Expositie kostbare antieke „Perzen in Frans Halsmuseum 1 ■BKJV - -— Uitslaande brand in pakhuis Spaarnwouderstraat Balen brandend zeegras veroorzaakten dikke rookwolken „ALBERDINGK THIJM" SPRINGVLOED IN DE AGENDA Imperialistische kruiswoordpuzzle Bestuursverkiezing en causerie over Vincent van Gogh Hoe spelen de R.K. clubs? RIJ DE ONDERSCHEIDING VAN ZUSTER GODEFRIDA Sterk verhaal over sterke vrouw Wereldvermaarde volkskunst van anonieme tapijtknopers H ■PB jÉÉBMI BS «EEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHUIS DONDERDAG 30 APRIL 1953 PAGINA !2 mm Autoriteiten in de toerwagen Directie NZ.H. recipieert na rondrit Bnrgerlijke Stand Brandje in slagerij T schaikowsky-concert Door H.O.V. niet Abbey Simon Scheepsschroef terug gevonden Algemene ledenvergadering R.K. Leeszaal KONINGINNEDAG IN HAARLEM Klein-Azië, Bergamo, 18e eeuw. wmjm W&Êm Sancta Maria viert schoolfeest „Het Marsmeisje" kluchtige fantasie HET JEUGDAPPèL IN HEEMSTEDE Boeiende lezing van Jan Strijbos SANTPOORT TURNDEMONSTRATIE ZANDVOORT Nummering candidaten- 1 ij sten Gunning BLOEMEN DA Al Programma „Sursum" Beurs van New York le'j 45 isü. y"ïiï' 'im V Dikke rookwolken stegen op uit een opslagplaats van zeegras in de Spaarnwouder straat, waar gistermiddag een telle brand uitbrak. Binnen een tijdsverloop van twee en een halve week moest gistermiddag de Haarlemse brandweer opnieuw de strijd aanbinden tegen haar eeuwige vijand: het vuur. Ditmaal betrof het een uit slaande brand in het perceel Spaarn wouderstraat no 5, eigenaars J. B. Wij- nants en Zoon, behangers en stoffeerders. Omstreeks 4 uur brak de brand uit op de bovenverdieping, waar het vuur een gemakkelijke prooi vond in de aldaar op geslagen balen zeegras en erin. In 10 minuten tijds hadden de vlammen zich reeds over de gehele étage verspreid. De brandweer, die direct ter plaatse aanwe zig was, kon niet verhinderen, dat ook de zolder geheel uitbrandde. Tientallen brandweerlieden hadden handen vol werk de belendende huizen voor het vuur te, behouden. Eén van hen werd ge deeltelijk'be'dolven door een instortende achtermuur, waardoor hij enige tijd bui ten kennis geraakte. Het zeegras, waar van deze week juist een zending was aangekomen, veroorzaakte dikke grijs witte rookwolken, die dicht langs de v/eg vele belangstellenden de ogen deden tranen. De brandweer, die opereerde met twee spuitauto's en 8 a 10 stralen, ver dient alle hulde voor haar voortvarend heid en de wijze waarop zij trachtte hat vuur te bedwingen, al zou de commen taar van een klein meisje, die wij toeval lig opvingen, anders doen vermoeden: „Wat dom; nu steken ze nog een sigaret op ook!" De oorzaak van het ontstaan wordt gezocht in kortsluiting; men heeft hier omtrent nog geen zekerheid. Onder de aanwezigen, die van hun in- Al of niet ter gelegenheid van de dui zendste rondrit door Haarlem-Lichtstad heeft de directie van de N.Z.H.V.M. gister avond een 200_tai gasten in de nieuwe toer- wagens laten zien wat deze rit betekent. Op het terrein van het hoofdkantoor aan de Leidsevaart kwamen om half negen bij een vele wethouders en raadsleden, hoofden van gemeentediensten uit Haarlem, Heem stede, Bloemendaal en Zandvoort, leden van ds Kamer van Koophandel, van de rechter lijke macht, van de Rijksverkeersinspectie, van gemeente- en rijkspolitie, van de orga nisaties waarmede de directie samenwerkt, etc. etc. Na de rondrit, waarbij als noviteit opgemerkt werd de verlichte boom in voile bloesem van het Heerhstcedse raadhuis, re cipieerde de directie in de Kroonzalen van Brinkmann. De heer J. J. Jurrissen dankte voor de grote opkomst en prees de goede samenwerking met talrijke overheidslicha men. Namens de aanwezigen werd de dank door wethouder D. Geluk uit Haarlem we derzijds gemaakt. GEBOREN: A. J. RutteKroon, S. Kraak—Bos, A. C. M. van Petten—de Jong, M. Kunst—Oudejans, M. H Zwarts—Poulen, J. Simpelaar—Suur- mond, J. M. W. Sanberg—Rap, A. C. J. BosRust, S. NijdamJellema, allen zoon; B. A. BoeréeLijnzaat, A. G. JonkerHooft, dochter. ONDERTROUW: J Evers en T. Piso, G. B. Bouwer en H. J. Keur, A. A. Gee- sing en E. C. Th. van Assema, F. de Lie en A. M. P. Smit, H. J. L. Kleijn Schiphorst en M. C. van Maanen, D. J. van Dijk en P. L Valk, H. Volk en B. Bekius,' R. Prins en M Hulsebosch, J. J. Aerts eh P. J. M. van Hoorik, J. dé Vries en L. C, Carstens, L. Hensen en