Nato-ministers eensgezind van mening: SOVJET-VREDESOFFENSIEF meer verandering in tactiek dan in politiek Foster Dulles acht opneming DUITSLAND MOET nodig van Duitse eenheden in Westelijke verdediging Materieelproductie in eigen hand NIEUWE AANWINST VOOR NEDERL. LUCHTMACHT Protest tegen levering van bier aan kruideniers Haagse vrijwilliger heden inPanMoenJon vrijgelaten Tussen neus en lippen fr Tol hoofd en hart HERENIGD WORDEN Weer heidebrand bij schietoefening Dijk bij Waarden gedicht Hawker Hunter is een der modernste vliegtuigen ter wereld Dodelijk ongeluk in Rotterdam De Betuwe bloeit Terug uit N.-Koreaans kamp Wapenstilstandsbesprekingen enige dagen uitgesteld Haringvloot vaart 26 Mei uit Geen vrij op 5 Mei Acht jaar geëist wegens moord J cfee MORR S fiejmycu Luj! VRIJDAG 24 APRIL 195o o 77sfe JAARGANG No. 25666 Opbouw van ons leger Jeugdige kinderen verongelukt Snelheid groter dan het geluid Tsjechische grenswacht wordt vriendelijker Televisie-programma over April-staking 1943 Zes maanden voor C.P.N.-agitator Anglicaanse bisschop vertelt van dodenmars Circulaire van regering aan gemeenten FALCON REGENJASSEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, teief. 4790 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 1. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte De administratie behoudt zich hst recht voot advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, t 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Amerika gelooft dat het belangrijker is de NATO in te richten voor werk op lange, dan op korte termijn, aldus heeft John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, gisteren op een persconferentie te Parijs ver klaard. Voorts deelde hij mede, dat de NATO-ministers het er allen, over eens Waren, dat het „Sovjet-vredesoffensief" meer een verandering in tactiek dan in politiek inhield, en dat niet aangenomen kon worden, dat de Sovjet-politiek een fundamentele wijziging had ondergaan. De minister maakte bekend, dat de Verenigde Staten, behoudens goedkeuring door het Congress, in het belasting jaar 1953'54 militaire uitrusting voor een waarde van 3,6 milliard dollar naar de Europese NATO-leden zouden zenden en dat in dezelfde periode „off-shore"- contracten tot een totaal van 1,5 milliard dollar zouden worden geplaatst. Dul les geloofde niet, dat een doeltreffende Westelijke verdedigingsmacht zou kunnen Worden opgezet zonder deelneming van Duitse eenheden aan de Europese De fensie-gemeenschap. Hij hoopte, dat deze gemeenschap in de komende paar maan den verwezenlijkt zou worden. „Ik kan niet zeggen, dat er thans be vredigende vorderingen worden ge maakt met het instellen van een ver enigd Europees leger. Doch toen ik in Februari j.l. Europa 'bezocht, zat er in het geheel geen schot in de uitwerking der E.D.G.-gedachten, terwijl er thans naarstig naar wordt gestreefd dit denk beeld te verwezenlijken", verklaarde Foster Dulles. „Indien het er niet naar uitziet dat er onder meer door West- Duitse deelneming een doelmatige ver dedigingsmacht in West-Europa tot stand komt, zal het Congress een alge hele herziening van het NATO-vercie- digingsprogramma wensen", vervolg de hij. „Ik weet geen ander plan dat in de plaats van het E.D.G.-verdrag zou kun nen komen. Ik heb een aantal personen verzocht mij andere oplossingen aan de band te doen. In theorie zou West- Duitsland tot de NATO kunnen toetre den, doch mijn inlichtingen wijzen uit, dat Frankrijk hier nog meer tegen ge kant zou zjjn, dan teg.