Toestand in Indo-China spitst zich toe Nederland moet thans hefschroef vliegtuigen aanschaffen 2 Onze Koningin Onderscheidingen in Haarlem en omgeving Bereiden communisten nieuwe actie voor in geheel Zuid-Oost-Asië? Tot hoofd en hart Geen verder ov Kerk en Staat erleg tussen tde in Joegoslavië 108,7 millioen in Rampenfonds VIETMINH-REBET.T.F.N RUKKEN SNEL OP Passagiersvervoer op bescheiden schaal mogelijk l]»|] aV^JNPVJM Het weer WOENSDAG 29 APRIL 1953 77ste JAARGANG No. 25670 Apothekersassistenten veroordeeld Dood door schuld Vulkaanuitbarsting eist dertig doden Droevig einde van school reisje voor Japanse kinderen Deense Senaats verkiezingen Ir. Meyer Drees tijdens helicopterforum K. Oude spoorwegtunnel ingestort Twee huizen onder neer stortend puin bedolven Onbekende duikboot bij Zuid-Afrika Vierde maal in zes weken Herhalingsoefeningen Koninklijke Marine WUnTfk ■•UÏÏÏÏ KT? WINDJACKETS - SWEATERS Weens ingenieur door Russen ontvoerd? BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 'Jkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 1. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI1S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Morgen viert H. M. Koningin Juliana haar verjaardag. Het is, zoals steeds, een vreugde dag, niet alleen voor het koninklijk gezin, maar ook voor het gehele Ne derlandse volk, dat zich zo hecht ver- honden voelt met het Huis van Uranje-Nassau. In deze dagen wel- hcht meer dan ooit te voren. Nog geen drie maanden geleden immers trof Nederland een overstromings ramp zoals het in geen eeuwen meer gekend had. Het kolkende water spoelde over de vruchtbaarste lan douwen, duizenden mensen meesle pend, van wie honderden een afschu welijke dood vonden. Maar te mid den van die onbeschrijflijke chaos rag men overal een eenvoudige t rouw het gelaat trillend van ont roering, onvermoeibaar door slijk en Water wadend en de mensen, die het ^ege lijf hadden weten te redden, tl oostend en moed insprekend. Het Was onze Vorstin, die in die bange hi'en te midden van de zwaar getrof fen bevolking wilde vertoeven, even als haar Moeder, prinses Wilhelmina, en heel het koninklijk gezin. Met ontzag en bewondering volgde heel de wereld de bezielende houding van net Koninklijke Huis, welke een spontane actie over heel de wereld Ontketende, waarin de volken als om strijd wilden bewijzen dat er toch nog andere gevoelens in de harten der hiensen leven dan haat, nijd en af gunst. Eén ogenblik werden de scheidslijnen, die de volken helaas Verdeeld houden, opgeheven om Plaats te maken voor een onvoor waardelijke edelmoedigheid. Hoe treffend juist waren de woorden van Koningin Juliana in haar radio-rede op het eind van die verschrikkelijke Week uitgesproken: „hoe dieper de nood, die zijn offers nam, des te die per is tevens in de harten het be ginpunt gelegd voor een verbroe dering der mensheid, wat tot ver over de grenzen van het vaderland zijn weerklank vond". De verbroedering der mensheid, het streven naar eenheid in plaats van een verdeeldheid, Welke de wereld verscheurt, is een thema, waarop onze Vorstin al vaak in haar redevoeringen heeft gewezen. Bijna profetisch klinken ons thans, nu de wereld weer een schuchtere hoop op vrede durft koesteren, de Woorden in de oren van haar Kerst boodschap: „Langzamerhand groeit algemeen het begrip, dat de mensheid ook in Waarheid een eenheid behoort te we zen, en ook dat, willen wij blijven Voortbestaan, die eenheid te verwer kelijken moet zijn