Duizenden brengen bloemen KONINGINNEDAG MET GROTE UITBUNDIGHEID GEVIERD m KONINGINNEDAG in Haarlem veel variatie met i Een duif van prins Bernhard brengt uit Zaandam boodschap mee voor de Koningin R.A.F.-vliegtuigen bombarderen Mau Mau-schuilplaatsen Worosjllov: „Rusland zal nimmer een land aanvallen 18e eeuivs tuinfeest leed onder moderne techniek ORR Nieuwe grote zuivering onder O.-Duitse communisten Ulbricht wil Oost- Duits leger Geheim wapen arsenaal ontdekt? lot hoofd en hart r Nieuw type trein ontworpen Fabrieksbrand in Doetinchem weer KRIS-KRAS DOOR HAARLEM VRIJDAG 1 MEI 1953 o 77ste JAARGANG No. 25672 (Van onze correspondenten) in heel ons land is Koninginnedag met grote uitbundigheid ge vierd. Bloemencorso's, militaire parades en vele andere festivi teiten boden de duizenden, die op de been waren, een kleur rijk schouwspel, de jeugd vermaakte zich met allerhande spel letjes, er werd veel muziek gemaakt, kortom Nederland heeft de verjaardag van H. M. de Koningin beslist niet ongemerkt voorbij laten gaan. Ook in Engeland, Indonesië en Nieuw-Guinea echter is Koninginnedag gevierd. Communistische steun aan Mau Mau-organisatie? Als tegenhanger van dat van W.-Duitsland Spionnage in België Nog meer arrestaties Nederlands kapitaal in Suriname Besprekingen met minister Zijlstra Viering in Nieuw-Guinea Viering in Indonesië Zowel op straatweg als op spoorbaan te gebruiken Franse burgers uit Korea te Moskou aangekomen Motor botst tegen douane- slagboom 5? Aanzienlijke schade STRAND - BADKLEDING BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 BlJkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, t 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Vanaf het bordes voor het Paleis Soestdijk neemt Koningin Juliana met haar gezin de grootse bloemenhulde in ontvangst, die Haar gisteren door heel Neder land en bijzonder door de bevolking van Soest en Baarn werd bereid. Een grote bende heeft Donderdag een post van de Kikoejoe-burgerwacht in het reservaat van fort Hall ten Noord- Dosten van Nairobi aangevallen en ten minste zeven personen gedood. De poli tie te Nairobi deelde mede, dat drie burgerwachten en vier inheemse poli tiemannen bij deze overval waren ge- Sneuveld. Voorts worden nog zeven burgerwachten, drie vrouwen en acht hinderen vermist. De bezetting van de post vocht dap- Per en weigerde haar verzet op te ge- Ven, tot zij door de bendeleden werd overweldigd. Een gevangen genomen Politieman werd, de handen op de rug kebonden, door de Mau-Mau-bendeleden Vermoord. »Het is, nu de West-Duitse Bondsdag •te overeenkomst tussen West-Duitsland en de Westerse mogendheden heeft be krachtigd, dringend noodzakelijk dat er *en Oost-Duitse weermacht tot stand komt", aldus verklaarde de Oost-Duitse Vice-premier en secretaris-generaal der Uost-Duitse communistische partij Wal- *er Ulbricht, in een ter gelegenheid van de één-Mei-viering uitgegeven verkla- r'hg, waarvan de tekst door het officiële Uost-Duitse persbureau „ADN" is gepu bliceerd. Deze verklaring van Ulbricht 's de eerste van dien aard, welke van Uost-Duitse officiële zijde na het over- 'Üden van Stalin is afgelegd. Volgens nog onbevestigde berichten tijrt ln omgeving van Antwerpen, CeiiS onderzoek van een spionnage- Pen een geheime opslagplaats van wa- L en in het geheel negen radwzen- r^pntdekt. Drie leden van de Belgische ï'Ji/r? zouden zijn gearresteerd. Zij binri'671 er van verclacht worden, in ver- Oroe9 ?e sta£m met de leider van een aan e Belgische militaire