-n het inschakelen van West-Duitsland bij de verdediging van West-Europa," aldus Dulles. Foster Dulles vervolgde met te zeg gen dat het thans de voornaamste taak der Nato is de reeds bestaande strijd krachten de beschikking te geven over nieuwere wapens. „Het zou onverstan dig zijn onze militaire inspanning zoda nig in te stellen, alsof er over twee of drie jaar oorlog te verwachten zou zijn", zeide hij. Het orgaan van de Sovjet-Russi sche communistische partij, de Prav da", heeft vandaag een kort verslag gegeven van de bijeenkomst van de Atlantische Raad in Parijs. Het blad spreekt in dit artikel uitsluitend over „Noord-Atlantische Verdrags organisatie in plaats van de tot dus ver altijd gebruikte term „agressie ve Noord-Atlantische blok". Na onze voorgaande beschouwin gen over de organisatie van onze territoriale verdediging, onze legeropbouw en de aspecten van een en ander met betrekking tot de ma- teri eelvoorziening, keren wij terug tot onze materieelproductie in eigen land. Allereerst zij eraan herinnerd, dat Wij enkele jaren geleden een rege ringscommissie zagen ingesteld bij w-ijze van contactorgaan tussen de feUng en de industrie. Deze com- ,,i J!fie h,eeft- in een optimistische viaag, ook tot opdracht gekregen de 6 i.V*3 u ?nz? materieelproductie naar het buitenland te bevorderen. Daarnaast bestaat nu een advies raad voor de militaire productie, waarin ook de industrie door haar kopstukken vertegenwoordigd is. De vraag doet zich dus gelden naar de resultaten, die met deze organisatie geboekt zijn. Men kan haar beter met oen tegenvraag beantwoorden: valt er met dergelijke, hoge, gecentraliseerde en ietwat stijve organen wel veel resultaat te boeken? Men dient wel Te bedenken, dat het geen eenvoudige taak is op dit moeilijke terrein snelle resultaten te boeken. Men moet de luiste wijze van contact tussen rege ring en industrie vinden, men moet dit als het ware experimenteel op houwen. Men hoort nu instanties elkander over en weer verwijten ma ken. Er hapert dus kennelijk het een en ander aan. Maar al was er nog zoveel goede wil, daarmee wordt niet afgedaan aan de noodzakelijkheid aanzienlijke bedra gen voor research en ontwikkeling beschikbaar te stellen. In het geval Van Philips is er een millioen aan dit doel gespendeerd, doch dit bedrag heeft dan om andere redenen kenne lijk niet tot het verhoopte resultaat kunnen bijdragen. Wordt er in het Mgemeen voldoende leiding gegeven door Oorlog, zijn de aanwijzingen, die Oorlog verstrekt afdoende? Zijn ook huiten het geval-Philips om de be schikbaar gestelde middelen voldoen- Het zijn vragen, die tot verschil lende beantwoording aanleiding kunnen geven, maar die toch aanduiden, dat men niet zo volkomen Serust is. En het is ook denkbaar, dat me grote, hoge en dure adviesraad misschien toch niet zo heel doelmatig s en dat het wellicht beter is van nderen af en in beperkte kringen te ae§innen de industrie aan het werk te etten. Het is denkbaar, dat de aan lucht zich te uitsluitend en te zwaar oneentreert op de grote industrieën, jOfwiji het industriële potentieel van ®derland toch in werkelijkheid in ®t geheel niet zo gekarakteriseerd v 0rdt door de grote industrieën, maar meer door de middelgrote en Ep lne bedrijven, welke men overi- H ns ook door uitbesteding van werk oor de grote industrieën zou kunnen intrekken. kjO kwesties, die hier met betrek- e.ng tot de materieelproductie in Sen land rijzen, zijn in het alge- w eo als ze hier behandeld moeten om moeilijk in het détail te ji?schrijven. Maar het is wel duide- ^at be materieelproductie in gen iand uiterst belangrijk en zeer j^ gent mag heten. Het kan en het de f, £bet heel lang meer duren voor dat °P gang komt. Dit betekent, pei"fr *n dat verband gemeenschap- brnrt bewapenings-, research- en Jgn -Vtieprogramma's opgesteld zul- i-e ,Worden, waarbij wij wezen er rivaTte0rc*er terl0°Ps °P een sterke dep| it Z£d ontstaan. De meeste der een netT>ende landen hebben toch al Jnet aanzienbjk sterker bewapenings- tigp, mbegrip van productiepoten- Positi ï1 wib Wij zullen in de zwakke Vq]j e komen te staan. Wij zijn niet "'doende voorbereid. (Vervolg op pag. 5) De Franse minister van Buitenlandse Zaken, George Bidault, heeft gis teren ten aanhorere van de ministers van de Natolanden verklaard, dat Duitsland herenigd moet worden en