en dus in een niet te verre toekomst moet liggen. Zo hebben wij dan door deze nood zaak een dieper besef leren kennen v an het leven en een dieper begrip voor de wereldnood. Wij kunnen alleen maar dankbaar zijn voor dit besef, dat een b(^n is van het dagen van een licht dat in di duisternis schijnt, ook al lijkt het nog onzeker en kil, zoals het eerste len gen der dagen in de winter." Zelf laat onze Vorstin geen gele genheid voorbijgaan om hen, die in nood verkeren te helpen en de we reld verdoofd door wapengeweld en oorlogsdreiging wakker te schud den. Wij denken hierbij aan de brief van Hare Majesteit, onlangs door Prins Bernhard aan president Eisen hower overhandigd, waarin zij het hoofd van het machtige Amerika Verzoekt de leiding te nemen in een Poging om het steeds groter worden de wereldproblemen der vluchtelin gen op wereldbasis op te lossen. Men Piene niet, dat een dergelijke brief, cmdat hij afkomstig is van de Vorstin Van een klein land, geen invloed uit oefent op de houding van grote mo gendheden. Juist dezer dagen, vrij wel tegelijk met Eisenhower's ant woord op het schrijven van Koningin Juliana, is een noodwet in de V. S. aanhangig gemaakt om boven de be gaande quota 240.000 emigranten in Amerika toe te laten. En in zijn dht- Tvoord schreef de president: „Dat gij uw gedachten over het Probleem, dat de vluchtelingen de vrije wereld bieden, hebt laten gaan op een tijdstip, dat uw eigen land en °lk zo heldhaftig de lasten van een overbevolking en de desastreuze ge- °lgen van de recente overstromin- onder de ogen zien, bewijst op hieuw de deernis, welke Uwe Maj~s- steeds toont voor hen die buiten ?e grenzen van uw land in nood ver- oren." Hoe gemakkelijk gaan deze din gen in ons jachtige leven aan onze aandacht voorbij. Zij lig- ?eimmers niet rechtstreeks in het Politieke en economische vlak, waar jW vermaterialiseerde moderne j?ens vaak uitsluitend oog voor heeft. et zijn dingen van hoger waarde, zij eken door het egoïsme der volken ®en en trachten de nobele gevoelens k ?.het hart te raken, waar een wer- j^ hJk, dat wil zeggen een christelijk, i manisme een vruchtbare bodem vinden. *mt leek ons goed deze nobele stre- Zj; Sen van onze Vorstin, waarmede jjL de schoonste tradities van het aa ls van Oranje-Nassau handhaaft, daE "e vooravond van haar verjaar- scv n°S eens op de voorgrond te bieW1Ven- Niet alleen óns volk is haar ove Y°?r. dankbaar, maar naar onze dic„ Hming talrijke andere volken, k0n^lch door het voorbeeld van een haj1??!11 van een constitutionele mo- Wotd16 *n eeri klein land, bewust Piidrii1' er hogere waarden en nju delen zijn dan staal, ijzer en ura- Ver] °m de mensheid de zo vurig angde vrede te hergeven. 71 /f or9erl 30 April waait weer overal het rood, wit, blauw tegen de ll/l voorjaarshemel, want Koningin Juliana verjaart. Een feest, dat te J-'J- Soestdijk in de familiekring wordt gevierd, nadat de Koningin met de Prins, omringd door de prinsesjes, des ochtends de bloemenhulde van het défilé in ontvangst heeft genomen. Een veelbewogen jaar sluit onze vorstin op deze 30e April af. Een jaar, waarin zij meer dan ooit respect heeft afgedwongen door haar onver moeide toewijding als een ware Moeder des Lands. Zij was paraat, onmid dellijk, toen de ramp van 1 Februari over ons land kwam. Zij was overal, bij de nood, bij het leed en de verwoesting en bij de wanhopige pogingen tot behoud. Haar zichtbaar leed symboliseerde het leed van de natie. Zoals ook de geestelijke veerkracht