Eisenhower wil begrotings uitgaven besnoeien Het spoot van het zwaarcL Mgr. Klooster vandaag bisschop gewijd r Tussen neus en lippen 8.5 milliard minder voor defensie en buitenlandse hulp V.N. niet tegen de aanwijzing van elk Aziatisch land SIAM overweegt mobilisatie onder dreiging van Vietminh tot O.-Duitse Kerk waarschuwt de Staat Frankrijk niet in staat troepen naar Indo-China te zenden Nieuwe Apostolisch-Vicaris van Surabaja Oostenrijk devalueert VRIJDAG 1 MEI 1953 PAGINA 5 „Effectieve militaire kracht onveranderd" Uitlevering van krijgsgevangenen Weer geen vooruitgang bij bestandsbesprekingen Staking bedreigt Frans scheepsvaartverkeer Boerderij verbrand Melkproducenten in V.S. tegen verzachting invoerbeperkingen Plan van Eisenhower Herziening organisatie dep. van Defensie Amerik. legerorder voor Denemarken en Italië Foster Dulles seer bezorgdf" Eén koers: 26 Schilling voor 1 V.S.-dollar „Het Franse boek' Tentoonstelling in Nederland Joachim Röntgen op festival van Prades 15Wij zullen offers moeten brengen, maar wij zullen overwinnen" Driedimensionale Ned. poppenfilm Opleiding van artsen President Eisenhower heeft gisteren op zjjn wekelijkse persconferentie meegedeeld, dat hij de begrotingsuitgaven voor het belastingjaar 195354 met 8,5 milliard dollar zal besnoeien. Deze bezuiniging zal voor het grootste deel worden ver kregen door vermindering van uitgaven voor defensie en hulp aan het buitenland. De president wilde niet zeggen, met welk bedrag de hulp aan het buitenland zou Worden verlaagd. Hij zei, dat hij dezelfde ochtend de leiders van het Congress had meegedeeld, dat hij het Congress zal verzoeken voor het komende belasting jaar 8,5 milliard dollar minder toe te wijzen dan was gevraagd door de vorige regering. Ex-president Truman had in Januari, kort voor zjjn aftreden, de kosten van de Verdediging in 195354 geraamd op 46 milliard cn de uitgaven voor hulp aan het buitenland op 7,6 milliard dollar. President Eisenhower deelde Donder dag voorts mede nog niet te weten, hoe tegen het eind van het belastingjaar 1954 (30 Juni 1954) de Amerikaanse begroting sluitend gemaakt zou kunnen Worden. Ook geloofde hij niet, dat het Congress de verlaagde begroting, die hij binnenkort zou indienen, verder zou kunnen verlagen zonder de politiek van zijn regering te veranderen en de regering in grote verlegenheid te bren gen. De effectieve militaire kracht zou in het komende jaar niet door de voorge- tegenover een positie van zuivere kracht komt te staan". stelde bezuinigingen worden vermin derd. In feite zouden leveranties wor den versneld door concentratie op pro ductie van die uitrusting, die in de on middellijke toekomst de meeste mili taire waarde heeft, aldus verklaarde Eisenhower. „Het program dat wij indienen", zo zeihij, „is een program op lange termijn. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft het bericht tegengesproken Volgens hetwelk het opperbevel der V.N. in Korea elk Aziatisch land onge wenst zou achten als neutrale staat onder welks beheer de krijgsgevangenen zouden komen, die niet naar huis willen terugkeren. Generaal Harrison, de voor naamste geallieerde onderhandelaar, had volgens dit bericht verklaard, dat de ligging in de nabijheid van communis tische landen de Aziatische staten bloot stelt aan communistische invloed. Vol gens sommige berichten zouden de Noordelijken voorstander zijn van het aanwijzen van India als beherende neu trale staat. Na de vergadering van Donderdag vertelde generaal Harrison de verslag gevers dat hij geloofde dat het commu nistische plan om de gevangenen die niet terüg wilden keren naar een Azia tisch land over te brengen in feite de gevangenen zou dwingen te kiezen tus sen naar huis gaan of onderwerping