees ter Cremers, een delegatie van het Haarlemse adoptiecomité en vele andere Haarlemmers is gistermiddag in Oude Tonge de lang verbeide cantinebarak geopend, die een gecombineerd ge schenk is van de Dienst voor Maat schappelijk Werk in Zuid-Holland en de inwoners van de Spaarnestad. Een geschenk, dat een mijlpaal is voor dit zwaar getroffen dorp, want zoals bur gemeester Van Dijk deze middag trots en dankbaar getuigen kon, markeert het gereedkomen van deze barak tevens het einde van de opruimings-periode, zodat men nu, met Gods hulp en die van Haarlem, aan de wederopbouw beginnen kan. De kleine gemoedelijke plechtigheid vond plaats in de recreatiezaal van de ruime barak, die er met haar grote ramen en fleurige meubeltjes ook een cadeau van Haarlem allergezel ligst uitzag. Eivol was het zaaltje, toen burgemeester Van Dijk hier zijn gasten Advertentie van DAMESHOEDEN it f 5.95. Vanaf 4.95 een aardig TRUITJE In alle modekl. DAMES MODEMAGAZIJNEN ANEGANG 24 Onder auspiciën van de Nederlandse Vereniging tot opleiding van gezinshul pen volgens het leerlingenstelsel, heeft gistermiddag mejuffrouw W. S. Bos in een der zalen van restaurant „Brink- mann" voor Haarlemse leden van deze vereniging een lezing gehouden, geti teld: „De vorming van het werkende meisje". Mejuffrouw Bos, directrice van het Vormingscentrum „de Vonck" te Noordwijk, besprak hierin een aantal moeilijkheden, die in het vormingswerk bij meisjes werden ondervonden. Het betreft hier een tamelijk nieuw terrein, waarop men de juiste oplossingen en methodes nog niet alle heeft gevonden. Jaarlijks verlaat een groot aantal meisjes de lagere school, waarvan het merendeel direct in een betrekking wordt geplaatst. Verheugend is, dat ge leidelijk meer meisjes doorleren. Ook het nijverheidsonderwijs telt ieder jaar meer leerlingen. De moeilijkheid, die men bij het werk ondervindt, zijn voor namelijk gelegen in de leeftijd van het meisje, dat zich bij het verlaten der lagere school in een doorgangs-phase naar volwassenheid bevindt, de gezins omstandigheden, die het voor het meis je vaak onmogelijk maken verder te studeren en de gebrekkige voorberei ding, die het meisje, zowel op school als thuis, dikwijls geniet op het latere leven en wel meer speciaal op het hu welijksleven. Toch liggen in deze om standigheden voor het vormingswerk mooie contactpunten. Het vormingswerk beoogt een grondiger voorbereiding op arbeid, gezin, vrije-tijdsbesteding, staatsburgerschap, en in het algemeen het ontwikkelen van die eigenschap pen, die het meisje in hun volwassen heid ten nutte zullen zijn. Als de twee pijlers, waarop de vormingsarbeid moet berusten, zag de spreekster op de eer ste plaats de persoonlijkheidsvorming, die niet moet ontaarden in een sterk individualisme en de sociale vorming, waardoor de meisjes groepsverband aanvoelen. Een juiste harmonie tussen deze twee achtte mejuffrouw Bos ideaal. Na afloop van de lezing werd het pu bliek in de gelegenheid gesteld vragen te stellen. Advertentie en gemeentenaren verwelkomde, van wie vooral de laatsten zichtbaar ston den te genieten van de aanblik van een schoon, knus en splinternieuw interieur een verademing na ai die weken van puin, slib, stank en ellendel Welk een verademing ook in de geestelijke nood van deze kleine ge meente die, om zijn burgervader te citeren, „de gemoedelijkheid bedrijft tot aan de grenzen der indolentie" en die culturele ontplooiing misschien nog harder van node heeft dan mate riële bijstand. „En vandaar dat wij zo dankbaar zijn voor deze cantine- en ontspanningsbarak die in de toe komst een plechtanker kan worden voor een