en de rustige moed, die er van haar uit gingen en dip zij gestalte gaf in haar radiotoespraak, de spreekwoordelijke kracht van ons volk personifieerde. De talrijke bewijzen van medeleven van ver buiten de grenzen, die aan haar persoonlijk werden gericht, be wijzen trouwens te over, hoezeer haar land. in haar gekend is. Een sterke moeder toonde zij zich, die haar jeugdige dochters in onmiddellijk contact bracht met wat deze ramp de mensen had aangedaan. En een ongedwongen, blijde moeder voor een talrijke kinderschaar was zij wat later, toen zij met de oudste prinsessen een aantal geëvacueerde kleintjes in het Paleis Soestdijk een feestelijke middag bezorgde. Maar ook ver buiten de landsgrenzen gaat haar bezorgdheid uit naar de mensheid, die in grote kommer leeft, getuige haar recente briefwisse ling met president Eisenhower over de hulpverlening aan de vluchtelin gen. Saamhorigheid en verbroedering, die boven de geestelijke en geogra fische grenzen uitgaat, daarop richt zich het ideële streven van onze Ko ningin. Dat God haar zegene in haar pogen om menselijkheid en goed heid te behouden in een samenleving, die steeds harder dreigt te worden. Foto Paul Huf Bil7* Nationaal Rampenfonds was tot in totaal f 108-7 millioen f ino'febrac^t- Maandag was de stand U8-s milii0en Tot commandeur in de orde van Oran je-Nassau is benoemd: prof. dr. N. H. Swellengrebel te Aerdenhout, directeur van het Tropeninstituut. Tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw is benoemd: ir. G. Fried- hoff, rijksbouwmeester te Wassenaar, vroeger hoofdingenieur te Haarlem; prof. ir. T. H. van Wisselingh te Aerden hout, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat; mr. F. H. A. de Graaff te Bloemendaal, voorzitter van de Stich ting van de Arbeid. Tot officier in de orde van Oranje- Nassau: P. Verhoog te Noordwijk, ge zagvoerder s.s. „Nieuw Amsterdam"; ir. H. Burck te Haarlem, voorheen hoofd geoloog bij de Geologische Stichting; ir. H. van der Meyden te Bloemendaal, directeur van Rubber Cultuurmaat schappij te Amsterdam; dr. B. Havinga te Heemstede, directeur van het Rijks instituut voor Visserij Onderzoek; ir. C. M. Cool, technisch adj.-dir. P.E.N, te Bloemendaal; A. Tibboel, wethouder te Lisse; Th. Hoogestijn, hoofdinspecteur P.E.N. te Haarlem; mevr. N. Pliester de Vries te Haarlem; mr. M. Rooy, hoofdredacteur N.R.Crt. te Aerdenhout. Tot ridder in de orde van Oranje- Nassau: E. J. van Lent, wethouder van Heemstede; J. C. Groenedijk te Bloe mendaal, techn. hoofdambtenaar van de Rijkswaterstaat; J. J. Mulder té Heem stede, vlieger bij de K.L.M.; J. K. van Keulen te Heemstede, hoofdmachinist Verenigde Nederlandse Scheepvaart Maatschappij; mej. E. de Bruyn (zuster Godefrida), te Haarlem; P. W. Peere boom te Haarlem, directeur van de gra fische bedrijven „Damiate"; B. Biesheu vel te Haarlemmerliede; B. Plaisier te Heemstede, oud-directeur van de N.V. Handelmaatschappij Boeke en Huideko per; dr. J. J. v. d. Belt, geneesheer bij de gevangenissen te Haarlem; J. Dek. leraar Rijkskweekschool, te Heemstede. De eremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in goud aan: W. Ne- derkoorn, commies-secretaris belastin gen te Haarlem; J. de Ruiter te Haarlem, en J. W. Veen te Haarlem, resp. oud voorzitter en penningmeester van de woningstichting „Het Oosten" te Haar lem; D. Bus, president-commissaris van de N.V. „Melkinrichting Velsen"; P. Corbee te IJmuiden, trawlerschipper bij de VEM; C. v. d. Jagt, adjudant gemeen