Modeshow voor studenten in Duin en Kruidberg te Santpoort KONINGINNEDAG IN HAARLEM Gevarieerd programma in heel de stad Haarlemse Holland Madel" in jachthaventje van Sassenheim Zuster Godefrida koninklijk onderscheiden BLIKSEMAFLEIDERS Sanctus Virgilius uit Delft op fleurige Uittocht Drs. E. A. Bartel, voorzitter A.K.W. M 5000 KOMT IN MEl! I Jjgjfl AILE ONDERSCHEIDINGEN, SMIT VAN RIJSBERGEN STOFZUIGERS Schnell, Schnell, die Sonne scheint Eert Ridder in St. Jacobs-Godshuis HERINGA WUTHRICH Een wonder Verfindustrie COVELINE" zandvooM WOENSDAG 29 APRIL 1953 PAGINA 2 Haarlem-Noord Haarlem-Oost Kleverpark Oud-Schoten 4 Mei 8 uur Burgerlijke Stand Haarlem Zuid-West MRS. FLORA UIT FLORA OP DE FLORA Ontvangst deelnemers Tulpenrallye JAARVERGADERING „GELOOF EN WETEN SCHAP" FAILLISSEMENTEN JONGEN ONDER ZWARE TRUCK Uitspraak rechtbank Beurs van Amsterdam Beurs van New York Air.iSv DRIE KLEUTER SCHOLEN Concert op Koninginnedag Traditie-getrouw biedt Koninginne dag in Haarlem weer een gevarieerd programma in heel de stad. Voor het centrum-comité betekent deze dag tevens de herdenking van net zilveren jubileum. Hieronder geven wij een be knopt overzicht van wat er in de ver schillende wijken te beleven zal zijn. De dag wordt in het centrum geopend met een grote reveille om 7.30 uur op de Grote Markt door de St. Jorisband en de districtsband van de N.P.V. Een kwartier later begint de Haarlemse Politiekapel haar muzikale rondwande ling. Ongeveer drieduizend kinderen ko men om 9 uur op de Grote Markt bij een voor de aubade onder leiding van de heer L. J. van Mechelen met bege leiding van de harmonie Crescendo. Een bijzonder evenement zal onge twijfeld zijn het grote muziekconcours, dat Amsterdamse straatmuzikanten om 10 uur op de Botermarkt zullen geven. Onder het motto „Oranje-Festival" brengt het gezelschap van Roland Wag- ter om 14.3C uur een cabaret-revue op de Kattenberg in het Kenaupark. Van 16 tot 17 uur wordt diezelfde middag het carillon van de Grote Kerk be speeld en om 19 uur maakt „Apollo" een muzikale rondwandeling. De Let terlievende Vereniging J. J- Cremer brengt 's avonds om 8 uur een gratis voorstelling van „De familie Kegge" in de Stadsschouwburg. Een romantische attractie wordt 's avonds om 20.30 uur het Groot Weens Tuinfeest uit Hilde- brandts tijd in het aangelegde park op de Grote Markt. Een groot bal-cham- pêtre, dat om 21.30 uur begint, zal op de Grote Markt het besluit van de vie ring worden in het centrum. Medewer king verleent daarbij het dansorkest van 'Joop Mullens. Dat iedere feestganger ook in het Lunapark op het Phoenixterrein en aan de Parklaan terecht kan, is natuur lijk bekend. Vanmiddag zijn de kermisvermake lijkheden aan de Zaanenlaan reeds opengesteld. Vanavond wordt daar in de openlucht-bioscoop van 21 tot 24 uur een doorlopende filmvoorstelling gege ven. Koninginnedag begint met een muzi kale rondgang van het tamboer- en pijpercorps „Haarlem" van 8 tot 8.30 uur. Om 8-30 uur vertrekken de school kinderen vanaf de Kleverlaan naar de Grote Markt voor de aubade aldaar. Na afloop daarvan wordt de kinderen een bioscoopvoorstelling aangeboden. Om 14.00 uur maakt de motorclub „Haarlem" een rondrit, voorafgegaan door een geluidswagen. Van 14.30 tot 16.00 uur houdt dezelfde club behendigheidswedstrijuen op de Orionweg (bij de Pegasusstraat) De liefhebbers kunnen van 20.00 tot 24.00 uur in de openlucht dansen in de Gen. Cronjéstraat (bij het Julianapark) op de muziek van de „Harlem Swin gers". Diezelfde avond weer openlucht bioscoopvoorstellingen aan de Zaanen laan van 21-00 tot 24.00 uur. In Haarlem-Oost zorgt het tamboer corps van de „Spaarnebazuin" om 7.30 uur voor de reveille. Vanaf het Teijler- plein trekken de kinderen om 8.30 uur naar de Grote Markt voor de aubade, voorafgegaan door de Sint Jorisband. De grote wielerwedstrijd aan de Die- penbrockstraatRichard Holkade wordt om 15.00 uur verreden. Op de hoek AmsterdamstraatVoor uitgangstraat ontmoeten 's avonds om 20.00 uur Beieren en Burgerbrug elkaar. Een vrolijk programma, waaraan mede weken de Tirolerkapel „De Alpenja gers" en de boerenkapel „De Hooi- schelp". De kinderen van de leden wordt van 9.30 tot 12.00 uur een speciale kinder voorstelling aangeb den in het Kenne- merlyceum. 