geheimen zn, communistische landen doorgeseind °u hebben. erAlJ';or'tejten van het Belgische leger sti],,e Pustitie hullen zich in het diepste °»er h^n' wilden zich niet uitlaten kim» f^'ebten. dat papieren, die betrek- bn "ebben op de Britse militaire basis tepM werpen, op een van de gearres- On k Zljn gevonden. ®rrest w- egeoblik zijn zes personen in Searréct Personen die in Bier waren \va~ teei'd, werden vrijgelaten nadat smate'aSt®este^' dat het slechts radio- V'erkt rS waren' die zonder vergunning «c°l°r Vee^ ',l 'le* leven is weten- laP niet nodigis inzicht reeds voldoende. Drie jachtvliegtuigen van de R.A.F hebben gisteren acht bommen gewor pen op een vermoedelijke schuilplaats van „Mau-Mau"-leden in do Aberdare- bergen in Kenia. Dit was de eerste maal, dat bommen werden gebruikt bii de bestrijding van de geheime inheem se organisatie .De schuilplaats werd later tevens door de vliegers met boord- wapens beschoten Het resultaat van de aanval, die werd uitgevoerd in samen werking met grondtroepen, is nog niet bekend. Sir Evelyn Baring, de gouverneur van Kenia, verklaarde Donderdag te Nairobi, dat het optreden van Mau- Mau-benden in de toekomst waarschijn lijk nog gevaarlijker en wanhopiger zou worden. „Het zal tijd kosten om de or ganisatie te vernietigen." aldus de gou verneur, „doch wij zjjn op de goede weg". Hij verwachtte een agressiever optreden van de Mau-Mau als gevolg van de recente arrestaties van leiders van de centrale raad der Mau-Mau. De gouverneur zei, dat er geen bewijzen waren van communistische steun aan de Mau-Mau, doch hij achtte het „zeer waarschijnlijk", dat de communisten wel zullen trachten hulp te verlenen. Het middelpunt van de feestviering in ons land was natuurlijk Soestdijk waar Hare Majesteit de Koningin met Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bern hard en de vier prinsessen vanaf het bordes voor de ingang van het paleis de bloemenhulde in ontvangst heeft geno men die Haar door de bevolking van Baarn en verre omgeving werd ge bracht bij gelegenheid van Haar ver jaardag. Deze traditionele huldiging die onze Vorstin ieder jaar in de vorm van een groots défilé wordt bereid, is één massale felicitatie geworden waar let terlijk geen einde aan scheen te zullen komen. Vóór die tijd was het een heel grote uitzondering als een heel klein groepje werd doorgelaten. Zo'n bevoorrecht groepje hebben we halverwege de oprij laan even staande kunnen houden. De leider bleek mgr. J. C. van Overbeek, directeur van het Doofstommen Insti tuut te Sint Michielsgestel, vergezeld van een lei-aar en drie pupillen die in de laatste minuten die aan het défilé voorafgingen. Hare Majesteit een reus achtig, zelfgebakken krentenbrood mochten aanbieden. Francientje Ver- straeten, 16 jaar oud, heeft het gebak mogen overhandigen. Of mgr. Over beek nog gelegenheid heeft gezien de Koningin persoonlijk te bedanken voor het „lintje" dat hem daags te vore»» was verleend, betwijfelen we. Klokslag half elf zwaaiden de vleu gelhekken van de Koninklijke tuin open en begon het défilé dat even na twaal ven slechts werd beëindigd, omdat een kwartier daarvoor de Paleiswacht de toegang weer sloot. Toen de eersten naderden. stond Hare Majesteit met heel het Konink lijk Gezin op het bijna twintig treden hoge bordes. wuivend en met del hartelijkste glimlach waaraan we alle maal de echte moeder herkennen, tn een eenvoudige grijze jurk, waarover Zij een zacht-geblokte shawl droeg, omdat het nog net niet helemaal lente