Eén uur carillonbespeling 5000ste! HET ZEVENDE KRUIS <11 Haerlemsche Musyckcamer con certeert in Duin en Kruidberg De glorie van het kapittel verzet van Martinus de Swaen vermeende Het CENTRALE VERWARMING ftïïss Boeiende film in Lido Moeilijke periode Ambonezen betogen op Binnenhof Stadsbeiaardier Peters brengt een feest van kleur en klank Flora 1953 Uitslag vierde binnen- tentoonstelling (•ROEK Co. Ver. Kath. Dammers Eerste ronde thuis- dammers gespeeld HERINGA WUTHRICH KROMSTAF OVER HAARLEM Belangrijke opdrachten voor Figee Voor vrijlating van ir Manusama en Wairisal SLEUTEL WEG? Hazardspelers ver oordeeld ZATERDAG 25 APRIL 1953 PAGINA 9 ftlOEMENDAAL - TEL. 22143 Biljarten Bestuursverkiezing K.N.P. VOLGENDE MAAND DE Rembrandt Lnxor City Minerva Frans Hals Spaarne Cinema HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS 35 N.V. HYPOTHECAIRE BELEGGINGSBANK „Rokato" met „Fatale druppels" Vanavond komt ie weer! „DE SLEUTELSPECIALIST" Kostbare filmnoviteit gestolen Uitreiking onderscheidingen Verkooplokaal NOTARISHUIS INBOEDELVEILING 5/6 Mei 1953 ~5 Een stralende zon, weinig wind, en een onafgebroken lied van een bedrij vig en gonzend stadsleven, kortom een karakteristieke sfeer, waarin de beiaar dier naar hartelust zijn overvloedige klanken uitstrooit over de stad. Zo was net Vrijdagmorgen toen de stadsbeiaar dier A. Peters tussen half 12 en half één ln een uitgebreid programma het carillon Van de aloude St. Bavo bespeelde. Speels dwarrelden de klanken door het pure luchtruim en mengden zich met het voortgaande, jachtige straatleven dat beheerst wordt door claxonnerende en ronkende auto's en motoren, en een zich haastende en reppende mensenme nigte. Nu eens zijn de carillonklanken fel contrasterend, zoals met een schei en onbarmhartig hard klinkelde bel van een juist passerende ijscoman, dan Weer met een zelfde luchtigheid worden ze geabsorbeerd en het jonge dartele snateren van de zo juist vrij gelaten schooljeugd. En toch verwekken de tuimelende klanken van het carillon in het onderbewustzijn der passerenden een, zij het misschien vluchtige, stem ming, die in zekere mate gemeenschaps idee heeft met de factor dat de mens heid muziek in het leven nodig heeft Als dit dan geschiedt op een dusdanige verantwoorde wijze als de nieuwe Haar lemse carillonbespeler A. Peters dit doet, gaat er zelfs een zekere culturele vorming van uit. Al lijkt het, dat de menigte achteloos aan dit alles voorbij gaat, toch blijven de indrukken onwil lekeurig naklinken. We hoorden een zich snel voortspoe dende, en kennelijk als handelsreiziger uitziende jongeman, en passant dapper het vanuit de hoge toren neerdalende Solfegjlied van Grleg meefluiten. De diverse volksliederen, intussen in va riatievolle bewerkingen gespeeld, zijn een feest voor het oor evenals o.a. de met smaak gekozen dansvormen van Chopin. W. de Fesch en Dameau. Intussen was het een zeer prettig kennismaken met de onlangs hier in Haarlem benoemde beiaardier A. Pe ters. In bonte verscheidenheid heeft hij ons de grote klankmogelijkheden van het Haarlemse carillon laten horen. Zon der iets aan de prestaties af te willen doen, had Peters de weersomstandighe- Uitslag van de beoordeling van de Vierde Binnèntentoonstelling (Belgische Deel name) door de Internationale Jury, 24 April 1953. Bijzondere ereprijzen: Zilveren Medaille van H. M. de Konin gin aan fa. G. J. Bier Zn.. Melle, voor Collectie Azalea's. Bronzen Medaille van Z. K. H. de Prins der Nederlanden aan S. A. Sander Fils, Brugge, voor Collectie Orchideeën. Plaquette van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning aan Stadsbestuur van de Stad Ant werp en voor decoratieve inzending palmen. Gouden Medaille van het Provinciaal Be stuur van Zuid-Holland aan Frans Bracke- De Coene, Lochristi, voor Collectie Aza lea's. Sectie I Azalea's en andere bloeiende plantem Zn„ Melle: Ereprijs van de gemeente Heemstede. Frans Bracke- De Coene. Lochristi: Ereprijs van de ge meente Haarlem. Fa. Paul de Schrijver. Lo christi, Ereprijs van de gemeente Hille- eomy - Gebroeders Wille (Chas. en Jos.