Bebellen bedreigen de van Laos ONHEILSPELLENDE STILTE ROND LOEANG PRABANG Fransen kunnen slechts gissen van welke kant de aanval op de stad sal komen Pravda: „koude oorlog moet beëindigd worden" Bom ontploft, terwijl Peron een redevoering houdt Tot hoofd en hart Rustigste 1 Mei-viering sinds jaren Een millioen demonstranten in Oost- en West-Berlijn AMERIKA BEZUINIGT G w Koreaanse krijgsgevangenen in Engeland teruggekeerd Sovjets houden van alle volkeren Meningsverschil "KlRKlH BOUWtH ZATERDAG 2 MEI 1953 77ste JAARGANG No. 25673 Tornado teistert Amerik. stad Veertien doden, 250 gewonden India zal zich buiten een nieuwe oorlog houden TENNISSHORTS - SHIRTS FLORA EN HAARLEM LICHTSTAD 4 MEI 's AVONDS GESLOTEN *v Berlijns bisschop weigert gevorderd retraitehuis te ontruimen In één jaar 2532 krijgsgevangenen om gekomen in rode kampen De week van Eisenhower's begroting Moordaanslag op stiefmoeder BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 ölJkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE CÜURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5J0 uur 's avonds tel. 21544. Rond de hoofdstad van Laos heerst een onheilspellende stilte. Troepen van de Franse unie hebben gisteren vergeefs getracht het contact te herstellen met de opstandelingen in het beboste berggebied rond Loeang Prabang, de hoofdstad van de staat Laos. Dit contact moet worden hersteld wil men kunnen gissen van ^velke kant de verwachte aanval op de stad zal komen. De Franse luchtmacht Beeft de voornaamste aanvoerweg van de opstandelingen, van Laos naar centraal- Vietnam, bestookt en een aantal voertuigen in brand geschoten. DE OOPLOG IN INPO-CHINA :.-4Guerilla's KJ LL 6 Hanoi SSmNeua Pr/tfing Xieno Khoear vienhan Paksané»A SIAM (thailan d) l-MfM CAMBODJA PnomppnK O p ©Saigo Indonesië Veertien personen zijn om het leven gekomen en 250 personen werden ge- wond tengevolge van een tornado, die Donderdagavond de stad Warner Ro bins in de 'Amerikaanse staat Georgia heeft geteisterd. Een kind i'-an vier jaar en een vrouw kwamen om het leven, toen de wervelstorm de auto, tvaarin zij trachtten te vluchten, ver nielde. In het stadje werd een blok van 250 flatwoningen verwoest. Ook een basis van de luchtmacht bij de stad werd ge troffen, terwijl in de omgeving veel schade werd aangericht. Premier Nehroe van India heeft Vrij dag verklaard, dat India zich buiten elke nieuwe oorlog zou houden. „Wij gillen geen oorlog en wij dienen wan hopig te trachten de vrede te hahdha- Ven, doch in geval van uitbreken van een nieuwe oorlog zal India zich daar buiten houden", aldus verklaarde de Premier. Hij voegde hieraan toe. dat de we reldsituatie heden ten dage zo is, dat elke oorlog tussen de grote mogendhe den een terugslag zou hebben op an dere landen, India niet uitgezonderd. Advertentie Verwachting tot Zondagavond: Morgen overdag vrij zonnig en droog weer, maar vanavond in het jOUid-Oosten van het land een kleine *ans op onweer. Overwegend matige wind tussen Noord en Oost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zondag: Zon 5-07- '■25. Maandag: ^Taan 1.13—8.: -20.08. Maan 0.28 Zon 5.05—20-09. 