aan een gevangenschap voor onbepaalde tijd. Hij deelde mee dat hij de commu nisten had gezegd, dat zij de geallieer den reeds getoond hadden op welke wijze deze over de Koreaanse krijgsge vangenen die geweigerd hebben gere patrieerd te worden, moeten beschikken. De bijeenkomst van de onderhande laars op Korea heeft vandaag nauwe lijks een half uur geduurd. De commu nisten weigeren gevolg te geven aan het geallieerde verzoek om een ander neu traal land te noemen, waarheen de ge vangenen, die niet gerepatrieerd willen worden, kunnen worden overgebracht. De geallieerden hebben Zweden ge doemd, maar de Noordelijken achtten dit niet practisch. Generaal Harrison, de leider van de delegatie der Verbonde nen, was van mening, dat de Noordelij ken hem door hun houding van stilzwij gen willen pressen het beginsel te aan vaarden, dat alle krijgsgevangenen, die niet gerepatrieerd willen worden, naar een neutraal land moeten worden ge zonden. Voorts hebben de geallieerden een Waarschuwing voorgelezen, dat het feit, dat de communisten hun belofte inzake de uitwisseling van zieken en gewonden niet volledig nakomen, een schaduw werpt, over de bestandsbe sprekingen. De Noordelijken passen immers niet de uiterst ruime marge toe bij het vaststellen van het aantal over te dragen gevangenen, zoals de geallieerden dat doen. Zij deelden de communisten mee, dat er nog tenmin ste 234 niet-Koreanen en 141 Zuid- Koreanen in Noordelijke kampen voor vrijlating in aanmerking komen, het geen door de tegenpartij „opzettelijke laster" werd genoemd. Nadat de Labourfractie in het Britse Dagerhuis zich in felle bewoordingen kad gekant tegen het Amerikaanse aan bod aan communistische vliegers om te- Ui Frankrijk staakten gisteren een aan- arbeiders gedurende enige tijd om hun weti o.a. om loonsverhoging kracht bij *e zetten. Er werd gestaakt door werk nemers van spoorweg- en havenbedrij- en, scheepvaartmaatschappijen, banken, "e!beurswezen en de auto-industrie. Een cing door stuurlieden en andere leden ar bemanningen aan boord van sche en van de „Compagnie Générale Trans- v antique". welke begon in de haven n Ce Havre, is overgeslagen naar an- ntn€ ^ra.nse havens. Sleepbootbeman- 0' gen zijn een sympathie-staking be- hiefn' e niogelij kheid bestaat, dat ™°°r het gehele Franse scheepvaart heer zal worden verlamd. Le u- "lie de France", die Woensdag uit ni "avre zou zijn vertrokken en het dat n6 rf xe"PassaSiersschip „Antilies", Fi°,1}, rciag voor zijn eerste reis naar rans-W est-Indië ko: hde zou zijn vertrokken, die n'et uitvaren. Vele passagiers, Zen hfui,06 "Ile de France" zouden rei- •■Queen m thans Passage geboekt op de door Mary". De stakingen worden tiscLC?^munist.isPhe en niet-communis- vakverenigingen gesteund. koTt^e,nSPasavond is' vermoedelijk door terhnis g' brand ontstaan in het ach- koud orPuVf, boerdei'ij van J. D. Wijn- aan Jt Pr Welsummervèld te Welsum van tL, ?/1' Hoewel de brandweren waren i™°i en. <~dst snei ter Plaatse de boerpJ^J1 .zii "iet verhinderen, dai ■hen mP!- zmg en de stal in vlam- konderf n'ffen' De kalveren en biggen koedel meer worden gered. De in- VerzekPH„gr°tandeels verloren gegaan, zekenng dekt de schade. gen beloning van 100.000 dollar een Rus sische straaljager in handen der verbon denen te spelen, verklaarde premier Churchill gistermiddag, dat dit omkopen van vijanden niet in strijd is met het geldende oorlogsrecht. Voorts achtte Sir Winston het voor de V.S., die 19/20 van de lasten van de Koreaanse oorlog dra gen, niet noodzakelijk om voor elke kwestie steeds de andere deelgenoten van de Verbonden strijdkrachten te raad plegen. Na dc organisatie der zuivelfabrikan- ten heeft ook de bond van melkprodu centen in de V.S. op het Congres een beroep gedaan