Studiemogelijkheden in Haarlem en omgeving Juweeltje in het Aerdenhoutse bos Een monument in Haarlem voor Hannie Schap? ooSfe* 5000sle ROKATO diende zijn publiek Fatale Druppelstoe WEEK van de HAA RLEMSE NON KARPETTEN Acht en veertig in het verzet gesneuvelde vrouwen geëerd r-V Leerzaam gidsje voor jeugd, die Lagere School verlaten Zilveren jubileum ir. R. G. Veenenbos ETALAGES VOOR WIE DE ZATERDAG 2 MEI 1953 PAGINA 2 Officiële ontvangst Tulpen- rallye-rijders DUIZENDSTE RONDRIT N«£.H. A. v. d. Genugten 40 jaar bij de P.T.T. Burgerlijke Stand HAARLEMMERL1EDE T oneeluitvoering SANTPOOR1 Directeur Bouwen W oningtoezicht Alliance eerste klasser? bieden wij aan tegen SPECIALE PRIJZEN en tonen deze in onze Zondagsdienst OPENLUCHTCONCERT Verenigde Kath. Dammers Met ingang van morgen: OM 6 UUR H. MIS IN SPAARNEKERK R.K.S.V. Leonidas WONINGINRICHTING -120 MODELKAMERS BEVERWIJK llïöii R.K. OPENB. LEESZAAL EN BIBLOTHEEK Stijging van ruim f 1 mil- lioen bij Nutsspaarhank Binnenkort zal aan de leerlingen, die in Juli a-s. de lagere scholen in Haarlem, Heemstede en Bloemendaal zullen ver laten, een gidsje worden uitgereikt, be treffende de studiemogelijkheden in deze omgeving. De keuze van het juiste voortgezette onderwijs is een der belangrijkste pro blemen, waarmee ouders en kinderen te kampen hebben. Zij is van grote invloed voor de toekomst van de kinderen omdat een verkeerde keus veel leed, teleurstel ling en oponthoud kan veroorzaken. Bo vendien kost dit grote sommen geld voor kosten van onderwijs aan de ge meenschap welke bedragen bij een be tere selectie en juistere keus beter be steed konden worden. Het is daarom een gelukkig initiatief van het gemeentebestuur van Haarlem geweest om de ouders door de uitgifte van dit boekje in hun moeilijkheden enigszins tegemoet te komen. Het gidsje <28 blz. druks) is uitgege ven onder redactie van een uit leraren en onderwijzers van verschillende rich ting gevormde commissie onder voorzit terschap van drs. H. H. Ensing met medewerking van de gemeentebesturen van Heemstede en Bloemendaal. Het bevat een uitputtende opsomming van de verschillende onderwijsinrichtin gen zowel bijzonder als openbaar, de voorwaarden voor toelating, de vakken waarin wordt onderwezen, vermelding welke kinderen het betreffende onder wijs wordt aangeraden, de diploma's waarvoor wordt opgeleid en tenslotte welke mogelijkheden er zijn na het be ëindigen van de studie. Ook de kosten een belangrijke fac tor in deze tijd worden beknopt om schreven. Bovendien is vermeld welke weg opgevolgd kan worden om voor geldelijke steun bij studie in aanmer king te kunnen komen. De combinatie van verschillende on- derwijstypen in lycea is voor de meeste ouders een moeilijk begrip. In de gids Gisteravond heeft burgemeester Cre- mers een aantal deelnemers aan de vijfde internationale Tulpenrallye ten stadhuize ontvangen. Onder hen bevon den zich vele buitenlanders en burge meester Cremers zag zich dan ook ge noodzaakt een speech je in vier talen af te steken, waarbij hij hen hartelijk wel kom heette. Tevens uitte hij zijn blijd schap, dat zovelen gehoor hadden gege ven aan zijn uitnodiging. De Nederland se organisatoren bracht hij dank voor de uitstekende wijze, waarop de rallye georganiseerd en verreden was. Hierna begaf hij zich onder zijn gasten en bleef nog geruime tijd met hen in conversatie. Een contingent Duitsers maakte daarna zijn opwachting bij Haarlems eerste burger. De touringcar van de N.Z.H.V.M., welke de duizendste rondrit maakte door Haarlem Lichtstad was feestelijk versierd en de 40 passagiers van de vele honderden die ook een rondrit wilden maken, behoefden niet te betalen. De directeur van de N.Z.H.V.M., de heer J. Jurissen, wees op het succes van de avondritten en bood de dames in de feestbus een bos oranje tulpen aan. De chauffeur, de heer F. Somers, bij vele passagiers van de rondritten al be kend om zijn prettige conférence, mocht van mevrouw Jurissen een doos siga ren ontvangen en voor zijn vrouw ook een bos tulpen. Chauffeur Somers was de gelukkige geweest bij een loterijtje onder de chauffeurs, met als prijs het besturen van de duizendste wagen. Gisteren herdacht de heer A. v. d. Genugten, besteller eerste klas, de dag, waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad van het P.T.T.