Niet „Pravda"' reageert op rede van Eisenhower RUSSISCHE LEIDERS BEREID TOT BESPREKINGEN Zowel rechtstreeks als via de organisatie der Ver. Naties gekoppeld aan een eis FELLE BRAND IN ZEIST IP W.-Duitse regering negeert besluit van de Bondsraad NA II0REA, NU INDO-CHINA i X Tot hoofd en hart Hulp nodig èfdM ORR 'wSjjM Droog, doch koud weekeinde Schouwen volgend voorjaar droog? Knalkurkpistool Nederl. schepen in aanvaring Tweede Kamer maakt spoed Zestien koeien bij brand omgekomen Nat. Rampenfonds Patiënten van rusthuis lopen lichte brandwonden op Verdragen worden Heuss voorgelegd ondanks besluit tot uitstel Het weer 1 J ZATERDAG 25 APRIL 1953 77ste JAARGANG No. 25667 De „Pravda", het officiële orgaan der Sovjet-Russische commu nistische partij, heeft vandaag zijn gehele voorpagina gebruikt voor een antwoord op de toespraak, welke president Eisen hower op 16 April j.l. tot de Amerikaanse Vereniging van Dag bladredacteuren heeft gehouden. Tevens publiceerde de „Prav- cfa" op de derde pagina de volledige tekst van deze toespraak. De „Pravda" schrijft, dat president Eisenhower in zijn toespraak *egt, dat de Verenigde Staten bereid zijn „een rechtvaardig aan deel bij te dragen aan de oplossing van internationale geschil len." Zomerdienstregeling NS. Ieder half uur van Utrecht naar de hoofdstad Adenauer naar Londen Dodelijk ongeluk te Ruinen Watersnoodcommissie m blijft speelgoed Afschaffing weeldebelasting Overleg Kerk en staat in Joegoslavië mislukt DE WEEK VAN LAOS Barteloo TENNISSHORTS - SHIRTS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Pos'giro 145480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef 4790 Bijkant. IJmuiden: Bonitaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. w Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m -hoogte De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Zondag 17 Mei a.s. zullen de Ned. Spoorwegen de zomerdienstregeling 1953 invoeren. In het binnenlandse ver keer is in de eerste plaats van belang de eleetrificatie van het baanvak Zut- phenZwolle. Op het baanvak Zwolle Nijmegen, dat van die datum af ge heel eleetrisch zal kunnen worden be reden, wordt een uurdienst met elec- trisehe stoptreinen onderhouden. Deze treinen sluiten te Nijmegen aan op de Riesel-eleetrische uurdienst Nijmegen Krabbendijke v.v. ■KtibS Zutphen hebben de stoptreinen iNijmegenZwolle elke twee uur aan sluiting op en van nieuw in te leggen snelle Uiesel-electrische treinen Roer mondEnschede, van de treinen uit Winterswijk en op de treinen naar Apeldoorn De stoptreinen Zwolle Nijmegen hebben te Zutphen elke twee uur aansluiting op en van de DE-trei nen Enschede—Roermond, alsmede naar Winterswijk en uit Apeldoorn. Te De- Venter bestaat elk uur aansluiting uit de richtingen Amersfoort en Almelo in «e richting Zwolle en omgekeerd, bene vens om de twee uur aansluiting uit de richting Zutphen naar de richtingen ■Amersfoort en Almelo en omgekeerd. In de verbinding TwenteLimburg V-v. wordt een belangrijke verbetering gebracht. Iedere twee uur zal tussen Roermond en Enschede een doorgaande Diesel-eleetrische trein rijden, die tus sen Nijmegen en Zutphen sneltrein is e,i alleen te Arnhem stopt. Deze dienst Wordt op het baanvak ZutphenEn- Schede verdicht tot een uurdienst met DE-treinen. Van 17 Mei af zullen alle goede rentreinen en een aantal reizigers treinen tussen Gouda en Rotterdam gaan rijden over de nieuwe, 11.7 km. lange spoorbaan Nieuwer kerk Rotterdam Noord. In de eerste Plaats