de beperkingen van de invoer van zuivelproducten niet te ver zachten. Iedere verzachting van de beperkin gen zou catastrofaal voor de Ameri kaanse producenten zijn, daar de Ame rikaanse markt dan overstroomd zou worden door een overmatig grote in voer. De bond verklaarde, dat de uit voer van zuivelproducten slechts voor 3 landen, namelijk Nieuw-Zeeland, Denemarken en Nederland, belangrijke bron van deviezen-inkomsten vermt, en dat deze landen in hoofdzaak naai hun buurlanden of in het sterlinggebied verkopen. Verzachting van de invoer beperkingen zou volgens de bond be tekenen, dat de Amerikaanse veehou der zou worden geofferd op het altaar van de internationale handel. dat vraagt om een constante en vol doende stroom van mensen en mate riaal, zodat elke aspirant-aanvaller De Amerikaanse politiek zou niet gebonden worden aan een „magisch cri- tisch jaar" doch worden gebaseerd op dc gezondere theorie, dat een werkelijk gevaar wellicht jarenlang aanhoudt. De president achtte het mogelijk, dat een toestand van maximale militaire macht liggend binnen de economische moge lijkheden zou kunnen worden bereikt, indien de „logische disciplines" bij de behandeling van militaire (en econo mische zaken afzonderlijk zouden wor den samengevoegd. Als men deze twee echter onafhankelijk van elkaar laat werken, aldus Eisenhower, zou „óf een toestand van twijfelachtige militaire kracht worden bereikt óf een zodanig zorglijke economische positie. dat de militaire positie voortdurend in gevaar is". De commissie voor toewijzing van gelden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren aanbe volen het door ex-president Truman gevraagde bedrag voor het ministerie van Buitenlandse Zaken met 32 procent te besnoeien. Truman had om ruim 1 milliard dollar voor het „State Depart ment" gevraagd. Tevens vroeg de com missie om vermindering van de fondsen voor het ministerie van Handel met 25 procent en van die voor het minis terie van Justitie met 4 procent. De grootste verlaging wordt voorge steld voor het scheepsbouwprcgramma voor het bureau voor de zeescheepvaart. Truman had 118.500.000 dollar aange- vraagd voor de bouw van vier nieuwe vracht- en passagiersschepen en een prototype tankschip. Eisenhower trok deze aanvrage echter in en de commis sie verklaarde zich hiermede accoord. President Eisenhower heeft een plan tot herziening van de organisatie van het departement van Defensie hij het congres ingediend. Volgens dit plan zouden de burgerlijke hoofden van de strijdkrachten meer gezag krijgen ten koste van de Commissie van Staven Het plan voorziet voornamelijk in de benoeming van zes nieuwe onder secretarissen van Defensie en de af schaffing van de raad voor munitie, de raad voor wetenschappelijk onder zoek en ontwikkeling, het bureau voor de leiding van de bevoorrading en het bureau van de directeur van de in stallaties. In zijn boodschap tot het congres zeide Eisenhower dat het per soneel bij de diensten van het depar tement van Defensie met 500 zou kun nen. worden beperkt. De Amerikaanse troepen in Europa hebben bij Italiaanse en Deense fabrie ken bestellingen geplaatst voor ammu nitie ter waarde van ruim 60 millioen dollars. Bij de Sigme te Rome werd een order gepiaatst ter waarde van 54.4 mil lioen dollars. Deze bestelling betekent werk voor 16.000 Italianen gedurende een geheel jaar. Zestig bedrijven zul len medewerken aan de uitvoering van de order. De andere bestelling, die betrek king heeft op ammunitie voor geschut van groot kaliber, en die een waarde heeft van 5.958.000 dollars, is geplaatst bij de Wejra-fabrieken te Kopenhagen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, heeft in de senaatscommissie voor toewijzingen ver klaard zeer bezorgd te zijn