Onderzoek door de Raad voor de Scheepvaart Kapitein Hemmes: Mijn collega heeft verkeerd gemanoeuvreerd 100.000 dollar beloning voor onbeschadigde Mig-15 J Leiders van Argentijnse oppositie gearresteerd Tussen neus en lippen Particuliere woningbouw Asylrecht voor vlieger die straaljager in handen der geallieerden brengt Tot hoofd en hart Bloeiende vruchtbomen in overstroomd gebied AANBOD AAN COMMUNISTISCHE PILOTEN Dader krijgt vijf maanden Koeler weer met zonnige perioden Weer impasse in Pan Moen Jon? Door vrachtauto overreden 108,5 millioen in Rampenfonds (ffee MORRIS lefwifcuiiuj! Het weer 50.000 DOLLAR VOOR TWEEDE MIG Brits—Egyptisch overleg over Sueskanaalzone Munitiedepot ontdekt Studenten brengen 1300 dollar bijeen Zeedijk bij Herkingen wordt hersteld 1! DINSDAG 28 APRIL 1953 77ste JAARGANG No. 25669 Trailer gekanteld Moord in Ambonezenkamp ll-jarig jongetje gedood FALCON REGENJASSEN BUREAU SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, teief. 4790 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: J. 3. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Het is een bekend' feit, dat de na oorlogse woningproductie voor het grootste deel bestaat uit „wo- ningwef'-woningen; dit zijn eenvoudige arbeiderswoningen, met gemeentelijk kapitaal gebouwd door gemeenten en ■woningbouwcorporaties. In mindere mate bouwden kapitaalkrachtige parti culieren hetzij met rijkspremie, hetzij via een herbouwplicht ingevolge de wet ?P de materiële oorlogsschaden, hetzij in de zogenaamde „vrije" sector, dus zonder enige financiële hulp van het rijk. De kleine burger, die door harde ar beid en spaarzaamheid een kapitaaltje bad weten bijeen te garen, kwam hier aan bijna niet te pas. Nu- heeft deze ca tegorie zachtjes gezegd blijkbaar hiet de bijzondere sympathie der na oorlogse regeringen gehad. De geleide loonpolitek en de belastingheffing heb ben het de mensen vrijwel onmogelijk gemaakt tot sparen te komen, en menig een werd gedwongen om van zijn ge spaard kapitaaltje in te teren. Toch is het van het grootste belang, dat de spaarzin wordt bevorderd en dat de overheid het mogelijke doet om de kleine burger in staat te stellen een eigen woning door nieuwbouw te ver krijgen. Alleen voor degenen, die daar toe niet in staat zijn, behoort de over heid door „woningwet-bouw" in de wo ningbehoefte te voorzien. Er zijn ech ter machtige groeperingen die dit ge zonde subsidiariteitsbeginsel verwerpen en het liefst zouden zien dat de woning bouw in haar geheel zou geschieden ten behoeve van het collective bezit van de overheid Gedukkig heeft, zoals Vrijdag j.l. is medegedeeld, minister Witte inmiddels een gewijzigde rijkspremieregeling be kend gemaakt, welke wordt gekenmerkt door een grotere differentiëring en waardoor althans een eerste stap is ge zet op de weg naar een actieve bevorde ring van het eigen woningbezit van ar beiders en met hen gelijk te stellen zelfstandigen. Maar zelfs met grotere financiële fa ciliteiten der overheid zal de gewone man moeilijk tot woningbouw kunnen komen. Talrijke formaliteiten moeten in acht worden genomen; het is soms uiterst moeilijk om aan een geschikt bouwterrein te komen; de honoraria der architecten zijn voor kleine bouw plannen betrekkelijk hoog. Het wil ons voorkomen, dat hier een belangrijk ar beidsterrein ligt voor de gemeentebe sturen. Deze zouden hun grondpolitiek zodanig moeten voeren, dat voor de klei ne burgers die zelf willen bouwen vol doende bouwterrein wordt gereser veerd. Zij zouden moeten bevorderen, dat verschillende