De viering van in Haarlem Koninginnedag 9 Feest in Heemstede. Bloemendaal en Spaarndam Radio-telefonie schakelt over op nieuwe frequentie Sterk - Degelijk - Apart Arch. werkgemeenschap Geestdriftige lezing van de lieer J. RENAUD Jaarvergadering K.A.B. Haarlem SCHOUS Kinderwagencentrum SCHOUS Oude Groenmarkt 16-14 Gebroken schroefblad oorsaak ongeval Venlo VRIJDAG 1 MEI 1953 PAGINA 2 Ronkende motoren Wielerwedstrijden 4 95 UITREIKING VAN DIPLOMA'S Avondschool Nijverheids onderwijs Varia 1 JAAR GEVANGENIS STRAF VOOR BRANDSTICHTER R.K. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK In Bloemendaal In Heemstede In Zandvoort Basketball Softball bij „TYBB" DE 5E BINNEN FLORA Avondontvangst Ged Staten De heer A. Angenent als voorzitter herkozen CABARET-REVUE Duizenden belangstellenden TH. v. d. LANDEN 25 jaar bij de P.T.T. HEEMSTEDE Uitslag sportprijsvraag BRAND IN OVER- VEEN Engels model, afneembaar, v. Delft's varia, kinder- en wandelwagen, Burgerlijke Stand BLOEMENDAAL Spreekuur Buitenlandse trip Suomi ZANDVOORT NIEUW HOTEL MET 21 KAMERS Seizoenverordening Koninklijk goedgekeurd Sluitingstijden op werk dagen Slutingstijden op Zondag Dank uit Middelharnis Beurs van Amsterdam Beurs van New York (Vervolg van gag. 1) Na een wat weifelend begin weerde het Scapino-ballet zich wel verdieri l i- lijk, maar de kou was niet bepaald be vorderlijk om met veel souplesse voor het voetlicht te komen. Leden van Haar lemse toneelverenigingen moesten in Hildebrand-costumes de „bezoekers van het tuinfeest" vormen, en zij deden dat geheel in stijl: deftig en stijf. Het had allemaal veel mooier kunnen zijn, want het arrangement met de prachtige Sint Baaf als achtergrond was voortreffelijk. De toeschouwers, o.w. naast vele autoriteiten ook de burge meester en mevrouw Cremers, waren overigens gul met hun applaus. In de middag kwamen wij terecht in Haarlem-Noord, waar de motorclub „Haarlem" een bijzondere rit georgani seerd had. Maar de grootste attractie werd natuurlijk gevormd door de be hendigheidswedstrijden op motoren, die daar onder grote belangstelling en hila riteit op de Orionweg werden gehouden. Velen kwamen na een bezoek aan de kermis op de Zaanenlaan een kijkje ne men bij dit spannende gebeuren, dat vo rig jaar reeds op de Nationale Feestdag het nodige vermaak had gegeven. Over een lengte van ongeveer zeven tig meter waren de hindernissen opge steld, geschilderd in de vaderlandse kleuren. Langs het parcours: nieuwsgie rige kinderen en lachende ouderen, die af en toe hun bewondering lieten horen, wanneer een deelnemer op verdienste lijke wijze een hindernis had genomen. Vooral het wiprijden trok veler aan dacht. Traditioneel was ook het ring steken. Verschillende coureurs misten het gat en moesten dan lijdelijk onder vinden. dat .zulks een nat pak ten gevol ge had. De waterbak, die vorig jaar meerdere deelnemers een doorn in het *og was geweest, ontbrak deze keer op het appèl, hetgeen wij jammer vonden. Ook waagden zich dames op het stalen ros en dikwijls niet onverdienstelijk. Beter dan de heren konden zij overweg met de kinderwagen, hoewel zij bij het nummer kegelgooien haar mannelijke collega's als meerderen moesten erken nen. De gehele wedstrijd verliep echter in een zeer goede sfeer en dat is wel hoofdzakelijk te danken aan de goed* organisatie en de actieve medewerking welke de Haarlemse po'itie verleende. De uitslag was als volgt: 1. J van Heerden. 8 strafpunten; 2. R. Jansen. !3 str.p.: 3. Fr. van Rumpt Jr., 10 str.p.; 4 A. H. Koning. 11 str.p.; 5 Sw. Görrasson, 13 str.p.; 6. Burger, 13 str.p.; 7. J. van 's Gravendijk 14 str.p.: 8. G. Blankensteyn. 14 str.p. In Haarlem-Oost vond gistermiddag aan de Diepenbrockstraat een wieler wedstrijd plaats, de „Oranje-ronde", ge organiseerd door de Oranjebond „Prin ses Juliana" en H.S.V. „De Kampioen". Het parcours was ingesloten door een dichte, haag van toeschouwers, die allen vol spanning de renners op hun 110 ron den gadesloegen, aanvuurden en cri- tiseerden. De wedstrijd werd gereden in twee series van 30 ronden elk, met een finale van 50 ronden. De eerste 15 ren ners van elke serie werden geplaatst in de finale. J. Vennik uit Zaandam nam ra de eerste serie spoedig de leiding, gevolgd door W. Bogers uit Halfweg. Vennik sleepte op deze wijze alle premies in de wacht, hetgeen een prestatie mag heten. Tussen de twee laatsten van het peleton. "Uniting (Amsterdam) en v. d. Stadt (Zaandam) ontspon zich een aardig duel gedurende vele ronden, dat met mini- Advertentie 3 eigenschappen, welke U steeds in onze KINDERKLEDING terug vindt. KINDERPULLOVERS met korte mouw v.a DELANA BROEKJES - BLOUSJES ROKJES VLOTTE JURKJES in katoen vanaf 2.95 APARTE JURKEN tot maat 95 in Poplin. Manteltjes - Blazers - Houtje Touwtje Anegang 19 - Tel. 21413 HAARLEM Woensdagavond werd aan 68 leerlingen van de Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs het diploma uitge reikt als afsluiting van de 4-jarige oplei ding in algemeen vormend- en technisch onderwijs. Hierbij waren tegenwoordig de ouders van de leerlingen alsmede de heer Chr. v. Swol van de Inspectie van het Nijverheidsonderwijs