39. Franse militaire waarnemers begrij pen niet waarom de slag nog niet is begonnen, als tenminste Loeang Pra bang een der hoofddoelen van de op standelingen is, zoals men algemeen aanneemt. Intussen maken de Franse verdedigers van deze periode van rust gebruik om de verdediging te organise ren en per vliegtuig artillerie aan te voeren. Volgens de traditie zal Laos ver loren zijn, ir dien de heilige gouden Boeddha in het koninklijk paleis te Loeang Prabang verloren gaat. Ko ning Sisavong Vong en vele van zijn onderdanen geloven in de voorspel ling van een der heiligste mannen van Laos, volgens welke de vijand de stad niet dichter dan tot 20 kilometer zal naderen en daarna teruggedron gen zal worden. Drie dagen geleden reeds waren de opstandelingen waargenomen op pun ten, die slechts 25 kilometer van Loe ang Prabang lagen. Zij maakten toen een omtrekkende beweging in de rich ting van de rivier de Mekong en de voornaamste verbindingsweg met de Franse troepen op de vlakte der urnen, 160 kilometer meer naar het Zuid- Oosten. Op de herdenkingsdag der gevallenen, 4 Mei, zullen de Haarlemse Lichtstad attracties van 5 uur af gesloten zijn. "De feestverlichting wordt die avond niet ontstoken. „Flora" en „Keukenhof" Slui ten om 6 uur I llll 1000 hm VIA OE ME-KONG IS THAILAND EN BIRMA BEREIKBAAR VOLKSREP Kanton SI-KIANO Mandtlay oeAmpf- THAILAND^ Baimo BEVOORRADING F*R VLIEGTUIG VAN DE GUERILLA'S OR MALAKKA Sumatra BEZET DOOR DE GUERILLA'S De bisschop van Berlijn, Mgr. W. Weskamm. heeft bij de burgemeester van Oost-Berlijn een scherp protest in gediend tegen de inbeslagneming van het retraitehuis in Berlijn-Biesdorf, dat in de Russische sector der stad is ge legen. De bisschop noemt deze daad van het Oost-Berlijnse stadsbestuur „een openlijke aanval op de rechten der Kerk". De burgemeester van Oost-Ber lijn, de communist Friedrich Ebert, had per 30 April de ontruiming van het retraitehuis bevolen. Bovendien zouden nog acht andere bezittingen der Kerk in Oost-Berlijn onteigend worden. De bisschop heeft aan de leiding van het retraitehuis opdracht gegeven het werk gewoon voort te zetten. Ook het tehuis voor ouden van dagen, dat door de Oost-Berlijnse maatregelen was getrof fen, kreeg van de bisschop te horen, dat het zich niet aan de bevelen v?n het gemeentebestuur had te storéh. „Ik kën die eenzijdige machtsmethoden tegen over de kerkelijke instellingen niet zon der meer accepteren," aldus heeft mgr. Weskamm verklaard. De uit Noord-Korea teruggekeerde Amerikaanse krijgsgevangene, sergeant James F. Daniel, heeft vandaag in Tokio verklaard, dat hij in Noord-Korea in zage had van de medische statistieken der communisten en dat hem daaruit was gebleken, dat er binnen een jaar tijd 2532 geallieerde krijgsgevangenen tengevolge van ziekten en uitputting waren omgekomen. Volgens Daniel wa ren binnen 2,5 maand in het beruchte kamp in de dodenvallei, halverwege tussen Koenoe en de krijgsgevangenen kampen in Pjoklong, 931 geallieerde krijgsgevangenen gestorven. Dit was ge beurd tussen 26 December 1930 en 3 Maart 1951. Daniel verklaarde, dat hij inzage had van de medische statistieken, omdat nij in de dodenvallei en later in Pjoktong als ziekenverzorger werkzaam was. In December 1950 was hij bij een commu nistische wegversperring met 271 andere soldaten krijgsgevangen gemaakt. Van deze 271 waren 71 gewond. De 71 ge wonden, zei hij, werden 's nachts ver voerd. De auto's, waarin zij zich bevon den, werden door de communisten be schoten. Daniël voegde eraan toe, "dat de communisten wellicht niet wisten, dat de voertuigen gewonden transpor teerden. Hij vertelde ook, dat de Chi nezen de gewonden uiteindelijk hadden achtergelaten en alleen de 200 gezonde krijgsgevangenen met zich meegenomen hadden. „De Zeven Provinciën", een van de twee gloednieuwe kruisers van de Ko ninklijke Marine, ligt klaar voor de gebruikelijke proefvaarten in de haven van Rotterdam. Het zusterschip van „De Zeven Provinciën", de „De Ruyter", is gis teren van een lange proefvaart op de Noordzee in Rotterdam teruggekeerd. 