Westen kan nu verrassende aanval weerstaan Reserve-strijdkrachten van de Nato zijn echter onvoldoende Ondersoek naar beschuldiging van bacteriënoorlog Over de hele wereld kijkt de vrouw op de regering toe Nieuwe gemeenteraden in Frankrijk Beestachtige moord op bejaarde tuinder Geheim noodplan Terug tot de natuur? RÉ9HP IS ER MEER TE DOEN AAN DE VEILIGHEID BINNENSHUIS? Regering-Mayer onzeker van eigen toekomst Proc.-Generaal eist levenslang GRUENTHER OP GEHEIME CONFERENTIE: Algemene Vergadering der V.N. gelast: De ontwapening van de Nationalisten in Birma Drievoudige moord in Frankrijk opgelost St Jorisdag in Engeland Churchill bespreekt moderne versie van het draakverhaal Conferentie Westerse Drie te Parijs Nu ook de man De vrouw op de Kamerzetel J I Ongelukken j Waar komt Moederdag vandaan Kon. Ned. Grofsmederij volbezet VRIJDAG 24 APRIL 1953 PAGINA 7 16-jarig zoontje doodde zijn ouders en broer St. Lodewijksparochie te Leiden In memoriam J. H. Smit Adviseur van Ned. Hoge Commissariaat In Indonesië Termijn verlengd voor instelling ondernemings raden Verzekeringen in eerste kwartaal toegenomen Examens Zeepost voor Oost en West Gisteren zijn op de Nato-conferentie enkele onthullingen gedaan over bespre kingen tijdens een geheime zitting van de Amerikaanse senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen. De chef staf van het geallieerde hoofdkwartier te Parys, generaal Gruenthcr, heeft tijdens deze bijeenkomst van de senaatscom- mlssie. op 1 April j.I. verklaard, dat de Westelijke strijdkrachten thans waar schijnlijk sterk genoeg zijn om een verrassende aanval te voorkomen van de strijdkrachten welke Rusland in de satellietlanden beschikbaar heeft. Generaal Gruenther verklaarde echter tevens dat de Russen versterkingen, „dicht bij de hand" hebben, terwijl de Nato-strijdkrachten geen reserves hebben om te vol doen aan de eisen die gesteld worden aan gevechten op lange termijn. van het Noorden tot aan de Kauka- sus heeft zijn orders. „Er is geen keuze", zei Gruenther, „de E. D. G. moet geratificeerd worden en West-Duitsland moet bewapend wor den. Ondanks de vredesgeluiden is en blijft er een ideologisch conflict. Het hoofddoel van de Sovjet-politiek is de V. S. van zijn bondgenoten te scheiden." „Indien de V. S. en het Westen zich sterk genoeg maken", zei Gruenther, „om een aanval voor de Russen kost baar te maken, geloof ik niet dat Rus land een kans zal wagen". Met betrekking op de nieuwe leider in Rusland, Malenkov, zei Gruenther dat geen communist in staat is om een andere gedragslijn te volgen dan de of ficiële lijn. Het is waar dat er in Rus land en de randstaten moeilijkheden zijn, maar dat geeft niet voldoende reden om te veronderstellen, dat het Russi sche rijk op dezelfde manier als het Ro meinse rijk op instorten staat. Gruenther verklaarde, dat de situatie van de Nato „in grote mate verbeterd was" vergeleken met twee jaar geleden. „De Russen", aldus generaal Gruenther, „hebben momenteel nog steeds vier mil- lioen soldaten onder de wapenen en een luchtmacht van 20.000 vliegtuigen. De meeste Russische divisies bevinden zich in de satellietstaten of aan de Wes telijke grenzen van de Sovjet-Unie. Al hoewel de satellietstrijdkrachten mo menteel geen dreiging van betekenis vormen, wordt door de Sovjet-Unie uit alle macht gewerkt aan de verbetering van deze legers." De Nato heeft een geheim noodplan opgesteld dat in werking treedt, in dien de Sovjet-Unie een onverhoopte aanval zou beginnen. Elk commando De Algemene Vergadering der V.N. heeft gisteren te New York met 51 tegen 5 stemmingen bij 4 onthoudingen, beslo ten een commissie te vormen, welke een onderzoek moet instellen naar de communistische beschuldigingen, dat de Amerikaanse strijdkrachten in Korea zich aan bacteriologische oorlogvoering schuldig maken. De vijf afgevaardigden, die tegen de resolutie stemden, waren de vertegen woordigers der communistische