-bedrijf. De heer A. Dekker, waarnemend di recteur van het Post- en Telegraafkan toor, sprak tot de jubilaris en schetste hem als een zeer verdienstelijk ambte naar. Hij overhandigde de jubilaris een oorkonde voor 40 jaar trouwe dienst en plichtsbetrachting en een gratificatie. De voorzitter van het jubileumfonds, de heer P. Koomen, sprak de jubilaris in welgekozen woorden toe en overhan digde een prachtige pendule en bood mevrouw v. d. Genugten bloemen aan. Onder de vele aanwezigen waren o.a. de heer B. J. Barneveld, chef van de afdeling bestellingen, en de oud-direc teuren van het postkantoor Haarlem, de heren F. Smit en C. Bakker. In de met vele bloemstukken versier de woning kwamen vele collega's de jubilaris complimenteren. GEBOREN: G, G. C. PostEderveen, B. SwartHagebout, J. H. Moerkerk- Leuven, E. M. S. van Beekte Kolsté, W. H. L. van AndelBuitenhuis, C. I. M. LondemanStiekema, M. H. C. SnoeksNelis, A. J. Casp-ersDe Mooij, allen zoon; A. J. Callenfels-—Wolden- dorp, H. JansenMisset, E. Broekhof Koper, N. J. SandijckBut, G. M. Ro denburgCommandeur, C. Groot—van Elten, J. J. van der Veen—de Korte, J. LöhrWanders, N. E- van de Water- Prins, A. Duijnvan der Wijk, T. B. BodeHendriks, P. J. A. CrulVogel zang, allen dochter. ONDERTROUWD: G. J. L. Fransen en A. M. Geerls. OVERLEDEN: C. C. BoschSonne- born, 80 j., Rozenstraat; G. Montauban— van Uitert, 30 j., Marnixstraat; K. W. Ludriks, 74 j., Kinderhuissingel; P. Prinsen, 68 j., Atjehstraat; J. J. Kea, 14 j„ Gasthuisvest; T. Koelemij—van Stripriaan, 84 j., Schotersingel; J. H. Huijboom, 80 j„ Oost-Indiëstraat;; A. B. Herpers—Paffen, 67 j., Leegwaterstraat; Chr. B. Creemers, 67 j., Rozenpriëel- straat. Zondag 3 Mei geeft de N.K.JB. een grote toneeluitvoering in het vereni gingsgebouw te Spaarnwoude. Gespeeld zal worden „Het begon in de Gracht Na dit blijspel is ei nog een gezellig dansje. Muzitcale medewerking verle nen de „Sunbeams' worden hiervan duidelijke overzichten gegeven. In het voorwoord geeft de wethouder van onderwijs van Haarlem een belang rijke raad aan de ouders. Hij adviseert hen dringend, zich niet in de eerste plaats af te vragen wat zij of hun kin deren zelf voor toekomstig beroep zou den wensen, maar eerst te beoordelen of door deskundigen te laten beoordelen hoe hoog de kinderen kunnen grijpen. Noch kind, noch maatschappij is er mee gediend, dat het met vallen en opstaan, met de grootste moeite, een post in de maatschappij tracht te bereiken, waar voor het eigenlijk de geschiktheid niet heeft. Hij wijst er op, dat een kind, dat de capaciteiten voor een intellectueel be roep mist, veel gelukkiger zal zijn als goed vakman, opgeleid op een uitsteken de nijverheidsschool, en als zodanig meer achting zal genieten, dan als een halve mislukkeling op een voor de buitenwe reld meer in aanzien zijnde post in het leven. De ouders dienen vooral te be denken, dat het zal gaan om een goed. gelukkig en harmonisch leven van hun kind. Donderdag 7 Mei viert ir. R. G. Vee nenbos, directeur van Bouw- en Woning toezicht en het Woningbedrijf te Haar lem, zijn zilveren ambtsjubileum. De heer Veenenbos, die thans 55 jaar is, werd geboren in Alkmaar. Na zijp studies in Delft voltooid te hebben werd hij op 7 Mei 1928 benoemd als adjunct ingenieur bij Openbare Werken te Haar lem. Precies een jaar later volgde zijn vaste aanstelling. Op 1 Januari 1931 werd hij bevorderd tot ingenieur. Acht jaar later stapte hij over naar Bouw- en Woning toezicht als adjunct-directeur. Ruim tien jaar heeft hij deze functie vervuld; op 1 Februari 1949 volgde zijn benoeming als directeur van deze gemeentelijke dienst. De heer Veenenbos heeft zeer veel met het publiek te maken en aan gezien hij daarmee op een prettige wij ze weet om te gaan zal men in brede