Machtigste schouwspel ooit in Nederland vertoond GROOTSE MILITAIRE PARADE in de hoofdstad 4500 man, 500 kanonnen en tanks, 166 vliegtuigen Tweede Kamer accoord met verminderde weeldebelasting Tussen neus en lippen Rebellen bereiden aanval voor op Loeang Prabang Roden-ontvoeren 350 Vietnam, recruten VN accepteren geen Aziatisch land H, In vlot tempo afgehandeld Proces tegen Zweeds kapitein begonnen Spionnage in België Teleurgesteld soldaat zoekt contact met communisten DE WEST-BERLIJNSE POLITIE ROLT SPIONNAGE-COMPLOT OP Tot hoofd en hart IN AFWACHTING VAN DE PARADE DONDERDAG 30 APRIL 1953 77sfe JAARGANG No. 25671 Strijd in Indo-China TE PAN MO EN JON In totaal 5.500 krijgs gevangenen overgedragen Nulles acht Europa ^ans voldoende sterk °op op ratificatie E.D.G-verdrag van Z)att vp"band met de viering ar 0n'lnS.innedag en de tbij l°nale Feestdag hebben °hze°ns gedwongen gezien o fj^es vroeger dan ge- n llh af te sluiten. President Einaudi wenst HM. de Koningin geluk Hulpprogram der Y.S. voorlopig goedgekeurd Iets meer dan 6 milliard ill tmm s* *-<■ Éji w 1 Hammarskjöld wijzigt plannen van Trygve Lie Wijziging van administratief statuut der V.Nprematuur Mau-Mau vermoordde tot nu toe 270 personen Noodsprong van ex-koning Faroek Na aanvaring met duikboot Kerk in Oost-Duitsland onder financiële controle REGENJASSEN Vertakkingen in vijf W.-Europese landen Vijf personen in arrest Churchill voorstander grote-mogendheden- conferentie Binnenkort verklaring omtrent deze mogelijkheid Boerderij verbrand Parlementaire missie half Augustus naar N.-Guinea O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 8iJkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Jjoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Een kijkje op een der vele punten waar de troepenonderdelen zich gereed maak ten om aan de parade deel te nemen. (Van onze speciale verslaggever) gehele morgen is het verkeer door Amsterdam in belangrijke mate gestremd Seweest. Van alle zijden is zwaar militair verkeer, in lange colonnes de hoofd rad binnengerukt. Vijf en veertig honderd manschappen, ruim vijfhonderd zware Vrachtauto's, tanks, kanonnen en jeeps hebben beslag op de straten gelegd, voor namelijk in de omgeving van het Museumplein en het Vondelpark. Er heerste overal een grote bedrijvigheid, niet het minst bij de politie, die op doeltreffende tt'Üze een zeer ingewikkelde verkeersregeling realiseerde. Om elf uur bereikte 8'e activiteit een hoogtepunt en kwam er een strakke liin in de ogenschijnlijke chaos. Van dat moment af nam de grootste parade, die ooit door het Neder landse leger is gehouden, een aanvang. Voor de hoofdingang van het Concert gebouw aan de Van Baerlestraat had de minister van Oorlog en Marine, Ir. C. Staf, plaats genomen, omringd door een zeer groot aantal hoge militaire en bur gerlijke autoriteiten. Reeds uren tevoren hadden tiendui- 'snden Amsterdammers zich een plaats te verzekerd langs het 950 meter lange 'l'aject van het défilé. Zij hadden zich genesteld dikwijls in minder gemak kelijke houdingen van de stoeprand '°t aan de dakvensters. Want een zó Srote parade als deze is een zeldzaam heid, waarvoor elke rechtgeaarde Am- "erdammer uitloopt. Het défilé werd geopend door de Ko ninklijke Militaire Kapel. Nadat dit "oere corps onder leiding van de Ka pitein Rocus van Yperen langs de mi nister had geparadeerd, stelde het zich 3P aan de overzijde van het Concert gebouw, waar reeds het Trompetters- 'orps van de Huzaren van Boreel had °laats genomen. Dit corps had de mi nister tevoren verwelkomd met een feeks eresignalen. Generaal-Majoor van Nijnatten. com mandant van de Luchtdoelartillerie, ,rad op als Paradecommandant. In een 3®ep ging hij vooraf aan een bataljon van de Koninklijke Marine, bestaande lit twee compagnieën vlootpersoneel. De geallieerde onderhandelaars op Korea hebben vandaag aan de commu nisten medegedeeld, dat zij niet kunnen ingaan op hun gisteren gedane voorstel Cl'n de krijgsgevangenen die niet gerepa- tr"ieerd