cultureel leven; vandaar ook, dat alle verdere hulp in die richting en dan denk ik speciaal aan Haarlem ons bijzonder welkom is". Na dé rede van burgemeester Van Dijk vertelde de adjunct-directeur van de Stichting voor Maatschappelijk Werk, de heer Flantua in een geestig relaas in détails, hoe Oude Tonge aan zijn cantinebarak gekomen was, hoe directie en personeel van de firma Kei ler en Macdonald spontaan de electrl- sche en sanitaire installatie toegezegd („en ook uitgevoerd!") hadden en hoe het Haarlemse Adoptiecomité daar prompt de gehele meubilering aan had toegevoegd, met de belofte, dat er nog meer te komen staat. En als om deze bestand te doen, kwam de voorzitter van het adoptiecomité, de heer P. A. Borghouts, even later de eerste wand versiering aanbieden: twee fraaie etsen en een portret van de Koningin. Ook de Haarlemse vrijwilligsters kwamen een steentje of liever een tegeltje bij dragen: twee fraaie tegels met de wa pens van Haarlem en Zuid-Holland, die een ereplaatsje kregen in de nieuwe cantine. Toen volgde de officiële overdracht door de heer Fukkink, directeur van de genoemde Stichting voor Maatschappe lijk Werk, waarna mr. Cremers de rij van sprekers sloot met een tribuut en een belofte aan zijn Oude Tongese ambtsgenoot. Het tribuut betrof de vol harding waarmee burgemeester Van Dijk zich door zijn duizend-en-één pro blemen heenslaat, de belofte behelsde, dat Oude Tonge voort kan gaan op Haarlem te rekenen voor alle hulp die het nodig heeft, „door dik en door dun en van A tot Z", zoals burgemeester Cremers het uitdrukte. Zichtbaar ont roerd beantwoordde en bedankte bur gemeester Van Dijk de sprekers en gevers, de hoop uitsprekend, dat de hemel hem en zijn ambtsgenoten in de rampgebieden „Simpson's kracht, Job's geduld en Salomo's wijsheid," zou wil len geven. Voor de overdracht der cantinebarak legde de heer Borghouts bij het kruis op de noodbegraafplaats der 300 ramp slachtoffers een krans namens het Haarlemse adoptiecomité. Op het ogenblik zijn ongeveer dui zend inwoners van Oude Tonge naar hun dorp teruggekeerd. De overige 1700 kunnen omstreeks half Mei vol gen, als hun huizen bewoonbaar zijn of als zij bij anderen kunnen intrek ken. Het Haarlems Adoptie-comité zal aan deze gezinnen als „welkom-thuis" willen schenken een naaidoos met toebehoren, een tafelkleedje en pan- nenlappen. Verder een das en een as bak voor de heren en voor ieder kind wat snoep en een stukje speelgoed. Wie mee wil doen, hetzij in goed of geld, woordt verzocht zich -zo spoedig mogelijk te vervoegen bij de secreta resse van het comité, mevr. Eickholz- De Wijs, Stadhuis. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Het wonder van Fatima". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Palace: „Dubbel spel". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 18 j. Luxor: „24 uur uit een vrouwenleven Tijden: 2, 7 en 9.15 uur, 14 j. Frans Hals: „Mara Maru". Tijden: 2.30, en 9.15 uu, 14 jaar. Lido: „Als de avondklokken luiden Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 18 j. City: „Iwo Jima". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, 18 j. Spaarne: „Losprijs Tijden: 2. 