Grootse militaire parade op Koninginnedag V i „Voormalige" Nederl. leger opnieuw in krijgsgevangenschap Moord in de lift Nederlands commentaar bij de televisie-uitzending Algemene staking maakt Rauter nerveus Loonsverhoging moet huur verhoging volledig compenseren Gulden krachtig genoeg voor grotere inwisselbaarheid Staalkaart van troepen en materieel TIEN JAM GELEDEN H. Vader spreekt over de arbeid Belastingontvangsten leiden tot overschot aan liquide middelen Woon-exposities in het rampgebied 68ste dodenlijst] LIGHT JT' LOPEND DINSDAG 28 APRIL 1953 PAGINA 3 Hoofdstedelijk asfalt in gedrang Aanbod aan V.S. en Japan Perzische olie voor de halve prijs Engelse kroningsplechtigheden Negen radioreporters Huizenplan voor de getroffen gebieden Voortijdige publicatie 100 jaar Kromstaf Herdenking te Helmond Afzonderlijk standpunt K.A.B. President Nederlandsche Bank Watersnoodramp Ernstige critiek op behandeling slachtvee Battenoord wordt herbouwd RIJWIEL MOTOR door NCAIO MARSH Adviserende hulp aan de huisvrouw Kamerleden bezoeken O.-Zuid-Beveland (Van onze speciale verslaggever) Op 30 April zal door Amsterdam de grootste parade trekken, die ooit door Nederlandse militaire onderdelen in ons land werd gehouden. Dit défilé, waaraan onderdelen van de Landmacht, de Lucht macht en de Marine, ter sterkte van on geveer 4500 man, zullen deelnemen, is op gezet met de bedoeling om aan het volk van Amsterdam - en aan een ieder die zich de moeite wil getroosten, daarvoor naar de hoofdstad te komen - te laten zien wet welk materieel momenteel onze troepen zijn uitgerust. Teneinde de lengte Van de colonne te beperken zij is nu reeds ruim zeven kilometer wordt het meest karakteristieke en spectaculaire materieel getoond, dat doorslaggevend is voor de aanwezige onderdelen. Er zal flus een soort staalkaart van het rollend en vliegend materieel bijeengebracht worden. Teneinde het publiek niet alleen te verbazen met een enorme hoeveelheid bruut militair geweld, zijn 25.000 uitge breide programma's gedrukt, die gratis aan de toeschouwers zullen worden uit gereikt en waarin nauwkeurige, maar summiere beschrijvingen zijn opgenomen van hetgeen langs zal trekken. Nu duurt het défilé drie kwartier.. Zou men alle in werkelijkheid bij de verschillende mobiele onderdelen behorende voertui gen laten meetrekken, dan zou de parade drie maal zo lang duren. Het défilé wordt afgenomen door de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf. Er nemen 4500 man troepen aan deel. 512 voertuigen, van de zwaarste tanks tot de lichte jeeps, rijden langs de minister en 166 vliegtuigen zullen gelijk tijdig overrazen. De kapel van de Ko ninklijke Luchtmacht, de Koninklijke Militaire Kapel, het trompetterscorps van de Huzaren van Boreel en de tam boers en pijpers van het Corns Mariniers zullen voor de muzikale omlijsting zorg dragen. De keuze van het traject, waarlangs het défilé zal trekken, is na uitvoerige besprekingen gevallen op de Van Baer- lestraat, van de Vondelparkbrug naar het Roelof Hartplein. Het was helaas onmogelijk de troepen over de Dam te laten trekken. Eerstens is zoals dat elk voorjaar het geval is het Rokin helemaal opgebroken ter restauratie van de tramrails. Overigens zou men dan hals over kop de tunnel onder het IJ moeten houwen om de troepen af te De Perzische regering heeft gisteren een verlaging met 50 procent aangekondigd van de verkoopprijs van ruwe en geraffineer de Perzische olie naar Japan en de V. S. Deze prijsverlaging zal gedurende zes maanden, ingaande gisteren van kracht zijn. De enige voorwaarde, die gesteld wordt, is dat de olie met dollars betaald wordt. voeren, wanneer ztf over de Dam zouden zijn getrokken. Daar komt dit bij dat het thans ge kozen traject, de Van Baerlestraat, waaraan het Concertgebouw ligt, een rechte straat is, waarin geen bochten voorkomen. Er rijden in het défilé