Graaf van Zuylen van Nijevelt wint de Tulpenrallye €%%oq^n: Het spoor Ttët zwaarcL U Nederlands Davis Cup-team leidt met 20 tegen Ceylon Haarlem heeft kampioenskans in eigen hand HALF MILLIOEN M0BYLETTES J SENSATIONELE DAG TE NOORDVI,IK Banks onttroond door diskwalificatie van Becquart Jowett Javelin met Jupiter-motor Magische figuur i HBC ontvangt nu Woerden Arsenal kampioen Klassement officieel SLECHT SPEL Reeds dan in gebruik meer een Velsen-Zaandijk V.. Pauselijk telegram aan de K.A. Argentinië wil stalen platen kopen ZATERDAG 2 MEI 1953 FAGINA 4 Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag -+- s s s w Alle protesten afgewezen Sportflitsen Heeft DEM nog kans? SPORTAGENDA ADO kampioen? Damrubriek Vragen over opheffing van Raden van Arbeid ""N Zege tegen Burnley (32) brengt de beslissing Schaakrubriek (Van onze sportredacteur) NOORD WIJK, Vrijdagavond. De Tulpenrallye heeft vanavond een vrii onverwachte en sensationele wending gekregen. Niet de Engelsman Banks, maar Hugo van Zuylen van Nijevelt heeft beslag gelegd op de eerste plaats. Met nul strafpunten uiteraard en bovendien het maximaal aantal winstpunten, dat in deze lustrum-rallye te behalen is. Zoals wij reeds in een deel van onze vorige oplaag hebben kunnen meedelen, was de mogelijkheid niet uitgesloten, dat in bet voorlopige klassement, dat na de races te Zandvoort was opgemaakt, nog enkele wijzigingen zouden worden aan gebracht. De wagens van de winnaars in de verschillende klassen zijn namelijk aan een technisch onderzoek onderworpen, opdat zekerheid bestond, dat aan alle reglementaire eisen was voldaan. En ziet, bij dit onderzoek is gebleken, dat de Fransman Becquart in de serie-toerwagenklasse met een Jowett Javelin had ge reden, die was uitgerust met een Jupiter-motor. Hij werd uiteraard gediskwali ficeerd met tot gevolg, dat de 23-jarige graaf van Zuylen van Njjevelt eerste werd in zijn klasse, bovendien zijn totaal van 77 winstpunten met dertien ver meerderd zag en tot winnaar werd uitgeroepen. Er heerste een opgewonden stemming in Huis ter Duin, waar de slotphase van de Tulpenrallye zich afspeelde. Om streeks acht uur, toen de einduitslag be kend gemaakt zou worden, verdrongen zich tal van deelnemers voor het ver trek, waar de organisatoren in vergade ring bijeen waren. Men mocht zelfs spreken van twee kampen. In de ene hoek een groepje Engelsen, die druk redenerend bezworen geen genoegen te zullen nemen met een wijziging in het klassement; aan de andere zijde de Ne derlanders met Van Zuylen van Nije velt veel minder spraakzaam, maar op wier gezichten de spanning te lezen viel. Tot eindelijk de voorzitter van de RAC-West, Piet Nortier, naar buiten kwam. Zonder overigens het verlossen de woord te spreken. Eerst zou Becquart nog gehoord worden. Maar Becquart was en bleef afwezig, waarna om half tien de knoop radicaal werd doorgehakt: de borden van de einduit slag werden in de permanence opge hangen. En daarop kon men de beslis sing van de wedstrijdleiding lezen. Niet Banks, de hereboer uit Lincolnshire, maar de jonge Nederlander, graaf Van Zuylen van Nijevelt, werd tot winnaar althans voorlopig uitgeroepen. Voor lopig, omdat aan Becquart nog de ge legenheid werd gegeven tegen deze uitslag te protesteren. Wat was namelijk het geval? Zowel Becquart als Van Zuylen van Nijevelt hebben deze Tulpenrallye gereden in een Jowett Javelin. De wagen van Becquart kwam rechtstreeks van de fabriek. Bij het onderzoek bleek ech ter, dat de motor niet identiek was aan die van de seriewagens. Een aantal onderdelen was verwisseld, zodat ge sproken mocht worden van een Jupi ter-motor. Er waren andere zuigers in aangebracht, terwijl ook de bevestiging van de kopkleppen en de uitlaatstuk- ken afweek van die bij de seriewagens. Onmiddellijk heeft men telefonisch contact met de fabriek te Londen op genomen, waarna de organisatoren tele grafisch op de hoogte gebracht werden van de technische bijzonderheden. Uit niets bleek echter, dat reeds duizend van dergelijke constructies vervaardigd waren. Ware dat wel zo, dan zou men aannemen, dat hier van een seriewa gen gesproken