was. Overigens leek het wel alsof reeds Haar verschijnen de zon te voorschijn had geroepen. Door de luwte achter de hoge bomen, door glanzend licht is toen heel Nederland aan Haar voorbij getrokken. onder carillon-gelui nu en dan en feestmu ziek van harmonie en fanfare. Heel Nederland, want het is niet lan ger de bevolking van Soest en Baarn dié van deze gelegenheid gebruik maakt. Nu gingen aan het massaal dé filé officiële afvaardigingen vooraf uit alle kringen van het volk, uit alle delen van het land. Een voetbalclub uit Rot terdam, een twintigtal verpleegsters uit de St. Maartenskliniek te Nijmegen, een wijkvereniging uit Den Haag, vissers vrouwen uit Scheveningen en studenten uit Leiden. Met de leider of leidster van iedere deputatie wisselde Hare Majesteit enige woorden en aanvaardde de ge schenken, waarvoor Zij weldra handen te kort kwam. We hoeven hierbij alleen maar terug te denken aan het mandje met paling van de meisjes uit Spaken burg. Daarna volgde de grote stoet van de „buurtbevolking", de drommen uit Soest, Baarn, Bussum, Hilversum en vele, vele andere plaatsen. Een massa, die slechts daarom niet officieel was, omdat ze te groot bleek om nog een naam te heb ben. En onder die duizenden was niet één Nederlander, die zonder bloemen kwam. Kleine kinderen met een bun deltje samengeknepen maar zelf geplukte meizoentjes, viooltjes, veldkers en wa rempel al de eerste margrieten. Ouden van dagen, zwakzinnigen uit een of an der gesticht, blinden, jonge moeders met kinderen, schooljongens, mannen in de kracht van hun jaren en zovele, zovele anderen zijn met hun tak Japanse kers. met hun tulpen, hyacinten en sneeuw witte seringen langs het bordes getrok ken en hebben door hun weelderig bouquet of simpel ruikertje we heb ben een groep hoogbejaarde dienstoo- Na het défilé heeft H. M. een deputatie ontvangen uit de rampprovincies, die haar op haar verjaardag heeft bedankt voor de betoonde belangstelling en het medeleven van het Koninklijk Huis. De deputatie bestond uit ongeveer 35 perso nen uit Zuid-Holland, circa 40 uit Zeeland en ongeveer 35 personen uit Noord-Brabant. De groep in de Paleistuin. In het midden de Koningin, de Prins en de drie Prinsesjes. Naast Prinses Beatrix opa Kip (102 jaar). In Zeeuws costuum mevrouw Van Oeveren uit Goes, die de dank van alle aanwezigen overbracht. De minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra. die tijdens zijn huidige bui tenlandse oriëntatiereis ook Venezuela heeft bezocht, heeft aldaar in de Venezolaanse hoofdstad een onderhoud gehad met de Nederlandse gezant aldaar, dr. H. Riemens, over de mogelijkheden van het „Plan- Karner het plan van de Antillaanse lands minister van Economische Zaken, om door samenwerking van Nederlandse bedrijven te komen tot de vestiging van bedrijven in Venezuela. Het meest interessante project leek de minister het vestigen van een Ne derlandse zuivelindustrie in Venezuela. In hoeverre Nederlands kapitaal zal deel nemen aan het Surinaamse tien-jaren-pla-i zal afhangen van de projecten, die onder nomen zullen worden. Het plan zelf leek de minister voorlopig te algemeen om ar positieve uitspraken over te doen. Het Ne- landse bedrijfsleven staat klaar om deel v.e nemen aan elk aantrekkelijk project. De deelneming van Nederlands kapitaal zal dus afhangen van de projecten. Suriname is zonder twijfel een land met grote moge lijkheden, aldus de minister. den langs zien trekken met twee anjer* m een oranje wikkeltje neergelegd aan de voeten van de jarige