Integrale vergoeding herstel- schade was noodbeslissing ^'fdooBpAN: Het spoor van het zwaard, Kruiswoordraadsel RAPID staat er gunstig voor in tafeltennis competitie de Wij hadden geen tijd tot nadenken" Ouderlijke vrijheid bij opvoeding mits met wijsheid gebruikt Tweede grote overwinning op Schouwen-Duiveland r Minister Algera tot Eerste Kamer Weston en Chelsea winnen Voorlopig geen sprake van verhoging der dijken Ruys als triomfator naar zee Teleurstellende start van H.B.C. Klassementen voor de verschillende klassen in de Tulpen-Rallye J DONDERDAG 30 APRIL 1953 PAGINA 5 WlJZIGING IN HET HOCKEY-ELFTAL Bun speelt Zondag laatste wedstrijd Rangers winnen de Schotse beker °nh Eerste Kamer ontvangt mededeling met applaus: Ook Noorse gezant gaat naar Oslo HollandBelgië-stemming aan boord Drie maanden voor hazardspelers Jeugdkampioen schappen Abe Lenstra voetbalmoe (Van onze parlementaire redacteur) In een betoog van ruim twee uur "eeft minister Algera gisteren het hele ttaterstaatsbeleid, met alles wat er aan Joegen, spoorwegen, internationale ver- «eersconterenties, Rijnvaartmoeilijkhe- den, waterschapsproblemen en noodher- Jtel aan onze dijken bijkomt, uit de doe ken gedaan. De begroting werd na re- M'eken, waarin de minister zeer werd ïeprezen voor zijn overzichtelijke en Van grote deskundigheid getuigende Vede, zelfs door de communisten, die fle laatste tjjd herhaaldelijk nalaten te- Sen te stemmen, aanvaard. Ongetwijfeld waren de watersnood- kwesties het belangrijkste in deze be sprekingen. Zoals wij gisteren in een deel van ons blad reeds konden mede delen, heeft de minister zijn optimisme ten aanzien van het herstel in het rampgebied nog eens bevestigd. Hij SPrak defaitisten, die als stuurlui aan de wal staan, met klem tegen en her haalde zijn uitspraak van enige maan den geleden, dat hij er op vertrouwt, dat voor de winter alle gaten gedicht *Pllen zijn. Dat er soms een stilte valt °ver het werk is voor de ingewijde iets Vanzelfsprekends. Het sluiten van dijk- ëaten kan alleen bij laag water ge schieden en ook het vlechtwerk van de rijswerkers is aan deze tijdslimiet ge- honden, terwijl men bovendien bij bei de op het daglicht is aangewezen. Maar wat er aan voorbereidingen en afwerkingen van dat eigenlijke dichten moet worden gedaan, ge schiedt in twee of drie ploegen. Er wordt dus wel degelijk dag en nacht gewerkt in het rampgebied, zelfs op Zondag, al staan de draglines dan stil. Dit laatste is weer zeer verklaarbaar, als men weet dat het aantal machinisten dat deze techni sche robots bedienen kan maar uiterst dun gezaaid is. Wanneer die hiensen hun rust nemen, nemen zij die bij voorkeur op Zondag. Meestal wordt deze dag dan toch nog benut met het herstellen en onderhouden van de machines. Over de Zondagsrust, die hjj in zijn beleid steeds verdedigt, was de minis- kt van socialistische en communistische Jijde aangevallen, maar h(j wist zich krachtig te verdedigen. De bewinds man had bekend gemaakt, dat hij o.m. het reizen op Zondag zou beperken. Dat *s iets anders dan de reisgelegenheid °ntnemen„ zo merkte hij in zijn ver dediging op. „Ik zal degene die in ge- Weten verplicht meent te zijn op Zon dag te moeten reizen niet dwingen en hem de kans daartoe geven. Als ik be perkingen invoer, doe ik dat in de overtuiging dat het landsbelang het meest gediend is wanneer de Zondag wordt doorgebracht zoals ik dat voor sta." Minister Algera houdt ervan, wan neer men zijn principe in het geding brengt, scherp en duidelijk te zeggen Waar het op staat. Zijn verdediging krijgt daardoor vaak iets van een aan val maar hij doseert dit zo precies, dat Jben hem verder op dat punt met rust 'aat. Interim-rapporten Omtrent het werk van de Delta-com missie, die het eventueel sluiten van de ?®egaten moet bestuderen, kreeg de wamer te horen, dat de commissie wel hfiei lang aan de arbeid zal blijven, maar dat de minister zal zorgen, dat ;r geregeld interim-rapporten verschij nen. Het eerste zal gaan over de bchouwse dijk. Het tweede over de bjollandsche IJssel. Daarna staat de af sluiting van het Haringvliet op het pro gram. Over de besprekingen omtrent besteding van de f 600 millioen te- pnwaarde-gelden uit het Marshall- mnds zei de minister, dat er wel met Amerikanen is gesproken, maar dat cn eventueel bedrag nog niet vast- ^oor de op Zondag 10 Mei a.s. te Am- *erdam te spelen interlandwedstrijd te- f®1* België is het Nederlands hockey-elf- La*s volgt samengesteld: ■^oel: Mulder (Amsterdam). ^chter: Derckx (Venlo) en Drijver (Ti Midden: Ancion (Kampong), Loggers (La- 11) en Wagener (Hilversum). -joor: Boerstra (HHYC), Bouwman (Bloe- m£haal), Hooghiemstra (SCHC), Kruize t)i C> en Esser (Togo). ,-fwserves: Anjema (Togo), van Beaumont t"air®0)- Tiel <HHYC) en Terlingen (Be '0Pr.)