Storingvrije radio-ontvangst op nieuwe ultra-korte golven Opnieuw uitlevering van Adonis gevraagd Lagerhuis begroet SIR Winston met applaus Combinatie ultra-korte golven met frequentie modulatie biedt grote mogelijkheden r Wat is F. M.? j,Eenheid is ruggegraat van politiek onze Carthageweer in zijn element getrokken Aanzienlijke verliezen voor de Gaullisten PHILIPSMEISJES tonen zelf gemaakte kleding B Dagelijkse zendtijd voor iedere omroep wm Twee kinderen verdronken Verklaringen uit de VS. brengen geen nieuws Geheime zender ontdekt Ontnaastingsdebat met guillotine beëindigd Wettelijke regeling cadeaustelsel DINSDAG 28 APRIL 1953 PAGINA 5 rAillKTiil Prof. Gielen op K.V.P.'Vergadering Groningen: 55 Jongetje in teil met kokend water gevallen Kappers vragen: Afschaffing omzet belasting 55 ■81 Nota aan Tweede Kamer Weeldebelasting nadelig voor omzetten De Franse Gemeenteraadsverkiezingen Definitieve uitslag over tien dagen bekend Grappig mengel moesje van ver legen en brutale meisjes „Stuwing" dringt aan op groter spoed A. Soep overleden (Van een bijzondere medewerker) J~ J et is zo Langzamerhand wel vast komen te staan, dat de beperkte ruimte in het middengolfgebied, hetivelk de omroep ten dienste staat, tot steeds -l meet onhoudbare situaties leidt Dit middengolfgebied, waarin ook de zenders Hilversum I en II werken, bezit ongeveer 120 bruikbare golflengten. In Europa zijn echter reeds meer dan 600 zenders in de lucht, waardoor niet iedere Zender een eigen golflengte bezit en meerdere zenders eenzelfde plaats moeten delen. De zenders zijn in de loop der jaren met steeds groter vermogens gaan ioerken en omdat in het middengolfgebied, vooral na zonsondergang, de uitstra- nng tot over vele landen reikt, is er in dit middengolfaethergebied een ware hek- senketel ontstaan. Er zijn internationale golflengte-conferenties gehouden, men heeft met zend- tnergieën en golflengten gepast en gemeten, maar een oplossing in deze richting bleek onmogelijk. In Duitsland, dat er na de oorlog slecht was afgekomen met zijn golflengten en welk land door zijn aardrijkskundige ligging bovendien zeer sterk blootgesteld aan de instraling van zenders uit de omringende landen, heeft men van de nood een deugd gemaakt. Men ging over naar de Ultra-Korte Golf-band (U KG van 3 die nog voor omroepdoeleinden beschikbaar was en paste tevens een nieuwe modulatie-methode toe, de Frequentie-Modulatie (F.M.). Op deze wijze sloeg men twee vlie gen in één klap. Im mers de korte golf lengte van 3 m. heeft een veel Deter begrensd stralings oppervlak, omdat reflecties door de fonosfeer, zoals bij de middengolven, niet voorkomen. Hierdoor is alleen normale ontvangst mogelijk in een ge bied, dat niet zo heel veel verder reikt dan de opti sche horizon, gezien van de U.K.G.-zend- mast af. Wel kan het z.g. troposferisch effect ontstaan, door buiging of breking van de golven in dampkringlagen. Waardoor grotere af standen overschre den worden, maar dit effect is van ge ringe betekenis, ver geleken met de nor male ruimteliik golfstraling over grote afstand, die in het middengolfge bied plaats vindt. Normaal kan men in het U.K.G.-gebied van ca. 3 m. reke nen met een stra lingsreikwijdte van ca. 50 K.M. Deze beperking van de zenderreikwij dte dringt weliswaar tot bouw van meer dere zenders om een geheel land te bestrijken, maar zij garandeert in ieder ^ndergebied een goede storingvrije ont- 7p t Andere zenders op dezelfde golf lengte m verder gelegen gebieden zijn nu Been bedreiging meer en men kan dezelfde golflengte dus op betrekkelijk korte afstanden steeds weer opnieuw gebruiken. Bij een juiste keuze van zenderplaat sing. antennestralingsvermogen en een goede verdeling van de beschikbare golf- kanalen in dit U.K.G.