staten. De vier landen, die zich van stemming onthielden, waren: Birma, India, Indo nesië en Saoedi-Arabië. De ingestelde commissie van onder zoek naar dc communistische beschuldi gingen inzake „bacteriologische oorlog voering" op Korea kan intussen haar werk niet beginnen, voordat de Chinees- communistische en Noord-Koreaansc re- Seringen verklaard hebben hieraan te 'uilen medewerken. In de commissie 'Un vijf landen, namelijk Brazilië, Egyp te, Pakistan, Zweden en Uruguay, ver tegenwoordigd. De Sovjet-Unie heeft tegen het instellen der commissie ge stemd, omdat Noord-Korea en commu nistisch China niet zjjn uitgenodigd ver tegenwoordigers te zenden ter bijwoning De politie te Toulouse heeft vandaag medegedeeld, dat Louis Brassat, de zes tienjarige zoon van de burgemeester van het Franse dorp Espalion, heeft be kend, zyn vader, moeder en oudere broer te hebben gedood en de ouderlijke woning in brand te hebben gestoken. De jongen deelde mede, dat hU zijn ouders had aangevallen, nadat zijn moe der hem een standje had gegeven, om dat hij hun koeien niet goed weidde. Na zijn ouders met een schoffel te heb ben toegetakeld, begaf hjj zich naar buiten, waar hij zijn 24-jarige broer Joseph met de schoffel zo ernstig ver wondde, dat hij korte tyd later over leed. Vervolgens stak Louis de boerderij in brand. Poltiemannen en brandweerlieden, die het huis binnendrongen, troffen er het lijk van mevrouw Brassat en de zwaar gewonde burgemeester aan. Op de vraag van een politieman, die hen had aangevallen, antwoordde de burge meester: „Het wasniemand". Dade lijk daarop stierf hij. Politiefunctiona rissen deelden mede, dat de jongen op de plaats van het misdrijf, zonder enige uiterlijke emotie de toedracht had ver teld. (Van onze correspondent) Omdat pastoor M. A. Jansen, die on langs van de Bisschop van Haarlem Opdracht kreeg de oprichting van een nieuwe parochie voor te bereiden, van mening is, dat het passeren der plan nen voor restauratie van de St. Lode- wijkskerk te Leiden en het bouwen van 'n nieuwe pastorie langs de talrijke instan ties wel enige maanden in beslag zullen nemen, heeft hij besloten niet te wach ten totdat alle werkzaamheden zijn voltooid, doch reeds nu met de zielzorg in zijn toekomstige parochie te begin nen. Met ingang van morgen zal hij iedere Zaterdag van vijf uur tot half negen biechthoren. Iedere Zondag zul len er om half acht, negen uur en half elf stille H.H. Missen gelezen worden en iedere werkdag om kwart voor acht, Hoewel de begrenzing van de nieuwe Parochie nog niet officieel is vastge steld, weet men toch wel ongeveer welk deel van de oude binnenstad straks tot de St. Lodewijksparochie zal behoren, zodat de toekomstige St. Lodewijks- narochianen nu reeds aan hun nieuwe herk kunnen wennen. De St. Lodewijks- kerk wordt sedert jaren als studenten kerk gebruikt; door de oprichting van de nieuwe binnenstadsparochie moeten de studenten van „Sanctus Augustinus" hun kerk afstaan; zij zullen voorlopig terecht kunnen in de kapel van het R-K. Lyceum aan de Mariënpoelstraat. Pastoor Jansen heeft voorlopig zijn intrek genomen in het rectoraat van het t Liduinagesticht aan de Zoeterwoudse- singei van de debatten over de communistische beschuldiging. De Amerikaanse afgevaardigde Gross heeft gisteren in de loop van het korte debat in de Algemene Vergadering ver klaard, dat de Chinese communisten „nog steeds voortgaan met hun leugen campagne betreffende „bacteriologische oorlogvoering", die de verbondenen in Korea zouden bedrijven". Als voorbeeld hiervan noemde hij een in de afgelopen week door Radio-Peking omgeroepen verklaring, volgens welke geallieerde vliegtuigen met bacteriën besmette in secten langs Noord-Koreaanse spoor wegen zouden hebben uitgeworpen. De Britse afgevaardigde Jebb, die als waarnemend voorzitter optrad, sprak de hoop uit, dat het „niet lang meer zal duren voor wij weer bijeen komen ter bespreking van