kring ongetwijfeld met belangstelling van dit jubileum kennis nemen. Op zijn feestdag zal de jubilaris door de bur gemeester worden ontvangen. Onze Haarlemse R.K. Hockeyclub Alliance speelt morgen, Zondagmiddag, om 2 uur in het Heemsteedse Sport park de beslissende wedstrijd in de promotiecompetitie tegen H. G. C. II. Reeds bij een gelijk spe] promoveert Alliance naar de eerste klasse! (Van onze verslaggever) Enige tijd geleden heeft zich uit ver tegenwoordigers van de verschillende groeperingen in het Nederlandse volk een comité gevormd dat zich ten doel heeft gesteld een monument op te rich ten voor Hannie Schaft, die tijdens de bezetting in de duinen is gefusilleerd. Zoals wellicht bekend, is Hannie Schaft de enige vrouw die in de massagraven in de duinen is gevonden. In aanwezig heid van Koningin Wilhelmina werd zij op 27 November 1945 on de Erebegraaf plaats in Bloemendaal begraven. Sedert die tijd is gebleken, dat in totaal 48 vrouwen in het Nederlandse verzet zijn gevallen. Hannie Schaft is het symbool voor de vrouw in het verzet gebleven en vandaar dat het comité „Hannie Schaft Monument" in het monument, dat zij zich voorstelt op te richten, alle vrouwen in het verzet wil eren. Advertentie COMPLEXE WONINGINRICHTING Barteljorisstraat 1317 HAARLEM Hofleverancier Zondag- avond- en nachtdienst der apo theken in Overveen, Bloemendaal en Sant poort wordt waargenomen door: De Sls- wout-Apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen; De Santpoort Apotheek, Sant poort Station, Bloemendaalsestraatweg 145. Het Haarlemse marktplein, met de aldaar gebouwde muziektent en feeste lijk aangelegde lichttuin is in deze da gen de charmante gastvrouw van di verse muziekverenigingen. Vrijdagavond concerteerden er de gemengde zangver eniging „Polyhymnia" onder leiding van haar dirigent Henk Arisz, en de Haar lemse Postfanfare onder directie van Adr. Nieman. Wat de temperatuur be treft was het gisteravond een aange namer vertoeven op de Grote Markt, dan op Koninginnedagavond gedurende het tuinfeest. Intussen hebben Poly hymnia en de Postfanfare er voor zorg gedragen, dat ook het muzikale gedeelte goed tot haar recht kwam. Het koor zong met begeleiding van het fanfare-orkest o.m. het Pelgrimskoor Uit de opera Tannhauser van Richard Wagner en het Jagerskoor uit Weber's opera Der Freischütz. Eerlijk gezegd hadden wij geen al te grote verwachtin gen van de koorzang in betrekking met de acoustische omstandigheden. Zang in de openlucht, en vooral met windstoot- jes gepaard gaande trekking, is ten enen male niet bevorderlijk voor har monische samenzang. £en en ander viel zo gezegd echter zeer mee. Op enkele rhythmische oneffenheden na lieten zang en spel zich goed samensmelten. Het koor zong fris. waarbij de mannen- zang iets nadrukkelijker had kunnen zijn in deze ruimte. De Postfanfare le verde de beste prestatie in de pittig klinkendemarsen en in de eveneens in grote lijnen goed gespeelde RosSiniana ouverture van Gerard Boedijn. Beide dirigenten hadden de directiebeurten broederlijk gedeeld. Na het concert vond er een taptoe plaats met mede werking van het tamboerkorps der Haarlemse Postfanfare onder leiding van W. v. d. Peet. Van publieke zijde was veel belangstelling. J. L. De uitslag van de 2de ronde van het tournooi van thuisdammers is: A. Houtkamp-J. F. Boedijn 0-2; G. J. Meier-E. Hulshof 1-1; A. Kok-Th. Hul- sebos 2-0; J. Smit-A. Schoorl 2-0; J. J. de Graaf-Th. Knijnenburg 1-1; Th. Kok- Luttinkhuizen 2-0; J. Belterman-G. v. Wieringen 1-1; Sj. Wille-J. Merkelbach 0-2; Huisman-J. Visser 2-0; 4. Spren- ger-A. Cramer 1-1; De 3de ronde zal plaats vinden op Woensdag 6 Mei a.s. Na afloop zullen de prijzen worden uitgereikt. De leden van 7.K.D. speelden de volgende onder linge wedstrijden: Lucas-V. Andringa 2-0; H. Rump-v. d. Kroft 1-1; Th. An- dringa-v. Wort 2-0; G. Faaij-Th. Kok 2-0; D. Rump-W. Sweijen 2-0; A. Maste- ling-P. Beelen 1-1. Met het oog hierop zal in de toekomst ook de Hannie Schaft herdenking op 27 November vervallen. Zij zal in het ver