Bescherming Bevolking in Haarlem Grote Braderie van llt/ml3Mei Vierde binnen expositie van de Flora geopend Antwoord op beschuldigingen van ir. E. C. M. Roderkerk Opleiding van noodwachters Abr. Meyer Vier weken Flora-festiviteiten in Santpoort Openluchttheater aan de orde RUDGE- en L0C0M0TIEF- RIJWIEIEN Drie middagen en avonden kraampjes op straat MM Belgische floraliën Gang van zaken ten zeerste betreurd Men wil voorzitter Van Geluk niet missen Weer feest in de Gen. Cronjéstraat sS NA TUURBESCHERMINGSCOMMISSIE TWEKA DEUX PIÈCES Programma voor de eerste week Gemeenteraad van Bloemendaal Hoe laat trekt het Bloemencorso langs Haarlems Christelijk Mannenkoor VRIJDAG 24 APRIL 1953 MGINA 2 MR. PHAFF KOMT IN HAARLEM WONEN OVERVEENSE ARTS VEROORDEELD Haarlemes politierechter „KLASSEJUSTITIE" VERKOPINGEN Tramverkeer op Koninginnedag „Steentjes" te koop Concours de comfort gaat niet door Burgerlijke Stand SP A A RN DAM „Zij, die gestuurd was" PLECHTIGHEID IN H. HARTKERK Missionarissen nemen afscheid Uitspraken rechtbank Koninginnedag in „Haarlem-Zuid-West" Wederom ontvangen voor zonnige dagen vlot van lijn en snit „ANOTHER SHORE" Voor Haarl. Kunst gemeenschap BRIGADIER F. H. VAN EMMERIK OVERLEDEN Waterstanden ZWEMVIJFKAMP IN STOOP'S BAD Beurs van Amsterdam Beurs van New York 25?Ê De winkeliersvereniging in de Gen. Cronjéstraat en het Julianapark bereidt weer een groot evenement voor, dat on getwijfeld evenals de laatst gehouden lichtacties duizenden bezoekers naar Noord zal trekken. Reeds geruime tijd bestonden er plannen een feestelijke Braderie te organiseren, maar wilde men daarin slagen, dan zou men er ver zekerd van moeten zijn, dat minstens zestig procent van de winkeliers zou deelnemen. Dat percentage is nu ruim schoots overschreden en zo kon het be- stuur aan een nadere uitwerking van de plannen beginnen. Het ligt in de bedoeling om op Maan dag 11, Dinsdag 12 en Woensdag 13 Mei de Braderie te houden. Dat wil dan zeggen, dat er op de rijweg tegen de trottoirs kleine kraampjes worden opgericht, van waaruit de winkeliers hun producten aan de man kunnen brengen. Er zal tevens naar gestreefd worden, dat de verkopers of verkoop sters in een bijzonder costuum gestoken worden om zo aan het geheel een op vallend fleurig aanzien te geven. Ver moedelijk zullen fabrikanten voor at tracties in de straat zorgen. Momenteel is men nog in bespreking met verschil lende exploitanten om in de omgeving van het Julianapark enkele tenten te krijgen voor oliebollen, enz. Toestemming voor heel deze onderne ming is van hogerhand inmiddels reeds Naar wij vernemen zal de gemeente secretaris, mr. H. E Phaff. die sedert zijn benoeming in Haarlem op verschil lend terrein een verblijdende belang stelling voor de stadsgemeenschap ver toont. nu binnenkort ook stadsburger worden. Na lang zoeken is men er in geslaagd een geschikte woning voor hem te vinden in de L. de Colignylaan. Het reizen naar Delft neemt dan een einde en het gezin van de gemeentesecretaris zal zich straks ook Haarlems weten. De Haarlemse Rechtbank heeft gis teren de arts W. T. te Overveen, thans gedetineerd, veroordeeld tot een gevan genisstraf van 10 maanden met aftrek van preventief en ontzetting uit het recht tot uitoefening van het beroep van arts voor de tijd van 5 jaren onvoor waardelijk. De arts heeft zich bij herhaling schul dig gemaakt aan overtreding van art. lêlbis van- het Wetboek van Strafrecht. Een zekere meneer W. S. uit Bever wijk liep op de dag dat Stalin dood was met een rouwgerande „Waarheid" te colporteren. Enkele schoolkinderen van een jaar of 1416 hadden kennelijk plezier in het hele geval en uitten dit door giechelende lachjes. S. vóelde zich in zijn communistische eer aangetast en meende met bepaalde manieren 'te moe ten optreden. Als een wilde sloeg hij op de meisjes in, van wie er een een bloedneus opliep. Voor de1 Haarlemse politierechter moest hij zich vanmorgen voor' dit feit verantwoorden. Als verde diging voerde hij aan, dat hij wat van streek was geweest door het feit dat zijn grote kameraad was overleden. De officier vond het toch geen manier van doen en eiste tegen hem een geldboete van 50 gulden. Conform veroordeelde de politierechter verdachte, die bij het ver laten van de rechtzaal het college toe riep „klasse-justitie". Uitslag van de verkoping van Don derdag 23 April 1953 in het Notarishuis te Haarlem. Olieslagerslaan 20 f4000 opgehouden, Zwaluwenweg, Aerdenhout f 4100 F. A. Wildeboer q.q., Dr. Smitsstraat 5, Zand- voort en Parallelweg 29, Zandvoort gec. f 14.0000 Dr. W. J. M. Driessen q.q., Ju- lianalaan 47, Overveen vervallen, Ja- vastraat 