- wiiie gr Co),, Zomergem: Grote gouden edailie. L. J. Draps-Dom, Strombeek- ussel: Gróte gouden medaille (Horten- sias). h. A. Buyle, Lochristi: Gouden me- aame. Fa. Gebroeders Bracke, Lochristi: Gouden medaille. Max Debersaques, Des- telbergen: Grote verguld zilveren medaille. Fa. Jules Vercauteren 8c Zoon, Wetteren- tem-Eden: Grote verguld zilveren medaille. Horticulture St. Fiacre S.A., Destelbergen- Gand: Verguld zilveren medaille. Arthur Piens, Gentbrugge: Verguld zilveren me daille. Fa. August Haerens Zn., St. Amandsberg: Verguld zilveren medaille. J. de Puysseleyr, Lochristi, Zilveren Medaille. Bloemisterij B. de Cleeng-De groote PVBA, Lochristi: Zilveren medaille. Horticulture ,,La Drève" N.V., Destelber- gen-Station: Zilveren medaille. Sectie II (warme kasplanten, groene plan- mn). D. L. Ankersmit. Melle: Ereprijs van gemeente Noordwijk. Etabl. d'Hort, Frangois Spae, Melle: Grote gouden me daille. Horticulture St. Fiacre S.A., Destel- d^rgen-Gand: Gouden medaille. Ernest De Coster, Melle: Gouden medaille. Etabl. d' Hort. Alexis Dallière, Ledeberg: Grote ver duld zilveren medaille. Edmond De Somer, Amandsberg-Gent: Grote verguld zil veren medaille. Fa. G. J. Bier Zn.. Melle: yerguld zilveren medaille. V. Botelberge, Melle: Verguld zilveren medaille. Emile Fraet, St. Amandsberg-Gent: Zilveren me daille. Sectie III (Orchideeën en Anthuriums). S. A. Sander Fils, Brugge: Ereprijs v. de gemeente Zandvoort. Joseph de Cnyff, Fksaerde: Grote gouden medaille. S. A. FJandria, Brugge: Gouden medaille. Etabl. d Hort. Alexis Dallière, Ledeberg: Grote gouden medaille (Anthuriums). Gemengde collectieve inzending. Verbond der Bloemisten van Gent: Ere- £rVs. van de Kamer van Koophandel en Fabrieken Haarlem. A ffaiPTtPntiti le da§ van hét kadêrkam- dp 2.T. ap klasse onder leiding van p. Park-Sociëteit, welke worden 5? zijn- café'rest Muidér, Kruisweg 7.68 0 9.37 2 9.37 2 8.90 0 246 32 45 300 32 51 300 32 71 285 32 46 300 30 41 10.00 2 163 30 29 5.43 0 205 28 27 7.32 300 28 74 10.71 2 300 24 71 12.50 1 300 24 44 12.50 1 297 27 49 11.00 0 300 27 39 11.11 2 r'oves Noordman yan Rongen ■^unènburg Tjipkinann ^'llemsen Holié ASema Agema an Rongen S'okmann JJoves hedlnSrkand ,met ^et bloemencorso van gëwn,iJIJ -n, wedstrijden enigszins dag en 7' F wordt n I' niet Zater" striiriP z?pdag a.s. gespeeld. Deze wed- DinVri Zljn vastgesteld op Maandag en Svond fs 20 Dinsdag a.s. de sluitings- avonrtUitslageiLvan de °P Honderdag- Volgt? gespeelde wedstrijden zijn als Lmenburg Doves Noordman an Rongen Lunenburg è§ema Doves ÖoUémann voortge2etSaV°n^ W01'den de wedstrijden 300 26 78 11.53 2 179 26 33 6.88 0 223 32 39 6.96 0 300 32 39 9.37 2 300 23 48 13.04 2 183 23 37 7.95 0 297 26 66 11.42 0 300 26 52 11.53 2 300 18 116 16.66 2 171 18 36 9.50 0 234 26 41 9.00 0 300 26 59 11.53 2 den wel volop mee. Er was geen sprake van een door de wind uiteengescheurde harmonische klankverhouding. Het was een echt spel van klanken dat zich har monieus in verhouding liet voegen met de hemelatmosfeer. Licht, lucht en klank, drie factoren die totaal aanwe zig waren om deze bespeling te maken tot een feest van kleur en klank. JAN LAARVELD In de Vrijdag j.l. gehouden vergade ring van de K.N.P. werd besloten tot het kiezen van een eigen afdelingsbe stuur voor de afd. Haarlem. Het secre tariaat van dit nieuwe besturu is ge vestigd ten huize van de heer W. Nu- poort, Damiatestraat 32, Haarlem. Advertentie yv e Duitse schrijfster Anna Seghersdie de roman „Het zevende kruis" heeft J geschreven en Fred Zinnemann, die de roman heeft verfilmd, denken wel -*S iets anders over de Du'itse concentratiekampen dan sommige Duitsers, die nog altijd niet geloven, dat ze hebben bestaan. Boek en film spelen namelijk in den fare 1936. Toen waren ze er al en hoe! Toen zaten ze al vol en hingen de weerlozen, met de armen op de rug gewrongen, aan kruisen te sterven. Heisier ontmoet eindelijk de vrienden, die hem zullen helpen, onder meer een Joodse dokter, die zijn verwonde hand verbindt, een winkelierster, die hem aan kleren heïpt (een magnifieke scène), een vroegere vriend, die een beetje dom politiek-loos is, maar door het leed van Georg tot het ware inzicht komt, een verzetsman, die hem verder helpt. Tot hij eindelijk het land der nachtmerries kan