I s c HET PO ZET bloemen om u heen Na ie SCHOONMAAK TOON HERMANS hield auditie in Zandvoort Onbewoonbaar verklaarde woningen weer aan de orde Knoeierijen met leveranties aan Dienst Materieel Landmacht O R Rampenfonds verantwoordt besteding van gelden IVOROLpS: zó reinigt geen andere! r Ontruimingstermijn moet helaas wel eens verlengd worden \lA jaar geëist met aftrek A Klachten over uitkering tegengesproken 9 van de 10 vrouwen zeggen ,Ja 200 SOLLICITANTEN VOOR ONBEKENDE CABARET-NOVITEIT Spanning en verrassing hoofddoel Gemeenteraad Haarlemmerliede Voorstel jaarwedde- verhoging aangenomen GEMEENTERAAD VAN HAARLEM GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHUIS Huisraadschade niet in wettelijke regeling Geen afzonderlijke loon regeling meer? "ietaéed'. DONDERDAG 23 APRIL 1953 PAGINA 7 Tricoline-shirts Haarlem 1—HZPC 1 3—7 g&etitie. St tand kringzwemcompetitie Winfried 2 (dames) kampioen „Joost" 25 jaar bij Rutte D.U.W.-beleid MARKTBERICHTEN Achter de gordijnen van het toneel in het Monopole Theater te Zandvoort perste gistermiddag een drukte als tijdens de generale repetitie van een e«we. Terwijl het buiten zelfs in de heerlijke voorjaarszon nog fris was, heerste P het toneel een bijna moordende hitte door de lampen der schijnwerpers en e temperatuur van vele gelukzoekers. Fotografen verdrongen elkaar, een typiste *urnmelde op een machine, een meneer nam van verschillende personen de thaat, kunstrecensenten verdrongen zich nu en dan om het ontluiken van te lang erborgen talenten te aanschouwen. En daartussendoor dwaalde Toon Hermans, ]e Wim Kan en Corrie Vonk als zijn prettigste gasten beschouwde. Hij wil iets nieuws ondernemen en daar was deze auditie met meer dan 200 wachtenden m de zaal vóór de gesloten gordijnen de proloog van. huis zullen nu nog onbekende talenten de décors en costuums ontwerpen en uitvoeren. Na deze uiteenzetting ver klaarde Wim Kan, dat hij het geheel met zijn collega eens was, ook wat be treft het uitwisselen van ideeën waar over gesproken was. Toen begon de auditie. Zangers, decla- matrices, dansers en danseressen, pianis ten en guitaristen wisselden elkander af. Er presenteerde zich een meneer, die 52 kaarten met bliksemsnelle bewegingen opat, er was 'n pittig meiske, dat het verhaal van Hans en Grietje in moderne versie vertelde; een danspaar, dat uit beeldde hoe het bij geen enkele impre sario slaagde, totdat deze middag kwam, hetgeen kennelijk geïnspireerd was op een ballet uit de film „Singin' in the rain". Iedereen wejrd op de foto gezet, opdat Toon straks zal weten wie wie ook weer was. Sommige candidaten voelden zelf wel, dat het bij het eerste optreden zou blijven, maar Toon gaf allen een vader lijk klopje op de schouders en infor meerde naar van alles en nog wat, ook als daar geen aanleiding meer toe was. Daarbij zal hij gedacht hebben aan die dag waarop hij zelf met vele anderen zijn eerste proeve aflegde. En nu gaat hij waarschijnlijk in Juli acht maanden met een eigen revue op stap om daarna weer vier maanden in Amerika zijn ge luk te beproeven. Met zo'n voorbeeld kan het welhaast niet verwonderen, dat het storm liep in Zandvoort. Op een gezellige manier hield Toon ®rst een inleiding. Er zijn stellig jonge pensen, zo sprak hij, die op artistiek Eebied nog niets presteren, die nooit ®chter het voetlicht stonden, maar tóch erborgen kwaliteiten hebben. Van de «onderd baritons zijn er zeker negen en ^.e£entig, die het Wolgalied niet goed mgen, maar er kan er één onder die schuilen als type voor een rolletje van een halve minuut. Er kunnen zich rompetisten melden, maar de keuze kan vallen op een type in hemdsmou wen en bretels, dat afschuwelijk blaast, •acrobaten zijn niet nodig, maar een Reisje, dat op haar handen van de echter- naar de linkerkant van het oneel kan lopen om niet meer terug te «ornen, is wellicht de gezochte. Op mijn kamer staat een doodgewone tuba, al- Toon Hermans, een instrument oaarin verschillend van zijn soortgeno- en. dat het groen geschilderd is. Maar 'cdereen merkt op: wat heb je daar een interessant instrument. Spanningen wor- en gevraagd. Het cabaret moet niet Vervlakken door het optreden van Stvv personen, maar aan- Ken door de verrassing. verklaar?