de organi satie van de vrede, die moet volgen op het sluiten van een wapenstilstand in Korea, waarop wij allen hopen en waar zoveel van afhangt". Indien de uitslag der onderhandelingen in Korea bekend is, zal de voorzitter de Algemene Vergadering weer bijeen roepen. De vergadering besloot voorts met vrijwel algemene stemmen alleen na tionalistisch China onthield zich op te roepen tot onmiddellijke ontwapening en internering of evacuering van de Chinese nationalistische guerillastrjjd- krachten in Birma. Na een kort debat ging de Algemene Vergadering op reces. Meer dan een millioen Zuid-Afrikaan se schapen zijn gestorven aan de zoge naamde blauwe tong-ziekte. Het totale aantal schapen in de Unie bedraagt 34 millioen. De boeren hopen op een vroe ge winter waardoor de muskieten en muggen die de ziekte overbrengen ge dood worden. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Gisteren, de 23ste April, was het de feestdag van St. Georgius, bekend om zijn meningsverschil met een draak ten aanzien van de toekomst van een maagd. Deze feestdag, die ook de geboortedag is van William Shakespeare, wordt in Brittannië gevierd als Empire-Day, de dag waarop het land officieel een hoge borst zet. Churchill hield gisteren tijdens een feestelijke bijeenkomst een rede over Engelands verleden en toekomst. Hij herzag bij deze gelegenheid de legende over St. George en de draak. „Als St. George vandaag geland zou zijn in Ca- padocië", aldus Churchill, „zou hij niet vergezeld zijn geweest van een paard doch van een secretariaat! Hij zou ge wapend zijn niet met een lans doch met een aantal soepele formules. Hij zou worden verwelkomd door de plaatse lijke afdeling van de Verenigde Volke ren. St. George zou voorstellen een con ferentie te houden met de draak een rondetafelconferentie, daar deze onge twijfeld geriefelijker zou zijn voor de draak met het oog op zijn staart. St. George zou een handelsverdrag sluiten met de draak. Hij zou de draak een gro te som gelds lenen welke het eigendom zou zijn van de belastingbetalers van Capadocië. De kwestie van de bevrijding van de maagd zou worden verwezen naar Genève of New York, waarbij zich de draak ondertussen alle rechten zou voorbehouden". Na afloop van de NATO-minister-con- ferentie Zaterdagmiddag a.s. zal in Pa rijs een drie-mogendhedenconferentie (de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk) worden gehouden, aldus heeft het Fran se ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren bekend gemaakt De besprekingen zullen worden bijge woond door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, en zijn Franse ambtgenoot Bi- dauit. Het is nog niet bekend, wie 'voor Engeland aan de conferentie zal deel nemen. Minister Eden is nog herstellen de van een operatie, die hij onlangs moest ondergaan. Te Djakarta is overleden de heer J. H Smit, adviseur van de afdeling arbeida aangelegenheden van het Nederlandse Hoge Commissariaat. De ovciledene. die de leeftijd van 60 jaar bereikte, was Ridder in de orde van Oranje Nassau. Vóór de oorlog was de heer Smit ja renlang voorzitter van de Suikerbond, de vereniging van (Nederlandse) em- ployé's van suikerondernemingen. Ook was hij voorzitter van het overkoepe lingsorgaan van Nederlandse werkne mers. Daarnaast vervulde hij tal van functies. In 1939 werd hij lid van de Volksraad. Na de oorlog richtte de heer Smit, in 1946, de SIWO (samenwerken de Indische werknemers organisaties) op. In deze centrale trachtte hij alle Nederlandse werknemers in Indonesië, rechtstreeks of via hun vakverenigingen, te verenigen. Jarenlang bleef de heer Smit voorzitter van de SIWO, en hij legde ook het contact tussen deze cen trale en de raad van vakcentrales in Nederland. De heer Smit was voorts ja renlang bestuurslid van de Indische Ka tholieke Partij. Zijn begrafenis trok zeer veel belangstelling. >4 _-ei is de maand van de bruiden en van de romantiek der bruids- /I/7 