50 f 3305 S. Bouma, Palmstraat 6 zw. en rd. vervallen, Palmstraat 8 zw. en rd. vervallen, Bdrendsestraat 2 en 2a f 3905 J. Veringa, Zandvoortse- laan 79, Heemstede f 10.100 P. Brokken q.q., Rijnegomlaan 36, Aerdenhout f 10.150 A. J. J. Burdorf q.q., Vooruit gangstraat 21 f 4140 M. Rademakers q.q., Pieter Maritzstraat 42 zw. en rd. f 6700 L. Bos. In verband met de op 30 April a.s. in Amsterdam te houden parade zal tussen ca. 10.30 uur en ca. 11.45 uur het tram verkeer van de N.Z.H. Vervoer Mij. tus sen de Krommerdt en de Spuistraat en omgekeerd worden stilgelegd. Reeds Zaterdagmiddag tussen 14 en 21 uur kan men in het gebouw van het Wit-Gele Kruis, Kenaupark 15, in Haar lem, steentjes voor de zgn. steentjesac tie kopen, welke Zondag wordt georga niseerd. Naar ons hedenmorgen werd medege deeld, zal het Concours de comfort in Haarlem geen doorgang vinden. Het coucours voor automobielen was door bet centrumcomité voor koninginnedag geprojecteerd op 5 Mei en zou worden gehouden nabij het paviljoen. GEBOREN: H. C. Meijlis—Ulsamer, z.; L. van Bragt—Laan, z.; P. van Heer- Óenv. Wijngaarden, z.; J. M. van Veg- helKoppies, z.; E. W. OuborgCom- mijs, z.; C. S. Möring—Felix, z.; J. E BrinkmanVermeulen, d.; W. J. Bruijns —Elferink, d.; B. van Bekkum—-Broek- sema, d.; W. TimmersWeijers, d. ONDERTROUWD: J. H. Waller en J- van Ganswijk. GETROUWD: W. J. Garritsen en W. M. van den Eijkhoff; G. J. Oomen en J. Marsman; A. E. Bakker en R. Visser. OVERLEDEN: J. Hofman, 78 j„ Ge dempte Oude Gracht; W. de Koning, 57 j.. Billitonstraat; M. Kramer, 81 j., Ior- densstraat. Op Zaterdag 25 en Maandag 27 April aanstaande zal het gezelschap „Die Spaerne-Ghèseilen" een opvoering ge ven van het toneelstuk'„Zij, die gestuurd was" van Wim Dumont. verkregen. De Braderie wordt op de ge noemde dagen echter niet van 's mor gens af begonnen. Het kijk- en koop lustige publiek kan bij de kraampjes te recht van 's middags twee uur af. Maar dan is het ook steeds feest tot 's avonds elf uur, wanneer de Braderie gesloten wordt. Een en ander brengt met zich mee, dat de kramen iedere middag om één uur worden opgebouwd en na slui tingstijd weer worden afgebroken. Een moeilijkheid was aanvankelijk nog het verkeer. Wanneer immers de kramen op de rij weg staan, blijft er voor het verkeer niet veel ruimte over, hetgeen uiteraard niet zonder gevaren zou zijn. De winkeliers vereniging heeft echter ook bij de op lossing van dit probleem de nodige me dewerking ontvangen, want van 's mid dags één uur tot 's avonds elf uur zal de straat voor het verkeer worden afgeslo ten. Mede doordat de deelneming nu reeds niet onbevredigend genoemd mag wor den, kunnen de Haarlemmers er op re kenen, dat het van 11 t/m 13 Mei bijzon der druk en gezellig zal worden in de Gen. Cronjéstraat en het Julianapark. Zondagavond wordt er in de kerk van het Allerheiligst Hart van Jezus in het Kleverpark een plechtig lof gecele breerd, waaronder vier Franciscaanse missionarissen, die naar de misise zullen vertrekken, afscheid nemen. Deze mis sionarissen zijn de paters Daciaan van der Hoogen, Rochus van Egmond, Dal- matius Geurts en broeder Godhard van Hoppe. Na het lof komen de missionaris sen met hun familie bijeen in de pasto rie. De 37-jarige boekhouder L. H. uit Heemstede, die veertien dagen geleden voor de Haarlemse rechtbank terecht stond, omdat hij fabrieksgeheimen van zijn vroegere werkgeefster had prijsge geven, werd veroordeeld tot f 300 boete. De officier van Justitie had bij de be handeling van de zaak twee maanden gevangenisstraf geëist. Veertien dagen geleden stond voor de Haarlemse rechtbank terecht de 24- jarige PTT-employé H. M., die tegen zich een gevangenisstraf van 12 maan den, waarvan vier voorwaardelijk, hoor de eisen, Hij had in de periode van 1950 '52 de Rijkspostspaarbank benadeeld voor een bedrag van f 1700. Vanmorgen werd hij veroordeeld tot elf maanden, waarvan drie voorwaardelijk. Terwijl buiten een stralende zon op de in bloei staande bloemenvelden scheen, kwamen vanmorgen velé geno digden bij elkaar in de erehal van het bloemenpaleis der Flora om de opening van de vierde binnenexpositie, gewijd aan de Belgische floraliën, bij te wonen. Tot de genodigden behoorden o.a. Z.Exc. E. Graeffe, ambassadeur van België en deken van het corps diplomatique, de gouverneurs der Belgische provincies en de commissarissen der Koningin in Ne derland. Namens de directie heette jhr. dr. O. F. A. M. van Nispen tot Panner- den de gasten welkom en om in bloe mentaal te spreken verheugde het hem, De Flora 1953 te Heemstede bewijst steeds meer haar internationaal karakter. Hedenmorgen