volg gehouden worden op de nationale herdenkdagen 5 of 4 Mei- Het comité streeft er naar in Mei van het volgende jaar reeds een ontwerp van het monu ment gereed te hebben en aan den volke te kunnen tonen. De mogelijkheid wordt aanwezig geacht, dat de beeldhouwer, die de opdracht zal krijgen, dan reeds het gehele werk gereed heeft. De vorige week hebben de leden van dit comité een eerste bijeenkomst gehad ten huize van de Haarlemse beeldhou wer Mari Andriessen, die als adviseur optreedt. De bedoeling is namelijk om contact op te nemen met het Haarlemse gemeentebestuur teneinde het monument in Haarlem te plaatsen. Tijdens de be zetting kwam Hannie Schaft bijna dage lijks bij de heer Andriessen aan huis voor illegale bijeenkomsten. Het is de bedoeling onder de beeld houwers van Nederland een prijsvraag uit te schrijven. Voor het monument zal een bedrag van vijftien tot twintig duizend gulden bijeen worden gebracht. Reeds is een jury gevormd waarin zit ting hebben: Marie Andriessen, beeld houwer; C. Doelman, kunstcriticus; J. J. Vriend, architect en mevr. T. Menger - v. d. Molen, vriendin van Hannie Schaft. Er zal nog een /vijfde, jurylid benoemd worden. Het is de bedoeling dat dit ook eén beeldhouwer wordt. In het comité hebben zitting: Ed. Althoff (zakenman); prof. dr. J. Presser (hoogleraar Gem. Universiteit); Mari Andriessen (beeldhouwer); mevr. R. J. Prinsen Geerlings-Zon; dr. P. van Anrooy (oud-dirigent); Charley Toorop (schilderes); Chris Beekman (kunst schilder); Bert Voeten (letterkundige); L. P. J. Braat (beeldhouwer en kunst criticus); J. J. Vriend (architect); C. Doelman (kunstcriticus); mevr. T. Menger-v. d. Molen; Anna v. Gogh- Kaulbach (letterkundige); G. J. Ver- rips (penningmeester) De jonge architect Nico H. An driessen heeft een zeer aan trekkelijk ontwerp gemaakt voor een R.K. Kleuterschool, die op het terrein Teding van Berkhoutlaan hoek Boekenrodeweg te Aerden- hout gebouwd zal worden. Het be trokken terrein ligt in de bossen en de architect heeft het tot zijn taak ge rekend zoveel mogelijk natuur te spa ren. Het schooltje bestaat uit een speel- en werklokaal, een gang, die daar tevens voor kan dienen, een a- parte garderobe, toiletten etc. Er is veel gebruik gemaakt van glas en de ramen en wanden vallen binnen de bekende maten van het kind. Zo lig gen de vensterbanken op een halve meter hoogte en de ramen op één meter vijf en veertig, waardoor het kind erdoor kan kijken en de volwassene erover heen. Er is een verhoogd dak boven de lokalen' met glazen wanden, waardoor de zon dus van alle kanten kan binnentreden. De ventilatie is zo danig geregeld, dat tocht practisch uit gesloten is. Het terrein leende er zich verder bij zonder voor om het principe van een semi-openluchtschool te volgen. Als de brede deuren van de lokalen geopend worden, kunnen de stoeltjes en de tafel tjes geplaatst worden op tegelplateau's onder het hoge geboomte. De architect heeft geijverd voor het behoud van een vijvertje op het terrein. Het is zeer ondiep en zou dus als piasvijver kunnen dienen, maar de overheid te Bloemen daal heeft daar niet voor gevoeld, zodat, zeer tot spijt van de heer Andriessen, dit natuurmonumentje gedempt zal moe ten worden. De school, die de naam St. Josef zal dragen, is berekend op 80 kleuters. De gangen zullen met rode tegels bevloerd worden en de wanden naadloos gedicht. In de speciale garderobe niet in de gang is een mogelijkheid geschapen om kleertjes te drogen. De kleine kap stok jes zijn zeer practisch, omdat de haken naar binnen gebogen zijn. Zo zijn er meer snufjes, die deze school onge twijfeld tot een juweeltje zullen maken en de trots der parochianen van Aerden- hout-Bentveld. De voorbereidingen voor het werk zijn reeds begonnen en het is de taak van aannemer Grooteman uit Hoofddorp om er voor te zorgen, dat de kleuters op 1 September in hun school terecht kunnen. In het bos zal een beeldje geplaatst worden van St. Josef, ontworpen door een dochter van de heer Hagemeijer, lid van het Kerk- en School bestuur. Met