alle internationale treinen via Utrecht naar en van Hoek van Holland, dan de Britse militaire verlofgangerstreinen en tenslotte de zogenaamde beurstreinen Amster damRotterdam v.v. via Gouda. Tussen Utrecht en Amsterdam ver- ValJen enige' stoptreinen, omdat deze achter de toegevoegde sneltreinen 'EindhovenDen Bosch)Utrecht Amsterdam kwamen te rijden. Deze sneltreinen nemen de stoppingen te Hreukelen en Abcoude van de opgehe ven stoptreinen over. Door het toevoe gen van twee treinen in beide richtin gen UtrechtAmsterdam wordt op dit Paanvak op werkdagen de halfuurdienst '"gevoerd. In Londen is gisteren officieel bekend «etnaakt, dat de West-Duitse bondskan- Uler, dr. Adenauer, zich op 14 Mei, op nodiging van de Britse regering, naar onden zal begeven voor een gedach- nwisseling met de Britse premier en et andere leden van de Britse regering. -/T zal tot 16 Mei in de Engelse hoofd- lad verblijven. „Deze verklaring wordt echter geens zins in de rede van de president beves tigd, alhoewel dit toch noodzakelijk zou zijn", meent de „Pravda". Het blad vervolgt met te zeggen dat er „voor zo ver de Sovjet-Unie betreft, geen reden bestaat om te twijfelen aan haar bereid heid een evenredig deel bij te dragen aan de oplossing van tot tegenstellingen aanleiding gevende internationale vraagstukken". „De Sovjet-Unie heeft dit meer dan eens bij de behandeling van belangrijke internationale vraagstukken bewezen", aldus het blad. „De Russische leiders zijn bereid deel te nemen aan een ernstige en zakelijke bespreking van daarvoor geschikte vraagstukken. Zij zijn hiertoe zowel in rechtstreekse onderhandelingen, als, in de gevallen, waarin dit vereist is, via de organisatie van de Ver. Naties be reid", verklaart de „Pravda". Het blad schrijft voorts dat het „be roep van de Sovjet-leiders om tot vreed zame regeling van internationale vraag stukken te komen niet wordt gekop peld aan een tevoren aan de V.S., of aan andere, met het Brits-Amerikaanse blok verbonden landen, te stellen eis". Een groot deel van de verklaring in de Pravda bestond in een aanval op het standpunt van Eisenhower en de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, met betrekking tot bepaalde vraagstukken. De president (Van onze weerkundige medewerker) In de afgelopen nacht passeerde een zwak koudefront ons land, waaruit in het Westen en hedenmorgen vroeg ook m het Oosten van ons land enige lichte motregen viel. Achter dit front stroomt koudere en droge lucht binnen uit het Noord-Westen. Gisteren was het al be langrijk kouder dan in de afgelopen dagen. In Amsterdam kwam het kwik niet hoger dan 12 gr. C„ terwijl in Frankfurt nog 23 gr. C. werd gemeten. Het weer zal gedurende het week einde niet meer worden bepaald door het hogedrukgebied, want dit is geheel van de kaart. De depressies zullen echter ook nog op een zodanige afstand blij ven, dat er gedurende het weekeinde geen regen is te verwachten. Een de pressie voor de kust van Noorwegen zal ons land in een vrij koude Noord westelijke luchtstroming houden. Hoe wel ook flinke perioden van zonneschiin zijn te verwachten, trekken ook wol kenvelden over. De temperatuur blijft voor eind April beneden normaal; langs de kust 8 a 1(1 gr. tegen in het binnenland hoogstens 15 gr. C. In de komende nacht is er vooral ln het binnenland weer kans op lichte nachtvorst. Tengevolge van het plotseling over steken van de verkeersweg werd de tienjarige Hendrik S. te Ruinen nabij de Ruinerdijk door een personenauto, be stuurd