°l-nLets zakeliiks gebeurd. h«' dt mannen van het geld mil fm °,P het taPiJt. we doen nog te verbazen rnisschien het publiek Toon Hermans deelde daarna mede, nat hij in een oud Amsterdams huis een «cademie gaat vestigen, waar alle geko men adspirant-artisten een opleiding «uilen ontvangen. Op het atelier in dit Advertentie equal to the silk com°°r de viifde ronde van de beker- g "ipetitie werd Dinsdagavond in het w?tf°ndsenbad Haarlem gespeeld de Vo rijd Haarlem 1—HZPC 1. Vooral jj0r de rust waren de Hagenaars de jjikrlemmers te vlug af en eerst toen hit' een 40 voorsprong had werd c eerste Haarlem-doelpunt gefabri- <jra Met 51 voor HZPC werd ge- he?a'd- Direct na de hervatting werd er, 1 en toen herstelde Haarlem zich rd bet 36. Het einde kwam met voor HZPC en betekende voor <W m meteen een einde in de beker- ri speelde de laatste wedstrijd in hirrp rde klasse dames; na 7 overwin- 2^\?en geboekt te hebben, werd nu met u van HVGB 2 verloren. H*stand van de zwemcompetitie kring karlem K.N.Z.B. luidt: j) aibes: DWR 1613,3 p.. Haarlem 1625,9 Ij^pHVGB 1627 p., DWT 1688,3 p. M -1739'8 P W^ies: HVGB 489,1 p., DWR 512 p., S37e 526 p., HPC 536,5 p., Haarlem J> P- junioren: HVGB 617,7 p., Haar- P-. HPC 633,7 p., DWR 642,7 Hp 666,6 p. P., jil?" nieuwelingen: Haarlem 1023,3 1123 qVGb 1°66,3 p., HPC 1108,7 p., DWT 3* P-, DWR 1179,9 p. 873 "gens: Haarlem 866,2 p., HVGB Hp'c 0P-. DWT 905,8 p., DWR 951 p., 9'4 p. ^CfnUi^tste ontmoeting van de zwem- Sportt wordt op 12 Mei in het Seercj ondsenbad door DWR georgani- Tijdens de openbare vergadering van de gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude hebben de vroede va deren besloten op voorstel van B. en W. de subsidie van het bijzonder kleu teronderwijs te verhogen. De gemeente verleent dientengevolge aan de school besturen jaarlijks een subsidie van f 15 voor elke uit Haarlemmerliede en Spaarnwoude afkomstige leerling in de leeftijd van 4, 5 en 6 jaar. Ook het voorstel om aan Gedeputeer de Staten te verzoeken de gemeente ten aanzien van de wedden van de burge meester en het gemeentepersoneel te rangschikken in de klasse van vierdui zend tot vijfduizend zielen werd aange nomen. Echter met die restrictie, dat de datum van de terugwerkende kracht veranderd en bepaald werd op 1 Januari 1952. Steeds meer forensen komen zich in de gemeente vestigen. De nieuwe woonwijk in het Oostelijk deel van Halfweg tussen minister Cort van der Lindenstraat en Osdorperweg wordt na genoeg geheel door Amsterdamse foren sen bewoond. Ten aanzien van de bemoeiingen met het bijzonder lager onderwijs staat de gemeente gelijk met een van circa tien duizend inwoners. Ook de industrie neemt steeds grotere vormen aan. Hier bij voegt zich de hoge levensstandaard, terwijl ook de woninghuren hoog te noemen zijn. Op al deze gronden hebben B. en W. gemeend met dit voorstel naar voren te moeten komen. Met 9 tegen 2 stemmen werd het aangenomen. De heer J. Th. Nelis werd benoemd tot lid van de gemeenteraad en heeft zitting voor de katholieke volkspartij. Na een bijzonder fraaie competitie heeft Winfried 2 door een ruime 9—1 zege op Johez 2 het kampioenschap in klasse 4B behaald, en mag hierdoor een volgend jaar in de derde klasse uitko men. Donderdag a.s. wordt de eerste wed strijd van de promotie-degradatie-com petitie van de overgangsklasse gespeeld. Heemstede 2, het kampioensteam van de eerste klasse, zal dan uitkomen tegen HBC, dat zijn plaats in de overgangs klasse ongetwijfeld zwaar zal verdedi gen. Er zal worden gespeeld in de Voor wegschool te Heemstede. Zondag a.s. wordt er in het tafel- tenniscentrum Guus Wolters aan de Jansstraat door de vereniging ..Togido' een invitatie-tournooi gehouden, Doordat burgemeester Cremers gis termiddag in het door Haarlem geadop teerde Oude Tonge vertoefde, stond de vergadering van de Haarlemse gemeen teraad onder leiding van wethouder D. J. A. Geluk. Bij het begin van de ver gadering bracht de heer HENNEVELT (Comm.) weer de cijfers van het Huis vestingsbureau ter sprake. Dat bete kende geen nieuw geluid en wethouder HAPPÉ verwees naar wat hij daarom trent reeds bij vroegere gelegenheden had gezegd. Overigens kon hij mede delen, dat er onderhandelingen