kon worden. Becquart werd hierop gediskwalificeerd met de mogelijkheid een protest in te dienen. Maar dan moest hij bewijzen, dat meer dan 1000 exemplaren van het product, waarin hij de Tulpenrallye heeft gere den, zijn afgeleverd. Wat deze diskwalificatie betekent? Dat men zonder meer aanneemt, dat Becquart deze Tulpenrallye in het ge heel niet heeft gereden. Dat dus de winstpunten in de klassementsproeven door hem behaald geheel komen te vervallen en dat een geheel nieuwe uitslag van deze klassementsproeven moest worden opgemaakt. En het toe val wilde, dat het steeds tussen Bec quart en Van Zuylen van Nijevelt was gegaan. Beurtelings waren zij of als eerste of als tweede geëindigd. Door deze diskwalificatie werd dus Van 1 l t X X X 1. X X X X X X X X X X 2. X X X X X X X X X X 3. X X X X X X X X X X Vervang elk kruisje door een letter, zodat horizontaal zowel als verticaal woorden van de volgende betekenis te lezen zijn: 1. met inbegrip van; 2. droombeeld; 3. Franse zeekust. Oplossingen uitsluitend op briefkaart in te zenden tot en met 11 Mei aan ,,'t Kasteel van Aemstel" (afd. Prijs raadsel), N. Z. Voorburgwal 6373, Amsterdam. Men gelieve bij de oplossing te ver melden of men ouder of jonger is dan 18 jaar. NADEREN VLOERKLEED WEERWOLF TEENHOUT GEMAAL VERKERING DONDER ZEEMLEER MAANDAG In de volgorde van de woorden van de eerste rij vormen de negenmaal twee tussengevoegde letters dus het bekende gezegde: „DE KLEREN MAKEN DE MAN". De prijzen werden gewonnen door: Mej. R. Pirovano, Arendsweg 98, Be verwijk. A. Smorenburg, Landzichtlaan 32, Heemstede. Mevr. A. de Boer, Mo- lukkenstraat 80 huis, Amsterdam. H O O G E V E E N K E E T M -f- G R I L O I R A A R G E A E L G R I E F R A V A L L O P G O P A A L K R A C H R I N C E S 4- A D M S C H O L A L E E D L I O D E N E U 4* L 4" E R E N R O I N K E L Zuylen van Nijevelt steeds eerste in de klassementen en verkreeg hij het maxi maal aantal punten, dat te behalen was. Dat wil zeggen, drie winstpunten meer dan Banks, die in zij klasse, eenmaal op de tweede plaats was geëindigd. Niet alleen de wagen van Becquart voldeed niet aan de eisen. Ook de Sunbeam Tal bot van Elliott, van de bekende coureur Stirling Moss overgenomen, moest gedis kwalificeerd worden. Er was maar liefst twee-en-een-halve centimeter van de kop geboord. Het gevolg hiervan was, dat de Nederlandse équipe JettenVan Noordwijk met Vauxhall de eerste plaats in deze klasse veroverde, met winstpunten op een totaal van 86 kwam. en zodoende Appleyard nog een plaats in het eindklassement liet zakken. Goot was de verontwaardiging van de equipe Banks-Porter over deze gang van zaken. Het is uiteraard steeds 'n te leurstelling de overwinning te moeten af staan. Banks heeft dan ook tegen deze uitslag geprotesteerd. Een protest, dat werd afgewezen. Banks eiste namelijk, dat de drie winstpunten, die hij tijdens de laatste klassementsproef in de rallye, de bestijging van de Ballon d' Alsace bij dag, met zijn tweede plaats minder had gekregen, alsnog kreeg toegewezen. Immers, zo redeneerde Banks, als bij diskwalificatie alles ongeldig verklaard wordt, waarom dan niet bij uitvallen? Het is namelijk zo, dat de reeds genoem de proef is gewonnen door de equipe Clarkson, die kort hierna de strijd moest staken. Afgezien van het feit of deze wijze van redeneren juist is, kon dit protest niet in behandeling genomen worden, daar de FIA onlangs heeft be paald, dat alleen protesteren mogelijk is binnen twee uur na het bekendmaken van de uitslag. Na al deze besprekingen konden des avonds om tien uur de wijzigingen in de afzonderlijke klassen worden opge maakt. Wij willen ons beperken tot de winnaars en de eerste zes in het eind klassement/ Klasse Ia: I. GrosgogeatBiagini (Fr.) met Panhard, 0 strafpnt. 86 winstpnt; Klasse Ib: 1. Damontemej. Calligaro (It.) met Fiat, 0 strafpnt. 80 winstpnt; Klasse Ila: 1. M. CarstedtG. Carstedt (Zw.) met Simca, 0 strafpnt. 70 winst pnt; Klasse lib: 1; Heidendahlte Siepe (Ned.) met Peugeot, 0 strafpnt. 68 winst pnt; Klasse III: 1. Graaf van Zuylen van NijeveltEschauzier (Ned.) met Jowett Javelin, 0 strafpnt. 