door de heer V. uit Ruinerwold. gegrepen. Zwaar gewond werd het slachtoffer overgebracht naar het zie kenhuis te Meppel, alwaar het kind kort nadien is overleden. De bestuurder treft geen schuld. abn"iien **e winterstormen dit jaar niet aant aal vroeg '"vallen, indien het «haai ""werkbare dagen niet abnor- ge» "°°S is en indien ook overigens Woph ernstige tegenslagen optreden, mag hist verwacht, zo meenden de mi- zii„erJ Va" Vel-keer en Waterstaat en het .advise.urs, dat voor het einde van lan.Jaar "'et alle m de gaten cp Duive- teJ doch ook die op Schouwen geslo- het zulle" ZU"- Schouwen zal dan in zijn voorjaar van 1954 droog kunnen SchiirK zÜn voldoende noodgemalen be- temn T om het droogmale i in snel kan i doen plaatsvinden. Duiveland "en eerder droog zijn, aldus ontle- cornm-e aan het tweede verslag van de TxveeJSS'--voor de watev.iiood uit de lerhi eede Kamer, d e 21 April een r-~ on- van Ve k'1Be^' seha,d me' de minister de en Waterstaat betreffende waterstaatkundige toestand op Scho, aierstaatkundi '"ouwen-Duiveland. hei(? ?°F'm'ssie vroeg bij deze gelegen- itjj. 1 nadere inlichtingen "ver de °f er tijdens het weekeinde vol doende personeel aanwezig is om in ge val van nood te kunne.i inspringen. Naar aanleiding hierv-n deelde de mi nister mede, dat hij het niet mogelijk achtte uitsluitend voor de weekeinden aparte ploegen in het leven te roepen. Wel achtte hij het nuttig, dat een orga nisatie van op het eiland aanwezige personen in het leven wordt geroepen, welke kzn optreden in de sporadische gevallen, dat juist in het weekeinde een noodtoestand ontstaat. Zulk een or ganisatie wordt thans gevormd. heeft zich in zijn rede bereid verklaard, elk werkelijk teken van vredelievende bedoelingen toe te juichen. Tegelijkertijd heeft hij de vraag gesteld: „Wat is de Sovjet-Unie bereid op zich te nemen of te doen?" „Wij zijn niet voornemens met de pre sident in discussie te treden over zijn nog al vreemde opmerkingen met be trekking tot een soort beëindiging van een bepaald tijdperk in de Sovjetpolitiek, maar wij kunnen niet zonder verbazing kennis nemen van zijn conclusie, dat de Sovjetregering zou moeten verzaken aan haar erfdeel van een buitenlandse poli tiek, waarvan de juistheid is bewezen door het gehele verloop der internatio nale gebeurtenissen", aldus besluit de „Pravda". Het Sovjet-Russische partij-orgaan besluit niet: „De politiek van de Sovjet- Unie kan niet in strijd zijn met de be langen van andere vredelievende sta ten Zij komt overeen met de wensen van alle landen, die bereid zijn, onge acht het door hen aangehangen maat schappelijk stelsel, bij te dragen aan de ontwikkeling van internationale sa menwerking. Deze Sovjet-Russische politiek ver tolkt bovendien de diepste bewondering, die het Russische volk koestert voor een versterking van de wereldvrede". In een samenvatting van de Russische verklaring voor radio-Moskou wordt een verwijt gedaan aan het adres van Eisen hower, dat hij niets gezegd heeft over China of de positie van China en zijn rechten op Formosa. „Wel heeft Eisen hower een speciaal deel van zijn rede voering gewijd aan Oost-Europa. De feiten hebben uitgewezen", aldus de ra dioverklaring, „dat deze volkeren door eigen strijd hun huidige positie hebben bereikt, het zou vreemd zijn om te ver wachten, dat de Sovjet-Unie zich met hun regeringen zou bemoeien en er re- actionnaire regeringen in het zadel zou helpen", aldus besluit de radioverklaring. Kroonprins Karl Gustav van