„Bloemcnsymphon ie en kleurrijk L Bloemenmozaïek in het Openluchttheater HET HEILIG EXPERIMENT DE WEEK IN STAD EN STREEK AVONDLIJKE VERRASSING IN FRANS HALSMUSEUM Liefde en kennis componeerden een uniek bloemencorso AGENDA Ook enkele verbeteringen werden aangebracht Thé-élégance bij V.enD. Drama van de goede trouw ZATERDAG 25 APRIL 1953 PAGINA 2 Bezoek Engelse journalisten Van het politierapport Burgerlijke Stand Expositie „De Groep" in Huis van Looy Geopend door mr. Phcijf MOTORBRAND- SPUITEN VOOR B.B. HAARLEMMERLIEDE Pastoor K. J. H. Lautenschütz ingehaald Veertig jaar bij de P.T.T. Zwemjeugddriekamp in Stoop's bad SANTROOJR! Spuitgasten gaan demonstreren Zondagsdienst HEEMSTEDE Burgerlijke Stand ZANDVOORT Huldiging bemanning reddingboot BINNENKORT R.K. KLEUTERSCHOOL Kosten geraamd op f 100.000 Ruim f 160.000 voor onderwijs Commissie Gemeentelijke Sociale Werkvoorziening Beurs van New York In het late avonduur zijn wij gisteren dhor de Bollenstreek getrokken. Het was er stil; wjj zouden geneigd zijn te zeggen, dat het er angstig stil was, en daarin een spanning, wonderlijk en on zegbaar. Voor de zesde maal reeds ver keert de gehele streek in een dergelijke toestand, die een buitenstaander onbe grijpelijk voorkomt, doch de streekbe- woner een enerverende romantiek be zorgt. Immers, nog maar enkele uren scheiden de wilde en ongebreidelde fan tasie van de immense realiteit, vol bloe men en geur. De laatste tip van de sluier Is dan opgelicht en het Bloemencorso ontrolt aan het oog van de nieuwsgierige toeschouwer, die nooit kan vermoeden, wat of het aan liefde en kennis gekost heeft, vooraleer dit sprookje werkelijk heid was. Dit jaar, vandaag, voor de zesde keer in de geschiedenis van Neerlands bollen streek, heeft zich dat sprookje afge speeld, waarschijnlijk nimmer zo mooi en fraai. Kosten noch moeite zijn ge spaard om dit vlagvertoon van Konin gin Flora te doen zijn een bloemensym- phonie, feestelijk en kleurrijk. Dagen en nachten heeft men besteed aan het op tuigen der wagens, welke juwelen zijn van koninklijke trots en waardigheid. Tijdens onze omgang hebben wij ver schillende bloembollenexporteurs be zocht. De drukte en nimmer aflatende ijver in de schuren stonden wel in zeer scherpe tegenstelling tot de avondlijke stilte daarbuiten. Eén overeenkomst merkten wij toch wel op: de spanning was er even groot, al mag deze slechts in de schuren verweten worden aan de verwachting, wie door de jury als de primus inter pares zou worden aange wezen. Bovendien vertoonde deze span ning nog een ander aspect, namelijk de wetenschap, dat in de nachtelijke uren reeds werd uitgemaakt, wie deze eerste zijn zou, al bezat men nog niet het defi nitieve en beslissende oordeel van de jury, die vanmórgen haar alleszins be kwaam oog heeft laten vallen op de acht en veertig praalwagens, die in de resi dentie van Koningin Flora, Heemstede, moesten wedijveren om de hoogste on derscheidingen. Zij heeft het moeilijk gehad om uit die stalen van bloemsier- kunst de mooiste en schoonste wagen te kiezen, gewrocht door een wonderlijke harmonie tussen ontwerper en uitvoer ders, die kunstenaars zijn bij de gratie van het talent. Bij één van de inzenders hebben wij langer verwijld. In een ruime werk plaats stond een 16 meter lange opleg ger, waarop nog slechts vaaglijk de wagen van Helios. De vurige rossen, ge spannen voor de zonnewagen, hingen reeds in hun tuigen. Helios is een my thologische figuur, die zijn paarden met bravour en zelfverzekerdheid ment. Zijn zuster Eoos gaat hem vooruit zij is de godin van de dageraad en verdrijft de nachtelijke sluiers, om de aarde deel achtig te maken aan het zonlicht. Hoe toevallig misschien is hier de vergelij king, die wij zouden willen maken: de tip van de sluier der nieuwsgierigheid is tijdens het voorbijtrekken van het corso ook toch opgelicht. Door een lief tallige Eoos? Wij weten het niet! Men heeft ons verteld, dat er in dit project zijn verwerkt: 120000 hyacinten in veertien verschillende kleuren. 30.000 narcissen in drie variëteiten. Teneinde deze gigantische hoeveelheid van bloe men te kunnen vastzetten, gebruikte men meer dan 200.000 pennen. Elke bloem is met de hand in het frame ge stoken. In een schuim van wolken van hyacinten, wit en blauw, bestuurt Helios Gistermiddag werd op het Haarlems Stadhuis een aantal Engelse journalisten ontvangen, dat op het ogenblik op uitno diging van Philips een bezoek brengt aan ons land. Zij werden door de burge meester in de oude raadzaal toegespro ken. De burgemeester betreurde bet, dat zij niet in nauwer contact konden ko- men met de stad Haarlem en haar be volking. Maar daarom was het toch wel eèn goede gedachte geweest een bezoek te brengen aan het stadhuis en kennis te maken mei het