Führopschool van binnen een volslagen chaos III k School moest sluiten Geleens Mannenkoor werkt mede aan concert van Caecilia Jeugdige vandalen gingen te keer AGENDA De eerste uitvaller in deTulpenrallye Beste tekening of aquarel van Flora; beste gedicht over Lichtstad Éli HERINGA &WUTHRICH RECORD BEZOEK FLORA MAANDAG 27 APRIL 1953 PAGINA 2 V Missionarissen namen afscheid Plechtigheid, in H. Hartkerk Gereedschappen gestolen Burgerlijke Stand DE DADERTJES GEGREPEN „Mignon" zag Haarlem en de bollen WINKELSLUITING IN KOMENDE WEKEN Op Koninginnedag geen parade in Haarlem Motorclub „Haarlem e.o." DE VIER MULLERS Joh. Kaart met oud beestje in Stadsschouwburg HIJ WILDE GAAN SLAPEN Maar agent was op zijn hoede Drankzuchtige zoon bestal zijn moeder OSY en Schoten dienen klacht in Biljarten LADELICHTER AANGEHOUDEN WASSERIJ DUYN Uitvoering meesterwerken op koorzanggebied LAATSTE NIEUWS „Teisterband schrijft twee prijsvragen uit HEEMSTEDE Mozaïeken te Heemstede en Bennebroek 40 JAAR IN GEMEENTE- DIENST Ledenvergadering Kath. V rouwenbeweging Brandje onder tribune in Sportpark ZANDVOORT Duplex-woningen van „Eendracht maakt macht" Revue van ,,'t .Voetlicht" HAARLEMMERLIEDE Pastoor Lautenschütz geïnstalleerd 72.000 kijkers tijdens 1 dit weekend i BEKRONINGEN BLOEMENCORSO BLOEMEN DA AL „BOUW EN SJOUW", FRISSE REVUE Opbrengst voor nieuwe kerk v Wandeltocht politie Bloemendaal Beurs van Amsterdam Vanmorgen posteerde de politie zich voor de Führopschool om te beletten, dat onbevoegden het gebouw konden binnendringen. ren waren besmeurd met mercurochroom. Een der laden van het bureau was zon der meer omgekeerd. In een zogenaam de rommelkast lagen honderden capsules van melkflessen opgeslagen. Ook deze capsules waren overal kwistig rondge strooid. Voorzover men in de chaos heeft kun nen nagaan, is er niets gestolen. Wel mist het hoofd van de school een schrift, waarin hij zijn aantekeningen maakte van het geld, dat de kinderen gespaard hadden voor schoolreisjes, enz. Het geld heeft de heer Leguit nog wel, maar hij weet nu niet meer, welk deel van ieder kind is. Drie jeugdige vandalen hebben giste ren het interieur van de Führopschool aan de Planetenlaan. een der mooiste architectonische scholen der stad, op een gruwelijke wijze vernield en beschadigd. De ravage was zo groot, dat deze bij wijze van spreken met geen pen te be schrijven is. Behalve de banken was er letterlijk niets, dat heel gebleven is. Overal in het rond is er met inkt ge smeten en is alles op een vreselijke ma nier beschadigd. Men vraagt zich af, hoe het mogelijk is dat iemand in een dergelijk vandalisme plezier kan heb ben, en de Haarlemse politie, die deze zaak thans in handen heeft, speurt met de grootste voortvarendheid naar de jeugdige vandalen. Toen vanmorgen de kinderen op school kwamen, konden ze buiten blijven staan op het schoolplein en kregen ze de mededeling, dat de school tot nadere mededeling gesloten zal blijven. Tijdens een onderhoud met de heer Leguit, het hoofd van deze openbare lagere school, vertelde deze, dat de schade enorm was en bij lange na nog niet te schatten. Een bewoner aan de Planetenlaan zag gisteravond enkele personen bezig op de bovenverdieping van de school. Hij ver diepte zich daar echter niet al te zeer in, omdat het gebouw- vrijwel steeds ook buiten de schooltijden in gebruik is. Vooral het gymnastieklokaal wordt nog al druk gebruikt. Hij vond het echter betrekkelijk vreemd, dat omstreeks twaalf uur drie jongens, ongeveer van 811 jaar, uit een der schoolramen van de parterre klauterden. Maar waar er steeds op het schoolplein kinderen uit de omgeving aan het spelen zijn en op de raamkozijnen klimmen, liet hij het geval nog even rusten. De jongens ble ven zelfs nog korte tijd op het plein spelen, zodat de affaire spoedig bij de bewoner vergeten was. In de namiddag blgp'k, dat een der ramen nog steeds openstond en het leek deze Dewoner raadzamer de politie er van in kennis te stellen, opdat onge wenste elementen s' nachts daar niet vrij zouden kunnen binnendringen. Hij belde het bureau Noord van de politie op en spoedig ging een agent op verkenning uit, nadat deze eerst de con cierge van de school van huis had ge haald. Toen het tweetal de school aan een inspectie wilde onderwerpen, stond het verbijsterd over de onbeschrijflijke chaos, die daar heerste. Na de inspectie werd degene, die de politie gewaarschuwd had, gehoord, maar deze kon geen nadere inlichtingen verschaffen dan wat hij ons vanmorgen vertelde. Tijdens een rondgang door de school hebben wij met eigen ogen kunnen aan schouwen, van hoe grote omvang de vernieling wel is geweest. Alle kasten bleken leeggehaald te zijn en de inhoud was lukraak over al in het rond gesmeten. De schilde rijen lagen her en der in diggels op de vloer, schriften waren in tweeën gescheurd, alles wat er maar aan inkt was te vinden, was overal neergestrooid. Muren, vloeren, ban ken. alles was besmeurd met diver se kleuren inkt. Met de planten wa ren de jongelui kennelijk aan het voetballen