tepolitie te Velsen; F. D. Raadman, techn. hoofdambtenaar openbare wer ken te Velsen. De eremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in zilver aan: mej. A. C. Boon te Haarlem, hoofdemployé der P.T.T A. Baas te Haarlem, employé lste klas P.T.T.J. B. Fenger te Haar lem, hoofdbesteller der P.T.T.; J. M. van den Berg te Haarlem, controleur der N.Z.H.V.M.; A. de Ridder te Haarlem, hoofdseinhuiswachter bij de N.S.; J. Couwenhoven te Bloemendaal, verte genwoordiger van de N.V. Polak te Zaandam; A. P. Akkerman, chef abonn. Haarlems Dagblad te Haarlem; G. van Dorp, te Sassenheim. landbaas op het bloembollenkwekersbedrijf N.V. Speel man; zuster Romano te Beverwijk; J. v Dijkhuizen, opzichter Publieke Werken te Bloemendaal; C. van Rijswijk, bri gadier der politie te Haarlem. De eremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in brons aan: J. Kui per te IJmuiden, monteur bij de Rijks waterstaat; H. de Bruin te IJmuiden, havenwachter bij de Rijkswaterstaat; G. H. Aberson te Haarlem, Th. G. Hesseling te Haarlem en H. W. Wienbelt te Haar lem, bankwerkers bij de N.S.; G. Kraaij te Haarlem, conducteur bij de N.S.; P. Huisman te Hillegom, bloemist-arbeider bij Gebr. van Zanten; H. van der Meer te Aalsmeer, timmermansknecht bij G. van der Meer en Zn. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft de apothekers-assistent J. B. tot een maand hechtenis en diens vrouwelijke collega A. P. tot veertien dagen voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en 100 boete, subs. 25 dagen hech tenis veroordeeld. Beide verdachten werden schuldig geacht aan dood door schuld. In de apotheek te Katwijk was een codeïnepoeder terecht gekomen tus sen poeders, die voor een ziek kindje waren klaargmaakt. Het jongetje was overleden, nadat het de poeder was ingegeven. Vier sterke legerafdelingen van de Vietminh-opstandelingen naderen vanuit het Noorden en Oosten de residentie van de koning van Laos, Luang Prabang. Voor uitgeschoven eenheden van de Vietminh-rebellen bevinden zich op minder dan 20 kilometer afstand van deze stad. Franse bommenwerpers blijven de oprukkende troepen met bommen en boordwapens bestoken, terwijl vrachtvliegtuigen verster kingen naar de bedreigde stad voeren. Alle ingezetenen van Luang Prabang zijn ingeschakeld bij werkzaamheden aan versterkingen. Tijdens een schoolreisje van 400 Ja panse kinderen naar de vulkaan de Aso Kioesjo vond er plotseling een uitbar sting van deze vulkaan plaats. Men vreest dat minstens dertig kinderen die zich in de onmiddellijke nabijheid van de krater bevonden, om het leven zijn gekomen. Een 100-tal andere kinderen liepen ernstige brandwonnden op. Volgens de gisteren bekendgemaakte resultaten van de verkiezingen voor de Deense Landsting (senaat) is de verde ling der 75 zetels als volgt: sociaal-demo craten 33 zetels; agrariërs (liberalen) 22 zetels; conservatieven 13 zetels; radi calen 6 zetels; „Georgisten" 1 zetel. De positie van de socialisten, radicalen en „Georgisten" is onveranderd gebleven. De communisten verloren hun enige zetel aan de liberalen en de conserva tieven, die tezamen de vorige regering vormden. Diplomatieke missies in Laos maken zich ernstig bezorgd over de mogelijk heid dat Luang Prabang in Vietminh handen valt. Met deze stad zouden zij de sleutelstelling in hun bezit hebben voor een uitval naar Siam en Birma. Ook zou dan de weg door de lucht vrij zijn voor aanvoer van Chinese voorra den naar de grens van Malakka. Het psychologische effect