Debat over ontwerp-Europese grondwet in Tweede Kamer U.V.V. hield haar landdag in Hillegom Chefarine 4 E ^netio°BMAN Het spoor het zwaarcL Honderd jaar „St. Louis toi 1 Tentoonstelling van kijkvensters te Utrecht geopend r eist auviKiin Lotion met Vl' Mr. Schmal wil werkstuk in bibliotheek opbergen Rechtstreekse verkiezing van Kamer der Volkeren ontmoet bezwaren K V.P. vrij mild in haar oordeel i Te Maastricht gestichtthans te Amersfoort 69ste dodenlijst luwier j&x <y i**east Henk Alsem in en Haag overleden 4 middelen in 1 lablei doen wonderen! Financiële verhouding Rijk en gemeenten Een tafelgang minder op Franse school Vitoil geelt dor haar nieuw leven Honderd jaar Kromstaf CSCHEEPVAARIBERICHIEN verfrissende WOENSDAG 29 APRIL 19& PAGINA 5 raedicaat „Koninklijke" jn voor tabaksfabriek Wanneer U zich onbehaaglijk voeli, hevige pijnen hebi, doei 'n enkel tabletje Chefarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroem de geneesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Besprekingen in Ver. van Ned. Gemeenten Oefentocht van Britse Rijn flottielje door ons land Voor rampgebied (Van onze Haagse redacteur) Dr. Kortenhorst is gisteren u'it zijn v-oorzittersstoel in de Tweede Kamer gestaan en heeft het presidium overgelaten aan de heer Weiter. Hij deed dit •toe Ze^ 'leï debat te kunnen openen, dat de Kamer ging voeren over het ont- y-verdrag tot instelling van een Europese Politieke Gemeenschap. Het was °I- Oud, die dit optreden van de president even 'in zijn parlementair-histo- s°'le betekenis tekende: dat de Kamervoorzitter zelf aan de debatten deelnam 1 is*aar hij had nagegaan, maar driemaal tevoren voorgekomen in 1919, in en in 1849. Ij Het debat van gisteren had dan ook een bijzonder karakter. Behalvp om ontwerp ook vanwege het novum, dat de Kamer met aanvaarding van de i,„-_*kkelingen, welke in Europa gaande zijn, voor zichzelf met deze gedachten- tng schiep. Het betrof hier immers niet een debat over een wetsvoorstel minister Beyen was aanwezig, maar hij behoefde ditmaal niets te verdedi- Dnü doch over het ontwerp voor een verdrag, dat is opgesteld door een ver kering van parlementariërs uit zes landen, de Assemblee ad hoe. Samenvattend uitte spr. inmiddels veel waardering voor het ontwerp-verdrag en hij liet, zij het dan met tal van voorzich tigheidsformules, doorschemeren, dat men er in de kring van de K.V.P. niet onwelwillend tegenover staat een milder oordeel dan men later in de mid dag beluisterde. De heer Kuygers van de P.v.d.A- heeft in zijn betoog, dat een enthou siaste verdediging van de Europese in tegratie inhield, doch ook critiek ten aanzien van de vormgeving, o.m. de belangrijke kwestie behandeld van de additionele protocollen op de E.D.G. Hij sprak over een toenemende Franse neiging om de overzeese gebiedsdeelen als een interne Franse zaak te be schouwen en over het wel willen mee spreken van de Fransen bij de rech ten, maar niet bij de verplichtingen. Bij de heer Schmal viel een duidelijk afwijzende houding ten opzichte van het ontwerp-verdrag waar te nemen, d.w.z. hij waardeerde het stuk zeer, maar dan als werkstuk. Men moet naderhand kun nen zeggen: het is goed, dat dit ontwerp er in de geschiedenis van de Europese eenwording geweest is, maar het is ook goed, dat het niet gerealiseerd is. Dit was Als uitgangspunt voor de discussie ,aren genomen de verslagen van de «buari- en Maartzittingen dezer As- o^hblée en de Nederlandse afgevaar- 'Sden in Straatsburg, die overigens lasthebbers van de Kamer zijn, ah men enigszins als de toelichtende jJHij bij het onderhavige ontwerp-ver- Jag zien. terwijl het gehele debat hen l de gelegenheid geeft om te ervaren is?