werd de vierde Binnententoonstelling in de Bloemenhal geopend, die geheel gewijd is aan de Gentse Culturen. Het bestuur van de Natuurbescher mingscommissie Zuid-KennemeiJand heeft geantwoord op de beschuldigingen, geuit door ir. E. C. M. Roderk in een brief, welke deze aan alle leden van die commissie had toegezonden en waarin het heette, dat de leden niet gekend werden in bestuursdaden. Ook had hij bezwaren tegen de vele subcommissies, die volgens hem in feite totaal overbodig zijn en slechts dienen tot vlagvertoon. Op grond van deze misstanden' meende ir. Roderkerk niet langer meer deel uit te kunnen maken van de Natuurbescher mingscommissie. Zijn bedanken heeft echter geenszins ten gevolge, dat hij verdere medewerking zal weigeren. Hij achtte het slechts zinloos deel uit te maken van een commissie, die geleid wordt door min of meer „dictatoriaal be stuur, dat zichzelf als zodanig heeft in gesteld en waarvan de overige leden alleen maar fungeren als auditorium voor zeer onvolledige bestuursmededelingen". In de circulaire van het bestuur der commissie wordt gezegd, dat de heer Roderkerk de gevraagde ontheffing als lid is verleend. Voorts betreurt het de gang van zaken, die geleid hebben tot publicatie in de plaatselijke pers. In zijn oordeel meent het bestuur, dat hiervoor alleen de heer Roderkerk verantwoorde lijk is en dat deze meer zorg had moeten In de Wet op de Noodwachten en haar uitvoeringsbesluiten zijn de rech ten (beloningen en sociale voorzienin gen), alsmede de plichten (het volgen van opleidingen, bijwonen van oefe ningen en daadwerkelijk optreden in tijden van oorlogsdreiging) neergelegd. Nadat de vrijwilliger-noodwachter zich voorlopig voor een bepaalde functie als vaste noodwachter of op- roepnoodwachter bij een overheids dienst van de B.B. of bij de zelfbescher mingsorganisatie heeft aangemeld, volgt na enige tijd (nodig voor verschillende administratieve verrich tingen) het tekenen van de verbin dingsactie. De noodwachter verbindt zich hierbij om gedurende twee jaren de gewenste opleiding te volgen, de voorgeschreven oefeningen bij te wo nen en daadwerkelijk bij afkondiging van de staat van paraatheid zijn func tie uit te oefenen. Deze verbintenis kan na afloop van de genoemde termijn eindigen door schriftelijke opzegging van de vrijwilliger, met inachtne ming van een opzeggingstermijn van tenminste drie maanden. Bovendien be staat dé mogelijkheid, dat de verbin tenis wordt beëindigd door ontslag, hetzij op verzoek van betrokkene, het zij ongevraagd indien daarvoor ter men aanwezig zijn door het bevoegd gezag. De „Rechtstoestandsregeling noodwachters'' geeft hierover een aan tal uitvoerige bepalingen, waarvan de algemene strekking is, dat er in grote mate met de belangen van de nood wachters rekening wordt gehouden. Als resultaat van de in de tweede helft van Maart in Haarlem gehou den propaganda-actie en werving voor de organisatie B.B. is gebleken, dat in wijde kring het doel en de op zet van de B.B. bekendheid hebben verworven. Echter is het ook geble ken, dat velen, die weliswaar het nut van de doelstellingen van B.B. in zien, zich laten weerhouden om tot deze organisatie toe te treden, omdat men niet weet wat eigenlijk de con sequenties zijn van het sluiten van een vrijwillige verbintenis. Begrijpe lijk vragen velen zich af óf zij de verplichtingen tot het volgen van de opleidingen en oefeningen wel op zich kunnen nemen met het oog op de tijd, die men daaraan moet geven. In het algemeen kan dit voor be trokkenen maar weinig bezwaar mee brengen. Immers de cursussen worden eens per week gegeven en wel maxi maal 2% uur per avond in lokaliteiten, die zodanig zijn gelegen, dat men geen grote afstand behoeft af te leggen. Haarlem is verdeeld in 10 wijken, de elfde wijk wordt gevormd door de vroegere gemeente Spaarndam. Het ligt in de bedoeling om ongeveer 30 lokaliteiten, verspreid over de stad, ter beschikking te stellen voor de te geven cursussen: dat is gemiddeld drie lokaliteiten per week. Is men verhin derd op de vastgestelde avond een cur sus in de eigen wijk bij te wonen, dan bestaat er geen bezwaar om deze cur sus in een aangrenzende wijk op een andere avond te volgen. Om enigszins een idee te geven van de duur van de van Rijkswege voor geschreven opleidingen, volgen hieron der enige der meest voorkomende met daarachter het aantal uren vermeld. a. Volledige eerste brandweer opleiding 60 uur b. Vereenvoudigde eerste brand weeropleiding 20 c. Volledige" E.H.B.O.-cursus 52 d. Elementaire E.H.B.O.