gelegenheid moet krijgen vrije ver kiezingen te houden en zelf zijn bondgenoten te kiezen. De Franse minis ter had voor het uitspreken van zijn redevoering een van de meest spec taculaire plekjes van de Franse hoofdstad uitgekozen het restaurant op de eerste étage van de Eiffeltoren. Bidault verzocht de Sovjet-Unie met daden te tonen, dat de huidige toenaderingspogingen tot het Westen ernstig bedoeld zijn en toe te stemmen in de opstelling van een vredes verdrag voor Oostenrijk. „De vreedzame hereniging van Duitsland is onmisbaar voor de oplos sing van de Europese problemen van algemene aard. Een oplossing waar naar Frankrijk en de gehele vrije wereld streeft." Sprekend over Azië verklaarde Bidault, dat de communisten een nieuw offensief in Indo-China gelanceerd hebben, terwijl zij in Korea de mond vol hebben over vrede. „Het is onduldbaar dat hervatting van de be standsbesprekingen in Korea gepaard gaat met heropening van de vij andelijkheden in Indo-China", aldus Bidault. De bewering van de Viet- minh-rebellen, dat het nieuwe offensief jn Laos is gelanceerd door de Laotische patriotten, werd door Bidault van de hand gewezen. „Dit soort comedie kan de wereld reeds lang niet meer bekoren", verklaarde de mi nister. Hij herinnerde aan een definitie van agressie die op 6 Februari 1933 door de Sovjets in Genève was gegeven. Wederom als gevolg van schietoefe ningen, die door militairen van het gar nizoen Steenwijk in de gemeente Ha- velte werden gehouden, is een opper vlakte heide van ongeveer 50 ha. afge brand, alsmede enig bos. De vlammen zee kon juist voor het mooie Ooster- en Westerveld aan de weg HavelteWap- sterveen tot staan worden ggbracht door de brandweer, die geholpen werd door een groot aantal militairen. Gistermorgen is de Kadijk, die het 830 ha. grote waterschap Waarden van de Kruiningerpolder op Zuid-Beveland scheidt, gedicht. Hierdoor komt niet alleen het waterschap, maar ook het dorp Waarden weer droog, In de dijk zjjn honderd duizend zandzakken ver werkt. In de buitenwijk „Het Ondiep" te Utrecht is de veertienjarige knaap A. G. J. uit deze wijk bij het spelen onder onder zand bedolven geraakt en dode lijk verongelukt. In de diergaarde Blij dorp te Rotter dam is de driejarige A. E. uit de Cley- burchstraat bij het spelen in een vijver geraakt en verdronken. „De NATO moet voortgaan; alsof er in het Sovjet-Russische gedeelte der wereld geen enkele verandering is ge komen", vervolgde Foster Dulles. Hij wees er verder op, dat het noodzakelijk is het juiste evenwicht tussen de eco nomische en militaire factoren der staatshuishouding te bewaren. „Ik ben van mening dat het, wanneer wij onze militaire plannen goed opstellen en met zorg uitvoeren, mogelijk is met ge ringere kosten meer te. bereiken. Vooral het aanwenden van nieuwe wapens voor tactisch gebruik zou aanzienlijke be sparingen mogelijk maken", verklaar de hij. President Eisenhower heeft gisteren, In een boodschap aan de conferentie van de Nato te Parijs, onder meer ver klaard: „Op het ogenblik, dat deze bij eenkomst wordt geopend, heeft de mens heid de gelegenheid voorwaarts te gaan naar een nieuw tijdperk van vrede en vooruitgang". In de boodschap, die door minister van Buitenlandse Zaken Dulles werd voorgelezen, zeide de president, dat de V. S. zullen trachten de „hoop op vrede tot een levende werkelijkheid" te maken, hoewel de verwerkelijking van het doel „in de eerste plaats zal afhangen van de daden van anderen". Nu de contracten over de bouw van „Hawker Hunter" straaljagers officieel door Nederland getekend zijn, zal de Nederlandse luchtmacht binnenkort de beschikking krijgen over één van de modernste straal vliegtuigen ter wereld. Tot dusver be staan er twee typen „Hunter"-jagers, n.l. de „Hunter F 1" en de „Hunter F 2", respectievelijk met Rolls Royce „Avon"- en Armstrong Siddeley „Sapphire"-straalmotoren uitgerust. De „Hawker Hunter" werd voor het eerst