79 De Sovjet-journalist Ilja Ehrenburg heeft Vrijdag in een artikel in de „Prawda", het orgaan van de Russische communistische partij, verklaard, dat een bestand in de „hete oorlog, die Ko rea verscheurt", diende te worden ge volgd door vrede en beëindiging van de „koude oorlog, die alle volken ruïneert". „De tijd voor de monoloog is voorbij nu is de tijd voor de samenspraak ge komen", aldus Ehrenburg. „Men kon elkander niet slechts op het slagveld,, zoals acht jaar geleden, op vriendschap pelijke voet ontmoeten", zo schreef hij, „doch ook in vredestijd. Een ontmoeting van de arbeidende bevolking aan de oever van de Moskwa of van de Hudson zou even kameraadschappelijk kunnen zijn als de ontmoeting tussen soldaten aan de oever van de Elbe". Ehrenburg verzekerde het „hard wer kende Britse volk", „dat volk met grote geestelijke durf en prachtige waardig heid", dat het Sovjet-volk de Britse cul tuur en traditie eerbiedigt en in vriend schap met het Britse volk wil samen leven. Hij verklaarde, dat dë Sovjets van Frankrijk houden en dat zij tot een vrede willen komen, die „zowel Minsk als Straatsburg tegen een nieuw gevaar zal beschermen" „De Russen wensen het Duitse volk een gelukkige toekomst, zij begroeten het Italiaanse volk en vertrouwen op de rede en het geweten van alle vol ken," aldus besloot Ehrenburg. In regeringskringen in Bonn meent men, dat het artikel van Ehrenburg Afrij? Argentijnse hoofdstad Buenos t'an n n gisteren en in de nacht bon, on<Ierdag op Vrijdag verscheidene de Jexplosies plaatsgevonden. Een van I>- am1*en ontplofte toen President De gisteren het 86e Congres opende. ^ouw* i?Sie was 'n parlementsge- *iin "oorhaar toen de president er rede uitsprak. WitT,aanzien van Argentinië in het do0r nd v erd opzettelijk ondermijnd bersoi^en 5ro?P buitenlandse agenten en i* -Sani»Tt2es, aldus verklaarde Peron 2vn toespraak. in Yin voorbeelden van valse berichtge- ti noemde Peron o.a., dat imperialis- Zend Porsbureaux siechts honderddui- *hUlinÜ tena.ren kunnen tellen als een Op ha» arbeiders zich heeft verzameld jj t ..Plaza Del Mayo". Volop-, lmPerialisme verhinderde voorts, ®en „,S President Peron, dat vorderin- *enhpi^r- "i #emaakt op de weg naar 'en ln Zuid-Amerika. Hij sprak van hetonipagne van „rglistige leugens", bijzonder gericht tegen de sa menwerking tussen Argentinië en Chili. De Amerikaanse ambassadeur in Argen tinië heeft Vrijdag de Argentijnse mi nister van Buitenlandse Zaken ge vraagd de veiligheid van Amerikaanse correspondenten in Argentinië te ver zekeren. In regeringskringen in Argentinië werd Vrijdag medegedeeld, dat bij het onderzoek naar de, bomontploffingen een spoor was gevonden,' dat leidde naar een luchtvaartclub te Concordia nabij de grens met Uruguay. Men ver moedt, dat de ontplofbare stoffen met vliegtuigen over de grens zijn gesmok keld. Bij twaalf luchtvaartclubs was reeds een onderzoek ingesteld. Elk lied, ook dat van het ver- driet, heeft eens een slot. klaarblijkelijk voor binnenlands politiek gebruik in de Sovjet-Unie is bedoeld. Als men in Moskou verwacht, dat de Westelijke waakzaamheid door deze „vriendelijke lenteboodschap" zal ver slappen, vergist men zich, aldus deze kringen. De 1 Mei-viering in Europa is een van de rustigste van de laatste jaren geweest. De enige ernstige ongeregeldheid deed zich voor in het Noorden van Frankrijk, waar demonstranten, onder Wie 350 Noord-Afrikaanse nationalisten, met de poli tie in botsing kwamen. In het verdeelde Berlijn namen ongeyeej een millioen mensen gelijkelijk verdeeld over communistische en socialistische bijéén komsten, die op ongeveer een kilometer afstand van elkaar werden gehouden aan de viering deel. De versterkte politie was in staat de menigten in bedwang te houden. De Europese communisten hadden blijkbaar het