Zweden mag tegenwoordig de tuinman, die de zorg heeft voor de tuinen v-an het Ko ninklijke Kasteel te Haga, helpen. Zijn vrije tijd brengt hij in de tuinen door en heeft nog slechts één wens: wanneer hij later groot is, wil hij tuinman wor den.' Dit vrije leventje zal echter na 30 April, waarop hij zijn 7de verjaardag zal vieren, afgelopen zijn voor de kleine Prins. Hij zal dan n.l. de „grote school" gaan bezoeken. minimum iiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiii (Van onze correspondent) Voor de Winschoter kantonrechter is weer eens uitgemaakt, dat een Knalkurkpistool Kinderspeelgoed blijft. Twee personen hadden zich voor de kantonrechter te verant woorden inzake de vuurwapenwet, n.l. de gebruiker en de verkoper van een dergelijk „wapen". De kanton rechter was hier van mening, dat hel kennelijk een speelgoedding was, maar dat het in het donker op een echt pistool geleek. Zodoende zou het kunnen leiden tot mislei ding. De getuige-deskundige, de bri gadier van de Groninger politie Hornnga. kwam met een teel ar senaal aandragen. Aan de aand van zijn verklaringen werd men het er over eens, dat dit soort pistool niet onder de vuurwapenwet valt. De gebruiker en de verkoper van dit pistool werden dan ook vrijgespro ken. Het bleek, dat d knalkurk- pistolen gebruikt werden. n de motorfietsen m opkomst kwamen, om honden van zich af te houden. Ook plattelandspostboden oedienden zich er vaak van. North Foreland Radio meldde gister avond van de loodskotter van Dungeness de mededeling ontvangen te hebben, dat het Nederlandse motorschip Markab N een mijl ten Zuiden van Folkestone in aanvaring is geweest met de Noorse tan ker Sarita. De Markab N liep een gat op en voer zo snel mogelijk naar Dover, waar zij om 23.50 uur is aangekomen. De 352 ton metende Nederlandse kust- vaarder Rian uit Groningen heeft voorts ernstige schade opgelopen tengevolge van een aanvaring met het 7292 ton grote Britse vrachtschip Zinnia. De aanvaring vond plaats in de monding van de Theems. De stuurboordzijde van de Rian en de gehele opbouw zijn vernield .maar er hebben zich geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. (Van onze parlementaire redacteur) De vaste commissie voor de belastin gen uit de Tweede Kamer heeft met zoveel haast het spoedwetje tot afschaf fing van de 30% weeldebelasting aan een onderzoek onderworpen, dat men met het verslag reeds in één dag klaar is ge komen. Wanneer de Kamer de volgende week Dinsdag bijeenkomt, zal de wet vermoedelijk meteen in behandeling kunnen komen. Het is nodig, dat men er spoed mee maakt, want degene die een artikel willen kopen, dat nu nog slechts voor een prijs inclusief de 30% belasting is te krijgen, zal zich wel wachten naar de winkel te gaan voordat die belasting er af is. Daaruit zou dus een koperssta king kunnen voortkomen. De commissie die de wet onder de loupe heeft geno men, heeft dan ook alle bezwaren opzij gezet en kort en bondig verslag uitge bracht. Men heeft dus het complex werk- looshcidsmaatregelen het complex gela ten en dit detail er eenvoudig uit gelicht. Vrijdag is, doordat bij het aanslaan van een benzinemotor een steekvlam in een bus benzine sloeg, brand uitgebroken in de kapitale boerderij van de heer A. Sellis te Mastenbroek. De knecht van L. was alleen thuis en trachtte het vee dat nog op stal stond los te maken. Door de razende vlammenzee waren de koeien echter onhandelbaar, zodat het hem maar gelukte zeven koeien naar buiten te krijgen. Zestien stuks