-dc„ opstelling van de ploeg, die afge- is Zaterdag tegen Engeland uitkwam, op v*° één wijziging aangebracht. Tiel is linkshalfplaats vervangen door Wa- dus gene®. hiP* oud-international Jeu van Bun «aastricht za^ Zondaë 3 Mei a.s te voetK z'-'n laat;ste wedstrijd in de 34 ,°alcompetitie spelen. Hij is thans fy[yaar- Van Bun speelde 17 jaar voor tr{,j - en droeg elf maal de Oranje epj„ Het officiële afscheid zal met de Plechtigheid gepaard gaan vóór s Wedstrijd M.V.V.—H.B.S. op Zondag ïjj^e voetbalwedstrijd tussen Oosten- toe ®n Duitsland (amateurs), voor 7000 3j bouwers te Linz gespeeld, is met leuj door Duitsland gewonnen, bij rust e de Duitse ploeg met 21. vanc te Glasgow overgespeelde finale ®c^otse bekercompetitie tussen trigt8?rs en Aberdeen is door Rangers de j_*~ 0 gewonnen. Drie minuten ,voor hbnt maakte Simpson het enige doel en de wedstrijd. van de Woensdag in de En- eague gespeelde wedstrijden luiden: It, :*rete divisie Derby County—Preston 3^-t 11 cl 1. Chelsea—Manchester City 7«,e Yhia—Cardiff City 2—0. hptti e dlvlsie: Barnsley—Fulham 11, 'leid am Forest-Southampton 23, Chef- Phited—Huil City 0-2, staat. Ir. Roebroek, die een pluim kreeg voor zijn waardevolle beschouwingen over de problemen der waterschappen, antwoordde hij, dat hij het herstel der waterkering, binnen zowel als buiten, heel ruw op f 400 millioen schatte. Degenen die de beau geste van de re gering, in grote spontaneïteit gedaan, on> toe te zeggen, dat het rijk het gehele her stel op zich zal nemen, hadden becriti- seerd, vonden minister Algera weer in al zjjn steilheid tegenover zich. „Neen, ik heb die beslissing niet genomen achter mijn studeertafel met het oog op het portret van mijn grote ambtsvoorganger ïr. Lely, peinzend hoe die het wel ju ridisch zou hebben bekeken. Het besluit is geboren terwijl de regering de mou wen bij wijze van spreken had opge stroopt en midden in het noodgebied voor een beslissing stond, die geen se conde uitstel verdroeg. Hadden wij het anders gedaan b v. door een voorschot toe te zeggen dan was men veel min der spontaan aan het werk gegaan. Het was een beslissing in oorlogstijd!" Zeer gedecideerd was de minister in zijn opvattingen omtrent de internatio nale verkeerssituatie. Allereerst kregen de Duitsers een flinke veeg uit de pan, omdat zij de acte van Mannheim frus treren en op zuiver nationalistisch stand punt blijven staan, waar het gaat om uit zonderingstarieven op de Duitse spoor wegen, waardoor het vervoer van Oos tenrijk naar onze zeehavens beperkt wordt. Maar in Parijs ziet het er veel beter uit. Daar worden in besprekingen met buitenlandse ministers tal van inte ressante studieobjecten onderhanden ge nomen, die reeds geleid hebben tot allerlei verrassende resultaten van internatio nale samenwerking. Verloop van personeel Een probleem waarmede Waterstaat de laatste tijd sukkelt is het sterke ver loop van personeel. Het is êen salaris kwestie waar de minister op verzoek van de Kamer zijn aandacht ten volle aan zal gaan wijden. Wat de oeverver bindingen Noordzeekanaal en IJ be treft, de commissie die daarvoor is in gesteld is inderdaad, zoals de Kamer had opgemerkt, slechts een enkele maal bijeengeweest. Maar is men dan ver geten dat onder voorzitterschap van ir. Ringers nog een subcommissie werkt, die geregeld vergadert? En beseft men De Biesbosch zal dit jaar een adem pauze moeten ondergaan. Het volgend jaar komt dat wel weer in orde, maar- het herstel in het rampgebied gaat voor. In verband met de werkgelegenheidspo- litiek wil de minister openbare werken, die verder van het rampgebied in uit voering zijn, zoveel mogelijk laten door gaan. Dat er een Belgisch ingenieur in Delft op het Waterloopkundig laboratorium is gestationneerd, was aan het spiedend oog van de senatoren niet ontgaan. De mi nister verklaarde de aanwezigheid van deze Beneluxvriend met de motivering, dat men zelfs de schijn van geheimzin nigheid ten opzichte van de Belgen bij voorbaat wil voorkomen. De Kamer dacht aanstonds aan de ScheldeRijn verbinding, waarover de minister echter geen nadere bijzonderheden wilde me dedelen. Wel wilde hij de heer Tjalma (A.R.) de toezegging doen, dat als de Kamer niet in de keuken komt, de koks geen beslissingen zullen nemen die niet eerst door de Staten-Generaal kunnen worden