N. Glazemaker, L. W. Zijlstra en A. M. van Leeuwen, J. K. F. Habich en C. F. Stet, G. H. van der Veldt en J. C. Arends, K. Breuker en B. Hart, W. A. de Jong en C. M. van der Horst, M. van Deursen en W. J. Sweijen, C. de Jong en M. J. Griekspoor, B. H. Chr. van Daalen en J. C. M. Jenner, J. R. Meeuwenoord en J. Allard, A. L. Kok en A. C. Hohmdorf. GETROUWD: J. E. Winkel en J. M. van der Vaart, J. G. Nummerdor en Z. van der Wurf, J. M. Rooseboom de Vries en W. Brouwer, P. Brandt en H. E. M. Woertman, K. Lahaise en J. Otsen, K. Baartse en G. Kuurstra, O. Geus en E. Azier, H. A. Joosten en M, G. A. J. de Duiter, P. J. van Ophem en L. A. Vlaar, Th .van der Kolk en A. M. Jasperse, B. Bertholee en D. M. Vréenegoor. OVERLEDEN: J. Been, 84 j., Assen- delvérstraat; P. Hulsebosch, 82 j.. Kam perlaan. teresse blijk gaven, bevonden zich bur gemeester mr. P. O. F. M. Cremers en de inspecteur van het brandweerwezen, de heer M. R. Feres. De schade wordt geraamd op f 80.0000 a f 100.000. Zij wordt door verzeke ring gedekt In de ochtend moest de brandweer uitrukken naar een slagerij aan de Rijksstraatweg, waar in een rookoven brand was ontstaan. De schade bleef beperkt tot 250 worsten. Met een slang op de waterleiding wist de brandweer het vuur spoedig meester te worden. Verzekering dekt hier niet de schade. Het tweede concert van de meester- serie was gewijd aan Tschaikowsky- werken. Als solowerk koos men het eer ste pianoconcert, als symphonie de „Pathétique", twee nog steeds geliefde werken bij een groot deel van het concertpubliek. Het deels melancholische, hartstochte lijke, fel bewogen en gezwollen karakter van deze muziek, maakt haar blijkbaar voor velen zeer aantrekkelijk. Het kan ook zijn, dat op de eerste plaats de aan dacht uitgaat naar de veelal hoogst kleurrijke instrumentatie, meeslepende lyriek en treffende contrastwerking en dat de middendelen door hun meer rustige aard de grootste voldoening schenken. Zo gaat er van het Allegro con grazia uit de Pathétique een grote bekoring uit. Hierin is, zoals de Rus Alexander Schmuller het eens uitdrukte. Tschai- kowsky het medium der psyche van het beschaafde, intellectuele Rusland. Blijkbaar dus van het Rusland, dat evenals de componist voor een niet on belangrijk deel onder invloed van West-Europa stond, zijn eigen oer-Rus- sisch karakter ten dele verloochende! De uitvoering onder dirigent Toon Verhey was geheel gericht naar de aard van deze uitzonderlijke symphonie. Wij kunnen ons dit werk bijna niet spreken der denken. Verhey liet het melodisch element alle recht wedervaren, niet het minst in het „con grazia" en de af sluiting: Adagio lamentoso. Elke climax, alle hoogtepunten en in zinkingen, iedere plotselinge opwelling, het felste contrast, de meest schitte rende en diep-duistere klankencombi naties met hun wijduiteenlopende kleur schakeringen werden bereikt. En wat nog meer zegt, tot de laatste noot be hield Verhey de vereiste spanning. Zo dient de Pathétique te worden ge speeld; alleen berokkende wederom bij enkele fragmenten, o.a. slot van derde deel, de overheersing van de violen door het koper een weinig schade aan de to taal-indruk. Op zichzelf beschouwd speelde het koper bewonderenswaardig, maar het dient met de bezetting van het stijkorkest rekening te houden. De Amerikaanse pianist Abbey Simon leerden wij reeds kennen op het H.O.V.-Beethoven-concert in December j.l. Hij speelde toen het grootse vijf de concertwerk op een alleszins ver dienstelijke wijze, echter daarmede niet de bekend, hier optredende solo-pia nisten overtreffend. Wij vroegen ons toen af, of deze pianist, bijzonder op vallende door zijn techniek, in een ander genre niet in meerdere mate zou uit blinken. Dit geschiedde nu met Tschaikows- ky's eerste pianoconcert, dat uiterma te geëigend is voor Abbey Simon. Zulk een concert eist virtuoos, krachtig en brillant spel, menigmaal pathos en stu wing, slechts sporadisch een verfijnde en ingetogen (Andantino semplice) ver klanking. Alle hoogtepunten, en deze zijn talrijk, werden bereikt. Op den duur doet zulk spel vanzelfsprekend vermoeiend aan. Het werkt wel verbij sterend, niet zozeer betoverend, leidt naar luidruchtig applaus, geeft geen diepe indrukken! Het orkest volgde de solist tot in zijn meest persoonlijke inzichten. Zowel voor orkest als voor solist langdm-ine bij valsbetuigingen. O. K. 55 K De