's Middags van 15-00 tot 17.00 uur geeft de Haarlemse brandweer in de bocht van de Schotersingel ach ter het gebouw van de Raad van Ar beid een demonstratie. Het geheel wordt muzikaal omlijst. In de avond geeft „Kracht door Vriendschap" op dezelfde plaats een gymnastiekuitvoering van 20.30 tot 21.00 uur. Ook hier muzikale omlijsting. In Oud-Schoten wordt 's morgens om 7.45 uur bij de Sionskerk de vlagge- Advertentie zoals Officier- en Ridderkruisjes Oranje-Nassau, Ridder Ned. Leeuw, Ere-Medailles Oranje-Nassau in Goud, Zilver en Brons, strikjes en rozets, kunnen wij U uit voorraad leveren. Uniform-Specialisten Onderscheidingen ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM De burgemeester van Haarlem ver zoekt de ingezetenen op de Nationale Herdenkingsavond (4 Mei) om 20.00 uur twee minuten stilte in acht te nemen, ter herdenking van de in de oorlog ge vallenen. In verband met het karakter van deze avond zal het zeer op prijs worden gesteld als de vlaggen, overal waar die in de stad zijn uitgestoken, die avond van 18.00 uur af halfstok worden ge hangen, of indien dat niet mogelijk is geheel worden ingehaald. De feestverlichting zal die avond niet worden ontstoken. De festiviteiten in het kader van „Haarlem Lichtstad" zullen na 7 uur worden stopgezet. GEBOREN: C. M. M. Gabel—Gekke, z; A. VrenegoorTervoort, z. A. Mulder Troost, z; M. van EssenMartinissen, z; J. M. J. LensenSmits, z; A. J. BraakhuisAarts, z; J. E. Pieters .Baanders, d; M. WassingVan Essen, d; P. L. L. C. van OudeiinielMooren, d. ONDERTROUWD: H. J. Boersbroek en A. K. Tamming; P. Meesen en G. Zeeman; R. C. J. Tieken en A. J. G. Beelen; P. A. van der Graft en L. van Roijen. OVERLEDEN: J. van der Wal, 59 j„ G. v. Aemstelstraat: J. Th. Koster, 84 j., Kennemerstraat; K. Moerkerk, Gast- huisvest; P. Schut, 36 j. Hazepaterslaan J. van Nimwegen, 78 j„ Reggestraat; M. E. van der VoortVan Wees, 58 j., Saen- redamsfraat; B. G. SmitKosstede, 69 j„ Van Eedenstraat; J. M. Knipmeijer Akkerman, 13 j„ Olmenstraat; C. da NijsMarsielje, 78 j., Hofdijkstraat; J. H. van der Berg, 76 j., Reggestraat; A. van DuffelenSchippers. 62 j., Karolin- genstraat; A. van der Bilt, 71 j., Haze paterslaan; H. J. A. Witteveen, 52 j., Kamperlaan: H. Scheeper, 72 j., Pega susstraat; H. M. L. F. van GeenBoom, 93 j.. Kleine Houtweg. hesen, gevolgd door de reveille door het tamboer- en pijpercorps van de C.J.M.V. Om 9 uur volgt het zangfeest van de schoolkinderen met medewer king van de harmonie „Caecilia". Na af loop daarvan volgt de uitreiking var versnaperingen en trekken de kinderen naar de speelplaats van de J. P. Coen- school, waar een cabaret-programma zal worden opgevoerd, zo mogelijk met een turndemonstrztie van de gymnas tiekvereniging V.O.L.O. Om 14.00 uur beginnen de verschil lende behendigheidsspelen voor de kin deren. Op het Schoten-terrein wordt om 19.00 uur een gecostumeerde voetbal wedstrijd gespeeld en een uur later begint het Bal Thampêtre op de speel plaats van de J. P. Coenschool. Daarbij verlenen een band en de boerenkapel van „St. Caecilia" de nodige medewer king. In Haarlem Zuid-West wordt om 9.30 uur op de speelweide van de Chr. Huy- gensschool aan de Lorentzkade de vlag gehesen. Direct daarna beginnen de kinderspelen, welke om 12.00 afgelopen zijn. Het H.Z.W.-kinderkoor onder lei ding van mevr. Truus Mondriaan-Ligt- hart brer^'t om 14.00 uur de feestcan tate „De schoonste dag" van Cath. van Rennes. Om 14.3017.00 uur worden de spelen gehouden voor de jeugd, ouder dan 12 jaar, en de dag wordt in deze omge ving besloten met een lampionoptocht van 20.00 tot 21.00 uur. Een muziek- en trommelcorps zorgt voor de begeleiding. Advertentie Wij hebben meer dan 25 jaren ervaring. Wij geven een betrouwbaar advies. Keuze uit HOLLAND- ELECTRO RUTON ERRES EXCELSIOR MIELE HOOVER GEN. ELECTRIC Ged. Oude Gracht 52, tel. 12762, t/o de Kerk BETALING EVENTUEEL IN OVERLEG Diverse leden van een aantal tuin- bouwclubs uit Amerika, namelijk de Horticultural Society of New York Ine, de Mens Garden Club of America en Federated Garden Clubs hebben Maan dag 27 April een bezoek gebracht aan de Flora 1953. Het gezelschap bezocht on der leiding van de heer Adr. Frijlinck. die reeds jaren in Amerika (Long Is land) woont en die speciaal voor ae Flora naar Europa is gekomen, de ten toonstelling. Bij dit gezelschap bevond zich o.a. mrs. Flore, woonachtig in Flora (III): een Flora uit Flora op de Flora dus! B. en W. van