® de Kamer nu over het werk van raatsburg denkt. Ginds is, zo zei dr. Kortenhorst, aan operatietafel de diagnose gesteld Over het zieke Europa, maar spr. vroeg zich af of bij de preambule op het ontwerp niet te zeer de inciden tele omstandigheden meespreken, in °ssu de bedreiging, welke de Sovjet unie vormt voor Europa. Gesteld, dat er inderdaad een radicale wijziging *ou komen in de Russische politiek, daarover spreker zich overigens nog al sceptisch toonde, dan nog zou Europa geïntegreerd dienen te wor den. Over het prevaleren van een geïnfe cteerde gemeenschap boven een multi lateraal tractaat bestond bij de heer kortenhorst geen twijfel, maar wel Raakte hij enige kanttekeningen bij het 'faatsburgse ontwerp. Haar was b.v. de kwestie van het al- jtettleen rechtstreeks kiesrecht voor de fattier der Volkeren. Voor Nederland 'de hij dit nog wel wagen, maar dit p b toch bij andere landen wel eens een f?vaarlijk experiment kunnen worden. *t punt is ook door andere sprekers Jan deze middag aangesneden. De heer ?dygers zei, dat het moeilijk zou wor- ;eh het extremisme van links en van echts te weren en dat deze verkiezing een fagade lijkt, zolang er nog geen «airopesè politieke partijen zijn; de heer iichmal van de CHU achtte voor deze verkiezing de tijd bepaald nog niet ge komen. Is een niet rechtstreeks geko- «eti vergadering minder democratisch samengesteld, zo vroeg prof. Oud zich af. en hij gaf daarbij het voorbeeld van "hze Eerste Kamer. Dr. Kortenhorst auggereerde. dat men aan de Europese gemeenschap zelf zou kunnen overla id een kiessysteem te bepalen. Speciaal voor anti-revolutionnaire zijde jas van belang wat de katholieke spre- opmerkte over de wetgevende be- °egdheid, welke zo sterk op het Euro- Psse parlement geconcentreerd is; hij •roeg Zich af hoe Groen tegenover deze *®'kssouvereiniteit zou hebben gestaan 1 het werd dus wel interessant wat de 2eer Schouten hierover vandaag te berde v?h brengen. Een ander punt, door dr. j °rtenhorst behandeld, betrof de verte- |Oti\voordiging van de zes landen in de ^aropese uitvoerende Raad: de zes moe- 11 daarin allen tenminste één zetel heb- een geheel ander geluid dan' zijn geest verwant, de heer Vixseboxse, in Straats burg heeft doen horen, maar de heer Schmal verlangde nu eenmaal niet naar een Kamer der Volkeren, noch naar een Europese Uitvoerende Raad en hij vond het 't beste het ontwerp-verdrag een goede plaats te geven in de bibliotheek. Ook prof. Oud kon het ontwerp slechts waarderen als een kiem voor verdere ontwikkeling. Artikel 38 van het kolen- en staalverdrag sprak over de voorbe reiding van een parlement voor de de fensiegemeenschap; men is nu echter b(j een politieke gemeenschap terecht ge komen en die hangt in de lucht, zolang er geen economische integratie is. Van verschillende zijden werd het gewaar deerd, dat de Nederlanders in Straats burg het belang van de economische inte gratie verdedigd hebben, maar de libe rale fractieleider formuleerde het het scherpst: eerst moet men de definitieve organisatie voor de Kolen- en Staal- Gemeenschap en voor de Defensie Ge meenschap opbouwen en dan daaruit een politieke gemeenschap. De grondslag van een scheiding der machten, achtte spr. anachronistisch. Tenslotte heeft van socialistische zijde nog gesproken de heer Roemers, die stelde, dat men de nieuwe Europese or ganen moet toerusten met voldoende be voegdheden, omdat ze anders niet van de grond kunnen komen. Spr. wees op de ervaringen met de Benelux, welke een waarschuwing inhouden voor het geen ons te wachten staat. Het langs functionele weg opmarcheren van prof. Oud wees de heer Roemers af, omdat die weg spoedig geblokkeerd zal blijken. Een andere uitspraak van deze afge vaardigde was, dat Europa geïntegreerd zal worden ofwel niet geïntegreerd zal worden. Vermelden wij ten laatste nog, dat van vrijwel alle kanten in de Kamer teleur stelling is uitgesproken over de Engelse houding ten aanzien van de Europese integratie. Vandaag zou het debat wor den voortgezet; men zal het niet afslui ten met moties, doch dat ontneemt aan deze gedachtenwisseling „in