namelijk 22 Centurion tanks mee. Die hebben een gewicht van 48 ton en zouden in een bocht de straat vol komen aan puin rijden, tramrails en wissels incluis. Die tanks zullen nu per trein worden aangevoerd. Met op leggers zullen zij door de stad naar hun opstellingsplaats in het défilé worden gebracht. Onmiddellijk na het défilé zullen zij weer met die opleg gers worden afgevoerd. Hetzelfde ge beurt met de zware kanonnen, de 155 houwitsers. Ondanks deze uiterst nauwkeurige voorbereidingen is het nog een vraag of het Amsterdamse plaveisel er zonder kleerscheuren af zal komen. De parade is verdeeld in drie delen: de troepen te voet, de luchtmacht en de gemotoriseerde afdelingen. Er is een tot op de minuut uitgekiende regeling ont worpen, die ervoor moet zorgen dat alle troepen die voor het merendeel van buiten Amsterdam komen precies op tijd hun opstellingsplaatsen hebben be reikt. Daarna zullen de vliegtuigen over moeten komen. Er vliegen Thunder jets, Gloster Meteors, zowel als Mitchells, Harvards en Super Piper Cubs mee. Men heeft dus met een groot aantal verschillende snelheden rekening te houden. Toch zullen alle toestellen ge lijktijdig overvliegen. Zij cirkelen daar toe in een luchtcorridor tussen Den Hel der en Zaandam. Een regelingsofficier staat direct in verbinding met de toren van Schiphol, die de vliegtuigen diri geert. De Amsterdamse politie heeft uitge breide regelingen moeten treffen om het verkeer zo lang mogelijk doorgang te doen vinden. De zes tramlijnen, die het traject doorsnijden, zullen drie a vier uur gestremd zijn. Tijdens de pa rade, die om 11 uur begint, zal het ver keer volledig geblokkeerd zijn. In opdracht van de Nederlandse Tele visie Stichting, die de resultaten van het geslaagde televisie-experiment van Zaterdag heeft afgewacht, zijn thans drie medewerkers aangewezen die enkele dagen vóór de Kroning naar Engeland zullen gaan om zich precies over het verloop van de televisie-uit zending te oriënteren. Zij zullen 2 Juni, de dag van de Kroning, in ons land terug zijn, om met behulp van in de N.C.R.V.-studio opgestelde televisie-ont vangers commentaren bij de uitzending uit te spreken. Inmiddels treft ook de radio uitge breide maatregelen voor de grote di- Nog niet zo lang geleden arriveerden de eerste Centuriontanks in, ons land. Deze monstrueuze gevaarten van 48 ton zullen tijdens de grootse militaire parade op Koninginnedag in 'Amsterdam voor het eerst aan het volk worden getoond. 71 /f or9en' 29 April, is het tien jaar geleden, dat generaal Christiansen in een VI Yan beruchte Bekcinntmachungenden volke kond deed, dat „de leden v-an het voormalige Nederlandse Leger" in krijgsgevangenschap terug zouden worden gevoerd. Aan de „zonder voorbeeld zijnde lankmoedigheid en grootmoedigheid" van de Führer, die dezelfde generaal ons in Mei '40 had trachten op te dringen, was een einde gekomen. Trouwens, de heer Hitler had zijn „edelmoedigheid" reeds een jaar tevoren voor een goed deel weer ingeslikt, want op 15 Mei 1942 had hij de Nederlandse beroepsofficieren, na hen in de val gelokt te hebben, weer laten gevangen nemen. De verregaande maatregel van 1943 was een gevolg van de overigens wel verklaarbare geprikkeldheid van de Duitsers. Niet alleen was hun de houding van het Nederlandse volk niet zo soepel gebleken als zij wellicht in het begin hadden durven verwachten, maar in de hele oorlogvoering zal het hun kennelijk niet mee: het was in de dagen van Stalingrad en El Alamein, in de dagen, dat »het" eindelijk, naar Nederlandse maatstaven, „goed ging". Radio Oranje gaf meteen na de be kendmaking van Christiansen het pa- J"°ol: „Niet aanmelden, desnoods onder- Duiken". Die aansporing leek nauwelijks Noodzakelijk. De „General der Flieger" f^heen het zelf ook zo te voelen want hij liet onmiddellijk weten dat de leden van het „voormalige Nederlandse le- die