Het schoon avontuur op de Flora PCB m i Van de anjers van Erens naar Merians anjelieren c J Katholieke Vacantie huizen en Jeugdherbergen Centrale iSSIsl Vliegende schotel geen fabel meer da edti pomo-mo „psMtsms De jongste en oudste bloemen ter wereld mm mm Elke bloem is een persoonlijkheid Een uitkomst voor onze jongeren pijptabak i mê isweervrknjfj ZATERDAG 25 APRIL 1953 PAGINA 5 m L wJkJL ÉütM ÉJÈÉ FRED THOMAS „Flora 1953" Reeds kwart millioen bezoekers DE VACANT IE KOMT IN ZICHT Behoud van christelijke levensstijl Ook „gemengde" tehuizen Ob wi*** 85 ct per pakje Chili herhaalt aanbod: Emigratiemogelij kheid voor 1000 Nederlanders Koningin en Prins op Keukenhof Liturgische weekkalender Wij hebben de jongste en de oudste bloemen ter wereld gezien, op een en dezelfde dag. De fris ontloken bloei van tulpen, narcissen en hyacinten, te Heemstede op de Flora. En de versteende lepidodendrons en calamieten, te Haarlem in het Teyler Museum. En daar waren wij eigenlijk heengegaan, naar dat museum, om Maria Sibylla Merian's anjelieren te zien, op de tentoonstel ling Bloememoereldliefdevol en minutieus gepenseeld, nadat wij op de Flora het Bloemenpaleis een bouquet van anjers hadden zien schikken, van t Clooster afkomstig, de kwekerij te Aerdenhout van wijlen Emïle Erens. Anjelieren, zo uitbundig hartstochtelijk, dat zij hadden mogen zwieren in Ma- rta hecina's haar, en weer andere anjers, innig doorkleurd, eerbiedig en devoot Oïs ooit de geest van de hagiograaf, dezelfde die hun het leven gaf. Want ah door een wonderlijk voorgeborchte moet men bij Teyler het rariteiten-kabinet voorbij, waartoe de versteende flora van het carboon behoort, eer men op de tentoonstelling is; de bloemen, zoals zij in de loop van de tijd door schilders en tekenaars in beeld zijn gebracht. Is het op de Flora te Heemstede overvol, bij de versteende flora van vóór 250 millioen jaar ontmoet men geen mens en bij de schilderijen een enkele fijnproever. En toch behoort het harmonisch bij elkaar: de machtige impressie van exuberante bloei, zoals mensenhand die op de Flora bijeen heeft gebracht, en de intimiteit tussen kunstenaar en bloem, die men genieten mag 'in de stilte van het museum. Met even de gedachte aan de vergankelijkheid van al wat groeit en bloeit, bij de fossielen, in -eyler's col lectie vergaard. n r.mz t De Flora, de grote internationale bloe mententoonstelling in het Wandelbos Groenendaal te Heemstede, is thans op haar mooist. Nu het bollenseizoen zijn hoogtepunt heeft bereikt, staat alles in exuberante bloei, begunstigd door het mooist denkbare voorjaarsweer. Onze speciale verslaggever Fred Thomas heeft tot dit moment gewacht met een bezoek aan de expositie, waarna hij zich in Haarlem naar het Teyler's Museum be geven heeft om er de Flora te zien van vóór 250 millioen jaar, en de unieke expositie, die hier is samengebracht van Nederlandse bloemstillevens door de eeuwen heen. Het is een vreemde gewaarwording, Wanneer men op het hele of halve uur bij de rotspartij staat, in het hart van be Flora, en een ogenblik de ogen sluit. Dan zou men kunnen menen in Lourdes te zijn, dicht bij de Grot, want men hoort het vertrouwd geluid, voor elke Pelgrim te Lourdes, van het ruisen der Gave, fen onmiddellijk daarop het caril lon uit de toren van de Basiliek, dat de bekende melodie laat horen: Te Lourdes op de bergen. Maar als men de ogen opent en voor zich uitziet, is het niet te Door Lourdes waar men ontwaakt, maar er gens in Marokko, te Marakesj, of in de Kaasba van Algiers: de witte facjide van het Bloemenpaleis als een sub-tropische ulusie tegen de blauwe lucht van April. Het is noch Lourdes noch Algiers. De fuisende Gave blijkt het klateren van cascades in de rotspartij, het lied van Lourdes klinkt wonderlijk genoeg hoog hit de gestroomlijnde klokketoren op het