-cursus 36 e. Cursus verpleeghulp 48 f. Volledige cursus reddings werk 50 g. Elementaire cursus reddings werk 10 h. Cursus opruiming 15 i. Volledige gascursus 40 j. Cursus Identificatie 30 Om het geleerde te onderhouden en aan de practijk te toetsen, zullen ook de nodige oefeningen moeten worden gehouden. Deze oefeningen zullen niet vaker dan ten hoogste éénmaal per maand op een Zaterdagmiddag na werktijd plaats hebben. Voor het vol gen van de voorgeschreven opleiding gen en voor het bijwonen van even tuele oefeningen van korte duur (kor ter dan 8 uur) wordt geen beloning ge noten. echter wordt wel een vergoe ding van f 1.per cursusavond of oefenmiddag per vrijwilliger voor eventuele transportkosten, kleine ver teringen e.d. ter beschikking gesteld. Wellicht heeft deze korte verhande ling over de plichten van de noodwach ter er toe kunnen bijdragen verhelde rend te werken. De vrije tijd, aan de B.B. te geven, valt, zoals men ziet, toch heus wel mee. Daarom meld U aan. Hoe eerder men zich opgeeft, hoe be ter. Elke dag is er één. die niet gemist kan worden om te leren, wat te doen staat als de nood aan de man zou ko men. Er hebben zich te Haarlem reeds 1300 vrijwilligers aangemeld. Binnenkort wordt een aanvang gemaakt met de eerste cursussen. Een groot aantal in structeurs zijn opgeleid, die van U in de daarvoor bestemde tijd een volleerd noodwachter zullen maken. Gij zult, dan in staat zijn in tijd van nood in eigen omgeving bij de blokploeg of bij de overheidsdiensten nodig en nuttig werk te verrichten. De organisatie B.B. te Haarlem heeft nog vele mensen nodig. 'Aanmeldings formulieren zijn verkrijgbaar bij alle politiekantoren, waar tevens enige fol ders zullen worden Uitgereikt, die een auidelijk beeld geven van de functies, welke kunnen worden vervuld. Men kan zich ook aanmelden op het Bureau Beschermnig Bebolking. „Stads, doelen", Gasthuisstraat 32. betrachten dan hij blijkens de gevolgen heeft gedaan. Ten aanzien van de klacht, als zouden de leden niet gekend worden in be stuursdaden, merkt het bestuur op, dat de taak van de commissie geen passieve doch een actieve behoort te zijn. Aan de activiteit en het ontwikkelen van initia tieven ontbrak wel het een en ander. Voorts heeft de jieer Roderkerk in zijn circulaire opgemerkt, dat hij geen mede verantwoording wilde dragen voor de uitbreiding van de Natuurwacht. Het be stuur acht een uitbreiding'noodzakelijk tot ongeveer 150 leden, teneinde een in tensief toezicht over alle te beschermen terreinen mogelijk te maken. De steller van de gewraakte circulaire wenste ook geen verantwoordelijkheid te dragen voor de aankoop van grote aantallen filmstroken, die onverkoopbaar zouden zijn. Tot nu toe zijn reeds 110 van der gelijke stroken verkocht, aldus het be stuur, dat verwacht, dat dit aantal mede door propaganda nog toe zal nemen. Verder merkt het nog op, dat het nim mer de bedoeling is geweest de verant woording voor de aanstelling van bezol digde krachten direct of indirect bij een der leden te leggen. Aan het slot van zijn brief, concludeert het bestuur van de Natuurbeschermings commissie, dat dergelijke voorvallen zeer onwelkom zijn voor een jonge organi satie, die uit de aard van haar streven slechts haar doelstellingen kan verwe zenlijken met de medewerking en de goede wil van alle leden. Het programma in „Haarlem-Zuid- West" omvat onder meer de volgende onderdelen: des morgens kinderspelen voor de leeftijd 512 1 jaar, waaronder autorace, hindernisloop. hmkstapsprorig enzovoort. Des middags om 2 uur zal een kindercantate worden uitgevoerd. Daarna kan de oudere jeugd zich meten in verschillende wedstrijden. De kleuters worden onthaald op een poppenkastver- toning. Tenslotte wordt er des avonds een lampionoptocht georganiseerd. Advertentie TRICOT-SP iCIALlST Gr. Houtstr. 16 - Tel. 10476 BIOSCOPEN: Rembrandt: „Mylord steelt, juwelen" en „Metroscopix", Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 j. Palace: „Sprong in het vuur". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 j. Luxor: „Guerilla aan cïe Rio Grande" Tijden: 2, 7, en 9.15 uur, 18 j. Frans Hals: „Edouard et Caroline". Tij den: 2.30, 7 en .9.15 uur, 14 j. Lido: „Het zevende kruis". Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.