gemeentebestuur. Na deze vriendelijke woorden bedankte een van de Engelse journalisten namens zijn collega's de burgemeester. Onder het genot van een kopje thee werden de gasten verschillende wetenswaardighe den van Haarlem en het stadhuis verteld. Na de thee bezichtigden zij onder des kundige leiding het stadhuis. Zondag keren zij weer naar Engeland terug. Om 2 uur vannacht wandelde een voorbijganger in de Grote Houtstraat, toen hij bemerkte, dat op het trottoir een grote hoeveelheid vulpennen en vulpotloden lag. Deze bleek afkomstig te zijn uit een étalage van een boek winkel. De étalagekast stond open en verschillende voorwerpen werden ver mist. De politie stelt een onderzoek in. Geboren: C. J. MulderZwaan z., M. C. de Nieuwede Vos z., H. de Jager van der Vecht z., M. J. Westendorp Kok z., T. HeresBrink z., J. A. van RooijenGrimbergen z., J. R. Serphos de Vries d.. E. Th. J. Sipman—Okhuij- sen d., M. RoosUilenburg d., G. F. A. M. KropmanDelibes d. Ondertrouwd: H. Vethaak en M. Soer. Overleden: G. van WaardKox 41 j., Paul Krugerstraat, R. van Balen 74 j., Saenredamstraat, F. H. van Emmerik 57 j., Kamperlaan, M. DuijnBottelier 84 j., Kinderhuisvest, J. Straatmande Jong 62 j., Kenaupark, P. A. de Lange— Prang 66 j., Schoterweg, M. Kromhout, 73 j„ Westerhoutpark, G. E. M van Kerm enWijdeveld 32 j Professor van der Waalsstraat, H. D. van Weel, 85 j., 'r~gestraat. zijn zonnewagen. Twee ton mos en één ton hout hebben gestalte gegeven aan de schimmels, jong en vurig. Om aan de hoofden der paarden een goede vorm te geven, gebruikte men twee schedels als model. Ruim 350 m2. gaas houdt het mos bij elkaar, waarin de bloemen worden gestoken. Aan dit werkstuk hebben 50 mensen twee dagen en één nacht gewerkt. Met liefde en plezier, kan men wel zeggen. Voor het hout- en framewerk had men vijf weken nodig, waarin de deuren, die toegang gaven tot des Zonnegods ver blijf, voor sterfelijke mensen gesloten bleven. Zo was het hier en in de gehele Bollenstreek, waar kunstige praalwagens werden gemaakt. De opzet, die het organisatie-comité dit jaar heeft voorgezeten, behelsde, dat de praalwagens in de bloemensympho- nie een uitbeelding gaven van verschil lende soorten en variëteiten bolbloemen. En vanmiddag hebt gij dan met zeer vele buitenlandse gasten u zelf kunnen overtuigen, dat de deelnemers en ook het comité in hun opzet geslaagd zijn. „Bloemensymphonie" is een corso ge worden, mooier dan welke andere ook. Daarvan waren wij reeds gister avond overtuigd, toen wij, gehuld in het nachtelijk duister, huiswaarts keer den, terwijl hier en daar een kleine ster aan de hemel fonkelde. Het museum het Huis van Looy heeft ditmaal haar poorten opengesteld voor de werken van een aantal, over het al gemeen jonge, Haarlemse (beeldende) kunstenaars, wier vereniging „de Groep" wordt geheten. Gisteravond is de tentoonstelling, in aanwezigheid van een bijzonder groot aantal kunstenaars en kunstminnenden, door de secretaris der gemeente, mr. H. E. Phaff, geopend. Tevoren maakte de voorzitter der vereniging, de heer Jules Chapon, bekend, dat „de Groep" onlangs een meer officiële status had verwor ven, doordat zij de koninklijke goed keuring had verworven. Hij achtte het gebrek aan atelierruimte van vele leden nijpend en spoorde B. en W. aan lokaliteiten in de Stadsdoelen ter beschikking te stellen. Bovendien zou de heer Chapon het op prijs stel len, indien het gemeentebestuur meer opdrachten zou geven en vaker werken van leden aankopen. Over de expositie zelf merkte hij op, dat hij haar sterker van samenstelling achtte dan de vorige, De secretaris der gemeente, mr. Phaff, verklaarde zeer verheugd te zijn over het feit, dat hij hierdoor in de gelegen heid werd gesteld nader in contact te komen met Haarlemse jonge kunste naars. Hij beaamde het jammerlijk te kort aan atelierruimte, doch beschouw de dit probleem niet als speciaal Haar lems. Mr. Phaff loofde het initiatief, om, naast de expositie van oude kunst in het Frans Hals-museum, het publiek in deze tijd van Flora en Lichtstad de gelegen heid te bieden kennis te maken met hedendaagse Haarlemse kunst. Hij ontdekte in de geëxposeerde wer ken een zekere overeenkomst: van een specifiek Haarlemse spheer durfde hij echter niet te spreken. De gemeentesecretaris loofde de smaakvol en overzichtelijk ingerichte expositie-ruimte en sprak tot slot de wens uit, dat het aantal bezoekers de komende dagen groot zou zijn. Hierna verklaarde mr. Phaff de tentoonstelling voor geopend. Hedenmorgen werden de eerste vier motorbrandspuiten aan de Bescherming Burgerbevolking overgedragen in de brandweerkazerne. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers gaf blijk van belang stelling. De spuiten bereiken bij een capaciteit van 2800 liter binnen negen seconden een hoogte yan tachtig meter. Zij zijn uitgerust met dieselmotoren, die bestand zijn tegen vorst. Twee Haar lemse brandweerlieden hebben in Hoo- geveen een cursus gevolgd in de be handeling van deze brandspuiten. Woensdag a.s. wordt nogmaals een zen ding van acht stuks verwacht. angs de in onbegrijpelijk duister gehuld gelaten, pittoreske Hei- ligelanden, die hier en daar authentieke XVIIe eeuwse tableaux, vivants hadden kunnen zijn voor vreem- en stedeling: verrassingen en openbaringen om stil van te worden en te applaudisseren tegelijk als er de adem over was gegaan van een George Devine of een Anton van de Velde, maar langs nu het duister trotserend der Heiligelanden, waarvan de schil derachtigheden verborgen zijn geble ven, gaan we naar het Frans Hals museum om dit in zijn speciale Flora arrangement te zien. Het goede seizoen daarvoor gaat nu pas komen. De avonden, zacht en vervuld van lente, verleiden menigeen tot een wan deling zonder huivering, en de laatste week is het bezoek aan dit attractieve eiland van schoonheid dan ook ver dubbeld. Er is niet met licht gesmeten, maar heel voorzichtig het evenwicht gezocht van een clair-obscuur, waarbij het duis ter van de avond en de uitgekiende be lichting de hoofdrollen vervullen in een uitgewogen spel, dat met goede smaak en verschuldigde eerbied de erfenis onzer voorvaderen opdient, savoureert, zouden we hier willen zeggen. Hoe zeer net publiek toch gevoelig is voor stijl en een dergelijk verfijnd ge nieten, blijkt wel uit het unanieme enthousiasme, dat vrienden en kennissen weer animeert om het Frans Halsmu seum-bij-avond niet te verzuimen. Het wonderlijke begint al zodra men de poort door loopt en uit deze passe partout de hof ziet groeien. Men is op genomen, voelt zich onderdeel, beleeft en ondergaat. En dit gevoelen blijft ergens in een hoek van je wezen schui len, als een roes nawerkend, wanneer je allang weer buiten bent. Men moet er dan ook bepaald niet naar toe gaan, zo bij avond, om de in ventaris te bekijken, daarvoor is de dag meer geëigend. In deze voorjaarsavonden is het mu seum niet het veilig en waardig omhul sel van een hoeveelheid kunstschatten, maar is zelf object geworden: het mu seum is geëxposeerd. Tegen de doorlichte vensters, die de overzijde van de hof bepalen, steken de silhouetten van palm-obelisken at, die gegroepeerd zijn rondom de zonne wijzer, die fel oplicht uit het duister in het hart van de carré. Hoog tegen de donkere hemel zweeft het koepeltje, blond en als een kroon boven de top gevel. Halverwege de hof kijkt U, rechts, door een openstaande halve deur een zaal in, waar hoog gehoede en wit ge- kraagde regenten met een beminnelijke glimlach de bezoekers bejegenen. Uw en hun blik ontmoeten elkaar ergens halverwege. Het is alleen hun uiteinde lijke onbeweeglijkheid, die verraadt, dat die groep burgers een schilderij moet zijn. Maar nooit werd in dit museum de ruimtelijke schildering onzer groten zo bedrieglijk-duidelijk gedemonstreerd. De schilderijen zijn requisieten geworden ter expositie van het gebouw. Ook in de Renaissancezaal, de Goud leerzaal en de stijlkamers, met flak kerende kaarsvlammen verlicht, sche meren de schilderijen, niet belangrij ker dan een tafel, een stoel, een kast. En dit haast veronachtzamend gebruik van de meest kostbare stukken helpt mee de droom in U te realiseren waarover we in de aanhef spraken. En ergens zult U de rust voelbaar ont moeten. Ter afwisseling echter, valt het volle licht op de Triptiek van Maarten van Heemskerk, of op het zeer populaire en in uitstekende staat verkerende paneel van Scorel: „De doop van Christus", dat met zijn illus tratieve veelheid van figuratie en de pracht van het landschap, onafgebro ken de belangstelling trekt. De daglichtzaal: één met licht door zeefde ruimte, is een compacte expositie geworden van de grootste stukken van Hals. De schutterijen, de maaltijden, de regenten en regentessen, burgemeester Van der Meer en zijn vrouw zijn hier bijeen: een massale reünie, barok en overladen. Men leert er de figuren niet kennen, zo goed als op ieder ander feest zwaarwichtige kennismakingen de sfeer ontladen. En dit is toch wel echt een feest. Respect hebben wê voor het arrange ment, dat met zoveel grote stukken (die ieder voor zich een zaal eisen) in zo kleine ruimte, in dit copieuze vuurwerk der Halsen evenwicht heeft geschapen met behulp van rustpunten als een paar goudleren stoelen, een enkele kast in de stijl, een koperen kandelaar, een portret van Mierevelt en een stilleven van Heda. Dit Frans Halsmuseum, zoals het bij avond gepresenteerd wordt, is een voor treffelijk geregisseerde voorstelling, een feitelijk en cultureel hoogtepunt waar mee Haarlems naam ten zeerste gedieno is. L. T BIOSCOPEN: Rembrandt: „Mylord steelt juwelen" en ..Metroscopix". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 j. Palace: „Sprong in het vuur". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 j. Luxor: ..Guerilla aan de Rio Grande" Tiiden: 2, 7, en 9.15 uur, 18 j. Frans Hals: „Edouard et Caroline". Tij den: 2.30, 7 en 9.15 uur, 14 j. Lido: „Het zevende kruis". Tijden: 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „De eenogige Indiaan". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, 14 j. Spaarne: „De geheimzinnige Dr. Satan", deel 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur, 14 j. Minerva: „De Tante van Charley". Tij den: 2.30 en 8.15 uur. Zaterdag 7 en 9.15 uur, a. 1. Zaterdag 25 April Stadsschouwburg: Toneelgezelschap „Jo- han Kaart" in „De vier Mullers", 8 uur. Grote Kerk: Orgelconcert door J. Boe- ke, 21—22 uur. Zondag 26 April Stadsschouwburg: Toneelgezelschap Jo- han Kaart in: De vier Mullers, 8 uur. Concertgebouw: Concert door koninklijk mannenkoor Caecilia, 8 uur. Maandag 27 April Stadsschouwburg: Cabaret Wim Sonne- veld: Bloemlezing, 8 uur. Grote Kerk: Carillonbespeling door A. Peters, stadsbeiaardier, 11.3012.30 u.; Or gelbespeling door H. Lasschuit, 2122 u. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, ingang KI. en Gr. Heiligland. Speciale expositie van alle aan wezige werken van Frans Hals in hoofd gebouw, des avonds bij kaarsverlichting. Bijzondere illuminatie en versiering van Binnenhof en gevel. Geopend van 1017 en van 2023 uur. Zon- en feestdagen 13 —17 uur. Antieke Oosterse Tapijten geopend op werkdagen van 1017 uur, op Zondagen van 1317 uur. Vanaf Zondag 19 April. Huis Van Looy: Werken van leden van de Groep Haarlemse Schilders en Beeld houwers. Vishal, Grwce Markt. Diepzee-aquarium en Philips' Wondertuin. Geopend van 10 —23 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. „Bloemen wereld van oude en moderne Nederlands* Kunst". Geopend dagelijks van 10—17 uur, 's Zondags van 1317 uur. 's Maandags gesloten, Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14: Nederlandse Kunstnijverheid. Geopend: 1017 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Kunstnijverheid en bloemencomposities. Pieter van Gelder, Pieter Groeneveldt. Wandtapijten van de Knipscheer. Geopend op werkdagen van 1017 uur. „Het Wapen van Heemstede". Werkef Van Heemsteedse beeldende kunstenaars. Geopend dagelijks van 9—23 uur. Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 66 Vroeg-Aziatische kunst. Dagelijks ge opend van 10 tot 23 uur. CULTURELE ONTSPANNING EN AMUSEMENT „Poesjesnellenkelder", Stadhuis, Grote Harkt: Marionetten-theater, 6 voorstellin gen per dag om 15, 16, 17, 20, 21, 22 uur. Grote Kerk, Grote Markt: te bezichti gen van 9—17 en 2022.30 uur. Gaskronen- verlichtingl Stadhuis, Grote Markt: Avondopenstel ling van 20 tot 22 uur op Maandag, Woens dag en Vrijdag van door kaarsenluchters verlichte grote hall. Toegang vrij. Vleeshal, Grote Markt: Taveerne „De Hyacint". Cabaret, Bars: „Die Raeckse", Raaks: Wie ner cabaret „Edelweiss"; „Moulin rouge" Florapark; 's avonds cabaret, variété, dan sen; „De Waag", Spaarne 29; La Cubana, Lange Veerstraat 17; Wine Lounge, Lion d'Or, Kruisweg 34. DIVERSEN: Pendeldienst minatuurtreintjes G.Glip- pertjes") op route „Dreefzicht" (De Hout) —Frans Halsplein v.v.; rondritten (N.Z.H. V.M.-bus, 20, 21 en 22 uur) en rondvaar ten (vertrek: Houtbrug) langs de verlich ting. Boottochtjes naar de Flora de gehele dag (van Houtbrug). Houtplein, hoek Dreef/Wagenweg, en Damstraat: oliebollen- poff ert j es-kramen. Hoofdwacht: Tentoonstelling foto's van oude Haarlemse stadsbeelden. Geopend: Woensdag en Zaterdag van 1417 uur. Maandag 2022 uur. ziekenvervoek Fa. Mathot, Gr Houtstraat 9, tel 11990. Margriet. Turfmarkt 19 rd., 'el 21400; te Heemstede' Fa Buitenman en Co., Raad huisplein 7 tel 28523 APOTHEKEN: De Zondags- avond- en nachtdienst van de Haarlemse apotheken wordt waarge nomen door: Fa. Buym en Keur, Keizer straat 6, telef. 10378; Apotheek Begeman en Sneltjes, Kruisweg 30. telef. 