gaande zijn met de Federatie van Woningbouw verenigingen, waarvan tastbare resulta ten verwacht worden ten aanzien van de meest onhoudbare gevallen. Bij het voorstel om het gebouw van Openbare Werken en de rijwielstalling achter het gymnasium uit te breiden, verklaarde mevr. SCHELTEMA (V.V. D.), dat zij geen bezwaar had tegen uit breiding van Openbare Werken, maar veronderstelde, dat de nieuwe regeling bij de stalling van het gymnasium aan leiding zou geven tot een rommelig ge doe. Wethouder ANGENENT ant woordde, dat een en ander reeds was bezien en wethouder GELUK zeide ter aanvulling, dat het gymnasium toch uit gebreid zal worden en dat dan het stal- lingsprobleem opgelost kan worden. Ten aanzien van Openbare Werken deelde wethouder ANGENENT nog mee, dat het personeel bij de uitbrei ding van deze Dienst met 3 of 4 man vermeerderd wordt. Vermoedelijk volgt er nog een uitbreiding. Terzake van de Nijverheidsweg pleit te de heer HENNE WLT (Comm.) bij een volgend voorstel van een rijwielpad en herbestrating van het wegdek. Wet houder ANGENENT merkte nog eens ten overvloede op, dat de Nijverheids- weg nog steeds aan verzakkingen on derhevig is. Zodra dat afgelopen is, zal aan herbestrating worden begonnen. Overigens worden de diepe kuilen di rect weggeruimd. De mogelijkheid van een rijwielpad zal kunnen worden be keken na de herbestrating. Het voorstel om aan het bestuur van de R.K. Vormschool voor kleuterleid sters toegekende subsidie te verhogen werd na een informatieve opmerking van de heer WENSING (C.H.) aange nomen. De heer VAN BOOKHOVËN (Arb.) drong er voorts op aan, dat met het verlenen van een creaiet aan de Haarlemse Stichting voor Woningver betering voor het uitvoeren van repa raties afdoening daarvan geforceerd zou worden. Hij bracht tevens de arbeiders woningen van deze vereniging ter sprake en herinnerde er aan, hoe het herstel van de riolering en de schuur tjes reeds lang was aanbesteed, maar nog niet gegund. Hij voerde vele mo tieven aan om aan te tonen, dat spoe dig beginnen met dat herstel meer dan dringend is. De heer GOEDEE (Arb.) informeerde in dat verband naar de vele andere plannen, die nog ten uit voer moeten worden gebracht. Wethou der ANGENENT antwoordde, dat ver schillende plannen nu eenmaal tegen elkaar moeten worden afgewogen en dat het dringendste uiteraard het eerst aan de beurt komt. Dat wil niet zeggen, dat de andere plannen zullen blijven liggen, maar dan moet er urgentie aan wezig zijn. Het uitvoeren van het on derhavige plan moest door omstandig heden wat langer duren. Met betrek king tot de bedoelde arbeiderswonin gen zeide spr., dat een en ander reeds is doorgegeven naar het Rijk, uat er bij gebrek aan detail-gegevens nog niet mee accoord is gegaan. Het voorstel om de termijn van ont ruiming voor diverse onbewoonbaar verklaarde woningen te verlengen, ont moette uiteraard de nodige bezwaren, Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- Gedurende de Flora 10% KORTING H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 maar gezien de omstandigheden moest daarmee wel accoord gegaan worden. De heer WILLEMSE (Arb.) wees er op, dat door zo'n verlenging het uitzicht op een andere woning voor de gedupeer den weer wordt weggenomen. Hij drong er dan ook op aan, dat er voor dezelfde woningen in de toekomst niet een nieuwe verlenging zou worden ge vraagd. Daar kwam nog een commu nistisch amendemen' aan te pas met het doel de ontruimingstermijn voor een jaar tot een half jaar terug te bren gen. Zowel de heer GOEDEE (Arb.) als de heer VAN VELSEN (K.V.P.) acht ten het beter het améndement te ver werpen; de heer ALBRECHT (Arb.) pleitte er voor, dat de gemeente zou doorgaan met onbewoonbaar verklaren, opdat zo de nood duidelijk voor ogen wordt gesteld. Een ontruimingstermijn zeide hem niets, want B. en W. zijn verplicht al het mogelijke te doen. Zij moeten echter behoorlijk de ruimte hebben om te kunnen werken. Wethouder HAPPÉ verklaarde, dat het psychologisch juist is om de termijn op een jaar te stellen, waardoor veel teleurstelling bij de betrokkenen kan worden voorkomen. Dat wil niet zeg gen. dat het Huisvestingsbureau kan zuchten: gelukkig, wij hebben weer een jaar de tijd. Dat zou