verlaten. Dan heeft hij ingezien, dat temidden van het kwaad het fatsoen voor de dag komt, als het maar even een kans krijgt. Met deze positieve con clusie eindigt het verhaal. Het fatsoen geeft het niet op. De eerste helft van de film is supe rieur. Zinnemann gaat alle overdrij ving uit de weg. Zo radicaal, dat er aan de handeling, hoe afschuwelijk het oord der verschrikking ook is, hoe genaamd geen sensatie te beleven valt. Wat er gebeurt, wordt gesuggereerd, niet getoond. Hoe verschrikkelijk die foltering is, kan men uit de angst en de dreiging opmaken. Temidden van het halfduister leeft die angst en in de modder, waarin het pistool van de vluchteling wegzakt, als de bloedhon den hem op de hielen zitten. In de tweede helft gaat de film over tot een ietwat toneelmatig procédé. De dialoog is daar nodig, maar overheerst nu en clan. Alleen de figuur van Heisier, die de centrale figuur is, is arm aan woorden. Hij waart door de film als een spook, opgejaagd, bijna niet meer van deze wereld. En hij verdwijnt als een spook in de nacht. De film is enkele jaren geleden reeds gemaakt, maar de vertoning is om re denen die men ver moeden kan uitge steld. Ten onrechte, menen wij, want de zaken, waar het hier om gaat, moe ten de mensen ken nen. Dit geldt te meer, waardie zaken met goede smaak behandeld zijn. Het is jammer, dat de titels zo bar slecht vertaald zijn. Ze zijn verschrik kelijk. Wilt U een voorbeeld, ziehier: „I was afraid that you had moved" heet in de vertaling „lk was bang, dat je had bewogen". Het betekent noch tans: „Ik was bang dat je verhuisd zou zijn". Dat is iets anders, dachten wij. Maar laat zo'n blunder niemand weerhouden om de film te gaan zien. In het kamp Westhofen zijn zeven gevangenen ontsnapt. S.S.-ers en hun honden zuilen de stakkers wel vinden en zeven kruisen wachten op hun slachtoffers. Zes van de zeven worden gepakt. Onder hen is er één, die zich zelf gaat aangeven, wanhopig en ver twijfeld als hij is en niet meer gelo vend in de goedheid van de mensen. De zevende is Georg Heisier, die op gejaagd wordt ais een dier en via vele benauwde ogenblikken het vege lijf weet te redden aan boord van een Nederlands schip, dat hem uit het ver vloekte land wegvoert naar een vrije wereld. Hijzelf kan niets doen en is afhankelijk van de weinige vrienden, waarop hij rekenen kan, een mager troepje verzetslieden, die niet veel kunnen uitrichten, maar hun werk met bloedige ernst verrichten. Ook hij raakt aan de rand van de vertwijfeling. Hij was al kapot van ellende en ver nedering, toen hij uit het kamp vluchtte en is meer meegesleurd dan meegelopen. Vooral zijn vriend Wallau tracht hem moed in te spreken en houdt vol, dat de menselijke goedheid het op den duur winnen zal. Hij is de eerste, die weer gepakt wordt en aan het kruis gehan gen door zijn beulen, nadat zij hem walglijk hebben mishandeld. Maar zijn fluisterstem blijft Georg volgen en aan moedigen als hij uitgeput, benauwd en tot de dood bedroefd op het punt staat de moed op te geven, vooral op dat ver schrikkelijk ogenblik, als hij zijn ver loofde terug vindt, getrouwd met een partijman en door haar aari de deur wordt gezet. De bezoekers van het Rembrandt- theater kunnen deze week kennis maken met de drie dimensionale film, welke men moet bekijken met behulp van een speciale bril met rood en groen glas. Het merkwaardige is, dat de diepte, welke in de film komt, tot de meest malle situaties kan leiden. De rustige kijker in de zaal ziet speren en messen, tafels en stoelen, cricketballen en andere voor werpen recht op hem afkomen en de brandweer bezorgt hem met een klein beetje fantasie een nat pak. Een voor de ogen vermoeiend, maar alleszins waar- (lig, experiment, dat men niet verzuimen moet mee te maken. Als hoofdfilm draait „My Lord steelt juwelen", waarin Greer Garson en Mi chael Wilding de hoofdrollen spelen. Het is de geschiedenis van het kamermeisje, dat. na beticht te zijn van diefstal, welke door een broer van een adellijk heer gepleegd is, tot de ontdekking komt, dat met flair en kwasie-adel-zonder-geld heel wat in de wereld te bereiken kan zijn. Een gegeven, dat volgens de moraal niet te dekken is, maar op zodanige geestige wijze is uitgewerkt, dat men er zich wel mee zal vermaken. De dialoog is fijn van humor, de film helaas nog al traag. 