7 en 9.15 uur, 18 jaar. Donderdag 23 April Concertgebouw: Haarlems Christelijk Mannenkoor. Solisten: Mea Naberman en David Hollestelle, 20 uur. Rembrandt: „Another shore" en „Fan tasy on Ireland", Haarlemse Kunstgemeen schap, 21.15 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door A. de Klerk, 21—22 uur. Kathedrale Basiliek: Rondleiding door de heer Joh. Beyk, 20 uur. Vrijdag 24 April Stadsschouwburg: „Geloof en Weten schap": „Het Heilig Experiment", 20 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door P. Halsema, 2122 uur. Muziektent „Dreefzicht": Concert door „Harmonie Crescendo", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN "Wandelpark Groenendaal - Heemstede. Internationale Bloemententoonstelling „Flo ra 1953". Geopend 8.30—23 uur. Tot 19 April Boskoopse cult, in Bloemenpaleis (van 1924 April gesloten). Frans Halsmuseum, ingang KI. en Gr. Heiligland. Speciale expositie van alle aan wezige werken van Frans Hals in hoofd gebouw, des avonds bij kaarsverlichting. Bijzondere illuminatie en versiering van Binnenhof en gevel. Geopend van 1017 en van 20—23 uur. Zon- en feestdagen 13 17 uur. Antieke Oosterse Tapijten geopend op ■werkdagen van 1017 uur, op Zondagen van 1317 uur. Vanaf Zondag 19 April. Museum Het Huis Van Looy, KI. Hout weg 103, (ingang Kamperlaan). Werken van leden van Kunst Zij Ons Doel. Heden daagse schilderkunst. Geopend op werkda gen van 1017 uur. 's Zondags van 13 17 uur. Vishal, Grote Markt. Diepzee-aquarium en Philips' Wondertuin. Geopend van 10 —23 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. „Bloemen wereld van oude en moderne Nederlandse Kunst". Geopend dagelijks van 1017 uur. 's Zondags van 13—17 uur. 's Maandags gesloten, Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14: Nederlandse Kunstnijverheid. Geopend: 1017 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Kunstnijverheid en bloemencomposities. Pieter van Gelder, Pieter Groeneveldt. Wandtapijten van de Knipscheer. Geopend op werkdagen van 1017 uur. „Het Wapen van Heemstede". Werken van Heemsteedse beeldende kunstenaars. Geopend dagelijks van 9—23 uur. Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 66 Vroeg-Aziatische kunst. Dagelijks ge opend van 10 tot 23 uur. CULTURELE ONTSPANNING EN AMUSEMENT „Poesjesnellenkelder", Stadhuis, Grote Markt: Marionetten-theater, 6 voorstellin gen per dag om 15, 16, 17, 20, 21, 22 uur. Grote Kerk, Grote Markt: te bezichti gen van 9—17 en 20—22.30 uur. Gaskronen- verlichting. Stadhuis, Grote Markt: Avondopenstel ling van 20 tot 22 uur op Maandag, Woens dag en Vrijdag van door kaarsenluchters verlichte grote hall. Toegang vrij. Vleeshal, Grote Markt: Taveerne „De Hyacint". Cabaret, Bars: „Die Raeckse", Raaks: Wie ner cabaret „Edelweiss"; „Moulin rouge" Florapark; 's avonds cabaret, variété, dan sen; „De Waag", Spaarne 29; La Cubana, Lange Veerstraat 17; Wine Lounge, Lion d'Or, Kruisweg 34. DIVERSEN: Pendeldienst minatuurtreintjes („Glip- pertjes") op route „Dreefzicht" (De Hout) Frans Halsplein v.v.; rondritten (N.Z.H. V.M.-bus, 20, 21 en 22 uur) en rondvaar ten (vertrek: Houtbrug) langs de verlich ting. Boottochtjes naar de Flora de gehele dag (van Houtbrug). Houtplein, hoek Dreef/Wagenweg, en Damstraat: oliebollen- poffertjes-kramen. Hoofdwacht: Tentoonstelling foto's van oude Haarlemse stadsbeelden. Geopend: Woensdag en Zaterdag van 1417 uur. Maandag 2022 uur. M. veroordeeld diende te worden. Hij eiste dan ook een gevangenisstraf van een maand. Mr. J. E. Grootjans uit Amsterdam was het hiermee niet eens. De wetgever immers maakt duidelijk onderscheid tussen beroep en functie. Omdat verdachte tijdens de oorlog als directeur van een N.V. machines had doen uitvoeren naar het buitenland, was hij na de bevrijding uit zijn functie ont zet, doch de rechter heeft geenszins de bedoeling gehad de man voor het leven brodeloos te maken. In zijn oordeel heeft de rechter alleen de bedoeling ge had te voorkomen, dat in de toekomst zulks nog eens zou gebeuren. Hij was dus ontzet uit zijn functie maar niet uit zijn beroep. Hij concludeerde