consigne van Moskou gekregen, zich ordelijk te gedragen en bovendien hadden de 1 Mei-leuzen niet het provo cerende karakter van de voorgaande jaren. Oost-Duitsland maakte van de 1 Mei viering gebruik door zijn nieuwe „Wehr- macht" te presenteren. Een défilé van 500.000 communistische demonstranten in Oost-Berlijn, werd in de namiddag besloten met een parade van Duitse sol daten, matrozen en vliegers in unifor men van Russische snit. Op deze militaire parade liepen ook 2000 jeugdige mannen en vrouwen van de „Vereniging voor Sport en Techniek" mee. De manschappen in khaki-unifor- men gestoken en met kleine luchtbuk sen gewapend, schreeuwden anti-Ameri kaanse leuzen en zagen er uit als ean soort van jeugd-militie. Ondanks het feit, dat een millioen Duitsers aan beide zijden van de Bran denburger Tor bjjeen waren voor in wezen vijandelijke demonstraties, was het de vreedzaamste Berlijnse middag sinds het ernde van de oorlog. In tegen stelling tot de herrie en massale arres taties van vroegere jaren, konden de Oost- eh West-Berlijnse politie ditmaal mededelen, dat er geen wanordelijkhe den voorgevallen waren. Tengevolge van het buitengewoon warme weer vielen echter 2000 demonstranten flauw. De Belgische socialistenleider Spaak verklaarde tijdens de meeting in West- Berlijn, dat Berlijn de meest Euro pese stad is en een voorbeeld voor alle. Hij waarschuwde er tegen zich „niet door de glimlach van het Krem lin te laten beetnemen" en zei: „Wij edurende de verkiezingscampagne heeft de Ameri kaanse Republikeinse partij vorig jaar herhaaldelijk verklaard, dat er bezuinigd moest worden. De Repu blikeinen waren van mening, dat de Democratische regering te royaal omsprong met het geld van de belastingbetaler. Toen Eisenhower in Januari aan het bewind kwam, heeft hij dan ook voortdurend naar mogelijkheden gezocht om de staatsuitgaven te besnoeien, zonder evenwel de veiligheid van de V.S. en de vrije wereld in gevaar te brengen. De ontwerp-begroting, die door zijn voorganger, Truman, vlak voor diens aftreden werd ingediend, heeft president Eisen hower aan een nauwlettend onderzoek onderworpen en hij is tot de conclusie gekomen, dat hij met een aanzienlijk kleiner bedrag zou kunnen toekomen. De begroting voor het belastingjaar, dat op 1 Juli begint, is door Eisenhower op een bedrag gesteld, dat ruim 10% lager ligt dan de som, die Truman dacht nodig te hebben. Truman had het totaal geschat op 78,6 milliard dollar, terwijl zijn opvolger met 70,1 milliard meent te kunnen volstaan. De besnoeiingen raken vooral de posten: defensie en hulp aan het buiten land, maar de president heeft uitdrukkelijk verklaard, dat de verdediging van Amerika en die van de bondgenoten niet geschaad zou worden. En wat dë beperking van de steun aan andere landen betreft, heeft hij verklaard, dat de vermindering van de hulpverlening geleidelijk aan zou plaats vinden. In de verkiezingscampagne werd de Amerikanen door de Republikeinen vermindering van de belastingen toegezegd; een belofte, die uiteraard indruk gemaakt heeft. Er is ech ter nooit bij verteld, wanneer die belastingverlaging in zou gaan. Het blijkt nu, dat de inwoners van de V.S. nog enige tijd op de inlossing van deze toezegging zullen moeten wachten, want Eisenhower heeft nog geen kans gezien een dergelijke maatregel te treffen. De begroting, zo als die nu voorgesteld wordt, is nog niet in evenwicht, en het fiscale Jaar '53—'54 begint met een tekort. Voor de verdediging zal ongeveer 5 milliard dollar min der worden uitgegeven dan de 46 milliard, die Truman had voorgesteld. De beperking van het programma voor de hulp aan het buitenland, oorspronkelijk 7,6 