32ste R.A.I. van bedrijfsauto s grootste ooit gehouden Tentoonstelling voor vakman, geen kijkspel Levend museum van bloembollen Top Naefft Nieuw Staatsgasbedrijf in voorbereiding Is Dr. Samuels ten onrechte geschorst geweest? Moord- Dr. Kramerdirecteur-generaal Triomph van het wegvervoer m- hortus bulborum te limmen 25 jaar Neen, „AKKERTJE Opbrengst is ruim twee ton K1KC Overeenstemming over prij s vaststelling Zes maanden geëist tegen ex-patiënt terzake meineed Ml Afschaffing weelde belasting van 30pet. Maquette van de stormramp Nat. Rampenfonds 64ste dodenlijst DONDERDAG 23 APRIL 1953 PAGINA 3 Heitje voor karweitje KONINKLIJK BEZOEK AAN NOORWEGEN Een nobele, geurige sigaret. Bereid uit milde, rijpe Virginiatabakken Een kwaliteitsproduct EEN KOSTELIJKE VIRGINIA SIGARET Wetsontwerp ingediend Gasnota van minister van Econ. Zaken door NGAIO MARSH Permanente tentoonstelling in Zierikzee Diefstal tijdens de watersnood Tot zes maanden veroordeeld Industrialisatie en energievoorziening (Van onze speciale verslaggever) T\ e tentoonstelling van bedrijfsautomobielen, onder- J delen, banden enz., die vanmiddag door de Staats- secretaris van Economische Zaken, dr. Veldkamp, I-gebouw in Amsterdam is geopend, is geen ykspel, zoals men dat van de R. A. I.-tentoonstellingen van rijwielen, motoren en van personenauto's gewend is. «et is feitelijk een expositie voor de vakman, maar dan zoals er 'in ons land nog nooit een is geweest. Het is de grootste tentoonstelling, welke de Nederlandse Vereniging !).e Rijwiel- en Automobiel Industrie" gedurende haar byna zestig-jarige werkzaamheid heeft georganiseerd. Wij varmeldden het reeds. Voor deze 32ste R. A. I. was het sabouw aan de Ferdinand Bolstraat te klein. Men heeft r daarom een tijdelijke vleugel bijgebouwd, die een op- VeTvlakte heeft van niet minder dan 6400 m2. In totaal s rond 19000 m2. volgestouwd met automobielen ten be- oeue van het bedrijfsleven. Daar zijn enorm zware vracht- «io s bij, die een last van meer dan zestien ton kunnen ragen; er zijn echter ook wagentjes, die geen zwaardere gaten dan 250 kg. kunnen torsen. Er is de grootste auto- Us van Europa te zien, een stadsbus van Stockholm, die li'u meter lan9 is. maar er zijn ook bussen voor nauwe- acht personen, die evenwel uitzonderlijk luxe zijn ngericht. Men v'indt er de nieuwste vindingen op het gebied van de overbrenging, de schakeling, de stuurinrieh- ln9 en de carrosserie- en chassisbouw. Er staat evenwel ook nog een bestel wagen uit de periode, dat een auto op de weg nog een soort spookverschijning ^as, zodat dus met recht beweerd kan }vorden, dat deze 32ste R. A. I. een vol ledig overzicht biedt van hetgeen er ®P het gebied van de bedrijfsautomo- eielen momenteel aan de hand is. Wij zeiden, dat deze R.A.I. geen kijk spel is, geen lustoord, waarin een ieder k&n dwalen, dromend eens zelf een Slanzende Limousine of een blinkende Motorfiets te bezitten. Inderdaad, wij gunnen ons namelijk moeilijk voorstel- '6h, dat het een ideaal van de gewone 'Pan is zich nog eens ooit een tien-tons Vrachtwagen aan te schaffen om met Vrouw en kinderen naar de bollen te bunnen gaan. Gegeven dit feit zijn er °udanks dat nog voldoende zaken, die °ok de niet-vaklieden kunnen interesse- ven. De Nederlandse carrosseriebouwers laten zien op welke wijze zij zelfs van een gewone stadsbus of provinciale lijn bus een soort rijdend paleis kunnen ma ken, waarin men beter zit dan op de duurste plaatsen van de Stadsschouw burg of Tuschinski. Laat staan dus wat ZÜ op het gebied van de luxe touring- ears fabriceren. Dat tart de verbeelding. Le firma Verheul is er met enkele uit zonderlijk fraaie modellen. De firma Den Oudsten doet er niet voor onder en de carrosseriefabriek Hainje laat de autobus met aanhanger