zich niet aanmeldden, „niet op ?en kleine disciplinaire straf, maar integendeel op de zwaarste straffen" konden rekenen. Het mocht niet baten. Van de kwart millioen Nederlanders foe in 1940 in werkelijke dienst waren kwamen er hoogstens 10.000 opdagen. Evenwel, de brute grofheid van de °uitsers die zich nu voor de zoveelste hiaal met onmiskenbare duidelijkheid manifesteerde was de Nederlanders in "et collectieve verkeerde keelgat ge schoten: er werd gestaakt. Potsierlijk doet het in dit verband aan dat Rauter, tabene Rauter, later generaal Chris- *n het gebouw van het hoofdbestuur p?h het Nederlandse Rode Kruis is Wa= ?g een vergadering gehouden, Vero met de liga van Rode Kruis- m "hgingen opgestelde hulpprogram- nonrt V°°r de slachtoffers van de waters- .zijD besproken door vertegen at dcuigers van Denemarken, Finland, ovevW8gen en Zweden. In principe is hm, ei\stemming bereikt omtrent het Scj. ®hplan, flat, zoals bekend is, de heooct.lng van -Prefabricated" huizen flat rf en ofhfreut het landbouwplan, met i voorziening van de getroffenen heeft lanflb°uwwerktuigen ten doel van kso 6t huizenplan, dat de bouw ioor woningen betreft, zal geheel nrf ,._e Scandinavische landen en Fin- tiansen gebrek weten. aan „tact" heeft ver- :nd ~""iumaviscne i worden uitgevoerd. Hoe dit zij: nog diezelfde middag van 30 April legden de arbeiders van Stork in Hengelo het werk neer; werkers op fabrieken in Zwolle, in de Achterhoek en aan de Veluwezoom volgden onmid dellijk hun voorbeeld. Het gerucht van hun stoutmoedige daad drong in een minimum van tijd overal in het land door. En dat niet alleen: de staking werd spontaan overgenomen en zij breidde zich als een olievlek uit. Philips in Eindhoven ging „plat" en de nacht ploeg van de „Maurits"-mijn in Geleen liet in de avond van 29 April joyeus verstek gaan. De volgende dag staakte het hele Limburgse mijnen gebied en overal elders, maar vooral in Friesland Helmond, het Westland, Velsen, Wor- merveer, Arnhem en aan de Veluwe zoom nam men aan het lijdelijk verzet deel. De heer Rauter werd er zenuwachtig onder. Hij stond er alléén voor. want Seyss-Inquart was in die dagen net op reis naar Duitsland. Zijn confuusheid uitte zich in een vrij chaotisch tele gram aan Heinrich Himmler: wat hij nu doen moest. Lang duurde zijn aarze ling niet. Vrijdag 30 April kondigde hij het standrecht af in Overijssel, Lim burg, Noord-Holland en Gelderland en de volgende dag in heel het land. De S.S. en de Grüne Polizei gingen op pad, het geweer in de aanslag. Het bloed begon te vloeien. In Twente werden, dank zij het typisch nazistisch gevoel voor „recht", burgemeesters en be drijfsleiders verantwoordelijk gesteld voor de hervatting van het werk. al hoewel zij de zaken niet in handen kónden hebben. En natuurlijk, er werd geschoten. Sommige stakers kwamen voor een „Standesgericht", andere werden zonder vorm van proces dooi de S.S. afgemaakt. In de nacht van Zaterdag op Zondag en in die van Zondag op Maandag werden tallozen van hun bed gelicht en gearresteerd- Dat brak het verzet. Nochtans was de staking Maandags nog niet helemaal verlopen. Vooral in het Noorden wist men van geen wijken. Maar de S.S. richtte in het Groningse plaatsje Marum een bloedbad aan en in een fabriek in Haaksbergen werden Maandagmiddag 24 arbeiders, die 's morgens nog hadden gestaakt, weg gevoerd. Zeven van hen werden „auf die Flucht erschossen". Dat was het einde. Hoe groot het aantal slachtoffers is geweest, heeft men nooit nauwkeurig kunnen vaststellen, want in de regis tratie van hun moorden zijn de nazi's nooit erg sterk geweest. Maar minstens 150 mensen moeten hun leven hebben verloren. De „Lieber Rauter" mocht van Himm- le. een briefje ontvangen, waarin de chef van de Gestapo hem dank zei voor de „umsichtigeOl" en „tatkraftige" wijze waarop hij de staking had „nie- dergeschlagen". Nu moest de S.S.