misdadig zijn. Hij deelde verder mede, dat men nu bezig is met de Herensingel en dat dan de Amsterdamstraat aan de beurt komt. De wethouder protesteerde tenslotte met klem tegen de communistische in sinuatie als zou het gemeentebestuur in deze alles op de lange baan schuiven. Het communistische amendement werd verworpen. Vóór stemden de vier com munisten en de heer Wensing (C.H.). Uitvoerig discussieerde de raad over het voorstel om het beroepschrift van „Dieben en Gubbi" tegen aanschrijvin gen over het treffen van voorzieningen aan perceel Lange Herenstraat 17 te verwerpen. Vastgesteld werd, dat de woning niet onbewoonbaar verklaard kan worden. Als het huis afgebroken wordt en vervangen wordt door een nieuw, betekent dat vermindering van het bouwvolume. In die zin liet ook wethouder ANGENENT zich uit en hij verklaarde zich bereid op korte termijn de reclamanten in de gelegenheid te stellen met nieuwe plannen te komen en deze uit te voeren. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. De vragen van de heer PROPER (Comm.) betreffende de op de scholen in gebruik zijnde leerboeken in de oude spelling werden getorpedeerd De voorzitter stelde voor de heer Proper verlof te geven om die vragen te stellen, maar de heer ALBRECHT (Arb.) maakte daar bezwaar tegen, om dat deze kwestie niet urgent is en overal ter sprake kan komen. De heren SCHIPPERS (K.V.P.) en SPEK (A.R.) waren het daar mee eens, maar mevr. SCHELTEMA (V.V.D.) had geen be zwaar tegen die interpellatie. Een stem ming maakte uit, dat de heer Proper zijn vragen niet kon stellen. Het voorstel om f 5.000 uit te trekken om de kosten te bestrijden, voort vloeiende uit de avond-openstelling van het Frans Halsmuseum voor de perio de van 14 Maart25 Mei ontmoette alleen maar enthousiasme. De heer SCHIPPERS (K.V.P.) meende aanvan kelijk. dat die kosten begrepen waren in het crediet voor Haarlem-Lichtstad. Wethouder GELUK deelde echter mede, dat zulks niet het geval was. Hij moest echter toegeven, dat het onderhavige voorstel wel wat laat kwam. In het crediet voor Haarlem-Lichtstad waren alleen de kosten van de buitenverlich ting van het museum begrepen. Het was gisteren een beetje feest in het Kleverpark. De heer J. Corenissens, of liever: „Joost", zoals zijn klanten hem kennen, werden eens een keer in het zonnetje gezet. Vijf en twintig jaar lang reeds heeft hij in dienst van het melkbedrijf Joh. Rutte, Molijnstraat, melk en andere zuivelproducten in het Kleverpark bezorgd. Werkgever, zowel als klanten hebben er voor zorg gedra gen, dat deze 22ste April voor „Joost" een onvergetelijke dag werd. De auditeur-militair bjj de Krijgs raad te velde „West" heeft gisteren tegen de 48-jarige reserve-kapitein J. E. te Oegstgeest, een gevangenisstraf gevorderd van 1 jaar en 6 maanden met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht, van 8 Juli tot 5 Febru ari. De beklaagde bekleedde een functie als officier by de afd. Inkoop van de Dienst Materieel Landmacht. De auditeur-militair achtte bewe zen, dat beklaagde het militair amb tenaren-reglement had overtreden, door in zijn functie van inkoopofficier giften te hebben aangenomen, zonder hiervoor toestemming van zijn chef te hebben verkregen. Hij achtte het bewijs geleverd, dat be klaagde rechtstreeks heeft meegewerkt aan het doen leveren van een minder waardig product. Voorts stelde de audi teur-militair vast, dat door beklaagde werd erkend, dat hij in strijd met zijn plicht heeft gehandeld door een verte genwoordiger van verschillende leve ranciers bescheiden te doen inzien, het welk niet was geoorloofd en waardoor deze vertegenwoordiger met lagere be dragen kon inschrijven. Tenslotte achtte de audiieur-miütair nog bewezen, dat verdachte giften had aangenomen zonder to -stemming caar- voor van zijn chef te heoten en da: hij de plicht van geheimhouding had ge schonden door het mae.'leien aan een levursncer van de laagste prijs, waar voor voor een levering van gespen was ingeschreven. De Krijgsraad zal over 8 dagen uit spraak doèn. Tijdens de behandeling van deze zaak erkende de beklaagde, dat hij van twee vertegenwoordigers, de L. en v. d. B.. een bedrag van 1000 gulden ten ge schenke had ontvangen. Dat was