de ruimte"' niet haar nut. De grote zaal van restaurant „Treslong" te Hillegom was gisterochtend tot de hoeken gevuld met leden van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, die daar hun Landdag hielden, waarbij de afdeling Haarlem als gastvrouwe optrad. De presidente van het Hoofdbestuur, mevrouw J, B. Ch. Sjollemas'Jacob, opende de vergadering. Zij heette allen hartelijk welkom, in het hijzonder de echtgenoten van de commissarissen der Koningin van Noord- en Zuid-Holland, en van de burgemeesters van Haarlem en Hillegom, voorts de deputaties van het Neder lands Vrouwen Comité, van de Nationale Vrouwen Raad'en van de Nederlandse Federatie voor vrouwelijke hulpverlening. Advertentie SSIi.atf De presidente belichtte daarna uitvoe-1 rig de doelstellingen, welke de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers tracht na te streven. Zij nam als voorbeeld de hulp verlening bij de nationale ramp en kwam tot de bevinding, dat er reden tot dankbaarheid moest zijn, over hetgeen bereikt was. De band tussen de leden onderling vormt de eensgezindheid in de liefde tot hun werk, namelijk an deren de helpende hand te bieden, waar en wanneer ook nodig. De Unie, aldus spreekster, is gebaseerd op een in de mensen levend beginsel. De vorming van deze Unie steunt op de, onlangs weder om bewezen, stelling, dat georganiseerde hulp, dubbele hulp is. Mevrouw Sjollemas' Jacob besprak naast deze onstoffelijke band een meer materiële zijde van de Unie, de organi satie van het landelijk bestuursapparaat. Het secretariaat is het hart van de ver eniging, waar alle berichten binnenko men. Vervolgens bekende zij met tegen zin, dat de bodem van de schatkist he laas zichtbaar werd; zij voelde zich der halve gedrongen, zij het ongaarne, een beroep te doen op de vrijgevigheid van allen. Zij kondigde een sluitzegelactie aan ten bate van bejaarden, en een andere actie, waarover de verschillende afdelin gen te zijner tijd bericht zullen ontvan gen. Mochten de beide acties slagen, dan hoopte de presidente op e enopbrengst van ongeveer f 10.000. Voor de laatste maal las mevrouw van Diemen, die wegens drukke werkzaam heden moest bedanken als secretaresse, het jaarverslag voor, waarin zij de ver schillende acitiviteiten memoreerde. Zo was het aantal sociëteiten voor be jaarden in 1952 van 86 tot 104 gestegen De secretaresse sprak tot afscheid als haar overtuiging uit, dat het geloof in een betere wereld de oorzaak was van de kracht, welke door de leden wordt ontplooid. De nieuwe secretaresse, mej. dr. W. A. Lub uit Assen, werd toen aan de le den voorgesteld. Het woord was daarna aan de pen- ningmeesteresse, mej. mr. Kleinhoonte, die de financiële toestand belichtte, wel ke niet bijster rooskleurig bleek te zijn. Dra. W Bladergroen hield daarna een lezing onder de titel „Levensfleur" Met pianobegeleiding van Johan van eSniwoning in t, langdurige ?a woning in Den Haag is gisteren fanvriiiri<To ziekte overleden de v ""•ie a De heer Alsem be rt'erf v leeftijd van 50 jaar. Hij ver uit rïle°oral bekendheid als cineast. On- vervaardigde hij in 1948 een in 1™ over de kroningsplechtighe- - Amsterdam. Henk Alsem was van o.a. een restaurant in Den ^anwe21gheid van het voltallige de burgemeester van A mr' van Walsum aan lh va»? Xan de tabaksfabriek J. en ïïïrifbbi io=n ?ssem te Rotterdam, die «n bedeel-? ^eehonderd jaar bestond, Ü2 h®eft k V dat het H- M. de Konin- "Hcaat haa£d de onderneming het "Koninklijke" te verlenen. den Booger bracht hierna Joanna Die- penbrock de aanwezigen een boeiende zangvoordracht, welke zeer op prijs werd gesteld. Tot besluit van het officiële gedeelte van de Landdag sprak mevrouw J. van Nispenvan Wely, presidente van de ontvangende afdeling Haarlem, enkele woorden van waardering over de sfeer van deze bijeenkomst. Na de lunch trokken de afgevaardig den naar de „Flora 1953". Advertentie 'n 4{ie doet