zien, die na de R.A.I. in Rotterdam zal gaan rijden. Op een bus van de Nederlandse Buurt spoorweg Maatschappij in Zeist na is dit de eerste bus met aanhanger, die in ons land op de weg verschijnt. Voorlopig in Rotterdam bij wijze van proef. De aan hanger heeft volledig meedraaiende wielen, zodat de draaicirkel precies ge lijk is aan die van de trekker. Er is plaats voor 138 passagiers, 48 in de aan hanger en 70 in de voorste bus. De totale lengte bedraagt 18 meter. Tussen de aanhanger en de trekker zijn zware linnen banden aangebracht op speciaal verlangen van de Rijks Verkeers Inspec tie, om te voorkomen, dat een argeloze automobilist zal proberen tusen beide wagen door te rijden. De langste bus van Europa, de „Me- tropole", het resultaat van de samenwer king tussen de New Yorkse stadsbus maatschappij, de Mack Corporation, de Stockholmse Tramwegen en Scania Va- bis, kan 130 passagiers herbergen. Er zijn voorts zware bussen die volledig automatisch schakelen en die door spe ciale stuurbekrachtigers niet moeilijker te berijden zijn dan een gewone perso nenwagen. Ook is het systeem van de zelfdragende carosserie bij de bussen toegepast, waardoor het gewicht aan merkelijk is verminderd. Er zijn er waarbij deze vermindering 2 ton be draagt. De D. A. F.-jeep is een van de grote attracties van de 32ste R. A. I. voor bedrijfs automobielen. (Van onze speciale verslaggever) Een merkwaardig en uniek instituut, ®e Hortus Bulborum te Limmen, be staat vijf en twintig jaar. Het is een verzameling van tulpen- en hyacinten- Variëteiten, zoals men nergens ter we- r_eld bij elkaar ziet, voortbrengselen Van de bollencultuur zowel uit het ver verleden als van de dag van vandaag. ten in letterlijke zin levend museum, *°u men het kunnen noemen, een mu- eiMn zowel van oudheden als raritei- fe™- Het is tot stand gekomen uit sa- '^eriwerking tussen de tuinbouwonder- p- Boschman en de wetenschap- Petyke expert dr. W. E. de Mol van ad-L,oosdrecht, en sinds zestien jaar evestigd op de terreinen van de firma an Hof en Blokker in het Kenne- er bollencentrum Limmen. heer P. Boschman, secretaris van jij-L^uerlandse Vereniging tot bevorde- v-her wetenschappelijke veredeling Hati s.lerëewassen, heeft destijds het ini- hua, genomen en de eerste verzame- Limmen bijeengebracht in zijn Eqsok De bedoeling van de heer Se ooi?1?11! behalve schoolhoofd ter plaat- bü k 'uinbouwonderwijzer, was daar- J Om 1„„„ België speciaal Röntgen-mutaties en monstrueuze soorten. Het vijf en twintig jarig bestaan van de Hortus Bulborum wordt Zaterdag middag herdacht tijdens de algemene vergadering van de „Neversie" in Lim men, waarbij de heer P. Boschman aan dit jubileum een causerie zal wijden, terwijl de agenda verder een voordracht vermeldt van dr. W. E. de Mol van Oud Loosdrecht over zijn wetenschappelijke onderzoekingen betreffende röntgenbe- straling bij bolgewassen. Na afloop wordt een bezoek gebracht aan de bollenvel den in bloei en de jubilerende Hortus. Autobussen als rijdende paleizen, zijn de paradepaarden van de 32ste R. A. 1. Bijzonder charmant zijn de kleine autobussen, die ook als bestelwagen te gebruiken zijn. De „Omnibus" van de Volkswagen is bekend. Thans heeft Ford kennelijk door de V.W. ge ïnspireerd een soortgelijk wagentje uitgerust met de Taunus-motor. De Matador met een 1100 cc Heinschel mo tor werd een meesterlijk gecarros- seerd busje voor zestien personen. Dit is van dit soort wagentjes wel het fraaiste pronkstuk van de tentoonstel ling. D.K.W. brengt een nieuwe sta tioncar met vier versnellingen, de zgn. Super-Meisterklasse. Ook de nieuwe Opel Olympia Rekord is met een sta tioncar aanwezig. Mogen wij tenslotte dan nog de grote stand van de jonge D.A.F., de jonge Ne derlandse Automobielindustrie vermei den. Er zijn zestien verschillende D.A.F.