over de inval in Laos. Hij zeide dat hij aan het depar tement van Buitenlandse Zaken heeft gevraagd de mogelijkheid van Ameri kaanse tegenmaatregelen te bestuderen. Dulles verklaarde van mening te zijn dat de regeling van de problemen in Indo-China en die van de wapenstilstand in Korea niet aan elkander verbonden moeten worden. Tevens gaf Dulles uit drukking aan zijn vrees dat geheel Zuid- Oost-Azië in handen van de communis ten zal vallen indien de aanval op Laos geen mislukking wordt. In Franse militaire kringen werd gis teren medegedeeld, dat er geen sprake is van het zenden van meer Franse troe pen naar Indo-China. Sommige hoogge plaatste officieren hadden gezinspeeld op de behoefte aan nog 40.000 man, doch volgens genoemde kringen zijn, gezien de Franse verplichtingen elders, geen extra-eenheden besohikbaar voor het front in Indo-China. De voormalige Franse premier Reynaud heeft Donder dag in een rede op de Amerikaanse club te Parijs verklaard, dat de Indo- Chinese kwestie „slechts kan worden op gelost door het scheppen van een groot Vietnamees leger". Slechts dat zou Viet nam zijn onafhankelijkheid doen gevoe len, aldus Reynaud. De premier van Siam, Songgram, verklaarde gisteren dat in Siam een algemene mobilisatie zal worden afge kondigd in geval de dreiging van Vietminh-opstandelingen aan de Sia mese grens groter zou worden. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat, indien de inval in Laos deel uitmaakt van een nieuwe communistische strategie, een inval in Siam zeker zou volgen, hoewel mogelijk enige tijd zou ver strijken voor het zover zou komen. De Siamese regering heeft alle maat regelen genomen met het oog hierop. Het leger en de politie, gesteund door vliegtuigen en tanks, patrouilleren langs de grens met Laos en houden dag en nacht toezicht op het verkeer op de ri vier de Mekong. De Vietminh-opstandelingen hebben een groep Chinees-nationalistisch* guerillastrijders nabij de grens van Bir ma zo goed als omsingeld. Deze guerilla strijders behoorden tot de nationalisti sche strijdkrachten, die na de Chinese burgeroorlog de Birmese grens over schreden. Volgens deze berichten heb ben de opstandelingen 200 kilometer ten Noord-Westen van Loeang Prabang e«. ook nabij de Thailandse grens de rivier de Mekong op verscheidene punten reeds bereikt. In Birmese bladen is Donderdag een beroep gedaan op de Aziatische staten om gezamenlijk te trachten tot regeling der Indo-Chinese kwestie te komen, voor Indo-China een tweede Korea wordt cor 'oowots 78. „Stel u niet aan," snauwt Thorkell de jammerende stuurman toe. „Heksen rijden niet te paard. Dat zijn natuurlijk de ruitersdie hun kamp voor de nacht hebben opgeslagen! We sljiipen naderbij en wanneer ze er niet al te vijandig uitzien, kunnen we hun misschien een. hap eten en een plaats bij het vuur vragen. Volg mij." Wacht een ogenblik," brabbelt Orm haastig, terwijl hij bezwerend zijn armen uitstrekt. Laten we eerst even rustig terug gaan praten, en o luister nu even." Hij struikelt haast over zijn eigen woorden, als hij verder gaat: „Gek, maar ik geloof niet, dat het gaat vriezen vannacht. Het is veel zachter geworden, hè! Maar goed, dat we dat konijn hebben opgegeten. Ik zou geen hap meer door mijn keel kunnen krijgen. Neen, het is tijd, wat uit te rusten. Ik heb zo juist een heel aardig plekje gezien. Net goed om met zijn drieën de nacht door te brengen. Beren zijn hier niet, dus dat kunnen we rustig doen en morgen „Niets, morgen," snijdt Thorkell de woordenstroom van de roerganger af. „Ik wil weten, wie dat zijn en indien ge niet mee wilt, ga ik alleen op verkenning, bibberend oud wijf!" Alleen eh alleen?" stottert Orm wanhopig. Wilt ge er alleen op uittrekken en ons hier achterlaten? Mij? Ehhier? Dat