wonderen i \VN\ 76. „Er zijn dus in ieder geval mensen in dit vervloekte land," merkt Thorkell op, terwijl hij argwanend naar het besneeuwde spoor staart. Wij moeten weten wie dit zijn en daartoe kunnen wij het beste dit spoor volgen. Indien deze lieden ons ver dacht voorkomen, kunnen wij nog altijd terugkeren." „K-kunnen wij dat niet beter meteen doen?" valt Orm hem haastig in de rede. „Hè ja, we gaan een eindje terug en dan zullen we alles eerst eens lekker kalmpjes be- 'udiauapaAÖacn %aiu ipoj a/5 %unno^f ap luvcn 'mvmuyin Giuiacn wu \acnaou uaiVAd dat is vast. Misschien bevriezen we straks alleen maar. Dat gebeurt meestal tegen de avond. Het moei een zachte dood zijn, heb ik wel eens gehoord. Dus laten we vooral de moed niet verliezen." „Maar man" gromt Thorkell ongeduldig. „We moeten toch weten, wat dat voor mensen zijn?" „O ja?" zegt de morsige, heftig gebarend. „Ik heb helemaal geen behoefte om dat te weten. Ik heb een sterk verlangen het roer om te werpen en terug te koersen naar de kust." „Zoals ge wilt," antwoordt Thorkell. Hij kent de kleine man nog niet lang genoeg om hetzelfde geduld met hem te hebben als Eric en de anderen. „Kom mee, Erwin," zegt hij gebiedend en ongeduldig begint hij het spoor te volgen. Beteuterd staart de morsige hen na. „Stelletje landkrabben," mompelt hij met een wantrouwende blik op Wolf, die bij hem is blijven staan. „Voort hond," gromt hij en onder zijn geweldige wenkbrauwen gaan zijn oogjes schichtig heen en weer. Hoog en dreigend rijzen overal de kale naaldbomen rond hem op, en de beklemmende stilte is bijna even onheilspellend als de schemerachtige duisternis tussen de stammen. „Welja," gromt hij, lusteloos in zijn snor woelend. „Loop maar door, hoor.' Maak dat ge er komt! Bah, wie bekommert zich tegenwoordig nog om een arme oude zeebonk? Niemand toch zekerMaar dat neem ik niet." En driftig struikelt hij achter het tweetal aan. Doch nauwelijks heeft hij een paar passen gedaan, of hij ziet Thorkell en Erwin stil staan; Thorkell wijst de jongen ergens op. „Daar hebt ge het natuurlijk al," mompelt hij argwanend, terwijl hij zich gereed houdt om op het eerste teken van onraad onmiddellijk rechtsomkeert te maken. „W-wat is er?" vraagt hij angstig. „Gaan we terug?" „Kom liever eens kijken, bange wezelroept Thorkell. „Er is een spoor bijgeko men! Een voetspoor!" In het stadhuis van Amsterdam hield de afdeling Noord-Holland der Vereni ging van Nederlandsche Gemeenten een vergadering onder voorzitterschap van mr. Cremers, burgemeester van Haalem. De burgemeester van Bussum, de heer J. C. Haspels, hield een inlei ding over „De financiële verhouding RijkGemeenten 19531955". Spr. con stateerde dat de gemeenten inkomsten putten uit drie bronnen: a. het eigen belastinggebied; b. de uitkeringen uit het gemeentefonds en c. speciale rijks uitkeringen. Het eigen belastinggebied der gemeenten is zeer beperkt. Uitbrei ding daarvan is alleen mogelijk als het Rijk een deel van zijn eigen belasting gebied vrij geeft. De gemeenten kunnen dan die belastingcapaciteit benutten voor zover zij daaraan behoefte hebben. In sommige kringen vreest men dan het weer ontstaan van belasting-oases. De belastingheffing is nu over het ge hele land genivelleerd; de inwoner van Amsterdam betaalt evenveel belasting als die van een dorp in Drenthe, toch is er groot verschil in de mate waarin beiden van de overheidszorg profiteren. Het is billijk, dat middels een plaat selijke belastingheffing het verschil in verzorgingspeil tot uitdrukking komt; de ingezetenen ondervinden dan ook de weerslag van het bestuursbeleid van de gemeenteraden. Als men op de hui dige weg van financiering der gemeen ten, vrijwel uitsluitend door rijksuitke ringen, doorgaat, degradeert men de ge meente-besturen tot administrateurs van het Rijk. De heer Haspels besprak ook de on voldoende uitkeringen uit het gemeen tefonds. Voor 