en de Stichting Bemetel, de heer D. West van de Afd. Onderwijs, de heer Ponk van de Stich ting Vakopleiding Bouwbedrijf en ver tegenwoordigers van Haarlemse indus- triën. In zijn openingswoord sprak de heer van Swol woorden van waardering aan het adres van de directeur en het lerarencorps, waarbij hij de leiding en de gevoerde onderwijsmethode ten voor beeld stelde van vele avondscholen in het land. Hij feliciteerde de geslaagden met het bereikte resultaat en wekte hen op om vooral verder te gaan met vak studie. De directeur van de schoolt de heer J. G. Rijkeboer, herinnerde er aan, dat het voor de jongelui nu een afslui ting was van een periode, die zeer moei lijk was geweest. De leerlingen zijn over dag werkzaam in diverse bedrijven en gaan na afloop van deze werktijd vier jaar lang gedurende acht maanden regel matig en trouw naar de avondschool om hier tot half tien de nodige kennis te vergaren. Er is doorzettingsvermogen voor nodig om dit vol te kunnen houden. „Beschouw het behalen van dit diploma thans echter niet als een afsluiting. Denk niet: nu ben ik er, rust niet te lang; er is nog genoeg voor jullie te bereiken. Er is gebrek aan jongelui van jullie slag, aan geoefende vaklieden. Onze tijd van toenemende industrialisatie vraagt dit" Hierna werd overgegaan tot het uit reiken van de diploma's, waarbij eerst de best geslaagde leerling uit iedere af deling als blijk van waardering een ge schenk mocht ontvangen. Deze leerlingen waren: Ipenburg, klasse 4 MtA, Van Galen, klasse 4 MtB, Spoor, klasse 4 MtC, Spruyt. klasse 4 E, Bies, klasse 4 Bouw en v. d. Heuvel klasse 4 Biizonder. Hier na hehhep enige l»«r)in<*en de dank van de vertnlW. Tot slot werd de m'ders de gelegenheid geboden om een kleine expositie van het gemaakte teken werk te bezoeken. mum verschil tenslotte gewonnen werd door Buiting. Als beloning voor hun in- spanning»werden zij beiden in de finale geplaatst. In de tweede serie, waaraan de ren ners met oneven rugnummers deelna men, schoten C. Jansen (Halfweg) en A. Martens (De Kampioen, Haarlem) direct naar voren, later op enige afstand gevolgd door G. v. Rijn uit Den Haag, aie in een aantal spannende ronden als eerste over de streep suisde, onmiddel lijk gevolgd door Martens en Jansen. Deze 30 ronden duurden 12 seconden korter dan de eerste serie. Direct na het begin van de finale maakten Wuuvman en van Rijn zich los van het peleton en behaalden een voor sprong. Even later had Wuurman zijn rivaal van zich af geschud en snelde alleen voorwaarts. Niet lang daarna ech ter ondernam A. v. d. Wetten uit Lisse een uitlooppoging, waardoor hij Wuur man inhaalde, zijn voorsprong gaande weg vergrootte en als ruime eerste de finish bereikte. In 49 minuten en 10 sec. verreed hij de 50 ronden. Getooid met een bos bloemen reed hij zijn ererondje. De uitslag was als volgt: 1. A. v. d. Wetten (Lisse); 2. N. de Clerk (Amster dam); 3. A. Martens (Haarlem); 4. J. Kapteyn (Lisse) en 5. P. Steenvoorden (Haarlem). De Oranjebond had verder voor een muzikale attractie gezorgd, toen 's avonds vanuit een muziektent, op de hoek van de Amsterdamstraat en de Vooruitgangstraat leutige klanken over de weg klonken, voortgebracht door de „Alpenjagers" en de „Hooischelf". De plaats van opstelling was helaas milder goed gekozen; voortdurend moest het publiek op zij springen voor passerende auto's en fietsen. Het enthousiasme van het auditorium was echter voor de leider van de bands aanleiding om een heroptreden aan te kondigen op 5 Mei 's avonds bij de Nuts- spaarbank. Het publiek amuseerde zich opperbest,, neuriede en deinde lustig mee op de muziek. De muzikanten wisten muziek en jolijt goed met elkaar te ver enigen. Tot 11 uur bliezen zü vrolijke wijsjes de avond in. In het Kleverpark moest 's middags de brandweerdemonstratie vervallen. Een aangenaam mens in de Weense tuin, gisteravond op de Grote Markt. Daarvoor kwam in de plaats de voor de avond geprojecteerde gynmasuekuitvoe ring van „Kracht door Vriendschap". Ruim driehonderd dames en heren (jong en „oud") brachten in verscmllende groepen veelal keur afgt" 'erkte num mers op het grastapijt. De heer v, Ale- wijk had ae touwtjes goed in handen en begeleid door de heer J. A. Rose krans, wisten de uitvoerende groepen aan het geheel een fleurig karakter t» geven. In Oud-Schoten, dat voor het eerst zelfstandig Koninginnedag vierde, mag de proef in grote lijnen wel geslaagd ge noemd worden. De kinderen zijn volko men aan hun trekken gekomen en ge hoord de reacties van enkele ouderen la het zeker niet onverantwoord om het volgend jaar in breder verband de fes tiviteiten weer zelf te organiseren. In Haarlem-Zuid-West tenslotte ging het ook al plezierig toe. Jongens en meisjes konden hun prestaties tonen in diverse wedstrijden en met een lampion optocht werd daar de viering afgesloten. Tot laat in de avond was er in de stad nog een gezellige drukte en overal waar er nog muziek werd gemaakt of gedanst kon worden, waren in ieder geval de jongelui nog aanwezig. 