W.-Berlijn: balkon van de vrije wereld Propaganda in de wereld van het zwijgen Kromdorp op stelten Vereniging van Ned. Gemeenten wendt zich tot ministers Landbouwbeurs te Utrecht geopend Nieuwe veiligheids maatregelen in V.S. Rode leiders gaan kuren in Rusland Financiële uitkomst Nederlandse fruitteeltbedrijf onbevredigend Overleg over land bouwpolitiek DINSDAG 28 APRIL 1953 PAGINA 4 Stalin-allee: burgerlijke monumentaliteit Braziliaans schip op Deester werf West-Duitse ambassadeur in Mei naar ons land Financiële verhouding Rijkgemeenten Sterk internationaal karakter Gunstige ontwikkeling bij Nationaal Spaarfonds Emigratie naar Canada Meer deserteurs bij Oost- Duitse volkspolitie Boze burgemeester daagt Malenkov uit Weren van onbetrouwbare en gevaarlijke personen Pools bisschop voor de tweede maal veroordeeld Schade door watersnood groter dan van alle andere bedrijfstakken Lt. ter Zee F. Koops ter aarde besteld Geen afkoop van surplus aan vruchtbomen? V. In grote lijnen accoord bereikt Het Schiller Theater in Berlijn Charlottenburg, Amerikaanse sector. (Van een bijzondere medewerker) A chter het IJzeren Gordijn, in de geweldige ruimte. waar een meedogenloze ideologie elke vrijheid on- derdrukt, voert één vrije stad een merkwaardig be staan: Berlijn. Slechts door een autobaan, een spoorlijn (met haar station in de Oostelijke sector) en enkele smalle luchtcorridors met de vrijheid verbonden, is deze stad geheel omsingeld door de Russische zone, als het ware een belegerde vesting in de totale koude oorlog. En deze ver vooruitgeschoven vesting is er zich ook van bewust, dat zij in een onafgebroken koude oorlog propagandistisch wordt belegerd. Ieder kind weet van deze oorlog af, iedere straat en elk huis verraadt de spanning waarin men leeft. In een gewone grote stad wordt het leven rustiger en vreedzamer naarmate men de buitenwijken nadert, en van lieverlede gaat de stad in het gemoedelijke plattelandsle ven over. Berlijn is geheel anders. Het is niet omringd door een gemoedelijk boerenland; doch ingesloten en zelfs gedeeltelijk bezet door een vijandige wereld. In deze sfeer van voortdurend beleg zijn de grenzen van de stad even gevoelig en geladen met een sterke hoogspanning als het drukke centrum. Op elk punt van deze grens, op een stille landweg, bij een tuinhuisje aan de waterkant kan plotse ling de felle politieke strijd oplaaien, die meteen over de gehele wereld onrust veroorzaakt. Brengt men een tijd in Berlijn door, dan komt men onwillekeurig onder de invloed van dit totale koude beleg, waarin alles gemengd is: religieuze pro blemen, cultuur, toneel, economie alles staat in het teken van deze poli tieke spanning, de actualiteit beheerst het gehele geestesleven zoals op weinig punten in de wereld. Het is zeker een groot gevaar, omdat men tenslotte in een totalitarisme van de politieke ac tualiteit opgaat, maar wie op dit bal- con van de vrije wereld staat, voelt dit adembenemende beklemmende bewust zijn, vrij te zweven in een ruimte, waartegen men zich moet verzetten. Al le verbindingen met de buitenwereld zijn afgekapt of worden steeds bedreigd of clandestien onderhouden. Het stimu lerende gezicht van internationale trei nen, buitenlandse autonummers, gezel lig rondslenterende buitenlandse touris- ten ontbreekt. Ieder draagt, zoals een Berlijner zei, een „antenne", die over gevoelig is voor de politieke spanning, alles neemt deze spanning op en straalt ze uit. Daartoe draagt natuurlijk ook sterk bij. dat een gedeelte van Berlijn reeds communistisch is, namelijk Oostberlijn, en toch weer hecht aan het gehele Ber lijn gebonden