Schrikwekkende wapens lijken krioelende insecten Alkmaar se Kamer v. Koophandel beslaat lOOp laar Ra RANG *t)e petsmpeufip van ft Pauselijke onderscheiding voor Prof. Mr. Romme CASTELLA'S DRIETAL VOL! Moord - ie de lift „Hoge onderscheiding voor U en het gehele Episcopaat Jeugdige „buitenstaanders nemen poolshoogte Vredige kijk op militair schouwspel IN EEN HARVARD BOVEN DE PARADE IN AMSTERDAM Is Meine Pot voortvluchtig Commandeur met grote zilveren ster in Orde van de H. Gregorius de Grote Emigranten naar Canada Mede in verband met het eeuwfeest herstel der Hiërarchie VERDERE ONTSLUITING VAN HET GEWEST DRINGEND NOODZAKELIIK Vol sprankelend zonlicht. Verrassend fijne smaken. U herkent RANG aan de vrolijke kletirentmtehng en aan de naam RANG. die op het beschermend omhulsel staat. Nu ook Castella Bloemenzeep Schoonheid voor iedere vrouw Min Al ge ra spreekt ver- trekkenden toe Minister Donker tot Mgr. Alfrink Bromfietser door tram gedood VRIJDAG 1 MEI 1953 PAGINA 3 Kapel van oud-strijders te Schijndel Kath. Thuisfront: Militair tehuis Volkel Bevrijdingsherdenking in Radio-Unie Nederland dankt West- duitsland -k -V t" ,Wk7 Spoorwegen op de nationale herdenkingsavond door NCAIO MARSH GELUKWENS VAN EISENHOWER Commandant Marine hospitaal Overveen LECERDAGEN VOOR SOLDATEN VAN MORGEN Extra-treinen naar Den Bosch op 3 Mei 5J 5? (Van onze speciale verslaggever) rij weten niet, welke indruk de zes en dertig Harvards van het Commando Luchtvaartopleidingen, die in een strakke formatie gistermorgen tijdens de grootse parade over de hoofdstad zijn gevlogen, op de toeschouwers op de grond hebben gemaakt. Wij hebben slechts kunnen constateren, dat adju dant H. Hartkoren het hei-gele toestel, waarin wij zaten vastgegespt, als een waardevolle actentas op een bagagedrager, zo d'icht bij dat van de eskadercom- mandant majoor D. J. ter Beek hield, dat wij constant de neiging r-oelden, om van de ene vleugel naar de andere over te stappen. En wij moeten dit eerlijk heidshalve toegeven dat was voor ons reden genoeg om ons niet te kwellen met de vraag of de andere toestellen elkaar even d'icht waren genaderd. Wij kwelden ons slechts met het weinig opwekkende, maar toch indringende pro bleem: wat er zou gebeuren als die twee vleugels elkaar zouden raken. Maar in een minder zorglijk ogenblik hebben wij toch naar beneden gekeken, waar Amsterdam zich kennelijk in de voorjaarszon te ruste had gelegd. (Van onze Haagse redactie) Meine Pot, een van de daders van de aanslag op lt.-kol. Harjono, die hiervoor door het Haagse Gerechtshof werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van Vier jaar, is niet meer op zijn adres in het Noordeinde in Den Haag aanwezig; aan niemand is hekend, waar hij mo menteel vertoeft. Van justitiële zijde wordt niet zonder meer aangenomen dat Pot voortvluchtig is: hij is wel door het Gerechtshof veroordeeld, maar hangen de zijn beroep op cassatie op vrije voe ten gesteld. Het is dus mogelijk dat Pot Voor enige tijd met vacantie is. Opmerkelijk is echter wel dat zijn raadsman, mr. A. G. Veldhuis, eveneens in onwetendheid verkeert over de plaats waar zijn cliënt zich ophoudt. Dit is een des te merkwaardiger figuur, omdat vóór het beroep op cassatie voor de Hoge Raad wordt behandeld, er uiter aard besprekingen noodzakelijk zijn tus sen raadsman en verdachte. Mr. Veld huis heeft sinds eind Maart geen con tact meer gehad met Meine Pot. De raadsman had een onderhoud met hem willen hebben op 18 April. Pot liet ech ter verstek gaan en ook op een brief van mr. Veldhuis om hem per omgaande te schrijven, kwam geen antwoord. De raadsman is niet bepaald enthou siast over de wending, die deze zaak thans heeft genomen. „Het is mogelijk, dat Pot met vacan tie is gegaan, maar dan had hij mij toch zijn adres moeten geven; het is op zijn minst gezegd eigenaardig, dat hij dit niet heeft gedaan Ik heb hem boven dien herhaaldelijk gewaarschuwd geen domme dingen te doen, waardoor hij ziin eigen glazen zou kunnen ingooien, mede in verband met een telefonische boodschap, die Pot enkele dagen voor zijn zaak bij het Gerechtshof voor kwam, ontving, en waarbij hem een valse pas werd aangeboden en verder alle mogelijke hulp, indien hij naar het buitenland wilde vluchten. ïndien hij nu nog zou zijn gevlucht, zou dit geen beste beurt zijn. Hij is overal bekend; asylrecht in het buitenland wordt hem geweigerd, om dat hij geen politiek misdrijf heeft begaan. Als hij naar het buitenland zou zijn uitgeweken, zou hij voorts in het bezit moeten zijn van een valse pas, want een eigen paspoort heeft hij niet." De oud-strijders van Schijndel (N.