kan niet, dat kunt ge niet doen, dat is een lelijke streek, om een oude zeeman midden in de nacht in het bos achter te laten. Neen, neen, ik ga wel mee ik kom al „Als ge uw huilebalkerige gezicht dan maar dicht houdt," dreigt Thorkell. „Dat gesnater van u moet een uur ver te horen zijn. Erwin, houdt Wolf bij u! Zorg er voor, dat hij ons niet verraadt met zijn gegrom en dat hij niet plotseling vooruit rent. Behoedzaam baant Thorkell zich een weg door het dichte struikgewas cn de anderen volgen hem op de hielen. Erwin heeft Wolf in zijn nekvel gegrepen en fluistert hem af en toe een paar kalmerende woorden toe. Het is alsof het dier begrijpt, wat er van hem verwacht wordt, zo rustig houdt de hond zich. Steeds dichterbij komen ze. Het flakkerende schijnsel van de vlammen werpt een grillige schaduw op de donkere stammen en de geur van brandend naaldhout prik- kelt hun neusgaten. Soms zien zij even een glimp van bewegende gestalten rond het vuur. met ae uiterste voorzichtigheid dringen zij nog dichterbij. Dan schuift Thorkell behoedzaam een paar takken opzij. Drie paar ogen gluren gespannen naar het tafereel voor hen. En wat zij zien, doet hun de adem stokken in de keel. Op 2 vicaris at deden we des zomers toch toen het vlotte korte manteltje er nog niet was? „Shortie" is tegenwoordig de officiële naam van dit kledingstuk en daarmee wil men de vroegere naam „finger tip" verdringen. (Of men nu door de anglicistische hond of kat wordt gebeten). Het manteltje van de foto is uit de boutique van de Parijzenaar Henry a la Pensee. Het is van lichtgele zachte wol, en gedragen op een donkere strakke rok komt het uitstekend tot zijn recht. Veel van deze manteltjes, bedoeld voor voorjaar en zomer, die ook door de Nederlandse confectie in grote variatie gemaakt worden, hebben een driekwart mouw, wat de suggestie van luchtigheid verhoogt. Voor ons klimaat is het een ideale dracht, zeker nu ze aan élégance, vergeleken bij vorig jaar, zeer gewonnen hebben. De Nationale Bank van Oostenrijk heeft bekend gemaakt, dat met ingang van 1 Mei het tot dusverre toegepaste stelsel van dubbele wisselkoersen voor de Schilling zal kom.n te vervallen, en dat er voortaan voor iedere valuta slechts één wisselkoers zal gelden, die gebaseerd zal zijn op een verhouding van 26 Schilling voor een Amerikaanse dollar. Zachtaardig echtgenoot In Hackensack in New Jersey stond Anthony Adamo terecht, om dat hij zijn vrouw zou hebben geslagen. Anthony ont kende heftig en verklaar de: „Ik heb geen vinger meer naar haar uitgesto ken, sinds ik 'in Januari 1950 haar arm heb ge broken". Exterritoriaal spijbelen Een jongen, die genoeg lijk speelde op het nieuwe speelterrein van de UNO, grinnekte, toen hij de di rectrice van zijn school zag staan, die hem wenk te weer naar de klas te gaan. „Ha, ha, u kunt me hier fijn niet pakken", riep de veelbelovende knaap, „ik ben op 'inter nationaal terrein". De directrice moest toegeven, dat hij gelijk had, want krachtens een overeenkomst tussen de UNO en de V. S. valt het gehele terrein van bijna zeven hectaren, waarop het hoofdkwartier van de UNO is gebouwd, onder de uitsluitende jurisdictie van de UNO. De Ameri- kaanse politie kan daar niet optreden zonder toe stemming van de v-olken- organisatie. De directrice begon dus via officiële kanalen te werken om de knaap in haar macht te krijgen. Zij rapporteerde het geval aan de ambtenaar van de commissie tot wering van schoolverzuim en deze belde de UNO op. Als de jongeman eer eens op het UNO-terrein gaat spelen, zal hij tot de ontdekking komen, dat het exterritoriaal spijbe len is, want de UNO heeft voornoemde ambtenaar thans officieel gemachtigd het terrein te betreden en hem naar school te diri geren. Canadese