Vortin. Duizenden opgeheven en stralende ge zichten. Duizenden en duizenden han den in een bescheiden, vaak verlegen wuifgebaar. Op het moment dat de laat ste voorbij trok, waren de trappen van boven tot beneden onder de bloemen bedolven. Eerst toen stond de Koningin waar het Nederlandse volk zo kennelijk wilde dat zij staan zou: met man en kin deren binnen de eigen gezichtskring en alleen over bloemen te benaderen. Het défilé duurde ruim anderhalf uur en bood een grote verscheidenheid. Vliegtuigen van de Koninklijke Lucht macht brachten tijdens het défilé hoog in de lucht een imponerende groet. Gisterochtend zijn enkele van Prins Bernhards duiven te Zaandam opgela ten en naar Soestdijk teruggevlogen. Eén der duiven droeg een boodschap mee voor H.M. de Koningin. Te Hollandia op Nieuw-Guinea is de verjaardag van H. M. de Koningin Woensdagmiddag ingeleid door kerk diensten. Hierop volgde een kennisma- kings- en begroetingsreceptie bij de nieuw opgetreden gouverneur, dr. J. v. Baal, waarbij gedurende twee uren in een ononderbroken stroom, Neder landers en Papoea's uit alle lagen der bevolking, hun opwachting maak ten. Ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Juliana heeft de Ne derlandse H. C. in Indonesië, rar. W. F. L. graaf van Bylandt, Donderdagavond in zijn ambtswoning in Djakarta een rcpectie gehouden. Ruim 3000 belang stellenden kwamen hun gelukwensen aanbieden. In een rede spoorde de H. C. de Nederlandse gemeenschap in In donesië aan het devies van het vor stenhuis indachtig te zijn. Later kon digde de H. C. de ontvangst van tul pen uit Nederland aan, die door de K.L.M. waren aangeboden. In Bandung is een vlaggenparaü'e ge houden door leden van de Nederlandse militaire missie, die een bijzonder ka rakter droeg, zijnde de laatste vlaggen- parade, op Nederlandse militaire wijze in Indonesië. I Als er gisteravond in Haarlems verlichte binnenstad één kreet gepast had, dan was het alleen maar ,,Alaaf Kirchwa". Maar de schutters en pijpers, die vorig jaar de smalle straten op stelten zetten, moest Haarlem nu missen, omdat het niet ieder jaar „carnaval" aan het Spaarne kan zijn. En natuurlijk is het onbillijk ver gelijkingen te maken tussen dé viering van Koninginnedag 1952 en die van 1953. Daarvoor waren de omstandigheden te verschillend, gelet bijvoorbeeld op die wel dadige zonnedag van het vorige jaar en de saaie bijna herfstige dag met af en toe wat zon waarmede de weergoden ons gisteren bedeeld hadden. Op het ogenblik, dat wij deze regels schrijven, zijn wij pas koud en rillerig teruggekeerd van het Weense tuinfeest, dat op de Grote Markt gegeven werd. En onze carnavalsindrukken opzij schuivend, moeten wij toch schrijven: het had zo veel mooier kunnen zijn. Het jubilerende centrum-comité had kosten noch moeite gespaard om van dat tuinfeest een evenement te maken van het eerste plan, maar het kon moeilijk bevroeden, dat een erbarmelijke geluidsinstallatie het grootste deel van het programma zou verknoeien. De enkele duizenden Haarlemmers, die naar de Grote Markt getogen waren, heb ben overigens aan verschillende nummers veel genoegen beleefd en wellicht kun nen op de Bevrijdingsdag, wanneer het tiunfeest herhaald wordt, de feilen on dervangen worden. we geluisterd naar de liedjes van heim wee en paradijsdromen. Een martiale agent van politie met ros^jge baard uit het begin van onze eeuw hield een wa kend oogje in het zeil, terwijl de jury had plaatsgenomen achter een tafel op de hoek van het „paleis", dat