japonnen. Nimmer heeft de mode van de twintiger jaren duide- ■t lijker getoond welk een aanfluiting zij was van de taak, die zij te vervullen heeft als bij de kleding van de bruid. Maar bij de revanche, die zij nu neemt met de terugkeer van verfijnde en milde vrouwelijkheid, krijgt het gewaad voor de bruid dan ook zijn volle kans. De bruidsjurk van de foto is een ontwerp van de Parijse Nederlander Charles Mon taigne en ook getoond toen deze couturier kort geleden zijn voor jaars collectie liet zien in Amsterdam. Het spectaculaire van dit toilet van witte organza is de fraaie rok, die geheel uit stroken bestaat, welke naar on deren toe breder uitlopen. Het lijfje met de kleine knoopjes vóór is een los jasje, zodat de japon ook als avondjurk dienst kan doen. Stroken alsook oprijgen die het effect van een strook geven zijn zeer in de mode. Het is de eeuwige kringloop, want de oprijg als versiering is wel zo oud als de geweven kleding en komt als decoratief element telkens terug. De couturiers hebben voor deze zomer jurken gemaakt van dun, soepel materiaal, dat geheel in oprijgen is verwerkt. Het strook- en oprijg-effect zal men zelfs terugvinden bij de komende wintermantels. Nu de vrouw kleren kan dragen van alle materialen die de aarde haar verschaft, tot en met de steen- §5 kool, waaruit nylon gewonnen wordt. keert ze terug tot het primitivisme van stro. Een mens wil ook altijd wat H anders! Een Engelse ontwerper heeft een cocktailjurk gemaakt, geheel van 5 nogal stijf staand stromateriaal. Geen echt stro, maar synthetisch stro zoals Zwitserland dat levert aan de hoe- den-industrie. En precies zoals bij een hoed zijn de smalle reepjes aan elkaar gestikt. Om het stijfstaande geval wat aan te kleden, wordt er een kersenrode stola over gedragen, die uit één korte mouw en één wappe- rende slip bestaat. Overigens lijken verschillende der vooruitstrevend» S zomerstoffen op een weefsel, dat het midden houdt tussen grof glanzend linnen en veredeld raffia. Zoals reeds eerder gemeld, zijn ook grote ge- borduurde raffia-bioemen erg in trek. S Een Engels dagblad wijdt aandacht aan de kwestie op welke leeftijd een jongevrouw moet beginnen zich op te maken en of dat niet op de schoolbanken behoort te gebeuren onder deskundige leiding. Dit is na melijk de mening van een Ameri kaanse verkoper van cosmetische artikelen, die het erg toejuicht dat de Amerikaanse schoolmeisjes al op haar dertiende jaar met lipstick be ginnen en dat doen onder supervisie van haar lerares, zodat ze spoedig ingewijden zijn in de kunst der uiterlijkheidscorrectie. „Teenagers'" zijn bij de jongens njet in tel, be weerde hij, als ze zich niet opma ken. Hij zou daaraan kunnen toe voegen dat de fabrikanten van cos metische artikelen dan ook niet zo gauw rijk zouden zijn. En alsof het nog niet genoeg is dat ze de vrou wen verstrikken op een leeftijd dat zon. regen en wind voor het teint méér kunnen doen dan wat er in welk doosje ook zit, worden nu ook al de mannen belaagd. En wel met een bepaald poeder om de opkomende baard van de namiddag te camou- Bruidsjurk Charles Montaigne waarbij de rok van organza geheel uit stroken bestaat Geheel van hyacinten is dit bloemenhoedje van Dior, gedragen bij een doqrgeknoopte zwarte mid dagjurk van dezelfde ontwerper. fleren. Amerikaanse mannen, die op hun best voor de dag willen komen tegen vijven, en vinden dat hun kin al een tikkeltje donzig is, kunnen dit prille ongewenste groeisel wegwer ken met een compact poederpraepa- raat, dat ze opbrengen met een don kergekleurd fluwelen handje. Wij vragen ons af, of veel mannen de grenzenloze moed zullen hebben om zich in het openbaar op deze wijze te bewerken. fn ons dichtbevolkte land gebeurt er elke tien minuten een verkeers ongeluk, waarvan per dag drie met dodelijke afloop. Behalve die onge lukken buitenshuis hebben er ook talloze ongelukken in huis plaats, waarvan dikwijls de