legerorder Legervoorschriften zijn over de hele wereld be kend om hun efficiency. Wat denkt u van deze Canadese order? Het is voor manschappendie overzee gelegerd zijn, verboden de volgende voorwerpen naar huis te zenden: motorfietsen, vliegtuigen, instrumen ten, bedoeld voor het doen van medische ope raties en machine-onder delen. Lief leeuwtje Een jongeman te Syd ney wilde een dircus- leeuw aaien en stak zijn arm door de tralies. De doktoren hebben de arm op honderd plaatsen moe ten hechten. Volmaakte grasmaai- machine Een gepensionneerd of ficier van de Britse vloot heeft een apparaat uitge vonden, door middel waarvan een gemotori seerde grasmaaimach'ine het werk kan voortzet ten, terwijl u met uw be nen op tafel een dutje doet over een boek. Maar liet ding werkt alleen op cirkelvormige gras velden en trekt zich niets aan van rare hoeken. Het apparaat is te Lon den gedemonstreerd en werkte volmaakt. De maaimachine sneed in steeds groter wordende cirkels net gras af tot de middellijn van het ge- maaüde stuk ongeveer 120 meter bedroeg. De machine zit vast aan een draad, die wordt gevierd, naarmate zij vordert, zodat de machi ne zich in steeds wijder wordende cirkels be weegt. Binnenkort zal een grote vrachtauto uit Parijs in Nederland arriveren, vol geladen met Franse boeken. Deze boe ken zullen in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam worden ten toon gesteld. Ook de vitrines, waarin deze boeken zullen komen te liggen, worden uit de Franse hoofdstad aangevoerd. De expositie is voortgevloeid uit be sprekingen, die gehouden zijn door de gemengd technische commissie tot uitvoering van het Frans-Nederlands cultureel accoord. De tentoonstelling zal in Den Haag worden gehouden van 11 tot 18 Mei in de lounge van het Grand Hotel te Sche- veningen, te Amsterdam van 26 Mei tot 7 Juni in „Arti et Amicitae" en te Rotterdam van 13 tot 21 Juni in „De Kunstkring". Het hoogtepunt van de tentoonstelling ^al worden gevormd door de prachtige moderne banden, waarvan de duurste fres. 200.000 kost. In totaal worden 5000 boeken en tijdschriften geëxposeerd. De violist Joachim Röntgen is als enige Nederlander uitgenodigd deel uit te ma ken van het internationaal samengestelde kamefbrkest voor het festival van Prades, dat van 14 Juni tot 7 Juli a.s. wordt ge houden onder leiding van Pablo Casals. Op dit festival zullen vijf orkestwerken en vijf werken van kamermuziek, onder meer van Bach, Mozart, Beethoven en Schubert wor den uitgevoerd. Maart 1953 ontving de pro van Surabaja, pastoor H. van Mecgen C.M. van de pauselijke inter nuntius te Djakarta, mgr. G. dc Jonghe d'Ardoye, liet telegrafisch bericht, dat dc Kardinaal-Prefect van de Congrega tie voor de Voortplanting van het^ Ge loof tot apostolisch-vicaris van Sura baja, als opvolger van wijlen mgr. M. Verhoeks C.M., had benoemd drs. J. A. M. Klooster C.M. Joannes Antonius Maria Klooster werd geboren in Indonesië en wel te Djatiroto (Oost-Java) waar zijn vader werkzaam was bij het onderwijs. Later verliet zijn vader Djatiroto om als hoofd van de school te fungeren in Tulung-Agung (Oost-Java). Daar groei de de kleine Jan verder op. Toen hij later, reeds missionaris geworden, eens met 'een confrater in Tulung-Agung vertoefde, werd hij plotseling herkend door een oude vrouw die vroeger baboe was geweest bij zijn ouders. Opgetogen kwam ze toegelopen en riep spontaan uit: „Wah, adoe: Ik had wel gedacht dat Sinjo Jan nog eens pastoor zou wor den! Slamat, slamat." Dat hij het nog eens tot Kandjeng Biskop zou brengen kon zij niet vermoeden. Nadat de familie Klooster terugge keerd was in Nederland bezocht Jan het St. Vincentiusseminarie te Wern- houtsburg bij Zundert (N.