Belangrijke Nederlandse order voor industrie Order van 18 millioen dollar voor bouw van Hawker Hunter jagers Kromdorp op stelten Toestand rustig, bedrijf gered worden kan WIGWAMMERS J. Th. KORT Inbraken inEmmen 51 O 8 c A R Schuur verbrand in Hoornsterzwaag Faillissement van de Ommelanden? BEDFORD R.Ax\ HENSCHEL Luistert JANS „ALBA kwaliteitsdrukwerk 'T KASTEEL Mil JEMSTE1 op Zaterdag 25 April Overwinnaar van fakkels en tuitlampen... hulp DE SENSATIE VAN DE ^HE HEEREMANS VAN LEUVEN Je moet dan eens goed luisteren welke boeken er door de Wi-wa-bo-club worden besproken!! a rvi ^\r\i VRIJDAG 24 APRIL 1953 PAGTN* Oplichting van vijf ton Drie jaar tegen koop man geëist Vijf jaar voor moord op Ambonees Aantal evacué's in Maart verminderd tot 37.500 Laos vraagt militaire Siam aan Nieuw-Guinea-V erbond protesteert Tegen uitlatingen in de Kamer Belangrijke opdrachten voor Figee Eind Mei nota over Kolen- en Staal gemeenschap Stoffelijk overschot opgehaald Rotterdam verzorgt 25 pet. van Zwitsers Rijnvervoer Ommelanden-bestuur meldt: BESTELWAGENS TREKKERS TRUCKS stand ÏOO De gerenorximeerde Bedford, thans in een geheel nieuw, modern uiterlijk. Ruime 3-pers. cabine. Draagvermogen tot 7 ion. Ook leverbaar met dieselmotor en mei vierwiel-aandrijving. stand 50 De aangewezen diesel voor zwaar vervoer Diesel inbouwmotoren AUTOMOBIELBEDRIJF NIEUWE GRACHT 78 een luxe voor enkelen. Pe 4taH& £6 Ht&fr aum*/. Raleigh, Juneker, Burco, Union, Germaan, Phoenix en Simplex-Rijwielen rr rVL/LVUJ Voor Tjjdens de NATO-conferentie van gig gen hebben de ministers van Defensie Van de NATO-landen een bouwprogram ma voor straaljagers goedgekeurd, dat in 1956 voltooid zal moeten zijn en dat 550 millioen dollar zal kosten. Zoals wij gis teren reeds in een gedeelte van onze editie gemeld hebben, zal de V.S. ruim de helft van dit bedrag n.l. 281,5 millioen dollar opbrengen in de vorm van „off- shore"-contracten in Engeland, Frank rijk. Italië, België en Nederland. De desbetreffende contracten werden giste ren door deze landen, met uitzondering van Italië, reeds getekend. In deze contracten is men overeenge komen dat Nederland voor een bedrag Van 18.000.000 dollar „Hawker Hunter"- E'raal,jagers zal gaan fabriceren. Waar schijnlijk zullen deze vliegtuigen bij Fokker in licentie worden vervaardigd, «et Belgische aandeel in deze contrac ten bedraagt 24 millioen dollar, terwijl Engeland voor 153 millioen dollar „Haw ker Hunters" zal bouwen. Frankrijk kreeg een order van 86,5 millioen dollar Voor de bouw van „Mystere"-straalja- Sers. Het contract met Italië, dat waar schijnlijk ook binnenkort zal worden ge- Tegen de te Lugano gearresteerde 34- jarige Amsterdamse textielkoopman D. heeft de Officier van Justitie bij de Rechtbank te Amsterdam gisteren ter- Sake van oplichting meermalen ge pleegd in de periode medio 1951 tot begin 1952 drie jaar met aftrek ge- eist De Officier zeide in zijn requisitoir, Jat hij maar vier gevallen: oplichting van twee banken en twee handelsonderne mingen voor een totaal bedrag van ruim 237.000 gld., ten latste had gelegd, doch dat het aantal banken en particulieren, dat D. heeft opgelicht, veel groter is. De Officier schatte het totaal bedrag van de oplichtingen op vijf ton. De verdachte gaf de feiten toe, maar zeide nimmer de bedoeling te hebben gehad, degenen van wie hij de gelden kreeg op te lichten. Hij