14 jaar. Het verhaal deze week in Luxor speelt zich af in de tijd dat Mexico door de Federalisten werd geterrori seerd. Zij ontdekken dat een ontsnapte guerillastrijder in een Mexicaans dorp verborgen wordt gehouden en steken uit wraak het plaatsje in brand. De enig ontsnapte kent als enig motief van handelen voortaan slechts de haat jegens degenen, die hem dat hebben aangedaan. Er vallen dan ook rake klappen. Boksminnaars komen even eens aan hun trekken. 18 jaar. De strijd tegen dé Indianen is reeds menigmaal een dankbaar object geweest voor cineasten. De liefhebbers van dit genre krijgen weer het volle pond bij de film „De een-ogige Indiaan", welke een beeld wil geven uit de laatste Indianen- oorlog. De sensatie in de rolprent op genomen in technicolor is niet van de lucht, maar de avonturen mogen nog zo opwindend zijn, of het happy ending komt in ieder geval. De film biedt wel iswaar geen verrassingen, maar de ca mera heeft sommige momenten toch wel zo raak vastgelegd, dat de toeschouwer steeds gespannen blijft. Veertien jaar. Wie heeft nooit eens kennis gemaakt met „Dé tante van Charlie"? Het gelijk namige toneelstuk heeft overal op de planken enorm succes gehad en wij mu- gen verwachten, dat het de film we* evenzo zal vergaan. Wij zullen hier niet in details treden over het verhaal, want men moet het toch gezien hebben om er veel plezier aan te beleven. De film die in technicolor is vervaardigd, zal voor iedereen voldoende ontspanning opleveren. Parijs, liefde en een jong stel. Dat is voldoende om een breed opgezette film te vervaardigen, waardoor deze drie elementen tot een kostelijke cock tail worden gemengd. Het thema is niet nieuw, maar de Fransen hebben er slag van alles met een frisse kleur op te dienen. Zo ook in „Edouard en Caro line", het verhaal van twee jonge men sen. die feitelijk geen moeilijkheden kennen, maar voor wie de liefde toch een probleem is. Dat geeft aanleiding tot amusante situaties, welke er aan gegeven zijn. Dat alles tenslotte op zn pootjes terecht komt, is natuurlijk van zelfsprekend. Achttien jaar. Onder regie van William Witney en John English is de griezelfilm „De ge heimzinnige dr. Satan" tot stand geko men. Dr. Satan is een mysterieuze mis dadiger, die een robot heeft uitgevon den, waarmede hij het gehele land wil terroriseren. Om zijn robot te vervol maken, heeft hij de uitvinding nodig van de geleerde Scott. Er volgt dan een spannende strijd tussen Het Koperen Hoofd, een tegenstander van dr. Satan en deze laatste. Het eind van de film willen we u niet verklappen, want dan is de span ning er af. Veertien jaar en ouder. Advertentie Als gevolg van de grote belangstel ling voor de uitvoering van 20 Maart j.l. in de Renaissance-zaal van Tans Hals Museum geeft „Die Haerlemsche Musyckcamer" nogmaals een uitvoering in Louis XVI-costuum. De heer Hans Philips is ditmaal be reid gevonden niet alleen als inleider, doch rok als solist (clavecymbel) op te treden. Het concert zal plaatsvinden op Zaterdag 2 Mei a.s. des avonds 8.30 uur in de grote zaal van Hotel Duin en Kruidberg te Santpoort. Daar de Re naissance-zaal vanwege de openstelling van het Museum des avonds voor be zoekers van de schilderijententoonstel ling in de Flora-tijd niet meer voor het geven van concerten disponibel is, heeft het bestuur van de Musyckcamer naar een andere geschikte gelegenheid moe ten uitzien. Het heeft de directie van genoemd Hotel bereid gevonden haar grote zaal, door entourage en accoustiek wellicht nog beter geschikt dan vele andere zalen, disponibel te stellen voor haar speciale uitvoeringen van mees terwerken. uit de 17e en 18e eeuw. Als bijzonderheid zij medegedeeld, dat er twee werken van Joh. Seb. Bach Het witte doek van dit theater staat deze week in felle gloed. De bezoekers krijgen een goede indruk van het brandbestrijdingsbedrijf in de Verenigde Staten, ditmaal in het bosrijke gebied van Montana. De kleuren zijn (uiter aard) hier en daar wat erg fantastisch, maar sommige scenes imponeren toch wel en men gevoelt bewondering voor het uithoudingsvermogen en de moed van de mannen. De film, die opent met een vermaning voorzichtigheid te be trachten met vuur in de open lucht, is wel actueel, nu de zomer weer in aan tocht is. Moge ieder de waarschuwing ter harte nemen! 