kwamen in de vlammen om. Het jongvee bevond zich reeds in de weide. Door enkele spoor- mensen die in de nabijheid werkten werden de paarden uit de schuur naar buiten gejaagd. Het achterhuis met de stallen werd door het vuur vernield. Het voorhuis bleef, dank zij een brand muur gespaard. De brandweren van IJs- selmuiden en Zwollerkerspel waren het vuur spoedig meester. Bij het Nationale Rampenfonds is sinds Donderdagmiddag een half millioen gul den binnengekomen. De stand is thans f 107.5 millioen gulden. P?: bji. iiri^tëêsMeïsêl Omstreeks half drie is gistermiddag een felle uitslaande brand uitgebroken in het rusthuis Pasadana aan de Ver lengde Slotlaan te Zeist. Het vuur ver spreidde zich snel over het rieten dak, en de vlammen sloegen reeds ver boven de kap uit, toen de brandweer arriveer de. Omwonenden hadden inmiddels een circa 60 patiënten van het rusthuis, dat eigendom is van de stichting „De Opbouw", in veiligheid gebracht. Het rusthuis telt uitsluitend chronische patiënten, waarvan de meesten bed legerig zijn. Velen hunner bevonden zich op de bovenverdieping op het moment dat de brand uitbrak. Het kostte zeer veel moeite hen uit de vlammenzee te redden. Enkele patiën ten liepen lichte brandwonden op. De brandweer, die het vuur met 10 stralen bestreed, kon niet voorkomen, dat de bovenverdieping geheel uit brandde. Van de benedenverdieping bleef een gedeelte gespaard. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Het Joegoslavisch persbureau „Tan- joeg" heeft gisteren bekend gemaakt, dat besprekingen tussen de Joegoslavische regering en vertegenwoordigers van de R.K. Kerk over een regeling van de be trekkingen tussen Kerk en staat zijn mislukt. Aartsbisschop Josip Ujcic van Belgra do zou, volgens „Tanjoeg", namens de R.K. vertegenwoordigers verklaard heb ben, dat zij geen machtiging van hun su perieuren hadden om besprekingen te voeren. n Korea zijn deze week honderden geallieerde gevange nen door de communisten vrijgelaten. De hoop groeit dat de strijd op dit schiereiland spoedig ten einde zal zijn. Jarenlang is dit het voornaamste front geweest van de hele oorlog tussen Oost en West. Maar die hete oorlog wordt sinds lange tijd ook nog op twee andere plaatsen in het Verre Oosten gevoerd: In Malakka beginnen de Britten de bandieten terug te dringen, maar in Indo-China hebben de troepen van de Franse Unie minder succes. Vooral de re cente inval van communistische strijdkrachten der Vietminh in het koninkrijk Laos, een der staten waardoor Indo-China gevormd wordt, heeft de toestand in dit Zuid-Oost Aziati sche gebied aanzienlijk verergerd. Tot nog toe was alleen de Indo-Chinese staat Vietnam het slachtoffer geweest van de aanvallen der communisten, onder leiding van de beruch te Ho Tsji Minh. De oorlog in Indo-China, die al zeven jaar duurt, is nu in een nieuw stadium getreden. Intussen wordt reeds de hoofdstad van Laos, welk land tussen Vietnam en Siam in l:gt, door de rode troepen bedreigd en de Franse opperbevelhebber in Indo-China. generaal Salan, heeft zich Donderdag ijlings per vliegtuig naar Laos begeven om de defensie te organiseren. Maar de toestand schijnt er somber uit te zien, en een niet met name genoemde Franse minis ter schijnt dezer dagen na een kabinetszitting te Parijs ver klaard te hebben dat „een catastrophe nabij is." Reeds is een groot gedeelte van Laos aan de invallers verloren ge gaan. De Amerikaanse president, Eisenhower, heeft dezer da gen op de vraag van een journalist