-typen te zien. Het meest interessante daarvan is echter de D.A.F.-jeep, die evenwel niet in pro ductie zal komen. Vele bekende auto- fabrieken in Europa zijn na de oorlog jeeps gaan maken. Austin maakte du Champ, waarover wij reeds eerder schreven, er is de Landrover, Fiat fabri ceerde de Campagnola en ook Delahaye heeft een bijzonder fraai terreinwagen tje gemaakt. Het zou vreemd zijn, wan neer dr. H. van Doorne hierbij was ach tergebleven. Ook hij ontwikkelde een jeep, naar dezelfde principes als zijn zo zeer in binnen- en buitenland gewaar deerde wapendrager en artillerietrekker. Het schijnt nu dat de D.A.F.-jeep tot meer in staat is en daardoor bijzonder geschikt voor gebruik in de voorste li nies. Dan ontstaat echter het probleem van de reparatie. De troepen in de voor ste linies zouden dan maar liefst vier of vijf verschillende soorten jeeps moeten kennen. Op grond van deze overwegin gen schijnt de D.A.F.-jeep voorlopig ge blokkeerd te zijn. Het Nederlandse le ger koestert evenwel een grote interesse. Hopelijk kunnen wij in de loop van de week op deze zeer behartenswaardige tentoonstelling nader terugkomen. Gisteravond is op 75-jarige leeftijd overleden in het gemeenteziekenhuis te Dordrecht de bekende schrijfster Top Naeff. Ze heeft nog geen 24 uur in het ziekenhuis doorgebracht. 2 Maart j.l. was haar het creburgcrschap van haar ge boorteplaats Dordrecht verleend ter ge legenheid van haar 75ste verjaardag. Advertentie Advertentie Vandaag op St. Jorisdag is aan alle padvinders, verkenners, gidsen en pad- vindsters in Nederland bekend gemaakt, dat zij gezamenlijk met de actie ,,'n Heitje voor 'n karweitje" f 217.545,76 hebben verdiend. Over de beide zenders Hilversum I en II is om 7.30 uur een reportage gegeven van de St. Joris- viering. De K.R.O. heeft een gedeelte van de H. Mis van St. Joris uitgezonden, die door aalmoezenier Hupperetz is op gedragen in het „Maagdenhuis" te Am sterdam, waarna de vlaggenparade volg de. De A.V.R.O. heeft de St. Joris-plech- tigheid uitgezonden, die is gehouden op het Binnenhof in Den Haag. Onderscheiding voor mr. Cals De hoofdcommissaris van de Verken ners der Katholieke Jeugdbeweging, H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, heeft vanmorgen bij de opening van de St. Jorisdag te Eindhoven de „Zilveren Vlaamse Gaai" uitgereikt aan minister Cals, wegens zijn grote verdiensten voor de padvindersbeweging. Deze onder scheiding ontvingen voorts de heren H. J. van Harderwijk, ere-hoofdkwartiers- commissaris voor training, drs. J. J- P- Boezeman, H.B.S.-directeur te Hulst, hoofdkwartierscommissaris voor verken ners, mr. mr. R. Höppener, ere-hoofdcom- missaris van de V.K.J.B. De hoofdcommissaris van de Vereni ging de Nederlandse Padvinders, mr. J. M. Ravesloot zal de „Zilveren Vlaamse Gaai" vanavond in Utrecht tijdens het St. Joriskampvuur uitreiken aan de ka pitein ter zee, W. J. Kruys, ere-hoofd- lcwartierscommissaris voor zeeverken ners, de heer R. Polis, ere-hoofdkwar- tierscommissaris voor Overzeese Rijks delen; Ph. D. baron van Pallandt van Eerde, H.K.C. algemene dienst, en mr. A. Fens, districtscommissaris, allen van de N.P.V. Op het programma van het bezoek, dat, zoals men weet, Koningin Juliana en Prins Bernhard van 6 tot 8 Mei aan Oslo zullen brengen, staat o.m. een diner bij Koning Haakon op de eerste dag, al dus bericht „Morgenbladet'De tweede dag zal de Nederlandse kolonie te Oslo gelegenheid hebben het Koninklijk Paar te ontmoeten op een receptie in de Ne derlandse legatie. Gevolg gevende aan een toezegging, heeft de minister van Economische Za ken aan de Tweede Kamer een aantal beschouwingen doen toekomen op het gebied van de gasvoorziening. In zijn nota kondigt de minister aan, dat