milliard, bedraagt 1,8 milliard. De binnenlandse uitgaven worden verminderd met 1,2 milliard en op de Amerikaanse atoomprojecten moet een kwart milliard bezuinigd worden. De president, die Don derdag te Washington in een persconferentie zijn nieuwe begroting inleidde, heeft echter gezegd, dat zijn budget niet definitief is en dat de besnoeiing van 8,5 milliard op het voorstel van Truman nog gewijzigd kon worden. Het plan moet trouwens aan het Amerikaanse Congress ter goed keuring worden voorgelegd. In de toelichting, waarvan Eisenhower eergisteren zijn cijfers vergezeld deed gaan, heeft hij overigens nog eens gehamerd op enkele stellingen, die hij in zijn grote rede van 16 April naar voren had gebracht. Opnieuw stelde hij vast, dat men niet moest werken naar een bepaalde datum, waarop de kracht van de vrije wereld maximaal zou moeten zijn, en dat men niet voortdurend moest praten van een bepaald critiek jaar. De bedreiging is van meer permanente aard, aldus Eisenhower, en wij zullen dus onze defensie- politiek voor een langdurige periode moeten vaststellen. Nog eens zei hij, dat Amerika en de bondgenoten van de V.S. de huidige bewapeningswedloop van de hand wijzen en dat hij de grote uitgaven' voor militaire doeleinden be treurt. „Maar zolang de bedreiging blijft bestaan, zullen wij de lasten, die de verdediging ons oplegt, vastbesloten dra gen," zo besloot hij zijn uiteenzetting. Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, had Woensdagavond in een rede voor de radio en de televisie al het een en ander gezegd over de voorgestel de vermindering van de hulp aan het buitenland. Hij ver geleek de „schenkingen" met krukken, die de invalide landen ter beschikking waren gesteld. Maar de krukken moesten weggeworpen worden, zodra de betreffende naties economisch weer gezond waren. Dulles schijnt in de recente besprekingen met West-Europese staatslieden tot de con clusie gekomen te zijn, dat het herstel voldoende gevorderd is om de economische steun geleidelijk aan te verminderen en de hulp ta vervangen door handel, een streven, dat door Eisenhower, vooral sinds zijn ambtsaanvaarding, herhaal, delijk naar voren gebracht is. De besnoeiing van de hulp aan het buitenland betreft intussen uitsluitend de econo mische bijdragen. De militaire bijdragen blijven gehand haafd. moeten naar de feiten zien wij willen vrede, maar niet een vrede tegen elke prijs". De te Moskou, ter gelegenheid van de één-Meidag gehouden militaire parade was de kortste en rustigste van na de oorlog. Er waren dit jaar voor het eerst geen tanks, zware kanonnen, gemoto riseerde kanonnen, parachute-eenheden noch motorbrigades bij de parade inge schakeld. De parade begon met een In spectie van troepen van het garnizoen van Moskou. Vervolgens trokken ma trozen van de rode vloot, met hun witte mutsen en leden van de grenswacht, met blauwe baretten en gevelde bajo net, voorbij. Zij werden door het publiek toegejuicht. Daarop kwamen voertui gen voor het vervoer van troepen en gemotoriseerde artillerie. Op de militairen volgden rijen Mos- kouse arbeiders, die het vaandel van Moskou, met de daaraan verleende orde van Lenin, met zich voerden. Deze arbeiders droegen voorts reusachtige portretten van Lenin, Stalin en de hui dige Sovjet-Russische leiders en span doeken met leuzen in do stoet. De omroepers van radio-Moskou onderbraken hun reportage van tijd tot tijd voor het voorlezen van leuzen of het voordragen van aan de Meidag ge wijde gedichten. Na de arbeiders kwa men andere burgers, voorafgegaan door een grote schare in het wit geklede Moskouse schoolkinderen, Radio-Peking deelde gisteren mee, dat 500.000 demonstranten langs