10043; Marnix- apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525, HEEMSTEDE De Zondags- avond- en nachtdienst van de Heemsteedse Apotheken wordt waarge nomen door: Apotheek Schotsman, Bin- ïenweg 206208, tel. 38320. In de komende dagen zal men in Bloe- mendaals Openluchttheater evenals het vorige jaar een bloemenmozaïek kunnen bewonderen, dat ontworpen en vervaardigd is door enkele leden van de dienst van Publieke Werken en waaraan gisteravond de laatste hand is gelegd. Het mozaïek biedt een fleurig en kleur rijk gehèel en dit geldt temeer wanneer Vrijdagmiddag organiseerde de firma Vroom en Dreesmann de laatste in een reeks van shows, die onder de naam „thé-élégance" bekend zijn geworden. Het is een inderdaad loffelijk streven van deze firma hierbij nu eens niet alleen te denken aan jonge vrouwen met slanke middeltjes en tengere meisjes, die er al vaak met een eenvoudig, kleurig jurkje aardig uit kunnen zien. Een belangrijk deel van de voorgebrachte modellen was juist bestemd voor grotere maten, zo als 44 en 46. Zij flaneerden in zeer aan nemelijke creaties langs ons heen, zodat ook de bezoeksters, wier |iguren aan rankheid hebben ingeboet, voiop gele genheid hadden een keuzê te maken. Voor deze show waren geen speciale modellen ontworpen: alles kwam recht streeks uif het vak naar de showruimte, zodat men desgewenst direct na afloop op de desbetreffende afdeling kon passen en kopen. Wij zagen enkele gedistingeerde wollen swaggers: soepel vallend, ruim en glooi end in de schouders, naar onderen toe smaller verlopend. Vooral de witte met de aangeknipte, opstaande kraag, van vo ren overgaand in een shawlkraag, viel op door zijn goede coupe. Ook de korte jasjes, de zogenaamde „shorties" waren vertegenwoordigd in frisse zomerkleu- ren. Vermeldenswaard waren de regenjas sen, die practisch niet te onderscheiden zijn van zomermantels. Eén der manne quins was op het originele idee gekomen de capuchon, behorende bij een gabar dine regenjas, als kapje op haar hoofd te draperen, hetgeen een bijzonder aardig effect gaf. Natuurlijk ontbraken de populaire „everglaze" jurkjes niet. Als bijzonder goedkope aanbieding was er een rood gestreept japonnetje met schuingekniute rok en hoge hals. Ons bekoorde het meest een model in geel met een rood groen bloemdessin, waarbij een parasol, bekleed met hetzelfde materiaal, werd gelanceerd. In plaats van de geijkte bolero had een zonnejurkje een afneembaar pellerine- tje, dat aan de voorkant als een grote kraag verliep en in de taille w^rd dicht-' geknoopt. Het successtuk van de middag was on getwijfeld de cocktailjurk van organza in genuanceerd zwart met een vage Streep. Bij dit wijd-gerokte model stond eeh hoed met brede rand uitstekend. Bij de meeste andere japonnen werden klei ne witte kapjes, onder andere in wit en marine-blauw, gedragen. Het was jammer, dat de goedkope aan bieding in de grote maat verkeerd was gekozen. Een japon met grote, witte mo tieven od een marine-blauwe ondergrond kleedt beslist niet slank af. Het slot van deze thé-élégance werd gevormd door een bruidsstoet. Hierin viel, naast de lieflijke bruid, vooral de bruidsmoeder in haar eenvoudige, slank- makende zwarte japon op. in de avonduren de schijnwerpers er op zijn gericht. Witte, rode, blauwe én an dere tinten hyacintenbloemen (nagels) beelden uit een danseres en een koe koeksvogel, die prijkt boven een toon ladder, die de noten aanduidt welke het motief zijn voor de koekoekswals. De op pervlakte is ongeveer twee honderd vier kante meter en de afmeting is slechts iets geringer dan het in 1952 op het speelveld van het theater vervaardigd bloemenmozaïek door Jos van Driel. De uitbeelding van dit mozaïek wil zijn de muziek, de dans en de flora. Tegelijkertijd kunnen wij onze lezers nog enkele verbeteringen in het theater melden. Aan de Zuidzijde van de kleed kamers is een bergruimte gebouwd van dertien bij vijf-en-een-halve meter, die nog voor verschillende andere doelein den ook gebruikt kan worden. Deze bergruimte is gedeeltelijk ingegraven, zodat het allerminst storend werkt op de omgeving. Men heeft er naast een beton- trap aangelegd om het wandelpad te bereiken, dat naar het amphitheater leidt. Ook aan het souffleurshokje zijn ver beteringen aangebracht. Het is aan de zijde van het speelveld verbreed, ook iets verhoogd. Bovendien zal in het komende seizoen de pauze worden aangekondigd door een lichtbak aan de achterzijde van het souffleurshok. Daarmede gaat dus de historie en humor van het steeds door de heer Heitlager in het gras geprikte bord pauze verdwijnen. Gisteravond heeft de nieuwe herder van Haarlemmerliede en Spaarnwoude zijn intrede in de parochie gedaan. Een stoet van bruidjes heeft pastoor K. J. H. Lautenschütz ingehaald. Na een korte toespraak van de heer S. v. d. Balm, waarin deze de pastoor veel goeds toe wenste, traden twee bruidjes naar vo ren, die namens de schoolkinderen de nieuwe herder van harte welkom heet ten. Hierna werd in de bijkerk St. Adel- bertus een kort lof gecelebreerd. Na het lof reed men naar Haarlemmerliede, waar de pastoor ontvangen werd door bruidjes en talrijke gelovigen. De heer C. Nelis, voorzitter van het kerkbestuur, bracht hier de goede wensen over en schoolkinderen en bruidjes zongen een welkomstlied. Ter ere van de H Jaco bus, patroon der parochie, celebreerde pastoor Lautenschütz een kort lof, waar in hij een toespraak hield tot zijn nieu we parochianen. Naast God bracht hij dank