-gene raal maar eens met het in beslag nemen van de radio's beginnen, vond hij- Rau ter liet de radio's in beslag nemen. Het heeft allemaal niet geholpen. H. Hn. recte radio-reportage, welke die dag van omstreeks half tien in de morgen tot vijf uur in de middag, verdeeld over de beide zenders Hilversum I en Hilversum II, zal worden verzorgd. De leider, Fr. Evers, is reeds naar Londen geweest voor een eerste oriëntatie. In volledige samenwerking wil de ver slaggeversstaf, acht man sterk, tot een volledig uitgewerkt schema komen, waarbij men over documentatie-mate- riaal beschikt, zodat overbodige herha lingen worden voorkomen; ook wil men herhaaldelijk het geluid voor zichzelf laten spreken. De Nederlandse radio-verslaggevers zullen verdeeld worden over vier pos ten. In de uren, voordat de uitzending begint, wil men een proefreportage houden, welke een vlot verloop zal waarborgen. De Nederlandse équipe zal bestaan uit Paul de Waart en Leni Verstegen (K.R.O.) Arie Kleywegt en Jan de Troye (V.A.R.A.), Herman Fel- derhof en Jan de Visser (N.C.R.V.), Siebe van der Zee en Albert Milhado (A.V.R.O.) en Guus Weitzel (Wereld omroep) Een recente foto van het Hoog waardig Episcopaat, zoals het in het jaar van de herdenking van het herstel der Kerkelijke Hiërarchie is samengesteld.. Van links naar rechts Mgr. J. W. M. Baeten, bishchop van Breda, Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, Mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor, Johannes Kardinaal De Jong, Mgr. dr. G. hemmens, bisschop van Roermond, Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, b'isschop-coad- jutor van Roermond. Het antwoord van president Eisen hower op de brief van koningin Juli ana, betreffende hulp aan vluchtelin gen, is de vorige week in de pers, en ook in de Nederlandse dagbladen, verschenen alvorens het schrijven aan Hare Majesteit zelf was overhandigd, hetgeen het gevolg was van een fout van het Witte Huis te Washington. De Amerikaanse ambassadeur te Den Haag die de brief van de president al enige dagen in zijn bezit ïad, was er nog niet in geslaagd een audiëntie bij Hare Majesteit te verkrijgen. De per soonlijke overhandiging zou niet slechts een hoffelijk gebaar geweest zijn, want de ambassadeur, de heer Selden Chapin, had de vage punten in het antwoord van Eisenhower na der willen toelichten. Vrijdagmorgen heeft Hare Majesteit de brief echter in de krant kunnen lezen. De Ameri kaanse ambassadeur achtte het onge past de brief nu nog aan de koningin te overhandigen en dus heeft hij het schrijven maar aan minister Luns ter hand gesteld. (Van onze correspondent) Zondag werd in Helmond de eerste bijeenkomst gehouden ter herdenking van het herstel der Kerkelijke Hiërar chie in Nederland. De plaatselijke Raad van Overleg van de Samenwerkende Standsorganisaties had 's avonds in het Sobriëtasgebouw een bijeenkomst geor ganiseerd, waarbij alle groepen van Hel- monds katholieke bevolking vertegen woordigd waren. Op deze bijeenkomst spraken prof. dr. L. J. Rogier en mi nister mr. F. J. F. M. van Thiel. Prof Rogier hield een uitstekende voordracht over al hetgeen de honderd jaren van eigen bisschoppelijk bestuur de katho lieken van Nederland hebben gebracht. Aansluitend hierop hield minister van Thiel een korte toespraak, waarin hij de bevolking van Helmond aanspoorde tot een blijvende trouw aan kerkelijk en burgerlijk gezag. (Van onze Haagse redacteur) Op een vergadering van de K.A.B. te Haaksbergen heeft de verbondsvoorzit ter, de heer J. Middelhuis, verklaard, dat de Katholieke Arbeidersbeweging op het standpunt staat, dat de huurver hoging geheel gecompenseerd dient te worden door een loonsverhoging en dat de consumptiebeperking van 2% procent geheel ongedaan dient te worden ge maakt. Met deze stelling, welke verwant schap vertoont met de uitlatingen van de heer Oosterhuis