bedoeld als een tegenprestatie voor zijn lijdelij ke houding in een knoei-affaire. De auditeur-militair noemde nog een ander geval, waarbij de stastt een scha de van 20.000 gulden had. Dat betrof de levering van schaartjes voor naai- zakjes. Het was minderwaardig materi eel, waarmee men nog niet èens zijn nagels kon knippen. Er zijn meer voor beelden, maar deze noemde de auditeur de ergste. Hij zei in zijn requisitoir, dat er bij de zaken veie andere personen betrok ken zijn, die hD minstens even straf baar of nog meer strafbaar acht. Dat zijn burgers en zij vallen onder de compe tentie van de burgerrechter. De behan deling van de zaak door de burgerrech ter zal voor deze personen weldra vol gen. De raadsman van beklaagde vroeg van de raad de uiterste clementie en in elk geval geen oplegging van ge vangenisstraf. 'rii i in n'i Vorige week liep ik op een middag door een oud, somber steegje. De huizen, die er stonden, waren grauw en verveloos, de gordijnen voor de meeste ramen groezelig en sleets. Het zag er allemaal triest en troosteloos uit. Tot daar opeens, tussen al die na righeid, voor een der ramón een fleurig bloeiende primula mijn oog trof. 't Was net of er plotseling een zonnestraal was doorgebroken, of he* steegje niet meer zo grauw en naar was. Er was opeens een klein stukje bljiheid daar, om die bloeiende, warm- paarse bloemen. Waarom, zo hebben wij ons afgevraagd, staan alleen voor dat raam bloemen? Zou geen van die andere mensen in de straat zien, hoe mooi zo'n plantje is? Zouden ze niet van bloemen houden of ne men ze niet de moeite er no titie van te nemen? Het is zo jammer, dat de mensen zich zelf zo vaak te kort doen. Wat is er gezel liger in het vroege voorjaar dan al die frisse, vrolijke lentebloemen? De witte en goudgele narcissen met hun warm oranje hart, de blauwe druifjes, de hyacinten met hun bedwelmend zoete geur en de prachtige tulpen! Of vroeger nog, een bosje sneeuwklokjes of een potje met crocussen. Veel mensen zouden dol graag altijd bloemen om zich heen hebben, maar zij moeten er tot hun spijt van afzien, omdat ze er het geld niet voor kunnen missen. Dat is heel jammer, maar het is nu een maal een feit, dat snijbloemen vrij duur zijn, omdat ze dik wijls ververst moeten wor den. Veel goedkoper is bet een of meer vaste plantjes aan te schaffen. Voor een klein bedrag koopt men een primula, of een polletje sleu telbloemen. Die zijn er op het ogenblik alweer In allerlei kleuren. Van zo'n plantje heeft men weken plezier, als men het goed behandelt. Maar natuurlijk behoeven we het niet bij deze allereen voudigste te laten en dikwijls is het zelfs niet nodi^ er geld voor uit te geven. Als u on der uw kennissen bloemen liefhebbers of -liefhebsters heeft en bijna iedereen heeft die toch wel dan zullen die graag bereid zijn u eens een bloemenstekje af tp staan, als ze merken, dat u er belangstelling voor heeft. Het is een plezier op zich, zo'n klein, teer stekje te zien opgroeien en in bloei komen. Uw vriend of vriendin zal u zeker ook graag raad geven omtrent de behandeling. Na tuurlijk leent niet ieder huis of iedere kamer zich even goed voor het kweken van hloemen, maar er zijn plan ten, die vrijwel overal tieren, als men ze op tijd verzorgt. Op hoeveel zolderkamertjes b.v. brengt een vurig bloeiende geranium geen vreugde? En zelfs de altijd groene planten zijn dikwijls een feest om naar te kijken. Hebt u wel eens gelet op het wonder van een varenplant je, dat zijn bladeren open vouwt? Eerst is het een sim pel rolletje en in enkele da gen tijds zien we het open- rollen tot een fris nieuw blad. Bloemen zijn zo'n kostelijk bezit, dat het werkelijk zonde is, er niet volop van te profiteren. En wat het be zwaar betreft van sommigen, „dat ze altijd maar in de weg staan", ook dat hoeft u niet te overkomen. Wie een plantje wil laten gedijen, zal er heus wel een plaatsje voor weten te vinden, waar het rustig en ongestoord kan groeien, veilig uit de buurt ook voor de grij- perige vingertjes van de klei ne kinderen. CP C3> E CD 0 CD H CD 1 CP CD SOIOIOIORO O Vindt U het ook zo plezie rig werken in de keuken, wanneer de grote schoon maak achter de rug is? We kunnen weer alles vinden, de voorraadbussen zijn schoon en de pannen hebben een goede beurt gehad. Het aluminium gereedschap blinkt ons tegen na de behandeling met fijne staalwol en huishoudzeep. Als de pannen van binnen zwart worden door aardappelwater, bouillon of ander kooknat, dan kunnen wij ze weer ge makkelijk schoon krijgen door er rabarber in te koken. Dit kan noch voor de pan, noch voor ons kwaad. APRILMENU'S. 1. Gort of rijst met lever rabarber flensjes of pannekoekjes. 