van de val van de residentie van Laos zou uiterst na delig werken en de houding van de inwoners van Laos kunnen doen ver anderen. De communisten hebben de regering van Siam ervan beschuldigd voorbereidingen te treffen voor „het helpen van Franse kolonisten bij het voeren van een agressie-oorlog in ïndo- China". In regeringskringen te Londen heb ben de communistische beschuldigin gen aan het adres van Siam de vrees verwekt dat de vredesstappen op Korea een mogelijk voorteken zijn van een krachtiger opdringen van de communisten in Z. O.-Azië met inbe grip van Siam. De ongerustheid over de tegenstrijdigheid tussen het Viet- minh-offensief in Laos en de vredes stappen van Moskou werd enige tijd tot zwijgen gebracht door de gedachte dat de aanval op Laos reeds lange tijd geleden was beraamd en dat de communisten niet in staat zijn ge weest de aanval tijdig te verhinderen tengevolge van binnenlandse moeilijk heden na Stalin's dood. De nu geuite beschuldigingen van de communisten zijn in overeenstemming (Van onze Haagse redactie) In het Kurhaushotel te Scheveningen is Dinsdagmiddag onder auspiciën van de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart een helicopterforum gehouden, dat ten doel had de mogelijkheden tot het gebruik van de helicopter in Nederland nader te belichten. Aan dit forum werd deelgenomen door alle instanties die in het gebruik van hefscbroefvliegtuigen zijn geïnteresseerd, zoals de rijksluchtvaart dienst, de K.L.M., de P.T.T., het reddingwezen, het Rode Kruis, het ministerie van Economische Zaken en van Landbouw, de marine, de luchtmacht. Voorts waren aanwezig de vertegenwoordigers van een groot aantal bedrijven, leden van de Eerste en Tweede Kamer en enkele wethouders van de grote steden. Ir. J. Meyer Drees van de stichting ontwikkeling en bouw van experimen tele hefschroefvliegtuigen, hield een causerie over de mogelijkheden van de helicopters in ons land. De heer Meyer Drees meende, dat thans de tijd is aan gebroken om hefschroefvliegtuigen aan te schaffen. Een dergelijke beslissing moet nu snel worden genomen. Passagiersvervoer met hefschroef vliegtuigen zal in de toekomst zeker mogelijk zijn. Thans is dit echter nog niet het geval; de toestellen zijn nog te klein en er zijn nog te veel pro blemen die eerst moeten worden op gelost wil men op grootscheepse ma nier passagiers gaan vervoeren. On danks dit alles is er toch wel een reden om op dit ogenblik reeds op bescheiden schaal met passagiersver voer te beginnen. Een kleine inloop periode kan volgens spreker van be tekenis zijn voor de verdere ontwik keling. Men moet hiermee niet wach ten totdat andere landen ons voor zijn, zodat wij dan ons experimentele stadium moeten beginnen als onze concurrenten dit reeds achter de rug hebben. In deze inloopperiode kan veel geëxperimenteerd worden op het gebied van koersbepaling, vliegen bij nacht en bij slecht zicht, vliegveldin richting, etc. Wat dit laatste betreft, de lucht havens voor helicopters zullen bij voor keur in de bebouwde kom dicht bij de grote gebouwen, zoals stations, post kantoren, etc. moeten worden aange legd. Er zullen uiteraard bepaalde eisen worden gesteld aan de inrichting van deze luchthavens, de afmetingen en de omgeving hiervan. De afmetingen van de luchthavens voor helicopters zullen zeker honderd bij honderd meter moe ten bedragen, in verband met het ge vaar van motorstoringen, waarbij het de piloot mogelijk moet worden ge maakt op het terrein te landen. Om