-15- uur. City: „De eenogige Indiaan". Tijden: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur, 14 j. Spaarne: „De geheimzinnige Dr. Satan", deel 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur, 14 j. Minerva: „De Tante van Charley". Tij den: 2.30- en 8.15 uur. Zaterdag 7 en 9.15 uur, a. 1. Vrijdag 24 April Stadsschouwburg: „Geloof en Weten schap": „Het Heilig Experiment", 20 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door P. Halsema, 21—22 uur. Muziektent „Dreefzicht": Concert door „Harmonie Crescendo", 20 uur. Zaterdag 25 April Stadsschouwburg: Toneelgezelschap „Jo- han Kaart" in „De vier Mullers", 8 uur. Grote Kerk: Orgelconcert door J. Boe- ke, 2122 uur. TENTOONSTELLINGEN Wandelpark Groenendaal - Heemstede. Internationale Bloemententoonstelling „Flo ra 1953". Geopend 8.3023 uur. Tot 19 April Boskoopse cult, in Bloemenpaleis (van 1924 April gesloten). Frans Halsmuseum, ingang KI. en Gr. Heiligland. Speciale expositie van alle aan wezige werken van Frans Hals in hoofd gebouw, des avonds bij kaarsverlichting. Bijzondere illuminatie en versiering van Binnenhof en gevel. Geopend van 1017 en van 2023 uur. Zon- en feestdagen 13 17 uur. Antieke Oosterse Tapyten geopend op werkdagen van 1017 uur, op Zondagen van 1317 uur. Vanaf Zondag 19 April. Museum Het Huis Van Looy, KI. Hout weg 103, (ingang Kamperlaan). Werken van leden van Kunst Zij Ons Doel. Heden daagse schilderkunst. Geopend op werkda gen van 1017 uur. 's Zondags van 13 17 uur. Vishal, Grote Markt. Diepzee-aquarium en Philips' Wondertuin. Geopend van 10 23 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. „Bloemen wereld van oude en moderne Nederlancïse Kunst". Geopend dagelijks van 1017 uur. 's Zondags van 13—17 uur. 's Maandags gesloten, Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14: Nederlandse Kunstny verheid. Geopend: 1017 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Kunstnijverheid en bloemen composities. Pieter van Gelder, Pieter Groeneveldt. Wandtapyten van de Knipscheer. Geopend op werkdagen van 1017 uur. „Het Wapen van Heemstede". Werken van Heemsteedse beeldende kunstenaars. Geopend, dagelijks van 923 uur. Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 66 Vroeg-Aziatische kunst. Dageiyks ge opend van 10 tot 23 uur. CULTURELE ONTSPANNING EN AMUSEMENT „Poesjesnellenkelder", Stadhuis, Grote Markt: Marionetten-theater, 6 voorstellin gen per dag om 15, 16, 17, 20, 21, 22 uur. Grote Kerk, Grote Markt: te bezichti gen van 917 en 2022.30 uur. Gaskronen- verlichting. Stadhuis, Grote Markt: Avondopenstel ling van 20 tot 22 uur op Maandag, Woens dag en Vrijdag van door kaarsenluchters verlichte grote hall. Toegang vry. Vleeshal, Grote Markt: Taveerne „De Hyacint". Cabaret, Bars: „Die Raeckse", Raaks: Wie ner cabaret „Edelweiss"; „Moulin rouge" Florapark: 's avonds cabaret, variété, dan sen; „De Waag", Spaarne 29; La Cubana, Lange Veerstraat 17; Wine Lounge, Lion d'Or, Kruisweg 34. DIVERSEN: Pendeldienst minatuurtreintjes („Glip- pertjes") op route „Dreefzicht" (De Hout) —Frans Halsplein v.v.; rondritten (N.Z.H. V.M.-bus, 20, 21 en 22 uur) en rondvaar ten (vertrek: Houtbrug) langs de verlich ting. Boottochtjes naar de Flora de gehele dag (van Houtbrug). Houtplein, hoek Dreéf/Wagenweg, en Damstraat: oliebollen- poff ert j es-kramen. Hoofdwacht: Tentoonstelling foto's van oude Haarlemse stadsbeelden. Geopend: Woensdag en Zaterdag van 14—17 uur. Maandag 2022 uur. Zoals reeds eerder werd gemeld, zal Santpoort gedurende een reeks van we ken festiviteiten en demonstraties orga niseren, welke de bedoeling hebben om aan dit mooie dorp meer bekend heid te geven de bewoners van de aan grenzende wooncentra kennis te doen maken met Santpoort en zijn bewoners een aantal prettige en gezellige dagen en avonden te bieden, nu overal het nieuwe lentegroen de bomen en strui ken tooit. In het programma van de eerste week zijn onder meer opgenomen de beken de wielerronde van Santpoort, een turndemonstratie van eeii groep dames en heren keurturners, het optreden van De raad der gemeente Bloemendaal is gistermiddag om vijf uur in spoedzitting bijeen gekomen. Oorzaak daarvan was het verlenen van goedkeuring aan de rekening 1952 en de begroting 1953 van de Stichting Openluchttheater. Men zal zich herinneren, dat in de vorige raad=' vergadering een vrij scherp debat plaats had tussen wethouder Van Geluk, te vens voorzitter der Stichting, en het raadslid, de heer De Jong Schouwen burg, tevens bestuurslid van de Stich ting. Laatstgenoemde meende, dat de re kening eerst in de bestuursvergadering had moeten besproken worden. De wet houder stelde daar tegenover, dat de chef der afdeling Financiën van de ge meente inkomsten en uitgaven had ge verifieerd, waaraan het bestuur toch niets kan veranderen. De raad besloot evenwel het voorstel aan te houden. Daarna volgde een besloten zitting over deze kwestie. Wethouder Van Ge luk was dermate ontstemd over deze gang van zaken, dat hij mededeelde het voorzitterschap van de Stichting te wil len neerleggen. Om uit deze impasse