terrein, waar het electronisch carillon zich weert. En Algiers, ja aan Algiers zou men toch even willen vasthouden, ®ls men loopt langs de galerijen van het bloemenpaleis. Want al die kleine, bezi ge winkeltjes, links en rechts, roepen er- gons het beeld op van een Oosterse ba zaar. Maar dan zijn de bloemen, de bo- men, heel de omringende natuur weer zo helemaal en niet anders dan Ne derlands, dat men van alle dwalingen der fantasie onmiddellijk is weerge keerd en zich verder niet misleiden mat, door geen opschriften en naam bordjes, alles in het Engels, en op tnooie dagen als van de week niets dan de tale Albio7is, al dan niet met Amerikaans accent, dat de lucht ver- Vult. Want opmerkelijk groot is het Setal der vreemdelingen, dat zich van V-ur tot uur vermengt onder de einde- loze kudden, waarin hier het mensdier gretig de schoonheid graast en vreed zaam herkauwt op de terrassen. De schoonheid, waar men zich aan ver zadigt, de kleuren en vormen in at hun variaties, de zon en het licht en de spiegeling in het water, en telkens de wind, die over de hyacinten strijkt su een narcose meedraagt van het ?°ftst aroom. Er zijn velden bloemen hy» geel en rood en paars, die haast het oog verblinden, andere van het tederst coloriet, als een zachte stre- lnQ. En elke bloem in het geheel, als ben haar benadert, hetzij onder de open hemel dan wel in de luwte der }parenhuizen, is een persoonlijkheid: rots en uitdagend de glanzende, lak- ode tulp Red Emperor, lieflijk de 'anke doorbloosde Fair Lady in haar °kje van Degas, hartstochtelijk kiss- °°f Scarlet O'Hara, schuchter b lauw het j nederig gewas van druifjes en lla' UeJren' aQuarel van de zeven- biup V:euwse schilderes Maria Sy- ian °P de tentoonstelling emeniuereld" in het Teyler's Museum te Haarlem. Het is niet onze bedoeling te inventa riseren, al de kleur en het fatsoen te prijzen van het puik van Nederlandse kweekkunst, dat op de Flora zo grote, internationale belangstelling trekt. Dui zend en één droom roepen de namen op, waarmee de tovenaars van de bollen streek hun producten hebben versierd: Nana en Lucretia, Grand-maitre en Rij zende zon, Meissner Porcelein en Wedge- wood, Eroica en Oriënt Express. De magische schoonheid, die in een proces van eeuwen geleidelijk aan gewonnen is uit een bodem van humus- en slikhou- dend kalkloos zand, van moerassige, venige klei, vermengd met grofkorrelig kalkrijk zand of nog weer een andere combinatie, waarvan de kweker alleen èn de tuinbouwconsulent helemaal het fijne weten, zoals wij en de belasting consulent van onze inkomsten-aangifte. Men mag het allemaal nauwkeurig be studeren in het Regeringspaviljoen, dui delijk en instructief voorgesteld; de con- ti-óle b.v. van de Plantenziektekundige Dienst op de export van de bollen, door 'n dokter-bol, die een toekomstige emi grant-bol de stethoscoop op de bollen- borst plaatst. Misschien het lieflijkste pad in deze dagen in heel Nederland is de Spring time Road, de lenteweg, door het heu velige, beboste gedeelte van de Flora, waar de wind door de kruinen ruist, die nog juist genoeg winters zijn om overal een doorzicht te laten op wat er als ooit in de Hof van Eden alle maal groeit en bloeit tussen de stam men en het struweel. Men hoort er de vogels, een flard muziek uit de verte, het schreeuwen van een pauw. Van de hoogste punten, zoals de Belvedère, gaat verrassend de blik over wijd rondom het tentoonstellingsterrein. Om dan weer af te dalen langs het water, waar de fauna in de verschij ning van een mandarijn-woerd haar hoogste troef heeft uitgespeeld tegen het kleurpalet der bloemen. Hier en daar klatert en parelt het in kleine waterpartijen, een gerucht, waar men eindeloos naar luisteren kan. Tover- vissen van roodachtig goud zijn uit gestrooid in de vijvers, tot op de bo dem transparant. Hier en daar in de gazons