gegadigden bij elkaar Worden gebracht, die dan vopr gezamen lijke rekening een complex woningen gaan bouwen. Dit geeft een belangrijke besparing op de bouwkosten en de ar chitecten-honoraria, terwijl deskundig toezicht op de bouw gemakkelijker en goedkoper kan worden uitgeoefend. In dit verband willen wij nog de aan- aandacht vestigen op het bouw- sPaarkaswezen. Dit heeft in het bui tenland reeds een grote vlucht geno men «n ook in Nederland is de belang stelling daarvoor groeiende. Tienduizen den spaarders zijn thans reeds aange sloten bij een bóuwspaarkas en het be hoeft geen betoog dat daardoor de spaarzin op doeltreffende wijze wordt aangemoedigd. De Nederlandse gemeen ten hebben hier terecht ook een taak gezien en in 1947 is een Bouwkas voor de Noord-Nederlandse gemeenten opge richt, welke allengs haar arbeidsveld' tot alle provincies boven de grote rivie ren heeft uitgebreid. Deze bouwkas mag zich in een snelle ontwikkeling ver heugen, mede door het feit dat zij de adspirant-bouwers (de spaarkas dus) hiet alleen in financieel opzicht, maar °ok technisch alle hulp en voorlichting geeft. De aangesloten gemeenten zijn °P deze wijze dus reeds werkzaam in de geest zoals wij die hierboven aangaven. De bouwkas is tot dusverre hoofdza kelijk werkzaam in gemeenten welke geen uitgesproken stedelijk karakter hebben; nu inmiddels de wet op de hori zontale eigendom, is tot stand gekomen, Zullen ook de grote steden in haar ar beid kunnen worden betrokken, want het is nu mogelijk de eigendom te ver krijgen van een woning in een complex koningen met een of meer verdiepin gen. Het laat zich aanzien dat voor het bouwspaarkaswezen in Nederland grote ontwikkelingsmogelijkheden aanwezig Zij» en dat zij het vooral zijn, die veel gunnen doen om het eigen woningbezit te bevorderen. DE BOTSING TUSSEN DE „ORANJE" EN DE „HEVS" (Van onze speciale verslaggever) Wat is naar uw mening, kapitein Hemmes, de oorzaak geweest van een zo opzien barende scheepsramp als de aanvaring tussen de „Oranje" en de ,,Ruys" in de nacht van 5 op 6 Januari in de Rode Zee, heeft vanmorgen prof. mr. J. Offerhaus gevraagd, de voorzitter van de Raad voor de Scheepvaart. Na enige ogenblikken naar de juiste formulering van zijn woorden te hebben gezocht, antwoordde kapitein Hemmes: De verkeerde toepassing door mijn collega van de „Ruys" van de bepalingen van het Scheepvaartreglement. De „Ruys" had tijdens de naderings manoeuvre der schepen niet van haar koers mogen afwijken. Dit is het kernpunt geweest van de behandeling voor de Raad voor de Scheep vaart, vandaag te Amsterdam, de aanvaring tussen twee der grootste Neder landse passagiersschepen, terwijl in de heldere maannacht twee van de bekwaam ste kapiteins der Nederlandse koopvaardijvloot het commando voerden. Voor deze behandeling in de zittings zaal van de Raad voor de Scheepvaart in het Beursgebouw te Amsterdam, be stond uit scheepvaartkringen zeer grote belangstelling Leden van de directies der betrokken scheepvaartmaatschappijen, gezagvoerders en stuurlieden ter koop vaardij en tal van vooraanstaande figu ren op scheepvaartgebied, woonden de zitting bij, zodat de kleine zaal tot de laatste plaats bezet was, toen de beide kapiteins voor de groene tafel plaats namen: kapitein H. W. Hemmes, destijds gezagvoerder van de „Oranje" en kapi tein C. C. Goedewaagen, die in de on geluksnacht het bevel voerde over de „Ruys". Kapitein Hemmes werd het eerst ge hoord en de president hield zich uit voerig met hem bezig over wat er pre cies is gebeurd in de fatale