-gebied behoeft er geen sprake meer te zijn van ruim tegebrek in de aether. Integendeel, er is dan. zoveel ruimte dat de tot nu toe ge bruikelijke kanaalbreedte van de zender aanzienlijk vergroot kan worden. Door bet aethergedrang in het middengolfge bied moest men noodgedwongen iedere zender slechts een ruimte geven van 9000 Hz., zodat boven de 4500 Hz. alles afgesneden werd en de luisteraar dus bij de ontvangst van muziek de boven tonen niet mee thuis gestuurd kreeg Als men bedenkt dat ons gehoor gemid deld reikt tot boven de 10000 Hz dan is bet duidelijk dat er helaas veel opge offerd moest worden van de klank schoonheid van muziekuitzendingen. In bet U.K.G.-gebied kan men evenwel maar hefst een kanaalbreedte van 400.000 Hz zonder bezwaar toelaten omdat er nu rv.imte genoeg i* Zó eenvoudig kan er ulitzien een zender voor de Ultra-korte als hij maar hoog genoeg staat. golf Kwaliteitswinst Beperking van het toonbereik in het hoorbare frequentiespectrum is nu niet meer nodig en men kan het ge hele hoorbare toongebied volledig tot zijn recht doen komen. Men gaat dan ook veel verder dan 4500 Hz en heeft de bovenste grens bereikt op 15000 Hz, zodat met zekerheid alle boven tonen de luisteraars kunnen bereiken Muzikaal gezien een winst van bijna twee octaven. De nieuw geschapen ruimte-omstan digheden brachten nog een andere grote vooruitgangsmogelijkheid met zich me de. Een nieuwe, reeds jaren geleden door de Amerikaan Dr. Armstrong ontwik kelde modulatiemethode, de Frequentie- Modulatie, kon nu tevens in toepassing worden gebracht. Dit modulatie-systeem is nml. alleen te gebruiken indien er een behoorlijk breed aetherkanaal be schikbaar is en dit is er nu juist bij de U.K.G.-omroep. Het F.M.-systeem dat eigenlijk ook op de middengolven zo werd begeerd, maar geen schijn van kans had door de geringe bewegings vrijheid in dit gebied, krijgt nu zonder meer de meest voortreffelijke condities. Het verschil tussen A.M. (amplitude modulatie) en F.M. (frequentie-modula tie) kan in het kort als volgt worden aangegeven. Advertentie k VOEDT VERSTERKT EN DESINFECTEERT 7 DE HUID (Van onze correspondent) dr i 0U(1.-minister van onderwijs, prot Va Gielen, heeft op een bijeenkomst n de K.V.P. kring Groningen, welke W'Nadering een appèl genoemd kan kj en voor de a.s. gemeenteraadsver- '-'nsen, in een rede gewezen op de supC'ale betekenis van iedere verkiezing, he f!aa' voor ons katholieken. Uitvoerig een( •prof' Gielen gesproken over onze j^nheid. Iedereen is wel voor eenheid a ar iedereen verbindt er voorwaarden \V|j." De eenheid kan men echter alleen lij ea door er onvoorwaardelijk voor te dc Gritiek mag en moet er zijn, maar blij eenheid moet buiten beschouwing bfj-''11' want de eenheid is een kostelijk 1 en de ruggegraat van onze politiek. h Prof- OCide Gielen behandelde daarna de de rf^yaren' die de eenheid bedreigen, is st^u r de toekomst van de K.N.P. WeP gebonden aan het physiek wel en braaiyan,de heer Weiter en de door- GieWgeuachte van de P-v.d.A. Prof hathni- teogde. dat de eenheid van de hioet Ki-e gemeenschap gehandhaafd hog ."-ven, omdat onze emancipatie tijd v°hooid is en omdat we in een andpv waarin fundamentele ver- van plaats vinden. Aan de hand Ons F®ffende voorbeelden toonde spr. veej u ort aan emancipatie aan. Van °hze h g is verder de doorvoering van leven rglnselen in het maatschappelijke h*t VPr£„ne *Uidige ,tljd A" ,di,t ,and ZOU eetl =rdwijnen van de politieke eenheid kep pg Srctere achterstand veroorza- vraa/rof. Gielen stelde zijn gehoor de aU ri;'„ et mogelijk is om in een partij hachtin van de P-v.d.A. katholieke ge- gep ai vhdoende tot gelding te bren dat nvvf ai?twoord ontkende hij dit, om d'e' ont wl e van de politieke