bekeken. Wat de binnenlandse wegen betreft kon de minister o.m. Rotterdam de ver zekering geven, dat de verkeersweg naai Waddinxveen, aansluitend op de verbin ding met het Roergebied, juist dezer da gen in bestek is aangenomen. Zeer principieel klonk ook de medede ling, dat in de kwestie van de eventuele herziening van het waterschapsrecht, minister Algera op het standpunt blijft staan, dat het principe moet blijven: de centralisatie van de waterschappen en de verantwoordelijkheid bij lagere pu bliekrechtelijke organen. Zo is het ge durende de gehele geschiedenis van het Nederlandse polderwezen geweest en zo zal het in principe moeten blijven. Con centratie accoord, maar dan bij voor keur als het initiatief daartoe uit de streek zelf wordt genomen. Prof. Molenaar nam geen genoegen met de motivering van de minister voor zijn besluit tot opheffing van de spoor lijn naar Scheveningen en diende daar over een motie in, die de volgende week behandeld zal worden. De begroting van het Zuiderzeefonds en de P.T.T. is na Waterstaat nog door de Kamer besproken. De minister zal daarop de volgende week antwoorden. De P.T.T.-begroting bracht o.m. de radio distributie in het debat, die door prof. Hellema nogal fel werd gehekeld. Cö» Miors* roöno» *njOI©T" 77. Onzeker schuifelt Orm naderbij. „Hoe meer sporen, hoe meer ellende," mom pelt hij. Doch Thorkell snauwt hem toe: „Zeg liever wat ge hier van denkt? Vindt ge het niet verdacht, dat in deze vervloekte wildernis een eenzame voetganger zich plotse ling aansluit bij een troep ruiters? Want dat ivijst dat spoor toch aan." „Verdacht noemt ge dat?" prevelt Orm berustend. „Een lijnrechte waarschuwing van het noodlot. Ik heb een voorgevoel, dat die sporen ons regelrecht naar de onder gang zullen voeren." „Thorkell". valt Erwin hem dringend in de rede. „Thorkell, een eenzame voet ganger, zegt ge! Zou datdat kan haast niet anders dan een van ons zijn. Zou het kunnen dat datFadir De knaap durft zijn zin niet eens af te maken, doch Orm zegt schamperterwijl zijn snor het opnieuw moet ontgelden: „Eén van ons, hè? Dan moet ge maar eens naar die hond kijken. Dat monster gaat te keer, alsof het zijn ergste vijand ruikt. Ik wil natuurlijk niets zeggenmaar dat beest begrijpt ten minste waar het aan toe is." Inderdaad staan Wolf's haren overeind, terwijl hij luid grommend het eenzame spoor besnuffelt. „Daar gaan de sporen het bos in," wijst Thorkell. „Kom mee, wij moeten weten, wat dit te betekenen heeft." „Wat dat te betekenen heeft?" herhaalt Orm jammerend. „Bah, dat is duidelijk genoeg. Zeg niet, dat ik u niet gewaarschuwd heb. Tegen het vallen van de duisternis een bos intrekken! Ik heb nog eens iemand gekend, die dat deed! Nu, ik moet hem nog terugzien." Maar Thorkell heeft zich reeds met een verachtelijk schouderophalen afgewend. Hij neemt Erwin bij de arm en trekt hem mee het bos in. „Goed, dan spelen we spoorzoekertje," gromt Orm, die na een ogenblik van aarzelen haastig achter hen aandribbelt. Doch in plaats van naar sporen, kijkt hij voortdurend schichtig achterom naar de donkere stammen, die hem steeds hoger en dreigender voorkomen. Zo dicht staan zij hier op elkaar, dat het schemerige licht van de vallende avond nauwelijks meer doordringt. Thorkell en Erwin hebben soms moeite het spoor te volgen, en naarmate de duisternis toeneemt, groeit Orm's angst. Het geluid van een brekende tak doet hem bijna een gil slaken en ieder ogenblik verwacht hij, dat hij besprongen zal worden door een of ander vreselijk wezen uit zijn verbeelding. Plotseling blijft Thorkell staan en höudt de anderen met een beweging van zijn hand terug. Voor hem schemert een open plek en aan de overkant daarvan tussen de bomen, zien ze de rosse gloed van een kampvuur. Het heksenvuur," mompelt de morsige schor. „Nu zijn we er geweest Het onderwijscongres is een groots getuigenis geworden. Niet alleen door de massale belangstelling, waardoor het gebouw Tivoli tot op de laatste plaats in de zaal en op de gaanderijen was bezet; niet alleen door de eminente redes van Anton van Duinkerken, het Tweede-Kamerlid J. M. Peters en mgr. prof. dr. F. J. Feron; niet alleen ook door de medewerking van Henk Schaer. die een gespannen gehoor vond bij zijn voordracht uit Vondel's Bespiegelingen van Godt en Godsdienst, van de meisjes van het Doofstommeninstituut, die dansen hebben uitgevoerd, of van het St. Jozef knapenkoor uit Helmond. Het was de geest van inspirerende eenheid, waardoor dit congres een veelbetekenende manifestatie is geworden. (Van onze parlementaire