ingang van morgen (Zondag 3 Mei) zal de eerste H. Mis op Zondag in de Spaarnekerk gelezen worden om 6 uur. De inspecteur van de Lichamelijke Op voeding heeft aan Leonidas, in verband met de büiten-handbaltraining, voor het tijdvak 1 Mei—1 Sept. beschikbaar gesteld een gedeelte van het sportterrein aan de Kleverlaan op iedere Woensdagavond van 79 uur. De reeds bestaande oefen tijden blijven dus ongewijzigd met uit zondering van de heren, junioren zowel als senioren. Voorlopig worden deze om 7 uur verwacht. Alle leden moeten een kwartier voor tijd aanwezig zijn. In verband met de deelname van Leonidas aan de Sportweek Haarlem, worden de afdelingen gymnastiek, hand bal en volleybal dringend verzocht mede te werken aan de jaarlijkse sportoptocht en de eventuele sportdemonstraties. Me dedelingen hieromtrent worden op de lesuren gedaan. Het bestuur rekent op de volle medewerking, opdat Leonidas ook dit jaar een keurige en sportieve in druk zal achterlaten. De Haarlemse klavarscribo accordeon club zal morgen een nationaal concours organiseren in het Concertgebouw. Aan vang 9 uur des morgens. Advertentie Advertentie ALS U BELANG STELT in de n'euwe ontwerpen, die onze binnen huis-architecten dit voorjaar gebracht hebben, komt U dan gerust eens kijken. Ook Uw oordeel stellen wy op prijs. Er zijn veel nieuwe eet-, zit- en slaap kamers, nieuwe gordijnstoffen en kar petten die Uw oordeel vragen. U bent van harte welkom. WA A 1 „Fatale Druppels" heet een ethisch stuk te zijn, dat geschreven door Ar nold. Ridley en vertaald door Alfred Pleiter gisteravond door Rokato in de Stadsschouwburg opgevoerd werd. Voor ons was dat ethische tintje moei lijk te onderkennen; wel hebben wij moeten aanzien, hoe de schrijver met heel veel ernst ieder gezond principe opzij zet om zijn toeschouwers via een enorm aantal woorden in de „essentie" raarschijnlijk hebt U de onthul lingen gelezen van de gewezen non Monica Baldwin, die op even sympathieke als interessante wijze in haar boek „Ik sprong over de muur" het kloosterleven en de wereld zoals zij deze na haar sprong zag, beschreef. Monica is een Engelse en wij leven hier in Nederland. Wij zijn minder conservatief, beter gezegd prettig mo dern. Neem bijvoorbeeld die korfbal wedstrijd tussen docenten en leerlin gen van Sancta Maria op het openbare sport park te Heemstede. Daar hebben nonnen met leraren het mandje ge zocht om de pupillen een nederlaag te bezorgen. De uitslag komt er niet op aan, want het is in ieder geval een triomf van de doorbraak geworden. On ze meisjes mogen blij zijn met hun sportieve nonnen en de orde zal er door bloeien. En dan als tweede schok in deze merkwaardige week de onderscheiding van de grote, maar nederige moeder overste van het St. Jacobs Godshuis, Zr. Godefrida. We zijn er maar heel toevallig achtergekomen, dat zij de nieuwe Ridder in de Orde van Oranje- Nassau was. In de Staatscourant stond n.l. zonder enige verdere aanduiding, dat me j. E. de Bruyn de eer te beurt was gevallen. Maar die Staatscourant is ook alleen maar van de wereld, zoals de Osservatore in Rome van de Paus is. Als klap op de vuurpijl kunnen we in dit epos der nonnen nog een derde wel zeer grote bijzonderheid vertellen. Daar in het Veronica-gesticht aan het Spaarne was het gisteien feest om een 97-jarige non. -m j u is een 97-jarige in Haarlem niet zo schokkend, omdat me- vrouw Krouwels met haar 102 jaar nog steeds de eerste plaats bezet. Maar wel bijzonder is het feit, dat deze hoogbejaarde non gisteren de dag her dacht, waarop zij 75 jaar geleden haar intrede deed in het klooster bij de Zus- sters van Liefde. Vi t en zeventig ja a r! En dat is nog niet alles. W anl van die drie-kwart eeuw verbleef zij ruim 74 jaar in het St. Veronicage- sticht, waar zij thans nog gezond als een vis en helder van geest haar da gen in een welverdiende rust door brengt. Wij zijn een uurtje bii haar op bezoek geweest en haar eerste re actie was: ,.lk kan wel het een en an der vertellen, maar ik ben nog zo jong X Zuster Maximilienne, die 