90 winstpnt; Klasse IV: 1. BanksPorter (G.B.) met Bristol, 0 strafpnt. 87 winstpnt; Klasse IVb: I. Jettenvan Noordwijk (Ned.) met Vauxhall, 0 strafpnt. 86 winstpnt; Klas se V: 1. Appleyardmevr. Appleyard (G.B.) met Jaguar, 0 strafpnt. 86 winst pnt; Klasse VI: DeeCourrech Staal jhr. Teding van Berkhout (Ned.) met Chrevolet, 1 strafpnt. 0 winstpnt; Klasse IXa: 1. Roeloffzenten Bruggencate (Ned.) met MG, 6 strafpnt. 45 winstpnt; Klasse IXb: 1. ScottCunningham (G.B.) met Allard, 0 strafpnt. 44 winstpnt; Klasse X: 1. ImhofRoss (G.B.) met Allard, 0 strafpnt. 70 winstpnt. Algemeen klassement: 1. H. R. J. Graaf van Zuylen van NijeveltF. M. A. Eschauzier (Ned.) Noordwijk aan Zee, Zaterdagmorgen Nadat Hugo van Zuylen van Nyevelt en zijn teamgenoot Eschauzier Vrijdag avond laat tot winnaar van de vijfde in ternationale Tulpenrallye zijn uitgeroe pen, moest het organisatiecomité nog twee problemen oplossen. Na een ver gadering, welke zeer lang duurde en eerst in de vroege morgenuren van Za terdag was afgelopen, kon het volgende worden vastgesteld: De Fransman Becquart is er niet in geslaagd het bewijs te leveren, dat van zijn Jowett Javelin, in de vorm en sa menstelling, zoals hü er mee had gere den. meer dan 1000 exemplaren de fa briek hadden verlaten. Integendeel, op de tafel van het organisatiecomité en die van de juryleden zijn papieren gedepo neerd, waarin van fabriekszjjde wordt geadviseerd niet met een Jowett Javelin in te schrijven, zoals Becquart dat had gedaan, omdat die wagen niet aan de standaardeisen welke het reglement stelt, zou kunnen voldoen. Met andere woorden, een Jowett Javelin met Jupi- termotor behoorde in de klasse van de toerwagens niet thuis. Gezien deze feiten moest het beskuit van de wedstrjjdorganisatoren natuur lijk gehandhaafd blijven, bleef Becquart dus uitgeschakeld en werd de equipe van Zuylen van NyeveltEschauzier met Jowett Javelin winnaar in de klasse 3 en in het algemeen klassement. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIMIIIIIMIIIII met Jowett Javelin, 0 strafpnt. 90 winst pnt; 2. J. W. E. Banks—M. Porter (G.B.) met Bristol, 0 strafpnt. 87 winstpnt; 3. M. Grosgogeat—P. Biagini (Fr.) met Pan hard, 0 strafpnt. 86 winstpnt; 4. P. J. JettenL. van NoordwijkA. J. van der Vlies (Ned.) met Vauxhall, 0 straf pnt. 86 winstpnt; 5. E. I. Appleyard— mevr. P. C. Appleyard (G.B.) met Ja guar, 0 strafpnt. 86 winstpnt; 6. M. Da montemej. L. Calligaro (It.) met Fiat, 0 strafpnt. 80 winstpnt. Te Florence is een internationale sprintwedstrijd door de Italiaan Sac- chi gewonnen. Hij sloeg in de halve finale onze landgenoot Arie van Vliet. De wereldkampioen Heinz Muller heeft te Stuttgart een internationale wegwedstrijd over 100 km. gewonnen. De Nederlanders Bakker, Smits, Van Est en Schulte werden resp. twee. drie, vier en vijf. De 1000 guineas race over 1609 me ter, te New Market gehouden en be giftigd met een som van totaal 13.171 pond sterling, is gewonnen door „Hap py Laughter". m 79. Op een open plek in het woud hebben de Nomaden een nachtleger gemaakt. Enkelen zitten rond het vuur, anderen lopen heen en weer in druk gesprek, waarbij ze niet de minste moeite doenhet geluid van hun stemmen te dempen. Schild wachten zijn nergens te zien en op een afstand staan twaalf paarden onder een boom, eveneens- onbewaakt. Uit alles blijkt, dat deze mannen zich volkomen op hun gemak voelen en niet beducht zijn voor enig gevaar. Wat de bespieders tussen de struiken echter de adem in de keel doet stokken, is de aanblik van de gevangenen, die op enige afstand van het vuur onbeweeglijk in de sneeuw staan. De hoge gestalte van de Noorman is op die afstand duidelijk te onderscheiden. De anderen zijn Halfra, Yark, Rorik, Egïll, Uplar, Ketill, Agrol en Harald. Met strakke gezichten luisteren zij naar de honende opmerkingen, die de Nomaden hun nu en dan toeschreeuwen. Men heeft de Noorman zijn wapenrusting en zijn vest van berenvacht afgenomen, zodat hij in niet veel meer dan zijn onderkleed aan de ijzige koude is blootgesteld. Doch hij voelt het nauwelijks. Telkenmale komen zijn gedachten terug op Erwin wiens