Mao Tse Toeng getrokken zijn op de Mei parade. In de stoet, die drie uur duurde, werden portretten meegedragen van de communistische leiders. Vliegtuigen van de Verenigde Naties bombardeerden gisteren de Noord-Ko- reaanse hoofdstad Pjongjang „als een groet ter gelegenheid van één Mei". Een afdeling van 25 straaljagers van het type „Sabre" viel het radiostation aan; een andere afdeling trof het mili taire hoofdkwartier ten Noorden van de stad. De 21-jarige J. K. uit Oldekerk heeft gepoogd zijn 56-jarige stiefmoeder, die te Groningen, woont, van het beleven te beroven. K. begaf zich naar de woning van zijn stiefmoeder aan de Studenten laan te Groningen en sloot de voordeur achter zich af, naar men aanneemt met de bedoeling, dat zijn slachtoffer niet zou kunnen ontsnappen. Met een stuk gasbuis gewapend, ging hij de woning in en slaagde er in, de vrouw daarmede te slaan. Op hetzelfde moment kwamen echter buren, op het hulpgeroep van de vrouw toegesneld. K. sloeg hierna op de vlucht. Hij kon spoedig worden gearres teerd. (Van een bijzondere medewerker) Een socialistische vriend zei ons dezer dagen: „Er is bij jullie Roomsen weer aardig herrie in de hut, wanneer ik althans de berichten in de pers mag geloven. Jullie kunnen het ook niet gauw eens worden met el kaar. Wat heeft nu dat hooggeroemde katholieke beginsel, waarop je je poli tieke en sociale strijd zegt te voeren, voOr wezenlijke invloed op de prak tische gang van zaken?" Onze vriende lijke opponent doelde hierbij op het meningsverschil inzake de gevolgen van de huurverhoging en de wijze waarop deze zal moeten worden gecompenseerd. „Je gooit nogal meteen een groot stuk geschut in de strijd" hebben we hem geantwoord. Het is in ons rijke Roomse leven goddank nog niet zó, dat we, omdat we één Credo belijden, het ook per se eens moeten zijn over de vorm waarin dat Credo spreken moet in allerlei welhaast puur materiële aange legenheden. Dat zou me een prachtig bevriezingssysteem worden. Je moet met die beginselen trouwens niet al te gauw schermen. Natuurlijk zijn de werkgevers en de arbeiders in htm hart even katholiek en beide groepen kennen de betekenis van de tien gebo den Gods voor het openbare leven. Maar als je nu het rechtvaardigheids gebod stelt, dan weten beiden dus dat er rechtvaardigheid zijn moet. maar van geval tot geval moet worden beoor deeld hoe die rechtvaardigheid zich uiten zal. En het is toch duidelijk dat daarover verschil van inzicht kan ont staan?. Daar heb je nu de kwestie van de compensatie na de as. huurverho ging. De perspublicatie is tamelijk kort en er blijkt heel duidelijk uit, dat de hoop nog helemaal niet moet worden opgegeven dat beide groepen het vol ledig eens zullen worden. Neen, mijn waarde socialistische vrind, wanneer het over een werkelijk principiële aangelegenheid gaat. echt scheiding b.v., dan hebt u in het katho lieke kamp nog nooit tegenstellingen geconstateerd. Nu hebben we te maken met een affaire, die door de regering is opgediend op een wijze waaraan vrij wel elke duidelijkheid ontbreekt. U weet toch ook, dat de Tweede Kamer leden reeds 134 vragen op de Regering hebben afgevuurd in verband met deze zaak. En alleen 50 van deze 134 vragen komen uit het K.V.P.-kamp. Onze Tweede Kamer-leden vragen natuurlijk niet naar de bekende weg, dus is het duidelijk dat er vele onduidelijkheden in deze moeilijke affaire zitten. En eveneens is het duidelijk, dat dit niet alleen bij de K.V P. -preekt; 84 vragen immers zijn van niet-K.V.P.