geweest; geen bloempot was er meer heel en de vazen wa ren kapot gesmeten. Ook inde onderwijzerskamer warende vandalen hevig te keer gegaan. De mu- Binnenkort zullen opnieuw vier Francis caner Minderbroeders de gelederen van hun confraters in de missiegebieden komen ver. sterken. Gisteravond werd in de kerk van het Allerheiligst Hart van Jezus een plech tig Lof gecelebreerd door de provinciaal der Franciscanen, pater C. van den Eyn- den. Tijdens het Lof vonden de plechtig heden plaats, zoals gebruikelijk bij het vertrek van missionarissen van de orde der minderbroeders. De vier missionarissen werden ingehaald door een lange stoet bruidjes en misdienaars. Een broer van een van hen, pater Anselmus van Egmond, hield de predicatie, waarin hij alle gelovigen op wekte het werk van de nieuw vertrekken- den te steunen door een vurig geloofsleven* hierop berust de verantwoordelijkheid van de christen. Twee der missionarissen, pater Dalmatius Geurts en frater Godhard van Hoppe vertrekken naar Pakistan. Frater van Hoppe zal hier zijn studies voortzetten en de wijding van het H. Priesterschap ont vangen. Pater Dacianus van den Hoogen zal ten tweeden male zijn krachten aan de missie op Java wijden, terwijl pater Rochus van Egmond het missionneringswerk in India ter hand zal nemen. Dinsdag 21 April werd te Velsen aange houden de 31-jarige IJmuidenaar P. W., die in IJmuiden gereedschappen had ge stolen. Op verzoek van de Haarlemse politie werd hij daarna aan haar overgeleverd, omdat bleek, dat de man in de machine fabriek Diesel-Holland aan de Spoorweg straat ook gereedschappen had weggeno men. GEBOREN: H. A. ZeemanRietdijk z; H. Vlasveld—Bazemer z; S. Meeusen Spiekama z; M. HeijiigersButter z; C. C. PiekVan Heinsbergen d; A. Bloemer Jonker d; C. J. MeijerKaatman d; C. P. den NijsVan Rossum d. GETROUWD: K. F. Sparnaay en C. Klijn; J. M. M- Koopman en A. M. Pronk. Overleden: C. C. C. Hulsbosch 2 j., Kamperlaan; M. van ElkAbramsen 73 j.. Meester Cornelisstraat. Het was aanvankelijk voor de politie en de heer Leguit een raadsel, hoe de jongens in de school hadden kunnen komen. De concierge was, naar hü ver klaarde, gisterochtend nog om 11 uur in de school geweest en hij had niets bij zonders geconstateerd. Men vermoedt echter nu, dat de jeugdige daders door een W.C.-raampje aan de achterzijde van de school zijn binnengekomen. Door datzelfde raampje konden ze er niet meer uit en toen hebben zij, zoals een der bewoners van de Planetenlaan heeft geconstateerd, een uitweg gevonden via een der ramen aan de voorkant. Vanmorgen moesten de kinderen weer naar huis worden gestuurd. De politie kwam met twee wagens aanrukken en probeert nu via de weinige gegeven de daders te achterhalen. Naar wij even voor het afdrukken van dit nummer vernamen, heeft de politie de drie dadertjes achterhaald. Het is haar een raadsel, hoe deze jon getjes, wie menhet niet aanziet, dat zij ook maar enig kwaad zouden kunnen aanrichten, tot een dergelijke daad ge komen zijn. Zaterdag vertrok het mannenkoor .Mignon" uit Geleen in het vroege mor genuur met drie bussen naar het Noor den. Na een kort oponthoud te 's-Herto- genbosch arriveerde het koor na een voorspoedige, mooie tocht ongeveer half twee in Haarlem. In Gebouw „Cul tura" werd Mignon door Caecilia ver welkomd en een koffietafel aangebo den. Hierna vertrók het gehele gezelschap naar de bollenstreek ter bijwoning van het bloemencorso. Dat men ten volle genoot van de aldaar ten toon gesprei de kleurenpracht behoeft geen betoog. De Limburgers, de mensen van de gees tige en ironische Carnavalsoptochten, zagen nu eens iets in geheel andere en toch ook hoogst aantrekkelijke vorm. Na de aanschouwing van deze bloe menweelde haalden de „pleegouders" hun gasten in Cultura af maar om 9 uur was het weer verzamelen ter be zichtiging van de verlichte stad. Ook dit lichtfestijn wekte algemene bewon dering en de zo gezellige sfeer in de winkelstraten droeg het hare bij om de feeststemming nog te verhogen. Deze stemming bereikte haar hoogtepunt in het gezellig samenzijn, dat daarna in Caecilia's Verenigingsgebouw plaats vond. Zondag voegden zich bij het gezel schap o.a. Geleen's burgemeester mr. dr. A. C. Banning, met twee zijner wethou ders, en de hoofd-ingenieur van de Staatsmijnen P. van Kempen. Deze no tabelen bezochten des middags met hun plaatselijk koor de Flora. Na afloop van het concert, waar over wij afzonderlijk schreven, verenigden de koren zich nog eens in de koffiekamer van het Concertgebouw om afscheid van elkander te nemen. Mignon bleef nog wel tot Maandagmiddag te Haarlem, nam des morgens het drukke bedrijf, en marktleven, wellicht menig antiek ge veltje, het Spaarne en Bolwerk in ogen schouw, doch het contact met Caecilia was officieel verbroken. De aange knoopte vriendschapsrelaties zullen ech ter wel blijven bestaan, We zien Cae cilia in de toekomst al optrekken naar Limburg voor een ontspanningsreis en evenals Mignon met een nevendoel; na melijk het Zuiden te tonen, wat Haar lem op koorzanggebied