-B.) hebben een kapel gesticht met een levensgroot Madonnabeeld daarin. De onthulling zal geschieden Zondag 3 Mei door generaal Dwars. De wacht zal worden betrokken door vliegers van het vliegvelf Volkel. De architect van de kapel is de heer Jaap de Wit, de beeldhouwer is Peter Roovers te Heijen (L.). Alle straten waren namelijk zo goed als uitgestorven. Een enkele auto rende als een nijver Lieveheersbeestje ergens door de binnenstad. Een tram sukkelde als een rups over wat wij meenden dat de Haarlemmerdijk moest zijn, maar meer leven konden wij niet ontdekken. In de omgeving van het Museumplein geleek de plattegrond van de hoofdstad echter een krioelende, gedisciplineerde mierenhoop. Wij zagen een school don kerblauwe blinkende helmen, die op kevers leken, later bleek dit een onder deel van de Luchtmacht te zijn. Maar het meest verrassend van al waren de kleurige linten langs de Van Baerle- Het door zijn grote bezetting belang rijke vliegbasiscentrum van Volkel heeft dringend behoefte aan een Katholiek Militair Tehuis. Het Nationaal Katholiek Thuisfront is bereid gevonden de kosten hiervoor te dragen, waardoor op deze eenzame en afgelegen basis in een zeer dringende behoefte wordt voorzien. Een twintigtal buurtparochies, waaronder Helmond, hebben zich bereid verklaard de schouders onder het werk te zetten, waardoor het voor Katholiek Thuisfront mogelijk wordt snel met de uitvoering van het werk te starten. Dit is het elfde object in 1953, dat door Katholiek Thuis front wordt ter hand genomen. Naar men ons meedeelt, wachten nog een tiental projecten op uitvoering, doch de financiën hebben in verband met aller lei nationale acties, waaronder het Ram penfonds, zoveel vertraging ondervon den, dat verschillende militaire objec ten, ondanks de enorm grote behoeften, moeten wachten. Ter herdenking van de bevrijding houdt de stichting Nederlandse Radio- Unie op Dinsdag 5 Mei in de grote of Eusebiuskerk te Arnhem een bijeen komst die om 20.08 uur begint en gelijk tijdig zal worden uitgezonden over de zenders Hilversum I en II. Lt.-kolonel aalmoezenier J. B. van Croonenburg zal tijdens deze plechtigheid spreken over „militair weerbaar", prof. dr. W. Ban ning over „sociaal weerbaar" en de heer J. Smallenbroek over „geestelijk weer baar". Medewerking aan deze herden king verlenen het groot Omroepkoor van de stichting N.R.U. en de mari nierskapel der Kon. Marine onder lei ding van de kapitein-directeur G. Nieuwland. De marinierskapel voert uit Intrede" van Wagenaar, „Men of Arn hem" (theirs is the glory) van Waarack, het allegro deciso uit „Watermusic" van Haendel en „A Trumpet Voluntary" van Purcell. Het koor a Cappella zingt drie werken van Valerius, het Mannenkoor a Cappella „Vrede" van Zweers. Koor en marinierskapel voeren tezamen uit „The voice of Freedom" van Cailliet en het Dankkoor uit het „Gelegenheids- Oratorium" van Haendel. De plechtigheid, die tot 21.10 uur duurt, wordt besloten met de samen zang van twee coupletten van ons volkslied. Vrijdag heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwar tier te Alkmaar haar 100-jarig bestaan ge vierd. De Kamer kwam in de raadzaal van het Alkmaarse stadhuis in buitenge wone vergadering bijeen. Deze vergadering Werd door verschillende autoriteiten bij gewoond, o.a. door de staatssecretaris van Economische Zaken dr. G. M. J. Veld kamp, de commissaris der Koningin in de brovincie Noord-Holland, dr. J. E. Baron be Vos van Steenwijk en de directeur-ge neraal voor de Middenstand, dr. W. L. Groe nveld Meyer. In zijn rede merkte de voorzitter, de heer j. F. Ie Blansch, op, dat de Kamer haar voornaamste taak vond in het acti veren van onderwerpen, die direct of in direct handel en nijverheid raakten en in het activeren van maatregelen, die het eco nomisch leven konden bevorderen. gezien de functie, die de Kamers van £oophandel in het verleden vervulden, ge- oofde spr., dat ook in de toekomst nog be- pj}SriJke taken voor de Kamers zijn weg- £®:®6d, ook wegens de grote deskundig- irfiü!' dkjectiviteit en onpartijdigheid, waar- ri>.