lot herr\ veel meer zorgen baart dan zijn eigen toestand. Het feit, dat zij, nauwelijks aan land gespoeld door de Nomaden gevangen genomen zijn, was op zichzelf niet zo erg. Aanvankelijk toonden hun bewakers zich niet uitgesproken vijandig en op deze wijze konden zij het snelst bij Bor Khan komen. Doch de komst van Tsacha's dienaar had een onheilspellende verandering in de houding van de steppenkrijgers teweeg gebracht. Ook deze man is dus gered.. De Grijze Wolf noemen de anderen hem en op de een of andere wijze schijnen zij een heilig ontzag voör hem te koesteren. Van het ogenblik af, dat hij zich bij zijn zwervende landgenoten voegde, heeft hij de zaken in handen genomen. De oorzaak van deze onverzoenlijke houding is Eric maar al te duidelijk. Het is de vrees, die de Oosterling er toe drijft, zijn landgenoten tegen de gevangenen op te hitsen. Vrees voor straf, die hij weet, dat zijn deel zal Zijn, als de Noorman zijn doel bereiken zou. Eric's sombere overpeinzingen worden afgebroken door de donkere gestalten, die geluidloos door de sneeuw op hem toetreden. „Het ogenblik is gekomen, Grote Khan," zegt de Grijze Wolf. Zijn stem is onbe wogen als immer, maar in zijn smalle spleetogen flikkert een wrede dreiging. gij het spel van de bliksem, die alles verschroeit? Het is eenedel spel. Wellicht hebt gij het koud? Ja, mogelijk vreest de Noorse Khan de koude? Ah, meer nog zult gtj de hitte vrezen. Treed nader, o Khan, nader. De vlammen zullen u koesteren Na de eerste dag van de tussen Ne derland en Ceylon te spelen Davis Cup wedstrijd in de eerste rondé van de Europese zone heeft Nederland met overwinningen van Van Swol en Wilton met 20 de leiding genomen. Van Swol sloeg Scharenguivel met 6—3, 6—2, 6—2 en Wilton bleef de meerdere van Ernst met 62, 62, 5 7, 63. Het zijn cijfers die wijzen op een groot overwicht van onze landge noten, maar een grootse indruk heeft het spel van de beide leden van het Nederlandse team niet kunnen maken. Van Swol in het bijzonder heeft de paar honderd toeschouwers op de tri bunes van het Mets-centrecourt geen enkele maal in extase kunnen brengen. Een enkele keer demonstreerde hij een goede service en soms ook deed een daverende smash aan een Van Swol-in- vorm herinneren, maar het bleef bij een paar uitschieters en, al doen de cijfers anders vermoeden, maar zelden was Van Swol werkelijk de overheer sende speler in deze partij. Eén sterk wapen heeft Van Swol behouden (of Advertentie De hoop in de Haarlemse voetbalharten is teruggekeerd! De fraaie overwinning van Haarlem over DWS, meer nog het vertoonde spel van de Roodbroeken-voor- hoede, nu Wim Roozen weer op z'n oude vertrouwde plaats, middenvoor, is opge steld, heeft gunstige perspectieven geopend voor de Haarlemmers, die door het falen van de overige candidaten, de kampioenskans weer volledig in eigen handen hebben gekregen. Daarom is de wedstrijd HaarlemVitesse morgen aan de Jan Gijzenvaart van het allergrootste belang omdat ook de Arnhemse club dezelfde belangen verdedigt. Het wordt dus morgen een zeer belangrijke voetbaldag. Niet slechts voor Haarlem, RCH en Schoten, maar ook in het Katholieke kamp zijn enkele wedstrijden vast gesteld, waarbjj kampioenschappen en degradatiekansen in onmiddellijk geding komen. We denken in dit verband aan het treffen tusen HBC en Woerden in het Heemsteedse Sportpark, waar over het lot van good old HBC kan worden beslist, terwijl in Santpoort Velsen de eervolle taak is opgedragen het Wijker DEM een handje te helpen door Zaandijk een nederlaag toe te brengen. En ADO kan op de drempel van het kampioenschap komen, wanneer het van Sloterdjjk wint. Wageningen z'n beste spelletje dient te spelen om niet geslagen te worden. HaarlemVitesse vraagt dus de aan dacht van sportlievend Haarlem en we behoeven er niet lang over te praten. Haarlem moet deze wedstrijd kunnen winnen, al zal de strijd tegen Hendriks en Alberts zwaar zijn. Maar met Roozen op de middenvoorplaats en hopelijk De Voogd in vorm als stopperspil bezit de Roodbroekenploeg een sterke rugge- graat. En heeft Haarlem niet al eens meer voor een verrassend goede