en in Haarlem Prijsuitreiking Bloemencorso F. Damiaans Zn Kinderfeesten: hoogtepunt van Koninginnedag Internat, kunst-turnwedstrijd Nederland—Basel Holland-Madel presenteren zich Hoe spelen de R.K. clubs? Bloemensymphonie reeds op het witte doek Haarlemse luchtvaartclub geeft demonstratie rieven van lezers Nederlanders wacht een zware striid PAGINA 2 DINSDAG 28 APRIL 1953 De vernieling in de Führopschool Nachtegaal gehoord „BLOEMLEZING" Wim Sonneveld in Haarlem GAAT U OVERZEE OF GAAT U VERHUIZEN? GEMEENTE HAARLEM EN FEESTDAGEN S Mei na 12 uur personeel C. J. VAN TILBURG OVERLEDEN vrij ALADDIN-KACHEL of RADIATOR BLOEMENDAAL SCHOUS KATH. ARBEIDERS BEWEGING Middenstand in nood WIJZIGING BUSLIJNEN IN KOMENDE DAGEN Jaarvergadering Ongevallendienst bij komende feesten SP A A RN DAM Programma kinderfeesten op Koninginnedag ERNSTIG ONGEVAL Dame liep onder een auto Uitvoering van „Mare Canto" De Nationale herdenking te Bloemendaal 1000STE N.Z.H.-BUS OP RONDRIT Burgerlijke Stand Betrouwbare Waterstanden In aansluiting op ons "bericht van gis teren, waarin wij melding maakten van het vandalisme, waaraan de Führop school aan de Planetenlaan ten prooi is gevallen, deelt de Haarlemse politie ons nu mede, dat niet drie, maar vier jon gens gisteren zijn aangehouden. Het waren twee broers van 8 en 10 jaar en twee broers van 8 en 11 jaar. Het is nog steeds een raadsel hoe de jongens er toe gekomen zijn de school zo te ruïneren. Nadat de politie proces-ver- baal had opgemaakt, zijn de dadertjes gisteren aan de ouders teruggegeven. Het lukte de politie al heel spoedig de jongens te achterhalen. Zondagoch tend namelijk zag een agent drie jon gens in de omgeving van de school. Hij kende ze toevallig en toen de vernie ling in de school bekend werd, werden deze knapen aan de tand gevoeld. Zij bekenden direct en toen was het niet moeilijk om ook nummer vier te ach terhalen- (Zondag 3 Mei) VelsenZaandijk BKCWijk aan Zee Vitesse—DEM HBC—Woerden DIO—DSS ETOOnze Gezellen SloterdijkADO DOCOSTeylingen LisseConcordia SJC—VVSB Inzendingen tot Zaterdagochtend ne gen uur op open briefkaart aan de Sportredactie, Nieuwe Haarlemsche Courant, Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toe gekend. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Mylord steelt juwelen" en „Metroscopi::". Tijden: 2, 4.15, 7 en' 9.15 uur, 14 j. Palace: ..Sprong In het vuur". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 j. Luxor: ..Guerilla aan (te Rio Grande" Tiiden: 2, 7, en 9.15 uur, 18 j. Frans Hals: „Edouard et Caroline". Tij den: 2.30, 7 en 9.15 uur; Dinsdag 1 avond voorstelling om 8 uur 18 j. Lido: „Het zevende kruis". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9 15 uur, 14 j. City: „De eenogige Indiaan". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en SJ» uur, 14 j. Spaarne: „De geheimzinnige Dr. Satan", deel 2. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur, 14 j. Dinsdag 28 April Concertgebouw: H.O.V., 2e concert Mees- terserie. Solist Abbey Simon, piano, 20 u. Stadsschouwburg: Toneelvereniging „AI- berdingk Thym" in „Springvloed", 20 u. Grote Kerk: Orgelbespeling door Gé Hi- chels, 2122 uur. Woensdag 29 April Stadsschouwburg: Toneelvereniging ,,A1- berdingk Thym" in „Springvloed", 20 u. Minerva: Jan Strijbos over „Spanje", 20.15 uur; Film: „Rhapsody in Blue", 2.30. Grote Kerk: Orgelbespeling door B. En gels, 21—22 uur. TENTOONSTELLINGEN Wandelpark Groenendaal-Heemstede: In ternationale bloemententoonstelling „Flo ra 1953" geopend 8.30—23 uur. Tot 3 Mei: vierde binnententoonstelling, Gentse flo- raliën. Belgische week in het Bloemen- paleis. Huis Van Looy, Kleine Houtweg 103, (ingang Kamperlaan). Werken van leden van de Groep Haarlemse Schilders en Beeldhouwers. Frans Halsmuseum, ingang KI. en Gr. Heiligland. Speciale expositie van alle aan wezige werken van Frans Hals in hoofd gebouw, des avonds bij kaarsverlichting. Bijzondere illuminatie en versiering van Binnenhof en gevel. Geopend van 10—17 en van 20—23 uur. Zon- en feestdagen 13 17 uur. Antieke Oosterse Tapijten geopend op werkdagen van 1017 uur, op Zondagen van 1317 uur. Vanaf Zondag 19 April. Vlshal, Grata Markt. Diepzee-aquarium en Philips' Wondertuin. Geopend van 10 —23 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. „Bloemen wereld van oude en moderne Nederlandse Kunst". Geopend dagelijks van 1017 uur. 