Kapitein van de is de schuldige Bevoegdheid als kapitein één week ontnomen Oranje55 Nu ookN'astella Bloemenzeep! Twintig jaar geëist tegen repetitor Ir. ROEBROEK pleit voor lagere polderlasten in de Eerste Kamer Het gehele land profiteert van sterke dijken en goede wegen Moord in de lift utkiop! Gevallenen van 7 December- divisie herdacht Uitspraak Raad voor de Scheepvaart Alle stakers thans aan het werk Ontvluchte reebok is terecht Drieling geboren Monument onthuld te Amersfoort WOENSDAG 29 APRIL 1953 PAGINA 3 botsing tussen „Ruys" en „Oranje" Getuigenis van kapitein Goedewaagen „De Ommelanden" Aanklacht tegen De Boer? 55 De Kromstaf Kinder wedstrijd Vrijspraak voor de ruzie makende psychologen Geldwisselaar bij auto matiek toegestaan Twee maanden in plaats van veertien dagen Soldaat geeft geen gevolg aan radio-oproep Paasloterij 1953 Kindje in een gierput verdronken Er is keus in Castella Voor iedere huid en iedere beurs. Vader en broer vergiftigd Soldaat krijgt drie maanden Wegens klap aan een verpleegster Boekhouder verduistert f 100.000 Eis: twee jaar en zes maanden Commissie voor onderzoek spoorweg ongevallen gevraagd door NCAIO MARSH Plechtige offergang van de jeugd in bisdom Haarlem 3 (Van onze speciale verslaggever) Na een van de langdurigste zittingen in zijn geschiedenis heeft de Raad voor de Scheepvaart nog Dinsdagavond laat uitspraak gedaan inzake het gebeurde in de Oacht van 5 op 6 Januari in de Rode Zee, waarbij twee der grootste Nederlandse Passagiersschepen, de „Oranje" en de „Ruys", met elkaar in aanvaring zijn ge komen. De Raad heeft de gezagvoerder van de „Oranje", de heer W. H. Hemmes, schuldig verklaard aan het gebeurde en hem voor de tijd van één week de be voegdheid ontnomen om als kapitein te varen. Naar het inzicht van de Raad heeft gezagvoerder van de „Willem Ruys", de heer C. C. Goedewaagen, geen schuld aan de aanvaring. In zijn conclusie tijdens de zitting had de Inspecteur-Generaal Voor de Scheepvaart vastgesteld, dat kapitein Hemmes bij zijn manoeuvre de Vereiste voorzichtigheid uit het oog had verloren en zijn schip in een positie ge dacht ten opzichte van een ander schip, waarin het nooit had mogen komen. Hij kad tenslotte gevraagd kapitein Hemmes voor vier weken zijn bevoegdheid te Ontnemen. De Raad zal zijn overwegingen later bekend maken. Met een korte onderbreking is de «aad voor de Scheepvaart bijna negen kur bijeen geweest in het voor deze spectaculaire zaak veel te kleine zit- Jingzaaltje in het Beursgebouw aan het JJamrak. De ruiten waren beslagen en atmosfeer was benauwd, maar met onverminderde belangstelling volgde het deskundig en geïnteresseerde pu bliek, directieleden der betrokken on dernemingen en verzekeringsmaatschap pijen en tal van collega's uit de koop vaardij, het horen der beide kapiteins in de middag het zestal getuigen, de stuurman van de wacht, de roerganger en de uitkijk, eerst van de „Oranje" en daarna van de „Ruys". Het was avond geworden toen na de conclusie, Pleidooien en repliek, de zitting ten e,nde liep, die niet alleen in scheep vaartkringen, maar in geheel ons zee- Varend land niet zonder spanning tege- htoet was gezien. Want hier ging het niet alleen om de betekenis, civielrechterlijk, voor de vergoeding van de scha- i de, maar in de eerste plaats om een stuk zeemanseer, om naam en reputatie, uiteindelijk zou men mogen zeggen: de roep van de betrokken ha vens. Dit verleende een bijzonder ac cent aan het opmerkelijke pleidooi van mr. Baron 'v. d. Feltz, die in een betoog van meer dan vijf kwartier op scheepvaarttechnische en juridische gronden kapitein Hemmes verdedigde en een scherpe veroordeling gaf van de handelwijze van de tegenpartij. Het Was een steekspel op hoog niveau met alle technische details van de navi gatie: afstanden, koersen, tijden en seinen, reconstruerend van beide kan ten, wat er nu precies in die fatale minuten, voor het moment van de aanvaring, vijf minuten na midder nacht, van ogenblik tot ogenblik pre cies gebeurd is. Het verhoor der getuigen bevestigde m hoofdzaak de lezing, die elk van Peide partijen van het verloop van het drama heeft gegeven, dat gelukkig geen mensenlevens heeft