huisvrouw het slachtoffer is. Er gebeuren nare din gen met electrische apparaten en stopcontacten, met gaskranen en gasslangen die lekken. Huisvrouwen verwonden zich aan messen, molens en blikken, ze glijden uit over losse kleedjes en traplopers of over te gladde vloeren, ze lopen min of meer ernstige brandwonden op door het omstoten van kokend water of andere vloeistoffen. Statistisch is vastgesteld dat in Amerika 48 pet. van alle ernstige ongelukken over komt aan vrouwen in huis. In Zwe den is dat aantal 57 pet, waarbij als een der oorzaken van gebroken lede maten de anti-tocht drempels ge noemd worden, waarover de vrou wen struikelen. En dat in Zweden waar men zo volmaakt woont! Hoe groot het aantal Nederlandse vrouwen is aan wie binnenhuis iets o\ erkomt, kon het Centraal Bureau voor de Statistiek ons niet opgeven. Maar hoe ook, aan de beveiliging in huis kan niet genoeg aandacht besteed worden. Op de huishoud beurzen is er dan ook altijd een stand die deze veiligheid propageert. Daar kon echter nog wel wat meer werk van gemaakt worden. sy Dezer dagen was in overheidskrin gen de vraag aan de orde of moe derdag (en vaderdag) een officieel ingestelde dag is en wat eigenlijk de herkomst is van deze viering. Wij menen te weten dat het oorspronke lijke idee van een moederdag af komstig is van een Amerikaanse vrouw Ann M. Jarvis, die nadat haar moeder stierf op 12 Mei 1905 om haar nagedachtenis en die van alle moe ders in ere te houden, het initiatief genomen heeft tot een jaarlijks te rugkerende dag speciaal gewijd aan de goede zorgen van de moeder. Op welke wijze deze gedachte naar Nederland is overgewaaid weten wij niet, maar wij herinneren ons, dat jaren vóór de oorlog een zeer sociaal voelende vrouw, Mej. Van Asperen v. d. Velde, die in „Ons Huis" werkte en daar in aanraking kwam met de moeders, voor wie het leven eigenlijk alleen maar hard is en die nooit, maar dan ook nooit, apprecia tie krijgen, een „dag voor de moe der" instelde. Het was haar bedoe ling om daarmee eens het licht te laten schijnen op de betekenis van altijd maar zwoegende moeder in het gezin, tegen wie iemand nooit „dank" zegt. Dat het zakenleven haar nobel initiatief zo grif heeft uitgebuit en verspreid, zal ze zeker niet voorzien hebben. Mejuffrouw Mr. A. E. Ribbius Pe- letier, voorzitster van de Vrouwen bond van de P.v.d.A., gewezen lid der Eerste Kamer en lid der Ged. Sta ten, vice-voorzitster van het Ned. Vrouwen Comité en presidente van de Advies-Commissie voor Vrouwen arbeid bij het Min. van Sociale Zaken, ls op het ogenblik in New York. Want zij heeft voor Nederland zit ting in de commissie van de Ver. Na ties, die zich bezig houdt met de rechtstoestand van de vrouw. Bij het nagaan in de verschillende landen, hoeveel vrouwen zitting heb ben in het parlement, is gebleken dat Nederland relatief een ruime vrou welijke vertegenwoordiging heeft bij de wetgevende macht, met 8 vrouwen in de Tweede en 1 vrouw in de Eer ste Kamer. (De 8 vrouwen in d« Tweede Kamer zijn als volgt ver spreid: 3 P.v.d.A., 2 K.V.P., 1 C.H.U-, 1 C.P.N., 1 V.V.D.). Frankrijk heeft 22 vrouwelijke afgevaardigden op een totaal van 627 parlementsleden en .8 vrouwelijke senatoren op een totaal van 320. In de West-Duitse Bondsdag van 409 leden hebben 31 vrouwen zit ting. De Italiaanse Kamer van Afge vaardigden heeft 39 vrouwen op een totaal van 547, terwijl in de Italiaan se Senaat van de 244 senatoren slechts 4 vrouwen zijn. Het Britse Lagerhuis telt 17 vrou wen op 625 afgevaardigden. In Zuid Slavië hebben 32 vrouwen zitting in de federale volksvergadering. Het Amerikaanse Congress van 531 leden telt 10 vrouwelijke afgevaardigden en één vrouwelijke senator. In Israë) hebben 3 vrouwen zitting in de knes- sethen. India heeft 19 vrouwen op de bijna 500 afgevaardigden in het La gerhuis. A. Bgl (Van onze Parijse correspondent) Op 26 April worden de Franse kiezers uitgenodigd de Franse steden