R. K. Rederijkerskamer „Alber- dingk Thijm" heeft haar donateurs Dinsdag- en Woensdagavond in de Stads schouwburg de comedie „Springvloed" van George Billam- en J. B. Priestly ge presenteerd. Een comedie is het ten slotte wel geworden ondanks de tranen, die er nogal eens moesten vergoten wor den; maar de prettige wijze, waarop het derde bedrijf werd afgewikkeld, heeft bij ons toch niet de indruk weg genomen, dat de auteurs een vloed van woorden nodig gehad hebben om een sociaal probleem zoals dat heet vorm te geven. Was het nu maar een springvloed van woorden geworden, wellicht waren verrassingen dan niet uitgebleven. In dit stuk moest de toe schouwer zich tevreden stellen met ge degen over en weer-gepraat, dat bij tourbeurt werd afgewisseld door een kus, een traan en een lach. Dat was trouwens niet anders mogelijk, omdat de auteurs geen kans hebben gezien de kern van het probleem te grijpen en zich er toen kennelijk mee tevreden hebben gesteld met veel routine er langs te praten. Het verhaal wil het vraagstuk behan delen van jonge mensen, die vol en thousiasme en zonder geld naar Londen (of welke andere grote stad ook) komen om zich daar een prachtige toekomst te bouwen. Maar velen van hen sneuvelen, tenzij zij het zo treffen als in dit geval, waar een groepje terecht komt in een pension onder de schutse van een filan tropische hospita en een moraliserende, ongehuwde, pater familias, die daar toe vallig ook in pension is. Alles mislukt wat de jongelui ondernemen, maar dank zij het vernuft en de belegen wijsheid van hun „vader" vindt ieder zijn weg en mag de toeschouwer zich mede-ver heugen in het geluk van maar liefst </rie bruidsparen. Billam en Priestly hebben dus geen sterk stuk geschreven en vooral in de eerste twee bedrijven moest er enorm veel gepraat worden om het iedereen toch maar zo duidelijk mogelijk te maken, wat er bedoeld werd met dat sociale probleem. In die omstandigheden werd het stuk van „Alberdingk Thijm" zelf een probleem, waarmede noch de regisseur noch de spelers altijd raad wisten. De voorstelling van Woensdag avond bracht een onzekere sfeer op de planken, waar men zich ten laatste met moeite bovenuit kon werken. Mies Nie- lenVlekke (mrs. Porrett), Gudi Por- donNielen (Jill), Jan van Bottenburg (Peter), Tiny Hensen (Margareth) en Henk Boeree (Andrew) hadden het daardoor nogal eens met zichzelf te kwaad, terwijl Henk van Impelen (Christoffer) na een weifelend begin spoedig zijn juiste positie wist te kie zen. Overigens bleken de meesten van hen toch weer over zoveel routine te beschikken, dat de zwakste plekken in het stuk luchtigjes werden weggepraat. Aan Joop Kruyver was de taak toe bedeeld de trage, maar daarom zo won derlijk snel reagerende mr. O'Hara op de planken (of liever: in de stoel) te zetten en hij deed dat geheel in stijl. Johan van Zwieten maakte handig ge- Enige tijd geleden werd ontdekt, dat een bronzen scheepsschroef, afkomstig van een logger, verdwenen was van een terrein voor een machinefabriek te IJmuiden. Bijzonder pijnlijk was, dat door deze vermissing de logger genoodzaakt was langer binnen te blijven. De politie heeft, thans de hand kun nen leggen op de daders, de 36-jarige vis- losser J. P., die een oude bekende van de politie is en de 24-jarige stoker B. J. Zij hadden de schroef per bakfiets ver voerd en voorlopig ln Haarlem opgeslagen. bruik van zijn massieve gestalte en zijn rapheid van tong om Wrotherington met veel allure voor het voetlicht te bren gen en Jan Leef lang zagen wij weer eens terug als een huisknecht, die zijn zeemanskwaliteiten niet onder stoelen of banken schoof. Wij moeten het ech ter als een fout in de regie zien, dat deze huisknecht zich in het tweede be drijf telkens van hetzelfde Ahoy-grapje moest bedienen. Jan Icas van Dijk kwam er op het allerlaatst nog aan te pas als mr. Heaverstock; het was een kwestie van seconden, maar in die paar ogenblikken weerde hij zich kostelijk en gaf hij aan de sfeer een geheel an dere wending, waardoor de „Spring vloed" op een allerpleizierigste wijze stuk sloeg op het applaus uit de zaal. W. H. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Mylord steelt juwelen" en „Metroscopi:-". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. 14 j. Palace: ..Sprong in het vuur". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 j. Luxor: „Guerilla aan de Rio Grand«" Tijden: 2, 7, en 9.15 uur, 18 j. Frans Hals: „Edouard et Caroline". Tij den: 2.30, 7 en 9.15 uur, 18 j. Lido: „Het zevende kruis". Tijden: 2 4.15, 7 en 9 15 uur, 14 j. City: „De eenogige Indiaan". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, 14 j. Spaarne: „De geheimzinnige Dr. Satan", deel 2. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur, 14 j. Donderdag 30 April Grote Kerk, 1617 uur: Carillonbespeling door A. Peters, stadsbeiaardier; 21—22 uur: Orgelbespeling door A. de Klerk. Vrijdag 1 Mei Grote Kerk: Orgelbespeling door E. Vos, 2122 uur. Stadsschouwburg: „Rohato" in „Fatale druppels", 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Wandelpark Groenendaal-Heemstede: .In ternationale bloemententoonstelling „Flo ra 1953" geopend 8.30—23 uur. Tot. 3 Mei: vierde binnententoonstelling, Gentse flo- raliën. Belgische week in het Bloemen- paleis. Huis Van Looy, Kleine Houtweg 103, (ingang Kamperlaan). Werken van leden van de Groep Haarlemse Schilders en Beeldhouwers. Frans Halsmuseum, ingang KI. en Gr. Heiligland. Speciale expositie van alle aan wezige werken van Frans Hals in hoofd gebouw, des avonds bij kaarsverlichting. Bijzondere illuminatie en versiering van Binnenhof en gevel. Geopend van 1017 en van 20—23 uur. Zon- en feestdagen 13 —17 uur. Antieke Oosterse Tapyten geopend op werkdagen van 1017 uur, op Zondagen van 1317 uur. Vanaf Zondag 19 April Vlshal, Grove Markt. Diepzee-aquariuni en Philips' Wondertuin Geopend van 10 —23 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. „Bloemen wereld van oude en moderne Nederlands* Kunst". Geopend dagelfjks van 1017 uur. 's Zondags van 13—17 uur. 's Maandags gesloten, Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14: Nederlandse Kunstnijverheid. Geopend: 10—17 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102:- Kunstnijverheid en bloemencomposities. Pieter van Gelder, Pieter Groeneveldt. Wandtapijten van de Knipscheer. Geopend op werkdagen van 1017 uur. „Het Wapen van Heemstede". Werkel van Heemsteedse beeldende kunstenaar^ Geopend dagelijks van 9—23 uur. Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 66 Vroeg-Aziatische kunst. Dagelijks ge opend van 10 tot 23 uur. CULTURELE ONTSPANNING EN AMUSEMENT „Poesjesnellenkelder", Stadhuis, Grote Markt: Marionetten-theater, 6 voorstellin gen per dag om 15, 16, 17, 20, 21, 22 uur. Grote Kerk, Grote Markt: te bezichti gen van 9—17 en 20—22.30 uur. Gaskronen- verlichting. Stadhuis, Grote Markt: Avondopenstel ling van 20 tot 22 uur op Maandag, Woens dag en Vrijdag van door kaarsenluchters verlichte grote hall. Toegang vrij. Vleeshal, Grote Markt: Taveerne „De Hyacint". Cabaret, Bars: „Die Raeckse", Raaks: Wie ner cabaret „Edelweiss"; „Moulin rouge" Florapark; 's avonds cabaret, variété, dan sen; „De Waag", Spaarne 29; La Cubana, Lange Veerstraat 17; Wine Lounge, Lion d'Or, Kruisweg 34. DIVERSEN: Pendeldienst minatuurtreintjes („Glip- pertjes") op route „Dreefzicht" (De Hout) Frans Halsplein v.v.; rondritten (N.Z.H. V.M.-bus, 20, 21 en 22 uur) en rondvaar ten (vertrek: Houtbrug) langs de verlich ting. Boottochtjes naar de Flora de gehele dag (van Houtbrug). Houtplein, hoek Dreef/Wagenweg, en Damstraat: oliebollen- poffert j es -kramen De Hoofdredacteur van een com munistisch dagirlh'd' 'in Wëst-t)uits- land had in zijn krant een kruis woordpuzzle laten afdrukken, waar in de naam „Tito" moest worden in gevuld voor de omschrijving „Euro pees staatsman". De communistische partij heeft toen onmiddellijk de hoofdredacteur in een schrijven ernstig berispt om een tekort aan politieke waakzaamheid. De volgen de dag stond er op de voorpagina van „de Waarheid", zo heet het blad, een lang artikel van de hoofd redacteur, waarin hij zichzelf be schuldigt van het afdrukken vun een „imperialistische kruiswoordpuzzle" die hij van een „bourgeois persbu reau" had gekocht en die hij met had gecontroleerd, mij besluit: „Deze puzzle bewijst, dat de imperialisten er met alle mogelijke middelen naar streven hun gevaarlijk standpunt aan het volk over te dragen". Op dé Dinsdagavond gehouden alge mene jaarvergadering van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek bleek, zoals de voorzitter, deheerJacq. van Velsen, het fijnzinnig uitdrukte, de meerderheid van de leden afwezig, hetgeen voor die leden te spijtiger was, omdat zij nu een