dan ook tot ontslag van rechtsvervolging. Mocht deze verdachte door de Haarlemse rechtbank schuldig bevonden worden, dan zou dit een precedent scheppen, omdat duizenden anderen onder soort gelijke omstandigheden verkeren, merk te mr. Grootjans tenslotte nog op. Donderdag 7 Mei zal de Haarlemse rechtbank in deze zaak uitspraak doen. In Haarlems „tuin"-zaal, niet bepaald bijzonder geschikt voor een piano-reci tal, trad één der jonge Nederlandse pianisten, Toos Onderdenwijngaard, op. Alhoewel op de affiches werken van Beethoven, Schumann, Chopin en Brahms waren aangekondigd', vermeld de het programma toch ook nog modern werk van Badings en Poulenc. Een veelomvattende, tevens veeleisende taak! Beantwoordde nu de pianiste aan de gestelde eisen vn deze wijde uiteenlopen de stijlen? Niet ten volle, maar wie is in d'e artistenwereld' universeel? Het grootste bezwaar maken we tegen de veelal geweldig grote krachtsontplooi ing, die haar spel (bij Schumann ge heel en Poulenc gedeeltelijk uitgezon derd) kenmerkte. Dit niet alleen, omdat de juiste ver houding tegenover de zaal hierdoor niet werd getroffen, doch nog meer wijl er dientengevolge voortdurend te grote contrasten en te veel hoogtepunten wer den bereikt. Op de duur missen de cli maxen hun uitwerking. Zo deed de finale van Beethovens „Sonata quasi una fantasia" zelfs na het voorafgaande Adagio het niet meer. hoe technisch knap en muzikaal ze ook werd' voorgedragen. Virtuoos deden de Balladen van Brahms en de Chopin-werken aan.. Men heeft er respect voor, al zou men liever wensen, dat het muzikale element er niet door werd overheerst. In-muzikaal, doorvoeld en boeiend spel hoorde men in Schumann's nog immer zo aantrekke lijke „Kinderszenen". Ieder onderdeel kreeg de juiste typering. Dit spel ver schafte aan de toehoorders een ware verademing tussen genoemde Fantasia en Ballade. Wat schenkt deze romanti sche muziek, fijn en stemmingsvol weergegeven zoals thans, toch een groot muzikaal genot! Badings' vierde Sonate werd door de pianiste goed aangevoeld en trok daar door .zeer de aandacht. Het „con moto" klonk behaaglijk, het Presto in zijn vlie gende vaart verrassend. Poulenc's „Pas- tourelle" had o.i. iets rustiger van ka rakter kunnen zijn, diens Toccata frap peerde daarentegen door klaterende speelwijze. Gaarne zullen we Toos Onderden wijngaard eens willen horen in een gro te zaal met een orkestwerk voor piano en orkest. Wellicht voldoet zij in een dusdanig werk in veel grotere mate! Voor dit recital, was meer belang stelling dan gewoonlijk, ondanks de aandacht afleidende feestelijke versiering en verlichting, vermakelijkheden, rond ritten e.d. O. K. Jhr. F. Teding van Berkhout te Haar lem heeft aan de gemeente Zandvoort aangeboden een in 1898 door hemzelf vervaardigd schilderij, voorstellende het voormalige oude mannen- en vrouwen gasthuis, met een doorkijk door de Rozenobelstraat naar de eveneens afge broken vuurtoren. Dit schilderij be waart de herinnering aan een markant gedeelte van het oude Zandvoort. Aan de raad wordt voorgesteld, deze schenking, onder dankbetuiging aan de schenker, voor de gemeente te aan vaarden Een groot aantal Haarlemse schilders exposeert van 24 April tot 25 Mei in het museum „Het Huis van Looy", aan de Kleine Houtweg te Haarlem. De tentoonstelling wordt Vrijdagavond om half negen geopend met een inlei dend woord van mr. H. E. Phaff, se cretaris der gemeente. Op de uitnodi gingskaart komen de handtekeningen wit op rood der exposanten voor. Donderdag 23 April Hoog water: 12.00 u. Laag water: 7.00 u. en 19.59 u Vrijdag 24 April Hoog water: 0.42 u. en 13.12 