is. Oostberlijn zelf wordt door de Russen streng van de Oostelij ke Zone gescheiden en het passeren van Oostberlijn naar Oostduitsland is lang niet gemakkelijk. Er is wel ongecontro leerd verkeer tussen West- en Oostber lijn, het gemakkelijkst door de „U- Bahn" en de „S-Bahn". Wij willen een keer de lucht van dit Oostberlijn ademen, de sfeer proeven, om het beeld van deze merkwaardige stad af te ronden en ook om de erva ring te hebben een keer door het IJze ren Gordijn te dringen. Wij stappen in de Westelijke Zone van Berlijn in de „U-Bahn" en rijden een stuk mee. Op eens klinkt het waarschuwend en som ber over de perrons: „Letzter Bahnhof im Westsektor"! Met een mengsel van moed én huiver doorzoeken wij, op ad vies van vrienden, nog eens alle zak ken, portefeuille enz., naar brieven en papieren die gevaarlijk zouden kunnen zijn en dan rijden we als een anoniem menselijk wezen, zoals het een mens in een totalitair regiem betaamt, verder tot een halte in Oostberlijn: Alexander- platz. Als wij uit de tunnel van de onder grondse naar boven komen, op het gro te plein valt het verschil met Westberlijn ons dadelijk op, maar pas na wat rond gelopen en rondgekeken te hebben be grijp je waaraan het ligt. Het leven is hier inderdaad anders, geheel anders. De verwoesting is hier minstens even groot, maar er is veel minder opge ruimd en opgebouwd. Huizen en ruïnes van huizen zijn vaak aangekleed met reusachtige spandoeken, die in grote let ters telkens weer dezelfde leuzen naar (Van onze correspondent) Op de scheepswerven van de Gebrs. v. d. Werf te Deest bij Nijmegen is on der grote belangstelling van Braziliaan-- se en Nederlandse autoriteiten de kiel gelegd voor een passagiersboot, welke in de toekomst de verbinding tussen Bèlen en Purto Veljo in Brazilië zal onderhouden. Het schip zal daartoe de Amazone (en de zijrivier de Madeira) moeten bevaren over een traject van 3000 km. Het schip krijgt een lengte van 71.50 meter en een breedte van 12.50 meter. De accommodatie zal plaats bieden aan 100 eerste klasse passagiers en 300 voor de derde klasse, terwijl voorts cabines worden gebouwd voor een bemanning van dertig koppen. Speciaal daarvoor ovtrgeko; sen uit Brazilië, hanteerde comm. Edir de Car- valho Rocha de pneumatische hamer om de eerste klinknagel in de kiel te drijven. Met de bouw zal ongeveei een jaar gemoeid zijn. Dr. H. Mühlenfeld, de nieuwe West-Duit se ambassadeur in Nederland, zal 7 Mei naar Nederland komen, om zijn ambt te aanvaarden. Staal van Rus sische bouw kunst in Berlijn: Het huis voor de cultuur van de Sovjet-Unie. de menigte schreeuwen. Welk een te genstelling tussen de grijze, vaak nog zwaar beschadigde gevels en het felle blauw-rood van deze spandoeken. Nog verrassender de leuzen: „Der Marxis- mus 1st allmachtig, weil er wahr ist". Het demagogische en tegelijk volstrekt dwaze van deze gevolgtrekking, waar achter men een valse „theologie" zou kunnen blootleggen, is onovertrefbaar. „Der Wille der Jugend ist das Gesetz des Volkes". Gelukkige Jeugd? Het is juist haar wil die geknecht en ver wrongen moet worden. „Frauen und Madchen, ehrt das Andenken an Karl Marx, den grössten Sohn der deutschen Nation" Waarom juist de vrouwen en meisjes? „Mehr Frauen und Mütter in die Staatseinrichtungen". Niet het pro bleem van de werkende vrouwen irri teert de communisten, men wil zelfs moeders zoveel mogelijk te werk stel len. Overal meer dan levensgrote por tretten van Marx, Stalin, Ulbricht, Gro- tewohl. Achter deze coulissen van propagan da verbergt zich, wat men in Westber lijn de „wereld van het zwijgen" noemt. Dit is juist: het leven in