eenheid, Vep daar gehandhaafd moet blij- eh 'vpi-,?Cessies Sedaan moeten worden niet" i jmda* het katholieke volk het v#n, i nde geëmancipeerd is. fn Steler, Y van zijn betoog heeft prof. c verschillen uitgemeten tussen K.V.P, en P.v.d.A. met alle consequenties die er aan verbonden zijn. Bij de discussies werd door de kring voorzitter. de heer Hulsman, de mening van prof Gielen gevraagd over de al of niet noodzakelijkneid van het Uitge breid Technisch Onderwijs. In het indus trialisatierapport van Groningen is n.l. aandacht aan deze vorm van onderwijs besteed. Prof. Gielen vond het Uitge breid Technisch Onderwijs een gewenste en belangrijke schakel tussen lager en middelbaar technisch onderwijs. De vraag blijft intussen open of een geheel ander systeem voor het technisch onder wijs niet beter ware geweest en dan gaf deze hoogleraar de voorkeur aan het Belgische en het Zwitserse stelsel. (Van onze correspondent) In de Oosterhaven te Groningen is een 5-jarig meisje verdronken toen het aldaar op enkele balken aan het spelen was. Een van de balken heeft erg wan kel gelegen, waardoor het kind in het water terecht is gekomen. Toén het kort nadien op het droge was gebracht waren de levensgeesten reeds geweken. Te Veenhuizen is een tweejarig meis je, dochtertje van de familie Nanninga te Bankenbos bij het spelen in een wijk geraakt en verdronken. Nadat men reeds lang aan het zoeken was naar het kind vertelde een speelkameraadje dat het meisje in het water was gevallen. Verder is te R.W.I. Norg een vierjarig jongetje, zoontje van de familie Graaf- stra in een teil met kokend water ge vallen. Het kind werd ernstig gewond. Is er geen modulatie, dus geen over brenging van geluiden, dan is de zender- draaggolf ongemoduleerd en zijn frequen tie en amplitude constant. Gaat men nu moduleren (d.w.z. brengt men het over te brengen geluid in het zenderkanaal) dan geldt bij de oude A.M.-methode, dat de frequentie constant blijft en modulatie van deze frequentie ontstaat omdat de amplitude in het rhythme .ran de over te brengen geluidstrillingen heen en weer slingert. Bij de nieuwe F.M.-metho- de is echter de amplitude constant en slingert de frequentie in het rhythme van de modulerende geluidstrillingen Wat bij A.M. 100 pet. modulatie is wordt bij F.M. met maximale frequen tie-zwaai aangeduid, terwijl het begrip modulatie-index hier wordt aangegeven als de verhouding tussen frequentie- zwaai en modulatiefrequentie. Geen storingen Nu is het prettige van de F.M. te genover het oude A.M.-systeem dat atmosferische storingen (onweer) en storingen veroorzaakt door electrische apparaten (man-made statics zegt de Amerikaan zeer juist) ons geen last meer bezorgen, omdat deze storingen nu van een geheel andere gestalte zijn als we ze vergelijken met het F.M.- trillingsbeeld. Dit zo mooi samen gaan van U.K.G. en F.M. opent dus de weg naar nog nimmer gedroomde kwaliteitsont vangst, rustig en zuiver, zonder storin gen van andere zenders, van onwe- ders of van electrische apparaten. Deze storingsvrijheid heeft de nieuwe methode ook uitermate geschikt ge maakt voor communicatie-doeleinden en de frequentie-modulatie is inmiddels in allerlei civiele en militaire radio installaties reeds toegepast. Men kan hierbij bovendien, als het om spraak gaat. volstaan met een veel smallere bandbreedte en neemt dan niet meer aetherruimte in beslag dan strikt nood zakelijk is. (Narrow band F.M.). De U.K.G.-F.M.-zenders zijn aanzien lijk kleiner dan de huidige A.M.-zenders, die de Omroep gebruikt. Heeft men voor een moderne omroepmiddengolfzender een groot bouwwerk nodig, dat millioe- nen kost, een grote F.M.-omroepzender (b.v. één van 10 K.W.J is in vergelijking met zo'n A.M.