18 Juni van het vorig jaar brak in het huis van J. H. te Assendelft brand uit. Bij een nader onderzoek kwam aar. het licht, dat de 22-jarige J. W. J., die een kamei van het perceel gehuurd had en in geldnood verkeerde, opzettelijk de brand had veroorzaakt door een brandende lucifer op het vloerkleed te gooien, na dit te voren met een halve liter benzine doordrenkt te hebben. Het houten huis brandde tot de grond toe af. Alle inwonenden, waaronder een baby, konden worden gered. Veel meu bilair ging verloren. De eigenaar was onvoldoende verzekerd. Hedenmorgen stond J. W. J., van be roep uitgever, voor de Haarlemse recht bank terecht. Hij bekende het ten laste gelegde en betuigde zijn oprechte spijt over het gebeurde. De Officier van Ju stitie, mr. B. v. d. Burg, achtte het een ernstige zaak en zag als motief het ver langen om zich uit zijn geldelijke moei lijkheden te redden en te gaan emigre ren. Hij eiste 12 maanden gevangenis straf, waarvan 4 voorwaardelijk met aftrek van voorarrest en een proeftijd van drie jaar. Verdachtes raadsman, mr. Theyse Jr., kon zich niet verenigen met het oordeel van de Officier. Hij drong aan op cle mentie. Uitspraak 13 Mei. Brons, J, C. Het rijksdeel Suriname. Cohen, j. Nederlandse volksverhalen. Gollwitzer, H. En brengen waar gij niet wilt; verslag van een gevangenschap. Gosse, P. Geschiedenis van de zeeroverij 2. Vikingen en Hanzen; Engelse, Hol landse en Franse kapers; 3. De Boe kaniers; de zeerovers van Noord- Amerika. Kaptein, A. De Unie van Zuid-Afrika. Mentenvan Essen, E-, en M. Stibbe. Grote sagen en legenden der mens heid: Gilgamesj, held van Babyion, het Rolandslied, Koning Arthur, Beo wulf, Kalewala. O'Faolain, S. The Irish. Paléologue, M. La tsarine mystérieuse; Alexandra Féodorovna. Seeger, Elizabeth. China, het avontuur van een grote beschaving WoodhamSmith, C. Florence Nightin gale. Om 9 uur verzamelden zich in Spaarndam de schoolkinderen op het schoolplein en maakten onder leiding van het onderwijzend personeel met de Spaarndamse muziekvereniging „Cres cendo" een rondgane door het dorp. Er waren voor de mooiste versierde figu ren prijzen beschikbaar gesteld. Twaalf prijzen werden toegekend. Groepen: 1. Groep „Flora"; 2. Kabou ters met paddestoel; 3. Geiten in Huif kar; 4. Dijkdoorbraak. Individuele deelname: 1. de Heks; 'J. Pierrot; 3. de Schaapherder; 4. de In validewagen. Troostprijzen: 1. de Bloemenmolen; 2. de Bollenvelden met molen; 3. de Brand weer; 4. de Straaljager. Nadat de kinderen in de muziektent hadden plaats genomen werd even ge wacht op de autoriteiten, en toen kon de aubade beginnen onder leiding van de heer S. F. v. Dijk. Onder meer wa ren aanwezig burgemeester Cremers met echtgenote, de wethouders en be stuursleden van de Haarlemse Vereni ging „Koninginnedag". Na de aubade nam de burgemeester nog eens alle fl- Voor de afdeling Kennemerland van de Archaeologische Werkgemeenschap voor Westelijk Nederland sprak de heer J- G. N. Renaud, wetenschappelijk ambte naar bij de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek te Amersfoort, over het onderwerp „De versterkings kunst van de vroegste tijden tot de Mid deleeuwen". Reeds in de oudste tijden voelde de mens zich bedreigd door vele gevaren. De oudste sporen van beveili ging en verweer tegen aanvallende men sengroepen treffen wij aan in de vorm van volksburchten uit het nieuwe steen tijdperk. In ons land is van deze oudste sporen tot nog toe niets gevonden De neolitische mensen beschermen zich tegen aanvallers door het opwerpen van wal len of primitieve muren op heuvels, waarbinnen een gehele groep zich kon terugtrekken, dit zijn de zgn. volks burchten. Gedurende een paar eeuwen beheersten de Romeinen een groot deel van Noord-West-Europa, in ons land tot aan de Rijn. Zij waren uitstekende ves tingbouwers en bezaten daarover leer boeken, waarvan enkele bewaard zijn gebleven. De Germaanse volken hebben van hen weinig overgenomen, wellicht behielden zij als enig erfgoed de kleine wachttoren. De eerste eeuwen na de Ro meinen zijn er in ons land weinig ver sterkingen aangelegd; dat begon pas weer in de onveilige tijden van de volksver huizing omstreeks 500600 en nam in de onrustige Noormannentijd op groter schaal toe. De Franken, o.a. Karei de Grote, bouwden de bekende koningshoven waarvan vermoedelijk sporen in Zuid- Limburg zijn aangetroffen, die vaak door de Noormannen werden verwoest of tot winterverblijven omgebouwd. Volgens de nieuwste onderzoekingen wordt be twijfeld of Dorestad een zodanige ver sterking is geweest. Een duidelijk beeld verschaft de Hunneschans op de Veluwe, die door prof. Holwerda is onderzocht en geconstrueerd. Voorts de Hunenborg te Weersselo in Overijssel. Hier trof men een stenen toren aan door wallen om ringd, tevens had men daar een voor burcht, een voorloper van de latere privéburchten. Door lichtbeelden werden vele van deze burchten en latere kaste len getoond. Door uitgebreide opgravin gen en studies is men veel te weten ge komen over de eerste aanleg en bou v van deze burchten en kastelen, zodat men in veel gevallen een duidelijk beeld heeft verkregen van de wordingsgeschie denis van de Nederlandse versterkingen. Spr. gaf vele interessante details van de bouwgeschiedenis