Oostberlijn is gekenmerkt door het levenloos gaan en komen van zwijgende mensen; geen vrolijke drukte op straat zoals op de Kurfiirstendamm, geen conversaties van groepen mensen, geen spelende kinde ren, weinig openbaar verkeer. Er heerst een gedrukte sfeer. Zelfs aan uniformen is het stadsbeeld niet rijk, maar het valt wel op, dat de uniformen van de Duitse Volkspolizei nauwelijks van de Russi sche uniformen te onderscheiden zijn. zijn ambtgenoot van Financiën mede gedeeld, dat de verwachting bestaat, dat het overleg over deze kwestie bin nen korte tijd beëindigd zou zijn. Na der vernemen wij, dat uit deze formu lering „binnen korte tijd" geconclu deerd mag worden, dat de regering met betrekking tot deze reeds land lo pende zak over enkele weken met een wetsontwerp zal komen. De Ministerraad heeft nog niet zijn standpunt definitef bepaald. Naar wij menen te weten zullen in grote trek ken de voorstellen van de commissie Oud worden overgenomen. (Van onze Utrechtse correspondent) Onder een stralende hemel zijn gister- morgen de poorten van de Landbouu>- ontbreekt De Vereniging van Neder-i beurs te Utrecht opengegaan. Op de uit- Van onze Haagse redacteur) Het bestuur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenteen heeft een schrijven gericht aan de ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën, waarin grote ongerustreid wordt uitge sproken ten aanzien van de gang van zaken met betrekking tot de regeling van de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten. In de kring der gemeentbesturen is men met zorg ver vuld, omdat voor de regeling dezer fi nanciële verhouding nog steeds geen wetsontwerp is ingediend. De bestaande wettelijke regeling heeft immers een tijdelijk karakter en hield op 31 Decem ber j.l. op feitelijke betekenis te hebben. Het oittbreken van een regeling was reeds voor de aanvang, van 1953 een groot inconveniënt, maar dit werkt cu mulatief: de toestand wordt geheel ver ward als ook het budget 1954 door de gemeentebesturen moet worden voor bereid zonder dat een wettelijke rege ling tot stand is gekomen Het financieel beleid wordt daardoor uitermate moeilijk, aangezien het in zicht in de ter beschikking van de gemeenten srtaand'e middelen volledig landse Gemeenten heeft er dan ook bij de ministers Beel en v. d. Kieft met klem op aangedrongen de indiening van het desbetreffende wetsontwerp zoveel mogelijk te bespoedigen. In zijn beantwoording van de schrif telijke vragen over deze aangelegen heid gesteld door het Kamerlid Mae- nen heeft minister Beel mede namens Uit het verslag van het Nationaal Spaarfonds blijkt, dat de ontwikkeling tn 1952 gunstig is geweest. Er werden meer nieuwe spaar contracten afgesloten dan het jaar ervoor. Het ingeschreven spaarkapitaal steeg tot f64.000.000 (vo rig jaar tot f 60.000.000). De beleggingen geschiedden voorna melijk in eerst-hypothecaire leningen '67% van het totaal) en leningen aan Overheidslichamen (24% van het totaal). De uitkering per spaarbrief was ge middeld f 13 hoger dan het jaar ervoor. De premiereserve werd berekend te gen een gemiddelde rente van 2.17%. Het rendement der beleggingen bedroeg 4.05%, zodat een ruime rentemarge aan wezig is. In de gemaakte winst delen de spaar ders dit jaar voor f 194.000. Aandeelhouders ontvangen 13 di vidend (onv.), terwijl per oprichtersaan deel f45 (f44.16) wordt uitgekeerd. gestrekte terreinen aan de Croeselaan bevindt zich een glanzende en omvang rijke collectie machines, die in tegenstel ling tot soortgelijke manifestaties in het buitenland een sterk internationaal ka rakter draagt. Wat heel in het bijzonder opvalt