-middengolfomroepzender maar een lilliputter. O.a. 4 meter breed, 2% meter hoog en ca. 1 meter diep. Overigens hebben de meeste U.K.G.- F.M.-zenders, die men in Duitsland ge- bruitk, slechts een bereik van ca. 1 tot 3 K.W. en zijn dus nog kleiner van af meting. De zendervermogens kunnen juist zo betrekkelijk klein blijven, om dat het geen zin heeft meer energie door de antenne ie doen uitstralen dan nodig is voor een stabiele omgevings ontvangst in een straal van hoogstens 50 K.M. Een uitgebreid aardnet zoals bij de A.M.-omroepzenders is bij de U.K.G- niet nodig. Tevens is er geen enkel be zwaar meer om de zenders midden in een stad te plaatsen en de antenne op een hoog bouwwerk, bijv. een toren, op te richten. Om een goede optische reik wijdte te hebben moet de speciale an tenne, die zelf maar betrekkelijk klein is, zo hoog mogelijk boven de omgeving uitsteken. In het bergachtige buitenland benut men hiervoor geschikte bergtop pen. Wel moet de antenne in zijn omge ving vrij zijn van hoge gebouwen of omringende heuvels om zonder schaduw werking over de gehele omgeving heen te kunnen stralen. Drie op één zender In principe biedt het U.K.G.-F.M.- systeem in ons land aan iedere om roepvereniging de mogelijkheid om elke dag uit te zenden en zal dus eer aanzienlijke programma-uitbreiding mogelijk zijn. Het spreekt vanzelf dat juist dit laatste ons weer op een ge heel ander terrein brengt en hierbij allerlei nieuwe aspecten aan de orde komen. Verbluffend is de laatste uitvinding van de F.M.-pionier Dr. Armstrong. On langs is door hem de mogelijkheid ont dekt om tot dubbele en zelfs drievou dige frequentie-modulatie te geraken, waardoor over één zender twee of drie verschillende programma's kunnen wor den uitgezonden. Op deze wijze kunnen de omroepverenigingen zelfs broederlijk een zender delen zonder voor elkander uit de weg te hoeven gaan. Bovendien schuilen hier mogelijkheden voor de stereofonische omroep, die twee kanalen nodig heeft en eigenlijk door het aethergedrang nimmer aan bod is ge komen. Nu zou dit mogelijk worden omdat de beide „oorkanalen" toch in één aetherkanaal, zonder elkaar onder ling te hinderen, kunnen worden onder gebracht Het is dus uit dit alles wel duidelijk welke grote perspectieven ook voor Ne derland in dit nieuwe uitzendsysteem schuilen. De totstandkoming van een F.M.-zendernet in ons land zal het Noorden, Oosten en Zuiden des lands eerst dan volledig uit hun radio-isole- inent verlossen. Omroep en P.T.T. zijn dan ook zeker niet ongevoelig voor de totstandkoming van zo'n U.K.G.-F.M.- net. Reeds onderzoekt men hoe deze nieuwe weg het beste kan worden ingeslagen en omdat hier niet alleen zuiver technische kwesties de aandacht dienen te hebben, moeten ook de andere consequenties eerst nauwgezet onder de loupe worden genomen. Organisatorisch, economisch en programmatisch zijn er vele gezichtspunten. Daarnaast is er dan nog de toestelbezitter, want die ziet zich gesteld voor het feit dat hij het nieuwe systeem niet op zijn oude toe stel kan ontvangen. Ook op dit terrein heeft de ervaring in Duitsland een gun stige ontwikkeling te zien gegeven. De gevolgen, die U.K.G.-F.M.-omroep voor de toestelbezitter heeft, zullen bin nenkort in een afzonderlijk artikel in dit blad worden behandeld. Voor de tweede maal heeft gisteren de 42-jarige Amerikaan Harold 3. Ado nis voor de Amsterdamse Rechtbank gestaan. Zoals wellicht bekend, wordt deze voormalige ambtenaar van de staat New Yersey belast met het toe zicht op de zgn. „anti-gokwetten", er van beschuldigd, steekpenning te heb ben aangenomen van een inmiddels ge liquideerde gangster, Willie Moretti, exploitant van speelzalen. Op grond van deze omkoping wordt door de Ame rikaanse regering uitlevering van