aan de bisschop van Haarlem, die hem verzekerd had, dat hij in een mooie parochie met volgzame parochianen zou komen. Hij vroeg aan hen steeds een vurig gebed, want, zo besloot hij zijn predicatie, hij moest op velerlei gebied een pastor bonus zijn. Zondag zal onder de solemnele Hoogmis de plechtige in stallatie plaats hebben. Vannacht is om twee uur door een nog niet opgehelderde oorzaak een auto, die geparkeerd stond aan de Nieuwe Gracht, nabij de Jansweg, in het water gereden. Een bewoner heeft de politie gewaarschuwd, waarna de brandweer verscheen, die de wagen op het droge heeft' gebracht. De persoon, die in de zomer van 1951 in de omgeving van de Tempeliersstraat een gouden dasspeld, èen z.g. clips, ver loor, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de Haarlemse recherche. j—i r kwam onlangs een kraak- /Y zindelijke belastingbetaler bij me op bezoek om zijn nood te klagen. De man heeft het zwaar, omdat definitieve aanslagen hem het leven vergallen nu zijn inko men niet meer zo definitief is. Daarom stapte hij enkele maanden geleden naar het beddenbureau van Haarlems Bloei om zich op te geven voor het onderbrengen van slaperige gasten. Als er gedurende de vier weken nu eens twee per nacht zouden komen, zo rekende hij uit, dan maakte dit een paar honderd gulden uit en verlossing van de kwelling van het gelddui- veltje. De logeerkamer diende ech- PeRTityvia, PENSK* -5C.HU10 ter wat opgeknapt te worden, 'n Paar nieuwe dekens werden ge kocht en alles zou betaald worden na 'n week, want er tuas boter bij de vis beloofd. Onze kraakzinde lijke belastingbetaler is echter tot nu toe bedrogen uitgekomen, want hotels en beroepspensions in stad en streek gingen voor ener bleken overigens meer passanten dan sla pers in Haarlem Flora Lichtstad te komen. Wat moet ik nu? vraagt hij. Rustig blijven, zou de dokter zeggen. En als de begrijpende en meelevende schuldeisers dat ook doen, komt de zaa' wellicht in de zomer nog in orde. Op het slaapbureau staan bijna duizend aanbieders van bedden in geschreven. Met trots liet Haarlem dit zwart op wit in de couranten drukken. Niemand behoeft meer in een auto te overnachten, de schan de van verleden jaar op Pinksteren kon zich wat ons betreft niet her halen. Maar nu blijkt deze ruime aanbieding weer onprettige, econo mische gevolgen te hebben voor verschillende mensen. Een bepaal de categorie heeft geld van de spaarbank gehaald om bedden of matrassen te kopen, anderen heb ben, zoals onze klager, in de pof hun heil gezocht. Zo ziet men maar weer hoeveel risico de ondernemer loopt, ook die kleine ondernemer van slaapsteden. Hij zal misschien nu beter begrijpen, dat het eigen bedrijf niet louter goud opbrengt. Waar dan nog bij komt, dat hij van te voren gewetenschuwd is. Louter goud verwacht ook iedere politieke partij van de nu met rasse schreden nade rende gemeenteraadsverkiezingen. De Partij van de Arbeid heeft deze week een boekje uitgegeven onder de titel: „Haarlem, de stad, waar aan wij bouwen", maar de K.V.P.- wethouder Angenent heeft het niet bij beschouwingen gelaten. In de gemeenteraadsvergadering van Woensdag ontvouwde hij een fors bouwplan voor 398 woningen, waarvoor binnenkort de spade in de grond kan gaan. Gedeputeerde Staten gaven nog dezelfde middag hun fiat, zodat we niet mogen kla gen. Maar regeren is vooruitzien en dus liggen er ook al ontwerpen klaar voor bijna 500 woningen te bouwen in 1954. Mij dunkt, dat de wethouder geen betere verkie zingspropaganda had kunnen hou den. Vóór de oorlog was het de katholieke wethouder v. Liemt, die het toen urgente vraagstuk der werkloosheid zoveel in zijn vermo- ken kon zijn, moest oplossen. Her haaldelijk is hem hulde gebracht voor de wijze waarop hij zijn taak vervulde en wat hij met onbegrij pelijk bekrompen middelen wist te bereiken. En nu is het weer een ka tholieke wethouder, van wie ge vraagd wordt nood te lenigen, nood van de woningzoekenden. Wij mo gen verheugd zijn met het bereikte resultaat. Te hopen is echter, dat trouwlustigen door deze bouw méér aan bod kunnen komen dan in het verleden en dat de huizen óók verademing zullen geven aan het knel-zittende, groeiende gezin. Het steeds m.eer teruglopende ge hoorde-overschot. waarvan de Haarlemse statistieken gewagen, moet te denken geven. ■jy omaan, er is nog voldoende leven in onze stad. Ik heb -*■ het laten voorbijtrekken, terwijl ik op mijn geliefd terras zon hamsterde. Jammer genoeg is het uitzicht korte tijd belemmerd door een muziektempel en een po dium, ter ere van de Koninginne dag. De Grote Markt ivordt een park, beweren de organisatoren van de feesten en als dit straks zo is, past de muziektempel er wel. Wie weet besluiten we om dat park te handhaven, teneinde onze naam als bloemenstad