1953 kunnen de gemeen ten op dezelfde bedragen rekenen als in 1952, maar er is vrijwel geen gemeente die niet te kampen heeft met een on vermijdelijke uitzetting van haar uitga ven; vandaar de talrijke gemeenten die een tekort op de begroting voor 1953 hebben. Ingevolge de circulaire van de minister van Binnenlandse Zaken zul len deze gemeenten hun begroting weer terug krijgen; wat moeten die gemeen teraden nu doen? Hebben de gemeen ten min of meer luxe uitgaven zoals voor aanleg van zwembaden, op hun begroting gebracht, dan zullen zij die moeten schrappen. Maar als men bij de samenstelling der begroting niet licht vaardig te werk is gegaan en alleen door een aantasting van het bestaande verzorgingspeil tot een sluitende begro ting kan komen, dan zouden de raden het tekort op de begroting kunnen laten staan totdat de wetgever de fi nanciële verhouding voor 1953 en vol gende jaren heeft geregeld. Gezien het hoge tempo van de behandeling van deze materie zal dit nog geruime tijd duren. De Rijnflottielje van de Royal Na vy, waarbij ook Belgisch personeel is ingedeeld, maakt op het ogenblik een oefentocht door ons land. De flottielje heeft gisternacht te Nijmegen gelegen. Vandaag zullen de schepen in Rotter dam aankomen, waar zij zullen blijven tot 3 Mei; van 4 tot 7 Mei zal de flot tielje in Vlissingen zijn. Advertentie (Van onze Haagse redacteur) Bijna drie maanden na de stormramp druppelen nóg steeds de mededelingen na over activiteiten, welke in het bui tenland hebben plaats gevonden, voor het verlenen van bulp aan het waters- noodgebied. Een frappant staaltje van medeleven uit Frankrijk mocht de Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf te Den Haag dezer dagen ontvangen. De voorzitter van de Franse Nationale Federatie van Openbare Werken heeft laten weten, dat de leerlingen van de tweede en derde klas in haar school tot opleiding van vaklieden te Egletons-Corrèze een bijdrage wilden geven voor de getroffe nen in Nederland, doch aangezien zij maar over weinig middelen beschikten daarvoor een wel geheel aparte methode hebben gekozen. De scholieren hebben namelijk aan de directeur van genoemd instituut ver zocht nun maaltijd met een gang te verminderen en het op deze wijze be zuinigde bedrag naar Nederland over te maken. Deze actie heeft een bedrag van 14.000 frs. opgebracht, rond f 1400 der halve, welke som de Raad van Bestuur Bouwbedrijf in diepe dankbaarheid heeft aanvaard. Op Zondag 3 Mei 1953 wordt te Amersfoort bet honderdjarig bestaan van het pensionaat der broeders van Maastricht „St. Louis" te Maastricht officieel herdacht. Mgr. dr. B. J. Al- frink, aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, zal op deze datum in de kapel van het pensionaat een pontificale H. Mis opdragen, met assistentie van de zeereerw. heer G. C. Smit, deken van Amersfoort, en mgr. dr. J O. Smit, kanunnik van de St Pieter en oud leerling van St. Louis. Een koor van zestig jongens zal onder de H. Mis de vaste en de wisselende gezangen uit voeren. Rector A. Kuypers houdt een feestpredictie. Het ligt in de bedoeling, dat ook mgr. Alfrink tijdens de feeste lijke bijeenkomst, die later op de dag in St. Louis wordt gehouden, nog een korte rede zal uitspreken. Ook enkele wereldlijke autoriteiten voeren tijdens deze bijeenkomst het woord. Voor oud-ieerlingen worden in de zo mer van 1953 twee grote reünies gehou den; van 1853 tot 1953 bezochten 7000 leerlingen de lagere school en de Ulo. De eerste reünie, voor diegenen, die na 1 Januari 1932 het levenslicht zagen, valt op Eerste en Tweede Pinksterdag. De tweede, voor de oudere generatie, is bepaald op 26 Juli. Op deze laatste da tum hoopt men ook het feestgeschenk nieuwe schilderingen in de kapel te kunnen aanbieden. Op de feestdag zelf zal dat alleen nog maar symbolisch ge schieden. Voor de niet-oud-leerlingen, die toch van hun belangstelling met het