een ontwerp van wet in voorberei ding is, waarin wordt voorzien in de oprichting van een staatsgasbedrijf, tot welke taak zal behoren de voortzetting van de tot dusver door het directoraat- TOP NAEFF (Van onze verslaggever) De Amsterdamse arts dr. J. Samuels, wiens opinie over de kanker en haar genezing sterk de aandacht heeft ge trokken, is eerst door het Medisch Tuchtcollege te Amsterdam en later door het Amsterdams Gerechtshof in hoger beroep voor drie maanden ge schorst op o.a. de klacht van een 47- jarige Haarlemse monteur, die als ge tuige onder ede had verklaard dat dr. Samuels hem niet behoorlijk had on derzocht ondanks dat hij de arts daar voor f 60 zou hebben betaald. Dr. Samuels had bij hem kanker geconsta teerd, maar later hadden twee Haar lemse artsen vastgesteld, dat de mon teur helemaal niet aan kanker, maar aan een maagzweer leed. En de mon teur is thans weer genezen. Dr Samuels heeft echter tegen de monteur een klacht terzake meineed ingediend en hij en enige van zijn assistenten en ex-assistenten ver klaarden voor de Amsterdamse recht bank, waarvoor de monteur moest te rechtstaan, dat de monteur wel dege lijk geheel en al lichamelijk is onder zocht, terwijl de monteur maar f 10 heeft betaald. De monteur zeide, dat de rest door zijn patroon, de inmid dels overleden hoofdredacteur van „De Nieuwe Post" zou zijn aangevuld, maar dat ontkende dr. Samuels. De rechtbank had de zaak aangehou den om nog enige getuigen te horen, die Woensdagmiddag aan de beurt waren. Het merkwaardige was, dat zelfs de Velser affaire in deze zaak een rol speelt. Als getuige werd n.l. gehoord een 45-jarige Haarlemse politie-inspec- teur, die in deze affaire een onderzoek heeft ingesteld en veroordeeld is, omdat Mij personen, die hem inlichtingen kon den verschaffen, inzage in de dossiers had verstrekt. Ook de monteur wist zeer veel af van de Velser affaire en zo waren ze nauw met elkaar bevriend geworden. De inspecteur verklaarde, dat de patroon van de monteur hem had verzekerd dat de monteur niets voor de behandeling door dr. Samuels zou behoeven te betalen, dat zou deze patroon wel doen. Dr. Samuels had bij hem geïnformeerd of de mjnteur tij dens de oorlog pro-Duits was geweest, maar hij had geweigerd daarop te ant woorden. De president las twee brieven voor, resp. afkomstig uit Bussum en uit Rot terdam, waarin critiek op dr Samuels werd geleverd. De echtgenote van de monteur zeide als getuige dat de patroon van haar man haar had gezegd, dat hij alles had betaald. Maar een andere dame zeide, zeker te weten, dat deze patroon niets had betaald, want hij bezat geen cent. De Officier van Justitie achtte de meineed bewezen en vroeg zes maan den gevangenisstraf. De verdediger, mr. H. J. M. Tonino uit Haarlem, zette uiteen dat de ver klaringen van de verdachte in grote lijnen juist blijken te zijn geweest. Slechts over details bestaat verschil van mening. De verdachte is door dr. Samuels verkeerd behandeld en begrij pelijk dat hij daardoor een wrok tegen de arts koesterde. Maar de verdediger achtte opzet tot de meineed uitgesloten en pleitte derhalve vrijspraak. Uit spraak 6 Mei. dat over leer-materiaal te beschikken, kwekpgelljk dienstig zou zijn voor de Scheiri A ?le hler de soorten en ver mar „heid zouden kunnen zien. Elk s°orto„ aaotal variëteiten, van 200 veer het begin in 1928 tot onge- tot epr, 0 lp 1937. In dat jaar kwam het ""an ontmoeting tussen de heer Bosch- Hstre« dr. de Mol, die zich in de Bol- *°egelprf eveneens reeds lange jaren had SchtiHr,?? bet bewaren van oude ver- bïateri en- Lr. ae Mol bracht zijn lias ai do Hortus Bulborum in, die van do tief °P bet bollenbedrijf Ondergebracht blokker te Limmen werd teben\?indï hier (bans honderden varië- ër°epen ulpen> verdeeld in