redacteur) Zoals wij reeds in een deel van onze vorige oplage hebben gemeld, heb ben de leden van de Eerste Kamer Woensdagmorgen met applaus de mede deling van de minister van Waterstaat begroet, dat op Schouwen en Duiveland des morgens een tweede grote overwin ning is behaald door het dichten van het stroomgat, bij Oosterland in de Zui delijke dijk. Na wekenlange strijd, so deelde de Dienst Zuiderzeewerken de minister mede, kon deze overwinning worden behaald. De minister ontving het telegram juist op het moment waarop hij over Schouwen en Duiveland sprak en een beroep deed op het Nederlandse volk om de Rijkswaterstaat ook moreel te blijven steunen bij de uiterst zware taak die de dienst thans moet vervullen. Een enkele maal over het algemeen was de minister wel tevreden sluipt er in de voorlichting een element van defaitisme, waarvan hij er een ontze nuwde, omdat de Kamer daar juist op af was gegaan. De minister heeft ook het bekende interview van burgemees ter d'Ailly over het stopzetten van de werkzaamheden op Zondag aangehaald. Hij stelde er het eenvoudige woord van een sleepbootkapitein tegenover, die ziin hart in een provinciaal blad had uitge stort en simpele gegevens verschafte over de korte uren slaap die hij en al zijn collega's de laatste weken bij het werken in de Zeeuwse wateren voor lief hebben genomen. Op een vraag van enkele Kamerle den wat er nu gebeurt voor de veilig heid van de bevolking, zolang de Delta commissie met haar studieobject betref- De bijeenkomst in de feestelijk ver sierde zaal is door tal van geestelijke en burgerlijke autoriteiten bijgewoond. Be halve de Aartsbisschop-coadjutor mgr. B. J. Alfrink waren o.m. aanwezig mgr. prof. dr. Th. Goossens en mgr. Jos van Gils, H- Exc. mej. dr. A. de Waal, prof. dr. Th. Rutten, prof. dr. ir. F. Tel- legen. prof. mr. Ch. Petit. De rede van Anton van Duinkerken over School en Gezin was kort, maar duidelijk, consequent en krachtig. Spr. noemde het bisschoppelijk mandement van 1868 een motie van vertrouwen in de ouders, die een loyale en volmon dige erkenning inhield van de ouder lijke vrijheid, zelf de opvoeding van hun kinderen te mogen kiezen, een er kenning intussen, die de verwachting bevat, dat hiervan ook een wijs ge bruik zal worden gemaakt. Het is die vrijheid, waarvoor gevochten is, en die bekrachtigd is door de decisie van de Congregatie van het H. Officie in 1875 en door de woorden van Pius XII op 1 Februari 1951- Voor de opvoeding dienen gekozen te worden die personen, die aan de ouders en niet ev. aan de parochiepastoor, voegde spr. hier onder enige hilariteit aan toe voorkomen Bekwaam te zjjn om aan de kinderen een godsdienstige, zedelijke en verstandelijke ontwikkeling te verschaffen. Iets van het woord van Shaw blijft in de praktijk soms nog waar; „opvoeden is de georganiseerde zelfverdediging van ouders en opvoeders tegen hun kinderen". Daarom moet men er dan ook voor waken niet uit te gaan van een leuze als „wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", maar van het godde lijke woord: „Laat de kleinen tot Mij komen, want aan hen is het rijk der hemelen". Terwille van dit geluk ver trouwen de ouders hun kinderen aan de mensen van het onderwijs toe; de ver antwoordelijkheid, zowel van de eersten als van de laatsten, is daarom even zwaar. Mgr. Feron. heeft in een welsprekende toespraak over School en Kerk geen historische of juridische beschouwing willen geven, maar hij heeft gewezen op de natuurlijke eenheid van beide. In deze vitale eenheid, waarin priesters en leken samen eendrachtig werkzaam zijn, is niet vooral het materiële, technische element, maar de geest van belang. De ontmoeting tussen School en Kerk heeft plaats in de leerkracht, en spr. hoopt na tuurlijk. dat dit in de dagelijkse prak tijk ook zo door allen zal worden ge voeld en beleefd. Het Tweede-Kamerlid J. M. Peters heeft in zijn betoog over School en Maat schappij de grote maatschappelijke be tekenis beklemtoond van een goed ka tholiek onderwijs. De Katholieke Kerk immers is de onfeilbare geleidster van het religieuze leven en de behoedster der natuurwet: de vrouw met de lamp. Aan deze tweevoudige boodschap ont leent de katholieke school haar wezen. De Noorse gezant bij ons hof en mevr. Jorstad zullen eveneens in Oslo de plechtigheden bijwonen ter gelegenheid van het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Noorwegen. Zij vertrekken Zondag per vliegtuig naar Oslo. Horizontaal: 1 plaats in Drente, 8 loods, 9 kuur, 11 afstammeling, 12 bloei- wijze, 14 godin van de aarde, 15 lengtemaat, 16 ernstig bezwaar, 18 deel van de mast, 19 reeds, 20 voorzetsel, 22 edelsteen. 