's Zondags van 1317 uur. 's Maandags gesloten. Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14: Nederlandse Kunstnijverheid. Geopend: 1017 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Kunstnijverheid en bloemencomposities Pieter van Gelder, Pieter Groeneveldt. Wandtapijten van de Knipscheer. Geopend op werkdagen van 1017 uur. „Het Wapen van Heemstede". Werker van Heemsteedse beeldende kunstenaars Geopend dagelijks van 9—23 uur. Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 66 Vroeg-Aziatische kunst. Dagelijks ge opend van 10 tot 23 uur. CULTURELE ONTSPANNING EN AMUSEMENT „Poesjesnellenkelder", Stadhuis, Grote Markt: Marionetten-theater, 6 voorstellin gen per dag om 15, 16, 17, 20, 21, 22 uur. Grote Kerk, Grote Markt: te bezichti gen van 917 en 2022.30 uur. Gaskronen- verlichting. Stadhuis, Grote Markt: Avondopenstel ling van 20 tot 22 uur op Maandag, Woens dag en Vrijdag van door kaarseniuchters verlichte grote hall. Toegang vrij. Vleeshal, Grote Markt: Taveerne „De Hyacint". Cabaret, Bars: „Die Raeckse", Raaks: Wie ner cabaret „Edelweiss"; „Moulin rouge" Florapark: 's avonds cabaret, variété, dan sen; „De Waag", Spaarne 29; La Cubana, Lange Veerstraat 17; Wine Lounge, Lion d'Or, Kruisweg 34. DIVERSEN: Pendeldienst minatuurtreintjes („Glip- pertjes") op route „Dreefzicht" (De Hout) Frans Halsplein v.v.; rondritten (N.Z.H. V.M.-bus, 20, 21 en 22 uur) en rondvaar ten (vertrek: Houtbrug) langs de verlich ting. Boottochtjes naar de Flora de gehele dag (van Houtbrug). Houtplein, hoek Dreef/Wagenweg, en Damstraat: oliebollen poffertjes-kramen. Hoofdwacht: Tentoonstelling foto's van oude Haarlemse stadsbeelden. Geopend: Woensdag, en Zaterdag van 1417 uur. Maandag 20—22 uur. Telkenjare worden wij getroffen door geveer half acht. Om acht uur na de de perfecte organisatie, die het Haar- twee minuten stilte wordt de ere-wacht lems Comité Nationale Herdenking tot afgelost en zal de heer F. Vink, voor stand brengt om op de drie gewijde zitter van de sectie-West, een kort plaatsen die Haarlem kent, stijlvolle openingswoord spreken, bijeenkomsten te beleggen in de avond Verdere medewerking wordt ver van de 4e Mei. Telkenjare is ook de be- leend door: langstelling van het publiek zeer ver- ..Haarlems Zanggenot", o.l.v. P. J. blijdend, zodat wij wel haast niet be- Potgieser. Gezongen zal worden „Ecce hoeven te voldoen aan het verzoek van Quomodo Moritur" van J. G. Handel, het comité om de L rgers op te wekken Toespraak door Ds. P J. Mackaay. aan de Stille ToclÉfc deel te nemen. Stemmige muziek uit te voeren door „Harmonie Crescendo", o.l.v. Jac. J. Bijster. Gespeeld zal worden „Triste" van Jac. J- Bijster. Declamatie door mevrouw Margriet Couperus. Koraal uit de Mattheus Passion van Joh. S. Bach, te spelen door „Harmonie Crescendo", o.l.v. Jac. J. Bijster. Toespraak door pater H. Tijnagel O.F.M. Zang van de Liedertafel „Haarlems Zanggenot", o.l.v. P. J. Potgieser. Ge zongen zal worden „Domini Jesu Christe" van Ant. Brumel en „Laatste Groet" van P. J. Potgieser. Kranslegging door enige kinderen, namens alle bewoners van Haarlem- West. Wilhelmus te spelen door „Harmonie Crescendo", o.l.v. Jac. J. Bijster, door alle aanwezigen mede te zingen. Défilé langs de fusilladeplaats. De Erewacht zal vanaf 17.00 uur wor den betrokken door Militairen, Oud- Illegalen en B.S.