«ïe zij kijv. de Vestigingswet Kleinbe- J£ sedert 1937 hebben uitgevoerd, rji- e ,eef..G. Grondsma, lid der Kamer. bi3 bet 75-jarig bestaan de her- epr *lngsrede uitsprak, viel ook nu deze TT" beUrt- denlIVOerif stond sPr- stil biJ de geschie- hiarkf6^ betekenis der Alkmaarse kaas eenenig overgeblevene in dit gewest, de «IS van Mgemeen belang wegens di«stic«u a are onPersoonlijke propagan- tionali1^! ^a^rde.voor dit belangrijke na- Vie7Prf zhivelproduct en een bron van de- ühgen' ibfzocb^door. duizenden vreemde- Journalisten, film- en fotoreporters. U?/intan!eg v?n de. Afsluitdijk en de droog- groot betan» Wieringermeer waren van belang voor het economisch leven D5tsb^HerianuSe aITbassadeui' in West- 9 Mei na' de he,er,A' Th' LamPing. «1 Homt, ar aanleldlng van het tweede daS ,Lg6r u tulpenfeest de officiële de 1 Nederlandse volk voor fers ltse steun voor de slachtof- brenoï S.e overstromingsramp over- token ^,e K.L.M. zal als zichtbaar beirie Va?, de verbondenheid van de land v°liten 20.000 tulpen uit Neder- naar Bad Homburg brengen- van dit gewest. Thans wordt uitgezien naar een snelle uitvoering van de tunnelwer- ken bij Velsen en de betere oeververbin dingen van het Noordzeekanaal elders, om dat de wachttijden tijdrovend en kostbaar zijn en remmend werken op de economische ontwikkeling van de kop van Noord-Hol land, waarbij spr. vooral de industrie-ves tiging en de bloei der seizoenplaatsen op het oog had. straat, die gevormd werden door dui zenden mensen en vlaggen. Dat was één bonte streep geworden, als een guirlan de. Formatievliegen is eerder een ver moeiende dan een enerverende bezig heid. Wanneer men weet dat in een strakke formatie de toestellen niet meer en ook niet minder gelukkig dan twee meter van elkaar vliegen, dan is het zelfs voor een leek begrij pelijk dat de lieden in de lucht het een en ander van manoevreren moe ten weten om geen brokken te maken. Desalniettemin heeft het eskader van het Commando Luchtvaartopleidingen de formatie, waarin het over Amster dam raasde, volgehouden vanaf het moment waarop de zes en dertig toe stellen opstegen tot aan het ogenblik van de landing. Daartussen lagen meer dan anderhalf uur vliegen. Deze luchtparade was een bijzonder interessante manoeuvre. Het is tenslotte geen geringe opgave om met 166 toe stellen, die met vijf verschillende snel heden vliegen, gelijktijdig over een be trekkelijk kort gebied te paraderen. Vanaf het dak van het Concertgebouw werd deze operatie geleid. Alle deelne mende toestellen cirkelden rond elf uur in een luchtcorridor tussen Zaandam en Den Helder. Voor de Harvards, in een waarvan wij het onverdeeld genoegen hadden te mogen zitten, lag dat opstel- lingspunt ergens ten Zuid-Westen van Krommenie. Als in een carrousel draai den we daar bijna een kwartier rond en door de remous, waarin wij geraakten, hadden wij het idee op een hobbelpaard te zitten. Het geval begon bepaald te steigeren toen wij opdracht kregen om „in" te vliegen. Rond het IJ kreeg het toestel een "paar rake klappen en met de grootste moeite konden de piloten hun kisten in het gelid te houden. Kort voor Amsterdam werden wij links ge passeerd door een zwerm van de Marine Luchtvaart Dienst, die precies één mi nuut voor ons over het Concertgebouw vloog.. Nauwelijks waren wij dit punt, waar de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, omhoog stond te kijken, gepasseerd of 36 Gloster Meteor straaljagers raasden ons achterop. Met een brede zwenking naar links passeer den zij ons. En weer een minuut later scheerden de Thunderjets over ons heen. Voor die paar minuten hadden wij anderhalf uur gevlogen. Toch benijd den de piloten de manschappen op de grond niet. In het geheel niet zelfs. Uren, zelfs dagen lang