Haarlem zullen Vrijdag 1 Mei 1953 om 21.30 uur officieel ten stadhuize ontvangen de deelnemers aan de 5e Internationale Tulpen-Rallye Hol land „Schnell, schnell, die Sonne scheint. Aufnahme hitte"Druk gesticulerend wijst de regisseur van „Holland Madel" naar de corsowagen, die Sonja Ziemann (de hoofdrolspeelster) moet bestijgen met behulp van twee écht-Hollandse meisjes. Doch voor de juiste opstelling hele maal gereed is, verdwijnt de zon even onbarmhartig als de regenwolken er voor in de plaats komen. De scène, die gistermorgen in Lisse moest worden opgenomen, werd weer de nodige ogenblikken uitgesteld en de grote platen, die als reflector dienst moesten doen, stonden weer even doel loos langs de weg als de camera's Tijdens het hoopvol wachten op de volgende onontbeerlijke zonnestralen namen wij dan de gelegenheid waar om beroepsgetrouw te informeren naar de gang en stand van zaken van „Holland Madel". Maar, we moeten het eerlijk bekennen, veel wijzer werden we niet. Het leek wel of niemand nu eigenlijk precies weet wie en wat iemand is. Waarlijk, niets schijnt te kloppen, niets schijnt, georganiseerd te zijn. Na een lange tijd van koulijden, wachten op zon en smachten naar kof fie, blijken dan plotseling de scènes voltooid te zijn. Hoe, dat is waarschijn lijk nou net de kunst van het vak, want volgens de leken-toeschouwers was de eerste opname precies dezelfde als de derde, met een vleugje zon,-een heleboel ongewenste wind en een ge krioel van mensen. „Und nun nach Sassenheim". Bij het jachthaventje van Sassenheim wachtten al meer dan een uur onze zes lieftallige Haarlemse Madel, gekleed in fleurige klederdracht, tezamen met en kele stoere kaasboeren, die in deze rol prent de trouwe gezellen van boer Knoop (Hans Moser) zijn. Om onbe grijpelijke, maar vast wel noodzakelijke redenen duurde het ditmaal net iets minder dan* een uur voordat de „be manning" van de beide boten, die al vanaf het eerste ogenblik van aankomst gekleed en geschminckt klaar stond, aan boord kon gaan. Maar waarachtig, daar werd de motor van het „bollenschip" met Sonja Zie mann en de meisjes-figuranten aange zet. En daar vertrokken we, richting Kaag. „Nu gaat het dan toch écht gebeu ren"; met deze woorden trachtten we de hongerige Holland Madel, die nog steeds geen kans hadden gezien één boterham te eten, te troosten. Te voor barig overigens. De al te krachtige wind zorgde voor de nodige strubbelingen en stagnatie, terwijl een fikse regenbui tenslotte alle hoop op nog één goede opname deed verdwijnen. En toen hebben we ons heil gezocht in de wat warmere benedenruimte van de schuit, waar Sonja Ziemann met de grootste nauwkeurigheid haar toilet en make-up verzorgde en liet verzorgen; Sonja, de filmster, die reeds als klein meisje haar zinnen had gezet op dan sen en later op zestienjarige leeftijd overging tot de film. Het is nog geen tien jaar geleden, dat Sonja haar eerste schreden zette in een filmstudio en toch viert zij met Holland Madel al een jubileum Het is namelijk de vijf en twintigste film, warin zij een grote rol vervult. Des ondanks vindt zij dikwijls nog tijd ge noeg voor haar gezin en haar zoontje iePrre, die elf maanden oud is. „Op het ogenblik, nu ik weg ben, past mijn moeder op hem in mijn woning te Wiesbaden, ëeen, ik ben niet zó dikwijls weg geweest, want dit is pas mijn tweede film buitenslands. De vorige film, die in het buitenland is opgeno men, was „Made in heaven" in Enge land." En tussen twee penseelstreken op haar rode lippen door verklaart Sonja, dat ze Holland een enig land vindt, maar verschrikkelijk koud en winderig. „Ja, Holland Madel is een Sonja Ziemann op een corsowagen tijdens de opname van Holland Madel". „lustige" film en ik speel er graag in mee." En dan, even onverwachts als de re gen begon te kletteren, brak de zon weer door. Inmiddels lagen we al enige tijd in het haventje van de Kaag, waar ook de andere boot met kazen en kaasboer tjes was gearriveerd. Tegelijk met een derde bootje, warin de opname-appara- tuur was meegevoerd. En toen, ja toen, was het toch wer kelijk zo ver. Zelfs de benodigde accu's waren bij gevuld, zoals een der leiders verzeker de. Aan het einde van de middag, na een dag van spanning (reeds vanaf negen touw geweestoetaoetcmefamawomawaw uur was het hele gezelschap in touw geweest), werd tenslote de scène, waar naar onze figurantjes zo vol verwach ting hadden uitgekeken, gedraaid. Het was een scène waarin zij met blijde gezichten het aardige liedje „Wenn die Tulpen wieder blühen in unserer Hei mat", geschreven door Flatow en ge componeerd door Heino Gaze, moesten zingen. En toen was een eerste dag „bij de film" ten einde. Een vermoeiende dag van onzekedheid, opoffering en wach ten. Maar een dag ook, die zeker nie mand van het Haarlemse zestal ooit zal vergeten. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Mylord steelt juwelen" en ..Metroscopi: Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 j. Palace: „Sprong in het vuur". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 j. Luxor: „Guerilla aan de Rio Grande" Tiiden: 2, 7, en 9.15 uur, 18 j. Frans Hals: „Edouard et Caroline". Tij den: 2.30, 7 en 9.15 uur, 18 j. Lido: „Het zevende kruis". Tijden: 2. 4.15, 7 en 915 uur, 14 j. City: „De eenogige Indiaan". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, 14 j. Spaarne: „De geheimzinnige Dr. Satan", deel 2. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur, 14 j. Woensdag 29 April Stadsschouwburg: Toneelvereniging „Al- berdingk Thym" in „Springvloed", 20 u. Minerva: Jan Strijbos over „Spanje", 20.15 uur; Film: „Rhapsody in Blue", 2.30. Grote Kerk: Orgelbespeling door B. En gels, 21—22 uur. Donderdag 30 April Grote Kerk, 1617 uur: Carillonbespeling door A. Peters, stadsbeiaardier; 2122 uur: Orgelbespeling door A. de Klerk. TENTOONSTELLINGEN Wandelpark Groenendaal-Heemstede: In ternationale bloemententoonstelling „Flo ra 1953" geopend 8.3023 uur. Tot 3 Mei: vierde binnententoonstelling, Gentse flo- raliën. Belgische week in het Bloemen- paleis. Huis Van Looy, Kleine Houtweg 103, (ingang Kamperiaan). Werken van leden van de Groep Haarlemse Schilders en Beeldhouwers. Frans Halsmuseum, ingang KI. en Gr. Heiligland. Speciale expositie van alle aan wezige werken van Frans Hals in hoofd gebouw, des avonds bij kaarsverlichting. Bijzondere illuminatie en versiering van Binnenhof en gevel. Geopend van 1017 en van 20—23 uur. Zon- en feestdagen 13 —17 uur. Antieke Oosterse Tapijten geopend op werkdagen van. 1017 uur, op Zondagen van 1317 uur. Vanaf Zondag 19 April. Vishal, Grote Markt. Diepzee-aquarium en Philips' Wondertuin Geopend van 10 23 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. „Bloemen wereld van oude en moderne Nederlands» Kunst". Geopend dagelijks van 1017 uur, 's Zondags van 1317 uur. 's Maandags gesloten. Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14: Nederlandse Kunstnijverheid. Geopend: 1017 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Kunstnijverheid en bloemencomposities. Pieter van Gelder, Pieter Groeneveldt. Wandtapijten van de Knipscheer. Geopend op werkdagen van 1017 uur. „Het Wapen van Heemstede". Werker van Heemsteedse beeldende kunstenaar». Geopend dagelijks van 9—23 uur. Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 66 Vroeg-Aziatische kunst. Dagelijks ge opend van 10 tot 23 uur. CULTURELE ONTSPANNING EN AMUSEMENT „Poesjesnellenkelder", Stadhuis, Grote Markt: Marionetten-theater, 6 voorstellin gen per dag om 15, 16, 17, 20, 21, 22 uur. Grote Kerk, Grote Markt: te bezichti gen van 9—17 en 20—22.30 uur. Gaskronen- verlichting. Stadhuis, Grote Markt: Avondopenstel ling van 20 tot 22 uur op Maandag, Woens dag en Vrijdag van door kaarsenluchters verlichte grote hall. Toegang vrij. Vleeshal, Grote Markt: Taveerne „De Hyacint". Cabaret, Bars: „Die Raeekse", Raaks: Wie ner cabaret „Edelweiss"; „Moulin rouge" Florapark: 's avonds cabaret, variété, dan sen; „De Waag", Spaarne 29; La Cubana. Lange Veerstraat 17: Wine Lounge, Lion d'Or, Kruisweg 34. DIVERSEN: Pendeldienst minatuurtreintjes („Glip- pertjes") op route „Dreefzicht" (De Hout) —Frans Halsplein v.v.; rondritten (N.Z.H. V.M.