23 paniek in de handel. 24 voorzetsel, 26 boom. 27 lengtemaat (afk.), 29 vis, 32 telwoord, 33 be vestiging. 35 bloem, 36 lofdicht, 37 lichaamsdeel. 39 hoogschatten, 40 plaats in Drente. Verticaal: 1 voorspoed. 2 ijzerhoudende grond, 3 deel van de Bijbel (afk.), 4 glazuur, 5 landbouw werktuig, 6 eenheid van arbeidsvermogen, 7 li chaamsdeel, 8 plaats in Drente, 10 plaats in Dren te, 12 voertuig, 13 noot. 16 schittering, 17 vis, 19 streling, 21 nauwelijks, 25 deel van Zuid-Amerika, 28 watervlakte, 30 in houdsmaat (afk.), 31 her kauwer, 32 voortreffelijk heid, 34 tweetal, 36 Scan dinavische munt, 38 be ruchte Nazi-organisatie (afk.), 39maanstand (afk.) Oplossing van Dinsdag: SCHOUTEN D GE TEL B EN MA R DE RUND FURI E U A RAG ER I K KAT T N TAART KEPI ES O DO I N R PET LK K WAGENAAR fende het dichten van de zeegaten nog doende is, antwoordde de minister, dat 'van een verhoging van de dijken voor lopig geen sprake kan zijn. Wel zijn de eerste maatregelen ter beveiliging van de polderbewoners reeds getroffen. De minister heeft ook een felle aan val gedaan op de Duitse negering van het recht van Nederland bij de Rijn vaart: vrijheid van vaart en gelijkheid van behandeling, zoals dit in de Akte van Mannheim is neergelegd. Duitsland stelt hier met een beroep op deviezen- rechtelijke maatregelen een volkomen nationalistische houding tegenover. (Eigen bericht) Met een stemming aan boord, die mis schien het best te vergelijken is met die na afloop van een HollandBclgië-wed- strijd in de goede oude tijd, is Woens dagmiddag om half drie het M.S. „Ruys" van de Rotterdamsche Lloyd naar Indo nesië vertrokken. De uitspraak van de Raad voor de Scheepvaart inzake de aanvaring van de „Oranje" en de „Ruys" in de nacht van 6 Januari in de Rode Zee was het onderwerp van gesprek aan boord van het vertrekkende schip, welke uitspraak in Rotterdamse scheep vaartkringen een min of meer triomfan telijke stemming had gewekt. Kapitein C. C. Goedewaagen, uitgeleide gedaan door zijn gezin, had namens de directie van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd een bouquet bloemen in ontvangst te ne men. Op het bijgaand kaartje stond ver nield „Op de goede afloop". De bloemen werden hem aangeboden door de 82- jarige oud-gezagvoerder van de Lloyd, kapitein W. J. Boon, die een reisje met de „Willem Ruys" naar Egypte zal ma ken om zijn familie in Port Said te be zoeken. Het schip is voor 75 procent gevuld, doch dit cijfer verontrust de Lloyd niet, omdat het een seizoensverschijnsel is, en sommige passagiers de papieren niet tijdig gereed hebben. Voorts zijn de In donesische autoriteiten moeilijker met het toelaten van nieuwe personeelsleden van diverse firma's, zo vernamen wij van de zijde van de Lloyd. Onder de passagiers bevonden zich prof. dr. L. W. J. Holleman uit Voorburg, benoemd tot hoogleraar aan de Universiteit van Indonesië, mr. G. J. A. Veling en H. U. Granow, met zijn staf, benoemd tot con sul-generaal van de West-Duitse bonds republiek te Singapore. Het Haagse Gerechtshof heeft de 30- jarige A. W. O., pensionhouder, en de 44-jarige J. J. H. van S., zonder beroep, elk tot drie maanden gevangenisstraf zonder aftrek veroordeeld. Verdachten waren wegens het ongeoorloofd beoefe nen van het hazardspel door de recht bank veroordeeld tot resp. vijf en twee maanden gevangenisstraf. (Van onze tafeltennismedewerker) Voor Rapid is het wel een bijzonder succesvol weekend geworden. Zelf schudde het de zware concurrent Sparta 2 van zich af. En DOS kwam met lege handen van TIOS terug. Opnieuw was invaller Weel bij Rapid de grote man met drie overwinnin gen, al was het tegen Cogh op het nippertje. Grijzenhout, die dit seizoen niet altijd aan de verwachtingen heeft voldaan, kon het alleen tegen Jaap du Buy niet bolwerken. Verdiesen bleef zonder winst. De wedstrijd, die in een zenuwachtige sfeer verspeeld werd, bracht tenslotte in het dubbelspel de zege aan Rapid. TIOS herstelde zich keurig en bleef het Haagse DOS op eigen tafel met 7—3 de baas. Sparta 3 kan zich na de nederlaag tegen PSV wel als uitgeschakeld be schouwen. De drie overwinningen van Schep vormden de basis voor de zege (64) van de Philipsmensen. De stand luidt: Rapid 2 4 PSV 2 2 Sparta 2 2 2 DOS 2 2 TIOS 2 2 Sparta 3 2 0 Voor HBC is de eerste wedstrijd om het behoud van zijn pla; ts in de over gangsklasse een desillusie geworden- In de plaatselijke derby is de zege van Heemstede 2 geen ogenblik