is het grote aanbod van West- Duitsland. Voor de oorlog was Amerika een van onze belangrijkste importeurs, maar door de dollarpositie is dit thans volkomen anders geworden. Uit de expositie blijkt overigens zon neklaar dat ook Nederland in staat is goede producten af te leveren. Onze in dustrie op agrarisch gebied breidt zich steeds meer uit. Er is zelfs reeds sprake van export naar het buitenland. Onze sorteermachines voor aardappelen en bloembollen blijken goed te bevallen. De mechanisatie en motorisatie (d.w.z. ver vanging van paardenkracht door moto ren) neemt volgens mededelingen van ir P. W. Bakker Arkema in ons land weer geleidelijk toe. In aansluiting op de berichten over aanmelding voor emigratie naar Canada deelt de commissaris voor de emigratie mede, dat nadere besprekingen met de Canadese emigratie-autoriteiten er toe hebben geleid, dat zowel agrariërs als niet-agrariërs, die zich zeer spoedig aan melden, alsnog in aanmerking kunnen komen voor vertrek in dit jaar. De aan melding kan in geen geval later geschie den dan 30 Juni. Aanmelding voor'ver trek in 1954 blijft ook na 30 Juni moge lijk. De enige plek in Oostberlijn, waar tot nu toe werkelijk iets aan de wederop bouw gedaan wordt, is de Stalinallee, waar men kilometerslang grote winkel en woonblokken in echt Sowjetrussische stijl bouwt. Deze stijl doet niet mooi aan. Massale gebouwen, in een gewild classicistische stijl, met zuilen, guirlan des, erkertjes en balconnetjes, bewust niet zakelijk modern, maar ook niet proletarisch. Het geheel toont een on waarachtige burgerlijke monumentali teit, die niet geslaagd is. Wat hier dus als een wonder van Sowjetrussische ar chitectuur geboden wordt, overtuigt geenszins. Toch ondervindt het culturele leven veel belangstelling van de zijde der communistische autoriteiten. Overal vindt men toneelprogramma's aange plakt, die in de acht schouwburgen van Oostberlijn gegeven worden. Ook hier toont men zich meer aan de traditie ge bonden dan men van de communisten zou verwachten. Wil men misschien met Westberlijn concurreren? Er wordt Schiller, Shaw, Verdi, Lortzing's „Zar und Zimmermann" opgevoerd, het ge- wpne programma van een burgerlijke wereld. Enkele schouwburgen echter zijn geheel op de communistische pro paganda afgestemd, vooral het program ma van het Maxim-Gorki-theater, een klein gebouw in klassieke stijl, aange bouwd tegen het Huis van de Cultuur der Sowjetunie. Men voert er „Der Weg ins Leben" op, een Tsjechische toneel bewerking van het gelijknamige „Peda gogische Poem" van de Russische au teur Makarenko. Het handelt over een opvoedingskolonie, waar een stel maat schappelijke schipbreukelingen wordt opgevoed tot het ideaal van het „Kol- lektiv". Het geheel is vol zoetsappige partijmoraal, helemaal niet revolution- nair, alleen maar propagandistisch op gezet. De figuren zijn direct doorzich tige typen, als in het primitieve volks toneel: de idealistische leider, de sabo teur, de dief, de reactionnaire boer, goed en kwaad zijn zuiver gescheiden en het goede (in de communistische zin wel te verstaan) wint in een politiek „hap py ending" waar allen trouw en volle dige overgave aan het collectief belo ven, machtige rode vlaggen ontvouwen, Gorki huldigen en de Internationale zingen. Het publiek toont zich enthou siast maar het bestaat dan ook, ver moedelijk met veel vrijkaartjes, voor 50% uit jeugd beneden de 16 jaar, hoe wel volgens het programma alleen per sonen boven de 17 jaar worden toege laten. De propaganda doordringt alles, dat is niet alleen in de grote affiches en in het toneel te zien. In de winkels vormt het middelpunt