op het congres van de P.v.d.A., heeft de K.A.B., naar wij vernemen, een visie gegeven op de re geringsnota terzake van de huurverho ging, welke afwijl t van die der andere katholieke organisaties, zoals de katho lieke werkgevers, de katholieke mid denstand en de katholieke boeren en tuinders. Bij het intern overleg in katholieke kring, dat over dit vraagstuk heeft plaatsgevonden, is namelijk gebleken, dat men in arbeiderskringen de tege moetkoming aan de werknemers te ge ring achtte in vergelijking met de fa ciliteiten voor het bedrijfsleven. Het complex van compensatiemaatregelen wordt bovendien voor de werknemers te weinig duidelijk geacht. In werkgeverskring wordt opheffing van de consumptiebeperking wel als wenselijk gezien, maar zij moet, zo zegt men, ook mogelijk zijn. De uiteenlopende visies worcren o.m. bepaald door een verschillende beoor deling van de grootte der aan het be drijfsleven toe te kennen tegemoetko mingen. In K.A.B.-kring meent men dat deze op 340 millioen gulden komen tegenover rond 55 millioen aan de werknemers; bij de werkgevers komt men echter tot een veel lager bedrag voor de faciliteiten aan het bedrijfs leven. De K.A.B. had gehoopt op een verdeling op 5050-basis en heeft daarbij gedacht aan het bedrag van 125 millioen, genoemd door de meer derheid van de S.E.R. Aan de werkne mers zou dan 62,5 millioen toekomen, zodat men dus 7,5 millioen „te kort" komt. Over deze cijfers zou echter nog wel te praten zijn. De AKWV, St. Adelbert, de KNBTB. de Kath. Middenstand en de Werkne- mende Middenstand hebben hun stand punt in een nota aan de KVP-fractie ter kennis gebracht; de KAB heeft daarnaast een aparte nota ingediend. Het overleg over deze kwestie zal in middels nog voortgang vinden. (Eigen telegram) VATICAANSTAD, Maandagmiddag De H. Vader heeft vandaag drieduizend arbeidsters van staatsbedrijven in audiëntie ontvangen. „Wij achten het overbodig," aldus verklaarde de H. Va der, „hier te herhalen wat wij reeds bij tal van gelegenheden verklaard hebben aangaande het recht van de arbeiders op een rechtvaardig loon, op eerbied voor hun waardigheid, en op een be hoorlijke woning, waar zij een gelukkig en Christelijke gezinsleven kunnen lei den. Wij hebben ook gezegd dat de ar beiders moeten delen in de verantwoor delijkheid bij de ontwikkeling van de nationale economie. De arbeiders moe ten zich niet als vreemden gevoelen in de bedrijven waar zij werken. Zij zijn mede-producenten. Wij volgen dus met levendige belangstelling de pogingen om de arbeidsvoorwaarden te verbete ren en om de aandacht van de autori teiten en de werkgevers te vestigen op de moeilijkheden waarmee gij vorstelt. Maar deze wettige acties kunnen en mogen niet leiden tot het aanrichten van schade in de zielen van de arbei ders, zoals dit gebeurt door zekere propagandisten die haat en opstand prediken." In het algemeen overzicht van de pre sident van de Nederlandsche Bank in het jaarverslag over 1952 van deze in stelling leest men o.a., dat in zijn finan ciële resultaten het jaar 1952 voor het bedrijfsleven als geheel geen grote ver anderingen gebracht heeft ten opzichte van het voorafgaande jaar. Aan het ein de van het jaar waren de financiële vooruitzichten wellicht iets minder gun stig. Het verslagjaar gaf een zeer belangrijke vermindering te zien van de voorraads- investeringen. Men kan stellen, aldus de president, dat voor het bedrijfsleven, als collectiviteit gezien, uit deze verminde ring der voorraadsinvesteringen de mid delen beschikbaar kwamen, die het in staat stelde te voldoen aan de hoge eisen, die de fiscus in 1952 stelde. De schatkist maakte grote vorderingen met het inhalen van de nog bestaande achterstand in de belasting en ging bo vendien over tot uitbreiding van het systeem der voorlopige aanslagen. Het gekweekte zeer grote overschot werd grotendeels gebruikt voor de