-ers. Voor nabestaanden en familieleden en voor hen, die deelnemen aan de „Stille Tochten" zijn plaatsen gereserveerd rondom het gazon aan de Westergracht. Bij het monument aan de Jan Gijzen- vaart in Noord zal na de stilte om acht uur het programma worden ingeluid door de voorzitter van deze sectie. Hier verlenen medewerking de R.K. Harmo nie Sint Caecilia en het Haarlems Christelijk Mannenkoor. Toespraken worden gehouden door kapelaan L. van Teylingen uit Amsterdam, die geduren de de oorlog in Haarlem-Noord zielzor ger was en ds. K- van der Loos, predi kant der Ned. Herv. Kerk. Bij het mo nument zullen verschillende kransen gelegd worden. Zoals ook op andere plaatsen zal de plechtigheid besloten worden met het zingen van het Wilhel mus en een défilé. In de afgelopen nacht is, voor zover ons bekend voor 't eerst, de nachtegaal in onze omgeving, n.l. te Bloemendaal in de buurtschap Duin en Daal, ge hoord. Uren lang klonk het allerlei va riaties omsluitende, ieder jaar eendere, lied door de stille atmosfeer, die zwaar was van zoele vochtigheid. Uiteraard is het mogelijk, dat hetgeen wij voor onze eigen ervaring als een primeur beschouwen. al eerder door anderen is waargenomen zonder dat bij hen het denkbeeld is gerezen, ons daarvan in kennis te stellen. Om kwart voor zeven wordt Maan dag in de Grote of Sint Bavokerk een bijeenkomst belegd met orgelspel van George Robert, zang door het koor van de Kathedrale Basiliek Sint Bavo en een toespraak van A. J. van Leusen, arts te Velsen. Het koor zal zingen het motet „In Monte Oliveti" en „Wilt heden nu treden". Tot slot „O Heer, die daer des hemels tenten spreydt". De bijeenkomst is om half acht geëin digd, waarna men zich in stille tocht naar de Dreejf zal begeven. Voorop het corps tamboers, daar achter dragers van kransen en bloemstukken, de nabe staanden der gevallenen en tenslotte de overige deelnemers zonder onderscheid van rang of stand. De route is: Oude Groenmarkt, Lange Veerstraat, Kleine Houtstraat, Kleine Houtweg, Baan, Mo nument aan de Dreef, waar om acht uur precies twee minuten stilte in acht zal worden genomen. De stille tochten, uitgaande van Haar lem-West naar het monument aan de Westergracht, vertrekken dit jaar van vier plaatsen, namelijk Christiaan Huy- gensplein, Oranjeplein, Theemsplein en Hasselaersplein. De Sint Jorisband, de tamboers van de Spaarnebazuin en van de C.J-M.V. en het trommelcorps van de gymnastiekvereniging Bato zullen de deelnemers voorafgaan. Vertrek on- De Erven Lucas Bols hebben onder een veertigtal slijters in Haarlem en Heem slede een etalagewedstrijd georganiseerd. De jury, bestaande uit de heer Lucas Bols zelf en enige Amsterdamse poorters en een poorteres, arriveerden gister middag in een Spijkerautomobiel uit het jaar 1903 op de Flora. Vandaar ging het illustere gezelschap zijn werk doen. Het ging er gisteravond in de stads schouwburg natuurlijk weer prettig toe, toen het ensemble van Wim Sonneveld zijn publiek een boeketje cabaretbloe- men presenteerde, gelezen uit de pro gramma's, waarmee in vorige jaren reeds zoveel succes was geboekt. Deze „bloem lezing'' gaf de indruk, dat Sonneveld zo maar eens een greep had gedaan in het arsenaal van nummers, waarvan hij ver wachten mocht, dat een reprise altijd nog gewaardeerd zou worden. Die waar dering is dan ook wel gekomen, maar onwillekeurig werd wel eens een ver gelijking getrokken met de eerste keer, dat een nummer grif „verkocht" werd en het dient gezegd, dat die vergelijking niet altijd ten gunste kon uitvallen van de prestaties van gisteravond. Dat betrof dan vooral het gedeelte van na de pauze, i Een gewijzigde bezetting zal wellicht veel tot dat oordeel hebben bijgedragen en het gebeurde toch maar zelden, dat men de glans van Hetty Blok of Lia Dorana in anderen terugvond. Het heeft overigens niet veel zin op ieder nummer weer terug te komen, maar met name memoreren wij toch graag het „proef- dansen" van Albert Mol, die de stijl van Kurt Jooss op een even geestige als prachtige wijze uitbeeldde. De beste herinnering bewaren wij ove rigens aan de orgeldraaier, die dikwijls met twee of drie woorden een wereld vol tegenstellingen suggereerde om dan met een enkel