zeide de bedra gen als leningen te hebben beschouwd m de vaste overtuiging, dat hij in staat zou zijn deze later terug te betalen. Hij had getracht met de credieten zijn zaak te redden, hetgeen niet was geluk. tekend, voorziet in de bouw van een aantal F-86-d Sabre-straaljagers. Tevens is men overeengekomen, dat Nederland en België tezamen bovendien voor een bedrag van 75 millioen dollar de bouw van straaljagers zelf zullen be kostigen. Ook is men tot overeenstem ming gekomen voor een plan waarbij Noorwegen, België en Nederland een aantal „all weather fighters" jacht vliegtuigen, die onder elke weersgesteld heid kunnen opereren zullen bestel len. Lord Ismay, secretaris-generaal van de NATO, verklaarde aan het einde van de eerste zitting, dat dit vliegtuigbouwpro gramma de voorloper was van nog vele andere. De Nederlandse minister van Defensie ir Staf zei naar aanleiding van deze be langrijke contracten, dat deze overeen komsten opnieuw een illustratie leveren van de nauwe banden tussen Nederland en België en het succes van Benelux- samenwerking. Vorig jaar Juni werd in het Ambo nezen woonoord „Geesbrug" de 18-jari- ge J. M. doodgeschoten door zijn kamp genoot L. S., met wiens dochter hij een verhouding had. Thans werd S. door het Leeuwarder Gerechtshof veroor deeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek; de eis was zes jaar met aftrek overeenkomstig het vonnis van de recht bank te Assen. S. is thans voornemens cassatie aan te tekenen. In de loop van Maart is het aantal uit het rampgebied geëvacueerde personen verminderd van 72.500 tot 37.500, d.w.z. dat in Maart 35.000 evacué's naar hun woongemeente konden terugkeren. Volgens berichten uit Siam heeft de regering van Laos aan Siam hulp ge vraagd in de strijd tegen de Vietminh. Siam zou in antwoord daarop verklaard hebben dat het buiten de Verenigde Naties om weinig kan doen. Wel zou het genegen zijn vluchtelingen uit Laos op te nemen. Naar aanleiding van wat in de Ka merstukken en bij de behandeling van de begroting voor Nieuw-Guinea in de Eerste Kamer is gezegd over de menta liteit, de instelling en de geleverde pres taties van de 3000 Indisch-Nederlandse kolonisten in Nieuw-Guinea, heeft het Nieuw Guinea-Verbond te Hollandia zich met een adres gericht tot het Ne derlandse parlement. Het bestuur dezer organisatie wijst verschillende der in de Kamerdebatten naar voren gebrachte ar gumenten, „waarop de „mislukking" der kolonisten berusten", van de hand en dringt aan op een nader onderzoek naar de juistheid en de objectiviteit van de berichtgeving in dit verband. Het Nieuw Guinea-Verbond acht het noodzakelijk, tot de kern van deze zaak door te drin gen, aangezien de desbetreffende uit spraken in de Eerste Kamer, naar het bestuur zegt, allerwege in Nieuw Gui nea grote ongerustheid en verontwaar diging heben gewekt. Dit acht het Nieuw Guinea-Verbond niet bevorder lijk voor de goede sfeer en de onder linge verhoudingen, die -noodzakelijk is voor de opbouw van Nieuw Guinea. In de nacht van Woensdag op Don derdag is er ingebroken bij de wethou der van Sociale Zaken van de gemeen te Emmen, de heer A. Klein, die aan de Wilhelminastraat te Emmen een krui denierswinkel heeft. De winkellade werd opengebroken en de spaarpotten van de kinderen werden geleegd. Gou den sieraden, waaronder een gouden oorijzer, zijn meegenomen. De buit aan geld bedraagt zeker ƒ3000.De heer Klein was niet tegen inbraak verzekerd. Vooraf hebben de inbrekers hun slag geslagen bij het warenhuis Van Dijk in dezelfde straat. De inhoud van een geld kistje, de cassa en een portemonnaie bedroeg in totaal niet meer van ƒ30.