u. Laag water: 8.17 u. en 21.06 u. Tijdens het bezoek aan Oude Tonge heeft de voorzitter van het adoptie comité-Haarlem, de heer P. Borghouts, o.a. in gezelschap van burgemeester Cremers, een krans gelegd bij het „kruis der vele doden." De bewonderaar (ster) s van de Duitse radiozanger Rudi Schuricke, die gister avond nu niet bepaald bij honderdtallen naar de gemeentelijke concertzaal wa ren getogen, hebben in zoverre het veile pond gekregen, dat zij hun Rudi hebben kunnen zien en horen in een repertoire, waarin de vrouw, de liefde en de wijn tot een zoetelijke coctail v/erden gemengd, gepresenteerd in een romantisch glaasje. De toeschouwende luisteraa(ster)s konden zich mee laten voeren in een sfeer van „Traumerei und Liebe" en dat hebben zij blijkens de reacties zich naar hartelust laten wel gevallen. Rudi Schuricke verstaat de kunst zijn publiek aan zich te binden en wellicht heeft hij zijn succes te dan ken aan dat ondefinieerbare in zijn stem, dat tenslotte de grootste nuchter- ling weet te grijpen. Dat wij toevallig niet gegrepen zijn, is wellicht te danken aan het leit, dat wij juist op tijd zijn weggegaan. Niettemin willen wij er graag van overtuigd zijn, dat Schuricke een meester is in zijn genre; dat moch ten we gisteravond toch wel vaststellen. Overigens moest het publiek tot na de pauze wachten, eer het dat bovenge noemde \olle pond kreeg. In het eerste deel van de avond maakte het kennis met een niet zo verbijsterend muzikaal trio o. 1. v. Ernst Mielke. De colora tuur-sopraan Renate Holm bleek echter niet alleen een uiterst charmante en lieve verschijning, maar was ook bij zonder talentvol. Zij zong haar liedjes ontwapenend en zonder veel pretentie, beschaafd en met een welluidende, op vallend mooie stem. Noucha Daïna, de Roemeense violiste, beschikte over veel bravour en zij bracht haar nummers met een ongelooflijke virtuositeit. Rudi Schuricke ten spijt zorgden deze twee meisjes voor de hoogtepunten van de avond. Bob Nelson praatte de verschillende nummers aan elkaar, maar deed dat nogal langdradig en zeker niet met veel geest. W. H. De besturen van de werkgevers in het bakkersbedrijf hebben van de arbeids inspectie vergunning gekregen om op Zaterdag 25 April, de dag van het bloe mencorso, af te wijken van het arbeids tijdenbesluit. Alle bakkers in Haarlem. Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort mogen met de in hun dienst zijnde ar beiders boven de achttien jaar twee uur vroeger met hun arbeid beginnen, zodat 's morgens van acht uur af vers brood kan worden verkocht en afgeleverd. Na bespreking met de grote bakkerijen is verder besloten op Koninginnedag nor maal arbeid te verrichten en normaal te bezorgen. De afwijkende ministeriële beschikking is voor het hele rayon op die dag dus niet van kracht. Er is geruime tijd verschil van mening geweest tussen het gemeentebestuur van Zandvoort en Gedeputeerde Staten van Noord-Holland over de bestemming van het terrein aan de Van Lennepweg, ten Noorden van het hockeyveld. De gemeenteraad wilde daar zogenaamde „hoogbouw" (drie of vier verdiepin gen) toelaten maar Gedeputeerde Sta ten hadden daartegen bezwaar. Thans is bij hét "gfëmëentebéstuür bericht ont vangen dat Gedeputeerde Staten hun goedkeuring aan dit uitbreidingsplan zullen geven. Voor het maken van plan nen voor het bouwrijp maken van deze grond wordt aan de raad een crediet van f 2500 gevraagd. Volgens het uit breidingsplan kunnen aan de Van Len nepweg drie blokken van zes woningen met vier woonlagen worden gebouwd, in totaal dus 72 woningen. Op het daar- achterliggende terrein kunnen 54 een- gezins-woningen gebouwd worden. De gemeenteraad van Zandvoort heeft eind van het vorig jaar besloten een subsidie van f 1000 te verlenen aan de Voetbalclub „Zandvoortmeeuwen", als bijdrage in de kosten van een beroeps trainer. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben dit besluit niet goedgekeurd, opdat zij menen, dat de grenzen, die aan de medewerking van de gemeente op- het terrein van de sport beoefening kunnen worden gesteld, in dit geval ver overschreden zijn. De vereniging en niet de gemeente heeft direct belang bij deze aanstelling. Wan neer de vereniging aan het beoefenen van de sport door haar leden zo hoge eisen stelt, dat het aanstellen van een trainer haars inziens noodzakelijk is, dan zal zij naar het oordeel van Ged. Staten de daaraan verbonden kosten geheel voor haar rekening moeten nemen. B. en W. hebben daarop geant woord, dat de gemeente belang kan heb ben bij een promotie van de betrokken voetbalvereniging. Dan toch zal het aantal toeschouwers toenemen en en de opbrengst der vermakelijkheidsbelasting stijgen. Het provinciaal college was echter niet te vermurwen en nu zal de raad het subsidie moeten intrekken. De gemeente Zandvoort gaat een tweede roltrommel-vuilnisauto aan schaffen, waarmede een bedrag van f 35.000 zal zijn gemoeid. Advertentie PLEIN, hoek Tempeliersstraaf (Zondag 26 April) DEMVelsen 1 Wijk aan ZeeAlkm. Boys WSV—Vitesse PostduivenHBC Archipel—TYBB ADO—DIO DSSVVB DTS—USVU SJC—DOCOS ConcordiaWSB Inzendingen tot Zaterdagochtend negen uur op open briefkaart aan de Sportre dactie, Nieuwe Haarlemsche Courant, Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zó nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toegekend. Zoals reeds gemeld zal de viering van Koninginnedag in verband met de Flora dit jaar op bescheiden wijze wor den gevierd, zodat om te beginnen het avondfeest komt te vervallen. In de plaats daarvan heeft de „Commissie Koninginnedag" met medewerking van het bestuur van de Flora 13.000 toe gangsbewijzen voor deze tentoonstel ling aan de ingezetenen verzonden. De mogelijkheid bestaat, dat inwonenden geen kaarten hebben ontvangen en in dit geval wordt men verzocht zich schriftelijk tot de secretaris, de heer A. Smit, Raadhuisplein, Heemstede, te wenden; de kaarten worden dan toege zonden. Wel zal des morgens te 8 uur op het Raadhuisplein het gebruikelijke jeugd- appèl worden gehouden en de school jeugd krijgt des morgens gelegenheid, een voorstelling bij te wonen van het Scapino-ballet in het Sportpark. Er zullen twee sprookjes worden opge voerd, „Sneeuwpop" en „Tijgerprinses". Des avonds te elf uur wordt op het Raadhuisplein het traditionele Oranje bal gegeven op een dubbelgrote dans vloer. Aangenomen mag worden, dat het,-hier. ook nu niet aan belangstelling zal ontbreken. Het wordt ais een zeer bescheiden feestviering, maar hoofdzaak is toch dat de schooljeugd niet vergeten is, want ook de gebruikelijke tractatie staat ditmaal weer op het programma. Advertentie He» br.illegla» waardoor U beter ziel 1 "\T DAT LEVERT KEIP NAAST LÜXOP De actie ten bate van Puttershoek werd Woensdagavond voortgezet met een filmavond in het Minerva-theater, dat voor deze gelegenheid zo goed als uitverkocht was. De avond werd ge opend met een uitgebreid journaal over de ontzettende ramp die 1 Februari ons land en volk heeft getroffen. Er zijn maar weinigen geweest, die zich heb ben kunnen voorstellen, hoe groot deze ramp in feite was, maar ook hoe enorm veel hulp uit de gehele wereld is ge boden. Na deze film hield de voorzit ter van het Adoptie-comité, de heer N. de Lange, een toespraak, waarin hij