jubileum willen blijk geven, bestaat op 3 Mei van 4 tot 5 uur gelegenheid de broeders met het eeuwfeest geluk te wensen. St. Louis werd op 26 October 1852 op verzoek van het gemeentebestuur te Roermond door de Broeders van de Onbevlekte Ontvangenis van Maas. tricht gesticht. Niemand kon vermoe den, dat uit deze „armenschool'' bin nen een half jaar een pensionaat zou groeien. Maar toen in het begin van 1853 een adellijke dame de broeders verzocht haar neefje, voor wie zij de verantwoordelijkheid droeg, intern te willen opnemen, bezweek het manne lijk verstand voor de vrouwelijke overredingskracht en begonnen de broeders, hoewel met nog primitieve middelen en in een zeer armoedige omgeving, met de algehele opvoeding van „jongeheren". In 1859 telde de kostschool al 40 jongens en rond de eeuwwisseling waren het er ruim 200. In deze tijd vroegen ook vele jongens uit België en Duitsland om plaatsing op de school, zodat een aparte klas voor Duitssprekenden moest worden inge richt. In 1910 waren er op St. Louis zelfs niet minder dan 100 scholieren van over de grenzen. Door deze grote stijging van het leerlingenaantal werden de gebou wen te Roermond, die al maar uitge breid waren, veel te klein. De broeders zochten naar een nieuwe omgeving, waar zij hun tenten konden opslaan. De keuze viel op Amersfoort en in deze bosrijke omgeving aan de rand van de Veluwe bouwden zij een nieuw pensionaat, dat zij 31 November 1914 betrokken. Tijdens de tweede wereldoorlog werd het pen sionaat geheel ontruimd. Helaas zijn tijdens de tweede wereldoorlog de archieven van St. Louis zoek geraakt, zodat men niet kan nagaan, hoeveel jon gens de kostschool hebben bezocht. Het zijn er ongeveer 7000, onder wie velen, die later de geestelijke stand hebben gekozen. Vele bekende Nederlanders, o.a. Eamond Nicolas, Paul Huf, minister Beel en mr. Jan Derks bezochten in hun jeugd St. Louis. Droog haar is dof en breekbaar. Pas op, want nu volgt roos en haaruitval. Hier helpt Silvikrin Lotion met Vitoil, het nieuwe product van het Silvikrin Laboratorium. Het verjongt en vitali- seert Uw haar. Roos verdwijnt reeds na eer» paar dagen. Het maakt Uw haar gezond en glanzend en houdt het de hele dag keurig in orde. Wie het elke dag gebruikt, kent zijn haar niet terug; zo prachtigJ (Van onze Utrechtse correspondent) Een eenvoudige ronde houten tent op het Janskerkhof te Utrecht herbergt sinds gistermorgen een tentoonstelling die een even uitzonderlijk ais spiritueel onderdeel is van de Kromstafviering in ons land. Het is de reeds meermalen aangekondigde tentoonstelling, die in veertien kijkvensters een plastisch beeld geeft van een aantal personen, die een grote rol hebben gespeeld in de eman cipatie der katholieken gedurende de laatste honderd jaar. Het lijkt ons niet gemakkelijk zich een indruk te vormen van deze kijk vensters voor men ze zelf heeft gezien. Het zijn veertien meesterwerkjes van plastische kunst, die hartveroverend zijn. Thorbecke, Schaepman, Le Sage ten Broek, Broere, Ariëns, mgr. Zwijsen, mgr. Poels, v. Son, p^ter v. d. Eisen, Ruys de Beerenbrouck, architect Cuy- pers, dr. Nuyens, Alberdingk Thijm en Kardinaal de Jong zijn hier uitgebeeld in een karakteristieke situatie; een pop- pententoonstelling van bijzondere bete kenis. De uitbeelding van de physiogno- mie is zonder een enkele uitzondering treffend, de aankleding bijzonder char mant De poppen zijn, zoals men weet van Lou ten Bosch, de aankleding werd verzorgd door Ank Stumpel, beiden te Dordrecht. Gistermorgen heeft mr Jan Derks de tentoonstelling geopend met enige openhartige bewoordingen. Onze eman- 69e Lijst van geborgen en geïdentificeer de slachtoffers „Watersnood". Uitgegeven 28-4-1953. DREISCHOR: Steenland, Leendert Cor nells Pieter, geb. 4.8.1950. Laatste adres: Zuidstraat D 179. FIJNAART: Markus, Jacobus Antonius, geb. 12.7.1949, laatste adres: D 176; Mar kus, Nicolaas Willem, geb. 28.5.1947. Laatste adres: D 176. KORTGENE: De Regt, Cornelis Adriaan, geb. 17.11.1941. Laatste adres: Langeweg 15, Kats. NIEUWERKERK: Van de Berg, Adnaan, geb. 26.1.1906, laatste adres: Molenstraat 135b; Van de Berg, Willem, geb. 9.5.1940, laatste adres: Molenstraat 135b; Cats Slootmaker, Sara geb. 19.8.1922, laatste adres: Stoofweg 155; Van Dienst, Anthonia, A„ geb. 27.5.1935, laatste adres: Stoofweg 152; Kleemans, Martinus, geb. 29.9.1888, laatste adres: Stoofweg 149a; Van Klinken—Top, Jannetje, geb. 8.7.1917, laatste adres: Prov. Straatw. 