18 Juni 98 jaar hoopt te worden, slijt haar dagen nu in alle rust en stilte. Bijna zeventig jaar lang heeft zij in Haarlem les gegeven en daarom slijt zij nu haar dagen te midden van ontelbare herinneringen, die zij nog levend in haar hart bewaart. Zuster Maximilienne, de meer dan diamanten jubilaresse, zat zo stilletjes in haar stoel, met een voldaan gezicht, maar wij kregen niet veel tijd om vra gen te stellen, want eenmaal aan het vertellen, greep zij met zichtbaar plei- zier in een arsenaal van kostelijke her inneringen. Onbewust tekende zij zich: een wijze vrouw, rijk aan ervaringen, bij wie de massieve pastoor Van Gas tele. die natuurlijk ook van de partij was, zich een piepjong seminaristje moet gevoeld hebben. Hoeveel Haar lemse vrouwen, moeders, grootmoeders en overgrootmoeders, zullen zich niet de lessen herinneren van Zuster Maxi milienne, die zich als vakonderwijzeres aan de scholen in de Spaarneparochie vele verdiensten heeft verworven. „Er is hier in die algelopen jaren ze ker veel veranderd?" was onze eerste vraag. De jubilaresse schoot in de lach en antwoordde: „Och, mijnheer, toen ik hier binnenkwam, kreeg ik schoenen, die veel te groot waren: mijn mantel was veel te kort en zat vol plekken. Maar er was niet anders: de Congregatie was arm en stond nog in de kinder schoenen; maar ik leefde met mijn schoenen op grote voet." Het doet een beetje verrassend aan met een zuster te spreken, dié van de oude garde der Congregatie is en die mgr. Zwijsen, de stichter, nog gekend heeft. Zo plotseling wordt dan contact gemaakt met een verleden, dat schijn baar zo heel ver achter ons ligt. Zuster Maximilienne weet zich nog tot in de kleinste bijzonderheden te herinneren hoe het Veronica-gesticht bij haar komst was ingericht. Boven waren verschillende klaslokalen en de Franse school was gevestigd in het huis van rector Van der Knaap. „En dan die armenschool", voegde zij er zuchtend aan toe. „Och, Heer, wat ben ik daar toen van geschrokken. Allemaal lange houten banken, geen gelegenheid om jassen op te bergen (daarvoor diende de laatste bank) en verder roestige tralies voor de ruiten." „Wij hebben in het begin hard moe ten werken, maar moeder Pancratia een zuster van heel deftige kóm-af deed even ijverig mee. Op het zolder tje hierboven moest ik vaak krieken (houtskool) klein stampen, en dat deed ik, samen met andere zusters, op klom pen. En als we dan klaar waren, za gen wij er roetzwart uit. Wij waren niet zo rijk, dat wij over zeep konden beschikken en daarom boenden wij ons af met aardappelwater.' Ja, dat. was heilige armoede, maar soms dachten de mensen, dat we van honger stierven, en dan werden er aan de deur papiertjes afgegeven waarin een beetje vet ge pakt was." Alsof ze echter vreesde dat wij ver keerde conclusies zouden trekken, ver zekerde zuster Maximilienne onsdat ze dankbaar was voor die prachtige tijd en dat ze geweldig veel schik heeft gehad. En dat is haar aan te zien, want in haar ogen kan zo onverwacht die frisse tinteling springen, welke een dankbare blijheid van het hart ver raadt. Die blijheid deelde zij gul uit aan haar bezoekers, en dat waren er toch nog velen, ondanks dat aan het jubileum niet veel gerucht naar buiten was gegeven Zondag zo verzekerde ons de eerwaard» moeder gaan we het feest onder elkaar vieren en zo terloops merkte zij lachend op, dat de jubila resse wel een „lintje" verdiend zou hebben. Maar zuster Maximilienne hoorde die opmerking en reageerde: „ik heb al een lintje". Even werd het stil, en trots wees zij toen op het smal le zwarte lint, waaraan haar borstkruis bevestigd was. Toen wij afscheid namen, hoorden wij pastoor Van Gastele vragen: „Zuster, wat denkt u Van Abe Lenstra?" Zuster Maximilienne. die zelf een Friezin is, dacht even. na en schudde toen heel wijs haar hoofd. - van zijn thriller te doen geloven. Het verhaal draait om een hoteleige naar, die het met zijn vrouw, een hart patiënte, moeilijk kan vinden. Tussen hem en zijn huishoudster ontstaat een verhouding, die méér is dan eerlijke