in gevaar geweest. Smit zorgde in een spectacu laire partij tegen D. Wolters voor het eerste tegenpunt, terwijl Van der Dries in de negende partij in twee games P. van Eyk er nder wist te houden, doch daar bleef het bij. Overige uitslagen promotie-competi tie naar de overgangsklasse: Groep C: Hilversum 2Over 't Net 8—2, Barna 2Sparta 4 37. Groep D: IVANehamy 55. Groep E: ATTC—Treffers 2 3—7, Ef fect—VVV 4—6. Onder erbarmelijke omstandigheden werden Zondag j.l. de Nederlandse jeugdkampioenschappen verspeeld. B(j de meisjes zegevierde Nora van Megen zonder moeite. De jongens lieten aan trekkelijk spel zien. Tot de finale dron gen door de Limburger Alberts (Luck Raek) en dt Amsterdammer Ferkenius (AMVJ). Ferkenius ging in de finale weer eens tot onbesuisd aanvallen over, hetgeen hem tegen de rustige en zijn kansen afwachtende Alberts duur te staan kwam. In straight games ging de titel naar de Limburger. Het a.s. weekend wordt de strijd om twee plaatsen in de hoofdklasse voort gezet met de wedstrijden: Sparta 3—TIOS, DOSRapid, Sparta 2—PSV. HBC ontvangt het Helderse IVA, dat naar verluidt een fusie is aangegaan met Blanco, waarvan het eerste team het kampioenschap van de kring Noord-Holland Noorderkwartier be machtigde. Voor HBC betekent dit de laatste kans om in de running te blij ven. Deze week zijn dè Amsterdamse kam pioenschappen begonnen, waarvan de finales zullen plaatsvinden op 16 Mei a.s. in de zaal van NedLloyd. De bezet ting in de hoofdklasse laat dit jaar veel te wensen. Van de Amsterdamse hoofd klassers heeft n.l. alleen Van Zoelen ingeschreven, die het naar alle waar schijnlijkheid tegèn zijn belagers uit de overgangsklasse wel zal weten te kla ren. VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 muz., 7.45 prot. pr„ 8.00 nieuws. 8.15 gram., 9.00 zieken, 9.30 vrouw, 9.40 gram.. 10.30 prot. pr.. 11.00 cello en piano. 11.30 gram., 12.33 amuse- mentsmuz., 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws, 13.15 mandoline-ensemble, 13.45 gram.. 14.00 schoolradio, 14.30 gram., 14.45 harp- ensemble, 15.15 voordr.. 15.35 piano, 16.00 tuinbouwpraatje, 16.15 amusem.muz., 16.40 gram., 17.00 piano, 17.30 militaire causerie. 17.40 gram., 17.45 Friese uitz 18.00 gram.. 18.40 huismuz., 19.00 nieuws. 19.10 regeringsuitz., 19.30 gram., 20.00 radiokrant, 21.30 gram., 21.45 Promena- de-ork. en soliste. 22.25 kunstrubriek, 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.30 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 toespraak. 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.15 toespraak, 8.35 gram., 8.45 jeugd, 9.15 gra.. 9.50 reportage. VPRO: 10.00 causerie, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 vrouw, 11.00 koperseptet. 11.15 voordr., 1.35 intern, volksliederen. 12.00 strijksextet, 12.33 Promenade-ork. en sol., 13.00 toespraak, 13.15 nieuws, 13.30 dansmuz., 14.00 reportage, 14.30 Joego slavische dansen en liederen. 15.00 voor dracht. 15.15 gram.. 16.25 jeugd. 16.45 koorzang. 17.10 piano. 17.40 kamerork. en kl. koor. 18.00 nieuws. 18.20 orgel. 18.45 gram.. 19.20 declamatorium, 20.00 nieuws, 21.10 Promenade-ork. en sol., 21.40 hoorspel. 23.00 nieuws. 23.15 re portage, 23.50 nieuws. ENGELAND. BBC, Home Service. 330 nr.: 12.00 dansmuz.. 12.25 gev. muz., 16.00 Schots ork., 19.00 lichte muz. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 ork., 15.45 lichte muz., 17.00 varié- té-ork., 2.20 dansmuz., 23.20 lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 12.00 lichte muz., 13.20 lichte muz., 14.30 gev. muz., 16.45 dansmuz., 18.00 symph.- ork., 20.00 gev. muz., 23.00 dansmuz. 0.15 dansmuz., 1.15 gev. muz. FRANKRIJK, nationaal programma. 347 m.: 12.08 symph.ork., 13.15 symph. jazzmuz., 13.45 klass. muz., 14.15 gev muz., 15.00 Orphée aux Enfers. opera. 16.30 Franse muz.. 17.15 dansmuz, 19.2-5 gev. muz., 20.02 Rigoletto, opera. BRUSSEL. 324 m.: 12.15 omroeporkest. 12.34 omroepork., 16.15 harmonie-ork., 20.15 symph. ork. 484 m.: 12.20 gev. muz., 15.00 orkest. 18.00 kamermuz.. 20.00 gev. muz. ENGELAND. BBC European Service Uitzendingen voor Nederland. 224 en 40 m.: 22.00 Nieuws. Overz. v. d. weekbla den. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE VARA: 20.15 Eén Mei-toespraak, door Dr W Drees. Een standbeeld voor Pie- ter Jelles Troelstra. Weeroverz. Film- reportage van 'n week-end In Berlijn. Nieuwe wieken. 1 Mei-spel. De voorlopige klassementen voor de ver schillende klassen zien er als volgt uit: Klasse la (t.m. 1100 cc): 1. M. Grosgo- aeat (Fr.) met Panhard 0 strafpnt., 56 winstp. 