met bloemen te bewijzen. Het is tussen 1 en 2 in de middag gezellig op het ter ras. Eerst zat ik alleen met mijn kopje koffie toen bleek achter een op mij afkomende zonnebril de ge meentesecretaris verscholen te gaan en even later voegde zich een kunsthandelaar bij ons, verkleumd van de kou, zoals alle werkers in niet verwarmde en van zon ver stoken huizen in deze dagen. Je zag de man na 'n minuut of tien opknappen, zodat hij weer belang stelling kreeg voor het leven. De bezetting van het terras was in verschillende categorieën te ver delen. De werkers, die tussen de middag hun rantsoen zon kom,en halen en één minuut voor tweeën op 'n holletje de benen nemen; de reizigers, die pas later in de mid dag bij een klant terecht kunnen; de dames, aan geen tijd gebonden, met rode benen, armen en kleren: de buitenlanders, onrustig kijkend van rechts en links om het hoekje van de muziektempel. VoormaVge Indische ambtenaren moeten er echter niets van hebben, .zij krui pen in een donkere hoek van het café want de zon beschouwen zij nog altijd ten onrechte als een pUmggeest. Ha, daar duikt een wethouder in een roeten stoel, bij de meisjes vit de kelder van Haarlems Bloei. En ginds ligt de halve rechtbank met het hoofd achterover te bruinen. Allemaal mensen hunkerend naar de zon om te kunnen leven en vreugde in het weer vmcht.ende werk te vinden. Zoals de Hema- meisjes achter ons redactie-huis op het platte dak. Zoals de arbeiders van de zware industrie, met de rug tegen de warme muur gezeten en de boterham in de hand. Zoals de ambtenaar in z'n tuin op het zui den, met het horloge in de buurt de minuten tellend, vóór tweeën. De week was zonnig. De zon was voor iedereen. SPAARNEBABBELAAR Saeculieren en regulieren, o.a. de de ken van Haarlem, die gisteravond de voorstelling (voor G- en W.) bijwoon den van ,Het heilig experiment" door de Haagse Comedie, zullen wel bedacht hebben, dat de antithese tussen wereld heren en oi-dp'-geeste'iiken, welke in het tweede bedrijf tot uiting komt. voort kwam uit goede trouw en heilige over tuiging. De Jezuïeten, die in de 17e cn 18e eeuw de reducties" in Paraguav beheerden, zagen in deze econmisch en politiek zelfstandige Christen-kolonies de beste bescherming van de bekeerde Indianen tegen uitbuiting en slecht voorbeeld van de blanke kolonisten. Zij werden geleid door zielenijver en liefde voor de Kerk en hun Orde. maar de re ducties moesten wel tot een conflict voeren, al ging het hier óók om de stok die de hond moest treffen: de Jezuïeten moesten verdwijnen. Uit Europa komt het koninklijk decreet, dat hun werk vernietigt een bevel namens de generaal van de Orde maakt het beroep op dé Jezuïetische gehoorzaamheid nog dra matischer ziedaar een prachtig toneel- conflict. dat Hochwalder heeft uitge werkt in een spannend geschreven, sterk en knap geconstrueerd stuk. met ironische humor (o.a. tijdens het ver hoor) en gespierde speetscènes. Plaatsruimte in de Zaterdagse krant dwingt ons tot de korte karakterisering, dat de voorstelling, voor zover wij die op de ons beschikbaar gestelde plaatsen konden volgen, welke buitengewoon dankbaar werd ontvangen, van nobele allure was door de sterk sprekende sfeer Vrijdag 1 Mei hoopt de heer A. v. d. Ge- nugten, besteller, wonende Preanger- straat 43, zijn veertigste ambtsjubileum te herdenken bij de P.T.T. In 1913 begon hij zijn loopbaan als hulpbesteller in Amstelveen, waar zijn aanstelling als besteller volgde in 1919. Hierna kwam de jubilaris in 1930 naar Haarlem, waar hi.i nog steeds zijn werk zaamheden verricht op het Expeditie bureel, Postgebouw, Baljuwlaan. In 1937 volgde hij een cursus voor E.H.B.O. in het bedrijf. Door zijn hulpvaardigheid en collegia liteit heeft hij dan ook vele vrienden verworven en het zal hem zeker niet aan belangstelling ontbreken op die dag. De jaarlijkse jeugddriekamp van HVGB wordt Zondag 26 April in Stoop's bad gehouden tussen de ploegen van het IJ uit Amsterdam, ZIAN uit Den Haag en de organiserende vereniging uit Haarlem. Naast de persoonlijke wedstrijden staan de 3 x 50 meter wisselslag esta fette en de 20 x 50 meter vrije slag es tafette mixed op het programma. Eveneens geldt voor de puntentelling de halve competitie, dames en heren, waterpolo. Gezien de resultaten van het vorig jaar kunnen het nu ook weer spannende wedstrijden worden. In 1952 won het IJ de wisselbeker met een ge ringe voorsprong op HVGB. De wed strijden beginnen om kwart voor twee Santpoort-dorp zal op Koninginnedag getuige kunnen zijn van een groot scheepse brandweer-demonstratie, welke gegeven zal worden om 7 uur op de hoek Terrasweg—Burgemeester Ensche- délaan. De brandweer zal laten zien hoe snel het materiaal uitgelegd kan worden, een „brandend object' zalmet stralen van verschillende zijden, ook vanaf de ladder, benaderd worden en tenslotte zal de lachlust opgewerkt wor den door een wedstrijd, waarop de wa terstraal op de deelnemers gericht zal worden. Artsen: J. J. Hekman. Hoofdstraat 236, Santpoort, tel. K 25608570. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. K 2560—8284 en Bloemendaalse Apo theek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal tel. K 2500—22181. ONDERTROUWD: D. v. d. Heijden en A. Janszen. C. R. Post en R. A. M. van Nieuwenhuijzen. J. M. Meijsen en H. F. O verdijk. W. Spanjer en N. Bak ker. C. P. J. Prins en A. H. P. Willems. GETROUWD: A. A. Th. van Rhijn en J. H. Hoogendiik. GEBOREN: N. B. Hulsbosch en M. B. v. d. Putten, z.; P. Beekelaar en F. Nie zen, d.; J. Spanjaard en D. H. Evers, d.; A. H. Martin en G. Postma, d.; H. J. van Sambeek en H. A. M. Geheniau, z. OVERLEDEN: W. G. F. Geerlings, 44 j.; A. J. Roest, 20 dagen; P. J. Cornet, 71 j.; mej. H. M. van Goor, 42 j.; mej. F. Schutte, 87 j.; J. Moedt, 56 j.; S. v. Schaijk, 11 j.; Wed. A. EroDoes, 82 j. en de scherpe variatie van karakters, met sobere en beheerste middelen tref zeker getekend door Paul Steenbergen, Bob de Lange, Henri Eerens (onderhand de vaste bisschop van de Haagse Come die), Fr. v. d. Lingen, Jan Retèl (wat een rond Nederlander en eerlijk Calvi nist!), Henk v. Buuren en Joh. Valk. Wij hopen hartelijk, dat overig katholiek Haarlem later gelegenheid krijgt, deze mooie voorstelling van een belang wekkend stuk te zien. Hk. A. De te Zandvoort gestationneerde red dingboot „C. A. A. Dudok de Wit", is tijdens de watersnoodramp van Fe bruari 1.1. bemand met schipper F. Ko per, motordrijver A. Bos en de „opstap pers" A. Kraaijenoord en R. Koper naar het rampgebied geweest en heeft al daar goede diensten kunnen verlenen. Ter herinnering aan deze tocht en uit waardering voor hetgeen de redding bootbemanning' gedhfend'e dezépériode verrichtte, heeft het bestuur vande Kon. Noord- en Zuid-Hollandse Red ding Maatschappij aan hen als blijvend bewijs van waardering een oorkonde geschonken. Deze oorkonden zijn Vrijdag ten raad- huize door burgemeester van Fenema, voorzitter van de commissie van plaat selijk bestuur der reddingmaatschappij, aan de gehuldigden uitgereikt. Hij me moreerde daarbij de voortreffelijke wij ze waarop de bemanning van de Zand- voortse reddingboot aan het reddings werk heeft deelgenomen en sprak er zijn voldoening over uit, dat de beman ning veel personen heeft kunnen red den en talrijken, die in moeilijkheden verkeerden, naar veiliger plaatsen ver voeren, zodat de aanwezigheid van de „Dudok de Wit" velen in het rampge bied tot hulp en steun is geweest. Het R.K. kerkbestuur van St. Agatha te Zandvoort gaat binnenkort over tot de bouw van een kleuterschool op een terrein, gelegen ten Oosten van de Bre- derodestraat. De school zal met in begrip van de inventaris pl.m. f 100.000 kosten. Voor dit bedrag zal het kerkbestuur een lening moeten slui ten. Een aanbieding werd ontvangen van een geldlening, groot f 100.000, af te lossen in 40 jaren, a 4%, mits de ge meente Zandvoort de rente en aflossing garandeert. B. en W. van Zandvoort stellen nu aan dé raad vgor deze ga rantie onder bepaalde voorwaarden te verlenen. De Zandvoortse gemeenteraad komt Maandag in vergadering bijeen. Aan dé orde komt o.a verhoging van het cre- diet voor de bouw van een openbare school van f 163.325 tot f 181.144. In het wederopbouwgebied zullen 13 per celen grond voor herbouw worden ver kocht. Ook wordt voorgesteld mede werking te verlenen voor de beschik baarstelling van gelden aan de Maria- school; voor de eerste klasse zal aan die school per 1 September een parallel klasse worden gevormd en daarvoor moeten leer- en hulpmiddelen worden aangeschaft. B. en W. van Zandvoort hebben de navolgende personen benoemd tot leden van de Commissie Gemeentelijke Soci ale Werkvoorziening: Als drie ambtelijke leden: de heren B. F. Bersma, directeur van Sociale Zaken, voorzitter; H. L. C. Kruse, ad junct-consulent; J. Spronk, directeur Gewestelijk Arbeidsbureau. Als vertegenwoordigers van de werk nemers: de heren A. Kerkman, namens de Zandvoortse Bestuurdersbond; M. v' d. Bos, namens de K.A.B.; G. Oskam» namens de Chr. Besturenbond. Als secretaris is toegevoegd de he® J. C. M. van Eijk, commies bij öe dienst voor Sociale Zaken. 23/4 Anaconda Copper 3714 Bethlehem Steel 50y2 Chrysler Corp 77 General Electric 68?/, General Motors 6014 Hudson Motors 14% Kennecott Copper 65% Montgomery Ward 62 North American Can 20% Radio Corp. 25% Republic Steel 47'.'2 Shell Tl 63% rip Pacific 43% Southern Railway 83>/4 Tidewater 22V2 U. S. Steel 38% 24/4 37% 50% 77% 68% 60% 141 i 65% 62% 20% 25% 47% 63% 43% 84 22% 38%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2