van alles een buste van Marx of Stalin, fraai versierd met bloe men en rode vlaggetjes. En grote kas ten zjjn er gevuld met de blauwe ban den van de „Bücherei des Marxismus- Leninismus", alle met de koppen van Marx, Engels, Lenin en Stalin op de slag. Tijdschriften worden gevuld met deze propaganda, zodat er geen plaats is voor plaatjes van een andere kwalij ke soort. Men moet toegeven, dat de ge- illustreerde weekbladen in Westberlijn moreel veel bedenkelijker zijn dan de sobere bladen van Oostberlijn, die com munistische braafheid voorspiegelen, maar dan ook vrij zijn van erotische verhaaltjes of prentjes. Hoe deze propaganda niemand en niets ontziet, bewijst ook de inrichting van de universitaire studie, die evenals het gehele wetenschappelijke leven be heerst wordt door de DIAMAT, de af korting voor „dialectisch materialisme". Colleges en examens in het marxisme zijn verplicht en vragen veel tijd en inspanning. Bovendien wordt het stu dieprogram zo opgevijzeld, dat van zelfstandig werken, nadenken, beoorde len geen sprake meer is. Het individu wordt geheel opgeslokt door een totaal programma. Alles wordt gecontroleerd: wie studeren mag, wat en hoeveel een student in de colleges meeschrijft, hoe veel men aan sport en organisatieleven doet, van welke" manifestaties en verga deringen gespijbeld wordt. In de gangen en op de binnenplaatsen der universi teit worden soms met luidsprekers de namen omgeroepen van hen, die zich nog niet voor deze of gene organisatie of bepaalde actie hebben gemeld. Als in het boek van George Orwell „1984" wordt het individu tot in zijn laatste hokje met een niets ontziende propa- gande achtervolgd. De mens kan niet meer over zichzelf beschikken. Wij keren terug naar Westberlijn, nog onder de indruk van dit zwijgende lij den, van de beklemmende levenloze sfeer van een maatschappij, waarin de mens zijn recht op een eigen leven heeft verloren. Westberlijn neemt ons op met zijn luidruchtige vitaliteit, met zijn weelderige en soms ook wufte le vensstijl, met al de voordelen en de ge varen van de vrijheid. Maar wij mogen er weer onszelf^zijn. De vorige week zijn 95 leden van de Oost-Duitse volkspolitie naar West-Ber- lijn uitgeweken. Totaal zijn dit jaar 1135 volkspolitiemannen gedeserteerd en hebben zich bij de West-Berlijnse politie aangemeld. Volgens de verklaringen zijn de meesten gevlucht omdat zij het niet eens waren met de Oost-Duitse oplei dingsmethode die geheel op militaire leest is geschoeid. De vrouwelijke burgemeester van het Engelse badplaatsje Margate heeft premier Malenkov uitgenodigd voor een bezoek aan haar gemeente Waarschijnlijk zal Malenkof geen gehoor geven aan deze uitnodiging omdat de burgemeester heel ere. boos op hem is! In een uitzending van radio-Moskou werd onlangi namelijk verklaard, dat Margate geen electrisch licht kent. De bur gemeester heeft nu min of meei officieel verklaard, dat zij Malen kov „uitdaagt" voor een bezoek aan Margate, „opdat hij 2Ïch met eigen ogen kan overtuigen, dat er bij ons dagelijks een half millioen electri- sche lampen aan en uitgaan". De burgemeester wil Malenkov in haar huis laten logeren, „hij krijgt zelfs een schemerlampje bij zijn bed en ik zal hem „Sprookjes van Grimm" te lezen geven", voegde de verbolgen eerste burger er aan toe! 1 De regering-Eisenhower zal op 27 Mei een nieuw veiligheidsprogram in werking doen treden dat ten doel heeft „onbe trouwbare en gevaarlijke personen" te we ren uit werkkringen van de federale rege ring. Dit program vervangt de oude maat regelen van het bestuur van de regering Truman. De nieuwe maatregelen zullen worden