zei, dat het moeilijk was over de ramp te spreken zonder een traan in het oog en een brok in de keel. Hij herinnerde er voorts aan hoe naar aanleiding van de ramp enige weken geleden Heem stede de gemeente Puttershoek heeft geadopteerd, een plaats, die vlak bij het zwaar geteisterde 's Gravendeel ligt. Op het ogenblik is in Puttershoek aan de buitenkant nog maar weinig meer van de ramp te zien, maar in de woningen zijn de gevolgen nog altijd overduidelijk merkbaar. Het zijn deze gevolgen die Heemstede wil wegnemen en het Adoptie-comité is dankbaar, dat alle ingezetenen reeds spontaan hebben meegeholpen bij de eerste pogingen daartoe. Er moet echter nog veel wor den gedaan. Hierna werden nog twee films ge draaid, „Het Schot is te boord" en „Langs ongebaende klingen", die met grote belangstelling werden gevolgd- Aan het eind van de avond deelde de heer De Lange mede, dat de netto-op brengst van de filmavond f 249.75 be droeg en dat de collecte f 270.91 had opgebracht, zodat de totale opbrengst was f 520.66, een mooi resultaat dus. Wij kunnen nog mededelen, dat het Adoptie-comité naar aanleiding van het bezoek van een groot aantal dames uit Puttershoek, verschillende brieven uit deze gemeente heeft ontvangen, waaruit blijkt, hoezeer de dames genoten heb ben van deze trip naar Heemstede en hoe goed hen dat gedaan heeft. De dankbare toon die uit deze brieven spreekt, is het beste bewijs, dat het werk van het Adoptie-comité op hoge prijs wordt gesteld. Het moge voor alle ingezetenen een aansporing zijn ook de nieuwe acties van het comité op de zelfde wijze te steunen. (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse rechtbank heeft zich uitgesproken over het bezwaarschrift van mr. F. P. Th. Rohling uit Bloemen daal inzake de tegen hem uitgebrachte dagvaarding, waarbij hem valsheid in geschrifte en meineed ten laste werd gelegd. Wat het eerste punt betreft, werd het bezwaarschrift gegrond ver klaard. De rechtbank was echter van oordeel, dat het tweede deel van de dagvaarding, de beschuldiging van meineed, gehandhaafd diende te blijven- Mr. Rohling is tegen de beslissing over de beschuldiging van meineed in hoger beroep gegaan. De Officier van Justitie in Amsterdam, jhr. mr. A. Rei gersman, heeft tegen de gegrond-ver klaring van het eerste deel van het be zwaarschrift appèl aangetekend. Zoals bekend, is de vervolging tegen de heer Rohling ingesteld n.a.v. dien® onderzoek als rechter-commissaris bil het Bijzonder Gerechtshof in de zaak' Menten. Voor het gerechtshof te Amsterdahi heeft gisteren terecht gestaan de 34"1?' rige Arnhemmer H. S., die door d_ Haarlemse rechtbank tot 1 jaar ge van. genisstraf veroordeeld was, omdat zich aan verschillende inbraken Santpoort en Velsen had schuldig maakt. Hij heeft ingebroken in woWn gen aan de Stationsweg te Velsen 6 aan de Rijksweg te Santpoort. De ■^rL. hemmer ontkende ook nu weer, n>aa d'e procureur-generaal meende grond' van de getuigenverklaringen hem de dader te moeten zien van diefstallen Sinds 1939 was ver^?Cgr' reeds achtmaal veroordeeld en om meende de procureur-generaal, a de in Haarlem opgelegde straf te la was. Hij eiste twee jaar. Uitspraak 5 Mei. 21/4 Anaconda Copper 381i Bethlehem Steel 51 li Chrysler Corp 78y4 General Electric 69 y, General Motors 61% Hudson Motors 14% Kennecott Copper Montgomery Ward 6741 63% North American Can 211/2 Radio Corp. 26 Vs Republic Steel 48% Shell Oil 65% it hern Pacific 44% Southern Railway 85 Tidewater 23% U.S. Steel 39 Vi ex div. 22/4 37$ 51'/* 77 69$ «4 l4v 65$ 62$ 21$ 26 48 64$ f4$ 23$ 38$

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2