gekost, maar wel aanzienlijke schade heeft opgeleverd, niet in de eerste plaats aan onze naam als Zeevarend land, in een wereld vol con currentie. Toen een der getuigen op een ??geJen ogenblik de situatie karakteri- hranht als "een dubbeltje op zijn kant", de president een moment van ontspanning in de sfeer met de opmer- .ht het wel meer dan een dub beltje is geworden. Overigens was er voor vrolijkheid weinig plaats in het verloop van de zitting, die haar tra gisch hoogtepunt vond in de veroorde lende conclusie van de Inspecteur der aanwezigen, een zeeman en gezag voerder van de allure als kapitein Hemmes op het eind van een mooie, succesvolle carrière, aldus ontluisterd Werd. Kapitein Hemmes, zo constateerde de Inspecteur-Generaal, de heer C. Moolenburgh, heeft bij heel zijn manoeuvre de afstand van zijn schip tot de „Ruys" verkeerd geschat. Het elkander naderen, ook in een rus tige, heldere nacht als deze, wilde de heer Moolenburgh op zich niet Veroordelen; het is een oud gebruik, dat in ere kan blijven, maar de fout ügt in de manoeuvre zelf, die onaan vaardbaar is en welke Kapitein Hemmes heeft willen uitvoeren in strijd met alle opvattingen van goed Seemansgebruik. Hij heeft de vereis te voorzichtigheid uit het oog ver loren en de aanvaring had nog ozger, desastreuze gevolgen kunnen "ebben. Daarnaast heeft men de Schade, die is toegebracht aan de Soede naam van de Nederlandse Scheepvaart en dat helaas door een •ban als Kapitein Hemmes, die zo veel jaren een kundig zeeman is ge feest, met grote interesse voor alle hieuwe aspecten van zijn vak. Te recht werd hem dan ook, na zijn jj'enst bij de Marine in oorlogstijd, het commando opgedragen over het v ^spitein Goedewaagen, gezagvoerder h de „Ruys", na kapitein Hemmes in ^sitting van de Raad voor de Scheep je rt gehoord, verklaarde op vragen van »Ot| Passagiers, die verzochten naar de l(j^anic" te varen, te hebben gezegd: henk er niet aan", 's jj'l achtte een dergelijke manoeuvre dag i s onverantwoord. Wanneer het het tS en de weersomstandigheden laten anc]e°y dan is het vanzelfsprekend iets ih^11 hfj echter zag dat de „Oranje" tegpJ.d richting kwam, besloot hij zijn ^Qorri teneinde bakboord aan bak- ietg *e Passeren, in die manoeuvre 2es tegemoet te komen. Te ongeveer hen, "buten voor middernacht was het dicht v-eva^en> dat de „Oranje" veel te bjj kwam. ttlarM„n°,0l1: in heel ziJn 38-jarige zee- Vtec-m?]0 a-an had hij een schip zó de ind zien draaien. Hij kreeg zelfs hen, ruk dat zijn tegenligger voor de rvVer .wilde gaan. Het was alsof «en" J,anJe" de „Ruys" beschouwde als Schip land of althans een stilliggend varen Waar men rustig om heen kon tafii Het trekken van conclusies is Op van de Raad. seüf vraag van de president of het ?°eu °0ate is om de naderingsma- if°°rddo a1n elkaar te seinen, ant- „?hnend aP'tein Goedewaagen ont- hjet orn ■fun gewoonte was het echter eSen "aar zo dicht te naderen. Wij I? °rmaal bakboord aan bakboord ahd te h*1 d" daarbij behoorlijk af- Kapitein Goedewaagen van de „Willem Ruys" op weg naar de zitting. vlaggeschip van zijn Maatschappij, de „Oranje". Het valt mij dan ook hard, zo zeide de heer Moolenburgh, een oud vriend als Kapitein Hem mes hier als de schuldige te moeten aanwijzen. De uitwijkbeweging van de „Ruys" achtte de Inspecteur-Generaal volko men verantwoord, als de enige reac tie die het schip overbleef. Hij acht te de gezagvoerder, Kapitein Goede waagen dan ook niet verantwoordelijk voor de aanvaring en aan heel het gebeurde onschuldig. Een woord van lof heeft de In specteur-Generaal nog gebracht aan de scheepswerktuigkundige van de wacht op de „Oranje", die het onge wone en geheel onverwachte com- (Van onze Correspondent) De laatste 21 van de 65 stakers van De Ommelanden, die krachtens de arbitrale uitspraak moesten worden teruggenomen, zijn begin van deze week aan het werk gegaan. De toestand in de fabriek blijft zich in gunstige zin ontwikkelen. De te werkstelling is zonder moeilijkheden ver lopen, zo werd ons door het bestuur mee- £.ccU*t']d. Ook de actie van de „tegenpar tij" in eigen kring, die van de oppositie onder leiding van de ex-hoofddirecteur de heer de B'oer kan het