te voorzien van nieuwe gemeenteraden. Deze verkiezingen worden met grote belangstelling tegemoet gezien, daar zij ongetwijfeld invloed zullen oefenen op de activiteit van het parlement, dat op 12 Mei bijzonder ernstige vraagstukken te behandelen zal krijgen. De algemene verwachting is, dat het gematigde en onafhankelijke element wederom sterker uit de bus zal komen. Een eerste aanwijzing heeft men hiervoor reeds menen te zien in de splitsing tussen de R.G.R., de verzameling van links-republikeinen en de gematigden te Parijs. Voorheen trokken deze groepen gezamenlijk ter stembus, thans komen zij met eigen lijsten. Het ernstigste vraagstuk, dat in de Kamer op 12 Mei aan de orde komt, houdt verband met de weinig brillante situatie van de Franse economie. De Franse schatkist schijnt welhaast uitge put te zijn. Daarvoor zijn verschillende redenen, waarvan de voornaamste zijn, de grote tekorten bij de Franse spoorwegen en de sociale verzekering en de geweldige sommen, welke ver slonden worden door regerings-subsi- dies voor de export. De regering zou op korte termijn 200 milliard moeten vin den om de Franse financiën uit het slop te helpen. De daartoe gebruikelijke middelen kunnen niet voldoende zijn, weshalve de regering het Parlement om bijzondere volmachten zal verzoeken. De eerste belangrijke vraag zal dus zijn, of het parlement uiteindelijk be reid zal zijn vroeg ook reeds de regering-Pinay niet om decreet-wet ten? deze volmachten aan de rege ring te verlenen. Naast deze bijzon dere volmachten schijnt de regering plannen te koesteren nieuwe Inkom sten te verwerven door verhoging van de vervoerstarieven en van de belas ting op de benzine en op tabaksartike len. Een vraagstuk van geringer be lang, maar voor het bestaan van de regering van groot gewicht, is de uit voering van het r'an tot modernise ring van de landbouw, dat ongetwij feld ook geld zal kosten en waarover in de Boerenpartij ernstig menings verschil is ontstaan, zo ernstig zelfs, dat deze zijn minister, de heer Ca- mille Laurens, reeds verzocht heeft uit de regering te treden. Wanneer men hieraan nog toevoegt de grote ontstemming in de kring van Parle mentariërs over de wijze, waarop de heer Mayer, alvorens naar Washing ton te vertrekken, tachtig milliard voorschot heeft gevraagd, is het te begrijpen, dat de voorspellingen van een nieuwe crisis niet van de lucht zijn. Volgens velen zijn de dagen van de regering-Mayer geteld- De rege- 'vf VINCENT AURIOL die wil aftreden ring-Mayer echter voelt zich verre van bedreigd. Het is immers bijzon der gemakkelijk een regering tot val te brengen, maar het zal in de hui dige omstandigheden ongeëvenaard moeilijk zijn een nieuwe regering te vormen. Deze nieuwe regering immers zal haar houding moeten bepalen ten op zichte van het Verdrag van de E.D.G. Zou de nieuwe regering zich voor stander van dit verdrag verklaren, dan zou zy de steun van de R.P.F. moeten ontberen, terwijl een afwijzende hou ding van deze regering te dien aanzien zou uitlopen op onthouding van de kant van de M.R.P. Het is het politieke kunstwerk geweest van de heer Mayer bij zijn investituut een formule gevon den te hebben, waardoor hij zich voor lopig van de medewerking der Gaullis ten heeft kunnen verzekeren. De onmo gelijkheid opnieuw een dergelijk geluk kige formule te kunnen produceren, be weegt sommigen er toe te geloven, dat deze regering nog wel enige tijd vast in het zadel zal zitten. Intussen houdt de Franse politieke bespiegelaar op dit ogenblik gaarne uit voerige uiteenzettingen om aan te to nen, det.de heer Pinay duidelijk bezig is zich een nieuwe weg te banen in het politieke leven. Zal dit de weg zijn naar een nieuw minister-presidentschap of zal het zelfs nog verder gaan en het Elysée op het oog hebben? Met deze vraag zijn wij beland in het hart van de hoogste politieke bespiegelarij van dit moment, namelijk over de vraag wie de opvolger zal