gebaar de realiteit tot haar ware proporties terug te brengen. De „Bloemlezing" bleek echter attrac tief genoeg om het publiek enkele amu sante uurtjes te bezorgen. Advertentie toren had afgestaan voor het trekken HBG, welke hun gebouwen ter beschik king hadden gesteld, de heer Warnaar, die er in geslaagd was ook bij de men sen van „het vak" de belangstelling voor het corso op te wekken, de voor zitter en secretaris van het Corso-comito 'werden in het bijzonder genoemd en hulde gebracht voor het door hen ver richte werk. Het gezelschap Frans Nieuwenhuis verzorgde de feestelijke omlijsting van de bijeenkomst op voortreffelijke wijze. Na de pauze werden de prijzen van het corso door de burgemeester van Hillegom, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, aan de winnaars uitgereikt. Deze tweede ere-voorzitter wees er* op hoe de propagandistische waarde van het corso verre uitgaat bo ven het zijn van een kijkspel. De grote deelname van de vakmensen en de be langstelling waren een waarborg voor het voortbestaan van het corso en een goed teken voor de toekomst. Daarna werden de prijzen aan de winnaars vat: het Corso overhandigd. Na afloop van het feest dankte de derde ere-voorzu- ter, de burgemeester van Lisse, mr. Th. M. J. de Graaf, het revuegezelschap Frans Nieuwenhuis en allen die tot her welslagen van de feestavond en van het Corso hadden bijgedragen. Aan het slot van de avond kwam „Po lygoon" de aanwezigen verrassen met een reeks filmstrips van het bloemen corso op het witte doek te brengen. Na de buitengewone prestatie van Po lygoon, v/aarop Hillegoms burgemeestei verklaarde zeer groots te zijn, omdat door de zo spoedige vertoning van deze kleurenfilm wel duidelijk wordt hoe al len medewerken om het doel dat met het houden van een bloemencorso wordt beoogd, tot slagen te brengen. In de grote zaal van „Treslong" waren Maandagavond de deelnemers aan het Zaterdag j.l. gehouden bloemencorso, de besturen der verenigingen, die met een wagen hadden deelgenomen en de ver tegenwoordigers van de verschillende firma's en particulieren die met hun wagens prijzen hadden gewonnen bij een. Ook waren aanwezig de hoofden der plaatselijke politie, de colleges van B. en W. van de plaatsen in de bloem bollenstreek. Een van de drie ere-voorzitters van 'r „Bloemencorso Bloembollenstreek", de burgemeester van Sassenheim, jhr. mr R. Sandberg van Boelens sprak een woord van welkom. Hij verheugde zich over de aanwezigheid van zovelen, die tot het welslagen van het bloemencorso hadden bijgedragen. Hij bracht dank aan allen en in het bijzonder aan de deelneemsters, zonder wie een corso niet kan slagen. De leden van de jury, de politie, de muziekcorpsen, de ontwer per der wagens, de heer Van Driel, de directie der Fordfabrieken, die de trao- Aavertentta Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- Gedurende de Flora 10% KORTING Let op dit wettig gedeponeerde merk en U kunt rekenen op goed afgeleverd werk. H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 ZIJLVEST 41 HAARLEM TEL. 12456 - 14155 - 22279 Gistermiddag is in zijn woning aan de Heemsteedse Dreef te Heemstede in de ouderdom van 65 jaar na een vrij lang durige ziekte overleden de heer C. J. van Tilburg, die meer dan veertig jaar in de Haarlemse journalistieke wereld een grote rol speelde en het Haarlems Dagblad bijna even zoveel jaren als redacteur gediend heeft. De heer Van Tilburg werd 1 Novem ber 1952 gepensionneerd en bij die ge legenheid hebben wij in een onzer ru brieken, waarin hij het best thuis hoor de, namelijk „De week in stad en streek", zijn persoon en zijn verdiensten voor de Haarlemse gemeenschap ge schetst. Helaas heeft hij niet lang van zijn otium cum dignitate mogen genie ten, en dan nog door ziekte gekweld. De ter aarde bestelling zal plaats heb ben op Donderdag 30 April om half 12 op de Algemene Begraafplaats te Heem stede: - De diensten en bedrijven van de ge meente Haarlem zullen in verband met de viering van de verjaardag van H.M. de Koningin Donderdag 30 April de ge hele dag en Dinsdag 5 Mei (Nationale Feesdag) na des middag,. 