Ado nis gevraagd. Reeds in haar zitting van 19 Januari j.l. heeft de rechtbank een aantal uit Amerika ontvangen gegevens betreffende deze zaak onderzocht. Op grond daarvan werd advies uitgebTacht aan de minister van Justitie. In April kwam er nieuw bewijsmateriaal uit de V. S. en de minister heeft nu aanvullend advies aan de rechtbank gevraagd. Dat aanvullend materiaal bracht wei nig nieuws. Er was een verklaring, die op de vorige zitting uit de derde aarld aanwezig was. en nu uit de tweede hand was verkregen. Er was het resultaat van het onderzoek over de uitgaven en officiële inkomsten over de periode, waarin Adonis de steekpeningen to taal ter waarde van 228.000 dollar zou hebben ontvangen. Adonjis bleek 43.892 dollar te hebben uitgegeven, ter wijl hij slechts 2800 dollar kon hebben verdiend Adonis echter trachtte aan te tonen dat hij in die periode een huis had laten bouwen ter waarde van 38 000 dollar, welk bedrag hij had ver- krro n uil hypotheken en leningen. Op grond van dit alles meende de Of ficier van Justitie, mr. W. B J. Aberson, dat er voldoende bewijsmateriaal aan wezig was om aan de gevraagde uitle vering te voldoen. Voorts bleef hij bij zijn reeds op 19 Januari geuite conclu sie dat het uitleverings-tractaat van 1904, waarin het delict van omkoping is opge nomen, niet alleen op de toenmalige ko loniën betrekking heeft, maar wel dege lijk ook op het Moederland. Dit was ter vorige zitting reeds het onderwerp van een langdurig juridisch debat geweest. De raadsman, mr. J. Roggeveen uit Haarlem, merkte op dat het bewijsma teriaal inderdaad en dit was ook door de officier toegegeven geen nieuws bevatte. Voorts beschikte de raadsman over een verklaring van dezelfde per soon, die de omkoping van Adonis aan toont, dat van de 12.000 dollar die de verdachte negentien maanden lang elke maand zou hebben ontvangen, er 10.000 naar de gouverneur van de staat New Yersey gingen. Uit de beweringen van mr. Roggeveen bleek dat de zaak zeer duister is en dat men zelfs in New Yer sey niet helemaal weet wat ermee aan te vangen. Er schijnt een soort parle mentaire enquêtecommissie te zijn sa- Te Harkstede is weer eens een ge heime zender gesnapt. In samenwerking met de Radio-opsporingsdienst der PTT en de Rijkspolitie te Harkstede is aan de Borgweg de geheime zender „Victo ria" gesnapt. De eigenaar R.S. kreeg een proces-ver baal. De Victoria kraaide al geruime tijd via clandestiene weg victo rie. Een tweede geheime zender, de Mona Lisa, wist te ontkomen. mengestelddie verschillende personen heeft gehoord. Hierbij zou zijn vastge steld dat de naam Adonis inzake de om koping nooit zou zijn genoemd. Overi gens zeide de raadsman dat Adonis in werkelijkheid niet wordt beschuldigd van omkoping, maar van „conspiracy" een delict dat de Nederlandse wet niet kent. Bovendien zou de zaak reeds ver jaard zijn, de termijn daarvoor is twee jaar. De Rechtbank, die werd gepresideerd door mr. B. de Gaay Fortman, zal nu binnen veertien dagen haar advies aan de minister van Justitie uitbrengen. De Katholieke Kapperspatroonsbond heeft een telegram aan de minister van Financiën gezonden, waarin de minis ter verzocht wordt te willen bevorde ren, dat de zeer onbillijk geachte om zetbelasting zal worden afgeschaft, dan wel wordt verminderd. In het kappers- bedrijf kan cïeze belasting niet op de cliënt worden verhaald en komt dus geheel ten laste van de kleine onder nemer. Bovendien is het indexcijfer sinds 1950 circa 10 pet. gestegen, met als gevolg, duurdere electra, steenkolen, voedingsmiddelen, huurverhoging, ver hoging omzetbelasting en sociale las ten, waarvoor de kaoper practisch geen compensatie ontvangt. De bond vraagt voor deze kwestie de aandacht van de minister en verwacht