waren die lie den bezig geweest de groen geschilderde gevaartes op te poetsen. Van boven af gezien hadden de tanks niets schrik wekkends meer. Zij geleken slakken, die heel traag en heel vredig voort- kropen. De kanonnen waren als nij dige schorpioenen, die kleine torren van jeeps achterna zaten. De manschappen in de zijstraten van de Van Baerle- straat waren als mieren in een gestoord nest, die her en der renden, schijn baar zonder enig doel. De vreemdsoor tige voertuigen van de LucKtmacht, die op het moment, dat wij overvlogen, nog in de zijstraten stonden opgesteld, geleken miniatuur voorwereldlijke monsters met gekke sprieten, met heel grote radar-oren en dikke zware lijven. Feitelijk moest men een militaire parade altijd uit de lucht kunnen zien. Er is dan niets krijgshaftigs meer aan. Men schrikt niet van monsterachtig grote rijdende forten en van kanonnen als vuurspuwende draken in rust. Alles is nietig en klein. Snelheden ziet men niet, men kan het oorlogsmaterieel dan slechts vergelijken met insecten, die een weliswaar rumoerig leventje leiden, maar dan alsof het buiten het onze staat. En zelfs de vliegtuigen, waarin men zit, schijnen niet voor de vernietiging gebouwd. De Harvards rondom ons en ook de straaljagers achter ons maakten de indruk een zwerm wespen te zijn boven een bloeiende boomgaard. Advertentie PANG Z.H. de Paus heeft benoemd tot Com mandeur met grote, zilveren ster in de Or de van de H. Gregorius de Grote, Prof. Mr. C. P. M. Romme, Lid der Tweede Ka mer van de Staten Generaal, te Overveen. Donderdag werdc de benoemingshui en de versierselen dezer hoge kerkelijke on derscheiding door Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, te zijnen huize namens het Hoogwaardig Episcopaat aan Prof. Romme overhandigd in het bij zijn van de vice-minister-president Z.Exc. Prof. Dr. L. J. M. Beel, van Z. Exc. A. C. de Bruijn, Minister van Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie, Dr. Kortenhorst, Voorzitter der Tweede Kamer, en enige vrienden en medewerkers van Prof. Romme. Bij deze intieme plechtigheid uitte Z. H. Exc. Mgr. Huibers zijn hoge waardering jegens Prof. Romme als Katholiek van de daad, voor het belangrijke en vaak moeilij ke werk, dat hij uit volle overtuiging voor de Katholieke zaak in Nederland heeft ver richt. Z.H. Exc. wees er daarbij op, dat de Advertentie Castella brengt iets nieuwsiets fijns; onverpakte Bloemenzeep met de geur van pas ontloken rozen en in vier zachte tinten. De heerlijk frisse zeep blijft geheel in de traditie van het wel dadige, rijke schuim. En toch is de prijs maar 20 cent. Nu kan men zonder overdrijving zeggen dat iedere vrouw mooi kan zijn. Iedere vrouw kan zich nu Castella 'aanschaf fen. Als Uw huid is ingesteld op rijk, overvloedig schuim, dan kunt U het beste Castella Spécial kiezen. Andere dames prefereren weer de klassieke Castella Schoonheidszeep. Beide kosten 32 cent. Maar als U slechts een bescheiden bedrag wilt besteden en toch een zeep van naam wilt hebben.neemt u dan Castella Bloemenzeep (20 cent). Katholieke beginselen voor Prof. Romme in al zijn arbeid steeds het richtsnoer zijn geweest en dat hij deze beginselen, gedre ven door oprechte bedoelingen, met kracht en eerlijke overtuiging heeft uitgedragen in het openbare leven. Zijn grote verdien sten en ijveren voor de practische verwe zenlijking van de richtlijnen, neergelegd in Quadragesimo Anno, naast zijn toegewijde ijver op de moeilijke posten door hem be kleed in het Katholieke openbare leven van ons land, worden door dez£" hoge Pau selijke onderscheiding erkend en geëerd. „Ik kan nu nog van landgenoten spreken", zo zei de minister van Ver keer en Waterstaat, rnr. J. Algera, gis termiddag tot de 734 Nederlandse emi granten, die met het regeringsschip ..Groote Beer" uit Rotterdam naar Ca nada vertrokken. De minister sprak van de kade af de vertrekkenden toe, nadat hij van tevoren het schip, waar mee in totaal ongeveer 795 passagiers reizen, had bezichtigd. In zijn gezel schap bevonden zich o.a. de directeur- generaal van Scheepvaart, de heer W L. de Vries, de plaatsvervangend directeur-generaal van Scheepvaart ihr. S. G. van Weede, de directeur van de Holland-Amerika Lijn, de heer W. H. de Monchy. en enige emigratie-autori teiten. De gasten werden rondgeleid door de gezagvoerder kapitein F O. Bouman Het gehele bedrijf der Nederlandse Spoorwegen zal bij gelegenheid van de nationale herdenkingsavond op 4 Mei van 20.00 uur tipt 20.02 worden stopge zet. Ook de treinen zullen twee minu ten stil staan. Directie en personeels- raad zullen 's avonds om 17.55 uur een krans leggen bij het monument nabij hoofdgebouw 3 te Utrecht. 