vijftien i°orten zowel de oude, historische iulPenh'a^rfa?ronder uit de dagen van de 06 hvao als monstruositeiten. Van e'hdeliii -en zlJn er wel 150 soorten. En diütatii? tS e.r een groot aantal knop- Eehbest„ i zien> verkregen door rönt- o«rio2 Le Hortus geniet na de 0 heeft lntcrnationale belangstelling. T^hid v„meVan Zweden afgestaan, be- vpsaia °o Linnaeus-gezelschap te p °rten h- pracbtige collectie tulpen, r.6 achttio1?! reeds in Linnaeus' tijd, in i °k Mil,, ,e eeuw. werden gekweekt, fieljjjp ee in Amerika en Roeselare eSen uit vervlogen eeuwen, 9 „Dat zul je wel moeten, want het is-' echt waar. Ze is begonnen met een of andere geestelijke, die een kwade plaats bij Dartmoor ontdekt heeft. Het schijnt, dat hij tante V. verteld heeft, dat hij best wat wijwater op die plaats kon sprenkelen, maar toen hij daar kwam werd het wijwater uit zijn hand gesla gen. Hij heeft tante V. wat boeken over zwarte kunst geleend en in plaats van er bang voor te worden, vond ze het nogal leuk. Ze gaat nu naar alle mo gelijke rare bijeenkomsten." „Hoe weet je dat allemaal?" „Haar kamenier, Tinkerton, heeft het aan Nanny verteld. Tinkerton zegt, dat tante V. een heel eind gevorderd is in de zwarte kunst. Ze hebben bijeenkom sten op Deepacres. Het echte Deepacres, weet je, in Kent. Tante V. koopt steeds boeken over toverij en ze heeft een heel stel rare kennissen. Ze hebben al lemaal namen zoals Olga en Sonja en Boris. Tante V. is een halve Roemeense weet je", zei Frid. „Half-Hongaars bedoel je", corrigeerde Henry. „Midden-Europees in ieder geval. Ze heet bovendien geen Violet". „Hoe dan?" voreg Roberta. „Iets dat oom G. niet kon schrijven of uitspreken, daarom noemde hij haar Vio let. Hij heeft haar een paar honderd jaar geleden opgepikt in een ambassa de in Budapest. Het is een heel sinister soort vrouw en ze is stapelgek. Die hekserij is waarschijnlijk nog een erfe nis van haar zigeuner-voorvaderen. Na tuurlijk is oom G. er woedend ovei want hij is geen tovenaar." „Natuurlijk," zei Fred. „Ik denk dat hij bang is, dat ze hem betovert." „Daar is ze niets te goed voor," zei Henry. „Ze is echt een kwaadaardig oud wijf. Ik krijg er gewoon buikpijn van. Het is net een witte pad. Ik wil erom wedden dat ze onder haar kleren hele maal koud en vochtig is." „Schei uit," zei Frid. „Maar het zou me niet verbazen als je gelijk had! Henry, laten we ergens stoppen en gaan ontbijten. Ik rammel van de honger en Robin vast en zeker ook." „Dan moeten we naar Angelo toe," zei Henry. „Daar kunnen we het laten opschrijven." „Ik heb wel geld," zei Roberta ver legen. „Nee, nee!" riep Frid. „Angelo is veel te duur om contant te betalen. We laten het op zijn rekening schrijven en ik heb wel genoeg bij me voor de fooi." „Misschien zijn ze nog niet open," zei Henry. „Hoe laat is het? Het is zo'n rare dag, als je zo vroeg begint. Kijk Robin, hier komen we in Piccadilly Circus". Roberta staarde langs de chauffeur heen en door de voorruit ving ze de eerste glimp op van Eros. In de gedachten van hen, die er nooit geweest zijn, worden alle grote steden voorgesteld door symbolen; New York door een silhouet, Parijs door een rivier en een triomfboog, Wenen door een rivier en een lied, Berlijn door een enkele straat. Maar voor Britse kolonia len is het symbool van Londen veel huiselijker. Het is een klein figuurtje, een elegante, Victoriaanse god met een Griekse naam: Eros van Piccadilly Cir cus. Wanneer ze Londen bezoeken, oriën teren kolonialen zich met behulp van Piccadilly Circus. Al hun avonturen be ginnen daar. Onder de boog Eros is menige koloniaal voor het eerst tot het besef gekomen; „Dit is Londen". Hier op deze plaats, die hij later tamelijk onbeschaamd de naaf van het heelal zal noemen, ontwaakt hij uit de verdoving van