2. J. Martens (Ned.) met Fiat 0 strafpnt., 40 winstpnt. 3. J. D. Struyk (Ned.) met Fiat 0 strafpnt., 40 winstpnt. 4 P J Strass (Belg.) met Fiat 0 strafpnt.. 0 winstpnt. 5. C. A. Johansson (Noorw.) met Volkswagen 0 strafpnt.. 8 .winstpnt. 6. J. Hulsker (Ned.) met Fiat, 0 strafpnt., i winstpnt. 7. Mevr. G. Molander (Noorw.) met Saab 0 strafpnt., 0 winstpnt. 8. C. Marx (V.S.) met Fiat 0 strafpnt., 0 winst pnt. 10. H. L. Ollrabe (Ned.) met Fiat 0 strafpnt., 0 winstpnt. Klasse lb (boven 1100 tot en met 1150 c) 1 M. Damon te (It.) met Fiat 0 strafpnt., 50 winstpnt. 2. Th. J. Koks (Ned.) Volkswagen 0 strafpnt., 48 winstpnt. 3. A. M. Leerdam (Ned.) met Volkswagen 0 strafpnt., 7 winstpnt. 4. H. Stenfeld Han sen (Den.) met Volkswagen 0 strafpnt., 7 winstpnt. 5. V. P. I. H. Dassen (Ned.) met Volkswagen 0 strafpnt., 10 winstpnt J. C. van Elzen (Ned.) met Fiat 0 straf pnt., 9 winstpnt. 7. A. de Jager (Ned.) met Volkswagen 0 strafpnt., 4 winstpnt. 8. H. Röler (Dtsld) met Volkswagen 0 straf pnt., 0 winstpnt. 9. J. H. Kuiper (Ned.) met Volkswagen 0 strafpnt., 0 winstpnt. 10. A. Stöpler (Ned.) met Volkswagen 0 straf pnt., 0 winstpnt. Klasse 2b (boven 1040 t.m. 1400 cc.): 1. J. C. van der Vossen (Ned.) met Peugeot 0 strafpnt., 50 winstpnt. 2. J. A, J. Heiden- dahl (Ned.) met Peugeot 0 strafpnt., 44 winstpnt 3 R. G. Godsmark (G.B.) met M. G. 0 strafpnt. 14 winstpnt., 4. H. J. Voor molen (Ned.) met Fiat 0 strafpnt., 9 winst pnt. 5. M. A. van Beers (Ned.) met Peu geot 0 strafpnt., 4 winstpnt. 6. J. H. G. Geurts (Ned.) met Fiat 0 strafpnt., 0 winst pnt. 7 T. H. Zwikstra (Ned.) met Peugeot 0 strafpnt.., 0 winstpnt. 8. Mevr. A. Ham- mersley (Fr.) met Peugeot 1 strafpnt., 6 winstpnt. 9. G. C. Reynes (Fr.) met Peu geot 1 strafpnt., 0 winstpnt. 10. A. Velu (Ned.) met Peugeot 8 strafpnt., 35 winstpnt. Klasse III (boven 1400 t/m 1600 cc): 1. H. R. J. Graaf van Zuylen van Nijevelt (Nedmet Jowett Javelin 0 strafpnt., 53 winstpnt. 2. M. Becquart (Frankr.) met Jo wett Javelin 0 strafpnt. 47 winstpnt. 3. J. Scheffer (Ned.) met Jowett Javelin 0 straf pnt. 38 winstpnt. 4. O. E. Homan (Ned.) met Jowett Javelin 0 strafpnt. 14 winstpnt. 5. R. H. Sleigh (G.B.) met Singer 0 straf pnt. 14 winstpnt. 6. R. Nelson Harris (G. B.) met Jowett Javelin 0 strafpnt. 4 winst pnt. 7. W. Beukers Jr. (Ned.) met Ford Consul 0 strafpnt. 0 winstpnt. 8. W. G. Pitscher (G.B.) met Jowett Javelin 0 straf pnt. 0 winstp. 9. Mej. R. Rampinelli (Zwit- serl.) met Opel 1 strafpnt., 0 winstpnt. 10. G. G. W. Timmer (Ned.) met Opel 4 straf pnt. 0 winstpnt. Klasse lVa (boven 1600 t/m 2250 cc.): 1. J. W. E. Banks (G.B.) met Bristol 0 straf pnt. 37 winstpnt. 2. L. J. H. Englebert (Ned.) met Rover 0 strafpnt. 33 winstpnt. 3. C. I. de Vries (Ned.) met Alfa Romeo 0 strafpnt. 24 winstpnt. 4. H. F. H. H. Brinkhof f (Zwits.) met Renault 0 strafpnt. 4 winstpnt. 5. J. VoiigtNielsen (Denemar ken) Citroën 0 strafpnt. 0 winstpnt. 6. P. A. Vink (Ned.) met Rover 0 strafpnt. 0 winstpnt. 7. F. Kampf (Saarland) met Re nault 1 strafpnt. 0 winstpnt. 8. P. A. An dersen (Denemarken) met Citroën 2 straf pnt. 6 winstpnt. 9. C. J. den Ouden (Ned.) met Citroën 2 strafpnt., 0 winstp. 10. W. A. van Gruythuysen (Ned.) met Merce des-Benz 3 strafpnt. 0 winstpnt. Klasse 4b (boven 50 t.m. 400 cc.)1. E. Elliott (G.B.) met Sunbeam Talbot 0 straf pnt.. 56 winstpnt. 2. P. J. Jetten (Ned.) met Vauxhall 0 strafpnt., 46 wmstpnt. 3. A. G. Payne (G.B.) met Sunbeam-Talbot 0 strafpnt.. 66 winstpnt. 4. S. H. Thomas (G.B.) met Ford Zephyr 0 strafpnt., 6 winstpnt. 5. H. B. van Gelderen (Ned.) met Sunbeam-Talbot 0 strafpnt., 3 winstpnt. 6. J. H. Suter (G.B.) met Sumbeam-Talbot, 1 strafpnt., 15 winstpnt. 7. H. Kattenburg (Ned.) met Sunbeam-Talbot 1 strafpnt., 10 winstpnt. 8. T. Dik (Ned.) met Sunbeam- Talbot 3 strafpnt., 0 winstpnt. 9. J. van Abe Lenstra heeft in overleg met het bestuur en de elftalcommissie van de voetbalvereniging Heerenveen besloten enige voetbal-rust te nemen. Hoelang dit non-actief zal duren, is niet bekend, doch vast staat, dat Lenstra Zondag 23 Mei te Amsterdam tegen Blauw Wit niet mee zal doen. Lenstra zelf schrijft zijn slechte vorm in de laatste wedstrijd toe aan voetbal- moeheid als gevolg van het zware com petitie- en interlandseizoen. Nieuwenhuyzen (Ned.) met Sunbeam-Tal bot 4 strafpnt., 16 winstpnt. 10. A. S. Rui ter (Ned.) met Sunbeam-Talbot, 4 strafpnt., 0 winstpnt. Klasse V (boven 2400 t.m. 3500 c.c.)1. E. I. Appleyard (G.B.) met Jaguar 0 straf pnt. 56 winstpnt. 2. D. R. Mattock (G.B.) met Jaguar 0 strafpnt. 