te geraken werd de spoedzitting door de wnd. burgemeester, mr. Rohling, vastge steld. Op deze vergadering waren noch wethouder Van Geluk noch de heer De Jong Schouwenburg aanwezig. Binnen een minuut werden de jaarstukken goedgekeurd. De raad betuigde in het algemeen zijn waardering voor het werk van wethouder Van Geluk en meende dat deze formele kwestie binnen het bestuur van de Stich ting geen invloed mocht uitoefenen op de algemene waardering van de raad. Bij informatie deelde de heer Van Ge luk ons mede, zich thans te zullen beraden over zijn ingenomen e» in te nemen houding. het gezelschap De Alpenjagers van de Haarlemse Postfanfare en als sluitstuk een sensationeel hoogdraadnummer met vuurwerk. De feestelijkheden worden Maandag 27 April geopenct met een filmavond in het Burg. Rijkenspark, waar ver toond wordt de grote bloembollenpro pagandafilm van het Hollandse Bloem bollenhuis te Lisse. Dinsdag 28 April wordt, aanvangende om 7 uur, de wie- ierronde van Santpoort verreden. Door het grote aantal inschrijvingen was het niet mogelijk alle renners te laten deel nemen. Er is een keuze gemaakt uit de allerbesten, zodat dit een interessante krachtmeting belooft te worden. Woensdag 29 April zullen 's avonds in het Burg. Rijkenspark de plaatselij ke turnverenigingen aantreden. Zij zul len er demonstraties geven, aangevuld met het optreden van een groep keur turners en -turnsters. Het gezelschap De Alpenjagers van de Haarlemse Post fanfare zal voor de muzikale en vrolij ke noot in het programma zorgen. Donderdag 30 April houdt het cen traal comité van de verschillende ver enigingen, dat de organisatie van deze reeks van feestweken op zich genomen heeft, zich afzijdig om de Oranjever enigingen ruim baan te laten voor de Koninginnedagviering. De pro gramma's voor de beide delen van Sant poort publiceerden wij reeds eerder. De Zaterdag, die de eerste feestweek moet afsluiten, is bedoeld als een hoog tepunt. Die avond zal men in 't Burg. Rijkenspark kunnen genieten van een hoogdraad-show in optima forma en verder treden op de kunstfluiter Jan Tromp, Dick Appel en anderen. De in ternationaal bekende Nederlandse hoog- draad-acrobate Alice Williams zal hier met een tweetal artisten op 10 meter hoogte een groot aantal sensationele toeren op de stalen draad brenken. Men krijgt er te zien koorddansen, draadlo pen, acrobatiek, caoutchouc, plafondlo pen, trapezewerk, wielrijden enz. De toeren vormen tezamen een sprookjes achtig schouwspel, te meer omdat ti.i - fens het werken der artisten vuurwerk ontbrandt aan de toestellen en aan de costumes. dat zovelen hun ruiker bijdragen in het bouquet der nationale eenheid. Deze tentoonstelling is op haar beurt een bewijs van harmonie en samenwer king tussen de provincies van België en Nederland. Hij bracht dank aan het uitvoerend comité, dat op waardige wijze aan de Nederlanders en de bui tenlanders op de Flora wil tonen wat de Belgische tuinbouw te bieden heeft. In de wereld kan de afzet nog vele malen vermenigvuldigd worden, waar mee de welvaart der beide landen ten zeerste gediend zal zijn. Tenslotte wees spr. op het hoopvolle verschijnsel dat de internationale tuinbouwwereld zich kan uiten op Flora 1935. Nadat de heer J. de Schrijver als vertegenwoordiger van het Belgisch uitvoerend comité ge sproken had, verrichtte de ambassadeur de officiële opening. Duizenden hebben hier reeds de bloe men, door de Nederlandse vakmensen samengebracht, bewonderd, aldus spr. Nederland-Bloemenland is geen ijdel gezegde. In de gouden eeuw waren de Nederlandse schilders reeds beroemd om hun bloemstukken. Later is de bloemen teelt het symbool gewetrden van hoog staande en verfijnde beschaving. Spr. bracht hulde aan allen die de Flora maakten. Door onbaatzuchtige vriend schap kregen de Belgen gelegenheid aan het glorieuze feest deel te nemen, een gunstig teken voor de oplossing der tal rijke vraagstukken, die de beide volke ren nog bezig houden. Laat beide lan den, besloot de ambassadeur, hand in hand samenwerken om het beste te be reiken. De tentoonstelling munt uit door op stelling en smaak, waartoe de leider, prof. dr. ir. E. J. B. Verleyen uit Ant werpen, directeur der stadsparken al daar, zeer veel heeft bijgedragen. België is de wereldleverancier voor azalia's, welke men in talrijke variëteiten kan be wonderen. Azalea's met stammen van minstens dertig jaar oud met een enorme bloementros waartussen de blaadjes nau welijks kans krijgen. Interessant zijn ook de pyramide- azalea's met twee kleuren bloemen, rode en rose, aan één stam. Hortensia's heeft men zelden zo groot gezien en bijzondere belangstelling