zijn aankomst, plant zijn voeten ■stevig op het Londense plaveisel en is plotseling gelukkig. Zo was het ook met Roberta. Uit de auto van de Lampreys zag ze de roton de van Piccadilly, de grote voorbijglij dende bussen, de zee van gezichten, het verkeer op het Circus en in haar hart werd een nieuwe gewaarwording gebo ren. „Het is niet eens zo heel groot", ze» Roberta. „Tamelijk klein zelfs", zei Henry. „Ik bedoel niet, dat het niet opwindend is" zei Roberta. „Dat is het wel. Ik.... ik heb een gevoel alsof ikik zou er midden in willen zitten". „Ik weet het", zei Henry. „Laten we uitstappen, Frid, en naar Angelo wande len". Hij zei tegen de chauffeur: „Wil je ons over twintig minuten weer oppik ken. May ling?" „Hier is een opstopping," zei Frid. „Nu hebben we de kans. Kom mee". Henry deed het portier open en nam Roberta bij de hand. Ze wrong zich naar buiten. De reis, het schip en de zee vergleden alle in het niet. Een nieuwe ervaring had Roberta in haar greep en de geluiden, die Londen zijn, overspoel den haar. HOOFDSTUK III Voorbereidingen tot de chaarde De Lampreys woonden in twee flats, die de gehele bovenverdieping in beslag namen van een gebouw, dat bekend stond onder de naam van Pleasaunce Court Mansions. Pleasaunce Court zelf is maar een kort straatje, dat de verbin ding vormt tussen Cadogan Square en Lennox Gardens, en het flatgebouw stond op een hoek daarvan. De buiten zijde kwam Roberta erg formidabel voor, maar de hal was onlangs gerestaureerd en zag er iets vriendelijker uit. Licht groene wanden, een dik tapijt, zware armstoelen en een enorm haardvuur gaven een indruk van licht en weelde. De vlammen van het vuur werden weer kaatst door het chroomstaai van de lift kooi, die in het midden van de hal ge bouwd was, en door een naamlijst waar op de namen van. de bewoners vermeld stonden. Roberta las de bovenste: „Nr. 25 26 Lord en Lady Charles Lamprey. Thuis." Henry volgde haar blik, liep vlug op het bord toe en verschoof een verchroomde knop. „Lord en Lady Charles Lamprey. Uit", mompelde Henry. „Ach zijn ze niet thuis!" riep Roberta uit. „Zijn ze op reis?" „Nee," zei Henry, Sst!" „Sst!" zei Frid. Ze wezen met hun hoofden in de rich ting van de voordeur. Buiten op het trottoir stond een klein mannetje met een bolhoed en bestudeerde een envelop, die hij in zijn hand hield. Hij keek langs de voorgevel van het flatgebouw omhoog en besteeg toen de stoeptreden. (Wordt vervolgd). generaal van de energievoorziening ter zake van de in- en verkoop en het transport van gas verrichte werkzaam heden, welke daarmede verband hou den. De problemen betreffende de gas voorziening zullen in nauw overleg met de gemeentelijke en provinciale bestu ren tot een oplossing moeten worden gebracht. Hierbij zal gebruik moeten worden gemaakt van de ervaring van wetenschap en bedrijfsleven. De minis ter meent dit te kunnen verwezenlijken door de instelling van een Commissie van Advies. Daarnaast zal een raad van toezicht worden ingesteld, die ten aan zien van het staatsgasbedrijf een onge veer analoge functie zal vervullen als het college van commissarissen bij een naamloze vennootschap en die wellicht zou kunnen worden samengesteld uit leden van de bovenbedoelde commissie van advies. Ingevolge de voorwaarden van de aan de Ned. Aardoliemij. verleende conces sie is deze maatschappij verplicht het door haar gewonnen aardgas voorzo ver zij dit niet gebruikt binnen het eigen bedrijf aan de staat ter over name aan te bieden tegen een redelijke prijs. De hoogte van deze prijs heeft onderwerp van langdurige onderhande lingen tussen het departement van de ondergetekende enerzijds en de N. A. M. anderzijds uitgemaakt. Het verheugt de minister te kunnen mededelen, dat deze onderhandelingen hebben geleid tot een