— a ƒ40.De inbraken werden eerst gis termorgen ontdekt. De gang van zaken in 1952 bij de N.V. Haarlemsche Machinefabriek voorheen Gebr. Figee, is bevredigend geweest. Verscheidene installaties kwamen tot af levering. Het aantal nieuwe opdrachten stemt tot tevredenheid, zij het, dat de concurrentie steeds .zwaarder wordt. Drie nieuwe hallen zijn ingebruik genomen. Na afschrijvingen ad f 504.625 (f 499.913) reservering voor diverse belangen van f 75.000 (f 60.000) resteert een saldo winst van f 113.015 (f 128.500). Voorgesteld wordt een dividend van 8 pet. (7% pet.)- In 1953 zijn enige belangrijke opdrachten geboekt, zoat de bezetting van de fa briek voor de eerstvolgende twee jaren verzekerd is. De directie ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet. 51. De volgende morgen werd voor veldwachter Stockedief een zeer teleurstellende ochtend, 's Avpnds was hij ten langen laatste tot de conclusie gekomen, dat een groot aantal juridische gronden hem belette iets anders te doen dan langdurig te sla pen, maar om zes uur rinkelde de telefoon hem al wakker. „Hallo", zei hij in de hoorn. „Ik slaap nog tot negen uur". Maar aan de andere kant klonk de vinnige stem van Alphonsa, die zei: „Klets niet. Er is ingebroken in de pastorie". „O", zei Stockedief slaperig. „Maar hoe staat het met de juridische gron den?" Alphonsa evenwel ging onverstoorbaar verder: „Ik en de pastoor willen dat je onmiddellijk hier komt, Stockedief". „Hoort dat niet eerder bij de kerkelijke rechtbank thuis?" pruttelde de veldwach ter, maar hij merkte, dat Alphonsa. al had opgehan gen. Hij kwam gemelijk zijn bed uit en kleedde zich mopperend aan, maar voor hij zich op weg kon be geven ging opnieuw de telefoon.„Met Klaas Baas", hoorde hij in de hoorn. „Er is vannacht bij mij inge broken". „Dat kan niet", zei Stockedief. Zolang als ik hier veldwachter ben is hier nog nooit inge broken, behalve voor die mis en dat ding van de meester, maar die tellen niet mee. En nu twee keer op één nacht? Dat is onmogelijk. Bovendien kan ik dat niet verwerken". Hij legde de hoorn verontwaar digd neer en ging op pad naar de pastorie. Maar in zijn tuintje kwam hij Brazels tegen, die zijn slaap muts nog op had en zijn vachtpon aan. Hij had alleen haastig een jasje aangeschoten. Gelukkig dat je daar al bent, Stockedief", zei hij. „Kom direct mee. Er i» by mij ingebroken." „Dat is drie", telde de veld wachter grimmig. Het volgende uur kwamen er even wel nog zeven bij: de notaris en de zes overige col lectanten, zonder dat Stockedief kans gekregen had om vijf passen verder te zetten. De ogen puilden hem uit het hoofd, want er stonden negen mensen tegen hem te praten en in de verte kwam pastoor Goude mans aan, die intussen de Mis gelezen had en nu boos kwam kijken waar de veldwachter bleef. In zijn schrijven van 1 April j.l. aan de Tweede Kamer deed de minister van Economische Zaken de toezegging om tegen 1 Mei a.s. aan de Kamer een nota voor te leggen in zake de nieuwe ont wikkelingen binnen de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal. Bij dit tijdschema was de minister er van