normale werk niet saboteren. Wel zijn er verschillende boe ren, die deelnemen aan de „oppositie" en de levering aan de fabriek hebben ge staakt. Voortaan zal als adviseur van de waar nemend beheerder de heer J. T. Wierenga optreden, de heer S. Jelsma. De heer Jels- ma was tot voor kort onderdirecteur van een der belangrijkste condens- en melk- poederbedrijven uit Rotterdam. De heer Jelsma is afkomstig uit Friesland waar hij de zuivelschool te Bolsward bezocht. Directie en bestuur van de Ommelanden overwegen verder een aanklacht in te die nen tegen de ex-directeur de heer F de Boer en de ex-boekhoudster mej. E Schuil Mej. S. heeft nl. gepoogd bij de bank een bedrag van f 110.000 van „De Ommelan den" over te laten schrijven op haar eigen naam. Zij deed dit op aandrang van de ex- directeur de heer de Boer. De cheque die zij aanbood was behalve door haar ge tekend door de bedrijfschef K. Tezamen met de heer de Boer heeft mej S ge probeerd dit geld te innen. Het zou moe ten dienen om een rekening aan een ar chitect te voldoen. De bank heeft echter betaling geweigerd. Mej. S. is inmiddels ontslagen. mando „Volle kracht achteruit" prompt heeft uitgevoerd. Verdediger: „Schuldig gebrek aan vertrouwen" zo In scherpe tegenstelling met de zienswijze van de Inspecteur-Gene raal was de visie, die de verdediger van Kapitein Hemmes, Mr. C. P. Ba ron van der Feltz, heeft gegeven op de gebeurtenissen in de ongeluks nacht. Hij bestreed aan de hand' van technische gegevens de opvatting, dat men aan boord van de „Oranje" bij het uitvoeren van de naderingsmanoeu vre de afstand tussen beide schepen zou hebben overschat. Kapitein Hem mes heeft vastgehouden aan een wel overwogen plan, dat hij zonder aarze len heeft uitgevoerd. De „Ruys" ech ter is plotseling afgeweken van haar wettelijke verplichting om in de be staande situatie koers te houden en door te varen. Heel de manoeuvre van de „Ruys" wekt de indruk van on zekerheid en verrassing en geeft weinig blijk van waar zeemanschap. In het bijzonder laakte de verdediger bij de gezagvoerder van de „Ruys" het gebrek aan vertrouwen in de com petentie van zijn tegenligger. Zich be roepende op de constante jurispru dentie van de Raad meende mr. v. d. Feltz, dat het zich onnodig bang ma ken van de gezagvoerder van de „Ruys" deze als schuld moet worden aangerekend. En zelfs dan nog was elke andere maatregel beter geweest dan wat thans is geschied: het plot seling uitwijken van de „Ruys" hard: naar bakboord. Na repliek van de Inspecteur-Gene raal heeft ook Mr. G. J. Lycklama a Nyeholt, de raadsman van Kapitein Goedewagen, nog een kort commentaar gegeven op de reconstructie van de scheepsramp. De reebok Peter, die zoals wij Maan dag meldden, Zaterdag de vrijheid ver koos boven zijn verblijf in Burgers' Dierenpark te Arnhem, is weer terugge keerd. Een paar jongens vonden hem rustig grazend aan de berm van de Ko ningsweg. Ze belden de directeur van de Dierentuin op en deze kwam terstond per auto naar de Koningsweg. Peter stapte in en maakte daarop zijn joyeuse rentrée in het Dierenpark. Er is enig misverstand over de kin derwedstrijd van de steentjesactie KromstafEHBO. Het is, zo deelt men ons van de zijde der organisatoren mede, de bedoeling dat de jeugdige deelnemers niet alleen het aantal woor den opschrijven, dat zij uit het woord KROMSTAF hebben gevormd, doch ook de woorden zelf. De oplossingen moe ten gericht worden aan de Kath. EHBO, Heemraadsingel 303, Rotterdam. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft de Utrechtse psycholoog A. M. W. en de Haagse psychologe E. C. vrijgespro ken. De beide psychologen was ten las te gelegd' dat zij, als bestuursleden van een vereniging ter bevordering van de psychologie der Ziiricher school, in een brief mevr. M. H. Hofstede Crull—Wil ling bewust hadden beledigd. De recht bank meende, dat niet was komen vast te staan dat het geschrevene met op zet als beledigend was bedoeld. De officier van Justitie had tegen elk een vonnis van f 150 boete subs. 30 da gen hechtenis gevorderd. Kapitein Hemmes van de „Oranje" De echtgenote van J. J. Wiegink, G. Wie- ginkArkink, wonende te Groot Agelo (gem. Denekamp) heeft in het R.K. Zie kenhuis te Oldenzaal het leven geschon ken aan drie jongens. Moeder en kinde ren maken het goed. De Rotterdamse politierechter heeft destijds B. veroordeeld omdat hij na sluitingsuur der winkels tegen vergoe ding, welke hij vroeg aan het publiek, kwartjes wisselde bij een automatenhal. De eigenaar van de automaten gaf B. een tas met wisselgeld. De politierech ter concludeerde daaruit dat hier sprake was van bediening. B. kwam van deze uitspraak in cassatie. De Hoge Raad heeft thans het vonnis vernietigd en B. van rechtsvervolging ontslagen. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft de korporaal B. G. L., die door de krijgs raad te velde was veroordeeld tot een gevangenisstraf van veertien dagen, om dat hij geen acht had geslagen op de radio-oproep van de generale staf op 1 Februari direct naar zijn legerplaats te rug te keren, veroordeeld tot een gevan genisstraf van twee maanden, met ver laging tot soldaat. De diplomatieke vertegenwoordigers van België, Groot-Brittannië en Neder land te Pretoria hebben voor de door de overstromingsramp getroffen bevol king in de drie landen een medaille aan gouverneur-generaal Jansen van Zuid- Afrika aangeboden als bewijs van dank voor de door Zuid-Afrika verleende hulp. De jaarlijkse Nationale Paasloterij der Katholieke Actie zal dit jaar in verband met de inzamelingen voor het Nationaal Rampenfonds en Honderd Jaar Kromstaf, met behoud van de naam, in de komende Meimaand plaats hebben. Zondag 3 Mei zullen daartoe op de gebruikelijke wijze aan alle kerken de bekende lotkaarten worden uitgereikt. Een vierjarig kind van de landbouwer K. te Vorden is bij het spelen in een gier put gevallen en verdronken. Advertentie Voor het kleine bedrag van 20 cent kunt U nu Uw huid verzorgen met een nieuwe creatie van Castellade CASTELLA BLOEMENZEEP, die U de hele dag omgeeft met de zachte geur van frisse rozen en die wordt ge bracht in verschillende delicate kleuren. Er is nu drievoudig keus in Castella. U kent de befaamde Cast Ala Schoon- heidszeep (32 ct.), nog altijd de favoriet van talloze vrouwen. Is Uw huid meer gebaat met zeer overvloedig en rijk schuimer is Castella Spécial (32 ct.) voor U. En mocht U voor een kleine prijs toch een zeep-van-naam willen kopen, dan is er dus voortaan ook de Castella Bloemenzeep van 20 cent. In waarheid is er nu Castella voor iedere huid en voor iedere beurs! De Officier van Justitie bij de Utrechtse rechtbank heeft, zoals giste ren reeds in een deel van onze oplage is gemeld, tegen de 26-jarige repetitor mr. W. K. F. te Bilthoven, wegens moord (vergiftiging van zijn vader, de oud-secretaris der gemeente Amster dam), en wegens poging tot moord (ver giftiging van zijn jongere broer) twin tig jaar gevangenisstraf met aftrek ge- eist. Hij eiste niet levenslang, omdat verdachte verminderd toerekeningsvat baar moet worden geacht. Verdachte bekende bij het verhoor het ten laste gelegde. Hij heeft zich bij een drogist in Utrecht van arsenicum voorzien. Waarom, dat weet hij niet; hij had ook wel neiging gehad het zelf in te nemen. Tenslotte had hij het ver gif weer weggedaan. Daarna had hij weer nieuw gehaald. Hiervan had hij twee theelepeltjes over een vleesch- schotel gestrooid, maar hij zei geen reden te hebben gehad wie ook van zijn familie naar het leven te staan, omdat hij in goede verhouding leefde. Uit het verdere verhoor kwam vast te staan, dat verd. het vergif nog eens in haver mout heeft geprobeerd, toen moeder uit was. Ook dit had geen dodelijk ge volg. Hierna heeft hij ook cyaankalium weten te pakken te kri,gen. Na de havermoutvergiftiging deed hij in een doos met maagpoeder van vader twee theelepels van dit vergif; dit nu over leefde vader niet. Verdachte zei soms berouw te hebben over zijn daad, maar niet altijd. De Officier repte van een familie drama vol tragiek. Het gaat hier im mers om vadermoord. Spr. concludeer de, dat op de vader moord is gepleegd en dat tegen de jongere broer een po ging tot moord is gedaan. De motieven er voor ziet de Officier niet- Een con creet motief is trouwens ook niet te vinden. Het vreemde is, dat verdachte meer met vader dan met moeder op had en dat hij zo vaak zich in zelf moord heeft verdiept. Zonder twijfel heeft hij geestelijke storingen, maar is hij ook minder toerekeningsvatbaar? In ieder geval is hij een uiterst gevaarlijk individu. Mr. A. J. Mol vroeg ontslag van rechtsvervolging, omdat verdachte zijns inziens niet toerekenbaar te achten is. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft de soldaat J- K., die door de krijgsraad te velde was veroordeeld tot oen ge vangenisstraf van drie maanden, omdat hij tijdens zijn verblijf in een militair hospitaal te Amersfoort een verpleegster een klap had gegeven, veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek van voorarrest. K., een Korea-strijder, was tegen dit vonnis in beroep gegaan. De advocaat fiscaal had bevestiging van het vonnis gevraagd. De Officier van Justitie bij de recht bank te 's-Gravenhage heeft een ge vangenisstraf van twee jaar en zes maanden geëist tegen de 34-jarige boek houder W. S. te '-Gravenhage, die te recht moest staan omdat hij in 1951 en 1952 ruim f 97.000 van de aanne mersfirma, waar hij werkte, had ver- J duisterd. Voorts had hij een chèque aan de Twentsche Bank, op naam van zijn werkgever, vervalst en met deze ver valste chèque f 2900 geïnd. (Van onze parlementaire redacteur) T~"v e behandeling van de begroting van Waterstaat 'in de Eerste Kamer J bracht gisteren vanzelfsprekend de watersnood en zijn consequenties -*-S weer naar voren. Al vormden de betogen in de Senaat grotendeels een afspiegeling van wat in de Tweede Kamer reeds is opgemerkt, enkele kwesties werden toch wat dieper besproken en in het licht van wat thans op deze zaak schijnt bezien. Dat de ramp niet aan schuld van personen, maar meer aan een algemeen niet consequent ingaan op bekende mogelijkheden van de verschillende over heidsinstanties 'in het algemeen te wijten is geweest, werd ook in de Eerste Kamer erkend, behalve door de communisten, die honderd procent opposiite- stoom afbliezen. Van een rigoureuze afschaffing van het bestaand waterschaps recht wilde men dan ook niet weten. Wel is er volgens de meeste sprekers aanleiding tot een ernstig onderzoek naar de wenselijkheid van een herziening op enkele punten en het streven naar meer concentratie. Ir. Roebroek, die namens de K.V.P. het woord voerde, behandelde deze zaak zeer grondig en leidde uit de geschiede nis af, dat ook op dit typisch traditioneel Nederlands instituut de tijd en de om standigheden toch wel inwerken. On danks alle principes, zoals de zo vaak in dit verband aangehaalde leuze „Wie het water deert, die het water keert", is er toch een onmiskenbare groei naar steeds meer centralisatie. Het is alleen maar jammer, dat er steeds calamiteiten voor nodig zijn om ons op deze weg weer een stap verder te brengen. Er is echter één factor, die thans de evolutie aanzien lijk lijkt tegen te werken: de stijging van de polderlasten, die vooral in de na-oorlogse jaren al zeer aanzienlijk zijn opgelopen en waartegen de geringe verhoging der pachtprijzen geen noe. menswaardige compensatie biedt. Al is deze zaak thans in beraad, ir. Roebroek wilde toch aangeven, welke richting het volgens hem zal uit moeten gaan. Er zijn dijklasten, weglasten, bemalingskosten en cultuurtechnische kosten. Daarvan zijn eigenlijk alleen de beide laatste nog als zuiyer locaal te beschouwen in die zin, dat alleen de polderbewoners er van profiteren. Maar hoeveel verkeer trekt er niet van buiten de polder over de wegen en wat de dijken betreft, wij hebben hij de ramp wel ervaren, dat hun waarde verre die van de bescherming van het gebied dat zij omringen over treft. Van de concentratie, die nog bij de wet geregeld zal moeten worden, heeft ir. Roebroek toch ook in financieel opzicht grote verwachtingen. Wanneer de rede lijkheid wordt ingezien, dat de gemeen ten de plicht hebben om in deze lasten een belangrijk deel mee te dragen, dan zal er tevens een versterkt financieel fundament van ons waterschapswezen uit voort kunnen komen. De katholieke spreker gaf nog eens het grote belang aan van de verbeteringen, die er zijn te verwachten in verband met de openbare werken, die thans in voorbereiding zijn op waterstaatsgebied. Het