2. Stamppot van raapstelen maizenapudding met vruchtensaus. 3. Gebakken vis aardap pelen sla van andijvie en witlof. 4. Aardappelen winter peen jus grutten brij met stroop. V Witte bonensoep (met geraspte kaas), met prei gebakken beschuit, fruit. 6. Kop soep gepocheerd el aardappelen pos telein botersaus. 7. Rolpens of bloedworst aardappelen bieten havermoutvla. Gort of rijst met lever Sommige gortsoorten be hoeven niet geweekt te wor den, andere enkele uren. 500 g. gort of rijst, VA 1. water, 250 g. lever, plm. 75 g. boter of margarine, zout (desgewenst een ui). De gort of rijst eenmaal wassen. Het water met iets zout aan de kook bréngen, de gort of rijst er in strooien en zachtjes gaar koken zonder roeren. De lever in dobbelsteentjes snijden (de ui snipperen). De boter of margarine smel ten en lichtbruin laten wor den. Ui en lever niet langer dan 10 minuten bakken. Dan de gaargekookte rijst toevoe gen en het geheel nog een paar minuten doorwarmen. Van rabarber De vruchtensapsaus kan gemaakt worden door het kooknat van de rabarber met wat aardappelmeel te binden. Doornhaai In deze maand is er allerlei verse vis aan de markt. Pro beert eens de doornhaai. Dit is een smakelijke vis om te bakken. De vis zouten, door bloem wentelen en in hete olie, bo ter of margarine bruin en gaar bakken in 5 a 10 minu ten. De vis is gaar wanneer ze tot op de graat ondoor schijnend "is. Sla van andijvie en witlof Pl.m. 200 g. andijvie, 200 g. witlof, een paar eetlepels slasaus (suiker, zout). De andijvie en lof wassen, zeer klein snijden en laten uitlekken. De groenten door de saus scheppen, desge wenst een weinig suiker of zout toevoegen. Smoor de winterpeen eens Voor de variatie kunnen de stukjes winterpeen in ge smolten boter gesmoord wor den. Plm. 25 g. boter of marga rine, kg. winterpeen, zout, peterselie. De peen schrappen, wassen en in reepjes snijden. Het vet smelten, zonder het donker te laten worden. De peen in de pan leggen en na een paar minuten omschudden. De warmtebron temperen en dan na een kwartiertje een scheutje water en wat zout toevoegen. De groente gaar koken en wat fijn gesneden peterselie er door schudden. Witte bonensoep 250 g. witte bonen, 1% liter water, a 1 kg. aardappe len, 1 kg. prei, liter melk, (100 g. geraspte kaas), boter of margarine. De bonen een nacht weken in zout water en gaar koken. De aardappelen en prei schoonmaken en wassen, de prei in reepjes snijden. De aardappelen met de bonen een half uurtje koken. De massa stampen en de puree met zoveel gekookte melk verdunnen, dat zij de dikte van soep heeft verkregen. De prei in wat boter of marga rine een paar minuten licht bakken en dan door de soep roeren. De geraspte kaas- apart er bij geven. Gebakken beschuit Beschuiten heel even in koude melk weken en vervol gens bakken in boter of margarine in de koekenpan en bestrooien met suiker en kaneel. Gepocheerd ei In een wijde pan een flinke laag water aan de kook brengen met een scheutje azijn en wat zout. De warm tebron temperèn. De eieren breken en één voor één uit de schaal in het water laten glijden. Het eiwit over de dooier scheppen en de eieren in 3 a 5 minuten gaar laten worden. Hierbij zorgen dat het water niet kookt. De eieren met een schuimspaan uit de pan nemen en voor zichtig op een warme schaal leggen. Deze garneren met wat radijs of een takje peter selie. Havermoutvla Dunne havermoutpap koken van 1 liter melk en 30 g. (4 eetlepels) havermout en deze bijbinden met 15 g. (1(4 eet lepel) puddingpoeder, dat met iets koude melk is aange mengd. (Van onze Haagse redacteur) Men heeft het bedrag van de bij het Nationaal Rampenfonds binnengekomen gelden zien oplopen en het publiek vraagt zich thans af hoe het met de be steding van de ontvangen gelden gaat. De directeur