12 uur geslo ten zijn. 30 April en 5 Mei zijn echter geopend: le. het kantoor van het Havenwezen aan de Koudenhorn; 2e. het gemeentelijk laboratorium voor pathologische bacteriologie (Zon dagsdienst) 3e. het Frans Halsmuseum van 10.00 17.00 uur en van 20-0023.00 uur en de tentoonstellingszaal van het museum .„Het Huis Van Looy" (ingang Kamper laan) van 10.0017.00 uur. Het huisvuil wordt op die Donderdag 'en die Dinsdagmiddag niet opgehaald. Advertentie In deze tijd zorgt de voor direct verplaatsbare, beslist reukloze petroleum verwarming. Dagelijks demonstratie. Oude Groenmarkt 1614 - Haarlem Tel. K. 2500 - 11266 's avonds van 810 geopend. lemse luchtvaartclub een demonstratie met model-vliegtuigen en later op de middag (om ongeveer vier uur) geeft de brandweer een demonstratie met aansluitend een waar festijn voor Over- veen's jeugd: een spuitwedstrijd. Evenals in Vogelenzang beperkt de wijk Bloemendaal zich tot kinderspelen, die van tien uur af worden gehouden op het sportterrein aan de Donkerelaan. De scholen trekken er op eigen gelegen heid heen, zodat er ook van een optocht al dan niet met muziek voorop dit jaar geen sprake is. Wel heeft de Christelijke Muziekver eniging „Sursum" nog het initiatief ge nomen om Donderdagavond om acht uur onder leiding van haar dirigent J. A. Meng te concerteren in de muziek tent in het Bloemendaalse Bos. De kath. arbeidersbeweging afdeling Haarlem houdt morgen, Woensdag 29 April, haar jaarvergadering in het ge bouw St. Bavo. Naast de gewone agenda als jaarverslagen zal de geestelijke advi seur, kapelaan J. van Ingen, de verga dering toespreken, waarna de bestuurs verkiezing volgt. De aftredende heren A. J. M. Angenent, B. Reijnders en A. Leuf- fen stellen zich weer herkiesbaar; daar na verkiezing van een voorzitter De jaarverslagen van secretaris en penning meester welke vorige jaren op de ver gaderingen werden voorgelezen, zal thans niet geschieden om tijd te winnen. Daarom zijn de jaarverslagen in druk verschenen en reeds aan de leden ver zonden. Er wordt verzocht deze jaar verslagen thuis rustig door te lezen en op de morgen te houden jaarvergadering bestaat gelegenheid daarop critiek uit te oefenen. Alle leden der wetgevende ver gadering worden zeker verwacht. Tijdens de feesten ter gelegenheid van de Koninginnedag en de Nationale feest dag zal op 29 en 30 April, 1, 2, 5 en 6 Mei a.s., met het oog op het Lunapark op het Phoenixterrein. in de T.M. Kete- laarschool, Pakrlaan 108, een vaste post van Ongevallendienst worden ingericht. Deze post zal geopend zijn van 19 tot 24 uur en men zal dan dus eerste hulp kunnen krijgen. Eventuele ongevallen welke op het kermisterrein plaats heb ben vóór 19 uur, moeten worden gemeld aan de Centrale Post (telefoon 14141). die dan voor huplverlening zorgt. 9 uur: Verzamelen der kinderen op het schoolplein; 9.30 uur: Rondgang voor de kinderen, met prijs voor de mooiste versiering; 10.30 uur: Aubade onder leiding vaP de heer S. van Dijk, hoofd der school! 11 uur; Kinderspelen in verschillende groepen met prijsuitreiking; 14 uur: Volksdansen en attracties in de speeltuin „Nieuw Leven". Prijsuit reiking en optocht. Bij slecht weer feest middag in het jeugdhuis; 19.30 uur; Rondgang door fanfarecorps „Crescendo", waarna om 21 uur concert met medewerking van het Spaarndarn» gemengd koor. De burgerij wordt verzocht de vlagge" uit te steken. Als u in de gelegenheid was Vrijdag avond j.l. naar de radio (K.R.O.) te luis teren, zult u het een en ander over „mid denstandsproblemen" gehoord hebben in een vraaggesprek met de Staatssecretaris voor de Middenstand Dr. Veldkamp. Dat gesprek kwam na veel schone woorden daarop neer, dat de regering een open oog heeft voor de middenstandsbelangen (be ter zou zijn „middenstandsnood") maarniet precies weet, hoe zij het beste kan hel- pen. Lees, hoe fraai