16 Altijd werden ze van tevoren van deze bezoeken per brief op de hoogte gesteld, maar bij deze gelegen heid had Lady Charles in haar agitatie vergeten om de envelop open te maken en de enige waarschuwing, die ze nu hadden, was de aankondiging van Bas- kett 's avonds om zes uur dat Lady Katherine er was. De Lampreys en Roberta waren in de zitkamer bij elkaar gekomen om de aan. komst van Lord Wutherwood af te wachten. Ze waren ongewoon zwijg zaam. Zelfs Mike was door het gevoel van spanning aangegrepen. Hij stond bij de radio en draaide de zoeker snel heen en weer tot iemand hem zei op te houden, waarna hij zich languit op het haardkleed neerwierp en met zijn voe ten tegen elkaar begon te slaan. „Daar is de lift," riep Charles plotse ling. „Mike, je blijft hier en staat op Denk er om, dat je oom Gabriel een hand geeft. En spreek verschrikkelijk netjes met twee woorden. Als ik naar je knik geef je hem de pot." „Die zal Mike wel laten vallen," zei Patch. „Niet waar"! riep Mike verontwaar digd. „En denk eraan,' zei zijn moeder, „als ik voorstel om een charade te spelen, gaan jullie allemaal naar buiten en kom je weer rustig binnen, en doe je er eentje. Wannneer jullie klaar zijn, ga je weer naar buiten, zodat pappa rustig kan praten met oom Gabriel. En denk erom „Kunnen we niet blijven luisteren?" vroeg Patch. „Waarschijnlijk kun je oom G. door de hele flat horen." zei Henry. En denk erom, dat je niet over heksen praat. Oom G heeft er verschrikkelijk het land aan." „Ssst!" „Kunnen we niet gewoon praten?" stelde Frid voor. „Het lijkt wel of er een lijk in de flat is." „Als jij iets weet om te zeggen, zeg het. dan," zei haar vader somber. Frid begon met een hoge stem te pra ten. „Vind je die bloemen daar niet beeldig?" vroeg ze. Niemand antwoord de. In de verte klonk een bel. Ze hoor den Baskett de hal oversteken. .Prachtig, schat," zei Lady Charles vastberaden. In stilte smeekte ze de kinderen, die afwachtend naar de deur zaten te kijken en grimassen naar el kaar maakten. Lady Charles keerde zich tot Roberta. „Robin, lieverd, vertel ons eens iets over je reis. Heb je plezier gehad?" „Ja," zei Roberta; haar hart bonsde tegen haar ribben. „Ja, heel veel. We hebben een gecostumeerd bal gehad." Lady Charles en Frid lachten muzi kaal. De deur ging open en Baskett kwam binnen. „Lady Katherine ISobe, mylady," zei Baskett. „Grote God!" zei Lord Charles. Lady Katherine kwam binnen. Ze liep met korte pasjes en tuurde bemin nelijk door de sigarettenrook. bTeaLamp«ys hielden hun hoofd goed todere^L^lertien1 dage^ M ïartica hoe btTe waren haar teAien^n" ze ÜS? y-rJwintif gaven haar een stoel bij de haard. Ze stelden Roberta aan haar voor en plaag den haar vriendelijk met al haar be schermelingen, en terwijl ze elkaar in paniekstemming aankeken, vroegen ze of ze haar regenjas niet uit wilde doen. „Zo prettig om jullie allemaal te zien," fluisterde Lady Katherine. „Erg prettig om de hele familie bij een te vinden. En Michael ook al thuis met vacantie en zo enorm gegroeid. ters. Ik wil dat Gabriel er zes neemt". „Zes zwakke kleuters?" vroeg Henry. „Wat, lieve?" „Wilt u, dat oom Gabriel zes zwakke kleuters op Deepacres binnenlaat?" „Dat is al het minste wat hij kan doen. Ik ben bang, dat Gabrieliegocentri- sche neigingen heeft, Charles. Hij is erg rijk en hij moet meer aan andere mensen denken dan hij nu doet. Je ma ma zei dat ook altijd. En over Violet hoor ik heel verontrustende dingen. Het .Imogen, hoe gaat het met je," fluis- geschreven en geen antwoord gekregen, terde ze. Het gaat over het Buitenlucht-fonds. Patricia ook trouwens. En de tweelin- schijnt