van het Rampenfonds, ge neraal b.d. Alons, heeft hierover te Den Haag het volgende medegedeeld: Voor de sector huisraadschade zijn tot en met 20 April 16216 chèques uitge geven tot een totale waarde van f 5.703.085. Het gemiddelde bedrag van deze cheques is laag, namelijk f 352. Dit kan verklaard worden uit het feit, dat men allereerst te maken heeft gehad met duizenden gevallen te Rottterdam en Dordrecht, waar de schade minder dan f 100 bedroeg. Deze schade ls Inte graal vergoed. Het aantal huisraadschadegevallen wordt op f50.000 geraamd; vergoedin gen voor de werkelijk ernstige huis- raadschade zijn nog niet aan de beurt. Bovendien is het gemiddelde vergoe dingsbedrag tot nu toe vrij laag ge weest, omdat de burgemeesters in som mige plaatsen de uitkering nog enigs zins hebben afgeremd, teneinde geen on evenredige verhouding tussen de koop kracht en de capaciteit van de midden stand te doen ontstaan. In Zeeland krijgen de getroffenen met direct definitief nieuw huisraad, omdat dit in de verzilte en vervuilde huizen wees spoedig waardeloos zou zijn. In deze gevallen wordt een zgn. kampeer uitrusting a fond perdu verstrekt, dit vooruitlopend op de definitieve vergoe ding. Het Rampenfonds heeft vervolgens voor de zgn. eerste hulp twee millioen gulden uitgekeerd aan het Rode Kruis. Het R.K. Huisvestingscomité, dat aan vankelijk f200.000 had ontvangen, heeft dank zij de van vele zijden ondervonden medewerking hiervan f 125.000 kunnen terugstorten. Het Oranjekruis heeft het Rampenfonds met f200.000 gulden ge steund. Ten derde financiert het Ram penfonds de uitzending van gezinsver zorgsters, maatschappelijke werksters en hulpcolonnes. De kosten hiervan zijn nog niet bekend; zij worden bij een ruwe schatting op f250.000 geraamd. Ten vierde hebben alle evacué's een klein bedrag tien gulden per vol wassene voor de eerste persoonlijke benodigdheden ontvangen. De ver strekking van deze gelden heeft over de gemeentelijke instanties gelopen: de rekeningen hiervan zijn nog niet binnen. Een ander punt is de vacantie-uit- zending van kinderen in het binnen land. Hoeveel geld hiermee gemoeid zal zijn, is nog niet bekend; men schat de kosten zeer globaal op een ton. Ten zesde zijn er diverse credielen aan de provinciale opbouworganen verstrekt; tot nu toe voor Zeeland al f 1.544.000. voor Brabant f 150.000 en voor Zuid-Holland f 250.000. Weer een andere post wordt gevormd door de kosten van levensonderhoud van getroffenen in de eerste drie we ken na de ramp; hoeveel deze kosten precies zullen bedragen kan men nog niet overzien. Punt acht is de vergoeding van scha de, geleden door personen of instel lingen, die vrijwillig aan de hulpver lening hebben deelgenomen; het be treft hier bijv. beschadiging van auto's, schepen, e.d. Ten negende zorgt het Rampenfonds.voor aanvulling van de nooddepots in de getroffen gebieden. Het Rode Kruis kreeg hiervoor lot nu toe ƒ277.494.50. Klachten weerlegd Van de zijde van het Rampenfonds meent men klachten over de admini stratieve afwerking van de uitkeringen, welke klachten de bijzondere belang stelling van Prins Bernhard hebben gehad, te kunnen weerleggen; met de uitkering van de cheques is men bijv. van dag tot dag bij. De Commissaris van de Koningin in Zeeland heeft ook in een schrijven de dank van zjjn pro vincie voor het werk van het Ram penfonds uitgesproken en de provin ciale autoriteiten in Brabant distan tiëren zich van de klachten, die ver nomen werden tijdens de reis der ha- tholieke Kamerleden. Veel hangt af van de wijze, waarop van de kant der burgemeesters wordt medegewerkt. Men heeft de afwikke ling der vergoedingen voor een belang rijk deel in de locale sfeer gelegd; er zijn echter ook gemeenten, waar de (eenvoudige) schadeformulieren op soms wonderlijke wijze worden inge vuld. Generaal Alons deelde nog mede, te hopen, dat de huisraadschade integraal, d.w.z. nieuw voor oud, vergoed zal kun nen worden. Sommigen wensen, dat het Rijk ook de huisraadschade in het bin nenkort te verwachten wetsontwerp zal opnemen; dit zal echter vermoedelijk niet geschieden. Het Nationaal Rampenfonds heeft thans voor ruim f 83 millioen in kort schatkistpapier belegd en ontvangt f 200.000 rente per