en ontwikkeling van de in vroeger eeuwen zo grote rol spelende versterkte woonplaatsen en ovei de leefwijze van hun bewoners In de stenen donjons kon men aüjnn in pelsen gehuld verblijven. Het geheel gaf een indrukwekkend beeld van de grootheid van de Middel eeuwer, een tijd, die door de moderne techniek voor goed overwonnen is. Spr. wekte op meer belangstelling voor ons oude cultuurbezit te tonen, want de ge schiedenis van de Nederlandse kastelen is een nog jonge wetenschap, waarover nog veel nader moet worden onderzocht De voorzitter mr. C. M. J. de Jongh be dankte de heer Renaud voor zijn geest driftig, leerzaam en boeiend betoog. guren van de optocht onder de loupe en was ook vol lof over het werk der klei neri. Daarna werden de kinderspelen af gewerkt. De uitslagen zijn: Blokjes rapen. Meisjes 6 en 7 jaar: 1. Ellie Jansen, 2. Hannie Hultinga, 3. Joke Oud; jongens 6 en 7 jaar: 1. Jan Krol, 2. Wim v. Warmerdam, 3. Wim Roza. Was ophangen. Meisjes 8 en 9 jaar: 1. Ria v. d. Veldt, 2. Elsje de Rooij, 3. Hil da Snel. Ballopen. Jongens 8 en 9 jaar: 1. Piet Berk, 2. Harry v. Schieren, 3. Bram Krol. Geld vissen. Meisjes 10 en 11 jaar: 1. Metha v. Beieren, 2. Ria v. Warmerdam, 3. Hennie Jansen. Jongens 10 en 11 jaar: 1. Leen Brouwers, 2. Gerard v. d. Vaart. 3. Joh. v, d. Pol. Verkleed hardlopen. Meisjes 12 jaai en ouder: 1. Tineke Burggraaf, 2. Pau- lien Poelgeest, 3. Nellie Goebert. Ballopen. Jongens 12 jaar en ouder: Kees Duim, 2. Ben Neve, 3. H. v. d Vaart. Na afloop hiervan werden de prijzen uitgereikt en ontvingen alle kinderen versnaperingen. Om 2 uur werd het feest der kinderen voortgezet in de speeltuin „Nieuw Leven". Hier werden volksdansen uitgevoerd; Dip en Dop vermaakten de jeugd met clownerie en goocheltoeren, 's Avonds werd er in de tent op de Westkolk geconcerteerd door Spaarndams Gemengd Koor en Spaam- dams fanfarecorps „Crescendo", hetgeen zeer in de smaak viel, gezien het groot aantal luisteraars. In alle delen van de gemeente Bloe mendaal is Donderdag het Koninginne- feest gevierd en de kinderfeesten en -spelen in de verschillende wijken vormden daarbij de hoogtepunten van die viering. Kinderspelen in de morgenuren ston den op het programma van de Oranje- comité's in AerdenhoutBentveld en in Bloemendaal en op dat van de Oran jevereniging Overveen. In Aerdenhout ging aan de spelen vooraf een aubade, die gebracht werd aan de loco-burge meester, wethouder mr. F. P. Th. Roh- ling, wie door enige leerlingen der lagere scholen een mooie bouquet oranje-rozen werd overhandigd. Voor de sportwedstrijden in Overveen had de Oranjevereniging zich verzekerd van de medewerking van een groot aantal cursisten van C.I.O.S. in Over veen, die aan het einde van de ochtend de kinderbijeenkomsten besloten met het geven van enige zeer gewaardeerde demonstraties. In Bloemendaal werd op het sport terrein aan de Donkerelaan een voetbal wedstrijd gespeeld tussen onderwijzers en leerlingen van de MULO-scholen, die met een gelijk spel (1-1) eindigde. Des avonds gaf de Bloemendaalse christelijke muziekvereniging „Sursum" een con cert in de muziektent in het Bloemen daalse Bos. Ondanks het zoele weer bleef het aantal belangstellenden tot ruim vijf tig oudere en jongere mensen beperkt. Meer belangstelling van allerlei zijden was er des middags voor de op het ge- meentelijk-sportterein aan de Vrijburg laan te Overveen gespeelde wedstrijd tussen voetbalelftallen van het plaatse lijk politie- en brandweercorps. Na een achterstand met de rust hebben de po litiemensen tenslotte hun eer gered door een 8-7 overwinning te bevechten. Vervolgens was de daad aan de brand wachten uit Overveen, die na eerst een demonstratie te hebben gegeven van het blussen van branden overgingen tot het houden van een spuitdemonstra- tie voor de jeugd. Van drie scholen voor lager onderwijs in Overveen waren teams van drie leerlingen uitgezocht, die de snelste tijd moesten maken over het bal-afspuiten, flesjes wegspuiten en een emmer volspuiten. De kortste tijd werd gemaakt door de Koningin Wilhelmina- school; daarna volgde de Julianaschool, terwijl de drie leerlingen van de St. Aloysiusschool de rode lantaarn droegen. Zij hadden echter het nadeel de eerste ploeg te zijn. Om de Oranjeviering zo sober moge lijk te houden kwam het traditionele avondprogramma op het dorpsplein in Overveen dit jaar te vervallen. Aerdenhout had geen middagpro gramma, maar des avonds bereikte men daar een hoogtepunt in de lampionop tocht, die de gewoonte getrouw ook werd geleid door het Wethouder Laanpark, waar het schijnsel der lam pions een feeërieke aanblik bood. Toen de kleintjes naar bed waren, kwamen de ouderen bijeen op de Spiegelen- burghlaan, waar gelegenheid was tot dansen. Het Oranje-comité in Vogelenzang heeft eveneens medegewerkt aan het sober houden van de Koninginnedag viering. Alleen werden van twee tot vijf uur wedstrijden gehouden voor alle klassen der lagere scholen. Des avonds lag het dorp er zo stil bij alsof het ver laten was. Ook werd nu de gebruike lijke ronde van Vogelenzang gemist. Na het geslaagde jeugdappèl, trok de jeugd naar het Sportpark, waar