aan het publiek getoond op de Britse luchtvaarttentoonstelling in September 1951. In Engelse iucht- vaartbladen werd toen vermeld dat bij proefvluchten met dit toestel snelhe den van 1075 kilometer per uur wa ren genoteerd. In 1952 werd met de „Hunt,er F-l" verschillende keren de geluidsbarrière doorbroken. Dat ge schiedde kort na het rampzalig onge luk waarbij een „Havilland"-S'traal- vliegtuig boven een vligveld explo deerde en waarbij een aantal mensen om het leven kwam. De „Hawker Hunter" is ontwikkeld uit de „Sea Hawk", het toestel heeft sterk terugwijkende vleugels en staart vlakken en is zeer sierlijk van bouw. De Tsjechoslowaakse grenswachten hebben op hoog bevel uit Praag hun on vriendelijke houding tegenover hun Duitse collega's geheel moeten wijzi gen, aldus een verklaring van de Beier se politie. Voor het eerst sinds twee jaar doen de Tsjechoslowaakse soldaten verwoede pogingen om met hun West- Duitse collega's weer op goede voet te komen. Zij passen de nieuwe order uit Praag op ruime schaal toe en spreken open hartig over de levensomstandigheden in Tsjechoslowakije. Zij toonden zich zeer verbaasd toen zij van de West- Duitsers hoorden dat de rantsoenering in W.-Duitsland sedert lang was afge schaft. Ook heeft de Beierse politie melding gemaakt dat er zich verande ringen hebben voorgedaan aan de grens met O.-Duitsland. Vluchtelingen die de grens wilden overschrijden heb ben de laatste weker, weinig moeite bij hur vlucht naar het Westen ondervon den. De televisiesectie van de VARA zal in haar uitzending van 24 April a.s. een pro gramma wijden aan de April-Meistaking in het jaar 1943. Het programma werd geschreven door Willy van Hemert naar gegevens hem verstrekt door het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumentatie. De luchtinlaten van de motor, die ach ter de vleugels in de romp is aange bracht, bevinden zich aan de beide voorzijden van de vleugels tegen de romp. De spanwijdte bedraagt 10.20 meter, de lengte 13,90 meter. Gegevens over bewapening, snelheid, hoogte-be reik en stijgsnelheid zijn nog geheim. De Hunter zal bij de Nederlandse luchtmacht waarschijnlijk de plaats gaan innemen van de „Gloster Mete or", die eigenlijk reeds sinds enige tijd verouderd is. De Australische lucht macht, die de „Meteor" in de strijd op Korea heeft gebruikt, heeft met dit toe stel de ervaring opgedaan, dat het in vele opzichten de mindere is van de Russische Mig-jagers. Alhoewel is over eengekomen dat Nederland ook een aantal „all weather fighters" zal bestel len, is hieromtrent verder niets medege deeld. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten dat de keuze zal vallen op de Brit se Gloster „Javelin", die onlangs in Engeland zijn eerste proefvluchten heeft gemaakt. Een bewoner van de Libanonweg in Rotterdam deelde omstreeks midder nacht aan de politie méde, dat er in de Eerste Jerichostraat een ernstig on geluk was gebeurd. Toen men ging kij ken vond men daar onder een vracht auto een motorrijwiel liggen, met de berijder er naast. Er had blijkbaar een ernstige botsing tegen de stilstaande vrachtauto plaats gehad, waarvan nie mand getuige was geweest. Het slacht offer, de 40-jarige chauffeur A. Rook van de Zwaanshalskade, werd naar het ziekenhuis Bergweg vervoerd, maar bleek reeds te zijn overleden. Koningin Elizabeth bezocht met raar zuster Prinses Margaret de Olympische paardenrennen te Bad minton (Gloucestershire). Een van de aanwezige persfotografen zag kans tijdens de wedstrijd dit onge dwongen en plezierige plaatje van de vorstin te maken. (Van onze correspondent! De Betuwe bloeit! Het aanhoudend fraaie weer van de laatste dagen heeft aanstekelijk gewerkt op de weifelaars onder de vruchtbomen en sinds enkele dagen hebben nu ook de vroege peren zich bij de reeds bloeiende pruimen en kersen gevoegd. Langs de Betuwse we gen kan men genieten van de wondere bloesempracht en hoewel de appels nog even