-zijde. Laten we dus eerst maaT eens afwachten tot op deze viagenlawine even zovele hopelijk bevredigende antwoorden zijn gekomen. Ondertussen heeft het wel zin om te bekijken waarin nu dat sterke menings verschil bestaat tussen de katholieke intellectuelen, werkgevers, boeren, mid denstanders enerzijds en de arbeiders anderzijds. De werknemende midden standers noemen wij daarbij niét (meer). De man immers, die aanvan kelijk namens de W.M. het stuk van de gezamenlijke organisaties mee on dertekende, heeft al heel duidelijk doen merken, dat hij eigenlijk veel liever het stuk van de K.A.B. had mee-onder- tekend. ij voor ons zijn van mening, dat het „meningsverschil" eigenlijk is terug te brengen tot een verschil lend leggen van het accent. Het is duide lijk dat in een kwestie als de onderha vige belangen-o nderscheidingen, die er altijd zullen zijn, gemakkelijk kunnen uitgroeien tot belangen-t e g e n- stellingen. We hebben het in het verleden meer meegemaakt, dat zulke tegenstellingen uitgroeiden tot een waar achtig conflict. Denk maar eens aan het boek wat indertijd van arbeiders-zijde verscheen „Om waarheid en recht". We leven nog altijd in een periode van maat schappelijke ontwikkeling en maatschap pelijke verschuivingen. Op zich is het helemaal niet zo erg. dat dit eens een keer naar buiten treedt. Het mag nu niet verbazen, ook al stelt het teleur, dat de nota van de werkgevers enz. het accent meer doet vallen op de ondernemings- belangen en praktisch de directe arbei dersbelangen over het hoofd ziet. Daar tegenover stelt de K.A.B. juist een zwaarder accent op de compensatie maatregelen. die moeten voorkomen, dat het welvaartspeil van de loontrekken- den, tengevolge van deze regeringsmaat regel, zou worden aangetast. De Ver- bondsvoorzitter heeft dit in een te Haaksbergen gehouden speech nog nader toegelicht. En wij voor ons geloven, dat als men nog eens rustig overleest wat de heer Middelhuis daar gezegd heeft, er tal van middengroepers zullen zijn, I georganiseerd o.a. in St. Adelbert en de Werknemende Middenstand, die het hartgrondig met de zienswijze van de heer Middelhuis zullen eens zijn. Een compensatie-maatregel, die niet voldoen de effect sorteert of waarvan het effect eerst na enkele jaren zou spreken, brengt immers ook de middengroepen weer een stuk achterop. Al met al is er een gerede hoop, dat wanneer men nu nog eens aan tafel komt te zitten, vooral wanneer er klaar heid is gekomen over de vele vragen die nog onbeantwoord op de Regerings tafel liggen, dat dan niet onwaarschijn lijk de onderlinge afstand minder groot zal blijken dan hij nu schijnt. De eerste groep uitgewisselde Britse gevangenen, bestaande uit 14 man van wie sommigen op draagbaren werden vervoerd, is Vrijdag uit Korea op het vliegveld Lyneham in West-Engeland aangekomen. De mannen werden on middellijk overgebracht naar een mili tair hospitaal, waar zij een geneeskun dig onderzoek zullen ondergaan voor zal worden bepaald of zij naar huis kunnen vertrekken. De meesten hunner wisten niets dan goeds van hun communistische bewa kers te vertellen. Allen ontkenden iets Chinese en Noord-Koreaanse soldaten op gevangen genomen geallieerde sol daten gepleegd zouden zijn. ,Wij kregen lezingen van de Chine zen", aldus een van hen, „met wat pro paganda, en ik geloof, dat de oorlog om het maken van winst gestreden wordt. De Koreaanse oorlog", zo vervolgde hij, ..heeft geen zin. Het is tijdverspilling en heeft niets met Groot-Brittannië te ma ken". Bijna alle mannen, die door verslag gevers ondervraagd werden, zeiden zie ke en gewonde Britse en Amerikaanse gevangenen te kennen, die zich nu nog in communistische kampen bevonden, alhoewel de Noordelijken verklaard hebben dat zij alle gewonde gevangenen hebben uitgeleverd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1