aflossing van binnen- en buitenlandse schuld, maar leidde ten dele tot een overschot aan liquide middelen, dat op circa f 350 millioen wordt geschat. Het overschot op de totale betalings balans, met inbegrip van het normale Tijdens de gisteren gehouden verga dering van cte kring Tholen van de Zeeuwse landbouw maatschappij heeft de voorzitter, ir. Geuze, opnieuw inte grale schadevergoeding voor de ramp gebieden bepleit. Ernstig laakte ir. Geuze de manier, waarop met het slachtvee is gehan deld dat in de noodgebieden moest worden afgevoerd. Nadat het daar naar beste weten werd getaxeerd werd het in Rotterdam door de bevoegde com missie dagen later levend verkocht; het bracht toen vanzelfsprekend veel te weinig op. Een soortgelijk geval heeft zich voorgedaan met natte aardappe len, toen in de schepen droge bij natte aardappelen werden ingeladen. Alles zal in het werk gesteld worden, dat de taxatieprijs van het vee wordt uitbe taald en niet wat het in Rotterdam op bracht, daar de getrofenen dan toch weer gedupeerd zouden zijn. Zo ook met de aardappelen. Het gehucht Battenoord onder Nieuwe Tonge op Goeree-Overflakkee zal worden herbouwd. Dit 150 inwoners tellende ge hucht is door het watergeweld op 1 Fe bruari op enkele huizen na bijna geheel verwoest. In een vergadering met de inwoners van dit gehucht heeft de meerderheid er de voorkeur aan gegeven, naar Battenoord te rug te keren. Advertentie 13 „Maar Chariot, je hebt toch wel eens voor heter vuren gestaan?" „Zo erg nog niet. Dit is geen vuur, dit is de hel zelf." „Hoe komt dat nu allemaal?" „Ja, lieve kind, hoe raak je in de schuld? Dat gebeurt zo maar, stukje voor stukje. En weet je, Robin, ik heb zulke enorme pogingen gedaan. We hebben gewoon geleefd als paalbewo ners en ons van alles ontzegd. De kin deren hebben zich wonderlijk goed ge schikt. De twëelingen en Henry hebben op alle mogelijke advertenties geschre ven en ze hebben nooit het idee opge geven dat ze een baan moesten hebben. En wat hun pleiziertjes betreft ook: ze hebben echt goedkope dingen gedaan, zoals een rondrit door Engeland en sla- Pen in tweedeklas-hotels en ze zijn naar Ostende geweest om goedkoop te gokken, inplaats van naar de Rivièra, waar al hun vrienden zijn. En Frid heeft het ook zo sportief opgevat toen ze achttien werd. Geen bal; alleen wat diners en cocktail parties, die practisch niets gekost hebben. Op het ogenblik gaat ze naar die toneelschool en ze werkt ontzettend hard met de meest onmogelijke mensen. De hele geschie denis komt natuurlijk door die juwe- lenzaak van Charles. Je moet me niet vragen om je het hele verhaal te ver tellen, want het is veel te ingewikkeld en te akelig. Het kwam in ieder geval hierop neer, dat Charlie een kantoor in de City zou krijgen met inkopers in de Oost en Colombo en dat soort plaatsen. Hij zou compagnon worden van Sir Da vid Stein, die er nogal aardig uitzag voor zo'n soort minder mannetje. Ze hebben in ieder geval een soort orgie van handtekeningen gehad en toen dat klaar was, schoot Sir David zich voor de kop." „Waarom?" „Het schijnt, dat hij nogal aan de grond zat en bovendien ging een van ondernemingen naar de haaien. gen, dat we Gabriel op de goede manier buitensporig is om een dergelijk kost- zijn Het draaide er op uit, dat Charlie een „„„nakken als enorm aantal rekeningen moest betalen tor aanpakken ais aanpakken. Het is vervelend, dat Char lie hem zo verschrikkelijk afschuwelijk vindt." „Ik dacht, dat hij nooit iemand af schuwelijk vond zei Roberta. „In iedei geval, voorzover dat mogelijk is, haat hij Gabriel. Gabriel is altijd nogal afschu welijk voor hem geweest, hij vindt hen- verkwistend. Gabriel zelf is een vrek." „O hemel!" „Ja, heus. Maar hij is nogal erg klasse bewust en ik geloof niet dat hij zijn broer failliet zal laten gaan. Hij zou zich doodschamen voor de publiciteit. We moeten wel beslissen