toegepast voor belangrijke posities in alle bureaux en eveneens op de departementen die onder het oude programma vielen. Het nieuwe programma regelt verhoren en het appel op de hoofden van de verschillen de departementen en bureaux. In een nieuw onderzoek van alle betrokken ambtenaren wordt voorzien. Twee vooraanstaande communisten leiders zijn naar de Sovjet-Unie ver trokken teneinde een rustkuur te onder gaan. Zaterdag vertrok de Oost-Duitse president Wilhelm Pieck naar een niet nader genoemde plaats voor het houden van een gezondheidskuur. Omtrent de duur van zijn afwezigheid werd niets bekend gemaakt. De 77-jarige president werd uitgeleide gedaan door premier Grotewohl en de Sovjet-ambassadeur in Oost-Duitsland. Gistermorgen vertrok uit Londen de Britse communistische secretaris-generaal van de „National Union of mineworkers" Arthur Horner. Zijn vakbond zal de reiskosten naar Rusland en alle andere uitgaven betalen. Mgr. Josef Slipy, aartsbisschop van de Byzantijnse ritus van Lwow, is voor de tweede maal door de Russen tot een langdurige gevangenisstraf veroordeeld. Volgens gegevens, ontvangen op de H. Congregatie voor de Oosterse Kerk te Rome, is de thans 61-jarige aartsbis schop van Lwow, vroegei Pools gebied, nu Russisch, veroordeeld tot 17 jaar ge vangenisstraf. In 1946 was hij veroor deeld tot 7 jaar. Het grootste deel van deze zeven jaar heeft de aartsbisschop doorgebracht in een concentratiekamp in Siberië. Zijn tweede veroordeling zou gebaseerd zijn geweest op zijn anti communistisch gedrag. (K.N.P.). Op het autokerkhof in Rhenen is een oud en ont-vleugeld sportv-liegtuigj terecht gekomen. Tezamen met de half-gesloopte auto's en de ook niet meer zo kwieke molen op de achtergrond vormt het een beeld van troosteloz- verlaten heid en definitief vergane glorie. De financiële uitkomst van het door snee Nederlandse fruitteeltbedrijf i* 1952 moet zonder voorbehoud onbevre digend worden genoemd. Zien wij uit sluitend naar de cjjfers, dan is er in het afgelopen jaar nog wel een vrij grote hoeveelheid fruit geëxporteerd. Deze export was evenwel te eenzijdig gericht en ging met te veel schokken gepaard om van een bevredigende export te kunnen spreken, aldus de heer C. Bou- dewijn, voorzitter van de Nederlandse Fruittelers Organisatie, op de algemene vergadering, die vandaag in het Jaar beursrestaurant te Utrecht is gehouden. De ramp heeft voor de fruitteelt in het Zuidwestelijk deel van ons land wel zeer ernstige gevolgen. Meer dan 2000 ha waaronder een belangrijke oppervlakte nog betrekkelijke jonge, moderne aan plantingen, zijn door zout of brak water overstroomd. Verwacht kan worden, dat van een belangrijk deel der getroffen bedrijven de vruchtbomen volledig ver loren zijn en gerooid moeten worden. Aannemende, dat de grond in één of twee jaren weer geschikt gemaakt kan worden om deze met fruitbomen te be planten, duurt het dan nog 5 a 6 jaren vóór dat van de nieuw ingeplante boom gaarden de opbrengst de kosten gaat overtreffen. In het moderne fruitteelt bedrijf moet men ook, nadat is ingeplant, gedurende de eerste jaren nog enige duizenden guldens per ha. investeren. De door de water- en stormschaderamp getroffen fruitbedrijven hebben een be drijfsschade, die veel langer duurt en relatief veel groter is dan die van prac- tisch alle andere bedrijfstakken. Het is dan ook noodzakelijk, dat in de wet van de Water- en Stormschaderegeling ter dege rekening wordt gehouden met de bijzondere problemen van de getroffen fruitteeltbedrijven. Ten aanzien van de bepalingen van de komende wet is spre ker er niet gerust op. dat er voldoende rekening