in de har de wind nogal eens op zijn grondvesten schudde. De oranjevlag op het bouw werk van Jan van Campen klapperde vrolijk boven de hoofden van de exe cutanten. In welke wijk de Haarlemmer gisteren ook zijn vertier zocht, overal kon hij een saamgepakte mensenmassa aantref fen, bij een ot ander evenement. In de ochtenduren waren velen getuige van een concours, aat Amsterdamse straatmuzi kanten hielden op de Botermarkt. Tegen een achtergrond van een groot toneeldoek, waarop het Koninklijk Pa leis van de Dam, verrichtten zij hun muzikale prestaties. De meest bekende figuren uit de Amsterdamse straatmuzi kantenwereld vertegenwoordigden het grote gilde ontelbaar en onmisbaar dat in vele Nederlandse steden op feestdagen gezelligheid en plezier brengt. Wij zijn nu niet zo heel erg be kend in de stad aan de Amstel, maar weten er toch nog zoveel van om iets te proeven en te voelen van de sfeer, die deze kunstenaars, levend alleen maar op het kompas van het lot, dage lijks in 's lands hoofdstad weten te scheppen. In de koude wind en onder een hemel, dreigend met regen, hebben Behalve muzikanten waren er ook standwerkers: een fakir, die zijn bioie rug als schijf beschikbaar stelde om er pijltjes op te werpen. Daarnaast verrientte hij nog een aantal acroba tische slangentoeren, die de toeschou wers deden huiveren. Een echtpaar demonstreerde grondgymnastiek en Opa van 't Spui toeterde door de mi crofoon, dat hij een lied zou zingen, dat geen „man in Nederland" meer kende. Hij beloofde zijn auditorium het eerst „gewoon" te zingen en dan in marstempo. Een aartsvaderlijke fi guur, die Opa van 't Spui, man met een witte baard en grijs hoofd, en door het publiek na afloop goed be dacht met een hartelijk applaus. Een kunstfluiter imiteerde zangvogels en een papegaai, wiens geluid verschilde van dat dergenen, die heel vaak een plaatsje hebben gevonden bij alleen staande oude dames en er alleen maar zijn om de gezelligheid te verhogen. Maar het was een „buitenlander" ver kondigde de kunstenmaker. Een jongeman trad op als conferen cier en warmde het publiek steeds op met een „harijee", dat vooral gengde vond bij de met oranje getooide kinde ren. getorst door vele schouders van vaders en moeders. Alles bij elkaar tocli een gezellige boel, gistermorgen op de Haarlemse Botermarkt, waar een klein, maar wel het hartelijkste stukje Am sterdam gepresenteerd werd. Na afloop van dit festijn zijn wij kris kras de stad doorgetrokken om overal tenminste een glimp van de feestelijk heden op te vangen. Aan muziek na tuurlijk geen gebrek en de man met het aangeklede aapje mocht zich evenals vele andere „kleinkunstenaars" in aller belangstelling verheugen. Maar wij blij ven nog even in het centrum. Zoals reeds uit de aanhef van ons ver slag gebleken is, werd het tuinfeest op de Grote Markt geen onverdeeld succes. De tuin was gelukkig een feest op zich zelf. De aanleg was bijzonder fraai en De Haarlemse Botermarkt was gis terochtend omgetoverd in de Am sterdamse Dam. Met veel gloed brachten de straatmuzikanten hun nummer. de lampions, die tussen de bloemen aan gebracht waren, gaven aan het geheyi een romantische effect. En daarom was het niet te verwonderen, dat een grote schare nieuwsgierigen naar de Markt trok. te vroeg naar ieders verwachting wellicht, waardoor tegen half negen de afzetting een probleem dreigde te wor den. De politie had de handen vol om die opdringende menigte in het gareel te houden en vooral aan de zijde van de Grote Houtstraat, waar