willen worden, naar een Azia- Ksch land te zenden. Generaal Harrison Verklaarde, dat een dergelijke plaats te **er binnen de communistische beïn- oedingssfeer ligt. De bijeenkomst van de verbindingsof- ^cieren duurde vanochtend ruim vijftig -Pnuten. Morgen komen de delegaties 11 uur weer bijeen. De geallieerden lebben de Noordelijken verzocht een ®let-Aziatisch land aan te wijzen, dat als "eutrale mogendheid de zorg voor de Pon.repatrianten op zich zou kunnen 'ettien. „Wanneer we het daarover niet v6"s worden, zal een wapenstilstand, ge- aseerd op uw oorspronkelijke voor- - eUen niet mogelijk zijn", verklaarde Jl Peraal Harrison van de geallieerde delegatie. Hij wenste dan ook niet Vj r te gaan tot een ernstige bespreking ji^.de andere onderdeen van het com munistische voorstel, voordat op dit punt Pfeenstemming is bereikt. V-Ptussen heeft het UNO-commando jj Pdaag in Pan Moen Jon weer 120 tuh.Pd-Koreaanse soldaten aan de Nooi- liken overgeleverd. Ditmaal waren <je bovendien 375 burgergevangenen bij V- groep uitgewisselde zieken en ge- t^bden. jn totaal hebben de geallieer- thans 5.500 krijgsgevangenen over jagen. 'WO'ster Dulles heeft gisteren voor de t^jikaanse radio en televisie in een de resultaten besproken van de NATO-conferentie, die vorige klH a in Parijs gehouden is. Hij ver- *t>lePde, dat het meest de nadruk was vaii d op de verbetering en uitbreiding f „infra-structuur", d.w.z. het net d> a'Rteiten in de verschillende lan- dat ten dienste staat van alle deel- de mogendheden. de Wees bij op het verlangen van ïerx Vp taire leiders om de strijdkrach- Pe<3e- rsterkt te zien met Duitse een- a'a maar aldus Dulles, „men neemt jt j^ap. dat Europa thans zo sterk is, 1 jpssj d niet langer ongemerkt een -dgclg e zou kunnen voorbereiden". Hij '"et j de nadruk op, dat de NATO ap (j organisatie zou worden, waar- aar deelgenoten zouden doodbloeden, j, j vert eleer een schild, waarachter *ien»ouwen in de eigen kracht kan t>a end over het Europese leger- dat merkte de Amerikaanse minis- t^dta't» de regeringen inzien, dat dit Vfcdan *>®en alternatief kent. Hij hoop- Pi^Schilioj dat de parlementsleden der "den 1anden dit in de komende V 0011 m zouden zien. Ij, Deze forse kerels defileerden met zes sen naast elkaar en in de paradepas. Twintig tamboers en pijpers gaven dit onderdeel het karakteristieke cachet, waarmee het sedert jaren de sympathie van het volk verworven heeft. Daarna volgde een groots militair schouwspel. Met stramme pas trokken de tirailleurs aan de minister voorbij, gevolgd door een gemotoriseerde on dersteuningscompagnie, uitgerust met zware mitrailleurs, mortieren en anti- tankgeschut. Nauwelijks was dit 411e bataljon van het Garde-regiment Fusi liers Prinses Irene voorbij of in vol maakte formatie raasden 166 toestellen van de Koninklijke Luchtmacht door de heldere lucht. Zij vlogen op geringe hoogte. Acht formaties vlogen over. Van de Marine Luchtvaartdienst één, bestaande uit vijf tweemotorige Mit chells, drie van vier tweemotorige Lockheed Harpoons en twee gefor meerd door Seafuries. Lestoestellen en straaljagers van de Koninklijke Luchtmacht volgden. 122 in getal. Het was een indrukwekkend schouwspel. Niet minder indruk maakten de veld artillerie, die met twee en twintig zware vuurmonden en de luchtdoelartillerie, die met 162 zware en lichte vuurmonden voorbijtrokken- Ruim zevenhonderd man bezetten het gemotoriseerde mate rieel, dat deze schrikwekkende wapens, voorttrok. Voor de eerste maal kregen de Am sterdammers vervolgens de zware Cen- turiontanks te zien, 22 in getal, die reeds twee dagen tevoren per trein naar de hoofdstad waren gebracht. Het grond personeel van de Luchtmacht, uitgerust met het modernste materiaal voor het blussen van neergestorte toestellen, de beveiliging van vliegbases en het radio contact met vliegtuigen, besloot deze enorme parade, die bijna een uur duur de en in totaal zeven kilometer lang was. De Italiaanse president, Einaudi, heeft het volgende telegram aan