-bus, 20, 21 en 22 uur) en rondvaar ten (vertrek: Houtbrug) langs de verlich ting. Boottochtjes naar de Flora de gehele dag (van Houtbrug). Houtplein, hoek Dreef/Wagenweg, en -Damstraat: oliebollen- poffertj es-kramen. Hoofdwacht: Tentoonstelling foto's van oude Haarlemse stadsbeelden. Geopend: Woensdag en Zaterdag van 1417 uur. Maandag 2022 uur. Gisteravond is in het Bisschoppelijk Museum de jaarvergadering gehouden van de vereniging „Geloof en Weten schap". De secretaresse, tevens penning- meesteresse, mevrouw P. A. Vorstman- Coelen, gaf een uitvoerig overzicht van het seizoen 1952-1953. waarbij zij tot de bevinding kwam, dat het ten volle ge slaagd mocht heten. Het ledental is ge stegen tot 1073. In totaal werden 20 bij eenkomsten en 30 cursussen gehouden, benevens enkele rondleidingen door het bisschoppelijk museum, waarvoor zich 140 personen hadden opgegeven. De financiële positie was gunstig te noemen; het seizoen kon worden afgesloten met een batig saldo. Na afloop begaven bestuur en leden zich op uitnodiging en onder leiding van de heer H. P. Baard, naar het Frans Hais Museum, waar men zich verlustigde in de feeërieke verlichting van binnenhof en zalen en de grandioze opstelling der schilderstukken. In verband met een door het Haar lems Comité voor Nationale Feesten in het programma opgenomen concert op de Grote Markt op Donderdag 30 April van 15.6017.00 uur, komt de gebruike lijke orgelbespeling in de Grote of St. Bavokerk op die dag van 15.0016.00 uur te vervallen. Zuster Godefrida, de moeder-overste van het Sint Jacobs-Godshuis aan de Hagestraat, kon, evenals haar medezus ters vanmorgen niet bevroeden, wat haar te wachten stond. Zij had eenvou dig de mededeling ontvangen, dat de burgemeester om kwart vóór tien op bezoek zou komen. Waarom? Misschien stond het wel in verband met de viering van het honderdjarig-bestaan, welke de burgemeester destijds niet kon bijwo nen. En zo was het convent vanmorgen bijeen, het college van regenten was eveneens present, toen mr Cremers achter een grote groene tafel plaats nam en verwelkomd werd door de voorzitter van het regentencollege, de heer C. Th. J. van den Berg. De burgemeester verklaarde, dat het hem zeer gespeten had, dat hij de vie ring van het honderdjarig bestaan van het Sint Jacobs Godshuis niet had kun nen bijwonen. Graag had hij toen zijn grootste waardering geuit voor het werk, dat in een eeuw was verzet voor de Haarlemse wezen en ouden van da gen, en in het bijzonder had hij hulde willen brengen aan zuster Godefrida. „In zeker opzicht," aldus de burge meester, „spijt het mij nu niet, dat ik Advertentie HAARLEM De Rechtbank te Haarlem heeft Dins dag 28 April failliet verklaard: de vennootschap onder firma Moulin Rouge, gevestigd en kantoorhoudende in het Tentrestaurant in het Florapark te Haarlem, en haar beherende vennoten: H. J. W. Thoolen, Haarlem, Baan 7 en P. W. Vermeulen, Haarlem, Wagenweg 104. Rechter-Commissaris: mr. J. P. Pe tersen. Curator: mr. B. J. Lambers, Haarlem. K. Schuster, Haarlem, laatstelijk aan de Leidsevaart 466, enig beherend-ven noot van de commanditaire vennootschap onder de firma K. A. S. Im- en Export bureau voor de Meubelhandel te Haar lem. Rechter-Commissaris: mr. J. P. Pe tersen. Curator: mr. H. Peters Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden op 28 April 1953 opgeheven de faillissemen ten van: G. P. Smit Sr. te Wormer, Dorpsstraat 448, aldaar handeldrijvende onder de firma Smitos Loonconfectiebe- drijf. Rechter-Commissaris; mr. J. A. Eletz. Curator: mr. O. H. van Wijk. Heemstede. J. M. van Wijningen, steenhouwer Haarlem. Spaarndammerdijk 78a. Rech ter-Commissaris: mr. J. A. Bletz. Cura tor: mr. G. J. H. de Leeuw, Haarlem. H. B. van Doffelaar, kleermaker en koopman, Santpoort, Velserbroekstraat 13. Rechter-Commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. J. P. M. Hermans, Haarlem. Advertentie van dekking. Veegvast en eenvoudig te verwerken is „MUURVAST" plafond- wit met Insectol tegen vliegen etc. per K.G. 0.70 Ged. Oude Gracht 95 Haarlem De vijf mannequins, die Dinsdagmid dag door de zalen van Hotel „Duin en Kruidberg" in Santpoort flaneerden en coquetteerden, zullen zelden zoveel mannen tijdens een show naar de ogen gezien hebben. Waarschijnlijk mochten zij ook zelden zoveel applaus oogsten, althans toen het ijs gebroken was, want de conférencière, mevrouw Sar- luy, moest er even op wijzen, dat en'ige luidruchtigheid bij wijze van instem ming in het deftige milieu van het kasteel aan de voet van de duinen ze ker toelaatbaar was. Toen wij de uitnodiging kregen van de KathoLieke Studentenvereniging Sanctus Virgilius te Delft om een deel van het elfde lustrum mee te maken 'in de vorm van een modeshow, waren wij min of meer verrast. „Als onderdeel van onze lustrumfestiviteiten houden wij een Uittocht", zo luidde de brief, „waarbij wij op Duin en