vriendschap en de man zint op een mid del, hoe hij zo snel mogelijk van zijn vrouw kan afkomen. Dat middel vindt hij, wanneer de vrouw plotseling een hartaanval krijgt en hij de keukenmeid opdracht geeft de zieke druppels in te geven. De keukenmeid zal haar opdracht uitvoeren, maar weet niet, dat haar pa troon in plaats van de goede medicijn vergif heeft meegegeven. Dezelfde dag sterft de vrouw en haar man talmt niet om met spoed de huishoudster te trou wen. Na verloop van tijd komt de politie er aan te pas, maar de verdachte echtge noot weet handig alle klippen te omzei len. Tenslotte kan hij het niet meer houden en tegenover zijn tweede vrouw bekent hij schuldig te zijn aan de dood van zijn eerste. Maar die vindt het alle maal niet zo erg en zij stelt voor om zo gauw mogelijk een veilig heenkomen te zoeken. Zover hoeft het dan niet te ko men, want de clou van het hele geval is, dat de keukenmeid verklaart, dat zij te laat was om de druppels in te geven en dat de patiënte ten gevolge daarvan is overleden. Een zucht van verlichting vormt het besluit, want de man gaat ge lukkig vrijuit. Dat hier desondanks sprake is van een poging tot moord en dat de dader dus helemaal niet vrij-uit mag gaan, is blijk baar niet tot de schrijver doorgedron gen, en evenmin, dat heel de intrige maar een bittere nasmaak geeft. Daarom verwondert het ons ten hoog ste; dat het bestuur van een katholieke toneelvereniging zijn keuze kan laten vallen op een dergelijk stuk. Wij hebben hierboven de inhoud getrouw weerge geven om niet zonder argument te be togen, dat wij van Rokato toch iets an ders verwacht hadden. Om op dat alles nog niet meer de dom per te zetten zullen wij over het ver toonde spel maar zwijgen. Wij kennen Rokato als een hard werkend groepje dilettanten en daarom betreuren wij het des te meer, dat de toeschouwers deze „Fatale Druppels" moesten slikken W. H. J. Andrzejewski, De stille week; no velle. Rose Franken. Claudia in New York. Idem, Claudia's beproeving. Idem, Claudia aanvaardt het leven. J. Francis Hall, Geen storm in December. Mary Lavin, Het leven was goed-. E. Kastner, Klein grensverkeer; of, Hier woont het geluk. Lin Yutang, Als een blad in de storm. Annemarie Selinko, Désirée. Lucie VeldhuyzenMarchal, De Lont. P. C. Wren, Beau geste; ro man uit het Vreemdelingenlegioen. R. Wright, Negerjongen. Het gunstige verloop van de spaar- cijfers bij de Nutsspaarbank zette zich in de maand April voort. De inleggin gen bedroegen f 975.217.56 en de terug betalingen f 845.811.89, zodat èen be drag van f 129.405.67 meer werd inge legd dan terugbetaald, tegenover een negatief saldo van f 10.682.73 in April vaii het vorig jaar. In totaal werden 382 nieuwe spaarbankboekjes uitgereikt. Het inleggerstegoed steeg de eerste vier maanden van dit jaar met een be drag van f 1.051.030.89 tot f 25.9S0.155.10 Het aantal inleggers bedroeg per ultimo April 66.374. -■ -- BIOSCOPEN: Rembrandt: „Deze vrouw is gevaarlijk". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Maandag vervalt le avondvoorstelling. Boven 18 jaar. Palace: „De kip met de gouden eieren". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Maandag vervalt le avondvoorstelling, a. 1.; Maandag om 9.15 uur: „Het geheime commando", boven 18 j. Luxor: „Les Belles de Nuit". Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Frans Hals: „Lokaas". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Bo ven 18 jaar. Lldo: „Het is middernacht, Dr. Schweit zer". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Maandag vervalt le avondvoorstelling. Boven 14 j. City: Tot en met Zondag: „Het geheim van de mummie". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Spaarne: „Met de blanke sabel". Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15,. 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Maandag vervalt le avondvoorstelling. Minerva: Tot en met Zondag: „Bagdad". Tijden: Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. Zaterdag 2 Mei Stadsschouwburg: „De Nederlandse Co- medie" in: „Via Lissabon", 20 uur. Grote Markt: Muziekvereniging „Arti et Religion:" tri. m. V." èen dansgroep. 