de Overheid het met ons voor heeft: Het structurele karakter van de middenstand moet behouden blijven en de Overheid zal het tot haar taak rekenen de middenstand te stimuleren, coördineren en te beschermen (handhaving, ontplooiing, vestigingswet). Dit alles in de F. B. O - en Overheidssfeer. De middenstander dient te zorgen v»or een meer efficiënte be drijfsvoering. De overheid tracht een mo dus te vinden voor verlichting van de zware belastingdruk maar kan nog niet slagen. Als (waardeloze) voorstellen tot verlich ting onzer zware kosten waarbij met geen enkel woord gerept wordt over sociale lasten en de Omzetbelasting) wor den dan genoemd: de opheffing der winst belasting daarvan is sprake als iemands bedrijfswinst boven de f 8000. komt en wie komt tegenwoordig zo hoog?), verlaging van de Inkomstenbei as- tin g (ook al zo'n breed gebaar waardoor iemand misschien een paar tientjes min der I. B. gaat betalen. Tachtig procent van de middenstanders komt niet meer boven de f 5000.per jaar), verder nog wat faci liteiten die practisch neerkomen op een vrij-kaartje voor de voetbal. Dat is geen helpen in nood! Het lijkt allemaal veel op de „honden fooi" die „Kinderbijslag voor kleine zelf standigen" heet, met betrekking waartoe dan eindelijk bereikt is, dat een mid denstander met een inkomen van f 3350. per jaar (tot f 3400.valt u met 6 kinde ren in de termen) zegge en schrijve voor 1 kind kinderbijslag ontvangt. Ten opzichte van de in loondienst wer kende volksgroepen is dit een onrechtvaar digheid. Wij bepalen ons dus tot het zoeken van een modus om de middenstand te helpen. En daar we niet helemaal kleurenblind zijn kunnen wij Zijne Excellentie de Staatsse cretaris voor de Middenstand geen beter middel aan de hand doen, dan de „o m- zetbelasting" speciaal voor de mid denstand (ook wegens verrichte diensten) af te schaffen, zoals ook voor de slagers en groentenzaken reeds eerder is geschied. En verder hulp bij het handhaven en ver beteren van het winstpercentage. Kan de staat dat doen? Wat zou u denken van een belasting-overschot van bijna 6 milliard, f 6000.000.000.—, waarover laatst in een kath, weekblad is geschreven? Als er iets gebeuren moet, toont dan uw saamhorigheid, doet iets, stuurt ons uw adhaesie-betuiging. Maakt de bestuurderen van uw Bond wakker en doet zelf mee aan het zenden van een petitionnement waarin afschaffing van Omzetbelasting voor de middenstand wordt geëist. Alleen zó, komen we uit de narigheid. A. N. TURKENBURG (Boekhoudbureau voor de Middenstand1) Ged. Oude Gracht 20. (Van redactiewege ingekort). Daar in de komende dagen op de Grote Markt verschillende feestelijk heden zullen plaats vinden, zullen de bussen van de lijnen 1, 2, 5 en 6 op hieronder te noemen dagen en uren in Noordelijke richting rijden via de Spek- straat en het Klokhuisplein en in Zuide lijke richting via Parklaan, Nassaulaan en Ged. Oude Gracht. Deze regeling geldt op 30 April van 8.15 tot 10 en van 20 tot 22 uur. Op 1 en 2 Mei van 19.30 tot 22 uur, op 3 Mei van 20 tot 22 uur en op 5 Mei van 10 tot 12 en van 20 tot 22 uur. Op de herdenkingsavond, Maandag 4 Mei, zullen onderstaande buslijnen worden omgelegd of aan ver traging onderhevig zijn. Lijn 1 en 2 tussen Vondelweg en Spaarnhovenstraat en tussen Plein en Hertenkamplaan, lijn 5 tussen Eksterstraat en Spaarnhoven straat en de lijn Haarlem-IJmuiden tus sen Eksterstraat en Spaarnhovenstraat. Wie niet teleurgesteld wil worden, zal goed doen, deze mededeling uit te knippen. Wanneer Zaterdag 2 Mei te 's avonds 8 uur de Nederlandse turners in het Concertgebouw te Haarlem zullen aan treden om met de1 Zwitserse turners uit Basel te wedijveren, ligt de wedstrijd Saarland-Nederland nauwelijks drie we ken achter ons. In deze wedstrijd werd door de Ne derlanders een klinkende overwinning behaald van 283.05 punten tegen 267.25 punten. Tegen de Zwitsers, die altijd tot de grootmeesters in het kunstturnen hebben behoord, zal de strijd wel zeer zwaar