-Br.) voor zijn humaniora, en voltooide zijn hogere studies in het Missiehuis St. Jozef te Helden-Panningen (L.L Na de priesterwijding op 29 Juni 1936 volgde al spoedig de benoeming voor de missie van Java, welke de neomist zo na aan het hart lag, omdat hij van jongsaf met zeden en gewoonten van het volk vertrouwd was geraakt. Pastoor Klooster zag zich geplaatst op de bloeiende missiestatie Blitar. Daarna vinden wij hem terug te Surabaja, eerst in de parochie Kepandjen, later in die van Ketabang. Hier werkte hij tot 19 Juni 1940, toen hij tot hoofdpastoor benoemd werd van de B.P.M.-stad Tjepu, eveneens een cen trum van een veelbelovende missie. Bij de overval door de Japanners vluchtte pastoor Klooster over Djombang naar Madiun en kwam tenslotte in Ke- diri terecht. Daar deed hij tijdens de eerste jaren van de bezetting weer goed werk. Eind Augustus 1943 brak de interne ringsperiode aan, welke twee volle ja ren duurde, eerst te Kediri, later te Tji- mahi en eindelijk te Baros. Lichamelijk verzwakt, doch met ongebroken geest kracht, keerde pastoor Klooster na de Japanse capitulatie met zijn confraters naar Kediri terug, om weer aan het werk te gaan. Helaas, weldra volgde een nieu we internering, die van October 1945 tot October 1946 duren zou. Na zijn tweede bevrijding arriveerde pastoor Klooster te Surabaia en kon hij op 4 December 1946, tot herstel van krachten, met ver lof naar Nederland gaan. Dat verlof werd benut tot verdere studie te Leiden Hij slaagde er in December 1952 voor zijn doctoraal in de vergelijkende Indo nesische taalwetenschappen. Klaar voor de Kerk De voorbereiding was ten einde; de candidaat klaar voor de taak die hem wachtte. Heel zijn jeugd, in Indonesië doorgebracht, was als een verwijderde en algemene opleiding geweest. Daarna was hem de meer gespecialiseerde op leiding als missionaris te beurt gevallen, doordat hij als bij toeval in bijna alle staties van het Vicariaat te werk gesteld was geweest en aldus al zijn medemis sionarissen en hun werk van nabij had leren kennen. Zowel onder de Euro peanen als onder de Javanen, zowel als hulppriester als in zijn hoedanig heid van hoofdpastoor, had hij zich onderscheiden door zijn rijke gaven van geest en hart. In de afzondering van het kamp was al zijn ervaring nog meer bezonken en de priester in hem gelouterd en geheiligd door geduldig lijden. In het mededelingenkastje aan de buitenmuur van de Marienkirchc in de Russische sector van Berlijn, waar bis schop Otto Dibelius maandelijks preekt, is een waarschuwing aan de Oost-Duitse regering opgehangen ondertekend door de deken Ileinrich Gruber. In deze ver klaring neemt Gruber het volledig op voor de jcugdpredikant van de kerk Reinhold George die 26 Februari j.l. door de communistische politie gearres teerd werd onder beschuldiging zijn uit jonge protestanten bestaande discussie groep aan te zetten „misdaden" te be gaan tegen de Oost-Duitse staat. In de communistische campagne tot vernietiging van de protestantse jeugd beweging zijn reeds 50 dominee's gear resteerd. De verklaring besloot met de woor den: „Waarschijnlijk zullen nog groter offers van onze dominee's en congrega ties gevraagd worden dan tijdens de kerkstrijd in de nazi-tijd. Wij weten al leen dat wij zullen winnen en dat het dit keer geen twaalf jaar zal duren". Zijn enig ideaal was: eenmaal voor dat volk van Indonesië, onder veranderde omstandigheden, weer met nieuwe ijver en wellicht nieuwe methodes te gaan werken. Vooral nu in eigen Klein- en Groot-Seminarie een reeds talrijke groep medewerkers werd gevormd voor de be kering van hun landgenoten. Tevoren reeds stond nij bekend als iemand die zich geheel belangeloos gaf aan de grote taak welke bij hem was: te dienen in de Missie. Ook hadden zijn spreekwoordelijk ge