een bevredigen de oplossing. Na wekenlange voorbereidingen is men er Maandagmiddag in geslaagd het Franse schip „Carthage", dat sedert de eerste Februari van dit jaar op het strand bij Scheveningen heeft gelegen, los te krijgen. Twee kleine sleepbootjes van een Rotterdamse bergingsmaat- schappij hebben de laatste werkzaam heden verricht en omstreeks het mid daguur werd het oude schip van het strand afgetrokken en achterwaarts de zee ingebracht. De schroef stak nog bo ven water uit. Twee weken geleden heeft men de werkzaamheden moeten staken, omdat het water te laag was, om nog een po ging met een redelijke kans op succes te wagen. De bedoeling was toen, om in het begin van Mei met de bergings werkzaamheden verder te gaan. Inmid dels bleek gisteren, dat het water toen reeds hoog genoeg was, om succesvol te kunnen werken. Tot Zondag laat in de avond is men bezig geweest, om he denmorgen in alle vroegte weer verder de arbeiden. En thans zijn al deze po gingen inderdaad met succes bekroond: onder het schorre gejuich van de scheepshoorn trokken twee nietige sleep bootjes het oude Franse schip van het strand af. Honderden belangstellenden waren op dit uur, ondanks een ongezellige regenbui, op de boulevard en op het strand aanwezig, om de „Carthage", die twee maanden lang een extra attractie voor de badplaats is geweest, uitgeleide te doen. Het Franse schip is naar Rotterdam gesleept. Daar zullen enkele reparaties worden verricht. Vervolgens zal moeten worden afgewacht, of de rederij van de „Carthage" de schuld aan de Belgische scheepswerf zal voldoen. Tot zolang zal het Franse schip opnieuw moeten wachten, maar alth;ns in gunstiger om standigheden, dan de twee laatste maanden in Scheveningen het geval is geweest! De staatssecretaris van Financiën, dr. W. H. v. d. Berge, heeft in een nota aan de Tweede Kamer o.m. gezegd, dat bjj een aantal ondernemers, die goederen pro duceren, waarop een weeldebelasting van 30 pet. drukt, door het teruglopen van hun omzetent een in verhouding vrij grote inkrimping van personeel heeft moeten plaats vinden. Zonder te stellen, dat dit geheel aan het hoge tarief van 30 pet. moet worden toege schreven, heeft dit ongetwijfeld op de afzet een nadelige invloed gehad. Als voorbeeld zij gewezen op de cos metische industrie, waarin van het eerste kwartaal 1951 oo het eerste kwartaal 1952 een daling aan werkge legenheid zich heeft voorgedaan van 30 oct„ en op de glas- en aardewerk industrie een industrie, die slechts ten dele aan 30 pet. weeldebelasting onderworpen goederen vervaardigt waar van 1952 op 1953 nog een terug gang van 25 pet. zich heeft voltrokken. Zonder nu vooruit te lopen op de uiteenzetting, welke de regering zich voorstelt bij de aanbieding van de andere ontwerpen van wet te geven, kan worden gezegd, dat de afschaffing van de weeldebelasting van 30 pet welke budgetair gezien, in verhouding tot het totaal van alle andere voorzie ningen slechts een bescheiden betekenis heeft na ampele overweging, gere kend is te behoren tot het geheel van fiscale maatregelen, die het meest urgent moeten worden geacht. Zij houdt echter geen verband met het vraagstuk van compensatie voor de huurverhoging. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Churchill heeft gisteren bij zjjn bin nenkomen in het Lagerhuis een ovatie ontvangen van de aanwezige leden, be doeld als gelukwens voor zijn nieuw verworven ridderschap van de Kouse band. Op zijn beurt wenste Churchill Attlee geluk, die na een blindedarm operatie teruggekeerd was op de oppo- sitiebanken. Een socialistisch lid vroeg Churchill of hij de verzekering kon ge ven dat hij zich niet bevond op de glibberige helling naar een „andere plaats" (dit laatste Is het in het Lager huis gebruikte woord voor Hogerhuis). Churchill gaf de verzekering gaarne, mits „andere plaats" werd gebruikt in zijn strikt parlementaire betekenis. De vriendelijkheid bleef niet duren. Nadat eerst een ervaren socialiste haar beklag had geuit over het feit dat een conservatieve dame die pas een week in het Lagerhuis was in een Zondags blad ten onrechte had vermeld dat zij haar, de socialistische dame. snurkend had aangetroffen op een sofa in een der talrijke particuliere vertrekken van het Uit de tot dusver binnengekomen uit slagen van de Franse gemeenteraads verkiezingen blijkt dat de communisten ongeveer evenveel zetels zullen blijven bezetten; in de grote steden liepen zij hier en daar iets vooruit, op het platte land verloren zij een aantal zetels. De meest opmerkelijke teruggang wordt bjj (Van onze Brabantse redactie) ijna honderd kle dingstukken, allen eigenhandig ver vaardigd door leden var het Philipspersoneel wer den Zaterdagmiddag ii het Ontspanningsgebou' van Philips te Eindhove; den volke getoond. Hc talrijke publiek bestonu uit de critisch toeziende jury, dan de belangstel lende en nu en dan spon taan applaudisserende me vrouw Philips-de Jongh die in gezelschap was van de echtgenoten van enigr leden van de Raad van Bestuur en verder uit col lega's en familieleden van van de mannequins-costu- mières. Er waren rokken en blouses, daagse japon netjes, vacantiekleding en geklede japonnen en voor elk van deze categorieën waren afzonderlijke prij zen beschikbaar. Het werd een grappig mengelmoesje van verle gen, brutale, onverschil lige (of onverschillig doende), eenvoudige en coquetterende vrouwen en neisjes. Mannequin spe en bleek weer eens te ïeer helemaal niet zo emalckelijk te zijn, wat /ij in zekere zin ook ïaar heel gelukkig vin- en. Maar waarmee nu >ok weer niet gezegd wil zijn, dat een beetje meer zwier hier en daar niet op zijn plaats zou zijn ge weest. Dat geldt trou wens evenzeer voor de getoonde kledij, waai'aan veel zorg was besteed al hing de rokzoom niet altijd gelijk maar die toch wel erg een persoon lijke noot ontbeerde Eigen fantasie en durf tot oorspronkelijkheid ont brak vrijwel geheel, op een enkele uitzondering na. Over het geheel geno- men mocht het resultaat van de inspannig met de naald echter gezien wor den. Zeker zal deze ge zellige show veel meisjes prikkelen om ook eens zelf aan de slag te gaan en dat is belangrijk, ook al is dan de eerste keer de beste het succes nog niet zo groot, dat men di reet met een prijs naar huis gaat. De vervaardigsters van Brabangonne, Symphonic in F en Drie jaargetijden, om er maar enige te noe men, hebben ook meer met dit bijltje gehakt, of liever met deze naald ge naaid. voor ze tot dit re sultaat konden komen. de Gaullisten geconstateerd. De socia listen boekten kleine stemmenwinsten evenals de katholieke M.R.P., en de dissidente Gaullisten. De definitieve uitslagen zullen pas over 14 dagen be kend zijn, aangezien op 3 Mei herver kiezingen zullen worden gehouden voor die gevallen waar de candidaten bij de verkiezing van Zondag j.I. geen abso lute meerderheid kregen. De einduitsla gen in de grote steden znlien, gezien het ingewikkelde systeem, pas van avond laat bekend zijn. Woordvoerders van het ministerie van Binnenlandse Zaken zijn van me ning dat de samenstelling van de Pa- rijse gemeenteraad er ongeveer als volgt zal komen uit te zien: communis ten 26 1), gematigd conservatieven 25 25), radicalen 11 11), Gaullis ten 11 41), socialisten 10 2), Volksrepubliekeinen 7 2). In Marseille verloren de Gaullisten 23 zetels, er zullen hier slechts vier Gaullistische gemeenteraadsleden te rugkeren. De Franse communistische partij heeft een communiqué uitgegeven, waarin samenwerking