worden. Toch kan er van een spannende strijd gesproken worden, want onze turners blijken de laatste maanden steeds beter in vorm te komen. Vergelijken wij de Nederlandse ploeg, die in 1951 in Basel een flinke neder laag te slikken kreeg, met die van thans, dan blijkt, dat de ploeg in kracht is toegenomen. Bij de Zwitsers zijn thans een drietal zeer jonge turners naar voren gekomen, die zich van de 6e, 7e en 8e plaats heb ben verzekerd. Bij de oudere, zeer ge routineerde turners bevindt zich de be kende Camillo Bulloni, die meerdere malen deel uitmaakte van de Zwitserse nationale ploeg. Hij is bekend om zijn prachtige ringenoefening. Hij wordt op de voet gevolgd door Oskar Wetzel, die eveneens tot de beste Zwitserse turners behoort. In het algemeen munten de Zwitsers uit door hun fijne techniek, die zij verre prefereren boven de zware oefeningen, die minder beheerst zouden kunnen worden uitgevoerd. Zekerheid gaat hier boven het risico van een mis lukking. Zoals reeds gezegd zullen onze jon gens het zwaar te verduren krijgen en staat een buitengewoon spannende strijd te wachten. Vooralsnog ligt een kleine Zwitserse overwinning voor de hand, maar misschien zorgen onze tur ners voor een verrassing. Voor het Ko ninklijk Nederlands Gyjnnastiek Ver bond, dat de laatste tijd steeds meer aandacht heeft voor de ontwikkeling en bevordering van het mannenturnen. zou dit een prachtig resultaat zijn. De vertegenwoordiging voor Neder land zal bestaan uit: 1. K. Boot (De Halter Alkmaar), die zich reeds viermaal Nederlands kam pioen mocht noemen. 2. Jac. v. d. Sande (Volharding Goes). Met zijn schitterende vrije oefening weet hij zelfs Boot te overtreffen. 3. Fr. Winands (Werk naar Krachten- Bocholtz). Een zeer constante turner, die bij de laatste kampioenschappen de tweede plaats bezette. 4. W. Groeneveld (Donar Den Haag). Bekend om zijn goede ringoefening. 5. G. van Galen (Hereules-Hebe En schede). Eveneens bekend om zijn fraaie ringenturnen. 6. A. Hoogers (Volt-Tilburg). Een van de oudere constante turners. 7. A. Meijnen (Hercules-Hebe Ensche de). Bekend om zijn fraaie salto van het rek. 8. M. Volkers (De Halter Alkmaar), die op 2 Mei zijn 10e internationale wed strijd hoopt te turnen. Iedere ploeg bestaat uit acht turners; de resultaten van de 6 hoogst geplaats ten per onderdeel tellen mee voor de wedstrijd. De onderdelen zijn brug, paard, ringen, vrije oefening en rek. Uitslag wedstrijd Nederland-Basel 1950 559.80 p.-569.70 p. Basel-Nederland 1951 559.30 p.-536.45 p. Gisteravond half 11 stapte de 65-ja- rige mevrouw G. M.E. uit Haarlem op de hoek van de Kleverlaan en de Schoterwog uit de bus. Zij wilde daar na de rijweg oversteken, maar zag twee auto's naderen uit noordelijke richting. Zij wachtte totdat de auto's gepasseerd waren en stak toen de weg over. Zij had echter niet gemerkt, dat er nog een personenauto naderde met het gevolg, dat zij zonder meer onder de auto liep. Tien meter werd zij mee gesleurd en met een gebroken rechter been en vermoedelijk met een zware hersenschudding moest zij naar het Grote Gasthuis worden overgebracht. Vanmorgen was haar toestand nog ernstig. ningsfond van de voetbalvereniging „Zandvoortmeeuwen", waartegen Gede puteerde Staten bezwaar hebben ge maakt, werd ingetrokken, nadat de heer Siegers (KVP) het had betreurd dat Ged. St. hier roet in het eten hadden gegooid. Voor de speeltuinvereniging werd des tijds een lening van f 10.000 door de gemeente verstrekt, terug te betalen uit gemeentelijke subsidie, waarom kon voor deze f 1000 geen oplossing gevonden worden? Door de training wordt de discipline en de beschaving der spelers bevorderd; spr. hoopte dat men de ver eniging op andere wijze zou kunnen te gemoetkomen. De voorzitter stelde in het vooruitzicht dgt de financiële com missie deze kwestie nog eens zal bezien. Ook een huurverhoging van de brandweergarage was door Ged. Staten afgewezen. De heer Koning (AZB) wilde Ged. Staten negeren en in be roep