zijn madelieven aangetreden, als kleine, bescheiden vrijwilligers, en in de allee van kastanjebomen is men gereed de luchters te ontsteken. Bron zen en grijsstenen beeldjes, argeloze kinderblootjes, zitten of hurken tus sen de bloemen of spiegelen zich aan de waterkant. Ergens in een bed van tulpen is een berkje de bruid. Antiquair en kweker Zo dwaalt men als een honingbij van bloem tot bloem, langs paden en bor ders, van kleur tot kleur, zoemend van geluk 0m dit schone avontuur. Men be kijkt het huis van vandaag en het huis van morgen. In het eerste valt de privé cafetaria op, het eetzitje in de keuken, waar men om ruimte te sparen naast elkaar op hoge krukjes klimmen moet. En in de woning der toekomst zagen wij met verbazing, dat een driehoek in de vloer was uitgespaard, een klein frag ment van naakte aarde, waarin een boompje stond geplant, zo maar in de kamer. Men kan te kust en te keur gaan bij een hele reeks tuintjes, kant en klaar, en die meubelen uit een keuze van zitjes, heel modern dan wel rustiek, getimmerd van stammetjes en talhout. Óm tenslotte vol verwachting het Bloe menpaleis te betreden. Hier zijn de bin- nententoonstellingen elkander opge volgd en sinds Vrijdagmorgen herbergt de grote zaal de inzending van andere bloemenstad onder de schutse van St. Bavo: Gent. De Gent se cultures zijn gespecialiseerd op ka merplanten en die vullen thans de hal met hun kleurengloed, overheersend in nuances van rose en rood, azalea's, cli via's, hortensia's. Het meest tenslotte zijn wij ge boeid door de gecombineerde in zending van een Haarlems antiquair en de anjerkwekery uit Aerden hout, een wereld van harmonie tus sen oude, verfijnde meubelen en de anjers. die er by figureren, één enkele ademtocht van voornaamheid uit politoer en satijn en het kunstig gekweekt frou-frou van de anjer- kronen, de reusachtige bouquet en haar opstelling in deze sfeer een picturale weelde, die alleen reeds een gang naar de Flora loont. Het beeld van die vaas met anje lieren hebben wfl van de Flora als laatste indruk meegenomen, de meest ideale schakel tussen de levende composities, hier in het Als uit duizenden kleine monden geven de hyacinten de geur van hun ademtocht mee aan de voor jaarswind. Heemsteedse binnenduin, en de bloemen op papier en doek, de te keningen en schilderijen, uit miisea en particulier bezit in Teyler's Stichting te Haarlem voor deze ge legenheid samengebracht- Wij hebben reeds verteld dat men om deze tentoonstelling te bereiken, een reeks van zalen passeren moet, waar behalve de verstarde Flora van vóó*- 250 millioen jaar, een geheimzinnige, deels prae-historische wereld is be waard: mineralen en fossielen, recon structies van de langhalzige plesiosau- rus, de vishagedis, de holenbeer. Men ziet er de schedels van mastodonten, delen van het skelet der Moa's, reus achtige loopvogels uit de oertijd, en loopt langs vitrines vol beenderen en botten, bruin en poreus van legendari sche ouderdom. Om verder zijn weg te zoeken langs reuzenmagneten, batte rijen van Leidse flessen, electriseer- machines, een holle spiegel, waarin men, op de juiste afstand genaderd, zichzelf de hand kan geven. Maar dan door een deur is men op eens temidden der bloemstillevens, de botanische tekeningen, zoals „Het bruyne Jofferke", een anjelier, en „De Goutgeele Fruytelarye", de Kie vietsbloem, aquarellen van Balthasar van der Ast. En met c£e anjers van Erens nog in de herinnering, speurt men naar het werk van Maria Sibylla Merian, de 17e-eeuwse schil deres, die Bertus Aafjes bezongen heeft, en staat lang in aandacht stil voor de uitbeelding, die een beken tenis was: haar anjelieren het hart grondig Amen op de schoonheid van Gods natuur. En opnieuw, als daar even op de Flora, gaat men van bloem naar bloem, aarzelt lang eer men los komt van de bouquet in vensternis