op zich zullen laten wachten is het zaak om niet te lang te wachten wan neer men plannen voor een bloesem- tocht heeft. Het komend weekend is de kans, mits het weer in deze luxe uit gave aanhoudt, om van het sprookjes festijn tussen Rijn en Waal te genieten. Wat de vooruitzichten voor de komen de oogst betreft, valt er weinig positiefs te zeggen. De knopzetting is volgens deskundigen uitstekend, maar dit hoop volle begin kan met één flinke nacht vorst of late Aprilbui teniet worden ge daan. Op de jaarlijkse vergadering van de Algemene Nederlandse Bond van Bier handelaren en Mineraalwaterfabrikanten te Nijmegen gehouden, is heftig gedis puteerd over de levering van bier door de brouwerijen aan grossiers in kruide nierswaren. Deze inschakeling is reeds lang een doorn in het oog van de ge specialiseerde groothandel in bier. De levering aan grossiers en inkoopcentra- les van kruideniers leidt tot ernstige excessen welke de bonafide bierhande laren in hun bestaan bedreigen. Er is zelfs een brouwerij die op vier kisten bier er een cadeau geeft. Herhaaldelijke verzoeken aan de brouwerij om de gros siers met hun systemen van kortingen en bonussen uit te schakelen hebben geen succes opgeleverd. Verschillende sprekers spraken op heftige toon hun grieven tegen deze onhoudbare situatie uit, die vijf jaar geleden, in Juni 1948. is begonnen toen enkele brouwerijen de alleenverkoop via de erkende bierhandelaren verbra ken. Er werd een motie aangenomen van de volgende inhoud: „De Algemene Bond van Bierhandelaren en Mineraalwater- fabrikanten, in vergadering te Nijmegen bijeen, spreekt er haar teleurstelling over uit, dat nog steeds niet voldaan is aan de toezegging om een einde te maken aan de prijsconcurrentie in flessen bier aan grossiers in koloniale waren. De vergadering machtigt het bestuur tot af weer een prijsconcurrentie in te leiden indien niet vóór 1 Juli een bevredigen de oplossing bereikt kan worden". De motie, die met algemene stemmen werd aangenomen, is telegrafisch ter kennis gebracht van het Centraal Brouwery- kantoor. Nooit is het leed eindeloos. De Groninger Rechtbank heeft van morgen de metselaar J. S. uit Finster- wolde. een communistische agitator in Oost-Groningen, conform de eis veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf. S. had tijdens een openbare vergadering van de C.P.N. te Beerta het openbaar gezag beledigd. S. was voordien al twee maal veroordeeld wegens lokaalvrede breuk, in verband met het rumoer dat destijds in Oost-Groningen ontketend werd. ...j Onder de geallieerde krijgsgevangenen, die vanochtend door de Noordelyken te Fan Moen Jon zijn overgedragen, bevond zich de Nederlander Arie Biever uit Den Haag. Verder werden er 1 Canadees, 4 Britten, 4 Turken, 40 Amerikanen, en 50 Zuid-Koreanen uitgeleverd. In de voorgaande dagen zijn in totaal 400 ge allieerden, onder wie 200 Zuid-Koreanen, in vrijheid gesteld. De gevangenen zagen er over het algemeen goed uit. Zij hadden wel wat moei te om uit de wagens te klimmen, maar er waren ditmaal geen brancard-gevallen. De Nederlander werd verwelkomd door kapitein W. H. Verbeek, de verbin dingsofficier van het Nederlandse detachement in Korea. Kapitein Verbeek ver klaarde tegenover de journalisten, dat Biever waarschijnlijk geen verklaring tegenover de pers zal mogen afleggen. De Noordelijken hebben gisteren by monde van de Noord-Koreaanse gene raal Lee San Tsjo verklaard bereid te zün meer zieke en gewonde krijgsge vangenen vrij te laten, dan oorspron kelijk in het voornemen lag. Gisteren hebben wjj in een deel onzer edities reeds hierover bericht. Het zou hier voornameiyk gevangenen betreffen, die eerst kort geleden in communistische handen zijn gevallen. In aansluiting hierop hebben de geallieerden bekend gemaakt, dat ook zy bereid zijn meer zieken en gewonden naar de Noordelij ken terug te zenden. Intussen hebben de Noordelijken de geallieerde onderhandelaars