14 jaar. Spencer Tracy 'in de rol van Georg Heisier in de' film „Het zevende kruis" van Fred Zinnemann. voor twee clavecymbels met strijkor kest uitgevoerd worden met als solisten Gertrude Maclaine en Hans Philips. Deze werken komen zeldzaam tot uit voering. Het programma vermeldt ver der: Chaconne van Purcell, Concert voor 2 fluiten en strijkorkestvan Tele- mann, waarin Peter Munster en Henk de Graaf de solopartijen vervullen en het Concerto Grosso van Geminiani, een tijdgenoot van Vivaldi en Corelli. Een programma van uitsluitend stand aardwerken, die zeer zeker in de smaak zullen vallen van het kunstminnend publiek. Daar Hotel Duin en Kruidberg niet direct met een buslijn is verbonden, zal een extra bus de verbinding onder houden tussen Station Haarlem en het Hotel. Deze bus vertrekt om 8 uur van af het Stationsplein en' na het concert in tegenovergestelde richting. Het Ho tel is ook bereikbaar per trein, halte Driehuis-Westerveld (10 minuten gaans van het Hotel), vertrek Haarlem 19.51- Met deze uitvoering in een prachtige, alleszins geschikte omgeving, zal de Haerlemsche Musyckcamer de ge trouwe bezoekers van hare uitvoerin gen ten zeerste aan zich verplichten en in nog grotere kring belangstelling ver wekken. O. K. Woensdagavond is in het clubgebouw van V.K.D. het tournooi geopend voor zgn. thuisdammers. In zijn openings woord heette de voorzitter, de heer Th. Kok, alle aanwezigen welkom en ver heugde zich over het grote aantal thuis dammers, dat zich voor dit tournooi had opgegeven. Hij zeide o.m., dat de bedoeling van deze wedstrijden was eenband te smeden tussen thuisdam mers en leden van V.K.D. Vervolgens deed hij mededeling dat dit tournooi elk jaar herhaald zal worden. Het is de bedoeling dat er drie ron den gespeeld zullen worden in vijf groepen. Er zijn prijzen beschikbaar voor no. 1 en twee van elke groep. Uitslagen eerste ronde: E. HulshofE. Houtkamp 11, J. F. BoudijnG. J. Meier 02, A. SchoorlA. Kok 02, Th. HulsebosJ. Smit 02, Luttinkhui- zenJ. J. de Graaf 02, Th. Knijnen- burgTh. Kok 20, G. v. Weeringen Sj. Wille 20, J. MerkelbaghJ. Bel terman 20, A. CramerJ. Huisman 0—2. De leden van V.K.D. speelden de vol gende onderlinge wedstrijden: Th. Kok H. Rump afgebr.; H. van GastelD. Rump 0—2, A. MastelingBeelen af gebr., G. FaaijSpanjaard 20, P. Hol- lenbergG. Kraak afgebr,, R. KokP. Mul afgebr., v. Wort-V. Andringa 11. Advertentie Sinds Haarlem in 1562 feestelijk en plechtig de eerste bisschop van het diocees had ingehaald, Nicolaas van Nieuwland, is de stad er altijd trots op gegaan bisschopsstad te zijn, en het leverde dan ook vele moeilijkheden op, toen Sasbout Vosmeer in 1592 zijn macht, krachtens zijn aanstelling, ook over dit bis dom wilde uitstrekkén. De kanunniken van Haarlem verzetten zich daartegen, omdat zij er niets voor voelden het bisdom als een missiegebied te beschouwen. Het bisdom mocht dan verweesd zijn, zij betoogden, dat ze de rechtmatige be stuurders waren. Nooit is men het theoretisch hierover eens geworden, maar de Apostolische Vicaris was diplomaat genoeg om de Haarlemmers niet te kwetsen en toch zijn doel te bereiken. Hij erkende en zijn opvolgers deden evenzo het kapittel als wettig, met alle daaraan verbonden kapittelrechten. Wel bewerkte hij, dat het kapittel van zijn kant alle macht aan de Apostolische Vicaris over droeg. De H. Stoel heeft zich over deze concordaten nooit duidelijk willen uit spreken. Meerdere en grote moeilijkheden stapelden zich op. Terwijl de Katholieke Kerk officieel was uitgeroeid, predikanten op de loer lagen om het wereldlijke gezag op elke paapse stoutigheid te attenderen, ontstond een innerlijke strijd, die ten slotte resulteerde in een schisma, dat grote verwarring bracht. In 1742 deed weer een bisschop zijn intrede in Haarlem, eiste het gezag over het bisdom voor zich op, Hieronymus de Bock, eerste oud-katholieke bisschop van Haarlem. Zijn invloed bleef beperkt. Wanneer men overdenkend hetgeen wij in