zullen zeker ook de pro- melia's trekken, een kamerplant beho rende tot de ananassoorten met een rood hart van bladeren in de bloeitijd. In de erehal prijken de orchideeën ook al weer van een grootte, welke wij hier zelden zien Rechts van het Florabeéld is een bijzondere anjercollectie de moeite waard en links een inzending tulpen van zeer bijzondere vorm en kleur. De stad Ant werpen stond 350 palmen ter versiering af. Ongecorrigeerd). Advertentie GIERSTRAAT 40-42 - TEL. 17768 Een gelukseiland, waar volgens Je regels van de fantasie alle zorgen zo ze nog mochten bestaan als zeepbel len uiteen spatten en in het niet ver dwijnen, is steeds een dankbaar object voor schrijvers en camera-msen. In vele films hebben wij dat geluk van zo'n ei land mee mogen proeven en hebben wij ons zelf even terwille van de fantasie mogen vergeten. De cineast Charles Critscton is zo'n fantast, maar daarnaast en bovenal toch weer zo'nrealist om te weten, dat het bereiken van een zorgen- loos eiland onoverkomenlijke zorgen met zich meebrengt. Dat thema hanteert hij dan ook met een milde, rustige maar alles zeggende filmhumor in zijn film „Another Shore". Zijn verhaal bepaalt zich tot illusies van een dagdromer, die dag in dag uit bij een druk verkeers punt in Dublin op wacht staat met de stille hoop, dat er een ongeluk zal ge beuren. In dat geval is er wellicht een gefortuneerd slachtoffer, dat zijn hulp rijkelijk zal belonen en met dat geld hoopt hij zijn overtocht naar een ge lukseiland in de Zuidzee te bekostigen. Het verhaal wordt terecht bij het begin van de film niet aangeduid als een co- medie of een tragedie, maar als een tragi-comedie .welke het lot zijn wissel vallig spel laat spelen en waarin de menselijkheid alle fatnasie doet ver dwijnen, wanneer een meisje tenslotte de dagdromer tot de werkelijkheid te rugbrengt. Chrichton is er op een enkel detail na in geslaagd de tragische humor volkomen te stileren zonder haar met nadruk naar voren te brengen. Hij be zorgt de toeschouwer keer op keer van die stille binnenpretjes en speelt alle mogelijkheden op een kostelijke manier tegen elkaar uit. De leden van de Haarlemse Kunst gemeenschap hebben gisterenavond overigens weinig in getal van deze film kunnen genieten. In het voorpro gramma werden zij verrast met de uit stekende „Fantasy on Ireland" van Da vid Hend. Ongecorrigeerd). In de nacht van 22 op 23 April 1953 overleed na een langdurige ziekte in de Mariastichting te Haarlem, de brigadier van de gemeente-politie te Heemstede, de heer F. H. van Emmerik, in de leef tijd van 57 jaar. De brigadier van Em merik is zijn politieloopbaan begonnen als agent te Haarlem, waarna hij op 16 Augustus 1920 in dienst trad bij de Heemsteedse politie. In 1933 werd hij ingedeeld bij de recherche, bij welke tak van dienst hij zijn sporen verdiend heeft. Op 1 Januari 1947 volgde zijn benoe ming tot brigadier. Op 30 Juni 1952 heeft hij de dienst met ziekteverlof ver laten, waarna hij in Augustus 1952 een zware operatie moest ondergaan. Nog lang niet hersteld van deze operatie kreeg hij enige dagen geleden een ern stige instorting; operatief ingrijpen mocht hierbij niet meer baten. Kort na deze behandeling is hij overleden. Hij was lid van de R. K. Politiebond St. Michael. De begrafenis is bepaald op Maandag 27 April te 10 uur op de R. K. Begraaf plaats aan de Herenweg te Heemstede, nadat te 9 uur in de St. Bavokerk de H. Mis van requiem is opgedragen. Vrij .lag 24 April Hopg water: 0.42 u. en 13.12 u. Laag water: 8.17 u. en 21.06 u. Zaterdag 25 April Hoog water: 1.40 u. en 14.02 u. Laag water: 9.17 u. en 21.53 u. Ten gerieve van onze lezers laten wij hieronder de tijden volgen waar op in verschillende delen van de Bollenstreek Zaterdag het bloemen corso te zien zal zijn. 13.00 start te Hillegom vanaf de Oosteinderbrug. 14.00 aankomst in Lisse. 14.45 aankomst in Sassenheim. 15.15 keerpunt koffiehuis „De Uiver." 15.45 terugweg, vertrek keerpunt. 16.45 aankomst Lisse. 