volledige over eenstemming, zodat het definitieve con tract, aan de redactie waarvan thans de laatste hand wordt gelegd, eerstdaags zal kunnen worden getekend. Namens de minister zijn onderhande lingen gevoerd met een aantal gemeen ten in het noorden en oosten van het land. Daaruit is een standaardcontract ontstaan, waaromtrent met de vertegen woordigers van de betrokken gemeente besturen in principe overeenstemming is bereikt. Op de condities van dit stan daardcontract kan iedere gemeente in de provincies Groningen, Friesland, Drente en Overijssel, zomede een aan tal gemeenten in de provincie Gelder land, het aardgas betrekken, met uit zondering van de stad Groningen, die over een ruime en in goede staat ver kerende productiecapaciteit beschikt. De minister doet in zijn gasnota ver der uitkomen, dat hij met de conclusies van de commissie van Iterson met be trekking de wenselijkheid van de tot standkoming van een landelijk gas- transportnet, waardoor tevens verschil lende productiecentra met elkaar wor den gekoppeld, in principe volledig kan instemmen. De hoeveelheid afstandsgas, die in I960 ter beschikking zal komen van de openbare gasvoorziening kan worden gesteld op 1280 millioen M3, zodat nog een hoeveelheid van circa 720 millioen M3 op andere wijze zal moeten worden geproduceerd. De N. A. M. heeft verklaard, dat de productie van aardgas is te stellen op 146 millioen M3 per jaar gedurende 20 jaar. Gezien de hogere calorische waar de van het aardgas, komt deze hoeveel heid overeen met ongeveer 300 millioen M3 stadsgas per jaar. Om technische redenen zon dit aantal kubieke meter tot 260 millioen moeten worden gereduceerd. Gisteren is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat ophef fing beoogt van de weeldebelasting van dertig procent. Blijkens de memorie van toelichting moet dit ontwerp worden gezien in het kader van het geheel van de in de regeringsnota aangekondigde belastingmaatregelen, die noodzakelijk worden geacht met het oog op de ver ruiming van de werkgelegenheid. Indien het ontwerp wordt aanvaard zullen de goederen, waarvoor op het ogenblik bij levering door de fabrikant en bij invoer 30 percent omzetbelasting is verschul digd, weer worden onderworpen aan een heffing van 15 procent. Het stedelijk museum te Zierikzee heeft het plan een permanente exposi tie over de stormramp van 1 Februari j.l. in te richten. De bedoeling is een beeld te geven van hetgeen zich bij de watersnood op Schouwen Duiveland heeft afgespeeld. Op de tentoonstelling zal een ma quette van het eiland te zien zijn, die de ligging van Schouwen Duiveland ten opzichte van het omringende water de monstreert. Al naar de mogelijkheden tot verwerkelijking toelaten, wordt de opstuwing van het water, dat de ma quette omringt, de stormvloed nage bootst. De rampzalige overstroming en de fatale dijkdoorbraken zullen daarbij worden gereconstrueerd. Door middel van graphische voorstel lingen wil men een overzicht geven van de verliezen aan mensenlevens, boer derijen, huizen, vee, oogst e.d., maar ook het herstel zal hierbij een plaatsje krijgen. Het museum hoopt voorts reportages, die over de ramp en haar gevolgen zijn verschenen, originelen of copieën van de berichten van de berichtendienst en de nieuwsdienst en foto's te ontvangen voor de tentoonstelling. Als mogelijke toonzaal wordt ge noemd de ,,'s-Gravensteen", de voorma lige gevangenis van het stadje. In bet Nationaal Rampenfonds is tot gistermiddag 106,9 millioen gulden ge stort. Sinds Dinsdag is er dus weer een ton hij gekomen. In tegenstelling tot het gisteren ge melde n.l. dat aan de opbrengst van de kerkcollecten in het bisdom Roermond door de bisschop van Roermond, in overleg met de Commissaris van de Ko ningin in Limburg, een bestemming