uitgegaan, dat voldoende klaarheid en inzichten zouden bestaan met be trekking tot het instellen van de ge meenschappelijke markt voor staal. De minister constateert evenwel, dat hier omtrent nog zoveel voorbereiding en overleg gaande is, dat waarschijnlijk eerst op het einde van April ten deze voldoende helderheid zal bestaan, zodat een nota, waarin deze ontwikkeling wordt uiteengezet, eerst begin Mei kan worden opgesteld. De minister stelt het op prijs aanwe zig te zijn bij een eventuele discussie van deze nota in de Kamer en daaraan persoonlijk deel te nemen. In verband met het bovenstaande heeft de minster zich voorgenomen het indie nen van bedoelde nota uit te stellen tot einde Mei. /G» Ceprrig*» opera mondt Te Hoornsterzwaag heeft Donderdag middag een houten schuur van de vee houder J. F. vlam gevat, doordat een vijfjarig zoontje, dat met lucifers speelde enkele pakken stro, die naast de schuur waren opgeslagen, in brand stak. Direct werd de Heerenveense brandweer ge waarschuwd, terwijl omwonenden de op stal staande koeien in veiligheid brach ten. De brandweer wist de boerenwoning te behouden. De bijschuur echter ging voor het grootste gedeelte in vlammen op. Verzekering dekt de schade. De rivierpolitie heeft Woensdagmid dag op de Nieuwe Maas ter hoogte van de Lloydkade in Rotterdam het stoffe lijk overschot geborgen van de 28-jarige F. Boels, die in de Boomgaardstraat in een kosthuis gewoond heeft. Vermoe delijk heeft het lijk een maand in het water gelegen. Het is niet bekend, hoe de man te water is geraakt en even min was zijn opsporing verzocht. Het vraagstuk van het vervoer tussen Rotterdam en Zwitserland is te Bazel het onderwerp geweest van belangwek kende uiteenzettingen en gedachtenwis- selingen. De heer H. R. Schwabe uit Bazel wees er op, dat de belangrijkste invoerweg voor Zwitserland, de Rijn is, die in belangrijkheid gevolgd wordt door de spoorwegen. Bijna de helft van de door Zwitserland ingevoerde goederen, ongeveer 4 millioen ton, komt via de Rijn het land binnen. Rotterdam con curreert met 1 millioen ton rechtstreeks met de haven van Antwerpen. De over die haven naar Zwitserland gaande ton nage heeft een zelfde omvang. (Van onze correspondent) Het bestuur en de commissarissen van de Ommelanden zijn onveranderd besloten op de eenmaal ingeslagen .weg voort te gaan. Zij zullen niet wijken voor de oppositie onder de leden, zo werd hedenmorgen bekendgemaakt. De toestand in het bedrijf is rustig ofschoon enkele melkleveranciers hun leveranties hebben gestaakt, maar dat lag in de lijn van de verwach tingen. De melktoevoer ondervindt hierdoor echter geen stagnatie. Met klem wordt door het bestuur tegenge sproken dat de Ommelanden geen bank- crediet meer zou kunnen krijgen. Der gelijke geruchten zijn volkomen uit de lucht gegrepen. De bank heeft het cre- diet volledig gehandhaafd, zonder enige beperking. Intussen gaan de heren De Boer en Bus voort met hun opruiende activiteiten, maar bestuur en commis sarissen vertrouwen er op dat de leden spoedig tot het juiste inzicht zullen komen. Het bestuur wenst, zoals eerder ge meld, alle in de arbitrale uitspraak vastgelegde verplichtingen na te komen. De achterstallige lonen, pensioenuitke ringen en vacantietoeslagen zijn dan ook inmiddels aan de indertijd stakende arbeiders uitbetaald. Bestuur en com missarissen blijven van mening dat de