ruimte vrij moest worden gehouden voor de mailcoach met 19e eeuwse bezoekers, was het voor de politie onbegonnen werk om de men sen op een behoorlijke afstand te hou den. Daardoor kwamen zelfs genodigden in het gedrang, van wie sommigen ijlings met hun stoelen een goed heenkomen zochten. Het programma zelf ondervond veel Met tUinjeeSt tegenslag door die ongelukkige geluids installatie. Daardoor kreeg het Wiener Orkest Stehmeier weinig goede kansen en moest Dora Schrama heel veel actie ontplooien om nog iets van haar zang terecht te laten komen. Vervolg op pag. 2) De Russische maarschalk Klementy Worosjilov, voorzitter van hel presi dium van de Opperste Sovjet, heeft op het Kremlin in een toespraak tot een groep Russische generaals betoogd, dat de communistische partij en de Russi sche regering onwrikbaar de Leninis- tisch-Stalinistische politiek van vrede voeren. Gedurende de gehele geschiedenis van ons socialistische vaderland, aldus Wo rosjilov, hebben de strijdkrachten, die het Russische volk bij zijn vreedzame arbeid beschermen, nooit iemand be dreigd en nooit iemand aangevallen. „Het is waar, dat de Russische strijd krachten meer dan eens hun wapens hebben gebruikt, meer dan eens hun vijanden een grote nederlaag hebben toegebracht, doch alleen in die gevallen, waarbij de vijanden ons vaderland aan vielen", zo besloot de maarschalk. Worosjilov had vóór zijn toespraak hoge onderscheidingen uitgereikt aan maarschalk Semjon Boedenni en een twaalftal andere hooggeplaatste Russi sche generaals. Inmiddels werd in een redactioneel artikel in één der grote Russische dag bladen, „Izwestia", gezegd, dat het ant woord van Molotov aan de „Vredespar- West-Duitse spoorwegdeskundigen heb ben een model van een nieuw type trein ontworpen, dat zowel op een monorail- baan als op een autoweg kan rijden. Een door Zweden gefinancierd genoot schap voor wetenschappelijk onderzoek op het gebied van het vervoer toonde op de proefbaan op de Fuehlinger heide de nieuwe trein. Hetzelfde genootschap demonstreerde in October van het vorig jaar op de Fuehlinger heide een „Mono- railtrein". Deskundigen verklaren dat de nieuwe trein het tijdrovende overladen van goederen van vrachtauto's in spoor wegwagons en omgekeerd overbodig maakt. De nieuwe trein wordt de .Alweg- Automat" genoemd, naar Axel Wenner- Gren, de Zweedse industrieel, die het onderzoek financieel steunt De veertien geïnterneerde Franse burgers, die door Noord-Korea zijn vrijgelaten, onder wie de voormalige Franse zaakgelastigde te Seoel, Georges Perruche, zijn vanochtend per trein te Moskou aangekomen. Gistermorgen is een motorrijwiel met twee personen tegen de douane-slag boom van het grenskantoor Hoogcruts aan de Nederlands-Belgische grens in Zuid-Limburg gereden. De twee be rijders, de 52-jarige H. F. en zijn zoon. de 18-jarige M. F., beiden uit Holtum- Born, werden zwaar gewond. Zij zijn overgebracht naar het ziekenhuis St Annadal te Maastricht. Vooral de toe stand van de vader bleek zorgwek kend. De beide mannen waren op weg naar hun werk op het Amerikaanse mi litaire kerkhof te Henri Chapelle in België. Vermoedelijk is de bestuurder verblind door het soherpe zonlicht tisanen', in Parijs, betreffende een even tueel vijfmogendhedenpact in het bui tenland met „groot enthousiasme" ont vangen was. Het blad betoogde, dat de aanvaarding van dit denkbeeld de UNO op geen enkele wijze zou ondermijnen. „Het is een vijfmogendhedenpact wat de wereld nodig heeft en wat de vol ken der wereld