20 uur. Gróte Kerk: Orgelbespeling door Ijoeke, 21—22 uur, - Hotel „Duin en Kruidbèrg" Santpoort). „Die Haerlemsche Musyckcamer", 20.30 u. Zondag 3 Mei Stadsschouwburg: „De Nederlandse Co- medie" in „Via Lissabon", 20 uur. Teylers Museum: Orgelbespeling door P. Halsema, 15 uur. Maandag 4 Mei Grote Kerk: Orgelbespeling door A. Of- fenberg 2122 uur. TENTOONSTELLINGEN Wandelpark Groenendaal-Heemstede: In ternationale bloemententoonstelling „Flo ra 1953" geopend 8.30—23 uur. Tot 3 Mei: vierde binnententoonstelling, Gentse flo- raliën. Belgische week in het Bloemen- paleis. Huis Van Looy, Kleine Houtweg 103, (ingang Kamperlaan). Werken van leden van de Groep Haarlemse Schilders en Beeldhouwers. Frans Halsmuseum, ingang KI. en Gr. Heiligland. Speciale expositie van alle aan wezige werken van Frans Hals in hoofd gebouw, des avonds bij kaarsverlichting. Bijzondere illuminatie en versiering van Binnenhof en gevel. Geopend van 1017 en van 2023 uur. Zon- en feestdagen 13 —17 uur. Antieke Oosterse Tapijten geopend op werkdagen van 1017 uur, op Zondagen van 1317 uur. Vanaf Zondag 19 April. Hoofdwacht: Tentoonstelling foto's van oud'e Haarlemse stadsbeelden. Geopend Woensdag en Zaterdag 1417 uur. Maan dag 2022 uur. Vishal, Gr«» Markt. Diepzee-aquarlui» en Philips' Wondertuin. Geopend van 10 23 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. „Bloemen wereld van oude en moderne Nederlands# Kunst". Geopend dagelijks van 1017 uur. 's Zondags van 13—17 uur. 's Maandagi gesloten, Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14: Nederlandse Kunstnijverheid. Geopend: 10—17 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Kunstnijverheid en bloemencomposities. Pieter van Gelder, Pieter Groeneveldt. Wandtapijten van de Knipscheer. Geopend op werkdagen van 1017 uur. „Het Wapen van Heemstede". Werkef van Heemsteedse beeldende kunstenaar» Geopend dagelijks van 923 uur. Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 66 Vroeg-Aziatische kunst. Dagelijks ge opend van 10 tot 23 uur. CULTURELE ONTSPANNING EN AMUSEMENT „Poesjesnellenkelder", Stadhuis, Grote Markt: Marionetten-theater, 6 voorstellin gen per dag om 15, 16, 17, 20, 21, 22 uur- Grote Kerk, Grote Markt: te bezichti gen van 9—17 en 20—22.30 uur. Gaskronen- verlichting. Stadhuis, Grote Markt: Avondopenstel ling van 20 tot 22 uur op Maandag, Woens dag en Vrijdag van door kaarsenluchters verlichte grote hall. Toegang vrij. Vleeshal, Grote Markt: Taveerne ,.D» Hyacint". Cabaret, Bars: „Die Raeckse", Haaks: Wie ner cabaret „Edelweiss"; „Moulin rouge Florapark; 's avonds cabaret, variété, dan sen; „De Waag", Spaame 29; La Cuban»- Lange Veerstraat 17: Wine Lounge, Lion d'Or, Kruisweg 34. DIVERSEN: Pendeldienst minatuurtreintjes („G,iP" pertjes") op route „Dreefzicht" (De Houw Frans Halsplein v.v.; rondritten (N.Z.B- V.M.-bus, 20, 21 en 22 uur) en rondvaar ten (vertrek: Houtbrug) langs de verlic» ting. Boottochtjes naar de Flora de gcr.c dag (van Houtbrug). Houtplein, h°® Dreef/Wagenweg, en Damstraat: oliebolle poffertjes-kramen. APOTHEKEN De Zondags- avond- en nachtdienst v» de Haarlemse Apotheken wordt waars. Uc xlddl IcIIlbC /TpUllicACll WUlul dirt1* nomen doro: Th. A. Klinkhamer, K°nlS?,eg, neweg 69, tel. 11596; Grijseels en V. ^gig- Lange Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Apotheek, Frans Halsplein 1, tel. lllöu- ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 44 Margriet, Turfmarkt 19 rd., tel. 244 oaad- Heemstede: Fa. Buitenman en Co., n iiuisplein 7, tel. 28523. HEEMSTEDE de„ De Zondagsdiensten voor artsen op 3 Mei waargenomen door Dr. 06' en Linde, Heemsteedse Dreef 253, tel. 4 -i^n Dr. A. J. v. Ravenswaay, Zandvoor 70, tel. 27913. .nlc va» Wijkverpleging: Zuster L. Duo Ge„ Heel. Jac de Witstraat 9, tel. 3ib'„otpee*- opende Apotheek: Heemsteedse ap Apo- Binnenweg 98. tel. 38197: Aerdenh theek, Zandvoortselaan 164, tel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2