wordt gehouden met de speci fieke problemen van de fruitteelt. Wij hebben vernomen, aldus spr.. dat, gezien de gunstige positie van Neder land in de Europese Betalings Unie, de minister van Landbouw meent niet meer te kunnen ontkomen aan een totale liberalisatie van de import van agra rische producten, waaronder dus ook fruit. Hiertegen hebben wij ernstige be zwaren, omdat Nederland met zijn ge voelige structuur op agrarisch gebied niet eenzijdig kan liberaliseren. Maandagmiddag is op de begraaf plaats Oud Eik en Duinen te 's-Gra- venhage met militaire eer ter aarde besteld het stoffelijk overschot van luitenant-ter-zee derde klasse F. Koops, die Woensdag j.l. bij een vliegongeluk met een Firefly van de Marine-Lucht vaartdienst bij Katwijk om het leven is gekomen. De baar, die gedekt was met de Ne derlandse vlag en vele bloemen, werd door onderofficieren naar het graf ge dragen. Aan de geopende groeve loste een vuurpeloton saluutschoten. De in nood verkerende kwekers van vruchtbomen zullen niet op afkoop van overtollige vruchtbomen kunnen reke nen, aldus wordt in wel-ingelichte kring verwacht. Eind vorig jaar werd voor deze kwekers hulp van de minister van Landbouw ingeroepen. Hoewel nog geen definitieve beslissing genomen is, ligt het in de lijn der verwachting, dat kwekers, die financieel in nood verkeren, de hel pende hand zal worden geboden. Op welke manier is echter nog niet bekend. WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 muz„ 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws, 8.15 Tulpen-rallye, 8.25 gram.. 9.00 zieken, 9.30 vrouw, 9.40 gram., 10.30 prot. pr., 11.00 hoorspel, 12.10 gram 12.20 Tulpen-rallye, 12.33 gram., 12.37 prot. pr., 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws, 13.15 thuisfront, 13.20 vocaal dubbel- kwartet, 13.50 gram., 14.00 Metropole orkest, 14.45 meisjes, 15.00 amusem.muz., 15.30 cello en piano, 16.00 jeugd, 17.20 orgel, 17.50 militaire reportage, 18.00 gram., 18.15 liederen. 18.30 RVU, 19.00 nieuws, 19.10 boek, 19.25 gram., 19.30 buitenl. overz., 19.50 gram., 20.00 radio krant, 20.20 prot. pr., 21.30 omroep orkest, 22.10 causerie, 22.20 gram., 22.40 gram., 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gymn., 7.33 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.50 huis vrouw, 9.00 gram. VPRO: 10.00 school radio. VARA: 10.20 vrouw, 11.00 RVU VARA: 11.30 gram., 12.00 accordeon- muz„ 12.33 platteland, 12.38 lichte muz., 13.00 nieuws, 13.20 Roemeens ork.. 13.45 gram., 14.00 causerie, 14.15 jeugdconc.. 15.00 jeugd, 16.00 vierhandig pianospel 16.10 jeugd, 16.45 zieken, 17.15 dansmuz., 17.50 regeringsuitz., 18.00 nieuws, 18.20 act., 18.30 lichte muz., 19.00 discussie, 19.20 hoornduetten. VPRO: 19.30 cause rie, 20.00 nieuws, 20.05 boek, 20.15 zang en gitaar. 20.30 causerie, 20.40 causerie. VARA: 21.00 gev. muz., 21.35 Uitlopers van de Parnassus, 22.05 causerie. 22.20 sopraan en piano. VPRO: 22.40 causerie, 22.45 prot. pr. VARA23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.20 jazzmuz., 23.35 orgel. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m.: 12.25 lichte muz., 13.30 lichte muz., 19.00 orkest, 20.10 orkest. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.30 ork., 15.45 lichte muz., 16.30 ork., 17.30 lichte muz., 23.20 lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 lichte muz., 13.20 omroep orkest, 15.50 filmmuz.. 16.20 kamermuz., 17.45 omroepork., 21.30 kamermuz., 22.10 dansmuz., 23.00 lichte muz., 23.20 gev. muziek. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m: 19.01 klass. muz., 20.02 vocaal ens. BRUSSEL, 324 m.: 16.10 omroeporkest. 