een voorstelling werd bijgewoond van het Scapino-ballet, dat het sprookje „De avondturen van een Sneeuwman" dans te. De jeugd volgde met grote belang stelling dijze aantrekkelijke vertoning en toonde zich zeer ingenomen met het gebodene, waaronder natuurlijk ook de gebruikelijke tractatie viel. Des avonds werd op de Belvedère in „Groenendaal" een vuurwerk afgesto ken, dat zowel op als buiten de Flora een enorme belangstelling trok, mede door het zeer fraaie en zachte weer. Gedurende een half uur werd regel matig de gehele tentoonsteling in een gloed van licht gezet, omring door Ben gaals vuur in verschillende kleuren. De beiaardier van het electronisch carillon, sloot het vuurwerk met een prachtig gespeeld Wilhelmus en liet daarna nog een aantal volksliederen over de ten toonstelling klinken. Heemstede zal dit carillon na afloop van de Flora, wel heel erg missen. Een geslaagd Oranjebal was het fees telijk slot van een eenvoudig, maar op gewekt gevierd Koninginnefeest, waar toe het weer, ondanks de sombere ver wachtingen van des morgens, zeker heeft megewerkt. Ter gelegenheid van Koninginnedag gaf de Zandvoortse Muziekkapel 's mid dags een concert op het Raadhuisplein, 's Avonds gaf de R.K. toneelvereniging ,,'t Voetlicht" onder auspiciën van de Oranjevereniging een opvoering van de revue „Met Fok en Brok de vlag in top". Hierbij waren aanwezig burgemeester Van Fenema, kapelaan Blom, de wethou ders en verschillende raadsleden. Burge meester Van Fenema hield een korte toespraak naarna de revue in een vlot tempo ten tonele werd gebracht. Ook nu was het publiek verrast door de ver schillende geniale vondsten die de he ren van Gijzel en van Loenen in deze revue hadden verwerkt. Zowel de decors van de heren Geusebroek en Siegers en de costuums door de leden zelf ver vaardigd onder leiding van Ina Vossen, waren voortreffelijk. De voorzitter der Oranje-vereniging, de heer van Pa- gee, kon na afloop ,,'t Voetlicht" dan ook oprecht dank zeggen voor deze prestatie. Daarna volgde nog een oranje-bal. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Deze vrouw is gevaarlijk". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 18 j. Palace: „De kip met de gouden eieren". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Luxor: „Des Belles de Nuit". Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Lokaas". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon<ïag 2, 4.30, 7 en 9.15 u„ 18 j. Lido: „Het is middernacht, Dr. Schweit zer". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 j. City: „Het geheim van de mummy". Tij den: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur, 14 j. Spaarne: „Met de blanke sabel". Tijden' 2, 7 en 9.15 uur, 14 j. Minerva: „Bagdad". Tijden: Vrijdag 2.3P én 8.15 uur. Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 j. Vrijdag 1 Mei Grote Kerk: Orgelbespeling door E. Vos, 21—22 uur. Stadsschouwburg: „Roxato" in „Fatale druppels", 8 uur. Zaterdag 2 Mei Stadsschouwburg: „De Nederlandse Co- medie" in: „Via Lissebon", 20 uur. Grote Markt: Muziekvereniging „Arti et Religioni" m. m. v. een dansgroep, 20 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door 3 Boeke, 21—22 uur. Hotel „Duin en Kruidberg" (Santpoort). Concert door „Die Haerlemsche Musyck- camer, 20.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Wandelpark Groenendaal-Heemstede: In ternationale bloemententoonstelling „Flo ra 1953" geopend 8.3023 uur. Tot 3 Mei: vierde binnententoonstelling, Gentse flo- raliën. Belgische week in het Bloemen- paleis. Huis Van Looy, Kleine Houtweg 103, (ingang Kamperiaan). Werken van leden van de Groep Haarlemse Schilders en Beeldhouwers. Frans Halsmuseum, ingang KI. en Gr. Heiligland. Speciale expositie van alle aan wezige werken van Frans Hals in hoofd gebouw, des avonds bij kaarsverüchting. Bijzondere illuminatie en versiering van Binnenhof en gevel. Geopend van 1017 en van 20—23 uur. Zon- en feestdagen 13 —17 uur. Antieke Oosterse Tapijten geopend op werkdagen van 1017 uur, op Zondagen van 1317 uur. Vanaf Zondag 19 April. Vlshal, Gr»» Markt. Diepzee-aquariur» en Philips' Wondertuin. Geopend van 10 23 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. „Bloemen wereld van oude en moderne Nederlands» Kunst". Geopend dagelijks van 10—17 uur. 's Zondags van 1317 uur. 's Maandags gesloten, Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14: Nederlandse Kunstnijverheid. Geopend: 1017 uur. Kunsthandel Lelfelaar, Wagenweg 102: Kunstnijverheid en bloemencomposities. Pieter van Gelder, Pieter Groeneveldt. Wandtapijten van de Knipscheer. Geopend op werkdagen van 1017 uur. „Het Wapen van Heemstede". Werkef Van Heemsteedse beeldende kunstenaar», Geopend dagelijks van 9—23 uur. Kunsthandel Hier, Groot Heiligland 66 Vroeg-Aziatische kunst. Dagelijks ge opend van 10 tot 23 uur. CULTURELE ONTSPANNING EN AMUSEMENT „Poesjesnellenkelder", Stadhuis, Grote Markt: Marionetten-theater, 6 voorstellin gen per dag om 15, 16, 17, 20, 21, 22 uur. Grote Kerk, Grote Markt: te bezichti gen van 9—17 en 20—22.30 uur. Gaskronen- verlichting. Stadhuis, Grote Markt: Avondopenstel ling van 20 tot 22 uur op Maandag, Woens dag en Vrijdag van door kaarsenluchters verlichte grote hall. Toegang vrij. Vleeshal, Grote Markt: Taveerne „De Hyacint". Cabaret, Bars: „Die Raeckse", Raaks: Wie ner cabaret „Edelweiss"; „Moulin rouge" Florapark; 's avonds cabaret, variété, dan sen; „De Waag", Spaame 29; La Cubana, Lange Veerstraat 17; Wine Lounge, Lion d'Or, Kruisweg 34. DIVERSEN: Pendeldienst minatuurtreintjes („Glip- pertjes") op route „Dreefzicht" (De Hout) —Frans Halsplein v.v.; rondritten (N.Z.H. V.M.