wat hij van de situatie in Indo-China dacht geen ander antwoord willen geven dan dat hij de ontwikkeling nauwlettend gadeslaat. Die ontwik keling is intussen verbijsterend. Bidauit. de Franse minister van Buitenlandse Zaken, is Donderdag in een toespraak tol de in Parijs confererende ministers van de NATO-landen uitvoerig ingegaan op deze kwestie Met verontwaardiging constateerde de minister, dat de hervatting van de bestands besprekingen op Korea gepaaid ging met een verheviging en uitbreiding van de strijd in een ander deel van Azië. Bidauit heeft in zijn toespraak ook de bewering van Viet- minh-autoriteiten, dat het offensief door inwoners van Laos zelf is ontketend, van de hand gewezen. Indertijd beweerde de regering van Peking ook niets te maken te hebben met de aanvallen van Chinese „vrijwilligers"-troepen op gealli eerde eenheden in Korea; de Chinezen hebben die opvatting sindsdien niet kunnen handhaven. Ook in Laos is wel de gelijk sprake van een zorgvuldig op het hoogste communis tische niveau georganiseerde aanval van buiten af. De ministers van de Westerse Grote Drie (Amerika. En geland en Frankrijk), die deze week voor de NATO-confe- rentie te Parijs bijeen geweest zijn, hebben uiteraard de gang van zaken in Indo-China intensief besproken. Sinds 1950 heeft de toekomst van Indo China er nooit zó donker uitgezien Bij de recente Frans-Amerikaanse besprekingen te Washington was vastgesteld dat de oorlog in Korea niet los gemaakt kon worden van die welke door de troepen van de Franse Unie in Zuid-Oost Azië gevoerd werd. Het leek wel of de communisten deze verklaring met een ondubbel zinnig gebaar hebben willen beantwoorden, want kort na het communiqué van de Amerikanen en Fransen werd de aanval op Laos ondernomen. Intussen heeft de Franse regering deze week blijk gege ven de bevolking van Indo-China meer zelfbestuur te willen schenken. Indo-Chinese nationalisten hebben de laatste tijd De voorlichtingsdienst van de West-Duitse Bondsregering heeft gisteravond te kennen gegeven, dat de ratificatie-ontwerpen voor de verdragen van Bonn en Parijs Dinsdag ter ondertekening aan president Heuss zullen worden voorgelegd, daar de regering van mening is, dat het hier om wetten gaat, die niet door de Bondsraad goedgekeurd behoeven te worden. Verder werd verklaard, dat de ter mijn van de Bondsraad voor het innemen van een standpunt t.a.v. de verdragen Maandag verloopt en dat alleen twee van de vier wetsontwerpen, n.l. die welke betrekking hebben op fiscale en douanekwesties, door de Bondsraad moeten wor den bekrachtigd. Deze twee ontwerpen zullen niet aan de president ter onder tekening worden overhandigd. Zoals wij gisteren reeds in een deel van onze op lage hebben gemeld, heeft de Bondsraad besloten de stemming over de verdragen uit te stellen. Een Bondsdagafgevaardigde van de Vrije Democratische Partij, Heinrich Fassbender, heeft gisteravond verklaard dat hij Maandag in een fractievergade ring van de Vrije Democratische Partij in Bonn zal voorstellen om de minister president van Baden-Württemberg, dr. Reinhold Maier, uit de partij te stoten in verband met zijn optreden in de Bonds raad. Dr. Maier had namelijk vóór uit stel gestemd. Maier, die tevens voorzitter van de Bondsraad is, is door de Vrije Demo cratische Partij scherp gecritiseerd we gens zijn standpunt in de Bondsraad. In een verklaring der partij wordt ge zegd, dat voorzitter Blücher, die tevens vice-kanselier van West-Duitsland is. Donderdag nog had