437; Krabbe, Hendrik Markus, geb. 30.6.1937, laatste adres: Stolpweg 414a; Peute, Fransina, geb. 6.1.1932, laatste adres: Ooststraat 185; Pol, Hendrik, geb. 20.1.1910, laatste adres: Velddamseweg 405; De Reus, Paulus, geb. 20.9.1924, laatste adres: Sluis- weg 392; Smallegange—Heijboer, Johanna- neeltje, geb. 12.2.1902, laatste adres: Kem- pensweg 382; v. d. WeijdeVerhoek, Jan netje, geb. 2.4.1921, laatste adres: Stoof weg 406. OOSTERLAND: Hendrikse, Pieter. geb. 3.12.1950, laatste adres: Groeneweg A 359. OUWERKERK: Bouwman, Jacob Corne lis, geb. 22.9.1952, laatste adres: Zonnemai- reweg 177. OUDE TONGE: De Boet, Jacobus Jo hannes, geb. 31.5.1952, laatste adres: B 87; Van der VeerPolder, Maatje, geb. 29.8/71, laatste adres: Julianastraat 66. STAVENISSE: Mol, Jacobus Marinus, geb. 23.12.1945, laatste adres: Kerkstraat A 306a; Quist. Geertje Adriana, geb. 3.8.1904, laat ste adres: Oudelancfsedijk A 94; Wesdorp Hage, Tannetje, geb. 18.8.1928. laatste adres: B 53 cipatie, zei hij, is nog niet geheel vol tooid, wanneer het ons nog niet moge lijk is als vrolijke kinderen Gods, vol daan over onze innerlijke vrijheid, ons Kromstaffeest te vieren. Desondanks zal dit feest waardig zijn, zo waardig als de vrijheid, die ons bezielt. De kijkven sters zijn hiervan reeds een symbool. Mr. Derks heeft namens de stichting al dagenen, die aan het totstandkomen van deze tentoonstelling hebben mede gewerkt de dank van katholiek Neder land overgebracht. De tentoonstelling zal in een verplaatsbaar gebouw rond trekken langs verschillende steden. De toegangsprijzen zijn voor volwassenen 40 cent, voor kinderen 20 cent, terwijl voor groepen een aanzienlijke reductie mogelijk is. Een catalogus met een groot aantal foto's is verkrijgbaar aan het gebouw. De stichting hoopt dat dit initiatief voor velen aanleiding zal zijn tot een korte bezinning op de geschie denis der laatste honderd jaar. Deze aantrekkelijke en leerrijke tentoonstel ling zal dan haar doel volledig bereikt hebben. AAGTEKERK 29 te Sydney. ABBEDIJK 28 te Rotterdam. ADINDA 28 van Bangkok n. Pladju. ALIOTH p. 29 St. Vincent n. Las Palmas. ALTAIR p. 29 Madeira n. Las Palmas. ALDABI p. 29 St. Pauls Rock n. Rio Janeiro. ALAMAK p. 29 Kaap Guardafui n. Aden. ALCYONE 27 te Bahia. ALBIREO 28 van Vitoria n. Bahia. AMSTELLAND 28 van St. Vincent n. Sant. AMSTELPARK 29 te Sorel. AMSTELSTAD 26 te Geelong. AMSTELDIJK p. 29 Scilly n. Havre. ARNEDIJK 29 te New York. ARGOS p. 28 Finisterre n. Algiers. ARENDSDIJK 28 van Paranagua n. N. Y. ATLAS 29 te Malaga. BALI 2a te Port Said. BINTANG 28 van Bombay n. Karachi. BILLITON 29 te Balboa. BAARN 28 van Faita n. Pto. Chicama. BENGKALIS 29 te Padang. BOSKOOP 28 van Curagao n. Trinidad. CERONIA 28 van Singapore n. Pladju. CHAMA p, 28 Kp. Comorin n. Mena-al-Ahm CELEBES 28 van New York n. Alexandrië. DALERDIJK p. 28 Saba n. Curasao. DIEMERDIJK 28 van Los Angeles n. Balboa. DELFSHAVEN p. 28 Kp. Frio n. R'dam. DOURO p. 29 Burlings n. Ceuta. ENGGANO 29 van Port Said n. R'dam. EDAM p. 29 Lizard n. New York. ESSO DEN HAAG p. 28 Mona ei. n. R'd. FRIESLAND 29 van Port Said n. R'dam. FLEVO 29 te Amsterdam. FELIPES 28 van Pladju n. Tjilatjap. FARMSUM 27 te Portland. GAASTERLAND 28 van Bahia n. Rio Jan. GOUWE 28 te Monrovia. GROOTE KERK 28 te Genua. GAROET p. 29 Finisterre n. Genua. HECUBA 28 