met de socia listen voorgesteld wordt tijdens de a.s. Zondag te houden laatste verkie zingen. De communisten willen hun candi daten opdracht geven zich terug te trekken in gemeenten, waar de socia listen in de meerderheid zijn en hun xanhang opdracht geven op de socia listische candidaten te stemmen, mits de socialisten dezelfde gedragslijn zouden volgen voor gemeenten, waar de communisten de beste kansen op een overwinning maken. De communisten stelden echter een oorwaarde. De socialisten zouden eerst .iioeten instemmen niet het volgende programma: Grote besnoeiingen op de Franse militaire uitgaven. Een einde aan „de samenzwering van de regering" tegen de communisten. Een einde aan de oorlog in Indo-China. Lagerhuis, ging men weldra over tol verdere debatten over de wet op de de- nationalisatie van het vrachtvervoer langs de weg. Geprikkeld door de obstructiemetho den van de oppositie had de regering haar toevlucht genomen tot het gebruik van de guillotine, een weinig fraaie uit weg om het debat te bespoedigen. Het resultaat was dat de overblijvende amendementen en masse in stemming werden gebracht toen de guillotine voor de laatste keer viel. De regering won met 304 tegen 276 stemmen. Doch een meerderheid van 28 stemmen is een schrale troost voor het feit dat acht en vijftig amendementen van het Hoger huis en zeven en twintig amendementen van de oppositie zonder enige bespre king of debat werden verworpen. Er bestaat kans dat Labour, die niet zon der reden kwaad is, nu een motie van wantrouwen zal indienen. In het orgaan van de Nederlandsche Katholieke Middenstandsbond „Stu wing" worden de loop en de ontwikke ling van de wettelijke regeling van het cadeaustelsel gekenschetst ais een wei nig serieus en rechtlijnig beleid. Het artikel geeft een overzicht van de inge wikkelde voorgeschiedenis van de voor genomen regeling en somt de talloze veranderingen op in het standpunt van de regering t.a.v. deze regeling. Het blad betoogt dan dat de Neder landsche Katholieke Middenstandsbond nog steeds geporteerd is voor een wet telijke regeling op de kortst mogelijke termijn. Stuwing constateert in de ma terie van het cadeaustelsel twee aspec ten. Ten eerste de bescherming van de branchegenoten onderling tegen oneer lijke concurrentie, welke zich mogelijk kan voordoen door het geven van ca- deaux. Dit is een aangelegenheid, welke de branche betreft en welke dus moge lijk te zijner tijd door de afzonderlijke bedrijfschappen geregeld kan worden. Het tweede aspect ligt in de bescher ming van de branches onderling tegen het euvel, dat de ene branche geschen ken geeft in de vorm van artikelen welke voor andere oranches normale handelsvoorwerpen zijn. Deze aangele genheid zou mogelijk t.z.t. door b.v. een hoofdbedrijfschap detailhandel geregeld kunnen worden. Maar wat dan ook t.z.t. geregeld kan worden, een feit is, dat men niet kan zeggen, wanneer dat „te zijner tijd" zal aanbreken. Een feit is ook. dat de kwes tie als zodanig met de dag dringender wordt. Daarom kunnen wij. aldus „Stu wing", niet wachten op dat „te zijner tijd" en daarom dringt het blad er ook met de allergrootste klem op aan, dat er nu zo spoedig mogelijk een wette lijke regeling komt, welke eventueel „te zijner tijd" vervangen kan worden door regelingen in de publiekrechtelijke bedrijfs-organisatiesfeer. Op 61-jarige leeftijd is in New York overleden de heer A. Soep, een voor aanstaand man in de Amsterdamse dia manthandel en tevens een der grootste fabrikanten. Vóór de oorlog is hij be stuurslid geweest van de juweliersver eniging en na de oorlog werd hij de eerste voorzitter van de vakgroep, daar na ere-voorzitter van de juweliersver eniging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5