vorige opstellen schreven over de situatie aan het einde van de zes tiende eeuw en het begin van de zeven tiende, daarnaast moet horen, dat het werk van de wederopbouw door kruist werd door meningsverschillen, dan mag het een groot wonder genoemd worden, dat niettemin de Katholieke Kerk in het vaderland en bijzonder in Kennemerland, waar het meningsver schil grote vormen aannam, zo sterk is gebleven, het schisma buiten de deur hield. Het Haarlemse kapittel was van me ning dat het karakter van de Vader landse Kerk niet was veranderd: het was een hiërarchische Kerk gebleven en geen missiegebied. De seculiere geestelijkheid stond achter het kapittel, de regulieren beschouwden het land als missiegebied en handelden dienovereen komstig. In Kennemerland echter, in het hele bisdom Haarlem eigenlijk, kon men blijven spreken van echte paro chies met echte pastoors, die dan bok zo gauw de toestand het weer enigszins mogelijk maakte in plaats van de rond<- trekkende missionarissen meestal kloosterlingen hun parochies weer bezetten. Het aantal Katholieken was zeker té Haarlem en Kennemerland te groot om de streek zonder meer op één lijn te stellen met een missiegebied. In het laatst van de zeventiende eeuw zijn de tegenstellingen tussen beide takken van dienstdoende geestelijkheid verscherpt door het hier binnendringen de Jansenisme. Een deel der overheid zag hierin ein delijk een mogelijkheid om de Katho lieke Kerk te gronde te richten. Wa ren alle pogingen gefaald, nu meende men dat de eigen verdeeldheid der Ka tholieken de ondergang wel zou bren gen Het Jansenisme werd gesteund. Men hoopte hierdoor te bereiken, dat een nationale Katholieke Kerk gesticht zou worden, los van Rome, en in het vaarwater van de reformatie komend. Aanvankelijk heeft het Jansenisme grote invloed uitgeoefend. De jonge geestelijken van het bisdom Haarlem studeerden bijna allen aan de Universi teit van Leuven, waar het Haarlemse kapittel dat steeds onder een of an dere vorm bleef voortleven een eigen priestercollege had gesticht. Aan deze universiteit had het Jansenisme grote invloed. De Strijd spitste zich toe. en toen de Apostolisch Vicaris Petrus Cod- de, besmet met Jansenistische ideeën op 7 Mei 1702 werd geschorst en opgevolgd door Theodorus de Cock, onder de titel van provicaris, werden de moeilijkhe den schier onoverkomelijk. De regering ging zich met het geval bemoeien, aan In het thans verschenen jaarverslag over 1952 van de N.V. Hypothecaire Be- leggingsbank te Haarlem wordt geme moreerd, dat een aantal leningen, waar van de looptijd verstreek, weer verlengd werd. De omvang van het bedrijf bleef nagenoeg op dezelfde hoogte. De marge het verschil tussen de rente, die de hypotheek-debiteuren betalen, en de rente, die de geldbeleggende relaties ontvangen wijst een lager bedrag aan dan in 1951. Dat werd in hoofdzaak ver oorzaakt, doordat gedurende een vrij lange periode eigen geld van de instel ling wegens schaarste aan goede posten op beleg is gebleven. Daartegenover is in gunstige tegenstelling tot 1951 te ver melden, dat er op de effectenbelegging een koerswinst te boeken viel. In het afgelopen jaar behoefde de N.V. geen enkele maal tot gedwongen verkoop over te gaan. Uit de Verlies- en Winstrekening blijkt, dat het jaar 1952 met een kleine winst ad. f 1.471.37 afgesloten kon wor den. Het wordt hoogst onbevredigend ge noemd, dat de fiscus ook bij zo'n kleine winst nog ongeveer 45 pet. als vennoot schapsbelasting opeist. De R.K. Toneelvereniging „Rokato" voert op 1 Mei in de Stadsschouwburg het toneelstuk ..Fatale druppels" op. De regie is in handen van de heer Jos de Klerck. Aanvang 8 uur. Advertentie Op de Riviervismarkt, recht tegenover de fa. T. Kroon Sr, en vervolgens iedere avond (behalve 's Zondags) om 8.30 uur wordt door een lantaarnopsteker met hoge hoed en ladder een echte antieke lantaarn aan gestoken. Maar weet U ook, dat deze lantaarn bij de fa. T. Kroon Sr te koop is? Trouwens wat kunt U niet kopen bij deze van ouds bekende zaak op de Rivier vismarkt 5? Een keur van echte leuke arti kelen kunt U er vinden voor iedere beurs en voor de meest verfijnde smaak. Gaat U eens kijken? Het verplicht U tot niets en