-bus, 20, 21 en 22 uur) en rondvaar ten (vertrek: Houtbrug) langs de verlich ting. Boottochtjes naar de Flora de gehele dag (van Houtbrug). Houtplein. hoek Dreef/Wagenweg, en Damstraat: oliebollen poffertjes-kramen. Deze week werden de laatste wed strijden van de Haarlemse basketball- bond gespeeld. De uitslagen waren: Dames: HGA II—IHJ I 20—11, OK I— Rapiditas I 27—22, HOC IRest van Haarlem 2819. Heren: Harlem Tigers—IHJ II 21—26, IHJ I—Schoten I 32—24, HGA II—SC Haarlem II 239. Het eerste team van het Haarlemse Antilopen heeft evenals verleden jaar in het basketballtournooi van de Am sterdamse vereniging Mosquitos een fraaie prestatie geleverd door in dit tournooi als no. één in poule C te ein digen. De verleden jaar gewonnen Fumo wisselbeker ging echter over in handen van het Amsterdamse Herlyteam. In Groningen hebben de vertegen woordigende Haarlemse basketballteams enige wedstrijden gespeeld. Het Haar lemse damesteam kon een 4123 zege behalen, welke geheel verdiend was. Ook het Haarlemse herenteam slaagde er daarna in een kleine, doch welver diende 3632 zege te behalen. Binnenkort is het weer zover dat rfe zomersporten volledig aan bod komen. En bij deze zomersporten is er één, die spe ciaal beoefend wordt door de dames en dat is Softball, welke sport bijna inden- tiek is aan het mannelijk honkbal. Vorig jaar heeft TYBB met veel succes het eer ste seizoen afgewerkt en met enthousias me zijn de dames alweer aan het trainen voor het komende seizoen om weer een zo goed mogelijk resultaat te kunnen bereiken. Natuurlijk kunnen in deze damesafde ling nog enige enthousiaste leden gebruikt worden en u kunt er van overtuigd zijn, dat u er een prettige zomerpassering zult vinden. Dames en meisjes boven de 14 jaar, die er prijs op stellen deze mooie sport in katholiek verband te beoefenen, kunnen zich voor inlichtingen wenden tot de se cretaresse, mej. H. A. Schaap, Cederstraat 10, Haarlem-Noprd, tel. 25746 en voor Heemstede mej. C. Veltmeijer, Binnenweg IA, Heemstede, tel. 39395. Vandaag zal het de laatste dag zijn, dat dé varendevloot nog gebruik kan maken van de bekende golfbereiken. Voorzover de schepen door de techni sche dienst van Radio Holland reeds werden ingesteld op de nieuwe lengtes, zullen deze op een geheel andere fre quentie moeten gaan werken. Door het toekennen van verschillende werkgol- ven voor iedere categorie van schepen, zullen hierdoor minder storingen in het onderlinge verkeer optreden. Typerend is dat de 157 en 153 m, die in feite meer tot de werkgolf der loggers behoorden, slechts zeer weinig werden gebruikt. In het begin zag men er ook niet tegen op de werkgolf van Scheve- ningen Radio, n.l. de 166 m, als onder linge werkgolf te benutten om bijvoor beeld in de avonduren de huisgenoten een „wel te rusten" te wensen. Dat hier door grote stagnatie in de afwikkeling der scheepsgesprekken van deze zender optrad, behoeft geen betoog. In het algemeen werd hierop geen acht geslagen, totdat vernuftige lieden op het idee kwamen iedere zend-appa- ratuur van een eigen code-melding te voorzien. De schipper, die wijselijk nooit zijn naam of die van het schip meldde, wanneer op de golf van Scheveningen Radio naar huis werd geroepen, liep hierdoor automatisch in de val daar tegelijk wanneer hij zijn zender in wer king stelde, ook de geheime code ging werken die bij Schev. Radio bekend was, en waardoor men te weten kwam met wie men te doen had. Een enkele ernstige vermaking bleek dan voldoende om een herhaling te voorkomen. Zoals ieder jaar zijn ook nu weer speciale tijden vastgesteld voor de haring- vleetvisserij, om op bepaalde tijdstippen de vangsten van de verschillende rederij- loggers naar de wal te kunnen door geven. Ook zijn voor de onderlinge ge sprekken thans groepen gevormd t.w. de groep haringschepen IJmuiden en Scheveningen en de groep haringsche pen Katwijk en Vlaai-dingen. IJmuiden en Scheveningen zullen onderling op de 129,5 m ofwel 2316 kps gaan werken. De schepen van Katwijk en Vlaardingen op de 124,5 m ofwel 2406 kps. Eenzelfde groepering is gemaaktvoor de overige schepen. De sleepnet- of trawlvissers zijn als volgt verdeeld: Trawlschepen boven de 80 ton bruto inhoud werken op een onderlinge werkgolf van 128,5 m ofwel 2331 kps. Trawlschepen beneden genoemde tonnage op de 136 m ofwel 2201 kps. De z.g. noodgolf, die normaal functi- onneerde op de 180 m en waarvan alleen die schepen gebruik mochten maken, die in nood verkeerden, is met ingang van heden gesteld op de 137,5 m ofwel 2182 kps. Ged. Staten van Noord-Holland zullen ter ere van de leden der internationale jury van de