Koningin Ju liana gericht: „Ter gelegenheid van Uw heuglijke verjaardag verzoek ik Uwe Majesteit de innigste wensen in ont vangst te willen nemen, die met mij het Italiaanse volk opnieuw uitspreekt voor de welvaart van het edele bevriende volk, evenals voor het persoonlijk geluk van zijn Koningin". President Eisenhower en zjjn voor naamste adviseurs hebben hun voorlopige goedkeuring gehecht aan een begroting voor de hulp aan het buitenland in hel komende belastingjaar ten bedrage van iets meer dan zes milliard dollar. Dit program is opgesteld door de Ame rikaanse Nationale Veiligheidsraad en zal voor het jaar, dat op 1 Juli begint, aan het Congress worden gevraagd. De Tweede Kamer heeft gistermiddag na kort debat z.h.st. goedgekeurd het wetsontwerp tot afschaffing van het omzetbelastingtarief van dertig ten honderd. Het tarief der weeldebelasting wordt hierdoor verlaagd tot vijftien procent. De verlaging werd hoe kan het an ders van vele zijden met waardering begroet. Dr. Lucas wees er op, dat de term „weeldebelasting" misverstand kan wekken; het gaat hier ook om diverse artikelen, die men nu niet bepaald als weeldegoederen kan zien. Voorts be lichtte deze spreker het belang van de onderhavige belastingverlaging ter be vordering van de export. De heer Rit meester van de VVD merkte op, dat de tijd hem gelijk heeft gegeven; bij de invoering' van het hogere tarief wer den de bezwaren voorzien en de prac- tijk heeft geleerd dat deze beduchtheid gegrond was. De heer Welter zei, dat de belastingen zo hoog zijn, dat elke verlaging niet anders1 dan welkom kan zijn. Er was echter, aldus spr„ leed nodig om de Regering van haar dwalin gen terug te brengen. De heer v. d. Wetering (C.H.) sprak uit, dat het hier niet zo zeer gaat om verruiming van mogelijkheden voor be paalde sectoren van de industrie als- wel om het wegnemen van beletselen. De anti-revolutionnaire afgevaardigde v. d. Heuvel was het zozeer eens met deze belastingverlaging, dat het w.o naar zijn mening zelfs wel zonder Me morie van Toelichting ingediend had kunnen worden. Spr. zei dit aan 't adres van de heer Hofstra, die had uitge sproken, dat het geen ramp zou zijn geweest wanneer het weeldetarief nog enige maanden gehandhaafd was geble ven. De socialistische woordvoerder was van mening, dat het niet juist is deze belastingverlaging apart te doen plaats vinden zonder dat men het gehele com plex van belastingmaatregelen kent. De De nieuwe secretaris-generaal der V.N., Dag Hammarskjöld, heeft gisteren voorstellen voor wijziging van de hui dige administratieve structuur van de V.N. laten vallen. De voorstellen waren door zijn voorganger, Trygve Lie, ge daan. Hammarskjöld maakte voorts een aanbeveling van Lie voor wijzigingen in het statuut van het administratieve tribunaal ongedaan. Het tribunaal be handelt het beroep van leden van de administratieve staf, die zijn ontslagen. Hij achtte wijziging van het statuut voortijdig. Dit zijn de eerste beleidsmaatregelen van de nieuwe Secretaris-Generaal. Lie had voorgesteld, dat de bureaux van de acht assistenten van de Secretaris-Ge neraal zouden worden afgeschaft en dat drie plaatsvervangers van de Secretaris- Generaal hun werkzaamheden zouden overnemen. De Britse minister van Koloniën heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Mau Mau-extremisten tot heden 270 per sonen vermoord en 166 gewond hebben. De veiligheidstroepen arresteerden to taal 82.840 Kikoejoe's, van wie 38.947 personen bgrecht werden. De veiligheids troepen doodden 430 Kikoejoe's, die zich tijdens acties verzetten. Ex-koning Faroek heeft zich iy>g steeds niet aan de publiciteit kunnen onttrekken. Telkens moet hij nieuwe middelen bedenken om zijn achtervol gers van de foto-pers te kunnen ont lopen. Gisteren heeft hij zelfs zijn toevlucht moeten nemen tot een (.nood)- sprong, toen hij met de trein het Parijse Gare du Nord binnenreed. Op het ogenblik dat de trein erg langzaam reed wierp hij het coupé-deurtje open en sprong op de rails, gevolgd