eind spurt gezorgd wanneer het ging om een kampioenstitel te behalen? Over RC.H. maken we ons geen zorg. Wel zullen Biesbrouck en zijn mannen aan Vole- wijekers de handen vol krijgen, maar de Racing kan tegen een stootje en mag wat ons betreft nog best een puntje verspelen. Zijn positie loopt "oorlopig geen gevaar. Ondertussen zou een nieuwe overwinning welkom zijn, want het kampioenschap komt dan weer wat naderbij. Ook E.D.O. zien we met een gerust hart vertrekken naar Enschede, omdat E.D.O.'s dubbele stopper zodanig succes sorteert dat we ook de Boys uit Enschede daartegen niet zien opge wassen. Stormvogels kan thuis van A.GO.V.V. winnen, al zal het ditmaal geen 70 worden, terwijl V.S.V. bij Na veel vieren en vijven is in de tweede klasse de wedstrijd Schoten A.F.C. vastgesteld. Een ontmoe ting waaruit de Schoten-ploeg twee punten moet distilleren. Dan eerst krijgen we hoop op een goed eind resultaat. De Kennemers zal z'n hoop wel in rook zien opgaan nu Z.FC. aan éen puntje genoeg heeft in de strijd met V.V.A. Zelf zouden de Wijkenaren eerst nog van H.R.C. moeten winnen, hetgeen ook al een moeilijke opgave is. Maar v jetbal is voetbal en er is tenslotte nog een kans dat het op een beslissingswed strijd tussen De Kennemers en Z.F.C. uitdraait. In het Katholieke kamp richten we allereerst ons oog op het verloop in de derde klasse C. VitesseD.E.M. en Vel senZaandijk zijr de top-matches. Vi tesse mag geen punt verspelen om het degradatie-spook te ontlopen. D.E.M. niet om z'n kans op de ere-titei te be houden. In de andere wedstrijd zal Vel sen het ongetwijfeld als een grote eer beschouwen wanneer het Zaandijk Haarlem: HaarlemVitesse, Schoten AFC. RipperdaBaarn, DIO—DSS. Heemstede: HBC—Woerden. Halfweg: Halfweg—DJK. Hoofddorp: ETOOnze Gezellen. LisseLisseConcordia. Noordwijk: SJC—VVSB. Zandvoort: Zandvoortm.Postduiven. Bloemendaal: BloemendaalNautilus. Santpoort: VelsenZaandijk. Velsen: StormvogelsAGOVV. Beverwijk: Beverwijk—Terrasvogels, KinheimA. Forward, VVBLynden. Castricum: VitesseDEM. Uitgeest: US VU—Oudesluis. klopt en daarmee D.E.M. een grote dienst bewijst. Met meer dan gewone belangstelling worden de uitslagen dit maal tegemoet gezien. Wijk aan Zee heeft een kans tegen B.K.C. H.B.C. en Woerden gaan elkaar te l\jf in het Heemsteedse Sportpark. Hier geldt het „er op of er onder" voor de Heemsteedse combinatie. Wordt er ver loren, dan is de achterstand op de mede gegadigde voor de onderste plaats te groot. Wint H.B.C., dan is de kans op behoud weer volop aanwezig. En waar om niet een overwinning H.B.C.-ers na het fraaie resultaat tegen De Post duiven? Er wordt op jullie gerekend! En dan vraagt het Heemskerkse A.D.O. de aandacht. Deze club kan morgen reeds kampioen zijn, maar daar zijn twee dingen voor nodig. Zelf dient AD.O. in Sloterdijk van de club van die naam te winnen, hetgeen natuurlijk gebeurt. Maar willen de Heemskerkers feestvieren, dan mag Lijnden niet win nen van V.V.B. in Velsen-Noord. En daar is grote kans op, want tegen ster ke tegenstanders wil V.V.B. nog al eens uit z'n slof schieten. Morgen dus de kampioensvlag in Heemskerk? De overige vierde klas-wedstrijden zijn van geep belang meer. D.S.S- moet flink aanpakken om tegen D.I.O. suc ces te boeken, terwijl Onze Gezellen eveneens z'n beste spel zal moeten spe len om E.T.O. in Hoofddorp te klop pen. LisseConcordia en S.J.C-V.V. S.B. zijn alleen voor de plaatselijke rivaliteit van belang en Teylingen wint van Docos. moeten wij zeggen: heeft hij er bij ge kregen?): een prachtig afgestopte drop volley. En hiervan maakte hij dan ook een dankbaar gebruik. Scharenguivel speelde vrijwel steeds verdedigend en dan kwam Van Swol naar voren om zijn rivaal aan het net te passeren met een hoog genomen volley langs de lijnen of, wanneer ook Scharenguivel de baseline had verlaten, hem kansloos te slaan met een verra derlijke dropshot, waar geen lopen op was. Het treffen tussen Wilton en Ernst was veel aantrekkelijker. Ernst bleek meer vaart en meer precisie in zijn slagen te hebben dan Scharenguivel en van Wilton kon ten opzichte "an Van Swol hetzelfde worden gezegd. Al