zijn van de Presi dent van de Franse Republiek, Vincent Auriol, wiens zeven-jarig bewind tegen het einde van dit jaar verstrijkt. De na latenschap van Auriol is enige dagen geleden ter beschikking gesteld door een officieus communiqué, waarin de heer Auriol heeft laten weten, dat hij op zijn 69ste jaar wel wil gaan rusten. Een schilderachtige noot word' aan deze beslissing gegeven, door de me dedeling, dat de president van de Republiek met het oog op zijn ambte loze leven reeds een kleine twee-cy- linder-Citroën dat vierkante sar dienenblikje door Citroën enige jaren geleden op de markt gebracht heeft gekocht. Aan de vraag, wie de eventuele opvolger zal zijn. wordt in dit stadium slechts aandacht besteed bij de politieke borreltafel. Dan noemt men de namen van de heer Pinay, die de steun heeft der onafhankelij- ken en der middenklassen; men spreekt dan ook over de heer Queuille, die ongetwijfeld een van de knapste figuren is uit het radicaal-socialisti sche milieu, doch wiens gezondheids toestand aanmerkelijk slechter is dan die van zijn rivaal uit de kringen van de U.D.S.R., de huidige minister van Defensie, de heer Pleven, en tenslotte wordt ook wel gedacht aan de hui dige minister van Buitenlandse Za ken, de heer Bidault, aan wiens kan sen evenwel zeer ernstig wordt ge twijfeld. Dit soort verhalen zijn overigens wel boeiend voor de lief- heboers, maar bieden nog te weinig houvast om er enig peil op te kunnen trekken. Het moment is kennelijk daarvoor nog niet rijp. De Kon. Nederlandsche Grofsmederij te Leiden behaalde over 1952 een netto winst van f 298.024 (264.176). Voorge steld wordt hieruit een dividend te de clareren van 8 pet. (7 pet.) op de ge wone aandelen. De directie merkt in haar verslag o.m. op, dat de fabrieken gedurende het ge hele verslagjaar op volle capaciteit werkten. Voor 1953 zijn de werkplaatsen voor het grootste deel ruim van werk voorzien, terwijl ook voor verdere jaren reeds belangrijke contracten zijn afge sloten. Zowel de productie als de omzet werd belangrijk vergroot. De mate riaalvoorziening verliep zonder bezwa ren. Wy vernemen, dat het in de bedoeling der regering ligt te bevorderen, dat de termijn, waarbinnen de ondernemings raden krachtens de desbetreffende wet tot stand moeten zijn gekomen voor ondernemingen met meer dan 25 werk nemers, te verlengen met een jaar, dus tot 7 Juni 1954. De Soc. Econ. Raad heeft thans voor omstreeks 20 bedrijfstakken bedrijfscom- missies ingesteld, welke zich belasten met de oprichting van ondernemingsra den. Naar schatting zullen nog onge veer 15 dezer commissies volgen. In het eerste kwartaal 1953 is aan nieu- iwe verzekeringen gesloten voor een be drag van f 565.1 min. tegen f 542.4 min. in hetzelfde tijdvak 1952. Hiervan beliep de kapitaalsverzekering f 238.2 min. (v. j. f 224.3 min.), de renteverzekering f274 min. (f 256.7 min.) en de volksverzekering 52.9 min. (f 61.4 min.). HEERLEN Kweekschool voor Vroedvrouwen. Mej. W. Berkholst, Utrecht, mej. C. Burghoorn, Aalst. mej. E. Chocolaad, Curagao. mej. M. Crom- bach, Schaesberg. mej. J. van Duin, Rotterdam, mej. P. Fox, Hoensbroek. mej. L. Gabriëla, Curagao. mej. A. Gom- mans, Heer (met lof), mej. J. Kok, Ven- lo (met lof), mej. A. Kruyer, Haarlem, zr. J. Küppers, Hillensberg (met lof), zr. J. van Lathum, Nijmegen, mej. T. Lauw, Soerabaja. mej. A. Martens, Hel den. mej. L. Ouw, Djakarta, mej G. Pardo, Curagao mej. M. Paulussen, Sittard. mej. B. Pier, Sittard'. mej. A Rommens, Tilburg, mej H. Simons, Ble- rick. mej, H. Verdellen, Sevenum. Donderdag heeft het Amsterdams Ge rechtshof dc moord behandeld die vorig jaar op 20 Augustus in een tuin aan de Keizer Ottoweg te Naarden op een be jaarde kweker is gepleegd door een los- werkman, eveneens uit Naarden, en een grondwerker uit Hilversum. Beide da ders zijn bij vonnis van de Amsterdam se Rechtbank 19 Februari van dit jaar tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld, een