is gegeven, vernemen we thans dat de op brengst van de kerkcollecten in het bisdom Roermond op advies van de bisschop van Roermond, in overleg met de Commissaris van de Koningin in Limburg, door de kerkbesturen recht streeks is overgemaakt, hetzij aan het Rampenfonds, hetzij aan de in de ge meenten ingestelde comité's". Gisterochtend heeft het Gerechtshof te 's-Gravenhage de 63-jarige landbou wer P. F. de W. uit Hontenisse veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De W. had zich schuldig gemaakt aan diefstal tij dens de stormramp in Februari. Ver scheidene goederen, die op zijn erf waren aangespoeld, had hij zich toege ëigend. De procureur-generaal had vernieti ging geëist van het vonnis van de politierechter te Middelburg; zes maan den gevangenisstraf en bevel tot onmid dellijke gevangenneming, en oplegging van één jaar gevangenisstraf. Gisteravond ongeveer half tien is voor de eerste maal op Schiphol aangekomen een machine van de Spaanse luchtvaart maatschappij Aviaciony Commercio S.A., welke maatschappij, in samenwerking met de Sabena, de S.A.S. en de K.L.M., een wekelijkse retourdienst onderhoudt tussen Barcelona en Amsterdam via Brussel. i NIEUWERKERK Marinus van Dijke, geb. 3-7-1930, laat ste adres Achterstraat 70; Adriana M. Hoogerland, geb. 11-9-1926, laatste adres Stationsstraat 372; Cornelis Hoogerland, geb. 5-5-1887, laatste adres Stationsstr. 372; Jacob Kleemans, geb. 7-2-1891, laat ste adres Molenstraat 137; Wïlhelmina Johanna Mgijering-Kleemans, geb. 18-11- 1920, laatste adres Stoofweg 149a; Ma- chiel Mol, geb. 9-11-1913. laatste adres Lageweg 412; Neeltje Nikerk-Sies, geb. 12-6-1888, laatste adres Stoofweg 154; Jakoba Peute, geb. 11-3-1933, laatste adres Ooststraat 185; Jacobus Peute, geb. 30-12-1934. laatste adres Ooststraat 185; Jacobus J. Peute. geb. 27-9-1905, laatste adres Oostweg 185; Pieternella Peute, geb. 23-11-1936, laatste adres Oostweg 185 ÓUDE-TONGE Sara Johanna Maria de Boet, geb. 23- 8-1926, laatste adres Julianastraat 46; Adrianus Keert, geb. 13-11-1910, laatste adres Stationsweg 73; Adriana M. M. Nijsse, geb. 18-1-1947, laatste adres Mo lenweg 3. Het ministerie van Economische Za-, ken deelt mede, dat binnenkort de be noeming kan worden verwacht van dr. E L. Kramer tot directeur-generaal voor de' Industrialisatie en Energievoorzie ning. Dit nieuw in te stellen directoraat- generaal zal worden heiast met de taken, welke op het ogenblik worden verricht door het directoraat-generaal voor de Industrialisatie en het directoraat-gene raal voor de Energievoorziening. Dr. E. L. Kramer werd 14 Augustus 1902 te Rotterdam geboren. In 1924 leg de hij het doctoraal examen in de eco nomische wetenschappen af aan de Eco nomische Hogeschool te Rotterdam. Na dat dr. Kramer eerst verschillende func ties bij het Nederlandse bedrijfsleven had vervuld, trad hij in 1935 in dienst bij het ministerie van Economische Za ken Aanvankelijk was hij werkzaam bij het dictoraal-generaal voor Handel en Nijverheid, dat destijds werd geleid door dr. H M. Hirschfeld. In 1940 werd de heer Kramer benoemd tot chef van de afdeling Nijverheid van dit directoraat- generaal. Van 1945 tot 1947 bekleedde hij de functie van directeur voor Herstel en Voorziening. In 1949 werd dr. Kra mer benoemd tot wnd.-directeur-gene raal voor de Energievoorziening. Dr Kramer neemt een vooraanstaande plaats in bij de voorbereiding van de Benelux-unie. Hij heeft zitting in de Raad van presidenten als voorzitter van de Nederlandse delegatie in de Benelux- commissies voor Industrie en Handel en Openbare Aanbestedingen. In 1940 promoveerde de heer Kramer tot doctor in de economische weten schappen op het proefschrift „De Graan wet van 1835".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3