dit terrein moet een soort van niemands land zijn, zonder obstakels, dat als noodlandingsterrein dienst kan doen. Zeer zeker is dit de eerste tijd van be lang, als uitsluitend met éénmotorige types wordt gevlogen. Met tweemotorige hefschroefvliegtuigen worden de geva- Hoe verder van de vuuroven der loutering, hoe kouder de harten^j ren van motorstoring belangrijk ver minderd en kunnen dus ook de eisen lager worden gesteld. De heer Meyer Drees sprak vervol gens over de mogelijkheid, de daken van grote gebouwen in te richten als landingsterrein. Deze daken zullen dan echter aan hoge eisen moeten voldoen. Zij zullen o.a. bestand moe ten zijn tegen harde landingen. De afmetingen moeten ook hier behoor lijk groot zjjn en zeker niet beneden de honderd bij honderd meter. Als landingsterrein komen dus slechts de daken van de allergrootste gebouwen in aanmerking. De helicopter is buiten het vervoer voor passagiers en post geschikt voor militair gebruik, alhoewel het leger er Premier Nagu'ib, de huidige heer ser over Egypte, is dezer dagen olechtig door de Egyptische pad vinders geëerd. Hij ontving een das met een zilveren havik tijdens de Jamboree, die te Cairo werd ge houden. Dr. Aly Hassan (links), president van de Egyptische Pad vindersorganisatie, overhandigde de onderscheiding. meer profijt van zal kunnen trekken dan de luchtmacht, aldus de heer Meyer Drees. Bij het leger kan het toestel worden ingeschakeld voor verbindings diensten, observatie, ziekenvervoer, etc. Ook voor de marine liggen hier kansen: als communicatiemiddel tussen schepen is het hefschroefvliegtuig zeer geschikt. Verder kan de helicopter worden ge bruikt bij waarnemngen, het onder houden van noodverbindingen en voor reclamedoeleinden. Voor landbouwdoel einden is het toestel momenteel nog te duur Hier kan beter worden gewacht op een iets goedkoper type. Overigens is de exploitatie van hefschroefvlieg tuigen, aldus besloot de heer Meyer Drees zijn causerie, in een incidenteel geval niet renderend. Samenwerking is hier het beste. Dit zou dan kunnen ge schieden door een stichting in het leven te roepen, waarvan men de hefschroef vliegtuigen zou kunnen betrekken. De overheid zou hierbij steun kunnen ver lenen of het initiatief hiertoe nemen. Bij de hierna gehouden discussies werd op een der vragen geantwoord, dat de exploitatiekosten van een hef schroefvliegtuig variëren van 1100 gul den per uur bij een totaal van 300 vlieguren per jaar tot 400 gulden per uur bij 1500 vlieguren per jaar. Uiter aard geldt dit alleen voor de directe kosten, honoraria voor piloten etc. is hierin niet gecalculeerd. met de Russische verklaring van Zater dag j.l. waarin o.m. de nadruk werd gelegd op een weigering van de Sovjet- regering om haar invloed aan te wen den bij 't afgelasten van de„ bevrijdings- strijd" van „koloniale volkeren" in Azië. Het Vietminh-radiostation heeft gis teren een decreet omgeroepen van de „verzetsregering van Laos". In dit de creet worden een aantal beloften gedaan aan hen die de Franse troepen afbreuk doen en wordt o.m. verklaard dat „vreemdelingen pagoden en kerken be schermd zullen worden". Tevens werd geëist dat de bevolking van Laos het binnenrukkende „vrijheidsleger" zal moeten onderhouden. Gisteren is bij het Engelse plaatsje Swinton een niet meer in gebruik zijnde spoorwegtunnel ingestort. Twee huizen werden verwoest en vijf personen, vier vrouwen en een man werden onder het neerstortende puin bedolven. De oude spoorwegtunnel loopt