van Ambrosius Bosschaert, waarop men de dauw op de bloemen zou wil len aanraken, het vliegje naast de vaas verjagen. Om dan te zien met hoeveel zorg en liefde Jan Breughel de Oude zijn tulpen, rozen en nar cissen voor de eeuwen heeft ge schikt. Die eeuwen gaan ons in bloe men voorbij, van Jacob de Gheyn, zo fris in het glas, tot de brand der pa pavers bij Breitner, het spel van kleur en licht bij Van Dongen en Sluyters. Geschikt voor de eeuwen Tot men weer buiten op het Spaarne staat en over de klapbrug naar de verre daken kijkt, brokkelig en roestrood, de spitsen van de Amsterdamse Poort er juist bovenuit. Dan is Haarlem een stad, waar men moeilijk afscheid van kan nemen, en waar men zwerven blijft, langs bloemen overal en naar de uit stalkasten der vele antiquairs, snuivend om beurten de geur van jong en bloeiend en van oud, verholen leven, verenigd tot de schoonste harmonie. Op het ter ras bij Brinkmann, aan de Grote Markt, zijn wij geëindigd temidden der fine fleur van Haarlem en wijde omgeving, die zich niet minder exposeert, de kelkjes van geest en hart gretig open naar het licht. Het lidmaat van de Society for Psychical Research, de verteller van volksverhalen J. W. R. Sinnighe zat er in de zon, gelukzalig glimlachend van spookhuizen te dromen, een trekje van lichte verrassing op het gelaat als werd hij telkens door een geest zacht op de kleine teen getrapt. En Godfried Bomans zagen wij als een schim verschieten, diep m de gewelven van Teisterbant, een woelrat onder het bollenveld. In de eerste vier weken heeft het betalende bezoekersaantal van de „Flo ra 1953" reeds een kwart millioen over schreden. Nu de tulpen, naast de nar cissen en hyacinten, in volle bloei staan, stijgt het aantal bezoekers met de dag. Terwijl ik dit schrijf, brandt de kachel nog, maar buiten is de lente met overrompelende kracht doorgebroken. En dat betekent niet alleen, dat wij ons doorstroomd voelen met nieuw leven, maar ook, dat de zomervacantie al weer voor de deur staat. In hetgeen hier volgt moge daarom de aandacht van de lezers zowel van de jongeren als van hun ouders worden gevraagd voor een werk van grote betekeriis: de Katholieke Vacantiehuizen en Jeugdherbergen Centrale, die dit jaar haar vijfjarig bestaan viert. Eigenlijk bestond zij al voor de oorlog, maar in haar vernieuwde vorm da teert zij pas van 1948. Het was toen wel duidelijk geworden, dat een afwachtende en passieve houding der katholieken inzake het „vacantieprobleem" riiet meer verantwoord was. Dit „probleem" bestaat hierin, dat sinds enkele tientallen jaren vrijwel iedereen vacantie heeft, maar dat velen met die vacantie eigenlijk geen raad weten. De tienduizenden, die de komende dagen „naar de bollen" zullen trek ken. kunnen ook de fraaie bloem- mozaieken bewonderen, welke overal 'in de Bollen- en Duinstreek zijn aangelegd. Ook de zusters van het Sint Bernardushuis te Sas- senheim zijn druk in de weer ge weest en vervaardigden een mo zaïek, geïnspireerd op Honderd Jaar Kromstaf. Advertentie Een staatsman bekent zich tot de natuur: dr. Kortenhorst in de ban van de Flora. Iedereen wil er wel eens uit, wanneer _hij het hele jaar aan zijn werk is ge bonden geweest. Maar ons land is klein, de vacantieoorden zijn in Juli en Augustus overvol en bovendien is va- cantiehouden buitenshuis een dure aan gelegenheid. Zo zagen wij in en na de oorlog, naast de voortreffelijk geleide, maar neutrale, Nederlandse Jeugdher bergen Centrale, allerlei particuliere kampeercentra en kampeerboerderijen verrijzen, opgezet door mensen, die daar wel wat aan wilden verdienen, maar die in hygiënisch en moreel opzicht niet altijd voldoende eisen stelden. Wat lag er meer voor de hand dan van katho lieke zijde over te gaan tot het schep pen van een net van goede en goed kope vacantiegelegenheden voor katho lieken? Voor