presteert! Krachtens de winkelsluitingswet gel den in de weck van 27 April tot en met 2 Mei geen halvedagsluitingen voor de winkels. In de daarop volgende week van 4 Mei tot en met 9 Mei vervallen ook de halvedagsluitingen op Maandag en op Woensdag. Op Dinsdag 5 Mei evenwel blijft de sluiting des namiddags geboden voor de drogisterij-, sigaren- en kap perswinkels. In verband met deelname van troe pen uit het garnizoen Haarlem aan de parade in het garnizoen Amsterdam ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin zal op Donderdag 30 April in het garnizoen Haarlem geen parade plaats vinden. Zondag 3 Mei organiseert de Motor club „Haarlem e. o." een betrouwbaar- heidsrit over een lengte van ongeceer 70 km. De rit voert uitsluitend over goede wegen Het gemiddelde bedraagt 40 km.-u. De start is om 2 uur bij café Meijer, Ramplaan. te Haarlem (Overveen). Het succes, dat John Kaart met de „textiel"-klucht Potasch en Perlemoer wist te bereiken, heeft hem doen grijpen naar een ander oud paardje uit de gein stal: „De vier Mullers". In het Centraal Theater te Amsterdam behaalden Cor Ruys en Louis de Bree met dit blijspel, waarin de lach en de traan elkander af wisselen, jaren geleden grote triomfen. Dit weekend hebben we de heren Mui- ler-in-textiel weer in de Stadsschouw burg te Haarlem teruggezien. De bewer ker, Simon van Collem, heeft door enkele actuele pointes het ouderwetse willen terugdringen, maar dat is toch niet hele maal gelukt. Het is 'n stuk van „niks", hoewel zeer merkwaadig is, dat de zaal de sentimentaliteit, in het 3e bedrijf rij kelijk gestrooid, met stilte en 'n enkele snik aanvaardde. Maar men heeft zich vooral geamuseerd om de wijze waarop het zaken-drama werd afgeleverd. Joh. j Boskamp, oude rot in het vak, speelde de bejaarde Philip Muller met mond en i handen, hard en harteloosheid, geintjes en tranen. Matthieu v. Eysden stelde zijn versmade zoon voor en Jan Vreeken de kleinzoon, die alle kansen van zijn grootvader krijgt, waardoor de zaak van zijn vader bijna ten onder gaat. Mendel Muller, handelaar in stoffen en intriges, was hoe kan het anders in handen van Johan Kaart. De jiddische grappen waren niet van de lucht en aan het 2e bedrijf knoopte Kaart zelfs een mono loog. waardoor het publiek gegarandeerd in de beste stemming naar de kelder ging om koffie te drinken. De vrouwen in het spel werden uitstekend uitgebeeld door Tilly Perin-Bouwmeester, Teddy Schaank, Ingeborg Winklier het Ameri kaanse zakenmeisje kon zij wel aan, daar ze enige jaren in de States heeft gewerkt en Joh. Bouwmeester-Kluun. Het zou aanbevelenswaardig zijn om bij volgende voorstelling de Haarlem mers een jiddisch geintjes-woordenboek te verschaffen, waardoor de vreugde om de humor zeker zal toenemen. Vanmorgen om kwart over vijf zag een agent van politie een man een auto instap pen, welke geparkeerd stond op de Ged. Oude Gracht. De agent vond een en ander verdacht en knoopte een praatje aan met de autobestuurder". De man vertelde, dat hij in de auto wilde gaan slapen. Hij werd daarop gefouilleerd, en het bleek, dat de slaaplustige in het bezit was van 260 scheermesjes. Bij een nader verhoor bleek, dat hij deze mesjes even tevoren had weg genomen uit een auto, welke geparkeerd stond op de Botermarkt en welke eigendom was van een caféhouder. De politie bleek te doen te hebben met de 23-jarige Haarlemmer H. C. van O. Deze verklaarde later, dat hij ook de goederen, welke zich bevonden in de laatste auto, wilde inpalmen en met de auto uit Haar lem had willen vertrekken. De Haarlemse politie heeft Vrijdagnacht aangehouden de 23-jarige Haarlemmer A. C. N.. die ervan verdacht wordt goederen van zijn moeder gestolen te hebben. Deze goederen hadden tezamen een waarde van 400. De zoon had al deze spulletjes ver kocht en voor het ontvangen geld was hij borreltjes gaan drinken. Hij deed dat sa men met een vriend, de 18-jarige hofmees ter L. A. W., eveneens uit Haarlem, die ervan op de hoogte was, dat het geld op een oneerlijke manier was verkregen. De hofmeester werd terzake van heling aan gehouden. I BIOSCOPEN: Rembrandt: „Mylord steelt juwelen" en ..Metroscopi::". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 j. Palace: Sprong in het vuur". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 j. Luxor: „GuernJa adi cfe Rio Grande". Tijden: 2, 7, en 9.15 uur, 18 j. Frans Hals: ,,Edouard et Caroline". Tij den: 2.30, 7 en 9.15 uur, 18 j. Lido: „Het zevende kruis". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 j. City: „De eenogige Indiaan". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, 14 j. Spaarne: „De geheimzinnige Dr. Satan", deel 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur, 14 j. Minerva: „De Tante van Charley". Tij den: 2.30 en 8.15 uur, a. 1. Maandag 27 April Stadsschouwburg: Cabaret Wim Sonne- veld: Bloemlezing, 8 uur. Grote Kerk: Carillonbespeling door A. Peters, stadsbeiaardier, 11.3012.30 u.; Or gelbespeling door H. Lasschuit, 21—22 u. Dinsdag 28 April Concertgebouw: H.O.V., 2e concert Mees- terserie. Solist Abbey Simon, piano, 20 u. Stadsschouwburg: Toneelvereniging „Al- berdingk Thym" in „Springvloed", 20 u. Grote Kerk: Orgelbespeling door Gé Mi- chels, 2122 uur. TENTOONSTELLINGEN Wandelpark Groenendaal-Heemstede: In ternationale bloemententoonstelling „Flo ra 1953" geopend 8.3023 uur. Tot 3 Mei: vierde binnententoonstelling, Gentse flo- raliën. Belgische week in het Bloemen- paleis. Huis Van Looy, Kleine Houtweg 103, (ingang Kamperlaan). Werken van leden van de Groep Haarlemse Schilders en Beeldhouwers. Frans Halsmuseum, ingang KI. en Gr. Heiligland. Speciale expositie van alle aan wezige werken van Frans Hals in hoofd gebouw, des avonds bij kaarsverlichting. Bijzondere illuminatie en versiering van Binnenhof en gevel. Geopend van 1017 en van 2023 uur. Zon- en feestdagen 13 17 uur. Antieke Oosterse Tapijten geopend op werkdagen van 1017 uur, op Zondagen van 1317 uur. Vanaf Zondag 19 April. Huis Van Looy: Werken van leden van de Groep Haarlemse Schilders en Beeld houwers. Vlshal, Gr*ie Markt. Diepzee-aquariuni en Philips' Wondertuin. Geopend van 10 —23 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. „Bloemen wereld van oude en moderne Nederlands® Kunst". Geopend dagelijks van 1017 uur. 's Zondags van 13—17 uur. 's Maandags gesloten, Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14: Nederlandse Kunstnijverheid. Geopend: 1017 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Kunstnijverheid en bloemencomposities. Pieter van Gelder, Pieter Groeneveldt. Wandtapijten van de Knipscheer. Geopend op werkdagen van 10—17 uur. „Het Wapen van Heemstede". Werkef Van Heemsteedse beeldende kunstenaars. Geopend dagelijks van 9—23 uur. Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 66 Vroeg-Aziatische kunst. Dagelijks ge opend van 10 tot 23 uur. CULTURELE ONTSPANNING EN AMUSEMENT „Poes jesnellenk elder", Stadhuis, Grote Markt: Marionetten-theater, 6 voorstellin gen per dag om 15, 16, 17, 20, 21, 22 uur. Grote Kerk, Grote Markt: te bezichti gen van 9—17 en 2022.30 uur. Gaskronen- verlichting. Stadhuis, Grote Markt: Avondopenstel ling van 20 tot 22 uur op Maandag, Woens dag en Vrijdag van door kaarsenluchters verlichte grote hall. Toegang vrij. Vleeshal, Grote Markt: Taveerne „De Hyacint". Cabaret, Bars: „Die Raeckse", Raaks: Wie ner cabaret „Edelweiss"; „Moulin rouge" Florapark; 's avonds cabaret, variété, dan sen; „De Waag", Spaarne 29; La Cubana, Lange Veerstraat 17; Wine Lounge, Lion d'Or, Kruisweg 34. DIVERSEN: Pendeldienst minatuurtreintjes („Glip- pertjes") op route „Dreefzicht" (De Hout) Frans Halsplein v.v.; rondritten (N.Z.H. V.M.-bus, 20, 21 en 22 uur) en rondvaar ten (vertrek: Houtbrug) langs de verlich ting. Boottochtjes naar de Flora de gehele dag (van Houtbrug). Houtplein, hoek Dreef/Wagenweg, en Damstraat: oliebollen- poffertj'es-kramen. Hoofdwacht: Tentoonstelling foto's van oude Haarlemse stadsbeelden. Geopend: Woensdag en Zaterdag van 1417 uur. Maandag 2022 uur. Volgens verschillende krantenberich ten heeft Zeeburgia zich in de competi tie-wedstrijd' op 12 April j.l. tegen Hel der niet sportief gedragen, waardoor Helder dit treffen met liefst 61 heeft kunnen winnen. Zowel OSV als Scho ten hebben tegen dit spel van de hoofd stedelingen bij de KNVB een klacht ingediend, want door deze overwinning van Helder kwamen de Oostzaners op de onderste plaats terécht. Het Zaan- damse ZVV, dat eveneens nog niet vei lig is, heeft zich tot de Bond gewend om na te gaan of deze berichten een grond van waarheid bezitten en zo ja, of het dan geen aanbeveling verdient tegen dergelijke onsportiviteit op te treden, zo neen, of er aan geen paai en perk gesteld dient te worden orü tendentieuze persverslagen de kop in te drukken. Inmiddels heeft de KNVB een com missie van onderzoek ingesteld, welke op korte termijn haar werk zal begin nen. Verschillende getuigen zullen wor den opgeroepen, onder wie de Zaan- damse scheidsrechter M. J. Melief, die deze ontmoeting leidde. Van opzet bij Zeeburgia is geen sprake. Het bestuur van Zeeburgia heeft alles in het werk gesteld de on sportiviteit van enkele zijner spelers tegen te gaan, terwijl het andere ge deelte van het Zeeburgia-elftal zich wel van zijn sportieve taak heeft ge kweten. Hoogstens kan hier dus gespro ken worden van verlies door schuld. In dit geval schrijft het reglement twee verliespunten voor alsmede een geld boete. Bij opzet zou de mogelijkheid bestaan dat een club zonder meer de gradeert. Deze aangelegenheid is ech ter gecompliceerd, want bij twee ver liespunten voor Zeeburgia zou noch OSV noch Schoten gebaat zijn. Beide clubs hebben te kennen gegeven bij eventuele degradatie in hoger beroep te zullen gaan. Advertentie Vrijdagavond werden de wedstrijden gespeeld om het kader kampioenschap 2e klasse biljart van het district Haar lem. De uitslagen waren: Willemsen 138 12 63 11.50 van Rongen 300 12 74 25.00 Dollé 300 15 61 20.00 Doves 130 15 57 8.66 Dickmann 300 21 59 14.28 Noordman 137 21 28 6.52 Lunenburg 237 18 40 13.16 Agema 300 18 44 