door zijn lijfwacht en Franse rechercheurs. On middellijk begaf het gezelschap zich naar een café-tje langs de spoorweg, waar enige ogenblikken later een taxi verscheen om de ex-vorst op te halen en naar zijn hotel te brengen. regering heeft het argument van verrui ming der werkgelegenheid gebruikt, maar spr. was daar niet zo bijster van onder de indruk, omdat het er maar om gaat waar deze werkverruiming dan plaats vindt. Men heeft zeker geen be hoefte aan uitbreiding van de productie van overbodige goederen. Bovendien bracht de heer Hofstra de kwestie van de consumptiebeperking in het geding- Van arbeiderszijde wordt opheffing van deze beperking verlangd, maar hoe ver houdt zich nu daartoe deze incidentele belastingmaatregel? Spr. verlangde hier over een duidelijke uitspraak van de re gering. Staatssecretaris v. d. Berge volstond bij zijn beantwoording van de sprekers op dit laatste punt met te zeggen, dat de onderhavige maatregel volkomen neutraal staat t.o.v. een beslissing over opheffing van de consumptiebeperking en merkwaardigerwijze kwam de heer Hofstra, na zijn aanvankelijk sceptisch geluid, toen niet meer op deze kwestie terug. Het wetsontwerp werd, zoals ge zegd, z.h.s. aanvaard. Wie snel helpt, helpt dubbel, had de staatssecretaris ge zegd en de Tweede Kamer heeft daar naar gehandeld door de afschaffing van het super-weelde tarief in vlot tempo schriftelijk en mondeling af te werken. Franse militaire deskundigen in Indo- China geloven nog steeds in de mogelijk heid van het verslaan van de Vietminh- rebellen indien deze een rechtstreekse aanval zouden proberen op de residentie van Laos, Loeang Prabang. Zij verwach ten deze aanval tegen het einde van deze week. Franse bommenwerpers en jacht vliegtuigen vallen onophoudelijk de ver bindingslijnen van de Vietminhtroepen aan. De rebellen maken gebruik van sen legertje van 100.000 koelies die de voor raden in een soort estafettedienst langs de ruim 400 kilometer lange verbindings lijnen aanvoeren- Militairen en burgers zijn momenteel bezig de hoofdstad van Laos, Ventiane. te versterken. Ventiane ligt ongeveer 224 kilometer ten Zuiden van Loeang Pra bang en wordt door een afdeling rebel len, die uit het Westen in de richting van de stad oprukken, bedreigd. Gisterochtend hebben de communisten Te Canakkale in Turkije is het pro ces begonnen tegen de gezagvoerder van het Zweedse vrachtschip „Nabo- land", kapitein Lorentzon, die er van wordt beschuldigd, door onachtzaam heid de dood van 96 opvarenden van de Turkse onderzeeboot „Dumlipinar" op zijn geweten te hebben. Zoals bekend kwam het Zweedse schip op 3 April in de Dardanellen in aanvaring met de onderzeeboot, die ten gevolge hiervan zonk. De Zweedse kapitein verklaarde zich onschuldig en zeide van mening te zijn, dat de gezagvoerder van de onderzee boot geheel de schuld van de ramp droeg, aangezien de boot niet van de nodige lichten voorzien was. De rechtszitting vond plaats in een schoolgebouw, omdat het gerechtsge bouw tengevolge van de jongste aard bevingen ernstig beschadigd is. In een strikt vertrouwelijke kennisge ving heeft de Oostduitse minister van Financiën alle banken en spaarkassen verordend iedere maand een gedetail leerde opgave te verstrekken van hel tegoed, dat de parochies, de Caritas en andere Katholieke organisaties bij hen hebben. Dit geldt ook voor girorekenin gen. Speciale opgave zullen zij moeten doen van alle geldtransacties, vooral wan neer het geldovermakingen uit het bui tenland betreft. De banken dienen in die gevallen precies op te geven, wie deze gelden hebben gestort en waar. Aldus deelt de Strijdgroep tegen Onmenselijk heid uit Berlijn mede. Volgens dezelfde inlichtingen zou een dergelijke regeling voer de bank- en girorekeningen van Pro testantse gemeenten en organisaties reeds sedert Februari van dit jaar van kracht zijn, (K.N.P.). een aanval gedaan op een trainingskamp van de Vietnamezen. Dit kamp ligt on geveer 80 kilometer ten Zuid-Oosten van Hanoi- Tijdens deze brutale overval ont voerden zij 350 recruten. Deze recruten maken deel uit van de regeringstroepen die binnenkort ingeschakeld zouden wor den om de aanval van de rebellen te weerstaan. Franse militairen die onmid dellijk na de aanval een achtervolging begonnen hebben tot dusver geen re sultaat gehad. De Franse ministerraad heeft gisteren besloten generaal Lechères, stafchef 'voor de luchtmacht, naar Indo-China te zenden. Lechères zal zich daar bezig houden met kwesties die samenhangen met de ondersteuning der huidige ope raties tegen de Vietminh-opstandelingen door de luchtmacht. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, heeft op een besloten vergadering van de senaats commissie voor buitenlandse betrekkin gen verklaard, dat de aanvallen in Indo- China „een nieuw ernstig vraagstuk hebben geschapen, dat alle vredelieven de landen verontrust". Hij zei, dat het ministerie van Bui tenlandse Zaken en van Defensie ernstig bestuderen, welke aanvullende mate rialen en uitrusting naar Indo-China ge zonden kunnen worden. Hij noemde Indo-China een „vooruitgeschoven posi tie, die de vrije wereld zich niet kan veroorloven te verliezen". Aavertentie Verwachting tot Vrijdagavond: Vrij veel bewolking met tijdelijk wat regen. Krachtige tot matige wind tussen Zuid en West. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets lager. Zon: 5.11-20.04. Maan: 23.30-5.40. (Telefonisch van onze Belgische cor respondent) BRUSSEL, Woensdagavond De Belgische veiligheidsdiensten zijn overgegaan tot de aanhouding van een drietal te Lier woonachtige zgn. radio zendamateurs, die via Kopenhagen mili taire informaties bezorgden aan de Sov jet-Unie. Men kwam op het spoor van deze spionnagezaak toen de luisterdien sten van het Belgische radio-instituut cr de aandacht van de bijzondere opspo ringsbrigade van de rijkswacht te Me- chelen op vestigden dat er te Lier en omgeving verscheidene clandestiene zen ders opereerden. Op 19 April werden vier van deze- zenders ontdekt. Het onderzoek wees uit dat het hier niet het gewone amateur materiaal betrof. Er was namelijk een legerzender met zeer sterk vermogen bij. Bovendien werd beslag gelegd op een aantal militaire documenten. Onder de aangehoudenen bevindt zich een beroepsmilitair, de 22-jarige Willy Delaet, werkzaam op het stafbureau van het militaire vliegveld te Meisbroek, die uit wrok omdat hij gezakt was voor een officiersexamen, contact zou gezocht hebben met communistische kringen. Delaet seinde voornamelijk inlichtingen door over de bouw en de bewapening van vliegtuigen en over de ligging ei, de inrichting van vliegveldn. In vijf niet nader genoemde West-Europese landen had deze spionnageorganisatle vertakkingen. Minstens drie personen kwamen om het leven, toen Dinsdag nabij Manchester drie huizen plotseling wegzakten en in elkaar stortten. De huizen waren ge bouwd boven een spoorwegtunnel, die tijdens de oorlog gebrulikt werd als muni tiebergplaats. Toen een gedeelte van de tunnel instortte, zakten de fundamenten van de huizen weg. Het ongeluk vond vroeg in de morgen plaats, terwijl de bewoners nog lagen te slapen. Kort na het ongeluk waren politie en brandweer ter plaats, die geassisteerd door leden van de dienst voor burgerbescher ming trachtten de overlevenden uit de puinhopen te halen. De West-Berlijnse politie heeft giste ren bekend gemaakt, dat zjj Zondag enige leden heeft gearresteerd van een spionnage-groep, die voor de Sovjet-Unie inlichtingen inwon betreffende de posi ties en de sterkte der geallieerde troe peneenheden in West-Berlijn en de plan nen van het bureau van de Westduitse commissaris voor de verdediging, Theo- dor Blank. In de afgelopen vier dagen heeft de politie in totaal zeven personen gearres teerd. Twee van hen werden later weer vrijgelaten. Een der gearresteerden is een voormalige ambtenaar van de Oost duitse Volkspolitie, die naar West-Berlijn was uitgeweken. Zondag werden drie hunner, twee mannen en een vrouw, op beschuldiging van het plegen van een