bloemententoonstelling „Flora 1953" een avondontvangst arran geren ten provinciehuize op Woensdag 6 Mei. De vijfde binnententoonstelling der Flora, te verzorgen door de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor tuin bouw en plantkunde, zal die dag des morgens om 11 uur geopend worden door de commissalis van de Koningin in de provincje Zuid-Holland mr. L. A. Kesper. De K.A.B., afdeling Haarlem, heeft haar jaarvergadering gehouden, onder voorzitterschap van de heer A. Ange nent, die in zijn openingsrede een be schouwing wijdde aan de komende ge meenteraadsverkiezingen. Onze Bewe ging doet niet aan personen-politiek, zo zei hij, maar de politiek als zodanig laat haar zeker niet onverschillig. Als sociale organisatie mogen wij veel be reiken en een stuwkracht zijn, maar als de politieke organisatie niet één is, dan kan weer veel van het bereikte verlo ren gaan. De spreker wees op de katho lieke ambachtsschool, die nu al jaren gewenst is en steeds maar weer op de lange baan wordt geschoven. Hij wekte de vergaderden dan ook oo mede te werken aan de propaganda voor de verkiezingen. Bij gelegenheid van de Kromstaf herdenking zal de kapel van de K.A.B. in de kathedrale basiliek worden af gebouwd. Onder leiding van de dioce sane bond zal een bijdrage van de leden gevraagd worden. De studiedagen zul len dit jaar weer gehouden worden in Voorhout op 22 23 en 24 Augustus. De jonge leden spoorde de heer Angenent aan de lessen aan de Gewestelijke So ciale School te volgen. Vooraleer de cursus in September begint, kunnen zij een taalcursus volgen. Nadat de jaarverslagen waren uitge bracht en het bestuursbeleid was goed gekeurd, sprak de geestelijke adviseur, kapelaan J. van Ingen, een geestelijk woord. Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredende leden, de heren A. Angenent, B. Reijnders en A. Leupen bij acclamatie herkozen. Met grote meer derheid van stemmen koos de verga ring de heer A. Angenent weer tot voorzitter. In het jaarverslag lezen wij, dat het aantal leden op 1 Januari j.l. 5956 be droeg, Een geringe winst, die sterk be- invloed werd door het opvallend leden verlies (hoofdzakelijk vrouwen) van de afdeling kleding-textiel, waarvan het ledental van 245 tot 146 terugliep. De proef, welke verleden jaar genomen werd met een openlucht-voorstelling in het Donkere Kenaupark, is zodanig geslaagd, dat het Centrum-comité Koniginnedag er gistermiddag een cabaret-revue heeft gege ven, die weer duizencfen getrokken heeft. Hoewel de zon achter de wolken bleef, viel er geen druppel regen en de tempera tuur was aangenaam. De artisten die dit Oranje Festival" verzorgden waren al len jong, maar hun prestaties deden ze ker niet onder voor oude rotten in het vak. Vooral de imitator Frans van Dus- schpten oogstte veel succes. Hen „hoorde" Toon Hermans, Lou Bandy, Charles Tre- net en andere grootheden der kleine kunst. Tobi Rix gaf een prachtig clownsnummer weg1 met behulp van een wonderbaarlijke klarinet en later zong hij enkele cow-boy liederen. De Wico's wisten met hun ac cordeons de massa aan het zingen te bren gen en Dick Harris goochelde met shawls en koorden tot stomme verbazing van de menigte. Wanneer wij zeggen, dat dit pro gramma goed verzorgd was, dan bedoelen we daar meer mede dan een gemeenplaats. Het was éf. Donderdag 7 Mei hoopt de heer Th. v. d. Landen, besteller, wonende aan de Van Keulenstraat 6 te Haarlem, zijn 25-jarig jubileum te vieren in dienst van de P. T. T. De jubilaris begon zijn loopbaan in Mei 1927 als buslichter in Haarlem; dit was nog in een tijd, toen de brieven bussen per rijwiel werden gelicht, het geen nu met auto's geschiedt. In 1938 volgde zijn benoeming als besteller, waarna hij al spoedig werd belast met de buitenbestelling, o.a. Haarlemmerliede en Zuid-Schalkwijk. Nadat de jubilaris enige jaren werk zaam was op het expeditiebureel Post- gebouw Baljuwslaan. verzorgt hij de laatste tijd het sorteren van de corres pondentie voor de busrechthouders aan het hoofdkantoor Zijlstraat en het post- gebouw Baljuwslaan. Veien zullen op die dag hun blijk van belangstelling tonen. (ZONDAG 26 APRIL) lste PRIJS, f 10: Chr. v. Vliet, 2de Amerikadwarsstraat 5, Hillegom, punten. 2de PRIJS, f 7.50: N. van Dam, Thomsonlaan 43, Haarlem, 8 punten. 3de PRIJS, f 5: J. v. d. Ploeg, Ros- kamstraat 13, Haarlem, 8 punten. 4de PRIJS, f 2.50: E. Hulshof, Roemer Visscherstraat 122, Haarlem, 8 punten. Vijf deelnemers met 8 punten zijn uitgeloot. Van de brandweerdemonstratie, die Donderdagmiddag ter gelegenheid van de Koninginnedagviering in Overveen werd gehouden, kregen de vrijwillige brandwachten in dit rayon van de Vrij willige Brandweer Bloemendaal in de vroege morgen reeds een voorproefje, toen zij tegen vijf uur uitrukten naar een villa aan de Ruysdaelweg te Over veen. De melding „begin van uitslaande brand" was veroorzaakt doordat het dienstmeisje van de familie meer dan twaalf uur daarvoor van de zolder ver trokken was, zonder dat zij de stekker van het electrisch strijkijzer uit het stopcontact had gehaald. De hevige rookontwikkeling maakte het noodzake lijk, dat de brandwachten met rook- maskers