worden accuratesse, zijn rustig overleg, zijn nooit falende werkelijkheidszin en niet het minst zijn innemend karakter, met een uitgesproken gevoel voor hu mor, hem reeds dc algemene sympathie bezorgd. Men was dan ook gerechtigd de schoonste verwachtingen te koesteren omtrent zijn aanstaande apostolaat in Indonesië. Toen pater Klooster na zijn doctoraal examen te Leiden eindelijk wat rust hoopte te vinden, stond zijn overheid er per se op dat hij onverwijld naar Indonesië terug zou keren. Per K.L.M. vloog hij naar Djakarta, waar hij 26 Januari 1.1. aankwam. Hoe onbevangen hij nog stond tegenover de toekomst, moge blijken uit een schrijven aan ..Missiefront", waarin hij zijn reisver haal besluit met de woorden: „Ik ben best tevreden met de wisseling van de cor. al is het wat snel gegaan." ..Arge loze profetie" tekent „Missiefront" hierbij aan, ..want het laatste decor zou hem niet door de K.L.M.doch door Rome worden gereserveerd." 2 Maart 1.1. werd pater drs. J A. M. Klooster door Rome op de commando post geplaatst en benoemd tot Aposto- lisch-Vicaris van Surabaia. Het Nieuw Surabaiasch Handelsblad schreef, toen de benoeming bekend werd: „In de zich snel uitbreidende wederopbouw, geestelijk en materieel, van de missie van Surabaia wacht Hem een zware Jaak. Het bezadigde en ge zonde oordeel van de nieuwe Titularis, zijn kennis van de plaatselijke toestan den en van de talen in heel het Vica riaat, zijn hoge en ernstige levensopvat ting, zijn ijver voor het apostolaat, blij ken waarborgen dat Rome de belangen yan het Vicariaat in bekwame handen heeft gelegd." In weerwil van de bekende beschei denheid van de nieuwe gezagdrager en het besef van de drukkende last op zijn schouders gelegd, klinkt uit zijn devies: „Evangelizare divitias Christi" de moe dige ambitie om, met Gods hulp en de medewerking van de 50 priesters, 30 broeders en fraters, 125 zusters en 21.000 katholieken van zijn Vicariaat, de „Rijkdommen van Christus als blijde boodschap te brengen" onder de bijna 9 millioen zielen van zijn ressort. En zo heeft dan vandaag de nieuw benoemde Apostolisch Vicaris van Su rabaia de bisschopswijding ontvangen uit' de handen van de Pauselijke Inter nuntius Mgr. G de Jonghe d'Ardoye. met als mede-consecratoren de twee Javaanse bisschoppen Mgr. A. Soegia- pranata S.J. van Semarang en Mgr. A. Djajasepoetra S.J. van Djakarta. De nieuw-gewijde Apostolisch Vicaris van Surabaia zal tevens titulair bis schop heten van Germanicopolis, een vroeger bisdom in Klein-Azië. Ook uit Nederland ons aller wens, ons aller bede: „Ad muitos annos! Feli- citer!" Nog vele jaren van gezegend be stuur. J. WOLTERS C.M. (Lazarist) oud-missionaris van Surabaia. Joop Geesink („Dollywood") heeft Woensdag telegrafisch bericht ont vangen dat hem de grote prijs is ten deel gevallen in het der de internationale concours van reclamefilms ter gelegenheid van de Fiera di Milano (Jaarbeurs van Mi laan) voor zijn „Kermesse Fantastique". Tevens is aan zijn vertegenwoordiger in Italië de beker uitgereikt, verbonden aan de eerste prijs, die hij vorig jaar op de Biennale van Venetië met dit filmpje heeft behaald. Dit werd gister middag medegedeeld op een conferen tie in de studio, waar Joop Geesink te vens zijn eerste 3 d-product vertoonde, een reclamepoppenfilm voor Philips: „Star of the screen" We komen hier Zaterdag in onze filmrubriek op terug. Bij besluit van de staatssecretaris van Volksgezondheid is het Nederlands insti tuut voor praeventieve geneeskunde te Leiden, aangewezen als instelling voor het theoretische deel van de bijzondere oplei ding van artsen, als bedoeld in artikel 13 van de wet bevolkingsonderzoek op tuber culose van 13 Juli 1951.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5