minuten, die in de bewuste nacht zijn verlopen vóór het ogenblik van de aanvaring te 12.05. De nacht was helder geweest, de zee kalm, de windkracht 2, een flauwe wind dus, O.Z.O. De wacht van acht tot twaalf liep ten einde. Aan boord van de Oranje was de nadering van de de Ruys gemeld. De „Oranje" voer volle kracht, 21.2 mijl, op het ogenblik, dat kapitein Hem mes op de brug kwam om persoonlijk het passeren van de „Ruys" te leiden, waarbij het gebruikelijk is, dat men el kaar op ongeveer 2 mijl afstand voorbij vaart. Op de brug bevond zich de 2e en le stuurman en de roerganger. Het was naamsein was reeds gewisseld en ka pitein Hemmes schatte de afstand, waar op beide schepen op dat 'ogenblik van elkaar verwijderd waren op 14 mijl. Een koers van 150 graden lag voor. En om dichter bij de koerslijnen van de Ruys te komen en dat schip bak boord langs bakboord te passeren, heeft kapitein Hemmes de koers laten wijzigen in 70 graden. Het was dus on geveer kwart voor 12. Omstreeks 10 minuten heeft deze koers voorgelegen, om 11.55 gewijzigd in 81 graden, te 11.57 in 90 graden, de laatste minuut tussen 11.59 en op het ogenblik van de aan varing in 95, 100, 106 graden en ten slotte het roer stuurboord aan boord was gelegd. Op dat moment veranderde de Ruys, tegen alle verwachting in, van koers. President: Waarom bent u toen bij het zien van de bakboordbeweging van de „Ruys" niet meteen van koers ver anderd? Oranje De gehavende 'monistische piloten, die gisteren een radio-uitzending van het commando cr V.N. het °P Korea beluisterd hebben, zullen vreemd hebben opgekeken van Se a®nhod, dat de geallieerden hun daarin deden. In deze radio-uitzending werd die oni"S van 100.000 dollar uitgeloofd voor de eerste communistische piloot, Mliep6!? °t een anderè straaljager van Russische makelij binnen de ge- •Ths n" t ''n'eS op Korea brengt. De piloten van de vliegtuigen, die daarna Sealii,! .,als eerste een onbeschadigde Russische straaljager in de handen der as5Tre 6n brengen, krijgen 'n premie van 50.000 dollar. Tevens werd deze piloten *'eineC- be,0°Td, terwijl het commando der V.N. behulpzaam zal zijn bij ves- duizen(jln een met-communistisch land. Het aanbod werd ook gedaan via tien- bamflptt" v'u£schr*Hen, die boven Noord-Korea werden uitgeworpen. Op deze 'ilanfl »en ®tond een Toto van de Poolse Mig-piloot, die onlangs op het Deense 0 Kornholm geland is. «omvvf®" officieel communiqué van het zijnJ van mening dat de huidige gealli- ftatiu ,ndo der V.N werd eezeed dat dit eerde campagne de gevechtswaarde van Üchtw W»s gedaan om „technische in- de communistische luchtmacht zal ver- Vari dfen te verkriigen en „het moreel miuderen- °hdern1iinpn?,munis.ti.scl?e luchtmacht te In de geallieerde oproep is o.m. ver- Militaire deskundigen meld dat de vliegers die willen ont snappen naar het eiland Paengjong bij de Westkust van Korea moeten vlie gen en vandaar naai' Kimpo, de lucht basis bij Seoel. Zij moeten blijven vliegen op een hoogte van 6000 meter, vliegtuigen der V.N. zullen hen bege leiden. De gewezen luitenant van de Poolse luchtmacht, Jarecki, die asyl in Enge land heeft gekregen, heeft verklaard dat zijn Mig, waarmee hij naar Denemarken ontsnapte, een verbeterde uitvoering is van het standaardtype van de Mig 15. Het type bevond zich nog op de geheime lijst. Het zou een snelheid kunnen be reiken van 1200 kilometer per uur. Vol gens Jarecki worden deze Migs momen teel in Polen zelf gebouwd. Op de verbindingsweg Amersfoort Zwolle de zgn. Zuiderzeestraatweg, is Maandagavond tussen Harderwijk en Nun- speet een grote trailer met koeien gekan teld. De trailer kwam geheel dwars over de weg te liggen. Verkeer was daardoor lange tijd onmogelijk. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De koeien konden direct uit hun benarde positie worden bevrijd. Vrede kan niet uit geweld ontstaan. Kapitein Hemmes wilde het misver stand, dat blijkbaar was ontstaan, niet door een nieuw moment van aarzeling verergeren. Kapitein Hemmes voegde hieraan toe, dat hij in de toen critieke situatie er geen heil in had gezien verandering in zijn koers te brengen. Er bleef hem op dat ogenblik niets anders over dan om zó te manoeuvreren dat de onvermijde lijk geworden aanvaring zo min moge lijk ernstige gevolgen zon hebben. Dat is dan ook niet het geval geweest. Weliswaar was de materiële schade groot, maar op geen van beide schepen heeft iemand enig letsel bekomen. Op een vraag die hierna uit de Raad en door de Inspecteur-Generaal L. Moo- lenburg werd gesteld, heeft kapitein Hemmes geantwoord, dat het tankschip, dat met de Ruys opilep, en dus even eens in zicht was, zich op zo grote af stand bevond, dat het in zijn manoeuvre geen rol had gespeeld. Ook het ogen blik van het terugslaan der motoren had, gezien de situatie, niet eerder kunnen gekozen worden. (De zitting duurt voort) (Gedeeltelijk gecorrigeerd De Ambonees J. S., die 7 Maart in het kamp „Klein Baal" te Haalderen, gemeente Bemmel, een kampgenoot neerstak, is vandaag door de Arnhemse rechtbank veroordeeld tot een gevan genisstraf van vijf maanden met af trek. De eis was acht maanden met aftrek. 'Van onze weerkundige medewerker) In een groet deel van ons land steeg de temperatuur gistermiddag tot 20 gr. C„ als gevolg van aanvoer van warme lucht uit midden-Europa. Ook in het buitenland werd het niet veel warmer, alleen Frankturt meldde 23 gr. C. Later in de middag en in de avond kwamen hier en daar onweersbuien voor. Van daag is het al belangrijk koeler, door dat achter de onweersstoring uit Frank rijk, langs een omweg lucht van de oceaan over Frankrijk naar ons land stroomt. De kans op buien wordt snel kleiner, daar de luchtdruk boven Frank rijk weer gaat stijgen, In het Westen van ons land kwamen vanmorgen al weer flinke opklaringen voor. Het lage drukgebied boven Engeland trekt lang zaam in de richting van Zuid-Noorwe- gen. De regen van het afgelopen etmaal heeft een zeer groeizame uitwerking, nu de temperatuur ook hoger is gewor den. In Den Helder en Twente viel 12 mm. Eelde 11, Ypenburg 3 mm. Al zal het overdag en zoals het er nu nog naar uitziet ook op Koninginnedag iets koeier zijn, de kans op zonnige pe rioden wordt weer groter. Egypte en Engeland zijn gisteren offi ciële besprekingen begonnen over de Suez-kanaalzone. De Britse delegatie staat onder leiding van de Britse am bassadeur Stevenson. Aan het hoofd van de Egyptische delegatie staat premier Naguib. Na de eerste bijeenkomst werd een gezamenlijk communiqué uitgegeven, waarin verklaard werd dat „algemene inlichtingen" uitgewisseld werden en dat vandaag een nieuwe bijeenkomst zou plaatsvinden. k. Verlaten liggen de huizen, omringd door boomgaarden, in de overstroomde Kruiningerpolder op Zuid-Beveland. Bij eb zakt het water en valt een gedeelte van het land bijna droog. Bij het wisselen van het getij echter wordt alles weer overspoeld. Enkele vruchtbomen staan in bloei. Vruchten zullen ze echter niet dragen. De Argentijnse politieke politie heeft Maandag de voorzitter van de radicale oppositiepartij en de vice-voorzitter van het