voor de zolderkamer binnen gingen waarna zij de vuurhaard met gebruikmaking van het koolzuur- sneeuwapparaat konden bedwingen. Voor de bewoners van de villa, die in het buitenland vertoeven, is het een geluk, dat de alleen aanwezige dochter na het ontdekken van de brand onmid- delijk alarm heeft gemaakt. Uitstel daarvan zou op de grotendeels van hout opgetrokken zolder een catastrophe hebben kunnen betekenen. Op het terrein van de brand waren spoedig na de melding aanwezig de commandant van de V.B.B., de heer IJ. E. Dijkstra, en de adjudant van politie, de heer O. de Vries. Advertentie met v. Delft's Keurcollectie 1953. Nieuwe vindingen, o.a.: met patent Delfic-duwer, ook geschikt voor bovenwoningen. tevens reiswieg, met patent-kogel lagers. Kwaliteitsproducten met langdurige garan tie, leverbaar in diverse tinten. HAARLEM - TELEF. K 2500—11266 's Avonds van 810 geopend. GEBOREN: R. MeijerVan Manen d; J. W. FranckenAlof d; T. Berkemeijer Cziglan z. ONDERTROUWD: A. M. Timmers en F. L. Damen; L. J. Zielstra en A. van Wessem; B. Strijbos en E. Ploeg. GETROUWD: G. H. Willard en J. A. P. Koelemeijer. OVERLEDEN: F. H. van Emmerik, 57 j„ H. E. Cracau, 61 j., C. J. van Tilburg, 65 j.; U. BoenderBergsma, 69 j. Wethouder A. van Geluk zal morgen geen spreekuur houden. De Raad voor de Luchtvaart heeft uitspraak gedaan in zake de oorzaak van het ongeval van de PH—TFF („Venlo"), op 23 Maart 1952, nabij Bangkok (Thailand). De conclusie van de Raad is, dat de oorzaak van het on geval moet worden geweten aan de omstandigheid, dat tijdens de vlucht, kort voor de landing op' het luchtvaart terrein Don Muang, nabij Bangkok, een schroefblad is gebroken. Dit had het verlies van de rechter binnenmotor ten gevolge, terwijl bovendien brand in de gondel achter deze motor uitbrak. On danks de pogingen van de bemanning gelukte het niet de brand te blussen. Bij de landing zakte het vliegtuig, als gevolg van de zich inmiddels uitbrei dende brand, door het rechterhoofd- onderstel. Alle leden van de bemanning en alle passagiers werden gered. De athletiekvereniging „Suomi" is nog altijd bezig, om ook deze zomer voor haar leden een buitenlandse trip te ma ken. Men heeft onderhandelingen aan geknoopt met de vereniging A.V.O.N. in Heerlen. Van hieruit wil men in Augustus een trip maken door België en Luxemburg, Frankrijk en Duitsland. Men hoopt in Suomi's kringen dat deze trip doorgang zal vinden. Zandvoort is weer een hotelbedrijf rijker geworden: Aan het begin van de Zuid-boulevard is het hotel- en familie- pension „Zuiderbad" geopend door de 'eigenaar, dè Heëf-'O^ BoxlWörri. Dlf rifeuw gebouwde en modern ingerichte bedrijf bevat 21 logeerkamers. Het is gunstig gelegen: aan de zee en toch in de on middellijke nabijheid van de dorpsbe bouwing. Vanuit de smaakvol ingerichte eetzaal heeft men een fraai uitzicht op het strand en de boulevards. Dit bedrijf is inderdaad een aanwinst voor de bad plaats. De onlangs door de raad der gemeente Zandvoort vastgestelde verordening op de sluitingsuren voor winkels etc. gedu rende het seizoen is thans Koninklijk goedgekeurd. De in deze verordening vervatte regeling, welke geldt van 1 Mei tot 15 September, het zomerseizoen dus, maakt onderscheid tussen de gewone werkdagen en de Zondag. Op werkdagen, behalve 's Zaterdags, mogen de winkels geopend zijn en mag straathandel'worden uitgeoefend tot 22 uur. 's Zaterdags geldt dit tot 23 uur. Van 9 tot 22 uur mogen de winkels geopend zijn, waarin waren worden ver kocht, waaraan de bezoekers van de badplaatsen behoefte hebben, zoals sou venirs, brood, koek, banket, suikerwerk en chocolade, fruit, kleine consumptie waren, zoals belegde broodjes, croquet- ten, sla'tjes, gerookte en gebakken vis- waren e.d.; melk- en zuivelproducten, tabaksartikelen, badartikelen, speelgoed, bloemen en dranken. De burgemeester van Zandvoort ont ving dezer dagen een schrijven van zijn ambtgenoot van de gemeenten Middel harnis en Sommelsdijk, waarin deze hem verzoekt de dank van hem en van het bestuur der beide gemeenten te willen overbrengen aan .de gemeentelijke en particuliere instanties in Zandvoort vooi" de hulpverlening aan uit die gemeenten afkomstige evacué's, die door de waters nood zo zeer waren getroffen. (Niet officiële koersen) Vorig Opening 3% Ned. 1953 314 Nederl. 1948 314 pCt. Ned. 1950 3-314 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac. Inschr. Grtbk. 46 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika H)n Kon. N. Stoomb. M. Ned. Scheepv. Unie H.VJV. Deli Mij. eert. slot 101» 97 V, 9714 96» 98% 94» 155 y. 161» 101% 1181/4 150 155% 1861a 205% 158% 310V4 90% 144% 124% 12714 98% 8454 30/4 101% 162» 186» 158» 310 90. 124% 12714 83» 29/4 Anaconda Copper 3814 Bethlebem Steel 53 Chrysler Corp 79 General Electric. 70% General Motors 62% Hudson Motors 14 Kennecott Copper 68% Montgomery Ward 61% North American Can 20% Radio Corp. 2614 Republic Steel 49 Shell Gil 6514 ihern Pacific 4514 Southern Railway 88% Tidewater 22 U. S. Steel 40 30/* 38 53» 70» 70» 62» 14» 68» 62» 21 26 48% 65» 44» 87» 22» 39%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2