16.66 Agema 300 20 67 15.00 Willemsen 267 20 63 13.35 van Rongen 300 28 53 10.71 Dickmann 272 28 72 9.71 De wedstrijden worden hedenavond voortgezet. De twee eerstgeplaatsten in dit tour- nooi mogen meedoen aan het eerste klasse kampioenschap, waaraan ook deelnemen de heren Lamers en Steffers. Op verzoek van de Haarlemse politie heeft de politie te Amsterdam aangehou den de 53-jarige C. G. H., een los-werkman uit de hoofdstad, die ervan verdacht wordt een greep in de geldlade te. hebben gedaan in een sigarenwinkel-leesbibliotheek aan de Vijfhuizerstraat. Vorige week berichtten wij reeds, hoe een man kans had gezien in deze winkel een bedrag van 275 buit te maken. Dank zij het signalement kón de politie de dader, die een bekend ladelichter bleek te zijn, achterhalen. Advertentie aiwsteki>,\msevaart20 Tei.. 11053 Ook voor de fijne was. Het Mannenkoor „Mignon" uit Geleen, directeur Pierre Tiessen, werd op zijn ontspanningsreis naar Holland's bloemendreven in de gelegenheid ge steld op het Voorjaarsconcert van Nico Hoogerwerf's Koninklijke Mannenkoor „Caecilia" zijn medewerking te verle nen. Reeds bij de verwelkoming door „Caecilia" op Zaterdagmiddag in Ge bouw Cultura nam „Mignon" de gele genheid te baat zich te laten horen en wel in luchtige trant, wat de Limbur gers immer goed afgaat- Het zon)* na melijk een aantal opgewekte Carnavals liederen, die vanzelfsprekend insloegen bij Caecilia's bestuur en leden, alias pleegouders van de gasten. Dit moést men natuurlijk beschouwen als een aar dige attentie voor de hartelijke ont vangst te Haarlem. Kunst in de ware zin des woords zou eerst op genoemd concert worden geboden. Dit concert vond Zondagavond in de grote zaal van het Gemeentelijk Con certgebouw plaats. Hier zou „Mignon" aan het tweede doel van haar reis be antwoorden: „te laten horen, wat Lim burg op koorzanggebied presteert", al dus verklaarde Mignon's voorzitter bij de begroeting. Er was een hoogst kunstzinnig pro gramma samengesteld. Het bleek, dat beide koren een degelijk repertoire be zitten en de dirigenten overleg hadden gepleegd over de samenstelling er van. Alle werken tezamen vormden een ar tistiek geheel, bovendien boden zij vol doende atwisseling. Opvallend was de overeenkomst van de repertoires. Beide koren zongen afzonderlijk verschillen de cpmposities van Bruckner, Diepen- brock en Duvosel, tezamen vertolkten zij als slotnummer Brückner's „Tröste- rin Musik". Albert de Klerk vervulde in enkele nummers c.e orgelpartij en toonde hierin, alsmede in Duvosel's driedelig orgelsolowerk op duidelijke wijze aan, welk een prachtig Koninkiijk Instrument Haarlem in het Cavaillé Coll-orgel bezit. De totaalklank van de koren was verrassend mooi. De koren vulden qua klanktimbre elkander uitstekend aan. De eerste uitvaller in de Tulpenrallye is er al. In de ochtenduren moest het echt paar J. A. L. Koenen en mevr. S. Koenen Gazan uit Laren (N.H.), te Den Haag gestart, in een bocht tussen Arnhem en Nijmegen plotseling stoppen, aangezien een man met een rode vlag daartoe een teken gaf. Een andere wagen, die vlak achter de Citroën van het echtpaar reed, overigens geen Rallye-rijder, reed pardoes op de wa gen van de heer en mevr. Koenen in, zo dat deze vrij ernstig beschadigd werd. Zo danig zelfs, dat de heer Koenen het niet verantwoord achtte om de tocht voort te zetten. In Almelo zijn twee deelnemers met eikaar in botsing gekomen. De Jo\vett Ja velin van de Engelse equipe Nelson-Har ris reed de Volkswagen van de equipe BornsteinCohen van achteren aan. Beide wagens werden beschadigd. Na provisori sche voorzieningen konden zij doorrijden. De Volkswagen heeft de controle te Arnhem niet op tijd kunnen bereiken. Mignon met grotendeels licht, Caecilia met meer donker getimbreerde stem men. Waar is dit het gevolg van? Men zou kunnen zeggen: Mignon telt meer jonge zangen dan Caecilia, ofwel Mig non is gevestigd in een streek met mil der klimaat dan het onze, zo onder hevig aan de zeelucht. Imposant deden in de samenzang zo wel de forte- als de pianissimozang aan. De grote bezetting (ongeveer 200 man) gaf ruimschoots gelegenheid tot gewel dig grote dynamische contrasten. Hier van maakte Mignon's dirigent, die de samenzang leidde, ruimschoots gebruik, al waren die contrasten niet steeds door de componist aangegeven. Niet al leen in dynamiek, doen ook in nuance ring en tempo veroorloofde P. Tiessen zich vrijheden. Dit maakte het de Cae- cilianen niet gemakkelijk, zij volgden gelukkig de dirigent zo goed mogelijk. Van de zeven werken, die Mignon ten gehore bracht, vielen niet alleen die met veel forte-zang, doch ook die waarin in hoofdzaak onder het mezzo forte werd gezongen, zeer in de smaak van het zeer talrijke auditorium. De pianissimo-zang v/erd dan ook uiterst fragi, gevoelvol en met verfijnde nuan cering weergegeven. Van deze nummers noemen wij in het bijzonder Requiem van Peter Cornelius en Locus iste van Bruckner. Vele fragmenten van Diepen- brock's Stabat Mater Dolorosa maakten eveneens door verfijnde zang diepen in