landelijke partijbestuur gearres teerd. De arrestaties volgden onmiddel lijk nadat op het congres een resolutie was aangenomen waarin critiek werd geleverd op het beleid van president Peron. Het congres besloot in deze reso lutie „te strijden om Peron van alle ter reinen te verdrijven." Een woordvoerder van de radicale partij heeft later medegedeeld dat alle leden van het hoofdbestuur van de par tij door de politie gezocht worden. De radicale partij heeft besloten dat de leden, die zitting hebben in het Ar gentijnse nationale congres en in pro vinciale en districtsraden, niet zullen aftreden. Een daartoe strekkend voor stel werd met 91 tegen 70 stemmen ver worpen. Zoals bekend bestaat de enige oppositie in het Argentijnse Congres uit veertien leden van de radicale partij. In het centrum van Buenos Aires is een munitiedepot ontdekt. Volgens de Je geld of je leven Twee gewapende bank rovers in Montreal vluchtten om errichter- zake uit een bankge bouw, dat zij wilden be roven. De bankemployé's waren in éen homerisch gelach uitgebarsten, toen de rovers het ultimatum stelden: „je geld of je le ven". De employé's dach ten namelijk, dat de twee een grap uithaalden. Telmachine In de Verenigde Staten beihnüt zich een telma chinewaarop het aantal 'Amerikanen voortdurend wordt geregistreerd. Op een bepaald moment vo rige week waren er volgens de machine 159.263.183 Amerikanen, tien minuten later 159.263.205. Bij iedere of ficieel aangekondigde ge boorte gaat er een blauwe lamp branden, een groene lamp flitst aan als er een nieuwe immigrant in de Verenigde Staten is toe gelaten en een rode gaat aan bij een sterfgeval Dan telt de machine de sterfgevallen, de geboor ten en de pas toegelaten immigranten en een wit te lamp gaat branden als de bevolking weer met één is toegenomen Radio-activiteit in een speelzaal Drie minzame Duitsers van middelbare leeftijd zijn te Neurenberg door de politie in hechtenis ge nomen, omdat zij met be hulp van miniatuur ra diozenders en -ontvan gers, die zij onder hun dure avondkleding ver borgen hadden, vals kaart speelden. Volgens de po litie opereerden de man nen met fenomenaal suc ces in de speelzalen van West-Duitsland. Zij wer den gearresteerd, nadat een oplettende croupier achterdochtig werd en de criminele recherche ont bood. De politie kwam tot de ontdekking, dat de mannen met radiozenders en -ontvangers met el kaar in contact stonden. Zij werkten aldus: als welgestelde en vooraan staandevreemdelingen begaven zij zich naar ex clusieve speelzalen. Een hunner speelde de rol van een verveelde toeschou wer, maar onder zijn kle ren verborgen zat een kleine radiozender, die op een batterij werkte. Een van de anderen nam deel aan het kaartspel. Onder zijn kleren verbor gen zat een kleine ont vanger. De rest was heel eenvoudig. De toeschou wer keek, hoe zijn slacht offers hun kaarten op pakten, dan seinde hij met een telegraafsleutel in zijn rechterbroekzak de inlichtingen in code aan de speler in het com plot. Zijn partner ontving de inlichtingen in de vorm van impulsen tegen zijn lichaam. Met een dergelijke waaraevolle kennis speelde hij feil loos. Hoeveel geld de mannen op deze wijze verdiend hebben, is on bekend, maar volgens de politie moet het een flin ke som zijn geweest. De politie arresteerde de verdachten in hun hotel kamer te Neurenberg. Zij stonden juist klaar om naar Stuttgart te gaan. Oude burgemeesters Edouard Mathis, radi caal, 'is door zijn 117 me deburgers by de raads verkiezingen in Frankrijk als burgemeester van Ëhuns