strafmaat die ben deed be sluiten het Hoger Beroep aan te teke nen dat vandaag voor het Amsterdamse Hof heeft gediend. Op de zittingen hebben beide verdach ten ieder voor zich opnieuw verklaard hoe zich de zaak destijds heeft toegedra gen: welke besprekingen eraan zijn voorafgegaan en welk aandeel ieder in de aanslag heeft gehad. Ook de deskun digen en getuigen werden nogmaals vorhoord, zonder dat dit alles een nieuw licht op de zaak heeft geworpen. Niet geheel duidelijk werd het juiste gedrag van de beideverdachten, door dat de zeven en twintigjarige grondwer ker uit Hilversum stelselmatig probeer de de hoofdschuld op zijn Naardense handlanger te schuiven. Zoveel is wel zeker dat beide verdachten, die bij de firma „Wegenbouw" te Laren werk zaam waren, op een gegeven moment kwamen te spreken over een roofover val gepleegd door twee Amsterdamse jongens. Het verloop had in de krant gestaan en men had het er druk over tijdens de schafturen op het werk. De grondwerker die krap zat, wou zo iets ook wel ondernemen en de los- werkman heeft toen de aandacht geves tigd op een twee en zeventigjarige tuin der bij hen in Naarden. Verdachte ken de hem goed, had er zelfs wel bü ge werkt en wist dat hij het veilinggeld dikwijls in een portefeuille bij zich droeg op de tuin. Ze spraken af op Dins dagmorgen om kwart voor vijf bjj de spoorwegtunnel in Hilversum. Die dag regende het echter en ze troffen de kweker niet op zyn tuin aan. Op de te rugweg kwamen ze Verheul alsnog te gen. Hy groette en de los-werkman zei tegen zijn metgezel: „dat is 'm!" De grondwerker uit Hilversum stelde on middellijk voor de man nog te volgen., maar het plan werd tot de volgende dag uitgesteld. Ze zouden elkaar op dezelfde plaats weer treffen en op dezelfde tijd. Ze zou den om boerekoolplanten vragen en al» de tuinder bukte om ze te trekken, zou den ze met een hamer toeslaan, nadat de grondwerker het hoofd tegen zijn heup had geklemd. Zo gebeurde ook, maar de hamer kwam te vallen en de kweker bleek sterker dan verwacht was. Hij trapte een van de aanvallers nog omver en deed een beroep op zijn dorpsgenoot. „Gerrifschreeuwde hij, „help me, help me!" Er werd hevig ge worsteld, maar de aanvallers slaagden erin een snoeimes dat volgens een der verdachten het slachtoffer ter zelf verdediging uit de schede had getrok ken te grijpen en daarmee de beide polsen door te snijden. Op het hoofd werden verschillende slagen met de hamer toegebracht en tenslotte werd ook nog met het mes een wonde aan de keel toegebracht. De portefeuille met ƒ700.werd uit de binnenzak gehaald en daarop vluchtten de beide mannen naar hun fietsen. Omkijkend zag de los- werkman dat het slachtoffer weer liep, maar zijn metgezel had reeds aan de ogen gezien dat Verheul het niet lang meer zou maken. Op een binnenwegje werd de buit verdeeld. Kort daarop vonden twee huurlieden het slachtoffer stervende. „Wat is er gebeurd?" vroe gen ze en toen zei Verheul: „Ik ben overvallen door Gerrit en nog iemand." Kort daarop overleed hij. De procureur-generaal eiste eveneens voor beiden levenslange gevangenis straf. Hij noemde de grondwerker een psychopaath, tegen wie de maatschappij met ter beschikkingstelling niet vol doende beveiligd is. De los-werkman achtte hy volkomen toerekeningsvat baar. Uitspraak 7 Mei. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet z)jn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indo nesië en Ned. Nw. Guinea: m.s. „Willem Ruys" (27 April); Ned. Antillen: s.s. „Bennekom" (28 April), s.s. „Telamon" (30 April), Suriname: m.s. „Nestor" (29 April); Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Arundel Castle" (25 April); Canada: s.s. „Maasdam" (27 April), s.s. „Groote Beer" (28 April); Zuid-Amerika: m.s. ,Tara" (29 April*; Australië: m.s. ..Strathmore" (25 April); Nieuw-Zeeland via Engeland (25 Apr.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7