begeren," aldus „Izwes tia." De minister van Defensie, maarschalk Boelganin, heeft kort voor het afnemen van de 1 Mei-parade op het Rode Plein in Moskou tijdens een rede herhaald, dat vreedzame samenwerking tussen de landen mogelijk blijft. Hij was echter van mening, dat het feit, dat de Wes telijken sterke strijdkrachten handhaven in de onmiddellijke omgeving van de Sovjet-Unie, Rusland dwingt „een sterk, vredelievend leger" op de been te hou den. Ook herhaalde hij, dat de woorden van geallieerde goede wil door daden moeten worden gestaafd. Gistermiddag brak er een zeer felle fabrieksbrand uit bij de N.V. Doetin- chemse Ijzergieterij te Doetinchem. Om kwart voor vier was de brandweer van Doetinchem, die met groot mate rieel was uitgerukt, de brand mees ter. De brand ontstond omstreeks kwart voor twee in de smederij. De hier aanwezige arbeiders trachtten ter stond met brandblusapparaten het vuur te doven, hetgeen niet gelukte omdat het vuur reeds direct een grote om vang had aangenomen. Toen de brand weer enige minuten later verscheen was de werkplaats .al één grote vuur zee. Door de ongunstige windrichting sloegen de vlammen over naar de por tierswoning. welke tegen de fabriek is aangebouwd. De woning was inmiddels geheel ontruimd doch twee slaaoka- mers op de eerste etage en een daar onder gelegen washok, tevens berg- olaats, brandden geheel uit. In de fa briek werden de werkplaats, de smede rij en circa twintig machines een prooi der vlammen. De verbrande gebou wen bevinden zich in het hart van de fabriek. Het vuur is met zes stralen aangeDakt. De schade is zeer aanzien lijk. Men heeft vergeefse pogingen ge daan de directeur van het bedrijf, de heer J. Tenkink. op de hoogte te stel len van de brand. Deze is n.l. om 2 uur naar België vertrokken. De brand is zeer waarschijnlijk ont staan door vonken die uit de zes a ze ven meter hoge smeltoven overgevlogen zijn naar de er naast gelegen smederij. Verzekering dekt de ontstane schade. Advertentie Verwachting tot Zaterdagavond: Droog en vrij zonnig weer met een overwegend matige Noord-Ooste lijke tot Oostelijke wind. Iets koudere nacht, morgen overdag voornamelijk in het Noorden van het land iets la gere temperaturen. Zon: 5.0920.06. Maan: onder 6.25. Herman Axen, lid van het centrale comité der S.E.D., de Oost-Duitse com munistische partij, heeft Donderdag me degedeeld dat het comité op een in het afgelopen weekeinde gehouden bijeen komst heeft besloten tot een nieuwe, veelomvattende zuivering der partij over te gaan, met het doel een nog ge concentreerder leiding der politieke en economische staatsinstellingen in Oost- Duitsland te verzekeren. Er zal nu spe ciaal aandacht worden besteed aan Oost-Duitse communisten, die lid zijn geweest van Wcst-Europese communis tische partijen. Hiertoe is een S.E.D.- zuiveringscommissie ingesteld. Axen heeft zijn aandacht vooral ge vestigd op de Oost-Duitse ministeries van Land- en Bosbouw, Financiën, Zwa re Industrie en Mijnbouw en op de Ge zondheidsdienst. Hij oefende bijzonder scherpe critiek op de tot nu toe door de S.E.D. gevoerde politiek voor de vor ming van partijkader. Hiervoor was het gewezen lid van het centrale comité, Franz Dahlem, verantwoordelijk. Het schijnt dat Axen, na een strijd om de macht, zich thans de vroegere positie van Dahlem heeft verworven, daar hij op genoemde bijeenkomst de richtlijnen voor de kaderpolitiek der Oost-Duitse communistische partij heeft verstrekt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1