Kruidberg te recht komen, alwaar de firma Vogel zang uit Haarlem de nieuwste mode- snufjes zal tonen". Op welke datum en op welk uur d'it zou geschieden, had de hoe titulo secretaris vergeten te mel den. Wij zijn echter gewend aan informe ren en daarom waren wij er gistermid dag precies op tijd. De vijf bussen met meer dan 250 feestvierenden, studenten en hun dames, arriveerden wat later, waardoor de zon intussen gelegenheid kreeg om de zwarte regenwolken te verdrijven. De benedenzalen van het kasteel lenen zich uitstekend voor een modeshow. De mannequins zijn niet gebonden aan een podium, maar wan delen met de gratie en de distinctie, haar eigen, her en der onder de lichtkronen, temidden der kunstschat ten van de heer Cremer. Een prettige ongedwongenheid was h"t resultaat, zodat de firma Vogelzang in deze om geving wel niet voor het laatst haar collectie gedemonstreerd zal hebben. Het was een show van jeugd, kleur, optimisme en zonneschijn. Een strijk je speelde prettige melodietjes uit vele landen, terwijl de mannequins niet minder dan 73" modellen, japon nen, toppers, cocktail-creaties, man tels, tuinjurken en avonddromen, al of niet bekroond door vlotte of uit gebreide hoeden, toonden. Tricot blijft nog steeds de grote mode en wat daarmede te bereiken is, zagen wij o.a. in chique mantelpakjes met als hoogtepunt een zwart costuumpje met wit truitje en hoge boord en jurkjes in de nieuwste dessins. De zomertoiletten met kort aange knipt mouwtje muntten uit door fris heid van kleur in het bijzonder de Engelse katoentjes en sierlijke sou plesse. Warm applaus oogstte een jurk je rose-grijs geblokt, met in elk blok een bloem of plant geïmpregneerd. Het zou op de Flora een attractie zijn. De cocktail-jurken brachten talrijke ver rassingen. Opmerkelijk is, dat zwart zelfs in de zomer voor de dames aan trekkingskracht behoudt, mits de mo dellen en de dunne stof aan de hoog ste eisen voldoen, waar de Franse cou turiers wel voor zorgen. De swaggers en toppers van origineel Rodier-mate- riaal kregen een speciale vermelding, maar ook zonder dat zouden zij zeker veel applaus geoogst hebben. Wilt ge verder enkele bijzondere creaties, dan dienen wij te wijzen op een middagja pon (framboize) met zeer gedistin geerde bloemmotieven en een rood- linnen japon met raffia; op een boule vard-japon vervaardigd uit een zusje van plastic met contrastkleuren in ruitjes verwerkt. Voor de avondjaponnen veel kant werk en tule over satijn, maar toch verwierf de erepalm een witte droom met broderie en jasje, decent en ver rassend door eenvoud. De praeses van de Virgilianen had zijn grote dank voor het gebodene ook in bloemen aan de mannequins en de conférencière willen uiten, maar hij verklaarde onder hilariteit, dat de heer Vogelzang hem daar juist even in voorgegaan was, hetgeen wij bij de slot-parade reeds hadden kunnen con stateren. In de namiddag gingen de studenten met hun dames naar Velserend, om, zoals de praeses opmerkte, in het na tuurbad te dineren. Vol onvergetelijke indrukken en in de hoop, dat zij spoe dig zouden afstuderen en een goede baan verkrijgen om hun aangebedenen te kunnen schenken wat zij die middag gezien hadden vertrok het gezelschap weer in de bussen naar Delft, waar het feesten vandaag in blokken zal uitlo pen. Op het Broekbergenplein te Santpoort is Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur de U-jarige wielrijder A. W. uit Santpoon onder een truck met aanhanger geko men. De jongen kreeg de truck ovei zich heen. Met ernstige inwendige kneu zingen is hij in zorgwekkende toestand door de Ongevallendienst naar het An- toniusziekenhuis vervoerd. Burgemeester Cremers feliciteert zuster Godefrida met haar benoeming tot Rid der in de Orde van Oranje-Nassau. niet gekomen ben. Want toen was ik wel met een hart vol dankbare gevoe lens gekomen, maar in ieder geval met lege handen. Thans is dat niet het ge val, want het heeft H. M. de Koningin behaagd zuster Godefrida te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nas sau." Deze mededeling was voor de onder scheidene en de andere zusters een feestelijke verrassing en een hartelijk applaus ging er op, toen mr. Cremers de onderscheiding bij zuster Godefrida opspelde. Het ere-teken gaat wel schuil onder uw sluier, aldus merkte burgemeester op, maar dat is dan in ieder geval het symbool van uw