be reikte het spel ook in deze partij ner gens grote hoogte, hier werd tenminste tennis gespeeld. Variatie in tempo en spreiding, zoeken naar openingen en benutten van de kansen in deze ope ningen maakten de partij het aankijken ten volle waard. Fraai wist Wilton in zo'n rally ineens het tempo te verho gen, waardoor Ernst dan uit cadans raakte. Tennis in het buitenland In de tweede ronde herenenkelspel van het internationaal tennistournooi te Wiesbaden heeft onze landgenoot Krijt een overwinning behaald op de Ame rikaan Cohen, door deze in twee sets te slaan: 61, 75. In de kwarteindstrijd moest Krijt evenwel het onderspit delyen tegen de Duitser Rheydt met de cijfers 46, 4—6. Fenny ten Bosch werd in de tweedë ronde van het damesenkelspel uitge schakeld door de Duitse speelster Inge Phemann, die met 63, 63 won. Te Bournemouth worden de inter nationale tenniskampioenschappen van Engeland op harde banen gehouden. De resultaten luiden: Halve eindstrijd heren: Morea (Arg.) sl. Mottram (G.B.) 6—3, 6—2, 6—2. Ampon (Phil.) sl. Oakley (G.B.) 61, 4—6, 6—2, 6—3. Halve finale dames: Doris Hart (V.S.) sl. Angela Mortimer (G.B.) 36, 61, 46. Shirley Fry (V.S.) sl. Helen Fletcher (G.B.) 2—6, 6—4, 6—3. Probleem No. 2015 van Joh. v. d. Boogaard te Nuland; voor geoefende oplossers. Zwart 13 st. op 4, 7, 13, 17, 19 20, 21, 22. 23 24 27 28 31. Wit 13'st. 'op 15, 34, 36, 38, 39, 40, 41. 42, 44, 46, 48, 49, 50. Wit speelt en wint. Oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 Juni a.s. aan R. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 2007 van L. Dassen te Bussum. Wit speelt naar: 16, 20, 21, 29, 42, 41, 31 12, 8, 8 en wint. Aanvangsstand minder mooi, ontleding wel aardig doch niet moeilijk. Jammer dat de eerste zetten verwisselbaar zijn. VOOR BEGINNERS No. 255 van J. J. H. Scheyen te Kerkrade Wit begint en wint. Oplossingen van de nummers 255 eh 256 kunnen tegelijk inge zonden worden tot 15 Mei a.s. aan boven genoemd adres OPLOSSING van No. 251 van D. Vuurboom te Glanerbrug. Dit vrij eenvoudige vraagstukje bleek voor sommige oplossers te zwaar te zijn; men zal wellicht verbaasd zijn over de oplossing. 28-22, 17x37, 38-32, 27x40, 45x3, 21-26 A 3-14 en wint, A 21-27, dit is de variant, waarmede men moeite had. Inderdaad is de winst nu niet zo gemakkelijk zichtbaar en als men gaat aanvallen komt men be drogen uit. Wit speelt hier een stille, maar fijne zet, n.l. 3-12!!! Als zwart nu 27-3! speelt, volgt 12-23 met winst; speelt zwart 27-32 dan wint 12-21, er blijft dus niets ander9 over dan 13-19. Nu gaat het verder 12-26, 27-31, 47-41, 37x46, 26x5 en wint. Een prachtig miniatuur met een verrassend slot. Enkele ondervarianten zijn hierbij nte! aangegeven; deze zijn echter zó eenvoudig, dat de oplossers die zelf wel zullen ont. dekken. Het Tweede-Kamerlid De Kort (K.V.P.) heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid gevraagd of het hem bekend is, dat er geruchten gaan om trent een aanstaande opheffing van de Raden van Arbeid te Alkmaar, Apel doorn en Winschoten? Kan de minister mededelen of in de nabije toekomst nog meer Raden van Arbeid zullen worden opgeheven? Gino Bartali heeft gisteren de 37ste Ronde van Emilia gewonnen. Astrua werd tweede. ZONDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 8.00 MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 8.15 vocaal kwartet, 8.30 prot. nieuws, 7.13 muz., 7.45 prot. pr„ 8.00 pr., 9.15 gram. KRO: 9.30 nieuws, 9.45 gram., 9,55 Hoogmis, 11.30 gram., 11.35 strijkork. en sol., 12.15 Apologie, 12.35 vocaal en instr. ensemble,12.55 zonne wijzer, 13.00 nieuws, 13.10 lunchconc., 13.40 boek, 13.55 omroepork. en solist, 14.40 Eeuwfeest Kerkelijke Hiërarchie, 15.10 piano, 15.50 kamermuz., 16.10 nieuws, 8.10 sport, 8.20 gram., 9.00 zie ken, 9.30 huisvrouw, 9.40 gram.. 10.30 prot. pr„ 11.00 gram., 11.15 gev. progr., 12.25 boer en tuinder, 12.33 orgel, 12.59 klokgelui. 13.00 nieuws, 13.15 strijktrio, 13.45 gram., 14.00 schoolradio, 14.30 gram., 14.00 schoolradio, 14.30 gram., 14.45 vrouw, 15.15 gram.. 15.35 kamer thuisfront 16.15 sport, 16.30 Vespers, muz., 106.0 prot pr.. 1630 viool, viola da gamba en clavecimbel, 17.00 kleuters, 17.15 jeugd, 17.45 nieuws. Nationaal pro gramma-: 18.00 opening, 18.03 kamerork. en solist, 18.10 voordr.. 