voortreffelijke beschouwing van Jan Beerends (di recteur van het Gemeenschapsoord „Drakenburgh" te Baarn) over Vin cent van Gogh hebben moeten missen. Tijdens het huishoudelijke deel van de vergadering bracht de secretaris het jaarverslag uit, waaruit in ons blad reeds de hoofdpunten zijn vermeld; uit het verslag van de penningmeester bleek, dat de financiële positie van de Leeszaal nog altijd zorgelijk was. Slechts in een verhoging van de subsi dies meende het bestuur een afdoende remedie voor dit laatste te zien. Hoe welbesteed zulk een ruimere bijdrage van de zijde der overheid zou zijn, kon worden afgeleid uit de bewijzen, door het jaarverslag geleverd, van het nog altijd groeiende nut van de R.K. Leeszaal. Bij de op de agenda staande be stuursverkiezing, nodig in verband met het periodieke aftreden van de her kiesbare bestuursleden Jacq. van Vel sen en H. W. M. van Run, werd de laatste herkozen. Bovendien werd tot lid van het bestuur gekozen de heer A. P. N. Pielage, die door een aantal leden candidaat was gesteld. Vervolgens hield Jan Beerends zijn begeesterde beschouwing over hetgeen hij als wezenlijk zag in de mens Vin cent van Gogh en diens werk. Het leven van deze grote kunstenaar vluch tig schetsend, wees hij op de hevig heid van diens gemoedsleven, op zijn onbevangen ernst en de opvallende afwezigheid van distanoiërende humor. Door het impressionisme beïnvloed, doch dit tezelfdertijd beamend als iets, dat oorspronkelijk reeds in hem aanwezig was, werd Van Gogh in zijn Franse tijd, na door de tunnel der don kerte te zijn gegaan, de schilder, die zich verbaast over het licht zonder zich evenwel tot een of ander „-isme" te bekennen. Hij ervoer, hoe alles Traditiegetrouw is ook in Haarlem de viering van Koninginnedag met veel feestelijkheid ingezet. Al vroeg in de ochtend bliezen padvindersbands de gro te reveille op de Markt en natuurlijk ontbrak ook de Haarlemse politiekapel niet, die om kwart voor acht begon met haar muzikale wandeling door de stad. tijdens welke de langslapers wel ge dwongen werden de dekens van zich af te werpen. De kinderen waren zoals al tijd het eerst present, getooid met vlag getjes en de meisjes met oranje-strikken in het haar. Op verschillende plaatsen in de stad kwamen zij bijeen en vooraf gegaan door muziekcorpsen trokken zij naar de Grote Markt om voor het stad huis een aubade te brengen. Op het bordes luisterde burgemeester Cremers naar de drieduizend kinderen, die onder leiding van de heer L. J. van Mechelen en begeleid door de harmonie „Crescendo" vele bekende vaderlandse liedjes ten gehore brachten. Deze aubade werd besloten met het. zingen van het Wilhelmus. Na afloop daarvan ging ieder zijns weegs, vele kinderen kregen een bioscoopvoorstelling aangeboden en de ouderen trokken voor het grootste deel naar de Botermarkt, waar de Amster damse Straatmuzikanten hun beste beentje zouden voorzetten. In het Kleverpark amuseerden de kin deren zich voortreffelijk, waar in het Kennemerlyceum voor hen een speeiale voorstelling werd gebracht. Voor het eerst vierde Oud-Schoten zelfstandig Koninginnedag. De kinderen kwamen daar apart bijeen voor een zangfeest, dat door het wijkcomité en vele belangstel lenden werd meegemaakt. Natuurlijk ontbraken voor de jeugd diverse attrac ties niet en op de speelplaats van de J. P. Coenschool was het vanmorgen reeds een rumoerige maar gezellige drukte. brandt en beweegt. Hij was de man, die in zijn leven stond voor het bran dend braambos op een plaats, die hei lig was, om op den duur ook zelf te verbranden. Spreker belichtte het levensgevoel van Van Gogh nader aan de hand van daarmee corresponderende uitingen in de literatuur van die dagen en van de latere tijd. Illustratief waren in dat opzicht een stuk proza van Alphons Diepenbrock en enkele kenmerkende trekken van de geschriften van Kier kegaard, Zola, Streuvels en Marsman De grote betekenis van Van Gogh ook voor de moderne kunst achtte spreker gelegen in diens verbreking van het vormelijk-aesthetische isole ment naar een rechtstreekse belijdenis van het leven zelf. Het openstaan daar voor met sympathie en onbevooroor deelde menselijkheid, aldus besloot hij zijn lezing, is de beste manier om de essentie van de thans zo gevierde kun stenaar te benaderen. Na het woord van dank, door de voorzitter tot de spreker gericht, werd o.a. nog een hartelijk getuigenis van waardering door de secretaris, de heer Roeland, gegeven met betrekking tot de grote verdiensten van de nu schei dende voorzitter voor de R.K. Leeszaal, bij welk getuigenis de vergadering zich nadrukkelijk aansloot. (Zondag 3 Mei) VelsenZaandijk BKCWijk aan Zee VitesseDEM HBC—Woerden DIO—DSS ETOOnze Gezellen Sloterdij kADO DOCOSTeylingen LisseConcordia SJC—VVSB Inzendingen tot Zaterdagochtend n?" gen uur op open briefkaart aan de Sportredactie, Nieuwe Haarlemsen® Courant, Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toe gekend. Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15-- Gedurende de Flora 10% KORTING H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 De hoge koninklijke onderscheiding, die gisteren aan zuster Godefrida, moe der-overste van het St. Jacobs-Godshuis, is ten deel gevallen en waaromtrent wij reeds gisteren hebben bericht, dient o.a. gezien te worden in verband met het eeuwfeest, dat de zusters van Roosendaal oo 1 Februari j.l. gevierd hebben, toen z.ij gedurende honderd achtereenvolgen de jaren „de surveillance en verzorging" van het St. Jacobs Godshuis hadden ge- praesteerd. Toen Moeder Godefrida op 28 Januari 1950 haar zegenrijke arbeid in de Hage- straat aanving, had deze kleine, beschei den en eenvoudige non zich reeds elders een prachtige staat van dienst verwor ven. In verband hiermede mag haar „Zeeuw se tijd" niet onder de korenmaat blijven. In 1932 werd Zr. Godefrida benoemd in bet St. Antoniusgesticht te Oostburg. Dit instituut bevatte een verzorgingstehuis voor ouden van dagen, met een daaraan verbonden ziekenhuis. Zr. Godefrida werd belast met de leiding van het labo ratorium. Behalve deze werkzaamheden assisteerde zij de chirurg in de röntgen- kamer. Haar arbeid verrichtte zij met apostolisch plichtsbesef, opgewektheid en voorkomendheid. Zij stond er om be kend, zonder op de voorgrond te treden, altijd en overal andere zusters bij het werk te helpen, vooral wanneer ze zag, dat de taak te zwaar dreigde te worden. Zij beschouwde dit als de natuurlijkste zaak van de wereld! Bij het bombardement van Breskens (9 September 1944) werden in het St. Antoniusziekenhuis te Oostburg meer dan 100 slachtoffers binnengedragen. De rustige Zr. Godefrida heeft bij die ge legenheid als operatiezuster meer dan 36 uren, zonder onderbreking, in de opera- seerde exportindustrie is, komt daar nog bij te bepalen, of een uit Perzië geïmporteerd nieuw tapijt volgens de klassieke werkwijze is ontstaan, of een TT et is nog niet zo heel lang ge- f~T leden dat originele „Perzen" te •*- koop waren voor prijzen die ons nu Legendarisch toeschijnen. Waarom men dan ook in menig interieur nog wel een Persje vindt, op de vloer, op de tafel, als kussendek in een stoel. In de momentele prijzenverhouding zijn de kjeinere stukken ook nog niet duur te noemen zodat iemand, die beslist de speciale charme en de diepe gloed der kwalitatief minder handelstapijt is. kleur in zijn huis wil hebben en de hand wil laten glijden over het karak tervolle materiaal dat de Oosterse wol is, geen groot offer hoeft te brengen als hij niet veeleisend is wat de afmetin gen betreft. Maar de grote nieuw-gemaakte tapij ten kosten veel geld' en de oude kle den, die in Klein-Azië opgekocht zijn, zijn nauwelijks te betalen. Vanwaar toch die uitgesproken voor liefde voor het Oosterse tapijt dat van af de middeleeuwen in onze West- Europese cultuur is binnengevoerd en uit een geheel andere denkwereld is voortgesproten, dan die welke de on ze is. Van een herkennen, iets van ons zelf terugvinden in de stilering en de motieven der versiering is nauwelijks sprake. We durven zelfs zeggen dat het gros der bezitters van een Persje zich nooit verdiept heeft in de voorstellings wereld der Oosterse tapijtknopers, het decoratieve der details, de geometrische opbouw die als een ongetekende lijn de soms bijna willekeurige vormspelin- gen aan elkaar bindt en ordent tot een geheel. De bezitter ziet alleen dit to taal: een tapijt, waarvan de kleuren pracht, de rijkdom der ornamentering hem boeit, De „inhoud" van het tapijt is voor hem niet levend, zoals dit voor de Oosterling wél het geval is. De vormentaal van de tapijtomamen- tén is gegroeid in een eeuwenlange ontwikkelingsgang voor iedere land streek afzonderlijk. Door de sterke overlevering der grondvormen en de Slechts