behoeden van het land voor overstromingen, waarvan b.v. Noord-Brabant met zijn industrie- belangen sterk zal profiteren, zal het industrieel klimaat direct bevorderen en dus de levensbelangen van ons volk dienen. In dit verband noemde hij de indijking van de Biesbos als een van de meest belangrijke projecten. De heer Roebroek hield ook een pleidooi voor 14 „Misschien vindt u het leuk om te horen" zei Henry, „de deurwaarder is langs de achtertrap naar boven geko men en kreeg paps op de overloop te pakken. Hij zit nu bij Baskett in de keu ken." „O nee!" zei zijn moeder. „Hij heet Grumball", zei Henry. III Tijdens de lunch ontwikkelde Lady Charles haar zienswijze hoe Lord Wutherwood en Rune ontvangen en onthaald moesten worden. De familie ging met uitzondering van Henry, opge wekt op haar voorstellen in. Henry scheen meer verstrooid dan gewoonlijk en terneergeslagen. Tot haar grote ver warring ving Roberta meerdere malen zijn blik op. Henry staarde haar aan met een uitdrukking, die ze onmogelijk thuis kon brengen tot het bij haar op kwam, dat hij haar niet aankeek, maar door haar heen keek. Daarna werd ze minder verlegen en luisterde met meer aandacht naar de rest van de familie. Met iedere wending van hun buiten sporige conversatie ging er een stukje af van de vier jaren, die hen scheidden en Roberta voelde zich langzaam afglij den naar de van ouds bekende houding. waarin ze half en half de dwaze logica van hun plannen accepteerde. Ze be spraken de wenselijkheid van een cha rade; Lady Charles en de kinderen met hartstochtelijk enthousiasme, Lord Char les met critische objectiviteit. Roberta vroeg zich af, wat Lord Char les eigenlijk van de crisis dacht en of ze het zich alleen maar verbeeldde, dat hij er bezorgd uitzag. Zijn gezicht had nooit veel uitdrukking gehad. Het was een bleek, ovaal gelaat. Bijziende ogen, die vaag en vriendelijk keken; een kleurloze snor en een belachelijk jeug dige mond, droegen niets bij tot enige distinctie en toch was er een zekere dis tinctie. Zijn stem was nogal hoog en hij had de gewoonte om zijn zinnen te la ten uitsterven, terwijl hij zijn ogen wijd opensperde en over zijn hoofd wreef. Roberta besefte, dat alhoewel ze veel van hem hield, ze toch eigenlijk geen flauw idee had welke gedachten er in zijn brein leefden. Hij was een buiten gewoon teruggetrokken iemand. „We kunnen het in ieder geval pro beren", zei Frid'. „Laten we hem eerst volgieten met sherry en dan een cha rade doen. Wat zouden jullie vinden van Ltidy Godiva? Henry als paard, paps als de kwade echtgenoot, een van de tweelingen als Glurende Tom en de rest van de familie als welwillende be volking." „Als jij denkt, dat ik door de zitka mer ga dartelen, terwijl jij bloot op mijn rug zit...." begon Henry. „Je haar is niet lang genoeg, Frid," zei Patch. „Ik heb niet gezegd, dat ik voor Lady Godiva wil spelen-" „Je kunt anders niet verwachten, dat mams zich gaat uitkleden," zei Colin, „en bovendien bedoelde je jezelf wél." „Schat, doe niet zo ezelachtig," zei Lady Charles, „Lady Godiva kunnen we natuurlijk niet doen. Oom G. zou zich doodschrikken." „Misschien zou hij het voor een hek- sensabbath houden," zei Henry, „en denken dat we gekheid over tante V. maakten." „Als Frid op jouw rug rondrijdt, ze ker!" zei Patch. „Waarom?" vroeg Mike. „Waar rijden heksen op, paps?" Lord Charles liet zijn hoge lach horen. Henry keek nadenkend naar Patch. „Het zou bijna grappig zijn, als het niet zo grof was," zei hij. „Waarom zouden we niet iets op tan te V. doen?" vroeg Stephen. „Als we nu een aardrijkskundige naam nemen, Kattegat bijvoorbeeld. De eerste lettergreep slaat dan duidelijk op tante V. en dat zal hij wel leuk vinden." „Ja maar," vroeg Colin, „maar hoe stel je dan de tweede voor?" „O, dan hoeft Patch zich maar om te keren," zei Henry. „Je bent een beest, Henry," stormde Patch. „Dat is gemeen van je om te zeggen dat ik dik ben. Mams!" „Het geeft niets lieverd, je bent alleen maar een beetje mollig. Ik vind je juist goed." „Laten we dan Katkop ,emen." zei Stephen. „Dat weet ik niet eens te liggen," riep Colin. „Ergens in Zuid-Afrika, sufferd. Voor het eerste deel hoeft Frid alleen maar