18.20 koperkwar* gewone man, 20.30 Spaans progr., 21,00 tet, 18.30 gedeelten uit de hedenmiddag iv. -3Dirlrlono ol +n C"rnuonhodo do. IKOR: 17.00 Oecumenische jeugddienst, 18.00 bezoek aan „De Hoeve" in Laren, NCRV: 19.00 samenzang, 19.30 causerie. KRO: 19.45 nieuws, 20.00 gram., 20.25 de De appel valt niet ver van de boom, 21.15 gram., 21.20 Musette-ork. en so liste, 21.40 act., 21.50 gram., 22.00 klank beeld, 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 8.00 nieuws, 8.20 gram., 8.25 platteland, 8.35 orgel, harp, viool en zang, 9.0o gram., 9.45 causerie. VPRO: 10.00 jeugd. IKOR: Oud-Kath. Hoogmis. AVRO: 12.00 dans- muz., 12.35 Even afrekenen, heren!, 12.45 serie, 23.30 gram. lichte muz., 13.00 nieuws, 13.05 gram., 13.10 de spoorwegen spreken, 13.20 amu- sementsmuz., 14.00 boek, 14.20 mannen koor, 14.45 kamerork. en solist, 15.45 toneel, 16.00 dansmuz., 16.30 sport. VPRO: 17.00 causerie, 17.20 causerie. VARA: 17.30 jeugd, 17.50 sport, 18.15 nieuws, 18.30 piano, 18.45 volkszang en woordenspel, 19.30 radiolympus. AVRO: 20.00 nieuws, 20.05 gev. muz., 21.10 hoor spel, 22.00 gram., 22.25 cabaret, 23.00 nieuws, 23.15 gram., 23.25 gram. in de Ridderzaal te 's-Gravenhage ge houden officiële herdenkingsbijeenkomst, 19.00 omroepork., 19.30 Wij herdenken, reportagetocht langs een aantal plaatsen waar Nederland vandaag zijn doden herdenkt, 20.00 stilte, 20.02 Wilhelmus, 20 03 kamerork. NCRV20.15 nieuws, 20.23 Radio Philh. Ork., groot koor en jongenskoor, 21.10 hoorspel, 21.50 gram., 22.00 strijkork. en solist, 22.40 gram., 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 cau- ENGELAND, BBC, Home Service, 330 m.: 13.40 operamuz., 14.30 orkest, 16.15 orkest, 18.15 orkest, 22.15 orkest. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 13.00 variété-ork., 13.15 lichte muz., 16.00 variété-ork. NORDWESTDEUTSCHEB RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 gev. muz., 13.20 lichte mu ziek, 16.30 dansmuz., 18.00 ork., 20.00 lichte muz., 22.15 dansmuz., 23.00 lichte muz., 23.10 dansmuz., 0.15 orkest, 1.15 lichte muz. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m,: 15.30 Le Domino Noir, opera, 18.00 symph.ork., 20.02 lichte muz., 22.45 kamermuz. BRUSSEL, 324 m.: 12.15 licht? muz., 14.00 opera- en Bel-Canto-conc., 15.30 militaire orkesten, 17.00 lichte muz., 19.30 operette- en filmmuz., 21.06 lichte muz., 23.05 dansmuz. 484 m.: 14.30 orkest, 15.00 symph.conc., 20.00 omroepork., 22.10 lichte muz. ENGELAND, BBC European Service. Uitzendingen voor Nederland. 464, 49, 42 en 31 m.: 8.00 Engelse les voor begin nelingen. 224, 49, 42 en 31 m.: 17.00 En gelse les voor beginnelingen. 22.00 nieuws. De Engelse graafschappen urrey. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7 00 nieuws, 7.10 gramj, 7.15 gymn., 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.45 id., 9.00 prot. pr., 9.15 liederen. 9.25 vrouw, 9 30 gram., 11.00 voordr., 11.15 kamef- ork., 12.00 amusem.muz.. 12.33 In 't spionnetje, 12.38 twee piano, 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 Metropole- ork., 14.00 causerie, 14.20 boek, 14.25 gram., 14.30 voordr., 14 45 alt en piano, 15.15 vrouw, 16.15 operaconc.. 17.30 pad vinders, 17.45 nieuws. Nationaal pro gramma: 18.00 Zie Hilversum I. AVRO: 20.15 nieuws. 20.20 gram., 20.25 hoorspel, 21.45 strijkork., 22.15 muz causerie, 23.00 nieuws, 23.15 filmprogr., 23.45 gram. ENGELAND, BBC, Home Service, 330 m.: 13.10 lichte muz., 18.30 orkest BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.30 dansmuz., 13.00 orkest, 15.00 gev. muz., 15.45 lichte muz., 18.00 mil. ork., 19.30 gev muz.. 22.20 dansmuz., 23.20 gev. muz. NOÈDWfeSTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 lichte muz.. 13.20 ork., 16.10 amusem.muz., 16.40 lichte muz., 20.00 ork., 22.10 filmmuz., 0.30 lichte muz.. 1.15 gev. muz. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.: 16.00 kamermuz.. 