484 m.: 12.10 gev. muz., 2.15 jazzmuz. 12.15 Philh ork muz., 16.00 lichte ENGELAND, BBC European Service. Uitzendingen voor Nederland. 224 en 49 m.: 22.00 Nieuws. Achter het IJzeren Gordijn. Vrijbuiters Radiodagboek. De persdienst van de Stichting voor de Landbouw deelt mede, dat de mi nister van Landbouw en de Stichting voor de Landbouw in zake de toekom stige landbouwpolitiek besprekingen hebben gevoerd. Inzake de grondslag, de doelstelling en de algemene richtlijnen voor de toekomstige landbouwpolitiek bestond in grote lijnen overeenstem ming tussen de opvattingen van de minister en die van de Stichting. De minister zag als het grote doel van het landbouwbeleid primair het tot stand brengen van een zodanige prijs ontwikkeling op de markt, dat een re delijke welvaart in de landbouw, gezien in verband met de welvaart van het gehele Nederlandse volk, wordt gehand haafd. Door een bewust landbouwbeleid zal de overheid trachten het bedrijfs leven te activeren en op peil te houden en het niet te laten terugvallen op een minimum-verzorgingsniveau. Ten aanzien van de practische uitwer king van deze algemene gedachten werd besloten allereerst nader overle? te plegen over het ondememersloon a" element voor de kostprijs van land- en tuinbouwproducten, alsook over d" mo gelijkheden om voor de verschilleed® land- en tuinbouwproducten een actie' landbouwbeleid te voeren. „De Noord-Atlantische raad heeft ver leden week, op zijn bijeenkomst te Pari)8' enkele goede practische resultaten be reikt". verklaarde de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Foster DulleSj te Washington, bij zijn terugkeer uit !';i' rijs. „Ik ben van mening dat de bijeenkomst zeer geslaagd was", vervolgde hij, „bij verkregen resultaten is enerzijds volledig® aandacht geschonken aan de Amerikaans® belangen, terwijl aan de andere kant NATO. waarbij wij allen belang hebbe»' versterkt is" 54. De jongens van het dorp, die door de menigte heen al die tijd krijgertje gespeeld hadden en daarom al heel wat oorvijgen hadden opgelopen, riepen bij het optreden van Koos Pimpel luid hoera, want zij begrepen dat zij nu voortaan straffeloos in alle ap pel- en perebomen konden klimmen. Alhoewel er eerst een paar verstandige ouderen waren, die hen over hun geestdrift ernstig begonnen te berispen, ging van lie verlede toch de hele menigte hoera roepen. Behalve de onderwijzer, want die had tot klokslag half negen met het horloge in de hand ayn de deur van de school gestaan, maar aangezien er geen enkele leerling was komen opdagen, kwam hij nu luid bellend in de verte aan gelopen. Dat kon de feestvreugde slechts ver hogen. Een paar jonge kerels namen Koos Pimpel op de schouders en een paar anderen de onderwijzer, die nog steeds bleef bellen, alhoewel hij dat eigenlijk he lemaal niet wilde, maar hij spartelde verschrikkelijk tegen en hield ook de bel krampachtig vast. zodat hij vanzelf wel lawaai maakte. Zo ging hel weer het dorp in, de twee gedragen mannen voorop de anderen joelend en zingend daar achteraan, en de pastoor, waardig alhoewel glimlachend, op een kleine ^lraa)e daar weer achter. Zelfs de slachtoffers van de in0 u$t- waren voor een ogenblik hun leed en hun on®eIu,eI heid vergeten. Op het marktplein werd het eve^0oi langzaam stil. Zelfs de onderwijzer, evenals £eer. Pimpel schielijk op de grond gezet, belde niet naan, In de achterhoede hield het gejuich nog wel e[f.e" f. er maar dat stierf toe ook vrij snel uit. Nog „naiit een enkele stem schril in de stilte, maar de daarvan schrok zich een hoedje en zweeg haast y-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4