dag. Advertentie 79 als V ze vraagt of se wel MAÏZENA DU RYE A gebniikèn. Maar cr Zijn er onder, die zich vergissen. Die vroegen wel - en welbewust - MAÏZENA DURYEA, maar zij waren te goed gelovig en letten niet op de naam DURYEA, die beslist op 't pak moet staan. Jawel - uit de resul taten bleek 't gauw genoeg. Wat 'n verschilNiet zó maar is MAÏZENA DURYEA wereldvermaard gewor den als het ideale bindmiddel voor groenten, soepen en sausen. Vraag dus niet alleen MAI ZENA DU RY EA, maar let op dat U ook DURYEA krfjgt. Minister Suurhoff heeft gisteren in de Eerste Kamer medegedeeld, dat er plan nen zijn voor wijziging in het D.U.W.-be leid. Zij verkeren thans nog m een proef stadium, maar als de proeven slagen, kan men hierop verder bouwen. De wijzigingen zullen meebrengen, dat men niet meer met een afzonderlijke D.U.W.-loonregeling zal werken, maar met een loonregeling, die gebaseerd is op die van het vrije bedrijf. VEILING POELDIJK, 22 April. Sla A 9.70—13.40, A 2 7.70—11.80, B 7.90—11.—, B2 5.10—9.30. C 5.00—7.20, alles per 100 stuks, Bloemkool A 70—86, A 2 63, B 52—68, B2 42—59, C 35—56, C 2 20—40, Aardbeien 5— 21, Perziken 1.001.35, alles per stuk. An dijvie 3448, Spinazie 18—24. Postelein 53 —88, Stoofsla 1021, Rabarber 11—15, To maten afw. 2.60, Prei A 16—19, B 2 13 16, alles per kg. Radijs 9.5013.—, Raap stelen 2.00—6.20, Selderij 2.504.50, Peter selie 5.005.50. Peen 54.0089.ales per 100 bos. KAASMARKT WOERDEN. 22 April. Aan voer 13 partijen, le srt. f 200205. 2e srt. f 195199, handel flauw. Advertentie Advertentie VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 9.00 vrouw. 9.40 gram., 9.45 schoolradio, 10.00 gram., 10.30 idem, 11.00 zieken. 11.40 mannen koor, 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.33 salonorkest, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 aet„ 13.25 piano en zang. 13.45 vrouw, 14.00 kamerork. en soliste. 15.00 schoolradio, 15.30 piano, 16.00 zie ken, 17.00 jeugd, 17.15 kinderkoor, 17.35 gram., 18.00 militaire causerie. 18.10 strijkoctet. 18.30 causerie, 18.45 gram., 18.52 act., 19.00 nieuws, 19.10 regerings- uitz., 19.30 gram., 20.25 de gewone man. 20.30 politiekapel en sol., 21.00 Brabants halfuur, 21.30 amusem.muz., 21.50 klank beeld, 22.10 muz„ 22.35 gram., 22.45 cau serie, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.51 gymn., 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.50 huis vrouw, 9.05 gram,, 9.40 kleuters. VPRO 10.00 causerie, 10.05 prot. pr. VARA' 10.20 gram., 10.30 schoolradio. 10.50 orgel en zang. 11.25 radiofeuilleton, 11.45 so praan en piano AVRO: 12.00 Musette ork., 12.33 sport, 12.48 gram., 13.00 nieuws, 13.15 gram.. 13.20 dansmuz., 14.00 huisvrouw, 14.20 piano, 14.50 boeken. 15.10 sopraan en piano. 15.30 gram VARA: 16.00 gram., 16.30 jeugd, 17.00 gram., 17.20 muz. causerie, 18.00 nieuws. 18.15 felicitaties. 18.45 hoorspel, 19.00 kinderkoor. 19.15 consumentenbelangen VPRO19.30 causerie. 20.00 nieuws, 20.05 boek, 20.18 muz., 20.30 Benelux, 20.40 causerie. VARA: 21.00 hoorsnel met ziek, 21.30 cabaret, 22.00 buitenl. overz 22.18 rhythm, strijkork. VPRO: 22.40 causerie. 22.45 prot. muz. VARA: 23.00 nieuws, 23.15 Negro spirituals, 2330 gram. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m.: 12.00 dansmuz., 15.30 orkest. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 gev. muz.. 12.45 orkest. 15.00 dans muz., 15.45 lichte muz., 17.00 variété- ork., 22.20 lichte muz., 23.20 lichte muz BBC, light progr., 1500 en 247 m.. 309 m.: 12.00 lichte muz., 13.20 amusem. muz.. 15.50 orkest, 16.15 klass. muz 19.30 Die lockende Flamme. zangspe'. 22.10 lichte muz., 0.30 lichte muz115 gevar. muziek. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.: 12.30 orkest, 19.10 klass. muz 20.02 Le Jongleur de Notre Dame opera. BRUSSEL, 324 m.: 12.34 operaconc 17.10 kamermuz., 20.15 orkest. 484 m.: 12.10 lichte muz., 20.00 gevar muz., 22.10 kamermuz. ENGELAND, BBC European Service Uitzendingen voor Nederland. 224, 49 en 42 m.: 22.00 Nieuws. Overz. v. d. week bladen. Geschiedenis en tradities van de kroning. WIJ VARA: Verzet, KIJKEN NAAR 20.15 Actualiteit, documentaire. TELEVISIE. Weerbericht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7