20.02 Nationaal orkest. BRUSSEL, 324 m.: 13.30 kamerorkest, 14.30 kamerork., 15.10 omroepork., 17.10 lichte muz., 18.00 Franse les, 20.00 ka merork. 484 m.: 12.10 omroepork., 16.00 lichte muz., 21.00 jeugdork., 22.10 lichte muz. ENGELAND, BBC European Service. Uitz. v. Nederland. 464, 49, 42 en 31 m.: 8.00 Engelse les voor beginnelingen. 224 en 49 m.: 22.00 Nieuws Engelse les voor gevorderden Advertentie Voor de zevende maal in de geschie denis van de Engelse League is Arse nal, de Londense „glamourcluh", er in geslaagd beslag te leggen op het kam pioenschap. Arsenal verzekerde zich van de titel door een overwinning van 32 op Burnley. De wedstrijd, welke in een van emotie en spanning trillend High- bury-stadion, met ruim 51.000 toeschou wers gevuld', is gespeeld, betekende de laatste kans voor Arsenal om in punten gelijk te komen met Preston en zodoen de door een beter doelgemiddelde het kampioenschap te bemachtigen. Het doelsaldo van Arsenal bedraagt 1,515, dat van Preston 1,416. De eind stand in de kop van de eerste divisie ziet er als volgt uit: 1. Arsenal 54 pnt.; 2. Preston 54 pnt.; 3 Wolves 51 pnt.; 4. West Bromwich 50 pnt.; 5. Burn ley 48 pnt. Nog geen half uur nadat de kampi oenen, moe, maar gelukkig, het veld hadden verlaten, stond aanvoerder Joe Mercer op de trappen van Arsenal's veste, Highbury, om de toejuichingen van enkele duizenden supporters in ont vangst te nemen. Mercer, sterk onder de indruk, sprak daarbij enkele woor den. Hij zei: „Ik dank u voor deze hul de. Dit is de mooiste dag van mijn le ven geweest, maar tot mijn grote spijt moet ik u'vertellen, dat ik vandaag mijn laatste wedstrijd voor Arsenal heb ge speeld. Mijn voetballoopbaan is ten einde," In antwoord op het telegram aan de H. Vader verzonden tijdens het congres voor Lekenapostolaat, Zaterdag en Zon dag te 's Hertogenbosch gehouden, ont ving de Katholieke Actie in Nederland het volgende telegram, ondertekend door mgr. J. B. Montini, pro-secretaris van het Pauselijk Staatssecretariaat: „Zijne Heiligheid aanvaardt gaarne de kinderlijke hulde van de te Den Bosch verenigde congressisten, moedigt op vaderlijke wijze de actieve geestelijke voorbereiding aan op het eeuwfeest van het herstel van de hiërarchie en wenst van ganser harte aan alle deelnemers als loon voor hun vruchtbare arbeid Zijn Apostolische Zegen". Mei-opgave 1 Probleem van J. A. W. Swane opgedragen aan Broeder Didacus. Wit geeft mat in 2 zetten Eerste publicatie Wit: Kf5, Da5, Td8, Pb2, pionnen a6, b5, cl c6 en e3. Zwart: Kc5t Pd7, pionnen a7, b3, c7, f6- Op verzoek van ie heer K. v. L. te volgt hier een Franse partij en wel van jechin tegen Niemzowitsch. 1. e4 e6, 2. d4 d5, 3. Pc3 Lb4, 4. Pe2. interessant en kansrijk pionoffer. km a3 Lc3:t, 6. Pc3: f5. De enigste manier o* de pion te behouden. 7. f3! Een tweede P10lgrf offer, geheel in de stijl van wits aariva methode. ef3:, 8. Df3: Dd4:. Riskant. ter was Pf6. 9 Dg3. De inleidng tot lijke verwikkelingen. Pf6, 10. pgj' ft- 11. Le2 Tg8, 12. Dh6 Tg6. 13. Dh4 Ld?. V Lg5 Lc6? (Zwart had hier Pc6 moeten len. Na 15. 0—0—0 0—0—0, 16. Lh5 '3h5:. {t Ld8: Df4t krijgt zwart de g-pion en n«= - dan met 2 pionnen voor de kwaliteit ze g( nog remisekans). 15. 000 Lg2: j ,g, was Pd7). 16. Tel De4, 17. Lh5 Ph5:' rtij Td8t Kil, 19. Dh5:. Zwart gaf hier de Pa'2l, op, want tegen de dreiging 20. Pe4: f®" is Tflt Kg7, 22. Lh6t, gevolgd door De»- geen verdediging meer mogelijk. to* Oplossingen der Mei-opgaven kunnen 15 Juni ingezonden worden aan A. quin, Marnixkade 104 te Amsterdam- Volgens eer. bericht uit Far^®rdef Argentinië op het continent een v,an willen plaatsen voor de levering ongeveer 450.000 ton stalen P^a ,„n d« Naar het A.N.P. van de zijde js Hoogovens te IJmuiden ve.rn 0iaten Argentinië inderdaad voor stalen v^iet in de markt. De hoeveelheid z°u zod 400.000 ton bedragen. Deze o^rans- bedoeld zijn als een comp-ensai actei, b.v. tegen granen of dergeJ hel Naar wij vernemen ligt het i voornemen van het Leids Unive ^oe&- fonds, Dehoudens koninklijke keuring, aan de universiteit te jp een bijzondere leerstoel te ves d,e rheumatologie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4