de hoed en mantel van tante V. aan te doen en voor het tweede gaan we om beurten op een kop van Jut slaan." „Kinderen, dat gaat niet," zei Lady Charles. „Laten we nu eens iets echts grappigs nemen Een lange stilte volgde. „Kunnen we niet iets doen dat op ons zelf betrekking heeft?" opperde Frid. „Iets met deurwaarders bijvoorbeeld. Baskett zou binnen kunnen komen en zeggen: Iemand om u te spreken, my- lord. Dat zou je niet erg vinden, is het wel, Baskett?" Met de glimlach van vele jaren toe gewijde diehstbaarheid presenteerde Baskett de kaas. Roberta vroeg zich plotseling af of hij de Lampreys net zo grappig zou vinden, als zij hen vond. Frid ging door met haar plan- „Of iets over geldgebrek. Bankbiljet bijvoorbeeld. De tweelingen kunnen gemakkelijk een bank voorstellen, en Patch kan het tweede doen en het tweede meisje van Deepacres heet Jet ty. Of vindt u dat ook te grof, mams?" „Eigenlijk wel," zei Lady Charles. „Laten we allemaal nog maar eens goed •nadenken, we hebben nog tot morgen de tijd." Oom G. I. Op de morgen na haar aankomst werd Roberta wakker door een bleke Londen- se zonnestraal, die over haar sprei viel. Een diensitmeisje had de gordijnen opengetrokken en een blad op het ta feltje gezet Droom en werkelijkheid vermengden zich met elkaar. Toen ze klaar wakker was, begon ze de wonder lijke gebeurtenissen van de vorige avond en nacht nog eens na te gaan. Ze had door Londen gereden in dat merkwaar dige uur waarin de schemering aan breekt. Ze had waterstralen over verla ten straten zien spuiten en het geratel van de melkkarren gehoord en de vreemde silhouetten van daken en schoorstenen tegen de helder wordende lucht gezien. (Wordt vervolgd). het wegwerken van een andere plaatse lijke calamiteit: de overweg in de Gast huisstraat in Tilburg, die ieder half etmaal aan 29.000 wachtenden in een of ander vervoermiddel ergernis bezorgt. De heer De Vos van Steenwijk (V.V.D.) zag in de financiering van het herstel volgens het principe „het Rijk voert uit en betaalt" een gevaarlijk precedent. Wanneer later eens inciden teel een polder vol loopt zal men terecht eenzelfde tegemoetkoming eisen. Hij vroeg de minister ook, of het geen aan. beveling verdient permanent militairen op de bedreigde -eilanden te kazerneren. Werken op Zondag Verschillende Kamerleden, ook zij die een principieel voorstander van Zon dagsrust zijn, drongen aan op de uiterste spoed bij de herstelwerkzaamheden om nieuwe tegenslagen zoveel mogelijk te beperken. Meer ploegen desnoods, en ge pust ook op Zondag, anders komen er mogelijk nieuwe verrassingen. Het Ne derlandse volk is zich het gevaar nog te weinig bewust, meende de heer Kolff en hij noemde het verzakken (10 cm. per eeuw) en de kans op meer opwaaiing bij Noord-Westen wind in verband met het smeltproces aan de Noordpool. Voor de veiligheid noemde de heer Kolff (C.H.) enkele zeer simpele zaken als een boot bij iedere boerderij, hoge schuren voor de beveiliging van het vee, naast moderne middelen als heli copters en telecommunicatiemiddelen, terwijl hij ook zijn Betuws hart aan de oud-vaderlandse terp bleef verpan den. Over het uiterst moeilijke tech- nisch-waterstaatkundige werk van de Delta-commissie werd door verschillen de senatoren gesproken. De heer De Vos van Steenwijk was het in dit ver band met de beschouwingen in ons blad volkomen eens, waarin werd opgemerkt, dat men niet van een Antwerpen-Rijn-kanaal dient te spre ken, maar hoogstens van een Schelde- Rijnverbinding. Hij wilde wel graag van de minister weten, of wij hier nu te maken hebben met het „begin van een voldongen feit", zoals men uit de publicaties van de laatste tijd zou opmaken. Een andere verbinding van West- België naar Duitsland kwam nog ter sprake, n.l. de nieuwe verkeersweg van Antwerpen naar het Rijnland. „Neder, land let op uw saeck", zo klonk het uit de mond van de liberale afgevaardigde, als destijds, toen minister Van Karne- beeck achter de ministerstafel was ge zeten bij de behandeling van het Bel gisch-Nederlands verdrag. Dezelfde afgevaardigde "vroeg ook de aandacht voor de abominabele spoorwegverbin ding van Groningen met het West-Duits achterland. Prof. Molenaar (V.V.D.) hield de mi nister de opheffing van het spoorlijntje Den Haag-Scheveningen voor als een staaltje van weinig efficiënt spoorweg- beleid. Eerst heeft men na de oorlog grote sommen besteed om de baan weer te herstellen en nu breekt men deze be staande nuttige Haagse ceintuurbaan weer af! Socialisten in oppositie Een principieel kantje kreeg het debat door de opmerking van de heer Kramer (P.v.d.A.), die de minister t.a.v. de be vordering van de Zondagsrust het ver wijt maakte van persoonlijke daden, die in de regeringspolitiek niet thuis horen. Wantrouwen tegen de minister koes tert de P.v.d.A. niet, maar er was toch wel een lijstje met waarschuwingen en vragen. Waar blijft het straalvliegtuig de Comet III voor passagiersviuchten? Kan er een onafhankelijke commissie komen voor onderzoek van spoorweg ongevallen en waarom geen gezelschaps biljetten? Gaarne betere wegen tussen Utrecht-Rotterdam en Waddinxveen- Rotterdam in aansluiting op de interna tionale verkeersweg met het Roergebied. Waarom zo weinig voorlichting omtrent de anti-verziltingsplannen? De Friese socialist Hoogland vroeg of het wel juist was dat de minister in zijn huidige func tie ineens tot afbreuk van de onafhanke lijkheid van de waterschappen is over gegaan. De minister zou de alarmerende berichten over de gang van zaken bü het herstel als ze niet juist zijn aanstonds moeten tegenspreken. Namens de C.P.N. peurde de heer Geugjes tal van argu menten voor critiek uit allerlei bour- geois-kranten. Advertentie Virginia Op het voorplein van de Prins Bern- hardkazerne te Amersfoort is een mo nument onthuld ter nagedachtenis aan de tijdens de politionele actie te Indo nesië gesneuvelde 32 officieren, onder officieren en manschappen van het eerste verkenningsregiment van de 7 December-divisie. De commandant van het regiment huzaren Prins Alexander, luitenant-kolonel J. Hoytema van Ko nijnenburg, luidde de plechtigheid in met een rede, waarin hij de geschiede nis en de wapenfeiten van de 7 Decem ber-divisie en in het bijzonder die van het eerste verkenningsregiment naging. Het meest was hem de grote kame raadschap opgevallen, die in de troep had geheerst. Hij herdacht de doden, die men bij het vertrek in Indonesië moest achterlaten op de begraafplaats Menteng Poeloeh te Bar.doeng. „Een volk moet voor zijn bestaan steeds of fers brengen", aldus de overste, die zei, dat nu het grote ogenblik was ge komen om de mmen vas. te leggen van hen, die bij het uitoefenen van hun plicht jegens het vaderland hei. hoogstp offer brachten. Ritmeester Simons hield na het bla zen van de „Last Post" een laatste appèl; hij las de 32 namen voor, die op de gedenkplaat van het monument voorkomen. Voor de vele aanwezigen, bij wie ook nabestaanden, was dit een zeer aangrijpend moment. Generaal-majoor b.d- H. J. J. W. Dürst Britt onthulde hierna de gedenk plaat. Plechtig klonk vervolgens het Wilhelmus, gespeeld door het trompet- tercorps van de Huzaren van Boreel over het grote plein. De eerste krans werd namens Prins Bernhard gelegd door majoor jhr. mr. C. C. van -hdth de Jeude; namens de minister van Oorlog deed dit generaal-majoor b.d. Dürst Britt. Tweede Pinksterdag zullen uit bijna elke parochie en elk internaat van het bisdom Haarlem twee tot vier afge vaardigden van de jeugd van 12-25 jaar zich scharen rond de Bisschop, om met hem te offeren in de pontificale Mis, welke hij voor de jeugd zal opdragen in de basiliek Sint Bavo bij gelegenheid van het hiërarchie-Eeuwfeest. Tijdens de triduum-dagen van 10-14 Mei zamelt de jeugd haar kleine bijdragen in. Daar na wordt deze offergang door de afge vaardigden van alle parochies en inter naten voltooid in de basiliek. Met de geschenken, welke voor het geld ge kocht zullen worden, zal het bisschops altaar worden uitgerust, zullen de pries ters worden bekleed en de heilige han delingen tijdens de pontificale Mis worden voltrokken. En van elke af vaardiging zal één der jongeren bij de offerande gelegenheid krijgen, deel te nemen aan de plechtige offergang en het bedrag van de parochie of het in ternaat te offeren voor de troon van de Bisschop.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3