misdrijf in hechtenis genomen. De verdachten hebben aanzienlijke be dragen in geld ontvangen voor het werk wat zij deden. Men neemt aan, dat zij connecties hadden in Westduitse rege- ringsbureaux. Meer nog uit Uw falen dan uit \Uw succes kunt gij lering trekken.y De Britse minister-president, Churchill, heeft gisteren te Londen verklaard ,Jzeer verheugd te zijn", indien hij zou verne men dat niet-officiële besprekingen tus sen de grote mogendheden op het hoog ste plan zouden kunnen worden gehou den en als „dergelijke beraadslagingen dan lot ernstige en zakelijke gedachtenwisse- lingen zouden leiden". De Britse premier verklaarde het Za terdag j.l. in de „Pravda" gepubliceerde hoofdartikel te hebben gelezen. Hij voeg de hieraan toe dat hij in de naaste toe komst bij een debat over de buiten landse politiek mogelijk meer over dit punt te zeggen zou hebben. Hij wilde thans niet vooruit lopen op hetgeen hij dan zou zeggen. Woensdagavond is. vermoedelijk door kortsluiting, brand ontstaan in het ach terhuis van de boerderij van J. D. Wijn- houd op het Welsummerveld te Welsum aan de IJssel. Hoewel de brandweren van Terwolde en Olst snel ter plaatse waren konden zij niet verhinderen, dat de boerenbehuizing en de stal in vlam men opgingen. De kalveren en biggen konden niet meer worden gered. De in boedel is grotendeels verloren gegaan. Verzekering dekt de schade. (Van onze Haagse redacteur) Dr. Kortenhorst heeft na overleg met de regering gisteren in de Tw eede Kamer medegedeeld, dat half Augustus een parlementaire missie naar Nieuw-Gui- nea zal kunnen vertrekken. De samen stelling dezer missie zal door de voor zitters der heide Kamers geregeld wor den. Pech Kort geleden stak Ca- mille Ngbomi uit Alberta (ongeveer 80 km. van Stanleyville 'in de Belgi sche Congo) in zijn kano de rivier de Congo over, om bij een stamhoofd aan de overzijde, wiens vrouw hij van de verdrinkings dood had gered, een hem toegezegde beloning in ontvangst te gaan nemen. Camille dronk bij zijn gastheer twee kalebas sen palmwijn, was bouen zijn theewater toen hij terugroeide, viel in de ri vier en verdronk. Voor taxichauffeurs Voor de taxichauffeurs te Leopoldville zijn in grijpende nieuwe voor schriften afgekondigd Enige er van luiden: „Weest beleefd jegens uw passagiers; kleedt u in uniform en pet en zorgt dat uw kleding schoon is; rukt geen bagage uit de handen van mogelijke passagiers; rijdt de pas sagiers naar het politie bureau als verschil van mening ontstaat; geeft geen rijlessen aan vrien den, verwanten of leer lingen, terwijl gij passa giers vervoert; vervoert geen lijken". Koude oorlog Scherpschutters bezor gen de oppasseri van het Steinhart-aquarium in San Francisco een moei lijke tijd. De schuldigen zijn tropische vissen, boogschutters genaamd. De kwestie is deze: boven de aquaria zijn lampen van 300 ivatt aange bracht, om de goede die ren bij te lichten en te verwarmen. Maar de beestjes kunnen er niet van slapen en hebben dus tegenmaatregelen verzon nen. De visjes nemen een flinke slok water, zwem men naar de oppervlakte, richten zorgvuldig en spuiten met als gevolg, dat door het koude wa ter de lampen stuk sprin gen. Aangezien dit met een verontrustende re gelmaat geschiedt, is de directeur aan het experi menteren met een scherm om de lampen te bevei ligen. De kalender Het ongeveer 450 inwo ners tellende dorp Single- ton in Sussex (Enge land) trekt de laatste tijd grote belangstelling van vooral Amerikaanse toeristen. Deze komen naar het dorpje, drinken er een glas bier, maken foto's en verdwijnen dan weer. Geen der inwoners had ook maar het flauw ste vermoeden, waaraan deze plotselinge belang stelling van buitenlanders te danken was, totdat een hunner de stoute schoe nen aantrok en een Ame rikaan vroeg waarom hij naar Singleton was geko men. Het antwoord was zeer verrassend „Jullie dorp staat op de kalender van een luchtvaartmaat schappij en is nu over de hele wereld bekend".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1