aangedrongen op een spoedige stemming over de ver dragen met het Westen, omdat hij be krachtiging hiervan beschouwde als een eerste vereiste voor een Westduitse aanspraak om gehoord te worden bij besprekingen tussen de Westelijke mo gendheden en de Sovjet-Unie over Duitsland. „Op grond van verscheidene beloften, die hij aan de partij heeft ge geven, hadden wij aangenomen, dat dr. Maier op de Bondsraadszitting van gis teren een duidelijk en onvoorwaarde lijk „ja" inzake de verdragen zou la ten horen. Wij betreuren de houding, welke hij thans heeft aangehouden, zeer. Zijn optreden is in strijd met de politieke lijn van onze partij, haar par- lementsfractie en haar ministers", al dus de verklaring van de Vrije Demo craten. Fritz Heine, een vooraanstaand lid van de sociaal-democratische oppositie, toon de zich zeer tevreden over de beslissing van de Bondsraad. Hij was van oordeel, dat de regering thans het beste tezamen met de Bondsdag en de Bondsraad aan het constitutionele hof Karlsruhe een adviserende uitspraak over de omstreden verdragen kan vragen. Hierop bestaat evenwel weinig kans. De fractievoorzit ters van de drie regeringspartijen Christen-Democraten, de Vrije Democra ten en de Duitse Partij hebben na melijk verklaard, dat, volgens hen, het hof te Karlsruhe de verdragen niet be hoeft goed te keuren, zoals de Bondsraad dit wenst. Hieruit blijkt, dat, evenals de Bondsregering, ook het merendeel van de Bondsdagafgevaardigden niets voelt voor een gemeenschappelijk verzoek aan het constitutionele hof. de Fransen onder druk gezet door te dreigen met de com munisten mee te zullen gaan als hun eisen tot grotere auto nomie niet ingewilligd werden. De positie van de Franse minister voor Indo-China, Jean Letourneau, is nu door Pa rijs herzien en de bevoegdheden van Letourneau zijn wat be perkt. Laos maakt, met de twee andere Indo-Chinese sta ten, Vietnam en Cambodja alsmede met Frankrijk zelf en de Franse overzeese gebiedsdelen, deel uit van de Franse Unie; een statenbond, die enigszins te vergelijken is met het Britse Gemenebest. Maar de Franse Unie is nog allerminst een hecht politiek bouwwerk en nu, behalve Vietnam, nog een tweede deelstaat van deze unie in oorlog is geraakt, ziet de toekomst van deze reeds wankele staatkundige con structie er slechter uit dan ooit te voren. Het aanta! inwo ners van het koninkrijk Laos is nog heel veel kleiner dan dat van Nederland. De totale bevolking is namelijk slechts 1,3 millioen inwoners Maar dit bescheiden landje trekt nu plot seling in de hele wereld de aandacht. Vóór 1950 werd in de politiek zelden over Korea gesproken! Ook schijnbaar on beduidende naties kunnen in onze tijd eensklaps een belang rijke rol spelen in het wereldgebeuren. Laos grenst, behalve aan Vietnam, ook aan Birma, Siam en Cambodja en al deze drie landen zouden door communistische troepen vanuit Laos dus gemakkelijk bestookt kunnen worden. Met be zorgdheid slaat men in de Westerse wereld de strijd in Laos gade. Grote gevoelens zijn nooit vergeefs. (Van een bijzondere medewerker) ij alle verschil van inzicht, dat er bestaat rond het gezit de ge zinspolitiek en gezinsbeïnvloeding is er wel een eensluidende mening over het feit, dat de moeder van het grote gezin een zware tas' heeft. Hieraan doet de vraag tot welke maatschappe lijke stand deze moeder behoort niet veel af. Natuurlijk blijven er indivi duele verschillen, beïnvloed door elks eigen aard en lichamelijke gesteltenis. Langzamerhand dreigt dit