de jeugd is dit vraagstuk het eerst aangepakt en zo kunnen wij nu, na vijf jaren, wijzen op een 44-tal tehuizen voor jongeren tussen 14 en 30 jaar. Wij onderscheiden daarbij tussen de „jeugdherbergen", waar men slechts één of enkele nachten verblijft, pleister plaatsen dus voor hen die, meestal per fiets, een tocht door het land willen maken, en de eigenlijke „Vacantiehui zen", waar men een gehele week ver blijft en vanwaar men overdag uittrekt om er 's avonds voor etenstijd weer te rug te keren. Wie voor f 3 (meerdere leden uit één gezin genieten reductie op de jaarlijkse contributie) lid is ge worden van deze centrale, meestal aan geduid met de letters' K.V.C., kan in ieder van deze gelegenheden terecht tegen een zeer goedkoop tarief. De jeugdherbergen en tehuizen zijn met opzet over het gehele land ver spreid, zodat men van plaats tot plaats kan gaan. En zij liggen niet -altijd in de overbekende toeristenplaatsen, al kan men ook daar terecht zoals b.v. in Ede op de Veluwe of Valkenburg maar men vindt ze ook in Drenthe, en Twente, in Brabant, in Zeeland en aan de kust. Zo ligt er een alleraardigste jeugdherberg in Arum bij Witmarsum, bestaande uit een gezellig ouderwets gelagkamertje en kleine slaapgelegen heid. In Valkenburg is het een eerbied waardig herenhuis, in Oisterwijk een oude molen, in Oeffelt eer Brabantse boerderij, in Zorgvlied en Hilvaren- beek een niet meer gebruikte pastorie, en op sommige plaatsen een daartoe in gericht parochiehuis. Druk bezocht is ook Texel, terwijl op Ameland dit jaar voor het eerst een jeugdherberg van de K.V.C. wordt ge opend. Een drijvende jeugdherberg gaat dit jaar over de Rijn Duitsland in. In een zwaar bewaakte hangar van de vliegtuig fabriek te Malton werkt men aan een nieuw project Uit Canada komen be richten die doen ver onderstellen dat de fa bels over de vliegende scho tels binnen niet al te lange tiicf werkelijkheid zullen worden. Volgens de „Toron to Daily Star" is men bij de Canadese A.V.R.O.-vliegtuig fabrieken te Malton bezig met de bouw van een vlie gende schotel, die een dus danige revolutionnaire om wenteling in de luchtvaart wereld zal teweeg brengen, dat alle tot nu toe bestaan de types straalvliegtuigen in één slag .verouderd" zullen blijken. Óok het laatste nummer van het orgaan van de Canadese luchtmacht wijdt in een artikel een be spreking aan de op stapel staande vliegende schotel, alhoewel het er onmiddellijk aan toevoegt dat de lucht macht nog geen enkel be richt hieromtrent heeft wil len bevestigen. In een zwaar bewaakt hangar van de vliegtuigfa briek Malton, aldus d'e „To ronto Daily Star", werkt men in het diepste geheim naarstig aan een vliegende schotel. Generaal Montgomery mocht bij hoge uitzondering, tij dens zijn bezoek aan Cana da, even een kijkje nemen in de hangar, waar de inge nieurs hun geheimzinnig project gestalte geven. De vliegende schotel zou volgens de plannen een snelheid kunnen bereiken die bijna twee maal zo groot is als de modernste straal vliegtuigen, n.l. ruim 2400 kilometer per uur. Tevens zou dit ontwerp niet afhankelijk zijn van vliegvelden, evenals de he licopter stijgt het verticaal de lucht in. Deze start zou geschieden met behulp van een speciaal geconstrueerde stelling. Het meest opzienba rende van het nieuwe pro ject, dat vervaardigd wordt uit hout. plastic en speciale metaalalliages, is de verwer king van een nieuwe vinding om de stabiliteit van dit ..vliegtuig" te bevorderen. In het midden bevindt zich n.l. een snel ronddraaiende schijf, waarin gasturbines Volgens „ingewijden" ziet het project van de eerste echte vliegende schotel er ongeveer zo uit. Aan de zijkanten be vinden zich een aantal reactiemotoren, die behalve voor de voortstuwing ook voor de besturing van de schotel dienen. Aan de achterkant is eveneens een grote reactiemotor