U bent er altijd welkom. De gang van zaken in 1952 bij de N.V. Haarlemsche Machinefabriek voorheen Gebr. Figee, is bevredigend geweest. Verscheidene installaties kwamen tot af levering. Het aantal nieuwe opdrachten stemt tot tevredenheid, zij het, dat de concurrentie steeds zwaarder wordt. Drie nieuwe hallen zijn ingebruik genomen. Na afschrijvingen ad f504.625 (f499.9131 reservering voor diverse belangen van f 75.000 (f 60.000) resteert een saldo winst van f 113015 (f 128.500). Voorgesteld wordt een dividend van 8 pet. (7V4 pet.). In 1953 zijn enige belangrijke opdrachten geboekt, zoat de bezetting van de fa briek voor de eerstvolgende twee jaren verzekerd is. De directie ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet. de Cock werd bij plakkaat op 17 Au gustus 1702 alle machtsuitoefening ver boden, de katholieken mochten hem niet als bestuurder erkennen en gehoor zamen op straffe van boete en gevan genneming. Voortaan zou geen Aposto lisch Vicaris, tenzij na goedkeuring dooi de Staten, worden toegelaten. Aan de regulieren werd het verblijf in het land ontzegd. De Cock had evenwel tevoren zijn maatregelen genomen, had in Haarlem bijvoorbeeld de aartspriesters dekens zouden wij nu zeggen de Swaen, Hugo Gaal, Coetenburg en Visscher af gezet omdat zij onbetrouwbaar waren. De Swaen bleef evenwel in functie, werd door zijn aanhangers tot kapittel vicaris van Haarlem benoemd, en stelde op zijn beurt pastoors aan te Duiven- drecht en Wormer. Het contact met Rome was intussen nog niet verbroiVn. Een drukke briefwisseling bestond tus sen staatssecretaris kardinaal Paolucci, de internuntius te Brussel, de Bussi en het Haarlemse kapittel, dat echter door ging met de uitoefening van de rechts macht. Op 3 Februari 1703 verbood de Paus onder straffe van excommunicatie het kapittel zich verder in te laten met het bestuur van de Kerk in de Holland se Missie. In het desbetreffende schrij ven werd van een „vermeend" kapittel gesproken. Op 22 Februari 1703 stelde de internuntius te Brussel Martinus de Swaen, deken van het Haarlemse ka pittel, hiervan in kennis. Het kapittel boog het hoofd, onderwierp zich aan het wettig gezag, bleef Rome trouw. AI ieen Martinus de Swaen met drie an^ dere kanunniken zetten het verzet voort. In de geschiedenis van het Utrechtse schisma, dat in 1723 tot gevolg had, dat Cornelis Steenhoven de eerste oud-ka tholieke aartsbisschop van Nederland werd. heeft het Haarlemse kapittel ver der geen aandeel gehad. Het bleef trouw aan de Moederkerk, waaraan we mede te danken hebben, dat Kennemerland een bloeiend katholiek gewest bleef. Ofschoon de leden van het Haarlem se kapittel hardnekkig aan de rechtma tigheid van hun college bleven vasthou den tot 1853, toen de kerkelijke hiërar chie werd hersteld, hebben zij geen po- ging gedaan deze rechtsmacht uit te oefenen. Het bestaan van het Haarlemse kapit tel practisch onafgebroken sinds 1562, is 'van groot nut geweest vooral in de eerste tijd van de missie, zowel voor de organisatie als voor de priesteroplei ding In later jaren was de financiële steun van het kapittel van doorslagge vende betekenis voor de ontwikkeling van het werk. Van dit kapittel uit is dan ook, reeds aan het einde van de achttiende eeuw het verzoek uitgegaan tot herstel van de kerkelijke hiërarchie, een verzoek, dat pas in 1853 werd ingewilligd. Jan B. (Van onze Haagse redacteur) Een paar honderd Ambonese mannen en vrouwen zijn gistermorgen, begeleid door tamboers en pijpers, naar het Binnenhof te Den Haag getrokken om een petitie aan te bieden aan de leden der Tweede Kamer. In het Kamer gebouw heeft de griffier, mr. A. F. Schepel deze petitie, waarin werd aan gedrongen op de vrijlating van ir. Ma nusama en YVairisal. de ministers der republiek Zuid-Molukken, in ontvangst genomen uit handen van een delegatie, welke onder leiding stond van de heer D. J. Kaihatu. De griffier zegde toe de stukken en de exemplaren van het „Om recht en vrijheid", die hem eveneens ter hand werden gesteld, zo spoedig moge lijk aan de leden der Kamer te zullen uitreiken. In de petitie werd o.m. het volgende gezegd: „Volk van Nederland, het Zuid- Molukse volk strekt nu zijn machteloze