hoe we hem hij komt. Hij omdat hy de compagnon van Sir David h°ud* van een speciaal soort sherry, J - - waar je bijna met aan kunt komen. maar Baskett zit er achterheen. En dan was geworden. Hij moest zoveel beta len, dat we niets overhielden om onze eigen rekeningen te voldoen, die van zelfsprekend ook al een beetje opgelo pen waren. En de eerste zes maanden hebben we niets te wachten. En dat is het. We moeten onze hoofden maar koel houden en Gabriel op de juiste manier aanpakken. Charlie heeft hem een heel prettig telegram gestuurd, zo echt goed, weet je. We hebben er erg veel moeite aan besteed. Gabriel is op het ogenblik in Deepacres en hij heeft er verschrik kelijk het land aan om naar Londen te komen, dus in het eerst hoopten we nog dat hij eenvoudig zou beseffen dat hij Charlie niet op de fles kon laten gaan en hem eenvoudig een chèque zou stu ren. Maar hij stuurde een telegram te rug: Kom Vrijdag zes uur. Wutherwood en zodoende zijn we nu allemaal nogal opgewonden." „Denk je, dat het in orde zal komen?" vroeg Roberta. „Het is zo verschrikkelijk belangrijk, dat we er gewoon niet aan durven den ken. Als het zo ver is, is het nog altijd tijd génoeg. Maar ik maak me wel zor- houdt hij van vroeg-Chinees porcelein Deepacres staat vol met grijnzende go dinnen en draken. Gelukkig heeft Char lie indertijd met het oog op die zaai- een kleine blauwe pot gekocht, die ver schrikkelijk duur was en die hij in eei. onbewaakt ogenblik nog betaald heefi ook. Ik heb het lumineuze idee gehao om1 Mike die pot te laten aanbieden Mike kan zich nogal aardig voordoen als hij wil." „Maar, Chariot, als die pot zo kost baar is, kun je htm uan niet oeter ver kopen?" „Waarschijnlijk wel. Maar ik geloof dat het veel beter is om het te gebrui ken als een soort belegging. We moeten een beetje diplomatiek doen. Laten we nu eens aannemen, dat die pot honderd pond waard is. Lieve kind, we hebben er tweeduizend nodig.- Waarom zouden we die pot niet als spiering gebruiken om een kabeljauw te vangen?" „Ja", zei Roberta weifelend, „maar zou hij niet vinden, dat het een beetje baar ding weg te geven?" „O nee", zei Lady Charles beslist, „hij zal opgetogen zijn. En bovendien, als hij het ding in Mike zijn gezicht gooit, heb ben we altijd die pot nog". „Dat is waar", zei Roberta, maar toch nad ze het gevoel, dat er ergens iets haperde in de logica van Lady Charles. „We zullen allemaal in de zitkamer zijn, als hij komt", vervolgde Lady Char les, „en ik dacht, dat we maar een paar charades moesten doen" „Wat!" „Ik weet, dat het nogal gek klinkt, Robin, maar zie je, hij wéét dat we gek zijn en waarom zouden we ons dan an ders voordoen. En we zijn erg goed in charades, dat weet je". Roberta herinnerde zich de charades in Nieuw-Zeeland, speciaal die ene, die betrekking had op het aardse paradijs. Lord Charles, met monocle en een para plu boven zijn hoofd om de hitte voor te stellen, had voor Adam gefungeerd. Henry was de slang en de tweelingen engelen. Frid was een nogal enthousiaste Eva geweest met erg weinig kleding stukken en Patch had1 voor appelboom gespeeld. Lady Charles had een van as valse baarden gevonden, die de Lampreys altijd wel bij de hand hadden en was een bijzonder boze Godheid geweest. „Houdt hij van charades?" vroeg Ro berta. ,„ik geloof niet, dat hij ze ooit ge zien heeft, maar dat is des te beter. We zullen hem echt opvrolijken Dat is trouwens de moeilijkheid met Gabriel. Hii 's nooit opgewekt." Er werd op de deur geklopt en Henry keek om de hoek. (Wordt vervolgd). kapitaalverkeer, beliep op kasbasis f 1624 min. tegen een tekort van f 446 min. in 1951; de aanwas van de netto goud- en deviezenvoorraad bedroeg ca. f 2 milliard. Verheugend is daarbij vooral de verbetering in de betalings balans met het dollargebied. dat in het tweede halfjaar op de lopende reke ning geen tekort vertoonde. Deze