weinig ingrijpende variaties in de kleur, indeling van het middenvak, aantal, breedte en opvulling der ran den die de tapijtknopers zich veroor- petten", die in de tapijtfabrieken ten onzent nog dagelijks gemaakt worden, met machines en Europese wol voor vloerbedekking in een West-Europees interieur en die als zodanig met Klein- Azië niets te maken hebben, nog steeds ontworpen worden in de arabesken en stijlfiguren naar Oosters voorbeeld. De ze oppervlakkige klakkeloosheid, die appelleert aan de publieke vraag, be wijst wel hoezeer het begrip tapijt ge loofden, is er een langzame evolutie, bonden is aan de streek van oor die de catalogisering in de eerste plaats sprong: hoe het artikel vereenzelvigd doet baseren op streek van herkomst wordt met de versiering die het oor- en gebruiksdoel, en daarnaastop de spronkelijk had. Een vloerkleed schijnt eeuw van ontstaan. pas een 'vloerkleed te kunnen zijn met Sinds de tapijtknoperij een georgani- qie Qosterse decoratieven. Het werkelijk klassieke Oosterse ta pijt is op weg een museumstuk te wor den, omdat de „voorraad" sterk min dert. Dit opraken van vooral de antie ke stukken verdriet de hartstochtelijke oe sterk „traditie", of in haar liefhebbers zeer. Deze hebben in 1945 ontaarding: sleut wel zijn kan, een vereniging gevormd voor Ooster- blijkt wel daaruit dat de „kar- se tapijtkunde. De vereniging geeft een tijdschrift uit, registreert het be zit aan bijzondere tapijten in ons land. brengt in een bi bliotheek de boek werken tezamen die voor de liefhebber \an belang kunnen zijn en organiseert tentoonstellingen. Het Oosterse ta pijt in zijn vele soorten en variaties •s een uitgebreid terrein voor speci alisten, dat veel kennis van zaken on feeling vergt. Zonder actuele aan leiding zouden wij dit onderwerp niet aangeroerd hebben. In het Frans Hals- Museum nu. wordt tot 10 Mei door bo vengenoemde ver eniging een 50-tal antieke tapijten ge toond uit een par ticuliere Nederland se verzameling. Niet alleen de bezeten liefhebbers, maar alle troise bezitters van een Pers zou den we willen uit nodigen om deze uitstalling van exo tische schoonheid te gaan bewonderen. L. T. Jtpi De leerlingen van het R.K. Meisjes lyceum Lancta Maria hebben gisteravond in het gemeentelijk Concertgebouw haar jaarfeest gevierd onder grote belang- van ve'e ouders en Trinitariers. s Morgens hadden de docenten een korf balwedstrijd georganiseerd tegen hun collega's van het Triniteitslyceum en de helden en heldinnen van het veld ver schenen 's avonds op het podium om de hulde van de zaal in ontvangst te nemen. Vera Hissink. vice-presidente van de schoolvereniging, leidde de avond in en daarna declameerden vier meisjes. Jammer genoeg konden drie daarvan niet zoveel volume opbrengen, dat de tekst goed verstaanbaar was in de hoge grote zaal. Zodoende is ons al leen „De reis naar China" in het geheu gen gebleven. De hoofdschotel bestond uit een to neelstuk van L. Rempt en R. Bosch, getiteld „Het Marsmeisje", de roman tische geschiedenis van een meisje met blauwe haren en hemelsrode ogen, dat van Mars zou komen, deswege in het braadpunt der belangstelling van pers, radio en film stond, totdat de ont nuchtering kwam en het bedrog bleek. De heer A. Henrichs had de regie en met de dertien meisjes, die hij voor een groot deel tot mannen moest pro moveren, wist hij aardige resultaten te verkrijgen. De heer Fr. Jacobs, de enige echte man, maakte van de ne gerportier een creatie. Zuster Cheru- bine mag met recht trots zijn op de prestaties van haar leerlingen en do centen. Het jeugdappèl, dat vanmorgen ter ere van Koninginnedag in Heemstede werd gehouden, stond onder leiding van Hopman Kramer. Precies om 8 uur ging de Nederlandse vlag omhoog, ge flankeerd door veertien oranjevlaggen. Daarna werd het vlaggelied gezongen en het Wilhelmus. Wegens ziekte van de burgemeester, werd de toespraak gehouden door loco burgemeester, E. J. van Lent, H jjzeide o.m., dat het jeugdappèl het hoogte punt van deze da gwas. Voorts merkte hij op, dat de band tusen het Oranje huis cn de bewoners van Heemstede stevig te noemen was. Met een drie werf hoera eindigde dit jeugdappèl. waarna een défilé werd gehouden. Daarna trok de stoet naar het Sport park. Woensdagavond hield de bekende rei ziger en natuurkenner Jan Strijbos een filmavond in het Minerva-theater, wel ke zich in een