feit uit te groeien tot een maatschappelijk pro bleem; een van die vraagstukken, die wij typisch tijdeigen kunnen noemen. Deze merkwaardige omgroei van een feitelijke situatie naar een maatschap pelijk vraagstuk is naar onze mening sterk beïnvloed door twee oorzaken, die op hun beurt in nauwe verbinding tot elkander staan Vooreerst hebben we vast te stellen dat de tijd van de geüniformeerde dienstbode, met hei kanten mutsje, de keizerslinnen jurk en het gesteven schortje, voorgoed voorbij is. Op de tweede plaats hebben we vast te stellen, dat „vroeger" e behoefte aan een dienstbode voornamelijk be stond in, de gezinnen der beter gesitu eerden. „Arme mensen" leverden alleen maar het huispersoneel, maar het kwam in hun hoofd eenvoudig niet op, dat ook de moeder van het arme, grote gezin even dringend behoefte had aan huishoudelijke hulp als anderen. Bij ziekte of gezinsvermeerdering sprong eenvoudig een hulpvaardige buurvrouw zo nu en dan even bij. In deze situatie zat natuurlijk iets aantrekkelijks. Het bevorderde de onderlinge solidariteit, de offerbereidheid er, ae naastenliefde. Maar het ontnam aan de andere kant elke zekerheid, dat bij ontstentfais van de moeder het gezin ook maar enigs zins normaal zou doordraaien. De maat- scnappelijke stijging van de lagere standen heeft ook daar tot het inzicht geleid, dat het volkomen redelijk is, wanneer een moeder van een groot ge zin enige hulp krijgt. Na de eerste wereldoorlog hebben we onder meer de periode van de „dienst boden-nood" gekend, die uiteindelijk voerde tot de invasie van Duitse meis jes. Een van de oorzaken van dit tekort aan huiselijke gedienstigen was toen het feit dat de meisjes in de industrie en op de ateliers veel meer konden ver dienen dan in de gezinnen. Dit feit be staat nog, maar hieraan heeft zich thans gevoegd een wijziging in de maatschappelijke waardering van de huishoudelijke arbeid. Onze moderne meisjes voelen er niets meei voor on dergeschikte huishoudelijke arbeid in loondienst te verrichten. En ze worden hierin braaf gesteund door het inzicht van hun moeders. Men kan dit juist vinden of niet, het is een te constate ren feit. Slechts een loon, dat ongeveer gelijk ligt met wat een meisje in het bedrijfsleven kan verdienen, is in staat haar nog naar een gezin als dienstmeis je te krijgen. We kunnen voor deze si tuatie begrip hebben. Ondanks alle ter zake ondernomen prachtige pogingen is het uiterst moeilijk een zodanige reglementering van de huishoudelijke arbeid te vinden, dat van een redelijke rechtspositie van huishoudelijk perso neel zou kunnen worden gesproken. Daar zijn model-contracten ontworpen met bepalingen over vrije dagen en uren, minimum-lonen, vacantie-regelin- gen en huiselijk verkeer, maar men komt er niet uit. Wie nu nog geld ge noeg heeft interesseert het niet of hij enkele tientallen guldens per maand meer moet betalen, maar daarmee wordt het probleem voor de financieel minder draagkrachtige nog ernstiger. (Vervolg op pag. 7) Aavenentie RISSTR Verwachting tot Zondagavond: Wisselend bewolkt, maar tot mor genavond waarschijnlijk droog weer. Zwakke tot matige wind, aanvanke lijk tussen Noord en West, later krimpend naar Zuidwest tot Zuid. Koude nacht met op vele plaatsen lichte en hier en daar zware nacht vorst. Morgen overdag over het alge meen iets hogere temperaturen dan vandaag. Zondag: Zon 5.21-19.56. Maan: 17.23- 4.01. Maandag: Zon: 5.19-19.57. Maan 1835-4.13.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1