dat ze met spiritisme bezig is gen. Niets zeggen, tweelingen en kijken en met een stel heel gewone mensen in of ik kan raden. Jij bent Stephen, is het donker zit." „Geen spiritisme, lieverd," zei Char iot. „Zwarte kunst." „Wat, lieve?" „Toverij." „O! Juist! Dat is natuurlijk wat an ders. Ik denk dat ze het doet om haac gasten wat te vermaken. Maar dat ver andert niets aan het feit, dat zowel Violet en Gabriel erg egocentrisch wor den. Het zou uitstekend voor hen zijn als ze twee kinderen aannamen." „Tante Kit! In 's hemels naam!" riep Chariot. „Stel dat alsjeblieft niet aan Gabriel voor!" „Stel helemaal niets voor," zei Lord Charles. „Ik smeek u, tante Kit, bemoei u vanmiddag nu niet met Gabriel. Ziet uhij keek angstig op zijn horloge en hield op. „Grote God. Immy," fluis terde hij tegen zijn vrouw, „we moeten er iets aan doen. Ze zal hem razend ma ken. Neem haar mee naar jouw kamer". „Onder welk voorwendsel?" „Bedenk maar iets." „Tante Kit, wilt u mijn slaapkamer eens zien?" „Wat, lieve?" (Wordt vervolgd het niet?" „Ja, tante Kit," zei Colin. „Zie je! Ik wist het wel! Heb je mijn brief gekregen, Imogen?" „Ja, tante Kit. We vonden het erg leuk," zei Chariot. „Ja, ik vroeg me af, of je hem wel gekregen had, want jullie keken alle maal zo verwonderd toen ik binnen kwam. Daarom vroeg' ik het." „We dachten dat u oom Gabriel was," schreeuwde Mike. „Wat lieverd?" „Oom Gabriel!" Lady Katherine streek met een grijze katoenen vinger langs haar lip. „Komt Gabriel, Charles?" „Ja, tante Kit," zei Lord Charles. En omdat ze hem alleen maar confuus aan. staarde, voegde hij er luid aan toe: „hij komt over zaken praten." „We gaan charades doen," balkte Mike. „Ik ben heel blij," zei Lady Katheri ne nadrukkelijk. „Ik wil Gabriel spre ken. Ik heb hem verschillende keren Op het aartsbisschoppelijk paleis te Utrecht is in besloten kring aan Z. H- Exc. mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop coadjutor, de hoge onderscheiding tot Groot-Officier in de orde van Oranje Nassau uitgereikt ter gelegenheid van het eeuwfeest van het Herstel der Hiërarchie. De onderscheiding werd uitgereikt door minister Donker, die vergezeld was van de ministers Beel, Van Thiel en Luns. Minister Donker hield daarbij een toespraak waarin hij er op wees, dat met deze benoeming de regering zowel mgr Alfrink als het Nederlandse Episcopaat in zijn geheel heeft willen onderschei den, dit laatste in verband met het eeuw feest ter zake van de herdenking van het herstel der bisschoppelijke hiërarchie in Nederland, welk feest dit jaar gevierd wordt. De Staat der Nederlanden is weliswaar los van formele banden met enige Kerk. Doch gezien het belangrijke aandeel van de Christelijke kerkgenootschappen in de zorg van het geestelijk en ook van het stoffelijk welzijn van de bevolking, kan de regering niet anders dan met de grootste belangstelling het wel en wee der kerkgenootschappen volgen en zich verheugen in de toegewijde arbeid van hen, die geroepen zijn daaraan leiding te geven. Zo bezien spreekt het vanzelf, dat de regering ter gelegenheid van het eeuwfeest, dat thans in de kring van het R.K. Kerkgenootschap wordt gevierd, uitdrukking heeft willen geven aan haar waardering voor dit kerkgenootschap. Niet alleen omvat dit kerkgenoot schap een belangrijk deel van het Nederlandse volk, doch het gevoelt zich ook één met dat volk. Als voor beeld van dit laatste memoreerde spr. de ondubbelzinnige en moedige houding van het Episcopaat onder de bezielende leiding van Monseigneur de Jong, thans Kardinaal de Jong, in de donkere dagen van de bezet ting. De minister ging dan als volgt voort: Reeds voor dat u tot het thans door u beklede hoge ambt werd geroepen, was uw naam bekend op het gebied der bij belwetenschappen door u te Rijsenburg en later te Nijmegen gedoceerd. De waarde van uw werk in deze tak van studie is wel zonneklaar gebleken uit uw benoeming tot consultor van de Pau selijke Bijbelcommissie. Deze onder scheiding was des te opvallender, waar u de tweede niet te Rome verblijfhou- dende Nederlander zijt, die ooit in deze commissie zitting heeft gehad. Bij de be langrijke positie, in