Ommelanden gered kan worden. Tot officier van Justitie te Amsterdam is benoemd mr. F. Hollander, thans offi cier van Justitie te Utrecht; tot advo caat-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, thans officier van Justitie te Almelo, vroeger procureur fiscaal bij het bijzonder gerechtshof te 's-Hertogenbosch. De A.N.A3. heeft een brief gericht aan bestuur en commissarissen van de Ommelanden, waarin gevraagd wordt om een uittreksel van het notariële verslag van de veel bewogen vergade ring, die deze week in het Tehuis is ge houden. Het gaat om de namen van hen die voor en tegen de motie van wan trouwen tegen het bestuur hebben ge stemd. „Als uiteindelijk zal blijken dat de gebouwen en machines en andere bezit tingen welke momenteel nog in bezit van de coöperatieve vereniging zijn, niet zoveel waard zijn dat daarvan de door de A.N.A.B. geëiste boetes kunnen worden betaald, zal de A.N.A.B. het faillissement van de Ommelanden moe ten aanvragen", aldus deze brief. De gevolgen hiervan voor de leden komen dan voor rekening van alle le den. zo schrijft de A.N.A.B. Bedoeld wordt o.a. het volstorten van de aande len (voor de grootste boeren ongeveer f2450). De A.N.A.B. is evenwel bereid in overweging te nemen te zijner tijd de goedwillende leden (die dus tegen de motie van wantrouwen hebben ge stemd) het bedrag dat zij er bij in zou den schieten terug te betalen. De uit eindelijke financiële schade valt dan geheel terug op de leden, die door hun onverantwoordelijk drijven de belangen van de Ommelanden in de waagschaal hebben gesteld, aldus de brief van de A.N.A.B. HAARLEM - TEL. 21498 y De kaars betekende eens een gewel dige vooruitgang op fakkels, pitjes en tuitlampen. Na het petroleumtijdperk scheen aan het gas de overwinning be schoren. Tot Edison's gloeilamp een nieuw tijdperk inluidde. De gloeilamp, in kleine aantallen gemaakt, was de* tijds weinig meer dan Maar, gesteund door onafgebroken re clame-acties, ondernamen de gloeilam penfabrieken uitbreiding op uitbreiding, daalde de prijs en het electrisch licht is thans binnen het bereik van velen. Zonder twijfel heeft de dagblad reclame een grote rol gespeeld in deze geweldige ontwikkeling. En nog steeds geldt, ook op dit gebied: PUBLICATIE VAN HET „CEBUCO" CENTR. BUR. VÖOR COURANTENPUBLICITEIT roman van Annie Westerman Een door zijn grote eenvoud zeer sympathiek boek. Prijs gebonden f 5.90 Verkrijgbaar in de boekhandeJ en bij N.V. Drukkerii De Tijd, Amsterdam. in elke uitvoering vindt U bij GROTE HOUTSTRAAT 15 8 HAARLEM - TELEF. 15426 3*-ouit-T*,ok, van hoogst artistiek* 5toffen BINNENHUISARCHITECTUUR FLORAPLEIN 1 HOEK HAZEPATERSLAAN N.Z. VOORBURGWAL 65-73 AMSTERDAM TEL. 63381 Zeer bijzondere aanbieding KRISTAL NYLONS, volgemin- O 95 derd, met donkere naden, strikt ie keusw« Mooie kwaliteit STAND. NYLONS O 95 zeer voordelig Zeer fijne KRISTAL NYLONS. met of zonder A 90 donkere naden 5.45, Fijne KRISTALNYLONS links geweven, met rek- E 90 bare boord Fijne ENKALONS met donkere naden, A 25 elastisch - soepel 4.65, nr. WANDELNYLONS, links geweven, met rek- A 90 bare boord, 30 den Bijzonder fijne PERLONS, met natuur- C 15 glans 6.50, O. ZWARE NYLONS, 70 den. 7-85, Speciale aanbieding linksgeweven KOUSEN, A £5 modetinten I Linksgeweven KOUSEN met nylon versterkt. 9 75 extra lang en soepel fa HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 9