van Bremen n. Antwerpen. HECTOR 29 te Tessaloniki. HESTIA 29 te New York. HOOGKERK 29 te Singapore. ITTERSUM p. 28 Ceylon n. Saigon. INDRAPOERA 29 te Rotterdam. JUPITER p. 28 Finisterre n. Oran. KIELDRECHT 29 te Rotterdam. KERTOSONO 28 te Baltimore. LAWAK 29 te Bombay. LEMSTERKERK 29 te Salala. LINDEKERK p. 29 Kaap Bon n. Basrah. LEERSUM 30 te Amsterdam. LOPPERSUM 30 te Vlaardingen. LAURENSKERK 28 van Colombo n. Madr. LAERTES 28 van Londen n. Liverpool. LISSEKERK 29 te Ras Tanura. LOPPERSUM p. 28 Ouessant n. Vlaard. MADOERA 29 te Penang. MARPESSA 29 van Miri n. Balikpapan MAASLAND 29 te Bahia. MENTOR 29 te Hamburg. MAAS 28 te Algiers. MODJOKERTO 2 8te Probolingo MARISA p. 29 Minicoi n. Pladjoe. MERWEHAVEN 29 te Duinkerken. NESTOR 29 van Amst. n. Antwerpen. NOORD WIJK 29 te Philadelphia. ORION 29 te Malta. ONDINA p. 29 Madeira n. Vado. POLYPHEMUS 28 te Boston. PYGMALION 29 te Ciudad Trujillo. POELOE LAUT 29 te Makassar. PR. PHILIPS WILLEM 29 te R'dam. PR. ALEXANDER 29 te Rotterdam. REMPANG 27 te Wilmington. RUYS 29 te Kobe. SALAWATI 29 te Bordeaux. SAPAROEA 28 van Takoradi n. Luanda. SLAMAT p. 28 Minikoi n. Djibouti. SUMATRA 29 te Genua. SARPEDON 29 te Curagao. SOMMELSDIJK 28 te Belawan. TOMINI 29 te Antwerpen. THEMISTO 1 Mei te Baltimore. TIBERIUS p. 28 Jamaica n. Maracaibo. TOMORI 29 te Aden. TAMO 28 van Recife n. Paranagua. TARAKAN 29 te Penang. TIBIA 1 Mei te Port Kembla. TJIBODAS 29 te East Londen. WILLEM RUYS 29 van R'dam n. Priok. WIELDRECHT p. 28 Kp. Leeuwin n. Melb. IJSSEL 28 te Tunis. Advertentie DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. Nationaal programma: 7.00 Gelukwens, 7.07 nieuws, 7.22 gram., 7.40 liederen. 8.00 Geluk wens, 8.07 nieuws, 8.22 aubade, 9.00 zie ken. 9.35 Nederl. muz., 10.00 R.K.-uitz., 10.30 gram., 11.00 report, militaire parade in Amsterdam en défilé voor het Kon. Paleis te Soestdijk, 12.33 piano en orgel. 12.55 Tulpen-rallye, 13.00 nieuws, 13.15 carillon, 13.25 Promenade-ork. en solist (stereofonische uitz.), 14.00 vrouw, 14.15 kamerork. en solist. 14.55 Nederl. volks liedjes, 15.10 jeugd, 16.15 gram., 16.50 Kon.- en nationale muz.. 17.15 militaire amateursuitz.. 17.50 Tulpen-rallye, 18.00 nieuws, 18.15 omroepork., 18.50 toe spraak door mr. L. G. Kortenhorst, 19.00 Philh. sextet (stereofonische uitz.), 19.30 Oranjefeest in Paramaribo en Curasao, 19.40 gram., 20.00 nieuws, 20.08 declama- torium, 20.45 Metropole-ork. (stereofo nische uitz.), 21.20 Koninginnedagvie ring in 't Zeeuwse noodgebied. 22.00 Oranjebal. 22.30 Kon. Militaire Kapel. 23.00 nieuws, 23.15 paardensport, 23.20 Koninginnedag in Londen en Parijs, 23.50 dagsluiting en Wilhelmus. BBC, light progr.. 1500 en 247 m.l 12.15 orkest, 15.45 lichte muz., 16.45 mili tair ork.. 17.15 variété-ork., 21.00 gev. muz., 22.20 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 omroepork., 13.20 gev. muz.. 15.50 dansmuz., 20.30 orkest, 22.10 gev. muz., 0.30 dansmuz. FRANKRIJK, nationaal programma. 347 m.: 12.30 Les Pêcheurs de perles, opera» 13.20 Carmen, opera, 19.01 ballet- muz.. 21.00 Nationaal ork. en omroep koren. BRUSSEL, 324 m.: 14.00 Engelse les, 14.30 Franse les, 20.30 omroepork., 22.15 kamermuz. 484 m.: 14.45 kamerork., 16.00 dans muz., 19.00 orkest, 22.10 lichte muz. ENGELAND. BBC European Service. Uitzendingen voor Nederland 224 en 49 m.: 22.00 Nieuws. Engelse Literatuurge schiedenis. HILVERSUM II, 298 m. Nationaal programma: 7.00 Zie Hilversum I. 10.00 Residentie-ork., 10.30 prot. pr., 11.00— 24.00 Zie Hilversum I. ENGELAND, BBC. Home m.: 12.00 accordeonmuziek. WU KIJKEN NAAR TELEVISIE. Extra-uitzending omstreeks 10.30—11.30: Reportage van het défilé voor het pa leis Soestdijk ter gelegenheid van de verjaardag van Hare Majesteit de Ko ningin. Felicitatie uit te spreken door Service, 330 de voorzitter van de Nederlandse Tele visie Stichting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5