dit opzicht door u in het geestelijk leven van Nederland in genomen, is het echter niet gebleven. In 1951 werd u geroepen tot het ambt, waardoor u in kerkelijk opzicht tot de hoogste leiders van een belangrijk deel der Nederlandse bevolking is gaan beho ren. Het is mij een vreugde u de u ver leende Koninklijke onderscheiding te mogen overhandigen. Dankwoord van Mgr. Alfrink Namens het Hoogwaardig Episcopaat van Nederland dankte Mgr. Alfrink Hare Majesteit en geheel haar regering oprecht voor de hoge onderscheiding, die de minister aan het Hoogwaardig Epis copaat heeft willen uitreiken. Mijn ambtgenoten en ik, zo vervolgde Mgr., zijn door dit bewijs van medeleven en door dit teken van waardering ten zeerste getroffen. En ik kan U de ver zekering geven, dat geheel het Katho lieke volk van Nederland datgene, wat zo juist is gebeurd, met de grootste vreugde zal vernemen. Ik zal mogen veronderstellen, dat de Nederlandse re gering door deze allervriendelijkste geste tegenover het Nederlandse Episcopaat bedoelt uit te drukken, dat zij waarde ring heeft' voor datgene, wat de Katho lieke Kerk in de afgelopen honderd jaar voor het Nederlandse volksbestaan betekend heeft. Ik behoef hiervoor niet terug te grijpen op de gebeurtenissen van de laatste oorlog, die ons nog zo vers in het geheugen liggen en toen wel zo heel duidelijk is gebleken, wat een godsdienstige over tuiging voor het land betekend heeft. Maar in alle omstandigheden blijft het waar, dat het voor een land en voor een volk van onberekenbare waarde is, wanneer de Katholieke Kerk de moge lijkheid heeft cm in alle rust en vrede haar gelovigen te vormen en te leiden naar de principen van onze heilige godsdienst Immers een godsdienstig mens is een goed staatsburger. En een goed katholiek is noodzakelijk een goed lid van onze samenleving. Vanzelfsprekend is het niet de taak van de Kerk om goede staatsbur gers te formeren. Zij heeft een ho gere roeping en een meer geeste lijke taak. Het is de taak, die Christus haar heeft opgelegd om d# waarheid te prediken, die Hij op deze aarde heeft gebracht. Zij heeft niet de opdracht om de mensen op te voeuen tot kinderen van de staat, maar ze oP te voeden tot kinderen Gods. Maar juist daardoor leert zij haar gelovigen alle deugden, die hen ma ken tot goede burgers van het land; zij leert ze eerbied te hebben voor het ge zag; zij leert ze onderdanig te zijn aan de wetten van het land; zij leert ze eerlijkheid, naastenliefde en liefde voor het vaderland. Vandaar dat een wijs bestuurder de waarde van de godsdienst voor het land zal weten te begrijpen en aan de Kerk de gelegen heid niet zal onthouden om haar taak te vervullen in rust en vrede tot zegen van het land. Mgr. Alfrink besloot zijn toespraak als volgt: Excellentie, ik heb de overtuiging, dat ik in deze vriendelijk- geste van de regering datgene mag zien, wat ik zo juist naar voren heb gebracht. Ons Nederlandse volk is altijd een gods dienstig volk geweest. De christelijke levensovertuiging heeft er vanaf de dagen van Willibrord hier in Utrecht diep wortel geschoten. Wanneer ook iemand deze christelijke overtuiging met ons niet kan delen, kan hij toch het inzicht dragen, dat de godsdienstige waarden van de grootste betekenis zijn voor het leven van het individu en voor het leven van geheel de volks gemeenschap. Ik moge U namens het Hoogwaardig Episcopaat oprecht er voor danken, dat de regering deze gedachten naar voren heeft willen brengen. Ik moge de rege ring oprecht danken voor de goede samenwerking, die er in het verleden tussen de regering en de Katholieke Kerk is geweest. Ik wil U namens het Episcopaat graag de verzekering ge ven. dat wij geen andere bedoeling hebben dan deze goede harmonie te bestendigen en te bewaren, omdat wij de overtuiging hebben, dat zij tot heil strekt van de Kerk, maar ook tot heil van ons volk, dat volk, dat wij lief hebben tot in het diepst van onze ziel, dat volk, waarvoor wij alle dagen de Almachtige God vragen, dat Hij het mag zegenen. Bij deze plechtigheid waren mede aanwezig Hunne Hoogw. Exc. Mgr. Mut- saerts en Mgr. Baeten, voorts Mgr. Huurdeman en de beide