ontwikkeling heeft voor Neder land het ogenblik nader gebracht, waar op het bereid kan zijn om, in gemeen schappelijk overleg met andere Euro pese landen en met de Verenigde Staten, maatregelen te beramen, die kunnen van de algemene convertibiliteit, leiden tot een zekere mate van herstel Een tentoonstelling, speciaal gewijd aan de vrouw en haar wjjze van wonen, zoals oorspronkelijk was aangekondigd, is ditmaal niet verbonden geweest met de Landbouw-beurs te Utrecht, daar de tijd van voorbereiding te kort was. Zeer binnenkort zullen echter in het rampgebied op een aantal plaatsen ten toonstellingen gehouden worden op het terrein van woninginrichting en huis raad, ter oriëntering van degenen die straks nieuw huisraad gaan aanschaf fen. Willen de gezinnen, die voor hun huisraadschade-uitkering zich opnieuw gaan inrichten, op de hoogte zijn van wat er zoal geboden wordt aan doel matige en moderne producten, dan kan een expositie hen daarbij veel voor lichtende hulp bieden. De Bond van Plattelandsvrouwen en de gezamenlijke boerinnenbonden, samen met de arbeidersorganisaties, zullen de tentoonstellingen verzorgen die zijn samengesteld uit de beste producten die de Nederlandse indus trie en handel op het ogenblik aan de markt brengen. Er zal een aantal huiskamers, woon keukens, keukens en slaapkamers inge richt worden en een afdeling met huis houdelijke toestellen en gebruiksvoor werpen, een en ander in verschillende prijsklassen aangepast aan de verschil lende inkomens. Hoewel informatieve voorlichting over de aanschaf van nieuwe artikelen vooiop staat, zal daarnaast ook de mogelijkheid bestaan, adviezen in te winnen en brochures te ontvangen over datgene, wat speciaal de huisvrouw in het rampgebied bezig houdt op het terrein van de woning en huishouding. Deze tentoonstellingen worden o.m. gehouden: te Oud Beijer- land, in het Coöperatieve Veilingge bouw. van 2 Mei af; te Roosendaal, in de R.K. Landbouwwinterschool, van 6 Mei af en te Goes, in zaal Krijger, van 11 Mei af. Waarschijnlijk zullen hieraan nog enkele plaatsen worden toegevoegd. Een delegatie van vijf Kamerleden, elk een fractie vertegenwoordigend, heeft namens de Watersnoodcommissie uit de Tweede Kamer gisteren een be zoek gebracht aan het geïnundeerde gebied op Oost Zuid-Beveland. Zij heb ben Kruiningen en Rilland-Bath be zocht en na afloop van de tocht in het veilinggebouw te Krabbendijke in een speciale bijeenkomst kennis genomen van de talrijke problemen, waarmede men op dit deel van het eiland heeft te kampen. De kleine commissie, be stond uit de heren mr. W. F. E. baron Van der Feltz (C.H.), A. Stapelkamp 'A.R.ï. Ritmeester (V.V.D.), S. van der Ploeg (K.V.P.Ï en J. Bommer (P.v.d.A.). 68e lijst van geborgen en geïdentifi ceerde slachtoffers „Watersnood", uitge geven 27-4-'53. Nieuwerkerk: Van der Bijl, Adrie, geb.: 14.3.08. laatste adres: Gouweveerse- weg 42. Hoogerland. Janna Cornelia, geb.: 19.11.29. laatste adres: Stations straat 372. Sies-Wandel, Adriana, geb.: 7.3.1888, laatste adres: Molenstraat 138. Oosterland: Hendrikse, Jacob, geb.: 6.11.11, laatste adres: Groeneweg A 359. Hendrikse-Hanse, Joppa. geb.: 29.9.16, laatste adres: Groeneweg A 359. Ver hoek, Frans, geb7.6.85. laatste adres: Bosblokdreef A 302. Van Westenbrugge, Jan Adriaan, geb.: 13.1.07, laatste adres: Slikweg A 407. Ouwerkerk: Boogerd-Kuijper, Janna Maria, geb.: 6.10.75, laatste adres: no 32. Oude Tonge: D- Boet-Stoop, Elisabeth Maria, geb.: 7.4.09. laatste adres: B 87. Kievit, Hendrik, geb.: 1.6.04. laatste adres: Jozefsriieef 11. Van Nes-de V os, Johanna, geb.: 24.5.20. laatste adres: Ju- lianastr. 50 Quist, Abraham, geb.: 16.12.83. laatste adres: Julianastraat 64. Quist-van Vliet. Neeltje, geb.: 10.183, laatste adres: Julianastr. 64. Verweij, Cornelia, geb.: 2.4.28, laatste adres: B 83.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3