herkozen. Hij is Kort geleden 101 jaar ge worden en is al 75 jaar ourgemeester van het dorpje. Roger de Lattre de Tas- signy, vader van wijlen maarschalk De Tassigny, is herkozen als burge meester van Moilleron in Wesl-Frankrijk. Hij is 97 jaar en al 42 jaar burge meester. politie zijn de bommen die tijdens de rede van president Peron op het Plaza Del Mayo ontploften, afkomstig van een door een hoge politicus geleide bewe ging. De bommen kwamen uit „een Noordelijk gelegen land". Zij zouden via Uruguay Argentinië binnengekomen zijn. Ook werd medegedeeld dat Argen tijnse ballingen in Uruguay bij de zaak betrokken zijn. Luitenant-generaal William Harrison Jr., de leider van de geallieerde delegatie in Pan Moen Jon, heeft vandaag gedreigd, de wapenstilstandsbesprekingen wederom te zullen afbreken, tenzij de communisten met een constructief voorstel komen. Harrison zei aan het hegin van de derde bijeen komst sinds de hervatting van de bespre kingen: „Wij wensen niet verwikkeld te ra ken in langdurige en nutteloze redenaties". Hij herhaalde zijn verklaring van giste ren, dat het communistische voorstel be treffende cïe krijgsgevangenen, die niet willen terugkeren, onaanvaardbaar is. „De ervaring, die u bij vroegere onderhandelin gen met ons hebt opgedaan, moet u ge leerd hebben, dat wij menen, wat wij zeg gen", aldus Harrison. De bijeenkomst van vandaag duurde slechts 39 minuten. Op verzoek van de Noordelijken werd de zit ting tot morgen verdaagd. Op (Van onze correspondent) de Kuipersweg te Buitenpost is een ll-jarig jongetje op tragische wij ze om het leven gekomen. Het kind, zoontje van de heer R. Tjoelker, fietste van Buitenpost naar huis in de Mieüen. Vermoedelijk heeft er iets gemankeerd aan de fiets, want het kind begon ineens erg te slingeren. Op dat moment nader de een vrachtauto, bestuurd door B. uit Buitenpost. De jongen werd gegrepen en op slag gedood. In het Nationaal Rampenfonds Is tot Maandagmiddag in totaal 108.5 millioen bijeengebracht. Zaterdag was de stand 107.7 millioen. De Canadese ambassadeur in ons land, de heer Thomas a Stone, heeft van studenten aan de Universiteit te Toronto 632.22 dollar ontvangen voor het Rampenfonds. Dit bedrag was af komstig van technische studenten aan deze Universiteit. Samen met reeds eerder gedane giften hebben de stu denten te Toronto nu 1300 dollar bij gedragen. De burgemeester van Doetinchem heeft ten behoeve van „het plaatselijk comité Watersnood 1953" van Philips montage-atelier te Doetinchem, een chequé groot f 4.855 ontvangen. De bur gemeester van Tilburg ontving van het intergeallieerd comité van reserve officieren van gezondheid f 1.500. De zeedijk ten Westen van Herkingen wordt hersteld. Deze dijk loopt van de haven naar de zogenaamde Nol, waar de dijk veel zwakke plaatsen vertoont. Verwerkt zullen moeten worden 20.000 kubieke meter zand en, voor het be kleden van de dijk, 70.000 kubieke me ter klei. De streefdatum om dit werk klaar te hebben is Augustus. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Woensdagavond: Veranderlijke bewolking met en kele buien. Matige tot krachtige Zuid westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 5.15—20.01. Maan: 21.054.44. Op het Zandvoortse en Bloemendaalse strand zijn de permanente badgasten zich weer aan het installeren. Met man en macht (lees: vrouw en kinderen) zetten zij hun kampeerhuisjes in elkaar. Straks kunnen zij, naar goed 'Amsterdamse zede, de „son met een grote sis in de see sien sakken".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1