17.30 finish te Hillegom op Weere- steinstraathoek v. d. Endelaan. In de bebouwde kom van elk der gemeenten Hillegom, Lisse en Sassen heim wordt het corso op de heenweg begeleid door de Koninklijke Mili taire Kapel en de plaatselijke mu ziekcorpsen. Overal in de streek zullen gedu rende het aanstaande weekend bloe- men-mozaïeken te bewonderen zijn. Dirigent Bernard Verboom verdient op de eerste plaats al een bijzonder com pliment voor de stijlvolle indeling van het programma. Gewoonlijk is het op een koorconcert met solisten een mengel moes van werken zonder ook maar enig verband. Hier werd solo- en koorwerk zo gekozen, dat er lijn in het program ma kwam. Oude Italiaanse sololiederen werden voorafgegaan door dito koorwer ken, twee stemmingsvolle werkjes van Hollandse componisten vormden een overgang naar een serie Schubertliede- ren, die gevolgd werden door „Die All- macht" voor sopraan en koor van de zelfde componist. In het tweede deel zongen de solisten uitsluitend liederen van Grieg en Brahms, als afsluiting voerde het koor Grieg's Landerkennung met baritonsolo uit. Zulk een programma-indeling verdient even apart te worden gememoreerd! Het mannenkoor zong doorgaans be schaafd en evenredig van klank, de for tezang klinkt daarentegen niet altoos homogeen en fraai. Dit laatste vooral in de a capella-nummers. In die met bege leiding (behalve het genoemde Hol's „Matrozenlied") viel dit euvel niet of in mindere mate op. Het blijkt, dat er veel studie is gemaakt van uitspraak en voor dracht. Wij zouden echter wensen, dat voortaan de Romeinse uitspraak van het Latijn wordt gebruikt ter wille van een meer Bel Canto! Met belangstelling zien we de verdere bloei van het koor tege moet. Mea Naberman, de bekende en gevier de sopraanzangeres, vergastte het talrijk opgekomen auditorium op mooie, aam tvekkelijke liederen. De sierlijke zang van de oude Italianen, alsmede de fijne, lyrische melodieën van Grieg kwamen uitmuntend tot hun recht. Vooral Grieg's „Hoffnung" voldeed in hoge mate door vrije, ongedwongen voordracht, andere liederen deden soms ietwat gereserveerd van uitbeelding aan. Gereserveerd, ofwel een weinig inge togen, althans tegenover de grote zaal, klonken ook enkele door de bariton David Hollestelle vertolkte liederen. Ons imponeerde het meest „lm Frühling" van Schubert. Hierin uitte deze zanger zich vrijer dan zélfs in een lied als „Erlkönig" en kon men ten volle genieten van het prachtig getimbreerd geluid van deze eminente solozanger. De begeleiding van solo- en koorzang was in goede handen bij de pianiste Bertje Davelaar. Zeer terecht werd zij door dirigent eri solisten in de hulde bétrokken. O. K. De zwemvijfkamp die gisteravond met deelname van DWR, DWT, Haarlem, HPC en HVGB in Stoop's bad werd ge houden is door de organiserende ver eniging zwemclub Haarlem met 58.1 punt voorsprong op HVGB gewonnen. De uitslagen zijn: 100 meter vrije slag dames: E. Hols- ken, Haarlem, 1 min. 12,9 sec.; M. Mars man, HVGB, 1 min. 15,1 sec.; M. Smit, HPC, 1 min. 16,4 sec. 100 meter vrije slag heren: J. Bouw man, HPC, 1 min. 2,8 sec.; W. Geurtsen, HPC, 1 min. 5,2 sec.; C. Braasem, Haar lem, 1 min. 8,6 sec. 100 meter schoolslag dames: Jopie Spoor, DWR, 1 min. 28 sec.; N. Franke. Haarlem, 1 min. 30,8 sec.; M. Otto, Haarlem, 1 min. 32 sec. 100 meter schoolslag heren: B. Bonte, Haarlem, 1 min. 16.4 sec.; J. Hofman, Haarlem. 1 min. 21 sec.; H. Verleur, HPC, 1 min. 22,2 sec. 100 meter rugslag dames: C. Braun, DWR, 1 min. 26,5 sec.; C. Holm. Haar lem, 1 min. 30 sec.; H. Schmidhamer, HPC, 1 min. 30,5 sec. 100 meter rugslag heren: G. Bijlsma, HVGB, 1 min. 13,4 sec.; J. Tjebbes, HPC, 1 min. 14,1 sec.; J. Hoekstra, HVGB, 1 min. 14,9 sec. 5x50 meter vrije slag estafette meis jes: HVGB 3 min. 2,8 sec.; DWR 3 min 4,9 sec.; DWT 3 min. 18 sec. 5x50 meter vrije slag estafette jongens: Haarlem 2 min. 39,3 sec.; HVGB 2 min 57,7 sec.; HPC 3 min. 17,8 sec. Gemengde Zweedse estafette: Haarlem 6 min. 35,8 sec.; HPC 6 min. 50,6 sec.; DWR 7 min. 5,2 sec. 10x50 meter vrije slag estafette dames: HVGB 6 min. 7,5 sec.; Haarlem 6 min. 19,2 sec.; DWR 6 min. 57,8 sec. Door DWT is tegen deze tijd bezwaar ge maakt. 20x50 meter vrije slag estafette heren." Haarlem 10 min. 15,4 sec.; HVGB 1® min. 47,8 sec.; HPC 11 min. 27,8 sec. Eindstand puntentelling: Haarlem 2746,1; HVGB 2804,2; HPC 3002,1; DWT 3021,9 en DWR 3070,1 punten. (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 3% Ned. 1953 100 (J 3% Nederl. 1948 96% 3y. pCt. Ned. 1950 96'% 3-3% Nederland 1947 96% 3 Ned. 62-64 bel.-tac. 98% Inschr. Grtbk. 46 3 pCt. 94B Ned. Handel M(1. eert 155 A.K.U. Wl's Van Berkels Patent 100% Calvè-Delft eert. 217% Van Gelder 147% Kon. Hoogovens eert. 154 Unilever cert. 184% Ned. Kabel 202 Philips 156% Kon. Petroleum 310% „Amsterdam" Rubber 89% Holl. Amerika LQn 145% Kon. N. Stoomb. M. 123% Ned. Scheepv, Unie 127% H.V.A. 98% Dell M(1 eert. 83% 24/4 100 il 9694 161# 136 15514 309% 123% 126 22/4 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp. Republic Steel Shell Gil tiern Pacific Southern Railway Tidewater U. S. Steel 37% 51% 77% 69% 61 14% 65% 62% 21% 64% 44 94% 23% 38% 23/* 3714 50% 7' 68% 60% 65)4 62 20)4 47% 63% 43% 83% 22% 38)4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2