handen naar u uit. Laat om der gerech tigheid wille Wairisal en Manusama vrij en stel hen in de gelegenheid in de vrije wereld te protesteren tegen de verzwegen oorlog in de Zuid-Molukken. In wezen heeft uw regering naar de stellige overtuiging van de Zuid-Mo- lukkers bewust gekozen voor het on recht en is zij in principe teruggedeinsd het Zuid-Molukse volk in het uiterste geval op te offeren aan materialistische Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Vijf verdachten, van wie er een ver stek liet gaan, zijn door de Amsterdam se politierechter tot f 40 boete veroor deeld, omdat ze als z.g. schrijvers voor .bookmakers" in café's aan het Damrak te Amsterdam het publiek gelegenheid gaven weddenschappen af te sluiten op de Franse paardenrennen. Zij werkten voor een drietal „bookmakers", die in tussen al veroordeeld zijn en van wie er ter zitting een, afkomstig uit Noord- wijk, als getuige werd gehoord. De verdachten verklaarden niet ge weten te hebben, dat zij in strijd met de wet hadden gehandeld en dat het gelegen heid geven tot wedden op Franse paar denrennen als een vorm van hazard spel wordt bschouwd. Zij zeiden voorts, dat zij van de „bookmakers" 10 procent van de inzetten ontvingen, die zij van het publiek in ontvangst namen. De maximale winst, die een wedder kon opstrijken, was f 600 voor een inzet van f 10. Als hun gemiddel de provisie gaven de verdachten onge veer f 50 per week. verwachtingen in Indonesië, welke hoe langer hoe meer ijdel zullen blijken te zijn. Aangezien zij geen recht hebben mogen vinden bij uw regering, menen de vrije Zuid-Molukkers op u een drin gend beroep te moeten doen om uw re gering ertoe te brengen haar onrecht vaardig beleid ten aanzien van het Zuid-Molukse volk te laten varen en dat volk recht te doen wedervaren." De Ambonese betogers voerden be halve de Nederlandse driekleur en de vlag der republiek der Zuid-Molukken spandoeken mee met de teksten: Chris telijk Nederland, doe ons recht; Zuid- Molukse ontheemden zoeken recht en vrijheid; Volk van Nederland, smoor uw geweten niet. Voor drie leuzen die zij bij deze demon stratie hadden willen meevoeren, had de burgemeester van Den Haag de Am bonezen geen toestemming gegeven. Het betrof hier de teksten: Laat Manusama en Wairisal vrij; Biedt Manusama en Wairisal de kans te spreken tot Neder land en tot de wereld; Laat onze minis ters vrij. De tamboers en pijpers hebben op het Binnenhof de volksliederen van Neder land en van de R.M.S. ten gehore ge bracht, die onder doodse stilte aanhoord werden. Naar de politie thans mededeelt is Zaterdagavond j.l. uit een in de Vos- siusstraat te Amsterdam geparkeerde auto van een directeur van een Am sterdamse N.V., een voor Europa geheel nieuw microfilmapparaat met leesappa- raat ter waarde van f 6000 ontvreemd. Door middel hiervan kunnen bijvoor beeld manuscripten worden gecopjeerd, die dan op een scherm weer leesbaar worden gemaakt. Het filmapparaat ge lijkt op een kofferschrijfmachine, het leesapparaat maakt de indruk van een televisieontvanger. De toestellen, die pas sinds 15 April uit Amerika lever baar zijn, waren als eerste juist van Schiphol afgehaald. De politie heeft het onderzoek in handen. 29 April zal Prins Bemhard in het Paleis op de Dam te Amsterdam een aantal militaire onderscheidingen uit reiken, o.a. aan personen, die zich in de bezettingstijd hebben onderscheiden. Advertentie Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bi) de Zijlweg Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst Er heerste gisterochtend grote vreugde in het Haagse gezin Biever, toen het vernam, dat sergaent Arie Biever gisteren door de Noord-Koreanen te Pan Moen Jon aan de geallieerden is uitgeleverd. De foto toont mevrouw Biever met haar dochter Anneke op de schoot en rechts het oudste meisje Beppie. Sergeant Bier-er was niet gewond, toen hij in krijgsgevangenschap geraakte. Hij heeft zijn i'-erw onding en opgelopen in één van de Noord-Koreaanse gevan genkampen bij de Yaloe-rivier aan de grens van Mandsjoerije. Men verwachtte gisteren niet, dat hem zou worden toegestaan de verslaggevers te woord te staan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 9