gebouwd, waarvan de uitlaat in verschillende comparti menten verdeeld is. In het midden van de schotel zit de piloot. Rond de cockpit is een roterende schijf gecon strueerd, die de stabiliteit van de schotel regelt. aangebracht zijn. Aan de zij kanten van de schotel be vinden zich een aantal straal motoren die behalve voor de voortstuwing ook ge bruikt worden voor het ma noeuvreren. De piloot van dit zonderlinge gevaarte zit in een koepel van plastic, ongeveer in het midden van de ovaalvormige schotel, In de achterkant van de scho tel, die recht afgesneden is, bevinden zich eveneens een aantal uitlaatpijpen. De dia meter van de schotel zou ongeveer 12 meter bedragen. De start zou met behulp van extra raketten geschieden, maar hoe de schotel weer veilig aan de grond zou ko men Is nog niet bekend.... Er moet nog heel veel gebeuren, het aantal tehuizen moet worden uitge breid, de accommodatie soms verbeterd en vooral: de jongeren, voor wie dit werk is opgezet, zijn nog zeer onvol doende er mee bekend. Ook hebben wij de aandacht en de belangstelling van de ouderen nodig. Katholiek Ne derland heeft een taak ook op het ge bied der vacantiebesteding. Wij moeten het onze jongeren mogelijk maken hun welverdiende vacantie door te brengen op een wijze, die hun alle vreugde geeft, waaraan zij behoefte hebben en die tegelijk getuigt van een christelijke levensstijl. Voor de ouders is het een grote ge ruststelling te weten, dat hun kinderen in een goed milieu verkeren. Daarom rekent de K.V.C- het zich tot een plicht dat milieu zo goed mogelijk te verzor gen. Zij heeft in iedere jeugdherberg een door haar aangestelde leiding. Die leiders en leidsters moeten daartoe te voren worden geschoold, willen zij voor hun taak berekend zijn. Het bestuur van de K.V.C. nodigt jonge mensen van minstens vijf en twintig jaar, die bereid zijn veertien dagen in een jeugdherberg als leider of leidster op te treden in het komende seizoen, van Juni tot September, uit, zich op te geven by de K.V.C. Nadat over hen gunstige informaties zijn in gewonnen en nadat zy de nodige richt lijnen hebben ontvangen, kunnen zij dan worden aangesteld in een der te huizen. Wie daarvoor belangstelling heeft kan zich opgeven by de K-V.C., Nachtegaalstraat 60bis, Utrecht, waar ook alle ov< rige inlichtingen te ver krijgen zijn. De K.V.C. kent tehuizen alleen voor jongens of meisjes en ook z.g. „gemeng de" tehuizen. Over die laatste groep nog een enkel woord. Zij zijn vooreerst slechts toegankelijk voor jongelui boven achttien jaar. Wie jonger is kan dus alleen terecht in een herberg voor jon gens of voor meisjes. Menigeen zal zich afvragen, of het nu wel gewenst is. dat jongens en meisjes er samen op uittrekken. Het standpunt van de K.VC. is daarbij het volgende: 1) Bij het oprichten van deze gemeng de tehuizen houdt zij rekening met wat plaatselijk en diocesaan is voorgeschre ven. Er wordt dus nergens zo'n tehuis opgericht zonder toestemming van de bevoegde instanties en met name van de kerkelijke overheid. Die toestem ming wordt niet altijd gegeven en de K.V.C. houdt zich daaraan strikt. 2) Door tehuizen open te stellen voor jon gemannen en meisjes tezamen wil de K.V.C. in het geheel niet zeggen, dat zij van oordeel is dat nu iedereen maar ..gemengd" moet gaan trekken. Zij vindt dat een zaak, die behoort tot de verant woordelijkheid van de ouders en waar bij sterk moet rekening worden gehou den niet individuele omstandigheden. Er zullen altijd voldoende gelegenheden blijven die niet „gemengd" zijn en dat moet ook- 3) En op de derde plaats streeft zij er naar. dat jongelui, die te zamen op vacantie willen gaan, dat doen in een groep. Het is dus te allen tijde onjuist en ongewenst, dat b.v. twee verloof den gedurende lange tijd er met hun tweeën op uit zouden trekken. De enige oplossing is