over een lengte van ongeveer anderhalve kilometer onder het dorpje door, tijdens de oorlog werd de tunnel gebruikt als munitieopslagplaats. De instorting vond vroeg in de mor gen plaats, de vijf inwoners van beide huizen werden in hun slaap verrast. Het reddingswerk werd ernstig bemoei lijkt door grote wolken stof, die nog geruime tijd boven de plaats van de ramp bleven handen. De muren van een derde huis moesten haastig gestut worden om te voorkomen dat ook dit in de afgrond zou verdwijnen. Voor de vierde maal in zes weken is in de Indische Oceaan ter hoogte van de Zuid-Afrikaanse kust een onbekende duikboot waargenomen. De eigenaar van een hotel aan de mond van de Umtaterivier, ongeveer 150 kilometer ten Noord-Oosten van de stad East London, zei dat hij Maandag middag een duikboot heeft .waargeno men. Het vaartuig dook onder toen een vissersboot naderde. In de loop van dit jaar zal personeel van de Koninklijke Marine worden op geroepen voor herhalingsoefeningen. Deze oproepen geschieden individueel en de tijdsduur, dat de betrokkene in werkelijke dienst blijft, is voor ieder in de oproep vermeld. Geen van de op- geroepenen blijft langer dan een en dertig dagen in werkelijke dienst. Bij deze oefeningen zijn ongeveer twee duizend man van het korps mariniers betrokken, die in twee groepen opko men en vijfhonderd man vlootpersoneel van de verbindingsdienst. Advertentie jpBBBI Verwachting tot Donderdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met af en toe regen. Tot krachtig of hard toenemende wind, aanvankelijk Zui delijk, later ruimend naar Zuid-West tot West. Weinig verandering in tem peratuur. Zon: 5.1320.03. Maan: 22.205.08- De Joegoslavische regering heeft be sloten de betrekkingen tussen Kerk en staat te regelen zonder verdere pogingen tot overleg met de R.K. Kerk. aldus heeft het semi-officiële persbureau „Joegopress" gisteren meegedeeld. De besprekingen tussen de regering en de R.K. bisschoppen werden vorige week afgebroken, omdat het Vaticaan volgens de regering „de bisschoppen opdracht had gegeven tot het stellen van onmoge. lijke eisen". Het Vaticaan had volgens „Joegopress" aangedrongen op toelating van religieuze scholen, volledige erken ning van kerkelijke huwelijken en reha bilitatie van „oorlogsmisdadigers", zoals kardinaal Aloisius Stepinac. De Joegoslavische regering is bezig met het opstellen van een wetsontwerp tot regeling van de betrekkingen tussen Kerk en staat op wettelijke grondslag. Dit ontwerp" garandeert iedere inge zetene vrijheid van godsdienst, maar verbiedt het geven van godsdienstonder richt op school of in particuliere wonin gen en het houden van religieuze proces sies buiten de terreinen van een kerk zonder speciale toestemming van de burgerlijke autoriteiten. De besprekin gen over dit wetsontwerp tussen de regering en de andere religieuze groe peringen zijn vorige week bevredigend verlopen. De Weense ingenieur Heger, voorma lig voorzitter van de bond van Neder- Oostenrijk van de rechtse partij van on- afhankelijken, wordt sedert 25 Maart vermist. Heger verliet zijn woning op 25 Maart om een vergadering van oud-strijders te Salzburg in de Amerikaanse zone van Oostenrijk bij te wonen. De politie heeft vastgesteld dat de uitnodiging voor de bijeenkomst vals was. Men vermoedt dat Heger door de Russen werd gearresteerd. De minister van Binnenlandse Zaken heeft stappen ondernomen bij de vier Hoge Commissarissen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1