secretarissen van het Aartsbisdom. President Eisenhower heeft aan Ko ningin Juliana een telegram gezonden, waarin hij H. M., namens het Ameri kaanse volk. zijn gelukwensen aanbiedt ter gelegenheid van Haar verjaardag. Over ongeveer een maand zal de hui dige commandant van het Marinehos pitaal te Overveen, de kapitein ter zee, arts A. W. Mellema, het commando over dit hospitaal neerleggen. Kapitein Mel lema zal worden opgevolgd door de kapitein ter zee, arts W. Creyghton. (Van onze Utrechtse correspondent) Dezer dagen kan men in de Utrechtse Ho- jelkazerne, waar de verbindingstroepen gele gerd zijn, en in de Krom houtkazerne, waar de School Technische Dienst gehuisvest is, groepen jeugdige mensen aantref fen, die, hoewel zij niet of althans voorlopig niet in uniform gestoken zijn, gastvrij worden ontvan gen, en langs velerlei in teressante legerdiensten worden rondgeleid. In de Hojelkazerne ziet men hen staan voor de radiovoertuigen, bij de ra- darapparatuur, bij de telexstations. In de Krom houtkazerne bij werktui gen en technische hulp middelen. Deze groepen worden gevormd door M.T.S.-ers uit Amsterdam, Groningen, Leeuwarden, Den Haag, Breda, Ensche de, Den Bosch, Arnhem, kortom uit vrijwel alle hoeken van het land. Zij nemen deel aan de z.g. Jeugd-Legerdagen. die sinds Januari door het ministerie van Oorlog en de afdeling militaire pers worden «eorganiseerd. Met deze activiteit wor den twee belangen ge diend: het belang van de jeugd, en dat van het le ger. Afgezien van het feit dat het leger over dien sten beschikt die een na dere kennismaking over waard zijn, kan het voor jeugdige studenten die na kortere of langere tijd voor de dienst zullen wor den opgeroepen nuttig zijn nu reeds voor zichzelf een verantwoorde keuze te maken. Voor het leger is het van belang de juiste mensen te hebben op de juiste plaats. De Jeugd-Legerdagen zijn te vergelijken met de ouderdagen. die reeds vier jaar van zoveel nut ge weest zijn voor de samen werking met de ouders der dienstplichtige solda ten en zodoende voor een goede sfeer in de dienst. De burger van heden is nog steeds de soldaat van morgen, zo denkt men bij het leger en in dit licht bezien is het juist, vooral de jeugdige „buitenstaan ders" eens de kans te ge ven poolshoogte te nemen. Reeds zijn er tweehonderd Muloscholen naar ver schillende legeronderdelen geweest, en ongeveer tachtig ambachtsscholen. 800 H.B.S.-ers hebben een uitgebreid bezoek ge bracht aan de K.M.A te Breda. Een nauwkeurig over zicht van de resultaten is natuurlijk moeilijk te ge ven, maar zonder de min ste twijfel zijn deze be langrijk. Men kan dit concluderen uit de inten sieve belangstelling die er tijdens de excursies wordt getoond, en uit de brie ven die er later binnen komen, en waarin dik wijls nog vragen worden gesteld. Niet het minst ook blijkens de resultaten uit de opstellen die er over de opgedane ervarin gen worden gemaakt. Voor de drie beste opstel len worden er prijzen uit geloofd. Ook voor oude ren zijn deze excursies soms instructief: het hoofd van een goed aan geschreven Muloschool, die als begeleider was meegegaan, uitte later zijn verbazing over het feit dat het Nederlandse leger zo sterk van aan zien was veranderd, en niet meer, als vanouds, alleen uit manschappen en tentenkampen bestond! Gistermorgen is de 19-jarige bromfiet ser A. C. Kunkler uit Haarlem-Noord op de Leidsevaart bij het viaduct van de tramlijn AmsterdamZandvoort, in aanraking gekomen met de blauwe tram, die daar ter plaatse de weg oversteekt. De jongeman wilde nog voor de tram doorrijden, doch werd door de voorste wagen gegrepen en 2o ernstig gewond, dat hij in het Diaconessen Ziekenhuis is overleden. Meer dan vierduizend personen zul len deelnemen aan de bondsdag van de Nederlandse Katholieke Bond van Ver- voerspersoneel „St. Raphael", Zondag 3 Mei in de Veemarkthallen te 's-Her- togenbosch. Er zullen zes extra treinen lopen, namelijk van Haarlem, Roosen daal, Arnhem, Heerlen en Maastricht, Eindhoven en Amersfoort. De treinen van de gewone dienstregeling worden 's morgens en 's avonds versterkt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3