gaan bij de Kroon; de leden van Ged. Staten kunnen wel geleerder zijn dan de raadsleden, maar zij zijn niet op de hoogte van de plaatselijke toe stand. Weth. Kerkman (PvdA) meende dat een beroep op de Kroon geen schijn van kans zou maken. Voor de aanschaffing van een roltrom- melauto verleende de raad een crediet van f 34.300. Zonder discussie werd de rente en aflossing gegarandeerd van een geldlening, groot f 100.000, aan te gaan door het R. K. kerkbestuur voor de bouw van een kleuterschool. Bij de rondvraag deelde de voorzitter nog mede dat het gemeentepersoneel op 5 Mei a.s. geen vrijaf zal krijgen. Oj Zondag 17 Mei geeft het R.K. da mes- en meisjeskoor „Mare Canto" te Zandvoort in het patronaatsgebouw een uitvoering. Het dameskoor zal een Ma- riahulde ten gehore brengen en het meisjeskoor zal opvoeren het sprookje van Sneeuwwitje en de zeven dwergen, naar een bewerking van de dirigente, mej. Leonie Molkenboer De baten van deze avond komen ten goede aan de missie van pater Gerard Zegwaard in Nieuw-Guinea. Dit jaar zal op de herdenkingsdag, Maandag 4 Mei, de Stille Tocht naar de Erebegraafplaats te Overveen weer worden gehouden. Der traditie getrouw zal eerst om 18 uur een bijeenkomst worden gehouden in de grote garage van Publieke Werken aan de Brouwers- kolkweg te Overveen. Deze bijeenkomst heeft, evenals de vorige jaren, het karakter van een ont moeting tussen de inwoners van Bloe mendaal en de nabestaanden van de gesneuvelden, die hun laatste rustplaats vonden op de Erebegraafplaats. Er zijn voorzieningen getroffen om bij ongunstige weersomstandigheden hen, wier gezondheid het medelopen in de stoet verhindert, het Nationale Radio programma te laten beluisteren. De Stille Tocht gaat echter onder alle omstandigheden door. Tijdens de bijeenkomst zal worden gesproken door opperrabbijn S. Rodn- gues Pereira en pater C. Tijnagel O.F.M. Te 18.55 uur vertrekt de stoet vanaf de Brouwerskolkweg. De opstelling van de stoet geschiedt zonder onderscheid naar rang en stand. Groepen en delega ties mogen geen vlag of vaandel mede voeren. Alleen de nabestaanden nemen een ereplaats vooraan in de stoet in. De stoet zal een gesloten geheel vor men, zodat zij die de formatie volgen niet tot de deelnemers kunnen worden gerekend en zij pas na 20 uur toegang kunnen krijgen tot de Erebegraafplaats, opdat de plechtigheid niet worde ver stoord. De inwoners van Bloemendaal wor den verzocht vanaf 18 uur de vlaggen halfstok te la'.en hangen. Om 20 uur vangen de twee minuten stilte ter her denking van de gevallenen aan. Het succes van de rondritten, die de N.Z.H. in de avonduren door Haarlem- Lichtstad organiseert, is zo groot, dat op Koninginnedag de duizendste bus tot dat doel van het Stationsplein zal vertrekken. Dat zal ongeveer half negen van het Stationsplein zijn en de geluk kige inzittenden zullen van de directie der vervoersmaatschappij een kleine at tentie ontvangen. GEBOREN; J. van Heems—Verkerk z; J. W. ZwierDekker z; J. M. de SchrijverBuskermolen z; M. van der LindeVan der Ploeg z; J. Chr. de Roos Polfliet z; B. Stevenhagen—Planting z; J. F. SiebelingVan Wanrooij; W. C. Langerak—De Vos z; C. Duivenvoorden Kors z; M. W. LinthorstWoortman z; J. SpreeuwVan Bentem d; C. M. van LoenenDe Jong d; S. GootjesLange rak d; M. A. MelisVan Loon d; A. MulderOffers d; G. C. F. van den Heu velVan Wattingen d; G. Sevenhuijsen Knevel d; N. van VeenVolk d; C. M. BoereeVan Eis d; M. H. Oorthuij- senNederstigt d. ONDERTROUWD: C. F. Korving en A. H. van Zonneveld. OVERLEDEN: P. Fabels, 91 j., Grote Houtstraat; W. Witteveen, 73 j., Atjeh- straat; C. WehnesCopier, 65 j., Korte Heerenstraat; IJ. W. M. Paulen, 86 j., Koudenhorn; J. HamminkWijkhuise, 55 j., Obistraat. Advertentie Hoog water: 3.23 u. en 15.40 u. Laag water: 11.15 u. en 23.34 u. Woensdag 29 April Hoog water: 3.53 u. en 16.11 U. Laag water: 11.49 u. Maanstand: volle maan 5.20 u- Nassaustraat 5 Haarlem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2