nederigheid. Enkele minuten later moest burge meester Cremers weer vertrekken, om dat hij „op route" was om nog andere Haarlemmers te onderscheiden. Dinsdag hield de Algemene Katholieke Werkgeversvereniging in het bisdom Haarlem haar algemene ledenvergade ring in Haarlem. Rector J. Kraakman, geestelijk adviseur der vereniging, droeg in de St. Bavo een H. Mis op aan het indertijd door de A.K.W.V- geschonken altaar. In hotel „Boekenrode" te Heem stede werd nadien vergaderd. Nadat het jaarverslag alsmede het financiële ver slag over 1952 waren goedgekeurd en vastgesteld, vond de verkiezing van eni ge bestuursleden plaats. Tot nieuwe be stuursleden werden gekozen, drs. E. A. Bartel (Den Haag) en mr. H. J. M. Smulders (Schiedam). De heer Bartel werd tevens tot voorzitter gekozen. Bij acclamatie werd besloten de heer A Kuijpers voor zijn vele bijzondere ver diensten het ere-lidmaatschap van de vereniging aan te bieden. Nadat de huis houdelijke zaken waren afgehandeld, sprak prof. dr. L. J. Rogier over „De geschiedenis van katholiek Nederland sinds het herstel van de kerkelijke hiërarchie". Prof. Rogier vergeleek de situatie, waarin het katholieke volks deel thans verkeert, met de toestand van 1853 en belichtte in het bijzonder de emancipatie der katholieken op econo misch en sociaal terrein. Na gezamenlijk de maaltijd te hebben gebruikt maakte het gezelschap een excursie naar de Hoogovens. De nieuwe voorzitter, drs. E. A. Bartel, werd 25 September 1914 te Amsterdam geboren; hij studeerde aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam, waar hij in 1942 slaagde voor het doctoraal examen in de economische wetenschap pen. In Augustus 1940 trad de heer Bar tel in dienst van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Heren- en Kinder kleding v/h Peek en Cloppenburg, van welke maatschappij hij in Januari 1950 algemeen directeur voor Nederland werd. Voorts is de heer Bartel voorzitter van de kring Den Haag van de A.K.W.V. doch daarnaast interesseert de heer Bar tel zich ook actief voor politiek en maat schappelijk werk, hetgeen o.a- blijkt uit het feit, dat hij voor kort voorzitter was van een afdeling van de K.V.P. in Voor burg en lid van de St. Vincentiusvereni- gmg. Veertien dagen geleden stonden voor de Haarlemse rechtbank terecht twee kooplieden, de 44-jarige koopman B. R. uit Amsterdam en de 73-jarige F. J. van E.. die tezamen de Fokkerfabrieken hadden opgelicht voor een bedrag van 20 mille. Volgens afspraak haalden zij van het vliegveld Schiphol met vracht auto's hoeveelheden aluminum weg, welke vóór het verlaten van het terrein op een weegbrug moesten worden ge wogen. Door dit laatste verschillende malen na te laten en foutieve weeg briefjes in te leveren, hadden zij deze aanzienlijke som bij elkaar gekregen. Er werd 10 maanden gevangenisstraf tegen hen geëist Vanmorgen werd B. R. veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf, waar van 5 voorwaardelijk en F. J. van E. tot 6 maanden, waarvan 3 voorwaarde lijk beiden met aftrek yan preventieve hechtenis en een proeftijd van 3 jaar. /Niet officiële Koersen) Vorig slot slot 29/4 3% Ned. 1953 3% Nederl. 1948 3% pCt Ned 1950 3-3Vz Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac. Inschr Grtbk. 46 3 pCt Ned. Handel M;1 eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvè-Delft eert- Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever eert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. M. Ned Scheepv Unie H.V.A. Deli Mil cert. 101 ft 97'; 4 9714 967s 98% 941* 15512 160% 100 117% 148V2 155 Ms 185 202 157% 3097a 89 1441/z 125% 127% 97 83% 101 967s 161 185% 1571/2 310 897i 12474 I26L2 97% 83 V? 27/4 28/4 Anaconda Coppei 37% 38% Bethlehem Steel 52 52% Chrysler Corp 76-3/4 79% General Electric 69% 70 General Motors 60% 61% Hudson Motors 14 J'4 14% Kennecott Copper Montgomery Ward 66% 67% 62% 62% North American Can 20 V2 20% Radio Corp. 25% 26 Republic Steel 48% 48% Shell Gil 63 V, 64% ■1 tp Racific 44% 45% Southern Railway 84% 87 Tidewater 22 21% U.S. Stegl 397s 39% In i860 vestigde de familie Klauwers te Santpoort het stationskoffiehuis en sinds die tijd heeft dit zowel aan de verwachtingen van de wandelaars als van de sportliefhebbers voldaan. Reeds vijf en zestig jaar wordt er des Zondags het handboogschieten beoefend en het is jammer, dat deze sport weldra