grote belangstelling mocht verheugen. Het onderwerp was ditmaal een reis door Zuid-Frankrijk over de Pyreneeën naar Andorra. De spreker heeft de gehele avond met woord en film het publiek zeer weten te boeien. Vóór de pauze was Zuid- Frankrijk aan de orde en na de pauze kwam eerst een filmpje over vogelleven en daarna een bezoek aan Andorra dat buitengewoon interessant en vooral kleurrijk bleek te zijn. Het was een zeer geslaagde avond. tiekamer geassisteerd met een wilskracht waarover ieder verwonderd stond. Dag cn nacht was zij beschikbaar, niet alleen voor de haar toebedeelde taak, maar ook elders waar maar hulp geboden kón worden. Tijdens de beschieting van Oost burg werden de zieken en bejaarden aanvankelijk ondergebracht in de kel ders en kruip-ruimten van het zieken huis. Zr. Godefrida was steeds te vin den op plaatsen, waar hulp nodig was, niet lettend op het nabije gevaar zélf slachtoffer te worden. Op 12 October 1944 was de beschieting zo verergerd, dat de kelderbewoners op wagens en karren moesten vervoerd worden, eerst naar Groede en vandaar naar Sluiskil en Hulst. Bij deze bijzon der gevaarlijke verhuizing gaf Zr. Gode frida een stimulerend voorbeeld van moed en plichtsbetrachting. Toen het ge vaar in Oostburg was geweken en van het ziekenhuis slechts een onbewoon bare ruïne was overgebleven, was zij een der eersten die naar Oostburg te rugkeerden. Zij bracht de moed op, een begin te maken met puinruimen, om het ziekenhuis weer als ziekenhuis te laten functioneren. Toen orde en regelmaat weer in het huis waren teruggekeerd, werd de all-round religeuse in 1946 be noemd tot Overste van het St. Elisabeth ziekenhuis te Venray. Zij was het goede voorbeeld van een Overste; op de eerste plaats was zij „Moeder" van allen, die aan haar zorgen waren toevertrouwd, zusters en patiënten. In 1950 vertrok Zr. Godefrida naar Haarlem, waar zij thans bezig is haar charitatieve traditie voort te zetten. Ongetwijfeld zal het schrijven van bo venstaand sterk verhaal niet de volle instemming wegdragen van deze sterke vrouw, maar het kan wenselijk zijn, dat al te grote bescheidenheid eens getem perd wordt. Spijts alle dimmende Con- gregatie-regels geldt óók voor een on baatzuchtig nonnetje: „ere wie ere toe komt!" Het zit de organisatoren van de Sant- poortse Flora -festiviteiten tot nu toe met het weer nog niet bijster mee. Woensdagavond zouden turn-demon- straties gegeven worden en deze zijn inderdaad doorgegaan. Maar in de wel heel kille temperatuur waagde zich al leen een deel van Santpoorts jongeren. Niettemin hebben de dames en heren veel goeds laten zien in het Burg. Rij" kenspark De R. K. Sportver. „Velsen" en de Chr. Gymnastiek Ver. Fit turn den dat het een lieve lust was. Brug- paard en ringen waren de toestelleOi waarmee gedemonstreerd werd. De „Alpenjagers" van de Haarlemse Postfanfare hebben zich eveneens ge' weerd. De nummering van de candidates lijstên vóór de Zandvoortse gemeente' raad is als volgt: 1. P. v. d. A., 2. Ali' Zandv. belang, 3. K.V.P., 4. C.H./A-F 5. V.V.D., 6. Plaatselijk belang (lijs'' Slagveld), en 7 C P.N. Bij de aanbesteding van de bouw va"1 een dienstgebouwtje voor het gemeente' lijk waterleidingbedrijf te Zandvoo'' werd het hoogst ingeschreven door Koper te Zandvoort voor f 15.817 en he laagst door de firma van der Meulen Zwartsluis voor f 7396. De gunning aangehouden. Het programma van het concert, de Bloemendaalse muziekverenig"), „Sursum" Donderdagavond ter geleg8":, heid van Koninginnedag in het Bo a mendaalse Bos za] geven, is als V°T. samengesteld: 1. Mars: Het licht n moet, E. Lauhier, arr. P. J. Molenaar.' J Ouverture: Les diamants de Golande. T.' Soupen (verplicht concoursnumm®' 3. The Geisha, J. van Leeuwen; '4. 0. rican Petrol, JJ. Delhage; 5. Prococ suite, G. Boedijn; 6. Hephaistos, G. h>°\. dijn; 7. Larghetto (uit de opera cina"), G. F. Handel, arr. J. A. Het concert staat onder leiding van heer J. A. Meng. 28/4 Anaconda Coppei 38% Bethlehem Steel 52», 2 Chrysler Corp 79 U General Electric 70 General Motors 61% Hudson Motors 14». 4 Kennecott Copper Montgomery ward 67% 62% North American Can 20% Radio Corp. 26'4 Republic Steel 48% Shell til 64» it i-rn Pacific 45% Southern Railway 87 Tidewater 21% U.S. Stegl 39-/1 J8Ü S3 «9 7(4? 62% 61?» 20?» 26 V* i9c SS!» 33 40

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2