verzocht de bestandsbesprekingen, die aanvankelijk morgen om 11 uur zouden worden hervat, nog enige dagen uit te stellen. Men verwacht nu dat ze Zondagmiddag of Maandagochtend zullen worden voort gezet. De datum van morgen werd Zondag j.l. voorgesteld op verzoek van de geallieerden, nadat de Noordelijken hadden voorgesteld de besprekingen reeds gisteren te doen hervatten De Anglicaanse bisschop van Korea dr. Alfred Cecil Cooper heeft intussen gisteren te Londen verklaard dat 96 Amerikaanse militairen en burgers het leven hebben gelaten bij een geforceer de mars van negen dagen in Korea. De bisschop, die Woensdag in Engeland is aangekomen, is in Noord-Korea ge ïnterneerd geweest. De mars, waarvan de bisschop tegenover journalisten ge waagde, werd eind 1950 ondernomen door 700 Amerikaanse militairen en 68 burgers. Zij moesten 150 tot 250 km lo pen. Twee leden van zyn eigen missie een zuster en een pater waren bezwe ken. Van de groep maakten ook deel uit twee Franse priesters van ruim 80 jaar en enkele van over de zeventig en verder oude vrouwen en enige kinde ren. De bisschop is evenwel van me ning, dat „deze verschrikkelijke mars" niet door de Noord-Koreaanse autori teiten was gelast. De leider van de co lonne was een Noord-Koreaans majoor van politie, die door de gevangenen „De Tyger" genoemd werd. Wat het eten betreft verklaarde de bisschop, dat dit de eerste winter slecht was; doch waarschijnlijk even slecht als dat van de Noord-Koreanen zelf. De toestand verbeterde toen de gevangenen onder het gezag van de Chinezen kwa men. De bewakers droegen toen geen geweren meer en de gevangenen kregen betere kleding. De vorige winter kreeg de groep gevangenen waartoe de bis schop behoorde, voor het eerst sinds meer dan een jaar zeep. Eens per maand werden tandenborstels en tandpasta verstrekt. Kort voor de vrijlating kre gen de gevangenen caviaar en wodka. De Noord-Koreaanse radio-omroep Pyongyang heeft gisteren verklaard, dat communistische gevangenen die door de geallieerden zijn vrijgelaten hebben gezegd, dat sommigen van hun medegevangenen werden gebruikt bij proeven met „atoombommen en che mische wapens". „Onze mannen zel den, bij aankomst in Kaesong, dat er geen dag verliep zonder dat sommi gen van hen werden vermoord met vlammenwerpers of machinegeweren Zij konden niet zeggen, dat zij gere patrieerd wilden worden omdat zij vermoord zouden zijn als zij het ge daan hadden", aldus radio-Pyongyang De meeste gevangenen, die gisteren Matadors weige ren te vechten Drie vooraanstaande Spaanse matadors zijn te Sevilla ieder tot 15.000 peseta's (ongeveer 1500 gulden) veroordeeld, om dat zij weigerden tegen hun stier te vechten. De arena van Sevilla was door een stromende regen veranderd in een waar modderveld, doch de drie matadors slaag den er in ieder een van hun twee stieren te do den. Zij hadden hun schoenen uitgetrokken teneinde beter houvast te hebben op de modderige grond. Daarna verzochten de stierenvechters met door weekte en modderige kleren de voorzitter van het gevecht dit te mogen beëindigen. De president wees hun verzoek echter tan de hand en gaf op dracht, om de vierde stier in de arena te laten. De matadors weigerden echter iets te doen. Hier op werden de matadors onmiddellijk gearresteerd en naar het politiebureau gebracht. Een inderhaast bijeengeroepen rechtbank, onder voorzitterschap van de gouverneur veroor deelde de drie tot de bo- vengenoemde boete. Leukerd De politie te Eastbour ne zoekt hier naar twee zakkenrollersdie tand pasta op de kleding van hun slachtoffers smeren en als dank voor hun hulp bij het reinigen de portefeuille van 't slacht offer meenemen. De verkeerde Twee jaar geleden werd de heer Bruno Locatelli te Treviglio 'in Italië door een grote hond zo ge meen gebeten, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Een paar weken gele den meende hij zijn aan valler te herkennen in een grote hond, die