druk. Er werd zelfs nog een toegift ge schonken; Let Pelgrimskoor uit Wag ner's Tannhauser! Caecilia's koorprestaties zijn in Haar lem oveibekend, worden gewoonlijk door een talrijk publiek met grote aan dacht beluisterd. Ons voldeed heden wederom op de eerste plaats de muziek met orgelbegeleiding van Diepenbrock door haar wijdingsvol karakter, de waardige uitbeelding en de opvallend mooie kleurschakeringen van de orgel- klanken, welke zich met de koorzang zo mooi vermengen- Vermeldenswaard is tevens de koor techniek door Caecilia, getcond in Du vosel's „Fiat Lux". Dirigent en zangers beheersten dit moeilijke werk volko men. Wanneer dit werk soms iets min der fraai klonk dan hei overige, ligt dit voor een deel aan de niet altijd meest gunstige ligging voor de mannen stemmen. Componist Duvosel vereerde het con cert met zijn tegenwoordigheid, moest herhaalde malen op het podium ver schijnen, maar liet de uitvoerenden im mer in de hem gebrachte hulde delen. Dirigenten en zangers van beide ko ren hebben eer van hun werk gehad, zelden hoorden wij zulk langdurig, spontaan gebracht applaus! Het concert werd bijgewoond door de Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht: M. A. Reinalda. Be schermheer van Caecilia en de Burge meester van Haarlem, mr. P. Cremers. O. K. In de toespraak, die de Haarlemse ge meentesecretaris, mr. Phaff, Vrijdag avond gehouden heeft ter opening van een expositie van moderne kunst in Huis van Looy, heeft hij gewezen op het verheugende verschijnsel, dat de Haarlemse kunstenaars geen verstek la ten gaan in deze tijd van Flora en Lichtstad, nu ook voor de oude kunst aandacht wordt gevraagd in het Frans Hals- en Teyler-museum. Een goede gelegenheid tot bevestiging en verrijking van dit aldus gesignaleer de verschijnsel wordt nu geboden door de Haarlemse Sociëteit Teisterbant. die, ter gelegenheid van de Flora en Haar lem-Lichtstad twee prijsvragen uit schrijftéén van schilderkunstige en één van literaire aard Voor de mededinging in deze prijsvra gen wordt gevraagd de vervaardiging van resp.: 1. Een tekening, pastel of aquarel, op de Flora, of de bloembollencultuur in het algemeen, betrekking hebbend; 2. een gedicht over Haarlem-Licht stad, bevattende ten minste 8 en ten hoogste 32 regels. Deelname staat open voor alle inwo ners van Haarlem en randgemeenten, en voor de leden van Teisterbant on verschillig waar zij woonachtig zijn. Iedere deelnamer mag voor elke prijs vraag slechts één inzending doen. Alle inzendingen blijven eigendom van de makers. De prijs voor de beste tekening, pas tel of aquarel bedraagt f 1Q0.die voor het besté gedicht f50.de 2e en 3e prijswinnaars ontvangen elk een boekwerk met inscriptie. Daaren boven zal het beste gedicht in het Haarlems Dagblad en de Nieuwe Haar- lemsche Courant geplaatst worden, waar voor de dichter een honorarium ont vangt. Ook de bekroonde tekening, pastel of aquarel zal onder dezelfde voorwaarden in gemelde dagbladen gereproduceerd worden en, met een aantal daartoe waardig gekeurde andere inzendingen, in de kunsthandel Leffelaar aan de Gr Markt worden tentoongesteld. De commissie van beoordeling voor de eerste prijsvraag bestaat uit de he ren: H. P. Baard, Cornelis Veth en P. Leffelaar; voor de tweede uit: Mevrouw Emmy van Lokhorst en de heren Dirk Coster, A. Roland Holst, R. Peereboom en H. W. M. van Run. De auteurs van de tien beste ge dichten zullen op de avond van de prijuitreiking worden uitgenodigd hun werk in Teisterbant voor te dragen. De inzendingen moeten geschieden onder motto en vergezeld gaan van een ge sloten enveloppe, waarop aan de bui tenkant eveneens het motto is ver meld en waarin de naam en het adres van de afzender zijn opgegeven. Tekeningen, pastels en aquarels moe ten, oningelijst en ongesigneerd, doch voorzien van het motto, bezorgd wor den bij kunsthandel Leffelaar aan de Grote Markt op 20 of 21 Mei a.s. De ge dichten moeten vóór 21 Mei ingezonden zijn bij de secretaris van Teisterbant, Otto B. de Kat, Houtmanpad 8a, Over veen, met vermelding op de enveloppe: „Prij svraag-Teisterbant." HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Ook in Heemstede en Bennebroek zijn verschiillende mozaïeken vervaardigd. De allerfraaiste is wel, die op het grote plantsoen voor de buitenplaats „De Har tenkamp", tegenwoordig bewoond door de broeders Penitenten. Dit mozaïek, ge maakt van hyacintennagels, is des avonds verlicht. Ook verschillende beelden groepen, die aan de voorzijde van de buitenplaats staan, zijn des avonds ge huld in een rose gloed en waar dit ge deelte van de Rijksstraatweg nogal donker is, springt deze verlichting des te scherper naar voren. De tuin van de heer Henry Roozen, waarover we reeds schreven en die steeds mooier wordt, is eveneens ver sierd met enige mozaïeken. Vooral de krokodil, die vlak bij de rand van een sloot is gemaakt en zó uit het water schijnt te komen, doet het uitstekend. Verder Vindt men in het gras enige an dere dieren, kevers en torren, die allen zorgvuldig zijn afgewerkt. Ook elders