nie» meer in de kegelbaan beoefend zal wor den. Een traditie wordt met het ver dwijnen daarvan verbroken. Sinds 1901 wordt er in de ba-rak achter het koffie huis avond aan avond gekegeld. Sinds enkele weken is het stations koffiehuis nu ook hotel-restaurant. Vorlopig telt het hotel vier bedden, maar er zijn vele mogelijkheden tot uit breiding. Gebleken is reeds, dat dit ho tel zeker in de buurt in een behoefte voorziet, nu het seminarie der Witte Pa ters zo in' de nabijheid ligt. Ouders van leerlingen zullen er gaarne gebruik van maken. De tegenwoordige eigenaar, de heer Verhoeven, spant zich in om dit oude koffijhuys nieuwe luister te geven- Aan de Bennebroekerlaan te Benne- broeK is in een perceel, dat ongeveer een eeuw oud is, huize „Marjo" in ge bruik genomen. Tien comfortabele ka mers zijn daar voor nachtverblijf inge richt. Het gemeentebestuur heeft veel medewerking verleend om de vestiging van dit huis mogelijk te maken. Geen week gaat voorbij of er wordt in stad en omgeving een nieuwe of ge moderniseerde winkel geopend. De Gruyter is Vrijdag 1 Mei aan de beurt met- een nieuw filiaal aan de Ekster- straat 102 hoek Vergierdeweg. Het is de 372ste winkel van deze firma in Neder land en de 12de in Haarlem. Wie er een kijkje neemt, zal ontdekken, dat ook deze winkel zoals de andere fris en mo dern is, terwijl alle artikelen overzich telijk gerangschikt zijn. Het is misschien wel aardig te weten, dat in de eigen fabrieken en winkels van de Gruyter ruim 5000 mensen een bestaan vinden. De autobusondernemingen in stad en streek zullen weer deelnemen aan de tourwagenrallye, die ditmaal door Mid den-Nederland verreden wordt, en wel op Dinsdag 12 Mei. Zowel de N.Z.H. als Maarse en Kroon zullen hun krachten beproeven aan een 200 km lange kaart- leesrit, een regeimatigheidsproef en een klassementsproef, welke laatste in het Gemeentelijk Sportpark te Hilversum plaats vindt. En hier wat snippernieuws, maar daar om niet minder interessant. Regelmatig ziet u die aardige minatuurtreintjes door de stad rijden, maar zij waren eerst wat ver stopt voor het in- en uitstappen. De onder nemers wiiden graag op de Grote Markt stationneren, maar daar werd geen vergun ning voor gegeven. Nu hebben de mannen op het Staa'huis de hand over hun hart gestreken, zodat de standplaats nu ook op de Grote Markt bij de taxi's is te vinden. Ieder kwartier begint daar de stadsroute. Nu even naar Heemstede, waar de kinder boerderij Zaterdag 2 Mei om twee uur met enig vertoon wordt geopend en naar Bloe- mencFaal, waar het mozaïek in het Open luchttheater nog tot en met de National® Feestdag te bewonderen is. Een vertrouwde figuur, die duizenden kin deren in de stad kennen, gaat Haarlem verlaten. De heer C. A. Vellekoop, die zes jaar geleden badmeester in Stoop's bad werd, zal afscheid nemen, om in Den Hel der, waar hij zwemonderwijzer geweest is, van zijn werkzaam leven uit te rusten. De laatste vier jaar zijn ruim 2000 kinderen in Stoop's bad afgezwommen en heel wat heb ben aan hem hun diploma te danken. Het ga hem goed, daar in de uiterste kop van Noordholland. In de faillissementen lijst kan men lezen, dat de danstent „Le moulin Rouge" op de fles is. Het is eigenlijk altijd maar sukke len geweest met d'it project. De gemeente moest er zelfs om procederen en won, maar de exploitanten hebben nu het pleit ver loren. Men zegt, dat de belangstelling niet groot genoeg was. Heel gezellig hebben wij het er ook niet gevonden. Veel zal er niet voor de crediteuren uitkomen. Jammer. Advertentie Het Centrumcomité Koninginnedag heeft ditmaal als grote attractie een metamorphose van de Grote Markt in een lusthof van bloemen en plantam gekozen. Hier ziet men de muziektent- pel en een stukje van de parkaanleO- Een groot Weens tuinfeest wordt er morgenavond gehouden. De burgemeester van Zandvoort krec^ vanmorgen van het departement va Onderwijs bericht, dat met de- bouw Ka worden begonnen van drie klevde scholen, n.l. een katholieke, een ne vormdé an een openbare. De Zandvoortse Oranje verenië^ heeft voor de Koninginnedag des dags om 4 uur op het Raadhuisplein Zandv muziekkapel concert door de anonceerd. 's Avonds treedt in R.K. toneelvereniging de „Monopole" ,,'t Voetlicht OP met de revue: „De vlag in top roei en Brok". Na afloop groot oranjebal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2