hij een huis zag binnengaan en hij diende een vorde ring tot schadevergoeding m tegen de vermeende eigenaar van het beest. Enkele dagen geleden kwam de zaak voor. Op verzoek van de ver dediging was een groot aantal honden uit het dorp m de rechtszaal verza meld en de oude vijand van Locatelli was er ook by. Toen de gedaagde bin nengeleid was, gaf de rechter hem opdracht zijn hond te roepen. De man floot en ter wijl Locatelli in spanning toekeek, waggelde een vriendelijk poedeltje kwispelstaartend naar zijn baas. De rechter wees de vordering af en Locatelli zoekt opnieuw naar de eigenaar van de grote hond. De telefoon Er liep in Cincinnati een man op straat met een telefoon onder zijn arm. De politïe vroeg zich af wat dat moest en nam de man mee naar het bu reau. Het verhaal van de man, die Eugène Eicher heette, en niet al te nuch ter was, luidde als volgt: „Kijk eens, ik sta elke morgen om 5 uur op, werk dan tot 10 uur 's avonds en kom na een paar biertjes om een uur of elf thuis. Dan gaat de telefoon. Dat is dan de' tante van mijn vrouw. Dat gebeurt om 1, 2 of 3 uur in de ochtend. Dus sloop ik de telefoon en nu ben ik onderweg naar haar toe. Ik wil haar het toestel geven". Richer wacht nu in het gevang, totdat hij het verhaal nog eens aan ie rechter kan doen. Hij wordt beschuldigd van dronkenschap. De Anglicaanse bisschop mgr. Alfred Cecil Cooper tijdens zijn beschrijving van de dodenmars in Korea. door de Noordelijken zijn overgedragen, hebben verklaard, dat zij goed behan deld zijn. Maar een Zuid-Koreaan zei, dat hij was geslagen en dat zijn neus gaten en mond met peper waren volge stopt om hem te dwingen de naam vaD zijn eenheid te noemen. Het bestuur van het bedrijfschap voo de visserij heeft in zijn vergadering vai. gistermiddag besloten, dat de Neder landse haringvloot 26 Mei zal uitvaren. Zoals men weet konden de reders van de verschillende vissersplaatsen niet tot overeenstemming komen over de da tum. De uitvaart zal slechts gelden voor de helft van de schepen, voor iede re rederij naar boven afgerond. Per schip mogen 50 netten worden meege nomen. Op dit besluit van het bestuur moet nog ministeriële goedkeuring wor den verkregen. Nu de datum van 26 Mei is vastgesteld, kan men er van op aan dat de Pinksterdagen ook de zoge naamde vlaggetjesdagen zullen zijn. In aansluiting hierop vernemen wij nog, dat tevens een verordening is aan genomen, welke eveneens nog de goed keuring van de minister behoeft, waar bij het aan maximaal zes trawlers wordt toegestaan gelijk met de drijfnetvissers gezouten haring aan te voeren. Welke schepen hiervan gebruik zullen maken, is nog niet vastgesteld. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de colleges van B. en W. der gemeenten medegedeeld, dat de raad van ministers heeft besloten, het accent van de viering van de Nationale Bevrij ding te verplaatsen van 5 Mei naar de Koninginnedag 30 April en o.m. dien tengevolge de halve vrije dag op 5 Mei voor het Rijkspersoneel te doen verval len. De minister verzoekt de colleges van B. en W. met het vorenstaande rekening te houden. „Dit is een jongen van een andere planeet. Toen hij zes jaar was, werd hy met een ijzeren stok geslagen. Zijn jeugd was zeer moeilijk. Zo sprak gisteroch tend drs. E. Dobrowolski, die als tolk optrad bij de Rotterdamse rechtbank, waarvoor zijn landgenoot, de 22-jarige, radio-telegrafist J. C., in Warschau ge boren, terechtstond, die ervan verdacht werd een vrouw van het leven te heb ben beroofd. Acht jaar gevangenisstraf met aftrek eiste de Officier van Justitie tegen hem. Uitspraak 7 Mei. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 —TEL. 13439 Verwachting tot Zaterdagavond: Droog weer met nu en dan opkla ringen. Zwakke tot matige wind tus sen West en Noord. Over het alge meen weinig verandering in tempe ratuur. Zon: 5.23-19.54- Maan: 16 13-3.50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1