in Bennebroek liggen mo zaïeken. De heer A. Lameyer te Heemstede, herdacht gisteren het feit, dat hij 40 jaar geleden in dienst kwam van de Gemeentelijke Electriciteits Bedrijven. In 1913 werd hij als fitter aangesteld; enige jaren daarna volgde zijn aanstel ling als meter-controleur. Nadat hij zijn diploma behaald had, wachtte hem de functie van monteur. De laatste jaren is hij op de electri- citeits-Bedrijven werkzaam als voor man-monteur. Dinsdagavond houdt de afdeling Heemstede van de Ned. Kath. Vrouwen beweging een jaarvergadering in het parochiehuis „Anno Santo" aan de Ach terweg. Deze vergadering belooft zeer interessant te worden, niet slechts om de bestuursverkiezing, maar om enkele filmpjes, die door een der bestuursle den, mevrouw Wagenaar, vertoond zul len worden. Deze dame heeft n.l. onlangs een bezoek gebracht aan familie in Australië en daarbij ook de kennismaking hernieuwt met de familie v. d. Mey, afkomstig uit Heemstede, over wier emigratie ongeveer een jaar geleden nogal wat te doen is geweest. Waar me vrouw v. d. Mey destijds een zeer actief lid was van de afdeling, zullen velen graag willen weten hoe het met deze familie gaat en er zal dan ook voor deze avond veel belangstelling zijn. Zondagmiddag tijdens de voetbalwed strijd welke R.C.H. op eigen terrein speeide, ontstond, waarschijnlijk door een weggeworpen sigaret een begin van brand onder een der staantribünes in het Heemsteedse Sportpark. Tien minu ten voor vier klonk de siréne door het zeer drukbezochte Heemstede en de brandweer rukte onmiddellijk uit, doch behoefde geen dienst te doen. Bezoekers hadden n.l. dadelijk ingegrepen en het vuur gedoofd, voordat het enige scha de had kunnen aanrichten. De 24 duplexwoningen van de wo ningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" te Zandvoort komen binnenkort gereed. Deze woningen worden aan le den van de vereniging verhuurd vol gens het rangnummer van hun lidmaat schap. De benedenwoningen worden uitsluitend toegewezen aan echtparen met niet meer dan één kind, dat niet. ouder mag zijn dan één jaar. De huur prijs van de benedenwoningen zal f 5.50 a f 5.75, die van de bovenwoningen f 6.75 a f 7 per week bedragen. Voor een uitverkochte zaal van „Mo- nopole" gaf de R. K. Toneelvereniging ,.'t Voetlicht" te Zandvoort Zaterdag avond een opvoering van de revue „Met Brok en Fok de vlag in top". Deze jon ge vereniging leverde ook nu weer goe de prestaties. Onder leiding van de heer Van Gijzel was een zeer gevarieerd pro gramma ingestudeerd en vooral aan de show-nummers was grote zorg besteed, bijzondere vermelding verdient het num mer „Marine Ahoy". De populaire figuren Fok en Brok (de heren Heyligers en Oddens) hadden een groot aandeel in het succes van de avond, vooral „Hut no. 13" was zeer ge- sl33§dt Bij alle goede kwaliteiten, op deze avond naar voren getreden, past toch de opmerking, dat deze katholieke vereni ging moet oppassen niet over te hellen naar de triviale kant; de dans in het nummer „Havencafé" kon bijvoorbeeld niet beschaafd worden genoemd. Het orkest onder leiding ven de heer Ha lewijn voldeed goed, hoewel het herha len van steeds dezelfde melodie tussen de nummers op de duur enigszins ver veelde. Katholiek Zandvoort kan nog vele goede voorstellingen verwachten van deze door enthousiasme bezielde ver eniging. Verwacht mag worden, dat ,,'t Voetlicht" het de volgende keer eens buiten de revue- en cabaret-sfeer zal zoeken en een toneelavond in studie zal nemen. Voordat gisterochtend om tien uur de plechtige hoogmis begon, werd de nieu we herder van de parochie, pastoor K. Lautenschütz door deken J. J. A. Kuil man geïnstalleerd. Nadat de benoemings brief was voorgelezen, werd het vier stemmig Veni Creator van Jac. de Jong gezongen. Daarna volgde de officiële in stallatie, waarbij de pastoor in het bezit werd gesteld van alle goederen. Met assistentie van deken Kuilman en pater Gijsbertus Nijhuis, Carmeliet uit Aalsmeer, droeg pastoor Lautenschütz daarna de Hoogmis op, waaronder het koor de wisselende Gregoriaanse gezan gen zong en de drie-stemmige mis van Bruno Stein. Deken Kuilman hield na het Evangelie de predicatie, waarbij hij uitging van de tekst; laat u als levende stenen om vormen tot een levende tempel. Hij her innerde aan het afscheid van pastoor Berkemeyer en verzocht de parochianen ook alle steun te geven aan de nieuwe pastoor. Na de H. Mis werd het drie stemmig „Ave Verum" van Jos Vrancken gezongen. Zo tegen drieën was het Zondagmid dag op de Flora een gekrioel van men sen, waar tussen door de bloemen ston den te coquetteren. De zon scheen aan een blauwe hemel en een te frisse Noord-Oosten wind hield de massa kij kers in beweging. De drukste dag tot nu toe, verklaarde de directie van het bloemenfestijn en dat kon niemand te genspreken, die rondom keek. Om 9 uur in de morgen verdrong men zich voor de loketten en voerden tientallen autobussen, later tot honderden toene mend, bezoekers uit alle delen van het land, België en West-Duitsland aan. Duizenden bewonderden de pracht der Belgische kwekers in het bloemenpaleis, maar de passage was zo regelmatig, dat rijvorming niet nodig was. Het was be nauwd in de erehal. waar de reuzen orchideeën moeite hadden om staande te blijven en hun trots te bedwingen. Alle talen klonken door elkander, elke rang en stand was naar het feest ge komen, met tien-duizenden. Recorddag op Flora. Verhalen thuis over het sprookje en over de pracht- Eerst laat in de avond begon het stu te worden. Uit de kassa's werd een ka pitaal naar de safe gedragen. Het graag gebrachte offer aan Flora van 72.009 mensenkinderen. Gedurende één week end. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur heeft prinses Margriet met een vrien dinnetje een bezoek aan Flora gebracht. Zij was in gezelschap van de burgemees ter van Bennebroek, baron van Harden- broek, de burgemeester van Heemstede, ridder van Rapperd en de voorzitter van het directorium van Flora, jhr dr van Nispen tot Pannerden, allen vergezeld van hun echtgenote. Het bezoek, dat samen viel met dat van drommen kij kers van het bloemencorso, duurde on geveer een uur. De toekenning van de prijzen van de deelnemers aan het Bloemencorso is als volgt: A. Praalwagens amateurs: le prijs, wisselbeker, N-V. Veldhuyzett v. Zanten, Lisse, met Eros. 2e prijs, N.V. L. Stassen, Hillegom, Symphonie van pauwtulpen. 3e prijs a), N.V. de Vroomen en Zoon, Hillegom, met Sieraad van Flora. b) Gebr. v. Zonneveld en Philippo, Sassenheim, met Helios. B. Luxe wagens: le prijs met wisselbeker, C. Warmen- hoven, Hillegom, met Lenteweelde. 2e prijs, Mej. K. Blokker, Heiloo- 3e prijs, Bloembollenbedrijf Van den Berg, Heemstede. 4e prijs, N.V. Doorenbosch, Sassen heim. 5e prijs, N.V. Müller, Hillegom. C. Praalwagens, vakwerk: le prijs met wisselbeker voor mooista kleurencombinatie, Erven Lucas Bols, Amsterdam, met Rembrandt en Saskia. 2e prijs met bloemenwimpel Black Diamond Lines, Rotterdam, met Zee meermin. 3e prijs, United States Lines, Rotter dam, met Patria American Flag. 4e prijs, Van Gend en Loos met Impe rator. 5e prijs, Verduyn en Tenhagen, Lisse, met Herold Hyacinten. De Jongerenbeweging in de parochie van de allerheiligste Drieëenheid te Bloemendaal heeft Zondagavond in de grote zaal van Vreeburg bewezen de humor meester te zijn. Ten bate van de kerk was een revue onder de titel „Bouw en Sjouw" samengesteld onder de bezielende leiding van Em. 'Nielen. De openings-scène en de apotheose brachten in beeld wat er allemaal moet gebeuren voor de nieuwe kerk er is, maar de nummers daartussen konden in elk cabaret-programma dienen. „The Rhythme Devils" speelden er lustig op los. Cees and his girls zongen als nachte galen en zelfs een solo-dans ontbrak niet. De pret vond haar hoogtepunt in het nummer „Bedperikelen", waarin een stuk acrobatiek van geweld werd weggegeven. „De krant kun je niet mis sen" en het politiek overzicht in de kol der-sfeer deden het even goed als de West-Friese monoloog en de lente-show. Er was voor elck watwils en tijdens een Amerikaanse verloting kreeg ook de bouwpastoor wat hij wilde. Met een kort woord dankte pastoor Beune alle werklieden van deze „bouw", als pro loog van zijn dankwoord, dat volgend jaar omstreeks Pasen zal klinken. De 25 km wandeltocht welke door de Politiesportclub Bloemendaal werd ge' organiseerd op Zaterdagmiddag j.l. heef' een deelname van 544 personen gehad- Zoals andere jaren, waren ook nu de vele wandelaars opgetogen over he' prachtige parcours door de duinen eb de mooie landgoederen; de regeling va® deze tocht was uitstekend. Na afloop ont vingen alle deelnemers een mooie her innering terwijl vele groepen in aai' merking kwamen voor één der extra prijzen. Een jury heeft alle groepen be oordeeld en de volgende prijzen uitge' reikt: Militairen: 1. Mariniers Doorn, ra®' lof van de jury, 72,5 punten; 2. RegJ' ment Luwa Iepenburg te Haarlem pnt.; 3. Kromhout Kazerne te Utreen1 53 pnt. Politiegroepen: 1. Vrijw. Politie A"?* sterdam 63 pnt.; 2. Reserve Poli" Haarlem 61,5 pnt.; 3. Gem. Politie Haar* lem 61 pnt.; 4. Gem. Politie Alkmaar 57,5 pnt.; 5. Gem. Politie Gouda 54 Een detachement van de Gem. P°1 -V Bloemendaal heeft ook meegewande' en een puntenaantal van 67,5 behaal zij deden dit echter buiten mededing111^ Burgergroepen: DWW Amsterdam pnt.; 2. OVA Bakkum 58 pnt.; 3. DW Amsterdam 56.6 pnt.; 4. VU Santpor* 53.5 pnt.; Johez Haarlem 46,5 pnt-; Bloemend. Reddingsbrigade 45,5 Pn" (Niet officiële koersen) Of— 27/4 101 Vorig slot 3% Ned. 1953 100 n 3% Nederl. 1948 96 3(4 pCt. Ned. 1950 96 "i 3-3% Nederland 1947 9614 3 Ned. 62-64 bel.-fac. 98i,4 Inschr. Grtbk. 46 3 pCt. Ned. Handel My. cgrt 154 A.K.U. 161 Vu Van Berkels Patent 98*4 Calvè-Delft eert. 11714 Van Gelder 14774 Kon. Hoogovens eert. 15314 Unilever cert. 186 Ned. Kabel 201 Philips 15614 Kon. Petroleum 309% „Amsterdam" Rubber 08 Holl Amerika Lyn 144 Kon. N. Stoomb. M. 123 Ned. Scheepv. Unie 126 H.V-A. 98 Deli My. cert. 02% fit 96(4 160',4 185 15614 310,, flO',2 124 12?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2