36 winstpnt. 3. G. Seibert (Saarland) met Citroën 0 strafpnt. 28 winstpnt. 4. H. B. Murphie (G.B.) met Healey 0 strafpnt. 17 winstpnt. 5. Ir. H. D Prins (Ned.) met Jaguar 0 strafpnt. 8 winstpnt. 6. N. B. Lauritzen (Denem.) met Hotchkiss 0 strafpnt. 4 winstpnt. 7. Mr. C. A. A. M. van der Kroon (Ned.) met Ja guar 1 strafpnt. 0 winstpnt. 8. J. K. Kui per (Ned.) met Jaguar 3 strafpnt. 10 winst pnt. 9. J. P. Boardman (G.B.) met Jaguar 4 strafpnt. 19 winstpnt. 10. E. C. Pellens (Ned.) met Opel 5 strafpnt. 0 winstpnt. Klasse VI (boven 3500 c.c.): 1. R. H. R. Dee (Ned.) met Chevrolet 1 strafpnt. 0 winstpnt. 2. W. F. Coenen (Ned.) met Ford 2 strafpnt. 12 winstpnt. 3. L. de Groot (Ned.) met Chevrolet 3 strafpnt. 4 winst pnt. 4. M. J. Vehmeyer (Ned.) met Ford 4 strafpnt. 2 winstpnt. 5. H. Muller (Ned.) met Chevrolet 4 strafpnt. 0 winstpnt. 6. R. L. G. M. Goerris (Ned.) met Chevrolet 5 strafpnt. 0 winstpnt. 7. A. J. van Splun- ter (Ned.) met Chevrolet 5 strafpnt. 0 winst pnt. 8. Han Swie Tik (Indonesië) met Chevrolet 9 strafpnt. 50 winstpnt. 9. M. W. H. Timmermans (Ned.) met Ford 14 straf pnt. 0 winstpnt. 10. D. G. de Boer (Ned.l met Lincoln 26 strafpnt. 0 winstpnt. Klasse 8a (boven 1150 cc): 1. M. Carstedt (Zw.) met Simca 0 strafpnt.. 40 winstpnt.: 2. E. van Regius (Dl.) met Ford Taunus 0 strafpnt., 37 winstpnt.; 3. P. Gierke (Dl.) met Ford Taunus 0 strafpnt., 33 winstpnt.; 4. H. C. Hoogeveen (Ned.) met imca 0 straf pnt.. 5 winstpnt.; 5. S. G. Martinek (Hong.i met Ford Taunus 0 strafpnt.. 3 winstpnt.; 6. C. van Hest (Ned.) met Simca 0 strafpnt., 0 winstpnt.: 7. K. S. Barendregt (Ned.) met Simca 0 strafpnt.. 0 winstpnt.; 8. J. Moerig (Fr.) met Simca 0 strafpnt., 0 winstpnt.: 9. Exaequo: C. A. Versfeld (Ned.) met Simca 0 strafpnt.. 0 winstpnt.; A. Gerlach (Ned.) met Simca 0 strafpnt., 0 winstpnt. Klasse IXa: t/m 1400 c.c.: 1. G. F. Roe- loffzen (Ned.) met M G 6 strafpnt. 15 winstpnt. 2. U. Bonaconsa (Zwits.) met Porsche 9 strafpnt. 17 winstpnt. 3. K. F. Wallrath (Ned.) met Simca 10 strafp. 0 winstpnt. 4. L. J. P. M. Henggt (Ned.) met M G 24 strafpnt. 4 winstpnt. 5. M. Elmen- horst (Duitsland) met Porsche 33 strafpnt. 36 winstpnt. 6. M. Mascre (Frankr.) met Panhard 48 strafpnt. 0 winstpnt. 7. Ir. W. H Visser (Ned.) met Peugeot 112 strafpnt. 43 winstpnt. 8. R. F. Ruggles (G.B.) met Austin 384 strafpnt. 0 winstpnt. Klasse 9b (boven 1400 t.m. 2000 cc): 1. D. G. Scott (G.B.) met Allard 0 strafpnt., 0 winstpnt.; 2. M. Kuhn (Belg.) met Porsche 4 strafpnt., 10 winstpnt.; 3. D. H. Murray (G.B.) met Frazer Nash 8 strafpnt., 30 winstpnt.; 4. A. Kammeraat (Ned.) met Jo wett 9 strafpnt., 0 winstp.; 5. J. van der Klooster (Ned.) met B.M.W. 11 strafpnt., 9 winstpnt.; 6. J. Meur (Fr.) met Porsche 11 srafpnt., 4 winstpnt.: 7. A. L. Sjunesson (Zw.) met Porsche 17 strafpnt., 4 winstpnt.; 8. Mevr. M. Melin (Zw.) met Porsche 1 strafpnt., 0 winstpnt.; 9. M. Baxter (G.B.) met Frazer Nash 9 strafpnt., 0 winstpnt.; 10. E. Müller (Dl.) met Porsche 30 strafpnt., 13 winstpnt. Klasse 10 (boven 2000 cc): 1. A. G. Imhof (G.B.) met Allard 0 strafpnt., 40 winstpnt.: 2. Ch. Fraikin (Belg.) met Jaguar 0 straf pnt., 8 winstp.: A. Deutsch (Belg.) met Aston Martin 0 strafpnt., 6 winstpnt.; 4. J. A. O. Herzet (Belg.) met Jaguar 0 strafpnt., 5 winstpnt.; 5. R. R. Nahum (G.B.) met Aston Martin 0 strafpnt.. 0 winstpnt.: 6. E. J. Haddon (G.B.) met Jaguar 3 strafpnt., 0 winstpnt.; 7. Mevr. L. D. Sno (G.B.) met Jaguar 4 strafpnt.. 0 winstp.: 8. Hoerning (Zwits.) met Jaguar 5 strafpnt., 34 winst pnt.; 9. Hearing (G.B.) met Jaguar 10 straf pnt., 0 winstpnt.; 10. G. Smit (Ned.) me» Jaguar 11 strafpnt.. 0 winstp. De teams M. Gatsonides (Ned.) (1 straf pnt., 50 winstpnt.), mevr. N. Mittchell (G.B.) (0 strafpnt., 15 winstpnt.), T. C. Harrison (G.B.) (0 strafpnt., 3 winstpnt.), J. G. Reece (G.B.) (0 strafpnt., 46 winstpnt.) P. C. E. Harper (G.B.) (0 strafpnt., 8 winst pnt.) en J. H. Kemsley (G.B.) (0 straf pnt.. 8 winstpnt.) werden niet geklas seerd, omdat bij de technische keuring van de wagens, deze niet aan de gestelde eisen voldeden. Na urenlange discussie kwam de jury tegen middernacht tot deze be slissing. De no's 1 in de klassen 6, 9a en 9b, te weten R. H. R. Day, G. F. Roeloffzen en D. G. Scott zijn reeds zeker van de over winning in hun klasse, aangezien er bij dc vandaag te houden laatste klassementsproef op het circuit van Zandvoort alleen winst punten te behalen zijn. Zoals bekend geej het aantal strafpunten bij de klassering c' doorslag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5