hier, dat men zich verenigt in een groep van b.v. vier of zes personen. Zo'n groep controleert zichzelf en is een steun voor de af zonderlijke personen daarin, als ten minste de bereidheid bij de jongeren aanwezig is om als goed christen zich te gedragen. Om die bereidheid en goede wil gaat het eigenlijk. Van de ouders wordt dus gevraagd, dat zij hun grote kinderen, die er op uit trekken, op het hart druk ken, dat zij een eer hebben hoog te houden. Van de jongeren zelf wordt verwacht, dat zy de goede gave van een onderlinge omgang niet zullen misbrui ken. Het zou verkeerd zyn, bijna vol wassen jonge mensen geen enkele ver antwoordelijkheid voor hun eigen leven te schenken. Maar zij moeten het dan ook zelf goed doen- De K.V.C. schept op sommige plaatsen daartoe de gelegen heid, zij wyst hen op de wijze waarop zij meent dat het verantwoord kan zijn. En zy hoopt dat het jonge geslacht, waarin zij een groot vertrouwen heeft, metterdaad zal tonen, dat het mogelijk is om midden in de wereld christen te zijn. Wij zijn het zout der aarde, ook waar het betreft de omgang tussen de sexen. Het gezonde en nuchtere verstand EGBE^ DOU^E Naar wij vernemen is van Chileense zijde op de gisteren beëindigde verga dering van de Intergouvernementele Commissie voor Europese Migratie te Genève het aanbod herhaald, dat ten tijde van de watersnood aan ons land werd gedaan, namelijk om 1000 Neder landse emigranten op te nemen in Chili. Het betreft hier hoofdzakelijk emigratie van agrariërs De commissaris voor de emigratie, ir. Haveman, heeft op bedoelde vergadering van de I.C.E-M. de dank van ons land voor dit aanbod vertolkt en gezegd, dat de Nederlandse emigratie-autoriteiten hieraan alle aandacht zullen schenken. Hare Majesteit de Koningin heeft met de leden van „De Tijd", een club van Nederlandse grote industriëlen, en hun dames gisteravond een diner op Keu kenhof gebruikt. Aan dit diner zaten 30 personen aan. Hare Majesteit arriveerde onopgemerkt om iets over half zeven. Prins Bernhard kwam drie kwartier la ter. ZONDAG 26 April: 3de Zondag na Pasen; Mis v. d. dag; 2 H.H. Cletus en Marcelli- nus; 3 H. Joseph; Credo; Paasprefatie; wit. MAANDAG: H. Petrus Canisius. belijder, kerkleraar; Mis In medio; 2 H. Joseph; Credo; prefatie v. d. H. Joseph; wit. DINSDAG: H. Paulus v. h. Kruis, belij der; eigen Mis; 2 H. Joseph; 3 H. Vitalia; Credo; prefatie v. d. H. Joseph; wit. WOENSDAG: Octaafdag Beschermfeest v, d. H. Joseph Mis v. h. feest; 2 H. Fetru»; Credo: prefatie v. d. H. Joseph; wit. DONDERDAG: H. Catharina van Siena, maagd; Mis Dilexisti; Paasprefatie; wit. VRIJDAG; H.H. Philippus en Jacobus, apostelen; eigen Mis; Credo; prefatie v. <1. Apostelen; rood. Ook: Eerste Vrijdag van de maand; plechtige votiefmis ter 'ere V h H. Hart; Mis Cogitationes; 2 H.H. Philip pus en Jacobus; Credo; prefatie v h H. Hart; laatste evangelie v. d. H.H. Philip pus en Jacobus; wit. ZATERDAG: H. Athanasius, bisschop, belijder, kerkleraar; eigen Mis; (den Bosch: 2 voor de bisschop): Credo: Paasprefatie; wit, Haarlem: Kerkwijding v. d' kathe draal; Mis Terribilis; (in gelezen missen: 2 H. Athanasius); Credo; Paasprefatie: wit, ZONDAG 3 Mei: 4de Zondag na Pasen; H. Kruisvinding; Mis v. h. feest: 2 gebed v. d. Zondag; (in gelezen missen: 3 H.H. Alexander en gezell.). Credo; prefatie v. h. H. Kruis; laatste evangelie v. d. Zondag; rood. gebiedt om geen dwaze risico's te nemen, die bijna zeker op ongelukken moeten uitlopen. Het vertrouwen in Gods genade en in Ie goede wil der jeugd stelt ons in staat om, waar de omstandigheden het schijnen te billij ken, voorzichtig de bakens te verzet ten. Gaat hét zoals wij het hopen, dan betekent deze stap geen achteruitgang in de christelijke levenswijze. Dr. H. M. M- FORTMANN. Aalmoezenier van de K.V.C.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5